autor » Barb Hendee
Oblíbenost autora: v Top10 u 3 registrovaných
foto autora

Barb Hendee

pohlaví: žena

Život: * 00.00.1963

Národnost: americká

odkazy: 1x [web], 2x [info]

manželka J. C. Hendee


Barb Hendee se narodila v roce 1963 v malé vesničce Snohomish ve státě Washington jako dcera učitelky a elektrotechnika-farmáře. V okolí vesničky byla krásná příroda, takže jako dítě trávila spoustu času venku se svým koněm a psem. Školní docházka jí moc nebavila, byla nesmělá a těžce získávala přátele. Mezi její nejoblíbenější předměty patřila historie a literatura. Vyrůstala s knihami Jacka Londona, Roalda Dahla či Anne Perry. V pozdějším období na ni měly velký vliv romány Ann Rice a cyklus Duna. Pozvolna jí přestávalo pouhé čtení stačit.

J. C. (John Clare) Hendee se narodil v roce 1959 v Michiganu v rodině zdravotní sestry a zaměstnance U.S. Forrest Service. Často doprovázel svého otce při práci v divoké přírodě amerických lesů. Stejně jako Barb měl rád zvířata. Zajímalo ho také umění, divadlo a samozřejmě knihy. Četl básně a pokoušel se je i psát. Studoval na několika školách různá témata, od divadla a dramatické tvorby přes filosofii až po architekturu a umění.

Jejich osudy se poprvé protnuly v roce 1984 v Seattlu. Postupně se z nich stal pár, který dělá všechno společně. O rok později se vzali a několik let poté se rozhodli dál studovat. Přestěhovali se tedy do Idaha a začali docházet na přednášky na universitě. Jejich hlavním oborem byla angličtinu, ale věnovali se i literatuře a umění. Po ukončení školy Barb vyučovala a J. C. vedl konzultační firmu v oblasti informačních technologií. Nedlouho před tím, než vyšel Dhampir, přijali oba práci jako online učitelé angličtiny.

Jejich spisovatelské začátky se datují do universitních let. V tomto směru byla průbojnější Barb. Její první publikovanou povídkou byla Night and Day otištěná v časopisu After Hours (1990). Za námět posloužil autorčin vlastní dětský strach z temné stodoly za domem, ve které měl sídlit upír.

Několik dalších povídek bylo otištěno v různých časopisech či antologiích věnovaných zejména hororu a upíří tématice. Zde je možno jmenovat například Full Moon Heart (1991), silně citově nabitý příběh o vlkodlakovi, který se stará o svou sestru, nebo Bringing Home a Stranger (1994). Povídka Before a Fall (1998) je upírským příběhem zasazeným do středověké Evropy. Do světa Forgotten Realms přispěla povídkou The Meaning of Lore v antologii Realms of Infamy (1994). Rok 1999 je spojen s prvním románem Blood Memories, kde se autorka pokouší vykreslit tragický příběh osamělosti upíra.

J. C. psal samostatně méně a zaměřoval se spíše na poezii. Mezi jeho nejcennější práce patří temná scifi Waken to the Out, futuristicky laděný příběh o odsouzencích, kteří jsou nuceni pracovat v hlubinách města bez možnosti skutečně zemřít. Spolupracoval také s Barb na humorně laděné povídce DeChirco’s Pests (antologie Rat Tales, 1994).

Jejich život změnila až temná fantasy v upírském duchu Dhampir (2003). Hlavní hrdinka knihy Magiera si vydělává na živobytí tím, že nevzdělané vesničany zbavuje „upírů“, které ovšem představuje její společník Leesil. Sama ale na ně nevěří. To se ovšem změní, když se její cesty zkříží s jedním z nich.

Kniha vznikla na základě stejnojmenného hesla, na které manželé narazili v The Vampire Encyclopedia Matthewa Bunsona. Tam je definován dhampir jako pojmenování pro potomka upíra a člověka, který je nadán zvláštními schopnostmi pro boj s nemrtvými. Jakmile zjistili, že se ve středověku ve východní Evropě takovíto lidé skutečně vyskytovali, začali si s touto představou pohrávat. Co kdyby takový člověk byl opravdu dhampirem a setkal se upírem? Jakmile byl tento nápad na světě, prostě museli knihu napsat.

Román vydavatelství ROC tak zaujal, že autorům nabídlo smlouvu na pokračování knihy. Za rok po Dhampirovi vyšla druhá kniha – Thief of Lives (Zloděj životů), kterou jste si měli možnost právě přečíst. Na počátku roku 2005 se objevilo třetí pokračování Sister of the Dead (Sestra mrtvého) a autoři právě pilně pracují na čtvrté knize – Traitor to the Blood (Zrádce krve). Celý cyklus – nazvaný Noble Dead (Vznešení mrtví) – by měla ukončit pátá kniha plánovaná na rok 2007. Pokud budou mít knihy stejně dobré ohlasy jako první dvě, je pravděpodobné, že budou ve světě Vznešených mrtvých pokračovat dalšími příběhy.

Jen tak naokraj – jako první mimo USA vydalo Dhampira nakladatelství FANTOM Print v Česku. Autoři byli neskutečně překvapeni, že jejich knihu chtějí vydat kdesi v maličké zemi ve střední Evropě, a byli přímo nadšeni obálkou, kterou pro Dhampira nakreslil Jan Patrik Krásný. Od té doby už Dhampir slavil úspěch i v Rusku a Velké Británii.

Manželé Hendeeovi nyní žijí nedaleko Boulderu v Coloradu, ve stínu hor a jen kousek od moře. Oba stále pracují jako online učitelé angličtiny na universitách, což jim umožňuje věnovat dost času i psaní knih. Kromě toho mají samozřejmě spoustu dalších zájmů.

Barb ráda vaří, čte, chodí na procházky a jezdí s J. C. na kolech. Často také spolu cvičí taiči. J. C. studuje a cvičí orientální bojová umění i filosofii. Zajímá se také o okultismus a občas ještě programuje. Největší radost ale mají ze své dcery Jaclyn, která studuje divadlo na universitě. Mimochodem, Jaclyn má věnování v Dhampirovi, ze kterého čiší velký smysl pro humor jejich rodičů.

Pokud byste se chtěli o Hendeeových a jejich světě Vznešených mrtvých dovědět více, mohu jen doporučit jejich webové stránky www.nobledead.com.
Nevládnete-li angličtinou, tak v Pevnosti 3/2005 s nimi najdete velký rozhovor.

Martin „Felčar“ Fajkus



WebArchiv - archiv českého webu