kniha » Diaspora
v Top10 2 | chce si přečíst 13 | chce mít v knihovně 3 | má v knihovně 24
hodnotilo: 14
95%
Diaspora

Greg Egan

Diaspora

Kategorie: sci-fi - hard sci-fi

originální název: Diaspora ˙
originál vyšel: 09/1997

vydání: Návrat -> (web) 2005

odkazy: 3x [recenze]


Komentáře:
irigi  | *****

Diaspora je podle mého jedna z nejlepších scifi, se kterými jsem se zatím setkal. Eganovy myšlenky jsou originální a zároveň výborně konzistentní. Během celého příběhu jsem neměl nikdy pocit, že by něco nedávalo smysl, nebo bylo v rozporu se současnou vědou.

Zvláště pro fyzika je Diaspora labužnickou delikatesou, ve které může objevit teorii všeho, jaká by mohla být .. pokud tedy ovšem máte rádi detailní a promyšlené popisy toho, jak věci fungují..

bldvmt  | *****

Tahle kniha je pro toho kdo má rád fyziku opravdová lahůdka. Nicméně poslecních cca 20 % knihy bylo pro mě trochu těžko pochopitelných. Ke konci je to už na bednu trochu zápřah ale jinak pecka!

Skabandari  | ****1/2

Určitě to nejtěžší co jsem kdy čet. Bez dodatečného studia bokem(což se mi nechtělo) knihu nikdy úplně nepochopíte (myslím fyzikální, matematickou a biologickou stránku věci), i přes to je to psáno tak, ať vám samotný příběh dává smysl. Proto je zde spousta vysvětlování, aby jste se mohli chytat, řek bych že alespoň polovina knihy jsou fakta o zdejším vesmíru, vývoji atd., avšak když se jimi prokoušete, odměna stojí za to. Kniha se neustále posouvá dál a dál, vždy když si myslíte tady se postup zastaví a přijde nějaká větší zápletka, příběh skočí o stovky let kupředu. Samotný časový horizont je tudíž obrovský, největší část děje se odehrává asi v rozpětí 3000 let a to začínáme těsně před rokem 3000, avšak završení už zahrnuje miliardy let. Rozhodně chci pochválit technologie, které autor v knize používá, u knih z budoucnosti se mi častokrát stává, že si říkám, lidstvo by tou dobou bylo dál a vyspělejší, zde to nehrozí. Dal bych 100%, ale pro horší stravitelnost si to nedovolím, každopádně si to někdy zopakuji.WebArchiv - archiv českého webu