kniha » Bez šance
chce si přečíst 1 | má v knihovně 6
hodnotilo: 10
76%
Bez šance

Neal Shusterman

Bez šance

série: Unwind
díl v sérii: 1

Kategorie: sci-fi - antiutopie

originální název: Unwind
originál vyšel: 2007

vydání: Knižní klub (web) 2016

odkazy: 1x [ukázka], 5x [recenze]


Komentáře:
trudoš  | ***1/2

Nejtěžší pro mě bylo přijmout myšlenku, že by rodiče nechávali „rozpojovat“ své potomky v nejproblema­tičtějším období vývoje – v pubertě. A to je přitom jen smetana na povrchu, skutečné zlo se skrývá v šedi každodenního života, kdy neplánované děti mohou být beztrestně ponechány osudu na prahu jakéhokoliv člověka. Nápad je to bezesporu zajímavý, jenže stejnou měrou nesmyslný. Kdyby tomu tak skutečně mělo být, lidská populace by vymřela v průběhu tří generací. A kdo říká, že ne, nikdy mu nebylo anarchistických -náct.
Dějově ovšem příjemné. Dost mi vyhovovalo, že Neal Shusterma nejede podle šablony, takže s každou třetinou se příběh posune zase někam jinam. Problém je, že zpětně působí některé scény nedotaženě a vysloveně si říkají o dovětek, který nepřijde. A nejvíc pak zamrzel závěr, jenž zazdil jinak povedenou urban legendu o Humphreym Dunfeem. Navíc je znát, že se autor zaměřuje pouze na dospívající čtenáře, pročež dospělí tu hrají pouze role uvědomělých rebelů, nebo totálních šmejdů.

Lokina  | *****

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Originální, svižné a depresivní. Vážně takovou budoucnost bych teda nechtěla, při čtení pasáže rozpojení, mi naskakovala husí kůže a ještě dlouho potom jsem o tom přemýšlela, jak mi to vrtalo hlavou. Prostě brilantní a děsivé. A jsem ráda, že jsem už dávno jiná věková kategorie :-DWebArchiv - archiv českého webu