kniha » Stárnoucí Slunce II - Shon'Jir
má v knihovně 80
hodnotilo: 49
86%
Stárnoucí Slunce II - Shon'Jir

Carolyn Janice Cherryh

Stárnoucí Slunce II - Shon'Jir

série: Stárnoucí Slunce
díl v sérii: 2

Kategorie: sci-fi

originální název: The Faded Sun: Shon'jir
originál vyšel: 10/1978

vydání: Winston Smith 1993


Komentáře:
WugWugs  | *****

„Člověk nemohl nikdy Kesrith úplně milovat, toho byli schopni pouze dusei.“

Druhý diel je prístupnejší, už toho vieme oveľa viac ako na začiatku prvého. Zároveň sa stáva jasné, že táto trilógia je len z praktických dôvodov rozdelená jedna veľká kniha. Cherryhová si stále ide svoju cestu mri, je si ešte istejšia a neustupuje čitateľovi – presne nadväzne a logicky rozvíja myslenie a správanie týchto bytostí (napr. žiadne náznaky románikov alebo lacné poľuďšťovanie postáv). Rozpráva a hýbe sa tu dosť, vnútorný boj postáv však stále dominuje a niekomu sa také tempo môže zdať nudné a pomalé (pre iného je to aj z tohto dôvodu dospelá a fascinujúco podaná sci-fi/soc-fi). Komu sa zapáčila prvá časť, nájde tu rovnakú kvalitu, no už bez úvodných zoznamovacích problémov.

Regulské hľadisko znova dostáva oveľa menší priestor, predsalen trilógia je o „osudoch mri“. Cherryhová však načrtáva vesmír s históriou a vzťahmi, ktorý by kľudne vystačil na niekoľko prequelov, či sequelov (Stárnoucí Slunce patrí do veľkého univerza Alliance Union, ktoré obsahuje aspoň 27 kníh https://en.wikipedia.org/wiki/C._J._Cherryh_bibliography#The_Alliance-Union_universe ).

yerry  | *****

Cesta Mri pokračuje pozvolne ďalej, spoločne s jediným človekom Duncanom, ktorého Mri prijali, na ich pôvodnú materskú planétu. Duncan sa pomaly vnútorne pretvára a nemá to vôbec jednoduché. Vonkajší aj vnútorný svet Mri je totiž úplne odlišný od toho ľudského aj od sveta Regulov. Cherryhová bravúrne pokračuje v rozohratej partii politických vzťahov, osobných pohnútok, rôznych fylozofií, sociálnych vzťahov a odtieňov komunikácie v rámci druhu a medzi druhmi.

Akčné a bojové strety u Cherryhovej nedominujú ale nechýbajú tu. Ak k nim dôjde sú veľmi pôsobivé a zvyčajne s veľkým dopadom pre ďalší dej, majú hlbší zmysel. Pritom autorka necháva určité veci skryté. Pohľady a konanie jednotlivých rás a jednotlivcov sú ako v reále. Jednajú na základe im dostupných informácií a poznaniu, ktoré nemusia byť vždy úplne pravdivé alebo môžu byť dokonca zavádzajúce. Je to science fiction, ktorého predobraz je mrazivo podobný s našou realitou…WebArchiv - archiv českého webu