kniha » Hobit
v Top10 101 | chce si přečíst 9 | chce mít v knihovně 8 | má v knihovně 522
Hobit Více vydání = více obálek.

J. R. R. Tolkien

Hobit

aneb Cesta tam a zase zpátky

Kniha vyšla i pod názvy:
Hobbit
Hobbiti

(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

kniha patří do světa: Středozem

Kategorie: fantasy - pro děti a mládež - audiobook - podle filmu/zfilmováno

originální název: The Hobbit or There and Back Again
originál vyšel: 1937

vydání: Mladé letá 1973; Odeon 1979; Odeon 1991; Slovenský spisovateľ 1994; Mladá fronta (web) 1994; Mladá fronta (web) 2002; Slovart 2002; Mladá fronta (web) 2002; Slovenský spisovateľ 2002; Argo (web) 2005; Argo (web) 2006; Slovart 2007; Argo (web) 2012; Argo (web) 2013; Argo (web) 2014; Argo (web) 2014

odkazy: 4x [recenze], 6x [film], 1x [info]


Komentáře:
skaven  | *****

Jedna z nejlepších pohádkových knih.

Hugo  | *****

Velice čtivá kniha, prvni co jsem od Tolkiena četl, a která mě přivedla na serii Pán prstenu. Vřele doporučuji všem čtenářum bez rozdílu věku …

willis  | ***

Tady se Tolkien teprve rozjížděl. Na rozdíl od PP je ale Hobit určený převážně dětem.

Judson  | *****

I když jsem to nečekal a tuto knihu četl jen pro doplnění informací ze pána prstenů, už v polovině knihy sem usoudil ,že je mnohem lepší než serie Pán prstenu. Bilbo dokazuje čeho všeho sou někteří hobiti schopní, putuje s bandou trpaslíků vyfouknout poklad drakovy Šmakovi. Cestou nachází Prsten.

Duirin  | ***

Hobita jsem četl až po Pánu Prstenů a přiznám se, že napoprvé jsem se nedokázal prokousat první kapitolou. Vrátil jsem se k němu až po několika letech. Není to špatné, ale pohádky nemám rád, což také ovlivňuje mé hodnocení.

Thorgos  | *****

Nanešťastie, keď som čítal Hobita, som jeho obsah už sprostredkovanie poznal. Aj tak si ale myslím, že je to výborná kniha, s ktorú by som nemal problém viať do ruky a prečítať hocikedy. Čo sa o iných \„rozprávkových\“ knihách povedať nedá.

Rooz  | *****

Hobit. Kniha, která mi učarovala, v mžiku mě vtáhla do sebe svým okouzlujícím nenapodobitelným stylem; nejhezčí a nejkouzelnější z pohádek. Při četbě hřeje u srdce a po dočtení nechává v člověku vzpomínku a kousek nostalgie; vzpomínka bledne, ale příběh existuje dál, bez ohledu na prchavou lidskou paměť, kniha nadále září v knihovně jako klenot z nejcennějších a určitě se k ní nejednou za svůj život ještě vrátím…

papuja  | *****

Četl jsem poprvé asi před 13 lety. Dnes už mám přečteno asi 4× a myslím, že do důchodu 10× udělám:o)) Prostě fantasy pohádka pohádek.

magio  | ****

Co napsat o jedné z nejúspěšnějších knih fantastického žánru? Asi nic objevného. Tuto knihu znají snad i ti, kteří k fantastice příliš nepřilnuli. Putování statečného hobita Bilba Pytlíka se skupinou trpaslíků za pokladem zlého draka Šmaka je úchvatný příběh, který si oblíbí nejen mladší čtenáři. Je vidět, že pan Tolkien se v tomto díle poprvé dostal do své slavné Středozemě a mnoho myšlenek z této knihy je plně rozvinuto až v románové trilogii Pán prstenů, případně v dalších publikacích o tomto světě. Povinnost pro každého tolkienistu.

Majkl  | ****1/2

Táto kniha ma oveľa viac bavila ako všetky tri diely PP, asi to bolo tým, že tu bolo menej opisov, podrobností zo sveta Stredozeme, čím sme si ho mohli v PP predstaviť úplne do detailov. Je pravdou, že je to ako rozprávka, no skvele sa číta, nenudí. U PP mi chvíľu trvalo pokým som sa „zažral“ do deja, tu vôbec nie.

Irimie  | *****

Mně osobně se Hobit líbil více než Pán prstenů, nejspíš pro jeho ucelenost. LOTR je sestaven z (poměrně dlouhých) rozdílných částí, z nichž každá obsahuje jiné postavy. Začne vás to bavit a už se na scéně objeví někdo jiný…

warrior.soul  | *****

Krásná pohádková kniha, která mi učarovala v dospělosti. Pravda, prokousat se začátkem chce trochu odvahy, ale stojí to za to

Gaudericus  | *****

V případě této knihy je poněkud škoda, že nelze ve výjimečných případech hodnotit nad 100%. Podle mě by si to Hobit – klasika klasik a rozhodně jedna z nejvlivnějších knih žánru – zasloužil. Jasně, jedná se o z velké části pohádku (i když…), ale zcela dokonalou. Spíš je to jakási esence pohádek, mýtů i bajek s naprosto nehrdinským (a proto stokrát zajímavějším) hrdinou. Zcela objektivně přiznávám, že jsem v tomto případě zcela neobjektivní. Vždyť se jedná o moji nejoblíbenější knihu a dočetl (nikoli rozečetl) jsem ji asi 10×. Naposledy před pár týdny v angličtině a musím přiznat, že ani v originále neztrácí nic, ze svojí krásy :-).

firen  | *****

Pěkné, milé a ten, kdo chce disponovat nějakým vzděláním ve fantasy, musí si toto přečíst. I když je to spíše pohádka.

stimílek  | *****

Krásně to pan Tolkien napsal. Moje nejčtenější kniha. (Šmaka jsem si ovšem dovolil přeložit jménem Kouš:)

avatar2  | ****1/2

Po letech jsem opět sáhl po Hobitovi, vlastně ani nevím proč. Pohodové čtení, pan Tolkien by mohl dávat školení v tom jak popsat dramatické události bez hektolitrů krve a usekaných končetin. Zkrátka fantasy pro mládež se vším co k ní patří, včetně morálního poselství o tom že i malý hobit zmůže velké věci (stejně jako později v Pánu prstenů).

Eilan  | **

Pohádka, kterou budu jednou číst dětem.

Tua  | ****

V žádném případě se neřadím k fanouškům zfilmované trilogie Pána prstenů, všechny tři filmy mi přišly beznadějně unuděné. O co milejším překvapením pro mě pak byla právě tahle kniha, která celé trilogii předchází. Začíná jako klasický epos o hrdinovi který se vydává na dobrodružnou výpravu, a v podobném duchu nějaký čas pokračuje. Čím víc se však do knihy člověk začítá, tím více ho začne pohlcovat. Nedivím se, že svět J. R. R. Tolkiena uhranul tolik lidí. Navíc Hobit, hlavní hrdina, není tak docela hrdina podle obecně platných měřítek a dá se říct že mnoho dalších postav má obdobný nečernobílý základ, což z nich dělá postavy jednak bližší a jaksi reálnější. Filmový svět všechny tyto drobné nuance zploštil a rozmělnil. Doplněno dost ujetými Šalamounovými kresbičkami, které však sedí a hlavně baví.

tartan  | *****

Je nesmierne fascinujúce, že na začiatku (a rovnako aj na konci, dá sa povedať) najkošatejšieho, najprepracova­nejšieho a najslávnejšieho sveta fantasy stál jeden (vlastne dvaja, ale však boli príbuzní ;-) malý hobbit. Tolkien je tak doslova sám sebe príkladom, že aj malé veci (nápady, knihy) môžu niekedy ovplyvniť veci najväčšie ;-) Hobbit sa zvykne označovať ako prológ k Pánovi prsteňov, a tak to aj skutočne je. Samostatne však obstojí rovnako dobre. Oproti vážnemu a nadovšetko epickému PP je Hobbit ľahko rozpustilým fantasy dobrodružstvom, kde sa to len tak hemží rozprávkovými bytosťami a artefaktmi – od trpaslíkov, cez obrov, škretov, elfov, zabijáckych pavúkov, až po čarodejníkov, vychytralých drakov, jedného na pohľad nevinného hobbita a jedného „náhodne“ nájdeného čarovného prstienku. Spolu s našim malým nedobrovoľným hrdinom podnikneme jednu strastiplnú, ale aj úžasovplnú (mojou najobľúbenejšou časťou je kapitola Hádanky v tme, kde Bilbo s Glumom súťažia v hádaní hádaniek, cenou je Bilbova záchrana alebo Glumova večera ;-) cestu tam a späť a tak by to možno aj skončilo, keby…

Lucc  | *****

Krásná pohádka psaná (pro mne) osvěžujícím stylem, který ale mnohým dětem a mladým nemusí sednout. Jejich škoda, protože se připraví jak o potěšení z této kouzelné knihy, tak o otevřená vrátka k větším a slavnějším událostem, které obsahují další mistrovy knihy o Středozemi.

Paya  | *****

Pohadkovejsi a ctivejsi nez LOTR. Moc se mi libil. Podle me lepsi nez LOTR, uz se tesim na film

hivar  | *****

Hobit ma príjemne prekvapil. Dobrodružstvá, ktoré Bilbo spolu s trpaslíkmi zaživá, sú pútavé. Aj keď sa väčšinou z nepríjemnosti dostane, ako je to u rozprávok zvykom, nejakým zázrakom to bolo nad moje očakávania. Odporúčam všetkým, hlavne prečítať malým deťom.

samuelk  | ***

Výborná kniha, ktorá vás núti čítať ďalej a ďalej, avšak úsek medzi zabitím draka Šmaka, strážiaceho bájny poklad trpaslíkov a začiatkom bitky Piatich armád je pomerne nudný, čítal som ho najdlhšie, ale to bude asi iba prudkým postupom deja (prvá polovica knihy – dobrodružstvá hobita Bilba a trpaslíkov, druhá polovica knihy – rozhodujúci boj. Medzi nimi musí predsa niečo byť.). Ako hovorím, výborná kniha, ale pre mňa predsa len skôr rozprávka, než skutočný fantasy román.

Phoenix  | *****

Asi jako spousta lidí, jsem knihu četla až po LOTR šílení. I když dějem předchází trilogii, je kniha víceméně samostatná. Na rozdíl od Pána prstenů je mnohem pozitivnější, příběh je dobrodružný a nejsou tu až tak dlouhé popisné pasáže. Jdeme prostě s Bilbem a jeho bandou a prožíváme jedno dobrodužství za druhým, až se dostaneme k cíli (a samozřejmě zase zpátky:-)).

Neferit  | *****

Hobita jsem četla až po Pánovi prstenů a Silmarillionu a docela jsem se děsila, co to bude za čtení – a nakonec mimořádně příjemné překvapení, protože příběh o velkém dobrodružství pana Pytlíka se narozdíl od výše zmíněných netáhne jak žvýkačka. Příjemné počtení, a i když se chvílemi děsím, co z tak úžasné knihy pro děti udělali filmový producenti za horor, tak si celou knihu asi zopáknu, a doplním to poslechem rozhlasové hry, abych i trochu spravila chutě.

Gaarq  | *****

tolkien jen poměrem ingrediencí dokázal v rámci jednoho světa vytvořit příběh s úplně jiným vyzněním, než je pán prstenů. hobit je hravější, veselejší, pohádkovější, ale také obsahuje víc autentické „kultury“ národů středozemě, i když v podobě, která by v trilogii možná působila nemístně (zpívající skřet? wow). příběh hobita bilba si přímo říká o hlasité čtení ve skupince nebo o dramatizaci (a ta z českého rozhlasu je super).

ps. kdyby jackson (a producenti) úplně nezblbnul a dokázal bez zbytečných serepetiček hobita „zvážnit“, začlenit organicky do stylu pána prstenů, mohl být film zajímavý (netvrdím, že přímo dobrý, ale to není ani tak), takhle je to jen manýristická onanie a ještě k tomu před webkamerou.

Ortho San  | *****

To tenkrát v devadesátom prvom… to bylo počtení. Nic obdobného jsem v podstatě do té doby nečetl. Fiktivní krajina i doba a především bytosti mně dokonale učarovaly. Ten pocit při vytváření vlastní iluze světa při čtení Tolkýnova Hobita už mi nikdo nevezme a to ani Péťa Džekson a jeho parta novozeládských cikánů. :)

Rezaria  | ****1/2

Hobit mě chytl až když jsem ho četla po letech podruhé. Při prvním čtením jsem knihu jen s vypětím sil dočetla a dlouhá léta tak byla jedinou, co jsem od Tolkiena četla. Chyba, uznávám. Hobit je možná myšlený jako pohádka, ale opravdu milá pohádka. Nejmilejší, co jsem za dlouhou dobu četla. I když mě místy iritoval Tolkienův styl, k vlastnímu překvapení jsem si knihu dost užila a už při čtení jsem si říkala, jak skvěle musí znít nahlas. Jsem vážně ráda, že jsem to s ním nevzdala a zkusila ho přečíst znovu.

Lokina  | *****

Tolkien byl genius, když dokázal vymyslet a napsat jak Hobita i Pána prstenů. Už od puberty jsem byla fanouškem Tolkiena, ale zatím to byly jenom filmy. A jak jsem byla starší, přišly na řadu knihy. Hobit je krásný, laskavý, dobrodružný příběh s úžasně vymyšleným světem a postavami. Při jeho čtení jsem měla chuť do příběhu skočit a prožít s hrdiny Cestu tam a zase zpátky :-)WebArchiv - archiv českého webu