kniha » Rudý prorok
v Top10 1 | chce si přečíst 1 | chce mít v knihovně 2 | má v knihovně 65 | antikvariát
hodnotilo: 48
84%
Koupit knihu:
Minotaur
Minotaur
Rudý prorok Více vydání = více obálek.

Orson Scott Card

Rudý prorok

série: Příběhy Alvina Tvůrce
díl v sérii: 2

Kategorie: fantasy

originální název: Red Prophet
originál vyšel: 1988

vydání: Laser-books (web) 1999; Laser-books (web) 2009

odkazy: 2x [recenze]


Komentáře:
Madam Brbla  | ***1/2 29.07.2013 12:44

Po nadšení ze „Sedmého syna“ pro mě před lety představoval „Rudý prorok“ docela zklamání: spousta politiky, plno mystických indiánských pindů, málo Alvina a jeho nadání. V současné době jsem k těmto faktům shovívavější a vnímavější k tomu, co se Card svou knihou snažil čtenáři sdělit. Jde o kritiku bělošských způsobů, jejich rozpínavosti, mamonu, touze vše si podřídit, nesouladu s přírodou. Naproti tomu stojí původní obyvatelé, indiáni, kteří činnost osadníků vnímají jako zabíjení Matky země a přirozeně chtějí zachovat, co bylo jejich. Rozpor nevyhnutelně vede ke krvavému vyústění.
Hlavní postavou tentokrát není jen Alvin, jehož linie se objeví až kdesi na straně 140, ale spíše náčelník Te-kumsa a jeho bratr Lola-šika. Jeden slavný válečník, druhý mocný šaman, oba se snaží indiány sjednotit proti společnému nepříteli. Jejich nahlížení na problém a způsob řešení se však příliš liší.
Hybateli děje na druhé straně je podlý guvernér Harrison a jeho pohůnci, šiřitelé zla, v jejichž vleku se ocitají i jinak slušní lidé. Podíváme se také do tábora Francouzů, ti sledují v Nové zemi vlastní zájmy a prezentují je tak proslulá jména jako Napoleon Bonaparte, markýz de La Fayette nebo de Maurepas.
Alvinova cesta se protne a spojí s osudem indiánů, stane se svědkem a do jisté míry i nástrojem v jejich boji.
Knížka je většinu času velmi čtivá, snad až v závěrečné třetině začaly mé dojmy poněkud kolísat – zvláště finální bitva postrádala předpokládanou působivost. Překlad i redakční práce jsou na vysoké úrovni, akorát mě zase ošklivě tahalo za oči počešťování některých jmen a názvů. Za Ondřeje Jacksona nebo Viléma Jindřicha Harrisona by (dle mého názoru) Pítr Kotrle zasloužil zavěsit za uši do průvanu. Druhý díl série hodnotím jako slabší, nicméně za svou neobvyklost a hrátky s historií si pěkných 74% zaslouží.



WebArchiv - archiv českého webu