kniha » Hodina draka
v Top10 15 | chce si přečíst 1 | má v knihovně 128
hodnotilo: 117
90%
Hodina draka Více vydání = více obálek.

Robert E. Howard

Hodina draka

série: Conan
díl v sérii: 3
kniha patří do světa: Hyborian

Tato kniha je částí i jiných knih: Conan Dobyvatel, Conan III, Král Conan

Kategorie: fantasy - meč a magie - hrdinská fantasy

originální název: The Hour of Dragon
originál vyšel: 12/1935

vydání: Winston Smith 1991; Klub Julese Vernea (web) 1997; BB art (web) 2001; Dobrovský (web) 2014

odkazy: 1x [recenze]


Komentáře:
Ekyelka  | ***** 19.10.2006 21:43

Klasika žánru, jeho úhelný kámen, který by si měl přečíst každý začínající autor, aby věděl, jak se správně stupňuje napětí. Dokonce i slavné závěrečné vítězství působí přirozeně, ne strojeně a nevyhnutelně. Conan krvácí, nenávidí i miluje – a čtenář mu to věří. Dýchá a bojuje s ním. Málokterá kniha je takhle dobře napsaná. :)

magio  | ***** 05.04.2007 15:48

Ze všech Howardových románů, které jsem četl, pokládám tenhle za nejlepší. Je patrné, že v době, kdy příběh vznikal, nebyl Robert Ervin Howard začínajícím autorem, ale plně rozvinutým, zručným a hlavně velmi zkušeným spisovatelem. Dílo pojednává o Conanovi, který pevně usazen na aquilonském trůně, železnou rukou vládne království. Už to není lehkomyslný a horkokrevný barbar z nehostinných hor daleké Cimmerie, nýbrž moudrý, spravedlivý a uznávaný král. Ze své staré prchlivé povahy však vůbec nic neztratil. Mladíka, který zabíjel zlé černokněžníky, nahradil muž na vrcholu sil. Když čtyři tajemní spiklenci oživí hrůzného, dávno mrtvého čaroděje Xaltotuna, o zábavu není nouze. Každý správný fantasy fanda by tuto skvělou knihu měl znát.

Gaarq  | ** 28.06.2014 18:56

asi byla chyba číst svého prvního conana v třiačtyřiceti, ale stalo se ;) číst to tak před 30 lety, byl bych asi nadšený. dnes moc nejsem. howard se docela snažil, jazyk, svět a tak. jenže výsledek je zvláštní. první překvapení je didaktičnost – autor často říká, co správný chlap, tj. conan dělá, místo, aby ho to dělat nechal. další problém je jazyk; pokus o bohatý, archaizující jazyk často končí úsměvnými pasážemi jako „zelený sarkofág v barvě leštěného nefritu“ nebo „úpění porobených pod sandálem barbarů“. hlavním rysem je přepřívlastkování a jistá naivní narace, která si připomíná starověké mýty, ale často působí podstatně komičtěji. autor taky eklekticky vyvrabčil kdejakou kulturu, aby zaplnil svůj fikční svět mitrou, ahrimanem, orastem, serviem, zemí zembabwei či asgardem; osobně dávám přednost větší originalitě, nebo alespoň tolkienovské systematičnosti při vykrádání jiných textů. no a číst na každé třetí stránce, co svalnatého conan má, textu taky nepřidá. příběh sám je docela předvídatelný ve smyslu, když víme, že z kobky vedou dvě cesty, conan si vybere tu hustší a drsnější. také maličko hapruje tu a tam logika, jakási baronka celý den trajdá po horách a únava nikde, když se to autorovi hodí, conan je bystrý jak rys a když ne, zakopne i o závěs. a klasicky, hlavní zloduch se chová jako totální debil a mimo jiné si nechá ukrást klíčový artefakt hned na začátku příběhu; wow. nu, asi to uzavřu s tím, že už nebudu pokoušet osud a nechám conana páchat hrdinské skutky bez mého dalšího šmírování ;)



WebArchiv - archiv českého webu