kniha » Pohled do budoucího ráje
má v knihovně 2
hodnotilo:
0%
Pohled do budoucího ráje

Edward Bellamy

Pohled do budoucího ráje

neboli: Jaký asi bude svět, až zavládne všude rovnost, volnost a bratrství

Kniha vyšla i pod názvem:
Pohled z roku 2000 na rok 1887
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: sci-fi - utopie

originální název: Looking Backward, 2000–1887
originál vyšel: 1888

vydání: Národní tiskárna a nakladatelstvo 1890; Bačkovský F. 1893; České socialistické vydavatelské družstvo, Chicago 1900; Právo lidu 1901


Informace / Anotace ke knize: Pohled do budoucího ráje - neboli: Jaký asi bude svět, až zavládne všude rovnost, volnost a bratrství

Hlavní hrdina tohoto příběhu v hypnotickém spánku prochází světem roku 2000, v němž žije „ideální“ racionální společnost komunistického typu. Román byl mocným podnětem pro utopistické hnutí a celou řadu utopických děl jiných autorů. _____________­________________________­________________________­__

Utopie situovaná do budoucnosti, po 113 letech magnetického spánku, 1887 – 2000. Jednak je zábavné, že magnetický spánek mívá vždycky natažené hodinky na probuzení o nějakém kulatém datu, jednak doporučuji přečíst si Novou Utopii od Jeroma Klapky Jeroma v antologii Šílení rytíři, kde si právě z Bellamyho a Morrise dělá autor legraci.

Citáty: „Národ se stal jediným kapitalistou (…) na jehož zisku má každý občan podíl.“ „Všecka činnost výrobní a obchodní představuje nejdůležitější zájem státu, i jest pošetilostí ponechati ji v rukou soukromých osob se sobeckými zájmy a záměry.“ Už se tu setkáváme s terminologií důvěrně známou z předlistopadových dob: „Armáda práce.“ „…Všeobecná povinnost pracovní byla pouhým přirozeným doplněním všeobecné povinnosti branné.“

V Bellamyho utopii zrušili peníze, ale mají lístkový systém. „Národ ručí za výživu, vzdělání a slušnou existenci každého občana od kolébky až po hrob.“ Nejsou ani peníze, ani mzdy, všichni dostávají stejnou porci poukázek. „Návštěvou jiných tržišť bychom ničeho nezískali,“ říká jedna postava. Bodejť by ano, když zboží je všude stejné!

U Bellamyho není co řešit: je to prostě hlupák, který všechny brutální rozpory své utopie odbývá poukazem na to, že je to tak správně, protože jejím (vymyšleným) obyvatelům se to tak prostě líbí, jsou naprosto šťastní a spokojení, takže k čemu represe?

Richard Podaný, In: kjv.wz.cz/tex­ty/utopie.rtf

Další a jinak formulovaná anotace
_____________­_____________

Kniha pojednává o dystopickém světě, kde vládne obdoba komunismu. Julian West usne v roce 1887 magnetickým spánkem a probudí se v roce 2000. Autor knihy podrobně a do detailu probírá dystopické státní zřízení roku 2000. Vše řídí stát, majetek je společný.
Lidé jsou rozděleni do 4 tříd, práce je nucená, všichni musí pracovat podle svých schopností. Jsou zrušeny peníze, mzdy a výdaje se počítají přes úvěrovou kartu. Bydlení je úsporné, vše je typizováno, není nadbytek ani nedostatek. Je rovnoprávnost žen. Julianovi, který je ze své doby zvyklý na bídu, nezaměstnanost, války, tento svět připadá jako ráj.
Na konci knihy se Julian probudí do reality svého světa a pozná, že vše byl jen sen.

Přes detailní popisy chybí řada základních věcí, popisy často vedou k nelogickým koncům či logika chybí. Jenom základní otázka, jak se lidé stanou uvědomělí a začnou pracovat dle svých schopností, když dělají práci, která je nebaví a za stejnou výplatu jako ten, kdo dělá méně. Autor se úplně vyhnul vztahům mezi mužem a ženou a obecně vztahy mezi lidmi. Neřešil ani vztah lidí ke zvířatům a obecně k přírodě či okolí (neřešil ani ekologii), neřešil ani volný čas či cestování.

 zobrazit spoiler - obsah / děj knihy 



WebArchiv - archiv českého webu