kniha » Věda na Zeměploše
v Top10 1 | chce si přečíst 5 | chce mít v knihovně 3 | má v knihovně 77
hodnotilo: 71
80%
Věda na Zeměploše

Terry Pratchett
Jack Cohen
Ian Stewart

Věda na Zeměploše

série: Věda na Zeměploše
díl v sérii: 1
kniha patří do světa: Zeměplocha

Kategorie: fantasy - humorná

originální název: The Science of Discworld
originál vyšel: 1999

vydání: Talpress (web) 2004

odkazy: 1x [recenze]


Přispívat do diskuze mohou jen registrovaní uživatelé


1

 [6] Polinius (editor) 19.08.2015 23:15  

@Gaarq[2]: Ano, tak jsem to myslel. Nehodnotím to jako „další“ román ze Zeměplochy. U knih v sérii Zeměplocha klidně přihlédnu k ostatním přečteným knihám, zda autor laťku zvedá a nebo podlézá.

 [5] Gaarq (editor) 13.12.2010 09:36  

@V.Š.[4]: :-D každá popularizace vědy je vykrádání. jak říkal matt ridley, je tisíc lidí, kteří by každou kapitolu jeho knihy dokázali napsat líp, ale jen pár kteří by dokázali napsat tak dobře celou knihu.

@Duirin[3]: ;) já chápu čtenáře, co vidí něco ze zeměplochy a pak dostane sodu v podobě populárně vědeckých přednášek a nejsou tím nadšení. ale byli varováni :-)

 [4] V.Š. 13.12.2010 06:16  

odstraněno autorem

 [3] Duirin (editor v době uložení příspěvku) 13.12.2010 00:28  

@Gaarq[2]: Hm, možná máš pravdu. Věděl jsem, o čem má Věda na Zeměploše být, ale příliš mě to nezaujalo. Přiznám se, že populárně naučné knihy jsem nikdy předtím nečetl snad až na jednu výjimku, a Věda mě utvrdila, že to není úplně můj šálek čaje. Respektive mám trochu problém s tím, že mě zajímají jen některé části a zbytek (většina) mě neoslovuje.
Proto je mé hodnocení Vědy takto nízké nezávisle na tom, že to patří do Zeměplochy. A jdu trochu pozměnit formulaci mého komentáře. Nicméně jsem si oživil myšlenku, že si někdy přečtu jen ten zeměplošský příběh.

 [2] Gaarq (editor) 12.12.2010 13:42  

@Duirin[1]: polinius naráží pravděpodobně na tvůj komentář ke knize, který lze číst jako povzdech nad tím, že věda na zeměploše není jako ostatní knihy ze zeměplochy. osobně se domnívám, že je docela zásadní chybou číst knihy ze série věda na zeměploše jako zeměplošské romány. zklamání je potom jen důsledkem nenaplněných očekávání, která za těchto okolností ani naplněna být nemohla. jde především o populárně naučné knihy, které využívají zeměplošských minipříběhů jako ilustračních a oživujících, ne jako nosných. to, že někomu připadá tenhle způsob popularizaci vědy nudný, to je jaksi legitimní názor, ale srovnávání s klasickou zeměplošskou řadou není tak docela fér.

 [1] Duirin (editor v době uložení příspěvku) 12.12.2010 11:23  

@Polinius: Já bych skoro řekl, že každá kniha by se měla hodnotit jako samostatně stojící. Respektive hodnotit knihu v rámci série, když je ta kniha průměrná až slabší v sérii, která je jinak vynikající, takže kniha je vlastně obecně nadprůměrná, tak to pak zbytečně sráží hodnocení dané knihy.
Takže si myslím, že hodnotit by se mělo v kontextu všech ostatních knih, ne jen vůči ostatním knihám v sérii. Ale to je možná na diskuzi do drbárny.

1
Po diskuzní stránkách se můžete pohybovat také pomocí šipek na vaší klávesnici:
stránka starších příspevků = šipka vpravo
stránka novějších příspěvků = šipka vlevo


WebArchiv - archiv českého webu