kniha » Čaroděj Zeměmoří
v Top10 11 | chce si přečíst 16 | chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 204
hodnotilo: 194
83%
Koupit knihu:
FantasyShop.cz
Fantasya.cz
Čaroděj Zeměmoří Více vydání = více obálek.

Ursula K. Le Guin

Čaroděj Zeměmoří

Kniha vyšla i pod názvem:
Čarodej Zememorí
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Zeměmoří
díl v sérii: 1
kniha patří do světa: Zeměmoří

Tato kniha je částí i jiných knih: Velká kniha Zeměmoří [1]

Kategorie: fantasy - podle filmu/zfilmováno

originální název: A Wizard of Earthsea
originál vyšel: 1968

vydání: AF 167 1992; Triton (web) 2003; Slovart (SK) 2004; Triton (web) 2012; Slovart (SK) 2022

odkazy: 6x [recenze], 1x [film]


Komentáře:
papuja  | ***** 03.06.2008 22:13

Kdysy když mi bylo ještě náct a fantasy knih bylo jak šafránu, jedna z mých nejoblíbenějších knih.

KainIX  | **** 25.01.2009 21:46

Tato kniha pro mně byla příjemným překvapením. Originál vyšel již v roce 1968! a i přes to si troufám tvrdit, že je lepší než mnohé fantasy, které dnes vychází. Příběh je sice vyprávěn lehce poetickým jazykem, ale kniha je dobře čtivá a děj ubíhá na dnešní dobu až nezvykle rychle. Obzvlášť se mi líbí netradiční metaforické podání souboje dobra se zlem.

stimílek  | ***** 07.05.2010 06:35

Poprvé jsem Čaroděje četl před 18ti lety a nejsilněji mi v paměti utkvěl obraz Geda prchajícího před Stínem. Pamatuju se, jak mi tenkrát běhal mráz po zádech. A dnes? Kniha neztratila nic z poetičnosti, spádu a přitažlivosti. Z napětí opadla jen troška. Některé pasáže mi přišly trochu samoúčelné (část s Kamenem,) ale i tak 100% Mimochodem, dokázali by dnešní autoři napsat knihu o rozsahu 160 stran? :)

Safirentwiluea  | **** 24.09.2010 19:25

Poněkud složitý děj a ačkoli přední stránka napovídá, že jde o knihu pro děti, já bych si tím nebyla zcela tak jistá. Text je psaný mírně složitěji, než je pro mladou generaci pochopitelné. Také se v příběhu vyskytují hrůzné a neznámé, nebo nečasté příšery a velice zvláštní kouzla. Také se zde vyskytují ty nejrafinovanější a nepravděpodobné metody, jak řešit různé problémy. Další kritiku bych chtěla vyjádřit – nelze moc odhadnout charakter hlavních postav, neboť se pokaždé chovají jinak – jednou jsou stateční, pak zas srabi, jednou nešikové, pak mistři, jednou chytří a pak i úplní magoři… Ale i přes to všechno dávám 84%

LuciusWlk  | *** 03.06.2012 17:54

Nevím, jestli zrovna klenot, toť nejspíš věc názorů. Zajímavě vymyšlené, ale trochu bez chuti. Možná jsou další díly lepší, ale zatím, jsem neměl tu čest.

Strýček Biolit  | ***1/2 19.01.2015 14:12

Kniha, u níž je číselné hodnocení podstatné asi jako to, jestli máte v lodi díru dva na dva metry, nebo dva na dva a půl…

Více než klasický fantasy příběh Čaroděj Zeměmoří připomíná (první polovina 100%) vyprávění o nějakém světci či antickém hrdinovi z dávných dob (čímž vlastně je, protože hned v prvním odstavci knihy se dozvíme, kam až to hlavní maník dotáhne). Zatímco u jiných fantasy knih jsem měl při čtení pocit, že se příběh teprve vytváří, že jsem jeho součástí, tak u této knihy převládá pocit, že vše už bylo kdysi šťavnatě vykonáno a kniha je jenom sušší převyprávění. Napsáno je to velice…hmm…po­eticky; méně přímé řeči, některé věci jsou popisované zbytečně moc, jindy dojde k přeskočení několika měsíců za pomoci věty. Děj (jedna jednoduchá linka, minimum postav) by se dal asi nacpat do nějaké delší povídky. Jistě, Čaroděj Zeměmoří je dnes již stokrát překonaná kniha, ale nesmí se zapomenout na to, že vyšla v roce 1968. Patří tedy ke dřevním zakladatelům žánru a čtenář by na to měl pamatovat. Hodnocení se pohybuje někde mezi těmi 70 a 80…vyspat se lépe, třeba bych dal i o tu půlhvězdu víc.

Skabandari  | *** 25.09.2016 16:48

Nic zvláštního, děj se točí jen kolem hlavní postavy. Ze začátku se mi líbilo, že to nebyl čistý klaďas co dělá všecko správně, jak mají autoři často ve zvyku (nejednou sem si pomyslel co je to za arogantního blba). No to však postupem času opadá a je z něj pořádný správňák, takže 60%.

Gaarq  | *** 20.11.2021 10:13

od UlG bych nečekal nic menšího než originální pohled na zaběhané způsoby vyprávění příběhu. autorka se vyhnula běžným fantasy klišé, její čarodějové a její fantastický svět stojí na něčem jiném, než co rozvíjela většina tolkienových epigonů. UlG si vybrala cestu magie jména, její zlo není všezničující síla či jedinec, její zlo je osobní, malé, ale o to asi nebezpečnější. osobně mě potěšila práce s konceptem prvotního jazyka, trošku zklamal „systém“ magie, který je zajímavý, protože je mnoho druhů magie, které se nutně nepřekrývají, ale zdá se, že to nepřišlo autorce tak zajímavé, takže se to spíš příběhem mihne.

zajímavé je, že autorka plně využívá zaběhaných stereotypů (to není ani výtka, ani pochvala, jen pouhé konstatování), takže mágy s velkými schopnostmi jsou muži a ženy lokálními čarodějkami, ženy jsou tu těmi ochránkyněmi domácího krbu. v jistých dobách rozvoje společnosti to byla skoro nezbytná dělba životních rolí, a UlG nepocítila nutnost se v tom nějak vrtat.

co mi vadilo víc, to byla jistá schematičnost a vypočítavost vyprávění, vedená způsobem vyprávění vhodným spíše pro mládež. jako když vymyslíte kúl story a pak ji musíte vyplnit slovy. když jsem knihu četl poprvé v době jejího vydání, tak ve třetině jsem skončil a znovu se k tomu dostal až teď, po 30 letech. dočetl jsem, ale nadšením také nejásám.



WebArchiv - archiv českého webu