kniha » Negativní utopie v české próze druhé poloviny 20. století
hodnotilo:
0%
Negativní utopie v české próze druhé poloviny 20. století

Petr Hrtánek

Negativní utopie v české próze druhé poloviny 20. století

pokus o znakovou identifikaci žánru

Kategorie: antiutopie - literární teorie

vydání: Ostravská univerzita 2004

odkazy: 1x [recenze]


Informace / Anotace ke knize: Negativní utopie v české próze druhé poloviny 20. století - pokus o znakovou identifikaci žánru

Autor se pokouší nalézt typické znaky pro domácí antiutopickou literaturu uvedeného období. Hrtánek vychází z četby 23 románů a 6 povídek. Pro fantastický kánon je zajímavé jeho zařazení dříve opomíjených textů na hranici žánru, jakým je například román Eduarda Petišky Cesta do země Lidivoni či připomenutí pozoruhodného textu Mimner aneb Hra o smrďocha Jiřího Gruši.

Autor nevidí negativní utopii jako podmnožinu science fiction, podle jeho definice je jí „fiktivní svět konstruovaný jako alegorický model kriticky nazíraného a hodnoceného stavu lidské společnosti, jako jinotajné zpodobení společenstva lidí spoutaného totalitarismem různých forem a podob“. Tím v podstatě vylučuje negativní budoucnosti, které nejsou odrazem naší současnosti či minulosti. Naopak do negativní utopie kooptuje díla jinotajná, až apokryfní, posazená do náležitě přizdobené minulosti, jako např. novelu Šaman od Egona Bondyho či román Pravda o zkáze Sodomy od Ivana Kříže.


kráceno z recenze Ivana Adamoviče: http://ikarie.cz/clanek/fantastika-pod-rentgenem-antiutopie-a-nevydane-rukopisy

 

Externí odkazy:

[recenze] Ikarie



WebArchiv - archiv českého webu