RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (571)22819 příspěvků celkem
kniha: Tkalci saramyrští - Wooding, Chris
Madam Brbla | **** | před 4 hodinami

Tak trochu jsem doufala, že se mi „Tkalci saramyrští“ nebudou moc líbit, abych sérii nemusela dočítat v angličtině. Ovšem už první věty zhatily mé naděje – Chris Wooding se mi trefil do vkusu. Vytvořil pestrý svět, ze kterého je patrná inspirace japonskou kulturou, přidal zápletku ne snad vyloženě originální, přesto zajímavě podanou a bohatou na napínavé okamžiky i (poněkud očekávané) zvraty.
Postavy jsou různorodé, nešustí papírem, klaďasové mají své chyby a traumata, padouchy lze do jisté míry chápat, přinejmenším letmo zahlédnout jejich lepší stránku… a s hnusákem z nejhnusnějších je možné v návalech odporu pocítit nepatrný soucit. To se týká hlavních hrdinů, vedlejším hráčům se mnoho péče nedostalo – což nevadilo v prvních dvou třetinách příběhu, kdy do děje zasahovali minimálně. Ke svým výhradám musím připojit také neuspokojivé řešení závěrečné krize (kéž by bohové nenasedali do strojů a raději spisovatelům vnukli dobré nápady).
Velkou pochvalu naopak zasluhuje autorův styl psaní, příjemně jitřící fantazii, místy až básnický, přesto perfektně čtivý. K tomu samozřejmě patří poklona a díky překladateli… kéž by podobně skvělou práci odvedl také tvůrce obálky. Jsem vnitřně přesvědčená, že chopit se tématu např. Jana Šoulflová, vytvořila by patřičně atmosférické dílo, které by knihu prodávalo podstatně lépe než ta temná abstraktní zrůda s odpuzujícím účinkem. Jen takový smutný, bezvýznamný povzdech, no.
Stručné shrnutí: u „Tkalců saramyrských“ si na své přijdou příznivci napětí, akce a dobrodružství, stejně jako ctitelé politického pletichření a zákeřných intrik. Na pokračování se těším. 80%

kniha: Vězení svobody - Ende, Michael Andreas Helmuth
Methat | ****1/2 | před 5 hodinami

Keď som sa dozvedel, že Vězení svobody je od autora Nekonečného príbehu, čakal som krásne fantasy príbehy. A tie som aj dostal a neboli to príbehy pre deti ale dospelých. Za čo som rád, pretože autor využil priestor aj pre filozofovanie, čo vôbec nebolo na škodu. Najviac sa mi páčila prvá a posledná poviedka (Dlouhé cesty cíl a Legenda o Ukazateli) – obe sú zamerané na život jednej osoby, ktorá počas svojho života prejde viacerými premenami. Mimo nich sa mi páčili poviedky s rôznymi zmenami dimenzií, či už ich charakterizovali dvere, chodba či auto. Pán Ende má výbornú fantáziu a som naozaj rád, že sa kniha dočkala krásnej úpravy s výbornými ilustráciami.

povídka: Paní Sorensenová a seskveč - Barnhill, Kelly
vyšla v: Plameňák na konci léta
quinnet | **** | před 8 hodinami

Neviem presne v akej americkej diere sa to odohrávalo, ale celý text na mňa pôsobil akoby to bolo pred sto rokmi. Až zmienky o internete ma uviedli na pravú mieru. Text je naozaj prijemne magický, neuponáhľaný, v podstate sa tam nič nedeje a napriek tomu sme zvedaví, či pani S. nájde svoje šťastie. A navyše som sa dozvedel, čo znamená slovo seskveč.

povídka: Jak to bylo doopravdy - Murphy, Pat
vyšla v: Plameňák na konci léta
quinnet | ***1/2 | před 9 hodinami

Pravdupovediac, som rád, že to nebolo pár desiatok strán dlhšie. Ďalší zo spôsobov, ako napísať klasickú rozprávku z trochu iného, dospelejšieho, pohľadu. V tejto krátkej zovretej forme bez dialógov to malo slušný spád. Čo mala hlavná hrdinka na srdci to povedala a my môžme len uznanlivo pokývať hlavou.

kniha: Dagon - Lovecraft, H. P.
avatar2 | **** | před 12 hodinami

Slušná sbírečka, je však vidět, že autorovi svědčí spíš větší plocha, zde jasně platí čím delší, tím napínavější.

kniha: Nepřirozená zvířata - Vercors
gan112 | *** | před 14 hodinami

Nevtiahlo ma to do deja, aj keď skonštruované to bolo celkom umne, napísané už horšie. Nevadil mi ani tak obstaróžny jazyk, do toho som sa dostal hneď, ale kniha, aj keď krátka, sa nedá preletieť. Nejak mi vadila intelektuálnosť textu. Myšlienky mohli byť podané ľahšie. V prípade Vercorsa to ale asi nemožno očakávať. Téma to je pre mňa skôr na nejakú krčmovú debatu, ale záver sa mi páčil. Hlavne spolitizovanie ústavy a zákona o ľudskosti je podaná verne, ako napr: lobing rôznych záujmových skupín, vnáranie sa čo možno najhlbšie do problematiky aby sa zákon nemohol nabúrať… Knižka mi tiež prišla mierne rasistická, aj keď námet sám o sebe je presne opačný, vyskytnú sa pasáže o inteligencií jednotlivých ľudských rás, a tam je to na tenkom ľade, a neviem neviem či vedecky relevantne podložené. Celkovo by som to zhrnul že to: a) nebolo nič pre mňa, b) mohlo byť napísané lepšie. P.S. – celková atmosféra príbehu mi dobovo pripomínala viktoriánske obdobie, no príbeh je zasadený do oveľa neskoršieho obdobia, čo tiež nedávam spisovateľovi k dobru. P.S.2 – tie komančovské žvásty v doslove… čo na to povedať, asi len že chvála bohu dnes sa už politika do umenia nemieša.

kniha: Dům za zdí - Mitchell, David
jethro.tull | ****1/2 | před 18 hodinami

S Gaimanem bych tuto knihu nesrovnával, i když se do Domu za zdí (Slade House) vchází malými dvířky, které tu někdy jsou, a jindy nejsou. Také bych tuto knihu nesrovnával s knihou Zloděj duší od Cliva Barkera. Bylo by to povrchní srovnání. Naštěstí je každý z těchto spisovatelů originální a svébytný autor. Kniha Dům za zdí je složena z příběhů jednotlivých postav, které se postupně stávají „potravou“ obyvatel domu. Příběhy na sebe logicky navazují a postupně je odhalováno pozadí těchto příběhů i motivy obyvatel domu za zdí. Dovolil bych si přece jen malé srovnání. V Atlase mraků jsou příběhy pospojovány volně a vystaveny do jakési pyramidy, zde příběhy tvoří jednotlivé kapitoly knihy a souvisí spolu velice úzce. Příběh se také nevrací k začátku, ale vrcholí vysvětlujícím závěrem. Zatímco v Atlase mraků jsem viděl snahu ukázat vybroušenou formu, tady je podán vycizelovaný příběh. Jen ten závěr mohl být trochu mohutnější a působivější, přesto je zcela dostačující, takže nezbývají po příběhu žádné nezodpovězené otázky. A v posledních větách si autor vytvořil malá dvířka, která by mohl, ale také nemusel využít ke vklouznutí do dalšího příběhu.

kniha: Infico - Heteša, Petr
Svarec | ****1/2 | před 23 hodinami

Opět zcela klasický Heteša. Pět hvězdiček přecijen dát nemohu, protože oproti Morphin Red nebo Sex, drogy & cyb'n'roll mi tam subjektivně k dokonalosti něco chybělo, byť to nedokážu přesně definovat, ale narozdíl od slabších kousků jako Ruská ruleta nebo Fatal virtual zde nenacházím ani žádné zásadní vady. Z logického hlediska mi snad jen trochu vadilo, jak se hlavní hrdina poctivě „odpojoval“, když hlavní hrdinka zavelela, přestože bylo jasné, že v mezičasí může dojít k nějakému průšvihu. Jinak ale přečteno na jeden zátah, prostě klasický Heteša v nejlepší formě – napínavý příběh, břitké dialogy a spousta humoru. Heteša píše v podstatě pořád to samé, ale nijak zásadně mi to nevadí.

kniha: 2084 - Konec světa - Sansal, Boualem
Elwis | ****1/2 | před 1 dny

Kniha o tom, že kromě Orwellovy politické totality existuje ještě totalita náboženská, stejně bestiální, která je nakonec ještě účinnější, protože nic nedokáže lid a potažmo vojáky zfanatizovat tak jako náboženská víra.

kniha: Engerlingové - Velinský, Jaroslav
trudoš | **** | před 2 dny

Takřka tisícovka vybraných obyvatel Rakouska-Uherska se těsně před pádem monarchie skryje do předem vybudovaných podzemních prostor, aby unikla zkáze lidstva, která je s příchodem nové republiky jistě na dosah. A uniknout se jim skutečně povede, málem navždycky…
Přestože tvorbu Jaroslava Velinského zbožňuji, Engerlingové byli pro mě kamenem úrazu. Chybějící ústřední dějová linie, neexistující hlavní postava, er-forma vyprávění – to všechno jsou drobnosti, na které u tvůrce nedoceněného Oty Finka nejsem moc zvyklý. Ono je ale poměrně důležité, jak bude kdo příběh vstřebávat. Já se po deseti stránkách rozhodl pro satiru a s tím si vystačil až do konce. Možná to v rámci tématiky a autorových ambicí nebyla ta úplně nejlepší volba, na druhou stranu čtení se mi tak proměnilo v zábavnou jízdu plnou zdegenerovaných trpaslíků a jejich absurdně popleteného pohledu na svět. A tahle podoba mě vážně okouzlila. Dokonce natolik, že i přes počáteční nelibost nedám na knihu s odstupem času dopustit.

kniha: Pevné pouto - Sebold, Alice
Adhara | ** | před 2 dny

Myslím, že viem, ako táto kniha chcela pôsobiť. Ako zbierka melancholických obrazov po tragickej smrti hlavnej hrdinky, ktorá má vyvolať potoky sĺz. Lenže na mňa príliš nezapôsobila. S postavami som sa nemohla stotožniť, navyše tomu chýbala poriadna kompozícia. V scénach som sa strácala, nevedela som, čo sú opakované retrospektívy a čo súčasnosť. Postavy sa plantali odnikiaľ nikam bez plánov a motivácie. Niežeby sa tak v živote neplantali, lenže kniha má byť o niečom inom ako život.

Palec hore za zaujímavé detaily a nie polopatistické navodenia základných pocitov postáv. Tie však samé osebe vo mne silné emócie nevyvolávajú. Chcelo by to nejaké ciele a snahy postáv, nejaké lepšie, než do prázdna vyprchávajúcu iniciatívu chytiť vraha.

Poriadny palec dolu však smeruje za posledných pár strán. Bez akéhokoľvek predošlého náznaku, varovania, dlhodobej túžby, priania či aspoň logiky si slečna z ničoho nič odskočí z neba na Zem, aby si, s prepáčením, zašukala? A potom sa vráti naspäť do neba? (Nu, asi to nebolo kresťanské nebo.) A na záver ešte nejaká nadprirodzená spravodlivosť dostane vraha, heuréka! Tiež mi to štrnásťročné dievčatko prišlo akési premúdrelé, ak to náhodou tiež nebolo spôsobené nebom samotným.

Moja celá recenzia je na http://www.adhara.sk/?page_id=3586

kniha: Záhada Edwina Drooda - Dickens, Charles
MartinJ | **** | před 3 dny

Knihu jsem si přečtl vlastně jen proto, že jsem si chtěl přečíst Drooda od Simmonse. Neměl jsem tedy žádná vysoká očekávání, vlastně jsem neměl žádná očekávání. A možná právě proto mě kniha velmi příjemně překvapila. Asi před rokem jsem četl knihu Jonathan Strange & Mr. Norrel, která se mi moc líbila, hlavně kůvli své poklidné atmosféře a nádherně plasticky vylíčenému světu 19. století. Na Drooda se vlastně chystám hlavně právě kvůli tomu. A dostal jsem to už v Záhadě Edwina Drooda. I když popravdě sem kniha vlastně vůbec nepatří.

povídka: Proměna Juana Romera - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Dagon; Hrobka
avatar2 | **1/2 | před 3 dny

Slabší kousek, člověk čeká co se z pěkně načrtnutého prostředí a úvodu do děje vyvine, a ono nic moc.

kniha: Hudba ticha - Rothfuss, Patrick
The.Day.X | ***** | před 4 dny

Za mě plný počet. Autor dopředu upozornil na to, že je kniha „jiná“. Opravdu byla. A byla úplně jiná než jakou jinakost jsem v rámci autorovi predikce jinakosti očekával. Doporučuji všem, kdo chtějí zpomalit, zvolnit, užívat si života, maličkostí, drobných radostí…

povídka: Zlaté kapradí - Rečková, Jana
vyšla v: XB-1 2016/12
quinnet | *** | před 4 dny

Poviedka splňuje Rečkovej štandard. Je to typická ukážka jej štýlu. Obľúbené prostredie liečebného ústavu, kde je niečo inak. Trochu úsmevné sú prešľapy miestnych lekárov a osoba hlavnej sestry. Ale tajomná pomocníčka má svoje kúzlo a autorka sa nesnaží urobiť záplavu z vlhkej handry. Takže fajn text.

kniha: Okouzlený kouzelník - Stewart, Mary
trudoš | ***1/2 | před 4 dny

Románové zpracování artušovského cyklu od Mary Stewartové je ve světě považováno za klasiku. Na začátek je důležité upozornit, že celá trilogie se motá především kolem Merlina, který nám svými slovy předkládá příběh svého vzestupu i pádu. Věrně vykresluje obraz tehdejší Británie a svou neopomenutelnou roli při formování nejslavnější anglické legendy – krále Artuše.
Víc než klasickou fantasy ovšem připomíná celá trilogie historickou fresku. Autorka se snaží vyvarovat magie i kouzelných bytostí a naopak vycházet ze starověkých souvislostí, ovšem neznamená to, že by na fantastiku zanevřela úplně. Trochu úmorná je v popisech krajin, dobového odívání či všedního života a opomenout nemůžu ani románově vyhrocené emoce, které především u druhého a třetího dílu evokují scénář telenovely. Dlužno dodat, že to však funguje bezchybně a jakmile si čtenář přivykne stylové rozvleklosti, má jej spisovatelka na lopatě. Osobně pak považuji první knihu za to nejlepší, co bylo o Merlinovi vůbec kdy napsáno.

kniha: Meč krále Artuše - Stewart, Mary
trudoš | **** | před 4 dny

Románové zpracování artušovského cyklu od Mary Stewartové je ve světě považováno za klasiku. Na začátek je důležité upozornit, že celá trilogie se motá především kolem Merlina, který nám svými slovy předkládá příběh svého vzestupu i pádu. Věrně vykresluje obraz tehdejší Británie a svou neopomenutelnou roli při formování nejslavnější anglické legendy – krále Artuše.
Víc než klasickou fantasy ovšem připomíná celá trilogie historickou fresku. Autorka se snaží vyvarovat magie i kouzelných bytostí a naopak vycházet ze starověkých souvislostí, ovšem neznamená to, že by na fantastiku zanevřela úplně. Trochu úmorná je v popisech krajin, dobového odívání či všedního života a opomenout nemůžu ani románově vyhrocené emoce, které především u druhého a třetího dílu evokují scénář telenovely. Dlužno dodat, že to však funguje bezchybně a jakmile si čtenář přivykne stylové rozvleklosti, má jej spisovatelka na lopatě. Osobně pak považuji první knihu za to nejlepší, co bylo o Merlinovi vůbec kdy napsáno.

kniha: Kouzelník Merlin - Stewart, Mary
trudoš | ****1/2 | před 4 dny

Románové zpracování artušovského cyklu od Mary Stewartové je ve světě považováno za klasiku. Na začátek je důležité upozornit, že celá trilogie se motá především kolem Merlina, který nám svými slovy předkládá příběh svého vzestupu i pádu. Věrně vykresluje obraz tehdejší Británie a svou neopomenutelnou roli při formování nejslavnější anglické legendy – krále Artuše.
Víc než klasickou fantasy ovšem připomíná celá trilogie historickou fresku. Autorka se snaží vyvarovat magie i kouzelných bytostí a naopak vycházet ze starověkých souvislostí, ovšem neznamená to, že by na fantastiku zanevřela úplně. Trochu úmorná je v popisech krajin, dobového odívání či všedního života a opomenout nemůžu ani románově vyhrocené emoce, které především u druhého a třetího dílu evokují scénář telenovely. Dlužno dodat, že to však funguje bezchybně a jakmile si čtenář přivykne stylové rozvleklosti, má jej spisovatelka na lopatě. Osobně pak považuji první knihu za to nejlepší, co bylo o Merlinovi vůbec kdy napsáno.

kniha: Imajika - Barker, Clive
Methat | ***1/2 | před 4 dny

Imajika je vrcholné dielo Clive Barkera. A podľa mňa tiež. Vo svojich predstavách a fantáziach sa dosť krotil, aj keď tu nájdeme zopár „zvrhlostí“. Rozsah knihy ma prekvapil a keď som videl tie malé písmenká natlačené na stranách, vedel som, že to bude dlhé čítanie.

A zo začiatku to bolo naozaj úmorne dlhé. Prvá kniha ma moc nebavila, autor opisuje vzťahy medzi Fešákom a ostatnými charaktermi a ani tej akcie nie je moc. Čitateľ zo začiatku tápe vo fungovaní ostatných dominii, prechodu medzi nimi a novej terminologii. Ničmenej je veľmi zábavné sledovať vývoj postáv, čo si myslia o sebe a celkovo o svete, ako funguje.

Keď prišla druhá polovica knihy, tú som si už naplno užíval, pretože sa vysvetlili všetky potrebné veci a len sa riešilo Zmierenie. A to nebolo jasné do poslednej chvíle. Kto má pravdu? Čo sa stane? Má to význam? Čitateľ musí pri knihe aktívne rozmýšľať a aj tak zistí, že si nie je v ničom istý, rovnako ako hlavné postavy.

Na túto knižku som sa veľmi tešil aj vďaka kladným recenziám ostatných čitateľov, no prvá polovica ma sklamala, pretože bola dlhá a nudná a skoro som knihu odložil. Druhá kniha príbeh nakopla a započala nezastaviteľnú lavínu až do konca. Úplný záver, kedy autor uzatvára príbeh jednotlivých postáv mi prišiel zdĺhavý. Tlač knihy je niečo otrasné, nechápem, prečo Imajika nemohla dostať pevnú veľkú väzbu s normálnym písmom. Obal knihy by krásne vynikol a čitateľ by nemusel škúliť celý čas na malé písmenká.

Musím ale skonštatovať, že na konci príbeh nabobtnal do fantastických rozmerov až z toho prestáva rozum stáť. Musím autorovi pogratulovať, že to zvládol dopísať, aj keď s tým bojoval (jeho úvodný text je geniálny). Takáto kniha a svet(y) v ňom ukrytý sa len tak nevidí. 70%.

Rozsáhlejší povídka, kde lze sice zhruba od poloviny tušit kudy se to asi bude vyvíjet, ale přesto autor udrží napětí až do konce. Rozhodně jeden z lepších Lovecraftů.

povídka: Polib mě dvakrát - Kowal, Mary Robinette
vyšla v: XB-1 2016/12
quinnet | **** | před 4 dny

M.R.Kowal je zaujímavá autorka. Niežeby jej poviedky boli niečo úplne nové, čo sme doteraz nečítali, ale dáva danému príbehu patričný šmrnc. Detektívka z budúcnosti, kde vyspelé UI pomáhajú pri riešení zločinov. A je tak ľahké si ich obľúbiť, ako je to v prípade hlavného hrdinu – vyšetrovateľa z oddelenia vrážd. Dostáva nečakane prvý väčší prípad – vraždu realitného magnáta na streche budovy. UI má vzhľad slávnej a škandálmi známej herečky Mae West a veľkú zásobu jej bonmotov. Detektívka je napísaná zručne a napriek väčšiemu rozsahu som príbeh dotiahol do konca bez jedinej prestávky. Dobrá práca, Mary Robinette.

povídka: Tanec s cizincem v zemi lazarů - McIntosh, Will
vyšla v: XB-1 2016/12
quinnet | **** | před 4 dny

Tretia poviedka z cyklu o paralyzujúcej nákaze. A lepšia ako tá druhá. Je stručná a bez nejakých omáčok opisuje dilema hlavnej hrdinky. Autor sa spolieha, že čitateľ pozná predchádzajúce diely z tohto sveta.

povídka: Virtuální řepa - Hrdlička, Lukáš
vyšla v: XB-1 2016/10
quinnet | **1/2 | před 4 dny

Poviedka mi pripadala skôr humorného rázu. Nadrogovaný mladík preprogramuje inteligentný kombajn tak, že si s ním nedá rady ani celé NATO a dokonale zdiskredituje všetkých pestovateľov repy. Oceňujem, že príbeh nie je nudný a vždy sa tam niečo deje.

Môj prvý zážitok s audioknihou bol strhujúci. Neviem či to bolo spôsobené tým že som knihu počúval a nečítal, ale vôbec sa mi nezdá že by šlo (ako som niekde čítal) o súbor komických grotesiek. Príbeh, na ten som sa hlavne zameral bol vystavaný do podrobna, aj keď miestami až prehnane opisne, z čoho „vyplynuli“ určité logické chyby. Chýbala mi troška akcia, vzhľadom k tomu že dej bol rozhodený dobre, a perspektíva možných zápletiek tiež. Inu aj tak dobre, pretože som bol fascinovaný množstvom nápadov, ktorým sa ale za pomoci „humoru“ pristrihovali krídla, čo považujem za dobrý ťah autora, ktorému nieje tuná veľa čo vytknúť. Kurňa ved to je Metrix napísaný v roku 1977, možno ako politická satira, možno ako kritika drogovej kultúri a farmaceutického priemyslu, rozhodne ako vynikajúca poviedka (?). Na záver chcem vyzdvihnúť monológi postáv, ich podrobné úvahy, jasné postoje, ich vzťah k svetu… toto všetko dokázal Lem zvládnuť podmanivo opísať, a pripadalo mi že ľavou zadnou.

povídka: V hrobce - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Dagon; Měsíční močál; Šepot ve tmě
avatar2 | **** | před 5 dny

Dobře odvyprávěná, vystavěná a vypointovaná povídka. Temná atmosféra je samozřejmovstí, sem ale autor dokázal vpašovat i trochu humoru, díky čemuž se to četlo ještě o něco lépe.

kniha: Duna - Herbert, Frank
T'Ana | ***** | před 5 dny

Duna je moje srdeční záležitost, když jsem dostala ilustrované vydání, byla jsem nadšená. Teď už mě nadšení víceméně přešlo. Vydání je na křídovém papíře, a má slušnou váhu, ale smrdí jako některé časopisy. Ilustrace jsou od Emila Křižky, plusem je, že knihu četl, takže obrázky nejsou mimo. Nejsem výtvarník, ani umění nijak zvlášť nerozumím, takže následující berte jako poznámky naprostého laika. Zdá se mi, že ilustrátor má potíže s obličeji, proto se věnuje především zobrazování rukou, těch si užijeme dosytosti. Postavy jsou různě v kápi, v šeru, ve stínu, zezadu, aby se ten obličej nějak schoval a obešlo se jeho plné zobrazení. Jediný, kdo skutečně obličej má je baron Harkonnen, patřičně zdeformovaný. Jsou tam taky dvě jeskyně zcela bez postav, za mě zbytečné obrázky, z nichž jeden na mně působí jako fotomontáž a druhý jako kopie jiného obrázku, který jsem už někde viděla. Obecná úroveň ilustrací není špatná, ale nejsou to obrázky, ke kterým bych se vracela a kochala se jimi, ilustrované vydání bych si tedy znovu nekoupila. Bohužel.

kniha: Bez šance - Shusterman, Neal
trudoš | ***1/2 | před 5 dny

Nejtěžší pro mě bylo přijmout myšlenku, že by rodiče nechávali „rozpojovat“ své potomky v nejproblema­tičtějším období vývoje – v pubertě. A to je přitom jen smetana na povrchu, skutečné zlo se skrývá v šedi každodenního života, kdy neplánované děti mohou být beztrestně ponechány osudu na prahu jakéhokoliv člověka. Nápad je to bezesporu zajímavý, jenže stejnou měrou nesmyslný. Kdyby tomu tak skutečně mělo být, lidská populace by vymřela v průběhu tří generací. A kdo říká, že ne, nikdy mu nebylo anarchistických -náct.
Dějově ovšem příjemné. Dost mi vyhovovalo, že Neal Shusterma nejede podle šablony, takže s každou třetinou se příběh posune zase někam jinam. Problém je, že zpětně působí některé scény nedotaženě a vysloveně si říkají o dovětek, který nepřijde. A nejvíc pak zamrzel závěr, jenž zazdil jinak povedenou urban legendu o Humphreym Dunfeem. Navíc je znát, že se autor zaměřuje pouze na dospívající čtenáře, pročež dospělí tu hrají pouze role uvědomělých rebelů, nebo totálních šmejdů.

kniha: Čas opovržení - Sapkowski, Andrzej
Clarice | **** | před 5 dny

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Hm, tak u mě to – hlavně pro knihy – platí opačně. Fantasy jsem většinou odsouvala na druhou kolej, takže v mládí jsem hltala Clarka a různé ty mrtvé klasiky. Teď – jakože ve stáří, strašně žeru v prvním díle brutálně hláškující trpaslíky, sympatické – všechno, ve druhém pak prohloubení děje, nádherné charaktery, uvěřitelná trápení a nečekané zvraty. Slyšela jsem oboje jako audio – doporučuji. Vyniknou takové ty úvahy na téma „Ciri potká jednorožce a přemýšlí, protože jednorožci následují jenom panny, jestli mu bude nějak vadit, že ji kdysi někdo políbil.“ Nádherný svět, díky za skvělou práci na jeho audiopodobě.

kniha: Jantarové oči - Kadlečková, Vilma
Clarice | **** | před 6 dny

Ono už tu bylo všechno řečeno. Také jsem si všimla jisté hloubavosti, ne moc akce. Popisů spíš dojmů, ne dialogů. Ale nevadí mi to, to je hlavní. Knihu jsem nečetla, ale slyšela, čímž odpadly fraktury jazyka ve snaze správně si odříkat všechna ta zapeklitá jména/pojmy :). Říkala jsem si, ať mi to přečte někdo jiný. Navíc audiokniha je načtená bezvadně, proč to nepochválit. Já vůbec v poslední době audioknihy můžu o něco víc, než klasické. Dá se jimi vyplnit čas, v němž se nedá klasicky číst – cesty do práce, pracovní doba, cesta z práce. Courání po městě, čekání u doktorů… A šetří to oko.

Mycelium má jen jednu drobnou vadu – Vilma Kadlečková vyzobala všechny dobré nápady. A co teď mají dělat ostatní psavci, aby se necítili jako kopíráci :)? Možná to chce jen klid a nohy v teple :).

povídka: Batarochoi - Kalaš, Radoslav
vyšla v: XB-1 2016/10
quinnet | *** | před 6 dny

Začiatok poviedky sa mi páčil. Bývalý vojak sa dá najať ako pomocná sila na jednu poľnohospodársku planétu, ktorá patrí do ríše vyspelých mimozemšťanov. Keďže majú z nášho pohľadu dosť krehké subtílne postavy, sú očarení silou pozemských gastarbeitrov. Jedného dňa sa však prestane hlásiť jedna osada, takže tam milí MZ pošlú nášho hrdinu, aby zistil, čo sa stalo. Z tohto námetu by sa toho dalo vytĺcť aj viac, ale v podstate som bol spokojný. Pekný štýl písania, bol som v napätí čo sa v danej osade stalo – len to rozuzlenie bolo dosť lacné.

kniha: Kočičí pyžamo - Bradbury, Ray
Phoenix | **** | před 6 dny

Nejnovější sbírka povídek, která je složená z méně známých (což většinou znamená z takových, které někde vyhrabali ze šuplíku) a jsou tu namíchané jak starší (50. léta) tak novější (po roce 2000). Ty starší jasně nesou kouzlo autorova vyprávěcího stylu, ty novější jsou trochu jiné. Některá témata jsou mystická, jiná aktuální na svou dobu a sem tam některé je i nudné. Ale výsledný dojem ze sbírky je velice pozitivní, za tři nejlepší povídky považuji Epilog: R. B., G. K. C a G. B. S. v Orient Expresu věčnosti, Kočičí pyžamo a Smrt opatrného muže.

Taková pěkná motivační povídka, která v sobě skrývá hodně přátelství.

povídka: Věc vkusu - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
Phoenix | ***** | před 6 dny

Typická zápletka s prvním kontaktem se stává mnohem zajímavější, když zjistíme, z pohledu koho je vyprávěná. A že jsou lidé zabednění předsudky? To není nic divného a pavouk má prostě na lidské poměry příliš mnoho nohou.

Tato povídka/báseň se dá ocenit pouze s minimálně základní znalostí světové literatury. Netvrdím, že mám načtené vše, co autor zmiňuje, ale bylo příjemné zavzpomínat na hodiny vysokoškolské literatury. A já jako fanoušek autora si ráda přečtu, co jeho celoživotní tvorbu ovlivnilo nejvíce.

kniha: Mikro - Crichton, Michael
Preston, Richard
Phoenix | **** | před 6 dny

Je to kniha, kterou si v knihovně zařadím mezi ostatní Crichtonova díla, i když jeho je spíš jen námět. Příběh je psaný jeho stylem, dokáže vtáhnout do děje a nepustit a čtenáři předkládá nový tajuplný a především zajímavý nový svět. Ale největší slabinou tohoto románu jsou postavy a předvídatelný děj. Studenti jsou účelově vybaveni schopnostmi přesně zapadajícími do připravených situací a i přesto je celkem jasné, že jich moc nepřežije. Záporák je prostě magor bez ladu a skladu a je tam jen proto, že bez něho by nebyl příběh. Přesto výlet do mikrosvěta byl velice zajímavý a na pasáže, jak pavouk tráví svou kořist, či líhnoucí se larvy z hostitele, jen tak nezapomenu.

kniha: Žoldnéř - Pournelle, Jerry
Skabandari | **1/2 | před 7 dny

Kniha má 2 části(zakázky), první mě docela bavila, protože z vývoje sem očekával zajímavé ne úplně vojenské řešení, ale skončilo to masakrem, tudíž zklamání. Druhá byla ještě horší, kvůli úplné absenci letectva ať už ke špionáži či strategickému bombardování pozic, to mi ve světě, kde se cestuje mezi planetami, vyloženě bije do očí. Ten jeho plán spoléhající z velké části na štěstí a že ho měl fakt hodně se nedá popřít, by letectvo úplně pohřbilo. Na konci už mě štvaly i obyčejné věci, jako že má někdo dvě jména a že k oslovování se používají obě a to mezi vojenskými jednotkami, kde by měla být užívána hodnost. A to sám několikrát tvrdil, že nemá přátele, protože voják si je nemůže dovolit a pak tohle povoluje. Mě to nesedlo.

kniha: Noci v cirkuse - Carter, Angela
Laxik | **** | před 7 dny

Okřídlená žena budoucnosti mluví cockney, no to mě poser.

kniha: Harry Potter a prokleté dítě - kolektiv autorů
Speedemon | ***1/2 | před 8 dny

Nikdy jsem sérii o Harrym zrovna neprožíval, ale tohle je fajn krátký skok zpět. Jelikož jde o scénář pro divadelní hru a nikoliv plnohodnotný díl, tak je děje poskromnu. To mi ani tolik nevadí, spíš jen, že mi od cca druhé poloviny přestal dávat děj smysl a přišlo mi, že vše je vymyšlené tak, aby se mohlo objevit co největší množství postav ze série a všichni jsme si nostalgicky zavzpomínali. Párkrát to bylo fajn, později už mi to trochu lezlo krkem. Knížku můžu rozhodně doporučit, přečtené je to raz dva a zjistit něco o dospělosti Harryho, Hermiony, Rona a spol. bylo zábavné.

povídka: To nejlepší pro Sandru - Zábrodský, Vladimír
vyšla v: XB-1 2016/10
quinnet | *** | před 9 dny

Nakoniec to celkom ušlo. Rodinka sa dostane na jednu prenajatú chatu, kde sa manželský pár v strednom veku chystá stráviť svoju letnú dovolenku. Jeho trápia výčitky svedomia, ona má fóbiu z nočných motýľov, dcéra študujúca biológiu to vhodne dopĺňa. Trochu by sa dalo vyčítať viacnásobná náhla zmena atmosféry a určitá skratkovitosť. Pointa bola OK.

kniha: Jaro - Rees, Rod
trudoš | ***1/2 | před 9 dny

Rod Rees v druhém díle netradiční steampunkové tetralogie polevil ve zběsilém tempu, které nastolil v předchozí knize. Navíc mu už nestačí pracovat s virtuálním světem, který se snaží proniknout do světa reálného a ovládnout jej. Ne, ke slovu přicházejí magické mocnosti, jež rozehrávají hru na předurčení, proroctví a spasitelství. Vše získává nové dimenze a zpočátku tolik nápaditý děj dostává punc mystičnosti, do všeho vnášející pouze zmatek. Jenže hra „Kdo je ve skutečnosti mesiáš?“ je fajn pouze do té doby, než přeroste dvě stě stran.
Plusem je, že co bylo v Zimě definitivní, se rychle mění a převlékání kabátů je prakticky na denním pořádku. Ovšem i přes všechny zvraty chybí Jaru nosnější zápletka. Postavy se potácejí od jednoho úmyslu ke druhému, aniž by se zatím vším skrýval nějaký cíl. Naštěstí nezmizel autorův cit pro dobrodružství a jisté odlehčení ve vyprávění, které stále dělají četbu tolik atraktivní. Uvidíme, jestli třetí díl něco vylepší, nebo sérii naopak ještě více pohřbí.

12345678910poslední (571)22819 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu