RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

156789101112131415poslední (330)13175 příspěvků celkem
kniha: Kaleidoskop - Bradbury, Ray
vincenThor | ****1/2 | před 140 dny

Zlatým pravidlom tvorby poviedok je: Čím kratšia poviedka tým údernejšia pointa. Bradbury toto pravidlo vo svojej tvorbe uplatňuje dokonale. A nie len to. Takisto majstrovsky vykresľuje prostredie a atmosféru, originálnymi nápadmi srší snáď v každej poviedke, vynikajúco ovláda umelecké rozprávanie a vo svojich dielach ukrýva veľa krásnych myšlienok.

Táto kniha sa tak stáva klenotom v knižnici každého poriadneho fanúšika (nielen) sci-fi literatúry. Poviedky sú rozčlenené do niekoľkých kategórií, takže si potencionálny fanúšik môže vybrať, ktorý žáner sa mu v Bradburyho prevedení najviac páči a pokrčovať v ďaľších poviedkových zbierkach, ktorých je mimoriadne veľa. (Za svoj život napísal asi 500 poviedok.) Kvantita síce nezaručuje kvalitu, (nájdu sa tu aj dve alebo tri slabšie poviedky) ale väčšinu knihy tvoria autorove nadpriemerné diela a mnoho špičkových kúskov. Tak hybaj rabovať antikvariáty!

P.S. Typy ľudí, ktorí by mohli neoceniť poviedkovú tvorbu Raya Bradburyho a jemu podobných:

  1. Deti odkojené post Harry Potterovských románoch, ktoré učia že hlavné postavy sú dôležitejšie než samotná zápletka
  2. Bezcitné individuá čo nevidia poetickosť a lásku z ktorou Bradbury píše
  3. Nadržaní tínedžeri, ktorý sa k čítaniu dostali náhodou a bez telesných tekutín, brutalít a sexu na každej strane ich kniha nebaví. (Ospravedlňujem sa Františkovi Kotletovi)
kniha: Šerá hlídka - Lukjaněnko, Sergej
Methat | **** | před 141 dny

Najlepšia časť opäť druhá, musím sa opakovať ale tá bola dokonalosť sama. A keď si k tomu človek pustí hudbu z Witchera 3 alebo podobnú, poviedka dostane správnu atmosféru. Prvý príbeh mi až tak nevadil, slúžil na rozjazd, no koniec a tretia poviedka celkovo sa mi nepáčila. Užil som si autorove filozofovanie o zlu-dobru a nočnej vs dennej hliadke.

kniha: Stanice 11 - St. John Mandel, Emily
trudoš | ***1/2 | před 142 dny

„Přežít nestačí.“
Atraktivita Stanice 11 spočívá v atmosférickém vykreslení postkatastrofického světa. Příběh se skládá z množství střípků, které s přibývajícím počtem stran zaklapávají do celkového obrazu, jež sice neohromí velkolepostí, ale zaručeně zapůsobí na emoce. Přitom si autorka bez problému vystačí s komorním počtem tří set stran. Sympatický je i fakt, že se vyhýbá obvyklým klišé hrůz, které pád světa automaticky doprovázejí (nebo to alespoň předpokládáme). Slabinou je ovšem zápletka. Místo konkrétní dějové linie se celé vyprávění nese v duchu rozkouskované road movie. Jenže ani ta nemá celistvější podobu. A přestože je tu množství motivů, které se k rozpracování přímo nabízejí, žádný z nich není upřednostňován ani rozehrán do silnějšího dramatu. Přesto důvěra v lidskou schopnost po pádu se opět napřímit a nevrátit se zpět do jeskyní k malování uhlíkem po stěnách dělá z knihy povedené nostalgicko-melancholické čtení, jež si při každém dalším otevření zamilujete víc a víc.

kniha: Bílá růže - Cook, Glen
MartinJ | **** | před 142 dny

Perfektní zakončení a opravdové vyvrcholení celé trilogie. Chvilku mi trvalo se do posledního dílu začíst, pobyt Legie na Planině byl trochu beznadějný. Ale potom to začalo odsýpat, děj je napínavý, až trochu detektivní.

kniha: Lovcův odkaz - Drescher, Alex
Sirius | **** | před 142 dny

Naprosto poctivá braková zábava, která si na nic nehraje a která jede jak Niagarský vodopády, takže těch 400 stran tohohle velkýho formátu dáte klidně za jedno volný odpoledne. A to jsem si myslel, že mě tyhle akční vypalovačky už nikdy brát nebudou. Ale jsem rád, že mě letos Drescher a Fuchs přesvědčili o opaku. Stylisticky to s další a další kapitolou roste a roste, ačkoliv mě Drescher neuhranul jako Kulhánek nebo Kopřiva. To nejvíc fascinující na Lovcově odkazu ale je svět – na něm je vidět, jak moc si s ním autor vyhrál a možná bude někomu připomínat dort pejska a kočičky, ale mě prostě sedl. Je to hlavní devíza románu, což se ale nedá říct o hrdinovi – Prokop je sice fajn, ale za celou tu dobu jsem si k němu nedokázal vybudovat vztah jako před lety k Tobiášovi v Nočním klubu. Což ale naopak neplatí pro Richarda Svátka (pokud znáte Tovaryše a Jednoho z devíti, tak do tohohle určitě jděte, protože ty knížky jsou propojený – já naopak v brzký budoucnosti budu dohánět vzdělání). A když už jsem nakousl to prostředí – fascinující je Drescherovo skoro až noirové pojetí Ostravy a bylo by fajn si někdy v budoucnu střihl nějakou mimožánrovku z tohohle města. Každopádně do druhýho dílu půjdu. Jo a dokonce tu narazíte i na řezníka z Bruntálu. PS. Obálka je jeden velkej omyl. Škoda, že Fantom Print nenavázal na Leonardo s obálkami Lubomíra Kupčíka. Takhle to bude každej pes jiná ves.

kniha: Cesta králů - Sanderson, Brandon
trudoš | ***** | před 143 dny

Bez legrace, těch devět set stran textu představuje teprve prolog. V jedné dějové linii sledujeme osudy šlechtičny, která se z vlastních pohnutých důvodů snaží proniknout k princezně archeoložce. V další prožíváme příběh muže, jenž si musí projít peklem, aby mohl chránit ty, kteří se v pekle teprve ocitli. A v poslední linii nahlížíme do politických hrátek vládnoucích rodů, které několik let vedou válku, jejíž význam se už dávno vytratil. Tyhle tři linie však tvoří jen torzo eposu, který má všechny předpoklady vstoupit do dějin žánru.
Silnou stránkou Brandona Sandersona je nápaditá imaginace, kterou do zdánlivě vyčerpaného žánru dokázal přinést. Takže prakticky vždy si u něj můžete být jisti třemi věcmi – originálním světem s propracovanou magií, jednoduchou, ale silnou zápletkou a závěrem, který vás přinutí přehodnotit vše, co dosud autor servíroval. A tohle všechno, plus třináct dalších věcí, obsahuje i Cesta králů, jeden z nejlepších a nejklasičtějších fantasy románů současnosti.

kniha: Ordál - Kalenda, František
trudoš | **1/2 | před 143 dny

Není to úplně špatná historická detektivka, ovšem ta vyšetřovací linie je v jádru moc nic. Prvoplánová a nevýrazná. Navíc ve mně Ordál svým zpracováním občas evokoval dobrodružný román pro mládež, jen trochu drsnějšího ražení. Což asi nebyl úplně autorův prvotní záměr.
Stylistika jinak v normě, přihlédneme-li k faktu, že František Kalenda publikuje teprve podruhé. Naneštěstí je koncepce zápletky přinejmenším vágní. Brzy je jasné, kdo za zločiny stojí, a tak se stává důležitějším rozplést ústřední motivace, než viníka usvědčit. Což však paradoxně selhává v obou případech. Tedy ne že by se jedno s druhým nepovedlo, pouze s logikou to příliš společného nemá. Fantastická vsuvka pak rozhodně není na škodu, jen je otázkou, nakolik milovníky historie doopravdy osloví. Za mě ovšem body nahoru, dává to příběhu ten správně hororový rozměr. Bohužel s tím autor vyrukuje až v závěru, takže když už se z mého hlediska začne konečně dít něco skutečně zajímavého, zazvoní zvonec a rozprávky je konec.

kniha: Pár kapek krve - Šlechta, Vladimír
tiradentes | *1/2 | před 144 dny

Nie som veľkým fanúšikom fantasy dielov, ale niektoré majú svoju kvalitu. Tento to však, bohužiaľ, nie je. Nikdy předtím som Šlechtu nečítal, nepoznám jeho svet Pohraničia, ale reálie sa mi celkom pozdávali. Čo mi však vadilo:

  • Slabý dej, taký nemastný neslaný. Vlastne tam nešlo o nič.
  • Nesympatické a pre dej nerelevantné postavy. Hlavne vrcholne nesympatická Dorína (tak naivné, hlúpe a nepotrebné stvorenie dokáže úroveň knihy zraziť na minimum; jej absencia v druhej polovici zdvihla moje hodnotenie o 10%).
  • Vyjadrovanie (zase Dorína). Slová ako „muckat“, potom ako si poriadne zašukala a „bříško“, potom ako vychlastala liter čerstvej zvieracej krvi? Takto predsa rozpráva päťročné decko a nie dospelá žena.
  • Chovanie JFK. Profesionálny vojak, vrcholne trénovaný špecialista, ktorý má na svedomí nespočet ľuských životov a vystrája ako pätnásťročný smrad v hormonálnej disbalancii.
kniha: Kámen Medusy - Du Brul, Jack
trudoš | *** | před 144 dny

V jádru není Kámen Medusy špatný, ale až příliš se nese v duchu románů Clive Cusslera či pánů Prestona & Childa, postrádajíc přitom nezbytnou dávku odlehčení. Záleží však, jak k vyprávění od počátku přistoupíte. On už hrdina, důlní inženýr Philip Mercer, je na hranici absurdnosti, kdy v sobě kombinuje ty nejlepší vlastnosti Jamese Bonda, Indiana Jonese a Johna Ramba. Tedy netuším, co se bere na vysoké důlnoinženýrské, ale mít na to věk, už mám vyplněnou přihlášku. Bohužel, místo toho, aby Jack Du Brul vymyslel téhle postavě smysluplné pozadí, tahá z rukávu super vlastnosti podle toho, jak je právě potřebuje. K tomu se pak váže i stará dobrá americká propaganda, ale to je holt u podobných románů nutným zlem.
Zápletka jinak vcelku solidní, jen se v první polovině představuje až zbytečně moc postav a člověk se snadno ztrácí v souvislostech. A za zcela nesmyslný považuji motiv s Archou úmluvy, protože skončí nevyužit. Kdyby se to celé točilo pouze kolem diamantů, udělal by možná autor lépe.

kniha: Ohnivá bouře - Keyes, Gregory John
Fouré | *** | před 144 dny

Na jednu stranu je to kvalitní výplň mezi dvěma díly filmové série a poměrně dobré rozšíření opičího univerza, plus rozhodně zajímavě popsaný rozvrat lidské společnosti, ale postav je tam jak v Cimrmanově operetě Proso (a orientovat se mezi nimi dalo někdy zhruba stejnou práci), některé linie jsou celkově zbytečné (obzvlášť, když si člověk přečte další díl a zjistí, že tam spousta věcí nesedí). A speciálního peška u mne kniha vyhrála za politickou korektnost – tedy ne, že bych byl bůhvíjaká konzerva, ale v momentě, kdy jedna z postav („afroamerický“ žoldák) začne část svých traumat připisovat „neblahému dědictví evropského kolonialismu,“ zatímco jiné postavy rozebírají „genderové role u opic,“ jsem měl sto chutí dát pro tentokrát Caesarovi a spol. vale…

kniha: Mesiáš - Codrescu, Andrei
Madam Brbla | nehodnoceno | před 144 dny

Hrát s touto knihou šachy, právě bych položila krále a přiznala porážku. Codrescu má příjemně svěží, barvitý styl psaní, ale tématicky mě „Mesiáš“ neoslovil. Jste-li příznivci jazzu, měkkých drog, lehce alternativního stylu života, zajímají vás teologické otázky a máte smysl pro absurdno, nejspíš se vám tenhle román trefí do vkusu. Já se dostala na stranu 145 a na zbývajících 400 jednoduše postrádám dostatečné nadšení. Počkám pár (desítek) let, jestli náhodou do „Mesiáše“ duševně nedorostu. A teď jdu najít nějakou knihu, se kterou bych mohla být kompatibilní.

kniha: Anihilace - VanderMeer, Jeff
Madam Brbla | ***1/2 | před 144 dny

Bohužel spadám do té kategorie čtenářů, kterým „Anihilace“ tak docela nesedla. Možná se mi jen netrefila do nálady, možná nejsem správná cílová skupina, zkrátka mi Oblast X nepřipadala dostatečně fascinující. Ani hlavní hrdinka mi nebyla sympatická – navzdory hojně popsanému životu introverta, co raději pozoruje hovnivála, než by se zapojila do lidské interakce. K vedlejším postavám už vůbec nebylo možné si vypěstovat nějaký vztah: nedozvíme se jména, pouze pracovní zařazení, chovají se všechny divně (ano, s výjimkou zmínek o manželovi zde vystupují pouze ženy). Nejsem si příliš jistá pointou knihy… vlastně bude těžké vysvětlit, proč dávám hezkých 70%. Snad pro tu zvláštní atmosféru znepokojivého snu, snad pro dobře propracovanou psychologii hlavní hrdinky (jakkoliv mi k srdci nepřirostla), snad pro určitý potenciál do budoucna. Mírná ochota dát šanci pokračování ve mně navzdory špetce zklamání vyklíčila.

kniha: Mentati Duny - Herbert, Brian
Anderson, Kevin J.
Vlask | ** | před 144 dny

Ukrutně nudný díl, plný vaty, kde se nic moc neděje. Sice dojde k významným událostem, ale kniha není vůbec napínavá a trvalo mi dlouho, než jsem se jí prokousal.

kniha: Kovbojové a vetřelci - Vinge, Joan
trudoš | **1/2 | před 145 dny

Kovbojové a vetřelci mají dvě slabá místa – zápletku a postavy. Zápletce chybí nadsázka, která se bere příliš vážně, což u příběhu, jenž kombinuje klasický western s motivem emzáků unášejících lidi, prostě moc nefunguje. A především je toho strašná škoda. Podobné je to pak i u postav. Tam, kde film výrazně táhnou herecké výkony oblíbených ikon, zde každá z hlavních figur působí jednoduše schematicky, jen aby zapadla do základní vize Divokého západu. Odečtěte si navíc vizuální efekty, které při pohyblivých obrázcích mohou výslednou podobu alespoň posunout do zajímavé podívané. Tohle u románu dost dobře nejde a Joan D. Vingeová se to ani nesnaží nějak zachránit.
Díky tomu všemu se z titulu stal průměrný, předvídatelný příběh, který ničím zásadním nepřekvapí, nezaujme, neokouzlí. Podobným problémem trpí i film, jenže ten shlédnete za necelé dvě hodiny a můžete jít vesele dělat něco jiného. Třeba sex. U knihy jsem toho času strávil o dost víc a bohužel nemůžu říci, že by to za to stálo.

kniha: Černá křídla Cthulhu 3 - Joshi, S. T.
BorgDog | ***** | před 145 dny

Bez dlouhých okolků, třetí pokračování Černých křídel ode mě jako první 100% dostane. Nikoliv za to, že by všechny povídky byly pecky nebo skvělé, ale za to, že tentokrát ani jediná není brak ani braku se blížící. I nejslabší kusy jako Cannonova „Čínská dovolená“ nebo vycpávkové kraťasy typu „Hotel Del Lago“ mají hlavu a patu, nepůsobí odbytě. A té zdaleka největší psychedelii od Pulvera sr. dodatečně zvedám hodnocení, protože má nejen zřetelný děj, ale ten styl prostě nemůžu dostat z hlavy.

Na druhé straně žebříčku by se dalo říct, že zatímco favorité tentokrát spíše zklamali, dosud průměrní běžci se vyšvihli k nečekaným výkonům. Schweitzer vypustil v podstatě pouhý recyklát a Kiernanová je sice se mnou souznící, ale objektivně už příliš fantaskní. Naopak Gavinův „Děravý kámen“ a Gaffordův „Weltschmerz“ dávají naprosto zapomenout jejich dřívějším průměrným kouskům. Ano, TAKHLE se píše moderní Lovecraft, který si s Mistrovým odkazem nečistí boty, ani ho neužívá jako laciný věšák na klobouky.

Pokud je tento díl „Černých křídel Cthulhu“ poslední, je to přesně takový konec, jaký jsem si představoval.

kniha: Jablko, žezlo, trůn - Esslemont, Ian C.
Strýček Biolit | ****1/2 | před 145 dny

Inu…začínat se prý má tím lepším, prý to zanechává lepší dojem, tak tedy: ICE nezprznil Chocholku, což je výborná zpráva. Další dobrou věcí je, že kniha se odehrává na již dobře známém písečku se známými postavami, nehrozí tedy pomalejší začítání se kvůli novým reáliím a pojmům. Kniha si také na nic nehraje, je poměrně jednoduchá (v rámci Malazu asi nejjednoduší čtení), karty jsou rozdané předem, nic moc tajemného. Chápu, že to někomu může připadat triviální ale…vzpomenu-li si na Návrat Rudé gardy, pak jsem za jednoduchost moc rád; navíc se text sám o sobě čte velice dobře – ICE je zřejmě vypsanější. Na druhou stranu…Chocholky v knize bylo celkem málo, což je mínus. ICE si opětně neodpustil zprznění jedné z hlavních postav. Úplně ho vidím, jak si masíruje bradavky a vzdychá u toho: „Jó, to jsem jim to nandal, jsem úžasnej, zase jsem totálně převrátil něco, na co byli čtenáři zvyklí snad 13 knih!“ Jestli to udělal jen z plezíru, nebo v rámci nějaké ideologie…těžko říct. Není to nic velkého, ale naštve to. Další věcí je poněkud podivný konec…na mírný chaos jsem u ICEho zvyklý, jenže tady – v kontrastu s jednoduchým a jasným obsahem předchozího textu – kniha končí dosti zbrkle, divně, bez nějakého dovysvětlování. Na konce je ICE holt King, no…

Buď jak buď, Jablko, žezlo, trůn je přesně to, po čem jsem volal: velice solidním fantasy příběhem ze světa MKP, který nedělá ostudu a čte se s velkou chutí.

kniha: Problém tří těles - Cch‘-Sin, Liou
idle | **** | před 146 dny

Čínská sci-fi se člověku často do rukou nedostane, což knize od začátku přidává vrstvy navíc – i úvodní část příběhu, která se vrací do nedávné čínské historie, je pro mě tak něčím novým. I bez toho je ale v Problému tří těles spousta zajímavých motivů, ať už fyzikálních, technologických či filosofických.

Většina hlavních postav jsou navíc vědci, což je mi milé. Nad věcmi přemýšlejí a řeší to podstatné – tedy aspoň většinou. Je pravda, že v jednu chvíli, kdy se vědec poprvé setkává s nevysvětlitelným úkazem a panicky zkouší pořád totéž dokola, místo aby se zamyslel a začal experimentovat, jsem v duchu trochu úpěla. Jinak ale byla radost vývoj sledovat.

Ke konci se ty šikovné nové technologie už trochu utrhnou ze řetězu; sice to vysvětluje ledacos z toho, co se předtím událo, ale mám takové podezření, že kdyby se v nich člověk začal šťourat, začaly by se trošku viklat. Tak se snad radši ani šťourat nebudu. Čtení mě bavilo a na další díly jsem zvědavá.

kniha: Poslední strážce - Grubb, Jeff
Polinius | **** | před 146 dny

Pokud alespoň trochu znáte svět Warcraftu a jste smíření s tím, že všechny příběhy z Warcraftu jsou trochu jeblé (terminus technikus) budete spokojeni. Je čtivá, plná dobře použitých klišé, které nesměřují k úplně očekávanému konci. Nejsem žádný velký znalec tohoto světa a proto mě kniha překvapila, možná ten, kdo je znalcem světa ví už dopředu o osudu postav a bude ochuzen o překvapení. Tohle je rozhodně dobrý námět na film!

Ta jeblost světa se projevuje v motivaci postav a jejich projevu. Svět Warcraftu je prostě melodramatický a teatrální a je potřeba se s tím smířit.

Samozřejmě 80% pro tuto knihu je jiných než 80% třeba pro Pána prstenů.

kniha: Holomráz - Kopřiva, Štěpán
Polinius | ***** | před 146 dny

Nemohu hodnotit jinak než, plným počtem hvězd. Postavy životné, tři ústřední povídky propojené a vývoj děje překvapivý. Jak už se píše v doslovu ,,Štěpán Kopřiva nedává čtenáři co chce, ale to co chce on, on si hraje s textem a hraje si s ním mistrně, brutálně a s chirurgickou přesností". Oproti knize si připadám jako malá bílá laboratorní myš, která dostala dárkem krásně zabalenou živou krajtu s mašličkou na krku. Sss!

Václav Vágenknecht si pro udatného Cimmeřana tentokrát připravil osm různých dobrodružství, jejichž alfou i omegou jsou: 1) Bujná děva, 2) Sex, 3) Padouch, 4) Magie, 5) Artefakt. Takže nic nového pod sluncem a v důsledku jen další pastiš, co navíc s Howardovým barbarem nemá prakticky nic společného.
Problém je především v jazykové formě. Autorův pokus o moderní stylizaci má za následek sice zábavně květnaté výrazy, ale vyprávění to z valné většiny shazuje do parodické roviny. Nemluvě o tom, že z Conana dělá namakanou, nemyslící a věčně nadrženou gorilu, na kterou stačí jen pomyslet a hned vám „tuhnou vzrušením bradavky a vlhne rozkrok“ (str. 159). Proto kdykoliv hrdina udělal něco smysluplného, měl jsem sto chutí vykřiknout: „Probůh, ono to myslí!“ Bylo by to i k smíchu, kdyby šlo o úplně jinou postavu z úplně jiného příběhu. Pro tvůrce by tak možná bylo inovativnější pracovat na vlastním písečku, než neuměle kopírovat legendu, která má již sedmdesát let pevně vyprofilovaný charakter.

kniha: Metro 2035 - Glukhovsky, Dmitry
frana | *** | před 147 dny

Tak jsem se těšil na skvělý závěr trilogie a místo toho přišlo VELKÉ zklamání. Dlouhé, roztahané, nudné pasáže. Arťomovo putování sem tam, odnikud nikam. Chvílemi to nemělo ani hlavu ani patu. Zmatené, divné a ujeté. To nebylo to rozjeté Metro, které se mi líbilo. A když konečně něco hlavní „hrdina“ (v uvozovkách proto, že pro mě v téhle knize žádný hrdina není) objevil, tak to na konci autor zahrál do autu a nechal to vyšumět. Tady měl být velkolepý závěr a ne že všichni za pouhých 20 let v metru řeknou, že nikam nejdou, Arťom sedne do auta a konec. To neeee. Těm kterým se to líbilo se omlouvám, ale já jsem prostě čekal něco jiného.

Spíše podprůměrné číslo Magazínu. První polovina je vyloženě slabá, což kulminuje veskrze průměrnou Shinerovou vztahozpytnou ekoagitkou a úryvkem z románu, který mne nezajímá. Čest Magazínu zachraňuje v první půli jen slušná dickovina Ganglion a svěže vtipná Birnbaumová. A publicistika, která mne utvrdila, že si budu muset navzdory všem přece jen přečíst Mučitelův stín. Druhá půle byla o poznání lepší. Laťku nastavila vysoko Nancy Kress svým Vysvětlením, a.s. a udržel či dokonce pozvedl ji Robert Bloch Težkým případem tvrdohlavosti. Ostatní pak nedělají ostudu. Výrazně mne potěšil Asimov ve svém sloupku Věda, kde mi (konečně!!!) vysvětlil svým precizním a přesto pochopitelným způsobem známý Zenónův paradox o Achillovi a želvě. Jak tak na svůj popis koukám, budu muset půl hvězdy přidat a posunout tak toto číslo do průměru, protože to vlastně vůbec nebylo tak hrozné, jak se mne haló efekt ze zpackaného začátku snažil přesvědčit.

kniha: Roky rýže a soli - Robinson, Kim Stanley
Gaarq | ***** | před 148 dny

úžasná alt.hist s přesahem jak kráva. asi jsem od autora ještě nic nečetl, ale určitě pohledám další díla. velkolepý epos napříč časem alternativní země, kde evropany na konci 14. století cosi (úplně) vyhubilo. autor využil této premisy nejen k fantazírování „co by kdyby“, ale jeho kontrafaktuály jsou zajímavé, plodné a skvěle vykreslené. jako hlavní nástroj vyprávění autor využil jeden z hlavních konceptů tibetského budhizmus – bardo (popravdě, budhizmus hraje v románu výraznou roli) a to mu umožnilo vykreslit vývoj světa v novém světle. ačkoliv jde o alt.hist, autor mluví o našem vlastním čase i světě ústy hlavních postav z alternativy. ať už vědomě či nikoliv, v knize se odrážejí teze ze tří pro mne docela přelomových děl – steven pinker better angels of our nature, matt ridley rational optimist a harariho sapiens – spolupráce, tolerance a volnost dělají svět lepším místem, ačkoliv nám se to tak jevit nemusí, právě proto, že nám chybí dlouhodobá perspektiva. sem tam mi autorovy fabulace přišly mírně přitažené za vlasy, ale to by u alt.hist ani jinak nešlo. autor dokázal napsat, podobně jako mitchell v atlasu mraků, takovou „románovou matrojšku“, i když v tomhle případ spíše navazuje nové nitě do přediva. čte se to skvěle, kapitola alchymista je skvělou ukázkou jak asi mohla i v naší časové linii vzniknout věda. ani ostatní příběhy nezaostávají, autor se vyhýbá nějaké vatě a neukazuje pouze jak by mohly být věci jinak, ale především je používá k vyprávění pro nás, tady a teď. ani se nedivím, co posbíral cen. jedním slovem – skvělé.

ps. docela by mě zajímalo, podle jakého klíče překladatel přepisoval cizí jména a úryvky v jiných jazycích, páč mi to přijde dost „každý pes, jiná ves“. ale to je snad jediná výhrada k překladu.

kniha: Lovcův odkaz - Drescher, Alex
Vlask | ***1/2 | před 148 dny

Volné pokračování autorovy série Prolnutí. Můžete tedy čekat velmi akční střety mezi vládními agenturami a fantasy podsvětím v perfektně zpracovaném postapu, nad kterým zaplesá srdéčko každého euroskeptika. Postavám, či ději není co vytknout, ale bohužel mi citelně chybělo napětí generující čtivost. Prokousával jsem se tím týden, přitom jiné napínavější obdobné tituly by mi zabraly tak 2 dny.

kniha: Kolektoři - Heitz, Markus
Vlask | **** | před 148 dny

Slušná a hlavně napínavá space opera. Je tam všecičko, co si nenáročný čtenář může přát. Přátelští i nepřátelští emzáci, kyborgyzovaní lidé, podřadní zvířecí pololidé, všehoschopné korporace,vesmírné bitky a podrazy na každém rohu. Jinak je to dílko vesměs akční a neustále se něco děje. Plusem je i autorova odvaha s klidem likvidovat důležité postavy (i když ta poslední byla dost nenápaditá).

kniha: Souboj - Reilly, Matthew
trudoš | **1/2 | před 150 dny

Sice našlapaná akční jízda, ale prostinká jak zákon káže. Ono je znát, že jde o autorovu prvotinu, takže mu člověk i odpustí schematickou a naivní zápletku, ve které mimozemšťani nemají na práci nic zábavnějšího, než jednou za sedm let pořádat gladiátorské hry s různými vesmírnými rasami. Jenže když je něco už moc pulp, nepomůžou ani přivřené oči. Upřímně, v tomhle ohledu i Mortal Kombat projevil víc vnitřní smysluplnosti. Protože tady se na logiku věci či inteligentní chování moc nehraje. Matthew Reilly si v podstatě dělá co chce, včetně porušování vlastních pravidel, a to jen proto, aby nějak utloukl těch tři sta stran, přičemž napětí graduje s mistrovskou profesionalitou Edwarda Wooda. Nechybí ani ty okaté provázky, kterými manipuluje s kulisami. A třebaže přehlédnete všechny možné nedostatky, pořád z toho čpí hloupost a špatné řemeslo.
Je tu však jedno velké ALE. Začnete-li si vyprávění užívat jako parodii, která neví, že je parodií, je to pořád hloupé, ALE přinejmenším zábavné.

kniha: Pán věže - Ryan, Anthony
Pepa 62 | *** | před 150 dny

„Chcípněte,vy odporní kacíři!“ zaječela nějaká mladá žena,načež zvedla nad hlavu obrovský kus zdiva a shodila ho na hlavy Volarů. Dopadl mezi štíty a zanechal v nich díru… Jasný, ve fantastice musí být člověk trochu nad věcí a asi nemá moc cenu přemýšlet nad tím, kolik kilogramů těžké kusy zdiva normálně mladé ženy zvedají nad hlavu, ale tady mi to vyloženě vadilo, podobně jako některé další situace vylíčené v knize.A nesedla mi vlastně, na rozdíl od prvního dílu trilogie, kniha celá.Rozhodně celkovému dojmu asi nepomohlo, že jsem knihu četl s větším časovým odstupem od dílu prvního, takže mi některé souvislosti trochu unikaly, poměrně často jsem se vracel v knize zpátky, abych se podíval,jak vlastně skončila daná dějová linie, pomáhal jsem si seznamem postav, abych si ujasnil, kdo je kdo (není mi moc jasné, jak budu v tomto smyslu „bojovat“ s Eriksonem a jeho MKP, která mě čeká).Vše se odvíjelo tak nějak předvídatelně, je vám jasné, že hrdina dorazí za pět minut dvanáct a zachrání jiné hrdiny. Prostě další trilogie, kterou nedočtu. Mám vůbec zkoušet Císařovy čepele?

kniha: Odplata 1 - Hlávka, Jan
tiradentes | ****1/2 | před 150 dny

Kniha temná ako bludná planéta v medzigalaktickom priestore. Touto knihou ma Jan Hlávka utvrdil v tom, že je jedným z nejlepších mladých autorov fantastiky v stredoeurópskom priestore. A zároveň s Tomášom Němcom sa u mňa delia o prvú priečku vo svete JFK.

kniha: Jeruzalémský masakr - Neff, Ondřej
tiradentes | brak | před 150 dny

Čo na to napísať? No, zlátanina. Skade ruka, skade noha. Jednoznačne nejslabší diel, aj keď som sa na základe autora a anotácie neuveriteľne tešil. Sklamanie neskutečných rozmerov ma však po pár stránkach zrazilo k zemi a namiesto vykúpenia milosrdnou smrťou ma Neff ešte mučil (dočítať som to chtiac-nechtiac musel). A bohužiaľ jeho James Bond, kterého som inak veľký fanúšik (románov i filmov), sa stal nejakou podivnou rozbuškou, ktorá aktivovala niektorých neskorších autorov, aby siahli po postavách z fiktívnych, ale pre nich obľúbených svetov.

kniha: Monument 14 - Laybourne, Emmy
trudoš | **1/2 | před 151 dny

Famózní start, kdy se prakticky po třech stranách úvodu rozjíždí adrenalinový děj, ve kterém je skupina středoškoláků konfrontována s neobvykle brutální změnou počasí. Jenže jakmile se hrdinové usadí v obchodním domě, technická logika kulis začne pokulhávat a na přetřes přijdou problémy, které zajímají převážně jen teenagery – tedy kdo s kým chodí a proč. Navíc se z nudy pokoušejí o jakýsi vládní systém, což v rámci nesourodého věkového složení působí drobně komicky, o to spíš, když na dveře klepe apokalypsa. Osobně mi pak hodně vadilo zevšeobecňování rodičovských reakcí, jež vesměs nechávají děti napospas osudu a sami míří do evakuačního centra.
Znáte-li novelu Stephena Kinga Mlha, případně román Williama Goldinga Pán much, bude pro vás tahle kniha pravděpodobně zklamáním. Má obrovský potenciál, který však Emmy Laybourneová utápí v nutnosti prodat se mladým čtenářům, přičemž nepřekračuje možnosti, jež jí zápletka přímo nabízí. Otevřený konec pak pozitivnímu dojmu taky příliš nepomáhá.

kniha: Čestná stráž - Abnett, Dan
Speedemon | **1/2 | před 151 dny

I když jde kvalitativně o vyrovnanou knihu se svými předchůdci, tak tentokrát ubírám za skutečně hodně useklý závěr. Pokud se nepletu, tak nebyl dořešen ani osud hlavního záporáka. Jelikož jsem začal rovnou číst i další díl, tak ani tam během prvních padesáti stránek není o Páterovi Hříchovi poznámka. Pokud jsem to ve spěchu či únavě přehlédl, tak jsem ochoten těch 10% vzít zpátky. Nicméně tak odfláklý konec si mohl autor odpustit. Pokud se potřeboval vlézt do nějakého počtu stránek na zkrácení měl prostoru mnoho. Celá kniha je prakticky jen putování z bodu A do bodu B, sem tam nějaký boj. Čistý průměr…

kniha: Cesta - McCarthy, Cormac
Strider | **** | před 151 dny

Táto cesta nemá začiatok ani koniec, ale o nejaký dej tu vôbec nejde. Nikto sa nezaoberá príčinami tej hroznej apokalypsy, ktorá zo sveta urobila bezútešné miesto bez štipky života. Stredobodom je boj o ľudskú dušu, keď všade okolo sú beštie v ľudskej koži, snaha otca za každú cenu ochrániť svojho syna a beznádejné každodenné úsilie vybojovať ešte chvíľu času nažive. Temný, ťažký príbeh – nič pre slabé povahy. 8+/10

kniha: Temná věž - King, Stephen
Strider | **** | před 151 dny

Prišli sme na koniec, ka-tet je v troskách, ale kruh sa točí ďalej. Temná veža je jeden z tých príbehov, v ktorých je cesta viac ako jej cieľ. A tak ako je knižná Temná veža stredobodom všetkých vesmírov, táto séria je centrom celej autorovej (mimoriadne bohatej) bibliografie. Nájdu sa v nej veci, čo boli navyše (všetko súvisiace s Mordredom) a aj veci, ktoré sa naplno nezužitkovali (Dandelo), ale spôsob akým kombinuje realitu a fikciu je aj napriek tomu fascinujúci. Výnimočné dielo, ktoré sa nie vždy čítalo ľahko, ale dojem zanechalo výraznejší ako väčšina „stráviteľnejších“ kníh. Vďaka, sai. 8/10

David Gemmell udělal pro hrdinskou fantasy to, co kdysi Robert E. Howard v jejích počátcích. Dal jí tvář nové doby, přičemž zachoval prapůvodní kouzlo, které tento subžánr definovalo. Kouzlo odvahy. Proto se není čemu divit, že na jeho počest vznikla sbírka povídek světových autorů.
Jako pestrá směsice tedy funguje kniha skvěle, naneštěstí ke Gemmellovské atmosféře se přiblíží jen někteří spisovatelé. Což v rámci image celé antologie trochu zamrzí. Profesionálové se však nezapřou a tak je většina textů pořád zárukou skvělé zábavy.
Sázkou na jistotu je v tomhle ohledu Joe Abercrombie, jehož nekontrolovatelný cynismus nezklame. Nečekaně boduje také Adrian Tchaikovsky, který vyšvihl dokonalou samurajskou řezačku, dovedně zasazenou do hmyzího univerza. No a pozadu nezůstal ani editor Ian Whates se zábavnou povídkou o nesnázích nájemného dobrodruha. Celkově mě pak mile překvapilo kvalitativně silné zastoupení ženských autorek, jež se mužskou polovičkou osazenstva nijak nenechávají zahanbit.

kniha: Půlminutové horory - Rich, Susan
trudoš | **** | před 153 dny

Přes sedmdesát mikropovídek (často o pár řádcích) na sto padesáti stranách zaručuje minimálně dvě věci – neodradí kvantem písmenek a příjemně ukrátí čas. Jsou zde texty morbidní, hravé, strašidelné i humorné, prostě od všeho něco. Bohužel, obrovské množství má i tu nevýhodu, že šíře nápadů se za chvíli omrzí a čím víc máte přečteno, tím víc se vám příběhy zdají slabší. Nejsou zlé, ale v rámci těch předchozích jsou víceméně obyčejné. Hořkým překvapení bylo, že mí jednoznační favorité Lemony Snicket, Kenneth Oppel, Brad Meltzer, Neil Gaiman či Michael Connelly v celkovém posuzování kvality nijak významně neohromili a naopak příjemně překvapili autoři mně naprosto neznámí, jako jsou Jenny Nimmo, Gloria Whelan, Jerry Spinelli a hlavně pak Jon Klassen. Díky kvantitě jednoduše antologie trpí větším množstvím průměrných textů, než těch výtečných.
Přesto jsou Půlminutové horory jednou z nejkouzelnějších strašidelných knih pro mládež, jaké v poslední době vyšly. Pobaví a občas i trochu postraší.

kniha: Mistr Kadehar - L'Homme, Erik
trudoš | **1/2 | před 155 dny

První díl trilogie Hvězdná kniha je určen především čtenářům ve věku osmi až dvanácti let. Má pro to všechny předpoklady – rychlý děj, krátké kapitoly a dětské hrdiny, kteří bez bázně a hany jsou ochotni čelit prakticky čemukoliv. Přičemž se tu apeluje na všechny ty správné morální i výchovné vlastnosti, jako je kamarádství, obětavost, čestnost a pravdomluvnost. Starší čtenáře už asi příliš nedojme prostinká zápletka, těžko uvěřitelné chování mladičkých postav či samotná nelogická koncepce světa Ys (k čemu ve světě, kde používají supermoderní elektroniku, potřebují oplechované rytíře?) Ani přítomnost tiskařského šotka, který z knihy povyházel pár hrstí písmenek, na pozitivním dojmu nijak nepřidá, ale to vem čert. Nic totiž nelze upřít spisovatelskému umění Francouze Erika L’Homma, který vytvořil skvěle šlapající dobrodružný příběh s aktéry, jež výše uvedenou věkovou hranici jistě pohltí bezezbytku. Problém nastává teprve ve chvíli, kdy do té konkrétní věkové kategorie nespadáte.

kniha: Noční labuť - Hartmanová, Zuzana
Vlask | ****1/2 | před 155 dny

Příjemná povídková kniha pro příznivce příběhů podobných zaklínačce Lotě od podstatně známější české autorky, která má ovšem podezřele dlouhý výpadek produkce. Takže pokud máte absťák po všehoschopné hrdince se kterou se život nemazlil, tak tohle je přesně kus pro vás. Svět je příjemně temný, žádné hodné klaďasy rozdávající na potkání magické artefakty a rady tu nenajdete. Kniha je bohužel poměrně krátká a rozdělená mezi volně propojené povídky, takže nenudí, ale nevydrží i díky skvělé čtivosti.

kniha: XB-1 2015/01 - kolektiv autorů
yerry | ** | před 156 dny

Subjektívne jedno z najslabších čísiel, aké som doposiaľ čítal. Zachránila ho snáď len publictika :(

kniha: Magické pouto - Correia, Larry
trudoš | **** | před 157 dny

Akčnější, nápaditější, megalomantičtější a dějově propracovanější než předchozí Drsná magie. Stále mi však chybí autorova přízračná ich-forma a odlehčující humor, pro který jsem si jej tolik oblíbil. Prostě už to není americký Jiří Kulhánek, ale spíše kanadský Miroslav Žamboch. Je ovšem znát, že tuhle sérii pojal Larry Correia skutečně velkolepě a na rozdíl od Lovců monster to není pouze bitka vedle bitky, ale za vší tou řezničinou se skrývá i poměrně spletitý děj. Samozřejmě v mezích žánru, morálky a zákona. Tím však nechci říct, že by druhý díl Grimnoirských kronik dával hrdinům nějaký prostor na vydechnutí a nevedl je z jednoho boje o přežití do druhého. Přičemž právě stylová atmosféra třicátých let minulého století tomu všemu dává ten správný říz. Dochází k nečekaným spojenectvím, nehezkým odhalením a osudovým rozhodnutím. Dobrodružství podmalované střelbou z Thompsonů má tak pro mě opravdu jen jedinou vadu na kráse – až příliš čerpá náměty z dlouholeté historie komiksových X-Menů.

kniha: Podvolení - Houellebecq, Michel
avatar2 | *** | před 157 dny

Příliš mě to neoslovilo. Jistě, reflektuje to akuální společenské dění a předestírá řadu zajímavých myšlenek, ale jako beletrie to moc nefunguje. Málo děje, krajně pochybný hlavní hrdina.

156789101112131415poslední (330)13175 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu