RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

156789101112131415poslední (335)13373 příspěvků celkem

Osobně stavím o něco výš pestřejší a zajímavější Okultaci, nicméně i Ta nádherná věc stojí za přečtení. Většina povídek se vztahuje k podobnému geografickému prostoru, časté je i usazení děje zhruba do dvacátých let našeho století, tedy do minulosti již trochu vzdálené a de facto pozapomenuté. Tohoto závoje Barron mistrovsky využívá k vyvolávání lovecraftovských děsů, motivy přitom posouvá na daleko vyšší úroveň, než které dosáhl jeho dávný předchůdce.

kniha: 1984 - Orwell, George
sidonius | ***** | před 156 dny

Tahle kniha je synonymum deprese. Briliant totality. Beznaděj a bezvýchodnost. Jen by se neměla používat jako učebnice.

kniha: Cardinal Sin - Kafka de la Marianne, Andrey
trudoš | **1/2 | před 157 dny

Dějovou zápletku byste v příběhu hledali marně. Sice tu je, ale není nijak podstatná. Zde jde především o naprosto nečekané zvraty či šokující odhalení a absurdní situace plné pitoreskních postav. Hlavně ale o vnitřní monology a filozofické disputace, které vám vyjasní mnoho věcí, na které jste se báli zeptat, či na ně byť jen pomyslet. Například co dámy skutečně skrývají pod svými sukněmi, co je podstatou víry a hříchu, či jaký by byl vhodný doplněk k vínu a hostii při přijímání.
Podobně jako Miloš Urban v Sedmikostelí využil i zde autor možností, jaké nabízí dnes už polozapomenutý gotický román. Ovšem na rozdíl od Urbana, jehož kniha byla především poctou tomuto žánru, novela Andrey Kafky je spíše hříčkou pro pobavení, než plnohodnotným zářezem na poli literatury. Nic to však nemění na faktu, že jeho kratičký Cardinal Sin je svižnou a vtipnou satirou na křesťanské instituce, plnou humorných dialogů a postřehů, jež však kvůli rozsahu nemá větší ambice než na hodinku a půl pobavit.

kniha: Armada - Cline, Ernest
bloy | *** | před 157 dny

Množstvo nostalgie plný odkazov pre nerdov a vŕšenia klišé na klišé. Každý geek si to nepochybne užije, horšie už je to s príbehom, ktorý je tak na úrovni priemernej epizódy Doctor Who, ak vôbec.

kniha: Studna Šihuanu - Cherryh, Carolyn Janice
yerry | **** | před 157 dny

Studna Šihuanu priamo nadväzuje na Bránu Ivrelu. Samotnému deju a putovaniu hlavných hrdinov predchádza veľmi pútavý až realistický opis potápajúcej sa krajiny, z ktorej si stále viac odkusuje okolitý oceán a je jasné, že nebude trvať dlho, zhltne ju celú. Atmosféra celého románu sa nesie v ponurých až temných tónoch. Jeho koncept zasa v duchu predošlého zväzku, teda putuje sa od jednej brány k druhej, aby ju Morgain mohla uzavrieť. V tomto teda nevidím žiadne nóvum. Iná vec však je, že príbeh je literárne lepšie prepracovaný a niekoľko momentov spomínajúcich sa aj v doslove pôsobí naozaj veľmi úderne a myslím, že aj dlhodobejšie utkvejú v pamäti.

Cherryhová je majsterkou detailu, kedy podobne ako to robí Erikson, ničnehovoriaci fragment textu nadobúda iný zmysel neskôr, v inej situácií aby pôsobil ako katalizátor pre záverečné zúčtovanie. Viac ako k Eriksonovi má však bližšie k Le Guinovej. Na rozdieľ od nej je však konzervatívnejšia a menej provokatívna.

Myslím, že som prišiel na to, prečo nie je Cherryhová v našich končinách veľmi čítaná. Pre mužskú časť čitateľov nemusí byť skúsnuteľný slabší hrdina ako zvyčajne, hrdina, ktorý môže mať dokonca strach a ktorého partnerka je po všetkých stránkach silnejšia. Čisto ženská literatúra naružovkastého typu to tiež nieje, takže Cherryhová príliš nezaboduje asi ani u nich. Všeobecne sa tento román zaraďuje medzi heroickú fantasy, čo môže niekedy dosť zavádzať. Prikláňam sa skôr ku škatuľke science fantasy až dark.

Takže záverom: román je literárne vyzretejší a pútavejší ako predošlý diel. Autorka opäť o čosi viac odkryje reálie z tohoto impozantného universa. Neprichádza však s ničím novým, čo by tu už nebolo pred ňou. To staré a overené však balí do svojho špeciálneho kabáta a tým prináša novú kvalitu i keď nie až tak zásadnú ako Le Guinová…

kniha: Křehké věci - Gaiman, Neil
Benetka | *** | před 157 dny

Pan Neil Gaiman je Pan vypravěč.O tom není pochyb.Akorát teda ne všechny jeho příběhy jsem schopen pobrat.A povídková sbírka Křehké věci je toho důkazem.On je zkrátka svůj,a já jsem možná tak někde napůl cesty abych dokázal vnímat všechny ty jeho obrazy co hází z hlavy na papír.Možná,že někteří čtenáři jsou dál,a ti teprve dokáží jeho dílo náležitě ocenit.Takže pro mne je to taková zvláštní sbírka – sedlo mi jen pár kousků.A i u nich jsem si říkal,že asi ta pravá parketa pro Neila jsou romány a ne povídky… :)

kniha: Koralina - Gaiman, Neil
Benetka | ***** | před 157 dny

O Koralině je zde již pěkná řádka opravdu hezkých komentářů.A v pod­statě se v nich říká to,co bych býval napsal i já.Takže za sebe jenom dodávám,že se mi knížka moc hezky četla,příběh mne úžasně vcucnul do sebe,a já se skvěle bavil.Jediné co zde nebylo zmíněno,a z čeho jsem měl také velkou radost jsou krásné ilustrace od Dave McKeana. :)

kniha: Mráz a oheň - Bradbury, Ray
Benetka | ** | před 159 dny

Kdysi dávno,možná také v jiné galaxii,jsem četl a vnímal Raye bez problému.Dnes už je to jiné.Netvrdím,že je to špatné čtení – stále je to asi v rámci žánru nadprůměr.Problém je zřejmě ve mně.Posunul jsem se někam jinam,někam dál,a některé věci už mi nic neříkají.Také tady ten výběr povídek mne spíše minul.A tak to prostě je… :)

kniha: Friday - Heinlein, Robert A.
Benetka | ** | před 159 dny

Neneštěstí musím souhlasit s naprostou většinou zdejších komentářů k této knize slavného autora.Jedním slovem je to slabota.I když musím říct,že má i mnohem horší díla.Pátek se ještě horkotěžko přelouskat dá.A je to,žel,stejně smutná historie jako se všemi jeho dalšími knihami co čtu opětovně s odstupem mnoha let – tenkrát to šlo,dnes už ne.Těžce stravitelný,ne­záživný a rozvleklý děj s nemnoha čtivými pasážemi…A to je na dobrý příběh zatraceně málo. :)

kniha: Cesta slávy - Heinlein, Robert A.
Benetka | * | před 159 dny

Když jsem si knihu v roce 1992 koupil a poprvé přečetl byl jsem uchvácen!Ale když jsem ji letos četl podruhé…Děs a utrpení!Jasně – tenkrát když konečně začala vycházet angloamerická scifi a fantasy,tak to jeden hltal a byl nadšen téměř ze všeho.Originál vyšel v roce 1963,a byl poplatný době.O tři desetiletí později,když vyšel u nás,a byl tu hlad po všem co tu dlouhá léta nemohlo vycházet,tak to ještě byl asi text akceptovatelný­.Jenže mezitím uplynulo bezmála dalších třicet let,a najednou jsme někde jinde.Já jsem někde jinde.Rozebírat to by bylo na hodně dlouho.Zkrátka – Cestu slávy jsem dočetl ze sebezapřením,a mohu ji doporučit snad jen skalním fanouškům R.A.H. :)

kniha: Bílá noc - Butcher, Jim
trudoš | ****1/2 | před 160 dny

Lepší díl než ty předchozí, především pro ucelenější detektivní zápletku a bez zbytečných zmatků kolem v podobě vedlejších linií. Včetně té s válkou s upíry, což je ovšem trochu škoda, protože boj údajně stále zuří, ale z dosavadních románů to moc znát není. Jiné motivy se naopak sympaticky vyhrocují, nebo rovnou uzavírají, ať už jde o tu se stříbrnou mincí a padlým andělem, nebo ta s bývalou láskou, se kterou se Harry učil na čaroděje. Ale jinak klasický Dresden – chvílemi komický ve své rytířskosti vůči ženám, jindy správně chlapácký při střetu s nepravostmi všeho druhu. Hlavně děj drží tentokrát víc pohromadě než dříve a i finále se skutečně velkolepě podařilo. Přitom jsem myslel, že jízdu na skeletu tyranosaura rexe už nemůže nic překonat. A ačkoli Jim Butcher opět vyprávění natahuje kde může, čte se to i po deváté pořád skvěle. Co mě však docela iritovalo, bylo absurdní vyhýbání se odpovědím ohledně Thomase a jeho práce, protože jediný účel, který to má, je jeden vtípek v závěru.

kniha: Čas oblevy - Brunhoferová, Vendula
walome | **** | před 160 dny

Kniha mě bavila, ačkoli uznávám, že tam objektivně bylo příliš mnoho postav, ale nevadilo mi to. Hlavním hrdinou je totiž děj sám. Více tady: https://www.youtube.com/watch?v=xVVDyw3ESpk

kniha: Hvězdný prach - Gaiman, Neil
Benetka | ***** | před 160 dny

Prostě taková milá pohádka.Spíš pro dospělé.Oddechovka po úmorném dni v práci.Nebo tak.Moc hezky napsaný pohodový příběh jednoho přivádí nazpět ke svým snům. A často zmiňovaný film?Vůbec bych to nesrovnával – kniha je kniha a film je film.Tečka.Líbil se mi,viděl jsem jej dříve než četl knihu. Každý si samozřejmě všimne rozdílů ve vyprávění.(Úchvatná kreace Roberta De Nira!) :)

kniha: Ohnivý muž - Hill, Joe
gan112 | ***1/2 | před 160 dny

Knižka ma bavila, bola plná napätia. Avšak našli sa hlavne k záveru hluché miesta, čo je škoda.Na druhú stranu mi toho moc nedala. Nedá sa povedať že by bola úplne tuctová, ale rozhodne som od Joa čakal po Vianočnej ríši omnoho viac.

kniha: Ve službách Meče - Leckie, Ann
quinnet | **** | před 161 dny

Druhý diel tejto série ma potešil viac ako prvý. Hlavná hrdinka sa stala kapitánkou flotily a je poslaná do sústavy Athoek, aby zistila, aká je tam situácia. A zdá sa, že toto teritórium bolo dlho bez dozoru. Autorka pridáva ďalšie podrobnosti zo zvyklostí rádčskeho impéria pomerne dosť rafinovaným spôsobom. Breq ako UI je schopná sa napojiť pomocou lode na všetky možné kamery a rada to využíva. Takže sleduje reakcie a názory svojej posádky i obyvateľov stanice na prebiehajúce udalosti. Akcie je pomerne málo a väčšinu napätia vytvárajú dobre zvládnuté dialógy. Nič sa netají, všetky intrigy sú dopredu odhalené, čitateľ len očakáva ako to všetko skončí.

kniha: Temná inteligence - Asher, Neal
quinnet | *** | před 161 dny

Tak táto kniha mi veľmi nesadla. Je to síce klasický Asher s jeho klasickou výstavbou deja, kde sa mnoho vlákien postupne splieta do jedného celku ale zdá sa mi, že autor hlava nehlava pridáva do románu priveľa lunaparkových rekvizít. Bojové roboty, UI hľadajúce spásu, ultra mega záporná postava, morálny Prador, technológie, ktoré už napriek vedeckej hatmatilke pripomínajú skôr kúzla a plus nie vždy logicky uvažujúce postavy. Prvú polovicu knihy som sa pomerne nudil, druhá už bola zábavnejšia. A myslím, že preklad by zniesol ešte jednu korektúru. Ashera mám rád, ale nemusel by tak veľmi tlačiť na pílu. Navyše nebolo ťažké uhádnuť pointu už v polovici knihy. Uvidíme čo prinesie druhý diel.

kniha: Legendy: Prokleté knihovny - Bronec, Michael
Benetka | *** | před 161 dny

Sborník je vskutku mamutí – devětset stran na knihu je opravdová nálož.Ústřední téma povídek – knihovny – je sice poněkud nezvyklé,ale na druhou stranu dozajista originální,takže proč ne?Nicméně je z knihy cítit takové to aroma „psaní na zakázku“,takže více než polovina ze 20 povídek je spíš podprůměrná,pár je čistý průměr,a jen několik dosahuje výšin nadprůměru.Ale to je jen můj subjektivní pohled.Ten kdo rád čte dílka českých autorů,stejně jako já,minimálně proto,aby srovnal úroveň psaní u nás a ve světě,si musí udělat obrázek sám.Takže chutě do čtení!Celkově knihu hodnotím průměrem,jednotlivé hodnocení povídek viz. profil. :)

kniha: Říše bouří - Maas, Sarah J.
Lokina | ***** | před 161 dny

Ach, bohové! To zase jednou jsem měla co dělat, abych nedostala infarkt! Vážně Sarah, tohle mi nedělej, ale když tvé knihy budou i nadále takto skvostné, nabyté akcí, nečekaných zvratů a spojenectví, vše bude odpuštěno. I když kniha zrovna není tenká, přečtenou jsem ji měla za chvíli. Bylo to dravé, energické, dynamické a nepopiratelně magicky nebezpečné, omamující čtení. Aelin, Elide, Lysandra a Manon (která je zatraceně od každého dílu lepší a lepší postava) ukázaly, že to jsou silné osobnosti, ženy, které vládnou svému životu a nenechají si do něj mluvit. Jdou si za tím co chtějí, co považují za správné a nikdo je nezastaví. Musím se ale přiklonit k některým zdejším názorům, že Dorian tady neměl moc prostoru, jakoby autorka nevěděla, co s jeho postavou. Uvidíme jestli v následujícím dílu mu dá více svobody, ukázat, co v něm je. Jinak co mě tak kazilo příjemný zážitek ze čtení, byly nepřehlédnutelné chyby v textu, to je prostě neodpustitelné! Nad koncem se mi svíralo srdce, ale věřím v dobrý konec. To čekání na další díl bude zatraceně úmorné! Už teď se ale těším na díl, jež bude o Chaolovi a Nesryn.

kniha: Cesta proti času - Watson, Ian
Dilvermoon | ****1/2 | před 161 dny

Velmi útlý román (vlastně spíš samostatně vyšlá novela). Nečekal jsem nic moc a dostal docela dost. Jedná se o celkem netradiční časovku, odehrávající se ve třech velmi odlišných prostředích. Originální název je „Čechovova cesta“, ale zdaleka nejde jen o tuto jeho skutečně historicky doloženou cestu na Sibiř. Fikce a fakta-to je to oč tu běží. A co mám rád.

kniha: Jste špatný člověk, pane Gumo! - Stanton, Andy
trudoš | ***1/2 | před 161 dny

„Pan Guma se staral o svoji zahradu tak pečlivě, že to byla ta nejrozkošnější, nejzelenější, nejrozkvětlejší a nejzahradnější zahrada v celém Srkavém Zpititýnci. Takhle úžasná byla: Myslete si číslo od jedné do desíti. Vynásobte ho pěti. Připočtěte tři sta padesát. Odečtěte jedenáct. Teď všechna ta čísla zapomeňte… A Představte si úžasnou zahradu.“
Humor Andyho Stantona je mile absurdní, což ještě podtrhují pološílené ilustrace Davida Tazzymana. Chvilku tak trvá, než si člověk na chaotickou tóninu zvykne, ovšem v rámci všech samo se podbízejících příběhů je tohle vskutku příjemná změna. Dějová linie se navíc vyhýbá zaběhnutým klišé, takže se skutečně těžko odhaduje kam (a proč) bude vyprávění směřovat. Naneštěstí si však nejsem jist, jak si se střeleným vtipem poradí začínající čtenáři, pro které je kniha dle velikosti písma určena. Těch sto osmdesát stran je totiž čtení na deset minut a pochopit vyznění jako jednu velkou anekdotu může být pro školáky problém. Méně není vždycky více.

kniha: Kvantový zloděj - Rajaniemi, Hannu
idle | ***1/2 | před 162 dny

Když se to vezme kolem a kolem, je Kvantový zloděj vlastně dobrodružka zasazená do svérázného, pestrého prostředí daleké budoucnosti. A právě ten svět pohyblivého města, jeho obyvatel a zvláštních pravidel střídavého života tu hraje hlavní roli. Autor se určitě vyřádil na vymýšlení detailů i pojmů, které si příběh vynutil (čímž pádem taky děkuji překladatelce, že se toho zhostila se ctí). Jednotlivé postavy pak fungovaly spíš jako nosič děje.

Neštěstí pokročilých technologií spočívá v tom, že je čtenář vnímá jako magii a tím pádem nestíhá ocenit různá zákoutí situací, v nichž se hrdinové ocitají – problémy se vždycky vyřeší něčím, co ještě tak úplně neznáme. Zápletka se pak promění v jakousi exkurzi: nalevo vidíte, napravo vidíte.

Takže děkuji za prohlídku a zajímavý zážitek, ale do top 10 tohle dílo nepošlu. A to ani když připočtu malý bodík za pár finských slov (většinou jmen), která tam na mě párkrát vykoukla ze zmínek o Mieli a jejím původu.

kniha: Dveře do léta - Heinlein, Robert A.
Benetka | ** | před 162 dny

Mám s panem Heinleinem problém.Evidentně všechna jeho díla která jsem dříve doslova hltal mne teď po letech naprosto nebaví.A musím říct,že nejsem sám.Prostě jak přibývají křížky na krku,mění se chuť číst místo jedněch příběhů nějaké naprosto jiné.A že jsem toho od Roberta četl opravdu hodně!Ale všechny jeho knihy už jsem dal pryč,a zbyla poslední – Dveře do léta.Asi z nějakého sentimentu…Ona totiž ta myšlenka je neskutečně krásná!Jít v třeskutém mrazu a otevírat dveře s nadějí,že na druhé straně bude léto…Za tohle dávám jednu hvězdičku.Jinak už mě příběh,postavy a děj vůbec nebral.No a tu druhou?No samozřejmě za kocoura! :)

kniha: Právo nálezce - King, Stephen
trudoš | *** | před 162 dny

Kamenem úrazu je především smutný přehmat nakladatele, protože prvních pár vět z anotace na přebalu knihy suše shrne obsah víc jak poloviny románu. Díky tomu poměrně dlouho sledujete děj, o kterém víte, kam přesně směřuje, protože už vám to bylo vyspoilerováno. A Stephen King kromě jednoho překvapení z klobouku nic dalšího nevytáhne, takže jedinou radostí je čekání na finále. To však přináší pouze kýčovitou podívanou plnou obehraných klišé a černobílých charakterů. Co mi ale vadilo nejvíc, bylo nucené naroubování postav z předchozí knihy. Příběh by se klidně obešel bez nich a možná mohl být o to zajímavější. Ústřední motiv zabijáka a nálezce je totiž parádní sám o sobě a jediná škoda je, že si s ním autor víc nepohrál. Nehledě na to, že příspěvek bodře přemoudřelého Billa Hodgese přichází až v poslední třetině a nemá jiného významu než „přišel jsem, viděl jsem“. Ovšem nic to nemění na faktu, že je tu pár skutečně skvělých nápadů a několik nádherných statí o literatuře a lásce k ní.

kniha: XB-1 2015/12 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 162 dny

Priemerné číslo obsahujúce jednu vynikajúcu noveletku od Charlesa Colemana Finlaya Politický vězeň . Nejaký čas utkvie v pamäti aj totálny agorafobický úlet Úkryt od Pavla Housera.

kniha: Děti noci - Simmons, Dan
trudoš | **** | před 163 dny

V rámci dobrodružné literatury jsou Děti noci skvělé, ovšem jako horor nepříliš děsivé. Alespoň v mém případě. Možná to má co dělat s hlavními hrdiny, které jsem si pro jednou nedokázal výrazněji oblíbit, což u Dana Simmonse nebývá právě zvykem. Nejde o to, že by nebyly dobře vykreslené, v tom je pořád machr, jde spíš o charakterní výběr – kdyby umřely po straně třicet, slzu bych neuronil. Co ovšem ústřední epidemioložce Kate Neumanové upřít nelze, je naprosto precizní závěrečná akce, ve které má prakticky pět minut na vyřešení absolutně nezvladatelné situace. Napětím mi až málem vylétlo srdce z hrudi.
Jak je jinak pro autora příznačné, smysl pro detail dělá mistra. Díky tomu se z porevolučního Rumunska snadno stává kolébka čistokrevné deprese a z mytologického vampyrismu nezvyklá genetická nemoc, jež může zachránit lidstvo. Dohromady to možná zní trochu divně, ale funguje to. Nakonec právě nezvyklé uchopení otřepaného tématu a celková čtivost dělají z knihy nadprůměrnou záležitost.

kniha: Blázni z Hepteridy - Souček, Ludvík
Benetka | * | před 163 dny

Blázni z Hepteridy jsou lidově řečeno neslaní nemastní.Rozsahem spíše menší dílko by přitom mohlo mít potenciál být daleko zábavnější i napínavější než je.Což lze ovšem příčíst na vrub době vzniku,a také to možná byla pro pana Součka jen taková oddechovka psaná někde na chatě u vody.Děj je nezáživný,postavy jsou jen tak lehce načrtnuté a propletenec zápletek takový…prostě divný.Anotaci tady nikde nevidím,takže pokud máte chuť přečíst si něco o „televizácích“ ve 25.století,tak snad jen někde na chatě u vody… :)

kniha: Lovci - Kotleta, František
Majkl | *** | před 163 dny

Akčná jazda s krátkym rozsahom a jednoduchým dejom, skrátka jednohubka. Podobne, ako keď človek zachránený z púšte nesmie piť vodu hltavo a radšej malý objem, aj ja som si vybral Kotletových Lovcov ako rýchlu a ľahkú zábavu, ktorá mi pomôže sa znova rozbehnúť v čítaní. Svoj účel splnila, ide o pomerne zábavný a akčný príbeh, ktorý vychádza z tradície Kulhánkových kníh, bohužiaľ, nevyhol sa ani chybám. Po sľubnej prvej polovici je už dlho dopredu jasné, kto je záporák, akú má motiváciu, prím hraje hlavne akcia, ktorá po čase začína byť až otravná svojimi ratata, bum a buch, až nastúpi rázny záver. Bolo to presne to, čo som potreboval, ale stále je to jednorazovo zábavný priemer, ktorý sa ani zdaleka nehrabe napríklad na Asfalt a Noční klub.

A vidno, ako dlho som mimo fantastiky, Kotleta odhalený?! :)

kniha: Q: Otázky a odpovědi - DeCandido, Keith R. A.
BorgDog | **** | před 163 dny

Knihu nejlépe vystihuje komentář shrnující ji lakonicky dvěma anglickými slovy: „Continuity porn.“ Autor je zkušený startrekovský veterán, evidentně se při práci bavil, otázka ovšem zní, není-li toho nakonec kapku moc. Prakticky celá první POLOVINA knihy není nic jiného, než úchvatná kolekce odkazů na desítky TNG epizod i filmy. Ano, DeCandido je řádově lepší autor, než Dillardová. Dokáže všechno to „porno“ namontovat do rozhovorů, aniž by působilo nuceně, a postavy přestože prokreslené, nejsou ani zdaleka tak protivně „emo“ jako v „Odporu.“ Čte se to samo, alespoň pro ST fana – zda tohle dokáže přelouskat někdo, kdo nemá TNG nakoukanou třikrát tam i zpátky, o tom mám pochybnosti.

Druhá věc je hlavní zápletka. Není to v ST nic objevného a stále si myslím, že s postavou Q dokázal nejlépe psát Peter David, ale DeCandido za ním tolik nezaostává. To, zda lze označit samotnou zápletku a její vyústění za logické nebo dobré… nejsem si jistý. Samotná pointa se smíchem mi přišla na hranici únosnosti z celé řady důvodu, ale JEŠTĚ to není natolik zlé, abych řekl, že pokazila knihu. Víc originality by však rozhodně neškodilo.

V každém případě, „Q: Otázky a odpovědi“ jsou o dost lepší knihou, než „Odpor.“ Literárním zpracováním, myšlenkou, i pojetím postav. Ovšem také jsou mnohem méně přístupné publiku méně znalému Star Treku.

kniha: Hodiny z kostí - Mitchell, David
louza | ****1/2 | před 163 dny

Předně jeden fakt. Hodiny z kostí jsou knihou, za níž by i většina renomovaných autorů dala jedno varle. Kromě těch ze žánru fantastiky, kteří by dali obě, kdyby ještě nějaké měli. Ale Mitchell není fantasta. Je beletrista a proto je první část jeho knihy věnované pohnutému životu Holly Skyesové takřka čistokrevná beletrie s pro čtenáře zpočátku těžko pochopitelnými fantaskními vložkami. Mitchell tu používá své osvědčené mírně upravené povídkové schema, kde se každou kapitolu posouvá výrazně v čase a zcela mění úhel pohledu vyprávění díky změně osobě vypravěče. Je vcelku dechberoucí, jak uvěřitelně se dokáže autor vžít do různých charakterů a čtivě poutavým jazykem i přes velký rozsah textu a místy řidčí děj doslova přikovat čtenáře ke stránkám. Jazykem, kteří čtenáři znají například ze Třinácti měsíců.

Zlom přichází po dvou třetinách knihy, kdy autor vysvětlí para psychologickou hybnou premisu knihy, pravda ne nepodobou jeho následujícímu románu (v čechách předcházející) Dům za zdí. Na rozdíl od Domu za zdí, kde šlo myšlenkově defakto o povídku s řemeslnou dokonalostí nafouknutou do novely, jde tady o rozměrný duchovní a mystický koncept s vlastní historií, pravidly a terminologií, kterou však čtenář musí pobrat za běhu, protože autor veškerou fantastiku naprosto nemilosrdně vybalí doslova v hrdinském sprintu. Na pohých sto třiceti stránkách smete čtenáře úplně jinou knihou s ohromným potenciálem, který však využívá jen v náznacích. Čtenář neví jestli vyseknout poklonu, že má autor koule servírovat takhle esenciální nad fantastiku mainstreamu, nebo v kůži fantasty zuřit nad promarněnou šancí na novou originální příběhovou platformu potenciálně skýtající celý komplexní mega román a návaznou sérii větvící se do nutných spin-offů pro G.R.R Mitchellovy Jány Eslemonty a Briany J. Andersony. Mitchell doslova dusí nebohého fantastu na vařené nudli na níž ho vytáhl ze zaprděného fantasy chlívku a vláčí bahnem nenáviděného středního proudu. Má z toho potěšení. Protože může. Protože je nejlepší. A dobře to ví.

Hodiny z kostí jsou i přes svou nevyváženost, kniží dvojakost a velmi chmurné budoucí východisko v závěrečné kapitole skvělá a perfektně napsaná kniha, která zanechá ve čtenáři stopu. Ale autor je hajzl, který dá lačnému čtenáři nakousnout z pamlsku, aby mu následně s arogantně pobaveným úsměvem na rtech ukázal holou řiť. Kterou nebohému čtenáři nezbývá než políbit, nebo přestat číst.

kniha: Nezdejší - Rečková, Jana
snop | ***1/2 | před 163 dny

Rozmáchlá pomalá fantasy. Ve skutečnosti tři díly, vydané v jedné knize (což oceňuji). Výrazný autorčin rukopis nemusí sedět každému, mi až na výjimky nevadil. Rychlé změny POV, samomluvy, jakoby odcizené popisy, občas naopak zkratky a neorganické vhledy či úvahy.

Název trochu klame. Co jsou Nezdejší se vlastně pořádně nedozvíme, můžeme se pouze domnívat, že někde za tou fantasy je science-fantasy a mimozemské (mimosvětské) civilizace. Svět je zajímavý, autorka příliš nevysvětluje, mnohé věci bych chtěl prozkoumat více, ale je pochopitelný a celkem logický. Hrdinové (Galhi, Řabínek, Tim a spol.) jsou sympatičtí, byť ne vždy je jasné, jaké mají motivace – občas se to dozvíme až posléze, s omluvou, že i hrdinové vlastně do té chvíle nevěděli, co činí.

Je to vůbec celé takové osudové – celý příběh rámuje božskost, tou to začíná i končí. Hrdinové si to uvědomuji (neustále, až občas zbytečně opakovaná mantra, že lidi dělají, co musejí) a jednají – hrdinsky. Občas bohužel trochu nelogicky, protože jsou rozervaní a zmítaní vztahovými problémy. Ženská ruka autorky se nezapře.

Kniha je navíc dosti nevyrovnaná, protože prostě tři díly. První díl je skvělý, máme zde válku o osud světa, intriky, komorní příběhy, epické bitvy i hrdinství všedního dne. 90 %.

Druhý díl je typicky přechodový, jeden nepřítel je nahrazen jiným, poněkud abstraktnějším, hlavně všichni putují, supermani přicházejí o schopnosti. 70 %.

Třetí díl je bohužel hnán ryzími McGuffiny. Potřebujeme sebrat 7 Relikvií smrti, sorry, Závaží země. Patrně plutonium či tak něco. A tak cestujeme, sbíráme, umíráme, rekuperujeme se. Pár zrad, pár převratů, v zásadě nic zajímavého. Na konci, poněkud anorganicky, uzavření směrem k začátku. 40 %.

Bavilo mě to, ale třetí díl byl opravdu natahovaný a v zásadě až na konec (cca 100 stran) zbytečný. Škoda, že to tak autorka necítila, nebo Barbar nenaznačil a neprosadil.

Tři dějové linie, které se v románu proplétají, se točí především kolem dvou témat: záhady podzemních jeskyní Sardinie a tajemství orgonové energie, která nehledě na spásné účinky skrývá nestvůrnou hrozbu. Připravte se však na nesnadné čtení – navzdory literární obratnosti autor ve svém vyprávění nikam nespěchá, pomalu předkládá různá místa a děje, které dlouhou dobu nedávají moc logických spojitostí. A ani po dočtení si možná nebudete úplně jisti, o co že mu vlastně šlo. O studii totalitních systémů, které potírají lidskou individualitu? Či snad o psychologický rozbor dvou hlavních postav Nicolase Eymerika a Wilhelma Reicha? Nebo prostě jen o to, že všechno dobré nemusí být vždycky úplně dobré a naopak?
Přes dobrodružnou patinu není Tajemství inkvizitora Eymerika rozhodně jednoduchým ani prvoplánovým příběhem. K jeho plnému docenění podle mého názoru patří znalost předchozích knih, které Valerio Evangelisti s touto postavou napsal. Bez nich je to bohužel jen výsek z většího celku.

kniha: Projekt posmrtného života - Boudinot, Ryan
trudoš | *** | před 165 dny

Zvláštní román, který na mě fungoval v rovině samostatných epizod, ale snažit se jej pochopit jako celek, to bylo nad můj šedobuněčný hardware. Já prostě tyhle surrealistický šílenosti pobrat nedokážu, o to spíš, když chybí konkrétní dějová linie. Ryan Boudinot mistrně vyhrocuje jednotlivé linie příběhu do kouzelného absurdna, ze kterého by Philip K. Dick plakal blahem, jenže jakmile přijde na to, dát tomu všemu nějakou fazónu, končí u pseudofilozo­fických statí s metafyzickým přesahem. Nemluvě o absenci závěru, lépe řečeno závěru, který by dokázal rozklíčovat i obejda jako jsem já. A přestože jednotlivé osudy protagonistů v základně nenudí, problém je, že vlastně nikam konkrétně nesměřují.
Geniální je ale autor v nápadech. V tomhle bodě rovnou smekám, protože morbidnější budoucnost jsem už dlouho nerozečítal, navíc jazykově skvěle servírovanou. Přičtu-li k tomu satirický podtón, vychází mi z toho sympatické, leč zmatené vyprávění o životě, vesmíru a vůbec. Proč ne, ale jen o pondělcích.

kniha: Schránka duší - Flewelling, Lynn
trudoš | **1/2 | před 166 dny

O fous lepší než předchozí díl, hlavně díky detektivní zápletce. Jenže to je paradoxně i slabina, protože co se děje, ví čtenář od začátku, zatímco hrdinům to trvá tři sta stran, než konečně udeří hřebík na hlavičku. Do té doby řeší něco jiného, čistě proto, aby se v závěru ukázalo, že nemají kapacitu ani na tohle. Ony intriky na královském dvoře jsou fajn, jenže jakmile se vyprávění v druhé půlce rozdělí na tři dějové linie, jde osnova kvůli zmatenosti do háje a člověk v podstatě jen čeká, jak to Lynn Flewelling nakonec všechno zpytlíkuje.
Co mi však vadilo enormně, byla ufňukanost hrdinů. Neberu jim jejich sexuální orientaci, ale vzhledem k jejich image drsňáků nechápu, proč se neustále potřebují ujišťovat, jak jeden miluje toho druhého a jestli náhodou partner posledních deset minut nemyslel na támhletoho sličného svalovce, nebo tohohle nafintěného poetu. To je chování puberťáků, ne ostřílených zlodějů a špehů. Ale třeba vyzrajou, když je teď Alek dospělej a můžou to dělat oficiálně.

kniha: Po zemi bloudím dál - Carson, Rae
Lokina | **** | před 166 dny

Tak a mám to za sebou a mohu říci, že se mi kniha líbila :) Kniha v podstatě líčí cestu do Kalifornie mladé Leah, která musí opustit svůj domov za velmi těžkých podmínek. Leah jako hlavní hrdinku jsem si oblíbila, měla svůj cíl, byla odhodlaná a nenechala si nikým, zvlášť muži, diktovat život. Kniha velmi realisticky popisovala nelehkou, vyčerpávající a smrti se nevyhýbající cestu do Kalifornie, která má být příslibem svobody, zlata a nového života. Romantická linka zde byla vykreslena nenásilně, opravdově. Lee a Jeffovi jsem to hrozně přála. Nečekejte žádný fantasy nabušený příběh. Pro mě to bylo příjemné, dobrodružné, napínavé čtení s prvky fantasy :-)

kniha: Leviatan - Westerfeld, Scott
IvoHury | **** | před 166 dny

Funguje. Určitě to není čtení jen pro mládež. Spíš vůbec. Kniha je přímá, má rychlý nástup. Ale až zbytečně rychlý. Nestačíte si s hlavním hrdinou, Alekem, udělat ani žádný vztah. Snad ke konci získá jisté sympatie. Nevím jestli vinou autora, překladatele či redakce, jsou v knize některé věci, které dřou. Nebýt častých ilustrací, tak si ani nedokážete představit, jak co vypadá. Popisy jsou trochu více polovičaté. Někdy až tupé – viz. písty koukají z motoru ven, ale fungovat bude… Některé věci jsou taky dost divné – nakrmíme netopýry kovovými bodci, vyděsíte je, oni uvolní obsah střev a máte bombardér… Slovní spojení a koncept slovotvárnosti mi trochu vadil. Načež, pročež – nepatří do tohoto stylu literatury, obzvláště když jiné podobné staroknižní tvary již přítomny nejsou. Někde byla dokonce přímá řeč dvou osob v jednom odstavci. Což opravdu nefunguje. Možná to byla jen chyba sazby, ale celkově odstavce jsou divně tvořeny. Kniha se ale jako celek četla dobře, rychle. Vlastně se v ní ani moc nestačilo odehrát. Taková desetina z celkové předpokládané délky příběhu, utnutá a zakončená v půli. Není zde dokončen tedy ani hlavní příběh jednoho děje. Uvidím jak další díly :)

kniha: Rogue One - Freed, Alexander
Fouré | ****1/2 | před 166 dny

Tady opravdu musím smeknout. Jedna z nejzdařilejších literárních adaptací filmu, co jsem kdy měl tu čest číst.

V tomto prvním českém vydání dvě knihy v jednom. Odjakživa mi proto splývaly, ale rozdíly se přesto najdou. Stopař mi připadá absurdnější a obsahuje více motivů, které jsou nadhozeny jen jako vtip a opuštěny, ovšem po nějaké době opět zmíněny a pak jsem trochu plaval, o co vlastně šlo. Restaurant obsahuje jasnější dějovou linku, i když stále jde o dost praštěný příběh. Pokud jde o smích nahlas (což je takový indikátor opravdového veselí :-), tak začátek Stopaře často, pak sem tam i v Restaurantu, ale jinak jak říkám. Spíše absurdní komedie (nemyslím to však jako negativum). Pokud jde o postavy, tak asi depresivní robot Marvin. Moc toho sice nenamluví, ale každá věta je perla. Vůbec se nedivím, že Stopaři se svými ručníky se materializovali i v našem skutečném světě. Knihy mají rozhodně kultovní potenciál a je tam spousta materiálu, který lze používat jako hlášky. Dvojice Stopař/Restaurant podle mého názoru patří organicky k sobě, je pěkně ucelená a dobře ukončená a další díly budou jen nadstavba.

kniha: Krycí jméno Pozítří - Folsom, Allan R.
trudoš | ***1/2 | před 167 dny

Zbytečně natažený děj a nepříliš autentické postavy, ale ta zápletka dámy a pánové, ta zápletka… Já prostě tyhle post nacistické konspirace miluji, o to víc, když jdou za ab absurdum v duchu Iron Sky. Allan R. Folsom sice výrazně nepřekračuje čáru klasického thrilleru, ale jakmile dojde na ústřední motiv, je to tam a je to paráda.
Nicméně i přes výborný rozjezd, který vtáhne do děje, má autor neřest ve formě příliš mnoha slov pro nepodstatnou omáčku. Přitom umí vymyslet nečekané zvraty, stejně jako rozehrát správně schizofrenní atmosféru, kdy nelze věřit ani svému odrazu v zrcadle. Naneštěstí vyprávění znepřehledňuje množství vedlejších postav, které průběžně umírají, takže člověk nikdy netuší, kdo je skutečně podstatný a kdo ne. Ovšem především rozsah se mi při zpětném pohledu zdál přepálený, protože ne veškerý vývoj událostí má vlastně smysl. Celek tak vytváří dojem na sebe volně navazujících nápadů, jež mají konkrétní cíl, ale cesta k němu je po logické stránce dosti vachrlatá.

kniha: Koniáš: Muž na stezce - Žamboch, Miroslav
Methat | ***** | před 167 dny

Koniáš nerád zabíja ľudí ale je pre to stvorený. Vyzerá drsne ako zabiják najhrubšieho zrna, no v srdci má miesto pre spravodlivosť alebo romantiku. Keď vstúpi do knižnice, predajca si myslí, že ide vybrať výpalné miestnemu kmotrovi. Dočerte, aj tie prostitútky žiadajú od neho trojnásobnú taxu. Chudák Koniáš si nemôže v žiadnej krčme oddýchnuť, normálne sa najesť a vychutnať si dobré víno. Všade na neho čakajú problémy alebo ich sám vyhľadáva. Jeho zvedavosť ho raz dostane do hrobu.

Pre mňa osobne bola táto kniha strašná oddychovka. Až na pár slabších poviedok sa čítali jedným dychom. Užil som si hlavne Chechez la Femme, Pouštní škorpión, Špatná investice alebo Drsná hra. Parádny bol crossover Fanoušek, kde Koniáš stretne aj ďalšiu postavu z universa – Barklyho. Aj keď je to fantasy, moc mágie alebo iné rasy nečakajte – až na jednu poviedku. Teším sa na ďalšie dve knihy Koniáša, pretože tento (anti)hrdina si zaslúži samostatný príbeh.

„Na světě je málo krásnych věcí a člověk má rozvíjet svúj smysl pro estetično.“ – Koniáš (Špatná investice)

Tvářil se klidně a nezúčastněne, jako by hrál pokr. A v banku měl hodně, svúj život. Nelíbil se mi. Já sám nejsem moc dobrý člověk, provedl jsem v živote hodně špinavostí a zasloužím si shnít v pekle, ale tenhle parchant byl i pro peklo příliš špatný. (Pouštní škorpión)

kniha: Neuropat - Bakker, Richard Scott
Gaarq | ** | před 167 dny

ačkoliv jsem od jisté doby skeptický k doporučením svým přátel a kamarádů stran dobré četby ;) tady to vypadalo ok. kniha již ale v době mého zájmu nebyla dostupná jinak než v antíku, takže jsem nějak přehlédl tu trhoveckou obálku (hlavně její zadní stranu). nu což, říkal jsem si, prostě chtějí prodat.

s bakkerem již své zkušenosti mám a ač mě tehdy zklamal, jedno mu nelze upřít, ani v této knize, je to skvělý řemeslný spisovatel – živé popisy, takřka dokonalé dialogy, postavy, které si můžete z textu přímo prohlédnout. horší to už bývá s koncepcí příběhu a to mě dostalo i tady. prvních 37 stran bylo takřka úžasných, ano, byly tam i odporně morbidní scény, ale zdálo se to vše funkční. jenže pak došlo k podivnému zlomu a vše šlo do háje. od oné strany 37 je jasné, jak jsou rozdané karty, a co vše se stane. a taky stalo. za celý zbytek knihy se příběh nikam nepohnul a krom opravdu slušné porce makabrózních scén, prostě nic, nada, ničego, nothing, nix…

stává se mi to často, když člověk narazí v beletrii na pokus o psychologické výklady podbarvené tvrdými vědeckými aspekty, že nejsem schopen poznat, kdy blbě žvaní autor a kdy postava. základní koncept, který onu smršť nechutností má ospravedlňovat, je tak nesmyslný, že se mi ani nechce věřit, že by mohl být pouze výplodem choré mysli jedné z hlavních postav, která je za ně zodpovědná. je to absurdní, nesmyslné a podezírám autora, že prostě hledal nějaké (slovy jakékoliv) pseudoracionální „opodstatnění“, které by mu umožnilo napsat, co napsal. no pasarás por aquí, hombre.

iracionální strašení, overkill popisů utrpení, absence logiky… báj báj, richarde scotte bakkere.

156789101112131415poslední (335)13373 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu