RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (330)13172 příspěvků celkem
kniha: První čarodějovo pravidlo - Goodkind, Terry
Durgas | brak | před 34 dny

Hneď po prvých riadkoch knihy som bol v šoku, pretože ak tunajšie hodnotenie prekonáva 80%, tak som čakal niečo diametrálne odlišné od tuctového prvoplánového fantasy, kde ploché postavy vedú hlúpe a nereálne znejúce dialógy, dej je predvídateľný a zároveň plný nelogickostí. Možno by sa mi to celkom páčilo, keby som to čítal ako dvanásťročný, ale takto som to musel ešte pred polovicou knihy vzdať. Reálne by som udelil tak 20% za tých pár zaujímavých motívov, ale s ohľadom na prestrelené hodnotenie dávam to najnižšie.

kniha: Políbená ledem - Hocking, Amanda
Lokina | **** | před 35 dny

Od této knihy jsem očekávala víc. Za mě druhé pokračování ze světa Tryllů bylo takové nemastné, neslané. I když konec trochu nabral obrátky a zvratů, prostě mi to nějak nesedlo. Nad chováním a citovými výlevy hlavní hrdinky jsem občas kroutila panenkami, ale zase na druhou stranu jsem ráda, jak to mezi ní a Ridleym dopadlo. Docela mě mrzí smrt jedné z postav z Brynina okolí, tohle jsem nečekala a myslím si, že si to ten dotyčný nezasloužil, ale nějaký zvrat v příběhu musel být, jen to nemuselo být toto. Těšila jsem se na Konstantina, ale budu si muset počkat do třetího dílu. A doufám, že se autorka vytasí s nějakým pořádným vysvětlením toho tajemství, co se to tam děje a kdo je za to odpovědný. Takže vzhůru na třetí díl :-)

kniha: Hvězdní honáci - Procházka, Jiří Walker
yerry | ** | před 35 dny

Tiež som to kedysi dávnejšie počúval ako audionahrávku počas nočnej v práci. Pamätám si z toho len to, že to bolo suché, nezáživné a smena bola ešte dlhšia ako obvykle. Hodnotenie dvíham len za kvalitné nahovorenie textu Jiřím Klemom.

kniha: Zrcadlová říše - Hurley, Kameron
trudoš | *** | před 35 dny

Ne právě jednoduché vyprávění, nekompromisní a surové, asi jako samuraj bez ranního šálku čaje. Ta symbolika kultury vycházejícího slunce je cílená, protože autorka se jí hodně nechala inspirovat, a to jak kulturně-politickým zázemím, tak koncepcí akčních sekvencí, které se z poklidné atmosféry znenadání proměňují na krvavou řež, aby vzápětí přešly ke komplikovaným disputacím o morálce a cti. Trochu otravné je feministické ladění příběhu, kdy valná většina hrdinů jsou holky v té či oné podobě. Taky zamrzel otevřený konec, který utíná zápletku prakticky v tom nejnapínavějším. Dějově jinak poměrně spletité, Kameron Hurley těch pět set stran využila se vším všudy a čtenáři nedává vůbec nic zadarmo. Jedna intrika střídá druhou a v množství postav je občas zatěžko si udržet pořádek i smysl. To celé ve vznosně poetické stylistice, jež v mém případě však nebyla právě výhrou. Nové výrazy jsou fajn, ale když člověk musí i za polovinou románu nadále uvažovat, co znamená co, není to úplně dobře.

kniha: XB-1 2016/01 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 36 dny

Číslo priemernej úrovne v ktorom žiadna z poviedok nejako mimoriadne neakcelerovala môj myšlienkový štart. Vypichol by som ale dve z nich subjektívne nadštandardné. Prvou z nich je Co spatřil doktor Grigorjev od Iana Tregillisa a hádam aj o trochu lešia je Blázinec od Charlesa Strossa. Publicistika v čísle si ako vždy zachováva svoju veľmi dobrú úroveň…

kniha: Divotvůrce - de Castell, Sebastien
Lokina | ***** | před 36 dny

Neokoukané, neotřelé, zábavné, napínavé. Že je to nemožná kombinace? Ne! U této knihy je to samozřejmost! A záruka, že si ze čtení Divotvůrce odnesete skvělý pocit. Navíc co mě bavilo, byl hlavní mužský hrdina, jednou taky ukázal, že i kluci mohou být v young literatuře fajn a že i oni mají své problémy. Vtipné slovní přestřelky, které hlavně obstarávaly Ferius a prostořeký kočkoveverčák, popoháněly příběh vpřed, mix zábavy a akce, to dělá z Divotvůrce jednu z nejlepších knih tohoto roku! To čekání snad nebude tak dlouhé na druhý díl, protože nakladatelství už ho připravuje :-)

kniha: Nadace - Asimov, Isaac
Polinius | ****1/2 | před 37 dny

Na tuto knihu může být Asimov právem hrdý. A on jistě byl a to až moc. Kniha má z dnešního pohledu neakční a delší začátek, ale po prvním zjevení Hariho Seldona se to změní a kniha chytne drajv. Říkejme tomu politická vesmírná SF. Kvalita knihy ještě více vyniká, pokud to čtete paralelně s knihou Star Trek – Temné zrcadlo. :-p

kniha: Keltská kletba - Hrůzová, Barbora
trudoš | *1/2 | před 37 dny

Barbora Hrůzová předkládá čtenáři novelu, která svou jednoduchostí ze všeho nejvíc připomíná starou edici Stopy hrůzy, tedy v případě, že si odmyslíte přívlastek „hrůzy“. Osobně bych preferoval spíš obraty jako „smutného smíchu“ nebo „absurdních zvratů“, či „nulové psychologie postav“, každopádně „hrůzou“ bych se oháněl leda ve vztahu ke kvalitě než obsahu.
Achillovkou příběhu je autorčina primitivní stylistika osekaná na hranu středoškolské slohové práce. Což je možná záměr v rámci cílové skupiny, takže je otázkou, nakolik to vůbec brát jako chybu. Stěžovat si, že Rumcajs není Shakespeare, je cesta do pekel, kde se neposlušným čtenářům čte do nekonečna Jak jsem se mýlil v politice. Nic to však nemění na faktu, že jazyková forma Keltské kletby je prostinká až na půdu, s čímž přímo souvisí fádní obsazení, nudná gradace, kýčovité moralizování a laciná detektivní zápletka. Ovšem těch sto dvacet stran moc času nezabere a ve výsledku jsem se u toho vlastně i pobavil. Tím, jak špatné to bylo.

kniha: Temná hlídka - Vasiljev, Vladimir
Methat | *** | před 37 dny

Nebolo to zlé, ale… nebol to pán Lukjaněnko. Aj keď som sa rád vrátil do šera a medzi Dennú a Nočnú hliadku, Zavulona a Gesera, z knihy aj slov bolo cítiť, že to nenapísal Sergej. Kniha mala silné momenty alebo časti, v ktorých autor napísal zaujímavý nápad, pri ktorom čitateľ spozornel a začal filozofovať s autorom, no boli tu aj slabšie a nudnejšie pasáže, ktoré by som najradšej preskočil alebo preškrtal a v knihe vôbec nemuseli byť. Bez zbytočných častí túto „knihu“ skôr považujem za dlhšiu poviedku, ktorá by vyšla kľudne aj na tých 150 strán a nikomu by to nevadilo.

Túto knihu nepovažujem za pokračovanie zo série Hlídka, skôr ako taký ukrajinský spin-off. Pri hodnotení 60% som privrel obe oči a po krátkej pauze sa teším opäť na Lukjaněnka.

kniha: Trhlina - Karika, Jozef
lamahe | ***1/2 | před 38 dny

Priznám sa, že hororových románov som veľa nečítal. V každom prípade, po tejto knihe mám chuť dať si ďalší. Pripadalo mi to ako Blair Witch skombinovaný s výrazne zintenzívneným Stalkerom a zasadený v reáliách slovenského pohoria Tribeč. Autor sa ujal skutočného námetu nevysvetlených zmiznutí ľudí v tomto pohorí naprieč posledným storočím. Vo fiktívnom príbehu hojne cituje existujúce internetové zdroje venujúce sa tejto záhade. To dodáva knihe kvázidokumentárny charakter a navodzuje pocit reálnej hrôzy. Rozuzlenie je kvalitné, pričom sa autor našťastie úspešne ubránil trivializovaniu Tribečskej záhady obvyklými žánrovými klišé. Ubraté astry v hodnotení idú na vrub miestami ťažkopádnejšiemu textu, čo bolo citeľné najmä v druhej tretine knihy a charakterizácii postáv priemernej úrovne. V celku som si však túto knihu naozaj užil. Hor sa na hrebeňovku Tribeča! Alebo nie…? https://www.youtube.com/watch?v=y8tS45kP3js

kniha: To - King, Stephen
Majkl | **** | před 38 dny

Ako by som to… Je to typický King. So všetkými kladmi, ale aj s jeho nedostatkami. King vie vystihnúť atmosféru detstva ako málokto iný, jeho detské charaktery sú plastické a do detailov prekreslené, so strachmi nereálnymi aj reálnymi, ktoré sú ešte desivejšie (Henry, Bevin otec, Eddieho matka). A čitateľ, ktorý od Kinga prečítal nejednu knihu, si to užíva. Ale čo je veľa, toho je už príliš, a v To to platí dvojnásobne. Je to zbytočne hrubá tehla a myslím si, že ak by sa z nej niečo preškrtalo, vôbec by to nebolo na škodu. Opäť je to Kingovka v štýle uspať a udrieť, opis životov všetkých detských predstaviteľov, minulosti Derry a súčasných vrážd, ale to sa dá v pohode tolerovať u 500–600 strán, nie u tisícky. V momente, kedy som už začínal strácať trpezlivosť, sa však dej konečne dáva do pohybu. Aj podľa hodnotenia vidíte, že som neľutoval, ale plná paľba to rozhodne nie je. A hej, oči som pretočil pri scéne, vy viete ktorej. Ďalšiu výhradu mám voči postave Stana Urisa, o ktorej som sa toho veľa nedozvedel, a pre mňa to bol skôr komparz než vykreslený zvyšok bandy. Taktiež mi vadilo, že zúčtovanie s To v dospelosti bolo až príliš podobné tomu z detstva. Naproti tomu tlieskam za využitie prepojenie s hrozbami z detstva. Vo finále tak hodnotím To ako rozhodne nadpriemernú kingovku, ktorá je však o dosť hrubšia než by mi bolo milé. Asi sa vrátim k jeho starším kúskom (Carrie, Podpaľačka, Osvietenie, Prokletí Salemu), ale skúsim aj kúsky nové (Pan Mercedes, Ostrov Duma Key či Revival)… hlavne o kúsok tenšie.

kniha: Vytržení - Jensen, Liz
trudoš | *** | před 39 dny

Ich-forma vyprávění a hrdinčin potměšilý sarkasmus, to byly dvě věci, jež mě na Vytržení zaujaly hned od začátku. Připočtu-li k tomu mysteriózní zápletku, ve které mladistvá vražedkyně předpovídá přírodní katastrofy, a o níž je její otec přesvědčen, že je ztělesněním ďábla, záruka kvality je v podstatě na světě.
Jenže pak nastoupí tří set stránková vata. Upovídaná Liz Jensenová šetří zvraty a raději se motá v kruhu, aby v závěru přinesla nejednoznačné odpovědi. Gradace zápletky je přitom založená na postupném přesvědčování dalších a dalších lidí, že svět je v nebezpečí. Problém je, že čtenáře autorka přesvědčí už v prvních dvou případech a ten je tady nejdůležitější, ne stovka vedlejších postav. Takže teprve stostránkové finále dějem trochu hne, ovšem přiznám se, že nemám příliš pochopení pro příběhy, které od začátku vlastně nechtějí nic vysvětlit, ale pouze znejistět.
Ovšem vozíčkářka Gabrielle Foxová mi zůstala sympatická až do konce. Škoda, že ji nepotkal nějaký zajímavější román.

Řeknu to tak, bylo dušičkové počasí a já měl silný splín a tak jsem zakoupil tuto knihu, připravil si oblíbené sladkosti a snil o tom, že většina věcí se dá vyřešit ku spokojenosti všech, že máme hledat, to v čem jsme si podobní a ne to v čem se lišíme, že vesmír je nekonečný a v pro každého se v něm najde kousek místa. Jinými slovy, tohle je totální limonáda. Jsme ve multirasové posádce, v relativně mírumilovném galaktickém společenství, na lodi, co staví vesmírné cesty. A to je celé. Pohodová(až příliš :-P) road movie. Šňůra většinou ne moc akčních epizod z míst co navštívili. Postupné odkrývání charakterů z posádky a jejich sbližování… a lehčí drama nakonec, aby to byla aspoň opravdická space opera. V kontextu současné tvorby osvěžující, nezachraňujeme vesmír nebo aspoň planetu, ale spíš sami sebe a vlastní srdce. Spíše komorní často o vztazích. Pokud máte averzi na seriál Přátelé a jim podobné, opravdu hodně zvažte nákup této knihy. Ale Chambers v téhle poloze psát umí. Chcete se pomazlit ze Sissix?

MMCH anotace je zavádějící blbost, kniha opravdu nestaví na tom, kdo má jaké tajemství, to je využito jen epizodicky. Stejně tak se nejedná o výpravu do hlubokého vesmíru, prostě jen letí delší dobu než jsou zvyklí a do místa, kde jsou rasy z jejich společenství jen krátce.

kniha: Varianta 13 - Morgan, Richard K.
trudoš | ***** | před 41 dny

Román Richarda K. Morgana je ideální variací chytrého pulpového dobrodružství. Úvahy o mužském údělu v moderní době, či rozporuplný přístup ke genetickému výzkumu je kombinován s akční jízdou, při které nejde o víc, než utratit co nejvíc devítimilimetrových nábojů. Rozhodně se však nejedená o čtení pro citlivky – autorův slovník je hrubý, nevybíravý a vulgární. Tady se nemiluje, ale šuká. Neumírá se s povzdechem na rtech, ale v krvi a slzách. Jednoduše žádné servítky, přičemž výsledek zdaleka nepůsobí jako stylová póza. Tohle je život, bez příkras a romantiky.
V žánru je těžké přijít s něčím novým. Kdyby Varianta 13 vznikla před rokem 1968, Philip K. Dick by si svoje Ovečky nechal v šuplíku. Čas je ovšem neměnný a dnes se tak Varianta 13 může pouze zařadit mezi další klony Blade Runnera. Agresivnější, surovější, modernější, ale základ vlastně pořád stejný. Nicméně v mém případě šlo o zásah do černého a z ranku inteligentní akční sci-fi o to nejlepší, co jsem za posledních pár let četl.

kniha: Tarzan a šílenec - Burroughs, Edgar Rice
louza | *** | před 41 dny

První posmrtně (o více než dekádu později) publikovaný Tarzan nevyčnívá na první pohled výrazně z trendů nastolené po první desítce knih. Džunglí se pohybuje tajemný muž tvrdící že je Tarzan a unášející děti a ženy. Skutečného pána džungle zavedou jeho stopy do starobylého města původních portugalských usedlíků. Vyústění příběhu nakonec rozplete i tajemnou záhadu falešného Tarzana. Některé hrany vedoucí k pointě jsou však kostrbaté a není divu, že se Burroughs do publikování knihy nikterak nehrnul. Pokud se odhlédne do repetetivnosti motivů (dvojník, ztracené město, unesená žena… aj.) obsahuje kniha některé logické laplausy hraničící až s chybějícím textem (chybí vysvětlení jak se Crump a Minski dostali z městského žaláře) a nezbytnou porci vleklých náhod a dějových zákoutí prodlužující hlavní zápletku. Kniha je takovým milým přídavkem pro fanoušky série. Ostatní by se jí měli spíše vyhnout.

kniha: Záludné léto - Aaronovitch, Ben
snop | ****1/2 | před 42 dny

Tentokrat naprosta spokojenost. Vice detektivka nez fantasy, mene mesta, vice lesa. Par logickych chyb, ale to se ve spolecnosti sympatickeho Petera Granta ztrati.

kniha: Kaynova doba - Francová, Karolina
trudoš | *** | před 42 dny

Kamenem úrazu Kaynovy doby byl pro mě ústřední motiv. Já proti bratrským rozepřím v zásadě nic nemám, ale čtyři sta stran je čtyři sta stran. Což o to, kdyby šlo o akční jízdu, v níž Kayn hodlá sejmout Aydana, protože prostě proto (ostatně bratři víc důvodů nepotřebují), nemám nic proti. Ale v případě emočního dramatu, ve kterém kam láska šlápne, tam sto roků nic neroste, byly pro mě čtyři stovky poměrně tristní.
To lepší na celé věci je fakt, že Karolina Francová je zručná stylistka a umí s češtinou náležitě pracovat. Natahovanou zápletku tak kompenzuje vznosná literární poetika, bezesporu hodná pozornosti. Nic to však nemění na tom, že dějová linka ztrácí v rámci rozsahu jednoduše tah na bránu. Vyprávění postrádá konkrétní směr, přičemž množství odboček působí až zbytečně, jen aby se zaplnil počet stran. Přecitlivělé chování postav holčičího charakteru, kdy důležitější je tragika než logika, výslednému dojmu taky moc nepřidalo. A to včetně biblické parafráze, ať už záměrné či náhodné.

kniha: Ledová krev - Blake, Elly
Lokina | ***** | před 42 dny

Další bezva fantasy adultovka na mém seznamu! I když první polovina se vlekla v pomalejším tempu a hlavní hrdince jsem se snažila víc porozumět. Ale druhá polovina to vyvážila, příběh dostal jiskru, byl napínavý a dynamický. Ke konci přišlo i na nečekané zvraty, co mě zvlášť bavilo a děsilo, byl vnitřní boj hrdinky s temnotou, ale i se sebou samotnou. Arcus, jako hlavní mužský protagonista byl fajn jako tajemný, nedůvěřivý bojovník. Jeho totožnost byla záhadou, ale už za pár kapitol jsem poznala, co je zač. Takže zase takové překvapení to nebylo. Jinak co se mi líbí je svět, který autorka vytvořila, jeho mytologii, pověsti, škoda, že v knize není mapa. S ní by to bylo dokonalé. A já se tedy nemůžu dočkat dalšího dílu! :-)

kniha: Hon na ovci - Murakami, Haruki
Gaarq | **** | před 42 dny

začátek knihy byl stejně nudný jako její titul. ty existenciální plky mě natolik odrazovaly, že jsem to málem vzdal už na začátku. autor skutečně umí popsat úplně prázdný život beznadějného lúzra. pak ale přišla ovce a začalo to být zajímavé. no, a jsem rád, že jsem to dočetl.

murakamiho knihy čtu často jako historický cestopis, protože japonská kultura je i přes svou popularitu stále plná totálních úletů a neznámých zákoutí. murakami mě zavedl do japonska sedmdesátých let a doby, kdy se lámaly generace válečná a poválečná. jedním z aspektů příběhu je také vyrovnání se s japonskou nacionalistickou ideologií, tím druhým hlavním je hledání. prostě hledání. a eventuální nacházení. autor umí perfektně popisovat nálady (na začátku fakt až moc dobře), ve zkratkách říkat podstatné věci. umí spřádat sny s realitou. asi bych jako místní teg neoznačil knihu dark, ale fantaskní ano – krom pár zasvěcenců, nikdo nemohl ovci ani vidět, ani o ní vědět, na tož vědět, co je ovce zač. a že je to tedy ovce. nekecám.

kniha: Letopisy zlomu - Perumov, Nikolaj
snop | nehodnoceno | před 43 dny

Velké zklamání. Perumova jsem zatím nečetl, jenom jeho společná díla s Lukjaněnkem (Zlá doba pro draky). Ta se mi líbila, proto jsem si koupil i tuto tlustoknihu (má to skoro 800 stran!).

Bohužel, čtu to už dva týdny a prokousal jsem se jen do čtvrtiny (normálně bych tento rozsah četl tak tři čtyři dny). Asi to nemá smysl tlačit silou.

Nejhorší na tom je, že knize se dá jen vlemi málo vytknout. Občas si Perumov ulítává na zcizovacím efektu (jako vypravěč si občas poodstoupí a glosuje), občas je to trochu moc popisné, taky jazyk nelidí je magorný, ale… vlastně tohle všechno je zcela v mezích žánru a existují i skvělé knihy, které jsou napsány takto.

Problém této knihy je, že je prostě zoufale nudná, taková strojová. Všechno je jak má být, ale je to neživé. Vlastně mě vůbec nezajímá, proč hrdinové dělají, co dělají, ani, jestli se jim to povede. Jediný hrdina s náznakem osobnosti je Fess, ale zrovna u něj si Perumov o to víc hraje s formou, což není chvála.

Nakonec nehodnotím, protože je možné, že se to za horizontem mé četby super rozjelo a začalo to být zajímavé. Na základě přečtené čtvrtiny bych dal 30 %.

BTW Kdyby někdo v Praze knihu chtěl, ozvěte se mi, za odvoz věnuji.

kniha: Alchymistovo tajemství - Mariani, Scott
trudoš | *** | před 44 dny

Tak trochu prvoplánová dobrodružka v duchu Andyho McDermotta či Raymonda Khouryho, ve které si klišé a kýč svorně podávají ruce v příslibu krásného přátelství. Postavám chybí především uvěřitelné motivace, zázemí a schopnosti, což se nejvíce podepisuje na hlavním hrdinovi. Ben Hoope je jako zachránce unesených rozhodně cool, dokud jsem v závěru nezačal pochybovat o jeho kompetenci. Lépe řečeno o jeho rozumu, protože střílet a prát se umí hezky, s logikou je už na štíru. Možná ale jen neměl svůj den, když si neověřil základní informace o klientovi.
Ovšem kouzlo konspiračního thrilleru u Alchymistova tajemství funguje, přestože celek působí jako laciná rychlokvaška z Indiana Jonese a Da Vinciho kódu. Není to však komplikované čtení, gradace je v jádru promyšlená a stylistika neurazí, snad jen tu romantickou linku si Scott Mariani mohl odpustit, jelikož ta už je ve všech ohledech navíc. Ačkoli uznávám, že i holky mají nárok přijít si v tomhle žánru na své, a tak budiž autorovi odpuštěno.

Hodně postav, hodně děje, události samotné nejsou nijak nepochopitelné, ale přesto všechny dohromady dávají celkem nejasný obraz. Což je ale určitě autorovým záměrem, nikoliv chybou. Opravdu nemohu říci, že by mi vše seplo. Dokonce ani v některých důležitých bodech nemám jasno. Ale přesto je román opravdu působivý a plný zajímavých myšlenek, které platí nejen o Rusku, ale i univerzálně. A opravdu mě bavil. Ono to není žádné terno, mít neobvyklé nadání. Pak hrozí, že budete žádaní a odmítat je velmi, velmi složité. Je zajímavé sledovat, kam až se dílo bratrů Strugackých (nebo tady už samotného Borise) dostalo od Planety nachových mračen.

kniha: Ó, Marťané - Šach, Georgij
Benetka | ** | před 44 dny

Hodnotil jsem jednotlivé povídky,a celkově nemůžu dát sbírce více než dvě hvězdičky… :)

kniha: Valhalla Atlantida - Falconer, Colin
trudoš | ***1/2 | před 45 dny

Spíš než historický román by si kniha zasloužila označení fantasy, což by ulevilo jedněm a nadchlo druhé. Colin Falconer totiž zběsile míchá kulisy raného středověku s motivy ztroskotané mimozemské civilizace a funkční domorodé magie. Přesto má tenhle crossover vikingských nájezdníků s mayskými indiány svoje kouzlo. Slabiny tu ovšem jsou a některé docela nemilé. Například forma vyprávění je rozkouskována na bezmála sto padesát kapitol, takže než se autor stačí o něčem rozepsat, hups a jste zas jinde. Na nějakou hlubší charakterizaci postav či prostředí tak můžete zapomenout. Oproti tomu má příběh neuvěřitelný spád, který nabere dech hned zkraje a vydrží mu až do úplného finále. Tady však ke slovu přichází druhá bota, kdy události končí drobně neuzavřeně, jakoby si tvůrce nechával otevřená vrátka pro další díl, který může, ale nemusí vzniknout. Jinak ale skvělé dobrodružství, pulpově drsné a nelítostné, plné všech možných klišé, o kterých sice víte, že přijdou, ale stejně ohromně baví.

kniha: Analytik - Katzenbach, John
trudoš | ***1/2 | před 45 dny

Dobře promyšlená schíza s výborným ústředním motivem, který mi v mnohém připomněl film Davida Finchera Hra. Želbohu, tendence Johna Katzenbacha popsat každou emoci, myšlenku či pohyb hrdiny celé vyprávění poměrně zbytečně natahuje. S tím souvisí i divoké kličky v dialozích, při kterých se psychoanalytik Frederick Starks marně snaží získat nějakou informaci, a jež často končí následovně: „Vy chcete vědět tohle, jo? Proč to chcete vědět? Proč si myslíte, že bych to měl vědět já? A co vás vede k přesvědčení, že vám to řeknu?“ Chudák Starks nedostane zadarmo nic.
Naštěstí je autor profesionální řemeslník, takže přepne-li člověk na pomalejší modus čtení, je toho ve stylistice málo, co by se ho mohlo dotknout. Samotný děj je pak sice netradiční, ovšem závěr mě nezbavil pocitu určité vykonstruovanosti, kdy padouch jednal na základně nepříliš vyhrocených pohnutek. Když k tomu přihodím nevýraznou hlavní postavu, vychází mi lehce nadprůměrný thriller, ke kterému se však už nikdy vracet nebudu.

kniha: Třetí oko - McAuley, Paul James
Madam Brbla | *** | před 45 dny

Děj románu lze shrnout do jedné věty: jedná se o hon za tvůrcem zvláštních obrazců a odhalování jejich tajemství, jejich moci.
Hlavní hrdina se potýká s několika handicapy, z nichž ty zdravotní ve formě záchvatů jsou nejmenším problémem. Pak je tady jméno, jaké by člověk očekával v Disneyho pohádce, nebo v knížce od J.K. Rowlingové. Alfie Flowers je sice mohutný fotograf v Kristových letech, já ho však stále měla před očima jako skřítka, co se chystá odletět na kouzelném kufru kamsi do Bradavic. Největším problémem pro čtenáře (pro mě rozhodně) je nemastnost a neslanost této postavy, která měla se svou minulostí a zázemím podstatně větší potenciál. Když ve druhé polovině románu převzala otěže soukromá vyšetřovatelka a samozvaná agentka Harriet, zlepšením bych to nenazvala. Zpočátku mi byla celkem lhostejná, později mě začala sr… pardon, iritovat. Reputaci mohl zachránit snad ještě sidekick – novinář Toby, ovšem ani jeho úmrtí by mi žíly nervalo. Nejvýraznější emocí tak byla lehká averze vůči padouchům (a Harriet).
Pátrání po takzvaných piktografech se odehrává převážně v Londýně, akčnější části přesunou čtenáře na Blízký východ (Turecko, Irák) a trochu seznámí s tamními poměry. Nebylo to vyloženě nezajímavé, pro mě však tyto končiny, kultura a náboženství postrádají atraktivitu. Takto bych vlastně mohla zhodnotit celé „Třetí oko“: nebylo to špatné, akorát mi chyběly sympatičtější charaktery i prostředí, zápletka ničím neohromila, časté opakování stejných informací stále dokola sra… pardon, iritovalo (autor má čtenáře za blbce, nebo sám trpí problémy s pamětí). Pro mě relativně vlažné čtení, netrpěla jsem, ale ráda bych se bavila víc. 59%

kniha: Před zneuctěním - David, Peter
BorgDog | ** | před 45 dny

Tahle kniha má všechny předpoklady pro to, být skvělá. Nebo aspoň velmi dobrá. Bohužel není. A důvod proč není, je prostě fakt, že autor zcela ztratil soudnost ohledně toho, co vlastně píše. Ano, Peter David měl vždycky sklon k jistému megalomanství. Nestačilo, že něco bylo velké – muselo to být OBROVSKÉ. Nestačilo, že něco byla pohroma – musel to být ARMAGEDDON. Navíc v kombinaci s pojetím, kterému by často mnohem víc slušel komiks než román. Většinou David nicméně dokázal tyto své sklony buď uhlídat nebo zakomponovat do příběhu nerušivým způsobem. Zde bohužel nedokázal ani jedno.

Prakticky všechno, co se začne dít po zničení lodi USS Thunderchild rychle prolamuje veškeré hranice logiky, jakékoliv vědecké reálnosti i v rámci SF, a z velké části samotného Star Trek universa. Je to prostě akční jízda, kde na dvaceti stranách proběhne vzpoura i „kontravzpoura“, je aktivována i použita ultimántní sueprzbraň, zničena asi tak stovka lodí, zabito nejspíš pár desítek tisíc lidí, a sežrán Pluto. Doslova. Ano, pokud dokážete „nechat mozek v šatně“, budete se bavit, asi jako se lze bavit u románu Jiřího Kulhánka. Pokud ne, bude pro vás kniha utrpením a hodnocení „brak“ ještě shledáte slabým.

Na druhou stranu, některé části děje stojí za zamyšlení. Na rozdíl od třeba Dillardové David umí tvořit dilemata, hlavně velitelská, občas až mrazivě precizně. Pokud se v té záplavě zběsilostí okolo dokážete zastavit a zamyslet nad tím, jak DĚSIVĚ subjektivní může být i pouhé odlišení vítězství od prohry, anebo jak lehce se lze ocitnout v situaci, kdy všechna možná rozhodnutí jsou špatná, a jde už čistě jen o to, na jakou zoufalou kartu vsadíte, nebo kolik krve vám na konci hry zbude na rukou, možná vaše sny o tom, jak by bylo bezva sedět v kapitánském křesle hvězdné lodi, doznají značné trhliny. K tomu nutno přidat některé geniální dialogové repliky. David vždy dokázal psát s více či méně „nelidskými“ postavami mnohem lépe, než s lidskými, a zde to opět dokazuje. Jeho Spock je muž, kterého budete chtít za přítele. Přítele, kterého byste chtěli mít vedle sebe, až přijde konec věcí a na svět padne temnota. A postřehy Madam Q, Sedmé z devíti nebo jistý páreček v TNG naprosto nesnesitelných velících důstojníků, tomu všemu výborně sekundují. Proč jen autora nemohl někdo včas praštit přes ruce pravítkem, když došlo na borgské superkrychle a požírače planet…

Nepopírám, že jsem zklamaný. Ta kniha je jednoduše zkažená, jen s občasnými záblesky geniality. Ano, je to naprosto „jiný Trek“, jak jsem doufal – bohužel jiný neznamená vždy automaticky dobrý. Přesto věřím, že hlavně lidé preferující akčnější kousky nebo nedbající až tolik na ST kontinuitu (bordel, jaký by za sebou v ST vesmíru toto nadělalo, kdyby to mělo být vzato vážně, je prostě… nepředstavitelný), mohou jednoduše sedět a bavit se. A na konci budou mnohem spokojenější, než já.

kniha: Dlouhý pochod - Bachman, Richard
KeB | **** | před 45 dny

Dobrý, hodně dobrý, akorát ta fyziologická část knihy je prostě nesmysl. A tak nějak nechápu, co je to za podivnou ameriku, kde Němco bombardovali východní pobřeží atd.

kniha: Nekromant Johannes Cabal - Howard, Jonathan L.
trudoš | ****1/2 | před 46 dny

Tahle kniha je jednoduše báječná. Nápaditá, humorná i originální, s intelektuálním přesahem a vymazlenou zápletkou. Co mě přitom okouzlilo nejvíc, byla opojná atmosféra pojízdného karnevalu plného podivuhodných monster, falešných her a nejasných proroctví. S tímhle spektáklem jezdí principál Johannes Cabal po světě a sbírá duše ďáblovi, aby vykoupil tu svou vlastní. Jenže vsaďte se někdy s otcem všech lží… Leda nejste-li sám ještě větší lhář.
Prvotina Jonathana L. Howarda je plná břitkého humoru, skvěle nakombinovaného s magií hrůzostrašných historek z přelomu století. Hraje přitom na notu absurdních hodnot společenského života, které se mění se stejnou pravidelností, jako roční období. Děj je v první půlce především sledem různých epizod, teprve druhá část knihy nabídne celistvější zápletku. Zde však už vyprávění trochu stagnuje, jako by autor ty nejlepší nápady zužitkoval příliš brzy a nevěděl, co psát dál. Přesto by mě vážně moc zajímalo, jak se celá série vyvíjí v dalších dílech.

kniha: Američtí bohové - Gaiman, Neil
Speedemon | ** | před 46 dny

Za mě teda nudné a až moc ulítlé. Často jsem si říkal, jestli by nebylo vhodnější to vydat jako komiks. Některé momenty byly vykresleny skutečně jako komiksová okénka :) Jelikož nejsem fanda komiksů tak to hodnotím záporně. Navíc tam většinu času o nic nejde. Celé je to takové putování odnikud nikam jen aby se autor předváděl v co nejšílenějších momentech. Buď ujíždí na nějakém šíleném matroši nebo je trochu blázen protože aby postavy nastoupili na jakýsi obrovský kolotoč, který je přenese do jiného světa/dimenze, je moc i na mě. Od Gaimana jsem kdysi dávno četl Hvězdný prach a taky mě nebavil. Takže jsem se teď vlastně přesvědčil o tom, že si nerozumíme a už mu asi šanci nedám. Plusové body získal za vnořené příběhy o některých bozích (zvlášť už zde zmiňovaná otrocká „povídka“ je hodně silná) a závěr, který tomu dal jakž takž smysl.

kniha: Mise Sinaj - Loomis, Gregg
trudoš | ***1/2 | před 46 dny

Je to akční oddechovka a jako k takové je k tomu třeba přistupovat. Takže určitě nic pro milovníky historie, nebo nedej bože zájemce o vážnou literaturu. Gregg Loomis si ve svém třetím románu už skutečně na nic nehraje a příběh staví po vzoru starých snímků s Jamesem Bondem, okořeněných špetkou z Indiana Jonese. Není to úplně komedie, ale nadsázka je tu znát v každém pátém odstavci, především když dojde na komentování evropských krajů, mravů či osobností.
Bohužel, stran koncepce zápletky selhává vyprávění hned v několika ohledech. Loomis buď záměrně anebo nevědomky ignoruje základní souvislosti, takže chce-li člověk zpětně poslepovat jak a proč, moc to neštymuje. Osnova přitom slepě uhání dle hlasu konspiračního thrilleru, nehledíc na něco tak nepodstatného jako je hodnověrnost. Navíc haprují i historické a technické detaily, které často působí dojmem wikipedických znalostí. Ovšem jak jsem psal na začátku, když k tomu přistoupíte s náležitým očekáváním, nezklame kniha ani v nejmenším.

kniha: Tarzan a lví muž - Burroughs, Edgar Rice
louza | ***1/2 | před 47 dny

Lukrativní název není příslibem mocného Tarzanova oponenta, ale název filmu, který přijeli do džungle točit filmaři až z dalekého Hollywoodu. Více než půlku knihy zabírá popis strastí, které výprava zažívá. Od napadení domorodci, divými zvířaty až po únosy velmi zvláštním kmenem opic odkazujícího na Wellsův Ostrov doktora Moreaua. Tarzan se v první půlce knihy téměř nevyskytuje a i ta druhá je spíš šablonovitým mustrem předchozích příběhů. Přesto je sympatické, že se Burroughs snaží téma nějakým způsobem ozvláštnit a nevyhýbá se ani černému humoru, když Tarzan jako John Clayton nezíská na castingu roli Tarzana z rodu opů a je bez zájmu odmávnut jedním z Hollywoodských producentů. Je vidět, že autor měl se show byznisem v té době již bohaté zkušenosti a ve svém románu s ním tak trochu účtuje. Už ne legenda. Přesto čitelný dobrodružný román. Třebaže podle zavedeného schematu.

kniha: Společenstvo vlků - Pospíchal, Vladimír
trudoš | ** | před 48 dny

Vím, že jsem čtenář, kterému se zavděčit je občas kříž, ale v důsledku mi ke spokojenosti stačí málo – řemeslo a drajv, popřípadě alespoň jedno z toho. Naneštěstí, Vladimír Pospíchal nedokázal do svého Společenstva vlků vtěsnat ani jedno.
Po jazykové stránce je to především práce redakce, která zaspala dobu, místo aby odstranila nešikovné slovní obraty, uhladila celistvost vět a hlavně seškrtala mnohonásobné vykřičníky a otazníky. Kvalita zápletky a hodnověrnost prostředí jde už však čistě na triko autora. A hned z kraje rozjet ságu, kdy úvodní díl ani pořádně nenaznačí co, kdo a proč, to není právě nejlepší způsob, jak nakopnout kariéru. Když přitom vezmu v potaz postavy, jejichž chování nemá daleko k loutkohře, či zvraty, jež přicházejí a odcházejí dle nálad tvůrce, chtělo by to zainvestovat skutečně do milionové reklamy, aby člověk prorazil. Za nešťastné přitom považuji i dětské hrdiny v dosti nedětském příběhu, kdy určit správnou cílovou skupinu je bohužel otázka hodná Šalamouna.

kniha: Zrcadlová říše - Hurley, Kameron
Vlask | * | před 48 dny

Kolega to vystihl přesně. Tohle je jedna z mála knih, kvůli kterým jsem musel prodlužovat zápůjčku. Trvalo mi totiž přes měsíc, než jsem se tou slátaninou prokousal. Kromě genderového mišmaše si autorka vymyslela spoustu vlastních názvů pro styly magie, rostliny, zvyky, země a všechno to důsledně využívá k nelibosti nebohého čtenáře. Ve výsledku to pak vypadá jako četba Malazu, ovšem bez dějové propracovanosti, kterou nahrazují každodenní maličkosti naprosto nevýznamné pro děj. Příběh se navíc dělí na 4 rozdílné linie, které se neprotnou, 3 z nich strašlivě nudí a jen jedna se dá označit za zajímavou a lehce akční. Bohužel zbylé 3/4 knihy tvoří nuda okořeněná spoustu novotvarů, jejichž význam si stejně nebudete pamatovat.

kniha: Drake - McLean, Peter
Vlask | *** | před 48 dny

Autor sice pochytil základy žánru urban fantasy, takže vás čekají temné uličky, monstra schovávající se ve stínech, magické bary plné démonů, zkrachovalý hlavní hrdina popíjející tvrdý alkohol po láhvích a problémy kouzelnického charakteru. Bohužel tomu chybí dvě zásadní ingredience – hlavní postava není sympaťák, ale spíš obyčejný ochlasta a gambler, co se nechává unášet nepříznivými událostmi, místo toho, aby s nimi bojoval. Druhý problém je v absenci napětí. Nic vás nenutí knihu zmáknout za večer a jak to dopadne je čtenáři celkem jedno. PS: humor nenalezen…

kniha: Oneiros - Heitz, Markus
Vlask | **1/2 | před 48 dny

Sice poměrně originální, ale také nic pro zavilé fanoušky scifi, či fantasy. Kniha i hlavní hrdina jsou velmi civilní, realističtí a maximálně neakční. Připomíná to spíše bondovku, s tím rozdílem, že hlavní postava není Bond, ale nějaká méně podstatná vedlejší role. Hlavní záporačka je naopak prototypem bezohledného vědce a superpadoucha, ovšem klaďas na ní se svým aikido nemá šanci zapůsobit, přestože se údajně jedná o legendárního bývalého vraha.

kniha: Hudba pro vesmířany - Fekete, Ján
Benetka | brak | před 48 dny

Varování : Těm co si to chtějí přečíst hrozí minimálně náhlá mozková příhoda nebo něco podobného.Já to dočetl se zebezapřením,a myslím,že bych měl za to dostat medajli za statečnost!Ale né,vážně – je to hrozná slátanina,to se nedá doporučit ani jako četba pro mládež…To snad ještě mohlo být čitelné v době vzniku,ale i tak asi horko těžko.Jediné co snad stojí za zmínku je varování před globální ekologickou katastrofou.Ale v tomto dílku je to popsáno takovým způsobem,že jeden kroutí hlavou.A do toho přistáli Vesmířané,a nikoho to nijak moc netrápí.Nakonec jsou ještě ukradeni všichni ptáci ze ZOO,a to je zvonec… :)

kniha: Spasitel Duny - Herbert, Frank
louza | *** | před 48 dny

Krátký epilog za první knihou, který původní pohádku, kterak si zavržený a ukřivděný šlechtic bere zpět co je po právu jeho, přivádí do kruté životní reality co happy endem většinou moc nekončí. Hlavním těžištěm příběhu je Paulovo vládnutí a jeho vyrovnávání se s politickou mocí, vlastní jasnozřivostí i s útokem z vnějšku, protože gilda a sesterstvo se ani po porážce původního imperátora nevzdaly svých mocichtivých plánů. Ačkoli první i druhá kniha Duny vznikly skoro současně, spasitel je mnohem komorněji laděný a nějaký trochu zajímavější akční děj se rozjíždí až ke konci. Který je však okolnostmi velmi rychle utnut. Herbert se se svým světem evidentně měl problém rozloučit a s každou další řádkou se do něj víc a víc propadal. Autor přivádí k životu mrtvé postavy a celkově nezdravě lpí na svém písečné světě, bohužel však tápe a kam s ním zjistí až úplně ke konci. Kniha je rozhodně tím horším co lze v rámci Duny číst. A to i když se čtenář vyhne prvnímu zveřejněnému překladu přepadajícímu přes hranu srozumitelnosti.

kniha: Conan a krokodýlí bůh - Blanc, Christopher
trudoš | *1/2 | před 49 dny

Polozapomenutý krokodýlí bůh hodlá prostřednictvím oddaného velekněze ovládnout svět a uvrhnout ho do zkázy. Podle prastarého proroctví se zlu dokáže postavit jedině krásná panna-bojovnice a to pouze v případě, že jí bude doprovázet mocný cimmeřanský válečník. Otázkou za 10 milionů je, kdopak asi ten barbar bude.
Nakladatelství Deus připravilo pro milovníky dobrodružné literatury další směsici heroické fantasy a prvoplánového pulpu. Začátek je ještě slibný – prvních dvacet stran prologu ponechává čtenáře v očekávání příjemné krvežíznivé pouti napříč městem Shadizar. Pak ovšem Christopher Blanc alias Břetislav Čenda sklouzne do tenat podprůměrnosti, která ač solidně napsaná, postrádá jakékoliv záchvěvy originality. Nehledě na ohledy k Howardovým fanouškům. Hlavním kamenem úrazu jsou především postavy vypůjčené z nízkorozpočtové komedie a neuvěřitelně prostinká zápletka mající v sobě více děr než plyšový medvídek po zásahu brokovnicí. Na relax dobrý, jako zarážka do knihovny ještě lepší.

Dick má knihy různého stupně podivnosti a pro mě patří tato do toho nejvyššího. A současně patří do toho nejlepšího a „nejDickovatěj­šího“. Děj se odehrává na několika tělesech Sluneční soustavy a i Proxima Centauri hraje roli. Hybatelem děje jsou dvě navzájem si konkurující oblbující látky. Co je ještě celkem neškodná úniková hra a co už něco přesahující chápaní a realitu? PKD si s námi opět kvalitně hraje a opět mu to vychází. V některých komentářích se vyskyuje názor, že autor musel bejt sjetej. Jeho drogová situace se sice trochu nafukuje, ale ano. Byla. Ovšem nemyslím si, že jeho knihy jsou jejím produktem. Prostě to byl výborný autor s fantazií, kterou možná z těchto stavů někdy čerpal. Ale že by tvořil přímo v rauši, to nepředpokládám.

12345678910poslední (330)13172 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu