RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1234567891011poslední (335)13372 příspěvků celkem
kniha: Loď mezi hvězdami - Revis, Beth
trudoš | **1/2 | před 87 dny

Přestože jsem očekával romantickou sci-fi pro kluky a holky, kupodivu to zas taková tragédie nebyla. Na druhou stranu ale ani žádná hitparáda, pouze jednoduchá dobrodružka pro mládež, které nejvíc ubližuje příběhová naivita a obehrané téma. A možná bych i hodnotil lépe, nebýt autorčiny tendence dělat z náctiletých chytráky, kteří o životě, morálce a lidskosti vědí víc, než kdokoliv nad dvacet. Jinak ale dystopie v duchu Raye Bradburyho nebo George Orwella, s přihlédnutím k cílové skupině, na kterou Beth Revisová míří. Kulisy však drží pohromadě silou vůle a je otázkou, jestli kvůli tvůrčí lenosti nebo pro záměrné zjednodušování. Bohužel, nosná témata spisovatelka průběžně nakusuje a pak odkládá, jako by trpěla roztržitostí. Naopak děj šlape bezproblémově a umocněn krátkými kapitolami zaručuje, že člověk u knihy příliš času nestráví. Navíc epizodní závěr nenutí k pokračování. A to, co mě zajímalo nejvíc – pravda o vesmírné lodi -, se z 80% zodpovědělo, takže vlastně docela spokojenost.

kniha: Rázová vlna - Kotleta, František
furunkl | ***** | před 87 dny

Jen pro ten dnešní den stojí za to žít, jen klid svůj tichý mít a víc po ničem netoužit. Jen pro ten dnešní den, snad pro úsměv Váš se život změní v sen, ten den kdy štěstí potkáváš.

Nesmíš se ptát, co bylo včera, bude zítra zas, jen dnešek uchopit a pochopit, že nejkrásnější jen je dnešní den.

Jen pro ten dnešní den stojí za to žít, jen klid svůj tichý mít a víc po ničem netoužit.

Nesmíš se ptát, co bylo včera, bude zítra zas, jen dnešek uchopit a pochopit, že nejkrásnější jen je dnešní den.

VÍCE SLOV NETŘEBA

kniha: Útesy křiku - Mostecký, Jaroslav
Hrutwang | **1/2 | před 88 dny

Kniha určitě není tak dobrá jako se tváří průměrné hodnocení tady na legii. Četlo se mi to fakt těžce – takové útesy křiku.

kniha: Setkání s Rámou - Clarke, Arthur C.
ippokorny | nehodnoceno | před 88 dny

V médiích proběhlo, že do naší soustavy přiletělo těleso cca 400 metrů dlouhé a 40 metrů široké ve tvaru doutníku. Příroda je troškař proti Rámovi, 50 km dlouhému a 20 km širokému. Nakreslil jsem si poměr obou těles, aby rozdíl lépe vynikl, to těleso je proti Rámovi „smítko“, viz http://vodum.myriada.cz/wp-content/uploads/2017/12/rama.png

kniha: Stavitelé Arestonu - Pecinovský, Josef
gokudo | ****1/2 | před 89 dny

touche!

Krvave dantovske peklo, nocni mury z filmu Lucia Fulciho a Cthulhu Mythos na 400 strankach bileho papiru.

Hodnotil bych nejvissi znamkou, nebyt toho tak trochu odflaknuteho konce.

kniha: Temné záblesky - Moudrý, Martin
trudoš | *1/2 | před 91 dny

Nastínit děj Temných záblesků a zachovat si přitom vážnou tvář, je vpravdě nelehký úkol. Zůstaneme tedy u toho, že lidstvo bylo během několika okamžiků vybombardováno šmejdem z vesmíru, což docela nakrklo hlavního hrdinu, takže se rozhodl, že na oplátku všechny emzáky pozabíjí. A tak začíná křížová cesta ostravského inženýra nesoucí se celá v duchu pořekadla „Škoda každé rány, která padne vedle“.
Je mnoho věcí, které mi na románu vadily, počínaje zápletkou připomínající dort pejska a kočičky, přes nelogické zvraty a nepochopitelné jednání veškerých postav, až po dialogy (a hlavně monology), jež evidentně nepochopily, jak že to mají fungovat. Tohle všechno bych vytknout mohl. Otázkou je, zda to má smysl. Protože – co si budeme nalhávat – tohle není žádná vyšší dívčí. Tohle je brakovka toho nejhrubšího kalibru a nestydí se za to. Což by mi bylo sympatické, kdyby Martin Moudrý uměl psát, nebral se tak vážně a hlavně mě nepoučoval o životě. V mém případě má i škvár jistou hranici únosnosti.

kniha: Odvážná Chanur - Cherryh, Carolyn Janice
yerry | *** | před 91 dny

V tomto diely si prídu na svoje hlavne priaznivci politických intríg a jazykových hlamolamov. Zdalo sa mi, že autorka tu tie intrigy a politické vzťahy naprieč celým spektrom tentokrát trochu prehnala. Akciu príbeh takmer úplne postráda, až na pár stretov a letov kozmickou ľoďou. Tully sa tu opäť stretne s Pyanfaré Chanurovou a jej posádkou a ako inak, znovu je to za dosť podivných okolností.

Človeka naserie najviac, že kniha končí takmer uprostred vety, keď sa už má začať niečo diať. Celý príbeh tak vyznieva úplne do stratena. Rozuzlenie sa totiž nachádza v ďalších troch zväzkoch, ktoré môžeš lúskať akurát tak iba v originále, čo vzhľadom na lingvistické autorkino eskamotérstvo asi nebude také jednoduché, lebo vydavateľ sa na tieto pokračovania pekne vybodol…

kniha: Zimní válka - Klimeš, Ladislav
Kuttman, Antonín
biafra | nehodnoceno | před 91 dny

Nedočetl jsem, proto nehodnotím. Nějak jsem se v těch flashbacích flashbacků, které jsou jen dalšími flashbacky v dalších flashbacích, ztratil. Autoři asi kromě akčních filmů hodně koukali na Cimrmanovu hru, která se tuším jmenovala Hájovna. Nápad dobrý, autoři celkem psát umí; jen je do flashbacků rozkouskovaný děj nepřehledný a je to také docela dost ukecané. Hrdina není neprůstřelný americký geroj, takže neustále zvrací a močí do gatí. Po čase to začne nudit. Tak snad příště.

kniha: Severská mytologie - Gaiman, Neil
Gaarq | **** | před 91 dny

severskou mytologii mám rád, svět ásů, vánů, jötunů je mi blízký. a ať už se jedná o autentickou germánskou mytologii nebo její synkretickou, post-křesťanskou formu, zachycené mýty ke mně promlouvají a já je dokážu prožívat. gaiman neudělal nic menšího, ale ani žel nic většího, než je vybral, uspořádal a převedl do modernějšího jazyka (spíš syntakticky a stylisticky než obsahově). kromě posledního mýtu o konci světa, držel se jak obsahově, tak i vypravěčsky standardu. teprve v soumraku bohů se „dopouští“ vypravěčského komentáře a mýtu tak dává zvláštní smysl, byť ten původní plně zachovává. víc jak čtyři astry nelze, ale i tak je to velmi příjemné čtení k zimnímu posezení u sálajících a zářících kamen (QED).

kdybych se měl přidat k diskuzi u tohoto titulu, pokud bychom nevěděli, že je to germánská mytologie, od fantasy ji neodlišíme. otázkou tedy zůstává, je-li možné jen na základě toho učinit žánrové zařazení. a pokud bych si měl zahrát na ďáblova advokáta, pak ano, není to fantasy, ale kořenový text, text vzniklý před ustavením žánru, a tudíž sem čistě žánrově nepatří. ale to platí i o spoustě děl osmnáctého století, tedy době textů žánrově hraničních.

kniha: Začátek konce - Loureiro, Manel
trudoš | *** | před 92 dny

Když se jednoho dne probudíte a všechno kolem ukazuje, že normalita dostala krumpáčem mezi oči, pochopíte, že rozdíl mezi životem a smrtí je pouze v tom, kdo ten krumpáč chytne jako první. Vítejte v zemi živých mrtvých!
Ačkoliv měl Začátek konce všechny předpoklady k tomu mě nadchnout, výsledný dojem nakonec není moc valný. Už po pár stranách mi začala vadit autorská stylizace blogu, která po technické stránce nefunguje a výsledkem je mišmaš. Ani úvaha, deník či vyprávění, prostě náhodný popis denních činností, přičemž Manel Loureiro průběžně mění přítomný a minulý čas. Ale to vem čert, měla-li by forma blogu nějaký smysl. Jenže nemá. Kdyby byl příběh v rovině akčního dobrodružství, určitě bych byl spokojenější. Protože potenciál tahle road movie má, ubírá se však vyježděnými kolejemi a jen občas přijde s něčím originálním, jako jsou třeba zombie batolata nebo rvačka v oleji. A bohužel evropská lokace není zas až tak podmanivá, aby si člověk užil čtení čistě pro důvěrně známá místa.

kniha: Zemětřas - Priest, Cherie
IvoHury | *** | před 92 dny

Kniha se hrozně táhne. Má v sobě jisté kouzlo, ale děj je tak natahovaný o nezajímavé a mnohdy se opakující kosntrukty, jako příprava hrstkové polívky, že jsem to nedal a knihu odložil. Pokud máte moře času, pak si ji přečtěte. Já bohužel žiji dosti uspěchaný život a tak hlemíždí tempo knihy pro mne byla smrt.

kniha: Nádraží Perdido - Miéville, China
IvoHury | brak | před 92 dny

Pro mne byla kniha HROZNHÁ. Nedočetl jsem ji. Na zadku se drbající individuum, metafory podané totálním plkem bez smyslu a šíleně slohově složený koncept byl na mne už moc. Mám rád knihy, kde text hezky teče čtenářovic myslí a nepřemýšlet nad tím co je to: „dráty ukotvené v mléčných chuchvalcích šlemů“ nebo „a než zmizel v okně, z něhož byl vyhozen, stačil ještě popsat zeď dalším nečitelným klikyhákem.“ Co to DOPR**le je za slohové útvary?! Na tohle jsem fakt už moc starej…

kniha: Druhá Nadace - Asimov, Isaac
Methat | ****1/2 | před 92 dny

Druhá nadácia bola pre mňa podstatne lepším dielom než predchádzajúce. Je rozdelená na dva príbehy, v prvom hľadá Mezek druhú Nadáciu a druhá je oveľa zamotanejšia a nikto nikomu neverí. Aj keď v Izákovej knihe stále ide väčšinou o Nadácie, viac priestoru tu dostávajú postavy a dej nie je rozťahaný cez niekoľko storočí.

kniha: Pán věže - Ryan, Anthony
Madam Brbla | ***1/2 | před 93 dny

Překvapuje mě britská národnost Anthony Ryana, protože po této knize mi připadá, jako by byl odkojen Supermany a podobnými komiksy, ve kterých neporazitelní jedinci v elastických kostýmech drtí armády padouchů.
Vélin v tom tentokrát není sám, kromě Vernierových zápisků má čtenář k dispozici hned čtyři dějové linie, zpočátku celkem různorodé, bohužel však postupně všechny hlavní charaktery zvélinovatěly. Temný rytíř po návratu do Sjednoceného království nechává meč pečlivě skrytý v zavazadlech, aby své nezpochybnitelné supermanství potvrdil velehorou rozsekaných nepřátel v krátké závěrečné bitvě. Jeho řádový bratr Frentis je nucen vyrábět mrtvoly jako na běžícím páse od začátku do konce. Princezna Lyrna, ach ta nádherná mrcha z „Písně krve“, co to pan autor provedl s její osobností? A pak tady máme Revu, slečnu zarputilou – její charakterový veletoč byl sice očekávaný, leč nepotěšil, stejně jako její schopnost masakrovat elitní válečníky po tuctech. Vlastně proč ne, vždyť pár dní pocvičila s Vélinem. Ti všichni kolem sebe budují kult, staví armády (spousta jmen k zapamatování) a vůbec jim pan spisovatel příliš umetá cestičku, spíše asfaltuje dálnici, k vítězství nad zlem. Zatím jde o zlo s malým „z“, prostě invaze otrokářských fanatiků, uvedená do pohybu Superzlými silami, které čekají na porážku až v příštím díle.
Proč s takovými výhradami hodnotím tak vysoko? První dvě třetiny knihy se četly převážně hladce, trapné finále by nemělo přebíjet relativně pozitivní dojmy z dobrého řemesla. S ohledem na přímočarost zápletky a autorovu snahu nacpat do románu nová mláďata (čti otravné teenagery) bych navzdory krvavým scénám neváhala zařadit „Pána věže“ do šuplíku „young adult“. Trilogii dočtu, ale na „Královnu ohně“ se příliš netěším – nevidím potenciál ke zlepšení. 72%

Zápletka je pro jednou výrazně sevřenější a v komornějším duchu, za což může odlehlost vědeckého pracoviště, stejně jako nízký počet podezřelých. Lucky Starr dokonce ani nemusí sahat po svém odkazu marťanů, aby viníka chytil do pasti nevyvratitelných argumentů. Navíc vyšetřování jde tentokrát za konkrétním cílem a fantaskních odboček pro pobavení publika je díky tomu minimum. Faktem ale je, že detektivní linie trochu pokulhává, člověk má většinu příběhu pocit, že hrdinové jsou spíše na dovolené, než že by přijeli něco skutečně řešit. Protože vlastně není co, všechno podstatné se stane až po jejich příjezdu.
Pro mě tak byla opět nejkouzelnější předmluva, v níž Isaac Asimov vypráví, jak při psaní vycházel z dobových znalostí astronomie a příběh jim přizpůsobil, jen aby se o pár let později ukázalo, že tehdejší vědecká mínění byla – mírně řečeno – úplně mimo mísu. Tohle kouzlo starých časů dobrodružkám s Luckym Starrem nikdo neodpáře a je to taky důvod, proč mám tuhle sérii tak rád.

kniha: Evakuace - Kloos, Marko
biafra | *** | před 93 dny

Na military sci-fi se to docela vleče. Kloose v tomhle díle nezajímají primárně ani boje s mimozemšťany, ani boje s Rusy a Číňany o kolonie, ale problém legality, resp. legitimity nasazení armády proti civilnímu obyvatelstvu. Z toho plynoucí kočkování mezi spřátelenými jednotkami mě pak moc nebavilo. Souhlas s předchozím komentářem, že celý ten svět budoucnosti není úplně přesvědčivě vymyšlen, spíš je to jakási projekce některých obav současných Američanů. Třetí hvězdu dávám za poslední pětinu knihy, kdy se začalo konečně dít něco zajímavého.

Priemerný ročník Fantázie v ktorom sa predsa len nájde niekoľko skvostov. Paradoxom je, že napospol všetky mnou subjektívne najlepšie hodnotené poviedky sú dystopie, odohrávajúce sa v budúcnosti na Slovensku. Toto je prípad absolútne najlepšej poviedky Kosti, kostry, kostlivci od Janky Javorky, za ktorou len o málo zaostáva poviedka Prestupná stanica od Martina Pitoráka a Topenie ľadov od Anny Olejárovej. Za zmienku stojí ako kuriozitka surrealistický text Mesto spomienok od Erika Kotlárika a Farma nádejí od Míny Pávovej.

Je dosť možné, že aj ostatné poviedky mali niečo do seba, ale subjektívne mi buď nič nedali, patria na blogy alebo sú to prvotiny začínajúcich a doposiaľ nevypísaných autorov. Týmto chcem len napísať, aby sa nenechali znechutiť žiadnym komentárom a hodnotením, ani tým mojim. Píš človeče ďalej…

kniha: Chanuřina Pýcha - Cherryh, Carolyn Janice
yerry | **** | před 95 dny

Chanurina pýcha je názov vesmírnej lode a Chanur je meno hlavnej hrdinky náležiacej k rase podobnej levom. Autorka opäť používa svoj zvyčajný koncept, v ktorom hlavnú úlohu netvoria ľudia, ale bytosti iného typu, vzhľadu a z iného vesmíru. Jeden pozemšťan sa tu vyskytuje, ale Tullyho ľudské orgány nie sú patrične prispôsobené pre túto časť vesmíru. Preto mu väčšinu knižky nie dosť dobre rozumieť. Cherryhová sa tu teda na ľudstvo pozerá z vonka, očami mimozemskej rasy.

Ad rasy, tých je tu ako v Star Treku, od tých čo dýchajú metan, cez vzhľadom smrtiakom podobným kifov až po rôzne rasové kuriozitky. Netuším, či je to prekladom alebo autorkiným úmyslom, technológia a rôzne reálie sú pomerne unifikované, niektoré výrazy tiež. Nadávka „sviňa“ z úst takého kifa alebo hanijčanky vyznieva trochu zvláštne, keď svine vôbec nepoznajú. Vybavenia a typy vesmírnych lodí sú takmer na nerozoznanie podobné tým ľudským v iných scifi románoch a pod.. Ťažiskom románu sa tu znovu stáva lingvistika, sociálne a sociologické vzťahy jednotlivých rás.

Samozrejme, nechýbajú tu ani bojové strety a akčné scény ale len v medziach, ako je u tejto autorky zvykom. Mám dojem, že tentokrát je knižka určená skôr mladším čitateľom a u autorky sa začína prejavovať určitý umiernený feminizmus. Chanur je totiž členkou rasy, kde prvé husle hrajú predovšetkým samice. Nieže by to bolo u ľudí inak, ale v tomto prípade je to aj po fyzickej stránke. Knihu hodnotím ako veľmi dobrú, ale za kvalitou sérií Stárnoucí Slunce alebo Atevi o chlp zaostáva…

kniha: Pád světla - Erikson, Steven
BorgDog | ***** | před 95 dny

„Pád světla“ (dvojsmysl, který dokonale vystihuje podstatu) pokračuje přesně tam, kde „Stvoření temnoty“ skončilo. Občanská válka v Kurald Galain se mění v náboženský konflikt Tiste Andii a Liosan, Světla a Temnoty. Zbývající Odpírači, zoufalí a zlomení, se chápou zbraní a pod velením prokletého proroka se stávají nepřáteli úplně všech. Dar K´Rullovy krve se šíří světem, stále více lidí, dobrých i zlých, v sobě objevuje talent používat magii, která navíc jako hrnec medu láká i všelicos jiného, draky počínaje. K´Rull sám, znepokojený některými vedlejšími účinky svého daru, se snaží se svérázným novým společníkem udělat pořádek. Daleko na opačné straně kontinentu se v troskách jaghutského města Omtose Phellack sbírá obrovská armáda připravená vytáhnout proti samotné smrti. K tomu přibyly dvě nové linie: Trojice thelakaiských „podpantofláků“ stíhá uprchlou manželku, zatímco odsouzený zbabělec se stává důstojníkem nové Hustské legie – pokud se tedy její členové dřív nepozabíjí všichni navzájem.

Hlavní problém „Pádu světla“ je, že Erikson to tentokrát opravdu přehnal. Problém není ani tak v tom, že by bylo filozofování příliš – není ho o moc víc, než třeba v „Dani pro ohaře.“ Potíž ale je, že ve snaze prozkoumat ústřední problém, kterým se kniha zabývá, tedy smysl civilizace a náboženských systémů, ze všech možných stran a úhlů, se časem úvahy začnou opakovat. Ano, řada postřehů je trefných, až to bolí a z hlavy je jen tak nevyženete. Poslední třetina knihy je mrazivě děsivou studií morálních šedých zón, i chyb v úsudku, a úvahy „kdo za to může“ vedou k jediné kruté odpovědi: MY VŠICHNI. Anomanderova odpověď na nabídku Caladana Chmura před rozhodující bitvou však v jediné větě shrnuje smysl knihy líp, než desítky stran úvah, a TO je problém. Erikson se neuhlídal, a v závěru jsem se navíc nedokázal zbavit dojmu, že i trápil. Zakončení bylo viditelně přepisováno víckrát, a přesto není optimální, kniha prakticky končí jen jedním zoufale pochopitelným či­nem.

Přesto dávám znovu absolutní hodnocení, a to ze tří důvodů: Je opravdu požitek číst fantasy, která je naprosto nekorektní, od pitvání politické mizérie, až po otázky manželského života či sexuality. Trampoty tří nešťastných manželů, kteří vůbec netuší, co si počnou, až svou manželku chytí, nadržené dračice nebo kostějky vybírající si od chlapů za léčitelské služby honorář hned a bez ptaní, prostě nejde nemilovat. Za druhé, je stále fascinující sledovat, jak věci v Malazu zapadají na své místo. Jako bychom stáli na lodi, sledovali, jak se ze závoje mlhy vynořuje známé pobřeží, a přesto v něm stále dokázali najít něco nového. To je ukázka autorského mistrovství, jaká snad nemá obdoby. A za třetí: JAGHUTI! V „Pádu světla“ poprvé vystupují pohromadě úplně všichni, jaké známe z Malazu, plus několik nových, a je to místy naprostý „masakr.“ U scén z azatského domu nebo odhalení, v jaké že to armádě dosáhl Haut hodnosti kapitána, které si tak cenil, když Jaghuti nikdy žádné vojsko neměli, jsem byl pár minut totálně „mimo provoz.“ Každá kniha, která takhle dokáže fungovat, si prostě 100% zaslouží.

„Pád světla“ je v jistém ohledu „esenciální Erikson“, v dobrém i špatném. Počítejte s tím, a nebudete zklamaní.

kniha: Lunapark - Laymon, Richard
trudoš | ****1/2 | před 95 dny

Zvráceně dokonalé, úchylně strhující, vysloveně brakové a přitom makabrózně geniální. Richard Laymon je jednoduše král škváru a buď jej milujete, nebo nenávidíte, přičemž obě skupiny mají pravdu ve všech svých argumentech pro i proti. Na obranu autora musím říct, že jen málokdo dokáže rozehrát přes čtyři sta stran vanilkového splatterpunku, okořenit to sexy erotikou a ještě tomu dát fazónu zábavného čtení. Zápletka s psychopatickými houmlesáky řádícími v posezónním lunaparku má prostě něco do sebe, přestože je natvrdlá jak zákon káže. Což mě na Laymonovi fascinuje nejvíc, ta jeho ochota jít do primitivních motivů a doufat, že s nimi uhraje děsivé divadlo. A kupodivu se mu to daří. V tomhle ohledu nemá na našem trhu konkurenci, protože to pořád je horor a ne parodie, i když mé nadšení by mohlo poukazovat právě na to druhé. Jediné, čeho lze litovat, je fakt, že všechnu skutečnou morbiditu si tento literární principál opět nechal na velkolepé finále, které přitom natahuje, jak jen to jde.

kniha: Illuminae - Kristoff, Jay
Kaufman, Amie
dva mraky | **** | před 96 dny

Space opera z válečného střetu o jakousi zapadlou těžařskou kolonii. Nepřátelská korporace kolonii dobila, osazenstvo prchá a v patách má dreadngouth Lincoln. Unikající skupinu tvoří zmrzačená válečná loď s poškozenou UI a dvě civilní lodě, které má chránit. Těžištěm jsou osudy mladého páru, který se těsně před útokem rozešel. Ona rebelka a počítačový génius, on, sportovec a stíhací pilot z nutnosti. Každý na jiné lodi. Poznáváme je přes jejich rozhovory na dálku, jsou sympatičtí a jejich city a strázně působí skutečně. Díky tomu je to romantika a né růžová knihovna. Nezvyklá forma jakoby sesbíraných záznamů bude pro někoho zajímavá, pro někoho otravná a IMO o ni zakopávali i samotní autoři a různě si ji přihýbali, takže nakonec to jako celek nevypadá jako zpráva nějaké analytické skupiny. Taky je v knize mnohem méně písmenek než kolik by odpovídalo její tloušťce. Tísnivý příběh o flotile na útěku, nevyzpytatelné UI, nakažlivém vražedném šílenství a lásce, která překonává nástrahy. Musím říct, že pointa o skupině Illuminae mně dost nesedla, jakkoli se dala čekat.

Sazeč knihy opilý. Korektor nepřišel do práce.
Tak neskutečně mnoho překlepů a pravopisných chyb v jedné knize, to se jen tak nevidí.

kniha: Cesta - McCarthy, Cormac
Lokina | ***** | před 96 dny

Z každé stránky na vás dýchá prázdnota a tíživá atmosféra zdevastovaného světa. A i když je příběh opravdu skličující, depresivní a strašidelný, je v něm ukryta síla a odhodlání vydržet, že i v tomto beznaděje ponurém světě lze hledat alespoň kapku světla na lepší život. Kniha je kraťounká, ale zanechá ve vás velkou stopu. Knihu jsem si chtěla přečíst jako první, než si pustím film. Podle kladných recenzí se film drží knižní předlohy a Viggo Mortensen hraje hlavní postavu…tak vzhůru na něj :)

Tajemství Černého vrchu je jednoduchou fantasy pro děti se vším, co k tomu patří – s čaroději, artefakty, proroctvím a školou magie. Možná budete postrádat kouzelný meč nebo mluvícího draka, ale nemůžete chtít zase úplně všechno. Bohužel, díky bezvýraznému ději a plochým postavám řadím knihu spíše mezi jednoduchou fantasy pro hodně malé děti. A i zde se obávám, že nabídne čtenářům opravdu málo. Místo neotřelého děje totiž Dana Gabriela Vočadlová většinu textu věnovala představám o správné výchově a to formou dialogů, které by si ani Rychlé šípy na nástěnku nepověsily.
Ač se děj zpočátku řítí vpřed tryskovým tempem, brzy zpomalí a už se nerozjede. Množství drobných etud pak nahrazuje vývoj hlavní linie, která končí sousedským usmířením mezi dobrem a zlem. Leitmotivem tak zůstává myšlenka, že všichni jsou ve svém důsledku hodní, stačí, když jim dáte šanci a podáte pomocnou ruku. Morální ponaučení jsou fajn, ale servírovaná stylem Strážní věže mě spíš děsí, než inspirují k lepšímu životu.

Karen Joy Fowlerová má bezesporu dar vypravěčky, která umí vtáhnout do příběhu pomoci silných emocí, ukrytých pod obyčejnými slovy. Navíc skvěle zvládla charakteristiku opičí etologie, stejně jako zachycení základních principů lidského chování. Díky tomu mě vlastně ani tak nezaujala dějová osnova, jako spíš zajímavá informační nadstavba románu. Což je v důsledku dobře, protože o zápletce se tady moc mluvit nedá. Už po straně sto je poměrně jasné, jak jsou karty rozdané, jenže místo strhujícího finále, kde jedno eso přebíjí druhé, autorka pouze dumá nad obdrženými trumfy. Pak hned konec, bez toho, že bychom si užili nějaký průběh hry. A protože děj je pro mě v próze hodně důležitý, přiznám se, že mě tato tvůrčí strategie příliš nenadchla.
Ale jak už jsem naznačil v první větě, emoce zde fungují dokonale, stejně jako poetická stavba vět. Čte se to skvěle a pláče se u toho ještě lépe, jen rozsah bych zkrátil na novelu, aby tak údernost sdělení nezůstala lapena pod přívalem pěkných slov.

kniha: Kukaččí vejce - Cherryh, Carolyn Janice
yerry | ***** | před 99 dny

Soft scifi román je na prvý pohľad klasickým príbehom typu Cesta bojovníka. Ľudské mláďa Thorn je tu od malička pripravovaný svojim majstrom, učiteľom, náhradným otcom na cestu, ktorú nedokáže pochopiť. Zvláštnosťou ale je, u Cherryhovej to však nieje ojedinelý prípad, že text nieje homo sapiens centrický. Teda aj keď sú tu opisované Thornové pocity, úvahy a konanie, ústrednou témou sú tu jednanie a myšlienky rasy podobnej veľkým mačkám. Thorn tu vystupuje ako jediný človek v spletitých vzťahoch tejto rasy.

Jediný nedostatok na texte vidím v tom, že kopíruje našu technologickú a historickú skúsenosť, čo sa mi vzhľadom na typ rasy veľmi nezdá. Cherryhová však túto okolnosť príliš nerozoberá a sústredí sa predovšetkým na vnútorný svet svojich hrdinov, ich zvyky a pohnútky, ktoré zasa nie sú až také odlišné od tých našich. Jednotlivé postavy v románe nie sú vôbec ploché, ich charakterové vlastnosti a vnútorný svet pôsobia veľmi plasticky, takže si k nim musíš vytvoriť nejaký vzťah.

Musím konštatovať, že opäť je to výborný text s hlbším zmyslom. Klasickou vadou v našich končinách je však fakt, že vydanie knihy, ktorá je súčasťou viacerých dielov a ktorá je ukotvená v ešte širšom spektre autorkinho pôsobivého univerza zostalo osamotené. Je to veľká škoda…

kniha: Zpěv drozda - Tevis, Walter S.
Dilvermoon | ***** | před 99 dny

„Neptej se, pust to z hlavy.“ Hloupá, otupělá, neplodná a tím pádem nezadržitelně vymírající společnost. A náhle se objeví pár jednookých mezi slepými… temná vize, která má ovšem i světlé stránky. Velmi na mě zapůsobil třeba občasný útěk vězňů na mořský břeh. I když jde jen o krátkou epizodku. Moře nebo oceán se vlastně často vyskytuje jako symbol naděje v bezútěšném světě. A samozřejmě když se hlavní hrdina učí číst a vůbec se snaží vymaňovat z té mizérie, která zachvátila severní Ameriku (možná i zbytek světa?). Myslím, že není od věci, když knihy tohoto typu končí jako zde alespoň náznakem naděje. Dokonce ani zcela depresivní Cesta (McCarthy) nekončí úplně temně. Zpěv drozda patří mezi knihy, které má opravdu smysl číst. A ne jednou. Není to jen zábava. A už vůbec ne tzv. „úniková literatura“. Celých více než dvacet let od minulého čtení jsem měl knihu zafixovánu jako výjimečnou a ani teď na tom nic nezměním. Jiná věc je, že je celkem jasné, proč naši již zmizelí povolovatelé schválili knihu k vydání. Ale za to pan Tevis nemůže. Odvedl skvělou práci.

kniha: Ohnivý muž - Hill, Joe
Strýček Biolit | *** | před 100 dny

Noooo…tak jako žádná pecka to není, no. Na další knihu od Hilla jsem se vcelku těšil, neboť předešlé (hlavně Rohy s Krabicí), byly krásně ulítlé a kvalitní čtivo. Ohnivý muž (v originále moc pěkná hříčka) se dvěma jmenovaným nepodobá už od pohledu, neboť je tlustý jak mládě plejtváka obrovského v pubertě. Tloušťka knihy by ani tak nevadila, pokud by se v té mase stran něco dělo, jenže…neděje se tam v podstatě nic. Tempo je pomalé (byť na dvou místech vygraduje), hlavní postavy (aspoň pro mě) nezajímavé, zcela chybí takové ty vedlejší poťapané charaktery, na které má Kingovic famílie patent. Celkově jsem měl z knihy pocit, že ji Hill nepsal kvůli příběhu samotnému, ale spíše kvůli nějakému poselství/nastavení zrcadla; námět a děj taky není nikterak originální, což dílu samozřejmě nepřidá. Ohnivého muže zachraňuje jediná věc – Hillův talent a vypsanost. Ten chlápek psát umí, i ty nejnudnější, nejnezáživnější a nejrozvleklejší pasáže se čtou rychle. Výborně zvládnuté řemeslo naneštěstí nestačí, takže Hill poprvé s rozpaky a jen těsně nad průměrem.

kniha: Gilgul - Novotný, David Jan
trudoš | **1/2 | před 100 dny

Gilgul má slušný začátek, kdy se příběh zajímavě rozehrává a je okořeněn jemnou komikou, která osudy hrdinů příjemně zpestřuje. Ovšem už po druhé stovce stran začne vyprávění dějově stagnovat, jako by autor nevěděl, jestli chce psát traktát o zlu, nebo detektivní román. Což zazdí koncem, který nic neřeší ani neuzavírá – David Jan Novotný jednoduše nechává na osudu, aby si se špatnostmi světa poradil sám, a lidské konání na to nemá v důsledku vliv.
Takže máte-li rádi příběhy protkány židovskou tématikou, román vás s největší pravděpodobností uspokojí, nečekáte-li vysloveně thriller. Já se bavil prakticky do půlky, a pak šlus – zbytek byl už na mě příslovečný zmatek nad zmatek. A přestože jsou do zápletky zakomponovány skutečné události, neměl jsem pocit, že by měly na vývoj nějaký vliv, spíš jsou jen poukazem na lidskou titěrnost. Ovšem jazyková obratnost mění všechny tyhle mínusy v jedno solidní plus, protože když už nic jiného, měl jsem alespoň pocit, že knihu psal skutečný spisovatel.

kniha: Consider Phlebas - Banks, Iain Menzies
idle | nehodnoceno | před 100 dny

Zatímco u nás se chystá nové vydání, tentokrát snad už v dobrém překladu, já jsem se shodou okolností zrovna pustila do čtení v originále.

A i po dočtení si nejsem jistá, co jsem to vlastně dočetla. Tematicky jde o space operu: svět rozmáchlý po celé Galaxii, obydlený spoustou lidských i nelidských ras a druhů včetně umělé inteligence; dobrodružný děj na pozadí války mezi dvěma rozsáhlými civilizacemi. Na space operu je ale vyprávění příliš pomalé, občas se zamyšleně zastaví u nějakého detailu a je vidět, že si autor dával záležet s výběrem slov a formulací.

Na druhou stranu pokud se člověk snaží hledat v textu něco hlubšího, zakopne zase o dobrodružné scény, které mi na pár místech přišly už trochu přepálené (ano, koukám na tebe, honičko zhruba v polovině knihy).

Celkový dojem je tedy nakonec smíšený: přestože jsem s knihou celkově spokojená a nemám vlastně významné námitky, táhlo se mi čtení o dost déle, než bych čekala. Další díl série klidně do svého čtecího programu zařadím, ale až někdy časem. 74 %

kniha: Utopie - More, Thomas
ippokorny | nehodnoceno | před 100 dny

V knize Rooney Anne: Příběh filosofie, čtu, že Shakespearova divadelní romance Bouře (1611) je obdoba této knihy Utopie. Hlavní hrdina Prospero se v této romanci pokouší vytvořit na ostrově izolovaný ráj pro sebe a svou dceru. Pak by i romance Bouře mohla patřit do legie.info (https://cs.wikipedia.org/wiki/Bouře (Shakespeare))

kniha: Lovci z přítmí - Shan, Darren
trudoš | *** | před 101 dny

Přímočaré, jednoduché a vlastně trochu prostoduché. Jakmile se vytratilo hrdinovo lidství a zápletka se přenesla čistě mezi upírská monstra, stala se z toho pro mě nezajímavá sága. Hororové prvky nula nula nic, děj víceméně předvídatelný a postavy filmově schematické. Výhodou je, že čtení nezabere příliš času, protože rozsah moc komplikací nenabízí. A po zkušenostech s Upíří horou si už ani nedělám iluze, že by se Darren O'Shaughnessy pokoušel o nějaké větší akce než přišel jsem, viděl jsem a pokračování příště.
Pravdou je, že mě třetí triptych Shanových dobrodružství zatím nezaujal. I když děj šlape bez zádrhelu a akce je tu tak akorát, napětí jsem si neužil žádné a o překvapeních se ani mluvit nedá. Což je dáno tím, jak autor balancuje mezi úmyslem psát horor pro mládež a zároveň pracovat s dospělými hrdiny. Zákonitě tak sklouzává ke zjednodušování, kdy nezkušení mladíci porážejí letité veterány a odvážné činy automaticky předznamenávají osudové chyby. Uvidíme, co přinese další vývoj.

kniha: Stín svobody - Weber, David
Durgas | ****1/2 | před 101 dny

Bočnú sériu o dianí okolo Michelle Henkeovej a kvadranu Talbott som si obľúbil už od začiatku a tretí diel z toho nijako nevybočuje. Kniha opäť ponúka bohatý doplnok udalostí k hlavnej línii príbehu, ba dokonca na niektorých miestach pridáva aj k jeho kľúčovým prvkom. Solariánska bezmocnosť je tu už dosť obohraná, mňa ale stále vie škodoradostne pobaviť a uspokojiť. Na konci je zjavné, že aj na tejto strane príbehu čoskoro pôjde do tuhého. Pre každého milovníka a znalca Honorverse výborné a plynulé čítanie.

kniha: Narrenturm - Sapkowski, Andrzej
Lucc | ****1/2 | před 101 dny

Ejhle, slovanský Simmons! Sapkáč si musel nastudovat neuvěřitelné množství materiálu, aby ho předžvýkaný a předtrávený na čtenáře v neustávajícím přívalu hrnul. A jako Simmonse někteří milují a jiní nesnáší, dopadlo to podle komentářů a hodnocení i s ním. Já se naštěstí řadím k těm milujícím. Obdivujícím. Závistivým. Tomuhle totiž říkám mistrovské psaní. Spousta informací, citáty z existujících i vymyšlených děl, spousta latinských frází i méně známých sentencí, trocha italštiny (Dante), němčiny a dalších jazyků. Spooousta místopisu, heraldiky, částí výstroje a výzbroje, genealogie, církevní a jiné hierarchie, atd. atp. Pro někoho ad nauseam, pro jiného ad exaltatia. Při tom všem zůstala zachovaná čtivost, nevytratil se Sapkáčův pověstný cynismus, který ale stejně dokáže vždy narušit hřejivou silou lidské vzájemnosti, oběti, lásky nebo alespoň romantického poblouznění. Takže ingredience toho, proč se mi Narrenturm líbí, jsou velmi podobné jako u Zaklínače. Přesto někteří jiní respektovaní komentátoři poukazují na nepodobnost. Ano, hlavní postavy nemají tu sílu jako v sáze o Zaklínači. Ale jinak je to hodně podobné. Až na tu přemíru „intošských“ prvků a na mnohem slabší fantastický prvek (magie víceméně pohanského a démonologického typu na ústupu, naopak v Zaklínači po Konjunkci sfér na vzestupu – i když…). Naopak je tu mnohem silnější onen eticko-morální apel, protože toto je opravdu „náš“ svět. Slezsko. Reálné postavy. Vždyť takhle nějak to muselo být! Takhle se lidé cítili, tohle prožívali. To je, myslím, oproti Zaklínači, ta zásadní přidaná hodnota. Na mne Narrenturm působilo jako čtenářská živá voda. Bavilo mne číst a přitom jsem se tolik dozvěděl. Oba palce nahoru a vzhůru na další díl!

kniha: Poslední hlídka - Lukjaněnko, Sergej
Methat | ***** | před 102 dny

K tejto sérii sa stále radšej vraciam. Pán Lukjaněnko píše veľmi ľudsky a k jeho postavám, ktoré nie sú čiernobiele si čitateľ urobí, či chce alebo nechce, pevný vzťah. Je to, akoby ste sa vracali k starým dobrým kamarátom zo Základnej školy, ktorých ste nevideli niekoľko rokov. Posledných 50 strán je dokonalých, všetko do seba začne zapadať. Aj keď toto vraj mala byť posledná kniha z Hliadky od Sergeja, na konci knihy nás presvedčí o tom, že to tak nebude. Pre mňa najlepší diel série.

Záver tejto trilógie nezaostáva za predchádzajúcimi zväzkami. Je tu viac akcie a viac bojových stretov, avšak nie v tom zmysle, že by boli ústrednou témou ako napríklad u Webera ale fungujú ako určitý posun v deji. Teda ak čakáš nejaký ich detailný popis, budeš asi sklamaný. Autorkiným ťažiskom je totiž psychológia postáv, kultúrne a technologické možnosti, pohnútky a politika zúčastnených strán a obrusovanie hrán. Cherryhová chápe ľudskú históriu len ako okamih v dejinách vesmíru a planéty ovládané ľuďmi len ako pár zŕn prachu v rozľahlej vesmírnej púšti. Časový dej tejto trilógie spadá do vesmírneho obdobia, kedy už veľa rás neexistuje, niektoré sú na zostupe a niektoré vstávajú ako fénix z popola znovu a znovu, podobne ako Mri.

Veľmi zaujímavé čítanie, ktoré patrí ak nie na samotnú špicu Science Fiction, tak na špicu Soft Sci-fi určite. Cherryhová tu mala riadne našliapnuté na zaradenie scifi žánru do mainstreamu. Jej knižky totiž môžu kľudne čítať aj čitatelia, ktorý sa o scifi vôbec nezaujímajú…

kniha: Lyonesse - Vance, Jack
ellric | *** | před 103 dny

Hlavní dějová linie je poměrně zajímavé čtení. Ale kouzelné odbočky celou knihu velmi sráží. Odbočka do světa kde mluví hory, do světa víl apod. Navíc se postavy chovají mnohdy velmi neuvěřitelně anelogicky. Postava Aillase putuje po světě jako by se nikde nic nedělo. Nechá se dvakrát 3× zajmout, několikrát přepadnout a celou dobu se chová jako úchylný gentleman. Způsob vyjadřování některých postav je jak z jiné knihy. Celkově tak svět není konzistentní a uvěřitelný. Jde o rozvleklou špatně psanou pohádku. Ačkoliv jsem zvědav, jak bude příběh Aillase pokračovat, asi nebudu mít sílu prekousat další díly…

kniha: Temnota z Pressburgu - Iša, Janko
lamahe | **1/2 | před 103 dny

Jednostranne akčne poňatá jazda, bez (pre niekoho zbytočného) myšlienkového presahu. Nad priemer to vyťahujú „postapo/urban fantasy“ reálie alternatívnej Bratislavy 90-tych rokov a zhruba do prvej tretiny knihy celkom baví aj ten zbraňový fetišizmus. Pod priemer to zas sťahuje plytká a miestami roztrieštená charakterizácia postáv (hlavný hrdina je zabijácky chrapúň, ale uvažuje mimoriadne uhladene) a poriadne „presolené“ propriety príbehu, ktorými autor poväčšinou nezmyselne plytvá – ako keď si na TV extrémne prepálite farby. Ako komiks by to mohlo fungovať lepšie.

kniha: Špinavá práce - Schink, Petr
trudoš | **** | před 104 dny

Petr Shink představuje sérii šesti povídek z alternativní minulosti Ameriky 30. let minulého století. V tomhle světě zmaru jsou slova jako destrukce, úpadek či beznaděj asi to nejhezčí co uslyšíte. Průvodcem hlavní části budiž gangster Charlie Parker, jenž měl tu smůlu a narodil se. Kdyby se mu tahle smutná událost nestala, možná by se vyhnul spoustě toho střílení, mlácení a mučení. Dva příběhy nás pak zavedou do doby, kdy Charlie je už nějakou dobu pod drnem (jaderná válka je prostě pech) a jeho post antihrdiny nahradí hazardní hráč jménem Ellington. A krvavá jízda může začít nanovo.
Předimenzovaná noir stylistika Petra Schinka, který se pohybuje na hranici cynické ironie a sadistického humoru, zřejmě nejednomu čtenáři šlápne na kuří oko. Moc tomu nepřidá ani často se opakující synopse zápletek a reálie prohnilé společnosti, ve které zřejmě neexistují normální lidé. Přesto jsem se bavil každou jednu povídku, už jen pro ty spanilé hrátky s českým jazykem v duchu klasické drsné školy.

1234567891011poslední (335)13372 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu