RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

123456789101112poslední (335)13373 příspěvků celkem
kniha: Špinavá práce - Schink, Petr
trudoš | **** | před 106 dny

Petr Shink představuje sérii šesti povídek z alternativní minulosti Ameriky 30. let minulého století. V tomhle světě zmaru jsou slova jako destrukce, úpadek či beznaděj asi to nejhezčí co uslyšíte. Průvodcem hlavní části budiž gangster Charlie Parker, jenž měl tu smůlu a narodil se. Kdyby se mu tahle smutná událost nestala, možná by se vyhnul spoustě toho střílení, mlácení a mučení. Dva příběhy nás pak zavedou do doby, kdy Charlie je už nějakou dobu pod drnem (jaderná válka je prostě pech) a jeho post antihrdiny nahradí hazardní hráč jménem Ellington. A krvavá jízda může začít nanovo.
Předimenzovaná noir stylistika Petra Schinka, který se pohybuje na hranici cynické ironie a sadistického humoru, zřejmě nejednomu čtenáři šlápne na kuří oko. Moc tomu nepřidá ani často se opakující synopse zápletek a reálie prohnilé společnosti, ve které zřejmě neexistují normální lidé. Přesto jsem se bavil každou jednu povídku, už jen pro ty spanilé hrátky s českým jazykem v duchu klasické drsné školy.

Cesta Mri pokračuje pozvolne ďalej, spoločne s jediným človekom Duncanom, ktorého Mri prijali, na ich pôvodnú materskú planétu. Duncan sa pomaly vnútorne pretvára a nemá to vôbec jednoduché. Vonkajší aj vnútorný svet Mri je totiž úplne odlišný od toho ľudského aj od sveta Regulov. Cherryhová bravúrne pokračuje v rozohratej partii politických vzťahov, osobných pohnútok, rôznych fylozofií, sociálnych vzťahov a odtieňov komunikácie v rámci druhu a medzi druhmi.

Akčné a bojové strety u Cherryhovej nedominujú ale nechýbajú tu. Ak k nim dôjde sú veľmi pôsobivé a zvyčajne s veľkým dopadom pre ďalší dej, majú hlbší zmysel. Pritom autorka necháva určité veci skryté. Pohľady a konanie jednotlivých rás a jednotlivcov sú ako v reále. Jednajú na základe im dostupných informácií a poznaniu, ktoré nemusia byť vždy úplne pravdivé alebo môžu byť dokonca zavádzajúce. Je to science fiction, ktorého predobraz je mrazivo podobný s našou realitou…

kniha: Khaar vzdorující - Turčany, Roman
trudoš | **1/2 | před 108 dny

Možná jsem úplně mimo, ale přišlo mi to jako nepovedený pokus o román ze světa Warhammeru (či WarCraftu). A i když je fajn, že chybějí klasičtí hrdinové na bílých ořích, nějak mi ta schematičnost charakterů docela vadila. Ovšem padouši se umějí ďábelsky smát, na což jsem nenarazil už dlouho. Ono obecně by knize neublížily škrty v přídavných jménech, především mezi těmi, co se ve smyčkách opakují. Výhrady bych měl i stran nepropracovanosti světa, ve kterém chaos vítězí, kde může, přesto si lidé žijí na mnoha místech šťastně a vesele, jako by se nechumelilo.
Jinak ale příjemná spotřebka se slušně krvavým otvírákem a pěkným spádem, který vydrží prakticky do půlky. Od Khaarova zajetí však sklouzne děj k obyčejnému přelévání krve a čekání na finální střet, přičemž hrdina vítězí či prohrává čistě dle potřeby autora, protože počet nepřátel v tom roli nehraje. Výsledek tak připomíná amatérské představení black metalové kapely z Prahy a Mostu, na které jsem zapomněl v okamžiku, kdy spadla opona.

Přiznám se, že mě úvodní ochutnávka případů vozíčkáře Martina Anděla – tedy Případ ztraceného suchoplavce – absolutně nadchla. Kam se hrabe Lincoln Rhyme. Nejvíce přitom oceňuji, jak Ludvík Souček obešel klasická pravidla detektivky s vraždou. Místo nože v zádech a dumání, kdo ho tam umístil, pátrají hrdinové po starých „možná“ zločinech a to za pomoci vlastní představivosti, logické indukce a novinářské praxe. Nic podobně skvělého na trhu nenajdete, minimálně mezi současnou produkcí ne.
Co však vyprávění postrádá, je prvek napětí, což spisovatel dovedně maskuje nadšením pro záhady. Jenže jakmile ústřední motiv prokouknete (a ono to zas moc komplikované není), rychle ztrácí příběh spád, protože už jen čekáte, až ke stejnému závěru dojdou také hrdinové. Ti se pak natruc chovají jako hlupáci, jen aby bylo ještě chvilku o čem psát. Naštěstí rozsah novely neumožňuje žádné větší prostoje, takže i když člověk najde jádro pudla příliš brzy, autorova zábavná stylistika ho nenechá usnout nudou.

kniha: Černočerná tma - King, Stephen
Speedemon | ****1/2 | před 110 dny

King se mi zde trefil skoro přesně do vkusu a nálady. Všechny 4 příběhy byly perfektní. Hned první 1922 byla pěkná depka. Samotný „akt“ na začátku povídky byl patřičně detailní a nechutný. Jednoznačně nejlepší kousek sbírky. Následující Velký řidič je taková pocta slasher hororům, kterých autor během krátkého rozsahu i několik zmíní. Za mě super. Třetí povídka v pořadí byla taky fajn. Příběh o tom jestli jsme schopní někomu zničit život výměnou za zlepšení vlastního je sice trochu klišé, ale fungovalo to. Jen mě mrzí brzký konec. Utlo se to bez nějakého závěru nebo poslední tečky. Finálové Dobré manželství byla taky pěkná šílenost. Zjistit, že žijete přes 3O let s masovým vrahem na klidu holt nepřidá :) Mělo to výbornou gradaci. Zajímalo by mě jestli by se skutečně tolik lidí (myšleno na celou knihu) rozhodlo řešit svoje nesnáze vraždou. Možná jsem jen velký idealista a nebo to platí jen pro Ameriku :)

kniha: Oživovatel - Patrick, Seth
trudoš | ***1/2 | před 110 dny

Atmosférická detektivka okořeněná hororovým motivem oživování zavražděných, kteří pak vypovídají o pachatelích. Samotný nápad je neskutečně skvělý, přičemž Seth Patrick si hezky pohrál s detaily, takže to celé působí logicky a uvěřitelně. Oproti tomu zápletka podobnou prověrkou neprošla a v románu jakoby hrála vedlejší roli. Což je znát hlavně v první půli, protože jak román pěkně začne, ve chvíli, kdy dojde na uvedení do prostředí, autor se příliš soustředí na problematiku kolem polozombíků, než že by se dělo něco podstatného. Při zpětné rekapitulaci mi pak nejednou přišlo na mysl, jestli tak prostá osnova skutečně potřebovala celých čtyři sta stran. Podobně se to má i s postavami, suchými jak britský humor, jehož je ve vyprávění ostatně vůbec pomálu. Což je rozhodně škoda, takhle šílený námět by si nějaké to odlehčení v dialozích zasloužil.
Přesto musím ocenit autorovu imaginaci ohledně povolávání mrtvých. Výsledek je ovšem na horor příliš rozvláčný a na detektivku zas primitivní.

kniha: Magonie - Headley, Maria Dahvana
Lokina | ***** | před 110 dny

Pokud hledáte něco zvláštního, neotřelého a originálního, kniha Magonie je tím pravým. Autorka nás seznámila a zavedla do dech beroucího a propracovaného světa, kde bytosti jako bouřkové velryby či žraloci nebo piráti a jejich vzdušné lodě, jsou ukázkou, že tato kniha oplývá svou jedinečností. Autorka se také nebála do příběhu přidat náznaky problematiky oteplování a ničení přírody. Mně to nevadilo, naopak poukázala na dost vážná dnešní témata. Aza je fajn hrdinka. Sarkastická, zábavná a následuje své srdce. Romantická linka zde není nijak podrobně popisována, ale je hezky a mile vměstnána do příběhu. Není tu žádný milostný trojúhelník, i když na jednu dobu to vypadalo, ale autorka se toho vyvarovala. Konec přinesl zvraty, akce a šťastné shledání. Jak to bude ale pokračovat, na to si budeme muset počkat :)

kniha: Ledem k zlatu - Boston, Frank A.
ippokorny | nehodnoceno | před 111 dny

Šest let po havárii jaderné elektrárny Fukušima zkouší její provozovatel zmrazit půdu kolem elektrárny a tím půdu zpevnit, aby nebyla tak průchozí pro radioaktivní vodu. Asi Japonci četli tuto knihu… (:-) https://www.euro.cz/udalosti/radioaktivni-voda-fukusima-1384710?utm_source=euro_cz&utm_medium=newsletter&utm_campaign=clanek

Tak toto je HOROR v nejlepší kondici, venčení psa lesem je po přečtení více adrenalinová záležitost než kdy dřív!

Jednoznačne jedna z najlepších soft science fiction akú som kedy čítal. Autorka tu sleduje zložitý vzťahový trojuholník medzi rasou Mri, rasou Regulov a ľuďmi. V tomto prvom zväzku ľudia sú už technicky na pomerne vysokej úrovni, kolonizujú planéty ale v príbehu hrajú zatiaľ len vedľajšiu úlohu. Ťažiskom sú tu hlavne vzťahy medzi Mri a Regulmi. Regulovia sú stará dekadentná rasa s možnosťou len obmedzeného pohybu vďaka ich tukom obrasteným postavám a zakrnelým končatinám, no s vysokou kapacitou mozgu a s vyspelými technológiami. Regulovia vedú vojnu s ľuďmi, pričom sami nebojujú, využívajú na to rasu Mri.

Mri sa na prvý pohľad javia ako nájomní zabijaci a nič viac, niečo ako dnešný ISIS. Že je to trochu zložitejšie, o tom svedčia nasledujúce verše:

Dítě větru, dítě slunce, co je Kath? Ochránci dětí, zdroje smíchu, to je Kath.

Dítě ohně, dítě hvězd, co je Kel? Nosiči mečů, tkalci písní, to je Kel.

Dítě úsvitu, dítě země, co je Sen? Písaři run, vůdci Domů, to je Sen.

Autorka tu podobne ako neskôr Steven Erikson v Malazskej ságe ale o veľa desaťročí skôr rozohráva mozaikovitú hru s čiateľom, dávkuje informácie postupne a z rôznych hľadísk. Neuprednostňuje žiadnu rasu. Predkladá tu motiváciu, psychológiu a pohnútky všetkých strán a necháva to na teba aby si to zhodnotil.

Príbeh sa odohráva v čase, keď Regulovia podpisujú s ľuďmi mierovú zmluvu. Zostáva len drobnosť, čo so žoldniermi Mri? S Mri, ktorí neberú zajatcov, sú fanatickí a neboja sa smrti? Jeden človek sa im dostane do rúk, ako jediný v ich rukách prežije a začne pochybovať…

So záujmom som zobral do rúk túto antológiu fantastiky slovenských autorov a autoriek. Bol som zvedavý, kam sa posunula za tie roky a čo je v nej nové. Predpokladal som, že sa jedná o reprezentatívnu zbierku poviedok. Moje očakávania však naplnila len do určitej miery. Až na pár veľmi dobrých a dobrých poviedok, antológia obsahuje texty vhodné viac na súkromné blogy určené pre priateľov a známych autorov poviedok v nej nachádzajúcich sa. Poviedky a spôsob ich výberu tak zrkadlí kultúrny a spoločenský život na Slovensku, ktorý je riadne v riti…

Chápem, aby bola antológia vydaná, potrebuje v súčasných podmienkach sponzorov. Chápem, každý sponzor v takýchto podmienkach má právo udeliť svoju cenu. Čo sa týka tejto knižky, tých sponzorov je niekoľko a nebudem ich tu menovať. Čo už nechápem, je ten ne/pomer výberu publikovaných poviedok čitateľmi, porotou a jednotlivými sponzormi. Každý vyberal po 5 kusov. Chápeš? Či už sa jedná o niekoľko stovák čitateľov, ktorí sú čiateľmi jedného denníka, niekoľkočlennú porotu alebo jedného človeka, ktorý zastupuje toho ktorého sponzora. Suma sumárum čitatelia nemenovaného denníka spoločne s porotou tu boli zastúpení max. počtom 10 kusov poviedok, pričom niektoré kusy sa prekrývali. Všetko ostatné spadalo do výberu sponzorov. Takto som to aspoň pochopil. Takto si reprezentatívny výber slovenskej fantastiky nepredstavujem!

Čo sa týka samotných poviedok, okrem mlátenia prázdnej slamy, nachádza sa v knižke aj zopár perál. Tie perly sú samozrejme výsostne subjektívne. Najviac ma zaujala homo/bio/punková (opak kyberpunku :) poviedka Plechový Uroboros od Míny Pávovej spoločne s poviedkou od Moniky Belicovej Predovšetkým neškodiť duši o víle so suicídnymi sklonmi. Nad priemerom sa ocitol mačací Diktátor od Andreja Földiho a morský súboj na neznámej planéte od Mareka Slabeja pod názvom Tí čo sa vrátili hore . Na prstoch jednej ruky by sa dali zrátať ešte poviedky ktoré sú dobré a ktoré stoja za prečítanie.

Suma sumárum, považujem túto antológiu za dosť nevyváženú (menej je niekedy viac), ale zachraňuje ju niekoľko kvalitných textov. Ak si nájdem čas a motiváciu, možno sa pustím aj do posledných dvoch ročníkov a prečítam ich opäť s masochistickým zaujatím od začiatku do konca v očakávaní posunu aj slovenskej fantastiky…

kniha: Hry Nemesis - Corey, James S. A.
Madam Brbla | ***1/2 | před 113 dny

Rosinante je po eskapádách Jima Holdena a jeho bandy v takovém stavu, že je nutné poskytnout jí několik měsíců v opravářském doku na Tychu. Většina posádky využije nucený odpočinek k vyřešení osobních záležitostí: Alexe napadne usmířit se s ex-manželkou na Marsu, Amos chce na Zemi dát poslední sbohem ženě, vůči které cítí dluh, Naomi dostihne její minulost u SVP… a Holden s Rosinantou zůstanou náhle sami.
Rozjezd knihy je velmi pozvolný, ale zhruba ve čtvrtině autoři rozpoutají armageddon. Alex ve své linii obvykle dělá to, co umí nejlépe – pilotuje. Také Amosovi vyhovuje přežívat a probíjet se apokalypsou přímo za svým cílem. Holden si užije minimum akce – proslulý kapitán spíše jen přemýšlí, debatuje, mudruje a strachuje se. Nejvíce se tentokrát zapotí Naomi, ta musí napnout veškeré psychické i fyzické síly, aby ochránila své blízké. Čtenář potká několik dalších starých známých – třeba mariňačku Bobbie, šéfa SVP Freda Johnsona, nebo svéráznou představitelku Země Avasaralu. Objeví se několik nových hráčů, část z nich si může získat čtenářovy sympatie, někdo vyvolá nenávist.
Většina problémů se v této knize nevyřeší, jde o poměrně rozsáhlý prolog k šestému dílu „Expanze“. Nezklamalo, nenadchlo, do budoucna už se u této série zřejmě spokojím s e-booky. 70%

kniha: Okno do času - Hamilton, Peter F.
trudoš | ****1/2 | před 113 dny

Vesmír je plný podivností, přičemž některé jsou prostě větší, než ty ostatní. Jako třeba, když si třináctiletý Jules začne vybavovat události, které nikdy nezažil. A nejen to, dokonce jsou z úplně jiné časové roviny. Aby záhadě přišel na kloub, snaží se dopátrat skutečného majitele vzpomínek a chtě nechtě se tak připlete do smrtící hry bezskrupulózního psychopata…
Britský spisovatel Peter F. Hamilton se po desíti letech vrací na český trh a to s jednohubkou, která okouzlí vědeckou nápaditostí i jazykovou stylizací. Nekomplikovaná časovka přitom začíná poměrně nestandardně, skoro jako by šlo o rodinné drama a ne sci-fi. Odolat však postavě náctiletého supergénia, který vybaven dokonalou pamětí a geekovským rozumem čelí nástrahám obyčejného světa, lze poměrně těžko. Ovšem nečekejte moderní space operu z druhého konce vesmíru, tahle vypointovaná novelka je spíše civilního charakteru. Nic jí to však neubírá na kráse, což jen zaručuje, že se k jejímu čtení budete rádi zas a znovu vracet.

kniha: Poutník - Hawks, John Twelve
trudoš | *** | před 114 dny

Existují-li nepsaná pravidla nízkorozpočtové literatury, román Poutník je splňuje všechna a beze zbytku. Konspirační motiv utajeného vládního společenství, které nemá na práci nic jiného, než nonstop sledovat a ovládat pracující plebs, černobílé postavy s jasně definovanou psychologií, jednoduché dialogy okořeněné povšechnou filosofií, obehraný scénář se všedními zvraty, nějaké to střílení, trocha bojového umění, zběsilé honičky a samozřejmě láska, co hory přenáší. Od každého zde najdete dostatek, celku však bohužel chybí špetka nadsázky, která by dávala na srozuměnou, že ta průměrnost je vlastně záměrná. Protože i přes zřejmou snahu Johna Twelve Hawkse (ať už se pod pseudonymem skrývá kdokoliv) vytvořit akční příběh s hlubším podtextem à la Matrix či V jako Vendeta, nabízí úvodní román série Čtvrtý svět pouze nenáročné akční dobrodružství, které díky dějovým nelogičnostem nijak nepřesahuje průměr oddechové literatury. Mít to o polovinu stran méně, možná bych i uvažoval o dalším díle.

kniha: Tisíc kousků tebe - Gray, Claudia
Lokina | ***** | před 115 dny

Tisíc kousků tebe na mě udělalo velmi velký dojem. Příběh je originální, svižný a čtivý. Hlavní hrdinka byla sympatická a byla fajn. S dimenzí se mi nejvíce líbilo carské Rusko, s těmi všemi bály, plesy, krásnými šaty a šperky a hlavně nezaměnitelnou zimní krajinou. Romantická linka zde byla tak okouzlující, hezká a smutná. Thea mám radši, ale Paul zde byl prostě roztomile milý. Ke konci začal příběh pěkně gradovat a našlo se místo i pro zvraty, které se mou pěkně zamávaly. Doufám, že na druhý díl nebudeme muset dlouho čekat a pevně doufám, že autorka nás zavede do dalších dimenzí, které přinesou nové světy a nová napínavá dobrodružství, se kterými se naši hrdinové budou muset vypořádat :-)

kniha: Brána vyhnanství - Cherryh, Carolyn Janice
yerry | **** | před 116 dny

Zväzok vzhľadom na tie predchádzajúce trochu nabobtnal. Zakončenie ságy o Morgain a Vanyovi bolo otvorené. Autorka si ešte asi nechávala priestor na prípadné ďalšie pokračovanie. Brána vyhnanství nie je totiž poslednou bránou ktorú treba uzavrieť. Veľa vecí tu bolo vysvetlených. Od pôvodu Morgain až po ďalšiu ešte staršiu rasu ako bol Ghál, využívajúci tieto brány.

Morgain sa v tomto zväzku bude musieť konfrontovať s absolútne seberovným súperom, ak nie ešte silnejším. Jej spoločník jej pomáha zo všetkých síl, ale to nemení nič na tom, že väčšinu času je len jej štatistom. Podstatnú časť knihy tvoria dialógy a úvahy nielen hlavných hrdinov. Ako je u tejto autorky zvykom, žiadna postava nieje vyložene čierno – biela. Pohnútky a jednanie postáv sa v priebehu deja dosť zásadne menia, čo u čitateľa, ktorý číta len povrchne, môže vyvolať zmätok. Autorka to má však dobre premyslené. Samotný koncept sa nelíši od tých z predchádzajúcich dielov, teda putovanie od jednej brány k druhej na ďalšej planéte v čase a priestore…

Hodnotím román ako veľmi dobrý s výhradou kvôli stereotypnosti.

kniha: Nadace a Říše - Asimov, Isaac
Methat | *** | před 116 dny

Viac než postavy ma v pokračovaní zaujal koniec druhej poviedky. Celkovo v druhej poviedke mi postavy vôbec nesadli a ich príbeh som čítal nezaujato a bez emócií. Ale keď sa dozviete pointu, oplatí sa prečítať aj druhýkrát, kedy vám začne všetko správne zapadať. Prvá poviedka mi sadla viac, aj keď si s odstupom času z nej nepamätám ani postavy a ani dej. Hmm…

Nadace a Říše sa mi páčila oveľa menej než prvý diel. Aj keď sa táto kniha zdá ako pokračovanie, nevraciame sa k starým postavám, naopak začíname úplne nanovo a aj Nadácia sa po poslednej kríze trochu premenila. Aby ste plne pochopili dej a ocenili postavy, každú poviedku je treba si prečítať dva-krát.

kniha: Pád - Pineiro, Rogelio J.
trudoš | *** | před 116 dny

Jednoduché akční béčko, které pracuje s tématem paralelních světů, naneštěstí nijak zásadně originálně, až prakticky vůbec. Hlavní premisa příběhu spočívá v motivu vojáka za nepřátelskou linii, ve světě, který je jako ten jeho, ale zároveň jiný. Všichni mu jdou po krku a on se kromě záchrany sebe sama snaží zachránit i svou vlast, protože paralelní zlouni chystají podrazáckou invazi.
Kladem románu je gradace, která šlape jako dobře promazaný kulomet. Od první stránky nasadí Rogelio Pineiro svižné tempo a v průběhu vyprávění se neohlíží ani na logiku jednání, ani na technické detaily. Vše je podřízeno spádu, aby se čtenář ani na minutku nenudil. Slabinou pro mě ovšem byl prvoplánový hrdina, ten nejchytřejší, nekrásnější, nejsilnější a nejšlechetnější voják, kterého jen americká armáda našla. Blé.
Takže ano, jako adrenalinová střílečka perfektní, čekáte-li méně fantastiky a více akce. Jen ten sladký konec si autor mohl odpustit, působí to, jako kdyby příliš často sledoval Poštu pro tebe.

kniha: Barva kouzel - Pratchett, Terry
Strider | *** | před 117 dny

Môj prvý Pratchett a hoci sa chystám aj na ďalšie knihy, Barva kouzel ma príliš neohromila. Zábavných pasáží a potrhlo originálnych nápadov je samozrejme dosť, avšak príbeh ma veľmi nechytil. Kniha na mňa pôsobí dojmom voľne prepojených poviedok v ktorých podarená dvojica Mrakoplaš a Dvoukvítko zakopávajú o švihnuté postavičky a dostávajú sa do šialených situácii. Nemajú pritom žiadny cieľ a idú kam ich Osud zaveje. Uvidíme ako sa to vyvinie v ďalších knihách, zatiaľ je to za 6/10.

kniha: Mluvčí za mrtvé - Card, Orson Scott
Strider | **** | před 117 dny

Úplne iná kniha ako Enderova hra, ale pritom podobne inšpiratívna. Hlavná téma ostáva rovnaká – kontakt s inteligentným mimozemským životom, no tentokrát ide o snahu o krehké spolužitie a vzájomné pochopenie. Téma je veľmi silná a ponúka bezpočet zamyslení sa nad morálnymi dilemami, ktoré vyplývajú zo stretu tak odlišných kultúr. Chvíľu mi trvalo, kým som si zvykol na pomery na Lusitánii, no potom som sa už rochnil v skvelých dialógoch a podnetných úvahách. Škoda, že záver nebol tak silný ako zvyšok knihy – po odhalení závoju tajomstva obostierajúceho prasačíkov môj záujem značne poklesol. Z jasných piatich hviezd som tak klesol k veľmi silným štyrom. 8+/10

kniha: Bajky barda Beedleho - Rowling, Joanne K.
Strider | *** | před 117 dny

Keď som videl rozsah knihy, tak som ostal trochu zaskočený, lebo oficiálnych 127 strán je sotva 50 strán normálneho formátu, pričom dobrú polovicu z nich tvoria Brumbálove poznámky. Tie boli napokon zaujímavejšie ako kratučké príbehy, ktoré sa väčšinou ani nestihli rozbehnúť a u viacerých z nich som mal problém nájsť poučenie, ktoré by mali bájky obsahovať. Ako bonus k sérii o Harry Potterovi je to milý počin, samostatne by táto kniha nemala šancu obstáť. 6/10

kniha: Noční klub II - Kulhánek, Jiří
Strider | **** | před 117 dny

Dokončenie Tobiášovej cesty za odplatou sa nesie v duchu odľahčene a s nadhľadom podaného masakru – presne ako to bolo už v prvej časti. Dočkáme sa viacerých odhalení a plánov v plánoch, dominuje ale uspokojenie so zábavne a napínavo napísanej akcie. Keď hrdina pred koncom ale prejde do „god módu“, už toho bolo na mňa priveľa a katovanie zástupov upírov ma až toľko nebralo. Posledná štvrtina navyše pôsobí značne nadbytočným dojmom (hoci chápem, že autor chcel uzavrieť všetky dejové linky). Celkovo tak o čosi slabší dojem ako z prvého dielu. 7+/10

kniha: Noční klub I - Kulhánek, Jiří
Strider | **** | před 117 dny

Môj prvý kontakt s Kulhánkom a pravdepodobne nie posledný :-) Hoci je to „len“ odpočinkové čítanie keď sa človek ide zrelaxovať pri rozstrieľaných mafiánoch/ázij­coch/upírov, tak je podané mimoriadne čtivým a zábavným spôsobom. Úvodné zoznamovanie sa s Nočným klubom má grády, o to šokujúcejšie zapôsobil nečakaný dejový odklon zhruba v štvrtine knihy. Hrdina sa možno až príliš zdĺhavo zoznamuje s novými schopnosťami a kuje plány na pomstu. Tempo však nie je nijak závratné a veľa sa toho do konca knihy dopovedať nestihne. Výborná jednohubka, no popredné umiestnenie medzi najlepšie hodnotenými knihami úplne nechápem. 8/10

kniha: Temnota z Pressburgu - Iša, Janko
Strider | ** | před 117 dny

Brak vo svojej najčistejšej podobe. Prím hrá masaker na všetky spôsoby, len aby sa mŕtvoly kopili. Príbeh je len druhoradá báchorka, ktorá mu má robiť kulisu. Dej ale aj tak ale pôsobí ako frankensteinove monštrum – jeho jednotlivé časti do seba veľmi nepasujú a pôsobia ako nasilu pozošívané pôvodne nesúvisiace poviedky. Tiež je dobre, že je Blava adresovaná ako Pressburg – s reálnym predobrazom toho okrem pár pamätihodností nemá veľa spoločného. Z môjho pohľadu jednoznačne nepodarok, ktorému chýba nadhľad a nevidím dôvod, prečo by ma mala postava Kladiváka zaujímať. 4+/10

kniha: Solaris - Lem, Stanisław
Strider | *** | před 117 dny

Námet je super – kontakt s tak odlišnou formou mimozemského života, že s ňou nedokážeme ani len nadviazať kontakt. Navyše sa odohráva na pustej vesmírnej stanici kde sa dejú veľmi znepokojivé veci. Nádeje na filozofického Votrelca mi ale zhasli, keď sa gradácia deja zasekla niekde pri zauzlení – k vyvrcholeniu a rozuzleniu sa autor vôbec nedostal. Záver je utnutý takým spôsobom, až som pochyboval, či mojej kópii knihy nechýba polovica strán. Škoda, väčšinou to bolo totiž veľmi zaujímavé čítanie (s výnimkou dvoch úmorných pasáží v knižnici). 6+/10

kniha: Draci přece nejsou - Reeve, Philip
trudoš | *** | před 117 dny

Dějová osnova dětské knihy Draci přece nejsou na mě celou dobu působila, jako kdyby původním záměrem byla spíš povídka, která nakonec přerostla v krátký román. Jenže ne kvůli rozšoupnuté zápletce, ale spíš pro neochotu autora uzavřít vyprávění nějakou zábavnou pointou. Nebo alespoň pointou.
Příběh dračího lovce, který žije z nevědomosti plebsu a jenž jednoho dne narazí na skutečnou dračí příšeru, má potenciál v kouzelné jednoduchosti. Jenže místo toho, aby Philip Reeve kul železo, brzy zahltí příběh nepodstatnými detaily, ke kterým se pak zpětně ani nevrátí, takže zanechávají dojem něčeho nedořešeného. Nevalný dojem pak podtrhují stroze načrtnuté postavy, jež však s postupujícím dějem zevšední, až prakticky zhasnou.
Přitom se v důsledku jedná o milou parafrázi na slavného King Konga, ovšem okleštěnou o všechny ty emoce a humor, které z příběhu o gigantické gorile dělají tak skvělou pohádku. A bohužel ta holá kostra těch 100 % prostě neutáhne, o to spíš, když tomu tvůrce nijak nepomůže.

kniha: Fantastická 55 - kolektiv autorů
Durgas | **** | před 117 dny

Zbierka 55 mikropoviedok, ktoré sú rôznej kvality, od mierne podpriemerných až po ozaj výborné kusy. Výhodou je pestrá rozmanitosť žánrov a námetov a taktiež krátkosť dielok, umožňujúca zvládnuť ucelene jeden kus behom cesty autobusom a podobne. Rozhodne stojí za prečítanie.

kniha: Baltimore - Mignola, Mike
Golden, Christopher
louza | ****1/2 | před 119 dny

Moderní pocta starým horrorovým klasikám. V hostinci se schází tři muži, kteří vzpomínají na starého přítele a zážitky s ním spojené. Příhody z alternativní historie první světové války s příšerobijcem Lordem Baltimorem v hlavní roli moderním jazykem a pojetím navazují velmi zdařile na dílo klasiků typu Stokera jak svojí vypravěčskostí tak povídkovostí. Kniha je původně od komiksových autorů, takže má netypický formát a je dost bohatě ilustrována. Její příběh sice stojí v základech komiksové série, která následovala po ní, ale kniha s komiksem na sobě nejsou nijak výrazně závislé. Jsou spřežené jen etalonem kvality, která v obou případech opravdu stojí za to.

kniha: Stín z času - Lovecraft, H. P.
Durgas | ***** | před 119 dny

Výborná fáza maestrovej tvorby, väčšina poviedok tu vydaných patrí k mojim obľúbeným, alebo sa k nim približujú

kniha: Illuminae - Kristoff, Jay
Kaufman, Amie
trudoš | **** | před 119 dny

Když tím jediným, kdo se s vámi zachrání před vojenskou invazí, je váš ex, kterého jste před chvilkou poslali do kachní řiti, není to právě začátek krásného dobrodružství. Ovšem Kady Grantová a Ezra Mason k sobě prostě patří, ať už si mezi sebou vymění urážek kolik chtějí.
Nečekal jsem zázrak a tak mě tahle nenáročná space opera, říznutá špetkou military SF a zombie hororu, mile překvapila. Vlastně jedinou vadou na kráse je věkové zařazení young adult, protože to brání autorům pořádně se rozšoupnout. Přitom materiálu mají dost a na rozdíl od žánrově podobných románů nesklouzávají k uvzdychané lovestory, ale velmi kvalitně proměňují děj podle toho, co aktuálně přijde na přetřes. Zdravá paranoia a bezděčný humor pak zajišťují, že se po těch šest set stran člověk nenudí. Netradiční forma vyprávění, jež je tvořena záznamy z výslechů, kamerovými záběry, velitelskými rozkazy či e-mailovou komunikací, výsledný dojem ještě umocňuje. O to víc jsem zvědav, jakým směrem se bude série ubírat dál.

kniha: XB-1 2016/03 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 120 dny

Ak nerátam publicistiku, jedno z tých priemerných, subjektívne mierne podpriemerných čísiel časopisu. Väčšina z poviedok by síce neprepadla ale len jedna z nich ma trochu viac upútala. Moorcockov návrat k pulpovým koreňom: Ztracená čarodějka z Umlklé citadely . Domáca tvorba tentokrát nič moc. Za zmienku snáď stojí trochu rozpačitá poviedka Odhoď nohy a běž od Miroslava Hokeša.

Dva romány v jednom. Dvě linie (Candidovská a Perecovská), které jsou velmi odlišné. Zatímco Candide žije v Lese, Perec cosi dělá na území Správy, která se velmi komicky tváří, že Les studuje. Obě linie se fyzicky téměř neprotnou a zatímco pracovníci Správy o Lese debatují a občas tam i jedou, obyvatelé Lesa (s výjimkou Candideho) o Správě asi nic nevědí.

Candidovská linie je poměrně vážným příběhem o záhadném prostředí Lesa a jeho stejně podivných obyvatelích, ale Perec prožívá na území Správy skutečně absurdní komedii plnou byrokratických šíleností, vymýšlení nesmyslných činností, předstírání aktivity… zkrátka z toho jasně kouká paralela se sovětským a vlastně obecně socialistickým bordelem a moc nechápu, jak je možné, že Les u nás ve stále ještě temném roce 1983 mohl vyjít. Ostatně i Candidovská linie obsahuje zjevné narážky na věci, které se naplno říci nemohly.

Pokud bych v románu hledal slabinu, tak snad ona opravdu velká nevyrovnanost obou linií, která může na někoho působit rušivě. A také není známo, kde se vlastně Les odehrává. Na Zemi v nějaké zóně po vzoru Pikniku? Nebo na jiné planetě? Nevíme. První verze (Nepokoj) z roku 1965 byla jasná – planeta Pandora a Svět Poledne.

kniha: Továrna křiváků - Simmons, Dan
trudoš | ****1/2 | před 120 dny

Ne tak zábavné a strhující jako třeba Drood nebo Páté srdce (v rámci Simmonsových poct literárním velikánům), ale pořád skvělé. Ovšem mluví ze mě nadšení z autora jako takového, takže berte můj názor s rezervou. Já si ale nemůžu pomoct, tahle pseudoživotopisná díla sedí k Danu Simmonsovi asi nejvíc. Vedle dokonalé atmosféry doby a zajímavých poznatků z historie dokáže uhrát mysteriózní zápletku a ještě jako bonus věrně vykreslit psychologii hlavních i vedlejších postav. Osobně by mě vážně zajímalo, co by na to řekli sami aktéři, kdyby vstali z hrobů a mezi pojídáním mozků vyděšených civilistů by si o pauzách střihli jednu z jeho knih. Aneb Jak si nezahrávat s nemrtvými.
Tentokrát ovšem spisovatel upustil od fantastiky zcela a rozehrál čistokrevný špionážní román, v němž vzdává hold jak samotnému žánru, tak především Ernestu Hemingwayovi. A i když se chvílemi možná moc rozepisuje v disputacích, díky čemuž akce přijde ke slovu málem až v závěru, pořád jsem si Továrnu užil se vším všudy.

kniha: Nekroskop IV - Lumley, Brian
Lucc | *** | před 121 dny

Už_to_číst_nebudu! To byly mé myšlenky v třetí čtvrtině knihy. Neodkládám knihy, ale tady to bylo na spadnutí. Řemeslně je kniha průměrná, možná lehce nad. Ale je tak předvídatelná a nudná (pro někoho, kdo už má načteno). I překvapivé zvraty jsou podány jaksi nepřekvapivě. Lumleyho styl psaní je pro mne zakletý a už v románech nebudu pokračovat. A to ani přesto, že poslední pětina byla dobrá. Najednou Lumley vykouzlil scénu s vnitřním i vnějším napětím, u které jsem uznale pokýval hlavou! Najedou použil to, co ho zdobilo v některých povídkách – věrohodnými reáliemi dokreslenou středomořskou atmosféru s podivným neklidem! Ale prokousat se tím fádním štrúdlem postaveným na přiohýbání vlastních pravidel světa (nekromancie s popelem, souboje myslí, kde se pravidla mění, jak je potřeba, …) jen proto, abych na konci narazil na pár ořechů a rozinek, to mi za to fakt nestojí.
PS: Předkomentující má s podobnost zaklínadel s Lovecraftovými samozřejmě pravdu. Ale kvůli dvěma větičkám to HPLmilci fakt nečtěte. Pokud by měl někdo zájem, opíšu vám je.

kniha: Vzpoura oceánů - Schätzing, Frank
trudoš | **** | před 121 dny

Německý spisovatel Frank Schätzing předkládá čtenáři ekologický thriller, jenž svou šířkou budí dojem mohutného eposu o boji člověka s přírodou. A ono je tomu tak napůl. Dobrodružný příběh v sobě povedeně kloubí prvky katastrofického hororu s faktickými, technologickými a biologickými poznatky. Výsledek tak připomíná romány Petera Benchleyho, kdyby je napsal Michael Crichton. A přestože se začíná poměrně zeširoka, postupná gradace konfliktu je zvládnutá na jedničku, má-li tedy člověk chuť na devítisetstránkovou bichli. Přičemž různorodost útoků z moře je fantastická.
Jen mě mrzí, že v rámci depresivní atmosféry je zápletka nakonec vykoupena poměrně laciným setkáním třetího druhu. Ona vůbec tady ta fantastika je spíš rušivých prvkem, než že by podtrhovala kouzlo vyprávění. Hlavně kvůli tomu, že je to pro autora paradoxně jen pomůcka k tomu, jak dát všem událostem nějakou hlavu a patu. Přiznávám, že v mém případě tahle cesta úspěch právě neslavila, za což dost může i uspěchané finále.

kniha: Temné zrcadlo - Duane, Diane
Polinius | **1/2 | před 121 dny

Těžko hodnotit. Pokud milujete Star Trek TNG, pokud se vám zdají scénáře epizod, jejich tempo a dialogy hodně dobré, tak budete milovat i tuto knihu. = 100% U čtení knihy jsem měl přesně ty samé pocity, jako kdybych se koukal na jednotlivý díl seriálu v TV. Teatrální, neakční, protkané humanismem, pomalé tempo, profesorský humor, neznatelná motivace jednotlivých postav ale o to větší motivace sloužit dobru = flotile.

kniha: Hyperion - Simmons, Dan
idle | ****1/2 | před 122 dny

Po rozporuplném setkání s Terrorem jsem nějakou dobu váhala se pustit do dalšího Simmonse. Ale Hyperion má snad ještě lepší pověst, takže když mi zaklepal na dveře a zeptal se, jestli si nechci pohovořit o životě, vesmíru a vůbec, pozvala jsem ho dál.

A najednou je všechno jinak. Nevím, co přesně je příčinou: jestli Simmonsovi lépe vyhovuje si pozadí příběhu vymýšlet než zúročovat pečlivě nastudované reálie, nebo jestli já jsem na nově světy zvědavější. Možná má vliv i skutečnost, že tady je minulost protagonistů stěžejní složkou příběhu. Ať už je důvod jakýkoliv, výsledek je o třídu lepší. Jednotlivá vyprávění pěkně zapadají do sebe a skládají se do mozaiky Simmonsovy vize budoucnosti.

kniha: Stmívání - Meyer, Stephenie
trudoš | ** | před 122 dny

No, čekal jsem alespoň něco. Třebas jen špetku literární invence, jež by zdůvodnila celosvětový úspěch. A ejhle, ono nic. Stephenie Meyerová v podstatě jen rozehrála podprůměrnou romanci o lásce na první pohled, přičemž jediné, kolem čeho se čtyřsetstránkový román točí, je, že hrdinku chce někdo zabít a hrdina ji musí ochránit. Nuda. Kdyby to okořenilo nějaké zábavné jiskření nebo pocit skutečného nebezpečí, spokojil bych se. Vážně. Jenže nejdřív čekáme, až si přemoudřelá Isabella s rozervaným Edwardem řeknou své ano, a pak následuje zápletka s nebezpečenstvím, která však postrádá vnitřní logiku. Lépe řečeno logiku obhajující rozsah. Navíc mi ty ploché neogotické figurky v ničem nepřirostly k srdci, což automaticky vedlo k tomu, že mi bylo putna, jak to s nimi dopadne.
Jinak mi ale konečně zaklaplo, proč se o Padesáti odstínech zpočátku mluvilo jako o fanfiction Stmívání. Ta paralela k hrdinům je naprosto zřejmá. Jen ta erotika chyběla. Škoda, přinejmenším v něčem to mohlo být zajímavé.

kniha: Tester - Štiblaríková, Lenona
yerry | ***** | před 123 dny

Nedával som tomu veľkú šancu, CHYBA!!! Akčná scifi s krátkymi kapitolami, v ktorých nie je nič naviac. Žiadna vata sa nekoná, to skôr schytáš nejaký ten projektil. Slovensko nie je krajina pre každého. Tu ho ovládajú tri zbrojárske korporácie. Teda nič pre pacifistov a hĺbavé povahy. Je len na tebe, či budeš obeťou alebo tým, ktorý zviera v ruke zbraň…

Hlavný hrdina je docela sympaťák, má len tú smolu, že sa do neho zamiluje SMRŤ, a to doslova. Tá má tu podobu mladej dievčiny, v ktorej dosahu prežije málokto. Búcha, trieska, triešti, lomozí, horí a vyletuje to tu do vzduchu hneď od samého začiatku skoro všetko. Cesta z Bratislavy do Žiliny môže tu byť síce malebná, ak teda pri nej nenatrafíš na zbrane hromadného ničenia. Môže sa stať, že podobne ako hrdina spoločne so svojou konečný mier nastoľujúcou priateľkou nie povahovo nepodobnou Forkrul Assail, sa ocitneš na Ukrajine a zistíš, že Černobyľ bol len zastierací manéver čohosi ešte väčšieho…

Napriek nepatrne nevyváženému záveru s fantasy prvkom (ktorý však nevadil, naopak umocnil dojem) a napriek tomu, že akcia nie je úplne moja kategória musím konštatovať, že som sa v prípade ženskej domácej scifi tvorby riadne mýlil a že je tu niečo, čo na mňa nemieri sladkastými slovíčkami ale tasí zbrane riadne veľkého kalibru. FULL!!!

kniha: Nadace - Asimov, Isaac
Methat | **** | před 123 dny

Konečne som mal tú česť sa zoznámiť so slávnou knihou pána Asimova – Nadace. Na jednej strane sa mi páčilo, že sa autor nebál rýchlo za sebou striedať postavy, keďže roky tu ubiehajú ako na bežiacom páse, na strane druhej, čitateľ z toho má trochu guláš a v každej novej epizóde si musí roztriediť postavy k stranám Nadácie vs okolitej galaxie. Keďže nemám rád politiku a rôzne vnútorné machinácie, táto kniha je jej plná a preto mi bola trochu proti srsti a občas ma nudila. Autor sa ani nesnaží do knihy vniesť nejaké emócie, kniha pôsobí chladne, čo mi až tak nevadilo, pretože nesledujeme príbeh ľudí ale dráhu Nadácie, ktorá má znížiť čas barbarstva, do ktorého ľudstvo upadne. Vyvrcholenie a následné zvraty sú síce fajn, no k postavám som si nevytvoril žiadny vzťah, keďže ich rýchlo vystriedali nové. Každá epizóda sa tu dá de facto považovať za samostatnú poviedku – chronologicky zasadenú.

Ak čitateľ príjme fakt, že táto kniha je príbehom Nadácie ako takej a všeobecne o vesmíre, ktorý je cca o 10,000 rokov ďalej (podľa mňa ešte výrazne viac, pretože rok 12,068, kedy kniha začína, sa datuje ako Galaktická éra a nie ako „po Kristovi“) a ľudia stačili kolonizovať 25 miliónov planét, bude vás kniha zaujímať viac. A bude vás nútiť premýšľať nad týmto iným svetom. Aj dnes mi kniha prišla originálna a to je, dámy a páni, už vyše 60 rokov stará kniha. Ak hľadáte space-operu so sympatickými postavami a akčným dejom, hľadajte inde.

123456789101112poslední (335)13373 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu