RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

123456789101112poslední (326)13022 příspěvků celkem

David Gemmell udělal pro hrdinskou fantasy to, co kdysi Robert E. Howard v jejích počátcích. Dal jí tvář nové doby, přičemž zachoval prapůvodní kouzlo, které tento subžánr definovalo. Kouzlo odvahy. Proto se není čemu divit, že na jeho počest vznikla sbírka povídek světových autorů.
Jako pestrá směsice tedy funguje kniha skvěle, naneštěstí ke Gemmellovské atmosféře se přiblíží jen někteří spisovatelé. Což v rámci image celé antologie trochu zamrzí. Profesionálové se však nezapřou a tak je většina textů pořád zárukou skvělé zábavy.
Sázkou na jistotu je v tomhle ohledu Joe Abercrombie, jehož nekontrolovatelný cynismus nezklame. Nečekaně boduje také Adrian Tchaikovsky, který vyšvihl dokonalou samurajskou řezačku, dovedně zasazenou do hmyzího univerza. No a pozadu nezůstal ani editor Ian Whates se zábavnou povídkou o nesnázích nájemného dobrodruha. Celkově mě pak mile překvapilo kvalitativně silné zastoupení ženských autorek, jež se mužskou polovičkou osazenstva nijak nenechávají zahanbit.

kniha: Půlminutové horory - Rich, Susan
trudoš | **** | před 91 dny

Přes sedmdesát mikropovídek (často o pár řádcích) na sto padesáti stranách zaručuje minimálně dvě věci – neodradí kvantem písmenek a příjemně ukrátí čas. Jsou zde texty morbidní, hravé, strašidelné i humorné, prostě od všeho něco. Bohužel, obrovské množství má i tu nevýhodu, že šíře nápadů se za chvíli omrzí a čím víc máte přečteno, tím víc se vám příběhy zdají slabší. Nejsou zlé, ale v rámci těch předchozích jsou víceméně obyčejné. Hořkým překvapení bylo, že mí jednoznační favorité Lemony Snicket, Kenneth Oppel, Brad Meltzer, Neil Gaiman či Michael Connelly v celkovém posuzování kvality nijak významně neohromili a naopak příjemně překvapili autoři mně naprosto neznámí, jako jsou Jenny Nimmo, Gloria Whelan, Jerry Spinelli a hlavně pak Jon Klassen. Díky kvantitě jednoduše antologie trpí větším množstvím průměrných textů, než těch výtečných.
Přesto jsou Půlminutové horory jednou z nejkouzelnějších strašidelných knih pro mládež, jaké v poslední době vyšly. Pobaví a občas i trochu postraší.

kniha: Mistr Kadehar - L'Homme, Erik
trudoš | **1/2 | před 93 dny

První díl trilogie Hvězdná kniha je určen především čtenářům ve věku osmi až dvanácti let. Má pro to všechny předpoklady – rychlý děj, krátké kapitoly a dětské hrdiny, kteří bez bázně a hany jsou ochotni čelit prakticky čemukoliv. Přičemž se tu apeluje na všechny ty správné morální i výchovné vlastnosti, jako je kamarádství, obětavost, čestnost a pravdomluvnost. Starší čtenáře už asi příliš nedojme prostinká zápletka, těžko uvěřitelné chování mladičkých postav či samotná nelogická koncepce světa Ys (k čemu ve světě, kde používají supermoderní elektroniku, potřebují oplechované rytíře?) Ani přítomnost tiskařského šotka, který z knihy povyházel pár hrstí písmenek, na pozitivním dojmu nijak nepřidá, ale to vem čert. Nic totiž nelze upřít spisovatelskému umění Francouze Erika L’Homma, který vytvořil skvěle šlapající dobrodružný příběh s aktéry, jež výše uvedenou věkovou hranici jistě pohltí bezezbytku. Problém nastává teprve ve chvíli, kdy do té konkrétní věkové kategorie nespadáte.

kniha: Noční labuť - Hartmanová, Zuzana
Vlask | ****1/2 | před 94 dny

Příjemná povídková kniha pro příznivce příběhů podobných zaklínačce Lotě od podstatně známější české autorky, která má ovšem podezřele dlouhý výpadek produkce. Takže pokud máte absťák po všehoschopné hrdince se kterou se život nemazlil, tak tohle je přesně kus pro vás. Svět je příjemně temný, žádné hodné klaďasy rozdávající na potkání magické artefakty a rady tu nenajdete. Kniha je bohužel poměrně krátká a rozdělená mezi volně propojené povídky, takže nenudí, ale nevydrží i díky skvělé čtivosti.

kniha: XB-1 2015/01 - kolektiv autorů
yerry | ** | před 94 dny

Subjektívne jedno z najslabších čísiel, aké som doposiaľ čítal. Zachránila ho snáď len publictika :(

kniha: Magické pouto - Correia, Larry
trudoš | **** | před 95 dny

Akčnější, nápaditější, megalomantičtější a dějově propracovanější než předchozí Drsná magie. Stále mi však chybí autorova přízračná ich-forma a odlehčující humor, pro který jsem si jej tolik oblíbil. Prostě už to není americký Jiří Kulhánek, ale spíše kanadský Miroslav Žamboch. Je ovšem znát, že tuhle sérii pojal Larry Correia skutečně velkolepě a na rozdíl od Lovců monster to není pouze bitka vedle bitky, ale za vší tou řezničinou se skrývá i poměrně spletitý děj. Samozřejmě v mezích žánru, morálky a zákona. Tím však nechci říct, že by druhý díl Grimnoirských kronik dával hrdinům nějaký prostor na vydechnutí a nevedl je z jednoho boje o přežití do druhého. Přičemž právě stylová atmosféra třicátých let minulého století tomu všemu dává ten správný říz. Dochází k nečekaným spojenectvím, nehezkým odhalením a osudovým rozhodnutím. Dobrodružství podmalované střelbou z Thompsonů má tak pro mě opravdu jen jedinou vadu na kráse – až příliš čerpá náměty z dlouholeté historie komiksových X-Menů.

kniha: Podvolení - Houellebecq, Michel
avatar2 | *** | před 95 dny

Příliš mě to neoslovilo. Jistě, reflektuje to akuální společenské dění a předestírá řadu zajímavých myšlenek, ale jako beletrie to moc nefunguje. Málo děje, krajně pochybný hlavní hrdina.

kniha: Nekroskop III - Lumley, Brian
Lucc | ***1/2 | před 96 dny

Ke čtení mě přiměl Brano, on ví jak. A mohu mu poděkovat. Trojka je totiž překvapivě asi nejlepší z prvních tří dílů. Lumley šikovně nasadil další hlavní postavy vyhoštěných do světa za Branou, kterým je možno lépe fandit, jde jim totiž o krk. Také přidal slabší záporáky, kteří jsou lidštější než Vampýři, a proto je možno jim lépe nefandit. Jinak se nic moc nemění. Získáme pár informací o světě, splkneme si s Möbiem, abychom získali dojem jakési věděckosti (k smíchu) a užijeme si kapičku strachu (pár scén v Perchorsku bylo docela hororových, ale jinak nic moc). Kdysi jsem si myslel, že Nekroskop bude pecka a Lumley je extratřída, ale buď to není pravda nebo jsem zestárnul a zdřevěněl. Nebo od obojího trochu.

kniha: 220 dní vo hviezdnom oceáne - Martynov, Georgij
Pista | **1/2 | před 96 dny

Trochu blboučké, ale ve své době asi akceptovatelné. Docela mě dostal americký žurnalista – člen dvoučlenné posádky – který podplatil dodavatele, aby místo tekutého kyslíku dodal do rakety whisky.

kniha: Konec Věčnosti - Asimov, Isaac
Dilvermoon | ***** | před 96 dny

Nejlepší časovka? To nevím. Ale určitě jedna z těch propracovanějších. Tedy ne že by Asimov nějak řešil samotný princip cestování. Odbyde ho jednoduše tím, že tomu nikdo nerozumí :-) Je to asi lepší, než vymýšlet kdovíjaké konstrukce, když stejně jde o posuny v čase samotné a způsob je nepodstatný. Ale pokud jde o paradoxy a celkově logiku příběhu, tady to asi secvaklo všechno. Kniha má spád, vysvětlování nějaké je, ale obvykle se děje formou dialogů, takže je to vše velmi nenásilné a čtivé. Konec Věčnosti jsem poprvé četl před více než dvaceti lety a světe div se – bavila mě i teď pořád stejně.

Nechtěla jsem pořizovat další fantasy sérii, ale „První přichází tma“ na mě vykoukla v antikvariátu, takže jsem s ohledem na legijní kladné ohlasy a příznivou cenu přece jen tomuto špalku obětovala vzácné místo v přeplněné knihovně. Psychicky jsem se připravila na martýrium prologu… a kupodivu jsem příliš netrpěla. Úvodní desítky stran byly jako chůze mlhou v neznámém, leč povědomém terénu. Orientovala jsem se jen zběžně, neměla jsem však potřebu „túru“ přerušit a jakmile vstoupil na scénu čaroděj, začalo se zvolna vyjasňovat. Četba plynula zlehka, střídání postav a prostředí nevadilo, politické tanečky kolem příprav na svatou válku byly zajímavé, stejně jako magické principy (zatím spíše jen v náznacích). Jak už bylo zmíněno v předchozích komentářích, největší zásluhu na úspěchu knihy mají skvěle vypracované charaktery. Skutečného kladného hrdinu by čtenář hledal marně – zde jsou jen dravci a oběti… a pozorovatel, jehož aktivnější role v příštích událostech je nejistá.
„Princ ničeho“ prvním dílem nasadil laťku vysoko a do druhého slibuje porci pletichaření obohatit o epické bitvy, přesto se na pokračování kdovíjak nechrtím. Důvodů je několik, mohu je nicméně shrnout do jednoho souvětí: celá svatá válka je mi buřt a vůbec nevím, komu a proč bych měla držet palce. Pozadí konfliktu zůstává nejasné, nepřátelská strana může být klidně ta dobrá. A co se týká hlavních postav, těžko hledat sympatie pro tajemného manipulátora, násilnického barbara, intrikujícího paranoidního císaře, arogantního vojevůdce, prince – náboženského fanatika, ufňukané prostitutky nebo pro čaroděje v klimakteriu. „Válečný prorok“ a „Tisícerá myšlenka“ mi proto navzdory kvalitám nejspíš postačí jako e-book. 80%

kniha: Město mečů - Bennett, Robert Jackson
snop | ***1/2 | před 98 dny

Mozna je to tim, ze jsem knihu cetl v podstate par dni po prvnim dilu, nicmene prisla mi horsi, minimalne v tom smyslu, ze neprinasi nic noveho. V podstate jsem se dockal opakovani tehoz, s trochou toho vietnamskeho traumatu navic. Za me zklamani. Ale kdo si jede military, urcite si to vychutna.

kniha: Lhářův klíč - Lawrence, Mark
trudoš | **** | před 98 dny

„Jsem lhář, podvodník a zbabělec, ale nikdy v životě bych nenechal přítele na holičkách. Ledaže by to vyžadovalo čest, poctivost, nebo snad dokonce odvahu.“
Pro Jalana Kendetha mám slabost už od Prince bláznů a Lhářův klíč jen potvrdil jeho vůdčí pozici v žebříčku nejsympatičtějších literárních antihrdinů. Geniálně mu přitom sekunduje hrdý vikinský válečník Snorri ver Snagason, pro kterého je Jalanova povaha stejnou měrou nepochopitelná, jako hodná nezměrného obdivu. V tomhle ohledu je třeba Marku Lawrencovi přiznat, že se jeho svérázná figura dokáže fantasticky vylhat z jakéhokoliv náznaku nebezpečenství a zároveň do něj vzápětí neúmyslně vlítnout rovnou po hlavě.
Ovšem že by druhá kniha trilogie přinesla překvapení ohledně zápletky, to se říct nedá. Naopak spíše zklamání, že jde o typickou výplň mezi jedničkou a trojkou. Děj má sice konečně nějakou formu a cíl, jenže se záměrně vleče tak, že těch pět set stran působí lehce vynuceně. Očekávání od závěrečného dílu jsou proto o to větší.

kniha: Hlídači - Spring, Neil
PMarek | ****1/2 | před 98 dny

Velmi zajímavé vysvětlení zvláštních paranormálních jevů a pozorování UFO, východiskem „reálné“ zdokumentované události v Británii 70. let. Náznak dalších možných souvislostí v důsledku rozhodnutí tehdejší politické reprezentace. Paráda ! Co kdyby… Za mě vysoké hodnocení knihy jako celku ve všech aspektech.

kniha: Problém tří těles - Cch‘-Sin, Liou
SONP | ****1/2 | před 99 dny

Nikdy bych nečekal, že mne zrovna čínská kniha takhle pohltí. Když jsem si na začátku přečetl seznam postav, bál jsem se, že s těmi všemi Weji a Yangy pro mne bude kniha nečitelná. A opak byl pravdou, nemohl jsem se od ní skoro vůbec odtrhnout, a to přes to, že na fantastický prvek jsem si musel nějakou dobu počkat (nejdřív je třeba projít úvodem z kulturní revoluce). Když se ale objevil odpočet běžící na fotografiích, běhal mi mráz po zádech. Neznámé čínské prostředí zcela zastínilo menší originalitu námětu (SETI už tu přece jenom bylo) a také mě potěšila prakticky úplná absence akčních scén – v rozporu s anotací je kniha spíše klidná a filozofická (to mám rád!). Problém jsem nejdříve měl s pasážemi, odehrávajícími se ve virtuálním světě hry Tří těles, ale nakonec jsem si zvykl. Zkrátka a dobře, dlouho jsem nečetl nic tak dobrého ve stylu klasické scifi (nálada mi hodně připomínala Asimova) a čtu-li jinde, že první díl je považován za nejslabší, pak se nemůžu dočkat dalších dílů! 90 %

kniha: Metro 2033 - Glukhovsky, Dmitry
trudoš | *** | před 99 dny

Hrdinova odysea moskevským metrem na mě lépe působila z anotace, než přímo z vyprávění. Rozmáchlé putování odnikud nikam je prokládáno náhledy do denního rytmu jednotlivých stanic, jež se staly útočištěm lidstva po blíže neurčité zkáze. Atmosféra super, ale akce nula nula nic.
Co se autorovi musí nechat, je nápad. Jenže už po prvních stovce stran jsem nevěřil v jeho autentičnost. Přes všechnu postkatastrofickou vizi žije v temných tunelech poměrně vysoké množství lidí, jako by počet byl neomezený, nehledě na jejich absolutní etnickou rozdílnost při každé zastávce. S tím pak souvisí i funkčnost věcí, kdy mě až překvapilo, co všechno tam dole mají, přestože povrch je prakticky neobyvatelný. A to nemluvím o prazvláštních science fantasy kulisách, které tvůrci slouží jen pro směs pseudofilozofických úvah u večerního popíjení vodky. Výsledný dojem příliš nevylepšilo ani absurdní používání vykřičníků. Ale třeba jsem záměr zaobalit běžnou konverzaci do rozkazů a zvolání prostě jen nepochopil.

kniha: Hlava plná přízraků - Tremblay, Paul
trudoš | *** | před 100 dny

Než aby Paul Tremblay experimentoval s možnostmi žánru, vsadil na klasiku. Lépe řečeno několik klasik. V pohnutém osudu rodiny Barretových tak kombinuje motiv strašidelného domu, náboženského fanatismu, neposkvrněnosti dětství, zvrácenosti posednutí a současného trendu televizního voyeurství. Jeden by řekl, že z těchto ingrediencí nemůže vzniknout špatná kniha.
Taky nevznikla. Jen je jednoduše odbytá, přičemž nevyužitý potenciál vysloveně zamrzí. Ani ne kvůli inovativnímu pojetí textu, ve kterém se samoúčelně kombinují blogové zápisky s tradičním vyprávěním. Hlavní problém je, že všechna ta děsuplná klišé odkazující na slavná díla filmového hororu jsou nakonec jen tím, čím byla od začátku – profláknutými klišé bez špetky invence.
Ke spisovatelově cti je třeba podotknout, že stylistiku i imaginaci má v malíku. Kdyby se místo tvůrčího hraní si se slohem víc věnoval nabízeným možnostem, měl by čtenářovo srdce v hrsti a mohl by jej svírat do aleluja. A ještě by mu za to dotyčný děkoval.

kniha: Simulakra - Dick, Philip K.
jirikk | **** | před 100 dny

Naprosto typický Dick, mám pocit, že toto PKD sekal jak Baťa cvičky. Občas se povedlo lépe (Ubik), jindy průměrně (jako zde), ojediněle geniálně (Muž z vysokého zámku). Jeho uchopení reality je ale natolik vyjímečné a ojedinělé, že i ty průměrnější kousky jsou skvěle čitelné.

kniha: Strážci blesku - Nicholls, Stan
trudoš | *** | před 101 dny

Nenáročná akční fantasy, která by ráda spadla do stejného ranku, jako Černá legie nebo alespoň WarCraft, s výsledkem však nepřímo úměrným vstupní kvalitě. V prvním případě se to míjí účinkem zcela, i když kolektivním hrdinou je zde jednotka opovrhovaných „padouchů“. V tom druhém už autor boduje lépe, ovšem na úspěšnost slavné herní série to dle počtu prodaných kusů dotáhnout nedokázal. Orkové, které nám tradiční klišé žánru zafixovalo jako odporná, zlá stvoření, zde dostali prostor jako ostřílení hoši, všemi nenávidění a zavrženíhodní, zrozeni pro nikdy nekončící boj. Přesto – anebo právě proto – mající své vlastní cíle, vize a sny o svobodě.
Stan Nicholls sice nenapsal hlubokomyslný příběh s poselstvím pro generace příští, ale to snad od tohoto oddechového čtiva nikdo ani nečekal. Jinak je tu ale vše, co má správná řežba mít – partu sympatických křiváků, nějakou tu vanu krve a férový poměr dialogů vůči popisům. Taky nečekaně solidní zápletku, končící bohužel uprostřed slova. Verdammt.

kniha: Kouř - Vyleta, Dan
Lokina | **** | před 101 dny

Na obálce je mnoha přívlastky popsáno, jak je kniha skvělá. Já osobně bych knihu tak neotitulovala, ale budiž. Velice se mi líbilo prostředí viktoriánské Anglie. Dále musím vyzdvihnout autorův květnatý, libý styl psaní, byl čtivý a neustále mě něco popohánělo, vydržet s hrdiny až do konce. Příběh má něco do sebe a najde se i zde mnoho myšlenek, nad kterými by se lidé v dnešním světě, měli zamyslet.

kniha: Pastýřská koruna - Pratchett, Terry
avatar2 | **** | před 104 dny

Je opravdu zvláštní číst knihu, nad kterou autorovi doslova vypadlo pero z ruky a skonal… člověk ji těžko může hodnotit objektivně. Jistě, je zde obvyklý humor, i když snad o něco méně a o něco nucenější, je zde také více emocí… a hodně smířlivosti a víry v možnost nápravy.

kniha: Vetřelec - Covenant - Foster, Alan Dean
trudoš | ***1/2 | před 104 dny

Covenant je dobrý. Ale mohl být ještě lepší, kdyby se tvůrci nepokoušeli tématiku vetřelců vtěsnat do intelektuální roviny. A to pomocí obehraného zpracování ústředního motivu z Ostrova doktora Moreaua, okořeněného výcucem existenčního balastu z Blade Runnera. Samotní xenomorfové tu pak hrají druhé housle, což je znát především v závěru, kdy jsou na scéně jen proto, aby mohl zemřít milenecký pár souložící ve sprše.
Konstrukce románu ale funguje velmi slušně, daleko lépe než na filmovém plátně. Především proto, že koncept vyprávění je poctivě rozvržený, záhadná tajemství jsou střídána brutálním násilím a celek směřuje ke konkrétnímu cíli bez toho, že by se škobrtalo v nelogickém chování, nebo v nesmyslných detailech. Jenže i tak se nedokážu zbavit dojmu, že příběh vznikl jen proto, aby nějak pokračoval předchozí Prometheus. Nehledě na to, že Alan Dean Foster je sice dovedný řemeslník, ale všední řemeslník. Pořád ovšem Covenant patří k tomu solidnějšímu, co univerzum vetřelců nabízí.

kniha: Kniha posledního soudu - Willis, Connie
avatar2 | ***1/2 | před 105 dny

Z knihy jsem byl méně nadšený než bych dle ohlasů ostatních čekal. Asi se mi potvrzuje, že mi fanstastika psaná ženami zkrátka moc nesedí. Co mi zde vadilo: autorka kombinuje dramatický děj (většina) s humornými prvky (některé figurky v „současnosti“, zejména Colin). Nefunguje to, aspoň na mně ne. Dále: Kivrin se v minulosti často chová jako blbka. Několikrát vyzradí že hledá místo shozu, věty co si má jen myslet říká nahlas. První půle je rozvláčná. Ale abych jen nekritizoval: druhá půle už má spád a čte se fajn, celkově bych knihu hodnotil jako lehký nadprůměr, ale bohužel asi jen lehký.

kniha: Seznamka smrti - Child, Lincoln
trudoš | ***1/2 | před 106 dny

Lincoln Child je profesionální vypravěč, který ví přesně, jak zkomponovat román od první do poslední stránky. A to tak, aby čtenáře po celou dobu udržel v napětí a zároveň mu pomocí různých faktických poznámek podal drobné informační zajímavosti, jež dělají celý příběh více reálným. Jeho Seznamka smrti je tedy další z mnoha akčních thrillerů nijak nevybočující ze zaběhnutého standardu, jež potěší především čtivostí a taky dobře odvedeným řemeslem. Víc si u oddechového titulu snad ani přát nejde.
Vadou na kráse je bohužel dosti prostinké vyústění zápletky, na které kápnete v okamžiku, kdy se začne mluvit o umělé inteligenci. To, že hlavním postavám to trvá o něco déle (cca dvě stě stran), je pochopitelné, jsou za to přece placené. Ale že se autor snaží čtenáře tímto způsobem utahat na vařenou nudli, navíc xkrát převařenou, už chápu méně. Ovšem pro někoho je obehraný motiv dobrý motiv. Nebo jsem možná až příliš paranoidní já a automaticky hledám vraha na starých osvědčených místech.

kniha: Saeculum - Poznanski, Ursula
Maitter | ***** | před 106 dny

Byla jsem zvědavá, jestli Saeculum mezi fantasy najdu. Budiž. Může být. Budete číst velmi rychle, protože tak čtivá ta kniha je, a budete se bát, protože atmosféra je perfektně vypracovaná, a pokud jste jako já, už nikdy si Saeculum nebudete chtít přečíst znovu. Je to výborná kniha.

kniha: Měsíční oko - Bray, Libba
trudoš | **1/2 | před 107 dny

Myslím, že anotace na přebalu knihy hovořící o „mnohovrstevnatém, ambiciózním románu spojujícím historii, romanci, napětí, humor a magii v dokonalém celku, který ocení široké spektrum čtenářek, nejen těch dospívajících,“ si malinko zapřeháněla. Ovšem máte-li v oblibě kreslené W.I.T.C.H.ky, užijete si Měsíční oko na sto procent. Vyprávění o dívčím kamarádství, rodinném prokletí a fantastické magii prostě nemůže žádnou malou (či velkou) čarodějnici zklamat.
Naneštěstí nejsem čarodějnice.
Přestože se příběh rozehraje poměrně zajímavě (vraždou hrdinčiny maminky), následný příchod na britský školní internát už provází stagnující zápletka o tom, jak jedna malá holka začala kouzlit, navezla do toho své kamarádky, a pak se jim to vymklo kontrole. Dosti předvídatelný vývoj událostí pak zachraňuje pouze fakt, že Libba Brayová píše opravdu čtivě, takže všechna ta vata se dá alespoň rychle udolat. Tedy vata čítající pouhopouhé čtyři stovky stran, navíc prvního dílu trilogie. Saxana ať pukne závistí.

kniha: Čas oblevy - Brunhoferová, Vendula
Vlask | ** | před 107 dny

Začíná to velmi slibně – jak slibuje anotace tu máme nájemného vraha v akci. Pak se ovšem představí další dějové linie a dobrý první dojem je rychle zapomenut. Autorka evidentně našla díru na trhu a vrhla se na space operu pro příznivce alternativních životních stylů. Takže pokud vám chybí éra hippies, nesnášíte vládu, korporace, militaristy a další podobné opovržení hodné existence, tak tohle je přesně kniha pro vás. Ostatní čtenáři vyznávající vojenská řešení, či jen logiku by se jí měli vyhnout velkým obloukem. Je to vlastně protipól military žánru – lidský vesmír se skládá z neupřesněného počtu planet ovládaných dvěma soupeřícími korporacemi a jednou pirátskou, což je ráj pro všechny občany alternativního vyznání. Korporace jsou samozřejmě přelidněné hloupou masou obyvatel bez vzdělání či perspektiv, na pokraji zhroucení a navíc s neschopným vedením. Naopak piráti jsou technologicky vysoce vyspělá komunita s velmi volnými pravidly a dobráci od kosti ochotní vždy nezištně pomoci nějakými těmi nanotechnologiemi. Jsou tak mírumilovní, že chystají invazi do korporačního prostoru s neozbrojenými loděmi, které navíc postrádají byť jen jedinný záchraný člun. Mohou si to dovolit, protože korporace evidentně nemají vůbec armádu a policie je naprosto neschopná a zkorumpovaná. Takovými narážkami na nenáviděné vládní orgány je kniha prošpikovaná stejně často jako adorace na vojenský život u Heinleina. Bohužel tu navíc máme velké množství nelogických událostí a situací, které se hodily autorce do dějové linie, ale čtenář bude jen nevěřícně kroutit hlavou. Nejkřiklavějším příkladem je nutnost evakuovat několik tisíc obyvatel z planety ohrožené nepokoji – stane se tak až za několik týdnů a jen díky cca 15. osobním luxusním jachtám, které poskytnou boháči napříč korporací. To že ji nemůže provést neexistující armáda je jasné, ale proč ji neprovedou obchodní či osobní lodě s násobně vyšší kapacitou mi není jasné. Zdá se, že v autorčině vesmíru se meziplanetární doprava uskutečňuje jen pomocí zbohatlických osobních plavidel…

Pohodička. Sice se k Harrymu dostávám až v dospělém věku, až po shlédnutí filmů, přesto jsem i z druhého dílu brýlatého kouzelníčka z Bradavic nadšený. Výborně napsané postavy v sedícím prostředí se spoustou originálních motivů v různých směrech, kniha je nebývale čtivá a přímočará na ženskou autorku a navíc, kdo by nechtěl být kouzelníkem, že – ať už je vám 8 nebo 50 ? Jdu s nadšením na Vězně z Azkabanu ( který je mimochodem filmově nejkvalitnější ) a jsem zvědavý, jestli i v knižní podobě bude temnější a posune se od dětského podání – 85 %

kniha: Lyonesse - Vance, Jack
trudoš | ***1/2 | před 108 dny

Upřímně se nedivím, že Lyonesse patří mezi klasiku. Přestože jsem měl možnost seznámit se pouze s první knihou trilogie, autorova literární stylizace do starých legend mě nadchla. Samozřejmě že se s tím nese spousta záporů, které jsou pro rytířské tragédie typické – ať už jde o milion odboček, které jsou samy o sobě zábavné, ale hlavní linii pouze tříští, nebo pestrou škálu postav, z nich každá by si zasloužila vlastní román. Jakmile si však člověk na nešvary zvykne, najednou je to počteníčko jako žádné jiné. Skvostný jazyk, vznosný a květnatý, si průběžně utahuje jak z postav samotných, tak i z celého lidského osudu: „Svatá Uldine se pokusila pokřtít trolla ve vodách horského plesa Black Meira. Byla neúnavná. Troll ji v průběhu jejího snažení čtyřikrát znásilnil, až se nakonec vzdala vší naděje. Po nějaké době porodila čtyři skřítky. První z nich, Ignaldus, se stal otcem hrůzu nahánějícího rytíře sira Sacrontina, který nemohl usnout, pokud nezabil nějakého křesťana.“ Prostě balzám.

kniha: Váleční psi - Bear, Greg
biafra | *** | před 108 dny

Ze začátku se román tváří jako military sci-fi, ačkoliv je podivné, že vzhledem k tomu, že vojáci mají na Marsu potíže byť jen přežít, jsou schopni vést ještě boj s MZ. Přibližně od třetiny knihy se z knihy stává spíše space opera klasického střihu s Velkým Tajemstvím. Příběh je zajímavý a dobře vymyšlený, přesto mi vadily dvě věci: a) psychedelický způsob vyprávění umocněný tím,že vyprávění je psané v přítomném čase; b) hlavní hrdina je idiot. Během svého putování se setkává s lidmi, kteří očividně vědí o zkoumané věci mnohem víc než on, ale nikdy se jich nezeptá. Dokonce i když mu povahu věci zkoušejí vysvětlit, reaguje obvykle „Nerozumím ničemu z toho, co říká“, a tím komunikace končí. Normální člověk se zeptá, Bearův hrdina vše zkoumá na vlastní kůži. Samozřejmě je to autorský trik, který má uchovat dramatičnost děje, ale je to trik dost laciný a dávám za něj hodnocení dolů.

kniha: Těžká planeta* - Asimov, Isaac
Gaarq | **** | před 109 dny

úplné vydání asimovova sborníku jsem si koupil s nadšením a triton si tehdy u mě šplhnul. byl jsem mírně zklamaný patrně dobovým skepticizmem způsobenou absencí asimovových doslovů k povídkám i (možná na dnešní dobu dětinských) rozvíjejících dotazů, ale budiž, alespoň je to celé povídkově. ta ztráta 5 povídek zase nebyla tak ochuzující, žádné pecky mezi nimi nejsou, i když minimálně dvě poctivé a dobré povídky (jeskyně noci a povrchové napětí) a jedna průměrná, byť inspirativní (poslední den, určitě byla v době vydání). zbylé dvě bych klidně oželel. takže krom špatného pejprbeku, dobrý počin.

kniha: Pod kupolí - King, Stephen
SONP | ***1/2 | před 109 dny

Pár let předtím, než se strejda Donald stal prezidentem USA a než jsme vůbec u nás doma poznali strejdu Andreje, napsal Stephen King tenhle antipopulistický epos o slabosti většiny a síle menšiny obyčejných lidí, a definitivně se vybarvil coby příznivec amerických demokratů. Scifi prvek je tu jen velmi slabě přítomen a posloužil autorovi jen k tomu, aby na jeho oblíbené americké maloměsto mohl položit kupoli a vytvořil z něj akvárium k pozorování toho lidského hemžení a vzájemného požírání (a občasných kladných vlastností). Velmi chvályhodné, ale muselo mít tohle dílko opravdu 1.000 stran? A to podle doslovu zapracovala mistrova editorka a zkrátila toho dinosaura do přijatelných mezí! To bych ovšem nechtěl vidět, jak to vypadalo předtím. Odboček a rozličných dějových linií tu nejsou desítky, ale snad stovky. Každá z nich je sice obsazena kingovskými postavičkami, takže číst se to kupodivu dá, ale jen s velkým vypětím. Přes sílu knihy byl proto celkový zážitek rozmělněn do tří hvězd, ale to závěrečné komorní finále v závěrečné desetině knihy má u mne pět (růžových) hvězdiček. 70%, ale teď mám fakt chuť přečíst si něco hodně svižného.

kniha: Vodní nůž - Bacigalupi, Paolo
Madam Brbla | ****1/2 | před 110 dny

Vítejte ve světě, kde je voda vzácností, kde lidé pijí i vlastní přefiltrovanou moč, ve světě paradoxů, kde si bohatí užívají zurčení fontánek, zatímco chudí nemají vláhu ani na osobní hygienu, ve světě, kde se pro vodní zdroje likvidují celá města a ruinují lidské životy po statisících. Čtenář zavítá na jih bývalých USA, především do Phoenixu, jehož vodní práva jsou hlavním (přesto podivně nevýrazným) motorem událostí. První třetina románu je věnována seznámení s ústředními charaktery, poznávání a pochopení prostředí, útočí pocitem zmaru. Děj byl na vedlejší koleji, vše se točilo kolem dojmů: rozklad, (ne)lidskost, právo silnějšího. Jakmile se trojice linií začala protínat, příběh nabral tempo dravé řeky a řítil se až do hořkého finále, které sice nebylo tak drtivé jako v „Dívce na klíček“, nicméně mnoho naděje na změnu k lepšímu v něm pro lidstvo nezůstalo. „Dívka na klíček“ ze mě vyždímala 85% a pyšnila se exotičtějšími kulisami, ovšem „Vodní nůž“ zase nabídl postavy, s jakými se mi lépe ztotožňovalo, zůstanu s hodnocením na stejně vysoké úrovni.

kniha: Město schodů - Bennett, Robert Jackson
snop | ****1/2 | před 110 dny

Dlouho jsem se teto knize vyhybal, protoze nemam moc rad vypraveni v pritomnem case („Turyin se otoci a rekne…“). Ale nakonec jsem to zkusil a nutno rict, ze vse vyse uvedene je pravdive. Vyborna zalezitost.

kniha: V pasti - Malerman, Josh
trudoš | *** | před 111 dny

Vítejte v blíže neurčené současnosti, ve které lidstvo pekelně strádá. Proč? Protože „něco“, co stačí jen zahlédnout, nevybíravě kosí tady i tam, aniž by kdokoliv tušil důvod. Jedinou účinnou obranou jsou zaslepené oči. A teď dělejte hrdinu.
Jak si spisovatel Josh Malerman nastavil pravidla, tak vypadá i celé jeho vyprávění. Vlastně nejde o víc, než že se matka se dvěma dětmi snaží přesunout z bodu A do bodu B, a to pěkně poslepu. Jak elementární, nebýt postapokalyptického světa, do kterého civilizace za dobu čtyř let nezvratitelně upadla. Do pozadí celého problému ovšem není čtenáři umožněno nahlédnout. O to tu však nejde. Tím největším nepřítelem je zde fantazie, která v těch nejvypjatějších momentech vytváří ty nejděsivější obrazy.
Jenže všechno, co je na knize fajn, je zároveň její slabinou. Motiv bez debaty výborný, ale kompaktnost a gradace nic moc. Škoda, že se autor přes jazykovou bravuru nedokázal vyhnout očekávaným zvratům a i při vší té nápaditosti něčím zásadním nepřekvapit.

kniha: Pomníky zimy - Hlávka, Jan
Vybíralová, Jana
Vlask | ****1/2 | před 111 dny

Rozdělené dějové linie se tentokrát spojují do jednoho místa a tvoří špionážní thriller. Ten se samozřejmě točí kolem únosu a je hlavní nosnou linkou knihy. Vedlejší linie je jen jedna a pro změnu tu máme klasický horror. Jako vždy pekelně napínavé a na konci opět háček na čtenáře. Alespoň můžeme doufat v návštěvu jednoho nechvalně známého místa v příštím dílu.

kniha: Těžká planeta - Asimov, Isaac
Gaarq | ***** | před 111 dny

další z knih, která formovala můj vztah ke SF. velmi dobré povídky, asimovův pedagogický zápal mě tehdy nenechával chladným a i když mi dnes přijde až moc školometský, je v takovém díle osvěžující. kniha, která si pozornost oprávněně zaslouží i dnes.

kniha: Abarat - Barker, Clive
Maitter | **** | před 112 dny

Ne tak energicky optimistické jako Oksa Pollocková, leč ani tak temné jako jiné příběhy. Prostě správně vyvážené. Sympatická hlavní hrdinka se zdravou mentalitou. Poutavý, nápaditý svět i vedlejší postavy. Rozhodně vtipné. Originální. Bizarnost střídá hravost, zvlášť v autorových ilustracích, které si můžete a nemusíte přiřadit k vlastní představě. Příjemná absence děsivého kulturního šoku u protagonistky. ---- Místy mi tu chybělo trochu víc omáčky nebo dialogů nebo myšlenek, nevím, jednoduše NĚCO. Sloh je čtivý, nenáročný. ---- Záporáci jsou také pěkně vystavění. Scény, ze kterých by se dal udělat horor (jenž, koukám, je autorovým běžným polem působnosti), tu docela lehce proplují a mrazí čistě proto, že čtenář dobře ví, jak mrazivě by se popsat DALY. A Carrionův límec je vážně něco. ---- Ani všecky mapy světa by mi nepomohly orientovat se v prostoru. To ovšem nemohu celé dávat za vinu autorovi. ---- Mimochodem, vytisknout knihu na křídový papír je vražda. Váží snad přes kilo!

kniha: Pomníky zimy - Hlávka, Jan
Vybíralová, Jana
dva mraky | ***1/2 | před 112 dny

Jak už tady v různých verzích padlo, koncem „Tenkého ledu“ si autoři zúžili manévrovací prostor. Který si následně zúží ještě více, když situaci s unesenou císařovnou řeší více méně standardně. Což v tomto případě pro mě rozhodně neznamená nečtivě, ale… Epický rozmach předchozích dvou dílů se soustředěním na hlavní linku kolem únosu trochu vytrácí ve prospěch thrilleru, to vede k tomu, že ubylo vedlejších epizod, je to sevřenější, ale taky méně barevné. Šíři záběru vyvažuje výprava kapitána Iversona a spol do hlubokého vesmíru, mimo všeobecně známou navigaci po zapomenutých majácích a instalacích. Začátek skvělý, všechno je tajemné, odhalujeme další střípky toho, jak vznikalo nové uspořádání lidského vesmíru. A Iverson mě bavil více jak kdykoli předtím. Bohužel tahle linie se utopila v mírně faceliftovaném standardním scénáři nahánění se s divokou potvorou v kosmické instalaci. Což by nebyl až problém, kdyby tam krom toho bylo ještě něco nosného, jenže on tam je tak maximálně střih a velký cliffhanger. Ne úplně povedené kosmické dobrodružství je pro mě zklamání, zvlášť když tak nadějně začalo a když se tak skvěle povedlo napsat Iversona. Navíc to dělalo dojem, že tam letí za něčím, co je fakt osudové, což je pravda pořád možné, ale dozvíme se možná v příštím díle.

kniha: Příští - Crichton, Michael
avatar2 | *** | před 113 dny

Spousta zajímavých myšlenek, jen s dějem to bylo trochu na štíru. Pár dobrých momentů, ale jinak mraky právničiny a tak trochu chaos v postavách. Kniha spíše průměrná.

123456789101112poslední (326)13022 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu