RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1345678910111213poslední (326)13026 příspěvků celkem
kniha: Těžká planeta - Asimov, Isaac
Gaarq | ***** | před 114 dny

další z knih, která formovala můj vztah ke SF. velmi dobré povídky, asimovův pedagogický zápal mě tehdy nenechával chladným a i když mi dnes přijde až moc školometský, je v takovém díle osvěžující. kniha, která si pozornost oprávněně zaslouží i dnes.

kniha: Abarat - Barker, Clive
Maitter | **** | před 114 dny

Ne tak energicky optimistické jako Oksa Pollocková, leč ani tak temné jako jiné příběhy. Prostě správně vyvážené. Sympatická hlavní hrdinka se zdravou mentalitou. Poutavý, nápaditý svět i vedlejší postavy. Rozhodně vtipné. Originální. Bizarnost střídá hravost, zvlášť v autorových ilustracích, které si můžete a nemusíte přiřadit k vlastní představě. Příjemná absence děsivého kulturního šoku u protagonistky. ---- Místy mi tu chybělo trochu víc omáčky nebo dialogů nebo myšlenek, nevím, jednoduše NĚCO. Sloh je čtivý, nenáročný. ---- Záporáci jsou také pěkně vystavění. Scény, ze kterých by se dal udělat horor (jenž, koukám, je autorovým běžným polem působnosti), tu docela lehce proplují a mrazí čistě proto, že čtenář dobře ví, jak mrazivě by se popsat DALY. A Carrionův límec je vážně něco. ---- Ani všecky mapy světa by mi nepomohly orientovat se v prostoru. To ovšem nemohu celé dávat za vinu autorovi. ---- Mimochodem, vytisknout knihu na křídový papír je vražda. Váží snad přes kilo!

kniha: Pomníky zimy - Hlávka, Jan
Vybíralová, Jana
dva mraky | ***1/2 | před 114 dny

Jak už tady v různých verzích padlo, koncem „Tenkého ledu“ si autoři zúžili manévrovací prostor. Který si následně zúží ještě více, když situaci s unesenou císařovnou řeší více méně standardně. Což v tomto případě pro mě rozhodně neznamená nečtivě, ale… Epický rozmach předchozích dvou dílů se soustředěním na hlavní linku kolem únosu trochu vytrácí ve prospěch thrilleru, to vede k tomu, že ubylo vedlejších epizod, je to sevřenější, ale taky méně barevné. Šíři záběru vyvažuje výprava kapitána Iversona a spol do hlubokého vesmíru, mimo všeobecně známou navigaci po zapomenutých majácích a instalacích. Začátek skvělý, všechno je tajemné, odhalujeme další střípky toho, jak vznikalo nové uspořádání lidského vesmíru. A Iverson mě bavil více jak kdykoli předtím. Bohužel tahle linie se utopila v mírně faceliftovaném standardním scénáři nahánění se s divokou potvorou v kosmické instalaci. Což by nebyl až problém, kdyby tam krom toho bylo ještě něco nosného, jenže on tam je tak maximálně střih a velký cliffhanger. Ne úplně povedené kosmické dobrodružství je pro mě zklamání, zvlášť když tak nadějně začalo a když se tak skvěle povedlo napsat Iversona. Navíc to dělalo dojem, že tam letí za něčím, co je fakt osudové, což je pravda pořád možné, ale dozvíme se možná v příštím díle.

kniha: Příští - Crichton, Michael
avatar2 | *** | před 115 dny

Spousta zajímavých myšlenek, jen s dějem to bylo trochu na štíru. Pár dobrých momentů, ale jinak mraky právničiny a tak trochu chaos v postavách. Kniha spíše průměrná.

kniha: Tommyknockeři - King, Stephen
trudoš | ***1/2 | před 116 dny

Přestože Tommyknockeři slibují ideální kombinaci ingrediencí z dokonalé kuchyně Stephena Kinga, nakonec doplácejí na to nejprostší – postrádají řáckého hrdinu. Čtenář takřka sedm set stran pozoruje osudy různých lidí, kteří buď propadají vlivu mimozemšťanů, nebo se mu naopak snaží postavit. Jenže místo toho, abychom sledovali nějaký plán, jak nepěknou situaci řešit, vidíme pouze průběh vyvíjejících se událostí, směřující do horoucích pekel. Příliš neboduje ani nafouklost plytké zápletky, která by se v důsledku dala shrnout do pár vět. Alespoň že to finále je správně střelené. Ne každý den máte možnost seznámit se se zabijáckým automatem na coca colu.
Naštěstí všechny mínusy vyvažuje autor vypravěčským talentem. Opět (jako už mnohokrát předtím) dokazuje, jak bezchybně umí pracovat s lidskou psychikou a plánovitě rozvrhnout gradaci tak, že se víc bojíte při čekání na blížící se konflikt, než že by vás děsil konflikt samotný. Prostě boží počtení, i když tu už byly rozhodně lepší kousky.

Za prvé je potřeba pochválit volvox za perfektní technickou práci. Kniha je pěkně udělaná, vazba drží a neprasí se, záložka vždy potěší. Zvlášť je potřeba vyzdvihnout redakci, přelkepy jsem napočítal do pěti spíš jen dva nebo tři, na tak velkou knihu úspěch. Ediční poznámky atd super. Tohle je skutečně perfektně udělaná práce well done mr GLOBATOR!

Nyní k obsahu, páč tady to bude těžší. Nebýt to de facto časosběrná sbírka povídek starých víc jak 50 let, tak bych řekl, že si Derleth udělal ze spolupráce s HPL slušnou trafiku a nahoru mizernou. Jenže ono to tak jen působí pod dnešním pohledem. Jestli jsem to správně pochopil byli AD s HPL přátelé a po smrti mistra se AD zkoušel udržet jeho odkaz živý. Bohužel mistr byl jen jeden a je to znát. Paradoxně nejlíp působí povídky, kde se AD nepokouší napodobovat mistrův styl. Tam, kde se o to pokouší jsou výsledky velice sporné. Jak píše Fouré nademnou, ten motiv dědictví v Dunwichi je ke konci sbírky vysloveně ubíjející. Příznávám se, že do posledních povídek jsem se vyloženě nutil. Pro všechny příznivce HPL je to solidní kus do sbírky, kde AD dále rozvíjí mýtus Cthulhu a kde některé povídky jsou hodně dobré, ale ten zbytek je jen průměrný fanfiction. 70%

kniha: Páté srdce - Simmons, Dan
Dilvermoon | ****1/2 | před 116 dny

Zajímavé je, co spojuje Páté Srdce a Black Hills. Je to Chicagská světová výstava a také třeba očividná autorova fascinace Brooklynským mostem. Ani indiánská linka nezůstane nepoužita. Simmons má opět nastudovánu historii a místopis. A to detailně. Jako obvykle u svých knih podobného ražení mě poučil o lecčems a jako obvykle mi to plně vyhovuje. Sherlock Holmes se třeba zmíní i o tom, že potkal jistého mladíka Hercula Poirota. Časově to hezky odpovídá. Simmons se jako ve svých dalších knihách podobného typu nevěnuje prudce plynoucímu ději, ale i tak napínavý příběh šikovně balí do více či méně souvisejících a obvykle fascinujících faktů, které s chutí šířeji rozvede. Páté srdce je ale přece jen přímočařejší než zmíněné Black Hills. Přece jen figura Sherlocka Holmese je velmi nosná a vděčná a ani jeho „asistent“ Henry James nehraje nijak výrazně druhé housle. Naopak. Má i své vlastní důležité aktivity. Další velmi dobrá věc je pohled na život americké společenské elity na konci 19. stoleti (a i společenských vrstev na opačném pólu). Potkáme také dalšího známého spisovatele s nezanedbatelnou rolí. Celkově opět další výborná věc od mého oblíbeného autora několika tváří. K redakční práci Mystery Press také nemám výhrady. Snad jen úplné finále jsem očekával dramatičtější a hlavně delší.

kniha: Autorita - VanderMeer, Jeff
dva mraky | ****1/2 | před 117 dny

Už to pro mě nebyla tak absolutní pecka jako první díl, ale skoro. Ocitáme se v ústředí tajné organizace, která zkoumá Zónu X. Hlavní hrdina je agent tajné služby, co byl vyslán aby nahradil ředitelku ztracenou v Zóně. Ukazuje se že organizace je dlouho stranou zájmu a chátrá, ale také žije vlastním životem a vytvořila si tajemství, do kterých člověk zvenčí jen tak nepronikne. Velmi obtížně a se střídavými úspěchy s mužem, který je sice schopný ale ne dost, odkrýváme některá tajemství Zóny i agentury, co ji zkoumá. Do toho se hrdinovi pletou osobní i rodinné záležitosti a to jak ve vzpomínkách, tak i ve skutečnosti. Charakter díla zůstává stejný, sází se na atmosféru, nebude přístupné každému. Děj se rozvíjí pomalu. Akce skoro žádná, tajemství se kupí a zodpovězeno zůstává máloco. Těžiště je znovu ve vyvolání těch správných emocí – tíživé tajemství, existencionální ohrožení, depersonalizace, vlezlý pocit, že něco strašně důležitého uniká, že je něco jinak, že pod tenkou slupkou reality číhají cizí zlé věci… Místo úsporné formy prvního dílu je tohle trochu ukecanější a zvláště některé pasáže o rodině mě až tak nebavily, ale zase to knihu přibližuje mainstreamu. Pocit špatného tripu zůstává, knížka se táhne jako sladký, jedovatý med. A na konci je tentokrát již poctivý cliffhanger jako z učebnice :-)

kniha: V posledním tažení - Butcher, Jim
trudoš | **** | před 117 dny

Dobře, jsem slaboch. Ale já prostě nemůžu jinak. Už je to skoro jako závislost, protože i když jsem se u předchozího dílu zapřísahal, že Butcherovi již nebudu tolerovat upovídanost, stejně jsem podlehl. Na svou obranu musím uvést, že Harry Dresden je čaroděj a tím pádem za své skutky nemohu být zcela odpovědný.
Takže ano, dějová linka Posledního tažení je opět uměle natahována. A je chvílemi až markantní, jak se schválně přešlapuje na místě, aby byl prostor pro další slova. Fór je v tom, že ta slova jsou jednoduše zábavná, přičemž pozadu nezůstává tentokrát ani zápletka. Chicagský Čáryfuk si solidně omaká dno vlastních schopností, že je až člověku líto, jak moc dostává zabrat. Děj však díky tomu hezky graduje a nebýt toho, že se autor rád poslouchá na úkor vývoje událostí, bylo by to jedno z nejdivočejších pokračování. Devastace mágů Bílé rady navíc konečně hne kupředu s celou tou kouzelnickou válkou a závěrečná jízda na skeletu Tyrannosaura rexe je opravdovým dezertem po dobrém jídle.

kniha: Anihilace - VanderMeer, Jeff
dva mraky | ***** | před 117 dny

U téhle knihy je víc jak u jiných důležité, nakolik čtenáři sedne. Ano VanderMeer předvádí bohatou imaginaci a solidní řemeslo. Leč román v podstatě stojí a padá s vyvoláním emocí, atmosféričností, nakolik ten či onen čtenář dokáže přijímat zamýšlenou vlnu.
Na mě to třeba zabralo absolutně. Ale díval jsem se na googdreads a zdaleka to není pravidlo. Zóna je fascinující krajina, žijící vlastním životem, ve které se rozpouští lidé. Nabízí řadu až psychedelických jevů, podivná tajemství, náznaky příběhů pod povrchem, ale už ne vysvětlení proč to tak funguje, očekává se, že budete fascinováni samotnou jejich existencí. A nakonec místo velkolepé pointy, co by nějak dala smysl tomu všemu se raději věnuje hlavní hrdince, silné, ale odtažité a nijak úspěšné, na kafe by s ní většina lidí asi nešla(a ona s většinou lidí taky ne). Zvláštní, fakt zvláštní. Ale ten pocit špatného tripu, zakončený určitou katarzí ve mě zůstává pořád. Kniha je příjemná svou kompaktností, na tom malém rozsahu je toho opravdu hodně a současně přesně v duchu své podivnosti není zrovna nabita dějem a akcí se též neplýtvá.

kniha: Levá ruka Boží - Hoffman, Paul
trudoš | ***1/2 | před 118 dny

Co se Levé ruce Boží rozhodně nedá vytknout, je začátek – do útěku chlapců z kláštera má román dokonalou atmosféru i skutečně charismatické postavy. Pak se však mé počáteční nadšení vypařilo a zájem odumřel. Poměrně důležité ovšem je, jak budete vyprávění vnímat. Zdali smrtelně vážně, nebo s určitou nadsázkou. Tenhle detail pak rozhoduje prakticky o všem následujícím.
Velkou škodou každopádně je, že Paul Hoffman nevěnoval více prostoru k rozehrání kulis. Postkatastrofický mišmaš více otázek totiž vyvolává, než zodpovídá. Rušivé je i to, že autor už dopředu počítá s dalšími díly, takže se občas neobtěžuje vysvětlovat střípky, které mi však v danou chvíli přišly jako relativně podstatné (s kým to vykupitelé válčí, co to Thomas sebral z vnitřností mrtvé dívky, proč on sám je vlastně tak významný). Přes všechny tyhle výhrady ale musím uznat, že příběh šlape vyhlídkově a v rámci dobrodružné literatury pořád víc než slušně. Jen se odklonil směrem, který pro mě byl nejméně zajímavý. Škoda.

kniha: Tři kruté příběhy -
Clarice | nehodnoceno | před 119 dny

Hmmm, hmmm, tak jsem byla schopna dočíst jen „Vyrovnání,“ které se četlo samo.

kniha: Hraniční válka - Asher, Neal
furunkl | ***** | před 119 dny

Dokonalý závěr série o agentu Cormacovi. Snad to autor nezkazí nějakým pokračováním. Po rozpačitých prvních dvou dílech, přišel výtečný Mosazňák a série nabrala obrátky. Hraniční válka se hravě vyrovná i Stahovači. Co začalo V pavučině jako lokální vyšetřování, vyvrcholilo zde událostmi ovlivňujícími celý známý vesmír. Sešla se zde většina aktérů předchozích dílů a vývoj Cormaca dospěl do nových dimenzí. Zatímco Stahovač se dá číst samostatně, Hraniční válka bez předchozích dílů nevyzní tak monstrózně. Jako první knihu od Ashera jsem četl Stahovače a byl jsem nadšen. Po Cormacovské sérii si ho přečtu znovu, protože Hraniční válka posunuje Polity Universe do zcela jiné perspektivy.

kniha: Těžiště - Douglas, Ian
biafra | ***1/2 | před 119 dny

Douglas pokračuje ve stylu prvního dílu – a asi právě to mi trochu vadilo. Zatímco první díl okouzlil pestrostí nových nápadů, ve druhém se s nimi pracuje dál, aniž by cokoli zásadního přibylo. Snad Douglas něčím překvapí v dalších dílech. Bitva byla dobrá. Některé dějové linky zůstaly naprosto nedotažené. Je třeba také přistoupit na klišé žánru: skvělá armáda vs. špatní politikové. Celkově: příjemné oddychové čtení na dovolenou.

Film jsem viděla jako první a od prvního záběru na Mloka Scamandera (v podání Eddieho Redmayne, kterého zbožňuji), jsem věděla, že se mi to musí líbit. Taky že jsem filmu a jeho nádhernému příběhu propadla :-D Musím dát plný počet, to prostě jinak ani nejde. Kniha, která je psaná formou hry, se četla takřka sama. Příběh vás opět vtáhnul do magického a krásného světa čar a kouzel, vytvořeného Rowlingovou. Bylo to milé, strašidelné a při čtení jsem měla chuť sama vejít do příběhu :-) Další plusík za překrásné grafické zpracování knihy, které z ní dělá klenot a který bude pyšnou ozdobou každé knihovny.

kniha: Konec civilizace - Huxley, Aldous Leonard
akustik | ***** | před 120 dny

Srdce mi plesalo s úsměvem na tváři a občas mně z toho bylo taky docela blivno. Brave new world je velice ošklivou ale sugestivní představou o tom, jak by mohla fungovat lidská společnost a na jakých zvrácených hodnotách by mohla stát. Každopádně mě napadlo, že bych se chtěl docela potkat s člověkem typu pan vrchní řídící Mustapha Mond. Těch otázek na něj bych měl víc než pan divoch John, který, leč to myslel dobře, tak byl vlastně taky magor, naprostý protipól Huxleyho ideálistické společnosti. Obě varianty ale mají od ideálu daleko.

kniha: Rudý úsvit - Brown, Pierce
ippokorny | nehodnoceno | před 120 dny

V knize létají obyvatelé Marsu pomocí gravibot, tedy jasný motiv sci-fi. A jak se píše v druhém komentáři, třeba „sadistický“ popis „dábelského tance“ (známého i z filmu Tenkrát na Západě) asi není vhodný pro náctileté, tedy pro „citlivou“ „generaci sněhových vloček“, viz https://en.wikipedia.org/wiki/Generation_Snowflake či přímo české texty, např. viz https://xman.idnes.cz/mikroagrese-univerzity-varovani-trigger-warnings-f8b-/xman-styl.aspx?c=A170527_130919_xman-styl_fro

kniha: Řád racrianů - Fuxa, Patrik
Lucc | brak | před 120 dny

Přemýšlel jsem, jak to ohodnotit, ale když je kniha tak špatná, že ji nedočtu, asi mi nic moc jiného nezbývá. Skončil jsem asi u 50 strany a nemám sílu dál. Není to TAK špatné, jen to prostě není DOST dobré. Na knize je moc poznat mládí a nevypsanost autora. Vkopíruji sem poznámky, které jsem si při čtení udělal:

Protiřečí si – v jednu chvíli mluví o několika historických případech využívání látky světla, v příští mistr Soiren neumí říct, jak se projevuje, protože nebyla dostatečně otestována, aby hned nato uvedl 2 příklady dokonalého využití.
Dobré popisy. V nich se nejvíc projeví autorův zápal – popis generátoru vč. kresby.
Opakuje se. Laurien vysvětlí, co bude dělat a autor to znovu shrne.

kniha: Čas mrtvých - Kulhánek, Jiří
Madam Brbla | **** | před 120 dny

V době prvního vydání jsem byla akcechtivé mládě a Kulhánkovy knihy dokázaly spolehlivě ukojit mé touhy po nezničitelných hrdinech, co se brodí v krvi nepřátel a přitom sarkasticky hláškují. Uběhlo osmnáct let a já zjišťuji, že něco z toho krvežíznivého cucáka ve mně zůstalo – ještě pořád mě dokáže zaujmout smršť přepálené, bezhlavé akce, pokud v ní nechybí humorný nadhled. Tedy neplácala jsem se do stehen v záchvatech smíchu, ovšem v průběhu četby mě skoro neopouštěl vnitřní úsměv, který mi občas dokonce pohnul mimickými svaly. Zkrátka jsem se poklesle bavila a pravděpodobně brzy sáhnu po dalším dílu, kdyby jen ze zvědavosti, jestli se do zvuků střelby, výbuchů, hučících plamenů, praskajících kostí a šplouchajících vnitřností vrátí (SPOILER ALERT!) Elvira, Hnusák a pées. A jestli někdo konečně oddělá Veroniku. 75%

kniha: Ukolébavka - Palahniuk, Charles M.
trudoš | **** | před 121 dny

Ukolébavka má sice ke Klubu rváčů daleko, ale základní myšlenky Chucka Palahniuka zůstávají stále stejné. Společnost zaměřující se na konzum a osobní pohodlí není úplně košer, nemluvě o faktu, že v některých částech světa má lidský život menší hodnotu než bedna s pohyblivými obrázky. A to že moderními kazateli se často stávají osoby zcela postrádající morálku, taky jednomu nepřidá. Ale co, život je takovej a jinej už asi nebude a dělat si iluze o tom, že dříve to bylo lepší, není nejlepší cesta k osvícení. Právě v tomhle mi autor vyhovuje, jeho cit pro dělání z malých témat velké a naopak. I když je pravdou, že jeho nekompromisní sarkasmus je občas přes čáru a morbidní nadsázka za hranicemi únosnosti. Není to zrovna optimistické čtení, protože vyprávění nenabízí snadná řešení a už vůbec ne konkrétní odpovědi. Ale rozhodně přinutí čtenáře se zamyslet, což není nikdy na škodu. Základní otázka totiž zní: „Kdybyste měli tu moc spasit svět, udělali byste to anebo byste jej raději ovládali?“

kniha: Denní hlídka - Lukjaněnko, Sergej
Vasiljev, Vladimir
Methat | ****1/2 | před 121 dny

Dostal som to, čo som od knihy očakával. Síce prvá poviedka bola kvalitatívne horšia a bola akoby vytrhnutá z upírych denníkov (alebo Tvajlajtu) pre -násťročných, druhá bola po všetkých stránkach dokonalá. Akčná jazda ako sa patrí, kedy neviete, čo od hlavnej postavy očakávať. Čitateľ už z predchádzajúcej knihy vie, ako funguje svet a šero, pozná postavy a jednotlivé strany, a tak si túto jazdu môže užiť bez zbytočných filozofovaní a vysvetľovaní. Kráľovsky som sa bavil.

Tretia časť bola skôr uzatvárajúca a neutrálna. Som zvedavý na poslednú tretiu knihu z trilógie.

kniha: Hry Nemesis - Corey, James S. A.
pruss | **1/2 | před 121 dny

Velice málo scén, které mi zůstanou v paměti. Chyběla nosná myšlenka, které by držela příběh. Rozpad děje na čtyři části podle členů posádky mi nepřipadá šťastný. Celkově to vypadá jen jako příprava k velkému finále.

kniha: Pomníky zimy - Hlávka, Jan
Vybíralová, Jana
trudoš | ****1/2 | před 124 dny

Na to, jak Tenký led skončil dramaticky, pokračování kupodivu zpočátku akce příliš nenabídne, ovšem o to akčnější je finále. Jenže všechno to přehazování horké brambory je tu v podstatě jen proto, aby mohl být proveden drobný podfuk, což v rámci počtu stran jednoduše zabolí. Alespoň v případě, že čekáte rapidní posun vpřed. Já si však už při předchozích dílů zvykl na rozvláčné popotahování zápletky, takže v důsledku můžu shrnout dojmy do dvou slov – naprostá spokojenost.
Osobně si nejvíc cením linie v neprozkoumaném prostoru, protože chladný vesmír a záhady minulosti, to je prostě moje. Škoda jen, že téhle kosmické dobrodružce se věnuje nejméně pozornosti. Naopak politické a špionážní pletichy mezi Algorem, Viridianem a Menabaranem hrají prim, jenomže nepředvedou nic, z čeho by si člověk sedl na zadek (kromě závěrečné interakce). Navíc potěší odkazy na pozadí celého konfliktu táhnoucího se už od evakuace Země, což sérii konečně dává pevnější tvar.
Takže hurá, jde se čekat na další díl.

kniha: Tajemství katakomb - Egeland, Tom
trudoš | ** | před 124 dny

Chybou bylo, že jsem k Tajemství katakomb přistupoval stejně, jako k ostatním románům Toma Egelanda. Jenže ono ejhle, tvůrce tentokrát zacílil na úplně novou skupinu čtenářů. Na puberťáky. Což není primárně špatně, naneštěstí výsledek jeho práce je na můj vkus dost podprůměrný, nesoucí se v duchu knižní řady Mladý Indiana Jones. A co se týče řemeslné kvality, v ničem si s ní nezadá.
Uznávám, že mé hodnocení není z věkového hlediska úplně adekvátní a jako dobrodružný úvod do světa archeologie, symbologie či historie funguje román v rámci adolescentů poměrně slušně. I když autorovo nutkání dělat z dospělých za každou cenu idioty a z mládežníků malé génie, mi moc nepřidalo. Ovšem ta zápletka… Že je hodně primitivní, by ani nevadilo, nebýt finále à la deus ex machina, což bytostně nesnáším. Světu hrozí zkáza a Bůh ho zachrání, no paráda.
Výhodou je, že celé to čtení je skutečně hodně krátké, navíc rozkouskováno množstvím ještě kratších kapitol. Jinak ale na úrovni tvorby Thomase Breziny.

kniha: Hry Nemesis - Corey, James S. A.
Vlask | **** | před 124 dny

Poměrně málo akční díl, kde se minimálně střílí, ale i přesto si drží vysokou úroveň napětí. Dost podstatně mění rovnováhu sil a ukazuje, jak vypadá opravdu nepovedená dovolená (i když minimálně jeden účastník by možná nesouhlasil). Bohužel je to díl neuzavřený, vrací do hry několik starých postav a rozvíjí příběh pro následující knihy.

kniha: Newyorské blues - Brown, Eric
Madam Brbla | **1/2 | před 124 dny

Návrat do New Yorku nedaleké budoucnosti byl přesně tak plný klišé a zoufale neoriginální, jak jsem se po prvním dílu série „Virex“ obávala. Noir detektivka sice má mít určité klasické ingredience, ale pokud autor nedokáže vytvořit zajímavé postavy a příběhem nudí, pak je to pro čtenáře ztráta času. Hal Halliday má nový případ: najme si jej slavná herečka, aby vypátral její pubertální sestru. Detektivní linie je poměrně slabá, náznaky akce ničím nestrhnou, postavy se občas chovají nelogicky a co je nejhorší, všechny mi byly naprosto ukradené. Charaktery bych rozdělila do tří kategorií: zbytečné (policisté + padouchovi poddaní), otravné (všechny vystupující osoby ženského pohlaví), lhostejné (hlavní hrdina + všichni ostatní). Co dodat? Nezáživné až toporné dialogy, citové problémy Hallidaye a jeho mladistvé schovanky na přesdržku, nápady v souvislosti s budoucími technologiemi nulové, nebo přímo působící jako ze zlatých sedmdesátých (neomluvitelné pro SF knihy vzniklé ve 21. století). I kdyby byl překlad (včetně redakční práce) bezchybný, což není, dojem z „Newyorského blues“ by se tím nevylepšil. Velmi vlažný zážitek, ani solidní Doležálkova obálka tentokrát nezvedne hodnocení nad šedivý průměr. 50%

kniha: Koruna v ohrožení - Feist, Raymond E.
Speedemon | *1/2 | před 125 dny

Moje trpělivost s autorem je už opět u konce. Začátek byl ještě fajn, ale děj se dal napsat do jedné kapitoly a ne to roztáhnout do celé knihy. A když už autor rozjede apokalyptickou blížící se válku tak ať proboha neřeší, kdo se do koho zamiloval a kdo má větší nárok na trůn. Tady se blíží zánik celého vesmíru a my většinu knihy sledujeme venkovana, který se zamiloval do princezny. To by se jeden zbláznil! Chtělo by si to vybrat čemu se teda věnovat, protože oboje za mě utáhnout nejde. Doufám, že v dalším díle všichni natáhnou brka a bude pokoj :)

kniha: Pomníky zimy - Hlávka, Jan
Vybíralová, Jana
knedle | **** | před 125 dny

Kvalita shodná s druhým dílem – na první díl to nemá. Ale přečteno za 3 dny, což je v rámci mých možností (a výběru knih) něco, co se pár let nestalo.

Ve zkratce:
Algor – vlastně nuda, příprava na finální (od druhého dílu očekávanou) akci není ničím vyjimečná
Menabaran – špiónská část byla jediná, kde jsem při čtení přeskakoval slova či části vět
Viridian – jen pro doplnění skládačky
Newell/spacetrip – nejlepší, jo – pár jiných děl se vám při čtení vybaví, ale i tak – nejzábavnější, nejnapínavější, občas i překvapivé

navzdory všemu negativnímu se to čte výborně a už se těším na čtvrtý díl, který má lehce narýsované obrysy, jež nebyly ve dvojce zcela vůbec vidět…

kniha: Kniha posledního soudu - Willis, Connie
trudoš | ***** | před 125 dny

Je těžké nezaujatě mluvit o knize, která získala tolik cena jako tato. Člověk má až strach, aby nebyl buď za blbce nebo za inťoše. Ale když vás příběh strhne natolik, že nepřestáváte s četbou ani ve tři ráno, kašlete na nějaké literární předsudky. Protože Kniha posledního soudu je kromě všeho především neskutečně napínavou záležitostí. Přitom zápletka neoplývá převratným nápadem či zádumčivou myšlenkou. Je prostě jen dobrá. A to bohatě stačí.
Connie Willisová v sobě nezapře skvělou vypravěčku, díky čemuž má šanci zaujmout jak skalní fanoušky sci-fi, tak klasický mainstream. Nezabývá se sáhodlouhými úvody, stejně jako funkčností kdejakých vynálezů. Pouze s přesností metronomu graduje dvě dějové linie, v nichž nejde ani tak o záchranu světa, jako spíš o život jedné ztracené cestovatelky časem. Do toho autorka občas přijde s vtípky na pokračování, které jsou tak nečekané, že vás často nachytají nepřipraveného. A to, že má román na krku už dvacet let, si při všem tom shonu ani neuvědomíte.

kniha: Příslib krve - McClellan, Brian
ladynka | *** | před 125 dny

Vícero dějových linií u různých postav zajišťuje celkem bohatý děj, napínavé situace a přináší také několik zvratů. Nejzajímavější je zde původní prvek magie – střelný prach a jeho možnosti a schopnosti lidí, kteří jej mohou ovládat. Zbylé magií nadané postavy mi tak nějak přijdou jako dané dohromady z jiných fantasy (pro srovnání – z poslední doby nejoriginálnější magii měl Světlonoš a Kronika Královraha). Poměrně zajímavá se jeví také výchozí situace (převrat), byť mi až tak moc nesedly postavy. Hlavní hrdina střídá polohy idealisty a pragmatika a bohužel naivni idealismus převažuje. Taniel má komplex méněcennosti, je to feťák a slaboch a jeho postava se nikam nevyvíjí. Adamat jednáním zklamal. Postavy mají nějakou minulost, ale vynoří se zde již hotové a nijak se nevyvíjí (kromě jedné dívky, která si rozmyslí svůj naplánovaný čin). Podstatnou část knihy tvoří obstojné ale nikoli ohromující pátrání, intriky, zrady a překvapivá odhalování. Bohužel tohle všechno mi připomíná spíš nesmělé hrátky. Oproti Weeksovu Světlonoši je to jako rozdíl mezi dámou a šachami.

kniha: Královna ohně - Ryan, Anthony
ladynka | *** | před 125 dny

Zklámání. Veškerý děj je hrozně roztahaný. Postavy si projdou nějakými útrapami, aby se ty nejdůležitější sešly na konci, ale vesměs ve stejném stavu, žádné změny, žádný vývoj. Změna je v postavách mezi druhým a třetím dílem – respektovaný velitel Vélin je hrozně nevýrazný, Réva je svým dogmatismem stejně otravná, jen u Lyrny se objevují jakési náznaky budoucího kvalitního psychopata, ale nikam to nedospěje. Polovina postav by mi ani nechyběla. Největší slabina je v připomenutí několika věcí, které se ovšem nijak nevysvětlí nebo nějak nevyústí (Píseň krve, Šerin). Závěr podivný a nepochopitelný – jak to bylo mezi Spojencem, Erlinem a jak nakonec skončil jejich příběh.

kniha: Písně temných věků - Jireš, Ondřej
trudoš | ***1/2 | před 127 dny

Ondřej Jireš tentokrát představuje antologii povídek historické fantasy. Naneštěstí se zdá, že subžánrové mantinely překvapivě sebraly mnohým autorům vítr z plachet. Místo gejzíru imaginace dojde na pár fantaskních motivů a vypointované závěry ustupují řemeslným koncům. Ovšem literární stránka, to je jiná věc. Díky výběru ze spisovatelské elity se prakticky nedočkáte jediného případu, kdy by vás čtení nebavilo pro samotnou stylistiku. Jaroslav Mostecký, Leonard Medek, Františka Vrbenská i všichni další směle dokazují, že oblibu si nezískali náhodou. Osobně mě pak zaujaly především tři texty – kouzelná Řeka Alexandry Pavelkové, zábavní Přátelé se neopouštějí Jany Šouflové a do třetice akční Strážce hvozdu Juraje Červenáka.
Na závěr musím ocenit ještě dvě třešničky. Vsuvky od Veroniky Válkové jsou takovým historickým souhrnem skutečných událostí, jež netradičním způsobem doplňují samotné povídky. A pak samozřejmě výtvarné zpracování Jany Šouflové, která zase jednou odvedla precizní práci.

kniha: Simulakra - Dick, Philip K.
Polinius | *** | před 127 dny

Bohužel anotace na zadní straně obálky prozrazuje úplně všechno a nic více se v celé knize nestane. PKD je stále geniální, ale přesto se nejde ubránit dojmu, že jde jen o další příběh ze světa, který používá všechny prvky které už od PKD známe.

kniha: Skandál v Divadle snů - Kantor, Vojtěch
Gaarq | **** | před 127 dny

spolu s lovci zlatých mloků tohle byl další stupeň, který mě, člověka tehdy stejně jako dnes mimo fandom (popravdě v té době jsem znal jen tři lidi, co četli fantastiku), přivedl k hlubšímu zájmu o fantastickou literaturu. česká SF v podání kmínka, hauseorvé, pecinovského či novotného pro mě byla měrným kamenem a dodnes se můj vkus mnoho nezměnil. objevili se sice nové podžánry a nové námětové linie, ale česká fantastická povídka osmdesátých let je můj zlatý standard.

kniha: Pomníky zimy - Hlávka, Jan
Vybíralová, Jana
toms | **** | před 127 dny

Autorské duo Hlávka – Vybíralová mě kdysi zaujalo svou knihou Dračice, na české poměry plné ironického nadhledu a laskavého humoru. V sérii Algor nasadili autoři laťku ještě výše již svou první knihou, která byla určitým zjevením. Ve druhé knize se podařilo laťku udržet, ale ty prostřední knihy v sériích bývají prubířským kamenem i pro velmistry žánru s desítkami let zkušeností.

Již v předchozí knize se nám hlavní dějové linie Algor-Menabaran-Viridian slévají v jeden silný motiv okolo únosu císařovny. Třetí díl zde navazuje a celá kniha je tak probírána z hledisek: ukradli nám císařovnu, co s tím? (Algor), Ukradli jsme císařovnu, co z toho vytlučeme? (Menabaran), Co s námi bude? (Viridian) – ačkoliv tuto linii autoři sepsali se zručností sobě vlastní, nemohu se zbavit dojmu, že nevymysleli snad jedinou překvapivou zápletku. Naopak hned několikrát zažívá jen trochu sečtělejší čtenář pocit dežaví, nebo se cítí poněkud podveden vytažením králíků z klobouku.

Samostatnou linií je stále putování sester N+N. Pokud jsem měl v předchozích dílech při čtení jejich patálií pouze určitou nepříjemnou pachuť v ústech, musím přiznat, že zde jde již o zklamání: děj připomíná bláznivá dobrodružství Perryho Rhodana či Marka Stona a při eskapádě odletu lodě v závěru si nemohu nevzpomenout na téměř totožnou scénu z Marťana.

Nicméně nechci jen lkát. Kniha se přes všechny mé výhrady čte stále velmi dobře. Potěšila mě zápletka s novými postavami Martinem Beckem (ano, jako ten švédský detektiv) a sestrou Michaila Petrova, které byly výrazným oživením jinak spíš trudomyslného děje na Menabaranu.

Do dalších dílů by nebylo od věci hrát otevřenější partii se všemi figurami, které byly představeny a více prokreslit jejich charaktery. Stále mám pocit, že některé zajímavé postavy nedostávají tolik prostoru, kolik by jim slušelo při jejich potenciálu. V opačném případě zde bude „nabušený“ závěr, ale mezi tím vatová výplň.

Tentokrát u mě 75%.

kniha: Pomníky zimy - Hlávka, Jan
Vybíralová, Jana
KeB | nehodnoceno | před 127 dny

Tak a já budu první!!!

Takže, za sebe můžu říct, že algorská větev neměla moc čím překvapit a tudíž ani nepřekvapila. Bylo celkem jasné, že Dann nasral špatného Mexikánce eh císaře a že Korwarian se sebou, narozdíl od Talminise, vyjebávat nenechá. Jak to dopadne si přečtěte sami :)

Petrovova anabáze na planetě klaunů, Menabaranu, je výrazně zajímavější, ale ve finále na mě fungovala nejmíň (to neznamená, že není dobrá).

A vítězem se stává… Iverson! Podle mne si tenhle díl po právu ukradl pro sebe. Jeho Indiana Jonesovské hledání pokladu starých a vyhynulých civilizací mě bavilo ze všeho nejvíc. Skvěle napsané, skvěle vymyšlené, těžko předvídatelné, prostě bomba. Jako přidaná hodnota je to konečně space operové :) A konečně jsem se dozvěděl, proč nemá Iverson rád mluvící věci. Já se setkávat denodenně se zasrabem, tak ho začnu nenávidět taky.

Za sebe můžu doporučit stejně jako díly předešlé a čekání se imho vyplatilo :)

kniha: Tyranův stín - Cook, Glen
MartinJ | **** | před 128 dny

Jasné zlepšení oproti prvnímu dílu, příběh je sevřenější, motivace postav jsou jasnější. Krutimír Bouda je jednou z nejzajímavějších postav celého příběhu, zejména vývoj jeho postavy v druhé polovině příběhu. Celkem zajímavý je také popis poměrů v Jalovci a zejména v nejchudší čtvrti Holínce. Chvílemi to bylo jak z Macchiavelliho.

„Malí lidé musí nenávidět, potřebují mít někoho, koho mohou obvinit z vlastní neschopnosti.“

kniha: Černá legie - Cook, Glen
MartinJ | **** | před 128 dny

Souhlas s ostatními. Začátek trochu zmatený, podávaný útržkovitě, ale pak se to zlepší. Celkově hodně dobrý dojem. Vypravěč příběhu Felčar je opravdu sympatická postava, s kterou se čtenář snadno sžije. Je taky jedou z mála opravdu kladných postav v celém příběhu. Ostatní postavy dělají čest žánru dark fantasy.

kniha: Bílá věž - Rohlík, Jindřich
snop | *** | před 128 dny

Mnohem vyrovnanejsi dil, vypraveny v podstate cely z hlavy divadelnika Filipa. Je to vtipné a odsýpá to. Proč tedy nižší hodnocení než prvnímu dílu? Protože to trochu sklouzlo do RPG. Úplně vidím ty scény, úplně slyším zvuk kostek (nebo tu scénu na obrazovce? to už je jedno).

Akce je víceméně kolová, navíc nám ubývá mana a vypotřebovávají se artefakty. A co se týče příběhu, začínáme se táhnout všemi těmi strašlivými místy se strašlivými názvy (oceňuji, že si to kniha uvědomuje a vtipně glosuje), abychom našli všech X relikvií smrti, nebo jak se to, a pak nejspíš na konci zjistili, že v Šedých horách zlato není.

Celkově je to zábavná jednohubka a těším se na další díl, ale vlastně oproti prvnímu dílu zklamání.

kniha: Válka zrcadel - Matoušková, Tereza
BorgDog | **** | před 129 dny

Řada epických fantasy trpí tím, že na příliš mnoha stránkách je až příliš málo děje. „Válka zrcadel“ má opačný problém. Životní příběh „zrcadla“ Ankary, magicky nadané dívky s nadpřirozenou schopností, o jakou by ovšem moc lidí nestálo, sledujeme od jejího útlého věku až po dospělost, jenomže je příliš rychlý. V první polovině kniha přeskakuje roky, a kromě Ankary prakticky všechny postavy působí jako křoví, ořezané na to nejnutnější. Dále sice tempo zvolní, ale i tak je druhá polovina a závěr uspěchané, omezené na hlavní kostru, aby příběh dával smysl. Jednoduše chybí věci dokreslující obraz, které bych jako čtenář chtěl vidět rozvedené – více o konfliktu Yelizavety a Ksenye, víc o Iskanderovi, Simonovi, Zafarovi a jeho prokletí, intrikách mezi čaroději a Bdícími, víc o Pánu jmen a fungování krvavé magie, o Soumraku…

Celkově nakonec kniha vypadá, jako by někdo vzal sedmisetstránkový román zhruba Eriksonova typu a zkrátil ho na polovinu. Je to velká škoda. Autorka měla ten sedmisetstránkový román napsat, i kdyby to trvalo třeba dva roky. Mohla to být fantasy, jaká u nás nemá obdoby, navíc opravdu „dark“, protože končí vítězstvím, proti jakému by mohl to svoje bujaře oslavovat i Pyrrhos. Takhle je však výsledek jen nadprůměrný.

1345678910111213poslední (326)13026 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu