RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1345678910111213poslední (412)16448 příspěvků celkem
kniha: Legenda - Gemmell, David A.
trudoš | ***** | před 246 dny

Legenda patří již po takřka čtyřicet let k základním kamenům tzv. heroic fantasy. V přímočaré zápletce, popisující obranu nedobytného hradu, naleznete mnoho motivů připomínajících Trojskou válku či Bitvu u Thermopyl, ovšem očividnou inspiraci najdete i ve slavných dobrodružných románech jako Ivanhoe nebo Robin Hood. David Gemmell hraje na chlapské cítění, kdy dává najevo přesvědčení, že v každém se skrývá bojovník za spravedlnost, jen je otázkou, co jej dokáže přimět k činům. Ostatně, aktéři jeho příběhu nejsou žádní dobráci, o své místo v životě se častokrát museli prát nefér způsobem. Možná právě proto přirostou k srdci mnohem víc než leckterý horlivý zastánce morálky.
Jak už jsem naznačil, vývoj událostí je v případě Legendy jednoznačný. Deset tisíc vojáků, čelících půlmilionové přesile. Výsledek bitvy musí být jasný i tomu největšímu optimistovi, přesto do poslední strany držíte palce zoufalcům bojujících o vše. A vysloveně toužíte stát s hrdiny na hradbách a zemřít po jejich boku.

kniha: Bitva o Gelidor - Petrásek, Tomáš
pííís | ****1/2 | před 246 dny

Za mě velké překvapení. Autora neznám. Podle všeho mu zatím vyšly pouze povídky a najednou buch. Román co má 700 stránek. Knížka mě neskutečně chytla. Nehostinná planeta. Neznámo a svinská korporace. V tomto případě mi přišla ještě svinštější než je obvyklé. To vše už tu sice bylo, ale i tak mě to bavilo. Strašně mi to připomnělo Odkaz Heorotu, který mě tehdy, před patnácti lety taky neskutečně bavil.

kniha: Soumračný obelisk - Osadčuk, Alexej
snop | **1/2 | před 247 dny

Což o to, čte se to dobře, ale v podstatě vůbec nic se v celé knize nestane. Celkový děj se neposune ani o kousek, v podstatě je to ryzí filler… a nebo znak toho, že autor už neví, kudy dál. Celý děj je výhradně in-game, literárně se ovšem blížíme plnohodnotné fantasy, LitRPG prvků ubylo a jsou upozaděny.

kniha: V Krvavém pásu - Mařík, Jakub
Romison | ** | před 247 dny

zacina to byt nuda, porad to same dokola, asi s tim koncim.

kniha: Věčná válka - Haldeman, Joe
Gaarq | *** | před 248 dny

tož, z této knihy (vydání 2009) mám značně protichůdné pocity. je strašně poznat, kdy autor knihu napsal a jaké měl vzdělání. jde o pacifistickou vojenskou SF. divná kombinace, že? hlavní hrdina je vlastně pacifista, válčící z nějaké setrvačnosti a z donucení okolnostmi. nesnaží se to dělat dobře, ale ani to nesabotuje. má kliku, přežije leccos a dožije se konce. zkouší válce uniknout, ale pak do ní leze sám od sebe. psychologie postav je násilná a nedůvěryhodná. ale tam, kde autor může využít své fyzikální vzdělání a může uvažovat ne-psychologicky a logicky, popisuje docela detailně válku budoucnosti, různé vychytávky dopravní i vojenské techniky. když ale dojde na domýšlení vývoje lidské civilizace, je to horší. v zásadě děj je plácání se od bitvy k bitvě, aby člověk zjistil, že to stejně bylo k ničemu. to je docela trefný pocit veterána z vietnamu, vyjádřený v nějaké kvazi-budoucí válce, která až moc kopíruje ten reálný konflikt i s chlupama (např. jinou ideologii, zde podanou až biologicky, neschopnost či neochotu komunikovat). je to docela pochopitelné, války jsou svinstvo a být v nějaké namočen není nic extra.

chápu, proč je kniha považována za jedno ze základních děl subžánru vojenské sci-fi, ale to je mi docela fuk, tyhle věci mě nebaví. také je dílo významným protiválečným mementem své doby, na to je to ale zase takové slabé a chybí tomu naléhavost. z takových mrtvých a nahých jsem měl noční můry ještě dlouhé týdny a přešla mě veškerá válečnická romantika, kterou jsem jako mladíček kdy měl v důsledku „pochybné četby“ (hltal jsem třeba hubáčka apod. ;).

docela zajímavé je dženderové pozadí příběhu. autor má vizi budoucnosti, kde pro omezení porodnosti na zemi vláda (?) podporuje homosexualitu a heterosexualita je vnímána jako odporná úchylka. dnes už víme, že stačí zvýšit životní úroveň a podobných kousků netřeba. ale zajímavé je to sledovat dnešníma očima. kniha je pro dnešní homofoby asi moc okrajová, takže ji snad ještě nikdo z nich nevytáhl :)

nu, vize budoucí společnosti po skončení je také taková, hmm, nezajímavá a triviální (navíc z biologického hlediska nesmyslná). trošku jako hybrid mezi mírumilovnou hipí kulturou, komunismem, a úlovou společností.

a závěr románu je dojemnou a romantickou idylkou až jako z červené knihovny.

ps. zábavné je sledovat různé anachronizmy, které autor propašovává do budoucnosti, ačkoliv má relativně techn(olog)ickou představivost.

Silné číslo s dvěma povídkami dost klasického SF střihu (poslední Oltion výrazně lepší než první Bova), několika experimentálnějšími kousky (skvělý Castro, horší Watson), dvěma slušnými horory (lepší L. Grant než Strickland) a jednou plytkou hříčkou s pěkně nahozeným alternativně-historickým světem (Gotschalk). Spokojenost.

kniha: Bitva o Gelidor - Petrásek, Tomáš
idle | ***1/2 | před 249 dny

Celkem fajn romám zasazený do daleké budoucnosti a cizí hvězdné soustavy. Na čtení mě navnadila mimo jiné povídka ze stejného světa, která vyšla v antologii Life Beyond Us, takže jsem se těšila, že se o zajímavém prostředí dozvím víc. Což se taky stalo, ale nakonec se naprostá většina zápletky stejně opírá o lidi a jejich vlastnosti, zejména ty nehezké.

Autor si zejména v epilogu připravil prostor pro další díl(y), ale není to žádný strašlivý cliffhanger.

kniha: Rozpoutané síly - Hrubý, Tomáš
Sherudan | **** | před 250 dny

Oproti prvnímu dílu více politická než technologická fantastika. Dobová naivita a občasné „ejhle, náhody“ lze odpustit díky čtivému a dramatickému zpracování. Ve vyvražďování oblíbených postav byl snad Hrubý vzorem Sapkowskému.

kniha: Zlé časy - Březina, Michal
trudoš | **** | před 251 dny

Na cestách časem je náramná jedna věc. Opravit chybu je pouze otázkou další cesty do minulosti. To byste nicméně nesměli být Dušan Hofírek, jehož jméno by v Ottově slovníku mohlo figurovat pod heslem Malér. Tisíc let semhle, milión támhle a katastrofa buší chapadly na dveře. A marně můžete opakovat: „Hlavně to, Hofírek, už znovu neposer…“
Jestli jste si kdy, mysleli, že česká fantastika má nějaké literární zábrany, Michal Březina vás prostřednictvím románu Zlé časy rychle vyvede z omylu. Dobrodružství je to natolik pitoreskní, až by se snad klidně opravdu mohlo stát. Nebo se právě děje? Ve světě paralelních časových linií není nikdy nic jisté. Přidanou hodnotou je pak autorova bezkonkurenční schopnost udělat si ze všeho a všech legraci. Pomocí vynalézavých metafor, selského přístupu a – nebudu vám nalhávat – bohapusté psiny, dokáže bavit příběhem, jehož počátek, prostředek i konec ve svém důsledku jedním jsou. Jestli tomu nerozumíte, nerozumíte tomu správně. Přeji příjemnou zábavu.

kniha: Spálená země [2] - Hoza, Jakub
Key | *** | před 252 dny

A tady uz dosel dech. Takovy konec si Strasak nezaslouzil. Nektere pasaze neskutecne natahovane .. to ze prebehl od plotu k roku, za nej nakoukl a bezel zase k dalsimu rohu atd. … a pak najednou rychly konec knihy a slus. Knihu jsem docetl spise z povinosti a ocekavanim toho, ze se to na konci zlepsi, ale neni to tak a za me velka skoda.

kniha: Spálená země [1] - Hoza, Jakub
Key | **** | před 252 dny

Strasak je porad prijemne pocteni, ale ten downgrade schopnosti, protoze uz byl moc dobry, je divny. Nekolikrat vlozeny nove zajimave postavy, ale jakykoliv jejich dalsi rozvoj neni a behem chvile mizi v propadlisti dejin. Jako oddych dobre, ale misty to skripe.

kniha: Stroje jako já - McEwan, Ian
dva mraky | *1/2 | před 253 dny

Premisa je na dnešní dobu odvážná, hlavní hrdina si koupí stroj, který má víceméně obdobu lidské mysli s egem emocemi etikou a tak. Není odvážná jako že by to bylo něco šokujícího, ale spíš že tohle pojetí už je jednak literárně opakovaně zpracované, a jednak, pokud se nad tím jen trochu zamyslíme, je z komerčního hlediska totálně nepraktické, navíc ve společnosti, jakou autor popisuje – lehce alternativní Británie i eticky a právně neobhajitelné. Takže jsem byl velmi zvědavý, jak se s touhle výzvou zkušený spisovatel popere. Nebudu napínat, moc to nevyšlo. Vždycky když by to vypadalo na opravdu zajímavý konflikt té vyrobené myslí kontra majitel případně celý lidský svět, nějak to zapluje do bezpečných vod úvah o etice a morálce kdy robot jakože nastavuje zrcadlo a žádná velká překvapení se nekonaji. Včetně nerozjeti jemně naznačené zápletky že stroje už jsou také možná mezi námi. Nepomáhá tomu ani dost noumovity hlavní hrdina a snaha mít z toho především mainstream beletrii, kde jsou důležité vztahy citečky a osobní příběhy – to bohužel robota, který by měl být v centru děje staví na druhou kolej. Nepotěší ani hlavni rozuzlení které je opět vycouváním že zajímavě vyhroceného konfliktu v podstatě směrem k nijak objevné moralitě. Kniha rozhodně není brak, autor je dost schopný aby to udržel pohromadě a v rámci běžné beletrie neurazí a pobaví. Pokud to hodnotím jako fantastiku o robotech mi to ale připadá nepromyšlené a nijaké a autor takového formátu by měl být schopný téma chytit za mnohem správnější konec, i když s ním třeba nemá zkušenosti.

kniha: Magořina - Mellick III, Carlton
Strýček Biolit | **** | před 253 dny

Začátek ok, autorovi se dokonce daří vybudovat dobrou atmosféru, prostředek strašlivá nuda, kdy chce člověk knihu zahodit, závěr to zachraňuje a opět zdvíhá do kategorie „zábava“. Po většinu knihy jsem se však nedovedl ubránit dojmu, že na Mellicka je to málo ztřeštěné…a na „klasický“ horor moc Mellickovské – je to asi dáno tím, že se kniha neodehrává v žádné fantastické zemi/dimenzi. Samozřejmě varování, že kniha je pro 18+ a citlivý čtenář ji nemá číst…to by bylo platné možná někde na nábožensky fanatickém jihu USA, nikoli v ČR, tady je to čirý marketing.

kniha: Smrtící vzdělání - Novik, Naomi
dva mraky | **** | před 254 dny

Žánrově čistokrevná YA, která používá zaběhlé postupy, věčně naštvaná hlavní hrdinka s temnou stranou se kterou ale statečně bojuje, outsiderka která během knihy ke štěstí přijde, však to znáte, jo a milostná linka nesmí chybět. Je to ale slušně napsané. Prostředí školy magie která učí sama, zavěšená v jakemsi podivném neprostoru, je ovšem skvostné. Když se k tomu přidá nekonečný boj s širokou škálou netvorů kteří napadají jen a jen čaroděje a celkem zajímavý systém magie, je o zábavu postaráno i když vysvětlovací pasáže by mohly někoho odradit, mě vyloženě bavily. Rozhodně počin který stojí za přečtení i kdyby další díly stály za nic.

kniha: Dům na rozhraní - Hodgson, William Hope
jirikk | **** | před 255 dny

Opravdu zvláštní román, jakoby sešitý ze dvou hodně odlišných částí, navíc v hned dvojitém rámci příběhu v příběhu, což ovšem začátkem dvacátého století bylo myslím vcelku obvyklé. Měl jsem trochu strach, že Dům na rozhraní bude nějaké dnes již nečitelné muzeum, nicméně není tomu tak. Čtenář samozřejmě narazí na z dnešního pohledu spíše roztomilé archaismy (hrdina neustále tráví čas klidně i celonoční četbou, další dva zase pravidelně věnují čas dovolené společnému kouření dýmek), nicméně obavy z nějaké staré veteše nejsou na místě. První část průzkumu podzemí a boje s nestvůrnými kanci je prostě strhující, ta druhá kosmologická fantasmagorie, to je opravdu zvláštní trip :-). Každopádně myslím, že Hodgsona stojí za to číst i dnes, toto jsou ty základy, na kterých žánr stojí až do dnešních dnů.

Lovci monster po česku. Ostatně která jiná země, než srdce Evropy, může nabídnout tak pestrý výběr nejrůznějších strašidel?
Úvodní povídku si vzal na starost sám Larry Correia, jenž vás provede uličkami staré Prahy při honbě za fextem. Následuje morbidní případ s vodníkem, souboj s Brněnským drakem, lov na hejkaly, pátrání po můře, konflikt s Bezhlavým rytířem a nečekané odhalení hanebných praktik bludiček. Poslední čtyři texty se pak maličko odlišují od zavedeného konceptu – hrdiny jsou spíš náhodní civilisté a sami Lovci jsou častokrát vedlejšími aktéry vyprávění. Ať už jde o trable se skřítkem hospodáříčkem, nesnáze se strašidly, brutální střet s jezinkami nebo útok lešijů.
Staří známí Lovci z Fantomu i pár nových tváří, se kterými jste se dosud nesetkali, různorodým způsobem dokazují, že „najít a zabít“ je pouze polovinou jejich práce. Je v tom vtip, spousta střílení, něco málo krve a malinko hororu, jež z povídek dělají přesně to relaxační čtení, které od podobné literatury čekáte.

kniha: Úsvit nových bohů -
snop | **1/2 | před 258 dny

Takové výjevy a experimenty (Sivého Tamarýna jsem kvůli jeho experimentální formě ani nedokázal dočíst), mám trochu pocit, že si prostě autoři chtěli udělat radost, a tak si ji udělali. Výsledek je poněkud rozpačitý a pro outsidera neprůhledný. Kdo se víc vyzná v Asterionu, asi si to užije víc než já, který vlastně ani nechápe premisu, tedy: co jsou zač ti noví bohové a proč by mě měli zajímat.

kniha: Generálova zrada - Abnett, Dan
Speedemon | ***1/2 | před 258 dny

Překvapivě mi návrat do série po 6ti letech nečinil větší problémy. Některé postavy jsem si sice musel připomenout, ale internet je plný různých wiki stránek, takže jsem nikdy nehledal dlouho. Jinak je to typické putování z bodu A do bodu B prostřídané přestřelkami a sem tam nějakým menším zvratem. V tomto případě mi to nevadí, ale v dalších dílech bych čekal trochu zajímavější dějovou zápletku. Konec rozhodně nechává mé zvědavé já napnuté…

kniha: Brána času - Randall, Cecilia
atakua | **** | před 258 dny

Dobrá psychologie postav, děj odsýpá, historické postavy se chovají historicky, což mám ráda.

Velmi dynamická kolekce. Při pohledu na extrémní šíři hodnotícího spektra, které jsem použil to bude možná znít divně. Ale tohle je dobrá sbírka. Přestože některé povídky výrazně nesedly, nebo zaujaly svou originálně vycízlovanou špatností, tak zaujaly. Nemusíte s nimi souhlasit, nemusí se vám líbit, ale emoce vzbudí. Byť třeba negativní. Šedý plebs průměru, kdy čtete povídku a za pět minut už nevíte o čem byla tady nečekejte. Kniha, která rozhodně dostojí svému jménu.

kniha: Naše ztracená srdce - Ng, Celeste
jirikk | ***** | před 261 dny

Třetí kniha soudobé oceňované prozaičky Celeste Ng, první, která patří do fantastického žánru. Jak už to u podobných výletů literátů středního proudu často bývá, zvolila autorka žánr dystopie, když ukazuje velmi blízkou a uvěřitelnou budoucnost Spojených států, ve kterých se společnost ubírá dosti nebezpečnou, leč bohužel uvěřitelnou cestou. Ng ve všech svých románech tematizuje postavení američanů asijského původu, konfrontovaných s majoritou a nucených žít tak, aby v ní obstáli. Podobně jako ve svých předchozích dílech staví do Ng do středu pozornosti rodinu s opatrným otcem a silnou matkou. Rozdíl oproti starším titulům je ale zásadní, zatímco dříve Ng popisovala rodiny rozbité zevnitř, především díky komplikovaným vztahům mezi rodiči a dětmi a také sourozenci navzájem, nabízí nyní rodinu silnou a funkční, zničenou díky tlaku zvenčí. Zápletka se točí kolem násilného odebírání dětí rodičům a také odvahy k nekonformním postojům, k tomu ozvat se proti tomu, co je špatné, byť to znamená cestu na okraj společnosti. Na jedné straně stojí nemilosrdný PAKT – soubor amerických hodnot, které je třeba chránit proti všem podvratným živlům, vznikl jako reakce na velkou hospodářskou recesi, ze které byly nakonec obviněny rejdy asiatů, proti němu pak odboj prezentovaný zejména uměním a různými happeningy. Hlavní hrdinka je básnířka, jejíž verše o ztracených srdcích se spíše shodou náhod stanou leitmotivem těchto protestů a až jejich autorství a následné represe jsou tím, co ji donutí vyměnit pohodlný maloměstký život za nejistotu ženy na útěku. Hlavní kotvou je ale mateřská láska, právě ta, kterou matky pomocí pohádek předávají svým dětem je nakonec tou největší silou, která dokáže dát naději. Ng se tentokrát podařilo líčením vztahu básnířky a jejího syna Ptáčka dosáhnout drtivého účinku na čtenářovi emoce, právě proto jsou Naše ztracená srdce jejím doposud nejlepším románem.

kniha: Mimner aneb Hra o smrďocha - Gruša, Jiří
Sherudan | **** | před 262 dny

Žádné lehké čtení, ale těžko uchopitelný (až těžko pochopitelný) experimentální text. Nicméně oproti mnoha podobným z něj na všechny strany netrčí chtěné intelektuálství a přes řadu bizarních momentů jde o poměrně silný, dobře vystavěný příběh.

kniha: Čas a smrt - Dvořák, Jan
Sherudan | **** | před 262 dny

Nesmírně zajímavý výběr spíš fantaskních až fantasmagorických, než prostě fantastických povídek cca od poloviny 19. do začátku 20. století. Většina z nich zaujme spíše působivou atmosférou než dějem, ale za přečtení rozhodně stojí.

Příjemné a pestré číslo, které sice má slabou povídku (Dívka s neproniknutelnýma očima), jednu totální potřeštěnost (Sedm divů vesmíru) a jedno zklamání (Coney), ale nahoru ho táhnou jako vždy skvělí Varley a Bradbury a zdatně jim sekundují i některé autorky (Henderson, M. Z. Bradley). A je tu dokonce čtivá povídka od Gena Wolfeho. Fajn kousek posledního polarisáckého ročníku.

Slabší číslo. Žádná z povídek není vyloženě pecka a některé jsou cílené na určité publikum a nebudou vřele přijaté širokou veřejností (Pro Richera, pro cizince od N.K.Hoffmanové nebo třeba alenkovská variace Bdělými zraky nikdy neviděna, IMHO nejlepší povídka čísla).

kniha: Město páry - Zafón, Carlos Ruiz
trudoš | **** | před 264 dny

Sbírka povídek, která v prvé řadě osloví fanoušky autorovy tvorby. Jedenáct krátkých příběhů apeluje na čtenářovu touhu po magii v kulisách všedního dne, potřebu nedívat se na svět očima cynického pragmatika, ale nostalgického snílka. Postupně nás autor provází ulicemi Barcelony, hlavním dějištěm většiny jeho dramat, od středověku po současnost a buď pracuje se jmény slovutných mistrů, nebo obyčejných lidí, jimž osud do vínku vložil schopnost vnímat neviděné.
Pravdou je, že málokterá povídka obstojí samostatně. Nedáte-li si vyprávění do kontextu s událostmi a odkazy na Zafónovy romány, s největší pravděpodobností jen ledabyle mávnete rukou nad vzletným slohem, jenž vzhledem k obsahu a drobnému rozsahu působí možná až přehnaně. Čte se to nádherně, podobně jako krátké práce Borgese nebo Márqueze, ale pointu aby jeden pohledal. Ta však nespočívá v odhalení či zvratu, ale v radosti z textu, kdy slova působí jako balzám na duši. Ne kvůli významovému přesahu, ale pro krásu slohu samotného.

kniha: Střepy Země - Tchaikovsky, Adrian
FerryH | ****1/2 | před 266 dny

Skvela space opera! Ke komentarum prede mnou vlastne neni co dodat – presne vystihuji vse co bych mohl napsat i ja…
Tak jen upozorneni pro line ctenare: je naprosto nezbytne NUTNE si precist na konci knihy/e-booku kapitolu s poznamkama „ČASOVÁ OSA“! az tam se totiz dozvite pomerne dost informaci o jednotlivych mimozemskych rasach a i evoluci a historii lidstva ve vesmiru… A az pak se vam par nejasnosti a mezer z romanu objasni a sepne! ;O)

kniha: Touha po modrém nebi - Štěpán, Ludvík
Gaarq | **** | před 268 dny

po všech těch sbornících SF z východního bloku jednoznačně kladně hodnotím tu polskou. asi nejvíc povídek, které mě vysloveně zaujaly, chybí tomu často ta ruská řemeslnost, ale zase jsou tu nápady, originální přístupy a minimum literárních klišé. oproti tehdejší české SF je to podstatně stylisticky vážnější, málo humoru, ale také gottseidank málo komunálního humoru. oproti SF více z jihu a východu je to fantastika více sci-fi než fantaskní a magická, více „západní“, ačkoliv na západě tehdy probíhaly onačejší revoluce. dobré. a nelze nezmínit opět skvělé ilustrace JV.

kniha: V posledním tažení - Butcher, Jim
Speedemon | ***1/2 | před 269 dny

Tentokrát přicházejí na řadu zombíci a duchové řízení mocnými nekromanty. Harry musí sehnat vzácnou knihu pro Mavru jinak to odnese Murphyová. Harry se nezalekne a pustí se do křížku se vším co mu zkříží cestu a neváhá k tomu využít ani dinosaura :) V závěru vykoukne na scénu opět jeho badass stránka na kterou čekám, kdy se projeví v plné své kráse protože takového Harryho mám nejradši…

kniha: Stalo se v roce 1999 - Volný, Sláva
Sherudan | ** | před 274 dny

Naivní až blboučká budovatelská fantastika, nicméně pro mne jako celoživotního zemědělce má specifický půvab a kouzlo nechtěného, zejména při porovnání s reálnou podobou současného zemědělství.

kniha: Hrdinové umírají - Stover, Matthew
snop | ****1/2 | před 275 dny

Jedna z těch knih, která člověka vtáhne a nepustí a vyplivne ho o dvanáct hodin později plného dojmů a natěšeného na další díl. O kterém si pak přečte na goodreads samé nedobré věci a postupně mu začne docházet, že vlastně totéž v menší míře platí i pro to, co právě přečetl. Kdybych hodnotil knihu až nyní, kdy píšu komentář, už bych se nerozmýšlel mezi 90 a 100 %, ale spíše mezi 70 a 80 %. Jsou knihy, které se zvětšujícím se odstupem dozrávají, a jsou knihy jako tato, na kterých jsou v odstupu vidět čím dál větší nedostatky, které, když byl člověk ponořen do děje, byly umně zakryty vypravěčskou dovedností autora.

Každopádně, jsme vhozeni do dystopického světa Zěmě blízké budoucnosti, ve které došlo k jakémusi sjednocení národů pod anglickojazyčnou vlajkou a nastolení kastovního systému de facto ukotvujícího kapitalistické role od „bavenců“ (zahálčivá třída, která už se jenom baví), přes „investory“ a „byznysmeny“ po střední kastu „správců“ (manažerů), pod kterou jsou už jen pracující, a to sestupně „profesionálové“, „dělníci“ a kyborgizovaní „robotníci“ bez vlastní vůle. Občas jsou v knize náznaky i jiného či jemnějšího dělení, není moc vysvětleno, jak to celé funguje a autor si vlastně i mnohokrát protiřečí, ale ten pocit frustrace ze striktní institucionálně vynucované hierarchie a nemožnosti sociální mobility se daří navodit celkem obstojně.

Tento svět se krom dystopického sociálního uspořádání vyznačuje také specifickou formou zábavy. Zdá se, že filmy a knihy už neletí (mnohé jsou dokonce zakázány, zejména pokud obsahují sociální kritiku), v podstatě jedinou formou zábavy je „dobrodružství z první ruky“, resp. „z druhé ruky“, pokud je člověk chudý. Zjistilo se totiž, že existuje paralelní svět, do kterého je možné vyslat člověka a v reálném čase snímat jeho smyslové vjemy, emocionální stavy a „subvokalizované myšlenky“ (tj. záměrný vnitřní dialog). A tento svět je světem meče a magie! Takže žádné filmy, prostě si můžete zaplatit zprostředkované dobrodružství v tomto světě, buď jako přímý přenos, nebo jako (případně sestříhaný) záznam.

Samozřejmě s tím vznikla i subkasta „profesionálů-bavičů“, jednoduše herců, kteří nejen že jsou superschopní bojovníci/mágo­vé/zloději/…, ale navíc mají smysl pro šoumenství (vlastně fantasy role-playing), dokáží vtipně (subvokalizovaně) glosovat děj a jsou ochotni riskovat svůj život pro zajímavé rozvinutí děje a pobavení publika.

Zábava na Zemi tedy spočívá v neustálém více či méně okrajovém vměšování do záležitostí onoho paralelního světa, od procházení „dungeonů“ a různé questy typu honu za artefakty až po atentáty na potentáty a státní převraty. Konkréta opět nejsou příliš jasně rozebírána, v podstatě ale tato dobrodružství mají charakter scénáře sepsaného studiem, kterého se herci musí aspoň rámcově držet.

Hlavním hrdinou knihy je Hari Michaelson, herecká hvězda nejvyšší úrovně, ztělesňující v paralelním světě bojovníka Caina, takového křížence Lockeho Lamory, Geralta, Baklyho a Koniáše. Poté, co v různých svých dobrodružstvích zmasakroval stovky lidí a nelidí, kradl artefakty a uvedl celá království do chaosu vraždami králů, v Harim se začíná probouzet svědomí a sociální uvědomění a nejradši by už herectví pověsil na hřebík – ale jeho milovaná žena, také herečka ztvárňující špičkovou čarodějku (tj. reálně umí kouzlit) stojící v nejnovějším svém dobrodružství proti nastupující tyranidě samozvaného bohokrále, má technické problémy a hrozí jí smrt (proces držení osoby v paralelním světě se přerušil, takže hrozí „zhroucení fáze“).

A Caine/Hari to musí vyřešit, svou milovanou ženu najít a zachránit a přitom vyřešit i pracovní problémy s nadřízeným, nenasrat ještě vyšší nadřízené, zabít tyrana a přitom proti své vůli vydělat spoustu peněz filmovému studiu.

Takže děj skáče mezi klasickou fantasy (s celkem vtipně pojatým záporákem), fantasy s příchutí scifi (ala Je těžké být bohem) a sociální dystopií tady na Zemi. Je to trochu přeplácané, ale akce střídá akci a plány v plánech jiných plánů udržují člověka v napětí…

Ale je to vlastně celé hrozně blboučké a člověk musí fakt zastavit přemýšlení, aby to fungovalo. V čemž mu samozřejmě rychlost děje velmi pomáhá. Ale zejména zpětně je prostě vidět, že autor není žádný supermyslitel a jeho sociální kritika je líbivá, ale hrozně povrchní a jako z nějakého náborového letáku. Ale což, Conan je taky věčný a přitom že by byl Howard nějaký myslitel…

Bohužel na goodreads říkají, že druhý díl je více zaměřen na úvahy a méně na akci (což se vzhledem k tomu, v jaké formě opouštíme Hariho, není co divit). Což znamená, že já ho už asi vynechám.

kniha: Souboj týmů - England, Megan K.
snop | ***1/2 | před 276 dny

Pro dospělého je to moc jednoduchoučké, ale myslím, že pro 12leté dítě, které sní o tom, být profesionálním gamerem, to může být naprostá pecka. V podstatě záznam jednoho e-turnaje, s trochou těch IRL trampot s rodiči a jednoho (ne)překvapivého odhalení ke konci.

kniha: Pohádka - King, Stephen
jirikk | *** | před 279 dny

Skoro by se chtělo napsat, že Stephena Kinga konečně dohnal věk a sebral mu to, co z něj dělá prvotřídního spisovatele, tedy inspiraci tvořit nevšední příběhy. Ovšem při znalosti jeho posledních děl (Později, Billy Summers) by toto asi nebylo úplně spravedlivé, SK se v nich snažil, byť se střídavými úspěchy, vytvořit opět něco zajímavého a zároveň v jeho tvorbě alespoň částečně nového. V Pohádce bohužel nic takového nenabízí. Kniha se dá z hlediska děje rozdělit na nestejně dlouhé třetiny. Ta první se odehrává v našem světě a nabízí příběh, který jsme v mistrově tvorbě již nejednou četli – mladý hrdina a jeho vztah ke starému podivínovi, který skrývá víc, než se na první pohled zdá. Autor se sice snaží kořenit zajímavými, byť nikterak původními ingrediencemi (otec a jeho boj s alkoholem, nešťastné úmrtí matky), přesto čtenář tento úsek vnímá spíš jako pouhý rozjezd. Ovšem viděno zpětně, jsou tyto pasáže ještě těmi nejpovedejšími. Následuje totiž druhá třetina, odehrávající se po přechodu do pohádkové země. Pistolnické propriety, archaická řeč i různé drobnosti jako vyřazené trolejbusy sice upomenou na skvělu krajinu ságy o temné věži, kouzlo ale tentokrát vůbec nefunguje. Hlavním jmenovatelem této druhé etapy, spočívající v putování chlapce a jeho psa pohádkovou krajinou, je totiž těžká, všeobjímající nudna. Nikdy bych na stránkách Kingova románu nečekal něco podobného, tuto únavnou část ale nelze opravdu jinak popsat. Děj se opět trochu rozjede po Charlieho uvěznění, tato poslední část románu je plná akce a opět tak získá jakés takés tempo. Má jít o magický a dojemný příběh, na mě bohužel nezafungoval. Na vině jsou nejspíš strašně ploché postavy, hlavní hrdina je ve své nijakosti tak otravný, že jsem ho měl v polovině knihy plné zuby. Patos, se kterým King pracuje často až příliš na hraně, se tentokrát vymkl z vypravěčových rukou, jednající postavy působí jako papírové, jednorozměrné figurky, samotná zápletka by navíc myslím z hlediska logiky na mnoha místech neobstála. Ano, King se snažil napsat pohádku pro dospělé a do pohádek prostě schematické charaktery patří. Jenže viděno z trochu vyšší perspektivy může být každá fantastika pro dospělé považována za takovou pohádku – a v tom případě má Stephen King na kontě mnoho těch, které snesou nejpřísnější měřítka. Aktuálně vydaná Pohádka k nim však nepatří. Objektivně průměrná a neobjevná záležitost, v kontextu tvorby SK pak jedna z těch slabších.

K prečítaniu prvého dielu pre mňa novej autorky série Poutnici bola obálka. Od obálky k čítaniu je jen kúsok cesty. Dej románu pekne plynie, postavy sa postupne odkrývavajú a zisťujeme ich hlboko schované tajomstvá, ktoré si nosia zo sebou. A to bez rozdielu rasy, druhu, pohlavia obyvateľov širokého kolonizovaného vesmíru. Príbeh je miestami úsmevný, čiastočne naivný, vytvorený svet uveriteľný, čítanie príjemné.

kniha: Král ve žlutém - Chambers, Robert W.
louza | ****1/2 | před 282 dny

Průměrem to možná nevychází, ale pro tuto sbírku si urvu ještě půl hvězdičku navíc, protože způsob jakým Chambers rozvíjí povídku Obyvatel Carcosy od Ambrose Bierce ve svébytný kánon je fascinující. Je to sice jen několik krátkých prací, které lze jen těžko nazvat koncepcí, nebo dokonce mythosem. Ale mají svou nezastupitelnou roli a tvoří spou s Hodgsonovými texty spojovací článek mezi Poem a Lovecraftem. Přitom pouze čtyři povídky ze sbírky jsou tématicky adresné. Další tři práce do kontextu skvěle zapadnou. Z jejich obsahu je ovšem těžké určit jestli byly zamýšlenou součástí konceptu Krále ve žutém. Závěrečná třetina knihy je pak teaserem na Chambersovu bežnou dobovou tvorbu, která může být možná zajímavá jako okno do tehdejší doby (ne že byste v něm viděli něco výrazně překvapivého), ale do celkového konceptu knihy zapadá jen málo. Tam kde to ale sedí to sedí opravdu bytelně a autor se místy blíží až ke Kafskovskému pojetí literatury. Rozhodně zajímavý počin, který v některých částech přežil svojí dobu a v některých totálně zapadl.

Pozn.: S tématem Carcosy pracuje i pár moderních autorů, ale zrovna seriál True Detective, který se ve své první řadě na tohle téma odkazuje mi i přes jeho nesporné kvality nepřišel jako reprezentativní vzorek. Česká verze knihy díky němu patrně vznikla, ale styčné body, nebo nějakou zásadní spojitost tam kromě několika zmínek nevidím. Asi nejlépe si s tématem poradil Matt Newman v rámci příběhu karetní hry Arkham Horror, kde Carcose a šílenství Krále ve žlutém věnoval celý cyklus, který je i roky po uvedení zřejmě tím nejpovedenějším co v rámci hry, ale i tématu vůbec vzniklo. Je s podivem, že dosud vyšlo jen tohle mírně diskutabilní vydání od Arga, které je navíc antikvárně chronicky nedostupné, nebo neúměrně předražené a nikoli celá S. T. Joshiho povídková sbírka po níž by mohlo určitě sáhnout četná spousta českých vydavatelství od erbovní Carcosy, přes Mystery press až pod Fobos, kteří jinak chrlí kde co.

Obě části jsem okomentoval u jejich samostatných vydání, ačkoliv jsem četl právě tuto a ne jinou dvojkombinaci. Mám k ní citový vztah a také její obal od Viktorie Ban-Jiránkové patří v edici Omnia k mým nejoblíbenějším. I po cca 35 letech se mnou obě novely otřásly. Les jako surreálná satira byrokracie a totalitarismu; Je těžké být bohem jako mene tekel despocií a lidské tuposti.

„Bůh nedal sprostému člověku jazyk k tomu, aby krasořečnil, ale aby lízal boty svého pána, který mu byl dán od věků.“ I po tolika letech se mnou tento opus magnum od ABS otřásl. Etická dilemata (zda ovlivňovat nebo neovlivňovat „přirozené“ vývojové procesy), kontrast atropocentrismu pozemšťanů a totalitarismu (až fašismu) místních feudálů, zrůdnost despocie, absurdní posedlost mocí, otupování mas… Mene tekel tehdejším vládcům. Brrrr! Čtení některých knih bolí, jakkoliv jsou skvělé.

kniha: Pokračování diplomacie - Kotouč, Jan
Sherudan | *** | před 284 dny

Kladem je věrohodný popis nevyhnutelné eskalace původně banálního konfliktu a výborně popsané bojové pasáže, včetně strategie a taktiky velitelů obou stran. Zásadním nedostatkem jsou ploché postavy s prefabrikovanými osobními příběhy a vztahy a obecně přebytek klišé; postav je tu navíc příliš mnoho na to, abyste se s nimi sžili a dokázali se o ně bát, případně litovat jejich smrti. Celá kniha pak navíc postrádá nějaký zásadní dějový oblouk a tím pádem i zřetelnou pointu – protě tak nějak vyšumí do ztracena.

kniha: 2001: Vesmírná odysea - Clarke, Arthur C.
tiradentes | **** | před 284 dny

Kniha je skvelá, klasický Clarke, ale podľa mňa jej uškodilo, že vyšla až po filme, ktorý dosiaľ vo svojom žánri nebol prekonaný. Za mňa ale stále dobrých 80%.

kniha: Zelený vlak - Týč, Josef
Gaarq | ** | před 287 dny

ničím nepřekvapivý sborník sovětských fantastických povídek. co je na něm alespoň trochu zajímavé, to je velmi dobré spisovatelské řemeslo, ne zcela špatné nápady, ale celkově je fantastický motiv i vyznění příběhu takové nijaké, žádné zvláštní emoce ani zájem nebudí.

1345678910111213poslední (412)16448 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu