RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

14567891011121314poslední (330)13162 příspěvků celkem
kniha: Čerpadlo 6 - Bacigalupi, Paolo
C3PO | ***** | před 128 dny

Málokdy je ve výběru povídek nadpoloviční dobrá, tady jsou dobré všechny, tím větší je to výkon, že jsou všechny od jednoho autora. Ano, je to trochu depka, autorovy světy nejsou moc přátelské a jeho obyčejní hrdinové se jimi sotva potácejí, ale taková je prostě budoucnost. To jsou světy, do kterých se řítíme. A čím víc nám to bude někdo otloukat o hlavu, tím je větší naděje, že se tomu osudu nějak vyhneme.

Alenka v kraji divů a za zrcadlem pro nové tisíciletí. Bohaté na fantazii a ohromující nápaditostí, přičemž famózní ilustrační doprovod španělské výtvarnice Any Juan magickou atmosféru jen podtrhuje. Jste-li fanoušek surrealismu a fascinují vás dobrodružné eskapády v pohádkových zemích, nemáte stran knihy vůbec o čem přemýšlet. Prostě si ji užijte. Naneštěstí moje hlava dubová podobné výstřelky pobrat nedokáže, a popravdě, vlastně ani nikdy nedokázala. Když není vyprávění podmíněno zajímavou zápletkou, protože v devadesáti procentech stojí pouze na imaginaci samotného tvůrce, nudím se. Výpravy, kdy každý další obraz může přinést prakticky cokoliv a spisovatel si vývoj událostí usnadňuje zvraty, jež tahá z kouzelného cylindru, to prostně není nic pro mě. A dětská fantasy Catherynne M. Valenteová je právě takového ražení. Podtext minimální a zároveň trochu laciný, ovšem v rámci cílové skupiny předpokládám, že dostačující. Avšak po stránce hrátek s představivostí doslova perfektní.

kniha: Tajemství Temného dvorce - Horowitz, Anthony
trudoš | ***1/2 | před 129 dny

Jméno britského spisovatele Anthonyho Horowitze není ve světě literatury pro mládež neznámé. V podstatě není žánru, do kterého by nezasáhl a úspěšně přitom navázal i na klasický kánon Sherlocka Holmese. Tajemství Temného dvorce publikoval poprvé v roce 1988 (jakákoliv podobnost s Harrym Pottrem tedy není vinou autora) a vystavěl je na dvou pro něj příznačných prvcích – výtečné čtivosti a svérázném humoru. Právě ta komika může zaskočit, protože se sarkastickým cynismem se u podobného druhu knih nestřetnete zrovna často.
Naneštěstí jak se zápletka pěkně rozehraje, uprostřed nepříjemně stagnuje, až je znát, že jde o pouhou (a zbytečnou) výplň mezi začátkem a koncem. Hrdina nastupuje na školu černé magie a seznamuje se tam se vším špatným, co jen podobná výuka může nabídnout. Příliš překvapení to však nenabídne, což u sto padesáti stránkového příběhu zamrzí. Na druhou stranu, román je přeci jen určen čtenářům od devíti let, takže čekat od něj zázraky by bylo chybou. Pobaví ovšem zaručeně.

kniha: XB-1 2015/05 - kolektiv autorů
yerry | **** | před 130 dny

Napriek pomerne nevýraznej obálke, jedno z tých lepších čísiel. Dominujúce poviedky, ktoré naozaj stoja za to:

kniha: 220 dní vo hviezdnom oceáne - Martynov, Georgij
ippokorny | nehodnoceno | před 130 dny

Anotace u knihy není úplně správná, jde o soutěž 1 amerického konstruktéra, vědce a letce s celým Sovětským svazem. Osádka sovětské lodi byla pouze osádka, loď a vybavení jim vytvořili „sovětští“ dělníci (třeba z Uralu, posádka jim v knize děkuje za spolehlivý motor). Autor knihy tak nepřímo sděluje, že 1 americký konstruktér dokáže konkurovat vědcům a konstruktérům celého Sovětského svazu.

Američan Charles Hebgood v knize přeletěl Atlantik za 1 hodinu 15 minut, francouzsko-anglické letadlo Concorde přeletělo Atlantik za 3,5 hodiny. Křestní jméno Američana patrně nepřímo ukazuje na amerického letce Charlese Lindbergha, který první přeletěl Atlantik za 33,5 hodiny.

V současné době je obdobná „soutěž“, Rusové nabízejí odvoz materiálu na orbitální stanici ISS a konkuruje jim opět jeden Američan, Elon Musk, majitel společnosti Space X.

Autor uvádí i obvyklé tendenční lži, např. věty:

  • Amerikou, která, pokud šlo o atomovou techniku, dělala vše, aby nezůstávala v ničem pozadu.
  • Typický mladý Američan ze středních vrstev, který se zajímá o sport a nemá žádné zvláštní rozumové schopnosti.

Kosmonauté si vykají a oslovují se jménem a „otčestvem“.

Hlavní hrdina Kamov má mít diplom z lékařské fakulty, ale podle současného práva musí do atestace pracovat pod dozorem, což by na Marsu nešlo. (:-)

Autor doplňuje hovor kosmonautů výpočty různých rychlostí a dalších poznatků, jde o obvyklé „poučování“ čtenářů.

kniha: Pampeliškové víno - Bradbury, Ray
Phoenix | ***** | před 130 dny

Kdo někdy jako dítě zažil prázdniny u babičky na venkově, bude vědět o čem je v knize řeč. Pokud je Bradbury váš oblíbený spisovatel, není co řešit a knihu si musíte přečíst. Takto krásné snové zavzpomínání na léta dávno minulá jsem dlouho nezažila.

kniha: Záludný vesmír Johna Wyndhama - Wyndham, John
Phoenix | **** | před 130 dny

Na výběru povídek mě asi nejvíce překvapilo, jak byly kvalitativně vyrovnané. Nebyla tu žádná citelně slabší a naopak žádná mimořádně nevyčnívala. A všechny byly minimálně nadprůměrné. Stylem psaní mi tak trochu připomínaly povídky od Bradburyho, který má také ve zvyku příběh ukončit tak, že přímo neřekne, jak to dopadlo, ale čtenáři je to přesto naprosto jasné. Rozhodně nikde není potřeba dlouze přemýšlet, co tím autor vlastně myslel.

kniha: Star Trek Kusy - Balatka, Albert
Phoenix | **** | před 130 dny

Na to, čím kniha prošla, než se konečně dostala do knihkupectví, je výsledek celkem solidní. Povídky jsou nejen z různého prostředí ST, ale také velmi rozdílné kvality. Moje hodnocení se pohybovalo mezi dvěma a pěti hvězdičkami. Za povšimnutí rozhodně stojí dvě slovenské povídky Moje oči vám osvietia cestu a Posledný modrý hrdina, z českých Odkud není návratu. Tyto tři mě nevíce oslovily stylem psaní, kdy autoři dokázali na omezeném prostoru najít kompromis mezi spádem děje, popisem postav a událostí a celkovým vyjádřením myšlenky.

kniha: Konflikt - Zenkl, Jan
trudoš | **1/2 | před 131 dny

Román s potenciálem, ale nezvládnutým zpracováním. Atmosféra hrozby 3. světové války se povedla zachytit věrně, jen brzy začne sklouzávat k učitelské didaxi o politické nepoučitelnosti. Jan Zenkl ovšem paradoxně všechno pokazí fantaskním prvkem, kdy je po tunguzské katastrofě (havárii mimozemského plavidla) objeven vzorec pro obnovitelnou energii. Zápletka se tak najednou začne točit kolem jeho dobrodružného hledání, nesoucího se v duchu Brownova Da Vinciho kódu. Do toho je zcela nevyužit motiv železniční mašinérie, která prochází celosvětovou renesancí. Prostředí je to vymyšlené krásně, ale nějak postrádá v příběhu smysl. Potom je tu těžko uvěřitelné akční drama v Damašku, kdy hrdinové v rychlosti pátrají po něčem, co za desítky let míru nemohli najít. A za finální neřest považuji autorovu tendenci za významné okamžiky dějin cpát Čechy, což je zpočátku okouzlující, ale s přibývajícími „odhaleními“ se to nechtěně mění v grotesku. Celkově škoda, protože napsaný špatně Konflikt není.

kniha: Problém tří těles - Cch‘-Sin, Liou
Gaarq | ** | před 131 dny

exotická SF se silným humanistickým podtextem, obdržela mnoho cen a má vysoká čtenářská hodnocení (4.1 na amazonu, 4 na goodreads a 80 % v databázi knih). a tak to vypadá, že poplavu proti proudu.

první část, cca polovina románu (který je mmch součástí trilogie) je skvělá. historická exkurze do doby kulturní revoluce je zajímavá a docela věrně vykresluje situaci. autor je autorem oficiálním, takže kritika tehdejších poměrů je sice dostatečně silná, ale textem také vane i jistá rezignace na vyrovnání se onou dobou – prostě co bylo, bylo, je to za námi, soudruh mao udělal 33.57 % chybných rozhodnutí (vážně jsem podobnou pitomost někde v historiografické oficiální čínské literatuře četl), zbytek dovedl zemi k jasným zítřkům dneška. je to velmi cenná zkušenost a autentická reflexe doby. jako východisko k SF velmi zajímavé.

jenže, tak jako u mnoha SF seriálů, po vnadném začátku se začínáme dostávat na dřeň zápletce a voilà, celé to začíná skřípat. ze začátku jen lehce, ke konci z textu vyskakují bohové ze stroje jak výsadkáři, jeden za druhým. nevěrohodné motivace postav, koncepční boty. to, co vypadalo jako tvrdá scifi se postupně mění na scifoidní pidlozofickou slátaninu à la sedmdesátá léta, kde autoři usilovně blábolili za použití módních „vědeckých“ termitů své plytké úvahy.

jsem profesionální vědec, nota bene přírodovědec, takže těch zrnek písku až klacků v soukolí jsem si chtě nechtě prostě všiml. dali by se rozdělit do dvou kategorií – na nevýznamné mlžení, které si prostě autor tvrdé sci-fi nemůže úplně odpustit a seznalý čtenář mu to rád odpustí, protože za to dostane něco uspokojivého čtení. to druhé je autorské násilí, kdy autor svévolně kroutí světem, aby z něj vymáčkl nějaké to drámo: světově proslulý inženýr, neznající problém tří těles? vědci, kteří místo aby vědecky mysleli, jen pitomě plácají?

to nemluvím o úplně zbytečných pasážích tzv. počítačové hry tři tělesa, která nebyla žádnou hrou, jen násilným pošťuchování děje, a dramatizaci zpráv mimozemšťanů, která byla asi nejtragičtější částí textu – tady jsem měl nejsilnější déjà vu takových těch SF psaných nežánrovými autory v 60. a 70. letech, kteří se pokoušeli využít SF jako originální výrazový prostředek a většinou to mělo tragické následky v podobě naivistické splácaniny (kontrolní otázka: jak může emzák plakat, že oni nemají žádnou literaturu a umění a proto nesmí lidstvo, které je má, vyhubit? když ji nemají, jak může vědět, co to je a vědět, jakou to má cenu?).

ne, vážně nechápu celý ten bzukot kolem této knihy. ano, i v číně umí napsat průměrnou SF. to my ale umíme taky a dokonce se za to rozdávají ceny. ale asi mi něco uniká…

kniha: Město Zlatého stínu 2 - Williams, Tad
trudoš | ***1/2 | před 132 dny

V první řadě je třeba smeknout klobouk před autorovou imaginací. To co předvádí v úvodním svazku tetralogie Jinozemě, je hodné mistra vypravěče a osobně si myslím, že jde o jeho nepřiznané opus magnum. Naneštěstí k pochopení děje člověk potřebuje mysl otevřenou alespoň tak na sto metrů. A to já prostě nemám.
Začátek ještě dobrý, až na pár drobností, od kterých očekávám vyrozumění v následujících dílech. Tad Williams je zdatný fabulátor, takže změny prostředí a neznalost souvislostí mezi nimi sice dráždí, ale zároveň nutí k otočení další stránky. Jen těch postav je skutečně moc, obzvláště když víte, že se teprve formují. Jakmile se však děj přenese do virtuální reality (tedy převážná část druhé knihy), už to pro mě začalo být pekelně halucinogenní. Žádná pravidla, všechno je možné, pročež nápady jakoby pršely z nebe. Až to chvílemi působí dojmem Alenčiných dobrodružství, kdy v podstatě netušíte, co za šílenosti přinese příští kapitola. Proto mám z Řeky Modrého ohně už teď trochu strach.

kniha: Město Zlatého stínu 1 - Williams, Tad
trudoš | **** | před 132 dny

V první řadě je třeba smeknout klobouk před autorovou imaginací. To co předvádí v úvodním svazku tetralogie Jinozemě, je hodné mistra vypravěče a osobně si myslím, že jde o jeho nepřiznané opus magnum. Naneštěstí k pochopení děje člověk potřebuje mysl otevřenou alespoň tak na sto metrů. A to já prostě nemám.
Začátek ještě dobrý, až na pár drobností, od kterých očekávám vyrozumění v následujících dílech. Tad Williams je zdatný fabulátor, takže změny prostředí a neznalost souvislostí mezi nimi sice dráždí, ale zároveň nutí k otočení další stránky. Jen těch postav je skutečně moc, obzvláště když víte, že se teprve formují. Jakmile se však děj přenese do virtuální reality (tedy převážná část druhé knihy), už to pro mě začalo být pekelně halucinogenní. Žádná pravidla, všechno je možné, pročež nápady jakoby pršely z nebe. Až to chvílemi působí dojmem Alenčiných dobrodružství, kdy v podstatě netušíte, co za šílenosti přinese příští kapitola. Proto mám z Řeky Modrého ohně už teď trochu strach.

kniha: Krev a kosti - Esslemont, Ian C.
Strýček Biolit | **** | před 132 dny

Tak jsem si nechal pár dní rozležet knihu v hlavě. Vzato kolem a kolem, není to vůbec špatné čtení. Vlastně je dobré. ICE čtenáře bere na exkurzi po zcela novém kontinentu, což může ze začátku působit mírné potíže, ale po pár desítkách stran si čtenář nové pojmy utřídí a další četba je již nerušená. Samotný kontinent je taková malazská verze Indie/Jihovýchodní Asie, řekl bych, takže se můžete těšit na deštné lesy, kastovní společnost, primitivní kmeny, zlé duchy přebývající v pralese a podobné skopičinky. V knize je několik dějových linií – dle mého názoru tak akorát, aby to ICE zvládl. Popisy pralesa místy evokují klasická fantasy/dobrodužná díla třicátých let, místy tryská skutečný naturalismus. Až sem dobré, jenže…kamenem úrazu je – tradičně – závěr. V tomto případě bych neřekl, že se jedná o klasický ICE nešvar (tedy nacpat tam tolik bohů a ascendetů, jako kdyby byli ve slevě v Kauflandu), ale o naprosté zmatení a chaos, kdy není moc jasné, jak a co se stalo. ICE si tím zasadil ještě jednu ránu – čtenář začne nad závěrem přemýšlet, třídit si linie…a zjistí, že kniha je ve své podstatě zbytečná. Moc nových informací nepřináší, pro celkový děj ságy je víceméně nepodstatná (což ještě může změnit navazující Assail, ale nevím). Takže by šla, teoreticky, i poměrně sepsout. Záleží tedy jen a pouze na vás, zdali na to ICEmu skočíte (nebudete šťourat moc hluboko, užijete si čtení prostě proto, že to je kvalitní příběh ze světa Malazu), nebo jestli odejdete zklamaní. Mimochodem, proč není na obálce klasicky loď? Jasně, v knize si lodí člověk užije až až, ale obrázek je obrázek…

kniha: Společné chromozomy - Wittek, Jiří
Gulath | brak | před 132 dny

Klise strieda klise preto aby nasledovalo klise.

kniha: Knihovna duší - Riggs, Ransom
Polfin | * | před 132 dny

od prvního dílu čím dál horší, tenhle jsem nechal v půlce a ani nemám chuť to dočítat

kniha: Utrpení neviňátek - Saul, John
trudoš | **1/2 | před 133 dny

Ač horor založený na zajímavé zápletce, zabitý je zcela počtem stran. Nápad, že zlo může mít tvář natolik nevinnou, že by mu nikdo ani vlásek nezkřivil, zatímco jiní doplácejí na zásahy „spravedlivého hněvu“, to vše by vystačilo na povídku, ne na třísetstránkový román. Všechna vata, která se k vyprávění nabalila, je totiž v důsledku spíš nudná než strašidelná a nijak to nepromění ani solidní atmosféra děsu. Neštěstím ve zmiňované vatě jsou pak nepovedené zvraty, dialogy a charaktery. Hlavně proto, že jsou předem nalajnované, a tak je autorský záměr brutálního zločinu a rodinné kletby z děje cítit na sto honů. Nevyčítám nutnost vyhroceného konfliktu, ale jeho amatérské zpracování.
Ovšem jako náhrada za Stopy hrůzy z roku raz dva to funguje víc než slušně. Pro mě však nadále tím nejlepším, co John Saul napsal, zůstane série The Blackstone Chronicles. A nebudu vám nic nalhávat, to taky není žádný literární skvost. Ale bylo to krátké, morbidní a tajemné, což mi v osmnácti bohatě stačilo.

kniha: Poušť v plamenech - Hamilton, Alwyn
Lokina | ***** | před 133 dny

Krásná kniha, která mě zaujala jak obálkou, tak i svým obsahem. Knize nechybělo nic, bylo tam vše po čem mé srdce prahlo. Dobrodružství, napětí, humor, magické bytosti, éterické a neotřelé prostředí pouště, to vše mě okouzlilo. Byla jsem ze začátku trochu nesvá z toho nápadu, křížit Orient s westernem. Po přečtení prvních kapitol mě ale už nezbývalo, než jenom kroutit hlavou nad tím, jak se to autorce podařilo velmi pěkně skloubit. S každou kapitolou jsem spolu s hlavními hrdiny cítila to sálající slunce, písek ve vlasech a vůni střelného prachu. Autorka to s milostnou linkou nijak nepřehnala (udělala mi radost, že vynechala milostný trojúhelník), ale už od samého začátku jsem doufala a přála si, aby se ti dva dali dohromady. Moc děkuji CooBoo, že vydává knihy jako je tahle. S nimi se při jejich čtení cítím na chvíli jako hrdinové, kteří se vydávají vstříc novým dobrodružstvím :-)

kniha: Těšíme se na vás! - Veverka, Karel
Heteša, Petr
Methat | **** | před 134 dny

Dve veľmi nadpriemerné poviedky od českých autorov. Čítali sa výborne, bolo to príjemné oddychové čítanie. Aj keď som sa viac tešil na Hetešu, Veverková poviedka mi sadla viac. Prvá poviedka je v znamení rozšírenej virtuálnej reality – podobnú tématiku majú mnohé japonské anime, druhá poviedka bola v hackerskom štýle – Veverka robí z hackerov badassov (teda brusterov). Je to napísané síce neuveritelne ale čítalo sa to samo. Prekvapil ma vek knihy, no vôbec som nemal pocit, že je outdated. Príjemná jednohubka.

kniha: Odpor - Dillard, J. M.
dva mraky | ** | před 134 dny

Zklamání. Kniha formou, postavami, dialogy etc. nevybočuje ze solidního standardu dobrodružného čtení. Jenže to jak je uchopený koncept Borgů to táhne hluboko dolů. Udělat je totálně závislé na existenci královny slouží jen k tomu, abychom mohli opět slavně zvítězit, když mazaně zasáhneme achilovu patu nepřítele. Totálně provařený potenciál.

kniha: Dracula - Stoker, Bram
Strider | **** | před 134 dny

Už chápem, prečo pred rokmi u nás vyšla táto kniha v skrátenom vydaní. Opakovane si čítať o tom ako sú všetci (a obzvlášť Mína) neuveriteľne milí, šľachetní a statoční mi v ku koncu knihy začínalo liezť hore krkom. Ale sloh celkovo je svojou ťažkopádnosťou cítiť nánosom 19. storočia. Zároveň je tiež však dej vďaka denníkovej forme rozprávania hlavne v prvej polovici veľmi pútavý. S blížiacim sa záverom čaro klesá a finálne zúčtovanie s Drakulom vôbec nepôsobí ako uspokojujúci klimax. Štvrtú hviezdu tak dávam hlavne kvôli tomu, akým veľkým spôsobom dokázala táto kniha ovplyvniť generácie autorov kníh, filmov a iných foriem umenia. 7/10

kniha: Dlouhé ticho - Briggs, Patricia
Vlask | ***1/2 | před 135 dny

Odpočinkově výletní díl. Každý cestuje někam jinam a hlavně dějová linie s Adamem je dost nudná. Celou dobu se poměřuje, kdo ho má většího a pidiakce se dočkáme až na závěr. Mercy to má jako vždy zábavnější a přes otravné PR na Prahu pro američany táhne knihu k mírnému nadprůměru.

kniha: Zbraně Tanith - Abnett, Dan
Speedemon | ***1/2 | před 135 dny

Tenhle kousek mě bavil asi nejvíc z celé série. A jak zmiňuje komentář nade mnou, tak je to především díky části, kde se nebojuje. Sledovat vnitřní problémy regimentu bylo osvěžující a po předchozích čtyřech dílech mi asi nejvíc přirostly postavy k srdci. Navíc část se soudním sporem byla napínavější než celých ostatních cca 200 stran akce :) Konečně mi přestává být jedno jestli někdo přežije nebo ne…

kniha: Společné chromozomy - Wittek, Jiří
gokudo | ** | před 135 dny

Autor se pokousi napodobit Petra Hetesu ale nema to ten spravny tah na branu.

kniha: Co přichází se stíny - Nasadil, Robin
gokudo | ***1/2 | před 136 dny

Pocta mistrovi kosmickeho hororu. Mozna trochu monotoni ale prijemne poctenicko.

kniha: Falešný polibek - Pearson, Mary E.
Lokina | ***** | před 136 dny

Za sebe mohu říci, že se mi do rukou dostala jedna z těch lepších fantasy adultovek za tento rok. Kniha měla spád, byla čtivá, poutavá, napínavá a místy i krásně snová. Hlavní hrdinku Liu jsem si ihned oblíbila. Měla v sobě jiskru a bojovného ducha a nenechala si nikým diktovat, jak má žít svůj život, byla mi sympatická a co víc (a to oceňuji), nebyla ukňouraná ani nijak protivná. Co se mi líbilo v knize, byly popsané zvyky a tradice. S tím si autorka hezky pohrála. Navíc mě i docela bavil ten netradiční milostný trojúhelník, kdy jeho představitelům jsem neměla chuť dát pohlavek. A co se týče kdo byl princ/vrah, tak to autorka zahrála velmi mazaně. Bylo to milé zpestření, hádat kdo je kdo. Ale já se nedala nenachytat a uhádla jsem to dobře :-) Za mě knihu mohu jen doporučit :) A už se těším na další pokračování.

kniha: Hvězdy, můj osud - Bester, Alfred
vincenThor | ****1/2 | před 136 dny

Nechápem prečo ľudia píšu, že sa knihu snažili čítať z pohľadu doby vzniku. Besterovmu vrcholnému dielu nechýba nič čo by nemalo aj moderné sci-fi. Vidím ho ako jedno z najpokrokovejších diel a to najmä v detailoch. (Dokonca tam bol opísaný prístroj, ktorý sa skladá z krištáľového plátu so železným okrajom na ktorý sa dá prstom kresliť – A keď sa objavili tablety v osemdesiatych rokoch v Star Treku bola to veľká vec…)Výborne premyslený príbeh, vývoj hlavnej postavy aj strhujúci koniec sú iba tými hlavnými z množstva kladou tohto príbehu. Alfred Bester sa týmto románom zapísal medzi špičkových sci-fi spisovateľov a vytvoril jedinečné dielo, z ktorého čerpajú autori nápady dodnes a ktoré si ešte viac zaslúži cenu Huga ako jeho „Zničený muž“.

kniha: Zničený muž - Bester, Alfred
vincenThor | **** | před 136 dny

Veľmi dobrá detektívna sci-fi. Vo vedecko-fantastickej literatúre je problém, že po čase je z nej cítiť obdobie, v ktorom ju autor písal. To však vôbec neplatí pri tejto knihe. Vydaná bola už pred takmer 70 rokmi, ale kto to nevie, by ju pri čítaní od modernej literatúry snáď ani nerozoznal. Spoločnosť v budúcnosti autor vytvoril vynikajúco, dokonca by som sa nečudoval keby sme sa takou raz stali – Teda až na telepatiu, ktorú autor tiež vykreslil skvelo nielen po technickej stránke ale aj grafickej pri telepatických rozhovoroch v knihe. Detektívne vyšetrovanie je síce v strede knihy o niečo menej zaujímavé než jej zvyšok a hlavne fantastický koniec, (Skrátiť tieto časti tak o kapitolu/dve by neuškodilo…) ale aj tak si táto kniha prvú cenu Hugo rozhodne zaslúži. (Hlavne potom ako vidím, čo tie ceny vyhráva teraz.) Určite si pozrite aj autorovu druhú knihu „Hvězdy, múj osud“.

kniha: Kaleidoskop - Bradbury, Ray
vincenThor | ****1/2 | před 136 dny

Zlatým pravidlom tvorby poviedok je: Čím kratšia poviedka tým údernejšia pointa. Bradbury toto pravidlo vo svojej tvorbe uplatňuje dokonale. A nie len to. Takisto majstrovsky vykresľuje prostredie a atmosféru, originálnymi nápadmi srší snáď v každej poviedke, vynikajúco ovláda umelecké rozprávanie a vo svojich dielach ukrýva veľa krásnych myšlienok.

Táto kniha sa tak stáva klenotom v knižnici každého poriadneho fanúšika (nielen) sci-fi literatúry. Poviedky sú rozčlenené do niekoľkých kategórií, takže si potencionálny fanúšik môže vybrať, ktorý žáner sa mu v Bradburyho prevedení najviac páči a pokrčovať v ďaľších poviedkových zbierkach, ktorých je mimoriadne veľa. (Za svoj život napísal asi 500 poviedok.) Kvantita síce nezaručuje kvalitu, (nájdu sa tu aj dve alebo tri slabšie poviedky) ale väčšinu knihy tvoria autorove nadpriemerné diela a mnoho špičkových kúskov. Tak hybaj rabovať antikvariáty!

P.S. Typy ľudí, ktorí by mohli neoceniť poviedkovú tvorbu Raya Bradburyho a jemu podobných:

  1. Deti odkojené post Harry Potterovských románoch, ktoré učia že hlavné postavy sú dôležitejšie než samotná zápletka
  2. Bezcitné individuá čo nevidia poetickosť a lásku z ktorou Bradbury píše
  3. Nadržaní tínedžeri, ktorý sa k čítaniu dostali náhodou a bez telesných tekutín, brutalít a sexu na každej strane ich kniha nebaví. (Ospravedlňujem sa Františkovi Kotletovi)
kniha: Šerá hlídka - Lukjaněnko, Sergej
Methat | **** | před 138 dny

Najlepšia časť opäť druhá, musím sa opakovať ale tá bola dokonalosť sama. A keď si k tomu človek pustí hudbu z Witchera 3 alebo podobnú, poviedka dostane správnu atmosféru. Prvý príbeh mi až tak nevadil, slúžil na rozjazd, no koniec a tretia poviedka celkovo sa mi nepáčila. Užil som si autorove filozofovanie o zlu-dobru a nočnej vs dennej hliadke.

kniha: Stanice 11 - St. John Mandel, Emily
trudoš | ***1/2 | před 138 dny

„Přežít nestačí.“
Atraktivita Stanice 11 spočívá v atmosférickém vykreslení postkatastrofického světa. Příběh se skládá z množství střípků, které s přibývajícím počtem stran zaklapávají do celkového obrazu, jež sice neohromí velkolepostí, ale zaručeně zapůsobí na emoce. Přitom si autorka bez problému vystačí s komorním počtem tří set stran. Sympatický je i fakt, že se vyhýbá obvyklým klišé hrůz, které pád světa automaticky doprovázejí (nebo to alespoň předpokládáme). Slabinou je ovšem zápletka. Místo konkrétní dějové linie se celé vyprávění nese v duchu rozkouskované road movie. Jenže ani ta nemá celistvější podobu. A přestože je tu množství motivů, které se k rozpracování přímo nabízejí, žádný z nich není upřednostňován ani rozehrán do silnějšího dramatu. Přesto důvěra v lidskou schopnost po pádu se opět napřímit a nevrátit se zpět do jeskyní k malování uhlíkem po stěnách dělá z knihy povedené nostalgicko-melancholické čtení, jež si při každém dalším otevření zamilujete víc a víc.

kniha: Bílá růže - Cook, Glen
MartinJ | **** | před 139 dny

Perfektní zakončení a opravdové vyvrcholení celé trilogie. Chvilku mi trvalo se do posledního dílu začíst, pobyt Legie na Planině byl trochu beznadějný. Ale potom to začalo odsýpat, děj je napínavý, až trochu detektivní.

kniha: Lovcův odkaz - Drescher, Alex
Sirius | **** | před 139 dny

Naprosto poctivá braková zábava, která si na nic nehraje a která jede jak Niagarský vodopády, takže těch 400 stran tohohle velkýho formátu dáte klidně za jedno volný odpoledne. A to jsem si myslel, že mě tyhle akční vypalovačky už nikdy brát nebudou. Ale jsem rád, že mě letos Drescher a Fuchs přesvědčili o opaku. Stylisticky to s další a další kapitolou roste a roste, ačkoliv mě Drescher neuhranul jako Kulhánek nebo Kopřiva. To nejvíc fascinující na Lovcově odkazu ale je svět – na něm je vidět, jak moc si s ním autor vyhrál a možná bude někomu připomínat dort pejska a kočičky, ale mě prostě sedl. Je to hlavní devíza románu, což se ale nedá říct o hrdinovi – Prokop je sice fajn, ale za celou tu dobu jsem si k němu nedokázal vybudovat vztah jako před lety k Tobiášovi v Nočním klubu. Což ale naopak neplatí pro Richarda Svátka (pokud znáte Tovaryše a Jednoho z devíti, tak do tohohle určitě jděte, protože ty knížky jsou propojený – já naopak v brzký budoucnosti budu dohánět vzdělání). A když už jsem nakousl to prostředí – fascinující je Drescherovo skoro až noirové pojetí Ostravy a bylo by fajn si někdy v budoucnu střihl nějakou mimožánrovku z tohohle města. Každopádně do druhýho dílu půjdu. Jo a dokonce tu narazíte i na řezníka z Bruntálu. PS. Obálka je jeden velkej omyl. Škoda, že Fantom Print nenavázal na Leonardo s obálkami Lubomíra Kupčíka. Takhle to bude každej pes jiná ves.

kniha: Cesta králů - Sanderson, Brandon
trudoš | ***** | před 140 dny

Bez legrace, těch devět set stran textu představuje teprve prolog. V jedné dějové linii sledujeme osudy šlechtičny, která se z vlastních pohnutých důvodů snaží proniknout k princezně archeoložce. V další prožíváme příběh muže, jenž si musí projít peklem, aby mohl chránit ty, kteří se v pekle teprve ocitli. A v poslední linii nahlížíme do politických hrátek vládnoucích rodů, které několik let vedou válku, jejíž význam se už dávno vytratil. Tyhle tři linie však tvoří jen torzo eposu, který má všechny předpoklady vstoupit do dějin žánru.
Silnou stránkou Brandona Sandersona je nápaditá imaginace, kterou do zdánlivě vyčerpaného žánru dokázal přinést. Takže prakticky vždy si u něj můžete být jisti třemi věcmi – originálním světem s propracovanou magií, jednoduchou, ale silnou zápletkou a závěrem, který vás přinutí přehodnotit vše, co dosud autor servíroval. A tohle všechno, plus třináct dalších věcí, obsahuje i Cesta králů, jeden z nejlepších a nejklasičtějších fantasy románů současnosti.

kniha: Ordál - Kalenda, František
trudoš | **1/2 | před 140 dny

Není to úplně špatná historická detektivka, ovšem ta vyšetřovací linie je v jádru moc nic. Prvoplánová a nevýrazná. Navíc ve mně Ordál svým zpracováním občas evokoval dobrodružný román pro mládež, jen trochu drsnějšího ražení. Což asi nebyl úplně autorův prvotní záměr.
Stylistika jinak v normě, přihlédneme-li k faktu, že František Kalenda publikuje teprve podruhé. Naneštěstí je koncepce zápletky přinejmenším vágní. Brzy je jasné, kdo za zločiny stojí, a tak se stává důležitějším rozplést ústřední motivace, než viníka usvědčit. Což však paradoxně selhává v obou případech. Tedy ne že by se jedno s druhým nepovedlo, pouze s logikou to příliš společného nemá. Fantastická vsuvka pak rozhodně není na škodu, jen je otázkou, nakolik milovníky historie doopravdy osloví. Za mě ovšem body nahoru, dává to příběhu ten správně hororový rozměr. Bohužel s tím autor vyrukuje až v závěru, takže když už se z mého hlediska začne konečně dít něco skutečně zajímavého, zazvoní zvonec a rozprávky je konec.

kniha: Pár kapek krve - Šlechta, Vladimír
tiradentes | *1/2 | před 140 dny

Nie som veľkým fanúšikom fantasy dielov, ale niektoré majú svoju kvalitu. Tento to však, bohužiaľ, nie je. Nikdy předtím som Šlechtu nečítal, nepoznám jeho svet Pohraničia, ale reálie sa mi celkom pozdávali. Čo mi však vadilo:

  • Slabý dej, taký nemastný neslaný. Vlastne tam nešlo o nič.
  • Nesympatické a pre dej nerelevantné postavy. Hlavne vrcholne nesympatická Dorína (tak naivné, hlúpe a nepotrebné stvorenie dokáže úroveň knihy zraziť na minimum; jej absencia v druhej polovici zdvihla moje hodnotenie o 10%).
  • Vyjadrovanie (zase Dorína). Slová ako „muckat“, potom ako si poriadne zašukala a „bříško“, potom ako vychlastala liter čerstvej zvieracej krvi? Takto predsa rozpráva päťročné decko a nie dospelá žena.
  • Chovanie JFK. Profesionálny vojak, vrcholne trénovaný špecialista, ktorý má na svedomí nespočet ľuských životov a vystrája ako pätnásťročný smrad v hormonálnej disbalancii.
kniha: Kámen Medusy - Du Brul, Jack
trudoš | *** | před 141 dny

V jádru není Kámen Medusy špatný, ale až příliš se nese v duchu románů Clive Cusslera či pánů Prestona & Childa, postrádajíc přitom nezbytnou dávku odlehčení. Záleží však, jak k vyprávění od počátku přistoupíte. On už hrdina, důlní inženýr Philip Mercer, je na hranici absurdnosti, kdy v sobě kombinuje ty nejlepší vlastnosti Jamese Bonda, Indiana Jonese a Johna Ramba. Tedy netuším, co se bere na vysoké důlnoinženýrské, ale mít na to věk, už mám vyplněnou přihlášku. Bohužel, místo toho, aby Jack Du Brul vymyslel téhle postavě smysluplné pozadí, tahá z rukávu super vlastnosti podle toho, jak je právě potřebuje. K tomu se pak váže i stará dobrá americká propaganda, ale to je holt u podobných románů nutným zlem.
Zápletka jinak vcelku solidní, jen se v první polovině představuje až zbytečně moc postav a člověk se snadno ztrácí v souvislostech. A za zcela nesmyslný považuji motiv s Archou úmluvy, protože skončí nevyužit. Kdyby se to celé točilo pouze kolem diamantů, udělal by možná autor lépe.

kniha: Ohnivá bouře - Keyes, Gregory John
Fouré | *** | před 141 dny

Na jednu stranu je to kvalitní výplň mezi dvěma díly filmové série a poměrně dobré rozšíření opičího univerza, plus rozhodně zajímavě popsaný rozvrat lidské společnosti, ale postav je tam jak v Cimrmanově operetě Proso (a orientovat se mezi nimi dalo někdy zhruba stejnou práci), některé linie jsou celkově zbytečné (obzvlášť, když si člověk přečte další díl a zjistí, že tam spousta věcí nesedí). A speciálního peška u mne kniha vyhrála za politickou korektnost – tedy ne, že bych byl bůhvíjaká konzerva, ale v momentě, kdy jedna z postav („afroamerický“ žoldák) začne část svých traumat připisovat „neblahému dědictví evropského kolonialismu,“ zatímco jiné postavy rozebírají „genderové role u opic,“ jsem měl sto chutí dát pro tentokrát Caesarovi a spol. vale…

kniha: Mesiáš - Codrescu, Andrei
Madam Brbla | nehodnoceno | před 141 dny

Hrát s touto knihou šachy, právě bych položila krále a přiznala porážku. Codrescu má příjemně svěží, barvitý styl psaní, ale tématicky mě „Mesiáš“ neoslovil. Jste-li příznivci jazzu, měkkých drog, lehce alternativního stylu života, zajímají vás teologické otázky a máte smysl pro absurdno, nejspíš se vám tenhle román trefí do vkusu. Já se dostala na stranu 145 a na zbývajících 400 jednoduše postrádám dostatečné nadšení. Počkám pár (desítek) let, jestli náhodou do „Mesiáše“ duševně nedorostu. A teď jdu najít nějakou knihu, se kterou bych mohla být kompatibilní.

kniha: Anihilace - VanderMeer, Jeff
Madam Brbla | ***1/2 | před 141 dny

Bohužel spadám do té kategorie čtenářů, kterým „Anihilace“ tak docela nesedla. Možná se mi jen netrefila do nálady, možná nejsem správná cílová skupina, zkrátka mi Oblast X nepřipadala dostatečně fascinující. Ani hlavní hrdinka mi nebyla sympatická – navzdory hojně popsanému životu introverta, co raději pozoruje hovnivála, než by se zapojila do lidské interakce. K vedlejším postavám už vůbec nebylo možné si vypěstovat nějaký vztah: nedozvíme se jména, pouze pracovní zařazení, chovají se všechny divně (ano, s výjimkou zmínek o manželovi zde vystupují pouze ženy). Nejsem si příliš jistá pointou knihy… vlastně bude těžké vysvětlit, proč dávám hezkých 70%. Snad pro tu zvláštní atmosféru znepokojivého snu, snad pro dobře propracovanou psychologii hlavní hrdinky (jakkoliv mi k srdci nepřirostla), snad pro určitý potenciál do budoucna. Mírná ochota dát šanci pokračování ve mně navzdory špetce zklamání vyklíčila.

kniha: Mentati Duny - Herbert, Brian
Anderson, Kevin J.
Vlask | ** | před 141 dny

Ukrutně nudný díl, plný vaty, kde se nic moc neděje. Sice dojde k významným událostem, ale kniha není vůbec napínavá a trvalo mi dlouho, než jsem se jí prokousal.

14567891011121314poslední (330)13162 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu