RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

14567891011121314poslední (335)13380 příspěvků celkem
kniha: Analytik - Katzenbach, John
trudoš | ***1/2 | před 141 dny

Dobře promyšlená schíza s výborným ústředním motivem, který mi v mnohém připomněl film Davida Finchera Hra. Želbohu, tendence Johna Katzenbacha popsat každou emoci, myšlenku či pohyb hrdiny celé vyprávění poměrně zbytečně natahuje. S tím souvisí i divoké kličky v dialozích, při kterých se psychoanalytik Frederick Starks marně snaží získat nějakou informaci, a jež často končí následovně: „Vy chcete vědět tohle, jo? Proč to chcete vědět? Proč si myslíte, že bych to měl vědět já? A co vás vede k přesvědčení, že vám to řeknu?“ Chudák Starks nedostane zadarmo nic.
Naštěstí je autor profesionální řemeslník, takže přepne-li člověk na pomalejší modus čtení, je toho ve stylistice málo, co by se ho mohlo dotknout. Samotný děj je pak sice netradiční, ovšem závěr mě nezbavil pocitu určité vykonstruovanosti, kdy padouch jednal na základně nepříliš vyhrocených pohnutek. Když k tomu přihodím nevýraznou hlavní postavu, vychází mi lehce nadprůměrný thriller, ke kterému se však už nikdy vracet nebudu.

kniha: Třetí oko - McAuley, Paul James
Madam Brbla | *** | před 142 dny

Děj románu lze shrnout do jedné věty: jedná se o hon za tvůrcem zvláštních obrazců a odhalování jejich tajemství, jejich moci.
Hlavní hrdina se potýká s několika handicapy, z nichž ty zdravotní ve formě záchvatů jsou nejmenším problémem. Pak je tady jméno, jaké by člověk očekával v Disneyho pohádce, nebo v knížce od J.K. Rowlingové. Alfie Flowers je sice mohutný fotograf v Kristových letech, já ho však stále měla před očima jako skřítka, co se chystá odletět na kouzelném kufru kamsi do Bradavic. Největším problémem pro čtenáře (pro mě rozhodně) je nemastnost a neslanost této postavy, která měla se svou minulostí a zázemím podstatně větší potenciál. Když ve druhé polovině románu převzala otěže soukromá vyšetřovatelka a samozvaná agentka Harriet, zlepšením bych to nenazvala. Zpočátku mi byla celkem lhostejná, později mě začala sr… pardon, iritovat. Reputaci mohl zachránit snad ještě sidekick – novinář Toby, ovšem ani jeho úmrtí by mi žíly nervalo. Nejvýraznější emocí tak byla lehká averze vůči padouchům (a Harriet).
Pátrání po takzvaných piktografech se odehrává převážně v Londýně, akčnější části přesunou čtenáře na Blízký východ (Turecko, Irák) a trochu seznámí s tamními poměry. Nebylo to vyloženě nezajímavé, pro mě však tyto končiny, kultura a náboženství postrádají atraktivitu. Takto bych vlastně mohla zhodnotit celé „Třetí oko“: nebylo to špatné, akorát mi chyběly sympatičtější charaktery i prostředí, zápletka ničím neohromila, časté opakování stejných informací stále dokola sra… pardon, iritovalo (autor má čtenáře za blbce, nebo sám trpí problémy s pamětí). Pro mě relativně vlažné čtení, netrpěla jsem, ale ráda bych se bavila víc. 59%

kniha: Před zneuctěním - David, Peter
BorgDog | ** | před 142 dny

Tahle kniha má všechny předpoklady pro to, být skvělá. Nebo aspoň velmi dobrá. Bohužel není. A důvod proč není, je prostě fakt, že autor zcela ztratil soudnost ohledně toho, co vlastně píše. Ano, Peter David měl vždycky sklon k jistému megalomanství. Nestačilo, že něco bylo velké – muselo to být OBROVSKÉ. Nestačilo, že něco byla pohroma – musel to být ARMAGEDDON. Navíc v kombinaci s pojetím, kterému by často mnohem víc slušel komiks než román. Většinou David nicméně dokázal tyto své sklony buď uhlídat nebo zakomponovat do příběhu nerušivým způsobem. Zde bohužel nedokázal ani jedno.

Prakticky všechno, co se začne dít po zničení lodi USS Thunderchild rychle prolamuje veškeré hranice logiky, jakékoliv vědecké reálnosti i v rámci SF, a z velké části samotného Star Trek universa. Je to prostě akční jízda, kde na dvaceti stranách proběhne vzpoura i „kontravzpoura“, je aktivována i použita ultimántní sueprzbraň, zničena asi tak stovka lodí, zabito nejspíš pár desítek tisíc lidí, a sežrán Pluto. Doslova. Ano, pokud dokážete „nechat mozek v šatně“, budete se bavit, asi jako se lze bavit u románu Jiřího Kulhánka. Pokud ne, bude pro vás kniha utrpením a hodnocení „brak“ ještě shledáte slabým.

Na druhou stranu, některé části děje stojí za zamyšlení. Na rozdíl od třeba Dillardové David umí tvořit dilemata, hlavně velitelská, občas až mrazivě precizně. Pokud se v té záplavě zběsilostí okolo dokážete zastavit a zamyslet nad tím, jak DĚSIVĚ subjektivní může být i pouhé odlišení vítězství od prohry, anebo jak lehce se lze ocitnout v situaci, kdy všechna možná rozhodnutí jsou špatná, a jde už čistě jen o to, na jakou zoufalou kartu vsadíte, nebo kolik krve vám na konci hry zbude na rukou, možná vaše sny o tom, jak by bylo bezva sedět v kapitánském křesle hvězdné lodi, doznají značné trhliny. K tomu nutno přidat některé geniální dialogové repliky. David vždy dokázal psát s více či méně „nelidskými“ postavami mnohem lépe, než s lidskými, a zde to opět dokazuje. Jeho Spock je muž, kterého budete chtít za přítele. Přítele, kterého byste chtěli mít vedle sebe, až přijde konec věcí a na svět padne temnota. A postřehy Madam Q, Sedmé z devíti nebo jistý páreček v TNG naprosto nesnesitelných velících důstojníků, tomu všemu výborně sekundují. Proč jen autora nemohl někdo včas praštit přes ruce pravítkem, když došlo na borgské superkrychle a požírače planet…

Nepopírám, že jsem zklamaný. Ta kniha je jednoduše zkažená, jen s občasnými záblesky geniality. Ano, je to naprosto „jiný Trek“, jak jsem doufal – bohužel jiný neznamená vždy automaticky dobrý. Přesto věřím, že hlavně lidé preferující akčnější kousky nebo nedbající až tolik na ST kontinuitu (bordel, jaký by za sebou v ST vesmíru toto nadělalo, kdyby to mělo být vzato vážně, je prostě… nepředstavitelný), mohou jednoduše sedět a bavit se. A na konci budou mnohem spokojenější, než já.

kniha: Dlouhý pochod - Bachman, Richard
KeB | **** | před 142 dny

Dobrý, hodně dobrý, akorát ta fyziologická část knihy je prostě nesmysl. A tak nějak nechápu, co je to za podivnou ameriku, kde Němco bombardovali východní pobřeží atd.

kniha: Nekromant Johannes Cabal - Howard, Jonathan L.
trudoš | ****1/2 | před 142 dny

Tahle kniha je jednoduše báječná. Nápaditá, humorná i originální, s intelektuálním přesahem a vymazlenou zápletkou. Co mě přitom okouzlilo nejvíc, byla opojná atmosféra pojízdného karnevalu plného podivuhodných monster, falešných her a nejasných proroctví. S tímhle spektáklem jezdí principál Johannes Cabal po světě a sbírá duše ďáblovi, aby vykoupil tu svou vlastní. Jenže vsaďte se někdy s otcem všech lží… Leda nejste-li sám ještě větší lhář.
Prvotina Jonathana L. Howarda je plná břitkého humoru, skvěle nakombinovaného s magií hrůzostrašných historek z přelomu století. Hraje přitom na notu absurdních hodnot společenského života, které se mění se stejnou pravidelností, jako roční období. Děj je v první půlce především sledem různých epizod, teprve druhá část knihy nabídne celistvější zápletku. Zde však už vyprávění trochu stagnuje, jako by autor ty nejlepší nápady zužitkoval příliš brzy a nevěděl, co psát dál. Přesto by mě vážně moc zajímalo, jak se celá série vyvíjí v dalších dílech.

kniha: Američtí bohové - Gaiman, Neil
Speedemon | ** | před 143 dny

Za mě teda nudné a až moc ulítlé. Často jsem si říkal, jestli by nebylo vhodnější to vydat jako komiks. Některé momenty byly vykresleny skutečně jako komiksová okénka :) Jelikož nejsem fanda komiksů tak to hodnotím záporně. Navíc tam většinu času o nic nejde. Celé je to takové putování odnikud nikam jen aby se autor předváděl v co nejšílenějších momentech. Buď ujíždí na nějakém šíleném matroši nebo je trochu blázen protože aby postavy nastoupili na jakýsi obrovský kolotoč, který je přenese do jiného světa/dimenze, je moc i na mě. Od Gaimana jsem kdysi dávno četl Hvězdný prach a taky mě nebavil. Takže jsem se teď vlastně přesvědčil o tom, že si nerozumíme a už mu asi šanci nedám. Plusové body získal za vnořené příběhy o některých bozích (zvlášť už zde zmiňovaná otrocká „povídka“ je hodně silná) a závěr, který tomu dal jakž takž smysl.

kniha: Mise Sinaj - Loomis, Gregg
trudoš | ***1/2 | před 143 dny

Je to akční oddechovka a jako k takové je k tomu třeba přistupovat. Takže určitě nic pro milovníky historie, nebo nedej bože zájemce o vážnou literaturu. Gregg Loomis si ve svém třetím románu už skutečně na nic nehraje a příběh staví po vzoru starých snímků s Jamesem Bondem, okořeněných špetkou z Indiana Jonese. Není to úplně komedie, ale nadsázka je tu znát v každém pátém odstavci, především když dojde na komentování evropských krajů, mravů či osobností.
Bohužel, stran koncepce zápletky selhává vyprávění hned v několika ohledech. Loomis buď záměrně anebo nevědomky ignoruje základní souvislosti, takže chce-li člověk zpětně poslepovat jak a proč, moc to neštymuje. Osnova přitom slepě uhání dle hlasu konspiračního thrilleru, nehledíc na něco tak nepodstatného jako je hodnověrnost. Navíc haprují i historické a technické detaily, které často působí dojmem wikipedických znalostí. Ovšem jak jsem psal na začátku, když k tomu přistoupíte s náležitým očekáváním, nezklame kniha ani v nejmenším.

kniha: Tarzan a lví muž - Burroughs, Edgar Rice
louza | ***1/2 | před 144 dny

Lukrativní název není příslibem mocného Tarzanova oponenta, ale název filmu, který přijeli do džungle točit filmaři až z dalekého Hollywoodu. Více než půlku knihy zabírá popis strastí, které výprava zažívá. Od napadení domorodci, divými zvířaty až po únosy velmi zvláštním kmenem opic odkazujícího na Wellsův Ostrov doktora Moreaua. Tarzan se v první půlce knihy téměř nevyskytuje a i ta druhá je spíš šablonovitým mustrem předchozích příběhů. Přesto je sympatické, že se Burroughs snaží téma nějakým způsobem ozvláštnit a nevyhýbá se ani černému humoru, když Tarzan jako John Clayton nezíská na castingu roli Tarzana z rodu opů a je bez zájmu odmávnut jedním z Hollywoodských producentů. Je vidět, že autor měl se show byznisem v té době již bohaté zkušenosti a ve svém románu s ním tak trochu účtuje. Už ne legenda. Přesto čitelný dobrodružný román. Třebaže podle zavedeného schematu.

kniha: Společenstvo vlků - Pospíchal, Vladimír
trudoš | ** | před 144 dny

Vím, že jsem čtenář, kterému se zavděčit je občas kříž, ale v důsledku mi ke spokojenosti stačí málo – řemeslo a drajv, popřípadě alespoň jedno z toho. Naneštěstí, Vladimír Pospíchal nedokázal do svého Společenstva vlků vtěsnat ani jedno.
Po jazykové stránce je to především práce redakce, která zaspala dobu, místo aby odstranila nešikovné slovní obraty, uhladila celistvost vět a hlavně seškrtala mnohonásobné vykřičníky a otazníky. Kvalita zápletky a hodnověrnost prostředí jde už však čistě na triko autora. A hned z kraje rozjet ságu, kdy úvodní díl ani pořádně nenaznačí co, kdo a proč, to není právě nejlepší způsob, jak nakopnout kariéru. Když přitom vezmu v potaz postavy, jejichž chování nemá daleko k loutkohře, či zvraty, jež přicházejí a odcházejí dle nálad tvůrce, chtělo by to zainvestovat skutečně do milionové reklamy, aby člověk prorazil. Za nešťastné přitom považuji i dětské hrdiny v dosti nedětském příběhu, kdy určit správnou cílovou skupinu je bohužel otázka hodná Šalamouna.

kniha: Zrcadlová říše - Hurley, Kameron
Vlask | * | před 144 dny

Kolega to vystihl přesně. Tohle je jedna z mála knih, kvůli kterým jsem musel prodlužovat zápůjčku. Trvalo mi totiž přes měsíc, než jsem se tou slátaninou prokousal. Kromě genderového mišmaše si autorka vymyslela spoustu vlastních názvů pro styly magie, rostliny, zvyky, země a všechno to důsledně využívá k nelibosti nebohého čtenáře. Ve výsledku to pak vypadá jako četba Malazu, ovšem bez dějové propracovanosti, kterou nahrazují každodenní maličkosti naprosto nevýznamné pro děj. Příběh se navíc dělí na 4 rozdílné linie, které se neprotnou, 3 z nich strašlivě nudí a jen jedna se dá označit za zajímavou a lehce akční. Bohužel zbylé 3/4 knihy tvoří nuda okořeněná spoustu novotvarů, jejichž význam si stejně nebudete pamatovat.

kniha: Drake - McLean, Peter
Vlask | *** | před 145 dny

Autor sice pochytil základy žánru urban fantasy, takže vás čekají temné uličky, monstra schovávající se ve stínech, magické bary plné démonů, zkrachovalý hlavní hrdina popíjející tvrdý alkohol po láhvích a problémy kouzelnického charakteru. Bohužel tomu chybí dvě zásadní ingredience – hlavní postava není sympaťák, ale spíš obyčejný ochlasta a gambler, co se nechává unášet nepříznivými událostmi, místo toho, aby s nimi bojoval. Druhý problém je v absenci napětí. Nic vás nenutí knihu zmáknout za večer a jak to dopadne je čtenáři celkem jedno. PS: humor nenalezen…

kniha: Oneiros - Heitz, Markus
Vlask | **1/2 | před 145 dny

Sice poměrně originální, ale také nic pro zavilé fanoušky scifi, či fantasy. Kniha i hlavní hrdina jsou velmi civilní, realističtí a maximálně neakční. Připomíná to spíše bondovku, s tím rozdílem, že hlavní postava není Bond, ale nějaká méně podstatná vedlejší role. Hlavní záporačka je naopak prototypem bezohledného vědce a superpadoucha, ovšem klaďas na ní se svým aikido nemá šanci zapůsobit, přestože se údajně jedná o legendárního bývalého vraha.

kniha: Hudba pro Vesmířany - Fekete, Ján
Benetka | brak | před 145 dny

Varování : Těm co si to chtějí přečíst hrozí minimálně náhlá mozková příhoda nebo něco podobného.Já to dočetl se zebezapřením,a myslím,že bych měl za to dostat medajli za statečnost!Ale né,vážně – je to hrozná slátanina,to se nedá doporučit ani jako četba pro mládež…To snad ještě mohlo být čitelné v době vzniku,ale i tak asi horko těžko.Jediné co snad stojí za zmínku je varování před globální ekologickou katastrofou.Ale v tomto dílku je to popsáno takovým způsobem,že jeden kroutí hlavou.A do toho přistáli Vesmířané,a nikoho to nijak moc netrápí.Nakonec jsou ještě ukradeni všichni ptáci ze ZOO,a to je zvonec… :)

kniha: Spasitel Duny - Herbert, Frank
louza | *** | před 145 dny

Krátký epilog za první knihou, který původní pohádku, kterak si zavržený a ukřivděný šlechtic bere zpět co je po právu jeho, přivádí do kruté životní reality co happy endem většinou moc nekončí. Hlavním těžištěm příběhu je Paulovo vládnutí a jeho vyrovnávání se s politickou mocí, vlastní jasnozřivostí i s útokem z vnějšku, protože gilda a sesterstvo se ani po porážce původního imperátora nevzdaly svých mocichtivých plánů. Ačkoli první i druhá kniha Duny vznikly skoro současně, spasitel je mnohem komorněji laděný a nějaký trochu zajímavější akční děj se rozjíždí až ke konci. Který je však okolnostmi velmi rychle utnut. Herbert se se svým světem evidentně měl problém rozloučit a s každou další řádkou se do něj víc a víc propadal. Autor přivádí k životu mrtvé postavy a celkově nezdravě lpí na svém písečné světě, bohužel však tápe a kam s ním zjistí až úplně ke konci. Kniha je rozhodně tím horším co lze v rámci Duny číst. A to i když se čtenář vyhne prvnímu zveřejněnému překladu přepadajícímu přes hranu srozumitelnosti.

kniha: Conan a krokodýlí bůh - Blanc, Christopher
trudoš | *1/2 | před 145 dny

Polozapomenutý krokodýlí bůh hodlá prostřednictvím oddaného velekněze ovládnout svět a uvrhnout ho do zkázy. Podle prastarého proroctví se zlu dokáže postavit jedině krásná panna-bojovnice a to pouze v případě, že jí bude doprovázet mocný cimmeřanský válečník. Otázkou za 10 milionů je, kdopak asi ten barbar bude.
Nakladatelství Deus připravilo pro milovníky dobrodružné literatury další směsici heroické fantasy a prvoplánového pulpu. Začátek je ještě slibný – prvních dvacet stran prologu ponechává čtenáře v očekávání příjemné krvežíznivé pouti napříč městem Shadizar. Pak ovšem Christopher Blanc alias Břetislav Čenda sklouzne do tenat podprůměrnosti, která ač solidně napsaná, postrádá jakékoliv záchvěvy originality. Nehledě na ohledy k Howardovým fanouškům. Hlavním kamenem úrazu jsou především postavy vypůjčené z nízkorozpočtové komedie a neuvěřitelně prostinká zápletka mající v sobě více děr než plyšový medvídek po zásahu brokovnicí. Na relax dobrý, jako zarážka do knihovny ještě lepší.

kniha: Tři stigmata Palmera Eldritche - Dick, Philip K.
Dilvermoon | ****1/2 | před 146 dny

Dick má knihy různého stupně podivnosti a pro mě patří tato do toho nejvyššího. A současně patří do toho nejlepšího a „nejDickovatěj­šího“. Děj se odehrává na několika tělesech Sluneční soustavy a i Proxima Centauri hraje roli. Hybatelem děje jsou dvě navzájem si konkurující oblbující látky. Co je ještě celkem neškodná úniková hra a co už něco přesahující chápaní a realitu? PKD si s námi opět kvalitně hraje a opět mu to vychází. V některých komentářích se vyskyuje názor, že autor musel bejt sjetej. Jeho drogová situace se sice trochu nafukuje, ale ano. Byla. Ovšem nemyslím si, že jeho knihy jsou jejím produktem. Prostě to byl výborný autor s fantazií, kterou možná z těchto stavů někdy čerpal. Ale že by tvořil přímo v rauši, to nepředpokládám.

Bezesporu zásadní dílo české literární historie! Ve své době zcela precizně zpracované poznatky o všech autorech, kteří se o žánr SF byť jen otřeli. Doplněno mnoha unikátními fotografiemi a kvalitní bibliografií.

kniha: Na konci apokalypsy - Adamovič, Ivan
toms | *** | před 147 dny

Tentokrát půjdu proti proudu a nehodlám opěvovat něco, s čím si autor nedal mnoho práce. Výběr povídek – ale ano, je reprezentativní, jenže právě proto, že jde o povídky dobré až výborné, jde zároveň o povídky chronicky známé.

Bibliografie je z mého pohledu vysloveně odbytá, autor pouze zrecykloval údaje ze své 20 let staré knihy, doplnil o několik nových zjištění z Houžvičkovy knihy a zcela ignoroval nové poznatky. Tvrdit ještě v dnešní době, že Reschal je pseudonym Franty Štěpánka? Nebo, že John Mackworth je Čech? Podobných zastaralých údajů zde najdeme příliš mnoho, zejména na tak pečlivého badatele žánru SF, jakým Adamovič vždy býval.

kniha: Evakuace - Kloos, Marko
dva mraky | ***1/2 | před 147 dny

Mimozemšťané neodvratně postupují. Armády Země jsou v hluboké defenzivě, ale to nezabrání Severoamerickému společenství a Sino-rusům, aby spolu neválčili. Mizérie v sociálně slabých městských oblastech graduje a seržant Andrew Grayson pokračuje ve své kariéře vojáka. Konečně co jiného múže dělat, vrátit se zpátky do vybydleného věžáku a žvýkat hnusné příděly? Série si drží charakter dobře napsané military bez nějakých větších inovací. Hlavní hrdina je uvěřitelný a prožívat s ním bitvy i něco z osobního života je fajn. Stejně tak uvěřitelné jsou technologie a prostředí ať už jde o chátrající chudé čtvrtě, nebo vesmírné lodě. Co trochu skřípe je logika kolonizační politiky. Terraformované planety jsou popisované minimálně zalidněná nepříliš pohostinná místa. Ale proč proboha zobyvatelnit CELOU planetu, pomocí monstrozních atmosférických procesorů a pak na ni dát pár set tisíc lidí maximálně a hned se za obrovských nákladů hnát kolonizovat celou další?? Ani při druhém a třetím pohledu tahle politika nedává smysl a autor se neobtěžoval to ošetřit nějakým zdůvodněním. Vyvolává to ve mně podezření, že Kloos prostě potřeboval nějakou planetární stafáž, aby mohl znázornit nemilosrcný postup cizinců, ale nechtělo se mu ty kolonie vymýšlet :-) Neoriginalita sice místy hraničí s předvídatelností, ale kupodivu to na mně nepůsobilo moc klišoidně.

kniha: Město a hvězdy - Clarke, Arthur C.
SONP | ***1/2 | před 147 dny

Jedna z pulpovějších Clarkeových knih – ostatně je to předělávka jeho románu z roku 1948, a zkuste se podívat na jeho původní obal. Pro mě osobně byly nejcennější ty části, které se odehrávaly ve věčném městě Diasparu (jakési kombinaci Matrixu a 1984), kde lidé ztratili nejen pupek, zuby a nehty, ale i svobodu uvažování a lidskou zvídavost. Naopak pasáže odehrávající se v enklávě Lys a na Sedmi hvězdách, kde tedy autor opravdu popustil uzdu fantazii člověka 40.-50. let a kde se objevují záležitosti jako hmyzí mazlíček, inteligentní polyp v jezeře nebo planeta-džungle, jsem vzal jako doplňkové. Celkově se nejedná o knihu, která by patřila do mých soukromých TOP10 A.C.Clarkea ale šlo o příjemné počtení na pár večerů. 70%

kniha: Cesta za tatínkem - Jansson, Tove
trudoš | *** | před 147 dny

Po všech vyslechnutých superlativech a letech obdivování byl pro mě konkrétně tento díl zklamáním. Ale jde o prvotinu, takže bych si na základě tohoto rozhodně neodvažoval soudit celou sérii. Přičemž moje rozčarování nepochází ani tak z atmosféry příběhu, jako z absence zápletky. Samotný název knížky vystihuje i její podstatu a nic komplikovaného si pod tím nemá smysl představovat – hrdinové prostě jdou z místa na místo a střetávají se s podivnostmi všeho druhu. Což není v důsledku špatně, kdyby nebyl rozsah tak minimalistický, že nezbylo místo na nějaké vyprofilování postav a charakteristiku světa. Čtenář se tak nemůže ohánět tím, jak jej ten a ten vzal absolutně za srdce, protože o nich jednoduše nic neví, neseznámil-li se s nimi jinou cestou.
Ne že bych ovšem na muminky nějak zanevřel, naopak jsem skutečně zvědav, co si Tove Janssonová pro děti připravila na příště. Imaginace má na rozdávání, nemluvě o nesporném literárním talentu. Tohle bylo evidentně jen oťukávací kolo na zahřátí.

kniha: Princezna z Marsu - Burroughs, Edgar Rice
louza | ****1/2 | před 148 dny

Více než sto let stará sci-fi klasika v podání mistra vypravěče počátku 20. století. John Carter přichází na Mars, kde v zajetí potkává ženu svého srdce. Vybojuje jí svobodu a posléze sobě status vládce planety. Na rozdíl od Tarzana, který šel ještě připodobnit k legendárnímu Mauglímu, není v Johnu Carterovi nic co by bylo alespoň vzdáleně opajclé odjinud. Už jen proto, že příběh je místy celkem přitažený za vlasy a to i na poměry fantaskní literatury. O to víc má však autor rozvázané ruce, což se ukáže hlavně v dalších dílech série. Negativa knihy vyvažuje našláplý děj a čtivé keců prosté uchopení textu. Silní čestní válečníci, lepé ženy potřebující ochranu, hordy zelených bojechtivých nomádů jezdících na příšerných ořích…neutuchající akce. Co víc si přát? Skvělé sci-fi dobrodrůžo pro chlapce, či muže se zastydlou pubertou. Některými možná neuznaná, přesto však nezpochybnitelná klasika žánru.

kniha: Nezkoušej na mě zapomenout - Heteša, Petr
Watari | **1/2 | před 148 dny

Ako sci-fi mi to vôbec nesadlo. Osobne ale nedokážem pozitívne oceniť ani tu detektívnu časť, ktorá predstavuje ukážkový príklad, prečo sa tomuto žánru vyhýbam. Vyšetrovanie sa naťahuje, hlavná postava sa väčšinou len motá po meste (či predmestí) so svojimi nerozlučnými parťákmi Jackom D. z Tennessee a cigaretami s velbloudem a obete pomaly pribúdajú. Keď sa však dej prehupne do záverečnej časti (zrejme inšpirovanej jedným Heinleinovým románom), celá detektívna zápletka stráca zmysel. Pocity z dejového zvratu opísal vhodne snop. Pre mňa jednoznačné sklamanie.

kniha: Tajemství Dračí stěny - Žarnay, Jozef
Benetka | *** | před 149 dny

Musím se přiznat,že jsem na tom tak nějak podobně jako ostatní autoři komentářů.Poprvé jsem toto dílko četl když mi bylo 12,to je bratru již před 36 lety.Pamatuji se,že tenkrát mi to připadalo jako naprostá pecka!Ono tu tehdy v roce 1981 totiž skutečně něco jako scifi pro kluky nevycházelo…No a teď,když jsem to dočetl znovu po těch letech…Tak opravdu nevím zda jsou mé 3 hvězdičky podhodnocením nebo naopak nadhodnocením dílka…Je to skutečně čtení pro mladé,pokud by ovšem vůbec někdo z nich něco četl… :P Není to sice úpná limonáda – hlavní hrdinové dokonce zabíjejí jiné rozumné tvory,ale jinak je to docela pohodové čtení,byť nad některými věcmi se dnes již musím pousmát.A také se najde pár nelogičností a dějových kiksů.Konečně závěrem musím říct,že mě potěšila začínající první láska mezi Standou a Julkou… :)

kniha: Hardcore - Kulhánek, Jiří
Madam Brbla | *** | před 149 dny

Druhý díl série zahájí Patejl v přívětivém prostředí středověké hladomorny, následně přeleze a do značné míry sám vyrobí celá pohoří mrtvol, zaplave si, absolvuje hodiny anatomie a do třetího dílu na čtenáře počká v rakvi. Tím jsem v podstatě shrnula děj, hledat smysl v neustálém burácení střelby a čvachtání vnitřností by byl… no, nesmysl. Zkrátka další bitva mezi Zlem a Zlem o tu naši malou modrou planetu, ve které hlavní hrdina, ten Hodný, morduje po tuctech zejména policisty (pan Kulhánek je zjevně vůbec nemá v oblibě). Fanatická sekta, Nemrtví, pašeráci, Kyberkentaur, záhadná holčička a ještě víc, to vše v náležitě jateční úpravě. Ovšem tentokrát mě tahle one man show nezničitelného svatého Peytla příliš nebavila, brodila jsem se krví jen s občasným pousmáním a bez většího zájmu. 59%

„Přečtením tohoto textu jste popřeli jeho existenci a vyjádřili tak souhlas s jeho obsahem.“
Přiznám se, že tady jsem trochu přestřelil vlastní čtenářské schopnosti. Měl mě varovat už protivný hrdina, jehož krize středního věku je to poslední, co by mě tankovalo, a to navzdory tomu, že jde o satiru. Světaznalé náctileté dívče situaci pak příliš nevylepšilo, především pro rýsující se premisu příběhu – on po ní slintá a ona jej využije. Velká legrace.
Faktem ale je, že tahle kniha v sobě cosi má. Rozhodně to není zápletka, protože tu by člověk pohledal, myšlenkově i jazykově ale není radno autora podceňovat. Monstrozita sociálních sítí, lidský plebs zahlcený reklamou, všudypřítomný strašák finanční krize a další nešvary moderní společnosti, to všechno jsou faktory, které v té či oné podobě známe z vlastní reality a Gary Shteyngart si z nich umí stejnou měrou střílet, jako jimi nahnat strach. Díky tomu to i přes nudnou dějovou linku nakonec nebylo vůbec marné čtení. Ovšem jednou a dost.

kniha: Neuveriteľné príbehy - Dahl, Roald
lamahe | **** | před 149 dny

Nie všetky poviedky v knihe sú majstrovské kúsky (a zďaleka nie všetky obsahujú fantastický motív), ale „wow efekt“ sa pár krát spoľahlivo dostavil, čo mi bohate stačí na veľmi vysoké hodnotenie. Dahl je majstrom zápletky, ktorá je občas odhalená doslova v poslednej vete. Vie to aj s najkratšími poviedkami, ale aj s tými dlhšími. Charakteristkou črtou je hravosť, s ktorou autor skúma všemožné námety. Za mňa super, majster dostál vojej povesti.

kniha: Vypálit Chrom - Gibson, William
lamahe | **** | před 149 dny

Vynikajúca zbierka, ktorá je tematicky veľmi pestrá. A to napriek zrejmému a očakávanému spojeniu so cyberpunkom. Asi najcennejšou časťou sú síce tri poviedky zo sveta Sprawlu, ale zároveň je zaujímavé čítať aj iné ako cyberpunkové motívy od Gibsona. Napríklad drsné kvalitné „space opery“ z blízkeho kozmu v poviedkach Zapadákov, či Červená hviezda…

kniha: Šest vran - Bardugo, Leigh
Lokina | ***** | před 150 dny

Co napsat? Jedno slovo, pecka! Je vidět, že autorka se trochu vyvinula, co se týče stylu psaní. Griša se mi líbila, ale u Šesti vran vidím neskutečný pokrok vpřed. V první polovině jsme byli svědky, jak se k tomu nesplnitelnému úkolu dostali a jak se naši „hrdinové“ na něj připravovali. V druhé polovině už přišlo na řadu samotné provedení sebevražedné mise na jejímž konci, kdyby uspěli, by čekala pohádková odměna. Líbilo se mi, že jednotlivé kapitoly nebyly viděny z pohledu jedné postavy, takže jsme se mohli seznámit s jednotlivou postavou. Postupem času se i odhalovaly jednotlivé střípky z jejich minulosti, která utvářela charakter každého z nich. Kniha byla neotřelá, čtivá, s dávkou akce, humoru, napětí a nečekaných překvapení a zvratů. Žádná hluchá místa nebo nudné dialogy či ploché charaktery postav tady rozhodně nečekejte. Romantická linka je zde lehce nastíněna, takže nijak nenarušuje svižnost příběhu. Konec je otevřený a já se nemůžu dočkat, kdy přijde další díl a bude nám vyprávět znovu o Šesti vranách a jejich dalším nesplnitelném úkolu. :-)

kniha: Druhý krok nikam - Procházka, Jiří Walker
Methat | **1/2 | před 150 dny

Nápady síce autorovi uprieť nemôžeme, len keby boli lepšie napísané. Jednotlivé poviedky vo Walkerovej knihe kolísajú od totálneho braku, ktoré sa nedajú ani dočítať až k 100%, kedy vás poviedka vyslovene baví a boli by ste radi aj za dlhší román. Preto som knihe dal hodnotenie 50%. Najviac ma bavili poviedky Humotronics, Válka s Goky, Balada o Minervě, Crashtest a vyslovená lahôdka a najlepšia poviedka z knihy bola Pevnosť. Nech sa na mňa autor nehnevá ale Tvorci času alebo Kroniky sa nedali vôbec čítať. V tom sa vyzná len autor sám a malé percento zasvätených. A aj posledná poviedka Krysy stála za starú bačkoru.

Walker mi viac sadol pri brutalitách a akcií než experimentoch so slovíčkami a odkazoch na knihy, ktoré normálny čitateľ nemá šancu všetky poznať. Aspoň som zistil, že pán Walker nie je autor pre mňa a jeho ďalším knihy budem prehliadať.

kniha: Smlouva na život - Kloos, Marko
dva mraky | ***1/2 | před 150 dny

Jak už tady padlo, napsané velmi dobře. Lineární děj je odvyprávěný v první osobě, takže to dobře odsýpá. U hlavního hrdiny se autor nepokoušel o nějaký umělecký dojem či charakterovou jemnokresbu. a to je dobře. Co jsem přečetl knihy pamětí vojáků z té či oné války, tohle je podobné. Přes sugestivní vylíčení všech prostředí je to chvílemi jako by se člověk vracel domů. Obrovská gheta sociálně slabých, střízlivě uvažující hrdina z nižších vrstev nastupující k armádě z existenčních důvodů. Řešení lodí a vojenských operací… to všechno už tu v různých mutacích bylo. Ale u některých věcí platí, že trvá dlouho, než se přejí, takže kdo si chce orazit trochou té kvalitní military SF, vřele doporučuji.

kniha: Rekvalifikační kurz - Neff, Ondřej
trudoš | *** | před 150 dny

Kdyby se jednalo o stostránkovou novelu, nebál bych se hodnotit plnou palbou. Ondřej Neff totiž umí být příjemně troufalý, ironický, sarkastický a hlavně trefný. Ovšem jak text třísetstránkového románu ubíhá, čím dál víc mi neustálé omílání toho samého začalo lézt krkem. Dialogy najednou přestaly být zábavné, postavy sympatické a zápletka vlastně nikam neeskalovala – ano vyvíjí se, ale po chvilce jsem si na systém „nejhorší možná varianta“ zvykl, pročež další vývoj neměl čím překvapit. A to beru v potaz, že jde o satiru toho nejdrsnějšího ražení, která nestojí na dějových kličkách. Naneštěstí autor není zas až tak třeskutě vtipný, abych si místo všeho jmenovaného užíval pouze stylistiku. Možná v jiný čas a za jiné situace.

PS: Občas se v různých knihách vyskytnou scény či postavy, které se vám zapíší do duše, ať už v kladném smyslu, nebo v tom záporném. Z Rekvalifikačního kurzu jsem si odnesl vražedkyni dávající nehlídaným nemluvňatům do pusy klíh. No, a další noční můra je na světě.

kniha: Setkání s Rámou - Clarke, Arthur C.
Dilvermoon | ***** | před 151 dny

Poprvé jsem Rámu četl, když mi bylo ještě -náct a pamatuji si, že jsem si velmi obtížně představoval popsané prostředí a různé fyzikální jevy. Po těch letech už dokážu plně docenit tuto velmi atraktivní science fiction, která se i přes exotičnost zkoumaného objektu drží velmi toho science a jen na úplném konci to trochu sklouzne do speculative. Vedle zevrubného (tedy dle možností daných vynuceným spěchem) průzkumu Rámy nechybí ani určitý konflikt mezi planetami Sluneční soustavy a na odlehčení je tu třeba více manželek kapitána Nortona a poněkud prekérní společná komunikace s nimi. Zkrátka takto si představuji skutečnou science fiction, která dává smysl a drží se pravidel. A nenudí.

kniha: Království tvé - Ballard, James Graham
jirikk | *** | před 152 dny

Konzumní způsob života jako živná půda agrese a fašismu, jedno z nosných témat Ballardovy autorské kariéry. Věnuje se mu i v samotném závěru své tvůrčí dráhy, od prvních stran se však nedokáže ubránit až přílišné tezovitosti a postupně dokonce začne nudit. Tento snad až těžkopádně doslovný román mě zkrátka nedokázal příliš přesvědčit a představuje spíše slabší tečku jinak skvělého díla.

kniha: Umělí lidé na Marsu - Burroughs, Edgar Rice
louza | **** | před 152 dny

Na to, že je kniha fakticky posledním románem z cyklu Johna Cartera, protože zbývající dvě knihy tvoří už „jen“ povídky, jde o překvapivě svižný, byť klasicky stavěný příběh. Autor opouští Johna Cartera, který je sice hybnou silou za výpravou pro nalezení lékaře princezny Dejah Toris, ale vyprávěn je z pohledu jeho pobočníka Vor Daje, kterému Burroughs propůjčuje šikovným trikem nadlidské schopnosti. Celý příběh okolo uměle produkovaných lidí je dobře vymyšlen a řemeslně odvyprávěn. Vyprávění má spád a netrpí zbytečnými zkratkami, nebo výplňovou vatou. Po více než dvou desetiletích od vydání první knihy dokázal (narozdíl třeba od Tarzana) autor přijít s románem, který je v souladu se slavnými kořeny série.

kniha: Ohně Azerothu - Cherryh, Carolyn Janice
yerry | **** | před 152 dny

Brána ústiaca do Azerothu vypľuje všetko to, čo do inej brány z minulého zväzku v zanikajúcom Šihuane vošlo. A nie je toho málo. Davy zúfalcov, hordy hrdlorezov prahnúcich po vraždení, ľudí, polovičných aj čistokrvných Ghálov. Azeroth je zem, kde ľudia a zbytky Ghálskej civilizácie nažívajú v 1.500 ročnom mieri a navzájom sa tolerujú. Dalo by sa povedať: je to takmer raj. …až doteraz. Tu sa ocitá aj Morgain spoločne s Vanyom. Tu opäť musia zapečatiť bránu, ktorá má tentoraz tvar ohňov.

Príbeh je to znovu pútavý. Autorkin umiernený feminizmus tentoraz ustupuje do úzadia, keďže väčšina knihy je o Vanyových strastiach po jeho zajatí svojimi nepriateľmi z minulých zväzkov. Dôjde samozrejme aj na Morgain, ale až v poslednej štvrtine knihy. Autorka tu tentoraz opäť niečo prezradí z jej minulosti a podá to tak, že dvakrát múdry z toho nebudeš. Tentoraz sa text nesie v klasickom fantasy duchu, svojou stavbou aj dejom, s prvkami science fantasy, ktoré nie sú okrem začiatku a konca veľmi výrazné. Knižka aj napriek svojmu veku zostáva stále veľmi dobrým čítaním…

kniha: HEX - Heuvelt, Thomas Olde
KainIX | ***** | před 152 dny

Městečko Black Spring je prokleté a navíc v něm straší 350 let stará mrtvá čarodějnice Katherine. Obyvatelé města se řídí striktními pravidly a jen tak dokáží s čarodějnicí, která putuje městem dle přesně daného harmonogramu, žít v jakémsi příměří. Všichni vědí, že porušení těch pravidel by vedlo k jejich zkáze. Stejně se ale najde skupina mladíků, kteří si z čarodějnice nejprvě dělají legraci a tak trochu zkoušejí, co jim projde. Ono se to ale samozřejmě zvrtne a Black Spring už nikdy nebude jako dřív.

Říkáte si, že taková věc by se v dnešní době internetu a sociálních sítí nemohla ututlat? Přečtěte si to. Myslím, že vás to přesvědčí o opaku.

Příběh je dobře vymyšlen a pomalu, ale jistě graduje, načež celá druhá kapitola je jedno velké kataklyzma. Příběh a obzvláště jeho druhá půlka je velmi intenzivní a děsivý. Opravdu jsem při čtení zažíval velmi nepříjemné pocity. Milovníkům hororů rozhodně doporučuji.

Jedinou výtku, kterou bych našel jsou některé podivně kostrbaté věty v prvních kapitolách. Každopádně je to zanedbatelná vada na „kráse“.

kniha: Pán věže - Ryan, Anthony
SONP | **1/2 | před 153 dny

Někdy se stane, že ostatními skvěle hodnocená kniha nesedne (podle komentářů ale nejsem sám). A to byl u mne případ Pána věže: postavy mi absolutně nepřirostly k srdci a jejich osud mi byl takřka lhostejný, nenaučil jsem se pořádně geografii a uspořádání světa, válečné scény pro mne byly utrpením a zhruba od poloviny knihy jsem je začal přeskakovat. Upřímně také přiznávám, že jsem byl někde za druhou polovinou knihy rozhodnut ji odložit, nakonec jsem ale ještě autorovi dal šanci. Nemyslím si, že je to špatná kniha a dvouhvězdičkové hodnocení vyjadřuje spíš můj takřka neexistující emocionální zážitek z ní. Ryan psát umí a jistě bych dokázal vyjmenovat části, které mne celkem zaujaly (Lyrnina dobrodružství na severu, Frentis magicky upoutaný k záhadné vražedkyni nebo Revin příběh ještě předtím, než se pro mě trochu nepochopitelně stala požehnanou vojevůdkyní). Epická fantasy už asi prostě není pro mne tím pravým, snad proto, že už těch fantasy světů je příliš mnoho a moje čtenářská paměť už je obsazena Středozemím, Zeměplochou a Westerosem a už se odmítá učit další – a zvláště nikoliv ty, které se mi zdají neoriginální jako ten Ryanův, který opravdu na můj vkus až moc opisuje od G.R.R. Martina – na severu divocí Lonakové místo divokých, na jihu orientální Alpír místo Dorne a na východě otrokářský Volar. Třetí díl tedy ve čtečce mám koupený, ale nevím, nevím… 50%

kniha: Valion - Borkovec, David
trudoš | ** | před 153 dny

Teoreticky je Valion přímé pokračování Arsianu. Prakticky se však očekávané návaznosti dočkáme až na posledních cca třiceti stranách. Ten zbytek můžete brát jako předehru k událostem příštím, rafinované představení jednoho z mnoha fantasy světů, či jako umělecky koncipovanou literární vatu. Faktem zůstává, že pestrá paleta několika generací lidských a elfích osudů nemá s vlastní zápletkou točící se kolem Sirionů takřka nic společného.
Snaha Davida Borkovce popsat vše, co jen popsat lze, hraničí až z obsesí. Často se navíc opakuje v tom, co už jednou řekl, nebo se zbytečně rozepisuje v momentech, kdy lze použít jednu větu. Chybou je i lpění na detailech, které se však zpětně nijak nezhodnotí. Upozornit na flintu, a pak jí nepoužít, je buď nedbalost, nebo záměrná ignorace – ani jedno však u mě není plus. Na autorovu obranu je nutno říci, že se tu stále něco děje, mění se prostředí a zvrat střídá zvrat, jenže kvůli přehnaně natahovanému textu působí výsledek jako plácání se odnikud nikam.

kniha: Behemót - Westerfeld, Scott
IvoHury | ***** | před 154 dny

Druhý díl výborný. Dokonce se v něm neobjevovaly takové ty nepříliš vhodné formulace a slovesné tvary, jaké jsem kritizoval v díle prvním, kde se zdálo, že kniha vůbec neprošla redakcí. Musím ale říci, že autor nemá pro tento typ literatury zrovna dobře rozvinuté schopnosti popsat to či ono. Nebýt bohaté ilustrované přílohy, tak bych si polovinu věcí vůbec nedokázal představit. Válečné stroje, golemy, ani darwinovské příšerky. Nicméně – ilustrace o vyřešily :)

14567891011121314poslední (335)13380 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu