RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

156789101112131415poslední (271)10809 příspěvků celkem
povídka: Mraganino rozhodnutí - Bodnárová, Gabriela
vyšla v: XB-1 2015/11
yerry | *** | před 170 dny

Akčná až postapokaliptická poviedka, mierne psychedelická, s asynchrónne neprehľadným textom so soft až ekologickým záverom je síce autorkinou prvotinou a s týmto ohľadom pripúšťam, že to vôbec nie je zlé, naopak. Autorka očividne písať vie, text však dopláca na svoju neprehľadnosť, ktorá môže u čitateľa vyvolať zmätok. Chcelo by to trochu prepracovať a bolo by to ešte lepšie… K veci: Matka Zem si vyberá obäte a nebola by to scifi, keby Matkou Zemou nebol nikto iný ako (A teraz pozor, možný spoiler, preto kto chce, čítaj nasledujúci text odzadu!!!) aicnegiletni áksmezomim ;)

povídka: Zatraceně moc sněhu - Vácha, Dalibor
vyšla v: XB-1 2015/11
yerry | ** | před 170 dny

Kvalita autorových poviedok je subjektívne veľmi odlišná. Doposiaľ z tých čo som čítal viac či menej vzťahujúcich sa na problematiku mŕtvych chodcov, jedna docela vyčnievala nad priemer. Táto trochu akčná, trochu alternatívne historická o profesorovi Dolfim Hitlerovi v úlohe hlavného záporáka ma však opäť nepresvedčila o autorových kvalitách…

povídka: Spousta - Sanderson, Brandon
vyšla v: Tři tváře
Madam Brbla | ****1/2 | před 172 dny

Stefan Leeds je excentrický génius, nebo spíše naprostý cvok, který žije skoro sám v domě s bezmála padesátkou místností. Záhada nejen pro psychology a psychiatry. Ale Stefan vůbec není osamělý, jeho dům přece obývají halucinace – jako například odbornice na lidi Ivy, moudrý Tobiáš, Armando toužící se vrátit na mexický trůn, nebo můj oblíbenec Jack, svérázný odborník na zbraně a boj. Desítky různorodých osobností, sdílejících se Stefanem životní prostor, zkušenosti a nálady. Když se k téhle úsměvně odlehčené směsi přidá dobrá zápletka, má čtenář o skvělou zábavu postaráno. A možná by, stejně jako já, uvítal více povídek, třeba i román o Stefanovi a jeho domově pro imaginární společníky. 90%

povídka: Kruh - Cch‘-Sin, Liou
vyšla v: XB-1 2015/11
yerry | *** | před 174 dny

Výpočtová technika a staroveká Čína? Prečo nie? Stačí pár logických operátorov, príkazy na papyruse ako softvér a hardvér v podobe troch miliónov čínskych vojakov :) Skúsený čínsky autor to vsadil do skutočných reálii z histórie starovekej Číny. Skrátka hard scifi na čínsky spôsob, za prečítanie to ale stojí :)

povídka: Mono no aware - Liu, Ken
vyšla v: XB-1 2015/11
yerry | **** | před 174 dny

Samotný koncept poviedky nie je ničím novým, no Ken Liu mu dodáva riadny kus čínskej poetiky napriek tomu, že hlavným protagonistom je japonec. Jediná vesmírna loď, dosť zaujímavo konštrukčne vybavená, odlieta preč z našej slnečnej sústavy na ktorú mieri vesmírne katastrofické kladivo obrovských rozmerov. Ken Liu tu rozohráva hru o sebaobetovaní v duchu kolektívneho vedomia ako protiváhe voči individualizmu. Rozohráva túto hru tak, že v tomto prípade to kolektívne vedomie dáva zmysel, ego by tentoraz znamenalo pravdepodobne smrť pre všetkých…

povídka: Odvěký meč - Sanderson, Brandon
vyšla v: Tři tváře
Madam Brbla | ***1/2 | před 174 dny

„Young adult“ – pomrkávalo na mě z každé stránky, ne-li z každé věty „Odvěkého meče“. Povídka je napsaná na základech hry a je to na ní hodně znát. Akční fantasy příběh křížený se sci-fi prvky, ve kterém předurčený mladý hrdina putuje za svobodou a poznáním, questy si přitom zadává víceméně sám. Není na té cestě osamělý pořád, proto se může velmi často pouštět do slovních přestřelek se svou nevyzpytatelnou společnicí, případně páčit informace (nejen) o světě kolem sebe z různých NPC. Verbálním soubojům je věnována stejná pozornost jako těm fyzickým s meči, šípy či firebally. Přímočaré vyprávění se začíná klikatit ve druhé půlce děje, aby v závěru lehce sklouzlo z vyjetých kolejí hrdinských fantasy. Být o polovinu mladší, nejspíš bych sem v extázi švihla 100%, leč bohužel, stará vyzobaná kukuřice (jako já) obvykle potřebuje při četbě více rafinovanosti a originality, aby pocítila alespoň záchvěv někdejšího nadšení. 69%

povídka: Rok krysy - Čchen Čchiou-fan
vyšla v: XB-1 2015/11
yerry | ***** | před 174 dny

Poviedka pravdepodobne reflektuje minulé a súčasné reálie komunistickej Číny s kapitalistickým náterom. Je jednou z dvoch najlepších v tomto čísle. Je antimilitaristická, poetická a výsostne čínska. Rozpráva o tom, že všetci sme len drobnými figúrkami na obrovskej šachovnici, vo svete, kde už niet priestoru pre Bohov. Ich rolu zastupujú nevidené šedé eminencie Orwelovského typu, ktorých ťahy tie šachové figúrky nemajú šancu odhadnúť.

Veľký hráči rozhodujú a geneticky pretvárajú živočíchy podľa toho, ako im to vyhovuje. Neberú ohľad na to, že tieto môžu nadobudnúť inteligenciu, následne náboženstvo, kultúru a pod. Zostávajú len mäsom, produktom vytvoreným veľkými hráčmi. Poviedka je o tom, že nepriateľ, voči ktorému bojuješ, nie je tvojim nepriateľom… Vynikajúci text so spodnými prúdmi na zamyslenie. Takéto mám rád…

povídka: Tchung-tchungino léto - Sia Ť’ia
vyšla v: XB-1 2015/11
yerry | ** | před 174 dny

Technooptimistická poviedka o tom, ako nové technológie spáchajú ďalšiu revolúciu v sociálnych vzťahoch ľudstva. Text akoby vypadol zo šuplíka ktorémusi literátovi píšúcemu v duchu sovietskej školy. Podobné texty sa písali niekedy v 70. – 80. rokoch na našej strane barikády. Naviac autorkou je žena. Na texte to badať. Príbehy písané z pohľadu malých detí sú síce milé, u mňa však príliš nebodujú. Teda jedná sa tu vlastne o tom ako by sa mohol vyriešiť problém so starou a bezvládnou generáciou…

Schizo povídka o neurčitosti a nejistotě vzpomínek. Ale kým pak lidé jsou, když jsou to právě vzpomínky, které nás do značné míry utvářejí? Dick je jako vždy myšlenkové hutný a snaží se to zároveň zabalit do čtivého kabátu, v tomto případě i lehce akčního, ale musím říct, že transfer těch silných myšlenek na mě v jeho podání moc nepůsobí. Mám raději jednodušeji a po lopatě podaná moudra. Ale jinak super věc, obzvláště pokud si něco zobnete a chcete mít bad trip.

Podobenství o míjení se lidí, o nepoznatelnosti druhého, byť blízkého tvora. Kromě toho se povídka jen tak mimochodem vypořádá s věčnou touhou po úspěchu a penězích a uvěřitelně vykreslí, co vyhrává – prachy nebo „milovaná“ osoba? Hutnost se Dickovi upřít nedá. Velmi dobré, znepokojivě pravdivé až čtenářsky nepříjemné.

Vizionářství Filipovi nechybělo. Zhoubný vliv vlády jedné strany na Čínu je dokonale uvěřitelný. Všudypřítomná paranoia před spolustraníky jako vystřižená v východního bloku. Sledování lidí při TV projevech Vůdce a okamžité jednání Bezpečnosti, když se někdo náhodou nedívá nebo dostatečně neklaní je namířena přece jen ještě kousek dál za dnešek, ale opravdu ne o mnoho. Tajná, možná revoluční organizace, které jde o poznání identity Vůdce a balíček s drogou zase působí jako z Matrixu. Hodně hutná povídka, které bohužel schází jasné zakončení. Je odtažitě podivná a vyvolává nejistotu jak v hrdinech, tak ve čtenářích. Jenže trip je prostě jen trip, který vyšumí. U děje bych si představoval jasnější záměr a zakončení.

povídka: Proti prvnímu přikázání - Pilipiuk, Andrzej
vyšla v: Kroniky Jakuba Vandrovce
Lucc | ***** | před 177 dny

Už v Hochštaplerovi Andrzej naznačil, že jeho silná poloha je horor. Umí několika slovy vykreslit mnoho a ještě víc naznačit. V této povídce překvapivě není po humoru ani stopy a možná právě proto je z celé sbírky nejlepší. Je inovativní v několika ohledech. Jednak vnáší do spíše slovanské sbírky anglosaské téma degenerované komunity a druhak velmi zajímavě používá prvek katolické církve. Ve současné literatuře je církev podávána vesměs negativně. Je to v módě. Pilipiuk jako Polák má ale jiný pohled. V Proti prvnímu přikázání je církev, její struktura a její rituály správě podávány jako obrana proti zlu. Nebo spíše Zlému. Kněží zde vystupují bezmála jako hrdinové z akčních filmů. Také Vandrovec je zcela jiný. Není to cynický věčně ožralý poživačný povaleč, ale cílevědomý muž morálních zásad. Prostě někdo úplně jiný. Hrdiny vysoké literatury. Pěkně temné literatury.

povídka: Pohádečka pro vnoučka - Pilipiuk, Andrzej
vyšla v: Kroniky Jakuba Vandrovce
Lucc | *** | před 177 dny

Vandrovec uspává vnoučka a povídá mu pohádku. Domotá kde co a konec je takový příjemně nečekaný, ale jinak v tom nic hlubšího není. Jako ve většině Pilipiukových tex­tů.

povídka: Tajemství vody - Pilipiuk, Andrzej
vyšla v: Ikarie 2002/10; Kroniky Jakuba Vandrovce
Lucc | ****1/2 | před 177 dny

To je vončo. Vandrovec na dovolené na priglu. Má dietu a díky ní se chová úsporně a účelně. Příjemně slovanské strašidlo proti němu nemá žádnou šanci.

povídka: Z archívu Y - Pilipiuk, Andrzej
vyšla v: Kroniky Jakuba Vandrovce
Lucc | *** | před 177 dny

Už ten špatně přeložený název mě měl varovat, že toto bude slabší kousek. Polský alkohol a Hollywood nejdou moc k sobě.

povídka: Hotel U loupežníka - Pilipiuk, Andrzej
vyšla v: Kroniky Jakuba Vandrovce
Lucc | **** | před 177 dny

Přeplácané a odnikud nikam jdoucí. Pilipiuk neměl vůbec plán. Prostě psal, co mu prsty na klávesnici přinesly. Prázdniny, hotel, mafiáni, duchové, satanisti, policajti, peklo. Je to vtipné, má to drajv a je to ztřeštěné, ale Andrzej má na víc, jak několikrát ukázal.

Je úžasné, jak se za necelé století pootočí kolo literárních klišé! Potkat domorodého medicinmana, který nechce hrdinovi sdělit Velké ekologické poselství o selhání Bílého muže, nýbrž mu zcela přízemně usiluje o život, je velmi osvěžující! Howard má stále ještě vytříbený jazyk (čteno v originále), pointa je samozřejmě průhledná, neboť ji po něm využili celé generace literátů.

povídka: Čip - Pilipiuk, Andrzej
vyšla v: Kroniky Jakuba Vandrovce
Lucc | *** | před 182 dny

A je to tady. Mimozemšťané nás čipují! U Jakuba Vandrovce ovšem nepochodí. Je to blbina, ovšem souboj v pití byl fajnový.

povídka: Vzpoura vepřů - Pilipiuk, Andrzej
vyšla v: Kroniky Jakuba Vandrovce
Lucc | **** | před 182 dny

Stejně jako v Na rybách tu zvířata mluví.To je ale jen ta vtipná omáčka jinak docela drsného střetu Jakuba s téměř rovnocenným protivníkem. Přijdou na řadu další Jakubovi exorcistické a magické postupy. Jediné, co mi haprovalo, byla motivace protivníka a pasáž o rozdělení Jiných podle farností. Jinak super.

povídka: Kontrola - Pilipiuk, Andrzej
vyšla v: Kroniky Jakuba Vandrovce
Lucc | ***1/2 | před 182 dny

Krátká vtipná črta o střetu Vandrovce-paliče s orgány.

povídka: Hochštapler - Pilipiuk, Andrzej
vyšla v: Kroniky Jakuba Vandrovce
Lucc | ****1/2 | před 182 dny

V této povídce Pillipiuk konečně naplno ukázal své možnosti. První polovina je naprosto skvělá, možná proto, že v ní není Vandrovec (objeví se jen jako postava v TV a navíc ani tam nepůsobí moc vandrovecky). Atmosféra je řádně hororová, historické, sociální, sociologické a politické postřehy ji nádherně dobarvují a celé to působí naprosto uvěřitelně – podnikatel, strašidelný dům-továrna, duchové, problémy s pracovníky, … Pak přijde i kus humoru a nakonec Vandrovec. Zakončení je příliš zbrklé a fanfarónské, ale proč ne. Opravdu dobrá povídka. Možná i proto, že do ní autor pustil pár skutečných postav a ne jen karikatury, a že jsem se konečně dočkal toho exorcismu.

povídka: Hlavice - Pilipiuk, Andrzej
vyšla v: Kroniky Jakuba Vandrovce
Lucc | *** | před 184 dny

Povídka bez fantastického prvku založená převážně na svérázném humoru. Pilipiuk má talent na situační komiku a dobře čte lidi (strážmistr), ale zatím je to opět pouze torzo a ne pořádná povídka.

povídka: Horoskop 2003 - Pilipiuk, Andrzej
vyšla v: Kroniky Jakuba Vandrovce
Lucc | **1/2 | před 184 dny

(Rádoby) vtipný horoskop. Takovýchhle kousků bych dokázal za den napsat…

povídka: Na rybách - Pilipiuk, Andrzej
vyšla v: Kroniky Jakuba Vandrovce
Lucc | **1/2 | před 184 dny

Malý vhled do duše JV zabalený do bídného remixu na známou pohádku. Hajzlové čtení, ve kterém se vlastně nic nestane.

Toto není ani povídka a už vůbec ne žánrová. Jen jeden vtip a krátká ilustrace vztahu Jakuba Vandrovce k čtyřnohým miláčkům a lidem.

povídka: Zabíječ - Pilipiuk, Andrzej
vyšla v: Kroniky Jakuba Vandrovce
Lucc | ***1/2 | před 184 dny

Je to sice jízda, ale jde pouze o črtu, která neprozrazuje ze světa Jakuba Vandrovce skoro nic, kromě toho že si rád přihne a má ve Vojslavicích světe div se dokonce nějaké kamarády. Jako úvod do Vandrovcova světa mi to přijde nešťastné. A bude ještě hůř. Až Hoštapler to pořádně rozčísne.

Pracovníci pozemského schvalovacího ústavu tuší, že ganymedské hračky na letošní vánoční trh budou uvedeny s nekalými záměry… Na malý prostor se Dickovi podařilo vměstnat vše podstatné a ještě dost navíc. Perfektně vykreslil nervózní svět eskalujícího soupeření vnitřních planet s ekonomikami měsíců. Jak to dopadne se dalo tušit dopředu, ale už ne jak se to stane. Konec byl skvělý. Podobně silný závěr měl být už v Tak pravil mrtvý. Ve Válečné hře ho naštěstí Dick zvládl s přehledem. Proč tedy půl hvězdy strhávám? Když podrobíte ten i mnou velebený konec kritickému zkoumání, dojde vám, že by to stejně neznamenalo konec. Jednak věřím, že existují další mechanismy, jak odstranit výrobek z distribuce a hlavně – lidská přirozenost je opačná a v konfrontaci s realitou by tento hodnotový imprinting nemohl uspět. Ale i tak je povídka super.

Dick se definitivně propsal k vyšším sférám. Dokonce retrospektivní pasáže! :-o
Teď vážně, …, na této povídce je znát, že Dick píše lépe. Dialogy už nejsou tak toporné, byť jsou občas vysvětlující. Text je sevřený a má razanci. Jenže se nepodařilo uhlídat vyřídilku a je to prostě dlouhé. Zbytečně.
Námětově opět zajímavé. Mimoděk nahozené zajímavé koncepty (posmrtný položivot a jeho dopady na společnost – Den zmrtvýchvstání, ekonomické otroctví v oceánu, politické motivy), které však slouží jen jako berličky celému autorskému záměru. Který mohl být velmi dobrý, kdyby Dick použil v závěru nápad, který v jeho textu jasně zazní – marketingové řešení celé šlamastiky s volbou prezidenta pomocí mediální saturace. Jenže on místo toho nechá celý text vyvanout do (ne)konce. Škoda. Zůstala jen mírně znepokojivá SF thriller novela psána podivným tónem.

Vojak, vedec, básnik a robotický pes na neznámej planéte, ktorej kulisy tvoria dedinčania a tmárska spiatočnícka náboženská sekta, ktorá hlása, že človek nemôže lietať. Čo z tohoto námetu asi tak môže vzísť, ak tipuješ blbosť, tipuješ správne. Nezaujímavé a vo svojej dobe politicky nezávadné, teda škvár z oblasti, kde sa vyskytoval systém, tváriaci sa ako socialistický…

Poviedka síce nemá na tie najlepšie Asimovove práce, ale napriek tomu bola veľmi dobrá, sympaticky zastaralá ale s posolstvom aj pre dnešok. Nespoliehaj sa príliš na štatistické údaje, presnosť a výpočtový výkon počítačov, lebo prvé aj posledné slovo má vždy človek…

povídka: Samota - Izakovič, Ivan
vyšla v: Hledání budoucího času
yerry | ** | před 185 dny

Osamotený moreplavec a mimozemšťania medzi nami o ktorých nevieme, keďže sú inou formou a inak komunikujú. Podarí sa to len pár osamelým osobám mysliacich na určitých úrovniach. Myšlienka bola docela dobrá, ale tá forma, ktorú autor zvolil mi nesadla.

Napriek svojmu veku a možno aj práve kvôli nemu pravdepodobne najlepšia poviedka z tejto antológie. Kam sa na tie zmutované bytosti hrabe Star Trek. Docela rád by som si pozrel nejaký vizuál k tejto poviedke. Jasné, je to jednoduché ale má to silu a je to najklasickejšia klasika. Takto sa už bohužiaľ nepíše…

povídka: Dokonalý zločin - Branstner, Gerhard
vyšla v: Hledání budoucího času
yerry | ** | před 185 dny

Úvaha o identite robotov a ich náhradných súčiastok. Pointou je jednoduché priamočiare riešenie. Z poviedky je cítiť, že autor bol spisovateľom z východného bloku bipolárneho sveta…

povídka: Nevinnost - Russ, Joanna
vyšla v: Hledání budoucího času
yerry | * | před 185 dny

Mierne povedané: z tejto poviedky som zmätený. Nemôžem sa k nej dosť plnohodnotne vyjadriť, keďže mi akosi unikla pointa :(

povídka: Gentleman naruby - Urban, Pavel
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | *** | před 185 dny

Bol som pripravený na military horor :) … a ono je to v štýle klasiky. U tohoto autora som zvyknutý na iné kúsky ale tentoraz sa docela trafil aj napriek tomu, že to nobolo z rýchlopalnej zbrane v rukách amerického mariňáka. Krátky horor spĺňajúci svoje atribúty, a tak to má byť…

povídka: Psí měsíc - Čechalová, Božena
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | **** | před 185 dny

Veľmi dobrá mikropoviedka o inteligentných zvieratách a ich telekinetických schopnostiach. Ak sa raz odohraje súbeh udalostí, ako pokusy na zvieratách, zlá nálada, nespavosť a mesiac bude svietiť tou správnou intenzitou, môže sa udiať niečo, čo si niekto odserie … a v globálnom merítku… Tradične veľmi dobrá poviedka od tejto autorky.

povídka: „La Sedienta“ - Lukačovičová, Lucie
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | *** | před 185 dny

Tématicky úplne inde položená poviedka ako bola téma tohoto horového čísla. Z westernov a indiánok som už síce vyrástol, ale autorka tu tento žáner obohatila aspoň o futuristickú steampunkovú obrovskú šrokorozchodnú lokomotívu. Vyslovene som to nepočítal, ale pri tých prestrelkách a bodnutiach padlo, sa mi zdá, viac mŕtvol ako bol počet osôb, ktoré poviedka obsahovala. Dobre, pár mŕtvoliek naviac nikdy nie je na škodu. Ako oddychovka to docela ušlo…

povídka: Stopy v písku - Komprdová, Zuzana
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | **** | před 185 dny

Atorkin jazyk bol naozaj ukážkový, poetický, v duchu starých majstrov ako napr. HPL. Poviedka bola atmosférická a veľmi príťažlivá, vyložene síce nedesila ale dokázala ma priklincovať ku stoličke napriek tomu, že nie som nejakým fanúšikom hororov.

Je tu prastaré zlo, tmavé a temné hlbiny, dievčatko so šupinami na častiach tela, ktorého jeden z rodičov určite nie je človek… Jednoznačne najlepšia poviedka tohoto čísla časopisu. Ak niekto preskakuje domácu scénu, v tomto prípade určite pochybil…

povídka: Vánoční zpravodaj - Willis, Connie
vyšla v: Vnitřní záležitosti
Dilvermoon | *** | před 186 dny

Povídka o tom, jak se náhle lidé chovají ohleduplně a proč. Je tam vtip, je to čtivé, jako obvykle u této autorky je hlavní hrdinka na roztrhání a do toho spousta mezilidských vztahů. Je možná až příliš přímočará, na druhou stranu jde ale opravdu jen o humor, nic víc, nic míň.

povídka: Smrt na Nilu - Willis, Connie
vyšla v: Vnitřní záležitosti
Dilvermoon | ****1/2 | před 186 dny

Podivný výlet do Egypta. Pyramidy, Údolí králů… Atraktivní prostředí, vtip nechybí, realita však trochu podivná. Závěr výborný a záměrně nejasný.

156789101112131415poslední (271)10809 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu