RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

125225325425525625725825926026126210480 příspěvků celkem
povídka: Rytíř a drak - Kuglerová, Ivana
vyšla v: Drakobijci 1; Legendy: Draci; Pevnost 2002/06
firen | **** | před 3566 dny

Vcelku se mi to líbilo, i když možná by mohl být trochu pomalejší a tím i napínavější děj.

Tato povídka se mi velice líbila. Jde vidět, že Šlechtovi povídky v pozadí hranic, které chrání hrdí hraničáři neztrácejí na kvalitě či spíše naopak.

Opravdu povedená povídka. Líbilo by se mi, kdyby podle této povídky někdo napsal dlouhý souvislý příběh. Vystává však otázka zdali by takový příběh, nepokazil, či nepozměnil dojem z této povídky.

Úvodní povídka z knihy nás seznamuje s obyvateli domu č.16. Svérázné postavičky poslouchají vyprávění spolubydlícího, jak potkal emzáky, kteří opravují silnici kterou poškodil jejich létající talíř. Samozřejmě mu věří.

Spíš než povídka je to prolog k této antalogii

povídka: Záchrana - Green, Jonathan
vyšla v: Do Malströmu
greyknight | *** | před 3690 dny

Vekmi pekna povidka, ale ne zrovna dobry preklad nekterych vyrazu,aspon podle me, jinak bych hodnotil vyssi znamkou

povídka: Mayflower II - Baxter, Stephen Michael
vyšla v: Plameny hvězd
quinnet | ***** | před 3778 dny

Skvelá poviedka, ktorá prináša nový pohľad na prastarú tému generačných ľodí.

Jedna z nejslabších povídek z pera mistra Kinga.. Žádné napětí, jen nuda na pár stránek…

Velmi dobrá novela od slovenského spisovatele Juraje Červenáka. Znovu se jedná o stále oblíbenější historickou fantasy. Tentokrát ale hlavním hrdinou není černokněžník Rogan se svým vlčím přítelem Goryvladem, nýbrž ruský bohatýr Ilja Muromec. Spolu se svým druhem Thorgilem doprovází karavanu obchodníků temným hvozdem, kde číhá tajuplná hrozba – muž jménem Slavík, který společně se strigou Marinou vládne lesu. Tak se stane, že běs rozpráší skupinu a unese Thorgila. Najde ho bohatýr dost rychle, nebo skončí jako potrava pro Slavíkovy děti? Povídka má neopakovatelný náboj a čte se jedním dechem. Krásné počtení pro dlouhou chvíli.

povídka: Kili - Souček, Ludvík
vyšla v: Bohové z hvězd; Ďáblův prsten; Operace „kili“
psykkoman | ***** | před 3901 dny

Zeměkoule sužovaná přírodními silami,které se vymkly z normálního běhu věcí… nepřipomíná vám to něco? Ale Souček o tomhle psal už před spoustou let. Kvůli této novele jsem nestihl autobus,kterým jsem měl odjet z města, protože jsem se nedokázal odtrhnout. Tak si to sežeňte, přečtěte a dumejte. Dumejte…

Vynikající povídka, která patří k nejlepším pracím ve fantastickém žánru.

povídka: Index vitality - Pecinovský, Josef
vyšla v: Házím ti laso, kamaráde; Ikarie 1992/05
Duirin | ***** | před 3903 dny

Výborná povídka opět od Pecinovského. Jeho náměty jsou celkem neotřelé. Žít s tím, že pokud se zraníte tak, že budete dlouho mimo pracovní schopnost, takže je jisté, že vám index vitality klesne pod 100, tedy nemá smysl vás léčit… proč ne? :) Ale jen díky tomu by si ta povídka nevysloužila místo u mně v nejlepší čtyřce, takže si to přečtěte.

První věc, kterou jsem od Pecinovského četl. Bylo to na doporučení a povídka mě rozhodně nezklamala. Stejně jako u ostatních bych měl napsat, že je úžasná, protože patří do mé TOP 4. Díky tomu můžu o Pecinovském prohlásit, že je to jediný česky píšící autor, kterého čtu.

Výborná povídka, která patří mezi mé 4 nej. Simon Kress se nezdá, ale je úžasný. Ovšem v porovnání s písečníky… no, nevím :)

Hurá! Vize skvěle fungující anarchistické společnosti je jednou z mála, na které jsem při svém putování SF světy narazil…snad by se dal připomenout jen Vyděděnec U.K.LeGuinové. Alespoň 7 hvězdic bych nejraději dal za tenhle „návod, jak na to.“ Takhle mohu maximálně ukápnout trochu reverzní sentimentality kvůli tomu, že nežiji v době, kdy je možné se na jinou planetu opravdu přestěhovat.

Krásná povídka od amerického spisovatele R. E. Howarda. Nájemný žoldák Conan se dostává spolu s pirátkou Valerií do neznámého města Xuchotlu, které se nachází uprostřed neprostupné džungle. To je tvořeno jediným obrovským spletitým palácem a v jeho útrobách mezi sebou bojují dva znepřátelené kmeny. Conan a bojovnice se tak dostávají do smrtelného nebezpečí. Hlavní roli, jako u většiny autorových děl, hraje dusivá a napjatá atmosféra, která by se dala krájet. Téměř cítíte to napjetí a příjemné mrazení v zádech. Námět je určitě zajímavý a konec dost překvapující. Nejlepší conanovka, kterou jsem kdy od Howarda četl. 100%

Skvělá hrůzostrašná povídka, při které vás bude jímat hrůza a mrazit v zádech.

SF horor z postapokalyp­tického světa. Takových už tady bylo,řeknete si asi. Jenže u PKD jde (jak jsme zvyklí), přece jen o něco hodně jiného, než obvykle. Vřele doporučuji, ale radši nečíst před spaním…

Krásný příklad toho, že satira může být mnohem děsivější než většina hororů. A ještě větší mráz začne člověku běhat po zádech po dočtení, když začne uvažovat o souvislostech mezi světem povídky a světem naším… ani po 50 letech neztratil tento příběh nic ze své aktuálnosti, spíš naopak…

povídka: Zrcadlo - Durrell, Gerald
vyšla v: Jablíčko pro slečnu učitelku a jiné horory
magio | ***** | před 3920 dny

Spolu s Howardovými Křídly v noci a Písečníky od G. R. R. Martina jednoznačně má nejoblíbenější povídka. Když jsem ji jednou v noci přečetl poprvé, bál jsem se i jít potmě po domě, od té doby také nemám rád velká zrcadla. Tou nepopsatelnou a okouzlující atmosférou hrůzy je povídka nasáklá od začátku do konce. Tak a teď něco o ději tohohle dílka. Muž jménem Gerry se staví na návštěvu u svých známých a dostane k posouzení jeden starý deník. Tajemný autor v něm popisuje hrůznou událost, která se mu stala na odlehlém zámku u přítele. Petr Letting (pisatel deníku) je obyčejným obchodníkem se starými antikvariátními knihami. Jednoho dne ale do jeho domu přijde záhadná návštěva, šlechtic Gideon de Teildras Villeray. Ten žádá Petra, zda by mu nezhodnotil knihovnu v jeho sídle. A tak se z knihovníka a hraběte postupně stávají nejlepší přátelé. Za několik měsíců se tajuplný Gideon ozve znovu. Jeho strýc záhadně zemřel a hrabě Villeray se tak stal vlastníkem obrovského majetku. Petr se proto vydává za přítelem do jeho nového domu, aby posoudil tamní knihovnu. Tak přijíždí do osamělého zámku v němž se nachází podezřelý počet zrcadel. Vír událostí se roztáčí a na jeho konci… To už si přečtěte sami. 100%

povídka: Píseň pro Lyu - Martin, George R. R.
vyšla v: Písečníci; Píseň pro Lyu; Povídky
Duirin | **** | před 3927 dny

Jak už jsem psal k celé povídkové sbírce – dost jsem byl na tuto povídku zvědavý a jednoduše řečeno musím říct, že je zvláštní. Povídka mě zaujala, ale neoslnila. Nicméně už teď tuším, že na ni jen tak nezapomenu a postupem času ji budu hodnotit stále lépe a lépe. Prozatím jsou to ale 4* a určitě stojí za přečtení.

Povídka Bivoj a vládce stříbrného šípu sice nepatří k Červenákovým nejlepším pracím, ale za pozornost přesto stojí. Bivoj, syn vladyky rodu Strošovců při pronásledování zlodějů a vrahů ze sousedního kmene Jezevců v sebeobraně zabije nepřátelského náčelníka. To však rozhodně neměl dělat! Krev mrtvého totiž probudí ze staletého spánku dávného pohanského boha, který žil před mnoha a mnoha lety. A co myslíte, že se stane? Ano, hádáte správně. Stvůra začne vraždit. Podaří se ji Bivojovi zastavit? Nebo ho ďábelský tvor sežere k svačině? Příběh plný mocné magie, zlámaných kostí a smrti začíná.

Skvělá povídka, která se stala předlohou výborného hororu Věc Johna Carpentera.

Vynikající povídka! Křídla v noci jsou možná nejlepší u nás vyšlou povídkou Roberta Ervina Howarda. Poprvé mi úplně vyrazila dech. Vypráví o tom, jak se anglický dobrodruh Solomon Kane setká v neznámém koutu daleké Afriky, s harpyjemi ze slavných Starých řeckých bájí a pověstí. Povídka má neopakovatelný náboj, strašidelnou atmosféru a neobyčejnou zápletku. Také postavy akaan-harpyjí jsou skvěle vykresleny. Přečtěte si nezapomenutelné dílo od zakladatele fantasy literatury. 10/10

povídka: Hlad a extáze upírů - Stableford, Brian
vyšla v: Ikarie 2006/11
avatar2 | **** | před 3965 dny

Skvělá povídka, která svádí dohromady řadu fiktivních osob, literárních postav i skutečných osobností. Nese se v příjemně ponuré atmosféře plné mlhy a tmy. Opravdu mně potěšilo setkání Oscara Wilda, H. G. Wellse, Sherlocka Holmese, upíra a dalších v jedné povídce. Děj se sice nese v pomalejším tempu a celkem předvídatelný, to ale k tomuto typu lehce detektivních povídek patří. Jednu hvězdičku srážím za předvídatelnost a za to, že ze sebe můj oblíbený Sherlock Holmes nechá udělat troubu :-)

povídka: Dolanův cadillac - King, Stephen
vyšla v: Dolanův cadillac
Speedemon | ***** | před 3983 dny

Brilantní povídka o neuhasínající pomstě. Co je člověk schopen udělat, aby sám dokonal spravedlnost. Neuvěřitelné! King zde opět rozjel svůj um a vše mu dokonale vyšlo. Bez dechu jsem četl až do konce a držel hlavnímu hrdinovi palce. Víc takových věcí!

povídka: Císař Gondwanie - Di Filippo, Paul
vyšla v: Ikarie 2006/11
avatar2 | **** | před 3988 dny

Už dlouho jsem nečetl tak dobrou povídku. Super téma alternativních světů, dobře a srozumitelně napsané, výborně přeložené. Jednu hvězdičku srážím za to, že by téma chtělo větší prostor, nějakých pět stran je přeci jen málo. Ale možná je to dobře, povídka se alespoň nestihla stát rozvleklou.

Klasika hororového žánru. Příběh člověka, odsouzeného inkvizicí k smrti blíže neurčeným způsobem. Způsobem, který odsouzený sám poznává až v okamžiku vykonávání rozsudku a má přitom mnoho času přemýšlet, nebude-li lepší ukončit svůj život vlastnoručně. Mistrovsky zpracované duševní pochody člověka na pokraji šílenství. Literární styl velmi podobný Lovecraftovi (ostatně nepochybuji, že ten se od Poea učil), tentýž strach z neznámého, tytéž zážitky na pokraji vědomí. Povídka, která je podle mně základním kamenem žánru. Povídka, které bych srazil půlbod za zakončení, na které má ovšem autor svaté právo.

povídka: Synové soumraku - Hokeš, Miroslav
vyšla v: Ikarie 2006/10
lamahe | *** | před 4015 dny

Poviedka s veľmi príjemným a rozvinutým rozprávačským štýlom, ktorý je dobre čitateľný a skvelo navodzuje atmosféru. Stavba deja jemne nadpriemerná. Chýbal mi tam trochu zásadnejší záver a pripadá mi to ako výsek z dlhšieho rozprávania. Určite by bolo zaujímavé rozpracovať poviedku na väčšom priestore.

povídka: Scherzo s tyranosaurem - Swanwick, Michael
vyšla v: Ikarie 2006/10
lamahe | **** | před 4015 dny

Aj keď táto poviedka neprináša v podstate nič nové, podanie príbehu založené na paradoxoch pri cestovaní v čase je veľmi vydarené a na malom priestore autor poriadne zapletie životy všetkých hlavných postáv.

povídka: Volič - Stross, Charles
vyšla v: Ikarie 2006/10
lamahe | *** | před 4015 dny

Hard SF je subžáner, ktorý mám rád, preto som tejto poviedke dal šancu až dokonca. Čítala sa dosť ťažko, nakoľko autorove nápady (niektoré z nich podľa mňa úplne skvelé) sú bez predchádzajúceho vysvetlenia sledovateľné len s veľkou námahou. Poviedka je zo sveta ktorému autor už venoval pomerne veľa priestoru (úspešný román Accelerando) a zrejme na väčšom priestore sa týmto zaujímavým nápadom darí zaujať lepšie.

povídka: Concerto accademico - Malzberg, Barry N.
vyšla v: Draci útočí
Ekyelka | **** | před 4019 dny

Snad pro mou blízkost k hudbě jsem vnímala příběh skrze vlastní zkušenosti s hraním v orchestru – pro mne to byla jedna z nejlepších povídek celé sbírky.

Stoprocentní klasika, veleznámý český komiks, který vycházel v časopise ABC, převedený do souvislého textu a doplněný tolik známými kresbami Lubomíra Kupčíka.

povídka: Krvavý Whitechapel - Resnick, Mike
vyšla v: Pevnost 2006/09
Ekyelka | **** | před 4019 dny

Pro někoho možná netradiční pohled na osobu Jacka Rozparovače s neméně netradiční postavou budoucího prezidenta (t.č. v povídce je v Londýně na pozvání Ornitologické společnosti). Theodore Roosevelt spolu s kapitánem metropolitní policie Hughesem pátrá po Smělém Jackovi – a také ho nachází v té zdánlivě nejnepravděpo­dobnější osobě.

povídka: Něco ke čtení - Pullman, Philip
vyšla v: 13 hororových povídek; Čarodějovo doupě
magio | **** | před 4023 dny

Překrásná povídka z pera předního anglického spisovatele Philipa Pullmana. Toto dílko nezdobí hororový námět, ba ani skvělé zpracování. To, co mě na příběhu nejvíce zaujalo je nápad. Sice docela obyčejný, ale velmi zajímavý. Povídka totiž pojednává o mladé dívce, jejíž jedinou zálibou a zároveň vášní je četba. Ano, knížky pro ni znamenají více než lidé. Není proto překvapení, že ji knihy dostanou do záhuby. Doporučuji přečíst!!!

Krátká povídka psaná nestandardním stylem na způsob interakce hlavní postavy s „bleskobankomatem“. Já jsem si ji velice oblíbil právě díky stylu a také zajímavému závěru, takže se u mě dostala až do TOP 10.

povídka: Volič - Stross, Charles
vyšla v: Ikarie 2006/10
avatar2 | brak | před 4029 dny

Tohle mně opravdu vůbec nanadchlo. Možná mi nesedí hard-SF styl obecně, ale tahle povídka zvlášt. Hodí člověka do děje ve světě, o kterém nic netuší a nemá šanci se v něm zorientovat. Autor se v něm možná vyzná, ale měl by k němu dát klíč i čtenáři. Kdyby povídka měla rozsah knihy a kniha měla řádný úvod do světa i do děje, asi by to bylo ok, ale tohle jsem ani nedočetl, protože jsem tomu prostě nerozumněl. Ale třeba to někomu sedí. Mně ne.

povídka: Azrael a Jack - Barker, Clive
vyšla v: Knihy krve I-III; První Kniha Krve
Speedemon | ***** | před 4046 dny

Tak tady se Barker předvedl! Scéna s krocanem (nebo to byla krůta?) byla naprosto úžasná. Málem jsem smíchy spadl pod stůl :)

povídka: Římsa - King, Stephen
vyšla v: Mrtví se někdy vracejí; Noční směna
Speedemon | ***** | před 4046 dny

Povídka není Kingova hlavní parketa. Ale jak sám tvrdí, má ji velmi rád. Toto je zářný příklad. Krátký a originální příběh. Byl jsem opravdu napjat, jestli hlavní postava dojde až na konec. No a ten konec, špica! :)

povídka: Nekuřáci, a. s. - King, Stephen
vyšla v: Mrtví se někdy vracejí; Noční směna
Speedemon | ***** | před 4046 dny

Podle mě nejlepší Kingova povídka. Skvěle vypointovaná a napínavá. Kdyby se tohle zavedlo, tak nevím jak by někteří lidé dopadli :)

125225325425525625725825926026126210480 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu