RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (265)10579 příspěvků celkem
povídka: Dokonalý zločin - Branstner, Gerhard
vyšla v: Hledání budoucího času
yerry | ** | před 88 dny

Úvaha o identite robotov a ich náhradných súčiastok. Pointou je jednoduché priamočiare riešenie. Z poviedky je cítiť, že autor bol spisovateľom z východného bloku bipolárneho sveta…

povídka: Nevinnost - Russ, Joanna
vyšla v: Hledání budoucího času
yerry | * | před 88 dny

Mierne povedané: z tejto poviedky som zmätený. Nemôžem sa k nej dosť plnohodnotne vyjadriť, keďže mi akosi unikla pointa :(

povídka: Gentleman naruby - Urban, Pavel
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | *** | před 88 dny

Bol som pripravený na military horor :) … a ono je to v štýle klasiky. U tohoto autora som zvyknutý na iné kúsky ale tentoraz sa docela trafil aj napriek tomu, že to nobolo z rýchlopalnej zbrane v rukách amerického mariňáka. Krátky horor spĺňajúci svoje atribúty, a tak to má byť…

povídka: Psí měsíc - Čechalová, Božena
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | **** | před 88 dny

Veľmi dobrá mikropoviedka o inteligentných zvieratách a ich telekinetických schopnostiach. Ak sa raz odohraje súbeh udalostí, ako pokusy na zvieratách, zlá nálada, nespavosť a mesiac bude svietiť tou správnou intenzitou, môže sa udiať niečo, čo si niekto odserie … a v globálnom merítku… Tradične veľmi dobrá poviedka od tejto autorky.

povídka: „La Sedienta“ - Lukačovičová, Lucie
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | *** | před 88 dny

Tématicky úplne inde položená poviedka ako bola téma tohoto horového čísla. Z westernov a indiánok som už síce vyrástol, ale autorka tu tento žáner obohatila aspoň o futuristickú steampunkovú obrovskú šrokorozchodnú lokomotívu. Vyslovene som to nepočítal, ale pri tých prestrelkách a bodnutiach padlo, sa mi zdá, viac mŕtvol ako bol počet osôb, ktoré poviedka obsahovala. Dobre, pár mŕtvoliek naviac nikdy nie je na škodu. Ako oddychovka to docela ušlo…

povídka: Stopy v písku - Komprdová, Zuzana
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | **** | před 88 dny

Atorkin jazyk bol naozaj ukážkový, poetický, v duchu starých majstrov ako napr. HPL. Poviedka bola atmosférická a veľmi príťažlivá, vyložene síce nedesila ale dokázala ma priklincovať ku stoličke napriek tomu, že nie som nejakým fanúšikom hororov.

Je tu prastaré zlo, tmavé a temné hlbiny, dievčatko so šupinami na častiach tela, ktorého jeden z rodičov určite nie je človek… Jednoznačne najlepšia poviedka tohoto čísla časopisu. Ak niekto preskakuje domácu scénu, v tomto prípade určite pochybil…

povídka: Vánoční zpravodaj - Willis, Connie
vyšla v: Vnitřní záležitosti
Dilvermoon | *** | před 89 dny

Povídka o tom, jak se náhle lidé chovají ohleduplně a proč. Je tam vtip, je to čtivé, jako obvykle u této autorky je hlavní hrdinka na roztrhání a do toho spousta mezilidských vztahů. Je možná až příliš přímočará, na druhou stranu jde ale opravdu jen o humor, nic víc, nic míň.

povídka: Smrt na Nilu - Willis, Connie
vyšla v: Vnitřní záležitosti
Dilvermoon | ****1/2 | před 89 dny

Podivný výlet do Egypta. Pyramidy, Údolí králů… Atraktivní prostředí, vtip nechybí, realita však trochu podivná. Závěr výborný a záměrně nejasný.

povídka: Market - Gibson, William
vyšla v: Vypálit Chrom
lamahe | **** | před 90 dny

Cyberpunk ako bič. Luxusne ťaživá atmosféra, inšpiratívny koncept nového druhu umenia (ktorý našťastie nebol podaný celkom polopatisticky a skôr som tušil ako vedel o čo išlo) a skvelé charaktery. Teda hlavne „umelkyňa“ a „vetešník“ ako som si ich nazval – k hlavnému hrdinovi som si vzťah nejak nevedel vytvoriť. Záver však mohol byť údernejší, akoby si autor nechával zadné dvierka na pokračovanie.

povídka: Císařova duše - Sanderson, Brandon
vyšla v: Tři tváře
Madam Brbla | ****1/2 | před 90 dny

Sanderson jak ho známe a máme rádi: dobrý příběh s promyšleným fungováním magie, tentokrát na téma kopírování, napodobování, hledání a vytváření podstaty nejen věcí, ale dokonce i lidských duší. V zajímavém dovětku se autor přiznal k inspiraci asijskou kulturou, která z povídky ovšem nijak extra nevyčnívá (skoro se mi chce napsat bohužel). Závěr byl na můj vkus poněkud umírněný, ale celkový dojem nesnížil. 85%

povídka: Střed světa - Preisler, Michal
vyšla v: XB-1 2017/07
quinnet | **1/2 | před 91 dny

Druhá svetová vojna, Normandia, vylodenie spojeneckých vojsk. Plus nepodarený experiment hitlerovského výskumu. Portálmi do iných svetov sa to v poslednom čase len tak hemží. Chvalabohu o autor zvládol obstojne, text mal spád a niektoré postavy boli menej ploché ako tie ostatné.

povídka: Hranice šílenství - Hrdlička, Lukáš
vyšla v: XB-1 2017/07
quinnet | ** | před 91 dny

Značne recyklovaný námet ma nepotešil. Autor už niečo podobné použil, tuším, v poviedke Manuru. Tam boli aspoň zaujímavé kulisy. Takže tu máme priamočiary príbeh o novodobých naprogramovaných zombíkoch so strelnými zbraňami, kladného hrdinu živiaceho sa odchytávaním zločincov a pulpového záporáka, ktorého odhalíte už v polke textu.

povídka: Morrigan ve sluneční záři - Dickinson, Seth
vyšla v: XB-1 2017/07
quinnet | ***1/2 | před 91 dny

Na pozadí tejto poviedky zúri ozajstná space opera s monumentálnymi bojmi medzi pacifistickou Zemou a jej bývalými kolóniami. Každý má svoju pravdu, kolónie obávajúce sa dávneho mimozemského nepriateľa i pozemská Federácia s jej nenásilnou filozofiou. Toto všetko je len pozadie zložitého vzťahu dvoch pilotiek, ktoré sa vyporiadavajú s vojnou každá inakším spôsobom. Autor je nováčikom na americkom knižnom trhu a vyzerá to do budúcna nádejne. Príbeh sa mi síce pomerne ťažko čítal a podobné love story nemusím, pokračovaním by som však nepohrdol. Som celkom zvedavý ako to bude pokračovať.

povídka: Hotel Nová růže - Gibson, William
vyšla v: Vypálit Chrom
lamahe | ***1/2 | před 91 dny

Špionážny thriller s fajnovými cyberpunkovými proprietami a dejom točiacim sa okolo zápasu megakorporácií o nadvládu nad svetom biotechnológií. Ani na chvíľu sa to nezastaví, cestuje sa po celom svete, bojuje sa tvrdo a dôjde aj na miešanie citov do pracovných záležitostí. A z toho nech si ponaučenie odnesie každý sám ;)

Viktoriánská Anglie je pro mě literárně i filmově přitažlivým obdobím, navzdory faktu, že bych v ní sama chcípla nudou (nebo hlady). Společenskými konvencemi spoutané dámy v korzetech a nadýchaných vrstvách přezdobených šatů korzují se slunečníky a vedou zdvořilou konverzaci, usilují o přízeň bohatých gentlemanů, případně vyšívají krucánky, pičičandy a náboženská hesla nad náprstkem čaje… brrr, a to byla ta šťastnější vrstva žen. Dámy z Grace Adieu se od nich zdánlivě neliší, magie jim však v tomto mužském světě dává sílu k decentnímu zvládání problémů – a hlavně svobodu. Autorka stvořila dokonalou atmosféru, ale zápletkou mě neohromila a postavy mě zanechaly emočně naprosto vlažnou. 75%

Alternatívna realita. Preteky v kozme vyhrali Sovieti, ale postupne prichádza rozčarovanie z vesmírneho programu. Niečo ako v skutočnosti po 70-tych rokoch, akurát zosilnené, nakoľko sa ľudia stihli dostať ďalej. Plukovník Koroljov, hrdina z Marsu, trávi kvôli svojmu zdravotnému stavu zvyšok života v Kosmograde – orbitálnej vesmírnej stanici. K tomu si domyslite vojensko-civilnú posádku vrátane politruka KGB, pirátske nahrávanie amerického porna a technické provizórium 40-ročnej orbitálnej stanice. Skvelé propriety na hutný príbeh, ktorý sa v Kosmograde odohráva.

povídka: Zázemí - Gibson, William
vyšla v: Vypálit Chrom
lamahe | **** | před 92 dny

Táto poviedka ma mimoriadne bavila, niečo na spôsob Gateway – prvého dielu série o Heechee. Akurát v podstatne temnejších tónoch. A to teda Gateway nie je žiadna kniha na pozdvihnutie nálady. Názov „Zapadákov“ z prekladu tejto poviedky z r. 2008 je omnoho výstižnejší. Tu asi najvýraznejšie vyniká Gibsonova schopnosť držať ťaživú atmosféru až do dôsledku. Obraz „svätej“ Oľgy mi v pamäti utkvel veľmi nadlho.

povídka: Příbuzný druh - Gibson, William
Shirley, John
vyšla v: Vypálit Chrom
lamahe | **1/2 | před 92 dny

Prečítané pod názvom „Svůj k svému“. Bavilo ma sledovanie obratu osudu hlavného hrdinu a aj transformácie „meňavcov“. Avšak samotná pointa poviedky bola trochu silená, možno niečo na spôsob „Moria plné ustríc“ (ak za objekt dosadíme spoločensky nezapadajúcich ľudí), ale voči nej zas nie dostatočne surreálna.

Konečně pořádná kláda! Poměrně krátké, ale o to údernější věty otevírají svět elektrického mravence – androida – a jeho hledání smyslu sebe sama, když měl po nehodě nechtěný comming out. Kam až povede jeho experimentování s cívkou jeho počitků? A co na to lidé okolo něj? Lidé?
Precizně vystavěné, úsporné, znepokojivě, po dialogové stránce vybroušené, lehounce mimózní, famózní… v rámci mladofronťácké sbírky zatím jednoznačný vrchol. Že by tolik dělala jiná překladatelka? Nebo se Dick jen naučil psát?

povídka: A potom přijde chodba… - Braunbeck, Gary A.
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | *** | před 95 dny

Podobne ako KeB-ovi aj mne vytanul na myseľ pri čítaní tejto poviedky melodramatický film Duch s Patrickom Swayze-om. Až na to, že sa v texte vyskytujú duchovia, ktorých vidí len hlavný hrdina, nič hororové na ňom nieje. Je to skôr melancholický text o samote, pochopení, odpúšťaní a zbližovaní. Mainstream ako vyšitý. Kvalitný citlivý príbeh, ale pod hororom si predstavujem niečo iné. Opäť pomerne nevhodne vybraná poviedka do hororového čísla…

povídka: Skládací muž - Lansdale, Joe Richard Harold
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | *** | před 95 dny

Jediná poviedka spomedzi zahraničných z tohoto hororového čísla XB-1, ktorá by sa mohla klasifikovať ako horor. Je to horor z ktorého však opäť nemrazí. Áno nachádza sa tu pár efektných prvkov ako skladací muž (kovové monštrum), fakujúce jeptišky ako prisluhovačky temnoty, temný vták, kopec mäsa a akcie. Ale ako už bolo písané v tomto čísle časopisu, (myslím že to bol príhovor p. Ríšu) najviac mrazí neznámo, niečo iba tušené. V tejto poviedke veľa priestoru na to tušenie nemáš, pred očami sa ti odvíja príbeh so všetkými detailami, pestrých farbách a kopcom efektov. Takže nie, nemrazilo ma to…

povídka: Magdala Amygdala - Snyder, Lucy A.
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | *** | před 95 dny

Dobrá a docela pútavá (teoreticky) hororová poviedka s efektným až apokalyptickým scifi záverom písaná z pohľadu ženy infikovanej zombie vírusom tretej kategórie a opis jej prerodu v niečo, čo by malo byť pravdepodobne ďalším evolučným prerodom ľudstva… Až na pár nechutností však poviedka u mňa nevyvolala ani náznak strachu, hrôzy alebo mrazenia…

povídka: S odkazem na mistra Suna - Hodge, Brian
vyšla v: XB-1 2015/10
yerry | *** | před 95 dny

Nejaký čas som rozmýšľal, za čo dostala táto inak kvalitne napísaná poviedka o hrôzach vojnových konfliktov to ocenenie. Potom mi to docvaklo. Čo sa to díva fotografovi cez rameno? Je to len pocit? Niečo len tušené? Alebo niečo konkrétne? Čo robí z ľudí netvorov?

Poviedka len naznačuje čosi desivé na pozadí konkrétnych realistických obrazov. Nemôžem si pomomôcť, ale mám dojem, že pri oceňovaní poviedky nešlo až tak o tú fantasknú črtu ale predovšetkým o jej protivojnový odkaz, čo síce môže patriť do žánru, ale nie ako ústredný motív. Žeby sa aj v hororovom podžánry fantastickej literatúry formovala nejaká Nová vlna ako kedysi v prípade science fiction?

povídka: Chlapec a jeho trol - Schink, Petr
vyšla v: Mrtvý v parovodu
Ninsangil | **1/2 | před 95 dny

Z povídky ukrutně vyčuhuje snaha o co největší literárnost a přesah, která podle mě výrazně minula cíl. Jeden z mála případů, kdy jsem si přál, aby autor při psaní udělal o jeden draft méně – možná by to bylo přirozenější a čtivější. Podobně laděná Schinkova povídka „Suvenýry z války“ v rovněž steampunkové antologii „Excelsior, gentlemani!“ od Strak na vrbě dopadla výrazně lépe.

povídka: Pási spási - Antonín, Martin D.
vyšla v: Mrtvý v parovodu
Ninsangil | **** | před 95 dny

Pro mě vedle Pecinovského a možná Lukačovičové nejlepší povídka v jinak spíš slabé antologii. Ze začátku jsem měl problém skousnout jazyk goblinů a říkal jsem si, že to snad ani nedočtu, ale postupně jsem si zvykl a ke konci se nahlas smál. Opravdu originální a koherentní svět, pár vydařených (a ano, pár méně vydařených) vtipů a šamánek neměl chybu.

POZOR, MALÝ SPOILER: Ukažte mi jinou postavu, která se málem omlouvá za to, že přežila, protože si nevšimla, že měla umřít. KONEC MALÉHO SPOILERU I KOMENTÁŘE.

povídka: Úlomky hologramové růže - Gibson, William
vyšla v: Vypálit Chrom
lamahe | *** | před 96 dny

Už v prvej autorovej poviedke je jasne cítiť akúsi Dickovskú atmosféru zasadenú do sveta, ktorý zásadne sklamal sny o svetlejších zajtrajškoch. Kde opustený chlap potrebuje nejaký druh VR technológie na spanie. Temná atmosféra a znepokojivý pocit sú tu hlavné propriety autora, ktorý hneď na začiatku svojej kariéry naznačil, kam sa jeho tvorba bude uberať.

Asi fakt nebudu kládomilec. Tohle bylo slabé. Strašně rozvleklé, od půlky bylo naprosto jasné, kam to povede, jen nebylo jasné, kdo přesně bude S2. Podivně psané, nelogické jednání postav (prohlížení dalekohledem, proč Rus nevolal, když šel k bunkru, hlavní hrdina ani ostatní naprosto neřeší ohrožení, neplánují, prostě jen jednají a povídka popisuje, co se děje, ale ne vnitřní stav hrdinů) jakoby šlo o popis snu nebo deliria. Asi záměr, ale na mě to nefunguje. Nápad opět super, ale to, jak je vpleten do slov a vět, se mi nelíbí.

PKD nemám nijak moc načteného a asi se na tom nebude moc měnit, přestože mám v knihovně bezmála kompletní vydání jeho prací. Proč? Učebnicový příklad je tato povídka. Výborný nápad, který je ovšem podaný pro mne nepřitažlivým způsobem. Až Spielberg z toho dokázal vytřískat jak myšlenku, tak stravitelnou show.
Co tady tedy máme? Příběh dobrý. Fajn. Povídka odsýpá. Pořád fajn. Budoucnost, do které nás zavádí, je znepokojivá a morálnost PreCrimu (v povídce se tuším jmenuje jinak) je hodně za hranou. Ještě pořád fajn. Ale dál to jde dole vodou. Literárně je to na hraně braku. Postavy jak z plechu (záměr?). Chaotické přímě řeči a časté použití mnou nenáviděného vysvětlování pomocí přímé řeči. Hrůza. Řekl bych, že ani autor si nebyl jistý, co vlastně těmi podružnými zprávami dokázal a co to pro zápletku znamená. Vysvětlení je vachrlaté jak židle z Jisku. Steven to ve filmu zvládl mnohem lépe a úderněji. Také překlad mi na několika místech přišel nejistý, ale to už není vina PKD. Líbil se mi nejspíše záměrně otevřený konec (kdo zločin nakonec spáchal není explicitně řečeno), který staví trochu na hlavu vše, co v povídce je. Za něj a z úcty ke skvělé imaginaci autora dávám slušné hodnocení. Kdyby se ale PKD staral jen o nápady a psal za něj třeba José Silvera, bych byl spokojenější.

povídka: Gernsbackovo kontinuum - Gibson, William
vyšla v: Vypálit Chrom; Zrcadlovky
lamahe | *** | před 98 dny

Veľmi príjemná náladovka a originálna pocta Hugovi Gernsbackovi, ktorá nie je cyberpunkom. Ak, tak skôr nejakým dieselpunkom, resp. nuclearpunkom. Fantaskný príbeh o prelínaní realít, resp. reality s predstavou, ma zaujal hlavne tým, ako rýchlo ma vtiahol do hlavy hrdinu – fotografa. Bez toho, aby bol prílilš vtieravý, či „polopatistický“. Popisy architektonických, resp. dizajnérskych kúskov „snovej Ameriky“, sú samo o sebe majstrovským kúskom. Na náladovku udeľujem subjektívne veľmi vysoké hodnotenie.

Gibson to so svojím útokom na vtedajšiu podobu SF myslel evidentne vážne. Johnny Mnemonic, aj keď už „neodpáli dekel“, má stále skvelú atmosféru a propriety, ktoré autor použil, sú stále dobrou šupou do ksichtu (aj keď, boxerskou terminológiou, je to teda skôr „front jab“, ako úplné KO). Cyberpunk vtedy ešte nemal svoje meno, ale táto poviedka už bola jeho neprehliadnuteľným poslom. Delfín Jones je nezabudnuteľnou vedľajšou postavou, tak ako je „zabijácky parket“ v hniezde Prim-Tekov nezabudnuteľným miestom. Mám chuť si pozrieť film.

povídka: Rekrut - Urban, Pavel
vyšla v: XB-1 2015/09
yerry | *** | před 100 dny

Nemôžem si pomôcť, po všetkých tých dlhých poviedkach v tomto čísle časopisu, táto shortstory na mňa pôsobila ako príjemné osvieženie. Čo veta, to akcia… Autor sa neserie, nerieši nejaký vnútorný svet postáv. Ak tu aj niečo rieši, robí to jediným spôsobom, paľbou zbraní. Je to logické. Jedná sa o čistokrvnú military scifi, alebo žeby o jej paródiu?

Na dvoch stranách časopisu, z ktorých ešte pol strany zaberá ilustrácia sa odohraje toho naozaj dosť. Od naverbovania, cez plienenie a ničenie po červých emzákov. Chýbajú už len komunisti alebo aspoň nejaká po zuby ozbrojená obdoba ANTIFA ako náprotivok blonďatých árijcov s modrými očami z habitatu TEXAS.

Autor možno aj nechtiac alebo iba tak mimoveľne predsa len do svojho textu zabudoval aj určitý sociálny rozmer a tým je okolnosť, prečo vlastne tí rekrúti idú do toho boja, zostáva im niečo iné? Inak taký Heinlein alebo Weber by sa mali od tohoto autora čo učiť. Čo? Aký výcvik? Mozgové implantáty, pár kíl syntetických svalov a GO! A čo sa týka Webera, verím, že autor by dokázal komplet jeho ságu o HH skondenzovať do nejakých šiestich strán tohoto časopisu.

Záverom, poviedka mala drajv, šťavu a napodiv sa mi aj páčila ;)

povídka: Běžec - Šenk, David
vyšla v: XB-1 2015/09
yerry | *** | před 100 dny

Štandardný autorov text o cestovaní vesmírom, v ktorom podstatnú úlohu zohraje časový faktor. Nechýba tomu ani dobrá pointa…

povídka: Dvanáctá strážkyně - Dvořáčková, Jana
vyšla v: XB-1 2015/09
yerry | *** | před 100 dny

Poviedka o vesmírnej križovatke zčasti riadenej človekom, ktorý je do systému doslova integrovaný a ktorý je na tento účel vopred (ne)dobrovolne vyberaný mi pripomenula inú poviedku z pera Ursuly Le Guinovej pod názvom: Tí, čo odchádzajú z Omelas . V nej je tiež šťastie veľkého množstva ľudí vykúpené utrpením jedného človeka.

Zčasti súhlasím s quinnetom, ktorý poukazuje vo svojom komentári na chaotičnosť v druhej polovici príbehu. Skôr by som povedal že sa jedná o prekombinovanosť a zneprehľadnenie, čo na mňa pôsobilo trochu rušivo. Možno by poviedke prospelo jej čiastočné skrátenie, ale to je len môj subjektívny pocit. Inak sa poviedka čítala dobre, Nič viac a nič menej…

povídka: Manuru - Hrdlička, Lukáš
vyšla v: XB-1 2015/09
yerry | *** | před 100 dny

Vesmírna stanica, červi, telepatia, kanibalizmus a kopec akcie… to sú ingrediencie, z ktorých autor namiešal pulpovú pomerne čítavú, mierne naivnú, miestami trochu nelogickú ale napokon dobrú noveletu, pri ktorej nemusíš veľmi namáhať svoje mozgové závity…

Resnick v tejto svojej poviedke síce neprináša nič nové ani objavné. Odieva ju však do afrického kabáta, čím získava buket exotičnosti. Ľudstvo je skrátka ako kyselina, ktorá rozožerie všetko navôkol a zdánlivo napokon aj samo seba. Jeho životaschopnosť je závratná a expanzia veľmi nebezpečná pre ostatné rasy. V tejto poviedke je podrobené skúmaniu pomocou siedmich predmetov, siedmich príbehov z oblasti Olduvaiskej rokliny, príslušníkmi rôznych rás, ktoré sú čriepkami počnúc jeho úsvitom a končiac zdánlivým zánikom…

Čítalo sa to veľmi dobre…

povídka: Mysl je místem sama pro sebe - Vaughn, Carrie
vyšla v: XB-1 2017/07
quinnet | ***1/2 | před 100 dny

Zvláštna poviedka, ktorej názov ju dosť dobre vystihuje. Jedinci so špeciálnym nadaním sa môžu stať navigátormi na medzihviezdnych kozmických lodiach so skokovými motormi. Je tu ale isté riziko, že si to vyberie daň na fungovaní ich mozgu. Príbeh je podaný z pohľadu takto postihnutej osoby, takže čitateľ nevie až do poslednej stánky, aká je skutočnosť. Navyše je tu starý známy faktor výpadku pamäte. Autorka celkom sugestívne zobrazila stav mysle hlavného hrdinu a navyše to napriek námetu nenudilo. Vydarená poviedka.

povídka: Paprika - Sanford, Jason
vyšla v: XB-1 2015/09
yerry | *** | před 102 dny

Môže technológia plakať? Tieto nanopunkové vypaľovačky kde okamihy trvajú eóny vekov mi akosi nesedia. Nanotechnológia, umelá inteligencia, súmrak ľudstva, literárna forma, potiaľto je to v poriadku. Ale ako už louza vo svojom komentári píše, je to trochu logicky nedotiahnuté a fantasmagorické. Ako keby sa autor chcel viesť na postmodernistickej vlne ale nesedí mu to, robí to prostriedkami tradičnými a vypomáha si bohmi zo stroja, pôsobí to dosť nepatrične.

Ladynku to děsí, a myslím, že uhodila hřebíček na hlavičku. Tato povídka je do jisté míry horor. Ale nenechte se odradit estrogenovým nepochopením a za zvuku hyeního chechotu se ponořte do utopie Kikujů, co rozhodně nechtějí být Keňany, mimo jiné i protože se bojí, že by je jejich mundumugu proklel.
Resnick vymyslel perfektní svět s jasnými pravidly, do kterého čtenáře hladce uvedl a na tomto plátně skvěle vykreslil (bez podkuřování té či oné straně!) dilema střetu a ovlivňování civilizací. Titulní povídku Kirinyaga později rozvinul do celého povídkového cyklu, který se mi velmi líbil, obzvláště slzopudná Protože i já se dotkla nebe. Top class fantastické povídky.

povídka: Takto věci fungují - Goulart, Ron
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/03
Lucc | *** | před 103 dny

Bomba a Rozmanité náboženské zážitky byly asi o chlup lepší, ale námezdní spisovatel a nechtěný revolucionář José Silvera se stále drží svého kréda – inkasuj svůj honorář stůj co stůj a s vnadnými ženami se miliskuj – takže je to pořád celkem zábava. Škoda ještě plytčí zápletky (navíc podobné jako v RNZ) než obvykle a opět zbrklého ukončení v podobě boha ze stroje.

povídka: Valhala - Benford, Gregory Albert
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/03
Lucc | ****1/2 | před 103 dny

Další z mnoha časovek beroucí si na paškál 3. říši a Dolfiho, tentokrát i s Evkou ve chvílích jejich posledních chvil. Za cíl si klade totéž co geniální Slesarův Vzestup a pád čtvrté říše, ale tady na to jdou hoši pomocí cestování v čase. Zásadní klad povídky je ten, že na konci se nelze zbavit tíživého pocitu, že Dolfi není v této konfrontaci ten zlý. V podstatě docela nepříjemné ovšem velmi kvalitní počtení.

12345678910poslední (265)10579 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu