RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1234567891011poslední (262)10480 příspěvků celkem
povídka: Jizvák Jim - Vácha, Dalibor
vyšla v: XB-1 2015/01
yerry | ** | před 98 dny

Víťaz ceny Daidala za rok 2014 je akčnou military alternatívnou históriou. Príbeh je vsadený do obdobia I. sv. vojny, ktorá prebieha ešte v roku 1921, kde sa boľševická revolúcia v Rusku nevydarila, Lenin musel utiecť, pričom ho zabil Trockij, o čom informuje zahraničný dopisovateľ A. Hitler :) Všetky zúčasnené strany vo vojnovom konflikte používajú mágiu. Dej sa odvíja z pohľadu hlavného hrdinu, ktorý je tu štylizovaný ako drsňák s drsňáckym monológom. Inokedy by mi to až tak nevadilo, tentoraz mi to však trochu bilo do očí.

Poviedka nebola zlá ale kvalít poviedky Na cestě domů pre zmenu o zombie apokalypse, nedosiahla.

povídka: Equoid – část první - Stross, Charles
vyšla v: XB-1 2015/01
yerry | ** | před 98 dny

Po prečítaní prvej časti docela nuda. Text mi pripadá ako recyklácia a óda na HPL, ktorý je tu aj hojne citovaný – spomínaný. V závere to začalo gradovať do mierne šialených hororových úchylností. No neviem, pochybujem či po druhej časti zmením názor na túto novelu. Nie je úplne podľa môjho gusta…

povídka: Příšera - deFord, Miriam Allen
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/02
Lucc | **1/2 | před 98 dny

Ach ty děti… Začátek byl slibný, v Bradburyho a Kuttnerově duchu, ale v půli jakoby text začala autorka nebo překladatel odbíjet, věty už neměly tu lehkost a správnou sevřenost, vytratil se pocit něčeho podivného. Začala to být nuda. Konec to trochu zachránil, ale ne zase až tak moc. Je to totiž klasický DEM. Sice pěkný a nutící k zamyšlení, možná i znechucující, ale pořád DEM. Twist, na který autorka neprovedla žádnou přípravu, nerozmístila vodítka, jen poslední větou řekla, že je vše jinak.

Příjemná s přehledem napsaná lehce kousavá povídka o mladém frikulínském páru, který se umí dobře přizpůsobit místním, nově Kalifornským zvyklostem. Vyjímala by se v Playboy, ale není mi jasné, proč je tady.

povídka: Návštěvník z Tauredu - MacLeod, Ian R.
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | **** | před 99 dny

Kodanská interpretácia nedáva spávať mnoho teoretickým fyzikom a zdá sa, že ani SF spisovateľom. MacLeod sa túto problematiku rozhodol spojiť s prípadom cestujúceho z neexistujúceho Tauredu (vraj skutočná udalosť). Obdivujem, ako autor dokázal opísať budúcnosť na pozadí príbehu dvoch bývalých študentov. Žiadne dlhé rozprávanie a predsa sa dozvieme všetko podstatné, aby sme si mohli v hlave vykresliť spoločnosť za X rokov. Dej sa odohráva v priebehu niekoľkých rokov, sledujeme osudy oboch sympatických a hlavne uveriteľných postáv, na záver sa dočkáme aj zaujímavého konca. A každý si ho môže vysvetliť ako uzná za vhodné :)

povídka: TardigRider - Stožická, Zuzana
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | ** | před 100 dny

Niečo na štýl Neffových zakázaných technológií, samozrejme viac zbeletrizované. Neviem či sa autorka neodvážila dané téma viac rozvinúť alebo jednoducho nevedela čo s tým ďalej. Máme tu nejakú vreckovú biosféru s umelými entitami, ktoré slúžia ľuďom na zábavu. No a to je zhruba všetko – väčšina poviedky pozostáva z opisu a na konci dá aj slovo dvom spomínaným entitám, ktoré prehodia medzi sebou pár banalít. ZS má určite aj naviac.

povídka: Inkvizitor - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | ** | před 100 dny

Táto poviedka mi pripomenula už ani neviem ktorého športového komentátora, ktorý rozprával o svojich začiatkoch. Vraj dostal na skúšku krabičku zápaliek a mal o nej rozprávať bez prerušenia aspoň päť minút. A tu je to podobné, autor nahodil dosť svojský námet o národe s pasiou v hraní šachu a vyobracal ho z každej strany. Celé to bolo absurdné a podľa môjho názoru aj zbytočné.

povídka: Duše stroje - Brown, Eric
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | **1/2 | před 100 dny

Priame pokračovanie Zastírací procedury. Ako hlavní hrdinovia rýchlo zistia, v pätách sú im zvyšné korporátne roboty. Najprv sa zdalo, že ukryť sa v obrovskej zničenej lodi je dobrý nápad… Taká rýchlovka – hneď po zaparkovaní je tu naháňačka v lodnom labyrinte, nejaké to strieľanie a záverečný trik, ktorý im zachráni kožu. A ide sa ďalej.

povídka: Marnotratný syn - Sellar, Gord
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | *** | před 100 dny

Kto videl film Zrodenie planéty opíc, tak môže mať dobrú predstavu o čom táto poviedka je. V hlavnej úlohe je tentoraz pes, ktorému novo nadobudnutá inteligencia riadne skomplikuje život. Nič nové pod slnkom, napísané je to však slušne.

povídka: Bedna - Kopřiva, Štěpán
vyšla v: Holomráz; Pevnost 2009/03; Společenstvo Pevnosti
Polinius | ****1/2 | před 102 dny

Čte se samo. Jako samostatná povídka to moc neobstojí, ale jako doplněk do světa Wolricha je to senzační. Jak říká přísloví: Na posraného i hajzl spadne.

Jako studium rodopisných materiálů z Westerosu možná použitelné, ale není to povídka. Při čtení si připadáte jako historik amatér a pokud to má celé k něčemu být, musíte si k tomu malovat příbuzenské diagramy (zvláště kvůli tendencím Targaryenů se vdávat a ženit mezi sebou).

Autorka má nesporne talent, ale viac ako k žánru ju to ťahá niekam do mainstreamu alebo na stránky časopisov, zaoberajúcich sa sociálnymi otázkami prípadne snáď ešte k soft scifi. Táto poviedka je od nej už druhá, v ktorej sú hlavnými protagonistami dôchodcovia. Tou prvou bola poviedka První let .

V skratke: stárnúca kozmonautka a jej manžel na smrteľnej posteli, rozhodnutie, čo uprednostniť – posledný let alebo svojho manžela, papieroví vtáci, nasledovníčka a trochu sa to tu obtrie aj o zakrivenie priestoru. Ak prekúsneš trochu nostalgie, je to dobré…

povídka: Voda, která padá odnikud - Chu, John
vyšla v: XB-1 2015/01
yerry | ** | před 104 dny

Fantastický prvok padajúcej vody pri vyrieknutom klamstve chápem ako umelecký doplnok v texte, ktorý by inak s fantastikou nemal nič spoločné, ale dobre, nech je to určitá forma magického realizmu na čínsky spôsob. Ústredným motívom tejto poviedky je totiž predovšetkým homosexuálny vzťah dvoch mužov na čínskom vidieku a z toho vyplývajúcich problémov, nič viac a nič menej.

To, že poviedka dostala žánrové ocenenia a bola zverejnená v XB-1 beriem. Je to v poriadku. Sexuálne motívy na rôzny spôsob do SF jednoznačne patria. Trochu mi už vadí, ak sa stanú nosnou a často sa opakujúcou témou alebo ako v prípade tejto poviedky do určitej miery gay agitkou v inak slušne napísanom texte.

povídka: Okultace - Barron, Laird
vyšla v: Okultace
KeB | **1/2 | před 108 dny

Hmmm, jestli je tohle typický příklad, tak tohle bude náročná sbírka. Dílem jsem to nechápal a dílem mne to zoufale nebavilo. Předpokládám, že to zase rychle zapomenu.

Uff. Jedno je jisté, styl Pulvera sr. si rozhodně nikdo nesplete a z téhle psychedelické nálože by možná i Mistr zbledl. Na krátké délce by to působilo výborně, ovšem v tomto rozsahu je to už úmorné. Přesto hodnotím vysoko – takhle psát, aby to přitom pořád ještě mělo hlavu i patu, není vůbec jednoduché. Plus, tohle nepochybně je HPL, v jistém ohledu až krystalicky čisté formy.

povídka: Megalitická vlna - Webb, Don
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
BorgDog | **1/2 | před 109 dny

Webbův „Konkurz“ ve druhých Černých křídlech mě dobře pobavil, ale tentokrát selhal. Styl je přitom dosti podobný a některé sarkastické hlody podařené, jenže celkově to působí mdle a závěr vyšumí do ztracena. Webb umí psát, o tom není pochyb, ale tohle jako by odbyl.

povídka: Zdivnor - Tyson, Donald
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
BorgDog | ***1/2 | před 109 dny

Dost to připomíná známou Simmonsovu povídku „Metastáze“, jenom s HPL-pozadím. Nutno podotknout, že Simmons to při kratší délce zvládl o dost lépe, naopak Tyson má s rozsahem problémy. Konec je uspěchaný a happy-end, dá-li se to tak nazvat, dost násilný, ale celkem to ještě jde.

povídka: Jeskyně noci - Gunn, James Edwin
vyšla v: Těžká planeta*
Gaarq | **** | před 111 dny

tak u téhle povídky je naprosto jasné, proč ji editor prvního českého vydání vyřadil. američané, míroví sjednotitelé světa, ¡no pasarán! povídka je docela ukecaná a balastu je v ní více než dost (autor dovycpávával tam, kde absentuje nějaký děj), ale vyznění, námět i závěr jsou výborné.

povídka: Díry na Marsu - Bixby, Jerome
vyšla v: Ikarie 1991/04; Těžká planeta*
Gaarq | * | před 111 dny

úvod dechberoucí, člověk čeká, co z toho autor udělá a… ono nic. krom neustálého pitomého vtipkování a podivných narážek, pointa je slaboulinká a úplně nenápaditá. těžké zklamání.

slušná spejsoperka z kaluže ;) pár pěkných nápadů na svou dobu (princip osídlovacích lodí), pár méně zdařilých, ale docela to odsýpá a má to hlavu a patu. u téhle povídky si nejsem moc jistý, proč to neudělala do finálního výběru v prvním kole.

povídka: Vybrané partie z programování - Zábrodský, Vladimír
vyšla v: XB-1 2017/03
quinnet | **1/2 | před 112 dny

Na túto poviedku som bol zvedavý, počítače ma bavia a VZ vie občas prekvapiť. Takým či onakým spôsobom. A dočkal som sa ďalšej šialenosti – programátorka s mečom a nemalými bojovými schopnosťami? Svet obývaný čudesnými príšerami, ktoré lákajú bytosti rôznymi druhmi trikov? Trpaslíci s piatimi prstami? Programovanie bez počítačov podobné kúzleniu? Toto všetko tu máme, riadne pomiešané a vrhnuté na úbohého čitateľa. Celkom som si to užil, ale viac ako priemer nedám.

povídka: Země samozřejmosti - Sedláček, Miroslav
vyšla v: XB-1 2017/03
quinnet | ***1/2 | před 112 dny

Takže tu máme prvú svetovú vojnu, ktorá sa nie a nie skončiť, najmä pre mladého vojaka Wernera. Disponuje totiž schopnosťou pres[va5 sa v čase, ktorú, žiaľ, nemá pod kontrolou. Nečudo, že mu neustále hrozí trest za dezerciu. Hlavný hrdina je po zažitých hrôzach úplne otupelý. Navyše je nástrojom ako zvrátiť nepriaznivý výsledok vojny pre vysokého dôstojníka Ludendorffa. MS má rozhodne talent písať zaujímavé poviedky, darí sa mu vytvárať hustú atmosféru, nápad s vojnovou časovkou je tiež dobrý. Koniec ma uspokojil a ja môžem túto poviedku doporučiť každému milovníkovi alternatívnej histórie.

povídka: Dům přes ulici - Kubátová, Petra
vyšla v: XB-1 2014/12
yerry | **** | před 112 dny

Pamätám si ešte pecku pod názvom 32 , ktorá nemala chybu a jej ďalšie pokračovania. Toto je ďalší čriepok z autorkou vytvoreného postkatastrofického sveta. Čitateľ nepoznajúci súvislosti asi text veľmi nezhodnotí, ale tomu, čo čítal autorkyne staršie práce asi viac vecí docvakne. Tento príbeh o lekárovi, bordeli, zranenom policajtovi a ghete sa na prvý pohľad javí ako jednoduchý, pre autorkinho fandu však má zvláštne fluidum a čaro. Dal by som aj všetky hviezdy ale „32“ zostáva tridsaťdvojkou numero uno…

povídka: Na křídlech hlavolamu - Kolůch, Jaroslav
vyšla v: XB-1 2014/12
yerry | * | před 112 dny

Brno, cestovanie v čase, ježko v klietke, rubikova kocka, gulička, brnenský vedátor a maďar hovoriaci po slovensky :) Tak to sú ingrediencie z ktorých autor namiešal túto humoresku. Ak by to bolo písané brnenským dialektom, mohlo z toho byť čosi viac ;)

povídka: Xusingar - Zábrodský, Vladimír
vyšla v: XB-1 2014/12
yerry | ** | před 112 dny

Autor ani v tejto poviedke nezaprie svoj štýl kvetnatých viet ale na rozdieľ od jeho predchádzajúcich poviedok vykazuje táto veľmi slušnú konzistenciu a lineárnosť. Celý text sa nesie v štýle etno scifi. Okrem jedného mimozemšťana, ktorý predurčuje príslušnosť poviedky k žánru, ťažiskom príbehu sú tu ľudožrúti a popis ich bežného a sexuálneho, hlavne toho sexuálneho života, zvykov a domácej kuchyne…

Nevravím, že ten text bol zlý, ale na cestopisy akosi nie som…

povídka: Srdce ledu - Šenk, David
vyšla v: Srdce ledu; XB-1 2014/12
yerry | *** | před 112 dny

Trochu akčná a trochu military shortstory o tom, ako pozemšťania bezprácne k lepšiemu pohonu lodí prišli, zdánlivo nepriateľskej vesmírnej rase a o tom, že ak do niečoho spadneš, casta von nemusí byť tá najkratšia… Typicky odpočinkové čítanie ktoré neurazí…

povídka: Poslední den - del Rey, Lester
vyšla v: Těžká planeta*
Gaarq | *** | před 112 dny

lester se pokusil zachytit poslední fázi „soužití“ moderního člověka s tzv. neandrtálci. na svou dobu revoluční představa, v roce 1939 se o věci vědělo dost málo. až na tuto elementární myšlenku onoho spolunažívání těchto dvou druhů, už dnes povídka mnoho nepřinese – je silně limitovaná poznáním své doby. docela chápu, že při českém vydání v roce 1979 už povídka působila značně omšele.

povídka: Vánoční autobus - Rečková, Jana
vyšla v: XB-1 2014/12
yerry | brak | před 113 dny

Tak opäť jeden unikát, čo som nedokázal súvisle a celý skúsnuť. Je to o akomsi predvianočnom nákupe dôchodcov, plný klišéovitých viet a výrazov. Asi od štvrtiny som to začal vzdávať a preskakoval som najsôr jednotlivé odstavce a keď som videl, že sa to nikam nehýbe, pozrel som koniec a ono to fakt bola len strata času.

Minule som autorke pridal niečo aspoň za profesionalitu s vedomím, že je to ostrieľaná autorka, tentoraz si však nezaslúži ani to. Ak sa niečo tvári ako blbosť, vyzerá to ako blbosť, tak to blbosť je. Bez urážky, pani autorka.

povídka: Odleť domů - Palmer, Suzanne
vyšla v: XB-1 2014/12
yerry | ***** | před 113 dny

Silný individualizmus v konfrontácii s korporátnym klérofašizmom v brutálne silnej kakofónii tónov v tejto balade sa podobajúcej textovej skladbe, ktorá dáva na frak všetkým autoritám a autoritárom. Ak by som bol fašistom, túto poviedku by som zaradil na čiernu listinu a autorka by skončila asi pred niektorým múrom, jednoducho neakceptovateľné… Text je o žene, ktorá sa postaví na jednej ťažiarskej planéte proti korporátnemu systému, ktorý považuje ženy za nádoby na plodenie a rukami sa živiacich mužov za otrokov a výrobné nástroje, proti systému, ktorý fyzicky likviduje svojich oponentov. Poviedka je veľmi aktuálna aj preto, lebo osvetľuje, prečo sa niekto podujme vykonať to, čo hlavná hrdinka.

Dávam 20 hviezd bez ohľadu na to, že mi to hodnotiaci systém neumožňuje :) Škoda, že autorke vyšla len jedna preložená poviedka.

povídka: Kodaňská interpretace - Cornell, Paul
vyšla v: XB-1 2014/12
yerry | *** | před 113 dny

Alternatívna realita, svetové mocnosti 19. storočia, vyspelé technológie, zakrivenia priestoru, politicko-mocenská rovnováha a zvláštny agent. Dianie v tomto autorovom svete tu nadväzuje na jeho predošlé dve poviedky:
Catherine Dreweová
Jeden z našich mizerů se pohřešuje
Pričom tá druhá zmienená sa mi zdala byť o čosi pútavejšia a lepšia. Kodaňská interpretace u mňa opäť klesla do priemerných hodnôt. Trpí totiž čiatočnou neprehľadnosťou a prekombinovanosťou v subjektívnej rovine, je dosť možné, že moje mozgové závity sú už dosť opotrebované a zišlo by sa ich trochu prerezať závitnicou. Jednoducho tento alternatívny svet mi akosi nesedí po estetickej ani zážitkovej stránke…

povídka: Noc - Stuart, Don A.
vyšla v: Těžká planeta*
Gaarq | ** | před 113 dny

tak u téhle povídky se ani nedivím, že vypadla z výběru v prvním vydání. na svou dobu přináší pár super zajímavých nápadů – antigrav, časoprostor a velký krach kombinovaný s tepelnou smrtí vesmíru. minimálně to posledně jmenované bylo v době publikování povídky žhavou novinkou (hypotéza velkého krachu anglicky publikována až 1934) a autor se odvážně pokusil si takovou situaci představit, jenže dílko je stylisticky děsivé – ukňourané, bolestínské, samá emoce a nic kloudného. odpouštím autorovi spoustu fyzikálních nesmyslů, které potřeboval pro konstrukci zápletky, ale kdyby toho aspoň byla hodna! to ta povídka, jejíž jméno i autora jsem úspěšně zapomněl, kde chodí s kýblem ven pro zmrzlý vzduch, byla alespoň vtipná.

povídka: Hotel Del Lago - Burleson, Mollie L.
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
BorgDog | **1/2 | před 114 dny

A další miniatura. Řekl bych, že plus mínus stejně průměrná jako ta Burlesonova, byť tato připomíná spíš Akta X. Ne, tyhle kraťasy prostě nejsou moje krevní skupina…

povídka: Muž s rohem - Brock, Jason V.
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
BorgDog | **** | před 114 dny

Zatím asi nejvýraznější HPL-style povídka, navíc se odvolávající na jinou, ještě starší. Ano, psychedelický závěr se celkem podařil, zvládnuté je to slušně, no ze židle mě to nesrazilo.

Kiernan na mě umí. Prostě jo. Jsem si jistý, že v hodnocení se s většinou čtenářů opět neshodnu, ale tahle spíše fantaskní než fantastická záležitost, podivné osudové setkání v depresivním oparu hořkosti, kde vlastně na ničem nesejde a nic se nevysvětlí, mě stáhla ke dnu a stejně jako hlavnímu hrdinovi, nenechala nic. Plná palba, nemůžu si pomoci.

povídka: Pavučiny ve tmě - Schweitzer, Darrell
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
BorgDog | **** | před 114 dny

Ne, tentokrát se to Schweitzerovi nepovedlo. V podstatě jenom smíchal dohromady náměty svých povídek z prvních dvou dílů, plus mírně pozměněný úhel pohledu – ale nestačí to. Pořád je to dobré, ale už to prostě nemá „tah na branku“ a atmosféra se vytratila. Spíše jen snaha „splnit zadání“, než cokoliv jiného.

Jistým způsobem roztomilá morbiditka, originální „pohled druhé strany“ kde je protagonisty párek lovecraftovských „monster.“ Prudérnější povahy závěr asi trochu nadzvedne a dalo se to naopak osolit ještě víc, ale já zavzpomínal na Tima Burtona a dobře se pobavil. Zdařilé…

povídka: Děravý kámen - Gavin, Richard
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
BorgDog | ***** | před 114 dny

Zatím první vrchol. Tvrdý, do jisté míry „archaický“ styl dokonale pasující k bezútěšnému příběhu o pádu blízké osoby do šílenství, možná přirozeného, možná ne. Navíc výborně zvládnutá ich forma. Gavin po nevalném „Odvrženci“ ze druhé sbírky překvapil, byť téma je velmi zhruba podobné.

Miniatura přesně toho typu, co tak nějak prošumí a nic moc po sobě nezanechá. Popravdě, nejděsivější mi přišel popis „fungování“ feťácké matky v úvodu, navíc HPL prvek je tam naroubovaný dost násilně. Průměr po všech stránkách.

povídka: Houdinky - Thomas, Jonathan
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
BorgDog | ***1/2 | před 114 dny

Hodnocení by bylo lepší, kdyby hrdina nebyl vědec. Protože v té chvíli prostě od postavy čekám alespoň základní vědecké chování a racionalitu, ovšem tady předvádí soustavně pravý opak. Napojení na Lovecraftovo „From Beyond“ nicméně povedené a jako rozjezd dobré.

povídka: Rybář z Falcon pointu - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | ****1/2 | před 114 dny

Tam kde šel AD vlastní cestou to funguje nejlíp. Tohle sice není horor plný kosmického děsu, ale má to svoje kouzlo.

1234567891011poslední (262)10480 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu