RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

123456789101112poslední (262)10477 příspěvků celkem
povídka: Předek - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | **** | před 113 dny

AD variace na chladný vzduch. Čte se to dobře a drží to atmosféru, jak má.

povídka příliš spoléhá na omezenou představivost čtenáře při setkání s novými jevy (neutronová hvězda), opět i se středoškolskou fyzikou je pointa zřejmá. napsané je to ovšem velmi dobře, přifařený příběh pilota kosmických lodí je vtipný i zábavný, takže spíše čtyři než tři astry.

povídka: „Hej, MacDonald farmu mal" - Resnick, Mike
vyšla v: Fantázia 26; XB-1 2014/12
yerry | *** | před 113 dny

O tom, že človek si dokáže podpíliť konár sám pod sebou ťa v tejto poviedke uistí aj tento autor. Pomocou genetického inžinierstva vyrieš potravinovú krízu celého ľudstva. Teda tvor, ktorý sa dá skonzumovať takmer celý, ktorý sa rýchlo a hojne rozmnožuje, pričom náklady na jeho vykŕmenie nie sú príliš veľké by mal byť docela vpohode … až do chvíle, kým ti nepovie „pohladkaj ma“…

Téma o roztomilých a rýchlo sa množiacich tvoroch tu už bola niekoľkokrát v textovej aj filmovej podobe, Resnick ju trochu poupravil a pozrel sa na ňu pod trochu iným uhlom. Napriek tomu lepšie ako dobré to u mňa nebolo…

svižná a vtipná varianta na totálně profláklé téma „středověké“ hard sci-fi. je tam pár logických botek, ale tevis umí psát a tak příliš nevynikají.

povídka: Wentworthův den - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | ***** | před 114 dny

Tak tohle není HPL fanfic ale REH fanfic :D. Jak jsem psal jinde, tam kde se AD nepokouší napodobovat HPL to funguje nejlíp. Tohle je typický horůrek ze středozápadu (až na ten Dunwich) jaké psal REH. Je sice celkem jasné jak to dopadne, ale líbilo moc.

povídka: Pozůstalý - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | **** | před 114 dny

Další dědictví, tahle povídka je sice kratší, ale má ten správný HPL rytmus podobně jako třeba mistrův Chladný vzduch nebo jiné. Solidní práce.

povídka: Ten, kdo číhá na prahu - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | ***1/2 | před 114 dny

HPL styl napodoben velice zdařile. Nutno podotknout, že na co potřeboval mistr stranu na to AD spotřebuje stránek pět. Kupodivu to nevadí a příběh docela odsýpá, ale ten konec? To Augustovi došly nápady nebo se nemohl vlézt do limitu? Tfuj a hanba, tím odfláknutým koncem dokonale zabil celou povídkua to je zatracená škoda.

povídka: Paštika z husích jater - Asimov, Isaac
vyšla v: Těžká planeta; Těžká planeta*
Gaarq | **** | před 115 dny

asimov pro mě dokázal skloubit slušně napsaný příběh s vědeckým dobrodružstvím. tahle povídka byla jedním z podnětů, proč jsem v budoucnu skončil jako student biochemie. decentní míra mlžení, trocha suchého humoru, citlivě zakomponovaná populární věda. dobrý.

povídka: Mít tak sebou prachovku - Clement, Hal
vyšla v: Těžká planeta; Těžká planeta*
Gaarq | *** | před 115 dny

realistický popis zajímavé storky z měsíčního průzkumu. na to, že příběh byl napsán před vůbec první cestou nahoru, dobré. ale autor moc přepíná zápletku, protože i se středoškolskou fyzikou je to jasné jak facka.

jednoduchý, přímočarý a ne příliš nápaditý příběh, napsaný rutinně a čtivě. nulový pokus o něco literárně zajímavějšího ho trošku sráží.

povídka: Venkovský doktor - Morrison, William
vyšla v: Těžká planeta; Těžká planeta*
Gaarq | ** | před 115 dny

další slabší kousek. trpí jednoduchostí a předvídatelností, u mě ještě ztratil body za tu emeryckou familiérnost.

nápaditý příběh se špetkou suchého humoru. když jsem knihu před tím milionem let četl poprvé, živě jsem si představoval, jak taková souprava projíždí někde na rubu reality a dost mě to bavilo.

povídka: Důkaz - Clement, Hal
vyšla v: Těžká planeta; Těžká planeta*
Gaarq | ** | před 115 dny

základní námět je poutavý, ale zpracování a příběhová omáčka hodně slabá. místy to sklouzává až k nesmyslnému tlachání. chápu, jak nesmírně těžké je snažit se něco vyprávět z takhle nové a nezvyklé perspektivy, ale imho, šlo by to líp.

moje oblíbená povídka. samotný příběh je docela dryáčnický (a místy až moc jednoduchý a předvídatelný), ale zakomponování relativně prostého nápadu je velmi dobré.

povídka: Těžká planeta - Rothman, Milton A.
vyšla v: Těžká planeta; Těžká planeta*
Gaarq | *** | před 115 dny

slabší titulní povídka s ne příliš zajímavým námětem. zpracování je dobré, ale nápad mi přišel nevytěžený (třeba na rozdíl od těžké expedice hala clementa).

povídka: Hořká usazenina - Gaiman, Neil
vyšla v: Křehké věci
Ascella | ***1/2 | před 115 dny

Má to atmosféru, švih, tajemno. Něco z Amerických bohů. Takové to neuchopitelné cosi, co na vás dýchne, vtáhne do ducha mísra a času, zamrazí. Škoda jen, že vyskedek je zmatený a kolísá tam logika, kdyby to bylo dotažené, vygradované a nitky, které se ztrácí v zapomnění byly správně pochytané a zapletené zpět do struktury příběhu, byla by to jedna z nejlepších gaimanovek. Takhle to působí jako črta, jako nedodělek mistrovského díla. Zanechal však hluboký dojem.

povídka: Zavíráme - Gaiman, Neil
vyšla v: Křehké věci
Ascella | *** | před 115 dny

Několik scén mě až zhnusilo (chlapci u potoka), ale styl vyprávění, pounta, atmosféra… ma to hloubku.

kongeniální povídka, která v mnoha ohledech vytýčila směr povídek tohoto typu i v obecných přístupech při práci s fikčními světy v SF. 1934! kdyby weinbaum nešťastně brzy nezemřel, mohli bychom se dočkat zajímavých děl. navíc, krom vědeckého přístupu v konstrukci světa, autor ukázal také jisté literární ambice. mnoho raných tvrdých sci-fi trpí na literární plochost. weinbaum sice není žádný šekspír, ale snaha se cení.

povídka: Druhý domov - Kartes, Radim
vyšla v: XB-1 2014/11
yerry | ** | před 115 dny

Myslím, že text v tejto poviedke utrpel čiastočnou nekonzistenciou a tým, že autor sa doňho pokúsil vpratať veľmi veľa udalostí. Predstav si niekoľkozväzkovú ságu a sprav z nej zopárstránkový výťah. Ak by autor poviedku rozvinul minimálne do románu, mohlo to byť veľmi dobré. Zaujímavo načrtol socio-ekonomický proces (degres), bezvýchodiskovosť, depresiu, mutáciu ľudí a ich život v mori, následné východiská a perspektívu až do vesmírnej expanzie. Bohužiaľ text v takomto stave som vnímal ako poriadne okýptený…

povídka: Vyprávění dobrodruha - Malíšek, Ondřej
vyšla v: XB-1 2014/11
yerry | ** | před 115 dny

Tak trochu drsňácka shortstory o jednom vesmírnom kovbojovi. Bolo to dosť krátke na to, aby sa to dalo skúsnuť. Žiadne väčšie lapsusy som v texte nezaznamenal a pre čitateľa tak do 12. rokov ako ušité…

povídka: Přivezte si zvířátko! - Mls, Ivan
vyšla v: XB-1 2014/11
yerry | *** | před 115 dny

Poviedka mi pripomenula humorné scifi z 80. rokov minulého storočia. Na rozdiel od tých s vtedy prevládajúcou angažovanou propagandou, táto mala tak trochu undergroundové črty. O čo ide? Žiadny živý kontraband si zo svojich výletov z hviezdnych destinácií nenos, a ak si náhodou colníkom, dávaj si pozor. Dobré…

povídka: Purgator - Součková, Berenika
vyšla v: XB-1 2014/11
yerry | ** | před 115 dny

K tejto poviedke je dosť ťažké niečo napísať. Na to, že je to autorkina prvotina nebolo to zle písané, bohužiaľ očividne to cielila na úplne inú vekovú skupinu, absencia deja tomu tiež moc nepridala. Poviedka obsahuje fantasy a scifi prvky a hlavne myšlienky a memorovanie. Text ma príliš neupútal, takže len zbežný nástrel: planéta Purgator, povrazochodkyňa a pilot vesmírnych lodí postihnutý chorobou, ktorá je dôvodom, prečo nemôže lietať…

Vzhľadom na to, že je to prvotina, trochu nadhodnocujem…

Ženský rukopis a poetickosť je na texte trochu poznať ale tentoraz mi to veľmi nevadilo. Príbeh je oprostený od naivity, presládlosti a fantasy ružovkastej rozprávkovosti príznačnej pre niektoré slovenské autorky fantastiky a poniektorých autorov. Táto autorka pritvrdila a rozbalila tu symbiotickú zmes hard a soft scifi s jemným fantasy korením v koreňovom systéme jednej gigantickej rastliny, za prítomnosti rôznych symbiotických organizmov, ľudí s nimi žijúcimi v symbióze a takými vymoženosťami, ako je nahrávanie a uchovávanie vlastných spomienok. Ak by chcela autorka z tohoto príbehu urobiť čistú scifi akciu, nič by som nenamietal, ten záver si to priam pýta.

Čo dodať? Nič, už len tie hviezdy…

povídka: Dějiny v nás - Kressel, Matthew
vyšla v: XB-1 2014/11
yerry | **** | před 117 dny

Narozdiel od poviedky Zvuky staré Země , v ktorej autor opísal koniec Zeme, v tejto opisuje koniec ľudstva ako takého. Posledná príslušníčka našej rasy sa snaží pochovať posledné spomienky na našu civilizáciu pred pokusom o únik do iného vesmíru vstupom do vytvorenej čiernej diery. Ak sa to aj podarí, nebude to mať ľahké, ľudí totiž nemá nikto v láske, naopak…

Poviedka bola pútavejšia ako tá vyššie spomenutá s niekoľkými posolstvami a myšlienkami.

povídka: Recidivista - Dozois, Gardner Raymond
vyšla v: XB-1 2014/11
yerry | ***** | před 118 dny

Postkatastrofický, pomerne akčný a tak trochu ironický vypaľovák. Tu si človek vytvorí svojich bohov sám na svoj obraz emočne niekoľkonásobne umocnených. A stáva sa len obyčajnou hračkou v rukách umelej inteligencie a to všetko za treskotu počas nárazu dvoch kontinentov na seba. Euroázia to napáli do Ameriky. Všetko sa to naviac deje v ohromne zrýchlenom slede. Čo s tým? Beznádejná situácia pre človeka … a tu je ten aspekt, keď človek prejaví prevahu v jednej jedinej pre UI nepodstanej veci, vo všetkom ostatnom má UI nespočetne-násobnú prevahu. Je to jedna z tých vlastností, ktorá nie je príliš logická…

Toto bola docela pecka a ten záver bol priam ukážkový…

povídka: Sedmý dopad - Irvine, Alexander
vyšla v: XB-1 2014/11
yerry | *** | před 119 dny

Postkatastrofická poviedka o jednom chlapcovi, ktorý tu vystupuje aj už ako starý muž. Mesiac sa rozpadne a jeho úlomky dopadajú na zem, pričom spôsobujú katastrofu. Príbeh o potulných hercoch a razprávačoch je vsadený do USA, ktoré sa tu rozpadli na niekoľko viac či menej náboženským fanatizmom zasiahnutých teritórií. Knihy sú tu úplné tabu, ak nejakú vlastníš riskuješ guľku od misionára a to v tom lepšom prípade. Napriek tomu niektoré knihy pretrvávajú…

Žiadnych 451 stupňů Fahrenheita od Bradburyho to síce nieje, skôr taká klasická postapokaliptická trochu nostalgická pohodička, ale nečítalo sa to vôbec zle. Nič mimoriadne to taktiež ale nebolo…

povídka: Polský chlapec - Card, Orson Scott
vyšla v: První setkání
ladynka | **1/2 | před 120 dny

Dílem zajímavé vyprávění a dialogy, zbytek strašná demagogie.

Smíchání tématu Měsíčků a samotného Říjnova příběhu mi moc nesedí, tak odlišné, tak nesourodé, nevyladěné. Měsíčci jsou legrácka, oddychovka, příběh je atmosférický, bravurní, melancholický, mrazivý. Ne, nefunguje to dohromady, ale je to výborné.

povídka: Labutí píseň - Candar, Lady
vyšla v: Drakobijci 8
Ascella | **** | před 120 dny

Téma z pohádek a legend, básnicky uchopené, procítěné. Poezie v próze, city a pocity prodchnutá. Pochmurné az hororové, konec mne mile překvapil. Celek se velmi dobře čte. Až mne překvapilo, jak kvalitní dílo lze najít v soutěžních pracích… Příjemné. Kdyby byla Píseň vyladěnější do detailů, neváhala bych dát 5*.

Mimozemšťania ovládnu Zem, život ľudí sa zlepší a je relatívne kvalitnejší. Autor tu konfrontuje tradičné hodnoty na príklade írskeho vzdoru voči nanútenej autorite a národnej hrdosti s modernými materálne orientovanými hodnotami, keď človek zažíva vykorenenie a osamelosť. Hlavný aktér do čohosi spadne vďaka prenikavým zeleným očiam jednej ľudovej írskej speváčky, bude musieť vyriešiť vnútornú dilemu…

Poviedke nemožno uprieť presah mimo žáner, napriek kvalitnému textu však neprináša nič nové, čo by tu už nebolo…

Opäť jedna obsahovo trochu nevyvážená poviedka. Autorka nakúsla príliš veľa tém, všetky ich však nechala vyznieť akosi do prázdna. Tak máme tu znečistené Francúzsko smerujúce k ekologickej katastrofe, kuchára, ktorý sa v svojom remesle vyzná, nedoriešené vzťahy, človeka prebudiaceho sa zo syndrómu SOS, aj cestu na Pluto za obsolvovania kryogenického spánku, v priebehu ktorého došlo k akejsi kontaminácii…

Autorkin štýl pritom vôbec nie je zlý. To, čo píše, podáva zaujímavým spôsobom. V konečnom dôsledku na mňa poviedka pôsobila dobrým dojmom.

povídka: Vzpoura ve věku hojnosti - Seiner, Hanuš
vyšla v: XB-1 2014/10
yerry | ***** | před 124 dny

Ak sa citiš niekedy akýsi zoslabnutý po tom, čo si ľahneš do postele pootvor oči a v samotnom kútiku svojho periférneho videnia možno zbadáš tieň. Nemusí to byť vôbec prelud. Možno práve na tebe parazitoval človek z veľmi vzdialenej budúcnosti, resp. to v čo sa človek pretvoril. Máš len chabú nádej, že na tebe bude parazitovať zástanca symbiontizmu, v prípade že na tebe parazituje zástanca parazitzmu, máš smolu.

Teda poviedka je o nie príliš optimistickej budúcnosti ľudstva, kedy je už človek nútený priživovať sa na sebe samom v rôznych časoch a storočiach, to naše nevynímajúc.

Autor očividne píše stále lepšie a lepšie a myslím, že tento text bol klenot najvyšší, ktorý ozdobil toto číslo XB-jednotky. Výborné, doslova dych berúce ;)

povídka: Nekonečně křehká, neskutečně cenná - Žlebek, Jan
vyšla v: XB-1 2014/10
yerry | **** | před 124 dny

Docela zaujímavo podaný boj s alzheimerom pomocou stimulácie mozgových buniek a fantastických predstáv. Takto som to aspoň pochopil. Spočiatku sa to tvárilo ako riadna akcia s kvalitným a farbistým opisom. Zaujímavé je to skĺbenie tej akčnej fikcie a reálneho chorobného stavu. Boj zostáva hrdinským bez ohľadu, aký typ nepriateľa máš pred sebou, dôležité je postaviť sa tomu… U mňa veľmi dobré…

povídka: Jube : část pátá - Martin, George R. R.
vyšla v: Trumfová esa
louza | **** | před 125 dny

Propletenec povídek Jube, Do dalšího pokolení a Ďábelské mince. Hrdina upadá do osidel tajemné sekty.

povídka: Zimní chlad - Martin, George R. R.
vyšla v: Trumfová esa
louza | ***** | před 125 dny

Výtečná povídka z pera mistra Martina, který poskytuje čtenáři reálný pohled na jednoho z hlavních es – želváka. Tklivý příběh s nahořklým koncem je tím pravým pro super hrdinu bez bázně a hany. Skvělý text.

povídka: Do šestého pokolení - Epilog - Williams, Walter Jon
vyšla v: Trumfová esa
louza | ***1/2 | před 125 dny

A tajemný mimozemský artefakt znovu mizí…

povídka: Jube : část čvrtá - Martin, George R. R.
vyšla v: Trumfová esa
louza | **** | před 125 dny

Jube je skrze svůj boj za záchranu světa nucen dát všanc svoji identitu.

povídka: Kdyby pohled zabíjel - Simons , Walton
vyšla v: Trumfová esa
louza | ***1/2 | před 125 dny

Povídka navazující na střípek z předchozí sbírky, jejímž hrdinou je eso roznášející smrt. Text se odehrává na pozadí povídek Jube, Do dalšího pokolení a Ďábelské mince. Figuruje v ní tajemná sekta pasoucí po mimozemském artefaktu.

povídka: Jube : část třetí - Martin, George R. R.
vyšla v: Trumfová esa
louza | **** | před 125 dny

Mimozemské invaze je konec. Ale jen dočasně. Což si ovšem uvědomuje jen Jube…

povídka: Do šestého pokolení - Část druhá - Williams, Walter Jon
vyšla v: Trumfová esa
louza | ***1/2 | před 125 dny

A situace se dál zamotává, v bitevní vřavě se ztrácí důležitá součástka z Jubeho lodi. Najde někdo tajemnou bezdomovkyni s klíčovým předmětem v tašce?

123456789101112poslední (262)10477 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu