RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1345678910111213poslední (265)10587 příspěvků celkem

Nebývá ani zdaleka zvykem, že bych si pamatoval povídku po dvaadvaceti letech. Bloch byl machr, který se dokázal vepsat do čtenářova srdce s dlouhou trvanlivostí.

Humorný horor. Připadá vám to jako oxymorón? Ne tak v této povídce klasika žánru. Okolo pěkně vymodelovaného příběhu o jedné smrti se vine jen tak mimoděk jižanské dusno (Nebo novoanglické? Já tedy cítil jih, ale kdo ví.), patriarchální protestantská sešněrovanost a přitom je to celé svěží a úsměvné a vlastně i krapet strašidelné.

povídka: Dobrodruh na rybách - Mertlíková, Věra
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | *** | před 150 dny

Nuda to rozhodne nebola. Zápletka bola priemerná ale vyrozprávaná slušným štýlom. Už dávno som nečítal Howardovho Conana, ale mám dojem, že štýlovo to bolo niekde inde. Ale inak neľutujem času, ktorý som strávil s touto poviedkou.

Najprv som sa musel aj dvakrát pozrieť, z ktorého roku poviedka je. V 1970 už Venušu navštívilo zopár sovietskych i amerických sond. Napriek tomu autor opisuje aká je na planéte kosa. Ak si v duchu premenujete Venušu na niečo iné, dostanete milý a pomerne vtipný príbeh o najlepšom lovcovi, ktorý vás určite dostane :)

povídka: V rodine - Laurent-Skrabalová, Viktória
vyšla v: XB-1 2015/02
yerry | *** | před 152 dny

Pomerne slabé hodnotenie tejto poviedky na legii zrkadlí pravdepodobne fakt, že bola vydaná v origináli, teda v slovenčine. Ženský rukopis a kvetnatosť viet nemusel byť práve najschodnejší pre českého čitateľa, svedčia o tom aj hodnotenia jej ostatných poviedok preložených do češtiny. Tá kvetnatosť u niektorých slovenských autoriek fantastiky pravdu povediac vadí dosť aj mne…

K samotnej poviedke: je to lyrický príbeh, balada s mierne hororovými prvkami. Magické a snové obrazy sa prelínajú s realitou. V lesnom jazierku sa odohralo, odoháva čosi tajomné a temné, môže to byť smrtiace…

Nie som príliš na takéto typy textov ale aj napriek niektorým nedostatkom a s prižmúrením oka, musím konštatovať, že je to dobré…

povídka: Vypůjčený čas - Čechalová, Božena
vyšla v: XB-1 2015/02
yerry | **** | před 152 dny

Tak ako na iných poviedkach, aj na tejto si autorka dala záležať. Text určite každému nesadne, ale kto už čítal od nej niektoré poviedky, vie, že opäť prišla s niečím iným a neopakuje sa. Tentokrát je to poviedka žánrovo dosť ťažko zaraditeľná, s prvkami abstrakcie, psycholóǵie, depresívnosti a prelínania reality.
Text má určite nedostatky, zišlo by sa lepšie vykreslenie postáv, na druhú stranu chápem, že priestoru bolo málo, toto však autorke odpúšťam, držím palce a mierne v hodnotení prihadzujem, ale naozaj len mierne…

povídka: Údolí Zmaru - Pecinovský, Josef
vyšla v: XB-1 2015/02
yerry | ** | před 152 dny

Samotný koncept poviedky o cestovaní v čase, Meandroch, prúdoch, slepých ramenách, výdutiach a pod. bol vykreslený par excellence. Príbehová a akčná zložka textu však trpí riadnou dávkou naivizmu, Deus ex machina tu vyskakuje takmer z každého druhého odstavca a uveriteľnosť príbehu je doslova nulová. Autor to trochu zachraňuje literárnou profesionalitou, čo sa mi však zdá málo…

povídka: Každý máme svoje mouchy - Doležal, Karel
vyšla v: XB-1 2015/02
yerry | ** | před 152 dny

Scifi poviedka z blízkej budúcnosti s mierne hororovým nádychom. Experimenty s imunitným systémom, larvami múch a DNA z vesmíru môžu zvádzať niektorých nezodpovedných vedátorov k nezákonným a šialeným experimentom na ľuďoch…
To striedanie uhlov pohľadu v závislosti od toho, ktorá postava má práve iniciatívu, bolo dobré. Horšie už bolo to skĺbenie hororu a scifi, autor zostal kdesi na pomedzí týchto žánrov a zatiaľ čo z toho, čo mohlo vyvolávať zimomriavky spravil iba suché konštatovanie, zo scifi námetu sa obmedzil len na náčrt. Ako celok to nefungovalo ani nedesilo…

Ako akčná komédia to funguje dobre, pekne vyrozprávaný príbeh, správne drsný hrdina a dokonalý robot.

Jedna z najbežnejších zápletiek zo sveta SF. Jašteričia rasa sa pokúša zachrániť pomocou stroja času. Osud ich civilizácie závisí na premúdrelom chlapcovi a jeho zajatcovi. Dobre vyrozprávané, ale dnešného čitateľa asi táto poviedka neosloví

Po neveľmi úspešnej výprave na Mesiac sa vracajú na Zem dvaja americkí kozmonauti. Už na obežnej dráhe si všimnú, že niečo nie je v poriadku. Autor sa možno inšpiroval knihou Muž z vysokého zámku. Samozrejme poňal to po svojom. Viac po vzore zlatého veku americkej SF. Eisteinovi, podobne ako hlavní hrdinovia, som moc neporozumel, jeho teória bola riadne mimo. Celkovo bola táto poviedka nemoderná už asi aj v dobe vzniku, len HH tam implementoval prvky doby, v ktorej tento text vznikol

povídka: Vzpomínky krve - Kalaš, Radoslav
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | *** | před 152 dny

60. roky niekde v Afrike. Nájomný žoldnier s nepeknou minulosťou uteká cez džungľu pred prenasledovateľmi. A uviazne v tajomnej zóne ktorej stred tvorí kozmická loď. Sympatická poviedka, ktorá sa dobre čítala. Námet bol viac menej tradičný a nič objavné nečakajte – „len“ dobré remeslo a nejakú tú záhadu s nepredvídateľným koncom.

povídka: Vysvětlení, a.s. - Kress, Nancy Anne
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/02
Lucc | ****1/2 | před 152 dny

Na ulici se zčistajasna objeví ošuntělý krámek a nabízí vysvětlení čehokoliv. Vědecké, s důkazy. Velmi příjemná, poklidná, středostavovská, ale pod povrchem bublající povídka, nutící odpovídat na hádanky před tím, než autorka naservíruje vysvětlení. Příběhově zaoblený až kruhový, podobně jako některé pohádky. Dovedení klasického „magazínského“ stylu k dokonalosti.

povídka: Après nous - Davidson, Avram J. A.
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/02
Lucc | **** | před 152 dny

S přehledem napsaná miniminiatura, která, jako většina mikropovídek, rozvádí jednu myšlenku, anekdotu či v tomto případě bonmot. A dělá to v rámci svého mikrožánru dobře.

povídka: Všichni na zem usedají - Willis, Connie
vyšla v: Vnitřní záležitosti
Dilvermoon | ***** | před 153 dny

Altaiřané přiletěli, nechají se provádět po Zemi, ale jejich jediná aktivita je (nesouhlasné) mračení se. Vtipná (tedy ne k popukání) povídka, nebo spíš novelka, s jazykovými hříčkami, se kterými si Jana Rečková určitě užila. Nejde o vyloženě převratné dílo, ale plný počet * dávám za zábavnou uvolněnost. Takže tak nějak.

Ženská rodinná rada, řešící nepochopitelnou touhu jedné členky menstruovat, i když nemusí. Poměrně vážné téma, před půlstoletím asi ještě kontroverzní a hodící se do tehdy vycházejících Ellisonových Dangerous Visions, podané dost vtipně. Jen je pro muže asi trochu problém se vcítit, ale i tak zábavná povídka.

Ani v tak skvělé antologii, jakou Alien Sex je, neměl Lewis Shiner dobrou povídku, jeho Sliby ze staršího čísla magazínu byly tak slabé, takže průměr je na něj docela fajn výsledek. Ani ten rozpad vztahu nebyl popsán dobře resp. psal jen o tom konci, ale nevíme co bylo předtím a proč. Sledujeme jen rozpad na tropickém ostrově, potápění a „zajímavý“ objev, který už je dnes tak fousatý, jak píše Majkl, že to povídku zabíjí. Chybí mi tam poetika (Bradbury), chybí mi tam pořádné sexuální napětí a velké činy (Sapkowski). Salinita Baltu, když se toužím vznášet v Rudém moři, mne nemůže uspokojit.

Hlubokou myšlenku aby člověk pohledal, ale je to napsáno s velkým přehledem, nevtíravým vtipem a poctivou dávkou odkazů na praotce scifi a jiné dřevní činitele. Maureen je pořád stejná pipka a přál jsem ji vše nejhorší, ale ona se prostě ze všeho dostane, mrška. Pobavilo mě to a styl je pošušňáníčko, takže za mne velmi slušné.

povídka: Ganglion - Wightman, Wayne
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/02
Lucc | ***1/2 | před 153 dny

Inspirace Dickem je zprvu lehká, později už jednoznačná. Korporace vysílající průzkumníky do mysli tvorů na cizích planetách, pátraje po čemkoliv zajímavém a hlavně zpeněžitelném. Atmosféra bezútěšná, postavy obdařeny karikaturami lidských vlastností a do toho pochybnosti, co je realita. Konec mi přišel lehce zmatený a vyústění snad až příliš do pohody, ale chápu, co tím chtěl básník říci. Slušné.

povídka: Equoid - část druhá - Stross, Charles
vyšla v: XB-1 2015/02
yerry | ** | před 153 dny

Priznám sa, že ani po dočítaní celej novely som si nespravil chuť. Prádelna rezaná Lovecraftovským stvorením i keď riadne hnusným, slizkým a mäsožravým s nadsádzkou hodnou modernej doby pre čitateľov hltajúcich dnešné crazy paródie, stokrát prežuté, vypľuté a opätovne spracované. Nie, ďakujem. To si radšej prečítam rovno originál od samotného majstra. A ak už chcem vraždiacich jednorožcov, tak tí od Diany Peterfreund v poviedke Jak pečovat o mládě vraždícího jednorožce nemali síce takú hnusnú matku, ale zato čosi viac do seba.

Ak by text nebol taký rozvláčny, možno by som aj nejakú hviezdu prihodil. Tak ako je, napriek pár skvelým statiam, ktoré boli kvalitne mazľavo nechutné, väčšinou to bola len nuda a nezachránili to ani tie popkultúrne odkazy. Neoriginálny recyklát…

povídka: Jak babičce vysvětlit boha Cthulhu - Shvartsman, Alex
vyšla v: XB-1 2015/02
yerry | * | před 153 dny

Toto číslo časopisu bude asi orientované v duchu HPL. Svedčí o tom aj táto poviedka, kde je jeho odkaz trochu sprznený pokusom o humor a paródiu. Mne to veľmi vtipné neprišlo a na mieste autora by som len dúfal, že u božstva Cthulhu to bolo naopak resp. že zostane aj naďalej spiace.

povídka: Co spatřil doktor Gottlieb - Tregillis, Ian
vyšla v: XB-1 2015/02
yerry | *** | před 153 dny

Alternatívna história v ktorej sa 2. sv. vojna vyvinula trochu inak aj vďaka pokusom s okultizmom na ľuďoch. Ako čriepok mozaiky vyzerá byť poviedka dobrá, samostatne to až také terno nie je. Zvlášť by som vyzdvihol celostránkovú ilustráciu k poviedke, ktorá sa mnohým môže zdať kontroverzná: na pozadí sa črtá veľký hákový kríž, na popredí tvár devy a vlčie maky. Autor ilustrácie brilantne vystihol zmysel poviedky a zahral sa so symbolmi.

povídka: Naskočit za jízdy - Nováková, Julie
vyšla v: XB-1 2015/01
yerry | ** | před 155 dny

Táto shortstory je len takou skycou, ktorú by bolo dobré trochu rozšíriť. Politickí utečenci a hviezda, ktorá sa má prehnať našou slnečnou sústavou rýchlosťou rovnajúcou sa 2% rýchlosti svetla. Môže to byť smršť ale aj záchrana…

povídka: Optimalizátor - Pohl, Milan
vyšla v: XB-1 2015/01
yerry | ** | před 155 dny

Optimalizátor myslenia nasadený v praxi môže byť kontraproduktívny a ako so všetkým, aj s ním sa dá vybabrať. Ak si myslíš, že sa ulievaš, myslíš zle. Tvoju produktivitu podporí práve ten správny relax, a to by mali mať na mysli práve tvoji nadriadení…

Humorne ladená poviedka o vynálezoch modernej doby na podporu konkurencieschop­nosti a produktivity. Až na ten prístrojček (ale kto vie?), brutálna realita. Povie ti to každý spoza pásu niektorej z automobiliek alebo pásovej výroby…

povídka: Mosazné město - Nováková, Julie
vyšla v: XB-1 2015/01
yerry | ** | před 155 dny

Opäť jedna poviedka, ktorej potenciál zostal nevyužitý. Máme tu komunikáciu dvoch vesmírnych kultúr na spôsob autorky C. J. Cherryhovej, teda kultúr navzájom odlišných s trochu problematickou verbálnou komunikáciou a myslením. Nábeh na soft scifi mal text slušný. Popis planéty, nachádzajúcej sa vo veku pary bol dosť odbitý, čo bol ďaší zahodený potenciál. Detektívna zápletka bola jednoduchá a pomerne slabá. Autorka mohla zo zmäsy soft scifi, steampunku a detektívky namiešať docela slušné sústo, ktoré však zostalo trochu nedovarené…

povídka: Jizvák Jim - Vácha, Dalibor
vyšla v: XB-1 2015/01
BorgDog | ***1/2 | před 155 dny

Celkem vzato souhlasím se dvěma legionáři nade mnou a nemám co dodat. Povídka je zajímavá, ne že není, rozhodně je napsaná čtivě, ale kdyby autor více přitlačil na aspekt alternativní historie místo akce, mohla být ještě lepší. Takhle je výsledek jen nadprůměrný

povídka: Brána do podzemní říše - Urban, Pavel
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | ** | před 155 dny

Netvrdím, že to nebolo zábavné. Ale text je tak jednoduchý a dej prvoplánovitý… Agent bojujúci po boku troch ako z komixu vystrihnutých hrdinov sa snaží zabrániť otvoreniu brány, za ktorou je… podzemná ríša. Autor je asi priaznivec Lovecrafta.

povídka: Jizvák Jim - Vácha, Dalibor
vyšla v: XB-1 2015/01
yerry | ** | před 155 dny

Víťaz ceny Daidala za rok 2014 je akčnou military alternatívnou históriou. Príbeh je vsadený do obdobia I. sv. vojny, ktorá prebieha ešte v roku 1921, kde sa boľševická revolúcia v Rusku nevydarila, Lenin musel utiecť, pričom ho zabil Trockij, o čom informuje zahraničný dopisovateľ A. Hitler :) Všetky zúčasnené strany vo vojnovom konflikte používajú mágiu. Dej sa odvíja z pohľadu hlavného hrdinu, ktorý je tu štylizovaný ako drsňák s drsňáckym monológom. Inokedy by mi to až tak nevadilo, tentoraz mi to však trochu bilo do očí.

Poviedka nebola zlá ale kvalít poviedky Na cestě domů pre zmenu o zombie apokalypse, nedosiahla.

povídka: Equoid – část první - Stross, Charles
vyšla v: XB-1 2015/01
yerry | ** | před 156 dny

Po prečítaní prvej časti docela nuda. Text mi pripadá ako recyklácia a óda na HPL, ktorý je tu aj hojne citovaný – spomínaný. V závere to začalo gradovať do mierne šialených hororových úchylností. No neviem, pochybujem či po druhej časti zmením názor na túto novelu. Nie je úplne podľa môjho gusta…

povídka: Příšera - deFord, Miriam Allen
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/02
Lucc | **1/2 | před 156 dny

Ach ty děti… Začátek byl slibný, v Bradburyho a Kuttnerově duchu, ale v půli jakoby text začala autorka nebo překladatel odbíjet, věty už neměly tu lehkost a správnou sevřenost, vytratil se pocit něčeho podivného. Začala to být nuda. Konec to trochu zachránil, ale ne zase až tak moc. Je to totiž klasický DEM. Sice pěkný a nutící k zamyšlení, možná i znechucující, ale pořád DEM. Twist, na který autorka neprovedla žádnou přípravu, nerozmístila vodítka, jen poslední větou řekla, že je vše jinak.

Příjemná s přehledem napsaná lehce kousavá povídka o mladém frikulínském páru, který se umí dobře přizpůsobit místním, nově Kalifornským zvyklostem. Vyjímala by se v Playboy, ale není mi jasné, proč je tady.

povídka: Návštěvník z Tauredu - MacLeod, Ian R.
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | **** | před 157 dny

Kodanská interpretácia nedáva spávať mnoho teoretickým fyzikom a zdá sa, že ani SF spisovateľom. MacLeod sa túto problematiku rozhodol spojiť s prípadom cestujúceho z neexistujúceho Tauredu (vraj skutočná udalosť). Obdivujem, ako autor dokázal opísať budúcnosť na pozadí príbehu dvoch bývalých študentov. Žiadne dlhé rozprávanie a predsa sa dozvieme všetko podstatné, aby sme si mohli v hlave vykresliť spoločnosť za X rokov. Dej sa odohráva v priebehu niekoľkých rokov, sledujeme osudy oboch sympatických a hlavne uveriteľných postáv, na záver sa dočkáme aj zaujímavého konca. A každý si ho môže vysvetliť ako uzná za vhodné :)

povídka: TardigRider - Stožická, Zuzana
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | ** | před 158 dny

Niečo na štýl Neffových zakázaných technológií, samozrejme viac zbeletrizované. Neviem či sa autorka neodvážila dané téma viac rozvinúť alebo jednoducho nevedela čo s tým ďalej. Máme tu nejakú vreckovú biosféru s umelými entitami, ktoré slúžia ľuďom na zábavu. No a to je zhruba všetko – väčšina poviedky pozostáva z opisu a na konci dá aj slovo dvom spomínaným entitám, ktoré prehodia medzi sebou pár banalít. ZS má určite aj naviac.

povídka: Inkvizitor - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | ** | před 158 dny

Táto poviedka mi pripomenula už ani neviem ktorého športového komentátora, ktorý rozprával o svojich začiatkoch. Vraj dostal na skúšku krabičku zápaliek a mal o nej rozprávať bez prerušenia aspoň päť minút. A tu je to podobné, autor nahodil dosť svojský námet o národe s pasiou v hraní šachu a vyobracal ho z každej strany. Celé to bolo absurdné a podľa môjho názoru aj zbytočné.

povídka: Duše stroje - Brown, Eric
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | **1/2 | před 158 dny

Priame pokračovanie Zastírací procedury. Ako hlavní hrdinovia rýchlo zistia, v pätách sú im zvyšné korporátne roboty. Najprv sa zdalo, že ukryť sa v obrovskej zničenej lodi je dobrý nápad… Taká rýchlovka – hneď po zaparkovaní je tu naháňačka v lodnom labyrinte, nejaké to strieľanie a záverečný trik, ktorý im zachráni kožu. A ide sa ďalej.

povídka: Marnotratný syn - Sellar, Gord
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | *** | před 158 dny

Kto videl film Zrodenie planéty opíc, tak môže mať dobrú predstavu o čom táto poviedka je. V hlavnej úlohe je tentoraz pes, ktorému novo nadobudnutá inteligencia riadne skomplikuje život. Nič nové pod slnkom, napísané je to však slušne.

povídka: Bedna - Kopřiva, Štěpán
vyšla v: Holomráz; Pevnost 2009/03; Společenstvo Pevnosti
Polinius | ****1/2 | před 159 dny

Čte se samo. Jako samostatná povídka to moc neobstojí, ale jako doplněk do světa Wolricha je to senzační. Jak říká přísloví: Na posraného i hajzl spadne.

Jako studium rodopisných materiálů z Westerosu možná použitelné, ale není to povídka. Při čtení si připadáte jako historik amatér a pokud to má celé k něčemu být, musíte si k tomu malovat příbuzenské diagramy (zvláště kvůli tendencím Targaryenů se vdávat a ženit mezi sebou).

Autorka má nesporne talent, ale viac ako k žánru ju to ťahá niekam do mainstreamu alebo na stránky časopisov, zaoberajúcich sa sociálnymi otázkami prípadne snáď ešte k soft scifi. Táto poviedka je od nej už druhá, v ktorej sú hlavnými protagonistami dôchodcovia. Tou prvou bola poviedka První let .

V skratke: stárnúca kozmonautka a jej manžel na smrteľnej posteli, rozhodnutie, čo uprednostniť – posledný let alebo svojho manžela, papieroví vtáci, nasledovníčka a trochu sa to tu obtrie aj o zakrivenie priestoru. Ak prekúsneš trochu nostalgie, je to dobré…

povídka: Voda, která padá odnikud - Chu, John
vyšla v: XB-1 2015/01
yerry | ** | před 162 dny

Fantastický prvok padajúcej vody pri vyrieknutom klamstve chápem ako umelecký doplnok v texte, ktorý by inak s fantastikou nemal nič spoločné, ale dobre, nech je to určitá forma magického realizmu na čínsky spôsob. Ústredným motívom tejto poviedky je totiž predovšetkým homosexuálny vzťah dvoch mužov na čínskom vidieku a z toho vyplývajúcich problémov, nič viac a nič menej.

To, že poviedka dostala žánrové ocenenia a bola zverejnená v XB-1 beriem. Je to v poriadku. Sexuálne motívy na rôzny spôsob do SF jednoznačne patria. Trochu mi už vadí, ak sa stanú nosnou a často sa opakujúcou témou alebo ako v prípade tejto poviedky do určitej miery gay agitkou v inak slušne napísanom texte.

1345678910111213poslední (265)10587 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu