RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (18)705 příspěvků celkem
série: Impérium Rádč
Gaarq | ***** | před 12 dny

opravdu dobré. měl jsem obavy před tím, než jsem se do toho pustil. to strašení ženským psaním sice na mě nezabírá, ale ano, někdy mi to také nesedne. také jsem obezřetný v dnešní době, když v americe nějaké dílo pobere příliš mnoho cen. nicméně nelituji. autorka používá velmi zajímavý a nezvyklý sloh, ale i při všem tom novátorství je to napsané živě a srozumitelně. pletichy tu nejsou o nic méně pletichářské než třeba v duně, ale podané jsou tak jinak, že je to zajímavé. připočtěme k tomu ze začátku nejistou snahu o odlehčení, která v závěru graduje až nezřízeným řehtáním a přitom je to vše docela vážné. v éře společenské a politické netradičnosti v dnešní SF, za kterou se žel nezřídka vydávají nedokvašené myšlénky, autorka zvládá tyhle věci uměřeně a trefně. nemám dojem z ideologické masáže a nejen to, autorka dokáže své myšlenky obhájit v příběhu. navíc, je to dobře ukočírovaný vícedílný příběh, kde nemám dojem nedovyprávěnosti či šizení čtenáře nějakými zadními vraty rozevřenými do epidemie pokračování. určitě by se pokračovat dalo a doba si to žádá, ale jak jsem si všiml, autorka zatím nepodlehla a ač se do svého vesmíru v jedné další knize vrátila, udělala to „jinak“.

série: Husitská trilogie
Lucc | ****1/2 | před 76 dny

Před čtením jsem měl pocit vyvolaný snad někým, s kým jsem o sérii mluvil, že Husitská trilogie je jiná než Zaklínač. Po přečtení musím nesouhlasit. Je velmi podobná. Co se změnilo, je ještě těsnější spojení s historií ve smyslu realističnosti. Svět Zaklínače je jakýsi možný předvěk našeho světa. HT je naopak více historický román než fantasy. V knihách je mnoho doložených historických postav pozdního středověku a ty, které reálné nejsou, působí, jakoby byly. Andrzej Sapkowski se pohybuje velmi jistě v historických reáliích nebo to alespoň skvěle předstírá (a párkrát na svou fabulaci upozorní i v rozsáhlých poznámkách). Má v malíčku heraldiku, genealogii, světskou i církevní hierarchii, řemesla, společenské klima, náboženské termíny, autory, knihy, et cetera. Tu latinu jsem použil záměrně. Potkáte se s ní totiž v trilogii velmi, ale velmi často. A také s italštinou, němčinou, polštinou, francouzštinou a jistě i dalšími jazyky, na které jsem zapomněl. Někoho to může znechutit, někoho naopak nadchnout. Je pravdou, že text působí značně intošsky, jakoby si Sapkáč z intošů, pardon, klasicky vzdělaných čtenářů, utahoval a spadl do jámy, jež kopal jiným.
Druhým negativem autorovy erudice je přehršel postav. Po pár desítkách stran prvního dílu jsem rezignoval a víceméně dobře udělal. Je pravda, že některé méně významné figury se objeví vícekrát, ale obvykle autor připomene, že se s nimi hlavní hrdina zná a jaký mají vztah. Takže pohoda. U pár postav ale bylo zapomnění na škodu. Autor jakoby čtenáře záměrně trestal za nepozornost a rozmístil pár epizodních rolí, které později nabudou na významu hlavně propojením s dalšími subliniemi. Typickými příklady jsou Parsifal Rachenau, Držata a někteří další.
Třetí věc, kterou zmíním a za kterou musím autora opravdu pokárat je autorská zvůle. Snad kvůli nechuti škrtat či kvůli exaltaci z vlastní erudice jsou dlouhé část knih sice dobře napsané a je radost je číst, ale pro vlastní příběh nejsou podstatné. A navíc vedou hrdiny do zbytečného nebezpečí, z kterého jim poté autor musí zvůlí zázračně pomáhat, čímž nejvíce utrpěl prostřední díl. Přitom se nedočkáme uzavření linie z Trosek a závěr trilogie je také zjevně velmi proškrtán. Škoda.
Ale aby bylo jasno, HT je velmi kvalitní čtení, které pojí se Zaklínačem, abych se vrátil k udičce nahozené na začátku komentáře, tři podstatné věci. Ad primo autorova fascinace válkou a přitom znechucení z ní a z násilí obecně. Podobně to cítím u Karla Kryla. Ad secundo pocit zmaru a zlomení hole nad lidstvem, ale hluboký smysl pro naději a pro osobní dobro v člověku a konečně ad tertio pro mě velmi podstatná romantika, díky kterým mne Andrzejovy knihy tolik přitahují. Potají vždy vzdychám a fandím hrdinům a hrdinkám, aby to vyšlo a láska nakonec zvítězila nad lží, nenávistí, temnou magií a nepřízní osudu. A občas se dočkám a je mi pak blaze.

série: Cyteen
yerry | **** | před 92 dny

Séria Cyteen je v skutočnosti jedna hrubá kniha, pravdepodobne z marketingových dôvodov rozdelená do troch zväzkov. Dej samotný sa odohráva v 25. storočí, niekoľko desaťročí po vojne medzi Alianciou t.j. Zemou, jej kolóniami a Úniou, ktorá vyhlásila v minulosti od Zeme nezávislosť. Chronologicky nadväzuje na sériu Company wars , z ktorej boli u nás vydané zatiaľ len román Stanice Pell a noveleta Obetný baránok.

Ťažiskom a ústrednou témou Cyteenu je klonovanie, eugenika, politikárčenie, intrigy a hlavne myšlienky ústredných väčšinou ešte mladistvých protagonistov.

Moje pocity z tejto série sú trochu rozporuplné. Mám dojem, že vatovú výplň tu autorka teraz balila do psychologického obalu, pričom tento obal bol riadne ťažký a rozmerný. Ako inak si vysvetliť, že napriek pomerne jednoduchej ústrednej zápletke Cherryhová natiahla dĺžku textu takmer na päť násobok vzhľadom na jej skoršie romány s porovateľnou zložitosťou zápletky. Napriek mojim výhradám zmysel a vyznenie série pokladám za veľmi dobré s dovetkom: menej niekedy znamená viac.

série: Cesta krve
ellric | ***** | před 136 dny

Naprosto úchvatné akční dílo. Celou dobu vás drží v napětí. Hlavní postava výborně vykreslena. Podle této knihy by měla vzniknout počítačová hra. Byla by to jízda!

série: Hlídka
Speedemon | **** | před 155 dny

Hlídka je tu se mnou střídavě už 10 let a není to na ní poznat. Kdykoliv jsem se k ní vrátil, neměl jsem žádný problém rychle se dostat do děje. Postavy jsou skvěle vystihnuté a bylo to jako potkat se starými známými. Hlídka se stala světově známou z několika důvodů. Za prvé se většina textu odehrává v Rusku a jedná se tudíž o neokoukané prostředí a za druhé jsou to mistrně napsané charaktery a nevšední děj. Nenechte se zmást, jde opět o jakýsi boj „dobra“ a „zla“, ale pojatý jinak, než byste si tipli. Je tam hodně filozofování (pro Rusy typické), originální pojetí magie a používání tzv.šera a spousta nečernobílých charakterů. Několikrát určitě budete i držet palce Temným :) Knihy jsou uzavřené příběhy, takže není problém je číst s delším časovým odstupem. Postupně však graduje nebezpečí a závěrečná Šestá hlídka by už měla být definitivně poslední díl protože dál už moc zajít nejde… Ještě bych zmínil díl Temná hlídka, kterou napsal Lukjaněnko s jiným autorem. Není to špatná kniha, ale nijak nerozvíjí hlavní dějovou zápletku, má jiné postavy a i trochu nižší kvalitu, takže tu určitě nečíst třeba jako první. S čistým svědomím ji klidně můžete i přeskočit úplně.

série: Úsvit Amberu
gaff | **** | před 167 dny

První díl byl sice trochu slabší, autor se ale naštěstí docela rozepsal a po přečtení posledního dostupného dílu, můžu celkem zodpovědně prohlásit, že to sice zdaleka nebylo tak dobré jako Corwinův part, nato knize chybí lehkost a rafinovanost, zato to ale bylo výrazně lepší, než part Merlinův. Více přímočaré, míň fantasmagorické, a hlavně, jsou to další střípky příběhu..! Paráda.

série: Spisy H.P.Lovecrafta Albatros
IvoHury | ***** | před 201 dny

Domnívám se, že tohoto autora prostě milujete nebo nesnášíte. Pro mne – mytologicky, mysticky – naprosto úchvatné. Sedí mi jeho tvarování děje, jeho stavba napětí, nevadí mi stejně se opakující projevy a fráze atd.. Veškerá jeho tvorba je pro mne úchvatná, rozumím jí a rád se ke knihám vracím.

série: Ráma
IvoHury | *** | před 201 dny

Musím se připojit k lidem, kteří hodnotí spíše negativně. Arthur Clarke je legenda sci-fi, protože prostě psal v letech, kdy se tento žánr formoval. Dnes ale jeho knihy působí poněkud jinak. Autor samozřejmě psát umí perfektně. Jeho barvitost projevu, schopnost popisovat scénu atd. Jenže – kolik čtenářů sci-fi touží po tom prohrabávat se životem a city nějakých hrdinů? Chcete od tohoto žánru rychlý nástup děje, zajímavé podání, trochu akce, trochu erotiky, trochu vtipné kaše a trochu té krve a napětí. Upřímně – jestli má někdo těžký vztah z otcem, nebo řeší problém dvou manželek – je vám u rekta… a to je dohromady více jak polovina textů v knihách tohoto autora.

série: Wing Commander
ViP | *** | před 204 dny

Jedna z prvních sérií podle počítačových her… bohužel spolu evidentně vývojáři a spisovatelé vůbec nemluvili, protože je v nich spousta zcela zbytečných rozporů.

V češtině pak dvakrát bohužel, protože začala druhým dílem (první díl psala scénáristka k jedné z her).

*** za nostalgii, jinak by to asi bylo horší.

série: Války Chaosu
Speedemon | **1/2 | před 223 dny

Věřím, že to autor vydrží a tato trilogie skutečně zůstane i do budoucna poslední kronikou Midkemie. Vše začíná v prvním díle poměrně zajímavě a děj zpestří i vhled do světa démonů. Pak už to jde do kopru. Druhý díl je klasická výplňová vata, kde se nestane prakticky nic. Poslední díl sice působí majestátním dojmem (přes 500 stran), většinu knihy jako by však napsala aplikace do kterého zadáte, kolik potřebujete na konci slov. Osobně jsem rád, že už je tomu konec protože jsem naivní trouba a došel jsem až do závěru protože jsme věřil, že se autor ještě vzchopí a začne psát lépe. Ono je tomu spíš naopak. Došel jsem s Pugem celou tu dlouhou cestu od mladého kluka, který se měl stát kuchařem až do posledního odstavce tady, ale místy to bylo skutečně těžké a děkuji, už se nechci vracet.

tonička bolavá je zajímavý spinof zeměplochy. je unikátní tím, že poprvé pozorujeme vývoj vlastně jedné postavy v hodně dlouhé době a v návaznosti. autor se tu vyznal z obdivu k ženám a dopodrobna tu předložil čtenáři koncept ženy-čarodějky, de facto modelové povahy, která je základem solidního mezidruhového soužití ;) ačkoliv další dámy dostávají na zeměploše také hodně prostoru, toničce můžeme přijít na kloub o to hlouběji, oč širší záběr příběhy poskytují. netřeba dodávat, že přehršel vedlejších postav a postaviček (na fígly nemožno zapomenout) úžasně dokresluje vypravěčský záměr. možná to na začátku nevypadalo, ale vyvrbilo se to skvěle.

série: Kde lišky dávají dobrou noc
Gaarq | ***** | před 230 dny

úžasná epická fantastika z pera domácího autora (a jak je to v tomto prostoru běžné s pestrým etnickým i náboženským pozadím). rozsahem i obsahem je to v české fantastické literatuře unikátní dílo (ano, říkám to s plným vědomím a znalostí toho, že je tu novotného valhala a vilmino mycelium). autor dokázal v jednom díle uměřeně sloučit aspekty, které bychom snad ani nečekali – epický román s desítkami různých linií, pospřekládaných v různých alternativních historiích, absurdní a bláznivý humor s vážnými tématy ať už o jedinci, společenstvu či člověčenstvu vůbec. autor umí napsat životné postavy, které skutečně poznáte ne jen podle jména, ale i podle toho jak jednají, jak reagují (to je docela problém v české fantastice), nepodléhá vkusu čtenáře (další až příliš častá nectnost nejen české fantastiky) a přesto je aktuální, až to bolí. asi jsem se zamiloval :D a v neposlední řadě, žádné zatracené (nudné, triviální a nenápadité) figurální ilustrace na obálce české fantastiky této doby! celkem okázalý nezájem (krom senzacechtivého odhalení, že cigan je pseudonymem) jak od čtenářů žánrové literatury, tak i zvnějšku snad cosi vypovídá o absenci odvahy či ochoty jít „jinam“, a to i v okamžiku, kdy se různí mejnstrýmoví místní autoři sami pokoušejí o fantastiku (i když by se asi pokřižovali, kdy tak někdo jejich díla označil, a navíc jim to stejně moc nejde). cigan se za to nestydí a dobře nám tak.

na závěr si dovolím kacířské srovnání cigana s eriksonem. oba dva jsou příklady spisovatelů epické fantastiky (oba dva sekali svá díla disciplinovaně jak baťa cvičky, i když erikson to vzal opravdu zeširoka), oba dva pocházejí z inťošského prostředí a umí své zázemí tvůrčím způsobem využít – jeden v tvorbě univerza, v němž sice sem tam díky rozsahu něco skřípe, ale jinak je velmi podrobně propracované. cigan zase dokázal zpracovat nejednu alternativní historii s překvapující přesností a uvěřitelností (má to vnitřní logiku, i když i tu je třeba sem tam připozavřít očko) navzdory úplně šíleným předpokladům. oba dokáží psát úžasné postavy, živé, žádné kartonové panáky, oba dokáží splétat mnoho a mnoho nití osudu jako zdatné norny. oba také dokázali napsat příběhy, kde jsem cítil, že chci s tím proudem plout a to i v době, kdy mě většina literatury nudí, protože je předvídatelná jako počasí na měsíci. cigan více, erikson méně, dokázali do své tvorby vnést to nejlepší z postmoderní prózy a dokázali se vyvarovat póz, které ji jinak sráží až vlastně k tomu, co se snaží popírat – klasickou prózu s lineárním dějem a plochým světem. u cigana mě navíc fascinuje, že v tak vysokém věku má takový tvůrčí potenciál (když si v tom věku nebudu slintat na pýžo, budu to považovat za úspěch).

série: Husitská trilogie
Benetka | **** | před 234 dny

Tak…Stručné hodnocení…Je to vůbec možné?!No tak do toho.Tak především se domnívám,že je asi hloupost brát to jako trilogii.Podle mne je to jedna kniha která byla tak dlouhá,že ji pak autor raději rozdělil na tři díly – ať se to líp tiskne! :) No a jelikož je Ondřej PAN vypravěč,nečte se to vůbec špatně!Chvála bohu na výstostech!Už právě k tomu rozsahu…Vzhledem k tomu,že jsem na to asi úchylný,nejraději jsem sledoval milostnou linku mezi hlavním hrdinou a jeho milou.A že to KURVA zase nedopadlo!A to vše v rádoby reálných historických základech.Až na to,že se tím vším prolíná skutečně fungující magie…I když…Kdoví jak to tenkrát vlastně opravdu bylo…Ale to niccc.No…nebudu to protahovat – vlastně to dopadlo dobře: I ošklivka Elenče nakonec štěstí došla… Toš tak.Howgh! :)

série: Warhammer 40 000 - Gauntovi duchové
Speedemon | *** | před 242 dny

Série o jednotce Duchů, kteří ztratili svůj domov a vede je charismatický komisař Gaunt je, jak už od příběhů ze světa Warhammeru 40 000 očekáváte, nenáročná akční jízda plná krve, násilí, krve a ještě většího množství krve. Z tohoto světa jsem kdysi dávno četl jen ságu o Ragnarovi a ve srovnání je toto syrovější a taktičtější čtení. Autor v každé knize střídá prostředí a díky tomu i styl boje (zákopové války, tankové bitvy, infiltrace do týlu nepřítele, apod). Díky tomu sice jednotka vypadá jako banda supermanů a logika jde trochu stranou, ale málokdy se budete nudit. Je to prostě banda vojáků, kteří ztratili svůj domov a kromě války už jim nic nezbývá. Žijí jen proto, aby pomstili své rodiny a svět. Postupně se tento cíl vytrácí a do jednotky se začlení i další příchozí, ale o to zajímavější se poté řeší problémy v čele s upřednostňováním „staré gardy“ a nedůvěry v nováčky. První díl je spíše představovací na který vám naváže povídkový druhý díl, kde se dozvíte více info o některých hlavních aktérech. Poté přichází uzavření sevřenější „trilogie“ na kterou poté navazují další čtyři díly, které se opět tváří jakž takž uzavřeně. Tudíž se můžete začíst bez strachu, že na vás čeká tuna knížek. Co se slabších stránek týče, tak kromě kýčovitosti a jednoduchosti to jsou postavy. K těm jsem si hledal cestu dost dlouho. Suroví vojáci v čele s nekompromisním velitelem si moje srdce jen tam nezískali a chtělo to hodně času. I tak mě ta spousta úmrtí nechávala v klidu a mrzela mě jich jen menšina. Pokud tedy hledáte odpočinkovou záležitost do vlaku nebo před spaním, tak můžu doporučit. Pro cokoliv složitějšího sáhněte po něčem jiném co neobsahuje nálepku W40k.

série: Grimnoirské kroniky
furunkl | nehodnoceno | před 338 dny

Trilogie je mocně kulervoucí. Je napsána tak zručně, že i přes relativně velké množství postav, se v tom čtenář neztrácí a nemusí listovat zpět. Původ magie je originální a vývoj schopností hlavních postav je logický. Klaďasové jsou sympatičtí a záporáci vskutku hnusní a hodni opovržení. Milovníci třicátých let minulého století a vzducholodí budou chrochtat blahem. Ač se vše odehrává v alternativním světě, některé skutečnosti odkazují na náš svět. Např. osud Hitlera nebo obezděný Berlín. Je znát, že autor sám je střelecky zdatný a více než poučený v používání různých druhů střelných zbraní. Postavy často přebíjejí a to je dobře. Děj je téměř neustále plný akce, přesto neunavuje ani nenudí. Prostě je to série pro obdivovatele drsných hrdinů a hrdinek. Nedoporučuji socialistům a jiným kolektivistům. Normální lidé se budou báječně bavit.

série: Kate Daniels
Maitter | ***** | před 342 dny

Miluju Kate Danielsovou. Miluju Atlantu prosycenou Změnou, autorachotiny na očarovanou vodu, pokusy lidstva dohnat výbuchy nepolapitelné magie technikou, kožoměnce, pány mrtvých, žoldáky, čarodějky, jednoho otravného polymorfa, Julii, Christophera, dychtivost odhalit Katin původ a minulost, rýsující se přirozeně pomalu skrze knihy, zbraně a volhvy (Romana a jeho rodinu), Jednorožčí ulici, Biohazard, hromady krvavých bojů, násilí a vražedného sarkasmu a ironie, hierarchii Smečky, provokace, víc magického humusu a monster, clony a slova moci, za která se platí ukrutnými cenami, neupadající kvalitu dalších dílů, stohy nápadů, jimiž nás konstantně lahodným tempem zásobují manželé-autoři, a bezkonkurečně boží překlad Hany Šimečkové, která vládne slovní zásobou tak širokou, že čtenář blahem jenom slintá, slintá, slintá a slintá. -------- Ty obálky, bože, ty příšerné obálky naznačují BRAK a umím si představit, kolik lidí odradí. NENECHTE SE!

série: Kronika Drakeových
Maitter | **** | před 342 dny

Jediné dvě přeložené knihy 6dílné série. Obě jsou humorné, romantické, akční, se sympatickými postavami. Upíří společenství a troška magie vypadají zase krapet jinak. Střídají se pohledy dvou postav. Alyxandra (a dík překladatelce) má velmi čtivý sloh; ani přeplácaný, ani jednoduchý a nudný jako mnohá nová díla v kategorii young adult. Obě knihy jsou cílené na mladší čtenáře a čtenářky, ale tak mile zakončený, zábavný příběh potěší i ty, co už vyrostli, a zvlášť chtějí-li si odpočinout.

série: Divocí a zlí
BorgDog | ** | před 365 dny

Zatímco „Vládci strachu“ i „Cesta krve“ měly alespoň jasně vymezenou, pochopitelnou zápletku, tato série se někdy od poloviny mění v cosi „totálně dada.“ Kulhánek jako by rezignoval na veškerou logiku, veškerou dějovou posloupnost nebo snahu o srozumitelnost. Je to jedna z nejnázornějších ukázek prakticky všech možných nešvarů „časovek“ na jednom místě, co jsem kdy četl. Naprosto začátečnické, koncepčně nezvládnuté.

Jediný důvod, proč jsem to dočetl, byla zvědavost, jak se taková psychedelie dá ukončit. A musím přiznat, že při tom, co vyráběl předtím, to Kulhánek zvládl ještě slušně. Právě za ten konec přihazuje 10%, jinak je to bída a zmar. I když případné příběhy z Patejlova Času a války ústředního týmu s Protivníky by mohly být docela zábavné.

série: Cesta krve
BorgDog | **** | před 365 dny

Z toho, co jsem od Kulhánka zatím přečetl, se mi toto zamlouvá asi nejvíc. Čímž chci říct, že ani tak žádným nadšením neskáču. Ale obě knihy mají jednak hlavu a patu (což se o sérii „Divoci a zlí“ opravdu říci nedá), jasně definovatelnou zápletku, a Kulhánek dokáže vyždímat i nějaké emoce a napětí, navzdory opět nezničitelnému, nezdolnému a nepřemožitelnému hlavnímu hrdinovi.

Ne, nehltal jsem to s nosem zabořeným do knihy, ani se necítím ohromený. Ale nadprůměrně spokojený ano.

P.S.: Jsem spokojen i s částečně otevřeným koncem a nemyslím, že by případný třetí díl kvalitu zásadně zlepšil, spíše naopak. Moudrého… výtvor jsem četl, a kdybych ho měl hodnotit, musel bych se z 0% nejspíše přesunout do záporných hodnot.

série: Malazská Kniha padlých
Pahejl | ***** | před 389 dny

Nedat plný počet této sérii, tak už nevím čemu. Nebyl jsem vždy spokojen, třeba Daň pro ohařě pro mě byla utrpení. Rozsáhlé myšlenkové a filozofické pasáže táhnoucí se celou sérií jsem také dvakrát nemiloval, ale ten zbytek. Ten zbytek! Úžasné postavy táhnoucí se celou sérií nebo jen jednou knihou, kdy jsem si říkal, že jestli určité postavy autor zabije, tak ho budu nenávidět do konce dní.(na druhou stranu, ke spoustě Lovců kostí jsem si vztah vybudovat nedokázal, bylo jich prostě moc. A třeba u útoku na Y'Ghatan mi přišlo, že v Dómu řetězů a první části Lovců kostí dal autor plno vojákům jména, aby pak neumíraly jen no name postavy.) Příběh celké série má hlavu a patu a autor ví odkud kam směřuje. Příbehy jednotlivých knih jsou originální a v každé knize se dělě něco nového. Nápady panu Eriksonovi určitě nescházejí. Malá skvrnka na kráse je odhalení hlavních nepřátel až hodně pozdě v sérii a občasná deus ex machina. Na druhou stranu, představa čtení dalších špalků ze světa Malazu mě moc neláká. Ať už tím pekelným rozsahem knih, stylem psaní nebo zvoleným tématem nově psaných knih. No, uvidíme časem. Ale jednou si Malazskou Knihu padlých určitě znovu přěčtu.

série: Letopisy Narnie
Lokina | ***** | před 395 dny

Letopisy Narnie byly jedny z mých prvních knih, které jsem vlastnila a přečetla. A byla jsem okouzlena a stále jsem. Hezky čtivě napsané. Co každý díl, nová dobrodružství, hrdinové a nebezpečí. Jedna z nejlepších fantasy sérií mého dětství :-)

série: Hunger Games
Lokina | ***** | před 397 dny

Velice chytlavé čtení :-) Knihy jsem si užila, bezva postavy i děj. Jen ten Hurikán mě ke konci docela štval :-D Katniss jsem fandila, potom všem co si zažila a Peeta jí byl oporou :-)

série: Harry Potter
Lokina | ***** | před 397 dny

Láska mého dospívání :-) Rowlingové moc děkuji za Harryho Pottera. S ním jak si uplynul kus mého života a také mi něco dal. Nejlepší fantasy série :-) Takových příběhů a Harry Potterů je potřeba víc ;-) P.S. Jak já čekala, až mi přijde dopis od sovy :-D

série: Válka s démony
Speedemon | *** | před 401 dny

Název série (respektive duologie) je jen marketingový tah. Žádná válka s démony se nekoná. Dojde k jedné menší šarvátce a to je vše. Obě knihy by se daly smrsknout do jedné cca 350-ti stránkové knihy. Ale to by asi nevydělalo takové peníze. Celkově si autor jen chystá půdu pro další trilogii, která už snad bude skutečně definitivně poslední. A mimochodem, odpornější obálky jsem snad ještě neviděl :)

série: Ztracená flotila
Akamu | **** | před 409 dny

První díl má skvělej nástup, nekomplikovanej děj a celkově se čte velmi dobře. Další díly jsou velmi podobné, bohužel mi v každém dalším díle více a více vadilo opakování předchozího děje, nebo základních faktů. Také myslím v 5ce je dost natažený rozhovor o vlastnění cizí cti a vracení cti a kdo s čí ctí vlastně co může dělat. Chápu že to zřejmě má být základní stavební kámen každého vojáka aliance, ale tohle už bylo moc. Poslední díl celkem rozumě ukončuje sérii. Celkově, na odpočinek, lze jen doporučit

série: Amélie
jethro.tull | ****1/2 | před 414 dny

Sérii knih jsem trochu nadhodnotil, měl jsem v úmyslu dát 70 – 80 %, ale zdálo se mi nespravedlivé hodnocení 55 % (2 čtenáři). Celá trilogie mi připadala nápaditě a mile napsaná. První díl mě přinutil si přečíst i zbytek, přičemž 2. díl mi přišel trochu slabší. Zároveň ale tento díl otevírá cestu třetímu dílu, který má opravdu výborné, i když trochu očekáváné finále. Být dívkou ve věku hlavní hrdinky, tak jsem nadšený. A na závěr musím pochválit i grafickou stránku knihy, ilustrace jsou vynikající.

série: Ender
Phoenix | ***** | před 433 dny

Série od prvního Endera ke svému konci urazila slušnou cestu. Cestu, která se velmi dobře četla a rozhodně se nedá považovat za ztracený čas. Podstatné jsou první čtyři knihy příběhu, zbytek je omáčka vhodná pro fanoušky. První kniha ve čtenáři zanechá nesmazatelné kouzlo bitevní školy, druhá nás přenese do vesmíru na úplně jiné místo s jiným příběhem, i když původní myšlenky zůstávají. Zbylé knihy už jen rozvíjí a následně uzavírají dějové linie. Jako celek Ender rozhodně stojí za přečtení, i když celý jeho vesmír není vždy úplně věrohodný.

série: Spisy H.P.Lovecrafta
Speedemon | *** | před 449 dny

Spisy HPL jsou rozsáhlá sbírka povídek a novel tohoto výjimečného autora hororu (a scifi a fantasy). Nevím jestli jde o všechny jeho práce, ale většina určitě ano. Osobně bych jeho příběhy rozdělil na 3 části: 1.Příběhy o mýtu Cthulhu plus všechny další možné prastaré, obrovské, nechutné civilizace. Tyto příběhy patří k tomu nejlepšímu, co ve sbírkách najdete. Pomalá, temná a nepříjemná atmosféra leze z každé stránky. 2.Klasické horory – zde najdete všelijaké zombie, šílené vědce, úchylné obyvatele úchylných měst apod. Povídky mají většinou skvělou pointu a výborně se čtou. 3.Snový svět – tohle je naopak to nejhorší na co můžete narazit. Všechno to snové putování a hledání něčeho (a já ani nevím čeho) bývá úmorné a pomalé. Jako celek je to super a jako klasiku to můžu jedině doporučit. Většina dnešních autorů by si mohla vzít příklad protože HPL má stále co nabídnout.

série: Star Trek: Enterprise
Phoenix | ***** | před 479 dny

Celá série padla během Vánoc. Už dlouho jsem se do ničeho nezačetla tak intenzivně. První díl Romulanských válek byla jedna dlouhá jízda bez přerušení, druhý díl naopak začal velmi pozvolna, ale ve třetině knihy opět začala akce, která vydržela až do konce. Zatímco v prvním díle byl veškerý děj roztříštěn do množství dějových linií (možná až příliš mnoho), v druhém jsme všechno sledovali víceméně z pohledu Enterprise a Romulanů. Takže ve výsledku, kdyby se obě knihy daly dohromady (což ony vlastně jsou:-)) je to vyvážený příběh. Trochu přehnané mi připadlo neustálé vytahování incidentu s Kobayashi Maru a neustálé výmluvy Tripa, proč se nemůže vrátit domů, i když po ničem jiném netouží. Nakonec už ani autor nerozebíral, jak se mu opět podařilo dostat z jisté smrti. Série patří mezi to lepší, co český ST nabízí a teď si jdu konečně přečíst, jak to bylo s tím Coridanem…

série: Lev Makedonský
Skabandari | ****1/2 | před 565 dny

První díl je úžasný, děj ubíhá dost skokově, jelikož některé roky jsou úplně vynechány, což bych vynes až do nebe, pro mě šité na míru, žádné zadrhávání či nedůležité odbočky. Asi bych měl zmínit, že fantasy prvků je zde minimum, ale mě to kupodivu vůbec nevadilo. Když pak druhý díl začal ubíhat v horizontu několika týdnů byl sem velmi zklamaný a nemyslel sem, že bych dal víc jak 70%, ale v poslední třetině se vrátil ke svému svižnému standartu z první knihy a děj byl opět úchvatný. Nejlepší na sérii je pocit, že v bitvách je použita strategie a to funkční strategie, ne jak u většiny ostatních autorů, kteří se omezí na velitelův plamenný monolog před bitvou na pozvednutí morálky a dál se v bitvě věnují nejlépe jedné případně hrstce postav. Plus perfektní prostředí a globálnost děje i přes to, že většinou se autor věnuje hlavní postavě, ze série dělá něco, co bych doporučil každému dějově zaměřenému čtenáři.

série: Vurt
jirikk | **** | před 567 dny

Série dvou tváří (tedy alespoň u nás, další díly nejspíš jen tak nevyjdou, takže těžko soudit). Úvodní Vurt je vynikající jízda, které možná k dokonalosti trochu chybí něco jako sevřenost nebo větší promyšlenost některých aspektů, nicméně vše vyváží svižný jazyk, kterým je děj odvyprávěn. Právě ten bolestně schází Pylu, jinak o něco komplexnější vizi Manchesteru blízké budoucnosti. Město napadené květinami a tentokrát již zřetelně odřízlé od zbytku světa je skutečně atraktivní téma, nicméně přesto jsem se trochu nudil. Což přičítám trochu násilné objektivitě, Noon chtěl nejspíš zkusit něco trochu jiného a podle mého se mu to zas až tak nepodařilo (překladatel je stejný, takže tam asi není třeba chybu hledat). Pyl určitě není špatný román, za Vurtem nicméně zaostává právě v rovině stylu, zatímco u Vurtu jsem hltal stránku za stránkou a neměl dost, u Pylu jsem si spíš oddechl, že už je konec. Oproti původnímu hodnocení z dávných dob jsem oběma knihám po novém přečtení hvězdičku ubral, přesto stavím celou serii stále dost vysoko, především první díl.

série: Vlčice Kroana
Svarec | **1/2 | před 592 dny

Výborný první díl a naprosto zbytečná pokračování, místy připomínající červenou knihovnu, plná chaotického děje, podivného systému magie a křesťanské symboliky.

série: První zákon
Speedemon | **** | před 606 dny

Hodně toho už zde bylo napsáno. Trilogie je skutečně plná ironie, pesimismu a dnes hodně moderních nečernobílých charakterů. Nečekejte žádný epický boj dobra proti zlu, ale špinavou a drsnou bitku o přežití. Samotný příběh vás asi nijak zběsile otáčet stránky nedonutí, o to se postarají totiž samotné postavy. Ty jsou tak povedené a barvitě popsané, že si zamilujete i sebevětšího parchanta (Glokta). Právě inkvizitor na sebe upozorní v úvodu asi nejvíce, ale postupem času se k němu dotáhnou i ostatní protagonisté v čele s Krvavou devítkou, parádním Jezalem nebo úžasným Westem. Některé postavy si projdou skutečným peklem a bude vám jich líto. A pokud ve vás tuto emoci trilogie vzbudí, tak budete souhlasit, že autor odvedl dobrou práci. Určitě mě nalákal i na další samostatné knihy, které První zákon doplňují.

série: Stínové operace
GeRony | ***1/2 | před 668 dny

Velmi prijemna seria, ktora so dobre cita. S hrdinmi sa stotoznite, svet je celkom dobre vymyslenya velmi dobre prelina magicku dimenziu s tou nasou.

série: Tyrani a králové
Hrutwang | ****1/2 | před 675 dny

Souhlasím s tím, co napsal Frozenstain. Sérii jsem poprvé četl před cca 15 lety a líbila se mi více než při čtení teď, proto jsem ze svého hodnocení ubral půl hvězdičky. Je to nejspíše způsobené tím, že tehdy jsem ještě neměl přečteného Eriksna nebo Martina a chtě nechtě, člověk hold porovnává a tady to na plný počet prostě není. Co se týče překladu, ten fakt dobrý není. Když se autor zmíní, že dotyčný používá sekeru, protože mu chybí dva prsty na ruce, ve které drží zbraň a meč se mu drží blbě, a o dvě stránky dále během bitvy se rozhání mečem, tak překladatelka prostě nedělá svou práci dobře (schválně jsem si dohledal pasáž v originále a autor tam doopravdy chybu neměl). Chybějící předložky člověk zkousne. Občas některá postava mluví sama k sobě, jelikož oslovuje sebe samu… Je to prostě klasický Classic. Ale série sama o sobě za přečtení stojí.

série: Pán prstenů
Nelson | ***** | před 691 dny

Patrně asi nejznámějších fantasy série. Možná nepoložila základ celého fantasy žánru, ale minimálně se stala jedním se stěžejních děl, na kterých celý fantasy žánr stojí. Úžasný je celý svět Středozemě, propracovaný do těch nejmenších detailů, který by ale bez kvalitního příběhu byl poloviční. Ten se Tolkienovi povedl na výbornou, vždy se budu rád vracet k dobrodružnému putování Froda a jeho společníků.

série: Genom
Gaarq | ** | před 692 dny

nepříliš povedená a dosti nesourodá minisérie. jeden díl pro dospělé, druhý pro dospívající, jeden plný nenávistných keců a druhý laciného poučování. to, že knihy byly napsány v době, kdy autor psal i hlídky svědčí snad o nějaké společenské zakázce; po jednom, na ruský způsob velmi otevřeném, díle další, ze série standardní pionýrsko-svazácké produkce.

série: Princ ničeho
BorgDog | **** | před 701 dny

Série „Princ ničeho“ je zřejmě nejvíc podobná Malazské knize padlých ze všeho, co jsem měl u nás možnost číst. Bakker se za to nestydí, naopak, Erikson je opakovaně zmiňován v poděkováních. Nutno ovšem podotknout, že VŠUDE tam, kde se „Princ ničeho“ s „Malazskou knihou padlých“ střetává přímo, odchází poražený. Kde Erikson filozofuje až na výjimky velmi srozumitelným jazykem a spjatě s dějem, je Bakker svou „vysokou filozofií“ úmorný. Kde Erikson zlehka naťukává SF motivy a nechává čtenáře se jimi bavit, Bakker shazuje kosmické lodě. Kde Erikson dokáže vybudovat desítky živých postav, které můžeme litovat, chápat nebo občas nenávidět, Bakkerův vrcholný repertoár zahrnuje jednoho psychopata, jednoho pološíleného barbara, prostitutku, deprivanta a velkou haldu křoví. Kde Erikson dokáže jiskřit humorem po celé délce spektra, Bakker končí u přisprostlých říkanek, a pravda, VELMI černých kameňáků. A kde Erikson dokáže dech beroucí finále svých knih utáhnout i zakončit, Bakker končí chaosem bez pointy, vyjma jednoho okázalého divadelního výstupu, který měl ale přijít o takových 600 stran dřív.

Na druhou stranu, navzdory výše řečenému, STÁLE je to značně slušné, originální čtení. Bakker umí psát, zejména popisy bitev nebo manipulativních konspirací lidských i nelidských, mu OPRAVDU jdou. Na této trilogii dřel roky, a po stránce propracovanosti je to znát – můžeme vytknout ledacos, ale ROZHODNĚ ne, že jde o nějakou rychlokvašku. Také prostředí inspirované ranými křižáckými výpravami (což opět není skrýváno, ale noblesně přiznáváno v názvech jako Golgotterath, Šimeh, Inriťané) bude pro mnohé čtenáře přehlednější, než „od nuly“ konstruovaný, obrovský vesmír Eriksonův. Kapitolou sama pro sebe je pak nedokončenost. Jsem si dost jistý, že kdyby se pokračovalo vydáváním „The Aspect-Emperora“, hodnocené celé této série by postupně stoupalo. Takhle – smůla.

Sečteno podrženo – nepopírám, že jsem měl momenty, kdy jsem byl blízko knihy zahodit. Nepopírám, že Drúsa Achamiana jsem měl chuť utlouct klackem a Anasurimbor Kellhus pro mě není nic jiného, než geniální psychopat a nafouklé „nic.“ Přesto jsem se nakonec bavil a některé myšlenky i dílčí nápady jenom tak nezapomenu. Mrzí mě, že už se nedozvím, co se stane dál, a jestli svět Trojmoří opět uslyší, že… „Nebůh kráčel!“

P.S.: Petr Kotrle touto sérií opět potvrdil, že jedním z našich nejlepších překladatelů, protože tohle musel být… Golgotterath. V plné slávě a nádheře.

série: Kantos Hyperionu
Speedemon | **1/2 | před 705 dny

První dvě knihy byly super. Úvodní Hyperion svým povídkovým vyprávěním drží čtenáře napnuté až do konce. V Pádu Hyperionu pořádně rozvedl dané téma a vypadalo to jako fajn scifi s promyšleným dějem, historií a budoucností. Pak se však Simmons neudržel a rozšířil to o knihy Endymion a Vzestup Endymionu, kde se utrhl ze řetězu a místy nejspíš na drogách vymyslel docela solidní psycho budoucnost, která mě vůbec nebavila a postavy mi nepřirostly k srdci. Když poté sem tam nějaká zemřela nedostavila se žádná emoce a knihy jsou pro mě podprůměrné. Série jako celek je tedy průměr, kdy úvod je výrazně lepší než závěr.

série: Metro
Gaarq | ***** | před 706 dny

pro tohoto čtenáře to bylo setkání s ruskou klasikou po novém způsobu. gluchovký není ještě úplně vypsaný, ale má nápady a ví, co chce říct, což je lepší než dobré řemeslo a pytel nudy od nájemných pisatelů ság. plný počet jde ne kvůli nesporné kvalitě textů, ale právě kvůli úžasné atmosféře, přehršli nápadů a autorově schopnosti vás hypnoticky spoutat živým vyprávěním. stylisticky je to horší, to je třeba říci, neučesané, nesourodé, ale silné jako celek.

12345678910poslední (18)705 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu