RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (18)691 příspěvků celkem
série: Grimnoirské kroniky
furunkl | nehodnoceno | před 92 dny

Trilogie je mocně kulervoucí. Je napsána tak zručně, že i přes relativně velké množství postav, se v tom čtenář neztrácí a nemusí listovat zpět. Původ magie je originální a vývoj schopností hlavních postav je logický. Klaďasové jsou sympatičtí a záporáci vskutku hnusní a hodni opovržení. Milovníci třicátých let minulého století a vzducholodí budou chrochtat blahem. Ač se vše odehrává v alternativním světě, některé skutečnosti odkazují na náš svět. Např. osud Hitlera nebo obezděný Berlín. Je znát, že autor sám je střelecky zdatný a více než poučený v používání různých druhů střelných zbraní. Postavy často přebíjejí a to je dobře. Děj je téměř neustále plný akce, přesto neunavuje ani nenudí. Prostě je to série pro obdivovatele drsných hrdinů a hrdinek. Nedoporučuji socialistům a jiným kolektivistům. Normální lidé se budou báječně bavit.

série: Kate Daniels
Maitter | ***** | před 96 dny

Miluju Kate Danielsovou. Miluju Atlantu prosycenou Změnou, autorachotiny na očarovanou vodu, pokusy lidstva dohnat výbuchy nepolapitelné magie technikou, kožoměnce, pány mrtvých, žoldáky, čarodějky, jednoho otravného polymorfa, Julii, Christophera, dychtivost odhalit Katin původ a minulost, rýsující se přirozeně pomalu skrze knihy, zbraně a volhvy (Romana a jeho rodinu), Jednorožčí ulici, Biohazard, hromady krvavých bojů, násilí a vražedného sarkasmu a ironie, hierarchii Smečky, provokace, víc magického humusu a monster, clony a slova moci, za která se platí ukrutnými cenami, neupadající kvalitu dalších dílů, stohy nápadů, jimiž nás konstantně lahodným tempem zásobují manželé-autoři, a bezkonkurečně boží překlad Hany Šimečkové, která vládne slovní zásobou tak širokou, že čtenář blahem jenom slintá, slintá, slintá a slintá. -------- Ty obálky, bože, ty příšerné obálky naznačují BRAK a umím si představit, kolik lidí odradí. NENECHTE SE!

série: Kronika Drakeových
Maitter | **** | před 96 dny

Jediné dvě přeložené knihy 6dílné série. Obě jsou humorné, romantické, akční, se sympatickými postavami. Upíří společenství a troška magie vypadají zase krapet jinak. Střídají se pohledy dvou postav. Alyxandra (a dík překladatelce) má velmi čtivý sloh; ani přeplácaný, ani jednoduchý a nudný jako mnohá nová díla v kategorii young adult. Obě knihy jsou cílené na mladší čtenáře a čtenářky, ale tak mile zakončený, zábavný příběh potěší i ty, co už vyrostli, a zvlášť chtějí-li si odpočinout.

série: Divocí a zlí
BorgDog | ** | před 119 dny

Zatímco „Vládci strachu“ i „Cesta krve“ měly alespoň jasně vymezenou, pochopitelnou zápletku, tato série se někdy od poloviny mění v cosi „totálně dada.“ Kulhánek jako by rezignoval na veškerou logiku, veškerou dějovou posloupnost nebo snahu o srozumitelnost. Je to jedna z nejnázornějších ukázek prakticky všech možných nešvarů „časovek“ na jednom místě, co jsem kdy četl. Naprosto začátečnické, koncepčně nezvládnuté.

Jediný důvod, proč jsem to dočetl, byla zvědavost, jak se taková psychedelie dá ukončit. A musím přiznat, že při tom, co vyráběl předtím, to Kulhánek zvládl ještě slušně. Právě za ten konec přihazuje 10%, jinak je to bída a zmar. I když případné příběhy z Patejlova Času a války ústředního týmu s Protivníky by mohly být docela zábavné.

série: Cesta krve
BorgDog | **** | před 119 dny

Z toho, co jsem od Kulhánka zatím přečetl, se mi toto zamlouvá asi nejvíc. Čímž chci říct, že ani tak žádným nadšením neskáču. Ale obě knihy mají jednak hlavu a patu (což se o sérii „Divoci a zlí“ opravdu říci nedá), jasně definovatelnou zápletku, a Kulhánek dokáže vyždímat i nějaké emoce a napětí, navzdory opět nezničitelnému, nezdolnému a nepřemožitelnému hlavnímu hrdinovi.

Ne, nehltal jsem to s nosem zabořeným do knihy, ani se necítím ohromený. Ale nadprůměrně spokojený ano.

P.S.: Jsem spokojen i s částečně otevřeným koncem a nemyslím, že by případný třetí díl kvalitu zásadně zlepšil, spíše naopak. Moudrého… výtvor jsem četl, a kdybych ho měl hodnotit, musel bych se z 0% nejspíše přesunout do záporných hodnot.

série: Malazská Kniha padlých
Pahejl | ***** | před 143 dny

Nedat plný počet této sérii, tak už nevím čemu. Nebyl jsem vždy spokojen, třeba Daň pro ohařě pro mě byla utrpení. Rozsáhlé myšlenkové a filozofické pasáže táhnoucí se celou sérií jsem také dvakrát nemiloval, ale ten zbytek. Ten zbytek! Úžasné postavy táhnoucí se celou sérií nebo jen jednou knihou, kdy jsem si říkal, že jestli určité postavy autor zabije, tak ho budu nenávidět do konce dní.(na druhou stranu, ke spoustě Lovců kostí jsem si vztah vybudovat nedokázal, bylo jich prostě moc. A třeba u útoku na Y'Ghatan mi přišlo, že v Dómu řetězů a první části Lovců kostí dal autor plno vojákům jména, aby pak neumíraly jen no name postavy.) Příběh celké série má hlavu a patu a autor ví odkud kam směřuje. Příbehy jednotlivých knih jsou originální a v každé knize se dělě něco nového. Nápady panu Eriksonovi určitě nescházejí. Malá skvrnka na kráse je odhalení hlavních nepřátel až hodně pozdě v sérii a občasná deus ex machina. Na druhou stranu, představa čtení dalších špalků ze světa Malazu mě moc neláká. Ať už tím pekelným rozsahem knih, stylem psaní nebo zvoleným tématem nově psaných knih. No, uvidíme časem. Ale jednou si Malazskou Knihu padlých určitě znovu přěčtu.

série: Letopisy Narnie
Lokina | ***** | před 149 dny

Letopisy Narnie byly jedny z mých prvních knih, které jsem vlastnila a přečetla. A byla jsem okouzlena a stále jsem. Hezky čtivě napsané. Co každý díl, nová dobrodružství, hrdinové a nebezpečí. Jedna z nejlepších fantasy sérií mého dětství :-)

série: Hunger Games
Lokina | ***** | před 151 dny

Velice chytlavé čtení :-) Knihy jsem si užila, bezva postavy i děj. Jen ten Hurikán mě ke konci docela štval :-D Katniss jsem fandila, potom všem co si zažila a Peeta jí byl oporou :-)

série: Harry Potter
Lokina | ***** | před 151 dny

Láska mého dospívání :-) Rowlingové moc děkuji za Harryho Pottera. S ním jak si uplynul kus mého života a také mi něco dal. Nejlepší fantasy série :-) Takových příběhů a Harry Potterů je potřeba víc ;-) P.S. Jak já čekala, až mi přijde dopis od sovy :-D

série: Válka s démony
Speedemon | *** | před 155 dny

Název série (respektive duologie) je jen marketingový tah. Žádná válka s démony se nekoná. Dojde k jedné menší šarvátce a to je vše. Obě knihy by se daly smrsknout do jedné cca 350-ti stránkové knihy. Ale to by asi nevydělalo takové peníze. Celkově si autor jen chystá půdu pro další trilogii, která už snad bude skutečně definitivně poslední. A mimochodem, odpornější obálky jsem snad ještě neviděl :)

série: Ztracená flotila
Akamu | **** | před 163 dny

První díl má skvělej nástup, nekomplikovanej děj a celkově se čte velmi dobře. Další díly jsou velmi podobné, bohužel mi v každém dalším díle více a více vadilo opakování předchozího děje, nebo základních faktů. Také myslím v 5ce je dost natažený rozhovor o vlastnění cizí cti a vracení cti a kdo s čí ctí vlastně co může dělat. Chápu že to zřejmě má být základní stavební kámen každého vojáka aliance, ale tohle už bylo moc. Poslední díl celkem rozumě ukončuje sérii. Celkově, na odpočinek, lze jen doporučit

série: Amélie
jethro.tull | ****1/2 | před 168 dny

Sérii knih jsem trochu nadhodnotil, měl jsem v úmyslu dát 70 – 80 %, ale zdálo se mi nespravedlivé hodnocení 55 % (2 čtenáři). Celá trilogie mi připadala nápaditě a mile napsaná. První díl mě přinutil si přečíst i zbytek, přičemž 2. díl mi přišel trochu slabší. Zároveň ale tento díl otevírá cestu třetímu dílu, který má opravdu výborné, i když trochu očekáváné finále. Být dívkou ve věku hlavní hrdinky, tak jsem nadšený. A na závěr musím pochválit i grafickou stránku knihy, ilustrace jsou vynikající.

série: Ender
Phoenix | ***** | před 187 dny

Série od prvního Endera ke svému konci urazila slušnou cestu. Cestu, která se velmi dobře četla a rozhodně se nedá považovat za ztracený čas. Podstatné jsou první čtyři knihy příběhu, zbytek je omáčka vhodná pro fanoušky. První kniha ve čtenáři zanechá nesmazatelné kouzlo bitevní školy, druhá nás přenese do vesmíru na úplně jiné místo s jiným příběhem, i když původní myšlenky zůstávají. Zbylé knihy už jen rozvíjí a následně uzavírají dějové linie. Jako celek Ender rozhodně stojí za přečtení, i když celý jeho vesmír není vždy úplně věrohodný.

série: Spisy H.P.Lovecrafta
Speedemon | *** | před 203 dny

Spisy HPL jsou rozsáhlá sbírka povídek a novel tohoto výjimečného autora hororu (a scifi a fantasy). Nevím jestli jde o všechny jeho práce, ale většina určitě ano. Osobně bych jeho příběhy rozdělil na 3 části: 1.Příběhy o mýtu Cthulhu plus všechny další možné prastaré, obrovské, nechutné civilizace. Tyto příběhy patří k tomu nejlepšímu, co ve sbírkách najdete. Pomalá, temná a nepříjemná atmosféra leze z každé stránky. 2.Klasické horory – zde najdete všelijaké zombie, šílené vědce, úchylné obyvatele úchylných měst apod. Povídky mají většinou skvělou pointu a výborně se čtou. 3.Snový svět – tohle je naopak to nejhorší na co můžete narazit. Všechno to snové putování a hledání něčeho (a já ani nevím čeho) bývá úmorné a pomalé. Jako celek je to super a jako klasiku to můžu jedině doporučit. Většina dnešních autorů by si mohla vzít příklad protože HPL má stále co nabídnout.

série: Star Trek: Enterprise
Phoenix | ***** | před 233 dny

Celá série padla během Vánoc. Už dlouho jsem se do ničeho nezačetla tak intenzivně. První díl Romulanských válek byla jedna dlouhá jízda bez přerušení, druhý díl naopak začal velmi pozvolna, ale ve třetině knihy opět začala akce, která vydržela až do konce. Zatímco v prvním díle byl veškerý děj roztříštěn do množství dějových linií (možná až příliš mnoho), v druhém jsme všechno sledovali víceméně z pohledu Enterprise a Romulanů. Takže ve výsledku, kdyby se obě knihy daly dohromady (což ony vlastně jsou:-)) je to vyvážený příběh. Trochu přehnané mi připadlo neustálé vytahování incidentu s Kobayashi Maru a neustálé výmluvy Tripa, proč se nemůže vrátit domů, i když po ničem jiném netouží. Nakonec už ani autor nerozebíral, jak se mu opět podařilo dostat z jisté smrti. Série patří mezi to lepší, co český ST nabízí a teď si jdu konečně přečíst, jak to bylo s tím Coridanem…

série: Lev Makedonský
Skabandari | ****1/2 | před 319 dny

První díl je úžasný, děj ubíhá dost skokově, jelikož některé roky jsou úplně vynechány, což bych vynes až do nebe, pro mě šité na míru, žádné zadrhávání či nedůležité odbočky. Asi bych měl zmínit, že fantasy prvků je zde minimum, ale mě to kupodivu vůbec nevadilo. Když pak druhý díl začal ubíhat v horizontu několika týdnů byl sem velmi zklamaný a nemyslel sem, že bych dal víc jak 70%, ale v poslední třetině se vrátil ke svému svižnému standartu z první knihy a děj byl opět úchvatný. Nejlepší na sérii je pocit, že v bitvách je použita strategie a to funkční strategie, ne jak u většiny ostatních autorů, kteří se omezí na velitelův plamenný monolog před bitvou na pozvednutí morálky a dál se v bitvě věnují nejlépe jedné případně hrstce postav. Plus perfektní prostředí a globálnost děje i přes to, že většinou se autor věnuje hlavní postavě, ze série dělá něco, co bych doporučil každému dějově zaměřenému čtenáři.

série: Vurt
jirikk | **** | před 321 dny

Série dvou tváří (tedy alespoň u nás, další díly nejspíš jen tak nevyjdou, takže těžko soudit). Úvodní Vurt je vynikající jízda, které možná k dokonalosti trochu chybí něco jako sevřenost nebo větší promyšlenost některých aspektů, nicméně vše vyváží svižný jazyk, kterým je děj odvyprávěn. Právě ten bolestně schází Pylu, jinak o něco komplexnější vizi Manchesteru blízké budoucnosti. Město napadené květinami a tentokrát již zřetelně odřízlé od zbytku světa je skutečně atraktivní téma, nicméně přesto jsem se trochu nudil. Což přičítám trochu násilné objektivitě, Noon chtěl nejspíš zkusit něco trochu jiného a podle mého se mu to zas až tak nepodařilo (překladatel je stejný, takže tam asi není třeba chybu hledat). Pyl určitě není špatný román, za Vurtem nicméně zaostává právě v rovině stylu, zatímco u Vurtu jsem hltal stránku za stránkou a neměl dost, u Pylu jsem si spíš oddechl, že už je konec. Oproti původnímu hodnocení z dávných dob jsem oběma knihám po novém přečtení hvězdičku ubral, přesto stavím celou serii stále dost vysoko, především první díl.

série: Vlčice Kroana
Svarec | **1/2 | před 346 dny

Výborný první díl a naprosto zbytečná pokračování, místy připomínající červenou knihovnu, plná chaotického děje, podivného systému magie a křesťanské symboliky, která mi fakt vůbec nesedla.

série: První zákon
Speedemon | **** | před 360 dny

Hodně toho už zde bylo napsáno. Trilogie je skutečně plná ironie, pesimismu a dnes hodně moderních nečernobílých charakterů. Nečekejte žádný epický boj dobra proti zlu, ale špinavou a drsnou bitku o přežití. Samotný příběh vás asi nijak zběsile otáčet stránky nedonutí, o to se postarají totiž samotné postavy. Ty jsou tak povedené a barvitě popsané, že si zamilujete i sebevětšího parchanta (Glokta). Právě inkvizitor na sebe upozorní v úvodu asi nejvíce, ale postupem času se k němu dotáhnou i ostatní protagonisté v čele s Krvavou devítkou, parádním Jezalem nebo úžasným Westem. Některé postavy si projdou skutečným peklem a bude vám jich líto. A pokud ve vás tuto emoci trilogie vzbudí, tak budete souhlasit, že autor odvedl dobrou práci. Určitě mě nalákal i na další samostatné knihy, které První zákon doplňují.

série: Stínové operace
GeRony | ***1/2 | před 422 dny

Velmi prijemna seria, ktora so dobre cita. S hrdinmi sa stotoznite, svet je celkom dobre vymyslenya velmi dobre prelina magicku dimenziu s tou nasou.

série: Tyrani a králové
Hrutwang | ****1/2 | před 429 dny

Souhlasím s tím, co napsal Frozenstain. Sérii jsem poprvé četl před cca 15 lety a líbila se mi více než při čtení teď, proto jsem ze svého hodnocení ubral půl hvězdičky. Je to nejspíše způsobené tím, že tehdy jsem ještě neměl přečteného Eriksna nebo Martina a chtě nechtě, člověk hold porovnává a tady to na plný počet prostě není. Co se týče překladu, ten fakt dobrý není. Když se autor zmíní, že dotyčný používá sekeru, protože mu chybí dva prsty na ruce, ve které drží zbraň a meč se mu drží blbě, a o dvě stránky dále během bitvy se rozhání mečem, tak překladatelka prostě nedělá svou práci dobře (schválně jsem si dohledal pasáž v originále a autor tam doopravdy chybu neměl). Chybějící předložky člověk zkousne. Občas některá postava mluví sama k sobě, jelikož oslovuje sebe samu… Je to prostě klasický Classic. Ale série sama o sobě za přečtení stojí.

série: Pán prstenů
Nelson | ***** | před 445 dny

Patrně asi nejznámějších fantasy série. Možná nepoložila základ celého fantasy žánru, ale minimálně se stala jedním se stěžejních děl, na kterých celý fantasy žánr stojí. Úžasný je celý svět Středozemě, propracovaný do těch nejmenších detailů, který by ale bez kvalitního příběhu byl poloviční. Ten se Tolkienovi povedl na výbornou, vždy se budu rád vracet k dobrodružnému putování Froda a jeho společníků.

série: Genom
Gaarq | ** | před 446 dny

nepříliš povedená a dosti nesourodá minisérie. jeden díl pro dospělé, druhý pro dospívající, jeden plný nenávistných keců a druhý laciného poučování. to, že knihy byly napsány v době, kdy autor psal i hlídky svědčí snad o nějaké společenské zakázce; po jednom, na ruský způsob velmi otevřeném, díle další, ze série standardní pionýrsko-svazácké produkce.

série: Princ ničeho
BorgDog | **** | před 455 dny

Série „Princ ničeho“ je zřejmě nejvíc podobná Malazské knize padlých ze všeho, co jsem měl u nás možnost číst. Bakker se za to nestydí, naopak, Erikson je opakovaně zmiňován v poděkováních. Nutno ovšem podotknout, že VŠUDE tam, kde se „Princ ničeho“ s „Malazskou knihou padlých“ střetává přímo, odchází poražený. Kde Erikson filozofuje až na výjimky velmi srozumitelným jazykem a spjatě s dějem, je Bakker svou „vysokou filozofií“ úmorný. Kde Erikson zlehka naťukává SF motivy a nechává čtenáře se jimi bavit, Bakker shazuje kosmické lodě. Kde Erikson dokáže vybudovat desítky živých postav, které můžeme litovat, chápat nebo občas nenávidět, Bakkerův vrcholný repertoár zahrnuje jednoho psychopata, jednoho pološíleného barbara, prostitutku, deprivanta a velkou haldu křoví. Kde Erikson dokáže jiskřit humorem po celé délce spektra, Bakker končí u přisprostlých říkanek, a pravda, VELMI černých kameňáků. A kde Erikson dokáže dech beroucí finále svých knih utáhnout i zakončit, Bakker končí chaosem bez pointy, vyjma jednoho okázalého divadelního výstupu, který měl ale přijít o takových 600 stran dřív.

Na druhou stranu, navzdory výše řečenému, STÁLE je to značně slušné, originální čtení. Bakker umí psát, zejména popisy bitev nebo manipulativních konspirací lidských i nelidských, mu OPRAVDU jdou. Na této trilogii dřel roky, a po stránce propracovanosti je to znát – můžeme vytknout ledacos, ale ROZHODNĚ ne, že jde o nějakou rychlokvašku. Také prostředí inspirované ranými křižáckými výpravami (což opět není skrýváno, ale noblesně přiznáváno v názvech jako Golgotterath, Šimeh, Inriťané) bude pro mnohé čtenáře přehlednější, než „od nuly“ konstruovaný, obrovský vesmír Eriksonův. Kapitolou sama pro sebe je pak nedokončenost. Jsem si dost jistý, že kdyby se pokračovalo vydáváním „The Aspect-Emperora“, hodnocené celé této série by postupně stoupalo. Takhle – smůla.

Sečteno podrženo – nepopírám, že jsem měl momenty, kdy jsem byl blízko knihy zahodit. Nepopírám, že Drúsa Achamiana jsem měl chuť utlouct klackem a Anasurimbor Kellhus pro mě není nic jiného, než geniální psychopat a nafouklé „nic.“ Přesto jsem se nakonec bavil a některé myšlenky i dílčí nápady jenom tak nezapomenu. Mrzí mě, že už se nedozvím, co se stane dál, a jestli svět Trojmoří opět uslyší, že… „Nebůh kráčel!“

P.S.: Petr Kotrle touto sérií opět potvrdil, že jedním z našich nejlepších překladatelů, protože tohle musel být… Golgotterath. V plné slávě a nádheře.

série: Kantos Hyperionu
Speedemon | **1/2 | před 459 dny

První dvě knihy byly super. Úvodní Hyperion svým povídkovým vyprávěním drží čtenáře napnuté až do konce. V Pádu Hyperionu pořádně rozvedl dané téma a vypadalo to jako fajn scifi s promyšleným dějem, historií a budoucností. Pak se však Simmons neudržel a rozšířil to o knihy Endymion a Vzestup Endymionu, kde se utrhl ze řetězu a místy nejspíš na drogách vymyslel docela solidní psycho budoucnost, která mě vůbec nebavila a postavy mi nepřirostly k srdci. Když poté sem tam nějaká zemřela nedostavila se žádná emoce a knihy jsou pro mě podprůměrné. Série jako celek je tedy průměr, kdy úvod je výrazně lepší než závěr.

série: Metro
Gaarq | ***** | před 460 dny

pro tohoto čtenáře to bylo setkání s ruskou klasikou po novém způsobu. gluchovký není ještě úplně vypsaný, ale má nápady a ví, co chce říct, což je lepší než dobré řemeslo a pytel nudy od nájemných pisatelů ság. plný počet jde ne kvůli nesporné kvalitě textů, ale právě kvůli úžasné atmosféře, přehršli nápadů a autorově schopnosti vás hypnoticky spoutat živým vyprávěním. stylisticky je to horší, to je třeba říci, neučesané, nesourodé, ale silné jako celek.

série: Dolní město
ladynka | **1/2 | před 464 dny

Shrnutí za všechny 3 knihy: Série, přidávající se k vlně městských fantasy s nepříliš kladným hrdinou. Prostředí i magie jsou celkem obvyklou míchanicí fantasy, vymyká se pouze trochu drsnější prostředí (byť připomíná to z Nočního anděla) a hlavní hrdina. Je to okolím otřískaná cynická figurka místního podsvětí. Pokud se liší od zlodějů Rotheho, Lamory nebo Melborna, tak je to bezesporu větší amorálnost, která ale nevzbuzuje příliš sympatií. Knížky se snaží líčit jej jako velkého drsňáka a osobu, co si umí vždy poradit. Není ale výjimkou, aby si autor u jeho charakteru neprotiřečil, když se hlavní hrdina pohrdavě vyjadřuje o jednání nějaké postavy, aby o několik stránek jednal takto sám (např. užívání drog). O dalších postavách líčí např. že jsou odborníci ve svém ranku, aby je v další úvaze shodil jako nýmandy, aniž by pro to vznikl nějaký oprávněný důvod. Takhle nevypadá jen jako drsňák, ale zkrátka jako pěkný pokrytec. Bohužel minimální osobitost postav (kromě traumatu z války) a takřka žádný posun v charakterech znamená, že série určitě nedosahuje kvalit slušných děl Lynche, Hullicka či Sullivana. O vývoji typu Kylara darmo psát…

série: Malazská Kniha padlých
KainIX | ***** | před 470 dny

Naprosto vyjímečná série jak svým rozsahem, tak hloubkou. Tolik postav, ras, národů, bohů a jiných stvoření se jen tak nevidí, o systému magie ani nemluvě. Navíc ta komplexnost a propracovanost je až k nevíře. Jen škoda, že Erikson nevysvětluje více co, jak a proč se děje. A to je právě jedna ze slabin. Autor toho chce tolik říct a o tolik se toho podělit, že často upouští jen střípky informací. Z toho pak nejeden čtenář může podlehnout frustraci a knihou (nejprevděpodobněji jedním z prvních dílů) mrsknout znechuceně o zeď. Každý to neskousne, každý nemá trpělivost a dostatek naděje číst dál v očekávání, že se to zlepší. Ono se to, upřímně, moc nezlepší. Dozvíte se akorát další střípky, v některých případech i víc, než to, ale spousta věcí stále zůstává i po přečtení poslední stránky zahalena tajemstvím.

Další věc, která mi velmi vadila byly slabé popisy postav a prostředí. Erikson opět sem tam upustí nějaký střípek, ale moc toho není. Vadilo mi to u každé knihy a zmiňuji to tady proto, že někoho to může od čtení úplně odradit. Jedním dechem ale dodávám, že by to byla velká chyba.

Když si zvyknete na obrovské množství postav, koplexnost děje, nejasné popisy a smíříte se s tím, že holt ne vše se dozvíte, budete bohatě odměněni jedinečným zážitkem z unikátního, pestrého a bohatémho světa plného epických bitev, hrdinných skutků, ale také násilí i lásky. Za sebe mohu tuto vynikající sérii jedině doporučit a už teď se těším, až se do ní zanedlouho pustím znovu a přiberu k tomu i Esslemontovy „díly“.

G. říše jsou jedny z posledních knih, které jsem od Asimova četla, a rozhodně nepatří na špici. Tam patří Romány o robotech a samozřejmě Nadace. Tyto tři knihy jsou doplnění, bez kterého se všichni obejdou, protože do historie budoucnosti zas tak nic přelomového nepřinášejí. Jediné pozitivní je zvyšující se kvalita jednotlivých knih, i když poslední je stejně jenom lepší průměr. Hold jsme od Asimova zvyklí na víc.

série: Vznešení mrtví
hmota | **** | před 505 dny

první dva tři díly série nadprůměr…postupně, ale začíná bejt značně utahaná, osmej a devatej díl jsem dočítal už jen setrvačností…

série: Sipstrassi: Jon Shannow
KeB | ***** | před 517 dny

Jon Shannow, muž co hledal nový Jeruzalém a po cestě k němu se stal nejen smrtí, ale i ničitelem světů. Člověk, který upřímně věřil v Boha, nikdy nezalhal a snažil se vše dělat na plno a bez kompromisů. Fanatik, psychopat, ale zároveň i ochránce slabých a bezbranných. Těžko říct jaký by byl jeho život, kdyby mu do něj zásadně nezasahovaly Kameny moci, Sipstrassi.

David Gemmel se zde snažil western obléct do fantasy postapo kabátu s biblickým přesahem. Povedlo se u to napůl. Mistrova nechopnost ustíhat všechyn vypuštěné zajíce na sebou zvoleném rozsahu to sráží dolů. Je to překombinované a na place trilogie to prostě moc nedává smysl. Přesto všechno to stojí za přečtení. Je to totiž jiné než většina Gemmelovy tvorby. Podle men to byl pokus napsat weatern, který se úplně nepovedl a nebo se možná povedlo až moc.

Dijákon měl pravdu. Bez kamenů moci by lidstvu bylo mnohem lépe…

série: Malazská Kniha padlých
Tehuapac | *** | před 529 dny

Skôr než som začal túto sériu čítať, prebehol som miestne komentáre a po prečítaní toho do Ruffy-ho som sa rozhodol, že to radšej nechám tak. Bohužiaľ po nejakom čase na mňa stále dotieralo vysoko kladné hodnotenie na Legii a rozhodol som sa dať tomu šancu – k mojej veľkej smole. Knihy sú síce ľahko nadpriemerné a dokonca som sa nestratil ani v postavách, ALE…vlastnosti postáv sú natoľo nevyvážené a prehnané, že mi to jednoducho silne vadilo. Sú tu jedinci ktorí dokážu sami zničiť armády alebo celé mestá a pri popise bojových scén za prítomnosti obyčajných smrteľníkov, démonov, polobohov alebo bohov len človek neveriacky krúti hlavou. Komu vadí takéto „rozprávkovo“ a pritom má rád fantasy, nech radšej siahne po G.R.R.Martinovi alebo iných autoroch a nezabíja čas s touto sériou.

série: Forgotten Realms - Změna
Speedemon | ***1/2 | před 540 dny

Trilogie se nejmenuje Změna náhodou. Autor si od prvního řádku buduje atmosféru, že se schyluje k něčemu velkému. První díl navazuje na konec předchozí trilogie a trpaslíci musí vyřešit svoje soužití s orky. Druhý díl poskočí o několik let dopředu a potkáme se i s kapitánem Deudermontem. Druhý díl je především o uzavírání vedlejších dějových linek z předchozích knih (včetně Wulfgara). V závěru trilogie dochází k asi té největší změně, která se dotkne celého světa. Tato trilogie se možná kvalitativně nevymyká autorovu standardu, na druhou stranu se nebojí učinit některé velké kroky, které Drizztův život udělají zase mnohem bolestnější.

série: Sága Trhlinové války
robousek | *1/2 | před 546 dny

Od Feista jsem neměl veká očekávání, ale doufal jsem přeci jen ve víc. Literárně je to ale chudé. Nevím, jak moc se na tom podepsal překlad, obávám se že hodně. Dost mi to přípomíná brakové romány, které se dají koupit za pár korun v trafikách, i když toto je přeci jen o nějaký ten stupeň výše. Možná je to zábavné čtení, dobře vymyšlený svět, ale napsané (nebo přeložené) je to mizerně. Bohužel.

série: Labyrint
nebula | *** | před 553 dny

Prvy diel bol skvely, prostredie tajomneho labyrintu (ked este nikto nevedel o co ide) sa celkom vydrilo (v knihe o dost viac ako vo filme, ale aj ten bol pozeratelny) Bohuzial s pribudajucimi odpovediami a otvorenim priestoru ci uz do spalenistia alebo do Denveru sa caro knihy a labyrintu vytratilo a ostalo tu uz len bezradne tapanie, pricom citatel (alebo teda aspon ja) mal chut hlavneho hrdinu hlavne zavrazdit nech uz je po tom. Koniec bol taktiez sklamanim, Skoda, mohlo to byt ovela lepsie.

série: Odkaz Dračích jezdců
Laxik | **** | před 565 dny

Je to shit. Ale je to čtivý a zábavný shit, který přivedl k fantastice a k epickým bichlím na pokračování kupu lidí.

série: Bran Mak Morn
KeB | ***** | před 578 dny

Bran Mak Morn je muž, který je svou čistou krví vyděděncem z vlastní rasy a přesto se ji snaží pozvednout ze všeobecného úpadku někam výš. Nepřítelem mu není nikdo menší než Římské impérium.

Je velká převelká škoda, že REH se Branovi věnoval tak málo.

série: Vládci nebes
yerry | *** | před 589 dny

Čo k tejto sérii dodať? Mala svoj potenciál, ktorý autor tak trochu prepásol. Ten svet, jednotlivé nápady, šialená umelá inteligencia, ľudstvo na svojom zostupe až niekam na dno a následne evolučne vyvinuté diskutabilným smerom, vzducholode (tu by sa asi hodil viac steampunk štýl) to všetko by bolo veľmi zaujímavé, keby to autor nezrážal dolu naivnými príbehmi a dialógmi.

Čo sa týka tých nápadov, čo zostali nevyužité, menej niekedy znamená viac. Veď len o tých geneticky upravených rôznych ľudských podmorských rasách by sa dala napísať celá ďalšia séria a to tu už ani nespomínam technickú stránku veci a trochu provokatívny autorov šýl. Je to pulp, ktorý neprerástol svoje hranice. Docela dobré odpočinkové čítanie.

série: Dobrodružství kapitána Báthoryho
Svarec | **** | před 614 dny

Nadprůměrná série od Červenáka, ale oproti Bohatýrovi nebo Černokněžníkovi mi tam něco chybí.

série: Forgotten Realms - Žoldáci
Speedemon | **** | před 617 dny

Z Artemise a Jarlaxla se staly v legendě o Drizztovi natolik výrazné postavy, že si vysloužily svoji vlastní trilogii popisující jejich dobrodružství a putování světem v dobách, kdy se zrovna nestřetávají s melancholickým temným elfem ozbroejným scimitary. První díl prakticky navazuje na knihu Tichá čepel a popisuje, jak si Jarlaxl poradil s mocným Crenshibionem a zda mu jako jeden z mála dokázal odolat. Druhá kniha je pak z jiného soudku. Přemístíme se v čase i místě a během zdolávání hradu (ne)mrtvého mága vidíme, jak se vztah Artemise s Jarlaxlem po čase změnil. Více se tolerují, ale obzvlášť Artemis nesouhlasí s činy toho druhého. Závěrečný díl je pak především o Artemisovi, kterému magický artefakt otevřel nitro a z chladnokrevného zabijáka se během trilogie stal muž hledající svoje kořeny a osud. Přihoďte si jako již tradičně od tohoto autora zábavné vedlejší postavy a máte dokonalý koktejl na zkrácení chvíle u čekání na další díly Drizzta :)

12345678910poslední (18)691 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu