RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (18)704 příspěvků celkem
série: Malazská Kniha padlých
KainIX | ***** | před 658 dny

Naprosto vyjímečná série jak svým rozsahem, tak hloubkou. Tolik postav, ras, národů, bohů a jiných stvoření se jen tak nevidí, o systému magie ani nemluvě. Navíc ta komplexnost a propracovanost je až k nevíře. Jen škoda, že Erikson nevysvětluje více co, jak a proč se děje. A to je právě jedna ze slabin. Autor toho chce tolik říct a o tolik se toho podělit, že často upouští jen střípky informací. Z toho pak nejeden čtenář může podlehnout frustraci a knihou (nejprevděpodobněji jedním z prvních dílů) mrsknout znechuceně o zeď. Každý to neskousne, každý nemá trpělivost a dostatek naděje číst dál v očekávání, že se to zlepší. Ono se to, upřímně, moc nezlepší. Dozvíte se akorát další střípky, v některých případech i víc, než to, ale spousta věcí stále zůstává i po přečtení poslední stránky zahalena tajemstvím.

Další věc, která mi velmi vadila byly slabé popisy postav a prostředí. Erikson opět sem tam upustí nějaký střípek, ale moc toho není. Vadilo mi to u každé knihy a zmiňuji to tady proto, že někoho to může od čtení úplně odradit. Jedním dechem ale dodávám, že by to byla velká chyba.

Když si zvyknete na obrovské množství postav, koplexnost děje, nejasné popisy a smíříte se s tím, že holt ne vše se dozvíte, budete bohatě odměněni jedinečným zážitkem z unikátního, pestrého a bohatémho světa plného epických bitev, hrdinných skutků, ale také násilí i lásky. Za sebe mohu tuto vynikající sérii jedině doporučit a už teď se těším, až se do ní zanedlouho pustím znovu a přiberu k tomu i Esslemontovy „díly“.

G. říše jsou jedny z posledních knih, které jsem od Asimova četla, a rozhodně nepatří na špici. Tam patří Romány o robotech a samozřejmě Nadace. Tyto tři knihy jsou doplnění, bez kterého se všichni obejdou, protože do historie budoucnosti zas tak nic přelomového nepřinášejí. Jediné pozitivní je zvyšující se kvalita jednotlivých knih, i když poslední je stejně jenom lepší průměr. Hold jsme od Asimova zvyklí na víc.

série: Vznešení mrtví
hmota | **** | před 693 dny

první dva tři díly série nadprůměr…postupně, ale začíná bejt značně utahaná, osmej a devatej díl jsem dočítal už jen setrvačností…

série: Sipstrassi: Jon Shannow
KeB | ***** | před 705 dny

Jon Shannow, muž co hledal nový Jeruzalém a po cestě k němu se stal nejen smrtí, ale i ničitelem světů. Člověk, který upřímně věřil v Boha, nikdy nezalhal a snažil se vše dělat na plno a bez kompromisů. Fanatik, psychopat, ale zároveň i ochránce slabých a bezbranných. Těžko říct jaký by byl jeho život, kdyby mu do něj zásadně nezasahovaly Kameny moci, Sipstrassi.

David Gemmel se zde snažil western obléct do fantasy postapo kabátu s biblickým přesahem. Povedlo se u to napůl. Mistrova nechopnost ustíhat všechyn vypuštěné zajíce na sebou zvoleném rozsahu to sráží dolů. Je to překombinované a na place trilogie to prostě moc nedává smysl. Přesto všechno to stojí za přečtení. Je to totiž jiné než většina Gemmelovy tvorby. Podle men to byl pokus napsat weatern, který se úplně nepovedl a nebo se možná povedlo až moc.

Dijákon měl pravdu. Bez kamenů moci by lidstvu bylo mnohem lépe…

série: Malazská Kniha padlých
Tehuapac | *** | před 717 dny

Skôr než som začal túto sériu čítať, prebehol som miestne komentáre a po prečítaní toho do Ruffy-ho som sa rozhodol, že to radšej nechám tak. Bohužiaľ po nejakom čase na mňa stále dotieralo vysoko kladné hodnotenie na Legii a rozhodol som sa dať tomu šancu – k mojej veľkej smole. Knihy sú síce ľahko nadpriemerné a dokonca som sa nestratil ani v postavách, ALE…vlastnosti postáv sú natoľo nevyvážené a prehnané, že mi to jednoducho silne vadilo. Sú tu jedinci ktorí dokážu sami zničiť armády alebo celé mestá a pri popise bojových scén za prítomnosti obyčajných smrteľníkov, démonov, polobohov alebo bohov len človek neveriacky krúti hlavou. Komu vadí takéto „rozprávkovo“ a pritom má rád fantasy, nech radšej siahne po G.R.R.Martinovi alebo iných autoroch a nezabíja čas s touto sériou.

série: Forgotten Realms - Změna
Speedemon | ***1/2 | před 728 dny

Trilogie se nejmenuje Změna náhodou. Autor si od prvního řádku buduje atmosféru, že se schyluje k něčemu velkému. První díl navazuje na konec předchozí trilogie a trpaslíci musí vyřešit svoje soužití s orky. Druhý díl poskočí o několik let dopředu a potkáme se i s kapitánem Deudermontem. Druhý díl je především o uzavírání vedlejších dějových linek z předchozích knih (včetně Wulfgara). V závěru trilogie dochází k asi té největší změně, která se dotkne celého světa. Tato trilogie se možná kvalitativně nevymyká autorovu standardu, na druhou stranu se nebojí učinit některé velké kroky, které Drizztův život udělají zase mnohem bolestnější.

série: Sága Trhlinové války
robousek | *1/2 | před 734 dny

Od Feista jsem neměl veká očekávání, ale doufal jsem přeci jen ve víc. Literárně je to ale chudé. Nevím, jak moc se na tom podepsal překlad, obávám se že hodně. Dost mi to přípomíná brakové romány, které se dají koupit za pár korun v trafikách, i když toto je přeci jen o nějaký ten stupeň výše. Možná je to zábavné čtení, dobře vymyšlený svět, ale napsané (nebo přeložené) je to mizerně. Bohužel.

série: Labyrint
nebula | *** | před 741 dny

Prvy diel bol skvely, prostredie tajomneho labyrintu (ked este nikto nevedel o co ide) sa celkom vydrilo (v knihe o dost viac ako vo filme, ale aj ten bol pozeratelny) Bohuzial s pribudajucimi odpovediami a otvorenim priestoru ci uz do spalenistia alebo do Denveru sa caro knihy a labyrintu vytratilo a ostalo tu uz len bezradne tapanie, pricom citatel (alebo teda aspon ja) mal chut hlavneho hrdinu hlavne zavrazdit nech uz je po tom. Koniec bol taktiez sklamanim, Skoda, mohlo to byt ovela lepsie.

série: Odkaz Dračích jezdců
Laxik | **** | před 753 dny

Je to shit. Ale je to čtivý a zábavný shit, který přivedl k fantastice a k epickým bichlím na pokračování kupu lidí.

série: Bran Mak Morn
KeB | ***** | před 766 dny

Bran Mak Morn je muž, který je svou čistou krví vyděděncem z vlastní rasy a přesto se ji snaží pozvednout ze všeobecného úpadku někam výš. Nepřítelem mu není nikdo menší než Římské impérium.

Je velká převelká škoda, že REH se Branovi věnoval tak málo.

série: Vládci nebes
yerry | *** | před 777 dny

Čo k tejto sérii dodať? Mala svoj potenciál, ktorý autor tak trochu prepásol. Ten svet, jednotlivé nápady, šialená umelá inteligencia, ľudstvo na svojom zostupe až niekam na dno a následne evolučne vyvinuté diskutabilným smerom, vzducholode (tu by sa asi hodil viac steampunk štýl) to všetko by bolo veľmi zaujímavé, keby to autor nezrážal dolu naivnými príbehmi a dialógmi.

Čo sa týka tých nápadov, čo zostali nevyužité, menej niekedy znamená viac. Veď len o tých geneticky upravených rôznych ľudských podmorských rasách by sa dala napísať celá ďalšia séria a to tu už ani nespomínam technickú stránku veci a trochu provokatívny autorov šýl. Je to pulp, ktorý neprerástol svoje hranice. Docela dobré odpočinkové čítanie.

série: Dobrodružství kapitána Báthoryho
Svarec | **** | před 802 dny

Nadprůměrná série od Červenáka, ale oproti Bohatýrovi nebo Černokněžníkovi mi tam něco chybí.

série: Forgotten Realms - Žoldáci
Speedemon | **** | před 805 dny

Z Artemise a Jarlaxla se staly v legendě o Drizztovi natolik výrazné postavy, že si vysloužily svoji vlastní trilogii popisující jejich dobrodružství a putování světem v dobách, kdy se zrovna nestřetávají s melancholickým temným elfem ozbroejným scimitary. První díl prakticky navazuje na knihu Tichá čepel a popisuje, jak si Jarlaxl poradil s mocným Crenshibionem a zda mu jako jeden z mála dokázal odolat. Druhá kniha je pak z jiného soudku. Přemístíme se v čase i místě a během zdolávání hradu (ne)mrtvého mága vidíme, jak se vztah Artemise s Jarlaxlem po čase změnil. Více se tolerují, ale obzvlášť Artemis nesouhlasí s činy toho druhého. Závěrečný díl je pak především o Artemisovi, kterému magický artefakt otevřel nitro a z chladnokrevného zabijáka se během trilogie stal muž hledající svoje kořeny a osud. Přihoďte si jako již tradičně od tohoto autora zábavné vedlejší postavy a máte dokonalý koktejl na zkrácení chvíle u čekání na další díly Drizzta :)

série: Zeměmoří
yerry | **** | před 809 dny

Všetko podstatné tu zhrnuli predošlí prispievatelia. Prikladám sem len pár poznámok ku vkladu Ursuly K. Le Guin do fantasy žánru, teda čo by mohlo byť v čase pôvodných vydaní chápané ako nóvum a čím sa líšila od ostatných autorov tej doby.

Sú to predovšetkým tri veci:

Mená
Každý obyvateľ Zememoria má dve mená. To, ktorým ho oslovujú ostatní a meno pravé, ktoré dostane pri vstupe do dospelosti. Skutočné meno si každý musí chrániť. Meno je vec. Skutočné meno je skutočná vec. Vysloviť meno znamená ovládnuť vec. Ten, kto pozná niečie meno, ovláda jeho život.

Mágia
Čarodejníkom alebo mágom môže byť teoreticky ktokoľvek, kto má na to predpoklady. Odhaduje sa, že je to asi desať percent z populácie. Jadro mágie je v pravom pomenovaní vecí. Na to, aby sa niekto stal mágom, musí dlho študovať. Poznať pravé meno každej veci, zvieraťa, rastliny, každej kvapky v mori. Až potom bude skutočným majstrom.

Žiadni bohovia a absolútne zlo
V Zememorí sa bohom nedarí, neexistujú, až na pár kultov u Kargov. Existuje tu ale čisté zlo. Je také mocné, že nemá meno. Bezmenní, uctievaní na Atuane sú príkladom. Zlo je proste zlo – temnota.

Autorka sa v týchto románoch vyznačuje veľmi poetickým štýlom. Jej príbehy sú nenásilné až antiakčné. Prezentuje tu ženský pohľad na svet, jej feminizmus je umiernený. Nejde jej o glorifikovanie ženy ale o jej zrovnoprávnenie. Zememorie je pretkané taoistickými myšlienkami. Koncept jin a jang je tu všadeprítomný. Snaha nastoliť rovnováhu v podobe dobra ako protipólu zla, nie absolútne porazenie zla. Bez zla by totiž dobro neexistovalo. Svetlo potrebuje ku svojej existencii tmu atp.

Celkovo považujem svet Zememoria za veľmi vydarený. Ešte vydarenejšie sa mi však zdajú romány a poviedky z jej Hainského science-fiction cyklu.

série: Stín krkavce
Masorz | ** | před 821 dny

První komentář k této sérii jsem napsal u Pána věže, takže se budu opakovat.

Anthony Ryan vsadil na jednoduchost a banálnost. Zatím obě knihy byly čtivé, takže tahle série, určená pro masy, mu získá slávu a hodně vydělá.

První knihu, Píseň krve, jsem si docela užil a všechny autorovy neúspěšné pokusy o přidání puncu „šedivosti“ jsem přešel s úsměvem a pokračoval ve čtení. Druhá kniha, Pán věže, pokračovala v nastoleném trendu a opět se celkem dobře četla(i když ne tak dobře jako Píseň krve), ovšem po čase se ta přehnaná černobílost a neskutečné hrdinské počiny hlavních postav v neuvěřitelně umělých situacích, už prostě nedala vydržet a aspoň pro mě teda bylo utrpení knihu vůbec dočíst…určité hlavní postavy se mi dokonce znechutily víc než Vin z Mistbornu a to je docela už co říct :)

Bohužel, páni Erikson, Sapkowski, Žamboch a další, u mě vytvořili určitý standart a v porovnání s jejich díly na mě tato série zatím působí jako brak. Díky Písni Krvi ale přidávám 2 hvězdy **

série: Bohové Olympu
jethro.tull | **** | před 835 dny

Když Rick Riordan dokončil svou poměrně zdařilou sérii o Percy Jacksonovi, ve které využil svých znalostí z řecké mytologie, myslel jsem si, že už námět vyčerpal. Ale kreativní Riordan sáhl po římské mytologii a podařilo se mu stvořit další čtivý příběh, kde se obě mytologie prolínají. Navíc přidal patřičnou dávku humoru, takže jsem všech pět knih přečetl jedním dechem a ještě se pobavil.

Na každý jednotlivý díl této série se neuvěřitelně těším..:) Je to absolutně návykové..:) Sice od začátku člověk tuší, co se tam semele, ale čte se to jedním dechem. Nejlepší je nechat si mezi díly pár týdnů oraz, nebo si přečíst mezi tím jinou knížku, ale s chutí se k tomu vždy člověk vrátí…:) Totální oddychovka, která se mezi mými přáteli stala již kultem. Kdo nečetl Marka Stonea, jako by nebyl..:) Mark Stone – správnej chlap, tvrďák, trochu chlípník (vždy je v tom nevinně:), bojovník s velikým srdcem, krásné ženy (samozřejmě co to chtějí:), nejlepší kámoš Terminátor, padouchové jsou prohnilí do morku kostí a vždy nedostanou to co chtějí, ale to co si zaslouží!:) A pěkně zvostra, žádná humanita!:) Kdo má ehm koule, tak musí znát Marka Stonea!:) 10/10. (další podobné čtení – John Carter – Pán Marsu, Tarzan, James Bond apod.:)

série: Blíženci
Svarec | *** | před 846 dny

Velmi ambiciózní a rozmáchlé dílo, kde bohužel zůstalo jen u těch ambicí. Autorka vymyslela dobrý svět, rozjela mnoho dějových linií, většinou když už ne zábavných, tak aspoň zajímavých. Bohužel mi přišlo, že více prostoru dostávají ty linie s nudnými a nezajímavými postavami (Celeste, Andy, Tranh), zatímco ty sympatické (Tilde, Arthur, Amelie) jen paběrkují. Navíc celé se jí to nepodařilo nějak smysluplně uzavřít, konec je hodně velkým zklamáním.

série: Bigendovská trilogie
Julianne | **** | před 882 dny

Rozpoznání vzorů: originální premisa, zajímavá hrdinka i pěkný mcguffin. Země slídilů: trochu slabší díl, roztříštění děje do většího množství linií knize úplně neprospělo, i když je stále velmi dobrá a především Milgrimova linie se četla moc zajímavě (pak konečně dostala prostor i Hollis). Zero History je opět krok vzhůru; první polovina kvalitativně podobná Spook Country, druhá se blížící a v jistých okamžicích možná i překonávající Pattern Recognition. Uzavřít (velmi volnou) trilogii se tam Gibsonovi povedlo výborně. Úvodní díl ale zůstává mým nejoblíbenějším díky originalitě a atmosféře.

série: Blíženci
Gaarq | *** | před 883 dny

oceňuju odvážný počin autorky i nakladatele vydat jednu z prvních tvrdých českých spejsoper, méně pak už dílo samotné, které má docela dobře našlápnuto v prvních dvou dílech, ale závěr je imho nezvládnutý. potenciál je veliký, chce to být buď důslednější ve fabulaci, když na sebe autorka klade tak těžký úkol vytvořit hard spejsoperu, nebo být více nezávadně povrchní, hýřivý ve ztřeštěných nápadech a akční, jak to většinou autoři známých spejsoper dělají.

série: Stín
Strýček Biolit | ***1/2 | před 899 dny

Srovnání s top sériemi Sprunk nesnese, avšak v takovém tom „b“ žánru (který jeden známý označuje jako „přečíst a zahodit“) je tato trilogie nad průměrem. Nijak složitá, přímočará, rychlá; hlavní hrdina nevybočuje z řady dalších „nějakou silou obdařených“ fantasy hrdinů, ale není to ani klasický idiot bez bázně a hany. Knihy jsou místy silně naivní, nicméně k onomu žánru to asi patří. Vcelku mě pak překvapily temné (čti: „naturalisticky krvavé“) pasáže, které v knihách podobného ražení moc často nevídám. Kdo nebude čekat nic velkého a nebude nad knihami moc hloubat, odejde vcelku spokojen.

série: Forgotten Realms – Erevis Cale
Speedemon | *** | před 905 dny

Erevis Cale je zajímavý hrdina. K jeho smůle však zůstává u nás i ve světě ve stínu svého také temného kolegy Drizzta. A asi trochu právem. Erevis je sice větší drsňák, temný až na půdu a nemá ruku (někdy), ale je trochu nudný. Tam, kde Drizzt funguje i osamoceně, by Erevis neobstál. Toho drží jeho pestrá parta v čele s půlčíkem Jakem a vrahem Rozklanem. Ten vrhá jeden úšklebek za druhým a hraje to na všechny strany. Na poměry Forgotten realms je trilogie poměrně temná. Erevis je kněz stínu a v partě má nemilosrdného vraha, který má rád jen své psy. Mě, jakožto čtenáře znajícího svět Forgotten realms pouze z románů, mi chvíli trvalo se zorientovat. Pro fanoušky světa je to tedy docela lahůdka a užijí si spoustu odkazů, které normální smrtelník určitě vůbec nepostřehne. Pokud tedy chcete odpočinkové čtivo plné monster, mágů, dobrodružství a akce, tak se do toho pusťte. Pokud však neznáte Dizzta, sáhněte spíše po něm.

série: Kolo času
KainIX | ***** | před 933 dny

Tak jsem rovněž dočetl celou sérii, poslední 4 díly v originále. V mnohém musím souhlasit s komentáři přede mnou, ale neodpustím si své poznámky. Série je natahovaná, ano od šestého po jedenáctý díl se toho moc podstatného nestane, ale když se zpětně podívám na svá hodnocení jednotlivých dílů, tak jsem nikde nešel pod 80%, takže i tak to nejspíš stálo za to. Obrovské množství postav – rozhodně, opravdu mě nezajímalo, co se dělo kolem postav, které na hlavní dějovou linii neměly pražádný vliv. Autorova užvaněnost – když jsem už podesáté četl, co má která postava ten den na sobě a kde v okolí co roste, skřípal jsem zubama, ALE na druhou stranu to světu dávalo reálie, které vás do něj vtáhly a daly vám pocit, že jste tam s těmi postavami. Pokud jste dočetli 10. díl a jste zvědaví, jak se se závěrem série popasoval Sanderson, věřte, že výborně. Od 12. dílu se děj zase konečně začíná hýbat kupředu a Poslední bitva se blíží. Té je v podstatě věnován celý poslední díl a musím říct, že osobně jsem s ním spokojen.

Tak tedy sbohem, Rande, Matrime, Perrine, Aviendho, Egwene, Elayne a další. Putování s Vámi mně náramně bavilo. Prožil jsem s Vámi kus svého života.

série: Úžasná Zeměplocha
Gaarq | ***** | před 947 dny

je to smutné, ale je to tak, série úžasná zeměplocha se uzavřela a jakýkoliv další příběh z tohoto světa bude jen plodem naší vlastní fantazie.

vedle malazské kroniky padlých, písně ledu a ohně je to pro mě nejvýznamnější série žánru fantazy. geniální nápady, humor, skvělé příběhy, hluboká lidskost, autorská bravura. jistě, jsou tu lepší i horší díly, ale vysoká kvalita je převažující; i se zhoršujícím se stavem autora příliš neutrpěla. série má tři různé etapy: první a nejstarší je parodická, autor si střílí ze žánru, co se mu do pera vejde, a přichází se spoustou skvělých postav (barbar cohen rulez) a výborným prostředím. v další etapě začíná přibývat seriózní spisovatelství, propracované příběhy (hlavně s čarodějkami), trochu vážnější tón, ale stále s humorem. třetí etapa, od noční hlídky nabírá výrazný směr ke krásné literatuře a žánrová příslušnost se výrazně ztrácí, pořád je to fantazy, ale příběh sám dominuje, témata jsou čím dál vážnější a drsnější, humor je spíše skrze slzy nebo už není těžištěm.

terry pratchett a zeměplocha jsou sociokulturní fenomén, který přerostl původní záměr psát veselé knihy. dnes se na něj nabalili třeba skvělé české dramatizace, několik hraných i kreslených filmů, dva výrazní ilustrátoři, kteří propůjčili ztělesnění autorovým fantaziím, čtyři populárně vědecké knihy a tak dále. fenomén zeměplochy i jeho autor v našich myslích stále žijí a doufám, že ještě dlouho žít budou.

série: Blíženci
joshuatree | **** | před 949 dny

Ja som spokojný. V komentároch sa spomína priveľa vedeckých termínov, ale mne ich priveľa neprišlo a ak som ho nepoznal tak sa väčšinou dalo s kontextu odvodiť čo to asi je. Séria nie je freneticky akčná a to je veľké plus. Medzi menšie zápory by som dal asi postavy, akosi som si tam nenašiel žiadneho výraznejšieho obľúbenca. A skoky v čase by mohli byť viac naznačené, občas som mal v tom chvíľu chaos.

série: Labyrint
Phoenix | **** | před 959 dny

K sérii mě přivedl první film, který nebyl nic moc. Byl tam představen jakýsi příběh, který více méně nedával smysl, protože autoři nepovažovali za nutné moc vysvětlovat. Proto jsem sáhla po knize, kde jsem našla odpovědi na všechny otázky z filmu. A pak jsem přirozeně četla dál. První dva díly byly kvalitou poměrně srovnatelné, patřily k tomu lepšímu, co série nabízí. Třetí kniha na mě působila občas mírně přitažená za vlasy a svým způsobem se potřetí řešila ta samá dilemata. Je vidět, že v dnešní době se autoři nebojí ve velkém zabíjet hlavní postavy. To by v dřívějších příbězích neprošlo, ale asi je to tak realističtější. Obecně je série velmi povedená, a i když vyšla v době Hunger Games šílenství, je do jisté míry originální.

série: Píseň ledu a ohně
Lui | nehodnoceno | před 975 dny

Po delší době jsem si udělal čas a vrátil se k četbě. Na základě hodnocení jsem sáhl po této sérii a musím říci, že jsem očekával mnohem více. Co je bezesporu perfektní, to je styl vyprávění. Dílo má spád, obsahuje jen velmi málo nudných pasáží. Co mně ale velice vadilo, byla nevěrohodnost postav. Postava je zde na několika stovek stránkách nějakým určitým způsobem líčena a posléze naprosto nepředstavitelně provede něco, co se zcela všemu dosavadnímu příčí, jen aby příběh mohl mít zápletku či nečekaný dějový zlom. Dvakrát se dokonce stalo, že jsem knihu odložil a musel jsem se delší dobu přemlouvat, abych se k ní vrátil. Je mrzuté, když se člověk nechá vtáhnout do děje, hltá řádky a najednou přijde totální „scenáristický“ kiks. Také některé dějové linie jsou pro mě dost těžko uvěřitelné a stravitelné. O tom, že jednotlivé díly série nemají prakticky žádné zakončení či epilog, tu již psáno bylo. Mně to také vadí. Je to takové: „...............to be continued“. Kupte si další díl a dozvíte se víc! Možná, že kdyby měla série nějakých 70–80%, nebyl bych tak přísný a ani by mě možná nenapadlo tento příspěvek psát.

série: Plástev
KeB | ***** | před 977 dny

Co se týče série jako celku je možná trochu škoda, že vycházela částečně zaštítěná pevností. Možná kdyby se jí dostalo více pozornosti vysloužila by si lepší a hlavně známější pozici v českých luzích a hájích, protože právě u nás je to série a projekt hodný pozornosti a to jak už kvůli počtu dílů tak délce trvání jejího vzniku.

série: Koniáš
Speedemon | **** | před 982 dny

Skvělá česká fantasy série. Jak už je ve zdejších končinách trochu zvykem, děj se dozvídáme spíše pomocí mozaiky z různých povídek a románů. Pan Žamboch servíruje jednotlivé příběhy lehce spojené „něčím větším.“ Do stejného světa patří i hrdina Bakly a proto když přečtete o těchto dvou všechny knihy, tak se vám vykrystalizuje vcelku zajímavý obraz. Co se jednotlivých příběhů o Koniášovi týče, tak skutečným zážitkem jsou oba romány, které by se určitě neztratily ani v zahraničí. Střípky poté doplňují jednotlivé povídky, kde si Koniáš kolikrát vytrpí opravdová muka a sáhne si často na úplné dno. Postupně více zjizvený dobrodruh stárne a stárne a jeho příběh je i jakž takž ukončený. Nicméně i tak by bylo fajn, kdyby se k němu autor ještě někdy vrátil a napsal grandiózní finále, kde se opět setká Koniáš a Bakly (stejně jako v povídce Fanoušek).

série: Valhala
seelya | **** | před 986 dny

Valhala konečne dočítaná, aj keď celkový dojem bol o čosi vlažnejší, než som čakala. Nie je to len tým, že som po dočítaní poslednej časti zrazu bola niekde úplne inde ako na začiatku (aj keď ten žánrový posun je neskutočne výrazný – čo sa začalo ako military fantasy sa v druhej časti prehuplo do alternatívnej histórie, len aby sa to v závere zmenilo na niečo ďalšie, čo ale neviem veľmi zaradiť), ale možno aj celkovým poňatím záverečnej knihy. Autor sa zrejme snaží prekročiť hranicu medzi obyčajnou sériou a Ságou s veľkým S, do akej miery úspešne ale nechám na individuálnom posúdení každého čitateľa. Alternatívny vývoj dejín 20. storočia bol výborný, aj letmé náhľady do ďalších možných verzií minulosti, na druhej strane postavy boli dosť slabé (chápem, že tu šlo v prvom rade o svet, ale aj tak, niektoré mohli byť prekreslené lepšie, pri ďalších som som nadobúdala dojem, že snáď majú v hlave vákuum). Z časových smyčiek som tiež veľmi nadšená nebola – to už je pre mňa ťažké sci-fi, a to ja nerada, navyše je problém poradiť si s kadejakými časovými paradoxmi tak, aby to nevyznievalo ako bludy… A zakomponovať do toho celého Temnú vežu od Kinga – z môjho pohľadu to bolo „celé zle“, až sa musím pýtať: má toto Novotný naozaj zapotreby? Inak veľmi nemám výhrady, ako celok je Valhala fakt silný príbeh, určite by sa nestratila medzi top knihami CZ/SK sci-fi a fantasy, ale na druhej strane mi tam chýba nejaký prvok, ktorý by z toho celého urobil naozajstnú Ságu.

série: Úsvit noci
biafra | *** | před 990 dny

Rozvleklá space opera. První dvojdíl byl ještě strhující, a to také díky docela drastickým násilným a sexuálním scénám, které se jinak v dosti mravné space opeře nevidí. Další díly se ovšem táhnou v mnoha liních, reprezentovaných velkým množstvím postav. Jak už napsali mnozí přede mnou, celá sága by si zasloužila důkladné proškrtání. „Nahý Bůh“ byl pro mě již opravdovou řeholí – chtěl jsem prostě vědět, jak to dopadne a jak se lze vymanit z nicoty. Výsledek mě naprosto zklamal: doslovný deus ex machina, který božsky vyřeší na posledních 20 stranách všechny problémy a završí všechny linie. Hamiltonovy povídky, a to i vztahující se k této sáze, považuji za mnohem zdařilejší a stravitelnější.

série: Princ ničeho
Nia | **1/2 | před 1008 dny

(Komentár obsahuje jemné spoilery z prvej a druhej knihy.) Násilie, fanatizmus, smrť, sex, ohnivé gule, ambície, sex, filozofia, politika, sex, ohnivé gule! Bakker to má vymyslené výborne, knihy sú bohaté, písané lahodiacim vyčačkaným jazykom (kým väčšina fantasy je po literárnej stránke samé „povedal, bol, mohol, meč, odišiel“). V epickej škále nábožensko-politických bojov a medziľudských súperení ukazujú špinavé srdce ľudskosti, dilemy viery a rozumu a moc davovej psychózy (či fakt, že mocný sa stáva mocným, keď mu je moc priznaná okolím). Interné súperenie medzi magickými frakciami je fascinujúce, fungovanie mágie premyslené a popisy bitiek temer uveriteľné – a predsa hodnotím priemerne.

„Jsem příslib.“ opakuje Kellhus a tým aj séria zostala. Trpí totiž nepríjemnou kombináciou vlastností – ako keď vám na intráku do izby vlezie váš sused, opitý, polonahý, smrdutý a navyše rozhodnutý vás filozoficky vzdelať. Je repetitívna, únavná, excesívne násilná (s drobnými výnimkami čisto bez katarzie či zadosťučinenia pre ľudské postavy) a predvídateľná. Zorientovať sa nerobí problém, čitateľ má naporúdzi glosár a Bakker neopúšťa typické kategórie fantasy (mágovia, mnísi, náboženskí fanatici, ambiciózni vladári, temné zlo na severe atď.). Mená a názvy môžu na niektorých čitateľov pôsobiť zbytočne nabubrelo, ale i náš starovek sa hrdí nespočtom svojich Tiglatpilesarov a Nabuchodonozo­rov. :)

Bakker si pozval príjemnú návštevu – Aristotela a Hegela. Škoda, že myšlienky sa začali neúnosne opakovať, úvahy smerujú k jedinému záveru a rýchlo miznú pod závalom sexu. Pokiaľ neprebieha, postavy naň aspoň myslia, prípadne na vás útočí v asociáciách (postava menom Coithus Saubon?), čo by nestálo za zmienku, keby nešlo v 99% o brutálne sexuálne násilie. Nie je to veru raňajkové čítanie pre dámu. Nechýba humor, ktorý možno vôbec nebol zamýšľaný (Trollí nás autor? Cisár! Cirkumfix! Milenci!) a skutočne nechutní hlavní záporáci, ktorí dlho pozerali Srbský film.

Postavy sú komplexne vykreslené a zreteľne sa vyvíjajú (niektoré smerom vzad). Máme zúrivého maniaka, pseudozenového maniaka Antikrista, Máriu Magdalénu, Barbie a zoznam princov, dôstojníkov a barónov, ktorí umierajú na mnohých a mnohých stranách bez toho, aby to mojím srdcom pohlo (zaujímavé charaktery majú buď málo priestoru alebo zhynú priskoro či prídu o časť tela). Vyzdvihla by som postavu čarodeja Drúsa Achamiana, ktorý síce na môj vkus priveľa fňuká, ale to v tomto svete robia všetci. Bodaj by nie, keď v ňom niet cnosti, priateľstva a dobroty, len nenávisť a temní elfovia! Wannabe-Mary Sue Kellhus je zaujímavý, kým sa nezačne opakovať. Od druhej knihy už viete, čo povie o pár strán ďalej a to ani nemusíte skúmať pohyb jeho tvárových svalov (sic!). Jeho výstup na vrchol po čase prestal byť zaujímavý, pretože nemá reálneho protivníka a všeobecne je nezastaviteľnejší ako všetky Eriksonove overpowered postavy a deus-ex-mašiny, lebo sa vymakal v NLP. Rujný barbar Cnaiur mi spočiatku pripomenul Karsu Orlonga z Malazu, ale na rozdiel od Karsu Cnaiurove vyšinuté mentálne pochody ma znechucovali. Čítať o tisícorakej obsesívnej myšlienke stačí pre význam deja spomenúť zopár ráz. Bakker žiaľ preháňa.

Kde iné fantasy série ukazujú: Áno, sme ľudia, slabí, manipulovateľní, pažraví, zadubení, pudoví, ale našťastie nielen to, táto séria odkazuje: Sme ľudia, slabí, manipulovateľní atď., atď. a … sestimsmiř.

série: Forgotten Realms - Temný elf
Klobouk123 | ** | před 1036 dny

Líbil se mi jen začátek prvního dílu – atmosféra Underdarku a drowího města je výborná, úplně jsem měl chuť si znovu zahrát BG2 :) Škoda jen Drizztova přechodu na světlou stranu – jeho snaha hledat si kámoše ve 2. a 3. části trilogie působí dost komicky.

série: StarCraft
Cadak | ***1/2 | před 1055 dny

Původní Starcraft série jen ve směs popisuje události první hry, které sice nejsou závratná umělecká díla ale fanoušek starcraftu si je rád pročte. Nově se také začali objevovat svazky, kvalitnější, zabívající se novými postavami a událostmi souvicejícími s druhou hrou a i událostmi celkově předcházejícími.

Sérii Starcraft nelze hodnotit nejvýš, protože není vytvářena jedním autorem a kavlita jednotlivých dílů s tak různí, i tak ale dostane každého fanouška.

70%

série: StarCraft - Sága Temných templářů
Cadak | **** | před 1063 dny

Ságu temných templářu jsem četl až po dohrání první epizody druhé hry. Kdybych si ji přečetl dříve, byl bych na hru mnohem lépe navnaděn.

Vzhledem ke stagnující sérii Ghost…atd. nemůžu označit ságu temných templářu jako to nejlepší co jsem četl ze série, ale mohu říct že je to dost kvalitní a hlavně velice informativní čtení.

80%

série: Diablo
Cadak | **** | před 1070 dny

Diablo série je opravdu vítanou literaturou pro fanoušky hry, respektive kolem roku 2005 jsem první knihy této série hltal, aniž bych přestal kombinovat četbu a hraní Diabla/ Diabla 2 LoD.

Co se týká knih série od R. A. Knaaka, dočkáte se pěkného a čtivého příběhu. Černá cesta v podání M. Odoma byla trochu slabší ale i tak výtaná.

Když to tak čtu, tak si uvědomuji, že už je to deset let..... :D

Dnes už spíš pro pamětníky nejslavnějších dob Diabla

80%

série: Fighting fantasy - Magie
Cadak | ***** | před 1070 dny

Magie velice vyčnívá od ostatních FF gamebooků ze dvou prostých důvodů. Prvním je to, že nyní můžete hrát i za mága a ten druhý, že všechny knihy na sebe úzce navazují.

Výprava za korunou králů je opravdu epická a nebezpečná. Na své cestě narazíte na množství zajímavých protivníků a měnícího se, atraktivního prostředí.

Proč si nezahrát tento komplet o více jak dvou tisícíhc odkazech

100%

série: Lone Wolf
Cadak | ****1/2 | před 1073 dny

(Komentář k původní verzi)

Lone Wolf série je docela ultimátním kouskem na gamebookové scéně. V dobách kdy svět válcovala jen série Fighting Fantasy, přinesl Lone Wolf komplexní příběh se stejným hrdinou a různorodým světem. Těžko posuzovat, která série byla celosvětově úspěšnější, každopádně Lone Wolf si nás bezpochyby získal tím, že tu máme osobitého hrdinu, se kterým se rádi ztotožníme.

To co bylo určitým nedostatkem, byla relativní krátkost každé knihy. Oproti FF se totiž Lone Wolf nevyznačuje takovou variabilitou, takže se stále držíte stejné cesty, s tím že se na ni můžete napojujit v různých fázích hry. Samozřejemě něktéré díly FF, také nedisponují extrémní variabilitou ale je toho tam trochu více.

Lone Wolf hráče dostává rozpracovaným světem, do kterého se Joe Dever nebojí zapojit rozsáhlý svět s různorodými zeměmi, kulturou a specifickými bojovníky, monstry a fakty (např. myšlenka popravčího náměsti v pátém díle). Už jen v první sérii Kai navštívíte různorodá prostředí.

To co trochu vadí, je určitá nevyváženost. Můžete získat hodně zlata, ale v některých dílech nemůžete utratit ani cent. Stejně tak dostat určité vybavení, které též stejně neužijete (např. v Negart Groupech byl obchod a manipulace s vybavením velice dobře řešený).

Všechny tyto věci však bezpochyby zastíní hrdinův růst. Samozřejmě se můžete zahrát samostatně, třeba osmý díl, zjistíte však, že je to docela těžké. Lone Wolf se stává ultimátním hrdinou, teprve pokud postupně procházíte celou sérii. S každým odehraným dobrodružstvím, získávate další schopnost k základnímu množství a stáváte se mnohem silnější. V magnakai se díky získaným schopnostem, učíte kruhy které zvedají vaše schopnosti. A teprve pak je Lone Wolf nezničitelný bojovník světla, který zničí jakoukoli temnotu.

Závěrem tedy lze říci, že se jedná o velice zdařilou, dobře napsanou gamebookovou sérii. Která si Vás získá a hlavně si troufnete na maraton celou sérií

90%

série: Fighting fantasy - Negart Group
Cadak | ***** | před 1075 dny

Asi nejlepší gamebooková série, kterou jsem hrál, to bych asi mohl k této sérii říci. Právě pestrost možností, zajímavá komplexnější témata, to je to co se nikdy v původní FF sérii nevskytlo. Je to právě také v tom, že Z. Dach a V. Kroc se chopili různorodějších postav. Konečně už jen neustále nehrajete jen za válečníka, nyní si lze vyzkoušet Nekromanta, druida… dokonce můžete vést i velké armády.

Nechci shazovat původní FF sérii, ale chyběla jí ta provázanost a hlavně nějaký rázný děj celého světa, který by význačně zasahoval do celkových událostí napříč sérií.

K ilustracím bych jen řekl, že byly více než zdařilé, pouze v prvních dvou dílech byly poněkud slabší.

Závěrem mohu celou sérii jen vychválit, samozřejmě tu je několik slabších dílu – např. 9 a 12. Jinak je to ale ultimátní záležitost.

100%

série: Fighting fantasy
Cadak | **** | před 1076 dny

FF série bezpochyby patří mezi nejúspěšnější série gamebooků vůbec. Vždyť po celém světě se jich prodalo přes 13 milionů. Samozřejmě má své pozitivní i negativní stránky, ostatně jako všechno.

Určitě ji doporučuji, protože v nich můžete nalézt spoustu originálních myšlenek a nápadů. A vzhledem k tomu, že začala vznikat od roku 1982, tak se tu setkáte se spoustou dobrých příběhů, typických pro styl 70/80 let minulého století.

Obrovským kladem, je že se tu autoři nezaměřují pouze na fantasy (jako v jiných gameboocích) ale nabízí i klasický horor, postapokalyptickou blízkou budoucnost, v neposlední řadě také různorodé sci-fi.

To co bych popsal jako negativum, téměř chybějící návaznost některých dílů. Sice se do spousty lokalit vrátíte, někdy dokonce i za stejného hrdiny. Ovšem s nějakou charakteristikou a osobností hrdiny, se tu nesetkáte.

Škoda jen, že pokračování série se můžete dočkat jen v angličtině.

85%

12345678910poslední (18)704 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu