tohle je uz novy hosting
RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (18)705 příspěvků celkem
série: Spisy H.P.Lovecrafta Albatros
Strýček Biolit | ***** | před 1622 dny

Sny všech obdivovatelů Mistra se staly skutečností. Ucelené a kompletní dílo vydané v důstojném zpracování: vazba, grafická úprava (Franta Štorm – potřebuje to další komentář?), texty samotné (minimum chyb a překlepů), papír…orgasmus pro všechny, kteří v něco takového tajně (a nebo klidně i veřejně) doufali.

Lovecraft nebyl extrémně dobrý spisovatel, co se týče bohatosti jazyka a podobných obvyklých spisovatelských know how. Ne. Jeho síla je jinde – v neskutečně (na jeho dobu) morbidní imaginaci a v odvaze překopat žánr hororu takříkajíc od podlahy. Samozřejmě, povídky jsou někdy dosti pochybné, co se kvality týče, těžce předvídatelné – a drtivá většina by dnes zřejmě nestála nikomu za vydání, jenže…ono „dnes“ existuje právě díky pracem HPL.

Pro fanoušky HPL povinnost, pro ostatní skvělá příležitost jak poznat spojující článek klasického a moderního hororu na vlastní kůži.

série: Knihy o Vladu Draculovi
MirabelkaP | **** | před 1630 dny

Pokud by série končila chronologicky pátou knihou Vlčí píseň, popřípadě po ní pokračovala jinak měla bych jí určitě v TOP10. Od Pozdního hosta se pro mě bohužel série velmi zhoršila, a poslední dva díly beru jakoby ani nebyly její součástí. Přesto hodnotím vysoko a to především díky popisným dovednostem autorky, ty se naštěstí nezhoršily oproti kvalitě děje. Takže autorka do TOP10 určitě jde :)

Sérii rozhodně doporučuji všem milovníkům Draculy a historických románů. Prvních pět knih je úžasným počtením, které naprosto pohltí a přenese na koňském hřbetě do světa divokých lesů, hradních síní, cinkajících pohárů, krutých zim, vlčího vytí, milostných vzplanutí, středověké syrovosti, krvavé záplavy a nekonečné bolesti z krutého nesmrtelného osudu a postupné ztráty všech blízkých…

série: Kolo času
Ruffy | ***1/2 | před 1637 dny

Dočetl jsem Kolo času, všech 14 knih. Několik prvních knížek byla nadprůměrná fantasy pro mládež. Pak to šlo z kopce. Jordan sérii neukočíroval. Zabředl do milionů zápletek, postav a vedlejších linii. Zaplácal stovky – tisíce – stránek zbytečným balastem. Když řeknu, že se v některých pozdějších knihách vůbec nic nestalo a celý jejich obsah by se dal shrnout jen do desíti vět, není to nadsázka. U série mě držely jen občasné záblesky dřívější geniality (no, genialita je přehnané slovo) a má vytrvalost dočíst to do konce. Pak Jordan umřel a nadlidský úkol postavit sérii do latě a uzavřít ji padl na Sandersona, který odvedl dle mého vynikající práci. Poslední tři díly už jsou zase čitelné, děj se posouvá kupředu (pomalu, ale přece) a světě div se – Kolo času opravdu skončí a je uzavřené! Potlesk Sandersnovi. Vsadím se, že kdyby byl Jordan stále na živu, konec série by byl stále v nedohlednu. Kolo času můžu doporučit, jen pokud máte rádi nekonečné série a klasický stokrát otřepaný příběh o klukovi z vesnice, co cestuje po světě, stane se velkým hrdinou, zápasí s temným pánem a zachraňuje svět. Svět Kola času v sobě kromě spousty originálních nápadů kombinuje Belgariádu, Dunu, Pána prstenů, Ságu trhlinové války, severskou mytologii a vůbec skoro všechno, na co si vzpomenete. Kolo času není žádný zázrak – Jordan je podle mě jen lehce nadprůměrný pisálek, žádný velký spisovatel. V pozdějších knihách absolutně ztratil soudnost (leda by záměrně sérii zbytečně natahoval, aby na tom vydělal). Řeknu to takhle: celé Kolo času by se v pohodě vměstnalo do poloviny knížek. Zbytek je jen vata a nuda nuda nuda. Doufám, že se série ujme nějaký pořádný editorský Hitler a celé to seškrtá a vyjde zkrácená verze v šesti, sedmi knížkách. Pak bych si to snad i přečetl znova.

série: Mistborn
KainIX | ****1/2 | před 1641 dny

K Sandersonovi a posléze sérii Mistbornn mě přivedla smrt Roberta Jordana, autora mamutího Kola času. Brandon Sanderson byl totiž vybrán jako ten pravý spisovatel, který Kolo času dokončí. A abych předešel zklamání, začal jsem zkoumat, co již Sanderson napsal. Elantris jsem zklamaně a znuděně ukončil v půlce a po čase začal s Mistbornem. A musím říct, že je to trilogie velmi slušná. Ponurý svět mířící nevyhnutelně ke svému konci, práce s hlavními postavami, originální magie, celková promyšlenost, to vše z toho dělá slušně nadprůměrné čtení.

série: Atlantida
lenivec | *** | před 1647 dny

Zo začiatku je séria zakotvená v našej realite. Neskôr je to na mňa moc fantastické. Séria je zaujímavý mix, kde sa objavujú zaujímavé historické postavy, alebo pestré obdobia dejín. Plus tu máme evolúciu a paralelné svety. Fakt to nie je pre každého. Séria mala byť trilógia, takto je len naťahaná, ktorá je prekvapujúco dobrá a príjemne akčná, no málo uveriteľná.

série: Malazská Kniha padlých
koflak | nehodnoceno | před 1671 dny

NABÍZÍM PRVNÍCH 7 KNIH TÉTO SÉRIE K PRODEJI, PERFEKTNÍ STAV, JAKO NOVÉ, ANI JEDNOU NEČTENÉ! CENA 3000 Kč (viz nabídka http://www.databazeknih.cz/bazar-knih-detail/mesicni-zahrady-154908) nevím jak přidat tuhle nabídku zde do antikvariátu… tak se omlouvám, že jsem to napsal zde… díky za zájem… ;-)

série: Bratrstvo krve
iregal | ***** | před 1672 dny

výborné, výborné, téměř nesmrtelní bojovníci, hektolitry krve na každé stránce, pro mne nové pojetí upírů..v historii mimozemsky upravenými jedinci… jediná škoda je, že jsou v sérii jen 3 díly. velice se těším na další autorův počin

série: Odkaz Aldenaty
iregal | ***** | před 1672 dny

už dlouho jsem nečetl do 3.hod do rána jen abych dočetl knihu, po dočtení třetího dílu série jsem však hledal další díl, zatím relativně série bez konce.

série: Letopisy Narnie
Phoenix | *** | před 1688 dny

Když se tak zpětně dívám na své hodnocení jednotlivých knih, nemůžu tuto sérii hodnotit víc než jako průměrnou. Uznávám ji jako jedno ze ztěžejních děl tohoto žánru, přesto ve mně hlubší stopu zanechalo jen máloco. Nevadí mi náboženský podtext (ten mi lezl neskutečně na nervy v autorově Vesmírné trilogii), tady je naprosto adekvátní. I když cílovými čtenáři jsou děti, které je potřeba vychovávat, ukázat jim, jak správně nahlížet na svět, což Letopisy splňují do puntíku, v těchto knihách to působí příliš prvoplánovitě až průhledně a dnešním dětem školou povinným to bude připadat až směšné. Přičemž většinou na začátku je zřejmé, jakým směrem se bude děj ubírat a že chudák, který si vytrpěl své, dostane zaslouženou odměnu. To už v dnešním světy taky tak úplně neplatí. Přesto všechno jsem si čtení série užila, jako relax je čtení naprosto báječné:-)

série: Země upírů
beer79 | ***** | před 1697 dny

Zpráva pro všechny, kteří si oblíbli sérii Země upírů a čekají na sedmý díl – oficiální e-mail od Tritonu zní takhle:

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Bohužel, další díly Knighta už vydávat nebudeme. Posledním česky vydaným dílem bylo tedy Pátrání. Série měla z hlediska prodejů výrazně klesající tendenci, a proto jsme vydávání ukončili. Sám Knight plánuje napsat 15 dílů. Udržet je všechny kvalitou na stejné úrovni je velmi těžké, a pokud ani prodeje jednotlivých dílů nejsou plus mínus na stejné úrovni, nemůžeme jinak než vydávání série ukončit.

Děkuji za pochopení a věřím, že Vás osloví jiná série z naší nabídky.

série: Kladivo na čaroděje
maekar | ***** | před 1698 dny

Po 4.díle: Velmi slibně se rozvíjející česká fantasy série, která má veliký potenciál. Zatím ho autoři využívají jen trochu, ale taky dobře, alespoň hned nevystřílí prach. Jiří Pavlovský si hlídá pravidla svého světa a nenechává autory si přimyslet nějaké nesmysly. Uvidíme, jak se sám Pavlovský vytáhne v 5.díle a hlavně Jakub Mařík s dílem předvánočním, šestým.

série: Zrcadlo
Svarec | ****1/2 | před 1700 dny

Vynikající sci-fi série, a to říkám jako člověk, který jinak upřednostňuje fantasy. První díl je dost šílená military sci-fi, u dalších dílů je pak vidět, že vznikly tak nějak „navíc“ a na základech položených jedničkou. A jsou to pohodové space opery, které mě sice nebavily v takové míře jako božský první díl, ale stejně se jedná o velice slušné čtivo, hlavně dvojka a čtverka.

série: Zeměmoří
BlackDawn | ***** | před 1702 dny

Přiznám se, že ženy jako autorky moc nemusím, nevím proč, ale tahle série je velká výjímka. Svět zeměmoří je naprosto kouzelný, je to prostě místo , kde by se člověk chtěl procházet po Gontu, zaplout na ostrov Roke a vidět na vlastní oči draky. Celá stylizace světa je spíš trochu něco mezi zeměplochou a pohádkou, ale přitom neskutečně drží, dokud neskončíte s poslední řádkou. Poslední díl v sérii Povídky doporučuju opravdu číst až na konec, protože jen doplňují plně žijící svět a je dobré znát již reálie. Pokud máte rádi fantasy bez hektolitrů krve, knihy kde můžete snít o tom, že příběh prožíváte na místě, budete sérii o kouzelníku Gedovi milovat jako já.

série: Sipstrassi: Kameny moci
Speedemon | **1/2 | před 1706 dny

Pokud z fantasy žánru nemáte moc načteno, tak by se vám to mohlo i docela líbit. Těm, kteří za sebou už nějakou tu sérii mají, radím – o nic nepřijdete. Nenápadité, průměrné, ani postavy zvlášť nezaujmou. Co se Gemmellovi nedá upřít je vypravěčský styl. Příběh docela utíká a knihy nejsou nijak obsáhlé, takže se nebudete nudit nijak dlouho. Co se však odpustit nedá je naprosto stejná struktura obou dílů a tak si budete připadat, jako byste četli dvakrát to samé. Ne že bych od tohoto žánru čekal nějakou duchaplnou zápletku, ale autor si mohl dát určité více záležet. Ani historické reálie nejsou nijak výrazné a bylo mi poměrně jedno, jestli se válečný konflikt odehrává v Británii nebo v jiné dimenzi. Stručně a jasně, přečtěte si od autora něco jiného. Můžu zatím srovnávat jen se Lvem Makedonským a ten je mnohem lepší.

série: Ztracená flotila
GeRony | **** | před 1710 dny

Velmi dobra seria. Kto ma rad vesmirne sci-fi, ktore sa zemeriava na taktiku boja a prechytracenie nepriatela + riesenie kazdodennych problemov, je na spravnom mieste. Postavy si oblubite, dej aj napriek tomu, ze hlavna postava je riadny geroj, je stale napinavy. Rozhodne odporucam precitat naraz celu seriu, je to vlastne jeden pribeh, ktory plynie nonstop od zaciatku do konca a kladom je, ze je celkom uzavrety.

série: Noční klub
michalb | **** | před 1720 dny

Souhlasim s komentarem juno. Necekejte od toho zadnou hloubku. Cte se to dobre a to je vsechno. Celkove nechapu jak muze takovato serie na legii preskocit takove skvosty jako zaklinac, nadace nebo duna…

série: Duna
michalb | ***** | před 1720 dny

Duna to je neuveritelne komplexni, bohaty, napadity, epicky a zivy svet z pera Franka Herberta. Jeho 6. dilu je za 100%. Must read pro kazdeho sci-fi fandu. Co se tyce zbytku – predehry se jeste daji – ty maji uroven srovnatelnou s puvodnim dilem, ale posledni dva dily serie byly trochu zklamanim. Dej skripe a postavy se obcas chovaly hloupe (pokud si neceho vsimne ctenar, tak by clovek cekal, ze to mentat neprehledne).

série: Píseň ledu a ohně
michalb | ***** | před 1720 dny

R.R. Martin je pan spisovatel, ktery taha fantasy zanr z vod braku a posouva ho nekam vyse. Vic takovych autoru!

série: StarCraft
Speedemon | *** | před 1730 dny

Starcraft je především počítačová hra a proto nikoho nepřekvapí, že knihy na tom kvalitativně nejsou nijak extra dobře. Jde hlavně o marketing a fanoušci si koupí prakticky všechno. Zde se jim dostane několik akčních knih do vhodné na cestování v MHD. Křížová cesta zdařile kopíruje příběh terranské kampaně z původní hry. Stín Xel'Nagů přináší nový příběh, který je následně důležitý i v trilogii Sága temných templářů. Rychlost temnoty je podle mně nejslabší díl. Příběh o mariňákovi v jedné z jeho misí je nudný a postavy ještě hloupější než v takových knihách bývá. Královnu čepelí jsem nečetl, takže nesoudím. Nicméně by mělo jít o shrnutí zergské kampaně z původní hry. A nakonec Ghost:Nova. Dobrá oddychovka s postavou, která se mihne ve hře Stracraft 2. Celkově série až na výjimky přináší to, co jsem od ní očekával a nevybočuje ničím z klasických knih na motivy počítačových her. Má to pár stran, je to akční, děj rychlý, postavy nepropracované, za pár dnů hotovo. Autoři už taky mají něco za sebou, takže se dá očekávat dobrá zábava. Pokud máte rádi hru a ještě jste ze série nic nečetli, zkuste jeden díl a třeba vás to chytne.

série: Dobrodruh
GeRony | **** | před 1732 dny

Vynikajuca seria o dobrodruhovi Frantovi. Vsetky tri knihy maju nadych verneoviek, dobova atmosfera je vykreslena uplne dokonale, pri citani kniziek si pripadate, ako keby ste zili v dobe Prvej svetovej vojny. Franta je drsny ale cestny hrdina, nechybaju damy, nahanacky, prestrelky a nadprirodzeno. Prvy a treti diel su poviedkove romany, trochu sa vymyka druhu diel, ktoreho vacsia cast tvori takmer spionazny roman (velmi dobry) a az na zaver sa dostavame ku „klasike“. V kazdom pripade tuto seriu mozem odporucit s kludnym svedomim kazdemu, kto ma rad diel Julesa Verna, pribehy typu Indiana Jonesa…

série: Úsvit noci
gokudo | nehodnoceno | před 1742 dny

Ty ctyri prvni dily jsem cetl dva mesice. Moc roztahane, s hordou ruznych postav a osobne si myslim ze mrtvaci a duchove do scifaren nepatri. Porad jsem cekal kdy se objevi Hitler nebo Stalin ale on jenom porad ten prizdour Al Capone:) Ty tri posledni tlusty spalky si asi prectu, az se nekdy vratim zpatky z nicoty! Jó, tyhle sagy na 4–5 KB … neni moc moje gusto!;)

série: Lev Makedonský
Speedemon | **** | před 1745 dny

Opravdu povedená směs fantasy a historické fikce. První díl nás provádí životem Parménióna, spartského míšence, který sní o velké pomstě. Jak dospívá, jeho priority se mění a za jeho životem se skrývá několik osudových tajemství. Hrdina je to kladný i když má spoustu svých temných stránek. Vždy se však rozhodne tak nějak očekávaně a dobře. Co se zde hodně povedlo je atmosféra antického Řecka a potěší spousta narážek na skutečné historické události. Později (převážně ve druhém díle) se do děje zamotá magie a spousta fantasy příšer a dle mého děj ztrácí na zajímavosti. Do popředí se dostává i několik dalších postav. Kdyby chtěl, mohl autor střídáním postav a cestováním v čase vyprávět třeba až do dnešní doby. Naštěstí to neudělal a nevznikla tisícidílná série, ale šikovně napsaný, dvojdílný, akční příběh o životě několika velikánů skutečného i fiktivního Řecka.

série: StarCraft - Sága Temných templářů
Speedemon | **** | před 1764 dny

Nejlepší knihy ze světa Starcraft a pravděpodobně i nejlepší série na motivy počítačové hry. To je Sága temných templářů. Hlavní postavě, archeologovi Jakeovi, se při zkoumání rozvalin chrámu dostane do hlavy protosská mysl, která mu postupně odkrývá tajemství její rasy. Od vzniku, přes vyhnání temných templářů, až po události známé ze hry a jejího datadisku plus láká několika střípky i ke Starcraft 2. Do toho autorka přidává spoustu nových informací, které však nejsou nijak rušivé a zapadají do celkového kontextu. Jedná se o poměrně akční četbu se sympatickými postavami a dobře napsanými dialogy. Takto by to mělo vypadat vždy.

série: Píseň ledu a ohně
anaj | ****1/2 | před 1764 dny

Skvělé čtení, perfektně propracované postavy, ne zcela obvvyklý způsob vyprávění z pohledu různých postav, to vše je velké plus. Mám jedinou výtku: natahování a rozrůstání do šířky je už na škodu. Nevadí mi série a ságy, ale v tomto případě chybí uzavření alespoň nějaké důležité dějové linie. A údajně zabitých, kteří se pak nečekaně objeví, je tam až moc.

série: Kouzelnice Polgara
tomts | **1/2 | před 1765 dny

Hrůza, děs a utrpení. Očividně znatelný rukopis Leigh E. – jde v podstatě o červenou knihovnu psanou kronikovým způsobem ve stylu Vzpomínky staré kurtizány. Tohle už rozhodně nemělo být napsáno, škoda že raději Classic nevydal třeba další díl Inkarnace Nesmrtelnosti nebo Phulovy roty :-(

série: Správci počasí
Madam Brbla | ***1/2 | před 1765 dny

V tomto cyklu knížek je čtenář svědkem osudů Joanny, mladé ženy pracující pro zvláštní organizaci Správců počasí. Tito novodobí „mágové“ se snaží minimalizovat škody, jaké působí extrémní bouře, tornáda, zemětřesení, požáry a podobné katastrofy. Každý ze Správců ovládá některý ze živlů, Jo například umí všemožné kejkle se vzduchem, ovšem třeba její kamarád/přítel Lewis je vzácná výjimka – disponuje ohromným talentem pro všechny živly. Síla Správců má různé úrovně, od slabších po opravdové mistry, lidem však pomáhají ještě džinové, mocné astrální bytosti přebývající v lahvích a nucené poslouchat jejich majitele.
Joanna žije na Floridě, má ráda rychlá auta a hezké, kvalitní oblečení (popisu různých hadýrek a křápů je věnován přebytek pozornosti), ráda by si užívala klidu na pláži. Bohužel pro ni a bohudík pro čtenáře je průšvihářka, problémy se na ni lepí jak psí lejna na podrážky bot. Řítí se z jednoho průseru do druhého a není proto nouze o nebezpečné, napínavé situace, lehce kořeněné humorem v podobě Joanniných sarkastických postřehů. Jednotlivými knihami se vine romantická linie o její lásce k džinovi Davidovi a vlastně Jo nezapomene náležitě zhodnotit každého chlapa, co se jí mihne zorným polem. Okolnosti se s každým dílem stále více komplikují, objevují se nové frakce a prakticky nelze knížky číst napřeskáčku nebo bez znalosti předchozích částí. Také se nevyplatí mezi jednotlivými díly dělat delší pauzy.
Nejvíce se mi líbilo úvodní „Smolné povětří“, další knížky si zachovávaly solidní zábavnost, přesto už tolik netáhly a autorka začala stále častěji posílat na scénu bůžky ze stroje. Netuším, jestli má Triton v plánu někdy dovydat celou sérii (momentálně je napsáno dalších 5 dílů), ale s ohledem na určitou repetitivnost a zvolna klesající úroveň nemám potřebu zjisťovat, kam až bude Joanna osudem dosmýkána. Můj celkový dojem ze Správců počasí kolísá mezi 70–75%.

série: Malloreon
tomts | *** | před 1766 dny

Pokud je první série s Belgarionem pouhým odvarem LOTRa, toto je již pouhý odvar z odvaru. Podle mého názoru se snažil Eddings vytlouci z úspěšného motivu vždy co se dalo, ale bohužel mu chyběla invence. Určité pasáže i celé kapitoly spadají až do kýčovitosti „červené knihovny“. Ději také nikterak nepomáhá mizerná redakční práce nakladatele – neoddělené rozličné dějové linie, pravopisné chyby a mnohdy záměna jmen u přímé řeči (př. Polgara-Poledra, Belgarion- Belgarat).

série: Belgariad
tomts | **** | před 1771 dny

Skoro po dvaceti letech jsem opět přečetl tuto Eddingsovu sérii a musím z hodnocení ubrat alespoň dvě hvězdičky. Příčina tehdejšího nadšení byla jasná – autor vyždímal Tolkienova Pána prstenů a napsal svou variaci na téma. Dnes – s odstupem onoho dvacetiletí jsem poněkud fantasy ságami znaven a také vidím značnou neoriginalitu E. knih všeobecně. Autor převzal nejen obdobný příběh, ale i mnoho (na můj vkus příliš mnoho) Tolkienovských postav. Nedá příliš práci objevit Froda v Garionovi, Samvěda v Durnikovi či Gandalfa v Belgaratovi… stejně tak Torak se Sauronem jsou zaměnitelní…pozorný čtenář objeví v 5. díle dokonce i Toma Bombadila v postavě bezejmeného starce…

Nabízí se otázka „Proč sérii číst, když je tak nepůvodní?“ Inu, přes všechnu kritiku, Eddings dokáže psát čtivě (byť zápletky i postavy jsou předvídatelné). Tolkienovy knihy nejsou určitě pro každého, podobně jako u Martina či Eriksona je mnohdy složité udržet pozornost po celou dobu čtení a dokázat se orientovat ve všech dějových smyčkách. Eddings je čtení pro širší čtenářskou obec- v postavách i ději se zorientujete bez větších problémů a je ho tudíž možno brát i jako pohodové čtení pro mladé začínající čtenáře, podobně jako třeba Harry Pottera.

série: Klub záhad
samuelk | ***** | před 1781 dny

Klub záhad je fantasy séria pre deti a mladších čitateľov a zároveň séria, na ktorej som postupne vyrastal. Zozačiatku mi jednotlivé diely čítali len rodičia a iní dospelí, ja som len pozorne a hlavne s veľkým záujmom počúval. Neskôr (keď som sa naučil už ako tak písať i čítať) som už príbehy s Jupiterom, Vicky a s Nickom zvládal aj sám, bez najmenšej pomoci či predčítania. Zahájil som to „pre mňa“ úvodným príbehom do série Klub záhad – Škola hrôzy. Tento neobyčajný príbeh som odvtedy prečítal aj niekoľkokrát a ešte aj dnes patrí medzi moje najobľúbenejšie knižky. Potom prišli na rad ďaľšie „počiatočné“ príbehy, a to najmä Dom plný príšer, Pomsta grófa Gundolfa či už Muž s ľadovým pohľadom. Ako som si tak postupne zvykal na Klub záhad i na štýl písania samotného autora, čítal som čoraz viac fantasy knižiek, teda dalo by sa aj povedať, že práve táto séria obsahujúca okolo dvadsať dielov vo mne otvorila tú pravú zvedavosť a radosť z fantasy, sci-fi, ale hlavne z hororových kníh. Som jej za to naozaj veľmi vďačný, aj keď sa dá jeden príbeh Klubu záhad prečítať asi zhruba za dve hodiny (a ani to nie), spomínam na všetky s veľkou radosťou ešte aj dnes.

série: Dračí srdce
samuelk | *** | před 1784 dny

Túto sériu som začal čítať asi hneď po dočítaní výbornej (ale takisto skôr pre deti) série Klub záhad od toho istého autora. Zozačiatku bolo čítanie týchto tenkých knižiek celkom fajn, bolo to také príbehy na jeden večer, postupne však začali byť posledné diely celkom nekvalitné, dokonca sa mi aj zdalo, že Brezina ich už píše z donútenia a nemali takmer žiadny poriadny dej ani príbeh. Teraz dávam tejto sérii 60%, avšak keby som mal asi tak ešte len 10 rokov (teda vek, kedy som začínal čítať Dračie srdce), dal by som jej určite bez najmenšieho zaváhania stovku.

série: Forgotten Realms - Lovcovy čepele
Speedemon | ***1/2 | před 1787 dny

Po ne moc zdařilé trilogii Temné stezky se autor snaží dostat zpátky na vrchol a servíruje nám příběh o ztrátě a osamělosti temného elfa. Drizzt se tak dostává z louže pod okap a místo toho, aby řešil své city, dostává se ještě do hlubší deprese a vraždí a vraždí. Vcelku povedená zápletka je však ve všech třech knihách rozmělněna linií s trpaslíky. Ta je bohužel mnohdy rozsáhlejší než ta elfova. I tak je to stále povedené čtení a pokud vyjde i následná trilogie, určitě si ji přečtu. Autor je čím dál ukecanější, tak doufám, že se zkrotí a nebude děj zbytečně nafoukávat.

série: Bivoj
samuelk | ***** | před 1790 dny

Takto nejako si asi predstavujem sériu od Juraja Červenáka. Nechýba jej skoro nič, dej je vymyslený zaujímavo a perfektne na seba počas dvoch dielov nadväzuje (to je bohužiaľ nevýhodou, ak čítate sériu – tak ako ja – od konca), kniha je ako aj výborným fantasy tak aj historickým dielom, autor skvele skombinoval sériu so Starými českými povestiami (konkrétne s legendou o Bivojovi). Bivoj je akousi podobou medzi Bohatýrom a (viac slovanským) Černokňažníkom. Ja len pevne dúfam, aby sa Červenák k tomuto svojmu hrdinovi ešte niekedy vrátil…

série: Bohatýr
Tyrion Huxley | ***** | před 1809 dny

Nemám moc v láske preklady. Preto som odkladal čítanie tejto série ako sa len dalo a radšej sa oddával iným autorovým eposom, ktoré už vyšli v slovenčine, plus samozrejme prekážku tvoril aj nedostatok tejto série v kníhkupectvách. AKé bolo moje prekvapenie keď som zistil, že to najlepšie bolo mnou nechané až na koniec. Všetko čo je dobré na jeho knihách je tu ešte lepšie. Kombinácia histórie s fantasy je tradične úchatná. Postavy sú prepracovanejšie ako v Černokňažníkovi a zároveň sympatickejšie než v Báthorym. Jednoducho Ilja je podľa mňa najlepší Červenákov hrdina a Koščej jeho najlepší záporák. Ku kvalitným postavám patrí aj výborný dej, pri ktoro znova platí že je lepší než väčšina Červenákovych kníh. Plus každý román má tak megalomansky epické vyvrcholenie, že hociktorá zahraničná fantasy mu môže tíško závidieť. Ku všetkému tomuto si pridajte vynikajúco čitateľný autorov štýl ktorý tradične donúti čítať jednu stránku za druhou a to v pomerne veľkej rýchlosti (Bíla věž padla za tri-štyri dni). Jednoducho Červenák a táto séria sú dôkazom toho, že naša fantastika môže konkurovať tej celosvetovej a rozhodne neodíde s otlačkom kopyta na zadku.

série: Goblin
jethro.tull | ***1/2 | před 1813 dny

Byl jsem touto sérií knih o goblinovi tak trochu zklamaný, protože jsem čekal víc. Víc humoru, pokud to měla být humoristická fantasy, nebo v opačném případě víc napětí. Není to špatně napsané, ale skutečně humoru je zde málo, jen občasné inteligentní vtipné poznámky, kterým jsem se spíš pousmál, než abych se u toho řehtal. Také mi zde chybělo postupné gradování děje a s tím i rostoucí napětí, dějové zvraty apod. Místo toho děj plyne pozvolna a také předvídatelně. Z této charakteristiky trochu vybočuje třetí (poslední) díl série, který je maličko akčnější. Na druhou stranu oceňuji, že si autor vybral za hrdinu knihy typického antihrdinu, který je sympatický svými vlastnostmi – není moc statečný ani silný, dokonce je krátkozraký a ze všech šlamastik se dostává dílem svou chytrostí či spíše vychytralostí a dílem proto, že má štěstí. Ani to však není nic originálního.

série: Lhář
Majkl | *** | před 1820 dny

Dve poviedkové zbierky a na polovicu rozseknutý román. Paradoxne, viac sa mi páčili poviedky, v ktorých si je autor rozhodne istejší (nie však profesionál), než v románe, na ktorý ešte (v čase jeho písania) nedozrel. Ak by Ćwiek nepokračoval románom, ale venoval sa ďalej poviedkam, pridal trošku akcie a ubral otravných popkultúrnych odkazov, možno by to nebola írska káva, ale aspoň dobrý štandard, aký si robím k raňajkám. Riedky dvojdecák z pol lyžičky nesky ma však nenadchýna.

série: Jakub Vandrovec
Strýček Biolit | *** | před 1842 dny

Konečně dočteno…co napsat?

Vandrovec je originální a šílený hrdina, jehož si buď zamilujete, nebo vás znechutí. Jednotlivé knihy (stejně tak povídky v nich) mají kolísavou úroveň – jednou opravdu prvotřídní kvalita, podruhé průměr. Také nedoporučuji číst sérii po sobě – z jednoduchého důvodu: Vandrovec se časem začne čtenáři přejídat. Knihy (povídky) na sebe nijak úzce nenavazují, takže není problém proložit Vandrovce něčím jiným, respektive: proložit Vandrovcem něco jiného…

Edit: Po posledním dílu snižuji hodnocení o půlhvězdu.

série: Mass Effect
Speedemon | *** | před 1845 dny

Mass effect, jak je asi většině zde již známo, je především počítačová hra. A to dost podařená počítačová hra. Děj je vyprávěn s až filmovou kamerou a je dostatečně napínavý aby vás udržel u počítače či konzole několik hodin. Ale má stále co nabídnout i v knižní formě? Jelikož je svět Mass effectu obří slepenec jiných scifi ság tak ano. Na začátku mi dělalo velké potíže přenést se přes opisování Odhaleného vesmíru (a to opravdu velké opisování) a za rohem na vás pokukují Hvězdné války a různé další série. Originální zde je opravdu máloco. O to zajímavější je fakt, že to celkově do sebe parádně zapadá a ani knihy s tím nemají problém. Všechny dosud vyšlé čtyři díly mají společných několik postav. Jak nových, tak herních. Knihy se většinou odehrávají mezi jednotlivými herními díly a my sledujeme příběh na pozadí Shepardovy hlavní herní role. Zatímco první tři knihy napsal Drew Karpyshyn a solidně sérii rozjel, čtvrtým dílem si kritiku vysloužil William Dietz. Kvůli velkému množství chyb ve fungovaní ME univerza si vysloužil od fanoušků vlnu odporu. Já osobně si chyb moc nevšiml takže tuto nenávist nechápu. Pokud už vás nebaví běhat s Shepardem po Omeze a plnit vedlejší questy, sáhněte po těchto knihách a věřím, že vám zkrátí čekání na další herní díl. Knihy jsou krátké, svižné a ideální na cesty.

série: Termiti z Titanu
KeB | **** | před 1862 dny

Povededená prefilová sbírka jednoho z matadorů české fantastiky. Obsahující nejen přůřez tvorbou, ale i kometáře o pozadí vzniku jednotlivých povídek.

série: Malazská Kniha padlých
Speedemon | ***** | před 1868 dny

Přečteno za necelý rok a po dlouhé době jsem musel přehodnotit svůj žebříček nejoblíbenějších knih, sérií a autorů. Tohle opravdu nejde srovnat s ničím jiným. Série je složena z tolika událostí a postav, že napoprvé to nemáte šanci pochytit. Na první pohled to může vypadat jako zmatený guláš, kam autor naházel naprosto vše, co našel (bohy, polobohy, lidi, nelidské rasy, nemrtvé, obří bitvy, malé bitvy, hrdinské smrti, zbytečné smrti, putování, velká města, filozofii, válečnou strategii, podivnou magii atd. atd.). Jenže ono to celé spolu funguje a pokud tomu dáte šanci, nebude vám ve čtení nic bránit. Děj je popisován očima několik desítek až možná stovek postav, z nichž každá má svůj názor a minulost. Vždy se dozvídáme jen to, co ví nebo si myslí dané postavy a proto to nemusí být vždy přesné či pravdivé. Samotný děj se odehrává na třech kontinentech a hlavními postavami jsou obyvatelé říše Malaz. Nicméně k nim postupně přibývají další a další. Skutečnou hlavní postavu zde nehledejte. Navíc autor nešetří smrtí a nikdo zde nemá nic jisté. Na druhou stranu smrt v tomto světě znamená jen málo a dřív nebo později na vás umrlec zase někde mrkne. Steven Erikson složil veledílo hodné génia a doufám, že v tom bude pokračovat, protože tento svět a postavy v něm si to zaslouží.

série: Tyrani a králové
skepsi | ***** | před 1873 dny

Nemám slov!!! Frozenstain to vystihl přesně. Cyklus jsem četl před mnoha lety a do teď nemohu zapomenout na kvanta naprosto geniálních scén, do kterých vás autor vtáhne do takové míry, že i k pláčí nemáte daleko!!! (Chce se mi křičet ale nejde to!!!)

Kdo četl Martina a Eriksona – Marco je vaše povinost!!!

12345678910poslední (18)705 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu