RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1234567891011poslední (18)702 příspěvků celkem
série: Odkaz Dračích jezdců
mike87 | ***1/2 | před 1781 dny

Podle mě měl Paolini vynikající nápad. I přes značné nedostatky prvního dílu – nutno dodat že šlo hlavně o styl, jakým byl Eragon napsán, značně dětské výrazy či složení vět je toho příkladem. Zároveň měl ale první díl kouzlo. Abych řekl pravdu, není to špička, ale bylo to něco, co mě vážně bavilo po celé trvání děje. Pak přišla dvojka – pro mě se nepochopitelně zhoršila po dějové stránce – moc dlouhá, místy nic neříkala, překombinovaná a prostě tak nějak zvláštně sesmolená. Dokonce mě chvílemi bavila Roranova část víc. Jediné zlepšení přišlo ve vypravěčském stylu. Trojka pokračovala v tempu udaném druhým dílem, ale vladtně mě bavila víc. A Roran mi šel na nervy. A pak přišla čtvrtá kniha. Měla potenciál, ale pomalu ho ztrácela. Část s Roranem byla nevýslovně otravná, takže tu jsem přežíval se zaťatými zuby, ale Eragonova část mě docela držela. A pak přišé konec. Vlastně ne, ještě mě čekalo 160 stránek čisté nudy, která se dala smrsknout do stránek padesáti. Celkově je pro mě tahle série hezkou oddychovkou, má kouzlo, má šmrnc, děj byl dá se říci promyšlený už od prvního dílu,ale zároveň mě místy neuvěřitelně štvala. Proto jsem dal sedmdesát, protože Eragon měl na víc.

série: Zaklínač
Madam Brbla | ***** | před 1781 dny

Zaklínačský maraton mám za sebou a výsledné dojmy jsou rozhodně lepší, než první čtení před dávnými lety. Samozřejmě v tom značnou roli hraje fakt, že jsem tentokrát mezi jednotlivými díly neměla roční (a delší) pauzy čekání, až Sapkowski dopíše a Leonardo přeloží. Také jsem však v některých ohledech dospěla a jsem schopná docenit detaily, co mi dříve přišly jako rozmělňování a zbytečné natahování.
Sapkowského největší síla je v dialozích; jsou tak přirozené, živé a přitom v sobě mají spoustu moudra, postřehů aktuálních snad pro každou dobu. Právě díky množství rozhovorů se stránky povídek i románů otáčejí vysokou rychlostí. Důležité postavy jsou vypiplány patřičně do hloubky a dokonce i ty pramálo významné dokážou zaujmout, vzbudit emoce. Dalším kladem je mísení různých prvků, které fantasy žánr oživují. Sága se odpoutala od evropských pohádek a upnula na artušovský mýtus – z toho nejsem právě u vytržení, ovšem ani žíly mi to extra netrhalo. Přibylo politiky, soudobějších problémů jako je rasismus, intriky padouchů, vládců i čarodějek, morální dilemata. Hranice mezi dobrem a zlem je velmi tenká, nezřetelná, často se smazává, děj tak působí podstatně reálněji a dospěleji oproti fantasy eposům, kdy skupina klaďasů zachraňuje svět před mocným Zlem. Čtenáři bude dopřána spousta krvavých půtek, několik rozsáhlejších soubojů a jedna monumentální bitva, sledovaná očima velitelů, prostých vojáků, zdravotníků i zoufalých civilistů.
Nakonec zmíním zápory: Sapkowski bohužel postupně zanevřel na hlavní hrdiny, znudili ho, proto linie Geralta a Yennefer postihlo zestručnění a jakýsi místy až posměšný patos. Tahounem děje se stala Ciri, ta však v mých očích postrádala na něco takového dostatečné charisma, příliš mi na jejím osudu nezáleželo. Redakční práce prvního vydání nejsou z nejpečlivějších, osobně mě nejvíce rušilo haprování předložek „s“/„z“. Perovky Jany Komárkové jsou líbivé, vhodně knihy doplňují, akorát anatomie postav někdy byla kapku mimo.
Objektivně bych měla hodnotit 90%, jenže přes součet více či méně drobných výhrad je tohle nejlepší fantasy série, jakou jsem kdy četla. Možná bude překonána Eriksonem či Martinem, ale zatím má v mém srdci číslo 1, musím tedy dát plný počet hvězd. 95%

série: Duna
Gaarq | ***** | před 1783 dny

jedna z famózních SF sérií. novátorský koncept světa s důrazem na ekologii jako základ distribuce moci, náboženství a tajemno jako ovládací prvky, s jednotlivci, kteří tvoří dějiny a masami, které je ničí. zlatá stezka je jedním z vůbec nejzajímavějších politických konceptů v SF, herbert v ní ukazuje, co považuje za důležité ve způsobech vlády, v jejich přirozeném zdroji a směřování. snad jen dvě věci mi často vadily: filozofické slovní třeštění, které často nemělo hlavu ani patu, ale které jsem chápal jako snahu autora ozvláštnit text a způsob psaní něčím neotřelým. myslím si, že mu vůbec nešlo o vyjádření nějakých konkrétních myšlenek, ale o vytvoření atmosféry nám cizích způsobů myšlení a uvažování, o zobrazení světa mimo naši zkušenost. dalším nedostatkem je podceňování vědy. herbert se netají tím, že vědu považuje za cosi ne-dobrého. jenže právě nepochopení principu fungování vědy vedlo autora k několika koncepčním nesmyslům, které vždycky odněkud vybafly a kazily jinak zajímavý příběh.

duna je fenomenální dílo a určitě stojí za přečtení, i přes jeho neuzavřenost (tzv. rozšířenou ságu, psanou novými autory, nepovažuji za kompatibilní s původním dílem). především herbertův střízlivý a neidealizující postoj k moci a vládě, k „osudovosti“, je největším literárním přínosem. long live the fighters! :)

série: Trpaslíci
DooM | ****1/2 | před 1784 dny

podle mě velice důstojný úvod do celé trpasličí série, která jako tkaová sice není vizitkou originality a divokých zápletek, ale přesto je to velice příjemná a čtivá série, co si zaslouží pozornost.

série: Malazská Kniha padlých
Styx | * | před 1791 dny

Vobec ma to nebavilo, trapil som sa a seriu som nedeocital

série: Galaktická Říše / Trantorské Impérium
Speedemon | **1/2 | před 1799 dny

Ničím výjimečná série spojující tři dějově oddělené knihy do světa Nadace. Oblázek na obloze je značně nudná a nezajímavá kniha. Hvězdy jako prach jsou už promyšlenější a akčnější a Kosmické proudy taky ujdou. Velkou výhodou všech výše jmenovaných knih je jejich krátkost a tak, i když zrovna nezaujmou, není to taková ztráta času. Doporučuji spíše jen autorovým fandům. Ostatním by měla stačit série Nadace.

série: Dan Young
GeRony | **** | před 1803 dny

Vynikajuce akcne oddychove citanie. Dan Young je vesmirny James Bond, jednotlive pripady riesi s bravurou jemu vlastnou. Kym sa poviedkami vinie spolocny prvok – Deuce Worm a jeho „naslednici“, ma to tu spravnu stavu. Akonahle vsak protivnikom Dana je niekto iny, pribeh na to, podla mna doplaca.

série: Zaklínač
Pepa 62 | **** | před 1805 dny

Sapkowski a Zaklínač.Další zářez na pomyslné pažbě.Většinou to bylo čtení velmi dobré,občas vynikající a občas taky jenom pouze dobré.Občas skvělé postřehy a humor a občas taky trochu nuda. Hned několikrát mě při četbě napadlo,proč zrovna tento autor má u nás tak nadšené přijetí?Je nám jeho pojetí fantasy bližší?Je to dáno jeho snadnou dostupností a rozšířeností i v době,kdy toho v oblasti fantasy u nás k dispozici moc nebylo?Je to něco jako první láska,na kterou nedáme dopustit? Já rozhodně řady nadšených obdivovatelů Zaklínače nerozšířím, ale nepřečíst si tuto sérii by bylo opravdu škoda.

série: Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela
Belquerst | ***** | před 1810 dny

Keď som sa prvý krát dopočul o tejto sérii, povedal som si: ,,Nikolas Flamel, to meno odniekiaľ poznám!" A síce z Harryho Pottera 1, kde bol Nikolas Flamel uvedený ako tvorca kameňa mudrcov.. a vtedy som sa rozhodol, že túto sériu vyskúšam..

Celá séria začínala pozvoľna, Scott už odzačiatku ukazoval, že je majstrom fantasy sveta. Neočakávané zvraty takmer na každej strane, kedy som si často hovoril: ,,No ty vole! Tak toto by som teda nečakal!" Navyše ma neskutočne bavilo čítať o postavách z histórie, o ktorých som počul, no nič viac o nich nevedel (Prométheus, Bastet, John Dee (aka 007), Anubis, Atén, Johanka z Arku, Saint-Germaine a ďalší..).

Takže kto hľadá skvelú sériu, ktorá sa výnimočne ľahko číta práve vďaka množstvu svojich zvratov a nečakaných rozuzlení, na tejto sérii si pochutná.

série: Malazská Kniha padlých
PhyrexiaN | ***** | před 1811 dny

S úsměvem vzpomínám na první odložení Měsíčních zahrad, kdy jsem naštvaně proklínal autora, že si dovoluje nic nevysvětlovat a nechává na čtenáři, aby si sám odvodil, jak jeho svět funguje. Při druhém čtení to dopadlo podobně, tentokrát mě už ale dokázal Erikson vtáhnout do děje a já zjistil, že si příběhy z malazského světa užívám čím dál víc. No a po přečtení poslední knihy? Už teď vím, že Eriksona překoná nejspíš zase jen Erikson. Pro mě geniální sága zasazená do geniálního světa. Postav požehnaně (cca 450, z toho tak 150 opravdu důležitých – jiné série jich mají kolik? 20?) a většinu si prostě oblíbíte, ať už se jedná o velké hrdiny nebo obyčejné mariňáky s useknutým nosem. Velkým rozdílem je i styl vyprávění, autor se nezaměřuje na jedince, ale skáče z postavy na postavu a nabízí často čtenáři pohled na obě znepřátelené strany. Velké negativum série je pomalejší vtáhnutí do světa, které určitě odradí spoustu čtenářů. Ovšem ti, kteří chvíli vydrží, nebudou zklamáni, naopak budou odměněni vynikajícím příběhem, sympatickými postavami a neklesající kvalitou. Pár „nejlepších“ na závěr.

Nejlepší knihy – Vzpomínky ledu(3), Vichr smrti(7), Chromý bůh(10)

Nejlepší „normální“ postavy – Šumař, Kotilion, Kalam Méchar, Whiskeyjack, Chromý bůh

Nejlepší podivíni – Kruppe, Iskaral Pust, Tehol a Bugg, Hellian, Bauchelain

Nejnenáviděnější postavy – Pormqual, Tanakalian, Rudomask, Felisín Paran, Venaz

Oblíbené scény – Zobákova magie, příchod mistra Kápě, Tehol a hádanka, Lovci kostí na kopci, epická bitva Kruppeho a Iskarala

série: Lhář
Miss Utahraptor | **** | před 1818 dny

Dvojka konečně dočtena. Teď jen doufat, že trojka v Čj bude a to co nejdříve. Na obou knížkách je vidět, že by ještě leccos šlo dodělat, upravit, vybrousit… Snad se tak stane. Zatím se konečně mrknu na severskou mytologii, po několikáté projedu řeckou a nejspíš zabrousím i do příběhů kolem Bible (Na tu samotnou se pořád nějak necítím. :). Občas jsem totiž měla silný pocit, že mi něco uniká. Pak si před třetím dílem přečtu první dva znovu a uvidíme, jestli nehnu s hodnoceními… Série jako celek je zatím na lepších 80 % v rámci zábavného odpočinkového čtiva, hvězdičkovat ale budu až po třetí knize. edit po dočtení: Stále viditelná autorova nevypsanost- některé části by chtěly osekat a proškrtat, některé zvraty působí až zbytečně. Na druhou stranu Loki je pořád Loki, závěr překvapivě uspokojivý a tu povídačku o Lokiho původu jsem autorovi sežrala i s navijákem.

série: Zelená míle
Phoenix | **** | před 1821 dny

Zelená míle mě kdysi zaujala už jako film. Nápaditý příběh, který zdaleka není fantasy, ale jisté prvky v sobě ukrývá. Po letech jsem se dostala ke knižní podobě a užila jsem si ji úplně stejně. Jediné mínus bylo, že jsem znala děj, který film velice věrně kopíroval, takže jsem při čtení byla ochuzena o jakýkoliv „wow“ efekt. Nicméně, čtení běží jako po drátku, rozdělení do šesti mini příběhů není vůbec špatný nápad, máte pak pocit, že čtení jde o polovinu rychleji. Děj se nijak nevleče, jede si svým tempem a postupně řeší jednu epizodu za druhou, až dorazí k té hlavní. Za plus považuji to, že si autor dal nanejvýš záležet, aby uzavřel úplně všechny linky, i ty nejnepodstatnější, a tím vytvořil komplexní a kompletní příběh, ve kterém si každý přijde na své.

série: Shannarův nejvyšší druid
Frozenstain | *** | před 1821 dny

Na zabití času, proč ne. Books umí vyprávět, příběh je dynamický, furt se něco děje a vyslovená nuda nastává jen zřídka. Nečekejte ale žádný extra zážitek či rozbouřené emoce, nečekejte slzy, strach či zatrnutí, nečekejte něco, co tu nebylo už tisíckrát, nečekejte nový styl či překvapení, nečekejte temnou atmosféru, nebo břitký humor. Nic z toho série nenabízí.

série: Malazská Kniha padlých
Strýček Biolit | ***** | před 1829 dny

Konečně dočteno.

Co k tomu říct? I když jsem všechny díly přečetl za dobu kratší než rok, neměl jsem šanci pamatovat si úplně všechno. Vlastně…pochybuju, že bych všechny jemné narážky, činy a motivy pochytil, i kdybych se zavřel a sjel všech deset dílů v kuse. Možná…kdybych si psal poznámky a celou sérii přečetl třeba třikrát…

Co to znamená? Inu, MKP není pro lidi, kteří musí všechno chápat hned (a pokud nechápou, dostanou kopřivku). Stejně jako hrdinové, i čtenář putuje z místa na místo, aniž by věděl, co tam najde. Na osvětlení motivů musí čtenář trpělivě čekat i několik tisíc stran – a ani pak vysvětlení nedostane na stříbrném podnose.

Knihy jako by se skládaly z tisíců a tisíců scén – ať už epických, lyrických, podstatných, nepodstatných, vtipných, smutných, krátkých, dlouhých,… – jež tvoří mozaiku, na kterou je třeba podívat se z dálky, aby člověk pochopil celkový obraz. V tom je – myslím si – kouzlo této série – ona totiž funguje na všech frontách. Ať už se z oné velké mozaiky díváte na jednotlivé střípky, nebo sledujete celistvý obraz, vždy to působí tak, že se doplňují. Střípky tu nejsou kvůli mozaice, mozaika tu není kvůli střípkům. Prostě se doplňují a jedno bez druhého by nebylo.

Na závěr připojím varování. Četba Malazu vás může zcela pohltit…a také vám může vzít iluze o vašem oblíbeném autorovi, protože 80 % běžné fantasy produkce vám po téhle náloži bude připadat dětinská a nudná…

série: Zaklínač
Dext1 | **** | před 1864 dny

Povídky jsou výborné. Té osudovosti jsem měl ke konci druhé sbírky už docela dost, ale budiž. Dát ale na úplný konec druhé sbírky povídku, která se odehrává až po románové části série? Navíc povídku, ve které se všichni (ale doslova všichni) sejdou na svatbě? Nechám stranou, že je to happy end, ze kterého mi bylo skoro až zle, ale tohle mi výrazně zkazilo čtení série, protože každému, kdo má aspoň trochu slušnou paměť, musí být po přečtení povídky jasné, kdo v románové sérii zemře a o koho se nemusí obávat. Pokud jde o romány, tak při čtení prvního dílu jsem nemohl uvěřit tomu, že něco takového napsal Sapkowski. Druhá kniha je velmi dobrá, ale bohuž jediná, která mi připadá hodna autora tak skvělých povídek. Zbývající tři se dají číst, ale prostě se mi to, co nadchlo masy čtenářů, nepodařilo najít. Zaklínač je sympaťák, ale jeho role se postupně smrskne na pochod z bodu A do bodu B, kde nenajde co hledá, a proto se dle „logiky“, když není tady, tak půjdu kamkoli jinam a třeba bude tam, vydává do bodu C. Postava Ciri si mě prostě nezískala, pokud někdo dlohou dobu žije s někým, kdo se baví krádežemi, znásilňováním a vražděním lidí, a aktivně se na tom podílí, tak ani to, že později skučí, jak strašné ohavnosti dělal, a jak ho to mrzí, nemění nic na tom, že v takové figuře vidět kladnou postavu nedokážu, nepomůžou ani omluvy, že byla mladá atd. Překlad trpasličí řeči je strašný, blíže to ani raději komentovat nebudu. Vynikající mi naopak připadají dějové linie čarodějek, Dijkstri nebo Vilgefortze, ale těch je prostě málo. Celkově to není úplně špatné, ale k nadšení mám daleko.

série: Trója
tomts | ***** | před 1865 dny

Gemmell uchopil Trójskou legendu po svém a z mého pohledu velmi zajímavě a líbivě. Ano, takhle to klidně mohlo být! Kromě silného příběhu dokázal Gemmell skvěle pracovat s postavami a čtenář tak má možnost proniknout do jejich nitra. Škoda, že již další knihu nenapíše…

série: Úsvit Amberu
CyberMageFroll | ***1/2 | před 1867 dny

Tak nějak jsem se z počátku nemohl do série začíst a když se to nakonec podařilo, stejně mi to přišlo takové celé rozhárané a svým způsobem nanicovaté, možná proto že jsem jako první četl tu původní sérii. Závěr je, že se to číst dá a pro příznivce Amberu je to i povinnost, ale kvalita je tak trochu jinde.

série: Hraničářův učeň
LuciusWlk | ***** | před 1885 dny

Série jako celek je hodně pozitivní a neuvěřitelně mě těší, že autor zachoval důstojnost knihám pro mládež a nepodlehl trendu cpát bezhlavé násilí do i do těchto knih. Určitě nebudu mít problém doporučit tyto knihy dětem, což například o posledních dílech Pottera říct nemůžu. Už i s tohoto hlediska plný počet.

série: Sága Trhlinové války
Methat | **** | před 1891 dny

Aj keď nedávam plné hodnotenie, celá séria sa číta nadmieru dobre, aj keď nedosahuje takých kvalít ako napríklad Abercrobmieho První zákon (ktorý je temnejší a humornejší, čo mám rád). Feist vytvoril skutočne zaujímavý svet (vlastne viacero svetov, ktoré sa prelínajú) a jeho prvá séria sa preplieta so sériou Sága o Impériu. Táto séria je určená hlavne mladšiemu čitatelskému okruhu (-násťročným), takže ktokoľvek starší, koho už nudia rozprávky o dobre a zle sa bude trochu nudiť, ostatní budú výskať od radosti. Prvá séria zo sveta Mikdemie je jednoduchá a určite v nej nečakajte hlboké úvahy alebo temné odkazy na reálny svet. Feist čitateľom podáva nesmrteľných hrdinov a klasický fantasy svet plný elfov, trpaslíkov, drakov a všemožných fantasy kreatúr. Keby to bola moja prvá séria, ktorú by som čítal ako decko, bol by som z nej nadšený. Viem, že od Feista sa budem držať radšej ďalej (možno sa k nemu raz vrátim), pretože nepíše taký žáner, aký by som chcel. Teraz sa vrhnem na staručkú DOSovú hru Betrayal at Krondor, kde sa k slovu dostane Locklear.

série: Tamuli
Ruffy | *** | před 1894 dny

Už je tomu pár let, co jsem tuto sérii četl a stále si pamatuji, jaké z ní mám pocity. Sparhawk a jeho banda se vydávají do Tamuli, aby tam zažili řadu nových dobrodružství – to je v podstatě základní premisa příběhu. Tamuli je víceméně jenom nadstavovaná kaše a nechutná proto tak dobře, jak předchozí Elenium. Sérii bych proto doporučil jen skladním fandům. Mé osobní pocity jsou smíšené. Na jednu stranu je to pořád fajn pohodové čtení, na druhou stranu je to úplně to samé co Elenium, akorát o stupínek horší. V pozdějších dílech ani moc nehrozí nějaké napětí, protože Sparhawk s Bhelliomem a řadami přívrženců a spojenců je zcela neporazitelný. Záporáci sice kují pikle, ovšem proti silám dobra, které mají značnou převahu, jsou úplně bezmocní. Sparhawk si tedy se vším poradí hravě, ani se u toho nezapotí. Což je další mínus pro tuto knihu. Většinou to přece v pohádkách bývá naopak – hrdinové musí čelit značné přesile. No tady to nehrozí. Taky je zde všechno až moc černobílé. Dobří jsou prostě pořád dobří a konají jenom dobro a ti zlí jsou všichni samí darebáci a lumpové. Podtrhnuto a sečteno: slabší odvar Tamuli. Horší příběh, méně napínavý. Sparhawk je neporazitelný a nepřátelé mu nesahají ani po kotníky. Jen pro skladní fandy Eddingse a rytíře Sparhawka.

série: Meč pravdy
romana55 | ***** | před 1899 dny

Meč pravdy patří mezi moje neoblíbenější fantasy série. S každou přibývající knihou se mi zdá série lepší. Pojetí světa a magie je originální. Jediné co mi na celé sérii opravdu vadilo bylo opakování událostí z předchozích knih. Pokud čtete sérii za sebou je to trochu otravné. Po uvážení dávám nakonec pět hvězdiček. I přes některé chyby mě knihy pohltily a ráda se k nim stále vracím.

série: Zaklínač
LuciusWlk | ***** | před 1915 dny

Nádherná a s vynikajícím vypravěčským umem napsaná sága o zaklínači. Sapkowski je mistr slova a dokazuje to každou větou. Neuvěřitelně rozmanitý vypravěčský styl nedovoluje uvrhnout jednotlivé díly do šablonovitých mantinelů a naopak, co kniha to příjemné překvapení.

série: Ztracená flotila
Mrowka | ****1/2 | před 1915 dny

Dočetl jsem pátý díl a jsem velmi spokojený čtenář. Celá série má jednoduchou zápletku, ale i tak každou knihu přečtete na jeden zátah. Ztracená flotila je zábavná, má spád, skvěle se čte a doufám, že pár knih s Black Jackem se ještě dočkáme.

série: Rytíři noci
KeB | ***1/2 | před 1916 dny

Zajímavý nápad to má zcela určitě, ale provedení je poněkud horší. První díl se četl docela dobře, ale se druhým to bylo výrazně těžší. Třetí díl, nejspíš nikdy nevyjde. Možná škoda a možná vůbec ne, i když po těch letech, kdyby se do toho autor pustil by to mohlo být relativně čitelné…

série: Elénium
The.Day.X | **1/2 | před 1919 dny

Nejslabší Eddingsova série. Celý děj víceméně předvidatelný. Tedy až na odpadlého Pandiona – Martela, ten stíhá být snad na 5ti místech najednou a připravit Sparhawkovi tolik pastí a překážek, že by to jiný záporný hrdina nestihl za několik životů. Dočetl jsem to jen z donucení – v půlce třetí knížky jsem to chtěl vzdát, vždycky se objevila nějaká další překážka, proč zase Sparhawk nemůže vyhrát … a tak pořád dokola, přišlo mi to až uměle natahované, jen aby to autor mohl roztáhnout do 3 knížek.

série: Warhammer - Gotrek a Felix
hanpari | ***** | před 1923 dny

Pan Nathan Long dokázal neuvěřitelným způsobem zprznit mou oblíbenou sérii. W. King napsal plnokrevnou fantasy, která si na nic nehraje. Gortrek, Felix, Snorri a později i elfí čaroděj Teclis mi sedli asi jako Gortrekovi sekera. Long nejenže nedokázal napodobit odkaz svého předchůdce, on se o to ani nesnaží!!! Což je o to smutnější, že sám patří k tuctovým pisálkům, kteří by se měli věnovat čemukoliv, jen ne psaní. Čili série končí se Zabíječem obrů, zbytkem si nemá smysl kazit chuť.

série: Smrtící
nery | nehodnoceno | před 1925 dny

První díl byl čtivej, zbytek mi přijde jako omílání stále stejných stereotypů, dočetl jsem šestý díl a dál už se pokračovat nechystám.

série: Romány o robotech
Speedemon | ***1/2 | před 1925 dny

První tři knihy jsou prakticky sci-fi detektivky s ústřední dvojicí postav. Poslední kniha spíše propojuje předešlou trilogii s ostatními knihami (Robohistorie, Nadace). Jinak různé narážky na další Asimovy knihy jsou v každém díle. Knihy jsou postavené na dialozích, jak už jsme u Asimova zvyklí a i když to už někdy přehání s jejich délkou, tak postavy neztrácejí svou čtivost a rád jsem v knihách pokračoval dál a dál.

série: Ztracená flotila
tomts | ***1/2 | před 1934 dny

Co říci k sérii, která má všechny klady i zápory zcela typické military sf? Je zde silná hlavní postava- kapitán John Geary, která jako jediná má opravdu propracovaný profil a provádí čtenáře dějem. Všichni okolo jsou jen stafáž, byť je zde zhruba pět-šest dalších silnějších postav, které pomáhají kpt. Gearymu vyniknout v jeho one-man show. Campbell není v žádném případě nějaký autor-myslitel, kdo čeká originální zápletku či zajímavé dialogy, zahodí do koše již první knihu, ale pokud je military vaše srdcová záležitost a sáhnete raději po Fabiánovi než po Součkovi, pak je Campbell správná volba. Z fabulace je znát, že autor důvěrné zná vojenskou terminologii – mnoho let sloužil jako námořní důstojník, stejně jako jeho otec. Popisy různých taktik a bitev jsou velmi precizní, a plasticky před čtenářem rozkládají pohyb jednotlivých vesmírných lodí během akce. – shrnuto, je to jako vždy především o vkusu, já nejsem fanatickým příznivcem tohoto žánru, ale čas od času si rád u podobného příběhu odpočinu, takže hodnotím lehce nadprůměrně.

série: Hraničářův učeň
hanpari | ***** | před 1936 dny

Výborné čtení pro mládež. Nemůžu si pomoc, ale tenhle Australan musí znát Karla Maye. Některé pasáže si jsou pozoruhodně podobné.

série: Koniáš
Strýček Biolit | **** | před 1947 dny

Strašná škoda, že jsou tu hvězdy a ne hodnocení procenty, protože todle je přesně ten případ na 85 %.

Série je psaná dobře, mně osobně moc nesedí hlavní hrdina v prvních dvou knihách (Muž na stezce, Na ostřích čepelí), kde je Koniáš líčen jako naprosto skvělý a nezdolný superman. Sérii však zachraňují (z tohoto pohledu) Vlk samotář a Konec vlka samotáře, kde Koniáš více zlidštěl (respektive stáří ho připravilo o část supermanství).

Doporučuji všem, kteří mají už po krk klasické fantasy plné elfů, trpaslíků a předmětů, které se musí dopravit odněkud někam, případně bojů o záchranu světa. To tu nenajdete. Žamboch vám předkládá „pouze“ kolečko v soukolí…ale zatraceně ostré a nebezpečné kolečko.

série: Harry Potter
warkis | *** | před 1957 dny

Nikdy jsem pořádně nepochopil ono šílenství, které vzniklo okolo Harryho Pottera (Stejně tak jako to, co později vzniklo okolo ještě horšího Eragona). Z prvních dílů mi HP vlastně ani nepřišel jako kvalitní čtení a domnívám si, že počáteční úspěch těch knih byl stavěn především na nápadu. Zápletka, charaktery a spoustu jiných věcí už trochu pokulhávaly. A také se v Potterovi nachází na můj vkus příliš mnoho kýčů. 3 hvězdy dávám hlavně kvůli tomu, že je to literatura, která žánru fantasy zajisté něco přinesla a jež si méně nezaslouží už kvůli tomu, co dokázala.

série: Utkaná cesta
Gaarq | ***** | před 1957 dny

the ascendacy veil / závoj povýšení (4*) poslední díl dočten v ourižinále. tempo nasazené v klubku autor udržel a dokázal se ctí tuhle sérii dokončit. trojka se skutečně více podobá dvojce než jedničce, ale jak jsem si zvykl, je to přiměřené. pořád sice převládá pocit vykalkulovanosti a mírné sterility, ale autor mi to vynahradil přesahem příběhu v pojetí vztahu tkalců, sester a normálních lidí. symbolická rovina je opět silná, stejně jako ve dvojce, a je docela promyšlená. epický a akční závěr má intimní a docela důležitý epilog, který sice nechal autorovi pootevřená vrátka, ale zároveň příběh dobře završil.

celou sérii hodnotím pěti astrami za odvahu, autorskou koherenci a uměřenost, především ale za zajímavý, byť ne třeskutě originální příběh. triton má ale u mě další velký černý puntík a sérii jím nově vydávanou už kupovat nehodlám, leda po jejím zkompletování. tohle je zrovna ten typ sérií, který se mi líbí a pic kozu do vazu, poslední díl nechá triton plavat. a ne poprvé.

série: Halo
Jelec | **** | před 1957 dny

Mně osobně kniha zaujala a to hlavně 1. a 3. díl. Kniha sice není vyjímečná tím, jak je napsaná a ani tak příběhem, ale spíše pozadím. Celkově si netroufám ohodnocovat celý ten svět, jelikož jich plno není přeložených (na Amazonu je jich přes 10) a také je škoda, že práva vlastní Microsoft, tak je to podle jejich hry. Co se týče knih samotných, tak mi to nabídlo zatím podle mého nejrealističtější pohled na vesmírnou válku, co jsem kdy čet. Žádní zlí roboti, kteří vyhubí vše. Prostě dvě strany, které se nemají rádi – žádné dobro proti zlu nebo mimozemšťané, kteří chtějí vehementně naši Zemi. A v pozadí ještě cosi jiného od staré vymřelé civilizace. Je škoda, že se autor nesoustředí víc na tu omáčku a vesmírné bitvy. Pro snílky jako já je to dobrý vesmírný příběh, který nutí zapřemýšlet, co bude dál a jestli to takové nemůže být. Pro ty, kteří si chtějí prostě přečíst knihu – nevím, zkuste to, ale druhý díl je děs. A připravte se, že je to kultovní svět, je to od více autorů (i když stejně nepřeložené). Jen škoda, že neumím tak dobře anglicky, abych si plnohodnotně přečetl i ty nepřeložené knihy v angličtině.

série: Úžasná Zeměplocha
Julianne | ****1/2 | před 1958 dny

Sice trochu kolísající, ale celkově skvělá série. Terry Pratchett umí napsat nejen humorné a napínavé scény, ale i velmi životné postavy. Zatím jsem ze Zeměplochy četla necelou polovinu a musím přiznat, že mám obtíže přečíst více než dvě nebo tři krátce po sobě, ale po menší přestávce se k nim vždy ráda vrátím. Zatím nejraději mám Šňupec a Otce prasátek.

série: Kolo času
hanpari | **** | před 1965 dny

Kdyby měl pan Jordan trochu soudnosti, našel by si editora a tomu by řekl, „3/4 toho, co jsem napsal, je totéž stále dokola. Prosím vyškrtej to, protože já to nedokážu.“ Všcihni pak budeme šťastnější. Možná si někdo bude myslet, že celé sérii křivdím, ale stačí si uvědomit, že velká část textu je v zásadě stále o tomtéž. Všechny postavy stále mluví a myslí si totéž. Aes Sedai, jakkoliv je Morain výjimečná postava, tak nijak výjimečné nejsou – a i když se zde nabízí obrovská paralela s Herbertovým Bene Gesseritem, panu Jordanovi chybí Herbertova filosofická hloubka.

Nicméně i tak je Kolo času pozoruhodnou sérií, například už jen tím, jak se v ní bije poutavý (a někdy i původní) děj s trestuhodnou užvaněností autora.

série: První zákon
Armstrogg | nehodnoceno | před 1970 dny

Příjemná změna.

série: Vzpomínka, Žal a Trn
Sevinka | ***** | před 1981 dny

Jedna z nejlepších fantasy sérií, co jsem kdy četla, a to jsem jich před ní četla opravdu hodně. A jedna z prvních „dospělých“ fantasy, bez jasně černobílého ladění, která pomohla dnešní fantasy pro dospělé vytvořit – a většinu z nich stále daleko převyšuje. Vedle hlavních hrdinů a „kladné strany“ se spoustou záporů plus záporné strany s pozitivními vlastnostmi či motivy, které pro mě dobrou fantasy pro dospělé vůbec definují (zatímco klasická černobílá fantasy patří spíše dospívajícím, i když je třeba nacpaná detailním násilím až k prasknutí), a vedle otevřeného vylíčení sexuálního života princezny Miriamelle (včetně jejího svedení mizerou Aspitisem – jen škoda, že nechtěně neotěhotněla, to by přineslo ještě další hloubku příběhu), se mi nejvíc líbil a naprosto mě okouzlil hlavní hrdina Simon, který je dokonale nedokonalý a zcela realistický dospívající kluk. Kluk, co sní o slávě a hrdinství, nechápe a netoleruje slabost a chyby, a kolísá mezi totálním sebepřeceňováním a totálním sebeodsuzováním, přesně jak to dospívající kluci s láskou k hrdinství dělají – aspoň viděno z mého pohledu dospělé ženy, která tyhle kluky sleduje se shovívavostí, soucitem i trochu s pobavením. :o) Jenže právě tohle tihle mladí pánové, kteří také tvoří většinu čtenářů fantasy, velmi neradi slyší a čtou, protože jim to nastavuje zrcadlo, a oni nechtějí vidět to, co jim ukazuje. :o) Je naděje, žez toho vyrostou, a pokud ano a stanou se z nich zralí chápající muži, se soucitem a láskou vzpomínají na to, jací byli, a dokáží postavu Simona ocenit. Kdo touží po dokonalém hrdinovi a nedokáže přijmout nedokonalost vlastní (muž) či svého partnera (žena), ten má se Simonem zásadní problém, protože je to hrdina opravdu nehrdinský, zato skutečný. Pro mě fantasy není únik do cizího dokonalého světa, ale právě zrcadlo nastavené našemu světu a našim životům a nám samým, které nám může pomáhat více rozumět sobě sama. A to tahle fantasy série, na rozdíl od mnoha jiných, dělá. Takže já si ji opravdu užila a vychutnala a stavím ji na jednu z nejvyšších příček žánru. Kéž by takových děl vzniklo více! (A kéž by u ní vzniklo pokračování, sledující osudy Jošuových dvojčat a snad i dětí dalších postav včetně Simona.)

série: Kladivo a kříž
aqu1la | ****1/2 | před 1991 dny

Pre mňa obľúbená séria, naopak, nijako rušivo som nevnímal technický pokrok, ktorý vnášal hlavný hrdina. Chytľavý dej, boje, ktoré zvrátil práve nejaký malý pokrok, a skvelý koniec s Harrisonovou nadsázkou, akási alternatíva v alternatíve. Po prečítaní sa človek zamyslí, čo by bolo, keby…a tak to má predsa pri týchto knihách byť..

série: Svět Řeky
Dilvermoon | **** | před 1992 dny

Série jako celek splnila má očekávání.
Je to směs všeho možného – filozofických, společenských, historických úvah, divokých autorových spekulací o různých skutečných otázkách pozemské historie, velké množství historických postav z různých časových epoch, shromážděných na jednom místě, dobrodružného putování i zběsilé bojové akce, popsané se znalostí věci.
To celé zastřešuje ústřední nápad s Řekou a pátrání po jejím smyslu. Je to prostě takový guláš (v dobrém slova smyslu), který snad drží pohromadě, i když někdy jsem měl pochybnosti, jestli to pan Farmer trochu nepřehání, případně nezvládá svou fantazii, která je opravdu pestrobarevná někdy až příliš. Při takovém množství motivů není divu, že se setkáme třeba i s naším vlastním státem Nové Čechy.
Ale jo, jako celek se dá říci, že to putování stálo za to.

1234567891011poslední (18)702 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu