RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

123456789101112poslední (19)754 příspěvků celkem
série: Malloreon
tomts | *** | před 3934 dny

Pokud je první série s Belgarionem pouhým odvarem LOTRa, toto je již pouhý odvar z odvaru. Podle mého názoru se snažil Eddings vytlouci z úspěšného motivu vždy co se dalo, ale bohužel mu chyběla invence. Určité pasáže i celé kapitoly spadají až do kýčovitosti „červené knihovny“. Ději také nikterak nepomáhá mizerná redakční práce nakladatele – neoddělené rozličné dějové linie, pravopisné chyby a mnohdy záměna jmen u přímé řeči (př. Polgara-Poledra, Belgarion- Belgarat).

série: Belgariad
tomts | **** | před 3940 dny

Skoro po dvaceti letech jsem opět přečetl tuto Eddingsovu sérii a musím z hodnocení ubrat alespoň dvě hvězdičky. Příčina tehdejšího nadšení byla jasná – autor vyždímal Tolkienova Pána prstenů a napsal svou variaci na téma. Dnes – s odstupem onoho dvacetiletí jsem poněkud fantasy ságami znaven a také vidím značnou neoriginalitu E. knih všeobecně. Autor převzal nejen obdobný příběh, ale i mnoho (na můj vkus příliš mnoho) Tolkienovských postav. Nedá příliš práci objevit Froda v Garionovi, Samvěda v Durnikovi či Gandalfa v Belgaratovi… stejně tak Torak se Sauronem jsou zaměnitelní…pozorný čtenář objeví v 5. díle dokonce i Toma Bombadila v postavě bezejmeného starce…

Nabízí se otázka „Proč sérii číst, když je tak nepůvodní?“ Inu, přes všechnu kritiku, Eddings dokáže psát čtivě (byť zápletky i postavy jsou předvídatelné). Tolkienovy knihy nejsou určitě pro každého, podobně jako u Martina či Eriksona je mnohdy složité udržet pozornost po celou dobu čtení a dokázat se orientovat ve všech dějových smyčkách. Eddings je čtení pro širší čtenářskou obec- v postavách i ději se zorientujete bez větších problémů a je ho tudíž možno brát i jako pohodové čtení pro mladé začínající čtenáře, podobně jako třeba Harry Pottera.

série: Klub záhad
samuelk | ***** | před 3949 dny

Klub záhad je fantasy séria pre deti a mladších čitateľov a zároveň séria, na ktorej som postupne vyrastal. Zozačiatku mi jednotlivé diely čítali len rodičia a iní dospelí, ja som len pozorne a hlavne s veľkým záujmom počúval. Neskôr (keď som sa naučil už ako tak písať i čítať) som už príbehy s Jupiterom, Vicky a s Nickom zvládal aj sám, bez najmenšej pomoci či predčítania. Zahájil som to „pre mňa“ úvodným príbehom do série Klub záhad – Škola hrôzy. Tento neobyčajný príbeh som odvtedy prečítal aj niekoľkokrát a ešte aj dnes patrí medzi moje najobľúbenejšie knižky. Potom prišli na rad ďaľšie „počiatočné“ príbehy, a to najmä Dom plný príšer, Pomsta grófa Gundolfa či už Muž s ľadovým pohľadom. Ako som si tak postupne zvykal na Klub záhad i na štýl písania samotného autora, čítal som čoraz viac fantasy knižiek, teda dalo by sa aj povedať, že práve táto séria obsahujúca okolo dvadsať dielov vo mne otvorila tú pravú zvedavosť a radosť z fantasy, sci-fi, ale hlavne z hororových kníh. Som jej za to naozaj veľmi vďačný, aj keď sa dá jeden príbeh Klubu záhad prečítať asi zhruba za dve hodiny (a ani to nie), spomínam na všetky s veľkou radosťou ešte aj dnes.

série: Dračí srdce
samuelk | *** | před 3952 dny

Túto sériu som začal čítať asi hneď po dočítaní výbornej (ale takisto skôr pre deti) série Klub záhad od toho istého autora. Zozačiatku bolo čítanie týchto tenkých knižiek celkom fajn, bolo to také príbehy na jeden večer, postupne však začali byť posledné diely celkom nekvalitné, dokonca sa mi aj zdalo, že Brezina ich už píše z donútenia a nemali takmer žiadny poriadny dej ani príbeh. Teraz dávam tejto sérii 60%, avšak keby som mal asi tak ešte len 10 rokov (teda vek, kedy som začínal čítať Dračie srdce), dal by som jej určite bez najmenšieho zaváhania stovku.

série: Forgotten Realms - Lovcovy čepele
Speedemon | ***1/2 | před 3955 dny

Po ne moc zdařilé trilogii Temné stezky se autor snaží dostat zpátky na vrchol a servíruje nám příběh o ztrátě a osamělosti temného elfa. Drizzt se tak dostává z louže pod okap a místo toho, aby řešil své city, dostává se ještě do hlubší deprese a vraždí a vraždí. Vcelku povedená zápletka je však ve všech třech knihách rozmělněna linií s trpaslíky. Ta je bohužel mnohdy rozsáhlejší než ta elfova. I tak je to stále povedené čtení a pokud vyjde i následná trilogie, určitě si ji přečtu. Autor je čím dál ukecanější, tak doufám, že se zkrotí a nebude děj zbytečně nafoukávat.

série: Bivoj
samuelk | ***** | před 3958 dny

Takto nejako si asi predstavujem sériu od Juraja Červenáka. Nechýba jej skoro nič, dej je vymyslený zaujímavo a perfektne na seba počas dvoch dielov nadväzuje (to je bohužiaľ nevýhodou, ak čítate sériu – tak ako ja – od konca), kniha je ako aj výborným fantasy tak aj historickým dielom, autor skvele skombinoval sériu so Starými českými povestiami (konkrétne s legendou o Bivojovi). Bivoj je akousi podobou medzi Bohatýrom a (viac slovanským) Černokňažníkom. Ja len pevne dúfam, aby sa Červenák k tomuto svojmu hrdinovi ešte niekedy vrátil…

série: Bohatýr
Tyrion Huxley | ***** | před 3977 dny

Nemám moc v láske preklady. Preto som odkladal čítanie tejto série ako sa len dalo a radšej sa oddával iným autorovým eposom, ktoré už vyšli v slovenčine, plus samozrejme prekážku tvoril aj nedostatok tejto série v kníhkupectvách. AKé bolo moje prekvapenie keď som zistil, že to najlepšie bolo mnou nechané až na koniec. Všetko čo je dobré na jeho knihách je tu ešte lepšie. Kombinácia histórie s fantasy je tradične úchatná. Postavy sú prepracovanejšie ako v Černokňažníkovi a zároveň sympatickejšie než v Báthorym. Jednoducho Ilja je podľa mňa najlepší Červenákov hrdina a Koščej jeho najlepší záporák. Ku kvalitným postavám patrí aj výborný dej, pri ktoro znova platí že je lepší než väčšina Červenákovych kníh. Plus každý román má tak megalomansky epické vyvrcholenie, že hociktorá zahraničná fantasy mu môže tíško závidieť. Ku všetkému tomuto si pridajte vynikajúco čitateľný autorov štýl ktorý tradične donúti čítať jednu stránku za druhou a to v pomerne veľkej rýchlosti (Bíla věž padla za tri-štyri dni). Jednoducho Červenák a táto séria sú dôkazom toho, že naša fantastika môže konkurovať tej celosvetovej a rozhodne neodíde s otlačkom kopyta na zadku.

série: Goblin Jig
jethro.tull | ***1/2 | před 3982 dny

Byl jsem touto sérií knih o goblinovi tak trochu zklamaný, protože jsem čekal víc. Víc humoru, pokud to měla být humoristická fantasy, nebo v opačném případě víc napětí. Není to špatně napsané, ale skutečně humoru je zde málo, jen občasné inteligentní vtipné poznámky, kterým jsem se spíš pousmál, než abych se u toho řehtal. Také mi zde chybělo postupné gradování děje a s tím i rostoucí napětí, dějové zvraty apod. Místo toho děj plyne pozvolna a také předvídatelně. Z této charakteristiky trochu vybočuje třetí (poslední) díl série, který je maličko akčnější. Na druhou stranu oceňuji, že si autor vybral za hrdinu knihy typického antihrdinu, který je sympatický svými vlastnostmi – není moc statečný ani silný, dokonce je krátkozraký a ze všech šlamastik se dostává dílem svou chytrostí či spíše vychytralostí a dílem proto, že má štěstí. Ani to však není nic originálního.

série: Lhář
Majkl | *** | před 3988 dny

Dve poviedkové zbierky a na polovicu rozseknutý román. Paradoxne, viac sa mi páčili poviedky, v ktorých si je autor rozhodne istejší (nie však profesionál), než v románe, na ktorý ešte (v čase jeho písania) nedozrel. Ak by Ćwiek nepokračoval románom, ale venoval sa ďalej poviedkam, pridal trošku akcie a ubral otravných popkultúrnych odkazov, možno by to nebola írska káva, ale aspoň dobrý štandard, aký si robím k raňajkám. Riedky dvojdecák z pol lyžičky nesky ma však nenadchýna.

série: Jakub Vandrovec
Strýček Biolit | *** | před 4010 dny

Konečně dočteno…co napsat?

Vandrovec je originální a šílený hrdina, jehož si buď zamilujete, nebo vás znechutí. Jednotlivé knihy (stejně tak povídky v nich) mají kolísavou úroveň – jednou opravdu prvotřídní kvalita, podruhé průměr. Také nedoporučuji číst sérii po sobě – z jednoduchého důvodu: Vandrovec se časem začne čtenáři přejídat. Knihy (povídky) na sebe nijak úzce nenavazují, takže není problém proložit Vandrovce něčím jiným, respektive: proložit Vandrovcem něco jiného…

Edit: Po posledním dílu snižuji hodnocení o půlhvězdu.

série: Mass Effect
Speedemon | *** | před 4013 dny

Mass effect, jak je asi většině zde již známo, je především počítačová hra. A to dost podařená počítačová hra. Děj je vyprávěn s až filmovou kamerou a je dostatečně napínavý aby vás udržel u počítače či konzole několik hodin. Ale má stále co nabídnout i v knižní formě? Jelikož je svět Mass effectu obří slepenec jiných scifi ság tak ano. Na začátku mi dělalo velké potíže přenést se přes opisování Odhaleného vesmíru (a to opravdu velké opisování) a za rohem na vás pokukují Hvězdné války a různé další série. Originální zde je opravdu máloco. O to zajímavější je fakt, že to celkově do sebe parádně zapadá a ani knihy s tím nemají problém. Všechny dosud vyšlé čtyři díly mají společných několik postav. Jak nových, tak herních. Knihy se většinou odehrávají mezi jednotlivými herními díly a my sledujeme příběh na pozadí Shepardovy hlavní herní role. Zatímco první tři knihy napsal Drew Karpyshyn a solidně sérii rozjel, čtvrtým dílem si kritiku vysloužil William Dietz. Kvůli velkému množství chyb ve fungovaní ME univerza si vysloužil od fanoušků vlnu odporu. Já osobně si chyb moc nevšiml takže tuto nenávist nechápu. Pokud už vás nebaví běhat s Shepardem po Omeze a plnit vedlejší questy, sáhněte po těchto knihách a věřím, že vám zkrátí čekání na další herní díl. Knihy jsou krátké, svižné a ideální na cesty.

série: Termiti z Titanu
KeB | **** | před 4030 dny

Povededená prefilová sbírka jednoho z matadorů české fantastiky. Obsahující nejen přůřez tvorbou, ale i kometáře o pozadí vzniku jednotlivých povídek.

série: Malazská Kniha padlých
Speedemon | ***** | před 4037 dny

Přečteno za necelý rok a po dlouhé době jsem musel přehodnotit svůj žebříček nejoblíbenějších knih, sérií a autorů. Tohle opravdu nejde srovnat s ničím jiným. Série je složena z tolika událostí a postav, že napoprvé to nemáte šanci pochytit. Na první pohled to může vypadat jako zmatený guláš, kam autor naházel naprosto vše, co našel (bohy, polobohy, lidi, nelidské rasy, nemrtvé, obří bitvy, malé bitvy, hrdinské smrti, zbytečné smrti, putování, velká města, filozofii, válečnou strategii, podivnou magii atd. atd.). Jenže ono to celé spolu funguje a pokud tomu dáte šanci, nebude vám ve čtení nic bránit. Děj je popisován očima několik desítek až možná stovek postav, z nichž každá má svůj názor a minulost. Vždy se dozvídáme jen to, co ví nebo si myslí dané postavy a proto to nemusí být vždy přesné či pravdivé. Samotný děj se odehrává na třech kontinentech a hlavními postavami jsou obyvatelé říše Malaz. Nicméně k nim postupně přibývají další a další. Skutečnou hlavní postavu zde nehledejte. Navíc autor nešetří smrtí a nikdo zde nemá nic jisté. Na druhou stranu smrt v tomto světě znamená jen málo a dřív nebo později na vás umrlec zase někde mrkne. Steven Erikson složil veledílo hodné génia a doufám, že v tom bude pokračovat, protože tento svět a postavy v něm si to zaslouží.

série: Tyrani a králové
skepsi | ***** | před 4041 dny

Nemám slov!!! Frozenstain to vystihl přesně. Cyklus jsem četl před mnoha lety a do teď nemohu zapomenout na kvanta naprosto geniálních scén, do kterých vás autor vtáhne do takové míry, že i k pláčí nemáte daleko!!! (Chce se mi křičet ale nejde to!!!)

Kdo četl Martina a Eriksona – Marco je vaše povinost!!!

série: Zaklínač
sfinx | ***** | před 4043 dny

Sága patří mezi to absolutně nejlepší, co se dá najít. K hlavním přednostem patří postavy – každá je zvláštní a všechny jsou krásné. Yennefer není Geraltova roztomilá holka, ale žena se spoustou špatných vlastností a přesto ji mám nejraději, Geralt ani Ciri nejsou bezchybní hrdinové, neohrožení a beze strachu, i tak se mi ale líbí.
A další a další příklady nádherné charakteristiky postav a prostředí – zlo a dobro nejsou jasně vyhraněny a občas na hranici balancují i hrdinové. Vztahy nejsou pevně dané a mění se. Zaklínač nezůstane jen zaklínačem, čarodějka čarodějkou a třeba upír upírem.
Všechny příběhy jsou navíc úžasně propletené – byly tady výtky k tomu, že závěr ságy je vcelku komplikovaný, což je pravda, ale Sapkowski nedrží hrdiny pospolu za ručičku ale roztrhá je do všech koutů světa a všem se věnuje. Pokud to není přehledné, není nic snazšího, než si to přečíst podruhé.

Aby můj komentář alespoň vypadal trochu objektivnější, dodám i negativa: Sapkowski se zbytečně snažil spojit jeho svět zaklínače s naším – teď nemyslím tu krásnou kritiku společenských vztahů, vládců atp., ale kupříkladu jiné legendy, které já osobně v této sáze zcela ignoruji a pasáže o Merlinovi, Artušovi a dalších omletých blbostech zkrátka přeskočím.
Vadí mi rovněž, že do příběhu není zakomponovaná povídka Něco končí, něco začíná – před pogrom by se určitě vmáčknout dala a nepůsobila by jen jako přílepek, ale jako krásná kontrastní epizoda.

série: Zaklínač
Izmalius | ***1/2 | před 4059 dny

!!!SPOILERY!!!

K zaklínači jsem se dostal díky hrám od polských sousedů. Hry byly vynikající, zobrazovaly hezky drsný, dospělý svět s lehkým nádechem magie a fantazie. Seznámil jsem se v nich se sympatickým „mutantem“ Geraltem. Věděl jsem, že to stojí na předloze Sapkowského a začal po ní pátrat. Našel jsem, koupil jsem, přečetl jsem. Začal jsem povídkami a skončil u ságy. Dlouho jsem přemýšlel nad tím, proč mi sága nepřišla vyloženě legendární. Řekl bych, že jsem čekal klasickou fantasy s Geraltem v hlavní roli. No a ono to tak úplně neodpovídá. Je to všechno trošku jinak. Asi proto mě to tak neohromilo. Dostal jsem něco jiného, než jsem čekal a to logicky končí lehkým zklamáním.

Gaarq to vystihuje docela přesně. Jednoduše to není čistá fantasy – Sapkowski zde proplétá nás svět se světem svým a to u někoho může působit rušivě. Ne tak epicky. Má to samozřejmě i pozitivní dopad, čtenář je nucen se zamyslet a někdy se i pousmát. Některé témata jsou opravdu vážné a hodné zamyšlení. Bohužel se v nich skrývá i spoustu moudra a člověk zjišťuje, že dnešní svět se zase tak moc kupředu nepohnul. Mění se prakticky jen kulisy, ale žije se pořád dost podobně. V určitých věcech jdeme dokonce nazpět, jak by řekl pan Vondruška.

Komentář od Dext1 je mi dost blízký. Osudovost, proroctví, věštba. Taková berlička pro spisovatele, který tím obhájí i úplné nesmysly v příběhu. Prostě se stalo to, co se stát mělo. Takže tohle mi taky dost vadilo. První díl byl opravdu dost slabý a i já se zalekl kvality. Naštěstí se to pak o něco zlepšilo. Geralt je sympaťák, vždycky když je na scéně tak to stojí za to. Originální postava doprovázená originálními společníky v úžasných situacích. Skvělé dialogy a humor. V tomto je Sapkowski mistr a já nemám výhradu. Bohužel zde máme i jiné postavy jako je Ciri, což je naprostý opak bělovlasého. Těžce nesympatická nadpřirozená postava, její linie dost často nudila. Navíc se objevovala v dost neuvěřitelných situacích a ještě neuvěřitelnějším způsobem z nich unikala. Sapkowski zde dost často sáhl k řešením, které nešly překousnout. Putování pouští, útěky ze zajetí, přemožení přesily apod. Z dalších postav bych vyzdvihnul Regise. Dokonalá postava. Trpaslíci dokázali taky hezky pobavit. Humorné scény Sapkowskému jdou. Ubral bych akorát cizích výrazů a na některých místech i zbytečných vulgarit. Trpasličí mluva se mi líbila.

Příběh je jedním slovem divný. Opravdu se to dá označit jako putování z bodu A do bodu B. No a jelikož se cestou do bodu B něco podělá tak vyrazíme do bodu C, D, E a tak dál až dojdeme na amatérsky nepovedený závěr bez gradace. Celé je to spojené nesmyslným osudem a do toho jsou nacpané vsuvky v podobě nudných pasáží a snových světů Ciri. Sapkowski dost často zasahuje do výprávění tím, že nám vyjeví budoucnost nebo minulost. To mě osobně dost rušilo a samotný příběh ztrácel tah. Určitě bych vytknul i naprosto zbytečné vyzrazování osudů jednotlivých postav. Ten zemře tak a tak, ale ještě to nemůže ani tušit milí čtenáři. No a vy víte, že toho skolí mor a tamtu trefí šlak… No děkujeme pěkně. Finále přišlo celkem brzy a prakticky negradovalo. Toho sekli, toho rozpárali, toho upekli, toho ušetřili, toho zachránili a pohádky byl konec milé děti. Čekal jsem víc. Následující pasáž s Emhyrem to pak pohřbila úplně.

Politika vládců i čarodějek nebyla úplně špatná, ale občas se to dost táhlo. Možná zbytečně. Propojení světů v paní jezera bylo taky úplně navíc. Nechápu proč se to tak podivně obrátilo. Pevně věřím, že Erikson nebo Martin(mimochodem skvěle udělaný seriál od HBO) budou o dost lepší. Těším se na zaklínače 3, který mi snad nabídne to co mi sága dala jen z části. Nicméně děkuji za dílo, které stojí za to přečíst. Názor si musí každý udělat už sám.

série: Tamuli
sfinx | ***** | před 4068 dny

Velmi zdařilé pokračování první trilogie. Jen tu a tam autor zaplňuje příběh vatou vysvětlování z Elenia, nepočítám sem propojení obou sérií, které rozhodně za vatu nepovažuji a připadá mi, že to musel mít načrtnuté už při psaní Elénia. Někdo to může brát jako natahování, ale podle mne je příběh natolik originální, že jde spíš o velmi zdařilé skloubení událostí tohoto a předchozího dobrodružství. Na obou trilogiích se mi líbí ta přímost, popisy jsou stručné a jasné: ráno zkrátka vyšlo slunce a zatímco někteří jiní autoři se vyžívají v popisu každé blbosti a v tom, zda mělo nazlátlou nebo narudlou barvu, tady mezitím rytíři ujedou 10 leguí :-)
Velmi mne ale zklamal samotný závěr. Autor na jednu stranu ještě přidává nějaký epilog, na druhou stranu z krásné atmosféry vítězství a hrdinských činů hlavních hrdinů háže zbytečně na čtenáře akorát depku tím, jak se na několika stranách rozkecává o velkém konci, odchodech a loučení – zbytečné, smutné a nelogické – to ale už dám do diskuse, kvůli spoilerům.

série: Odkaz Dračích jezdců
mike87 | ***1/2 | před 4073 dny

Podle mě měl Paolini vynikající nápad. I přes značné nedostatky prvního dílu – nutno dodat že šlo hlavně o styl, jakým byl Eragon napsán, značně dětské výrazy či složení vět je toho příkladem. Zároveň měl ale první díl kouzlo. Abych řekl pravdu, není to špička, ale bylo to něco, co mě vážně bavilo po celé trvání děje. Pak přišla dvojka – pro mě se nepochopitelně zhoršila po dějové stránce – moc dlouhá, místy nic neříkala, překombinovaná a prostě tak nějak zvláštně sesmolená. Dokonce mě chvílemi bavila Roranova část víc. Jediné zlepšení přišlo ve vypravěčském stylu. Trojka pokračovala v tempu udaném druhým dílem, ale vladtně mě bavila víc. A Roran mi šel na nervy. A pak přišla čtvrtá kniha. Měla potenciál, ale pomalu ho ztrácela. Část s Roranem byla nevýslovně otravná, takže tu jsem přežíval se zaťatými zuby, ale Eragonova část mě docela držela. A pak přišé konec. Vlastně ne, ještě mě čekalo 160 stránek čisté nudy, která se dala smrsknout do stránek padesáti. Celkově je pro mě tahle série hezkou oddychovkou, má kouzlo, má šmrnc, děj byl dá se říci promyšlený už od prvního dílu,ale zároveň mě místy neuvěřitelně štvala. Proto jsem dal sedmdesát, protože Eragon měl na víc.

série: Zaklínač
Madam Brbla | ***** | před 4074 dny

Zaklínačský maraton mám za sebou a výsledné dojmy jsou rozhodně lepší, než první čtení před dávnými lety. Samozřejmě v tom značnou roli hraje fakt, že jsem tentokrát mezi jednotlivými díly neměla roční (a delší) pauzy čekání, až Sapkowski dopíše a Leonardo přeloží. Také jsem však v některých ohledech dospěla a jsem schopná docenit detaily, co mi dříve přišly jako rozmělňování a zbytečné natahování.
Sapkowského největší síla je v dialozích; jsou tak přirozené, živé a přitom v sobě mají spoustu moudra, postřehů aktuálních snad pro každou dobu. Právě díky množství rozhovorů se stránky povídek i románů otáčejí vysokou rychlostí. Důležité postavy jsou vypiplány patřičně do hloubky a dokonce i ty pramálo významné dokážou zaujmout, vzbudit emoce. Dalším kladem je mísení různých prvků, které fantasy žánr oživují. Sága se odpoutala od evropských pohádek a upnula na artušovský mýtus – z toho nejsem právě u vytržení, ovšem ani žíly mi to extra netrhalo. Přibylo politiky, soudobějších problémů jako je rasismus, intriky padouchů, vládců i čarodějek, morální dilemata. Hranice mezi dobrem a zlem je velmi tenká, nezřetelná, často se smazává, děj tak působí podstatně reálněji a dospěleji oproti fantasy eposům, kdy skupina klaďasů zachraňuje svět před mocným Zlem. Čtenáři bude dopřána spousta krvavých půtek, několik rozsáhlejších soubojů a jedna monumentální bitva, sledovaná očima velitelů, prostých vojáků, zdravotníků i zoufalých civilistů.
Nakonec zmíním zápory: Sapkowski bohužel postupně zanevřel na hlavní hrdiny, znudili ho, proto linie Geralta a Yennefer postihlo zestručnění a jakýsi místy až posměšný patos. Tahounem děje se stala Ciri, ta však v mých očích postrádala na něco takového dostatečné charisma, příliš mi na jejím osudu nezáleželo. Redakční práce prvního vydání nejsou z nejpečlivějších, osobně mě nejvíce rušilo haprování předložek „s“/„z“. Perovky Jany Komárkové jsou líbivé, vhodně knihy doplňují, akorát anatomie postav někdy byla kapku mimo.
Objektivně bych měla hodnotit 90%, jenže přes součet více či méně drobných výhrad je tohle nejlepší fantasy série, jakou jsem kdy četla. Možná bude překonána Eriksonem či Martinem, ale zatím má v mém srdci číslo 1, musím tedy dát plný počet hvězd. 95%

série: Duna
Gaarq | ***** | před 4075 dny

jedna z famózních SF sérií. novátorský koncept světa s důrazem na ekologii jako základ distribuce moci, náboženství a tajemno jako ovládací prvky, s jednotlivci, kteří tvoří dějiny a masami, které je ničí. zlatá stezka je jedním z vůbec nejzajímavějších politických konceptů v SF, herbert v ní ukazuje, co považuje za důležité ve způsobech vlády, v jejich přirozeném zdroji a směřování. snad jen dvě věci mi často vadily: filozofické slovní třeštění, které často nemělo hlavu ani patu, ale které jsem chápal jako snahu autora ozvláštnit text a způsob psaní něčím neotřelým. myslím si, že mu vůbec nešlo o vyjádření nějakých konkrétních myšlenek, ale o vytvoření atmosféry nám cizích způsobů myšlení a uvažování, o zobrazení světa mimo naši zkušenost. dalším nedostatkem je podceňování vědy. herbert se netají tím, že vědu považuje za cosi ne-dobrého. jenže právě nepochopení principu fungování vědy vedlo autora k několika koncepčním nesmyslům, které vždycky odněkud vybafly a kazily jinak zajímavý příběh.

duna je fenomenální dílo a určitě stojí za přečtení, i přes jeho neuzavřenost (tzv. rozšířenou ságu, psanou novými autory, nepovažuji za kompatibilní s původním dílem). především herbertův střízlivý a neidealizující postoj k moci a vládě, k „osudovosti“, je největším literárním přínosem. long live the fighters! :)

série: Trpaslíci
DooM | ****1/2 | před 4076 dny

podle mě velice důstojný úvod do celé trpasličí série, která jako tkaová sice není vizitkou originality a divokých zápletek, ale přesto je to velice příjemná a čtivá série, co si zaslouží pozornost.

série: Malazská Kniha padlých
Styx | * | před 4083 dny

Vobec ma to nebavilo, trapil som sa a seriu som nedeocital

série: Galaktická Říše / Trantorské Impérium
Speedemon | **1/2 | před 4091 dny

Ničím výjimečná série spojující tři dějově oddělené knihy do světa Nadace. Oblázek na obloze je značně nudná a nezajímavá kniha. Hvězdy jako prach jsou už promyšlenější a akčnější a Kosmické proudy taky ujdou. Velkou výhodou všech výše jmenovaných knih je jejich krátkost a tak, i když zrovna nezaujmou, není to taková ztráta času. Doporučuji spíše jen autorovým fandům. Ostatním by měla stačit série Nadace.

série: Dan Young
GeRony | **** | před 4095 dny

Vynikajuce akcne oddychove citanie. Dan Young je vesmirny James Bond, jednotlive pripady riesi s bravurou jemu vlastnou. Kym sa poviedkami vinie spolocny prvok – Deuce Worm a jeho „naslednici“, ma to tu spravnu stavu. Akonahle vsak protivnikom Dana je niekto iny, pribeh na to, podla mna doplaca.

série: Zaklínač
Pepa 62 | **** | před 4097 dny

Sapkowski a Zaklínač.Další zářez na pomyslné pažbě.Většinou to bylo čtení velmi dobré,občas vynikající a občas taky jenom pouze dobré.Občas skvělé postřehy a humor a občas taky trochu nuda. Hned několikrát mě při četbě napadlo,proč zrovna tento autor má u nás tak nadšené přijetí?Je nám jeho pojetí fantasy bližší?Je to dáno jeho snadnou dostupností a rozšířeností i v době,kdy toho v oblasti fantasy u nás k dispozici moc nebylo?Je to něco jako první láska,na kterou nedáme dopustit? Já rozhodně řady nadšených obdivovatelů Zaklínače nerozšířím, ale nepřečíst si tuto sérii by bylo opravdu škoda.

série: Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela
Belquerst | ***** | před 4102 dny

Keď som sa prvý krát dopočul o tejto sérii, povedal som si: ,,Nikolas Flamel, to meno odniekiaľ poznám!" A síce z Harryho Pottera 1, kde bol Nikolas Flamel uvedený ako tvorca kameňa mudrcov.. a vtedy som sa rozhodol, že túto sériu vyskúšam..

Celá séria začínala pozvoľna, Scott už odzačiatku ukazoval, že je majstrom fantasy sveta. Neočakávané zvraty takmer na každej strane, kedy som si často hovoril: ,,No ty vole! Tak toto by som teda nečakal!" Navyše ma neskutočne bavilo čítať o postavách z histórie, o ktorých som počul, no nič viac o nich nevedel (Prométheus, Bastet, John Dee (aka 007), Anubis, Atén, Johanka z Arku, Saint-Germaine a ďalší..).

Takže kto hľadá skvelú sériu, ktorá sa výnimočne ľahko číta práve vďaka množstvu svojich zvratov a nečakaných rozuzlení, na tejto sérii si pochutná.

série: Malazská Kniha padlých
PhyrexiaN | ***** | před 4103 dny

S úsměvem vzpomínám na první odložení Měsíčních zahrad, kdy jsem naštvaně proklínal autora, že si dovoluje nic nevysvětlovat a nechává na čtenáři, aby si sám odvodil, jak jeho svět funguje. Při druhém čtení to dopadlo podobně, tentokrát mě už ale dokázal Erikson vtáhnout do děje a já zjistil, že si příběhy z malazského světa užívám čím dál víc. No a po přečtení poslední knihy? Už teď vím, že Eriksona překoná nejspíš zase jen Erikson. Pro mě geniální sága zasazená do geniálního světa. Postav požehnaně (cca 450, z toho tak 150 opravdu důležitých – jiné série jich mají kolik? 20?) a většinu si prostě oblíbíte, ať už se jedná o velké hrdiny nebo obyčejné mariňáky s useknutým nosem. Velkým rozdílem je i styl vyprávění, autor se nezaměřuje na jedince, ale skáče z postavy na postavu a nabízí často čtenáři pohled na obě znepřátelené strany. Velké negativum série je pomalejší vtáhnutí do světa, které určitě odradí spoustu čtenářů. Ovšem ti, kteří chvíli vydrží, nebudou zklamáni, naopak budou odměněni vynikajícím příběhem, sympatickými postavami a neklesající kvalitou. Pár „nejlepších“ na závěr.

Nejlepší knihy – Vzpomínky ledu(3), Vichr smrti(7), Chromý bůh(10)

Nejlepší „normální“ postavy – Šumař, Kotilion, Kalam Méchar, Whiskeyjack, Chromý bůh

Nejlepší podivíni – Kruppe, Iskaral Pust, Tehol a Bugg, Hellian, Bauchelain

Nejnenáviděnější postavy – Pormqual, Tanakalian, Rudomask, Felisín Paran, Venaz

Oblíbené scény – Zobákova magie, příchod mistra Kápě, Tehol a hádanka, Lovci kostí na kopci, epická bitva Kruppeho a Iskarala

série: Lhář
Miss Utahraptor | **** | před 4110 dny

Dvojka konečně dočtena. Teď jen doufat, že trojka v Čj bude a to co nejdříve. Na obou knížkách je vidět, že by ještě leccos šlo dodělat, upravit, vybrousit… Snad se tak stane. Zatím se konečně mrknu na severskou mytologii, po několikáté projedu řeckou a nejspíš zabrousím i do příběhů kolem Bible (Na tu samotnou se pořád nějak necítím. :). Občas jsem totiž měla silný pocit, že mi něco uniká. Pak si před třetím dílem přečtu první dva znovu a uvidíme, jestli nehnu s hodnoceními… Série jako celek je zatím na lepších 80 % v rámci zábavného odpočinkového čtiva, hvězdičkovat ale budu až po třetí knize. edit po dočtení: Stále viditelná autorova nevypsanost- některé části by chtěly osekat a proškrtat, některé zvraty působí až zbytečně. Na druhou stranu Loki je pořád Loki, závěr překvapivě uspokojivý a tu povídačku o Lokiho původu jsem autorovi sežrala i s navijákem.

série: Zelená míle
Phoenix | **** | před 4113 dny

Zelená míle mě kdysi zaujala už jako film. Nápaditý příběh, který zdaleka není fantasy, ale jisté prvky v sobě ukrývá. Po letech jsem se dostala ke knižní podobě a užila jsem si ji úplně stejně. Jediné mínus bylo, že jsem znala děj, který film velice věrně kopíroval, takže jsem při čtení byla ochuzena o jakýkoliv „wow“ efekt. Nicméně, čtení běží jako po drátku, rozdělení do šesti mini příběhů není vůbec špatný nápad, máte pak pocit, že čtení jde o polovinu rychleji. Děj se nijak nevleče, jede si svým tempem a postupně řeší jednu epizodu za druhou, až dorazí k té hlavní. Za plus považuji to, že si autor dal nanejvýš záležet, aby uzavřel úplně všechny linky, i ty nejnepodstatnější, a tím vytvořil komplexní a kompletní příběh, ve kterém si každý přijde na své.

série: Shannarův nejvyšší druid
Frozenstain | *** | před 4114 dny

Na zabití času, proč ne. Books umí vyprávět, příběh je dynamický, furt se něco děje a vyslovená nuda nastává jen zřídka. Nečekejte ale žádný extra zážitek či rozbouřené emoce, nečekejte slzy, strach či zatrnutí, nečekejte něco, co tu nebylo už tisíckrát, nečekejte nový styl či překvapení, nečekejte temnou atmosféru, nebo břitký humor. Nic z toho série nenabízí.

série: Malazská Kniha padlých
Strýček Biolit | ***** | před 4121 dny

Konečně dočteno.

Co k tomu říct? I když jsem všechny díly přečetl za dobu kratší než rok, neměl jsem šanci pamatovat si úplně všechno. Vlastně…pochybuju, že bych všechny jemné narážky, činy a motivy pochytil, i kdybych se zavřel a sjel všech deset dílů v kuse. Možná…kdybych si psal poznámky a celou sérii přečetl třeba třikrát…

Co to znamená? Inu, MKP není pro lidi, kteří musí všechno chápat hned (a pokud nechápou, dostanou kopřivku). Stejně jako hrdinové, i čtenář putuje z místa na místo, aniž by věděl, co tam najde. Na osvětlení motivů musí čtenář trpělivě čekat i několik tisíc stran – a ani pak vysvětlení nedostane na stříbrném podnose.

Knihy jako by se skládaly z tisíců a tisíců scén – ať už epických, lyrických, podstatných, nepodstatných, vtipných, smutných, krátkých, dlouhých,… – jež tvoří mozaiku, na kterou je třeba podívat se z dálky, aby člověk pochopil celkový obraz. V tom je – myslím si – kouzlo této série – ona totiž funguje na všech frontách. Ať už se z oné velké mozaiky díváte na jednotlivé střípky, nebo sledujete celistvý obraz, vždy to působí tak, že se doplňují. Střípky tu nejsou kvůli mozaice, mozaika tu není kvůli střípkům. Prostě se doplňují a jedno bez druhého by nebylo.

Na závěr připojím varování. Četba Malazu vás může zcela pohltit…a také vám může vzít iluze o vašem oblíbeném autorovi, protože 80 % běžné fantasy produkce vám po téhle náloži bude připadat dětinská a nudná…

série: Zaklínač
Dext1 | **** | před 4156 dny

Povídky jsou výborné. Té osudovosti jsem měl ke konci druhé sbírky už docela dost, ale budiž. Dát ale na úplný konec druhé sbírky povídku, která se odehrává až po románové části série? Navíc povídku, ve které se všichni (ale doslova všichni) sejdou na svatbě? Nechám stranou, že je to happy end, ze kterého mi bylo skoro až zle, ale tohle mi výrazně zkazilo čtení série, protože každému, kdo má aspoň trochu slušnou paměť, musí být po přečtení povídky jasné, kdo v románové sérii zemře a o koho se nemusí obávat. Pokud jde o romány, tak při čtení prvního dílu jsem nemohl uvěřit tomu, že něco takového napsal Sapkowski. Druhá kniha je velmi dobrá, ale bohuž jediná, která mi připadá hodna autora tak skvělých povídek. Zbývající tři se dají číst, ale prostě se mi to, co nadchlo masy čtenářů, nepodařilo najít. Zaklínač je sympaťák, ale jeho role se postupně smrskne na pochod z bodu A do bodu B, kde nenajde co hledá, a proto se dle „logiky“, když není tady, tak půjdu kamkoli jinam a třeba bude tam, vydává do bodu C. Postava Ciri si mě prostě nezískala, pokud někdo dlohou dobu žije s někým, kdo se baví krádežemi, znásilňováním a vražděním lidí, a aktivně se na tom podílí, tak ani to, že později skučí, jak strašné ohavnosti dělal, a jak ho to mrzí, nemění nic na tom, že v takové figuře vidět kladnou postavu nedokážu, nepomůžou ani omluvy, že byla mladá atd. Překlad trpasličí řeči je strašný, blíže to ani raději komentovat nebudu. Vynikající mi naopak připadají dějové linie čarodějek, Dijkstri nebo Vilgefortze, ale těch je prostě málo. Celkově to není úplně špatné, ale k nadšení mám daleko.

série: Trója
tomts | ***** | před 4157 dny

Gemmell uchopil Trójskou legendu po svém a z mého pohledu velmi zajímavě a líbivě. Ano, takhle to klidně mohlo být! Kromě silného příběhu dokázal Gemmell skvěle pracovat s postavami a čtenář tak má možnost proniknout do jejich nitra. Škoda, že již další knihu nenapíše…

série: Úsvit Amberu
CyberMageFroll | ***1/2 | před 4159 dny

Tak nějak jsem se z počátku nemohl do série začíst a když se to nakonec podařilo, stejně mi to přišlo takové celé rozhárané a svým způsobem nanicovaté, možná proto že jsem jako první četl tu původní sérii. Závěr je, že se to číst dá a pro příznivce Amberu je to i povinnost, ale kvalita je tak trochu jinde.

série: Hraničářův učeň
LuciusWlk | ***** | před 4177 dny

Série jako celek je hodně pozitivní a neuvěřitelně mě těší, že autor zachoval důstojnost knihám pro mládež a nepodlehl trendu cpát bezhlavé násilí do i do těchto knih. Určitě nebudu mít problém doporučit tyto knihy dětem, což například o posledních dílech Pottera říct nemůžu. Už i s tohoto hlediska plný počet.

série: Sága Trhlinové války
Methat | **** | před 4183 dny

Aj keď nedávam plné hodnotenie, celá séria sa číta nadmieru dobre, aj keď nedosahuje takých kvalít ako napríklad Abercrobmieho První zákon (ktorý je temnejší a humornejší, čo mám rád). Feist vytvoril skutočne zaujímavý svet (vlastne viacero svetov, ktoré sa prelínajú) a jeho prvá séria sa preplieta so sériou Sága o Impériu. Táto séria je určená hlavne mladšiemu čitatelskému okruhu (-násťročným), takže ktokoľvek starší, koho už nudia rozprávky o dobre a zle sa bude trochu nudiť, ostatní budú výskať od radosti. Prvá séria zo sveta Mikdemie je jednoduchá a určite v nej nečakajte hlboké úvahy alebo temné odkazy na reálny svet. Feist čitateľom podáva nesmrteľných hrdinov a klasický fantasy svet plný elfov, trpaslíkov, drakov a všemožných fantasy kreatúr. Keby to bola moja prvá séria, ktorú by som čítal ako decko, bol by som z nej nadšený. Viem, že od Feista sa budem držať radšej ďalej (možno sa k nemu raz vrátim), pretože nepíše taký žáner, aký by som chcel. Teraz sa vrhnem na staručkú DOSovú hru Betrayal at Krondor, kde sa k slovu dostane Locklear.

série: Tamuli
Ruffy | *** | před 4187 dny

Už je tomu pár let, co jsem tuto sérii četl a stále si pamatuji, jaké z ní mám pocity. Sparhawk a jeho banda se vydávají do Tamuli, aby tam zažili řadu nových dobrodružství – to je v podstatě základní premisa příběhu. Tamuli je víceméně jenom nadstavovaná kaše a nechutná proto tak dobře, jak předchozí Elenium. Sérii bych proto doporučil jen skladním fandům. Mé osobní pocity jsou smíšené. Na jednu stranu je to pořád fajn pohodové čtení, na druhou stranu je to úplně to samé co Elenium, akorát o stupínek horší. V pozdějších dílech ani moc nehrozí nějaké napětí, protože Sparhawk s Bhelliomem a řadami přívrženců a spojenců je zcela neporazitelný. Záporáci sice kují pikle, ovšem proti silám dobra, které mají značnou převahu, jsou úplně bezmocní. Sparhawk si tedy se vším poradí hravě, ani se u toho nezapotí. Což je další mínus pro tuto knihu. Většinou to přece v pohádkách bývá naopak – hrdinové musí čelit značné přesile. No tady to nehrozí. Taky je zde všechno až moc černobílé. Dobří jsou prostě pořád dobří a konají jenom dobro a ti zlí jsou všichni samí darebáci a lumpové. Podtrhnuto a sečteno: slabší odvar Tamuli. Horší příběh, méně napínavý. Sparhawk je neporazitelný a nepřátelé mu nesahají ani po kotníky. Jen pro skladní fandy Eddingse a rytíře Sparhawka.

série: Meč pravdy
romana55 | ***** | před 4192 dny

Meč pravdy patří mezi moje neoblíbenější fantasy série. S každou přibývající knihou se mi zdá série lepší. Pojetí světa a magie je originální. Jediné co mi na celé sérii opravdu vadilo bylo opakování událostí z předchozích knih. Pokud čtete sérii za sebou je to trochu otravné. Po uvážení dávám nakonec pět hvězdiček. I přes některé chyby mě knihy pohltily a ráda se k nim stále vracím.

série: Zaklínač
LuciusWlk | ***** | před 4207 dny

Nádherná a s vynikajícím vypravěčským umem napsaná sága o zaklínači. Sapkowski je mistr slova a dokazuje to každou větou. Neuvěřitelně rozmanitý vypravěčský styl nedovoluje uvrhnout jednotlivé díly do šablonovitých mantinelů a naopak, co kniha to příjemné překvapení.

série: Ztracená flotila
Mrowka | ****1/2 | před 4207 dny

Dočetl jsem pátý díl a jsem velmi spokojený čtenář. Celá série má jednoduchou zápletku, ale i tak každou knihu přečtete na jeden zátah. Ztracená flotila je zábavná, má spád, skvěle se čte a doufám, že pár knih s Black Jackem se ještě dočkáme.

123456789101112poslední (19)754 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu