RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

189101112131415161718poslední (606)24207 příspěvků celkem

Jako studium rodopisných materiálů z Westerosu možná použitelné, ale není to povídka. Při čtení si připadáte jako historik amatér a pokud to má celé k něčemu být, musíte si k tomu malovat příbuzenské diagramy (zvláště kvůli tendencím Targaryenů se vdávat a ženit mezi sebou).

kniha: Hlava plná přízraků - Tremblay, Paul
trudoš | *** | před 103 dny

Než aby Paul Tremblay experimentoval s možnostmi žánru, vsadil na klasiku. Lépe řečeno několik klasik. V pohnutém osudu rodiny Barretových tak kombinuje motiv strašidelného domu, náboženského fanatismu, neposkvrněnosti dětství, zvrácenosti posednutí a současného trendu televizního voyeurství. Jeden by řekl, že z těchto ingrediencí nemůže vzniknout špatná kniha.
Taky nevznikla. Jen je jednoduše odbytá, přičemž nevyužitý potenciál vysloveně zamrzí. Ani ne kvůli inovativnímu pojetí textu, ve kterém se samoúčelně kombinují blogové zápisky s tradičním vyprávěním. Hlavní problém je, že všechna ta děsuplná klišé odkazující na slavná díla filmového hororu jsou nakonec jen tím, čím byla od začátku – profláknutými klišé bez špetky invence.
Ke spisovatelově cti je třeba podotknout, že stylistiku i imaginaci má v malíku. Kdyby se místo tvůrčího hraní si se slohem víc věnoval nabízeným možnostem, měl by čtenářovo srdce v hrsti a mohl by jej svírat do aleluja. A ještě by mu za to dotyčný děkoval.

kniha: Simulakra - Dick, Philip K.
jirikk | **** | před 103 dny

Naprosto typický Dick, mám pocit, že toto PKD sekal jak Baťa cvičky. Občas se povedlo lépe (Ubik), jindy průměrně (jako zde), ojediněle geniálně (Muž z vysokého zámku). Jeho uchopení reality je ale natolik vyjímečné a ojedinělé, že i ty průměrnější kousky jsou skvěle čitelné.

kniha: Strážci blesku - Nicholls, Stan
trudoš | *** | před 104 dny

Nenáročná akční fantasy, která by ráda spadla do stejného ranku, jako Černá legie nebo alespoň WarCraft, s výsledkem však nepřímo úměrným vstupní kvalitě. V prvním případě se to míjí účinkem zcela, i když kolektivním hrdinou je zde jednotka opovrhovaných „padouchů“. V tom druhém už autor boduje lépe, ovšem na úspěšnost slavné herní série to dle počtu prodaných kusů dotáhnout nedokázal. Orkové, které nám tradiční klišé žánru zafixovalo jako odporná, zlá stvoření, zde dostali prostor jako ostřílení hoši, všemi nenávidění a zavrženíhodní, zrozeni pro nikdy nekončící boj. Přesto – anebo právě proto – mající své vlastní cíle, vize a sny o svobodě.
Stan Nicholls sice nenapsal hlubokomyslný příběh s poselstvím pro generace příští, ale to snad od tohoto oddechového čtiva nikdo ani nečekal. Jinak je tu ale vše, co má správná řežba mít – partu sympatických křiváků, nějakou tu vanu krve a férový poměr dialogů vůči popisům. Taky nečekaně solidní zápletku, končící bohužel uprostřed slova. Verdammt.

kniha: Kouř - Vyleta, Dan
Lokina | **** | před 104 dny

Na obálce je mnoha přívlastky popsáno, jak je kniha skvělá. Já osobně bych knihu tak neotitulovala, ale budiž. Velice se mi líbilo prostředí viktoriánské Anglie. Dále musím vyzdvihnout autorův květnatý, libý styl psaní, byl čtivý a neustále mě něco popohánělo, vydržet s hrdiny až do konce. Příběh má něco do sebe a najde se i zde mnoho myšlenek, nad kterými by se lidé v dnešním světě, měli zamyslet.

Autorka má nesporne talent, ale viac ako k žánru ju to ťahá niekam do mainstreamu alebo na stránky časopisov, zaoberajúcich sa sociálnymi otázkami prípadne snáď ešte k soft scifi. Táto poviedka je od nej už druhá, v ktorej sú hlavnými protagonistami dôchodcovia. Tou prvou bola poviedka První let .

V skratke: stárnúca kozmonautka a jej manžel na smrteľnej posteli, rozhodnutie, čo uprednostniť – posledný let alebo svojho manžela, papieroví vtáci, nasledovníčka a trochu sa to tu obtrie aj o zakrivenie priestoru. Ak prekúsneš trochu nostalgie, je to dobré…

povídka: Voda, která padá odnikud - Chu, John
vyšla v: XB-1 2015/01
yerry | ** | před 104 dny

Fantastický prvok padajúcej vody pri vyrieknutom klamstve chápem ako umelecký doplnok v texte, ktorý by inak s fantastikou nemal nič spoločné, ale dobre, nech je to určitá forma magického realizmu na čínsky spôsob. Ústredným motívom tejto poviedky je totiž predovšetkým homosexuálny vzťah dvoch mužov na čínskom vidieku a z toho vyplývajúcich problémov, nič viac a nič menej.

To, že poviedka dostala žánrové ocenenia a bola zverejnená v XB-1 beriem. Je to v poriadku. Sexuálne motívy na rôzny spôsob do SF jednoznačne patria. Trochu mi už vadí, ak sa stanú nosnou a často sa opakujúcou témou alebo ako v prípade tejto poviedky do určitej miery gay agitkou v inak slušne napísanom texte.

kniha: Pastýřská koruna - Pratchett, Terry
avatar2 | **** | před 106 dny

Je opravdu zvláštní číst knihu, nad kterou autorovi doslova vypadlo pero z ruky a skonal… člověk ji těžko může hodnotit objektivně. Jistě, je zde obvyklý humor, i když snad o něco méně a o něco nucenější, je zde také více emocí… a hodně smířlivosti a víry v možnost nápravy.

kniha: Vetřelec - Covenant - Foster, Alan Dean
trudoš | ***1/2 | před 107 dny

Covenant je dobrý. Ale mohl být ještě lepší, kdyby se tvůrci nepokoušeli tématiku vetřelců vtěsnat do intelektuální roviny. A to pomocí obehraného zpracování ústředního motivu z Ostrova doktora Moreaua, okořeněného výcucem existenčního balastu z Blade Runnera. Samotní xenomorfové tu pak hrají druhé housle, což je znát především v závěru, kdy jsou na scéně jen proto, aby mohl zemřít milenecký pár souložící ve sprše.
Konstrukce románu ale funguje velmi slušně, daleko lépe než na filmovém plátně. Především proto, že koncept vyprávění je poctivě rozvržený, záhadná tajemství jsou střídána brutálním násilím a celek směřuje ke konkrétnímu cíli bez toho, že by se škobrtalo v nelogickém chování, nebo v nesmyslných detailech. Jenže i tak se nedokážu zbavit dojmu, že příběh vznikl jen proto, aby nějak pokračoval předchozí Prometheus. Nehledě na to, že Alan Dean Foster je sice dovedný řemeslník, ale všední řemeslník. Pořád ovšem Covenant patří k tomu solidnějšímu, co univerzum vetřelců nabízí.

kniha: Kniha posledního soudu - Willis, Connie
avatar2 | ***1/2 | před 108 dny

Z knihy jsem byl méně nadšený než bych dle ohlasů ostatních čekal. Asi se mi potvrzuje, že mi fanstastika psaná ženami zkrátka moc nesedí. Co mi zde vadilo: autorka kombinuje dramatický děj (většina) s humornými prvky (některé figurky v „současnosti“, zejména Colin). Nefunguje to, aspoň na mně ne. Dále: Kivrin se v minulosti často chová jako blbka. Několikrát vyzradí že hledá místo shozu, věty co si má jen myslet říká nahlas. První půle je rozvláčná. Ale abych jen nekritizoval: druhá půle už má spád a čte se fajn, celkově bych knihu hodnotil jako lehký nadprůměr, ale bohužel asi jen lehký.

povídka: Okultace - Barron, Laird
vyšla v: Okultace
KeB | **1/2 | před 108 dny

Hmmm, jestli je tohle typický příklad, tak tohle bude náročná sbírka. Dílem jsem to nechápal a dílem mne to zoufale nebavilo. Předpokládám, že to zase rychle zapomenu.

Uff. Jedno je jisté, styl Pulvera sr. si rozhodně nikdo nesplete a z téhle psychedelické nálože by možná i Mistr zbledl. Na krátké délce by to působilo výborně, ovšem v tomto rozsahu je to už úmorné. Přesto hodnotím vysoko – takhle psát, aby to přitom pořád ještě mělo hlavu i patu, není vůbec jednoduché. Plus, tohle nepochybně je HPL, v jistém ohledu až krystalicky čisté formy.

povídka: Megalitická vlna - Webb, Don
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
BorgDog | **1/2 | před 109 dny

Webbův „Konkurz“ ve druhých Černých křídlech mě dobře pobavil, ale tentokrát selhal. Styl je přitom dosti podobný a některé sarkastické hlody podařené, jenže celkově to působí mdle a závěr vyšumí do ztracena. Webb umí psát, o tom není pochyb, ale tohle jako by odbyl.

povídka: Zdivnor - Tyson, Donald
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
BorgDog | ***1/2 | před 109 dny

Dost to připomíná známou Simmonsovu povídku „Metastáze“, jenom s HPL-pozadím. Nutno podotknout, že Simmons to při kratší délce zvládl o dost lépe, naopak Tyson má s rozsahem problémy. Konec je uspěchaný a happy-end, dá-li se to tak nazvat, dost násilný, ale celkem to ještě jde.

kniha: Seznamka smrti - Child, Lincoln
trudoš | ***1/2 | před 109 dny

Lincoln Child je profesionální vypravěč, který ví přesně, jak zkomponovat román od první do poslední stránky. A to tak, aby čtenáře po celou dobu udržel v napětí a zároveň mu pomocí různých faktických poznámek podal drobné informační zajímavosti, jež dělají celý příběh více reálným. Jeho Seznamka smrti je tedy další z mnoha akčních thrillerů nijak nevybočující ze zaběhnutého standardu, jež potěší především čtivostí a taky dobře odvedeným řemeslem. Víc si u oddechového titulu snad ani přát nejde.
Vadou na kráse je bohužel dosti prostinké vyústění zápletky, na které kápnete v okamžiku, kdy se začne mluvit o umělé inteligenci. To, že hlavním postavám to trvá o něco déle (cca dvě stě stran), je pochopitelné, jsou za to přece placené. Ale že se autor snaží čtenáře tímto způsobem utahat na vařenou nudli, navíc xkrát převařenou, už chápu méně. Ovšem pro někoho je obehraný motiv dobrý motiv. Nebo jsem možná až příliš paranoidní já a automaticky hledám vraha na starých osvědčených místech.

kniha: Saeculum - Poznanski, Ursula
Maitter | ***** | před 109 dny

Byla jsem zvědavá, jestli Saeculum mezi fantasy najdu. Budiž. Může být. Budete číst velmi rychle, protože tak čtivá ta kniha je, a budete se bát, protože atmosféra je perfektně vypracovaná, a pokud jste jako já, už nikdy si Saeculum nebudete chtít přečíst znovu. Je to výborná kniha.

kniha: Měsíční oko - Bray, Libba
trudoš | **1/2 | před 110 dny

Myslím, že anotace na přebalu knihy hovořící o „mnohovrstevnatém, ambiciózním románu spojujícím historii, romanci, napětí, humor a magii v dokonalém celku, který ocení široké spektrum čtenářek, nejen těch dospívajících,“ si malinko zapřeháněla. Ovšem máte-li v oblibě kreslené W.I.T.C.H.ky, užijete si Měsíční oko na sto procent. Vyprávění o dívčím kamarádství, rodinném prokletí a fantastické magii prostě nemůže žádnou malou (či velkou) čarodějnici zklamat.
Naneštěstí nejsem čarodějnice.
Přestože se příběh rozehraje poměrně zajímavě (vraždou hrdinčiny maminky), následný příchod na britský školní internát už provází stagnující zápletka o tom, jak jedna malá holka začala kouzlit, navezla do toho své kamarádky, a pak se jim to vymklo kontrole. Dosti předvídatelný vývoj událostí pak zachraňuje pouze fakt, že Libba Brayová píše opravdu čtivě, takže všechna ta vata se dá alespoň rychle udolat. Tedy vata čítající pouhopouhé čtyři stovky stran, navíc prvního dílu trilogie. Saxana ať pukne závistí.

kniha: Čas oblevy - Brunhoferová, Vendula
Vlask | ** | před 110 dny

Začíná to velmi slibně – jak slibuje anotace tu máme nájemného vraha v akci. Pak se ovšem představí další dějové linie a dobrý první dojem je rychle zapomenut. Autorka evidentně našla díru na trhu a vrhla se na space operu pro příznivce alternativních životních stylů. Takže pokud vám chybí éra hippies, nesnášíte vládu, korporace, militaristy a další podobné opovržení hodné existence, tak tohle je přesně kniha pro vás. Ostatní čtenáři vyznávající vojenská řešení, či jen logiku by se jí měli vyhnout velkým obloukem. Je to vlastně protipól military žánru – lidský vesmír se skládá z neupřesněného počtu planet ovládaných dvěma soupeřícími korporacemi a jednou pirátskou, což je ráj pro všechny občany alternativního vyznání. Korporace jsou samozřejmě přelidněné hloupou masou obyvatel bez vzdělání či perspektiv, na pokraji zhroucení a navíc s neschopným vedením. Naopak piráti jsou technologicky vysoce vyspělá komunita s velmi volnými pravidly a dobráci od kosti ochotní vždy nezištně pomoci nějakými těmi nanotechnologiemi. Jsou tak mírumilovní, že chystají invazi do korporačního prostoru s neozbrojenými loděmi, které navíc postrádají byť jen jedinný záchraný člun. Mohou si to dovolit, protože korporace evidentně nemají vůbec armádu a policie je naprosto neschopná a zkorumpovaná. Takovými narážkami na nenáviděné vládní orgány je kniha prošpikovaná stejně často jako adorace na vojenský život u Heinleina. Bohužel tu navíc máme velké množství nelogických událostí a situací, které se hodily autorce do dějové linie, ale čtenář bude jen nevěřícně kroutit hlavou. Nejkřiklavějším příkladem je nutnost evakuovat několik tisíc obyvatel z planety ohrožené nepokoji – stane se tak až za několik týdnů a jen díky cca 15. osobním luxusním jachtám, které poskytnou boháči napříč korporací. To že ji nemůže provést neexistující armáda je jasné, ale proč ji neprovedou obchodní či osobní lodě s násobně vyšší kapacitou mi není jasné. Zdá se, že v autorčině vesmíru se meziplanetární doprava uskutečňuje jen pomocí zbohatlických osobních plavidel…

Pohodička. Sice se k Harrymu dostávám až v dospělém věku, až po shlédnutí filmů, přesto jsem i z druhého dílu brýlatého kouzelníčka z Bradavic nadšený. Výborně napsané postavy v sedícím prostředí se spoustou originálních motivů v různých směrech, kniha je nebývale čtivá a přímočará na ženskou autorku a navíc, kdo by nechtěl být kouzelníkem, že – ať už je vám 8 nebo 50 ? Jdu s nadšením na Vězně z Azkabanu ( který je mimochodem filmově nejkvalitnější ) a jsem zvědavý, jestli i v knižní podobě bude temnější a posune se od dětského podání – 85 %

kniha: Lyonesse - Vance, Jack
trudoš | ***1/2 | před 111 dny

Upřímně se nedivím, že Lyonesse patří mezi klasiku. Přestože jsem měl možnost seznámit se pouze s první knihou trilogie, autorova literární stylizace do starých legend mě nadchla. Samozřejmě že se s tím nese spousta záporů, které jsou pro rytířské tragédie typické – ať už jde o milion odboček, které jsou samy o sobě zábavné, ale hlavní linii pouze tříští, nebo pestrou škálu postav, z nich každá by si zasloužila vlastní román. Jakmile si však člověk na nešvary zvykne, najednou je to počteníčko jako žádné jiné. Skvostný jazyk, vznosný a květnatý, si průběžně utahuje jak z postav samotných, tak i z celého lidského osudu: „Svatá Uldine se pokusila pokřtít trolla ve vodách horského plesa Black Meira. Byla neúnavná. Troll ji v průběhu jejího snažení čtyřikrát znásilnil, až se nakonec vzdala vší naděje. Po nějaké době porodila čtyři skřítky. První z nich, Ignaldus, se stal otcem hrůzu nahánějícího rytíře sira Sacrontina, který nemohl usnout, pokud nezabil nějakého křesťana.“ Prostě balzám.

kniha: Váleční psi - Bear, Greg
biafra | *** | před 111 dny

Ze začátku se román tváří jako military sci-fi, ačkoliv je podivné, že vzhledem k tomu, že vojáci mají na Marsu potíže byť jen přežít, jsou schopni vést ještě boj s MZ. Přibližně od třetiny knihy se z knihy stává spíše space opera klasického střihu s Velkým Tajemstvím. Příběh je zajímavý a dobře vymyšlený, přesto mi vadily dvě věci: a) psychedelický způsob vyprávění umocněný tím,že vyprávění je psané v přítomném čase; b) hlavní hrdina je idiot. Během svého putování se setkává s lidmi, kteří očividně vědí o zkoumané věci mnohem víc než on, ale nikdy se jich nezeptá. Dokonce i když mu povahu věci zkoušejí vysvětlit, reaguje obvykle „Nerozumím ničemu z toho, co říká“, a tím komunikace končí. Normální člověk se zeptá, Bearův hrdina vše zkoumá na vlastní kůži. Samozřejmě je to autorský trik, který má uchovat dramatičnost děje, ale je to trik dost laciný a dávám za něj hodnocení dolů.

kniha: Těžká planeta* - Asimov, Isaac
Gaarq | **** | před 111 dny

úplné vydání asimovova sborníku jsem si koupil s nadšením a triton si tehdy u mě šplhnul. byl jsem mírně zklamaný patrně dobovým skepticizmem způsobenou absencí asimovových doslovů k povídkám i (možná na dnešní dobu dětinských) rozvíjejících dotazů, ale budiž, alespoň je to celé povídkově. ta ztráta 5 povídek zase nebyla tak ochuzující, žádné pecky mezi nimi nejsou, i když minimálně dvě poctivé a dobré povídky (jeskyně noci a povrchové napětí) a jedna průměrná, byť inspirativní (poslední den, určitě byla v době vydání). zbylé dvě bych klidně oželel. takže krom špatného pejprbeku, dobrý počin.

povídka: Jeskyně noci - Gunn, James Edwin
vyšla v: Těžká planeta*
Gaarq | **** | před 111 dny

tak u téhle povídky je naprosto jasné, proč ji editor prvního českého vydání vyřadil. američané, míroví sjednotitelé světa, ¡no pasarán! povídka je docela ukecaná a balastu je v ní více než dost (autor dovycpávával tam, kde absentuje nějaký děj), ale vyznění, námět i závěr jsou výborné.

povídka: Díry na Marsu - Bixby, Jerome
vyšla v: Ikarie 1991/04; Těžká planeta*
Gaarq | * | před 112 dny

úvod dechberoucí, člověk čeká, co z toho autor udělá a… ono nic. krom neustálého pitomého vtipkování a podivných narážek, pointa je slaboulinká a úplně nenápaditá. těžké zklamání.

slušná spejsoperka z kaluže ;) pár pěkných nápadů na svou dobu (princip osídlovacích lodí), pár méně zdařilých, ale docela to odsýpá a má to hlavu a patu. u téhle povídky si nejsem moc jistý, proč to neudělala do finálního výběru v prvním kole.

povídka: Vybrané partie z programování - Zábrodský, Vladimír
vyšla v: XB-1 2017/03
quinnet | **1/2 | před 112 dny

Na túto poviedku som bol zvedavý, počítače ma bavia a VZ vie občas prekvapiť. Takým či onakým spôsobom. A dočkal som sa ďalšej šialenosti – programátorka s mečom a nemalými bojovými schopnosťami? Svet obývaný čudesnými príšerami, ktoré lákajú bytosti rôznymi druhmi trikov? Trpaslíci s piatimi prstami? Programovanie bez počítačov podobné kúzleniu? Toto všetko tu máme, riadne pomiešané a vrhnuté na úbohého čitateľa. Celkom som si to užil, ale viac ako priemer nedám.

povídka: Země samozřejmosti - Sedláček, Miroslav
vyšla v: XB-1 2017/03
quinnet | ***1/2 | před 112 dny

Takže tu máme prvú svetovú vojnu, ktorá sa nie a nie skončiť, najmä pre mladého vojaka Wernera. Disponuje totiž schopnosťou pres[va5 sa v čase, ktorú, žiaľ, nemá pod kontrolou. Nečudo, že mu neustále hrozí trest za dezerciu. Hlavný hrdina je po zažitých hrôzach úplne otupelý. Navyše je nástrojom ako zvrátiť nepriaznivý výsledok vojny pre vysokého dôstojníka Ludendorffa. MS má rozhodne talent písať zaujímavé poviedky, darí sa mu vytvárať hustú atmosféru, nápad s vojnovou časovkou je tiež dobrý. Koniec ma uspokojil a ja môžem túto poviedku doporučiť každému milovníkovi alternatívnej histórie.

kniha: Pod kupolí - King, Stephen
SONP | ***1/2 | před 112 dny

Pár let předtím, než se strejda Donald stal prezidentem USA a než jsme vůbec u nás doma poznali strejdu Andreje, napsal Stephen King tenhle antipopulistický epos o slabosti většiny a síle menšiny obyčejných lidí, a definitivně se vybarvil coby příznivec amerických demokratů. Scifi prvek je tu jen velmi slabě přítomen a posloužil autorovi jen k tomu, aby na jeho oblíbené americké maloměsto mohl položit kupoli a vytvořil z něj akvárium k pozorování toho lidského hemžení a vzájemného požírání (a občasných kladných vlastností). Velmi chvályhodné, ale muselo mít tohle dílko opravdu 1.000 stran? A to podle doslovu zapracovala mistrova editorka a zkrátila toho dinosaura do přijatelných mezí! To bych ovšem nechtěl vidět, jak to vypadalo předtím. Odboček a rozličných dějových linií tu nejsou desítky, ale snad stovky. Každá z nich je sice obsazena kingovskými postavičkami, takže číst se to kupodivu dá, ale jen s velkým vypětím. Přes sílu knihy byl proto celkový zážitek rozmělněn do tří hvězd, ale to závěrečné komorní finále v závěrečné desetině knihy má u mne pět (růžových) hvězdiček. 70%, ale teď mám fakt chuť přečíst si něco hodně svižného.

povídka: Dům přes ulici - Kubátová, Petra
vyšla v: XB-1 2014/12
yerry | **** | před 112 dny

Pamätám si ešte pecku pod názvom 32 , ktorá nemala chybu a jej ďalšie pokračovania. Toto je ďalší čriepok z autorkou vytvoreného postkatastrofického sveta. Čitateľ nepoznajúci súvislosti asi text veľmi nezhodnotí, ale tomu, čo čítal autorkyne staršie práce asi viac vecí docvakne. Tento príbeh o lekárovi, bordeli, zranenom policajtovi a ghete sa na prvý pohľad javí ako jednoduchý, pre autorkinho fandu však má zvláštne fluidum a čaro. Dal by som aj všetky hviezdy ale „32“ zostáva tridsaťdvojkou numero uno…

povídka: Na křídlech hlavolamu - Kolůch, Jaroslav
vyšla v: XB-1 2014/12
yerry | * | před 112 dny

Brno, cestovanie v čase, ježko v klietke, rubikova kocka, gulička, brnenský vedátor a maďar hovoriaci po slovensky :) Tak to sú ingrediencie z ktorých autor namiešal túto humoresku. Ak by to bolo písané brnenským dialektom, mohlo z toho byť čosi viac ;)

povídka: Xusingar - Zábrodský, Vladimír
vyšla v: XB-1 2014/12
yerry | ** | před 112 dny

Autor ani v tejto poviedke nezaprie svoj štýl kvetnatých viet ale na rozdieľ od jeho predchádzajúcich poviedok vykazuje táto veľmi slušnú konzistenciu a lineárnosť. Celý text sa nesie v štýle etno scifi. Okrem jedného mimozemšťana, ktorý predurčuje príslušnosť poviedky k žánru, ťažiskom príbehu sú tu ľudožrúti a popis ich bežného a sexuálneho, hlavne toho sexuálneho života, zvykov a domácej kuchyne…

Nevravím, že ten text bol zlý, ale na cestopisy akosi nie som…

povídka: Srdce ledu - Šenk, David
vyšla v: Srdce ledu; XB-1 2014/12
yerry | *** | před 112 dny

Trochu akčná a trochu military shortstory o tom, ako pozemšťania bezprácne k lepšiemu pohonu lodí prišli, zdánlivo nepriateľskej vesmírnej rase a o tom, že ak do niečoho spadneš, casta von nemusí byť tá najkratšia… Typicky odpočinkové čítanie ktoré neurazí…

kniha: Vodní nůž - Bacigalupi, Paolo
Madam Brbla | ****1/2 | před 113 dny

Vítejte ve světě, kde je voda vzácností, kde lidé pijí i vlastní přefiltrovanou moč, ve světě paradoxů, kde si bohatí užívají zurčení fontánek, zatímco chudí nemají vláhu ani na osobní hygienu, ve světě, kde se pro vodní zdroje likvidují celá města a ruinují lidské životy po statisících. Čtenář zavítá na jih bývalých USA, především do Phoenixu, jehož vodní práva jsou hlavním (přesto podivně nevýrazným) motorem událostí. První třetina románu je věnována seznámení s ústředními charaktery, poznávání a pochopení prostředí, útočí pocitem zmaru. Děj byl na vedlejší koleji, vše se točilo kolem dojmů: rozklad, (ne)lidskost, právo silnějšího. Jakmile se trojice linií začala protínat, příběh nabral tempo dravé řeky a řítil se až do hořkého finále, které sice nebylo tak drtivé jako v „Dívce na klíček“, nicméně mnoho naděje na změnu k lepšímu v něm pro lidstvo nezůstalo. „Dívka na klíček“ ze mě vyždímala 85% a pyšnila se exotičtějšími kulisami, ovšem „Vodní nůž“ zase nabídl postavy, s jakými se mi lépe ztotožňovalo, zůstanu s hodnocením na stejně vysoké úrovni.

povídka: Poslední den - del Rey, Lester
vyšla v: Těžká planeta*
Gaarq | *** | před 113 dny

lester se pokusil zachytit poslední fázi „soužití“ moderního člověka s tzv. neandrtálci. na svou dobu revoluční představa, v roce 1939 se o věci vědělo dost málo. až na tuto elementární myšlenku onoho spolunažívání těchto dvou druhů, už dnes povídka mnoho nepřinese – je silně limitovaná poznáním své doby. docela chápu, že při českém vydání v roce 1979 už povídka působila značně omšele.

kniha: Město schodů - Bennett, Robert Jackson
snop | ****1/2 | před 113 dny

Dlouho jsem se teto knize vyhybal, protoze nemam moc rad vypraveni v pritomnem case („Turyin se otoci a rekne…“). Ale nakonec jsem to zkusil a nutno rict, ze vse vyse uvedene je pravdive. Vyborna zalezitost.

povídka: Vánoční autobus - Rečková, Jana
vyšla v: XB-1 2014/12
yerry | brak | před 113 dny

Tak opäť jeden unikát, čo som nedokázal súvisle a celý skúsnuť. Je to o akomsi predvianočnom nákupe dôchodcov, plný klišéovitých viet a výrazov. Asi od štvrtiny som to začal vzdávať a preskakoval som najsôr jednotlivé odstavce a keď som videl, že sa to nikam nehýbe, pozrel som koniec a ono to fakt bola len strata času.

Minule som autorke pridal niečo aspoň za profesionalitu s vedomím, že je to ostrieľaná autorka, tentoraz si však nezaslúži ani to. Ak sa niečo tvári ako blbosť, vyzerá to ako blbosť, tak to blbosť je. Bez urážky, pani autorka.

povídka: Odleť domů - Palmer, Suzanne
vyšla v: XB-1 2014/12
yerry | ***** | před 113 dny

Silný individualizmus v konfrontácii s korporátnym klérofašizmom v brutálne silnej kakofónii tónov v tejto balade sa podobajúcej textovej skladbe, ktorá dáva na frak všetkým autoritám a autoritárom. Ak by som bol fašistom, túto poviedku by som zaradil na čiernu listinu a autorka by skončila asi pred niektorým múrom, jednoducho neakceptovateľné… Text je o žene, ktorá sa postaví na jednej ťažiarskej planéte proti korporátnemu systému, ktorý považuje ženy za nádoby na plodenie a rukami sa živiacich mužov za otrokov a výrobné nástroje, proti systému, ktorý fyzicky likviduje svojich oponentov. Poviedka je veľmi aktuálna aj preto, lebo osvetľuje, prečo sa niekto podujme vykonať to, čo hlavná hrdinka.

Dávam 20 hviezd bez ohľadu na to, že mi to hodnotiaci systém neumožňuje :) Škoda, že autorke vyšla len jedna preložená poviedka.

povídka: Kodaňská interpretace - Cornell, Paul
vyšla v: XB-1 2014/12
yerry | *** | před 113 dny

Alternatívna realita, svetové mocnosti 19. storočia, vyspelé technológie, zakrivenia priestoru, politicko-mocenská rovnováha a zvláštny agent. Dianie v tomto autorovom svete tu nadväzuje na jeho predošlé dve poviedky:
Catherine Dreweová
Jeden z našich mizerů se pohřešuje
Pričom tá druhá zmienená sa mi zdala byť o čosi pútavejšia a lepšia. Kodaňská interpretace u mňa opäť klesla do priemerných hodnôt. Trpí totiž čiatočnou neprehľadnosťou a prekombinovanosťou v subjektívnej rovine, je dosť možné, že moje mozgové závity sú už dosť opotrebované a zišlo by sa ich trochu prerezať závitnicou. Jednoducho tento alternatívny svet mi akosi nesedí po estetickej ani zážitkovej stránke…

povídka: Noc - Stuart, Don A.
vyšla v: Těžká planeta*
Gaarq | ** | před 114 dny

tak u téhle povídky se ani nedivím, že vypadla z výběru v prvním vydání. na svou dobu přináší pár super zajímavých nápadů – antigrav, časoprostor a velký krach kombinovaný s tepelnou smrtí vesmíru. minimálně to posledně jmenované bylo v době publikování povídky žhavou novinkou (hypotéza velkého krachu anglicky publikována až 1934) a autor se odvážně pokusil si takovou situaci představit, jenže dílko je stylisticky děsivé – ukňourané, bolestínské, samá emoce a nic kloudného. odpouštím autorovi spoustu fyzikálních nesmyslů, které potřeboval pro konstrukci zápletky, ale kdyby toho aspoň byla hodna! to ta povídka, jejíž jméno i autora jsem úspěšně zapomněl, kde chodí s kýblem ven pro zmrzlý vzduch, byla alespoň vtipná.

kniha: V pasti - Malerman, Josh
trudoš | *** | před 114 dny

Vítejte v blíže neurčené současnosti, ve které lidstvo pekelně strádá. Proč? Protože „něco“, co stačí jen zahlédnout, nevybíravě kosí tady i tam, aniž by kdokoliv tušil důvod. Jedinou účinnou obranou jsou zaslepené oči. A teď dělejte hrdinu.
Jak si spisovatel Josh Malerman nastavil pravidla, tak vypadá i celé jeho vyprávění. Vlastně nejde o víc, než že se matka se dvěma dětmi snaží přesunout z bodu A do bodu B, a to pěkně poslepu. Jak elementární, nebýt postapokalyptického světa, do kterého civilizace za dobu čtyř let nezvratitelně upadla. Do pozadí celého problému ovšem není čtenáři umožněno nahlédnout. O to tu však nejde. Tím největším nepřítelem je zde fantazie, která v těch nejvypjatějších momentech vytváří ty nejděsivější obrazy.
Jenže všechno, co je na knize fajn, je zároveň její slabinou. Motiv bez debaty výborný, ale kompaktnost a gradace nic moc. Škoda, že se autor přes jazykovou bravuru nedokázal vyhnout očekávaným zvratům a i při vší té nápaditosti něčím zásadním nepřekvapit.

189101112131415161718poslední (606)24207 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu