RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

11011121314151617181920poslední (605)24198 příspěvků celkem
povídka: Recidivista - Dozois, Gardner Raymond
vyšla v: XB-1 2014/11
yerry | ***** | před 117 dny

Postkatastrofický, pomerne akčný a tak trochu ironický vypaľovák. Tu si človek vytvorí svojich bohov sám na svoj obraz emočne niekoľkonásobne umocnených. A stáva sa len obyčajnou hračkou v rukách umelej inteligencie a to všetko za treskotu počas nárazu dvoch kontinentov na seba. Euroázia to napáli do Ameriky. Všetko sa to naviac deje v ohromne zrýchlenom slede. Čo s tým? Beznádejná situácia pre človeka … a tu je ten aspekt, keď človek prejaví prevahu v jednej jedinej pre UI nepodstanej veci, vo všetkom ostatnom má UI nespočetne-násobnú prevahu. Je to jedna z tých vlastností, ktorá nie je príliš logická…

Toto bola docela pecka a ten záver bol priam ukážkový…

kniha: Hraniční válka - Asher, Neal
furunkl | ***** | před 117 dny

Dokonalý závěr série o agentu Cormacovi. Snad to autor nezkazí nějakým pokračováním. Po rozpačitých prvních dvou dílech, přišel výtečný Mosazňák a série nabrala obrátky. Hraniční válka se hravě vyrovná i Stahovači. Co začalo V pavučině jako lokální vyšetřování, vyvrcholilo zde událostmi ovlivňujícími celý známý vesmír. Sešla se zde většina aktérů předchozích dílů a vývoj Cormaca dospěl do nových dimenzí. Zatímco Stahovač se dá číst samostatně, Hraniční válka bez předchozích dílů nevyzní tak monstrózně. Jako první knihu od Ashera jsem četl Stahovače a byl jsem nadšen. Po Cormacovské sérii si ho přečtu znovu, protože Hraniční válka posunuje Polity Universe do zcela jiné perspektivy.

kniha: Těžiště - Douglas, Ian
biafra | ***1/2 | před 117 dny

Douglas pokračuje ve stylu prvního dílu – a asi právě to mi trochu vadilo. Zatímco první díl okouzlil pestrostí nových nápadů, ve druhém se s nimi pracuje dál, aniž by cokoli zásadního přibylo. Snad Douglas něčím překvapí v dalších dílech. Bitva byla dobrá. Některé dějové linky zůstaly naprosto nedotažené. Je třeba také přistoupit na klišé žánru: skvělá armáda vs. špatní politikové. Celkově: příjemné oddychové čtení na dovolenou.

Film jsem viděla jako první a od prvního záběru na Mloka Scamandera (v podání Eddieho Redmayne, kterého zbožňuji), jsem věděla, že se mi to musí líbit. Taky že jsem filmu a jeho nádhernému příběhu propadla :-D Musím dát plný počet, to prostě jinak ani nejde. Kniha, která je psaná formou hry, se četla takřka sama. Příběh vás opět vtáhnul do magického a krásného světa čar a kouzel, vytvořeného Rowlingovou. Bylo to milé, strašidelné a při čtení jsem měla chuť sama vejít do příběhu :-) Další plusík za překrásné grafické zpracování knihy, které z ní dělá klenot a který bude pyšnou ozdobou každé knihovny.

povídka: Sedmý dopad - Irvine, Alexander
vyšla v: XB-1 2014/11
yerry | *** | před 117 dny

Postkatastrofická poviedka o jednom chlapcovi, ktorý tu vystupuje aj už ako starý muž. Mesiac sa rozpadne a jeho úlomky dopadajú na zem, pričom spôsobujú katastrofu. Príbeh o potulných hercoch a razprávačoch je vsadený do USA, ktoré sa tu rozpadli na niekoľko viac či menej náboženským fanatizmom zasiahnutých teritórií. Knihy sú tu úplné tabu, ak nejakú vlastníš riskuješ guľku od misionára a to v tom lepšom prípade. Napriek tomu niektoré knihy pretrvávajú…

Žiadnych 451 stupňů Fahrenheita od Bradburyho to síce nieje, skôr taká klasická postapokaliptická trochu nostalgická pohodička, ale nečítalo sa to vôbec zle. Nič mimoriadne to taktiež ale nebolo…

kniha: Konec civilizace - Huxley, Aldous Leonard
akustik | ***** | před 118 dny

Srdce mi plesalo s úsměvem na tváři a občas mně z toho bylo taky docela blivno. Brave new world je velice ošklivou ale sugestivní představou o tom, jak by mohla fungovat lidská společnost a na jakých zvrácených hodnotách by mohla stát. Každopádně mě napadlo, že bych se chtěl docela potkat s člověkem typu pan vrchní řídící Mustapha Mond. Těch otázek na něj bych měl víc než pan divoch John, který, leč to myslel dobře, tak byl vlastně taky magor, naprostý protipól Huxleyho ideálistické společnosti. Obě varianty ale mají od ideálu daleko.

kniha: Rudý úsvit - Brown, Pierce
ippokorny | nehodnoceno | před 118 dny

V knize létají obyvatelé Marsu pomocí gravibot, tedy jasný motiv sci-fi. A jak se píše v druhém komentáři, třeba „sadistický“ popis „dábelského tance“ (známého i z filmu Tenkrát na Západě) asi není vhodný pro náctileté, tedy pro „citlivou“ „generaci sněhových vloček“, viz https://en.wikipedia.org/wiki/Generation_Snowflake či přímo české texty, např. viz https://xman.idnes.cz/mikroagrese-univerzity-varovani-trigger-warnings-f8b-/xman-styl.aspx?c=A170527_130919_xman-styl_fro

kniha: Řád racrianů - Fuxa, Patrik
Lucc | brak | před 118 dny

Přemýšlel jsem, jak to ohodnotit, ale když je kniha tak špatná, že ji nedočtu, asi mi nic moc jiného nezbývá. Skončil jsem asi u 50 strany a nemám sílu dál. Není to TAK špatné, jen to prostě není DOST dobré. Na knize je moc poznat mládí a nevypsanost autora. Vkopíruji sem poznámky, které jsem si při čtení udělal:

Protiřečí si – v jednu chvíli mluví o několika historických případech využívání látky světla, v příští mistr Soiren neumí říct, jak se projevuje, protože nebyla dostatečně otestována, aby hned nato uvedl 2 příklady dokonalého využití.
Dobré popisy. V nich se nejvíc projeví autorův zápal – popis generátoru vč. kresby.
Opakuje se. Laurien vysvětlí, co bude dělat a autor to znovu shrne.

povídka: Polský chlapec - Card, Orson Scott
vyšla v: První setkání
ladynka | **1/2 | před 118 dny

Dílem zajímavé vyprávění a dialogy, zbytek strašná demagogie.

kniha: Čas mrtvých - Kulhánek, Jiří
Madam Brbla | **** | před 118 dny

V době prvního vydání jsem byla akcechtivé mládě a Kulhánkovy knihy dokázaly spolehlivě ukojit mé touhy po nezničitelných hrdinech, co se brodí v krvi nepřátel a přitom sarkasticky hláškují. Uběhlo osmnáct let a já zjišťuji, že něco z toho krvežíznivého cucáka ve mně zůstalo – ještě pořád mě dokáže zaujmout smršť přepálené, bezhlavé akce, pokud v ní nechybí humorný nadhled. Tedy neplácala jsem se do stehen v záchvatech smíchu, ovšem v průběhu četby mě skoro neopouštěl vnitřní úsměv, který mi občas dokonce pohnul mimickými svaly. Zkrátka jsem se poklesle bavila a pravděpodobně brzy sáhnu po dalším dílu, kdyby jen ze zvědavosti, jestli se do zvuků střelby, výbuchů, hučících plamenů, praskajících kostí a šplouchajících vnitřností vrátí (SPOILER ALERT!) Elvira, Hnusák a pées. A jestli někdo konečně oddělá Veroniku. 75%

Smíchání tématu Měsíčků a samotného Říjnova příběhu mi moc nesedí, tak odlišné, tak nesourodé, nevyladěné. Měsíčci jsou legrácka, oddychovka, příběh je atmosférický, bravurní, melancholický, mrazivý. Ne, nefunguje to dohromady, ale je to výborné.

povídka: Labutí píseň - Candar, Lady
vyšla v: Drakobijci 8
Ascella | **** | před 118 dny

Téma z pohádek a legend, básnicky uchopené, procítěné. Poezie v próze, city a pocity prodchnutá. Pochmurné az hororové, konec mne mile překvapil. Celek se velmi dobře čte. Až mne překvapilo, jak kvalitní dílo lze najít v soutěžních pracích… Příjemné. Kdyby byla Píseň vyladěnější do detailů, neváhala bych dát 5*.

kniha: Ukolébavka - Palahniuk, Charles M.
trudoš | **** | před 118 dny

Ukolébavka má sice ke Klubu rváčů daleko, ale základní myšlenky Chucka Palahniuka zůstávají stále stejné. Společnost zaměřující se na konzum a osobní pohodlí není úplně košer, nemluvě o faktu, že v některých částech světa má lidský život menší hodnotu než bedna s pohyblivými obrázky. A to že moderními kazateli se často stávají osoby zcela postrádající morálku, taky jednomu nepřidá. Ale co, život je takovej a jinej už asi nebude a dělat si iluze o tom, že dříve to bylo lepší, není nejlepší cesta k osvícení. Právě v tomhle mi autor vyhovuje, jeho cit pro dělání z malých témat velké a naopak. I když je pravdou, že jeho nekompromisní sarkasmus je občas přes čáru a morbidní nadsázka za hranicemi únosnosti. Není to zrovna optimistické čtení, protože vyprávění nenabízí snadná řešení a už vůbec ne konkrétní odpovědi. Ale rozhodně přinutí čtenáře se zamyslet, což není nikdy na škodu. Základní otázka totiž zní: „Kdybyste měli tu moc spasit svět, udělali byste to anebo byste jej raději ovládali?“

kniha: Denní hlídka - Lukjaněnko, Sergej
Vasiljev, Vladimir
Methat | ****1/2 | před 119 dny

Dostal som to, čo som od knihy očakával. Síce prvá poviedka bola kvalitatívne horšia a bola akoby vytrhnutá z upírych denníkov (alebo Tvajlajtu) pre -násťročných, druhá bola po všetkých stránkach dokonalá. Akčná jazda ako sa patrí, kedy neviete, čo od hlavnej postavy očakávať. Čitateľ už z predchádzajúcej knihy vie, ako funguje svet a šero, pozná postavy a jednotlivé strany, a tak si túto jazdu môže užiť bez zbytočných filozofovaní a vysvetľovaní. Kráľovsky som sa bavil.

Tretia časť bola skôr uzatvárajúca a neutrálna. Som zvedavý na poslednú tretiu knihu z trilógie.

kniha: Hry Nemesis - Corey, James S. A.
pruss | **1/2 | před 119 dny

Velice málo scén, které mi zůstanou v paměti. Chyběla nosná myšlenka, které by držela příběh. Rozpad děje na čtyři části podle členů posádky mi nepřipadá šťastný. Celkově to vypadá jen jako příprava k velkému finále.

kniha: Pomníky zimy - Hlávka, Jan
Vybíralová, Jana
trudoš | ****1/2 | před 121 dny

Na to, jak Tenký led skončil dramaticky, pokračování kupodivu zpočátku akce příliš nenabídne, ovšem o to akčnější je finále. Jenže všechno to přehazování horké brambory je tu v podstatě jen proto, aby mohl být proveden drobný podfuk, což v rámci počtu stran jednoduše zabolí. Alespoň v případě, že čekáte rapidní posun vpřed. Já si však už při předchozích dílů zvykl na rozvláčné popotahování zápletky, takže v důsledku můžu shrnout dojmy do dvou slov – naprostá spokojenost.
Osobně si nejvíc cením linie v neprozkoumaném prostoru, protože chladný vesmír a záhady minulosti, to je prostě moje. Škoda jen, že téhle kosmické dobrodružce se věnuje nejméně pozornosti. Naopak politické a špionážní pletichy mezi Algorem, Viridianem a Menabaranem hrají prim, jenomže nepředvedou nic, z čeho by si člověk sedl na zadek (kromě závěrečné interakce). Navíc potěší odkazy na pozadí celého konfliktu táhnoucího se už od evakuace Země, což sérii konečně dává pevnější tvar.
Takže hurá, jde se čekat na další díl.

kniha: Tajemství katakomb - Egeland, Tom
trudoš | ** | před 121 dny

Chybou bylo, že jsem k Tajemství katakomb přistupoval stejně, jako k ostatním románům Toma Egelanda. Jenže ono ejhle, tvůrce tentokrát zacílil na úplně novou skupinu čtenářů. Na puberťáky. Což není primárně špatně, naneštěstí výsledek jeho práce je na můj vkus dost podprůměrný, nesoucí se v duchu knižní řady Mladý Indiana Jones. A co se týče řemeslné kvality, v ničem si s ní nezadá.
Uznávám, že mé hodnocení není z věkového hlediska úplně adekvátní a jako dobrodružný úvod do světa archeologie, symbologie či historie funguje román v rámci adolescentů poměrně slušně. I když autorovo nutkání dělat z dospělých za každou cenu idioty a z mládežníků malé génie, mi moc nepřidalo. Ovšem ta zápletka… Že je hodně primitivní, by ani nevadilo, nebýt finále à la deus ex machina, což bytostně nesnáším. Světu hrozí zkáza a Bůh ho zachrání, no paráda.
Výhodou je, že celé to čtení je skutečně hodně krátké, navíc rozkouskováno množstvím ještě kratších kapitol. Jinak ale na úrovni tvorby Thomase Breziny.

Mimozemšťania ovládnu Zem, život ľudí sa zlepší a je relatívne kvalitnejší. Autor tu konfrontuje tradičné hodnoty na príklade írskeho vzdoru voči nanútenej autorite a národnej hrdosti s modernými materálne orientovanými hodnotami, keď človek zažíva vykorenenie a osamelosť. Hlavný aktér do čohosi spadne vďaka prenikavým zeleným očiam jednej ľudovej írskej speváčky, bude musieť vyriešiť vnútornú dilemu…

Poviedke nemožno uprieť presah mimo žáner, napriek kvalitnému textu však neprináša nič nové, čo by tu už nebolo…

kniha: Hry Nemesis - Corey, James S. A.
Vlask | **** | před 122 dny

Poměrně málo akční díl, kde se minimálně střílí, ale i přesto si drží vysokou úroveň napětí. Dost podstatně mění rovnováhu sil a ukazuje, jak vypadá opravdu nepovedená dovolená (i když minimálně jeden účastník by možná nesouhlasil). Bohužel je to díl neuzavřený, vrací do hry několik starých postav a rozvíjí příběh pro následující knihy.

kniha: Newyorské blues - Brown, Eric
Madam Brbla | **1/2 | před 122 dny

Návrat do New Yorku nedaleké budoucnosti byl přesně tak plný klišé a zoufale neoriginální, jak jsem se po prvním dílu série „Virex“ obávala. Noir detektivka sice má mít určité klasické ingredience, ale pokud autor nedokáže vytvořit zajímavé postavy a příběhem nudí, pak je to pro čtenáře ztráta času. Hal Halliday má nový případ: najme si jej slavná herečka, aby vypátral její pubertální sestru. Detektivní linie je poměrně slabá, náznaky akce ničím nestrhnou, postavy se občas chovají nelogicky a co je nejhorší, všechny mi byly naprosto ukradené. Charaktery bych rozdělila do tří kategorií: zbytečné (policisté + padouchovi poddaní), otravné (všechny vystupující osoby ženského pohlaví), lhostejné (hlavní hrdina + všichni ostatní). Co dodat? Nezáživné až toporné dialogy, citové problémy Hallidaye a jeho mladistvé schovanky na přesdržku, nápady v souvislosti s budoucími technologiemi nulové, nebo přímo působící jako ze zlatých sedmdesátých (neomluvitelné pro SF knihy vzniklé ve 21. století). I kdyby byl překlad (včetně redakční práce) bezchybný, což není, dojem z „Newyorského blues“ by se tím nevylepšil. Velmi vlažný zážitek, ani solidní Doležálkova obálka tentokrát nezvedne hodnocení nad šedivý průměr. 50%

Opäť jedna obsahovo trochu nevyvážená poviedka. Autorka nakúsla príliš veľa tém, všetky ich však nechala vyznieť akosi do prázdna. Tak máme tu znečistené Francúzsko smerujúce k ekologickej katastrofe, kuchára, ktorý sa v svojom remesle vyzná, nedoriešené vzťahy, človeka prebudiaceho sa zo syndrómu SOS, aj cestu na Pluto za obsolvovania kryogenického spánku, v priebehu ktorého došlo k akejsi kontaminácii…

Autorkin štýl pritom vôbec nie je zlý. To, čo píše, podáva zaujímavým spôsobom. V konečnom dôsledku na mňa poviedka pôsobila dobrým dojmom.

povídka: Vzpoura ve věku hojnosti - Seiner, Hanuš
vyšla v: XB-1 2014/10
yerry | ***** | před 123 dny

Ak sa citiš niekedy akýsi zoslabnutý po tom, čo si ľahneš do postele pootvor oči a v samotnom kútiku svojho periférneho videnia možno zbadáš tieň. Nemusí to byť vôbec prelud. Možno práve na tebe parazitoval človek z veľmi vzdialenej budúcnosti, resp. to v čo sa človek pretvoril. Máš len chabú nádej, že na tebe bude parazitovať zástanca symbiontizmu, v prípade že na tebe parazituje zástanca parazitzmu, máš smolu.

Teda poviedka je o nie príliš optimistickej budúcnosti ľudstva, kedy je už človek nútený priživovať sa na sebe samom v rôznych časoch a storočiach, to naše nevynímajúc.

Autor očividne píše stále lepšie a lepšie a myslím, že tento text bol klenot najvyšší, ktorý ozdobil toto číslo XB-jednotky. Výborné, doslova dych berúce ;)

povídka: Nekonečně křehká, neskutečně cenná - Žlebek, Jan
vyšla v: XB-1 2014/10
yerry | **** | před 123 dny

Docela zaujímavo podaný boj s alzheimerom pomocou stimulácie mozgových buniek a fantastických predstáv. Takto som to aspoň pochopil. Spočiatku sa to tvárilo ako riadna akcia s kvalitným a farbistým opisom. Zaujímavé je to skĺbenie tej akčnej fikcie a reálneho chorobného stavu. Boj zostáva hrdinským bez ohľadu, aký typ nepriateľa máš pred sebou, dôležité je postaviť sa tomu… U mňa veľmi dobré…

kniha: Koruna v ohrožení - Feist, Raymond E.
Speedemon | *1/2 | před 123 dny

Moje trpělivost s autorem je už opět u konce. Začátek byl ještě fajn, ale děj se dal napsat do jedné kapitoly a ne to roztáhnout do celé knihy. A když už autor rozjede apokalyptickou blížící se válku tak ať proboha neřeší, kdo se do koho zamiloval a kdo má větší nárok na trůn. Tady se blíží zánik celého vesmíru a my většinu knihy sledujeme venkovana, který se zamiloval do princezny. To by se jeden zbláznil! Chtělo by si to vybrat čemu se teda věnovat, protože oboje za mě utáhnout nejde. Doufám, že v dalším díle všichni natáhnou brka a bude pokoj :)

kniha: Pomníky zimy - Hlávka, Jan
Vybíralová, Jana
knedle | **** | před 123 dny

Kvalita shodná s druhým dílem – na první díl to nemá. Ale přečteno za 3 dny, což je v rámci mých možností (a výběru knih) něco, co se pár let nestalo.

Ve zkratce:
Algor – vlastně nuda, příprava na finální (od druhého dílu očekávanou) akci není ničím vyjimečná
Menabaran – špiónská část byla jediná, kde jsem při čtení přeskakoval slova či části vět
Viridian – jen pro doplnění skládačky
Newell/spacetrip – nejlepší, jo – pár jiných děl se vám při čtení vybaví, ale i tak – nejzábavnější, nejnapínavější, občas i překvapivé

navzdory všemu negativnímu se to čte výborně a už se těším na čtvrtý díl, který má lehce narýsované obrysy, jež nebyly ve dvojce zcela vůbec vidět…

kniha: Kniha posledního soudu - Willis, Connie
trudoš | ***** | před 123 dny

Je těžké nezaujatě mluvit o knize, která získala tolik cena jako tato. Člověk má až strach, aby nebyl buď za blbce nebo za inťoše. Ale když vás příběh strhne natolik, že nepřestáváte s četbou ani ve tři ráno, kašlete na nějaké literární předsudky. Protože Kniha posledního soudu je kromě všeho především neskutečně napínavou záležitostí. Přitom zápletka neoplývá převratným nápadem či zádumčivou myšlenkou. Je prostě jen dobrá. A to bohatě stačí.
Connie Willisová v sobě nezapře skvělou vypravěčku, díky čemuž má šanci zaujmout jak skalní fanoušky sci-fi, tak klasický mainstream. Nezabývá se sáhodlouhými úvody, stejně jako funkčností kdejakých vynálezů. Pouze s přesností metronomu graduje dvě dějové linie, v nichž nejde ani tak o záchranu světa, jako spíš o život jedné ztracené cestovatelky časem. Do toho autorka občas přijde s vtípky na pokračování, které jsou tak nečekané, že vás často nachytají nepřipraveného. A to, že má román na krku už dvacet let, si při všem tom shonu ani neuvědomíte.

kniha: Příslib krve - McClellan, Brian
ladynka | *** | před 123 dny

Vícero dějových linií u různých postav zajišťuje celkem bohatý děj, napínavé situace a přináší také několik zvratů. Nejzajímavější je zde původní prvek magie – střelný prach a jeho možnosti a schopnosti lidí, kteří jej mohou ovládat. Zbylé magií nadané postavy mi tak nějak přijdou jako dané dohromady z jiných fantasy (pro srovnání – z poslední doby nejoriginálnější magii měl Světlonoš a Kronika Královraha). Poměrně zajímavá se jeví také výchozí situace (převrat), byť mi až tak moc nesedly postavy. Hlavní hrdina střídá polohy idealisty a pragmatika a bohužel naivni idealismus převažuje. Taniel má komplex méněcennosti, je to feťák a slaboch a jeho postava se nikam nevyvíjí. Adamat jednáním zklamal. Postavy mají nějakou minulost, ale vynoří se zde již hotové a nijak se nevyvíjí (kromě jedné dívky, která si rozmyslí svůj naplánovaný čin). Podstatnou část knihy tvoří obstojné ale nikoli ohromující pátrání, intriky, zrady a překvapivá odhalování. Bohužel tohle všechno mi připomíná spíš nesmělé hrátky. Oproti Weeksovu Světlonoši je to jako rozdíl mezi dámou a šachami.

kniha: Královna ohně - Ryan, Anthony
ladynka | *** | před 123 dny

Zklámání. Veškerý děj je hrozně roztahaný. Postavy si projdou nějakými útrapami, aby se ty nejdůležitější sešly na konci, ale vesměs ve stejném stavu, žádné změny, žádný vývoj. Změna je v postavách mezi druhým a třetím dílem – respektovaný velitel Vélin je hrozně nevýrazný, Réva je svým dogmatismem stejně otravná, jen u Lyrny se objevují jakési náznaky budoucího kvalitního psychopata, ale nikam to nedospěje. Polovina postav by mi ani nechyběla. Největší slabina je v připomenutí několika věcí, které se ovšem nijak nevysvětlí nebo nějak nevyústí (Píseň krve, Šerin). Závěr podivný a nepochopitelný – jak to bylo mezi Spojencem, Erlinem a jak nakonec skončil jejich příběh.

povídka: Jube : část pátá - Martin, George R. R.
vyšla v: Trumfová esa
louza | **** | před 124 dny

Propletenec povídek Jube, Do dalšího pokolení a Ďábelské mince. Hrdina upadá do osidel tajemné sekty.

povídka: Zimní chlad - Martin, George R. R.
vyšla v: Trumfová esa
louza | ***** | před 124 dny

Výtečná povídka z pera mistra Martina, který poskytuje čtenáři reálný pohled na jednoho z hlavních es – želváka. Tklivý příběh s nahořklým koncem je tím pravým pro super hrdinu bez bázně a hany. Skvělý text.

povídka: Do šestého pokolení - Epilog - Williams, Walter Jon
vyšla v: Trumfová esa
louza | ***1/2 | před 124 dny

A tajemný mimozemský artefakt znovu mizí…

povídka: Jube : část čvrtá - Martin, George R. R.
vyšla v: Trumfová esa
louza | **** | před 124 dny

Jube je skrze svůj boj za záchranu světa nucen dát všanc svoji identitu.

povídka: Kdyby pohled zabíjel - Simons , Walton
vyšla v: Trumfová esa
louza | ***1/2 | před 124 dny

Povídka navazující na střípek z předchozí sbírky, jejímž hrdinou je eso roznášející smrt. Text se odehrává na pozadí povídek Jube, Do dalšího pokolení a Ďábelské mince. Figuruje v ní tajemná sekta pasoucí po mimozemském artefaktu.

povídka: Jube : část třetí - Martin, George R. R.
vyšla v: Trumfová esa
louza | **** | před 124 dny

Mimozemské invaze je konec. Ale jen dočasně. Což si ovšem uvědomuje jen Jube…

povídka: Do šestého pokolení - Část druhá - Williams, Walter Jon
vyšla v: Trumfová esa
louza | ***1/2 | před 124 dny

A situace se dál zamotává, v bitevní vřavě se ztrácí důležitá součástka z Jubeho lodi. Najde někdo tajemnou bezdomovkyni s klíčovým předmětem v tašce?

povídka: Do šestého pokolení - Část první - Williams, Walter Jon
vyšla v: Trumfová esa
louza | ***1/2 | před 124 dny

Autor přivádí mezi žolíky a esa zbrusu nového hrdinu – androida z pera českého vynálezce Trávníčka, pomáhajícího čelit invazi z vesmíru.

povídka: Kdybychom je neměli - Pacas, Jan
vyšla v: XB-1 2014/10
yerry | brak | před 124 dny

Neskutočne dlhá a neskutočne nudná poviedka o dvoch chlapcoch, premenovanej ulici a nacistoch. Hodiaca sa skôr do mládežníckeho časopisu zo 70. rokov minulého storočia. Politická servilnosť a spústa siahodlhých dialógov doslova o ničom. Jednoducho tapeta ako hrom. Za čítanie takýchto vecí by mali normálne platiť ;)

P.S. Sakra, dodatočne si uvedomujem, že poviedka sa nachádza v hororovo ladenom čísle XB-éčka. Teda, bol to fakt „horor“ ;)

kniha: Písně temných věků - Jireš, Ondřej
trudoš | ***1/2 | před 124 dny

Ondřej Jireš tentokrát představuje antologii povídek historické fantasy. Naneštěstí se zdá, že subžánrové mantinely překvapivě sebraly mnohým autorům vítr z plachet. Místo gejzíru imaginace dojde na pár fantaskních motivů a vypointované závěry ustupují řemeslným koncům. Ovšem literární stránka, to je jiná věc. Díky výběru ze spisovatelské elity se prakticky nedočkáte jediného případu, kdy by vás čtení nebavilo pro samotnou stylistiku. Jaroslav Mostecký, Leonard Medek, Františka Vrbenská i všichni další směle dokazují, že oblibu si nezískali náhodou. Osobně mě pak zaujaly především tři texty – kouzelná Řeka Alexandry Pavelkové, zábavní Přátelé se neopouštějí Jany Šouflové a do třetice akční Strážce hvozdu Juraje Červenáka.
Na závěr musím ocenit ještě dvě třešničky. Vsuvky od Veroniky Válkové jsou takovým historickým souhrnem skutečných událostí, jež netradičním způsobem doplňují samotné povídky. A pak samozřejmě výtvarné zpracování Jany Šouflové, která zase jednou odvedla precizní práci.

kniha: Simulakra - Dick, Philip K.
Polinius | *** | před 124 dny

Bohužel anotace na zadní straně obálky prozrazuje úplně všechno a nic více se v celé knize nestane. PKD je stále geniální, ale přesto se nejde ubránit dojmu, že jde jen o další příběh ze světa, který používá všechny prvky které už od PKD známe.

Povídka má potenciál, ale není plně využit. Četl jsem ji ve sbírce Rigor mortis v jiné sbírce nemusí tak čnět a proto má průměrné hodnocení.

V oblasti matematiky je průměr 50% v oblasti hodnocení a recenzí je bohužel průměr u 70 – 50% :-) > :/

11011121314151617181920poslední (605)24198 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu