RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

11011121314151617181920poslední (612)24458 příspěvků celkem
kniha: Pes, kocour a sirotek - Kalenda, František
MartinJ | *** | před 124 dny

Napínavá a současně i celkem vtipná kniha spíše pro děti (četli jsme s 9-ti letou dcerou). Jinak docela vážný a napínavý příběh o putování Martina, který přijde náhle o celou rodinu a musí se starat sám o sebe, je vtipně prokládán glosy mluvících zvířat. Zvláště kocour Róza stojí opravdu za to.

Minimálně jednu hvězdičku bych strhnul za závěr (poslední dvě stránky), který mi dojem z celé knihy poněkud pokazil a který se zbytečně pouští do nadpřirozených vysvětelní, i když by se podle mě realistické vysvětlení bývalo hodilo více. Za to bych jednu * ubral.

Na druhou stranu jsem už dlouho neviděl knihu s tak pěkným grafickým zpracováním, za to by si Pes, kocour a sirotek klidně jednu hvězdičku navíc zasloužili (takže zejména pro mladší ročníky klidně 4*).

kniha: Ordál - Kalenda, František
MartinJ | **** | před 124 dny

Kniha se dobře čte, hlavní hrdina je sympaťák. Má se jednat o středověký detektivní příběh. Detektivní linka není nijak silná, ale záhada, jejíž rozuzlení alespoň malé překvapení přichystá, na čtenáře čeká a místy je kniha díky tomu docela napínavá. Jsou tam vlastně dvě dějové linie, jedna u Samuela doma, druhá u jeho strýce. Ta první by si určitě zasloužila více pozornosti a zůstalo v ní námětu možná na celý další díl, tak uvidíme, jestli autor nemá s odvážným Samuelem a sličnou Erzsébet ještě nějaké plány. Tahle dvojice dává tušit, že se dočkáme i romantiky a lásky. A skutečně, dojde jak na pubertálně rozpustilé, tak na dospěle vážné zamilované scény. A ještě musím zmínit až hororové pasáže a někdy až příliš drsné historky o sadistickém dědovi Erzsébet. Skoro je až s podivem, co všechno se do takové útlé knížky vešlo.

I když kniha cílí spíše na čtenáře ve věku Samuela (což už není můj případ :-) i tak za mě 4*.

kniha: Konec kruhu - Egeland, Tom
trudoš | ***1/2 | před 124 dny

Dvě věci se norskému spisovateli Tomu Egelandovi upřít nedají – má talent vyprávět a má to v hlavě srovnané. To první pochopíte v průběhu deseti stran, to druhé oceníte v závěrečném doslovu, ve kterém mluví o fabulačním kouzlu konspiračního thrilleru.
Konec kruhu si tak mou oblibu získal se vším všudy – správně trhlá hlavní postava, ich-forma vyprávění, mystická zápletka. Bohužel po sympatickém rozjezdu se do konce příběhu už spíše polemizuje, než že by probíhala nějaká akce. I sám autor přiznává, že jde o román o zločinu bez zločinu, což se na něm dost podepisuje. Archeolog Bjørn Beltø sice hned zkraje uzme padouchům tajemný artefakt, jenže následně jen chodí z místa na místo a ptá se všech možných individuí, co že by ve schránce mohlo být. Ano, on ji celou dobu neotevře – vnitřek by mohl dojít úhony.
Díky tomuhle nedostatku u mě kniha dost klesla, to ale nic nemění na tom, že jste-li již přehlceni Robertem Langdonem nebo agentem Pendergastem, můžu ji s čistým svědomím jen doporučit.

kniha: Rajské fontány - Clarke, Arthur C.
Durgas | **** | před 125 dny

Skôr kronika budovania, ako nejaký veľmi dejový príbeh, čo prvej polovici hodne uberá na pútavosti. Orbitálny výťah je ale môj obľúbený koncept, takže mne to stačilo. Druhá polovica je už lepšia a posledná časť s (SPOILER) haváriou je už naopak pútavá a napínavá dosť.

kniha: Slyším tě všude - Willis, Connie
jirikk | ****1/2 | před 125 dny

Willisová zejména v první části románu používá svou oblíbenou techniku, k dokonalosti přivedenou zřejmě v Rokli šeré smrti – hrdinka neustále něco nestíhá, zběsile pobíhá (především v labyrintu chodeb firmy, kde pracuje), pronásledována jak kolegy (respektive především koleginěmi – drbnami), tak opravdu vlezlými členkami vlastní rodiny. Přeci jen se ale řeší poněkud méně závažné téma než je smrt, které se věnují její majstrštyky (Rokle a Kniha posledního soudu), snad proto účinek knihy není tak absolutně drtivý. Přesto patří tradičně ke špičce, je jen škoda, že v překladu známe z jejího díla pouhou menšinu.

kniha: Ostré stříbro - Abnett, Dan
Speedemon | ***1/2 | před 125 dny

Za mě spokojenost. Je to pořádně špinavé a krvavé jak se na W40 sluší a patří. Postavy mám čím dál radši a proto je škoda, že se blížím k poslednímu vydanému dílu v češtině a pak budu muset čekat. Když pominete nějakou hlubší logiku (viz komentář nade mnou), tak se budete dobře bavit protože díky tomu je každá kniha trochu jiná a střídání lokací a bojišť je osvěžující. Jo a Cuu je fakt pěkná svině, doufám že zhebne opravdu hnusnou smrtí :)

kniha: Tajemství posledního nacisty - King, Iain
trudoš | **1/2 | před 125 dny

Tajemství posledního nacisty není špatné, ale přiznám se, že mě poměrně brzy začalo udit. Napsané je to dobře, ale jako by Iain King neměl příliš promyšlenou synopsi, takže ač se průběžně snaží zaujmout málo známými fakty, základní dějová linka postupně ztrácí logiku. Nehledě na to, že příběhu chybí sympatický hrdina. Téhle role se sice zpočátku zhostí Myles Munro se svými netradičními názory na válečné konflikty, jenže rychle se ukáže, že ničím výjimečný vlastně není. O to spíš, že je záhy začleněn do čtyřčlenného týmu, takže jeho osobitost bere definitivně za své a hrdinou se stává celý kolektiv, přičemž ten to se sympatiemi už nevyhrál vůbec. Samotné pátrání po mocné nacistické zbrani je pak jen další obdobou románů Dana Browna, se záměrem projet se po Evropě a sdělit čtenáři pár zajímavostí o nacistickém Německu a koncích 1. i 2. světové války. Bohužel, ústřední motiv se nakonec rozpadne pro účelový nesmysl a konspirační závěr celé vyprávění hodí do roviny absurdní pohádky.

kniha: Dóm řetězů - Erikson, Steven
trudoš | ***** | před 126 dny

Tak se nám další kolečka v soukolí osudu pohnula vpřed. A ne právě tím pohádkovým směrem.
Čtvrtá kniha z desetidílného Malazského cyklu je znovu protkána tolika příběhy, že není v lidských silách je srozumitelným způsobem popsat tak, aniž by mozek nevytekl ušima. Každopádně bych čtenářům doporučil před otevřením románu znovu nahlédnout do Vzpomínek ledu, a především pak do Domu mrtvých, na který Dóm řetězů navazuje. Určitě to pomůže v orientaci mezi postavami a souvislostmi, ke kterým se tentokrát autor hodně vrací.
Steven Erikson jinak opět potvrdil, že mu post krále moderní fantasy patří zcela oprávněně. Odmítá se pohybovat v mezích spotřební fantastiky, přičemž jeho pojetí žádným způsobem nebourá zaběhnutá pravidla, a zároveň je originální ve všech směrech. Navíc imaginace, s níž balamutí čtenářovu hlavu, jakoby neznala mezí a za svůj chladnokrevný přístup k postavám by zasloužil nařezat. Rozhodně to není jednoduché čtení pro každého, ale možná právě proto je to celkově tak dokonalé.

povídka: Přidělenci - Torgersen, Brad R.
vyšla v: XB-1 2015/06
yerry | *** | před 127 dny

Toto je tak blbá poviedka až je dobrá :) S textom, dejom alebo nejakým vyústením sa autor vôbec nehrá a predloží ti v tomto prípade priamočiary driák nevalnej úrovne s jasným rozložením strán v príbehu. Tí dobrí sú vojenské kádre USA (tak úplne to neplatí o tých pacifistických bábkach vo vláde) a vlastenci Made in USA. Tí zlí sú čínski komouši s kosákom a kladivom na hrudiach svojich skafandrov.

Čína sa stáva veľmocou a hrozí, že ovládne vesmír. Ulakomí sa na jednu americkú vesmírnu stanicu. USA sú v defenzíve. Nebyť dvojice – muža a ženy s oceľovými pohľadmi, dostatočnou dávkou vlastenectva a odvahy, tak by to tí číňania hádam aj zvládli :) Zaujímavá tu bola práca s kybernetickými dvojníkmi ovládanými na diaľku. Žiaľ, Heinleinove politické memoravania v jeho románoch sú len slabým odvarom oproti tomuto autorovi…

povídka: Černé povětří - Robinson, Kim Stanley
vyšla v: XB-1 2015/06
yerry | **** | před 127 dny

Veľmi dobrá i keď nežánrová poviedka. Historický pohľad na námorný súboj španielskeho loďstva s anglickým, ktorý pre španielov skončil katastrofou. Tieto historické udalosti sú však len kulisou pre príbeh o mladom černošskom chlapcovi, ktorý sa nechtiac dostal na jednu zo španielskych vojnových lodí ako pomocník. Jeho púť je strastiplná a ťažká. Väčšinu príbehu sa nachádza v horúčkovom stave vďaka chorobám, zraneniam, hladu, skazenej vode a strave. Vidí duše ľudí, biblické postavy, pannu Máriu a pod., sám sa stáva Kristom. Nie je úplne jasné, či s tými svätými naozaj komunikuje alebo sú to len vidiny vzniknuté z horúčky. Faktom zostáva, že delové gule z nepriateľských lodí sa mu vyhýbajú tam, kde jeho druhov kosia po desiatkach. Tento fakt si všimne aj jeho okolie a každý ho chce mať nablízku vo svojich posledných chvíľach.

Nábožensky líznuté texty ma veľmi nebavia čítať, tento bol však vínimkou. A nechýbalo mu ani určité posolstvo…

povídka: Kterým směrem spadnete - Sanford, Jason
vyšla v: XB-1 2015/06
yerry | *** | před 127 dny

Sanford si tu zobral na mušku náboženský fundamentalizmus v nie veľmi vzdialenej budúcnosti ľudstva. Ten nápad s tými raketami ukrytými v balónoch som síce až tak nepobral a technologicky to išlo dosť mimo moje chápanie ale inak celkom dobré čítanie. Autor má však v talóne aj lepšie práce. Klasický námet o zlých spiatočníckych teroristoch, ktorí sa snažia vrátiť koleso dejín späť. A hlavná hrdinka vyrastá v ich prostredí. Vtip je v tom, že ju to tiahne do vesmíru…

povídka: Skvrny na Slunci - Jablonsky, William
vyšla v: XB-1 2015/06
yerry | ** | před 127 dny

Asi takto: Tie škvrny na slnku sú zaujímavé ale pre poviedku nie až tak podstatné. Čo by si povedal na takú vec, keby ti tvoje malé dieťa ležiace v postieľke vedľa, vďaka cestovaniu v čase, povedalo z obrazovky monitoru už ako dospelé, že je gay?

V tomto prípade tak trochu chápem měšťanovo hodnotenie. Ako som už písal v iných komentároch, nie som proti sexualite na rôzny spôsob v scifi literatúre, ale vadí mi, ak sa zo sexuality stáva ideológia a príbeh samotný je na ňu len nabalený.

kniha: Slyším tě všude - Willis, Connie
trudoš | **** | před 127 dny

Bravurní v rovině humoresky, slabší co se zápletky týče. Connie Willisová tentokrát jen pluje po povrchu fantastiky, která jí slouží k rozehrání sympatické romance. Jenže těch pět set stran je prostě znát. První část je ještě geniální a bezkonkurenčně patří k tomu nejhumornějšímu, s čím jsem tenhle rok přišel do styku. Jenže jakmile se rozdají karty, začne děj překvapivě stagnovat. Autorka to sice kompenzuje chytlavými dialogy, ale nedokáže tím zaonačit fakt, že jí slova jednoduše přerostla přes hlavu. Druhá půlka má tak slabší spád, což jí rozhodně vytknou všichni skalní fanoušci science fiction. Kdo však miluje filmy typu Moje tlustá řecká svatba, nenechá se tímhle rozmarem nijak odradit. Je tam hodně osobních zkušeností s nešvary moderních komunikačních prostředků, stejně jako kouzelných trampot stran rozvětvené irské rodiny. Finále pak sice nevygraduje bůhvíjak dramaticky, ale vzhledem k tomu, že takhle končí prakticky každá druhá romantická komedie, byl jsem maximálně spokojen.

kniha: Smrt & potěšení - Kudělka, Albert
trudoš | *** | před 127 dny

Těžké pořízení s touhle knihou. Měla všechny předpoklady k tomu mě nadchnout, přesto jsem jí musel rozečítat natřikrát, než jsem si konečně zvykl na její atmosféru. Přitom ústřední motiv je víc než sympatický – pětice povídek s prominentním detektivem Normanem Applegatem se tím či oním způsobem točí kolem magicko-mystických pletich, přičemž sám hrdina je vyšetřuje pomocí striktních pravidel světské logiky. Problém nastal v okamžiku, kdy jsem zjistil, že se ztrácím jak ve fantaskní linii vyprávění, tak i v té reálné. A výslednému dojmu příliš nepřidal ani fakt, že příběhy by se klidně obešly bez detektiva, protože ten k jejich rozklíčování často přispěje jen minimálním způsobem. Po stylistické stránce jde však o perfektní práci, kterou je vysloveně radost číst. Snad jen, že se autor nedokáže přizpůsobit tempu méně chápavých čtenářů (tj. těm jako jsem já), když automaticky předpokládá, že jim bez problémů dojdou všechna významná mrknutí, jež provázejí jednotlivé dějové zvraty. Nedošla.

kniha: Job - Heinlein, Robert A.
Dilvermoon | *** | před 128 dny

Mám pocit, že Heinlein se na stará kolena rozhodl vyrobit co nejkontroverznější román teologického rázu, kde je to opravdu jinak. Podařilo se. Hlavní hrdina (profesně a i reálně hluboce věřící) je nejprve zmítán změnami prožívaných realit, aby se to celé (zatím celkem dobře čitelné) nakonec v poslední čtvrtině knihy zvrtlo v solidní guláš mezi Nebem a Peklem. Nejsem v tomto příliš vzdělán, takže jsem místy i tápal a následkem je jen průměrné hodnocení. Skuteční znalci (nejlépe velmi věřící) by to mohli odnést i hůře :-) Ale nemohu říci, že by mě kniha většinou nebavila nebo vyloženě nudila, naopak. Tedy až na tu poslední čtvrtinu. Ovšem vzhledem k tomu, že kvůli ní to celé autor psal, moc velký úspěch to není.

kniha: Lucky Starr a oceány Venuše - Asimov, Isaac
ippokorny | nehodnoceno | před 128 dny

Cesta_na_Venuši

Po predchádzajúcich štyroch úpadkových dieloch sa JFK postavil na nohy a opäť sa dostal do správnej formy. Prestal sa chovať ako kretén (za čo nemohol on sám, ale autori) a namiesto bezduchého „muckania“ s infantilnými mamelukmi, poriadne natrhol riť bande sfetovaných magorov. Za mňa veľmi dobrý diel, od Procházku zatiaľ jednoznačne najlepší.

povídka: Tajemství krasové jeskyně - Ochotnikov, Vadim
vyšla v: Ve světě objevů
ippokorny | nehodnoceno | před 128 dny

K knize Thomase Hardyho Dobrodružství ve West Poley objeví chlapci možnost puštění podzemní řeky do jiné vesnice a pak řeší dilema, která vesnice má větší právo na vodu. Pokud v povídce výzkumníci zastavili vodu a pustili jí do původního koryta, určitě bude někde chybět.

kniha: Jádro Slunce - Sinisalo, Johanna
idle | **** | před 129 dny

Úvodní provokativní scéna, kterou jsem si kdysi přečetla jako ukázku, mě vlastně od čtení na nějakou dobu odradila – neměla jsem chuť na příběh o feťácích a dealerech, i když jde o jinou zakázanou substanci než obvykle a v jiném společenském uspořádání.

Nakonec jsem si knihu ale přece jen půjčila a přečetla během pár dní. Pokoutní kšeftování s chili papričkami a jejich užívání tvoří jen jednu ze složek příběhu, i když podstatnou. Neméně důležitá je zde dystopická společnost, která se v určitých rysech podobá té z Příběhu služebnice – i zde jsou lidé kastováni a jen některým je dovoleno vstupovat do manželství a mít děti. A opět z toho ženy vycházejí hůře: jen ty hezké a hloupoučké se smějí vdávat, ale víc než poslušná péče o manžela a rodinu se od nich neočekává. Jakýkoli náznak inteligence se „trestá“, v zájmu blaha celé společnosti, sterilizací. (To by mě zajímalo, po kolika generacích by se jim to definitivně vymstilo.)

V příběhu se prolíná několik linií: v současnosti, která se odehrává v letech 2016–2017 (ale předchází jim desítky let alternativního vývoje), hlavní hrdinka truchlí po své sestře a své deprese léčí pomocí chili, pokud je tedy na černém trhu sežene. O něco zajímavější mi přišly její neodeslané dopisy sestře, ze kterých se dozvíme o jejich dětství, vzájemném vztahu a také dost o fungování společnosti. To dokreslují i různé útržky odborných knih, vzdělávacích programů a dalších zdrojů.

A nebyla by to snad finská kniha, aby se v ní nemihlo i něco mystična.

kniha: Čerpadlo 6 - Bacigalupi, Paolo
C3PO | ***** | před 130 dny

Málokdy je ve výběru povídek nadpoloviční dobrá, tady jsou dobré všechny, tím větší je to výkon, že jsou všechny od jednoho autora. Ano, je to trochu depka, autorovy světy nejsou moc přátelské a jeho obyčejní hrdinové se jimi sotva potácejí, ale taková je prostě budoucnost. To jsou světy, do kterých se řítíme. A čím víc nám to bude někdo otloukat o hlavu, tím je větší naděje, že se tomu osudu nějak vyhneme.

Alenka v kraji divů a za zrcadlem pro nové tisíciletí. Bohaté na fantazii a ohromující nápaditostí, přičemž famózní ilustrační doprovod španělské výtvarnice Any Juan magickou atmosféru jen podtrhuje. Jste-li fanoušek surrealismu a fascinují vás dobrodružné eskapády v pohádkových zemích, nemáte stran knihy vůbec o čem přemýšlet. Prostě si ji užijte. Naneštěstí moje hlava dubová podobné výstřelky pobrat nedokáže, a popravdě, vlastně ani nikdy nedokázala. Když není vyprávění podmíněno zajímavou zápletkou, protože v devadesáti procentech stojí pouze na imaginaci samotného tvůrce, nudím se. Výpravy, kdy každý další obraz může přinést prakticky cokoliv a spisovatel si vývoj událostí usnadňuje zvraty, jež tahá z kouzelného cylindru, to prostně není nic pro mě. A dětská fantasy Catherynne M. Valenteová je právě takového ražení. Podtext minimální a zároveň trochu laciný, ovšem v rámci cílové skupiny předpokládám, že dostačující. Avšak po stránce hrátek s představivostí doslova perfektní.

kniha: Tajemství Temného dvorce - Horowitz, Anthony
trudoš | ***1/2 | před 131 dny

Jméno britského spisovatele Anthonyho Horowitze není ve světě literatury pro mládež neznámé. V podstatě není žánru, do kterého by nezasáhl a úspěšně přitom navázal i na klasický kánon Sherlocka Holmese. Tajemství Temného dvorce publikoval poprvé v roce 1988 (jakákoliv podobnost s Harrym Pottrem tedy není vinou autora) a vystavěl je na dvou pro něj příznačných prvcích – výtečné čtivosti a svérázném humoru. Právě ta komika může zaskočit, protože se sarkastickým cynismem se u podobného druhu knih nestřetnete zrovna často.
Naneštěstí jak se zápletka pěkně rozehraje, uprostřed nepříjemně stagnuje, až je znát, že jde o pouhou (a zbytečnou) výplň mezi začátkem a koncem. Hrdina nastupuje na školu černé magie a seznamuje se tam se vším špatným, co jen podobná výuka může nabídnout. Příliš překvapení to však nenabídne, což u sto padesáti stránkového příběhu zamrzí. Na druhou stranu, román je přeci jen určen čtenářům od devíti let, takže čekat od něj zázraky by bylo chybou. Pobaví ovšem zaručeně.

kniha: XB-1 2015/05 - kolektiv autorů
yerry | **** | před 131 dny

Napriek pomerne nevýraznej obálke, jedno z tých lepších čísiel. Dominujúce poviedky, ktoré naozaj stoja za to:

Na sovietske pomery táto poviedka nehýri prílišným optimizmom, preto jej reálie boli asi vsadené do USA. Takže máme tu emzákov, pardon vedátorov z vesmíru, ktorí sa podujmú skúmať našu planétu bez ohľadu na to, čo si o tom ľudia myslia. Jednoducho priletia, vytvoria okolo seba akýsi typ silového poľa a poď ho na to. Majú však smolu. Súčasťou plochy, ktorú zaberú svojim silovým poľom je aj miestny alkoholik :) Ten im ukáže, ako sa taká whisky používa … a odvtedy to s našimi prišelcami ide z kopca…

Poviedka určitý drajv síce mala a možno bola aj nejakou veľmi vzdialenou predzvesťou perestrojky, ale jej formát bol vhodný viac ako stĺpček do nejakého pionierskeho časopisu ako do výberovej antológie…

povídka: Návrat - Gasparini, Gustavo
vyšla v: Hledání budoucího času
yerry | brak | před 132 dny

Poviedka hodná toho najhoršieho škváru z čias pulpu. Už v dobe publikovania originálu to bolo neoriginálne, nelogické a doslova blbé… Je tu Terra v eóny a eóny vekov vzdialenej budúcnosti, silové pole so záhadnou škárou :) zlí emzáci, ktorí sa tu ani k slovu nedostanú, lebo hlavný borec zakopne a padne na hubu na navrátivšej sa vesmírnej lodi, vyslanej do vermíru pred eónmi vekov, ktorej obyvatelia aj napriek vyspelej technike už nevedia, že žijú na vesmírnej lodi :)))

Autor tu očividne pozliepal viac motívov, aby z nich spravil napokon Veľký tresk…

kniha: 220 dní vo hviezdnom oceáne - Martynov, Georgij
ippokorny | nehodnoceno | před 132 dny

Anotace u knihy není úplně správná, jde o soutěž 1 amerického konstruktéra, vědce a letce s celým Sovětským svazem. Osádka sovětské lodi byla pouze osádka, loď a vybavení jim vytvořili „sovětští“ dělníci (třeba z Uralu, posádka jim v knize děkuje za spolehlivý motor). Autor knihy tak nepřímo sděluje, že 1 americký konstruktér dokáže konkurovat vědcům a konstruktérům celého Sovětského svazu.

Američan Charles Hebgood v knize přeletěl Atlantik za 1 hodinu 15 minut, francouzsko-anglické letadlo Concorde přeletělo Atlantik za 3,5 hodiny. Křestní jméno Američana patrně nepřímo ukazuje na amerického letce Charlese Lindbergha, který první přeletěl Atlantik za 33,5 hodiny.

V současné době je obdobná „soutěž“, Rusové nabízejí odvoz materiálu na orbitální stanici ISS a konkuruje jim opět jeden Američan, Elon Musk, majitel společnosti Space X.

Autor uvádí i obvyklé tendenční lži, např. věty:

  • Amerikou, která, pokud šlo o atomovou techniku, dělala vše, aby nezůstávala v ničem pozadu.
  • Typický mladý Američan ze středních vrstev, který se zajímá o sport a nemá žádné zvláštní rozumové schopnosti.

Kosmonauté si vykají a oslovují se jménem a „otčestvem“.

Hlavní hrdina Kamov má mít diplom z lékařské fakulty, ale podle současného práva musí do atestace pracovat pod dozorem, což by na Marsu nešlo. (:-)

Autor doplňuje hovor kosmonautů výpočty různých rychlostí a dalších poznatků, jde o obvyklé „poučování“ čtenářů.

povídka: Langrangeův bod - Dilov, Ljuben
vyšla v: Hledání budoucího času
yerry | * | před 132 dny

Poviedka presne v duchu sovietskej literárnej školy o tom, prečo systém priamej demokracie nemôže fungovať. V texte zaodenom do „vedeckej fantastiky“ je viditeľná autorova nadsádzka, ale napriek tomu musím konštatovať, že obsahuje podpovrchový ideologický výplach, ktorý mi nesedel v minulosti a nesedí mi ani dnes…

povídka: Xueshan - Obrdlíková, Kristýna
vyšla v: XB-1 2015/05
yerry | ***** | před 132 dny

Nechápem pomerne nízke hodnotenie tejto novelety legionármi. Toto nebola nejaká literárna smršť ale doslova eyewall – stena oka hurikánu, kde je to prúdenie vzduchu najrýchlejšie, v tomto prípade prúdenie myšlienok v hurikáne kyberpunkovom.

Autorkina poviedka Ocharivo sa hodnotovo niesla v priemerných hodnotách, niečo podobné som čakal aj od tejto poviedky. Chyba lávky… Čistokrvný kyberpunk, obohatený o démonov, ktorí nevedno, či sú skutoční, alebo len haluzou na drogách idúcej dievčiny, s rozstrieľanými zahnívajúcimi končatinami, ktorá predstavuje Smrť. Smrť fyzickú a veľmi skutočnú, ktorá si vyberá svoje dane priamočiaro a dalo by sa povedať demokraticky. Klasické atribúty ako drôty v hlave a v zápästiach hlavného hrdinu, IT, siete, kvalitný borec naporúdzi a 300 rokov vzdialená distopická budúcnosť, to sú korenia, ktoré robia z tohoto podžánru tým, čím je. V tomto prípade je to kyberpunk mierne líznutý fantasy a alternatívnou realitou. Ten koniec má silu ako dopad meteoritu na Strednú Európu…

Jedna z najlepších českých poviedok vôbec, ktoré boli kedy vydané v XB-1…

povídka: Stíny nad Prahou - Šenk, David
Novák, Josef
vyšla v: XB-1 2015/05
yerry | ** | před 132 dny

České reálie, šialený holič a tušenie súvislostí s náznakmi psychedelickosti. Forma aj obsah dobrý, ale veľmi ma to nechytilo.

kniha: Pampeliškové víno - Bradbury, Ray
Phoenix | ***** | před 132 dny

Kdo někdy jako dítě zažil prázdniny u babičky na venkově, bude vědět o čem je v knize řeč. Pokud je Bradbury váš oblíbený spisovatel, není co řešit a knihu si musíte přečíst. Takto krásné snové zavzpomínání na léta dávno minulá jsem dlouho nezažila.

kniha: Záludný vesmír Johna Wyndhama - Wyndham, John
Phoenix | **** | před 132 dny

Na výběru povídek mě asi nejvíce překvapilo, jak byly kvalitativně vyrovnané. Nebyla tu žádná citelně slabší a naopak žádná mimořádně nevyčnívala. A všechny byly minimálně nadprůměrné. Stylem psaní mi tak trochu připomínaly povídky od Bradburyho, který má také ve zvyku příběh ukončit tak, že přímo neřekne, jak to dopadlo, ale čtenáři je to přesto naprosto jasné. Rozhodně nikde není potřeba dlouze přemýšlet, co tím autor vlastně myslel.

kniha: Star Trek Kusy - Balatka, Albert
Phoenix | **** | před 132 dny

Na to, čím kniha prošla, než se konečně dostala do knihkupectví, je výsledek celkem solidní. Povídky jsou nejen z různého prostředí ST, ale také velmi rozdílné kvality. Moje hodnocení se pohybovalo mezi dvěma a pěti hvězdičkami. Za povšimnutí rozhodně stojí dvě slovenské povídky Moje oči vám osvietia cestu a Posledný modrý hrdina, z českých Odkud není návratu. Tyto tři mě nevíce oslovily stylem psaní, kdy autoři dokázali na omezeném prostoru najít kompromis mezi spádem děje, popisem postav a událostí a celkovým vyjádřením myšlenky.

kniha: Konflikt - Zenkl, Jan
trudoš | **1/2 | před 132 dny

Román s potenciálem, ale nezvládnutým zpracováním. Atmosféra hrozby 3. světové války se povedla zachytit věrně, jen brzy začne sklouzávat k učitelské didaxi o politické nepoučitelnosti. Jan Zenkl ovšem paradoxně všechno pokazí fantaskním prvkem, kdy je po tunguzské katastrofě (havárii mimozemského plavidla) objeven vzorec pro obnovitelnou energii. Zápletka se tak najednou začne točit kolem jeho dobrodružného hledání, nesoucího se v duchu Brownova Da Vinciho kódu. Do toho je zcela nevyužit motiv železniční mašinérie, která prochází celosvětovou renesancí. Prostředí je to vymyšlené krásně, ale nějak postrádá v příběhu smysl. Potom je tu těžko uvěřitelné akční drama v Damašku, kdy hrdinové v rychlosti pátrají po něčem, co za desítky let míru nemohli najít. A za finální neřest považuji autorovu tendenci za významné okamžiky dějin cpát Čechy, což je zpočátku okouzlující, ale s přibývajícími „odhaleními“ se to nechtěně mění v grotesku. Celkově škoda, protože napsaný špatně Konflikt není.

kniha: Problém tří těles - Cch‘-Sin, Liou
Gaarq | ** | před 133 dny

exotická SF se silným humanistickým podtextem, obdržela mnoho cen a má vysoká čtenářská hodnocení (4.1 na amazonu, 4 na goodreads a 80 % v databázi knih). a tak to vypadá, že poplavu proti proudu.

první část, cca polovina románu (který je mmch součástí trilogie) je skvělá. historická exkurze do doby kulturní revoluce je zajímavá a docela věrně vykresluje situaci. autor je autorem oficiálním, takže kritika tehdejších poměrů je sice dostatečně silná, ale textem také vane i jistá rezignace na vyrovnání se onou dobou – prostě co bylo, bylo, je to za námi, soudruh mao udělal 33.57 % chybných rozhodnutí (vážně jsem podobnou pitomost někde v historiografické oficiální čínské literatuře četl), zbytek dovedl zemi k jasným zítřkům dneška. je to velmi cenná zkušenost a autentická reflexe doby. jako východisko k SF velmi zajímavé.

jenže, tak jako u mnoha SF seriálů, po vnadném začátku se začínáme dostávat na dřeň zápletce a voilà, celé to začíná skřípat. ze začátku jen lehce, ke konci z textu vyskakují bohové ze stroje jak výsadkáři, jeden za druhým. nevěrohodné motivace postav, koncepční boty. to, co vypadalo jako tvrdá scifi se postupně mění na scifoidní pidlozofickou slátaninu à la sedmdesátá léta, kde autoři usilovně blábolili za použití módních „vědeckých“ termitů své plytké úvahy.

jsem profesionální vědec, nota bene přírodovědec, takže těch zrnek písku až klacků v soukolí jsem si chtě nechtě prostě všiml. dali by se rozdělit do dvou kategorií – na nevýznamné mlžení, které si prostě autor tvrdé sci-fi nemůže úplně odpustit a seznalý čtenář mu to rád odpustí, protože za to dostane něco uspokojivého čtení. to druhé je autorské násilí, kdy autor svévolně kroutí světem, aby z něj vymáčkl nějaké to drámo: světově proslulý inženýr, neznající problém tří těles? vědci, kteří místo aby vědecky mysleli, jen pitomě plácají?

to nemluvím o úplně zbytečných pasážích tzv. počítačové hry tři tělesa, která nebyla žádnou hrou, jen násilným pošťuchování děje, a dramatizaci zpráv mimozemšťanů, která byla asi nejtragičtější částí textu – tady jsem měl nejsilnější déjà vu takových těch SF psaných nežánrovými autory v 60. a 70. letech, kteří se pokoušeli využít SF jako originální výrazový prostředek a většinou to mělo tragické následky v podobě naivistické splácaniny (kontrolní otázka: jak může emzák plakat, že oni nemají žádnou literaturu a umění a proto nesmí lidstvo, které je má, vyhubit? když ji nemají, jak může vědět, co to je a vědět, jakou to má cenu?).

ne, vážně nechápu celý ten bzukot kolem této knihy. ano, i v číně umí napsat průměrnou SF. to my ale umíme taky a dokonce se za to rozdávají ceny. ale asi mi něco uniká…

kniha: Město Zlatého stínu 2 - Williams, Tad
trudoš | ***1/2 | před 133 dny

V první řadě je třeba smeknout klobouk před autorovou imaginací. To co předvádí v úvodním svazku tetralogie Jinozemě, je hodné mistra vypravěče a osobně si myslím, že jde o jeho nepřiznané opus magnum. Naneštěstí k pochopení děje člověk potřebuje mysl otevřenou alespoň tak na sto metrů. A to já prostě nemám.
Začátek ještě dobrý, až na pár drobností, od kterých očekávám vyrozumění v následujících dílech. Tad Williams je zdatný fabulátor, takže změny prostředí a neznalost souvislostí mezi nimi sice dráždí, ale zároveň nutí k otočení další stránky. Jen těch postav je skutečně moc, obzvláště když víte, že se teprve formují. Jakmile se však děj přenese do virtuální reality (tedy převážná část druhé knihy), už to pro mě začalo být pekelně halucinogenní. Žádná pravidla, všechno je možné, pročež nápady jakoby pršely z nebe. Až to chvílemi působí dojmem Alenčiných dobrodružství, kdy v podstatě netušíte, co za šílenosti přinese příští kapitola. Proto mám z Řeky Modrého ohně už teď trochu strach.

kniha: Město Zlatého stínu 1 - Williams, Tad
trudoš | **** | před 133 dny

V první řadě je třeba smeknout klobouk před autorovou imaginací. To co předvádí v úvodním svazku tetralogie Jinozemě, je hodné mistra vypravěče a osobně si myslím, že jde o jeho nepřiznané opus magnum. Naneštěstí k pochopení děje člověk potřebuje mysl otevřenou alespoň tak na sto metrů. A to já prostě nemám.
Začátek ještě dobrý, až na pár drobností, od kterých očekávám vyrozumění v následujících dílech. Tad Williams je zdatný fabulátor, takže změny prostředí a neznalost souvislostí mezi nimi sice dráždí, ale zároveň nutí k otočení další stránky. Jen těch postav je skutečně moc, obzvláště když víte, že se teprve formují. Jakmile se však děj přenese do virtuální reality (tedy převážná část druhé knihy), už to pro mě začalo být pekelně halucinogenní. Žádná pravidla, všechno je možné, pročež nápady jakoby pršely z nebe. Až to chvílemi působí dojmem Alenčiných dobrodružství, kdy v podstatě netušíte, co za šílenosti přinese příští kapitola. Proto mám z Řeky Modrého ohně už teď trochu strach.

povídka: Ze všech možných světů - O’Connell, Jay
vyšla v: XB-1 2015/05
yerry | *** | před 133 dny

Science fantasy ktorá neurazí. Na jednej strane je tu kúzelník a jeho nasledovník, na druhej strane je tu hra s alternatívnymi realitami. Dvaja borci sa tu snažia zachrániť Zem a vyberajú z alternatívnych možností jej vývoja, pričom každá z nich znamená skazu…

Docela fajn čítanie i keď tentoraz nie až tak podľa môjho gusta…

povídka: Do hlubin smrti - Kosmatka, Ted
vyšla v: XB-1 2015/05
yerry | ***** | před 133 dny

Niektoré Kosmatkove poviedky mi svojim vyznením a štýlom pripomínajú Aldridgeho Dilvermoon . Tento emocionálne maximálne nabitý text nie je výnimkou ale vzorovým prikladom. Tentokrát sa plne pripájam ku komentáru od Clarice. Je to predovšetkým o prostredí, postupnej degradácii, bezvýchodnosti a možno aj bez happy endu, ale ktovie… Ale v prvom, druhom a treťom rade je to hlavne o človeku a jeho boji s okolnosťami. Je to síce scifi ale s veľmi relisticky vykreslenou psychológiu postavy hlavnej hrdinky.

Toto bolo úplne podľa môjho gusta.

Mimozemská invázia, smrteľné spóry a snaha po vzájomnej koexistencii. Tí emzáci sa akože pomýlili a pomerne radikálne (samozrejme nechtiac) zredukovali počet obyvateľov na našej planéte. Kvalita textu nevyčnieva nad ani veľmi nezapadá pod priemer…

kniha: Krev a kosti - Esslemont, Ian C.
Strýček Biolit | **** | před 134 dny

Tak jsem si nechal pár dní rozležet knihu v hlavě. Vzato kolem a kolem, není to vůbec špatné čtení. Vlastně je dobré. ICE čtenáře bere na exkurzi po zcela novém kontinentu, což může ze začátku působit mírné potíže, ale po pár desítkách stran si čtenář nové pojmy utřídí a další četba je již nerušená. Samotný kontinent je taková malazská verze Indie/Jihovýchodní Asie, řekl bych, takže se můžete těšit na deštné lesy, kastovní společnost, primitivní kmeny, zlé duchy přebývající v pralese a podobné skopičinky. V knize je několik dějových linií – dle mého názoru tak akorát, aby to ICE zvládl. Popisy pralesa místy evokují klasická fantasy/dobrodužná díla třicátých let, místy tryská skutečný naturalismus. Až sem dobré, jenže…kamenem úrazu je – tradičně – závěr. V tomto případě bych neřekl, že se jedná o klasický ICE nešvar (tedy nacpat tam tolik bohů a ascendetů, jako kdyby byli ve slevě v Kauflandu), ale o naprosté zmatení a chaos, kdy není moc jasné, jak a co se stalo. ICE si tím zasadil ještě jednu ránu – čtenář začne nad závěrem přemýšlet, třídit si linie…a zjistí, že kniha je ve své podstatě zbytečná. Moc nových informací nepřináší, pro celkový děj ságy je víceméně nepodstatná (což ještě může změnit navazující Assail, ale nevím). Takže by šla, teoreticky, i poměrně sepsout. Záleží tedy jen a pouze na vás, zdali na to ICEmu skočíte (nebudete šťourat moc hluboko, užijete si čtení prostě proto, že to je kvalitní příběh ze světa Malazu), nebo jestli odejdete zklamaní. Mimochodem, proč není na obálce klasicky loď? Jasně, v knize si lodí člověk užije až až, ale obrázek je obrázek…

11011121314151617181920poslední (612)24458 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu