RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (626)25018 příspěvků celkem
povídka: Devítkový měsíc - Irvine, Alexander
vyšla v: XB-1 2017/04
quinnet | *** | před 10 dny

Zem sa rozhodla nepodporovať ďalej osídľovanie Marsu a tak nastáva rýchly exodus smerom k našej rodnej planéte. Nejaký ten čas ešte zostáva, tak prečo si neurobiť výlet na opustenú stanicu a pozrieť, či by sa nedalo niečo z inventára speňažiť. Po naozaj smolnej nehode ale musia hlavní hrdinovia riešiť podstatne naliehavejší problém – ako si zachrániť životy.

Podobné témy sú asi povinnou jazdou pre každého SF spisovateľa. Čítali sme ich už na desiatky, niektoré boli vydarené a niektoré menej. V tomto prípade to bol taký priemer. Celý dej bol opísaný odťažito /až na tie rozpravy s mŕtvym/, všetko potrebné mali postavy po ruke, skúseností mali až-až, skrátka skoro nič poviedku neodlíšilo od konkurencie.

kniha: Černá krabice - Hill, Joe
trudoš | ****1/2 | před 11 dny

Judas býval (a stále je) rocker každým coulem – užil si výsluní slávy, hardcorové večírky, drogové opojení i smrt kamarádů. Jako správná celebrita má také drobnou úchylku – sbírku prapodivných kuriozit. Kuchařku pro kanibaly, oprátku oběšence, brutální sadistický film a podobně. Proto, když se naskytne možnost koupě pravého ducha, váhá asi dvě pikosekundy. Naneštěstí pro něj je duch skutečný. A má s Judasem nesrovnaný účet…
Joe Hill není žádný literární amatér. Ostatně chce-li vystoupit z pomyslného stínu otce, nemá moc na vybranou. Proto hned od začátku nasazuje ostré tempo, které dokáže s přehledem ukočírovat až do konce. Přitom nejde o žádnou zběsilou honičku, pouze je tu s citem profesionála namícháno vše, co má v hororu být – od stupňujícího se napětí po děsivost jednotlivých scén. Jen ten ústřední motiv by podle mě slušel spíš povídce než románu. Přesto Černou krabici bez uzardění dokážu označit za to nejlepší z duchařského řemesla, na co jsem z počátku 21. století zatím narazil.

kniha: Příběh služebnice - Atwood, Margaret
Madam Brbla | ****1/2 | před 11 dny

„Příběh služebnice“ mě šoupnul do víru emocí a zbavil slov. Opravdu nevím, co napsat k této sugestivně podané, prapodivné totalitě, jak vyjádřit záplavu dojmů. Jde o velmi ponuré a zvláštně nostalgické čtení, ve kterém je nouze o naději v lepší zítřky. Vzpomínky na obyčejný život předtím (než na území USA náhle vznikl Gilead s jeho šílenými pravidly) působí, jako když hustou mlhou pronikne sluneční paprsek… rychle se však ztratí v bezútěšné šedi a zanechá vypravěčku v odevzdaném stavu – bez víry v budoucnost. Děj je na vedlejší koleji, tady hrají prim pocity a neveselé přemítání na různá témata osobního i globálnějšího rázu.
Kniha mi svým stylem přišla určená spíše pro ženy, tím však nevylučuji její schopnost zaujmout muže – tomu svému bych ji ovšem nedala, chcípnul by nudou už před dvacátou stránkou. Já se myšlenek na „Příběh služebnice“ asi hned tak nezbavím, přesto nemohu hodnotit plným počtem hvězdiček: několik pasáží mě neoslovilo a konec je na můj vkus otevřený až příliš. Těch zdejších 91% odpovídá kvalitě díla.

povídka: Druhý přechod řeky Styx - MacLeod, Ian R.
vyšla v: XB-1 2018/03
jirikk | ***1/2 | před 11 dny

Oblíbený autor tentokrát spíše zklamal – zajímavě rozehranou zápletku dovedl jen k ploché a dopředu signalizované pointě, žádná euforie se tentokrát nekoná.

kniha: Zmatení - Stephenson, Neal
jirikk | ***** | před 11 dny

Je mi jasné, že Barokní cyklus asi nikdy nebude masově oblíben, na to jde o moc rozvláčné a vzhledem k zápletce paradoxně ne úplně dějové (ve smyslu plné akce)dílo. Mě ale tahle kronika doby, kdy se rodil zcela nový pohled na svět a docházelo k mísení různých způsobů, jak uchopit poznání, ohromně baví. A platí to i pro Rtuť, zatracovanou pro mizerný překlad, tady si ale myslím, že do jisté míry neprávem. Snad tedy duo Shaftoe – Waterhouse dokráčí ve třetím díle k závěru svých osudů co nejdříve. Překladatel avizoval rok 2019, kéž se to podaří dodržet.

Conan, Rudá Sonja a sranda k tomu. Kvalitní hajzlové čtivo s několika kapkami erotiky a kýblem Rigor Mortis humoru, který každému nesedne. Já jsem spokojen. Konzistentnější a různorodější než Siska klitorka, což bude mít jistě vliv na tuhost stolice.
Název byl asi spíše pracovní a už dlouhé novele zůstal, Dóm chlípnosti jsem nezaznamenal.

kniha: Mlha děsu - Creasey, John
trudoš | ** | před 12 dny

Odkládat si tuhle knihu na lepší časy víc jak dvacet let nebyl asi můj úplně nejlepší nápad. Čím mě mohla ohromit v pubertě, už v dospělosti nezvládla ani náhodou. Čekal jsem stylovou dobrodružku s patinou braku a ono nic. Přitom zápletka vlastně není špatná, mám pro tyhle jednoduché žánrovky s megazlotřilými padouchy slabost, jenže v tomhle případě mi chyběla celistvější koncepce. Od začátku do konce bojují různí hrdinové s různými variantami mlhy, aby se vše uzavřelo na posledních dvou stranách v absurdním souboji dobrých proti špatným. Zpočátku se ještě John Creasey snaží příběh rozvinout v duchu špionážního románu, jenže to mu brzo přestane fungovat především proto, že děj nikam nesměřuje, pouze se opakují stejné motivy. Ostatně karty na stole jsou vyložené záhy a hra se už nepromění do konce vyprávění. Nemluvě o množství postav, které se mi průběžně pletly mezi sebou, přičemž neoslovil ani samotný dr. Palfrey, jehož si pamatuji jen proto, že si neustále natáčel kudrlinky na prst.

série: Impérium Rádč
Gaarq | ***** | před 12 dny

opravdu dobré. měl jsem obavy před tím, než jsem se do toho pustil. to strašení ženským psaním sice na mě nezabírá, ale ano, někdy mi to také nesedne. také jsem obezřetný v dnešní době, když v americe nějaké dílo pobere příliš mnoho cen. nicméně nelituji. autorka používá velmi zajímavý a nezvyklý sloh, ale i při všem tom novátorství je to napsané živě a srozumitelně. pletichy tu nejsou o nic méně pletichářské než třeba v duně, ale podané jsou tak jinak, že je to zajímavé. připočtěme k tomu ze začátku nejistou snahu o odlehčení, která v závěru graduje až nezřízeným řehtáním a přitom je to vše docela vážné. v éře společenské a politické netradičnosti v dnešní SF, za kterou se žel nezřídka vydávají nedokvašené myšlénky, autorka zvládá tyhle věci uměřeně a trefně. nemám dojem z ideologické masáže a nejen to, autorka dokáže své myšlenky obhájit v příběhu. navíc, je to dobře ukočírovaný vícedílný příběh, kde nemám dojem nedovyprávěnosti či šizení čtenáře nějakými zadními vraty rozevřenými do epidemie pokračování. určitě by se pokračovat dalo a doba si to žádá, ale jak jsem si všiml, autorka zatím nepodlehla a ač se do svého vesmíru v jedné další knize vrátila, udělala to „jinak“.

kniha: Ve službách Milosti - Leckie, Ann
Gaarq | ***** | před 12 dny

v závěrečném dílu k obvyklým ingrediencím dílů předchozích, tj. politickému pletichaření a ženskému světu impéria rádčů autorka přidala misku rybí… chci říct pořádnou hrst osvěžujícího, absurdního humoru. už jsem se dlouho tak upřímně nenasmál při čtení knihy, u které jsem žádný smích nečekal.

kniha: Upíří letka útočí - Dark, Jason
Speedemon | **** | před 12 dny

Docela dost vydařený díl. Do děje jsme zataženi od první stránky díky Sukovi a Billovi. Ti při čekání na let zahlédnou jak podivný muž násilím odtahuje dívku do města. Dají se do pronásledování a samozřejmě hned narazí na bandu upírů. Obrní se v domě a čekají na pomoc. A jakou? No přece Johnovu. Zachráněná dívka totiž umí telepatii a Johna varuje ve spánku. John se s přáteli ani nesetká protože je napaden přímo v letadle a děj se tedy tříští na dvě linie. Což je fajn a nápad s útokem na letadlo je i docela vydařený. Když vypnete mozek, dostane se vám dobrý klasický příběh ze světa JS.

povídka: Mrtvý les - Šindelář, Konstantin
vyšla v: Kostky jsou vrženy
Polinius | **** | před 12 dny

Jako ke všem povídkám v tomto sborníku, jsem přistupoval s despektem a o to větší byla pak překvapení, že to není špatné. Jak už jsem psal jednou – povídka je nevděčný útvar v rámci žánru fantasy a autor ji napsal dobře. Jen tu a tam trochu poupravit a vznikne nám text, za který by se nemuseli stydět ani velmistři žánru.

Nevím jak hodnotit. Zda je to reálný text a nebo haha snaha někoho parodovat styl jak nepsat. V obou případech je to hloupé.

povídka: Pán Osudu - Lukačovičová, Lucie
vyšla v: Kostky jsou vrženy
Polinius | ***1/2 | před 12 dny

Jako ke všem povídkám v tomto sborníku, jsem přistupoval s despektem a o to větší byla pak překvapení, že to není špatné. Rozsah textu „povídka“ je v oblasti fantasy dost nevděčný úkol a autorka se toho ujmula se ctí. Text lehce naznačuje daleko větší epiku, ale v jádru je to staré dobré upatlané a tisíckrát vykradené putování ve stylu Dungeons & Dragons, teda tuzemské interpretace/ko­pírky Dračího doupěte.

povídka: Dole v dole - Žamboch, Miroslav
vyšla v: Kostky jsou vrženy
Polinius | ***1/2 | před 12 dny

Někomu jinému by to stačilo na celý román, ale přesto mám drobné výhrady. Autor popsal svět a jeho náležitosti až moc dobře a o to více pak zamrzí rychlý a prostý konec. Příště více odfláknout, prosím. ;-)

Povídka, která vykopává celou knihu a udává tempo a styl. Veselá taškařice, které se dnes už nepíšou.

kniha: Johnny a bomba - Pratchett, Terry
trudoš | ****1/2 | před 13 dny

Za mě jednoznačně nejlepší díl série, přičemž kdyby se Terry Pratchett nezamotal do časových paradoxů a děj samotný nebyl tak předvídatelný, hodnotil bych plnou stovkou. U tohoto vyprávění je hodně znát, že už k němu spisovatel přistupuje po vzoru slavnější Zeměplochy, kdy úvodní obrazy působí poněkud zmateně a teprve s dalším vývojem událostí do sebe scény začnou zapadat. Paradoxně nejkomičtější jsou přitom vedlejší postavy či zvířata (pardon, kočky), takže hrdina je tu vlastně jen proto, aby měl kdo provést čtenáře zápletkou. Nic to však neubírá na nápaditosti, hravosti a přímočarosti, s jakou si jde příběh za svým. Takhle se to má zkrátka dělat. Anebo mám holt na literaturu pro mládež příliš vysoké nároky.
Co mě maličko vadilo, že podobně jako u Mrtvých se i zde cíleně ignorují předchozí díly, až to málem vypadá, že se ani nestaly. Na druhou stranu to má tu výhodu, že po kterémkoliv svazku trilogie šáhnete, funguje naprosto samostatně. A tak zůstává pouze krystalická radost ze čtení.

povídka: Jednoho dne se vrátíš - Mertlíková, Věra
vyšla v: XB-1 2017/01
yerry | *** | před 13 dny

Čosi v tejto poviedke škrípalo. Ak by autorka poňala tento fantasy western ako horor alebo nejako magicko-realisticky, ešte z toho mohlo subjektívne niečo viac byť, takto to časom zapadne medzi všetky ostatné šedé priemery, raz prečítané a odložené napriek tomu, že text bol víťaznou poviedkou Daidala…

povídka: Nebesa burácející pravdu - Parker, K. J.
vyšla v: XB-1 2017/01
yerry | **** | před 13 dny

Na rozdiel od predchádzajúcej poviedky tohoto čísla XB-čka, slabšiu alebo čo i len priemernú poviedku od tohoto autora som doposiaľ nečítal. Ten totiž dokáže akúkoľvek tému uchopiť tak, že ťa do deja normálne vtiahne, doslova paraziticky sa zahákuje do tvojej šedej hmoty až po samotný koniec príbehu…

Obsahovo nijako mimoriadny fantasy text o jednom čarodejníkovi, spracovaný však na veľmi dobrej úrovni…

povídka: Galapágy - Kiernan, Caitlín R.
vyšla v: XB-1 2017/01
yerry | *** | před 13 dny

Doposiaľ som čítal od tejto autorky dve poviedky, ktoré ma veľmi nepresvedčili. Táto neprekračuje priemerné hodnoty. Ak nemáš rád gender eko science fiction, túto poviedku si môžeš rovno odpustiť. V opačnom prípade dostaneš dosť hmlistý opis udalostí pozemskej vesmírnej lode, ktorá už nie je ľudská… Nie je to teda zlé, ale ani nič prelomové alebo nové pod slnkom, resp. v tomto prípade nad Marsom…

povídka: Kukla - Brin, David
vyšla v: XB-1 2017/01
yerry | **** | před 13 dny

Hard science fiction s trochu ťažším a pomalším rozjazdom. Poviedka príjemne rezonuje s jedným publicistickým článkom v tomto čísle. V hre nie je nič menšie ako DNA. Vedec sa tu snaží naštartovať jej niektoré reťazce u cicavcov, spiace a uzamknuté už milióny rokov. Ak sa mu to podarí, čo vylezie z tých kukiel? Ono to má nábeh na niečo medzi H.P.L. a pozdvyhnutím ľudstva…

Má to však háčik, ako poznamenáva autor: z húsenice sa motýľ nikdy nestane, vznik motýľa v kukle znamená totiž jej smrť. Veľmi dobré…

kniha: Únos - Ríša, Vlado
snop | ***1/2 | před 13 dny

Já prostě tyhlety dobrodružné knihy mám rád. Ono to je sice scifi, ale klidně by se to mohlo odehrávat i na Zemi. Franta Franta, Otakar Batlička, to jsou pokrevní příbuzní Jarmila Mařáka. Jediné, co u mě snižuje hodnocení, je odfláklá korektorská práce. Ale jinak prostě příjemná oddychovka!

kniha: Divné počasí - Hill, Joe
PMarek | **** | před 13 dny

Když jsem si přečetl anotaci, zdály se mi náměty novel poněkud ujetější, než bych chtěl, ale musím říci, že mě nakonec všechny čtyři novely zaujaly. Četl jsem rychle a byl jsem zvědavý, jak to všechno dopadne. Ale nejedná se o čtenářský kalup k rozuzlení, vychutnávám si cestou k cíli každou větu. Jsem Kingovým fanouškem, Hill píše takřka stejně, čili to v mém případě není výtka, ale spokojené chrochtání blahem. Hilla identifikuji snad jedině díky aktuálnějším odkazům na osobnosti, interprety a songy oproti otci. Nechybí humor, napětí, opravdu neotřelá témata, oceňuji rychlost, s jakou se Hill v nabídce českého knižního trhu objevuje. A to i přesto, že dosud všechny jeho tituly končí s mamutí slevou ve vydavatelově knihkupectví, ne-li rovnou v Levných knihách. Což moc nechápu, protože jeho knihy, včetně téhle, rozhodně stojí za přečtení. Nudit se nebudete.

kniha: Královská krev - Abraham, Daniel
trudoš | **** | před 14 dny

Ačkoliv Daniel Abraham pokračuje v rovině nastavené prvním dílem, nebojí se šťouchnout do vosího hnízda a zápletku v klíčových okamžicích nečekaně vyhrotit. Díky tomu jednotlivé linie nenudí, přestože vývoj událostí vlastně odpovídá předběžným očekáváním. Což je asi největší slabina pentalogie, tedy že čtenář automaticky předpokládá, jak budou díly rozvrženy a autor to zatím nijak zásadně neproměňuje. Pozitivem ovšem je, že se postavy definitivně vyprofilovaly a člověk se tak s nimi lépe sžívá. Děj navíc díky tomu ubíhá rychleji, protože už se nemusí utužovat charaktery starých známých. Nejsilnější stránkou vyprávění ale zůstává spisovatelova schopnost představit motivace zúčastněných stran natolik srozumitelně, že příběh nemá osobitého padoucha, zastupujícího všechno nejzvrácenější zlo světa. Ona i pavoučí bohyně to ve skutečnosti myslí upřímně. Od určitého bodu jsem si však říkal, jestli zvolený žánr fantasy nebyl pro sérii zbytečný. V kulisách historického románu by jí bylo lépe.

kniha: XB-1 2016/12 - kolektiv autorů
yerry | **** | před 14 dny

Mierne nadpriemerné číslo, v ktorom nejako veľmi nedominuje žiadna z poviedok. Utkvieť v pamäti by však mohla scifi poviedka s detektívnou zápletkou od Mary Robinette Kowal s názvom Polib mě dvakrát alebo psychedelický trip Tajemství krve od Pavla Housera. Tak trochu zvláštnu temnú fantasy pre deti tu mala aj Lucie Matějíčková: O ztraceném přání .

povídka: Zlaté kapradí - Rečková, Jana
vyšla v: XB-1 2016/12
yerry | *** | před 14 dny

Pohodová poviedka, ktorá skľudní a pohladí dušu. Lyrický obraz čohosi, čo sa nám nedostáva, čo nám chýba a po čom v kútiku svojho podvedomia túžime…

povídka: Tajemství krve - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2016/12
yerry | **** | před 14 dny

Psychedelický nárez ako sa patrí, doslova antitext alebo literárny trip. O čom to vlastne bolo? Aha, o krvi…

povídka: Škola - Špirochová, Kateřina
vyšla v: XB-1 2016/12
yerry | * | před 14 dny

Voči štýlu nemám výhrady ale obsahovo je to klišé ako hrom. Mladá po citoch bažiaca učiteľka sa ocitne v škole plnej príšer hlavne mužského pohlavia. Príšery samozrejme vo svojej ľudskej podobe sú prevažne svalnatí a drsní muži, niektorí z nich sú na prvý pohľad nepríjemní až hrôza. Ak si dievča a máš tak 14 rokov, radšej mlčím. Ak si chlapec, strata času…

povídka: O ztraceném přání - Matějíčková, Lucie
vyšla v: XB-1 2016/12
yerry | **** | před 14 dny

Mierne temná fantasy pre deti teoreticky nie je nič pre mňa. Táto poviedka však mala šmrnc, atmosféru a postavy v nej boli farbisté, majúce svoju osobnosť a charakterové vlastnosti. Autorka to s textom skrátka očividne vie. Malá zombie, ktorá hľadá svoju staršiu sestru povahovo akosi medzi nemŕtvu zmes rôznych bežných variácií týchto žravých a rozpadajúcich sa síce akosi nepasuje, ale tentokrát práve v tom je to čaro…

kniha: O krok před peklem - Pavlovský, Jiří
trudoš | ***** | před 14 dny

Kladivo na čaroděje uzavřelo po dvanácti dílech první sezónu svých hororových eskapád. V rámci oslav tohoto malého vítězství nad magií i realitou vznikla antologie povídek, která předkládá čtenářům svébytné střípky univerza, jež v našich luzích a hájích vznikalo bezmála šest let. Bonusem navíc je vítězný text literární soutěže Napiš si své Kladivo, který vedle prací profesionálů rozhodně v ničem nezaostává. Přitom konkurence je víc než silná.
Na své si tak přijdou všichni milovníci zběsilé masakrované, popkulturních hlášek i krvavých scén. Ač tvůrci přistupují k tématu obdobně, atmosféra jednotlivých příběhů se liší – jednou jde o bohapustou vyvražďovačku s explicitními detaily, jindy o hrůzyplnou jednohubku, která by uspěla i u Alfreda Hitchcocka. Občas bojují hrdinové společně jako tým, někdy jsou v problémech ve dvojicích, či úplně sami. Často jde o jasně cílenou legraci, příležitostně však může vývoj událostí dohnat jednoho až k slzám. Je v tom zkrátka úplně všechno. A je to skvělé.

kniha: Kletba černé ruky - Dark, Jason
Speedemon | *** | před 14 dny

Docela zajímavý díl na to jaká je zápletka vlastně blbost :) John se dostane do hry opět dost pozdě a v příběhu je spíše jen aby se neřeklo a měl kdo na konci odpravit záporáka. Tím je mladý klučina posedlý Satanem a jelikož vztáhl ruku na svého otčíma tak mu dle legendy zčernala do jakéhosi zvířecího pařátu (vždyť říkám že blbost). Celé je to však docela ponuré a atmosférické čemuž pomáhá i to, že příběh je dost starý.

Zároveň nám autor oživuje celý svět tím, že Johnovi parťáci Suko a Bill odlétají do Číny a je rovnou zmíněno že se brzy opět uvidí (nejspíš hned v příštím svazku)- Zároveň dle autora uběhly 4 roky od svatby Billa a Sheily a 1 rok od případu Fantoma ze Soho (svazek 29), ale časovou osu berte s velkou rezervou :)

kniha: Válka trpaslíků - Heitz, Markus
Laxik | ***1/2 | před 15 dny

Bývaly časy, kdy byla dvojka Trpaslíků nejlepší klasická netolkieonovská fantasy, co jsem kdy četl. To jsem byl ještě patnáctileté ucho. I když, pravda, v mém podvědomí se Válka trpaslíků mezi elitou držela ještě donedávna. Přesněji řečeno do chvíle, kdy jsem se k ní vrátil. Postavy jsou pořád sympatické a zápletka s avatary je rozhodně zajímavá, ale Heitz se tady pořád ještě úplně nevymanil z dračákového vidění světa. Svět Skryté země tak pořád ještě bolestivě připomíná (ne)umělou fanfikci, ve které se postavy oslovují přívlastkovými jmény jako Romo Ocelové srdce a Narmora Hrozivá a kde Třetí z nějakých důvodů nesnáší všechny trpaslíky, kromě sebe. Heitz to celé navíc příšerně okecává a milionkrát vám připomene, proč Pruďas prudí a kdo koho nenávidí protože proto – abyste to náhodou nezapomněli. První půlkou jsem se tak prokousal jen za velkých porodních bolestí. Ta druhá s Avatary ale stále má svoje kouzlo a sílu a konečně předestírá bouři, se kterou autor přijde ve trojce a hlavně ve čtyřce. Takže nakonec odpuštěno a jede se dál. A i když 7/10 považuju stejně jako u jedničky za nadsazené hodnocení, přeci jen mám pro tenhle svět slabost. A když to stačilo mému pubertálnímu já, proč by to nemělo stačit ostatním děckám ve stejném věku?

kniha: Polibek smrti - Connolly, John
Madam Brbla | ***1/2 | před 15 dny

Sedm let – tak dlouho trvalo, než jsem se oklepala z nehorázně zku*veného překladu třetího dílu série „Charlie Parker“ a odhodlala se vrátit ke Connollyho tvorbě. Kterou knihu zvolit pro oživení souvislostí? Paměť mi hlásila, že jednička nebyla nic extra a její překlad se také úplně nepovedl. Dvojku jsem měla půjčenou z knihovny a podařilo se mi úspěšně zapomenout, o čem byla. Takže dvojka… hmm, jak překladatelka dospěla od originálního názvu „Dark Hollow“ k „Polibku smrti“? Naštěstí se nepotvrdilo neblahé tušení dalších prohřešků vůči anglickému i českému jazyku.

Blíží se výročí nejtragičtější události v životě Charlieho Parkera. Ochota pomoci bližnímu, konkrétně snaha vymámit z grázla alimenty pro svobodnou matku, rozpoutá kolem hlavního hrdiny kolotoč krvavých událostí. Není nouze o násilí, střelbu, mrtvá těla na mnoho způsobů, mafiány, nájemné zabijáky, ex-přítelkyně… a kdyby to snad někomu bylo málo, nějakou brutalitu i napětí obstará téměř mýtický sadistický vrah. Zápletka není tak složitá, jak by se mohlo jevit z počtu účastníků, akorát by jí prospěl přímočařejší tah na branku – méně odbíhání od tématu a mnohem méně kartografických podrobností. Když jde chlap do pekárny, nepotřebuji vědět, kudy se přesně ubírá, pokud jeho cesta a popsané ulice neobsahují nějaké zásadní informace. Jestliže míří na setkání s podezřelým, pak mi není jasné, proč se zmiňovat o pěti bezvýznamných budovách okolo. Popis osob je podobně detailní, což většinou nevadí, ráda si o postavách udělám představu, přesto: co je to za obsesi líčit přepečlivě výraz či oblečení každého prodavače, recepčního, prostě kdejakého komparzisty? Někdo odpovědný by měl Connollymu vysvětlit, kdy se hodí vyvinutý cit pro detail a kdy už čtenáře otravuje. Atmosféra počínající zimy v Maine je příjemný bonus, nimrat se málem i v barvě dlažebních kostek a tvaru jednotlivých spár mezi nimi je choré (a plesk novinami přes čumák)!
Co se panu spisovateli nedá upřít, je dobrá práce s charaktery, především tedy s tím hlavním. Vypravěč Charlie Parker alias Bird je veskrze sympaťák; sice se z pochopitelných důvodů topí v melancholických náladách, díky znepokojivým snům a paranormálním zážitkům má pochyby o své příčetnosti, ovšem není mu cizí sarkasmus a jeho špičkování s přáteli i nepřáteli zajímavým způsobem osvěžuje jinak ponurý příběh.
„Polibek smrti“ má své chyby a spisovatel potenciál ke zlepšování, takže někdy brzy sáhnu po čtvrtém dílu série, který mne kdysi dávno v pravěku nadchnul a přitáhl ke knihám Johna Connollyho. 74%

povídka: Polib mě dvakrát - Kowal, Mary Robinette
vyšla v: XB-1 2016/12
yerry | **** | před 15 dny

Zatiaľ najlepšia poviedka od tejto autorky. Kvalitná science fiction s detektívnou zápletkou svojou dĺžkou skôr noveleta ako poviedka popisuje vzťah UI a policajného vyšetrovateľa, ktorí spoločne riešia jednu vraždu a komplikovanú osobnosť tejto umelej inteligencie. Je to veľmi dobre písané, dialógy s UI sú niekedy trefné, niekedy viacznačné, ale vždy originálne. Jedna z ilustrácií k poviedke je dosť „spoileroidná“, čo je škoda…

povídka: Tanec s cizincem v zemi lazarů - McIntosh, Will
vyšla v: XB-1 2016/12
yerry | **** | před 15 dny

Tretia, posledná poviedka z cyklu o kývajúcom víre. Hlavná hrdinka príbehu tu rieši dilemu či zostať s nehybným mužom a deťmi alebo či ich nechať „odísť“ a začať žiť so zdravým chlapíkom. Text sa mi zdal zo všetkých troch najslabší, zároveň bol najkratší, čo zasa nie je žiadna vada. Takže ak trochu prižmúrim oko, hodnotím ako veľmi dobré čítanie, samostatne možno o 1 z 5. hviez­d menej…

kniha: Mise Saturn - Sandford, John
Ctein
PMarek | **** | před 15 dny

Moc jsem od knihy neočekával, myslel jsem si, že chrlič thrillerů fušuje okrajově do sci-fi, ale byl jsem příjemně překvapen. Dobrý příběh, sympatické postavy, ne úplně striktní Amerika uber alles, zajímavý aspekt souboje velmocí o potenciální převahu díky mimozemským technologiím (nepochybuji o tom, že by to tak bylo, ačkoliv většina sci-fi nás bere jako celek s názvem lidstvo). Jen na mě byl přiliš hektický konec, který měl jiné tempo než příběh do té doby. A taky mě nějak tahalo za oči neustálé používání „tabulky“. Myšleno tablet ? Proč ne prostě tablet ? Neby bylo třeba vymyslet označení pro budoucí technologii, kdy tablet je už jen historická relikvie ? Ale proč „tabulka“… Ale to je lapálie. Celkově velká spokojenost. Nečekaná. Ještě drobná připomínka ke knize technicky: nejsem ekoterorista, ale mrhání nepotištěným papírem je do očí bijící. Nešlo ten formát využít líp ? Ale to by to zase nebyl špalek za pěknou sumičku…

kniha: Projekt Kronos - Bareš, Pavel
Roggy | **** | před 15 dny

Jako první díl dobré. Hodně dlouho jsem přemýšlel, co sem napsat a jak to sem napsat. Ta kniha má docela dost věcí, které by šly napsat lépe. Na druhou stranu to všechno přebíjí neuvěřitelná energie, která z toho textu sálá. Je to jako magie – jsou knihy od skvělých mágů, jejichž kouzla jsou precizní a vyumělkovaná. A pak je tu Pavel Bareš se svým výtryskem surové energie, která to všechno převálcuje. Už jenom proto je čtení zážitek a i po půl roce, i když si pořádně nepamatuji děj, si pamatuji atmosféru a pocity, které jsem měl při čtení. Což je víc než u většiny jiných knížek.

kniha: Bratrstvo run - Peinkofer, Michael
trudoš | *1/2 | před 16 dny

Problém Bratrstva run je, že se Michael Peinkofer na takřka šesti set stránkách nedokáže rozhodnout, zda bude psát okultní detektivku, historický román či červenou harlekýnku. A proto žánry průběžně míchá a výsledkem je neslaný, nemastný děj, jenž má tendence opakovaně stagnovat, aby v závěru čirou náhodou vyvrcholil. Autor přitom děj schválně zdržuje, nesmyslně kombinuje a posouvá jen v okamžiku, kdy sám uzná za vhodné, že už by se také mohlo něco dít. Skutky jednotlivých aktérů tak postrádají logiku, nebo rovnou i význam, přičemž jejich charakterové rozdělení lze rozdělit na podlou anglickou smetánku a chrabrou skotskou spodinu. Přitom jak se to bere vážně, člověk by se vší té bodrosti a patosu s radostí zasmál, což asi nebyl původní záměr.
Trochu zklamání přinesl i fakt, že postava Waltera Scotta nemá pro zápletku význam. Jeho post mohl odehrát kdokoliv. Navíc se toho o něm ani jeho díle nic zajímavého nedozvíme, nepočítám-li zidealizovanou představu bojovníka za Světlou stranu Síly.

kniha: Slyším tě všude - Willis, Connie
Romison | **1/2 | před 16 dny

Tak jako je to ctivy, namet vcelku taky zajimavej, ale postavy jsou na zabiti, hlavni hrdinove vas za chvili serou, ze neposlou ostatni do prdele a nechaj si vsechno libit a chovaj se jak dementi, a ostatni postavy jsou jeste horsi. Logika celyho deje a jednani postav taky znacne pokulhava. Asi zensko irsky psani bo nevim. Connie asi nebude muj salek caje, ale aspon jsem to zvladl docist tu knizku, coz u toho moru jsem nedokazal. A i kdyz se to odehrava v soucasny dobe, tak mi porad prislo, ze to je stylove tak 40–50 let starej typ pribehu a vypraveni (nevim proc) :)

kniha: Dzwille - Velinský, Jaroslav
Dilvermoon | **** | před 16 dny

Ono to celé vypadá chaoticky. Což ovšem neubírá na čtivosti. Naopak. Děje v jednotlivých prostředích dávají většinou smysl, ovšem změny jsou náhlé a podivné. Od zvláštního vlaku, jedoucího neznámo kam, se dostáváme do až skoro reálného světa, pak přijde pro změnu hrdinská fantasy a zvláštní přechody toto všechno mixují časem tam a zpět, objevují se spojovací prvky, hlavní hrdina Bert se také nestačí divit… Pan Velinský v tom určitě nějaký systém vytvořil a extrémně pozorný čtenář (s tužkou v ruce) by to všechno třeba pochytal… Možná šlo dokonce o záměr a vznikla pěkná hravá kniha, která smysl dává, i když to teď vypadá, že zastávám stanovisko, které sám vzápětí vyvracím. A závěr je úžasný. Škoda, že se pan Velinský více nevěnoval fantastickému žánru mimo Dana Younga. Dzwille, Engerlingové i Zápisky z Garthu ukazují, že mohl napsat lecos dalšího opravdu kvalitního.

kniha: Signály z Měsíce - Müller, Horst
Ťuhýk | *1/2 | před 16 dny

Teda to je síla. Matně jsem si knihu pamatoval ze svých mládežnických let, a vím, že mě dobrodružný děj docela zaujal. Nahlédl jsem znovu, nedá se to číst. Čert vzal protiamerickou propagandu, té jsme si tehdy užili dost. Ale tolik technických nesmyslů pohromadě se hned tak nevidí, a k tomu navrch duchové ze stroje – Ganymeďané. No fuj!

12345678910poslední (626)25018 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu