RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (596)23816 příspěvků celkem

Hlubokou myšlenku aby člověk pohledal, ale je to napsáno s velkým přehledem, nevtíravým vtipem a poctivou dávkou odkazů na praotce scifi a jiné dřevní činitele. Maureen je pořád stejná pipka a přál jsem ji vše nejhorší, ale ona se prostě ze všeho dostane, mrška. Pobavilo mě to a styl je pošušňáníčko, takže za mne velmi slušné.

povídka: Ganglion - Wightman, Wayne
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/02
Lucc | ***1/2 | před 8 dny

Inspirace Dickem je zprvu lehká, později už jednoznačná. Korporace vysílající průzkumníky do mysli tvorů na cizích planetách, pátraje po čemkoliv zajímavém a hlavně zpeněžitelném. Atmosféra bezútěšná, postavy obdařeny karikaturami lidských vlastností a do toho pochybnosti, co je realita. Konec mi přišel lehce zmatený a vyústění snad až příliš do pohody, ale chápu, co tím chtěl básník říci. Slušné.

povídka: Equoid - část druhá - Stross, Charles
vyšla v: XB-1 2015/02
yerry | ** | před 8 dny

Priznám sa, že ani po dočítaní celej novely som si nespravil chuť. Prádelna rezaná Lovecraftovským stvorením i keď riadne hnusným, slizkým a mäsožravým s nadsádzkou hodnou modernej doby pre čitateľov hltajúcich dnešné crazy paródie, stokrát prežuté, vypľuté a opätovne spracované. Nie, ďakujem. To si radšej prečítam rovno originál od samotného majstra. A ak už chcem vraždiacich jednorožcov, tak tí od Diany Peterfreund v poviedke Jak pečovat o mládě vraždícího jednorožce nemali síce takú hnusnú matku, ale zato čosi viac do seba.

Ak by text nebol taký rozvláčny, možno by som aj nejakú hviezdu prihodil. Tak ako je, napriek pár skvelým statiam, ktoré boli kvalitne mazľavo nechutné, väčšinou to bola len nuda a nezachránili to ani tie popkultúrne odkazy. Neoriginálny recyklát…

Toto číslo časopisu bude asi orientované v duchu HPL. Svedčí o tom aj táto poviedka, kde je jeho odkaz trochu sprznený pokusom o humor a paródiu. Mne to veľmi vtipné neprišlo a na mieste autora by som len dúfal, že u božstva Cthulhu to bolo naopak resp. že zostane aj naďalej spiace.

povídka: Co spatřil doktor Gottlieb - Tregillis, Ian
vyšla v: XB-1 2015/02
yerry | *** | před 8 dny

Alternatívna história v ktorej sa 2. sv. vojna vyvinula trochu inak aj vďaka pokusom s okultizmom na ľuďoch. Ako čriepok mozaiky vyzerá byť poviedka dobrá, samostatne to až také terno nie je. Zvlášť by som vyzdvihol celostránkovú ilustráciu k poviedke, ktorá sa mnohým môže zdať kontroverzná: na pozadí sa črtá veľký hákový kríž, na popredí tvár devy a vlčie maky. Autor ilustrácie brilantne vystihol zmysel poviedky a zahral sa so symbolmi.

kniha: Mistr Kadehar - L'Homme, Erik
trudoš | **1/2 | před 8 dny

První díl trilogie Hvězdná kniha je určen především čtenářům ve věku osmi až dvanácti let. Má pro to všechny předpoklady – rychlý děj, krátké kapitoly a dětské hrdiny, kteří bez bázně a hany jsou ochotni čelit prakticky čemukoliv. Přičemž se tu apeluje na všechny ty správné morální i výchovné vlastnosti, jako je kamarádství, obětavost, čestnost a pravdomluvnost. Starší čtenáře už asi příliš nedojme prostinká zápletka, těžko uvěřitelné chování mladičkých postav či samotná nelogická koncepce světa Ys (k čemu ve světě, kde používají supermoderní elektroniku, potřebují oplechované rytíře?) Ani přítomnost tiskařského šotka, který z knihy povyházel pár hrstí písmenek, na pozitivním dojmu nijak nepřidá, ale to vem čert. Nic totiž nelze upřít spisovatelskému umění Francouze Erika L’Homma, který vytvořil skvěle šlapající dobrodružný příběh s aktéry, jež výše uvedenou věkovou hranici jistě pohltí bezezbytku. Problém nastává teprve ve chvíli, kdy do té konkrétní věkové kategorie nespadáte.

kniha: Noční labuť - Hartmanová, Zuzana
Vlask | ****1/2 | před 9 dny

Příjemná povídková kniha pro příznivce příběhů podobných zaklínačce Lotě od podstatně známější české autorky, která má ovšem podezřele dlouhý výpadek produkce. Takže pokud máte absťák po všehoschopné hrdince se kterou se život nemazlil, tak tohle je přesně kus pro vás. Svět je příjemně temný, žádné hodné klaďasy rozdávající na potkání magické artefakty a rady tu nenajdete. Kniha je bohužel poměrně krátká a rozdělená mezi volně propojené povídky, takže nenudí, ale nevydrží i díky skvělé čtivosti.

kniha: XB-1 2015/01 - kolektiv autorů
yerry | ** | před 9 dny

Subjektívne jedno z najslabších čísiel, aké som doposiaľ čítal. Zachránila ho snáď len publictika :(

povídka: Naskočit za jízdy - Nováková, Julie
vyšla v: XB-1 2015/01
yerry | ** | před 9 dny

Táto shortstory je len takou skycou, ktorú by bolo dobré trochu rozšíriť. Politickí utečenci a hviezda, ktorá sa má prehnať našou slnečnou sústavou rýchlosťou rovnajúcou sa 2% rýchlosti svetla. Môže to byť smršť ale aj záchrana…

povídka: Optimalizátor - Pohl, Milan
vyšla v: XB-1 2015/01
yerry | ** | před 9 dny

Optimalizátor myslenia nasadený v praxi môže byť kontraproduktívny a ako so všetkým, aj s ním sa dá vybabrať. Ak si myslíš, že sa ulievaš, myslíš zle. Tvoju produktivitu podporí práve ten správny relax, a to by mali mať na mysli práve tvoji nadriadení…

Humorne ladená poviedka o vynálezoch modernej doby na podporu konkurencieschop­nosti a produktivity. Až na ten prístrojček (ale kto vie?), brutálna realita. Povie ti to každý spoza pásu niektorej z automobiliek alebo pásovej výroby…

povídka: Mosazné město - Nováková, Julie
vyšla v: XB-1 2015/01
yerry | ** | před 10 dny

Opäť jedna poviedka, ktorej potenciál zostal nevyužitý. Máme tu komunikáciu dvoch vesmírnych kultúr na spôsob autorky C. J. Cherryhovej, teda kultúr navzájom odlišných s trochu problematickou verbálnou komunikáciou a myslením. Nábeh na soft scifi mal text slušný. Popis planéty, nachádzajúcej sa vo veku pary bol dosť odbitý, čo bol ďaší zahodený potenciál. Detektívna zápletka bola jednoduchá a pomerne slabá. Autorka mohla zo zmäsy soft scifi, steampunku a detektívky namiešať docela slušné sústo, ktoré však zostalo trochu nedovarené…

povídka: Jizvák Jim - Vácha, Dalibor
vyšla v: XB-1 2015/01
BorgDog | ***1/2 | před 10 dny

Celkem vzato souhlasím se dvěma legionáři nade mnou a nemám co dodat. Povídka je zajímavá, ne že není, rozhodně je napsaná čtivě, ale kdyby autor více přitlačil na aspekt alternativní historie místo akce, mohla být ještě lepší. Takhle je výsledek jen nadprůměrný

kniha: Magické pouto - Correia, Larry
trudoš | **** | před 10 dny

Akčnější, nápaditější, megalomantičtější a dějově propracovanější než předchozí Drsná magie. Stále mi však chybí autorova přízračná ich-forma a odlehčující humor, pro který jsem si jej tolik oblíbil. Prostě už to není americký Jiří Kulhánek, ale spíše kanadský Miroslav Žamboch. Je ovšem znát, že tuhle sérii pojal Larry Correia skutečně velkolepě a na rozdíl od Lovců monster to není pouze bitka vedle bitky, ale za vší tou řezničinou se skrývá i poměrně spletitý děj. Samozřejmě v mezích žánru, morálky a zákona. Tím však nechci říct, že by druhý díl Grimnoirských kronik dával hrdinům nějaký prostor na vydechnutí a nevedl je z jednoho boje o přežití do druhého. Přičemž právě stylová atmosféra třicátých let minulého století tomu všemu dává ten správný říz. Dochází k nečekaným spojenectvím, nehezkým odhalením a osudovým rozhodnutím. Dobrodružství podmalované střelbou z Thompsonů má tak pro mě opravdu jen jedinou vadu na kráse – až příliš čerpá náměty z dlouholeté historie komiksových X-Menů.

povídka: Brána do podzemní říše - Urban, Pavel
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | ** | před 10 dny

Netvrdím, že to nebolo zábavné. Ale text je tak jednoduchý a dej prvoplánovitý… Agent bojujúci po boku troch ako z komixu vystrihnutých hrdinov sa snaží zabrániť otvoreniu brány, za ktorou je… podzemná ríša. Autor je asi priaznivec Lovecrafta.

povídka: Jizvák Jim - Vácha, Dalibor
vyšla v: XB-1 2015/01
yerry | ** | před 10 dny

Víťaz ceny Daidala za rok 2014 je akčnou military alternatívnou históriou. Príbeh je vsadený do obdobia I. sv. vojny, ktorá prebieha ešte v roku 1921, kde sa boľševická revolúcia v Rusku nevydarila, Lenin musel utiecť, pričom ho zabil Trockij, o čom informuje zahraničný dopisovateľ A. Hitler :) Všetky zúčasnené strany vo vojnovom konflikte používajú mágiu. Dej sa odvíja z pohľadu hlavného hrdinu, ktorý je tu štylizovaný ako drsňák s drsňáckym monológom. Inokedy by mi to až tak nevadilo, tentoraz mi to však trochu bilo do očí.

Poviedka nebola zlá ale kvalít poviedky Na cestě domů pre zmenu o zombie apokalypse, nedosiahla.

kniha: Podvolení - Houellebecq, Michel
avatar2 | *** | před 11 dny

Příliš mě to neoslovilo. Jistě, reflektuje to akuální společenské dění a předestírá řadu zajímavých myšlenek, ale jako beletrie to moc nefunguje. Málo děje, krajně pochybný hlavní hrdina.

povídka: Equoid – část první - Stross, Charles
vyšla v: XB-1 2015/01
yerry | ** | před 11 dny

Po prečítaní prvej časti docela nuda. Text mi pripadá ako recyklácia a óda na HPL, ktorý je tu aj hojne citovaný – spomínaný. V závere to začalo gradovať do mierne šialených hororových úchylností. No neviem, pochybujem či po druhej časti zmením názor na túto novelu. Nie je úplne podľa môjho gusta…

povídka: Příšera - deFord, Miriam Allen
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/02
Lucc | **1/2 | před 11 dny

Ach ty děti… Začátek byl slibný, v Bradburyho a Kuttnerově duchu, ale v půli jakoby text začala autorka nebo překladatel odbíjet, věty už neměly tu lehkost a správnou sevřenost, vytratil se pocit něčeho podivného. Začala to být nuda. Konec to trochu zachránil, ale ne zase až tak moc. Je to totiž klasický DEM. Sice pěkný a nutící k zamyšlení, možná i znechucující, ale pořád DEM. Twist, na který autorka neprovedla žádnou přípravu, nerozmístila vodítka, jen poslední větou řekla, že je vše jinak.

Příjemná s přehledem napsaná lehce kousavá povídka o mladém frikulínském páru, který se umí dobře přizpůsobit místním, nově Kalifornským zvyklostem. Vyjímala by se v Playboy, ale není mi jasné, proč je tady.

kniha: Nekroskop III - Lumley, Brian
Lucc | ***1/2 | před 11 dny

Ke čtení mě přiměl Brano, on ví jak. A mohu mu poděkovat. Trojka je totiž překvapivě asi nejlepší z prvních tří dílů. Lumley šikovně nasadil další hlavní postavy vyhoštěných do světa za Branou, kterým je možno lépe fandit, jde jim totiž o krk. Také přidal slabší záporáky, kteří jsou lidštější než Vampýři, a proto je možno jim lépe nefandit. Jinak se nic moc nemění. Získáme pár informací o světě, splkneme si s Möbiem, abychom získali dojem jakési věděckosti (k smíchu) a užijeme si kapičku strachu (pár scén v Perchorsku bylo docela hororových, ale jinak nic moc). Kdysi jsem si myslel, že Nekroskop bude pecka a Lumley je extratřída, ale buď to není pravda nebo jsem zestárnul a zdřevěněl. Nebo od obojího trochu.

kniha: 220 dní vo hviezdnom oceáne - Martynov, Georgij
Pista | **1/2 | před 12 dny

Trochu blboučké, ale ve své době asi akceptovatelné. Docela mě dostal americký žurnalista – člen dvoučlenné posádky – který podplatil dodavatele, aby místo tekutého kyslíku dodal do rakety whisky.

kniha: Konec Věčnosti - Asimov, Isaac
Dilvermoon | ***** | před 12 dny

Nejlepší časovka? To nevím. Ale určitě jedna z těch propracovanějších. Tedy ne že by Asimov nějak řešil samotný princip cestování. Odbyde ho jednoduše tím, že tomu nikdo nerozumí :-) Je to asi lepší, než vymýšlet kdovíjaké konstrukce, když stejně jde o posuny v čase samotné a způsob je nepodstatný. Ale pokud jde o paradoxy a celkově logiku příběhu, tady to asi secvaklo všechno. Kniha má spád, vysvětlování nějaké je, ale obvykle se děje formou dialogů, takže je to vše velmi nenásilné a čtivé. Konec Věčnosti jsem poprvé četl před více než dvaceti lety a světe div se – bavila mě i teď pořád stejně.

povídka: Návštěvník z Tauredu - MacLeod, Ian R.
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | **** | před 12 dny

Kodanská interpretácia nedáva spávať mnoho teoretickým fyzikom a zdá sa, že ani SF spisovateľom. MacLeod sa túto problematiku rozhodol spojiť s prípadom cestujúceho z neexistujúceho Tauredu (vraj skutočná udalosť). Obdivujem, ako autor dokázal opísať budúcnosť na pozadí príbehu dvoch bývalých študentov. Žiadne dlhé rozprávanie a predsa sa dozvieme všetko podstatné, aby sme si mohli v hlave vykresliť spoločnosť za X rokov. Dej sa odohráva v priebehu niekoľkých rokov, sledujeme osudy oboch sympatických a hlavne uveriteľných postáv, na záver sa dočkáme aj zaujímavého konca. A každý si ho môže vysvetliť ako uzná za vhodné :)

Nechtěla jsem pořizovat další fantasy sérii, ale „První přichází tma“ na mě vykoukla v antikvariátu, takže jsem s ohledem na legijní kladné ohlasy a příznivou cenu přece jen tomuto špalku obětovala vzácné místo v přeplněné knihovně. Psychicky jsem se připravila na martýrium prologu… a kupodivu jsem příliš netrpěla. Úvodní desítky stran byly jako chůze mlhou v neznámém, leč povědomém terénu. Orientovala jsem se jen zběžně, neměla jsem však potřebu „túru“ přerušit a jakmile vstoupil na scénu čaroděj, začalo se zvolna vyjasňovat. Četba plynula zlehka, střídání postav a prostředí nevadilo, politické tanečky kolem příprav na svatou válku byly zajímavé, stejně jako magické principy (zatím spíše jen v náznacích). Jak už bylo zmíněno v předchozích komentářích, největší zásluhu na úspěchu knihy mají skvěle vypracované charaktery. Skutečného kladného hrdinu by čtenář hledal marně – zde jsou jen dravci a oběti… a pozorovatel, jehož aktivnější role v příštích událostech je nejistá.
„Princ ničeho“ prvním dílem nasadil laťku vysoko a do druhého slibuje porci pletichaření obohatit o epické bitvy, přesto se na pokračování kdovíjak nechrtím. Důvodů je několik, mohu je nicméně shrnout do jednoho souvětí: celá svatá válka je mi buřt a vůbec nevím, komu a proč bych měla držet palce. Pozadí konfliktu zůstává nejasné, nepřátelská strana může být klidně ta dobrá. A co se týká hlavních postav, těžko hledat sympatie pro tajemného manipulátora, násilnického barbara, intrikujícího paranoidního císaře, arogantního vojevůdce, prince – náboženského fanatika, ufňukané prostitutky nebo pro čaroděje v klimakteriu. „Válečný prorok“ a „Tisícerá myšlenka“ mi proto navzdory kvalitám nejspíš postačí jako e-book. 80%

povídka: TardigRider - Stožická, Zuzana
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | ** | před 12 dny

Niečo na štýl Neffových zakázaných technológií, samozrejme viac zbeletrizované. Neviem či sa autorka neodvážila dané téma viac rozvinúť alebo jednoducho nevedela čo s tým ďalej. Máme tu nejakú vreckovú biosféru s umelými entitami, ktoré slúžia ľuďom na zábavu. No a to je zhruba všetko – väčšina poviedky pozostáva z opisu a na konci dá aj slovo dvom spomínaným entitám, ktoré prehodia medzi sebou pár banalít. ZS má určite aj naviac.

povídka: Inkvizitor - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | ** | před 12 dny

Táto poviedka mi pripomenula už ani neviem ktorého športového komentátora, ktorý rozprával o svojich začiatkoch. Vraj dostal na skúšku krabičku zápaliek a mal o nej rozprávať bez prerušenia aspoň päť minút. A tu je to podobné, autor nahodil dosť svojský námet o národe s pasiou v hraní šachu a vyobracal ho z každej strany. Celé to bolo absurdné a podľa môjho názoru aj zbytočné.

povídka: Duše stroje - Brown, Eric
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | **1/2 | před 12 dny

Priame pokračovanie Zastírací procedury. Ako hlavní hrdinovia rýchlo zistia, v pätách sú im zvyšné korporátne roboty. Najprv sa zdalo, že ukryť sa v obrovskej zničenej lodi je dobrý nápad… Taká rýchlovka – hneď po zaparkovaní je tu naháňačka v lodnom labyrinte, nejaké to strieľanie a záverečný trik, ktorý im zachráni kožu. A ide sa ďalej.

povídka: Marnotratný syn - Sellar, Gord
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | *** | před 12 dny

Kto videl film Zrodenie planéty opíc, tak môže mať dobrú predstavu o čom táto poviedka je. V hlavnej úlohe je tentoraz pes, ktorému novo nadobudnutá inteligencia riadne skomplikuje život. Nič nové pod slnkom, napísané je to však slušne.

kniha: Město mečů - Bennett, Robert Jackson
snop | ***1/2 | před 13 dny

Mozna je to tim, ze jsem knihu cetl v podstate par dni po prvnim dilu, nicmene prisla mi horsi, minimalne v tom smyslu, ze neprinasi nic noveho. V podstate jsem se dockal opakovani tehoz, s trochou toho vietnamskeho traumatu navic. Za me zklamani. Ale kdo si jede military, urcite si to vychutna.

kniha: Lhářův klíč - Lawrence, Mark
trudoš | **** | před 13 dny

„Jsem lhář, podvodník a zbabělec, ale nikdy v životě bych nenechal přítele na holičkách. Ledaže by to vyžadovalo čest, poctivost, nebo snad dokonce odvahu.“
Pro Jalana Kendetha mám slabost už od Prince bláznů a Lhářův klíč jen potvrdil jeho vůdčí pozici v žebříčku nejsympatičtějších literárních antihrdinů. Geniálně mu přitom sekunduje hrdý vikinský válečník Snorri ver Snagason, pro kterého je Jalanova povaha stejnou měrou nepochopitelná, jako hodná nezměrného obdivu. V tomhle ohledu je třeba Marku Lawrencovi přiznat, že se jeho svérázná figura dokáže fantasticky vylhat z jakéhokoliv náznaku nebezpečenství a zároveň do něj vzápětí neúmyslně vlítnout rovnou po hlavě.
Ovšem že by druhá kniha trilogie přinesla překvapení ohledně zápletky, to se říct nedá. Naopak spíše zklamání, že jde o typickou výplň mezi jedničkou a trojkou. Děj má sice konečně nějakou formu a cíl, jenže se záměrně vleče tak, že těch pět set stran působí lehce vynuceně. Očekávání od závěrečného dílu jsou proto o to větší.

kniha: Hlídači - Spring, Neil
PMarek | ****1/2 | před 14 dny

Velmi zajímavé vysvětlení zvláštních paranormálních jevů a pozorování UFO, východiskem „reálné“ zdokumentované události v Británii 70. let. Náznak dalších možných souvislostí v důsledku rozhodnutí tehdejší politické reprezentace. Paráda ! Co kdyby… Za mě vysoké hodnocení knihy jako celku ve všech aspektech.

kniha: Problém tří těles - Cch‘-Sin, Liou
SONP | ****1/2 | před 14 dny

Nikdy bych nečekal, že mne zrovna čínská kniha takhle pohltí. Když jsem si na začátku přečetl seznam postav, bál jsem se, že s těmi všemi Weji a Yangy pro mne bude kniha nečitelná. A opak byl pravdou, nemohl jsem se od ní skoro vůbec odtrhnout, a to přes to, že na fantastický prvek jsem si musel nějakou dobu počkat (nejdřív je třeba projít úvodem z kulturní revoluce). Když se ale objevil odpočet běžící na fotografiích, běhal mi mráz po zádech. Neznámé čínské prostředí zcela zastínilo menší originalitu námětu (SETI už tu přece jenom bylo) a také mě potěšila prakticky úplná absence akčních scén – v rozporu s anotací je kniha spíše klidná a filozofická (to mám rád!). Problém jsem nejdříve měl s pasážemi, odehrávajícími se ve virtuálním světě hry Tří těles, ale nakonec jsem si zvykl. Zkrátka a dobře, dlouho jsem nečetl nic tak dobrého ve stylu klasické scifi (nálada mi hodně připomínala Asimova) a čtu-li jinde, že první díl je považován za nejslabší, pak se nemůžu dočkat dalších dílů! 90 %

povídka: Bedna - Kopřiva, Štěpán
vyšla v: Holomráz; Pevnost 2009/03; Společenstvo Pevnosti
Polinius | ****1/2 | před 14 dny

Čte se samo. Jako samostatná povídka to moc neobstojí, ale jako doplněk do světa Wolricha je to senzační. Jak říká přísloví: Na posraného i hajzl spadne.

kniha: Metro 2033 - Glukhovsky, Dmitry
trudoš | *** | před 14 dny

Hrdinova odysea moskevským metrem na mě lépe působila z anotace, než přímo z vyprávění. Rozmáchlé putování odnikud nikam je prokládáno náhledy do denního rytmu jednotlivých stanic, jež se staly útočištěm lidstva po blíže neurčité zkáze. Atmosféra super, ale akce nula nula nic.
Co se autorovi musí nechat, je nápad. Jenže už po prvních stovce stran jsem nevěřil v jeho autentičnost. Přes všechnu postkatastrofickou vizi žije v temných tunelech poměrně vysoké množství lidí, jako by počet byl neomezený, nehledě na jejich absolutní etnickou rozdílnost při každé zastávce. S tím pak souvisí i funkčnost věcí, kdy mě až překvapilo, co všechno tam dole mají, přestože povrch je prakticky neobyvatelný. A to nemluvím o prazvláštních science fantasy kulisách, které tvůrci slouží jen pro směs pseudofilozofických úvah u večerního popíjení vodky. Výsledný dojem příliš nevylepšilo ani absurdní používání vykřičníků. Ale třeba jsem záměr zaobalit běžnou konverzaci do rozkazů a zvolání prostě jen nepochopil.

Jako studium rodopisných materiálů z Westerosu možná použitelné, ale není to povídka. Při čtení si připadáte jako historik amatér a pokud to má celé k něčemu být, musíte si k tomu malovat příbuzenské diagramy (zvláště kvůli tendencím Targaryenů se vdávat a ženit mezi sebou).

kniha: Hlava plná přízraků - Tremblay, Paul
trudoš | *** | před 15 dny

Než aby Paul Tremblay experimentoval s možnostmi žánru, vsadil na klasiku. Lépe řečeno několik klasik. V pohnutém osudu rodiny Barretových tak kombinuje motiv strašidelného domu, náboženského fanatismu, neposkvrněnosti dětství, zvrácenosti posednutí a současného trendu televizního voyeurství. Jeden by řekl, že z těchto ingrediencí nemůže vzniknout špatná kniha.
Taky nevznikla. Jen je jednoduše odbytá, přičemž nevyužitý potenciál vysloveně zamrzí. Ani ne kvůli inovativnímu pojetí textu, ve kterém se samoúčelně kombinují blogové zápisky s tradičním vyprávěním. Hlavní problém je, že všechna ta děsuplná klišé odkazující na slavná díla filmového hororu jsou nakonec jen tím, čím byla od začátku – profláknutými klišé bez špetky invence.
Ke spisovatelově cti je třeba podotknout, že stylistiku i imaginaci má v malíku. Kdyby se místo tvůrčího hraní si se slohem víc věnoval nabízeným možnostem, měl by čtenářovo srdce v hrsti a mohl by jej svírat do aleluja. A ještě by mu za to dotyčný děkoval.

kniha: Simulakra - Dick, Philip K.
jirikk | **** | před 15 dny

Naprosto typický Dick, mám pocit, že toto PKD sekal jak Baťa cvičky. Občas se povedlo lépe (Ubik), jindy průměrně (jako zde), ojediněle geniálně (Muž z vysokého zámku). Jeho uchopení reality je ale natolik vyjímečné a ojedinělé, že i ty průměrnější kousky jsou skvěle čitelné.

kniha: Strážci blesku - Nicholls, Stan
trudoš | *** | před 16 dny

Nenáročná akční fantasy, která by ráda spadla do stejného ranku, jako Černá legie nebo alespoň WarCraft, s výsledkem však nepřímo úměrným vstupní kvalitě. V prvním případě se to míjí účinkem zcela, i když kolektivním hrdinou je zde jednotka opovrhovaných „padouchů“. V tom druhém už autor boduje lépe, ovšem na úspěšnost slavné herní série to dle počtu prodaných kusů dotáhnout nedokázal. Orkové, které nám tradiční klišé žánru zafixovalo jako odporná, zlá stvoření, zde dostali prostor jako ostřílení hoši, všemi nenávidění a zavrženíhodní, zrozeni pro nikdy nekončící boj. Přesto – anebo právě proto – mající své vlastní cíle, vize a sny o svobodě.
Stan Nicholls sice nenapsal hlubokomyslný příběh s poselstvím pro generace příští, ale to snad od tohoto oddechového čtiva nikdo ani nečekal. Jinak je tu ale vše, co má správná řežba mít – partu sympatických křiváků, nějakou tu vanu krve a férový poměr dialogů vůči popisům. Taky nečekaně solidní zápletku, končící bohužel uprostřed slova. Verdammt.

kniha: Kouř - Vyleta, Dan
Lokina | **** | před 16 dny

Na obálce je mnoha přívlastky popsáno, jak je kniha skvělá. Já osobně bych knihu tak neotitulovala, ale budiž. Velice se mi líbilo prostředí viktoriánské Anglie. Dále musím vyzdvihnout autorův květnatý, libý styl psaní, byl čtivý a neustále mě něco popohánělo, vydržet s hrdiny až do konce. Příběh má něco do sebe a najde se i zde mnoho myšlenek, nad kterými by se lidé v dnešním světě, měli zamyslet.

Autorka má nesporne talent, ale viac ako k žánru ju to ťahá niekam do mainstreamu alebo na stránky časopisov, zaoberajúcich sa sociálnymi otázkami prípadne snáď ešte k soft scifi. Táto poviedka je od nej už druhá, v ktorej sú hlavnými protagonistami dôchodcovia. Tou prvou bola poviedka První let .

V skratke: stárnúca kozmonautka a jej manžel na smrteľnej posteli, rozhodnutie, čo uprednostniť – posledný let alebo svojho manžela, papieroví vtáci, nasledovníčka a trochu sa to tu obtrie aj o zakrivenie priestoru. Ak prekúsneš trochu nostalgie, je to dobré…

12345678910poslední (596)23816 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu