RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (576)23012 příspěvků celkem
povídka: Válečná nevěsta - Wilber, Rick
vyšla v: Alien Sex; Přestřelka na úsvitě
yerry | **** | před 16 dny

Vyspelejšia rasa z vesmíru si ochočí američanov. „Najlepšie“ z ochočených sa majú prostitúti. Či je to nejaká výhra je otázne. Autor tu amíkom v scifi kabáte predkladá to, čo zasiali v reále. Krátke a veľmi dobré…

povídka: Její chlupatá tvář - Kennedy, Leigh
vyšla v: Alien Sex
yerry | *** | před 16 dny

Na prvý pohľad poviedka so zoofilným námetom: človek a orangutania inteligentná samica. Ak sa začítaš, jej zmysel a pointa je o niečom inom. Odcudzenie je definitívne, neexistuje žiadna náhrada. Je dosť zlé, ak človek nevie správne vyjadriť svoje city…

kniha: Cesta slávy - Heinlein, Robert A.
yerry | *** | před 16 dny

Jediná autorova fantasy kniha, ktorá až tak úplne fantasy nie je a ty len pozeráš, o čo vlastne Heinleinovi ide. Hrdina je vojakom US Army bojújúcim vo vojne – nevojne, proti malým žltým šikmookým mužíčkom. Teda presnejšie, kvôli zraneniu sa už vydáva do európskeho zázemia…

Je najatý jednou vládkyňou aby získal artefakt umiestnený na inej planéte v akejsi hyperkocke. Fantasy kulisy a postavy sú dosť nevierohodné a autor ich asi ani vážne nemyslel. Fantasy aspekt príbehu je v ňom akýsi nadbytočný. Jedná sa o jeho scifi úlet k hranici, kde by sa to fantastično mohlo nachádzať? Ak si k tomu primyslíš autorove štandardné politické úvahy a poučovania o sexe, individualizme a slabinách demokracie, vychádza ti z toho riadny guláš. Naviac ak autor v plnej paráde pokračuje zvesela tam, kde už iní vešajú zvonec.

Na rozdieľ od iných negatívnych hodnotení román nevnímam tak kriticky. Ak sa dej neberie príliš vážne, je to starý dobrý RAH, ktorý opäť nesklamal a prišiel na svoju dobu s čímsi novým a neotrelým. Nekopíroval Tolkiena ako viacerí jeho súčasníci a zachoval si svoj štýl.

Aj napriek niekoľkým dosť úmorným pasážam vnímam knižku ako dobrú a možno aj o trochu viac ako dobrú…

kniha: Neviditelná knihovna - Cogman, Genevieve
snop | **** | před 16 dny

Flynn Carsen v suknich. :-)

Ne, vazne. Inspirace zde je, ale taky klidne muzeme najit jinou, v ruznych casovych policiich. Kdyby JFK bylo svetove zname, mohli bychom hledat i zde.

Proste mame Neviditelnou Knihovnu, ktera je mezi alternativnimi svety, a jeji agenti (v nasem pripade agentka se svym studentem) se vydavaji do jednotlivych alternativ v honbe za vzacnymi a vyznamnymi knihami, protoze, jak rika Irene, „prinosem nejsou objevy, ale kreativita“. At v alternativach vladne spise veda ci magie, agenti maji k dispozici cosi vic, cosi jineho – jakysi rajsky Jazyk, ktery ovlada realitu.

V takovemto vesmiru jsou agentka Irene a jeji student Kai vyslani zrekvirovat pohadky bri Grimmu z Londyna, ve kterem vladne magie a steampunk. A protoze je kniha ukradena, museji pouzit sve detektivni schopnosti. A protoze maji stesti, setkaji se s hrabetem z Leedsu, coz neni nikdo jiny nez Velky Detektiv.

Neviditelna knihovna je totiz predevsim detektivni thriller. Fantasy je to az druhotne. Coz se mi velmi libi. Pokud anotace srovnava s Aaronovichem, tak rekneme, ze tato kniha je to, v co jsem u Aaronoviche marne doufal. Holmes ve fantasy kulisach.

Jedine, co bych knize vytknul, je preklad. Ani ne tak po strance jazykove, tam je jen par chyb. Spise po stance rozhledu prekladatele. To, ze prekladatelka napriklad nevi, co jsou Lissajoussovy obrazce, a ma tendenci po kanturkovsku pridavat pseudovtipne poznamky pod carou, je pro me uz trochu na hrane, ale budiz. To, ze si nevsimne dalsich nekolika zamrkani autorky, je uz smutnejsi. Prikladem budiz, ze zjevne nerozlustila ve jmene „Kostchei“ stareho dobreho Kosteje Nesmrtelneho, takze se mu chudakovi dostalo epiteta „Neumirajici“ (str. 40).

kniha: Elementum - Dittrich, Jiří
snop | *** | před 16 dny

Je to krute neoriginalni, psychologie postav zcela odrazi psychologii autora (tj. vsechny postavy jsou autor, pricemz na zaklade jeho misty az prilis odhalene psyche se domnivam, ze by asi nepatril mezi me pratele) a chtelo by to nejakeho korektora, ktery rozeznava rozdil mezi „hold“ a „holt“ a umi pouzivat carky.

Tolik k negativum.

Pozitiva: je to napsane tak ctive, ze tech 500 stran utece jako voda. A pribeh je celkem uzavreny, jakkoli padouch samozrejme unikl (coz souvisi s tou neoriginalitou, zejo) a chysta se pokracovani. A pokud vam nevadi cist totez znovu a znovu, tak holt dostanete ctivou jednohubku nekde mezi Avatarem (Aang), Kodexem Alera a dalsimi asi tremi sty knihami, ve kterych chlapec zjisti, ze jen on muze zachranit magickou risi, protoze je ve skutecnosti ztracenym princem.

série: Ender
Phoenix | ***** | před 17 dny

Série od prvního Endera ke svému konci urazila slušnou cestu. Cestu, která se velmi dobře četla a rozhodně se nedá považovat za ztracený čas. Podstatné jsou první čtyři knihy příběhu, zbytek je omáčka vhodná pro fanoušky. První kniha ve čtenáři zanechá nesmazatelné kouzlo bitevní školy, druhá nás přenese do vesmíru na úplně jiné místo s jiným příběhem, i když původní myšlenky zůstávají. Zbylé knihy už jen rozvíjí a následně uzavírají dějové linie. Jako celek Ender rozhodně stojí za přečtení, i když celý jeho vesmír není vždy úplně věrohodný.

kniha: Děti ducha - Card, Orson Scott
Phoenix | **** | před 17 dny

Po přečtení předchozích dílů je tak nějak jasné, že tady to půjde do finále. Ano, vyřeší se vše, co bylo dříve nakousnuto, ale čtvrtý díl už tak trochu působí, že autorovi dochází dech. Události už nejsou tak zajímavé a čtenář spíš jen čeká, jak se vyřeší rozjeté linie. Přidávání nových už bylo zbytečné. Jako zakončení vydařené série kniha funguje dobře, ale mohla být o 200 stran kratší, kdyby se soustředila už jen na to podstatné.

kniha: Ender ve vyhnanství - Card, Orson Scott
Phoenix | **** | před 17 dny

Poslední díl, který je vlastně dějově na začátku, je opět vydařený a do celé série zapadá. Už je to ale takové to natahování a záplatování, které ocení především fanoušci, kteří se vždy věrně vrátí do oblíbeného světa.

kniha: Mechanický pomeranč - Burgess, Anthony
Phoenix | ***** | před 17 dny

Film jsem viděla kdysi a líbil se mi. Na knihu jsem se odhodlávala od té doby. Mám ji pouze v angličtině, takže i to mě asi trochu brzdilo, ale nakonec nebylo zas takový problém se tím prokousat ani v originále. Český čtenář má výhodu, že se spousta vymyšlených slov dá odhadnout, i když mají základ v ruštině. Co se týče příběhu a událostí v něm líčených, pokládám tuto knihu přesně za ten typ, kdy vás buď pohltí, i když v ní nic moc hezkého není, nebo se vám svou surovostí zhnusí. Kam kdo patří je patrné z hodnocení a komentářů.

kniha: Star Trek - Doktorovy rozkazy - Duane, Diane
Phoenix | **** | před 17 dny

Začátek knihy byl poměrně těžko zkousnutelný, ale podařilo se a výsledek nakonec nebyl tak strašný, jak to zpočátku vypadalo. Neuvěřitelným způsobem mě iritoval překlad (originál jsem nezkoumala), kdy jsem měla pocit, že dialogy Kirk-McCoy-Spock vedou děti na úrovni mateřské školky (fakt to byla samá zdrobnělinka – a to v AJ zas tak dobře nejde). A druhý důvod mé neschopnosti ponořit se hlouběji do děje byly až příliš mimozemští mimozemšťané (poskakující kuličky čehosi, co vlastně nic nebylo). Teprve až přílet Klingonů z toho udělal ST, jak má být, a Kostra se svým stylem humoru v roli kapitána rozhodně nezklamal. Takže výsledek je navzdory slabšímu začátku pořád velmi slušný a kniha patří k těm lepším, co svět ST nabízí.

Hm, jak hodnotit, když je to 2v1? Clarkova část je skvělá, o té druhé se to říct nedá, takže nějaký ten střed – 60%, bohužel. Proti pádu noci rozhodně zaslouží mnohem lepší hodnocení, Alvinův příběh je napínavý od první do poslední kapitoly a především vybízí ke srovnávání s Městem a hvězdy. Upřímně bych nikdy nevěřila, že prvotina může být až takhle dobrá! A co se týče pokračování rozjetého příběhu? To je naprosto zbytečné, protože akorát ruší předchozí zážitek. Když pominu jiný styl vyprávění, bohužel ani samotný příběh mi k tomu předchozímu neseděl a bylo to prostě cosi, co se vecpalo někam, kam nemělo. Benforda neznám, ale touhle jeho slátaninou mě rozhodně neoslovil.

kniha: Ostrov delfínů - Clarke, Arthur C.
Phoenix | *** | před 17 dny

Příjemná knížka od oblíbeného autora, který tak trochu tématicky odskočil jinam. Na knize je poznat, že sám Clarke se velmi rád potápí, a s jeho vypravěčským stylem tu vznikla pěkná kniha pro mládež, kterou nepohrdne ani dospělý. A sám autor nenechává nic náhodě a tu a tam připomíná, že ví, že jeho žánr je sci-fi.

kniha: Diaspora - Egan, Greg
Skabandari | ****1/2 | před 17 dny

Určitě to nejtěžší co jsem kdy čet. Bez dodatečného studia bokem(což se mi nechtělo) knihu nikdy úplně nepochopíte (myslím fyzikální, matematickou a biologickou stránku věci), i přes to je to psáno tak, ať vám samotný příběh dává smysl. Proto je zde spousta vysvětlování, aby jste se mohli chytat, řek bych že alespoň polovina knihy jsou fakta o zdejším vesmíru, vývoji atd., avšak když se jimi prokoušete, odměna stojí za to. Kniha se neustále posouvá dál a dál, vždy když si myslíte tady se postup zastaví a přijde nějaká větší zápletka, příběh skočí o stovky let kupředu. Samotný časový horizont je tudíž obrovský, největší část děje se odehrává asi v rozpětí 3000 let a to začínáme těsně před rokem 3000, avšak završení už zahrnuje miliardy let. Rozhodně chci pochválit technologie, které autor v knize používá, u knih z budoucnosti se mi častokrát stává, že si říkám, lidstvo by tou dobou bylo dál a vyspělejší, zde to nehrozí. Dal bych 100%, ale pro horší stravitelnost si to nedovolím, každopádně si to někdy zopakuji.

kniha: Pohádka - Feist, Raymond E.
trudoš | *** | před 17 dny

Problém Pohádky je rozvážná gradace – jsou nám představeni ústřední aktéři a přicházejí první střety se „zlem“ z venkovského lesa. Bohužel tyto konflikty pokračují skoro celou dobu a teprve v poslední třetině začnou postavy dělat něco jiného, než kroutit hlavou nad záhadami. Vypjatá atmosféra se stupňuje a stupňuje a skutek utek. Když už se nakonec člověk dočká konkrétních zvratů, zjistí, že předem dokáže odhadnout, jak skončí. Nehledě na to, že množství scén je tu čistě jen pro navození hrůzy a do zápletky samotné moc smyslu nepřinesou.
Neznamená to ovšem, že by se kniha špatně četla. Zkušenosti Raymonda E. Feista na poli fantastické literatury jsou nezaměnitelné, a i když se točí pouze kolem Midkemie, pořád je v tom řemeslo, jež od svého debutu v roce 1982 ušlo solidní kus cesty. Pohádka tak v autorově díle tvoří ojedinělý experiment, připomínající Holdstockův Les mytág, ovšem daleko méně nápaditý, přičemž největší slabinou pro mě byli hrdinové, jejichž osud mi byl víceméně ukradený.

povídka: Černá propast - Howard, Robert E.
Carter, Lin
vyšla v: Král Kull; Kráľ Kull; Kull
vankobra | nehodnoceno | před 18 dny

Poviedka Černé město je fragment, ktorý bol uverejnený v knihe Kull (Laser-books, 2000) resp. v knihe Kráľ Kull (Kunder, 1997). Poviedka Černá propast je dokončená Linom Carterom a bola uverejnená v knihe Král Kull (Arla, 1991).

povídka: Jízda za východ slunce - Howard, Robert E.
Carter, Lin
vyšla v: Král Kull
vankobra | nehodnoceno | před 18 dny

Pôvodný fragment poviedky sa nachádza v knihe Kull (Laser-books, 2000) resp. v knihe Kráľ Kull (Kunder, 1997).

povídka: Čaroděj a válečník - Howard, Robert E.
Carter, Lin
vyšla v: Král Kull
vankobra | nehodnoceno | před 18 dny

Pôvodný fragment poviedky sa nachádza v knihe Kull (Laser-books, 2000) resp. v knihe Kráľ Kull (Kunder, 1997).

kniha: Půlnoční palác - Zafón, Carlos Ruiz
trudoš | ***** | před 18 dny

Děsivá tajemství, pouto přátelství, horoucí láska a ochota obětovat se, to jsou čtyři ingredience, ze kterých Carlos Ruiz Zafón vytvořil fantastický román o potřebě věřit v sílu odhodlání. A přestože je příběh primárně určen mládeži, osloví prakticky kohokoliv, kdo v sobě ještě nosí špetku zasněného puberťáka, toužícího po skutečném dobrodružství.
Na rozdíl od Knížete z mlhy drží zápletka víc pohromadě a nevyužité nápady se už nekonají. V mezích nevelkého rozsahu rozehrává autor osudové vyprávění šmrncnuté jak vzletnou nostalgií, tak melancholickým steskem. Hodně mu přitom hraje do karet exotické prostředí Indie a volba období třicátých let minulého století. Což podbarveno jazykovou bravurou a úžasnou partou kamarádů dělá z knihy skvělý čtenářský zážitek, čistě pro samotnou krásu psaného slova. Jistě, chybí tu rozervaní upíři a poschovávaní pokémoni, ale kdo hledá atmosférickou dobrodružku s patinou děl Julese Vernea a Rudyarda Kiplinga, našel právě pokladnici plnou zlatých dukátů.

kniha: Metro 2035 - Glukhovsky, Dmitry
SONP | ***1/2 | před 19 dny

Gluchovskij se rozhodl, že zase napíše trochu něco jiného a že si ve svém post-apo světě vyřídí účty s komunisty, fašisty, oligarchy a všemocnými politiky vůbec. A nebere si servítky – rudí střílejí do vlastních, fašisti mají pracovní lágry a oligarchové se živí kaviárem, zatímco ostatním hnijí jejich drahocenné houby pěstované v tunelech. A národ ? Ten raději kus žvance a vodku z hub než revoluci. Zkrátka všechno je tak pěkně rusky v hajzlu a hrdina se může utápět ve vlastní depresi. A politici? Nechte se překvapit. Není to vůbec špatné, ale jde o další odklon od famózní atmosféry prvního dílu. Když se s tím smíříte, jde o fajn politickou fikci. Kdo ale chce mutanty a objevování dungeonu v podobě kdysi blyštivých stanic moskevského metra, bude asi zklamán. 70%

kniha: Lehké fantastično - Pratchett, Terry
SONP | **** | před 19 dny

Další návrat ke klasice. V Barvě kouzel se Pratchett ještě trochu hledal, tady už je jeho styl jasný, i když ne tak parodický jako pozdější dílka. Lehké fantastično je ještě stále obecnou humoristickou fantasy trochu ve stylu Asprina nebo Morressyho a není zatím ještě třeskutou parodií na současno – jen trošku se tu objevuje výsměch turistickému žargonu knižních průvodců. Mrakoplaš je nicméně, řečeno s Dvoukvítkem, opravdu bizarní a pitoreskní postavou a vzorem pro všechny losery, ostatní mágové jsou ale celkem seriozní, ti správní blázni se z nich taky vyvinou až v dalších dílech poté, co tahle partička zkamení. Ale celkově se to čte skvěle, rychle a je zábavné sledovat, jak se pomaloučku vyklubává ta pozdější Zeměplocha, kterou máme tak rádi. 80%

povídka: Píseň mrtvých - Pocha, Mark E.
vyšla v: Pevnost 2017/02
SONP | ***1/2 | před 19 dny

Zombie vyvraždovačka (byť ve fantasy kulisách) není nic převratného, ovšem zombie sex už tak obvyklý není. Celkem zábavné…

povídka: Mez pevnosti - Clarke, Arthur C.
vyšla v: Hlídka; Výprava na Zemi
SONP | ***** | před 19 dny

20 let před Apollem 13 a neuvěřitelných 65 let (!) před Marťanem stvořil Clarke tuto dokonalou hard kosmonautickou sci-fi, kde jsou vesmírné lodě přikovány ke svým oběžným drahám a nemohou tudíž létat sluneční soustavou, jak si je napadne, a kde v mrazivém vesmíru kosmonautům pěkně hrabe, místo aby po sobě pálili z laserových koltů a objímali zelené prsaté krasavice, jak bývalo do té doby běžné. Nemám slov.

kniha: Konstantynův efekt - Francová, Karolina
furunkl | ***** | před 20 dny

Space soap opera. Do této „pokleslé“ formy se autorce povedl vložit obsah, vskutku nevšedních kvalit. Bravurně odvyprávěnýv příběh, pro přemýšlivé čtenáře.

kniha: Město mečů - Bennett, Robert Jackson
trudoš | ****1/2 | před 20 dny

I když zápletka v mnoha ohledech připomíná koncepci předchozího Města schodů, v základu mě Město mečů stejně bavilo o chlup víc. Možná proto, že už se čtenář nemusí probírat zákonitostmi kolem mrtvých bohů a autor se tak směle může soustředit na dobrodružnost samotného příběhu. Navíc Turyin je daleko zábavnější a cyničtější hrdinka než Shara, přičemž největší kápo ze všech je samozřejmě Sigrud, který naštěstí i zde dostane svůj řádně krvavý prostor.
Co však na Bennettovi oceňuji nejvíc, je, že udržel detektivní atmosféru, přestože k tomu neměl důvod. Pátrání po zmizelé agentce, rozšířené o vyšetřování brutálních vražd, dává událostem stylový šmrc, který umocňuje atraktivitu celého vyprávění. Stále mám sice problém zařadit si svět božských měst do konkrétního období, protože vedle chladných zbraní a zakázané magie, tu ke slovu přicházejí automobily či rovnou elektřina, ale autorova imaginace mě pořád umí fascinovat dostatečně silně, že praktickou logiku věci jednoduše házím za hlavu.

povídka: Tamtéž - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Volání Cthulhu 2
Laxik | **** | před 21 dny

Kouzelná hříčka, ale ke konci se trochu vleče.

kniha: Sága o Halldorovi z Mortaluny - Andres, Adam
trudoš | *** | před 21 dny

Sága o Halldorovi, podobně jako předchozí Hrútvang, se dějově vrací do historie země Éllad. Příběh se soustředí na vyprávění o neuvěřitelných dobrodružstvích rytíře Halldara – postavy, kteréžto by i mocný Herkules mohl závidět životní nesnáze. Stavbou tak román připomíná slovanské báje oděné do hávu těch islandských, přičemž zápletka se s každou další kapitolou ztrácí pod množstvím odboček, až jsem měl chvílemi problém vzpomenout si, o co že to na začátku vlastně šlo. V tomhle ohledu není o akci nouze, každá z vedlejších linií se pořeší v průběhu několika stran a už se zas věnujeme něčemu dalšímu.
Autorčinou silnou stránkou je jazyková bravura, která strastiplnou historii okořeňuje archaickou patinou. Přestože výsledek zpočátku působí jako stylizovaná pohádka, po nějaké době zjistíte, že květnaté vyjadřování máte zažrané pod kůží a jen neradi jej opouštíte. Naneštěstí tahle bodrá atmosféra není nic pro mě, a i když základní Wetemau miluji, zde jsem měl problém dobrat se konce.

kniha: Volání divočiny - Galeta, Jan Č.
Malaga | ***1/2 | před 22 dny

S lecčím z předchozího komentáře bych souhlasil, ale hodnotím rozhodně výše. Jednotlivé světy určitě nelze podrobně představit povídkovou formou a u některých povídek proto působí nedostatečné vysvětlení reálií nebo pravidel světa v medailonku zmatek. Ovšem autorům se daří na čtenáře přenést atmosféru svého univerza: tarijské komorní středověce laděné příběhy, rozmanitý dobrodružný Asterion, mystické až hororové U.A., temně pohádkové Imaginárium apod. Koho některé prostředí zaujme, může pátrat po dalších příbězích. Mezi autory převažují zatím nevypsaní povídkáři, což se odráží v rozdílech kvality jednotlivých povídek (blíže hodnotím u každé zvlášť), ale všechny jsem přečetl s chutí a bez útrpného přeskakování odstavců. Podobným projektům fandím a rád je podpořím i v případném dalším díle.

povídka: Kelpie - Netík, Ondřej
vyšla v: Volání divočiny
Malaga | ****1/2 | před 22 dny

Poslední povídka je zároveň můj favorit celého sborníku. Variace na Erbenova Vodníka hýří nápady, atmosférou a typicky Netíkovskou poetikou. K tomu se připojují bizarní prostředí a obyvatelé Pevnosti na hraně. Jednoznačně bych si přál další povídky či román z tohoto světa!

kniha: Poslední bere vše - Žamboch, Miroslav
Lucc | *** | před 22 dny

Při dumání nad osovou knihovnou jsem projevil odvážné přání přečíst si něco českého fakt dobrého a dostal do ruky tohle. Pokud jsou ostatní knihy CZSK provenience stejně kvalitní, tak jsem rád, že se jim vyhýbám, na druhou stanu u některých dělám asi chybu. Poslední bere vše je totiž nevyrovnaná sbírka tří novel. Po dočtení mi přišla příznačná mylná anotace, která tvrdí, že práce jsou propojené společným hrdinou, kterého jsem jaksi nebyl sto nalézt. Společný svět, v němž se (asi) odehrávají, je cítit jen velmi lehce, téměř vůbec. Jednotlivé příběhy v něm musí oddělovat mnoho let a stovky mil. Zdaleka nejlepší je závěrečná povídka Pouštní škorpion, z které je cítit vypsanost a obsahuje ingredience, které mi chutnají. Nejslabší je prostřední titulní novela, která mi připomínala lepší povídky účastníků provinční soutěže o fantasy povídku O trolí chrchel nebo nějaké podobné. Dlouhý sprint byl kvalitou někde mezi. Jsem rád, že mne sbírka upozornila na Koniáše, který mne bude určitě bavit, ale jinak jsem z ní spíše rozpačitý.

Konečně pořádná flákota! Na tohle jsem musel čekat až na konec sbírky?! Silně připomíná Sapkowského, včetně „hudebního“ popisu soubojů na meče. Drsný hrdina – samotář – který je pod povrchem snad až moc měkkosrdcatý, je nucen v rámci dodržování svého etického kodexu plnit jednu sebevražednou misi za druhou. Svět je jen lehce načrtnut, ale láká k dalšímu objevování, a opět – jako u Sapka – se v něm mísí syrová realističnost s dvěma hrstmi romantického patosu a třemi špetkami politického pletichaření mocných, kterými jsou ti méně mocní zmítáni sem a tam. Velmi dobré! Na Koniáše se do budoucna zaměřím.

povídka: Poslední bere vše - Žamboch, Miroslav
vyšla v: Poslední bere vše
Lucc | ** | před 22 dny

Opět nepochopitelně přechválené dílo. Námětově to nemohlo být nijak zvlášť originální snad ani v roce, kdy vyšla – mlata čarodějů, mutantů a magicky vyfutrovaných bytostí o dílky mapy, aby mohli konečně uniknout z obrovského komplexu lehce připomíná film Cube (1997). Pohanět musím laciné propriety příběhu (kdo je čí otec či matka, sexy záporačka, nadlidská výdrž u „normálních“ lidí), chaos v popisech soubojů či postupu labyrintem. Pochválit naproti tomu místy slušnou atmosféru a dobře vystiženou šílenost lidí, co si zadají v magií včetně celé pevnosti a jejich obyvatel. Celkově mi to přijde jako lehce nadprůměrný příspěvek do fantastické soutěže.

kniha: Tetovaný - Brett, Peter V.
Methat | ***** | před 22 dny

V zásade klasická fantasy, ktorá zo štandardov vybočuje práve chranami (runy) a ich používaním. Svet, v ktorom sa príbehy troch hlavných postáv odohrávajú, „bojuje“ už tristo rokov proti démonom. Alebo sa skôr len horko-ťažko bráni. Démoni sa vrátili, lovia ľudí a ľudia sú proti nim bezmocní, pretože zabudli na to, ako sa brániť. Toto chce zmeniť Arlen, ktorý opustí všetko a všetkých, len aby našiel chranu, ktorá dokáže démonov zničiť.

Kniha sa neskutočne ľahko a rýchlo číta, nenašiel som jediné hluché miesto, pri ktorom by som zazíval alebo gúľal očami, či preskakoval nudné pasáže. Obsahuje romantiku, napätie, humor ale aj smútok či slzy. Všetko to, čo má správna kniha mať. Súboje sú prehľadné a výborné. Posledných 100–200 strán ma úplne pohltilo, len sa stránky otáčali.

Všetky tri postavy sú sympatické, sledujeme ich detstvo, postupný vývoj a stretnutie. Čo sa z Arlena stane, tomu sa budete čudovať a keď sa obzriete ako chlapec začínal, len zakrútite hlavou.

Hneď sa idem vrhnúť na druhú knihu, len sa trochu bojím, že bude hlavných postáv až osem, no dúfam, že trojica Arlen-Rojer-Leesha dostane tiež priestor.

kniha: Město mečů - Bennett, Robert Jackson
memnon666 | ***** | před 22 dny

i druhá kniha je nadmíru podmanivá, perfektní jízda až do konce – obdobné ingredience, obdobný výsledek :)

kniha: Dialog s doktorem Dongem - Nesvadba, Josef
Gaarq | ** | před 23 dny

dialog s doktorem dongem je takový nežánrový předchůdce první zprávy z prahy. jde o společenský román, točící se kolem několika témat. hlavním tématem je soužití vědy, ideologie a praktické politiky. základní dilema rovnosti ras stále živé i po WW2. v té době zrovna docházelo k revizím straších představ o vývoji člověka díky pokročilému datování a morfologické analýze vzorků a ustavování těch, které jsou revidovány dnes, po genetické revoluci. tématem jdoucím hned v závěsu je téma vztahu člověka a ideologie, která možná zní dobře, ale je realizována podivně. a v neposledku oblíbené nesvadbovo téma „doktor a ženské“ ;)

zrovna v této knize je nesvadbův osobní sloh dost otravný a dokázal pokazit i to, co by si ještě postarší čtenář ze začátku 21. století mohl užít. suchý a od emocí oproštěný text se mi četl opravdu špatně, začastá povrchnost tomu také nepomohla. dílo docela zestárlo.

nicméně v paměti mám docela zafixovanou rozhlasovou adaptaci s eduardem cupákem jako zajímavým zpracováním.

kniha: Hadí listiny - Cornwell, Jessica
trudoš | **1/2 | před 23 dny

Přestože umí Jessica Cornwellová používat úsečné a strohé věty, její jinak rozvláčná stylistika mi jednoduše nesedla. Přitom o zajímavé motivy není nouze a hrdinka zpočátku připomíná mou tolik oblíbenou postavu Lucase Corsa z Dumasova klubu. Naneštěstí skutečně jen zpočátku, už po straně padesát ztratil příběh tempo a záhada rituálních vražd, stejně jako původ prapodivného svazku, mě ze židle nějak zvednout nedokázaly. Naopak, přibývající postavy, množení se pseudopříloh a různé dějové odbočky pouze roztříštily už tak vratkou dějovou osu.
Neříkám, že jde vyloženě o špatnou knihu, autorčin značně furiantský přístup k dobrodružnému románu má své svébytné kouzlo. Bohužel se mu ale nedostává základního řemeslného zpracování. Spisovatelka má tendence se opakovaně vracet k domněle uzavřeným událostem, takže ve mně neustále rostl pocit, že se zápletka nikam nehýbe. Jindy zase paradoxně poskočila kupředu tak moc, že jsem měl problém pobrat souvislosti. Výsledek? Netuším, samou nudou jsem usnul.

kniha: Hlasy a hvězdy - Kadlečková, Vilma
Vlask | ****1/2 | před 23 dny

Akce nebo kosmických událostí se téměř nedočkáte, ale přesto je tento díl velmi čtivý. City a ostatní zpomalovadla se nekonají. Místo toho tu máme spousty zákulisních příprav a bojů. I ty ovšem dokážou být hodně poutavé, když se to umí.....

kniha: Černé sny - Korněv, Pavel
Vlask | ***1/2 | před 23 dny

Návrat do pohraničí znamená rychlé zapadnutí do starých kolejí. Sice tu je jeden úkol, který bude radno splnit, ale tu k tomu nedojde. Místo toho žabředáváme do politiky v hlavním městě z pozice lehko obětovatelného pěšáka. Jedná se o klasický mezidíl a odpůrci otevřených konců by si měli počkat na další díl, protože v tomto se nic nevyřeší a naopak nám tu nedokončené záležitosti přibývají.

Na povídky z světa UA se vždy velmi těším díky zajímavě pojatému systému magie. Tentokrát hororový kousek z opuštěného lunaparku a jeden milostný trojúhelník. Námět, nápady i zvraty na jedničku!

povídka: Krkavec a vlk - Hamrlík, Jan
vyšla v: Volání divočiny
Malaga | *** | před 24 dny

Setkání drsných žoldnéřů a neústupných druidů nemůže skončit dobře… Orientace v množství jmen je ze začátku poněkud obtížná, než dojde k první probírce. Akční povídka, co má spád, s poněkud rozvolněným neuzavřeným koncem.

povídka: Ozvěna starého příběhu - Portychová, Michaela
vyšla v: Volání divočiny
Malaga | ***1/2 | před 24 dny

Druhá povídka ze světa potomků bohů, tentokrát o snaze hlavní hrdinky vyhnout se neodvratnému znásilnění. Originální námět je kombinován s akcí i atmosférickou složkou, jen v emočních pasážích se někdy trochu víc tlačí na pilu (to je ale jen můj dojem). Velmi dobrá povídka.

12345678910poslední (576)23012 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu