RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (583)23312 příspěvků celkem
povídka: Prach reality - Baxter, Stephen Michael
vyšla v: Budoucnosti
yerry | **** | před 17 dny

Poviedka zo sveta Xeelee nenudila. Je to síce vyložene hard science fiction ale tentokrát písaná dosť pútavo. Dej poviedky sa odohráva vo veľmi vzdialenej budúcnosti, kedy už ľudia nepoznajú ani svoju históriu, vďaka vykoreneniu o ktoré sa snažili Quaxovia, ktorí ich donedávna ovládali a voči ktorým sa vzbúrili. Históriu a vedecké poznatky ovládajú len faraóni, čo sú dlhovekí ľudskí kolaboranti. Ľudia opätovne hľadajú svoju ľudskosť a faraóni utekajú do prachu reality, čo je vesmír, kde fyzikálne zákony fungujú trochu inak. Tomuto však chce z určitých príčin zabrániť vesmírna loď Xeelee, ktorá sa objaví vždy vtedy, keď tok vesmírnych udalostí môže byť niečím ohrozený…

Baxtera veľmi nemusím, ale túto poviedku som si vychutnal…

kniha: Bez šance - Shusterman, Neal
Phoenix | *** | před 18 dny

Celková myšlenka knihy mě poměrně zaujala, protože nabízí spoustu prostoru na přemýšlení, ale její samostatné zpracování už tolik ne. Jako zarytý scifista jsem zvyklá u příběhu přemýšlet, zda vše do sebe zapadá a dává smysl, a zde bylo na můj vkus příliš mnoho nelogičností a často se příběh dostával do situací opravdu těžko představitelných, že by mohly být skutečné. Vrchol knihy představuje scéna, kdy konečně autor popíše vlastní průběh rozřezávání, který ve výsledku zas tak šokují stejně není. Prostě jen systematický, jako celý děj knihy, který se posouvá dopředu prvoplánovitě a bez žádných zásadnějších a nečekaných zvratů. Příjemně překvapila náboženská linka, která krásně nastiňuje nesmyslnost (slepé) víry a poměrně přímo kritizuje tuto instituci jako celek. Náboženstvím se dá vlastně vysvětlit a především omluvit úplně všechno. My nic, to bůh…

Ako nechápem tuto knihu! Ku koncu to už ide do mvp. Prvé dve časti knihy fajn, ale ten tretí príbeh je hmmm nekonzistentný. Nechápem celkom pointe. Na mňa je tam príliš veľa zmätku, zbytočných postáv, ktoré sa len tak mihnú a sú asi len na efekt (alebo treba mať zmáknutu históriu aby to dalo čosi viac, ale aj tak mi to príde zbytočné), a nejako chýbala zápletka! V poriadku dej má spád, aj sa hýbu veci, ale kde je nejaký podstatný príbeh, pointa alebo aspoň jednoliatosť príbehu? Ja ho nevidím? Príbeh mi prišiel nepodstatný, banálny, udalosti v ňom zanedbateľné. Je to asi zapríčinené tým, že pointa (o čo ide) je skrytá, tak že som celý čas vlastne nevedel k čomu sa autori chceli dopracovať. Celé je to zamlžené v politike, alebo v skutočne zlej či skôr chybnej forme, alebo žeby v preklade? Chýbal mi tiež motivácia postáv, a veľa veľa dalšieho. Knihu som začal čítať lebo som sa chcel zoznámiť bližšie zo steampunkom, no táto knižka mi prišla omnoho viac ako alterhistory. Z mojej strany sklamanie, možno pre niekoho kto tu knihu pochopí to bude skvelé, pre mňa slabé!

kniha: Epos o panáčkovi - Beznoska, Jaroslav
Vlask | ***1/2 | před 18 dny

Tváří se to jako akční scifi, ale jsou zde silné prvky urban fantasy. Atmosféra je skvělá, má to netradičně řazené kapitoly a pohled na děj od dvou účastníků konfliktu. Nechybí nevybíravé násilí, bez ohledu na okolí, ale občas se mění málem ve snové stavy přípomínající vliv drog. Bohužel také nejsou vysvětlené některé divné nadpřirozené prvky (čtení myšlenek skrze pohled do očí, bejvalka v podobě vraždícího ducha, město co nejde opustit), takže pokud se to celé neodehrává ve virtuální realitě, tak to z knihy dělá spíše fantasy.

povídka: Běžkyně - Sargent, Pamela
vyšla v: Přátelé Nadace
Phoenix | **** | před 18 dny

Navázat na Asimovovy „ocelovky“ je moc hezké, ale už předem je to tak trochu předurčené k neúspěchu. Ono překonat původního autora nemá význam se ani snažit. Přesto povídka je poměrně příjemné připomenutí Asomovovy představy budoucí Země. Tak trochu nostalgie proložená příběhem, který nenadchne ani neurazí.

povídka: Asenionovo řešení - Silverberg, Robert
vyšla v: Přátelé Nadace
Phoenix | *** | před 18 dny

Povídka je většinu času taková nijaká. Tak trochu mi připadá zbytečné míchat mezi sebe pěstování kytek a fyzikální problém. Nicméně, konec vše zachraňuje a poměrně hezky vysvětluje vznik vesmíru, přičemž jemně naznačuje myšlenku, že vesmír byl, je a bude…znovu.

kniha: Město permutací - Egan, Greg
Skabandari | ***** | před 19 dny

Ze začátku mě to moc nenadchlo, přišlo mi, že tahle myšlenka se v nějaké formě objevila i v jiných jeho knihách, ale čím dál sem čet, tím to bylo lepší. Všechny postavy zde mají své místo a všechny dějové linky zajímavý konec. Tenhle autor mi prostě mimořádně sedí a prozatím jsem z oblasti SF nic lepšího nečetl.

povídka: Anjeli medzi nami - Pavelková, Alexandra
vyšla v: Krutohlav 1999; Medzi nami
gan112 | **** | před 19 dny

Zvláštna poviedka. Hlavný hrdina ma 17 rokov a nieje skinhead (asi staršia poviedka:), ale dobrák kulturista. Nájde v dome schovaného poraneného anjela ženského pohlavi, aaa stane sa z neho, síce čudne ale firestarter. Ale páčilo sa mi to. Hlavne ten nápad z firestarterom.

kniha: Silo - Howey, Hugh
Madam Brbla | **** | před 20 dny

Osobně mám ráda příběhy, ve kterých izolovaná banda lidí přežívá podle daných podmínek – ať už jde o generační vesmírné lodě, kolonie na vzdálených planetách, nebo třeba obrovský válec pod zpustošenou zemí. Baví mě sledovat, jak by se mohla vyvinout kultura, změnit chování, jak hrdinové postupně odhalují pravdu o světě kolem sebe, kladou otázky, nalézají odpovědi a při té příležitosti absolvují různá napínavá dobrodružství. V románu silo jsem přesně takový fascinující příběh dostala, temný, plný tajemství a převážně sympatických postav, s nimiž se autor vůbec nemazlí. Jistě, celá ta vize sila (jeho funkčnost a soběstačnost) je zpochybnitelná, nic to však nemění na faktu, že jsem si četbu užívala, vlastně chvílemi vyloženě prožívala. Za sebe můžu dojmy vyhodnotit jako vysoce nadprůměrné, množství zodpovězených otázek na první díl trilogie považuji za dostatečné a jsem zvědavá, kolik světla na silo vrhnou další díly. Zdejší hodnocení 84% je imho odpovídající.

kniha: Ocelové žezlo - Červenák, Juraj
trudoš | ***1/2 | před 20 dny

Ocelové žezlo svérázně zpracovává bohatýrské byliny s ústřední figurou Iljou Muromcem. Dějově nekomplikovaná fantasy plná bojů a statečných skutků. Jenže jak jsem se na knihu léta těšil, nakonec jsem byl drobně zklamán. Po historické stránce je bezvadná, ale to zrovna nebylo to, co jsem od ní chtěl. Hrdinové jsou si příliš podobní, děj předvídatelný a záporáci klišovití. Navíc díky neustálým intrikám jsem se často ztrácel v tom, o co komu vlastně jde. Zároveň mi chyběla postava, o kterou bych se skutečně bál – u Muromce brzo pochopíte, že zvládne všechno, u Svjatoslava díky historickým znalostem víte, kam až Juraj Červenák pravděpodobně zajde, a v silácké skvadře jsou všichni natolik srovnatelní, že aby mě smrt některého z nich ranila, museli by zemřít všichni.
První část Bohatýrské trilogie se mi tak umístila mezi průměrnou heroic fantasy se vším, co k tomu patří. Nic nijak výrazně objevné, jen skutečně dobře napsané a odehrané v zajímavých kulisách. Uvidíme, co přinesou další díly.

povídka: Tři slepé myšky - Kuttner, Henry
vyšla v: Více než lidé
quinnet | ***1/2 | před 20 dny

Druhý príbeh o telepatických Lysákoch. Je zrejmé, že poniektorí telepati by radi zatočili s bežným obyvateľstvom našej planéty. A preto musia byť ostatní pacifistickí Lysáci v strehu a takýchto jedincov sa zbaviť. Inak im ako rase hrozí zánik. V prípade jednotlivcov to až taký problém nie je, horšie je to v prípade organizovanej skupiny. Poviedka trochu trpí slabším spádom, spôsobený prílišnou opisnosťou. Koniec je akčnejšieho rázu a súboje telepatov sú dostatočne zaujímavé.

povídka: Sepultura - Evangelisti, Valerio
vyšla v: Ikarie 2004/03; Síň slávy evropské SF
quinnet | **** | před 20 dny

Pri čítaní som mal pocit, že mi je dej nejaký povedomý. A naozaj, poviedku som čítal prvýkrát cca pred 10 rokmi. Pravdepodobne sa mi dostatočne vryla do pamäte. Reálie príbehu sú tak trochu podobné k Bacigalupiho poviedkam, preľudnená Brazília plná chudoby, zločinu a skorumpovaných politikov, kde neexistuje žiadna spravedlnosť. Preventívne zabíjanie detí, z ktorých by sa aj tak stali zločinci, je nepríjemne mrazivé. Toto všetko je ale len kulisa k originálnemu nápadu, ako „spríjemniť“ odsúdeným pobyt v žalári zvanom Sepultura. Poviedka nenudí ani na chvíľu.

kniha: Harry Potter a prokleté dítě - kolektiv autorů
cagekh | **1/2 | před 20 dny
  • spoilery, pokud jste nečetli, nečtěte *

Doufám, že to u nás nebudou nikdy hrát. Asi bych se neudržel až bude Harry vzlykat při vraždě svých rodičů. Nelogičnosti se zoufale vrší – taky Vás napadlo, proč si Voldemort obraceč času už dávno nesehnal? Jak se dostal nápis na dečku? (Ano, vím jak by to bylo možné, jen se to tam nějak nehodí.) Kopulující Voldemort? A samozřejmě jeho dcera v Azkabanu mezi svými Mozkomory? Uvítám další postřehy do diskuze.

Keďže som na tento román od RAH čítal samé chvály, bol som naň zvedavý. Trochu som mal obavy z toho, keďže patrí do autorovho neskorého obdobia, či nebude tak ukecaný ako napr. Nebudu se bát ničeho zlého . Moje obavy sa naplnili v plnej miere…

Samotný koncept románu sa mi zdal byť, mierne povedané, nesúrodý a roztrieštený. Akoby autor začal písať o niečom v čom nemal tak úplne jasno a v polovici knihy prešiel zrazu na inú tému. Román začína ako akčná sci-fi, aby v polovici zrazu prešiel do časového galimatiášu v ktorom som sa už dosť strácal a zakončenie bolo rýchle, na autora dosť netradičné, akoby si splnil stránkovú kvótu a musel to narýchlo uťať. Text mohol byť kľudne kratší aj o dve tretiny, nebyť tých chlapských do hrudi sa bijúcich dlhých monológov o sexe, dialógov so ženami, ktoré boli automaticky grogy z hlavného hrdinu, potľapkávania po zadočkoch a opisoch ženských hrudníkov. Skrátka, starého pána už asi viac bavili iné témy.

Aby som to len nehanil. V románe sa nájde aj pár zaujímavých vedeckých konceptov. Najviac ma však zaujali tie rôzne citáty na začiatku kapitol, od Mao Ce Tunga, cez rôznych potentátov až po Hitlera.

Suma sumárum: na skoršie autorove diela to nemá, spústa kecov a sny starého pána o mladých dievčatách. Na porno a červenú knižnicu náladu nemám a sci-fi tohoto typu neholdujem… Podpriemer…

kniha: V řetězech - Nowak, Jenny
MirabelkaP | *** | před 21 dny

Završující nebo spíše ságu otevírající román mě trošku zklamal. Možná to bylo mojí natěšeností na další příběh :-) Dlouho jsem se nemohla začíst a jednotlivé příběhy mi přišly hodně osekané. Největší radost mi udělal samozřejmě závěr věnující se Belovi, který me vrátil mezi mé staré známé. Nicméně chápu autorčin záměr vše ‚uzavřít‘ a spojit ságu s Jinou rasou, ikdyž část o Attilovi by určitě vydala na vlastní ságu :-)

kniha: Rychlejší než oko - Bradbury, Ray
Lucc | **** | před 21 dny

Na jednu stranu je úžasné, že matador Ray v takovém věku stále psal a že mu to stále hodně šlo, na stranu druhou hodně prací bylo jen lehce nadprůměrných a vyložených pecek mezi povídkami bylo pomálu. Ray je také jiný než dřív. Jedním z nových prvků jsou přepjaté hovory. Dalším je recyklace témat. Posledním je jakási vyčpělost. Máloco uzemní, Ray spíše pluje po povrchu nebo nabízí snadno uchopitelná témata. Ale rozhodně není na škodu sbírku přečíst a ty, kteří Místra ještě neznají, by v ní mohl okouzlit. Srovnání s reprezentativním výběrem, jako je Kaleidoskop, však Rychlejší než oko nesnese.

kniha: Nadace na hranicích - Asimov, Isaac
Dilvermoon | ****1/2 | před 21 dny

Druhou Nadaci a Na hranicích Nadace dělí, pokud jde o rok vydání, celých 30 let. A je to znát. O něco věrohodnější science (aby taky ne, vesmír už nebyl terra incognita) a propracovanější fiction. I po literární stránce se Asimov posunul. Sice se jako obvykle nedá příliš hovořit o nějak moc vymakaných postavách (i když je tu jasné zlepšení), ale to snad nikdo od Asimova příliš neočekává.

Dojde k další překvapivé krizi s velmi nečekaným iniciátorem, což všechny mocnosti dovede do finále, které je možná trochu na hraně, ale proč ne. Logiku to má. Určitě nemohu říci, že by se mi tento díl četl hůře než původní trilogie. Kniha navíc trochu ztloustla, což je ku prospěchu věci. Vatu jsem nezaznamenal, vše je důležité. U mě stále dobré. I po tom skoro čtvrtstoletí od prvního čtení. Tentokrát zdolávám nové jednotné vydání a je to radost.

povídka: Stará cesta - Bradbury, Ray
vyšla v: Rychlejší než oko
Lucc | ****1/2 | před 21 dny

Konec ve správném duchu, jaký Ray umí. Dvě hrstě melancholie, špetka technoskepticismu, půl unce lidumilství, ovšem okořeněné dochutí, která hořkne na patře a kroutí ústa – realistický pohled na člověka včetně jeho malosti a pokrytectví. Na takovýto výlet zavede Stará cesta, odbočka z dálnice, vedoucí mezi poli a pahorky k lesům a vysokým stromům, jednu rodinu. A vás vezme s sebou.*****Nej­spíše tématem – rodina na výletě – mi povídka připomněla jinou Rayovu práci Prázdniny.

povídka: Poslední pomazání - Bradbury, Ray
vyšla v: Rychlejší než oko
Lucc | **** | před 21 dny

Ke konci knihy Ray tlačí na pilu kvality, a ta se zakusuje hloub do čtenáře. Kam byste cestovali v čase, kdybyste byli milci literatury a zároveň altruisté? Inu, přece udělit poslední pomazání. Myšlenka dobrá provedení slušné, snad jen ty přeexponované dialogy hlavně na začátku povídky mne už štvaly.

kniha: Zpěv drozda - Tevis, Walter S.
Methat | ***** | před 21 dny

Táto kniha vo mne zanechala oveľa hlbší dojem než Bradburyho 451 stupňov Fahrenheita. Aj keď v oboch knihách figurujú knihy, pán Tevis lepšie a konkrétnejšie opísal ponurý svet, v ktorom žijú ľudia v samote a introvercii, svetu vládnu roboti a ľudstvo pomaly vymiera a pácha verejné a skupinové samovraždy. Aj vo všetkej tejto depresii a drogami nasiaknutej atmosfére zostáva kniha neuveriteľne ľudská s množstvami krásnych momentov, ktoré čitateľovi vnesú do duše a srdca hrejivé pocity.

Z postáv sa mi najviac páčila kočka Biff

Už od začiatku a počas celej knihy som nad príbehom a svetom budúcnosti premýšľal, dumal na tým, či sa aj my nerútime do podobného osudu. Čo sa stane, keď prestanú vychádzať knihy a zostanú nám len elektronické čítačky? Ľudia celkovo málo čítajú, nenájdu si čas v tejto rýchlej dobe na knihu, väčšinou sú konzumentami „telestien“, pri ktorých nemusia zapojiť mozog. Už dnes sa ľudia snažia vyvinúť „múdru“ umelú inteligenciu a vyrábajú sa prví androidi. Tuhne mi krv v žilách, keď si predstavím, že by sa mal uskutočniť za dve sto rokov scenár ako v knihe. No ja tu už našťastie nebudem.

„Z lesa sem zazníva jenom zpěv drozda“…

Do konečné části zažívacího traktu. Zvolání. Tuhle akci automatického tlumočníka už nikdy nic nepřekoná.

povídka: Kočkování - Kazda, Alexandr
vyšla v: Terra Nullius
SONP | *** | před 22 dny

Krátká hříčka na téma propojení mozků člověka a kočky. Nebyv kočkomilem, úplně mě to nezasáhlo… 60%

povídka: Slepá spravedlnost - Francová, Karolina
vyšla v: Terra Nullius
SONP | **** | před 22 dny

Pravda je, že toto téma (lidskost kopií/klonů/an­droidů) jsem četl a viděl už nesčetněkrát. Ale na druhou stranu je vždy zajímavé, jak se s tím ten který autor popere. Autorka vzhledem ke své profesi zvolila právnický přístup, který je mi blízký a tak jsem byl spokojen. I když tam té právničiny mohlo být více, třeba jako v Sawyerově Mindscanu. 80%

kniha: Démon z East Endu - Slováková, Petra
trudoš | **1/2 | před 22 dny

Přes nádhernou grafickou podobu románu mě příliš neoslovila jeho přeexponovaná stylistika. Nesmyslné vykřičníky, statické postavy, divadelní dialogy či absence gradace, to všechno vypovídá spíš o autorském nadšení, než o řemeslné dřině. Což u čtyřsetstránkové pseudodetektivky právě nepotěší. Bohužel tu nefunguje ani vztah mezi ústřední dvojicí sourozenců, kteří se k sobě chovají, jako kdyby se potkali včera. Přijde mi, že si Petra Slováková víc dala záležet na popisech atmosférických scenérií, které vymalovává do nejmenších detailů, než aby se soustředila na logiku jednání postav a dějových zvratů, které tak zákonitě pokulhávají. Steampunk je rozhodně fajn a nehraje roli, jestli je přitom trochu do červena, ale když nefunguje zápletka, postrádá na významu, jakého je kniha žánrového vyznání. A vzletné vyjadřování to nijak nezachrání, o to spíš, když pochází z úst žebráka, stejně jako vojáka, okultisty, továrníka nebo alchymisty. Jakoby všichni navštěvovali stejnou rétorickou přípravku.

Rok 2014 musel být hodně chudý na antologie, jinak si nedovedu vysvětlit jak tenhle megašpalek mohl vyhrát jakoukoliv cenu…Je to navíc plné nežánrových povídek (duchařiny, historické, mysteriozní) a všechny bez vyjímky jsou buď jen nudné, nebo úplně tragické. Ani žánrové kusy na tom nejsou nejlépe. Dobré jsou jen dvě (Bomba a Lži mojí matky), zbytek je jen průměrný. Takže ani po osekání na 1/3 odstraněním nežánrovných kusů by z toho neudělalo dobrou antologii, ale jen podprůměrnou.

kniha: Tváře budoucnosti - Němec, Tomáš
trudoš | ***1/2 | před 24 dny

Jedenáct povídek „mladé generace“ českých autorů, které člověk pozná především ze stránek časopisů Ikarie a Pevnost. A jak už název naznačuje, podíváme se, co pro nás chystají dny příští.
Největším překvapením pro mě bylo jméno Michala Špačka, jehož Viktor Papa skvěle kombinuje military SF se zákonitostmi tržního hospodářství. Příjemně pak potěšil Jakub Macek, Miroslav Žamboch, Stanislav Ertl ml. i Ondřej S. Nečas, ale jinak se zbytek souboru nese v duchu standardu či lepšího průměru. Příchutí je mnoho, od detektivky a akčních thrillerů se přesouváme k nostalgickým cestám časem, řešíme rozpory vědecké etiky, nebo si užijeme jednu bláznivou apokalypsu. Přestože po stylistické stránce často není co vytknout, s obsahem už to trochu pokulhává. Buď mám moc vysoké nároky, nebo „zlaté časy“ tuzemské fantastické povídky nevyžadují podružnosti jako třebas pointu nebo smysl. Originální světy jsou jedna věc, ovšem když nefunguje základní osnova, imaginace už zachrání jen minimum. Ale jinak fajn.

kniha: Magický prazdroj - Pratchett, Terry
avatar2 | **** | před 24 dny

Klasická Mrakoplašovka. Humorný trip s vážnějším podtextem o ničivé síle v nezkušených či zmanipulovaných rukou. Zábavný párek barbarů, Zavazadlo, mágové, vezír, šáh a jeho harém… parádní jízda.

povídka: Hlína zdarma - Bradbury, Ray
vyšla v: Rychlejší než oko
Lucc | ****1/2 | před 26 dny

Když to bylo poprvé, cítil jsem, že jsem přečetl nejlepší hororovou povídku všech dob. Zamávalo to se mnou jako vlčí morda s pinčem. Druhé čtení po letech bylo rozčarováním. Trojka je magické číslo, které vše napravilo a nahodilo opět vagón na kolej. Už tuto povídku neadoruji, ale jasně vidím její kvality. Nejsilnější je beze sporu vyprávění hrobníka. Těžkotonážní příběh v příběhu, který se mnou na jedné a půl stránce dokáže tak mocně pohnout, jako to umí právě jen práce nesmrtelného, ač zesnulého barda. Zbytek je atmosférická hororovka, která neurazí, ale dobře vím, že Bradbury má (měl) ještě na víc. I tak posuďte. Včera v noci jsem povídku přečetl děckám u táboráku. Ze začátku trochu šustila, ale poslední čtvrthodinu seděla jako zařezaná. To už něco znamená, nemyslíte?*****Po čtvrtém čtení slabší dojem, ale atmosféra top a rozhodnutí asi měnit nebudu. Pozitivní na povídce je závěrečné nedopovězení.

povídka: Setkání - Bradbury, Ray
vyšla v: Rychlejší než oko
Lucc | *** | před 26 dny

Ray opět, po kolikáté už?, oprašuje téma knihovny, knih, hrdinů z nich a imaginace. Fascinace knihami a knihovnou je už taková jeho obsese. A nejen jeho, viz třeba Kingovo To. Zůstává samozřejmě pořád hluboce lidský a hřejivý, ale už to pro mne nemá tu naléhavost. Ne proto, že by to bylo horší, jen já už jsem moc starý a mé opotřebované srdce se tak snadno pod návalem emocí nerozbuší.

kniha: Ohnivý muž - Hill, Joe
trudoš | **** | před 26 dny

Největší slabinou Ohnivého muže je, že od něj člověk podvědomě čeká něco úplně jiného, než nakonec dostane. Žánrově sice zůstáváme u hororu, ale apokalypsa tvoří jen kulisy příběhu o hledání nové naděje uprostřed nejtemnějších časů. Naštěstí romantická dystopie se nekoná, na to zůstává Joe Hill až příliš věren svým fanouškům. Ne, jeho vize budoucnosti má blíž k 451 stupňům Fahrenheita, jen místo knih končí v plamenech lidé. A vyprávění se soustředí především na život ve skryté komunitě, jejíž nárok na existenci je stejně diskutabilní jako občanská práva nakažených morem. Zdánlivě, protože jak už dějiny tolikrát dokázaly, pověrčivost a strach jsou nejlepšími kamarády bezmyšlenkového teroru.
Román tak v první řadě uhrane nápaditou elegancí, s jakou autor do detailů zpracoval smrtonosnou epidemii, která je ve svém důsledku stejně fantaskní jako děsivá. Horší je to se zápletkou, která na šestisetstránkovém prostoru bohužel nepředvede nic moc světoborného, přestože odvyprávěná je skvěle.

Ak mali tvorcovia tejto antológie pochybnosti, či je táto poviedka typicky európska či typicky ruská, ja mám v tom jasno. ‚B‘ je správne. Duševné pochody kozmonauta – prieskumníka na planéte, kde ľudský hlas znamená smrť, sú špecifické pre autorov zo ZSSR. Spomína, smúti, spytuje svedomie a je ochotný riskovať pre blaho ostatných. Ruská duša ako vyšitá. Otázkou je, či je to napriek tomu čitateľné. Podľa môjho názoru je, má to svoju poetiku a určitú dynamiku. Len škoda, že sa autorka vykašľala na slovíčko science, nejaké to vysvetlenie, čo je na danej planéte inak, by som ocenil.

kniha: Poslední den stvoření - Jeschke, Wolfgang
Benetka | *** | před 27 dny

Pokud připustíme cestování časem,musíme zároveň přijmout všechna MOŽNÁ co s tím souvisí.To znamená třeba časové paradoxy,ať už si pod tím představíme cokoliv.Například změní-li někdo něco v minulosti,bude pak jeho budoucnost jiná než ta,ze které původně přicestoval? Takto a podobně přemýšlet nás nutí i tahle kniha,jejíž základní motiv je poměrně originální.Bohužel příběh sám mohl být propracovanější a akčnější.I tak určitě stojí za přečtení.

kniha: Smrt krále Artuše - Stewart, Mary
Gaarq | **** | před 27 dny

už bych byl býval napsal, že čtvrtý díl artušovsko-merlinovské tetralogie je stejně dobrý, ba možná lepší než první, protože autorka vyzrála – méně romantiky, více slušné psychologie, promyšlenější příběh. ale pak se objevily cca poslední tři kapitoly a já tak neučinil. hlavním námětem je novátorský pohled na vztah artuše a mordreda, ale autorka mu obětovala tolik, že když mělo dojít na rozuzlení, musela vše postavit na hlavu a splácala tak otřesnou zápletku, že jsem nevěřil. ty tam byly slušné dialogy a střízlivé vyprávění. najednou jsme zpátky v polomystické, nepřehledné mlze, kde postavy jednají v naprostém rozporu s předchozí zkušeností jen kvůli tomu, abychom se dočkali předpovězeného konce. ble.

přidejme k tomu nešťastnou změnu nakladatele, která přinesla výrazně nedbalou redakci. pořád se ale jedná o velmi solidní historickou fantastiku, i když jednoho zamrzí, že mohla být ještě lepší.

série: Malazská Kniha padlých
Pahejl | ***** | před 28 dny

Nedat plný počet této sérii, tak už nevím čemu. Nebyl jsem vždy spokojen, třeba Daň pro ohařě pro mě byla utrpení. Rozsáhlé myšlenkové a filozofické pasáže táhnoucí se celou sérií jsem také dvakrát nemiloval, ale ten zbytek. Ten zbytek! Úžasné postavy táhnoucí se celou sérií nebo jen jednou knihou, kdy jsem si říkal, že jestli určité postavy autor zabije, tak ho budu nenávidět do konce dní.(na druhou stranu, ke spoustě Lovců kostí jsem si vztah vybudovat nedokázal, bylo jich prostě moc. A třeba u útoku na Y'Ghatan mi přišlo, že v Dómu řetězů a první části Lovců kostí dal autor plno vojákům jména, aby pak neumíraly jen no name postavy.) Příběh celké série má hlavu a patu a autor ví odkud kam směřuje. Příbehy jednotlivých knih jsou originální a v každé knize se dělě něco nového. Nápady panu Eriksonovi určitě nescházejí. Malá skvrnka na kráse je odhalení hlavních nepřátel až hodně pozdě v sérii a občasná deus ex machina. Na druhou stranu, představa čtení dalších špalků ze světa Malazu mě moc neláká. Ať už tím pekelným rozsahem knih, stylem psaní nebo zvoleným tématem nově psaných knih. No, uvidíme časem. Ale jednou si Malazskou Knihu padlých určitě znovu přěčtu.

Podobně jako v případě románu Rozum a cit a mořské příšery Bena H. Winterse, ani tady jsem bohužel nedostal, co jsem nadšeně očekával. Legrace knihy totiž spočívá v tom, že do původního textu Jane Austenové jsou zakomponováni živí mrtví, což samozřejmě vyplívá už ze samotného názvu. A opomenu-li nějaké ty kung-fu prvky, je to vlastně všechna invence, kterou Seth Grahame-Smith předvede. Žádné vybočení ze základní osnovy se nekoná. Původní text je akorát parodován a to ani nepříliš nápaditým způsobem. Paradoxně mi tak nejvíc vadila nepromyšlenost celého nového světa, což je pochopitelně z mé strany hloupost. Je to jako si stěžovat na Mr. Beana, že se chová jako idiot. Ovšem zdejší zombie působí dojmem nalepených postaviček, které nemají jiného opodstatnění, než odlehčit a zesměšnit prvoplánový děj. Naneštěstí s vrtkavým výsledkem. Netýká se to však ilustrací, jenže těch v knize zdaleka není tolik, kolik by si jeden přál. Takže mi nezbývá než konstatovat, že originál je prostě originál.

kniha: Chromý bůh - Erikson, Steven
Pahejl | ***** | před 28 dny

Tak konečně dočteno. Nic jiného než 100% tomu samozřejmě dát nelze. A to nejsem fanatyckým zastáncem série, pár věcí mě na ní taky pěkně s… :) O linii v charkanas jsem si myslel, jak mě bude nudit a nakonec milé překvapení, protože se to tam vlastně jen rubalo. Příběh skončil, i když sem tam jsem nevěděl, proč se co děje, buď z nepochopení nebo ze zapomenutí informací ze staších knih. Ale na to už jsem si u této série zvykl :D Uvítal bych ale rozsáhlejší část doslovů s pohledem do budoucnosti. Vždycky mě prostě zajímá, kdo jak skončil a kam šel. Tady se to u spousty postav nedozvíme. Jinak jsem se až divil, kolik postav knížku přežilo, to mě autor opravdu překvapil, protože co jsem pochytil, s kým neměl v minulosti další plány, toho prostě zabil a jen tak ho nenechal někde spokojeně užívat důchodu.

povídka: Zastírací procedura - Brown, Eric
vyšla v: XB-1 2017/03
quinnet | **1/2 | před 29 dny

Nenáročná space opera vo forme série poviedok? Mykol som plecom a začítal sa do úvodného príbehu. O žiadny dej podnecujúci šedé mozgové bunky k nejakej aktivite tu rozhodne nezakopnete. Kapitán vesmírnej lode zakotví na obežnej dráhe s cieľom stráviť pár príjemných dní v dovolenkovej destinácii. Hneď na začiatku stretne okúzľujúcu mladú dámu v problémoch. Samozrejme sa jej rozhodne pomôcť i keď tuší, že s ňou niečo nie je v poriadku. Dosť záleží na tom, či čitateľ uhádne pointu, mne sa to nepodarilo, takže za mňa fajn. Ale viac ako priemer tomu dať nemôžem, nebolo to dosť zábavné.

kniha: Třetí hrob přímo před nosem - Jones, Darynda
trudoš | ****1/2 | před 29 dny

Darynda Jonesová patří k těm spisovatelkám, o kterých se dá s čistým svědomím říct, že jejich série má vzestupnou tendenci. Každým dalším dílem přidává na humoru i na vyhrocování vztahů mezi hrdiny a ani třetí díl toho není výjimkou. Snad jen s tím rozdílem, že zábava se autorce tentokrát utrhla ze řetězu a chvil, kdy jsem nedostával záchvaty smíchu, tu bylo vážně pomálu. Navíc dojde k dost zásadnímu zvratu, který vyřadí ze hry hned jednu z hlavních postav, což je u téhle jinak sluníčkové série docela překvapení.
Na zápletce by se ovšem stále dalo pracovat, protože je opět zabita v přehršli vtipných scének, které však fungují samy o sobě a události často nikam výrazně neposouvají. Ono by to ani tak nevadilo, kdyby se kvůli tomu ústřední motiv nerozpíjel a člověk ke konci pomalu nezapomínal, o co že to na začátku vlastně šlo. Jinak je to ale báječné čtení, humorné a nenáročné, ideálně vyplňující to prázdné místo, které tu zůstalo po Stephanii Plumové.
A hlavně: Nebezpečí a Will Robinson.

kniha: Klubko nářků - Wooding, Chris
Madam Brbla | ****1/2 | před 29 dny

Docela jsem se těšila na návrat do Saramyru a navzdory rozvláčnější první polovině opět šlo o návštěvu nevšední, plnou dobrodružství, intrikování, soubojů, bitev i nenásilných úvah na téma lidskost, civilizace, životní hodnoty atd.
Děj se odehrává pět let po událostech z prvního dílu, hrdinové dospívají, jejich charaktery se zaostřují, přibývá také několik nových zajímavých hráčů. Nikdo nemá zaručenu nesmrtelnost. Příběh sice podléhá fantasy klišé o boji Dobra proti Zlu, ale ve skutečnosti se jedná o střet různých odstínů šedi, čistě bílá je zastoupena minimálně. Chris Wooding píše velmi chytlavě, dokáže vytvořit atmosféru, zprostředkovat silné dojmy a vyhnout se patosu. Dějových linií je více, což obvykle znamená, že na sebe jedna strhává pozornost a zbylé bývají do počtu. Svým způsobem je tomu tak i v “Klubku nářků”, ovšem ani jedna z rozvětvených nitek vyprávění mi nepřipadala vyloženě nudná. Pokud bych měla něco vytknout, pak snad až příliš detailní popisnost v určitých pasážích. Také mě trochu mrzí, že s postavami úplně “nedýchám”. Jsou tedy po psychologické stránce celkem dobře vypracované, ale nikdo mě vyloženě nevzal za srdce ani hrubě neznechutil.
U českého vydání je na místě zkritizovat nedbalé korektury – s ohledem na množství slov není pár desítek chyb a překlepů až taková hrůza, nicméně dojem z dobrého autorova řemesla i překladatelské práce to poněkud kazí. Co dodat závěrem? Výborná, netradiční fantasy a dost mě štve má chatrná angličtina, díky které budu poslední díl číst asi nepěkně dlouho. 85%

kniha: Stříbrný šíp - Medek, Leonard
trudoš | *** | před 30 dny

Sympatický fantasy román v duchu mnohadílných epických ság, ovšem skromně rozehraný (a hlavně uzavřený) na tří set stránkovém prostoru. Což je nakonec plus i mínus Stříbrného šípu, protože mimo na dřeň osekané osnovy nenabízí vlastně nic moc nového. Ale i když vyprávění postrádá prvek originality, rozhodně funguje do nejmenších detailů. V tomhle ohledu je znát, že se autor poučil z neduhů subžánru a umně se vyhýbá zaběhnutým klišé, zároveň však zůstává věren nepsaným pravidlům dobrodružné zápletky. Zvukomalebná stylistika, zábavní hrdinové i záporáci, svižný spád a absence nudných popisů, to vše přispívá k atraktivnímu prožitku z četby. Co naopak neprospívá, je velká konkurence obsahově silnějších děl, která klasický kánon nechala dávno za sebou. Přesto si nemyslím, že by tahle jednohubka mohla jakéhokoliv fanouška fantastiky nějak urazit, spíše naopak. Už jen proto, že je to zase jedna z mnoha tváří Leonarda Medka a důkaz jeho spisovatelské všestrannosti.

12345678910poslední (583)23312 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu