RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (627)25055 příspěvků celkem
kniha: Ofenziva českých zemí - Kotouč, Jan
SONP | *** | před 24 dny

Bohužel bez detailnější mapy Islandu nebo Skandinávie (ideálně s naznačením směru pohybů jednotlivých flotil) je zážitek ze strategické linie knihy poloviční. Ale nevadí, ve válečných knihách je mi stejně vždycky bližší osobní zážitek vojáka než posunování pomyslných kamenů vůdčími postavami obou stran. A osobní linie Berga i agenta Tatrana pro mne fungovala, takže v tomto směru jsem byl spokojen. Bohužel těch popisných akčních pasáží bylo na mne až příliš a kolikrát jsem se jimi obtížně prokousával. Podobně jako už jsem psal v komentáři k předchozímu dílu mne zklamalo neprokreslené politické pozadí čs. království – i když pokrok, dostaneme se dokonce na lánský zámek! Z jednání krále Tomáše I. mi vyplynulo, že je zjevně víc než jen pouhý konstituční monarcha, na druhou stranu se zdá, že i vláda má nejen symbolickou úlohu – prostě bych ocenil to více politicky rozkrýt. Nevadí, i tak jsem se pobavil, i když jen na průměrné úrovni.

kniha: Polární záře - Mazurek, Jiří
SONP | ***1/2 | před 24 dny

Zábavné, i když nijak zvlášť originální dílko. Autor uvařil koktejl množství popkulturních témat od X-Files přes Cestu slepých ptáků a Hon na Rudý říjen až po Carpenterovu Věc. Velmi šikovně jej ovšem přikořenil ruskými reáliemi, které má velmi dobře nastudované (jen toho chlastu bylo trochu moc a místy to připomínalo spíš Svéráz národního lovu), takže výsledný dojem je velmi dobrý a čte se jedním dechem. Co mi trochu vadilo: ve snaze o tajemno řadu mysteriozních věcí autor jen naznačil a pak je nechal být. Ale jako oddechovka na zimní večery – proč ne.

kniha: Tetovaný - Brett, Peter V.
trudoš | ***1/2 | před 24 dny

Motiv démonů, kteří noc co noc ohrožují vše živé, je perfektní a už jen za tohle si u mě Peter V. Brett vysloužil metál. S dějovou osnovou je to však horší. V první řadě mi chyběl ústřední motiv, který by ději udával konkrétní směr. Nějaké Zlo na obzoru, jež hrozí zničit vše živé. Bez toho je to jen sledování tří hrdinů, jak se protloukají přetěžkým životem. Což je druhá věc, co mě iritovala. Autorovi nestačí, že osudy hlavních postav stojí za brokolici, on jim musí neustále přikládat další zvrácené nepravosti. Jenže místo toho, aby to působilo přirozeně, měl jsem často pocit vykalkulované tragiky. A s tím souvisí poslední bod mé obžaloby – nezvládnuté charaktery. Aktéři se vždy chovají podle toho, jak spisovatel aktuálně potřebuje a občas se tak opomíjí logika přirozeného vývoje. Když pak hrdinové v závěru litují pobíjené démony, jen aby ukázali, že morálku mají na výbornou, málem zůstala kniha nedočtena. Vyprávění to shodilo do roviny výchovné telenovely, a to jsem vskutku nečekal.

povídka: Konec naděje - McClellan, Brian
vyšla v: Příběhy ze světa prachmistrů
Durgas | ***1/2 | před 24 dny

Príjemný krátky príbeh kde sa na pozadí obliehania pevnosti rieši osobná línia jednej dôstojníčky. Bez znalosti hlavného románu to však nemá cenu čítať.

Zvláštní jak s odstupem let člověk při druhém čtení mění u některých knih hodnocení. Platí to i u Hledání. Příběhově opravdu nejde o nic u Gemmella překvapivého a totéž platí vlastně i u postav – parta stárnoucích hrdinů minulosti, kteří se z různých důvodů vydají ještě na jednu poslední výpravu. Co dělá pro mě knihu výjimečnou a proč jsem jí dal pětihvězdičkové hodnocení, je to, co se skrývá pod tím „hledáním“ – neboť každý z hrdinů má své vlastní důvody proč jej podniká a autor nám tu skvělým způsobem dává odpověď na otázky, proč a jak se z mužů stávají hrdinové a co hrdinství je. Lze namítnout, že tenhle Gemmellův motiv jsme tu už měli mnohokrát, a proto rozumím tomu, když někdo dá jen průměrné nebo mírně nadprůměrné hodnocení. Ve mě však Gemmell tímto melancholickým a přece ve výsledku optimistickým příběhem zahrál na tu správnou strunu.

povídka: Singularita - Pitzmos, Aleš
vyšla v: Mlok 2010; Pevnost 2018/04
SONP | ****1/2 | před 25 dny

Moc pěkná staromódní povídka o kosmonautech, horizontech událostí a šílených prorocích hyperprostorové doby. Až jsem při tom dostal chuť přečíst si nějakého Asimova.

kniha: Kolotoč smrti - Dark, Jason
Speedemon | ** | před 25 dny

No, nechtěl bych se pořád opakovat. Máme tu další řadový díl, kde jde jak už z názvu vyplývá o pekelný kolotoč :) Ano, je to tak. I když se dozvíte z místní legendy větší detail, nepřestane to být divné. Plusy jsou, že John je tentokrát na vše sám a několikrát je zmíněn samotný Asmodis, což začíná prohlubovat seriálovost příběhů. Za chvíli se to už začne více proplétat.

kniha: Černé znamení - de Castell, Sebastien
snop | **** | před 25 dny

Rozhodně lepší a vyrovnanější než první díl. Sice stále nám toho spousta spadne do klína jen tak náhodou, ale podařilo se víc vytěžit tu kombinaci westernu a fantasy, což spolu s chytrými dialogy a zajímavými postavami vytváří jakýsi „Firefly feel“. A to je super.

kniha: Královna pavouků - Dark, Jason
Speedemon | **1/2 | před 26 dny

Obyčejný příběh bez nějakých výraznějších zvratů. četl se mi však lépe než předchozí díl. V Londýně se objeví tajemné muzeum na hausbótu Madam Wu. A nebyla by to zábava, kdyby nechtěla změnit půlku Londýna v pavoučí monstra a druhou půlku třeba vyvraždit. John se Sukem a tentokrát i Billem a Sheilou tuto hrozbu musí zastavit jinak nebude co číst dalších 2500 dílů :)

kniha: Šeroprostor - Aguirre, Ann
trudoš | **1/2 | před 26 dny

Ann Aguirre kombinuje dobrodružnou space operu s atributy romantické urban fantasy. Naštěstí se striktně vyhýbá jakýmkoliv náznakům magie, přestože její univerzum dýchá imaginací prvních Star Wars. Paradoxně nejvíc mě iritovaly právě ty sci-fi kulisy, které spisovatelka využívá jen k tomu, aby postavy mohly ohromeně vzdychat nad krásami vesmíru, což mi příliš nekorespondovalo s ostřílenými harcovníky, kteří už léta vědí, kam se točí svět.
Autorka jinak sází na oblíbenost vesmírných desperátů bojujících proti bezcitným megakorporacím a dlužno říci, že jí to docela klape, alespoň v rovině špičkování mezi hrdiny. A máte-li chuť na roztahanou putovačku napříč vesmírem, kde akce přijde ke slovu jen sporadicky a spíš se smutní, nebo promlouvá do svědomí, občas proloženo nějakou tou romantickou souloží, je Šeroprostor jako dělaný pro vás. Nápady i zápletkou to trochu připomíná televizní seriál Firefly, jen postavený do roviny telenovely s nedomyšleným zázemím a naivní představou o budoucnosti.

kniha: Tajná historie Twin Peaks - Frost, Mark
trudoš | ****1/2 | před 26 dny

Mark Frost pojal osud jednoho amerického maloměsta uprostřed temných lesů skutečně mistrně. Na základě různých archiválií, utajených dokumentů, dopisů a novinových výstřižků předkládá čtenáři komplexní shrnutí základních motivů, které definují seriál z roku 1990. Indiánské kletby, létající talíře, démonické dimenze, to vše a ještě mnohem víc skrývají mlžné pahorky a jejich soví strážci. Kdo tedy chce začít s novou sezonou a zároveň má strach ze zapomenutí předchozích událostí, neexistuje pro něj lepší spis, jenž by mu je mohl připomenout. Stinnou stránkou publikace je pouze její bezdějovost. Střípky sice dávají dohromady obrazce, které fascinují svou nápaditostí, ale v důsledku se nedá říct, že by byl k dispozici nějaký konkrétní příběh nebo dramatická osnova.
Po technické stránce ovšem jedna z nejlépe zpracovaných fabulačních knih, co se mi kdy dostala do rukou. Nakladatelství Jota má mou uctivou poklonu, protože počeštění dotáhlo k naprosté dokonalosti. A že to nemohlo být jednoduché.

kniha: Krvavé tažení - McClellan, Brian
Durgas | ***** | před 27 dny

Tak toto je pokračovanie ako lusk! Dej je už rozbehnutý a od knižky sa nedá odtrhnúť od začiatku až po koniec. Prispieva k tomu aj fakt, že v deji ide prakticky skoro všetko od desiatim k piatim a to človeka ženie vpred. Taniel tu dostane viac na búdku ako Rocky v prvých 4 filmoch dohromady a Tamásov život visí behom zúfalého ťaženia nepriateľovym územím na vlásku. Prišlo mi zaujímavé, možno trošku zvláštne, že sa ako poľný maršál stále vrhá do najväčšieho ohňa, či už v bitke, alebo špionážnych akciách, aj keď by na to mohol (a mal) ako vrchný veliteľ nasadiť svojich ľudí. Ale podobne sa chovajúce osobnosti poznáme aj z našich dejín, takže je to vlastne v poriadku. Zhrnuté a podčiarknuté, Krvavé ťaženie je výborným druhým dielom uchvacujúcej série, a ja už sa neviem dočkať záverečnej časti. (čítané v originále)

kniha: Příslib krve - McClellan, Brian
Durgas | ****1/2 | před 27 dny

Veľmi originálne hneď vo viacerých rovinách. V prvom rade jedinečný setting fantasy sveta v období niekde medzi Sedemročnou vojnou a Napoleonikou – muškety, trubky, útoky na bodáky… Taktiež koncept powder mageov (prachmajstrov?) veľmi podarený, šňupanie prachu mi prišlo podarene vtipne dvojznačné. Taktiež dej sa často nedržal zaužívaných postupov a vedel prekvapiť. Knižka sa spočiatku trošku rozbieha, no minimálne druhá polovica sa už číta jedným dychom. (čítané v origináli)

kniha: Faja - Stehlíková, Petra
Lokina | ***** | před 27 dny

Jak já tu sérii miluji! Opět děkuji paní Stehlíkové, že nás zavedla podruhé do svého světa a nechala nás, aby jsme se spolu s Ilan ponořili do jeho tajů a nebezpečí, které skrývá. V první polovině jsme nahlédli do nížin, kam Ilan spolu s pětadvacítkou zavítala. Byl to jiný svět, než ten na který byla Ilan zvyklá. Ale nečekalo se dlouho a opět jsme se vrátili do prostředí Duvalského pohoří, které knize dává tu pravou atmosféru. Ilan někdy byla na pováženou, byla odvážnější, drzejší a kde koho zahrnovala všetečnými otázkami. Je vidět a je to jenom dobře, že se její charakter vyvíjí a Ilan dospívá a v jejím chování je to ke konci znát. Příběh je velice čtivý, svižný, originální a obohacen o nová slova, která jsou vysvětlena ve slovníčku na konci knihy. Nad koncem budu dumat ještě dlouho! To přeci nemohlo takhle skončit! Takže prosím, ať je třetí díl, co nejdřív tady :-)

kniha: Ready Player One - Cline, Ernest
Methat | ****1/2 | před 27 dny

„Být člověkem je většinu času na hovno. Videohry jsou jediná věc, která činí život snesitelným.“ – Anorakuv almanach, 91. kapitola, řádek 1–2

Ready Player One je kniha stvorená geekom pre geeka. Je to kniha, ktorá má v sebe toľko popkultúrnych odkazov na staré filmy, knihy, hry, hudbu a seriály, že je toho až moc. A najviac ma prekvapilo a potešilo zároveň, že som väčšinu z nich poznal. Asi som geek.

Knihu som čítal a dočítal v dobe, keď do kín vstupoval film od Spielberga, takže na každom kroku som mohol nájsť reklamu. A to bol tak čarovný moment, že som sám seba presvedčil, že Hallidayove vajce hľadá aj náš svet.

Nižšie hodnotenie dávam rýchlemu zakončeniu zápletky a ukončeniu knihy. Kniha je určená skôr pre mládež, no aj starší „geekovia“ si prídu na svoje. Osobne som chrochtal blahom, kežďe som vyrastal na Atari 2600, starých DOSovkách a RPGčkach minulého storočia, na MMORPG a dnes som okúsil aj virtuálnu realitu, ale príbeh nie je až taký výnimočný. A je tu málo zvratov (asi ma rozmaznalo Game of Thrones…). Teraz si čítam prvé komentáre na ČSFD a zisťujem, že sa to Spielbergovi predsa len podarilo dôstojne natočiť! A teraz hurá do kina, pretože už o mesiac tu máme nových Avengers a ešte som nestihol kuknúť Tomb Raider alebo Čierneho pantera. Fúu, je toho teraz, na nás geekov, veľa…

kniha: Zrádné srdce - Pearson, Mary E.
Lokina | ***** | před 27 dny

Zrádné srdce je sice trochu vycpávkový díl, ale není to ten typ bezduchého a nicneříkajícího pokračování. Kniha první polovinu trochu pokulhává, ale druhá půlka je svižná, napínavá a konec je jedna vzrušující jízda. Lia mi byla v prvním díle hodně sympatická, v tomto díle jsem chvilkami nevěděla, co si mám o ní myslet. Jednou by si zasloužila přes prsty a podruhé se chová jako rozumná a dospělá. Moc se mi líbilo, jak autorka má do detailů vystavěný svět, v tomto díle jsme měli možnost nahlédnout do Vendy a jeho hlavního města, s jeho obyvateli a se všemi jejich zvyky a tradicemi na nichž tak lpí (kosti u pásku, šaty z kožených ústřižků). Příběh je i proložen texty ze svatých knih, které mu dodávají mystickou atmosféru. Kadena jsem si tak neoblíbila, ale ke konci ukázal na čí straně je. Rafe mám hodně ráda a on s Liou tvoří hezký pár. Tak vzhůru na třetí díl! :-)

kniha: Atlas mraků - Mitchell, David
Madam Brbla | **** | před 27 dny

Neobvyklá kniha, co se týká formy – sestavit ji jako tradiční povídkovou sbírku bez jízdy časem vpřed a zase zpátky, nebyla by tolik zajímavá. Každý z příběhů je jiný, většinou s odlišnými postavami i stylem vyprávění, každý však dokáže vtáhnout a přimět čtenáře k zamyšlení, někdy rozesmát, jindy rozesmutnit, rozčílit, napnout… Žádnou originální pointu nebo složitou filozofii ovšem nečekejte, v podstatě jde „jen“ o časem ověřené zkušenosti, nepříjemné skutečnosti a hezké, leč zatím nefunkční teorie, jak by lidstvo mělo (a není schopno) fungovat, plus nějaké to více či méně exotické koření okolo.
Nejčtivější pro mě byla sci-fi část „Orison Sonmi-451“, tento výslech neobyčejné servantky bych hodnotila nad 90%. Příliš nezaostala „Hrůzostrašná muka Timothyho Cavendishe“, která dala zavzpomínat na „Vyhoďme ho z kola ven“ (nebo „Přelet nad kukaččím hnízdem“ pro ctitele filmu), za mě 85%. Podobně bych obodovala dystopii „Jak to bylo u Slooshova brodu, a co se pak seběhlo“, 84%. Konspirační thriller „Poločasy rozpadu – První záhada Luisy Reyové“ si ode mne odnáší čisté čtyři hvězdičky a historickému cestování s „Tichomořským deníkem Adama Ewinga“ bych odečetla 5%. Nejmenší úspěch u mě zaznamenaly „Dopisy ze Zedelghemu“, ať už je to nesympatickým hlavním „hrdinou“ (a vůbec postavami okolo), hudební tématikou, co jde poněkud mimo mě, nebo zkrátka nejméně atraktivní zápletkou, 65%.
U několika příběhů mi chyběly překlady cizojazyčných vět, má francouzština a španělština se bohužel omezuje pouze na nezbytné základy (pozdrav, poděkování, přitakání, zápor a vulgarismy). Dalším problémem (zcela osobním a subjektivním) je pocit, že mi něco zásadního z tohoto literárního obrazu uniká. Je to takové rozčilující mentální svrbění, nicméně nejsem ochotná se k „Atlasu mraků“ v dohledné době vracet. Za zmínku stojí také pár hrubek, sice v minimálním množství, ale u takto kvalitní knihy „pocity se blížili“ atd. praští do očí hůř. Sečteno a zprůměrováno: velmi spokojených 80%. Teď nechám dojmy trochu vychladnout a časem si užiju film.

kniha: Hárún a moře příběhů - Rushdie, Salman
trudoš | ***1/2 | před 28 dny

Kouzelné vyprávění plné autorské imaginace v duchu arabských pohádek – ani ne ve smyslu prostředí, jako spíše atmosféry. Připomíná to Alenku v kraji divů, kdyby ji napsali lidé, co mají na svědomí příběhy Tisíce a jedné noci. Nemůžu si ovšem pomoct, dějová koncepce mi přišla zbytečně prostinká. Kouzelné království potřebuje zachránit a tak se hrdinové pustí do práce. Tolik k originalitě. Tady však narážím na věčný problém knih pro mládež, kdy posuzuji osnovu možná až nesmyslně tvrdě, v rámci toho, komu je vlastně primárně určena. Mou výtku je proto třeba brát s rezervou. Nebudete-li od románu čekat inovativní zápletku, není důvod bát se pro věhlas autora nějakého intelektuálního samožerství. Salman Rushdie je neskutečně zručný spisovatel, který ví, pro koho píše a jak dotyčného oslovit. Dokáže oživit množství zajímavých, živých a vtipných postav, jež ze čtení dělají příjemnou zábavu, přičemž láska k literatuře čiší z každé stránky. Už jen proto mi stál Hárún za ten čas s ním strávený.

povídka: Mladuchy na zabitie - Štiblaríková, Lenona
vyšla v: Na hroby
tiradentes | **** | před 29 dny

Trochu, teda trochu dosť, vykrádačka, ale inak paráda.

kniha: Letohrad - Salvatore, Robert Anthony
Speedemon | ** | před 29 dny

Hodnocení je hlavně ovlivněno tím, jak dlouho jsem knihu četl (2 měsíce místo mých standardních 2–3 týdnů). Moc se toho vlastně nestane, Drizzt se začíná sbližovat s Dahlií a postupně pomalým tempem miříme do standardního finále, které nepřekvapí. Na scénu se vrací nepřekvapivě jeden starý známý a celé je to prostě takové vyčpělé. Má to pár fajn momentů, ale tentokrát jsem dost zklamaný.

kniha: Vetřelci - Hon na brouky - Maberry, Jonathan
trudoš | **** | před 29 dny

„Bude to ozbrojený střet, pane, nebo další honička?“
Nevinná hláška jednoho z koloniálních mariňáků ze snímku Jamese Camerona Vetřelci inspirovala Jonathana Maberryho k sestavení antologie zaměřené právě na tohle téma. Vznikla tak sbírka povídek různých spisovatelů, která nemá jiného cíle, než pobavit krvavou akcí, vojenským humorem a špetkou hororové atmosféry. A v tomhle ohledu funguje Hon na brouky naprosto dokonale.
Osmnáct příběhů vás provede po všech koutech vesmíru a zatáhne do bojů nejen s klasickými xenomorfy, ale i dalšími druhy kosmického šmejdu. Přitom délka žádného z textů nepřesahuje dvacet stran, takže nějaké upovídané nudy se bát nemusíte. Pravdou ovšem je, že některé povídky dávají smysl, jen když máte alespoň určité povědomí o filmovém světě vetřelců. Sem tam si totiž autoři hrají s osudy vedlejších postav, což oceníte pouze v okamžiku, kdy víte, jak dotyční skončí. Nejvíc každopádně zajásají ti, kteří rádi dobře napsanou military SF se správnou dávkou zdravé nadsázky.

kniha: Soumrak na Worlornu - Martin, George R. R.
Lucc | **** | před 30 dny

Martin už ve své prvotině ukázal, že sladkobolná melancholie umírajícího světa i vnitřně umírajících postav je jeho doménou. Díky za ni, George. Od teď jsem tvůj člověk.

EDIT 2018: Knihy jsou lakmusový papírek. V tomto případě toho, jak má duše lety okorává, jaký jsem cynik, jak současné umění, ve kterém je násilí, beznaděj a špína běžnou věcí, znecitlivělo mé vnímání melancholie, bolesti ze ztráty, umírání, odcházení. Druhá četba po letech byla fajn, ale chybělo jí mnoho romanticky rozervaných sladkobolných pocitů, které činily tuto knihu a mnohé staré Martinovy povídky jako Píseň pro Lyu, Mlha padá k ránu nebo Portréty dětí tak skvělým čtením. Občas se ozval záchvěv, ale strašně slabě. Už nejsem adolescent. Škoda.
Soumrak je poměrně zajímavý výstavbou příběhu. Je tak plastický a nepředvídatelný a přitom předvídatelný zároveň, postavy reagují nečekaně, ale vlastně poměrně očekávatelně, občas až podle, i když by se to do nich neřeklo (schování laseru a masakr u vraku), jindy nesmyslně hrdinsky (závěr). Prostě jak se stát z Balduřana Kavalařanem v několika dnech. Hladce psaná, ale vlastně dost spletitá kniha.
O románu (spíš dlouhé novele, nenechte se zmást špalkovitostí knihy) by se dalo asi napsat ještě mnohé, ale nechce se mi. Na závěr jen malá výtka k českému vydání – v závěru je asi 6 stran zpřeházeno a nedá se to hned dobře poznat.

kniha: Daň peklu - Black, Holly
trudoš | **1/2 | před 30 dny

Holly Blacková se ve své autorské prvotině rozhodla převést postavy z bájí a legend do moderní doby, aniž by přitom působily naivně. Její čarovná říše tak rozhodně není roztomiloučká planinka s jednorožci. Tady vládnou smrtící intriky a odpor k lidem. A uprostřed neviditelného boje o moc se ocitá šestnáctiletá Kaye, obyčejná holka s minulostí drobet nejasnou. Přestože měla být původně šachovou figurkou v rukou proradnějších, velice záhy se z ní stává neřízená střela, nad níž nemá kontrolu nikdo.
Silnou stránkou autorky je schopnost vidět do duše mladých. Život v přívěsu, práce v barech či pumpách a noční alkoholové párty bez konce se mohou zdát od patnáctého roku nadnesené, k realitě však mají podle mě daleko blíže, než kdejaké princeznovské deníky z velkoměsta. Přesto mi Daň peklu přišla stále jako standard dívčí literatury. Na malém prostoru věnovala autorka víc energie líčení pubertálních lásek a tužeb, než hlavní dějové lince, která přitom nepostrádá jistou dávku nápaditosti. Škoda.

kniha: Apokalypsa na počkání - Human, Charlie
trudoš | ***1/2 | před 32 dny

„Magie je sado-maso bez bezpečnýho slova. Jestli chceš změnit tu umíněnou, agresivní svini fyziku, musíš ji praštit do ksichtu, strčit jí bradavky do svěráku a utahovat, dokud nesplní tvoje požadavky.“
Záměr bořit zaběhnutá klišé a nekorektně drsný humor, to jsou průvodní znaky románu, kterým se Charlie Human pokusil rozvířit klidné vody moderní urban fantasy. Všechno to cool vyjadřování však na mě působilo lehce podbízivě, o to víc, že se tříští základní podstata. Jakoby si autor nedokázal vybrat, jestli píše sžíravou kritiku nebo bláznivou komedii, a nakonec zůstal nešikovně mezi obojím. To, co mu funguje v jedné rovině, přestává v té druhé a naopak. Přitom o chytré postřehy není nouze, stejně jako o originální bizarnosti. A i když hrdinové nejsou chrabří rytíři na bílých koních, je jejich morální kodex mnohem lidštější než u leckterého udatného reka, který bojuje za oduševnělé pojmy. Mít výsledek propracovanější zápletku a méně odbyté finále, určitě by se mi hodnotilo sebejistěji.

kniha: XB-1 2016/11 - kolektiv autorů
yerry | ***** | před 32 dny

S týmto žánrovým časopisom je to ako na húpačke. Po niekoľkých subjektívne nevýrazných číslach pride občas číslo na úrovni. Toto tématicky orientované číslo na Indických autorov a Indiu je však riadny hák, ktorý posiela predošlé čísla rovno k zemi K.O.

Číslo neobsahuje slabé poviedky, za všetky teda spomeniem len jeho absolútny skvost, sociálno-distopickú scifi z Liverpoolu od indickej autorky žijúcej vo Veľkej Británii Priya Sharmy s príznačným názvom Hadry, kosti …

povídka: Spiknutí hrdliček - Nováková, Julie
vyšla v: XB-1 2016/11
yerry | **** | před 32 dny

Poviedky tohoto razenia a rozsahu tu asi veľa úspechov nezožnú. Ono to nie je o množstve textu ale o kvalite a vypovedacej sile. Vtesnať celý príbeh s pointou, ktorá ti vyrazí všetky zuby a mozgový magľajz z hlavy do takejto minimalistickej podoby, môže byť problém. Autorke sa to podarilo. Samotné gro príbehu tu zvíťazilo nad formou a prázdnym tliachaním…

povídka: Tři kapky denně - Urban, Pavel
vyšla v: XB-1 2016/11
yerry | *** | před 32 dny

Autorov text sa pravdepodobne nezmestil do predošlého hororového čísla XB-1, ak by sa tam zmestil, určite by to docela nevýrazné číslo obohatil. Takto pôsobí trochu nesúrodo v čísle Indickom. Text odkazujúci sa na H.P.L. bol pre mňa určite prekvapením a autor dokázal, že vie napísať aj dobrú mierne cynickú hororovú pviedku…

povídka: Instantní jogíni, instantní budoucnost - Šenk, David
vyšla v: XB-1 2016/11
yerry | **** | před 32 dny

Virtuálna realita, skorumpovaná India, nadnárodné koncerny, prachy, moc a trocha akcie. Tak to sú atribúty tejto poviedky, ktorá odsýpala kvalitne. Až na ten záver a trochy mlženia v priebehu deja, to bolo dobré až veľmi dobré…

povídka: Nevěsta chladného severu - Plata, Ľudovít
vyšla v: XB-1 2016/11
yerry | **** | před 32 dny

Poviedka niekde na rozhraní science fantasy a starým dobrým pulpom. Autor tu tak trochu rozvíja teóriu o dávnych zaniknutých civilizáciách, čo by mohlo spadať do oblasti alternatívnej histórie v príbehu s priamočiarym dejom Connanovského typu. Bez nejakých krkolomných pseudointelek­tuálskych vsuviek klasickou formou. Čítalo sa to veľmi dobre…

kniha: Děti času - Tchaikovsky, Adrian
trudoš | **** | před 33 dny

Pořád se nemohu zbavit dojmu, že z toho mohla být výborná novela, a ne „pouze“ chvalitebný román. Nic to však neubírá na síle autorova sdělení, ani na faktu, že tohle samostatné dílko by neměl minout žádný fanoušek klasické science fiction.
Obsahově přistupují Děti času k zápletce ze široka, tak aby jednotlivé peripetie logicky vedly hrdiny tam, kam je třeba. Každá z kapitol je proto dílčím kouskem sám o sobě, mířící s jasným cílem k famóznímu finále. Řemeslně moc pěkná a čistá práce. Co se přitom Adrianu Tchaikovskému upřít nedá, je jeho neodbytná láska ke členovcům. On s nimi prostě nedá pokoj. Ovšem na rozdíl od jeho fantasy série Stíny vědoucích, tady jsou strany konfliktu rozestavěny maličko jinak, avšak neméně originálně. A tak dle očekávání spisovatel nejvíc exceluje v momentech, kdy dojde na popisy života mimozemské kultury, vytvořené za nepředstavitelných podmínek. V tomhle ohledu mi to hodně připomnělo knihu Vernora Vingeho Oheň nad Hlubinou, jen notně exotičtější a divočejší.

povídka: Múzy Šujedanu 18 - Das, Indrapramit
vyšla v: XB-1 2016/11
yerry | **** | před 34 dny

Poviedka ma nezaujala ani tak svojim dejom ako vyznením. Samozrejme aspoň jeden genderový námet musí v časopise byť, ale v tomto prípade to vúbec nevadí. Science fiction s črtami Kamasútry malo čosi viac ako niečo do seba. Originalita sa textu nedá uprieť…

povídka: Hadry, kosti - Sharma, Priya
vyšla v: XB-1 2016/11
yerry | ***** | před 34 dny

Tak toto bola docela bomba. Sociálno-distopická science fiction z Liverpoolu budúcnosti v indickom podaní. Špina, chudoba, marazmus, hlad a bieda sa tu dajú krájať. Doslova explodujúci song, ako ho mám rád. Po čase úplná plnohodnotná pecka. Odporúčam všetkým anarcho-punkies…

povídka: Do noci - Menon, Anil
vyšla v: XB-1 2016/11
yerry | *** | před 34 dny

Science fiction na pozadí generačného konfliktu medzi tradičným indickým pohľadom s jeho kastovým systémom a moderným už integrovaným do súčasnej západnej spoločnosti. Bolo to dobré ale asi vhodnejšie do mainstreamu než na stránky žánrového časopisu…

povídka: Sómadéva: Sútra Nebeské řeky - Singh, Vandana
vyšla v: XB-1 2016/11
yerry | *** | před 34 dny

Docela fajnová kombinácia indických véd a science fiction. Dalo by sa diskutovať o tom, do akej miery to je science fiction, keďže védy samotné obsahujú množstvo podobných námetov. Ale nie som proti a ako oživenie to bolo dobré…

kniha: Ready Player One - Cline, Ernest
trudoš | **** | před 34 dny

Zařazením román Ernesta Clinea důmyslně bilancuje na hraně mezi běžnými čtenáři a fanoušky fantastiky. Jedni si tak užijí akční zápletku, druzí zase neodolatelnou atmosféru. Dobrodružný příběh totiž nepostrádá svěží dávku originality, dále moře odkazů na 80. a 90. léta a především obrovskou porci nostalgie nad starými filmy a počítačovými hrami, které tvořily nedílnou součást našich životů. V tomhle ohledu se mu nemůže rovnat nic, co bylo napsáno v posledních deseti letech.
V čem však autor u mě klopýtal, byla gradace. Čistě proto, že se děj i přes veškerou zamotanost řítí přesně tam, kam člověk od začátku čeká – k nalezení pokladu. Což není primárně špatně, kdyby těch popsaných stránek při té cestě bylo míň. Takhle je na začátku stanoven cíl a kromě lineárního překonávání jednotlivých překážek se vývoj nijak zásadně nepromění.
Ve finále nenásilná dobrodružka, z které by Steven Spielberg měl vytřískat skutečně velkolepou podívanou. Už jen kvůli tomu, že mu kniha skládá důstojnou poklonu.

kniha: Čaroděj s ohnivým bičem - Dark, Jason
Speedemon | *1/2 | před 34 dny

Slabota no. Trvá docela dlouho než se na scénu dostane John a bohužel ani ten to moc nezlepší. Do té doby to táhne Jane sama a jen zabíjí čas (a nějaké upíry a vlky, čert ví proč). Nakonec se dají všichni dohromady a tým snů doplněný o Suka a pár dalších, kteří tu jsou jen na umření, se postaví zlé sektě přisluhovačů Belphegora. Ten se tu skutečně jen mihne a je konec. Nuuuda.

kniha: Trpaslíci - Heitz, Markus
Laxik | ***1/2 | před 35 dny

Když jsem to na konci základky četl poprvé, líbilo se mi to. Sice mě Trpaslíci vyloženě nenadchli (to přišlo až s dvojkou a později s prvními Legendami alfů), ale hrozně se mi líbilo, že Heitz na začátku odkrágloval každého, kdo mohl démona zastavit. Teď jsou jeho série o trpaslících a alfech mojí oblíbenou „obyčejnou fantasy zábavou na hodně stránek“, takže jsem se rozhodl, že si po nějakých deseti oživím knihu, která to vše odstartovala. Inu, pořád je to docela čtivé a má to fakt fajn postavy, ale pro člověka, co od té doby téměř dostudoval magistra z literatury a který má za sebou kvalitní dospělé fantasy typu Hra o trůny, to prostě není dostačující. Hned na prvních stránkách mi došlo, že do tohoto žánru Heitz skočil tak nějak bez většího budování světa a v podstatě napsal lepší dračákovou fanfikci. Všichni včetně vypravěče tam jsou rasisti protože proto (nic proti lehkému rasismu ve fantasy, skřeti jsou holt skřetí a je jasné, že je nikdo nemá rád, protože jsou všichni škaredí, zlí a lidožraví, ale takhle mi donekonečna otloukat o hlavu, že se trpaslíci a elfové nemají rádi, protože se jedná o nějaký biologicky podložený odpor, to fakt začne po chvíli otravovat), každá „kasta“ a i rasa se chová přesně podle těch nejhorších fantasy klišé, které nenajdete snad ani v Eragonovi, a postupně se rozrůstající skupinka hrdinů jakoby odškrtávala políčka ze seznamu: trpaslík-paladin-zákonné_dobro, trpaslík-válečník-chaotické_dobro, člověk-mág-zákonný_neutrák, monstrum-válečník-neutrální_neutrál, půlalfka, nemrtvý, … No a co je ze všeho nejhorší, je naprostá absence odpovědnosti postav za své činy. V tom je totiž právě Píseň ledu a ohně super – uděláte chybu, zaplatíte za to. Tady když někdo udělá chybu, zasáhne Vraccas, náhoda nebo bůh ze stroje a vše napraví. Pořád se to čte dobře, ale musíte si uvědomit, že je to brakovka maskovaná za něco lepšího.

V tejto poviedke autor trochu pritvrdil a to najmä pomocou aktérov deja. Slušného človeka tu nenájdete ani medzi riadkami, samí vrahovia, gangstri, podvodníci, satanisti a šľapky ochotní vás poslať na druhý svet len tak pre radosť. Štýlom je to napoly gangsterka a pekne napínavá. Zavítame tu do známeho údolia neďaleko Seattlu, kde hlavná postava túžiaca po pomste ide na „návštevu“ k synovi Eadwearda Muybridgea. Desivá atmosféra graduje (kino, návšteva u čarodejnice), len škoda, že to na konci vyprchá. K dokresleniu atmosféry odporúčam si pozrieť krátke ukážky Muybridgeovej tvorby.

kniha: Vesmírní detektivové - Piskáček, Jaroslav
trudoš | **1/2 | před 35 dny

Těšil jsem se na vesmírné detektivky a dostal sbírku pěti povídek o milostných trojúhelnících. Což bohužel zdaleka nebylo tak záživné, jak by se ve spojení se sci-fi tématikou mohlo zdát. Za plnohodnotnou detektivku bych stěží dokázal označit dva texty, zbytek jsou spíš příběhy o zločinu. A bohužel dost nudné, alespoň co se mě týče. Mordy v podstatě obyčejné, řešení bez překvapení a postavy v mezích zákona. U jednoho dvou případů jsem dokonce i pociťoval zbytečně natažený rozsah. Nemluvě o tom, že prvek fantastiky tu často ani nehraje roli. Na zadní straně krabice od cereálií jsem už četl větší kosmičárny. Nejvíc tak pobavila jen scéna z poslední povídky, kdy hrdina na utajené vědecké základně dochází k závěru, že si z něj všichni dělají blázny, žádná vražda nebyla a celé vyšetřování je pouze inženýrský způsob rafinované zábavy.
Celkově tedy zklamání, čekal jsem trocha budovatelsky nostalgického počteníčka a dostal šedý průměr. Ale ono je to vlastně jedno a to samé, takže co si stěžuji.

kniha: Dítě Skály - Neomillnerová, Petra
Madam Brbla | ***1/2 | před 35 dny

Koupila jsem tuhle knížku ségře pod stromeček a nejspíš jsem jí způsobila ošklivý šok. Musela se popasovat s autorčiným útržkovitým stylem, s postavami, které vzbuzují antipatie a s událostmi, co zvedají pajšl. V „Dítěti skály“ najdeme jen minimum osob neznásilněných, zato maximum násilníků. Dravci a oběti, prakticky nic mezi tím. Já jsem měla tušení, do čeho jdu, přesto jsem se první polovinou románu prokousávala relativně ztěžka, než jsem si zvykla a příběh mě začal zajímat. Možná bych byla nakonec ochotná hodnotit i více, to by však ze mě alespoň nějaký charakter (nebo scéna) musel vymlátit více emocí. Palce jsem nedržela, slza neukápla. 74%

12345678910poslední (627)25055 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu