RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (612)24441 příspěvků celkem

V podstatě hard sci-fi. V roce 1894? Proč ne, pokud je autorem Konstantin Eduardovič Ciolkovskij, tedy opravdu renomovaný vědec, považovaný za zakladatele kosmonautiky. Hrdina jeho povídky (nebo spíše vědecké úvahy s náznakem děje) se neznámo jak ocitne v Pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, který je velmi obydlený. Místní „Tuzemci“ žijí ve vakuu, ale pozemšťan od nich vyfasuje něco jako skafandr. Dále sledujeme v podstatě vědecké úvahy o způsobu pohybu ve stavu beztíže, o něčem, co by se dalo nazvat princip raketového pohonu, o jakýchsi obydlených prstencích kolem asteroidů a o pohybu Tuzemců na nich, atd… Těch nápadů je docela dost a Ciolkovskij už tehdy nezapřel své nadšení pro budoucí kosmonautiku a raketovou techniku. Některé úvahy jsou stále platné. Celkově jde o dobově přínosné dílko, které dává smysl. Dnes už je těžko čitelné, navíc Ciolkovskij nebyl žádný literát, ale průměrné hodnocení proč ne.

Pozemšťan se dovídá, že Tuzemci jsou přesídlenci z jiných velkých planet. Na jeho dotaz, jak se dostali do Pásu asteroidů, se mu dostane této odpovědi: „Jakým způsobem jsme se sem dostali, to vám nemohu vysvětlit, protože to je příliš složité.“ Hotovo. Tečka. Geniální :-)

kniha: Vzpoura oceánů - Schätzing, Frank
trudoš | **** | před 24 dny

Německý spisovatel Frank Schätzing předkládá čtenáři ekologický thriller, jenž svou šířkou budí dojem mohutného eposu o boji člověka s přírodou. A ono je tomu tak napůl. Dobrodružný příběh v sobě povedeně kloubí prvky katastrofického hororu s faktickými, technologickými a biologickými poznatky. Výsledek tak připomíná romány Petera Benchleyho, kdyby je napsal Michael Crichton. A přestože se začíná poměrně zeširoka, postupná gradace konfliktu je zvládnutá na jedničku, má-li tedy člověk chuť na devítisetstránkovou bichli. Přičemž různorodost útoků z moře je fantastická.
Jen mě mrzí, že v rámci depresivní atmosféry je zápletka nakonec vykoupena poměrně laciným setkáním třetího druhu. Ona vůbec tady ta fantastika je spíš rušivých prvkem, než že by podtrhovala kouzlo vyprávění. Hlavně kvůli tomu, že je to pro autora paradoxně jen pomůcka k tomu, jak dát všem událostem nějakou hlavu a patu. Přiznávám, že v mém případě tahle cesta úspěch právě neslavila, za což dost může i uspěchané finále.

kniha: Temné zrcadlo - Duane, Diane
Polinius | **1/2 | před 24 dny

Těžko hodnotit. Pokud milujete Star Trek TNG, pokud se vám zdají scénáře epizod, jejich tempo a dialogy hodně dobré, tak budete milovat i tuto knihu. = 100% U čtení knihy jsem měl přesně ty samé pocity, jako kdybych se koukal na jednotlivý díl seriálu v TV. Teatrální, neakční, protkané humanismem, pomalé tempo, profesorský humor, neznatelná motivace jednotlivých postav ale o to větší motivace sloužit dobru = flotile.

Velice povedená povídka, která by mohla být vystavená ve výkladní skříni SF. Zatím tři hodnocení a třikrát sto procent. ;-)

povídka: Fotografie koček, prosím - Kritzer, Naomi
vyšla v: XB-1 2017/11
Polinius | **** | před 24 dny

Docela by mě zajímalo, zda by povídka získala nějakou cenu, kdyby nebyla o kočkách. Kdyby se jednalo o fotografie třeba psů. :) Hodnotím vysoko, ale v tom samém čísle je i povídka Tři slyšení o existenci hadů v krevním oběhu člověka od Jamese Alana Gardnera, která je o poznání rafinovanější ve všech významech tohoto slova.

povídka: Snění nejvyššího krále - Abraham, Daniel
vyšla v: XB-1 2016/03
yerry | ** | před 24 dny

Nevystihol by som to lepšie ako quinnet, ale na takéto texty veľmi nie som. Chápem ich ako experiment s fantasy námetom, v ktorých autor objavuje balady národných buditeľov u nás typu Žltá ľalia , Branko , či Mor ho! . U balád vzhľadom na časový kontext to opodstatnenie vidím, u fantasy ani tak nie. Naviac z textu gúľa očami angažovanosť v prospech miešania rás a kultúr a takéto ohýbanie baladických príbehov nemám rád. Popritom sám považujem kríženie človeka hoci aj s dážďovkou za každého osobnú vec, ale to už odbieham, takže u mňa nič moc…

povídka: Podaná ruka - Bear, Elizabeth
vyšla v: XB-1 2016/03
yerry | *** | před 24 dny

Distopická budúcnosť ľudstva o skinovateľnosti vnemov a dostupnosti služieb len pre tých, čo na to majú a naopak o tvrdej nevábnej realite pre tých, čo sa ocitli mimo systém je zaujímavá, ale zdá sa mi, že potenciál tejto poviedky bol autorkou využitý len čiastočne. Hlavná mužská postava je slabá a nesympatická, pointa vďaka nej sa dala očakávať. Na strane druhej, autorka chcela pravdepodobne držať pochmúrny, pesimistický a defenzívny charakter poviedky až dokonca, čo sa jej aj podarilo…

kniha: Hyperion - Simmons, Dan
idle | ****1/2 | před 24 dny

Po rozporuplném setkání s Terrorem jsem nějakou dobu váhala se pustit do dalšího Simmonse. Ale Hyperion má snad ještě lepší pověst, takže když mi zaklepal na dveře a zeptal se, jestli si nechci pohovořit o životě, vesmíru a vůbec, pozvala jsem ho dál.

A najednou je všechno jinak. Nevím, co přesně je příčinou: jestli Simmonsovi lépe vyhovuje si pozadí příběhu vymýšlet než zúročovat pečlivě nastudované reálie, nebo jestli já jsem na nově světy zvědavější. Možná má vliv i skutečnost, že tady je minulost protagonistů stěžejní složkou příběhu. Ať už je důvod jakýkoliv, výsledek je o třídu lepší. Jednotlivá vyprávění pěkně zapadají do sebe a skládají se do mozaiky Simmonsovy vize budoucnosti.

kniha: Stmívání - Meyer, Stephenie
trudoš | ** | před 24 dny

No, čekal jsem alespoň něco. Třebas jen špetku literární invence, jež by zdůvodnila celosvětový úspěch. A ejhle, ono nic. Stephenie Meyerová v podstatě jen rozehrála podprůměrnou romanci o lásce na první pohled, přičemž jediné, kolem čeho se čtyřsetstránkový román točí, je, že hrdinku chce někdo zabít a hrdina ji musí ochránit. Nuda. Kdyby to okořenilo nějaké zábavné jiskření nebo pocit skutečného nebezpečí, spokojil bych se. Vážně. Jenže nejdřív čekáme, až si přemoudřelá Isabella s rozervaným Edwardem řeknou své ano, a pak následuje zápletka s nebezpečenstvím, která však postrádá vnitřní logiku. Lépe řečeno logiku obhajující rozsah. Navíc mi ty ploché neogotické figurky v ničem nepřirostly k srdci, což automaticky vedlo k tomu, že mi bylo putna, jak to s nimi dopadne.
Jinak mi ale konečně zaklaplo, proč se o Padesáti odstínech zpočátku mluvilo jako o fanfiction Stmívání. Ta paralela k hrdinům je naprosto zřejmá. Jen ta erotika chyběla. Škoda, přinejmenším v něčem to mohlo být zajímavé.

kniha: Tester - Štiblaríková, Lenona
yerry | ***** | před 25 dny

Nedával som tomu veľkú šancu, CHYBA!!! Akčná scifi s krátkymi kapitolami, v ktorých nie je nič naviac. Žiadna vata sa nekoná, to skôr schytáš nejaký ten projektil. Slovensko nie je krajina pre každého. Tu ho ovládajú tri zbrojárske korporácie. Teda nič pre pacifistov a hĺbavé povahy. Je len na tebe, či budeš obeťou alebo tým, ktorý zviera v ruke zbraň…

Hlavný hrdina je docela sympaťák, má len tú smolu, že sa do neho zamiluje SMRŤ, a to doslova. Tá má tu podobu mladej dievčiny, v ktorej dosahu prežije málokto. Búcha, trieska, triešti, lomozí, horí a vyletuje to tu do vzduchu hneď od samého začiatku skoro všetko. Cesta z Bratislavy do Žiliny môže tu byť síce malebná, ak teda pri nej nenatrafíš na zbrane hromadného ničenia. Môže sa stať, že podobne ako hrdina spoločne so svojou konečný mier nastoľujúcou priateľkou nie povahovo nepodobnou Forkrul Assail, sa ocitneš na Ukrajine a zistíš, že Černobyľ bol len zastierací manéver čohosi ešte väčšieho…

Napriek nepatrne nevyváženému záveru s fantasy prvkom (ktorý však nevadil, naopak umocnil dojem) a napriek tomu, že akcia nie je úplne moja kategória musím konštatovať, že som sa v prípade ženskej domácej scifi tvorby riadne mýlil a že je tu niečo, čo na mňa nemieri sladkastými slovíčkami ale tasí zbrane riadne veľkého kalibru. FULL!!!

kniha: Nadace - Asimov, Isaac
Methat | **** | před 25 dny

Konečne som mal tú česť sa zoznámiť so slávnou knihou pána Asimova – Nadace. Na jednej strane sa mi páčilo, že sa autor nebál rýchlo za sebou striedať postavy, keďže roky tu ubiehajú ako na bežiacom páse, na strane druhej, čitateľ z toho má trochu guláš a v každej novej epizóde si musí roztriediť postavy k stranám Nadácie vs okolitej galaxie. Keďže nemám rád politiku a rôzne vnútorné machinácie, táto kniha je jej plná a preto mi bola trochu proti srsti a občas ma nudila. Autor sa ani nesnaží do knihy vniesť nejaké emócie, kniha pôsobí chladne, čo mi až tak nevadilo, pretože nesledujeme príbeh ľudí ale dráhu Nadácie, ktorá má znížiť čas barbarstva, do ktorého ľudstvo upadne. Vyvrcholenie a následné zvraty sú síce fajn, no k postavám som si nevytvoril žiadny vzťah, keďže ich rýchlo vystriedali nové. Každá epizóda sa tu dá de facto považovať za samostatnú poviedku – chronologicky zasadenú.

Ak čitateľ príjme fakt, že táto kniha je príbehom Nadácie ako takej a všeobecne o vesmíre, ktorý je cca o 10,000 rokov ďalej (podľa mňa ešte výrazne viac, pretože rok 12,068, kedy kniha začína, sa datuje ako Galaktická éra a nie ako „po Kristovi“) a ľudia stačili kolonizovať 25 miliónov planét, bude vás kniha zaujímať viac. A bude vás nútiť premýšľať nad týmto iným svetom. Aj dnes mi kniha prišla originálna a to je, dámy a páni, už vyše 60 rokov stará kniha. Ak hľadáte space-operu so sympatickými postavami a akčným dejom, hľadajte inde.

kniha: XB-1 2016/02 - kolektiv autorů
yerry | **** | před 26 dny

Úroveň tohoto inak mimoriadne vydareného čísla trochu zrazila dolu domáca tvorba, z ktorej ani jedna poviedka neprekročila svoj tieň. Z tých zahraničných nášupov tentokrát jednoznačne u mňa víťazí Ken Liu s poviedkou Regulérní klient v tesnom závese ho nasledujú Torgersenov Kaplanův asistent a Crosshillov Čaroděj a Laplaceův démon .

povídka: Úvod do vodnictví - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2016/02
yerry | * | před 26 dny

O vodníkoch, vodnej planéte a love na ožratých a šabľujúcich turistov. Je to akési fraškovité prepojenie scifi, českej vodníckej tradície :) s chľastom, močením a dávením. Svojho času by ma text možno zaujal, ak by autor trochu pozmenil kulisy a protagonistov, ale nakoľko sú už časy punkových zinov dávno preč a príbeh postráda originalitu hodnotím tak ako hodnotím s konštatovaním „To svět se posral…“

povídka: Přistání u Proximy - Mls, Ivan
vyšla v: XB-1 2016/02
yerry | *** | před 26 dny

Štandardná autorva poviedka s črtami čierneho humoru. Ingrediencie: vesmírna loď, prieskumníci, planéta a jej podivní zvedaví obyvatelia, podozrivo nám podobní …a príde aj na nacistov :) Tu sa možno nechá niekto napáliť…

Nič nové pod slnkom, na zabitie času a skrátenie dlhej chvíle docela dobré čítanie…

povídka: Naděje umírá předposlední - Pohl, Milan
vyšla v: XB-1 2016/02
yerry | *** | před 26 dny

Tak trochu protimilitaristická military scifi s detektívnou zápletkou o jednom diverznom výsadku. V poviedke sa pojednáva hlavne o tom, kto môže za to, že sa niečo poserie a prečo si to odniesla väčšina toho výsadku.

Príbeh sa mi zdal trochu plytký a jednanie postáv čiastočne naivné. Aj napriek tomu, že akčné scény boli opisované uchádzajúco, celkovo mi ten dej nepripadal veľmi uveriteľne. Nebolo mi jasné, ktorá strana je tá zlá a motivácia postáv bola dosť pochybná. Ono to nebolo zasa až také zlé, autor nedostatky čiastočne vyvážil pomerne čítavou formou, čo v konečnom dôsledku spôsobilo, že za seba hodnotím poviedku ako dobrú…

kniha: Píseň krve - Ryan, Anthony
Madam Brbla | **** | před 27 dny

Pro čtenáře komentářů bude celkem nuda číst už po osmé, že je Anthony Ryan zdatný vypravěč a jeho „Píseň krve“ je velmi čtivý román plný mečů a v menší míře magie. Děj není kdovíjak komplikovaný ani originální, ničím nepřekvapil, přesto mě nikde neuspával, stále udržoval solidní tempo a spolehlivě táhnul vpřed, což je při cihloidním rozsahu malý zázrak.
Mám poněkud problém s hlavním hrdinou Véllinem al Sornou: sice je to docela sympaťák, zároveň však příliš dokonalý, než aby působil reálným dojmem. Občas je tak nepravděpodobně soucitný a dobrotivý, až to z něj dělá idiota. Většina ostatních charakterů není zpracována příliš do hloubky, ale dokázala jsem si mezi nimi najít oblíbence.
Dlouho jsem zvažovala hodnocení kolem devadesátky, ale poslední třetina přece jen začala opouštět svou sevřenou formu, autor začal tahat z klobouku magickou havěť… ne že by přímo nečekaně, nicméně pro mě zvolený směr příběhu mírně ztratil na atraktivitě a utlumil očekávání ohledně druhého dílu. Proto „jen“ 84%, jakkoliv jsem si knihu dobře užila.

kniha: Zrození Adepta - Drescher, Alex
biafra | **** | před 27 dny

První díl se mi moc nelíbil. Příběh se teprve rozjížděl a rozčilovala mě protievropská demagogie. Ve druhém dílu je méně Okamury a víc mozků – rozmašírovaných. Drescher autorsky dozrál a nabízí akční počteníčko, které je o to zajímavější, že není úplně lineární, ale vypráví ho několik postav, jejichž příběhové sekvence dokáže Drescher umně proplést. V rámci žánru je to vynikající počin; ovšem pět hvězdiček si přece jen nechávám pro poněkud náročnější četbu. Adept je brakový krvák, který obsahuje řadu omletých klišé a převzatých nápadů, jež ovšem tvoří jakýsi kánon tohoto čtiva a čtenáři je asi vyžadují. Oceňuji věnování Sienkiewiczovi – dokonce se mi zdá, že jsem v knížce rozpoznal pár motivů z Potopy a Ohněm a mečem. Dál oceňuji, že Drescher se nerozpakuje exterminovat i relativně důležité postavy, což vyvolává u čtenáře lehké znejistění. A samozřejmě smysl pro humor: některé fórky byly trochu přitažené za vlasy, jiné se povedly. Shrnuto: Ideální odpočinková četba pro milovníky potoků krve, kozáků, elfů, vlkodlaků a dalších potvor. I když vydavatel knihu prezentuje jako dilogii, závěr naznačuje něco jiného.

kniha: Píseň zimy - Jae-Jones, S.
Lokina | **** | před 27 dny

Jak tak koukám, asi budu taky jedna z mála, které se Píseň zimy líbila. Pro mě to bylo velice příjemné a snové čtení. Píseň zimy je taková tajemná, melancholická a pochmurná pohádka. A to se mi na ní líbilo. Přesně psané pro toto období.

Na druhou stranu příběh s hlavní hrdinkou Liesl ve mně zanechal rozporuplný a hořko-sladký pocit. Liesl jste si snadno oblíbili a soucítili jste s ní, ale snadno jste ji i začali nemít rádi a připadala vám někdy ukňouraná a náladová.

Král duchů jakožto záhadná, éterická a mýticky smyslná postava dodávala příběhu jiskru, ale pod touto slupkou se skrývalo mnohem víc a někdy mi ho bylo i líto.

Za sebe mohu říci, že se velmi na další díl těším. :-)

Mě se to líbilo a trochu mi to připomínalo Brinovu ságu Pozvedání. Je fakt, že kniha je na současné poměry nezvykle optimistická, což může být pro někoho plus, pro někoho mínus. Četlo se svižně, pomazlit se se Sissix bude chtít určitě každý ;-)

série: Hlídka
Speedemon | **** | před 27 dny

Hlídka je tu se mnou střídavě už 10 let a není to na ní poznat. Kdykoliv jsem se k ní vrátil, neměl jsem žádný problém rychle se dostat do děje. Postavy jsou skvěle vystihnuté a bylo to jako potkat se starými známými. Hlídka se stala světově známou z několika důvodů. Za prvé se většina textu odehrává v Rusku a jedná se tudíž o neokoukané prostředí a za druhé jsou to mistrně napsané charaktery a nevšední děj. Nenechte se zmást, jde opět o jakýsi boj „dobra“ a „zla“, ale pojatý jinak, než byste si tipli. Je tam hodně filozofování (pro Rusy typické), originální pojetí magie a používání tzv.šera a spousta nečernobílých charakterů. Několikrát určitě budete i držet palce Temným :) Knihy jsou uzavřené příběhy, takže není problém je číst s delším časovým odstupem. Postupně však graduje nebezpečí a závěrečná Šestá hlídka by už měla být definitivně poslední díl protože dál už moc zajít nejde… Ještě bych zmínil díl Temná hlídka, kterou napsal Lukjaněnko s jiným autorem. Není to špatná kniha, ale nijak nerozvíjí hlavní dějovou zápletku, má jiné postavy a i trochu nižší kvalitu, takže tu určitě nečíst třeba jako první. S čistým svědomím ji klidně můžete i přeskočit úplně.

kniha: Šestá hlídka - Lukjaněnko, Sergej
Speedemon | **** | před 27 dny

Na začátku roku jsem tu psal o tom, že snad někdo přeloží nový díl Hlídek a ani jsem netušil, že už se na tom pracuje. Šestá hlídka se čte opět sama, lehce a svižně. Příběh je stejně jako minule poměrně prostý a nijak výrazně se nezamotává (a když už, tak je to deus ex machina jak se píše v komentáři nade mnou). Jediné, co bych vytkl je, že postupně se v knihách objevoval silnější a silnější nepřítel. A v Šesté hlídce se už Lukjaněnko dostal do slepé uličky. Doufám, že teď už ustojí tlak vydavatelů a další díl nenapíše. Svůj svět dal ostatním autorům, kteří se mohou vyřádit. Mně by od Lukjaněnka sedl možná už jen krátký příběh o tom, jak se určitá postava (nebudu spoilerovat) vypořádává se svým životem a všedními problémy.

kniha: Kainovo znamení - Knox, Tom
trudoš | *** | před 27 dny

Rozjezd Kainova znamení byl velmi slušný, naneštěstí pro mě došlo románu palivo relativně záhy. O moc lepší to nebylo ani s hrdinou a jeho společnicí, kteří mi už po hodině vyprávění začali být ukradení. Sympatie jsem tak choval pouze k postavě inspektora z druhé dějové linie, který však pro vylepšení celkové nijakosti moc udělat nemohl. Ale čert to vem, očekávat od konspiračního thrilleru stylistiku Umberta Eca by bylo chybou v jakémkoliv ohledu.
Ono pátrání po předcích s šíleným vrahem v zádech má něco do sebe, především v momentě, kdy se děj přesune do Sudet, ideální skrýše nacistických genetických výzkumů. Jenže jakmile se Tom Knox rozhodl dát porůznu roztroušeným motivům společnou formu, výsledek začal pajdat na logice i věrohodnosti. Problém spočíval hlavně v autorově tendenci opakovat vzorec jednotlivých scén, dokud se nedostavilo finále a vyprávění nebylo třeba nějak uzavřít. Přičemž „nějak“ není francouzský výraz pro „smysluplně“. Informačně docela zajímavé, ale jinak moc nic.

kniha: Zhubni - Bachman, Richard
trudoš | **** | před 29 dny

Říká se, že když spácháme špatnost, osud nám to vrátí. Přesně to se stalo právníku Billymu Haleckovi. V nepozornosti přejel člověka, ovšem díky svým konexím trestu unikl. A tak dojde na prokletí. Haleckův život se najednou obrací vzhůru nohama, když ze své původní váhy 113 kg bezdůvodně ztrácí jedno kilo za druhým. Zpočátku je to fajn, pak nastupuje nevěřícnost a nakonec zoufalství. Za chvilku je už každá rada drahá.
Výtečné psychologické drama o jednom herci, okořeněné motivem viny, sobeckosti a odpovědnosti. Bachmanovky jsou oproti jiným Kingovým knihám sympatické ve dvou věcech – v jednoduchosti zápletky a krátkém rozsahu. Přesto mi přišlo, že se román lehce vleče, i když se vyprávění odvíjí nečekaným směrem. Jenže chyběla šťáva, která by mě popoháněla ve čtení. Možná to bylo tím, že mi ústřední postava byla veskrze nesympatická, což byl, předpokládám, autorský záměr. Tohle není Běh o život ani Blaze. Tady naopak veškeré nesnáze hrdinovi přejete a čekáte, kdy už bude konečně po něm.

povídka: Regulérní klient - Liu, Ken
vyšla v: XB-1 2016/02
yerry | ***** | před 30 dny

Táto poviedka zostane asi zlatým klincom inak zatiaľ mimoriadne kvalitného čísla časopisu. Dá sa jej čo to vytknúť, ale nič nemení na veci, že kyberpunk s detektívnou zápletkou v podaní tohoto autora má svoje kvality a veľmi dobre sa číta. Vážené eskortné pracovníčky, nespoliehajte sa na žiadne elektronické vylepšenia vo svojich zvodných očiach, lebo „padouch“ vás aj tak dostane. A pre padouchov: bacha na wifiny a odrazy v oku obete…

povídka: Čaroděj a Laplaceův démon - Crosshill, Tom
vyšla v: XB-1 2016/02
yerry | **** | před 30 dny

Ak si myslíš, že Boh neexistuje a že mágia patrí do ríše rozprávok, tak sa môžeš sakramentsky mýliť. Vysvetlenie je triviálne. Nevidíš to, čo nemáš vidieť, lebo tvoj mozog ovláda čosi iné, umelé a inteligentné, tak isto aj mozgy všetkých ostatných. Nemysli si, že konáš slobodne to čo chceš, lebo je to len tvoje upravené vnímanie. Si len obyčajnou šupkou – nádobou, ktorou toto čosi, čo využíva čas a ohromné dátové toky informácií len postrkuje. Na počiatku všetkého samozrejme nebolo nebo, zem, voda ani vzduch ale nula a jedotka…

Tak 5 percent textu tejto hard scifi som síce nepobral ale v dôsledku tieniacej alobalovej čiapky musím konštatovať, že sa mi to páčilo viac ako dosť :D

povídka: Kaplanův asistent - Torgersen, Brad R.
vyšla v: XB-1 2016/02
yerry | **** | před 30 dny

Človek expandujúci do vesmíru narazí na mimozemskú rasu, ktorá sa s ostatnými rasami neserie, jednoducho ich vyhladí. Teda máme sakramentskú smolu. Alebo nie? Časť modliviek má totiž záujem nás bližšie spoznať, prostredníctvom pozemských náboženstiev a nášho Boha…

Koncept poviedky je veľmi jednoduchý a priamočiary. Text mi pripomínal poviedky z ranného obdobia pulpovej scifi obohatený o nový rozmer, ktorý viac rozvili až predstavitelia Novej Vlny, teda o možnosť komunikácie a vzájomného porozumenia medzi druhmi s antagonistickými vzťahmi, čo sa zdá ako nemožné…

Dobre sa to čítalo, malo to šmrnc a sálalo z toho niečo zaváňajúce klasikou, teda u mňa veľmi dobré čítanie…

kniha: Temný les - Cch‘-Sin, Liou
gokudo | **1/2 | před 30 dny

300 stranek bych mozna prezil! Vsichni ty Changove a Tiunove mi nakonec opravdu lezli krkem!

kniha: První čarodějovo pravidlo - Goodkind, Terry
Durgas | brak | před 30 dny

Hneď po prvých riadkoch knihy som bol v šoku, pretože ak tunajšie hodnotenie prekonáva 80%, tak som čakal niečo diametrálne odlišné od tuctového prvoplánového fantasy, kde ploché postavy vedú hlúpe a nereálne znejúce dialógy, dej je predvídateľný a zároveň plný nelogickostí. Možno by sa mi to celkom páčilo, keby som to čítal ako dvanásťročný, ale takto som to musel ešte pred polovicou knihy vzdať. Reálne by som udelil tak 20% za tých pár zaujímavých motívov, ale s ohľadom na prestrelené hodnotenie dávam to najnižšie.

kniha: Políbená ledem - Hocking, Amanda
Lokina | **** | před 31 dny

Od této knihy jsem očekávala víc. Za mě druhé pokračování ze světa Tryllů bylo takové nemastné, neslané. I když konec trochu nabral obrátky a zvratů, prostě mi to nějak nesedlo. Nad chováním a citovými výlevy hlavní hrdinky jsem občas kroutila panenkami, ale zase na druhou stranu jsem ráda, jak to mezi ní a Ridleym dopadlo. Docela mě mrzí smrt jedné z postav z Brynina okolí, tohle jsem nečekala a myslím si, že si to ten dotyčný nezasloužil, ale nějaký zvrat v příběhu musel být, jen to nemuselo být toto. Těšila jsem se na Konstantina, ale budu si muset počkat do třetího dílu. A doufám, že se autorka vytasí s nějakým pořádným vysvětlením toho tajemství, co se to tam děje a kdo je za to odpovědný. Takže vzhůru na třetí díl :-)

kniha: Hvězdní honáci - Procházka, Jiří Walker
yerry | ** | před 31 dny

Tiež som to kedysi dávnejšie počúval ako audionahrávku počas nočnej v práci. Pamätám si z toho len to, že to bolo suché, nezáživné a smena bola ešte dlhšia ako obvykle. Hodnotenie dvíham len za kvalitné nahovorenie textu Jiřím Klemom.

kniha: Zrcadlová říše - Hurley, Kameron
trudoš | *** | před 31 dny

Ne právě jednoduché vyprávění, nekompromisní a surové, asi jako samuraj bez ranního šálku čaje. Ta symbolika kultury vycházejícího slunce je cílená, protože autorka se jí hodně nechala inspirovat, a to jak kulturně-politickým zázemím, tak koncepcí akčních sekvencí, které se z poklidné atmosféry znenadání proměňují na krvavou řež, aby vzápětí přešly ke komplikovaným disputacím o morálce a cti. Trochu otravné je feministické ladění příběhu, kdy valná většina hrdinů jsou holky v té či oné podobě. Taky zamrzel otevřený konec, který utíná zápletku prakticky v tom nejnapínavějším. Dějově jinak poměrně spletité, Kameron Hurley těch pět set stran využila se vším všudy a čtenáři nedává vůbec nic zadarmo. Jedna intrika střídá druhou a v množství postav je občas zatěžko si udržet pořádek i smysl. To celé ve vznosně poetické stylistice, jež v mém případě však nebyla právě výhrou. Nové výrazy jsou fajn, ale když člověk musí i za polovinou románu nadále uvažovat, co znamená co, není to úplně dobře.

kniha: XB-1 2016/01 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 32 dny

Číslo priemernej úrovne v ktorom žiadna z poviedok nejako mimoriadne neakcelerovala môj myšlienkový štart. Vypichol by som ale dve z nich subjektívne nadštandardné. Prvou z nich je Co spatřil doktor Grigorjev od Iana Tregillisa a hádam aj o trochu lešia je Blázinec od Charlesa Strossa. Publicistika v čísle si ako vždy zachováva svoju veľmi dobrú úroveň…

povídka: Poutník - Barsch, Alfred
vyšla v: XB-1 2016/01
yerry | ** | před 32 dny

Úroveň autorových textov ide časom očividne nahor. Poetický text v kombinácii s hard scifi námetom typu: „zasnene hľadím na ladnosť riadiacej páky za zvukov orchestra generátorom vyludzujúcich…“ Aby bolo jasné, ten fragment som si vymyslel, nech neprezradím pointu, ale podobnými lyrickými vsuvkami je popretkávaný celý text. Samozrejme, poetickosť v scifi a predovšetkým vo fantasy je možná a niekedy aj vítaná ale treba vedieť kedy a kde.

Suma sumárum: žiadna Le Guinová, Cherryhová alebo Ken Liu to teda nie je, ale čo nie je teraz, môže byť nabudúce…

povídka: Splátka - Němec, Vladimír
vyšla v: XB-1 2016/01
yerry | * | před 32 dny

Pomerne krátky text na mňa pôsobil veľmi nevyzretým dojmom. Svet ako vycucaný z prsta násťročného gamera, ktorý sa rozhodol na chvíľu prestať zvierať svoj peni… pardon joystick. Záverečná pointa bola naozaj predvídateľná, ale pánbohzaplať aj za ňu, aspoň niečo. Texty podobného druhu nemajú ani to.

povídka: Kosmické smetí - Gilar, Martin
vyšla v: XB-1 2016/01
yerry | *** | před 32 dny

Napíšem to takto: noveleta je určená mladším čitateľom mužského pohlavia, poväčšinou s akné na tvári, prebytkom sexuálnej energie uviaznutých v očakávaní zajtraška. Odporúčam si pri jej čítaní pustiť skladbu Troops of Tomorrow od The Exploited.

Text priemernej úrovne so štandardnými rekvizitami poviedok klasifikovaných ako military a akcia. Nechýba ani pekná deva. U nej však chýba popis jej proporcií. Autor sa s tým asi ani nechcel párať a nechal to na čitateľa, nech si tam sám doplní 90–60–90. Ako to býva zvykom v pulpových textoch, deva sa síce bojí, nechce byť sama, je však bystrá a neohrozene likviduje energetické gule padajúcimi dverami. Prísľub love story na záver určite nejaké je. Z tohoto pohľadu a s prihliadnutím na cieľovku je ten text viac ako dobrý. Ostatným čitateľom, čo majú už čo to načítané však nič nové neprinesie. Snáď až na tých energetických vorvaňov.

U mňa teda poviedka obstála a hodnotím ju ako dobrú.

kniha: Divotvůrce - de Castell, Sebastien
Lokina | ***** | před 32 dny

Neokoukané, neotřelé, zábavné, napínavé. Že je to nemožná kombinace? Ne! U této knihy je to samozřejmost! A záruka, že si ze čtení Divotvůrce odnesete skvělý pocit. Navíc co mě bavilo, byl hlavní mužský hrdina, jednou taky ukázal, že i kluci mohou být v young literatuře fajn a že i oni mají své problémy. Vtipné slovní přestřelky, které hlavně obstarávaly Ferius a prostořeký kočkoveverčák, popoháněly příběh vpřed, mix zábavy a akce, to dělá z Divotvůrce jednu z nejlepších knih tohoto roku! To čekání snad nebude tak dlouhé na druhý díl, protože nakladatelství už ho připravuje :-)

kniha: Nadace - Asimov, Isaac
Polinius | ****1/2 | před 33 dny

Na tuto knihu může být Asimov právem hrdý. A on jistě byl a to až moc. Kniha má z dnešního pohledu neakční a delší začátek, ale po prvním zjevení Hariho Seldona se to změní a kniha chytne drajv. Říkejme tomu politická vesmírná SF. Kvalita knihy ještě více vyniká, pokud to čtete paralelně s knihou Star Trek – Temné zrcadlo. :-p

povídka: Dým nad Mnichovem - Šenk, David
vyšla v: Pevnost 2017/11; Ve stínu Říše
Polinius | **1/2 | před 33 dny

Dobrá řemeslná práce. Kdyby někdo dodal propracovanější námět, mohlo to být lepší. Pokud chcete ještě lepší řeznickou historku, doporučuji povídku Richarda Klavigera Legenda o Komposťákovi – [http://www.legie.info/povidka/1671]

Ale to už je opravdu drsné čtení, které mě doslova drásalo a cítil jsem při čtení zároveň obětí i viníkem.

kniha: Keltská kletba - Hrůzová, Barbora
trudoš | *1/2 | před 33 dny

Barbora Hrůzová předkládá čtenáři novelu, která svou jednoduchostí ze všeho nejvíc připomíná starou edici Stopy hrůzy, tedy v případě, že si odmyslíte přívlastek „hrůzy“. Osobně bych preferoval spíš obraty jako „smutného smíchu“ nebo „absurdních zvratů“, či „nulové psychologie postav“, každopádně „hrůzou“ bych se oháněl leda ve vztahu ke kvalitě než obsahu.
Achillovkou příběhu je autorčina primitivní stylistika osekaná na hranu středoškolské slohové práce. Což je možná záměr v rámci cílové skupiny, takže je otázkou, nakolik to vůbec brát jako chybu. Stěžovat si, že Rumcajs není Shakespeare, je cesta do pekel, kde se neposlušným čtenářům čte do nekonečna Jak jsem se mýlil v politice. Nic to však nemění na faktu, že jazyková forma Keltské kletby je prostinká až na půdu, s čímž přímo souvisí fádní obsazení, nudná gradace, kýčovité moralizování a laciná detektivní zápletka. Ovšem těch sto dvacet stran moc času nezabere a ve výsledku jsem se u toho vlastně i pobavil. Tím, jak špatné to bylo.

kniha: Temná hlídka - Vasiljev, Vladimir
Methat | *** | před 33 dny

Nebolo to zlé, ale… nebol to pán Lukjaněnko. Aj keď som sa rád vrátil do šera a medzi Dennú a Nočnú hliadku, Zavulona a Gesera, z knihy aj slov bolo cítiť, že to nenapísal Sergej. Kniha mala silné momenty alebo časti, v ktorých autor napísal zaujímavý nápad, pri ktorom čitateľ spozornel a začal filozofovať s autorom, no boli tu aj slabšie a nudnejšie pasáže, ktoré by som najradšej preskočil alebo preškrtal a v knihe vôbec nemuseli byť. Bez zbytočných častí túto „knihu“ skôr považujem za dlhšiu poviedku, ktorá by vyšla kľudne aj na tých 150 strán a nikomu by to nevadilo.

Túto knihu nepovažujem za pokračovanie zo série Hlídka, skôr ako taký ukrajinský spin-off. Pri hodnotení 60% som privrel obe oči a po krátkej pauze sa teším opäť na Lukjaněnka.

12345678910poslední (612)24441 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu