RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (576)23012 příspěvků celkem
kniha: Tenký led - Hlávka, Jan
Vybíralová, Jana
trudoš | ***1/2 | před 24 dny

„Za všechno může kočka.“
Nemůžu si pomoct, ale přijde mi, jako by se space opera autorům nechtěně proměnila na soap operu. Což není nutně špatně, odpustíte-li sedmi set stránkovému pokračování vynesení dramatických trumfů až v závěrečné třicetiminutovce. Přitom vše ostatní je pouhým přeléváním slov, kdy děj neúmyslně parafrázuje předchozí knihu – dvojčata jsou na útěku, princezna hledá cestu k císaři a premiér intrikuje ostošest. Otázek tak román vlastně moc nezodpoví a roztroušené vedlejší linie, mající smysl pro další vývoj, zapadají pod balastem událostí hlavních. Nehledě na pár vynucených zvratů, jež mají na svědomí postavy, okatě nepřemýšlející nad důsledky svých činů.
Přesto je to stále zábavné a napínavé čtení, přičemž posledních sto stran je vysloveně spanilou jízdou, v níž oba tvůrci předvádějí svoje nejlepší triky – umě propletené emoce s akcí, kdy každé vteřinové zaváhání přináší smrt některé z oblíbených postav. Až jsem měl málech chuť přikreslit na obálku pár černých stužek.

kniha: Konec hlídky - King, Stephen
Speedemon | **** | před 26 dny

Na rovinu, je to dost zvláštní kniha. Střídaly se u mě pocity zklamání a klasického kingovského „začtení“. Bylo to způsobeno hlavně jiným pojetím knihy (proto je taky tady na legii). Tam kde předchozí dva díly byly detektivní příběhy s prakticky nulovou nadpřirozenou složkou, tak tady se páně King docela utrhl ze řetězu a kniha sem 100% patří. Jakmile jsem se srovnal s tématem, které mi ze začátku přišlo hodně přitažené za vlasy, tak odměnou mi byl klasický čtivý King a důstojné zakončení trilogie.

povídka: Volání jaguára - Legátová, Barbora
vyšla v: Volání divočiny
Malaga | **1/2 | před 27 dny

Námět zhruba odpovídá X-menům/Percy Jacksonovi s pražskými kořeny, ve zkratce je to spíše průměrná variace na lovce monster. Autorka je mimo jiné organizátorkou LARPů a povídka mi připomíná přepis jednoho z nich. Dialogy a jednotlivé situace by asi lépe vyzněly v reálném divadelním hraní, tady působí trochu toporně a tuctově.

kniha: Turnus - Howey, Hugh
Dilvermoon | **** | před 27 dny

Už během četby Sila jsem byl zvědav, jak k této podivné situaci došlo. Tak teď už to vím. A když se nad tím zamyslím a vžiju se do role úplně prvních obyvatel sila, až mi z toho jde mráz po zádech. Druhá část Turnusu se mi nejeví jako celá nutná, cítím tam částečně i vatu, ať už úmyslnou nebo důsledek nadšení samotného autora nad svým fascinujícím světem. No a třetí část je opět výborná. Postupně vplouváme do známých vod. Pokud bych měl poradit za sebe, číst podle vydání (tedy Silo a až poté Turnus), nikoliv podle děje. Autor se totiž příliš nezabývá vysvětlováním toho, co bychom měli znát už ze Sila. Ihned jsem se vrhl na Prach. A zatím v pořádku. Doufám, že to vydrží.

kniha: Bazar zlých snů - King, Stephen
Madam Brbla | **** | před 28 dny

Relativně nevyrovnaná povídková sbírka, kde to nejslabší prezentují Kingovy básně, ale nechybí i několik silných povídek (za sebe bych zmínila tajemnou „Dunu“, deprimující „Letní bouři“ nebo nejhororovější kousek „Míle 81“). Tématicky je „Bazar zlých snů“ různorodý, mírně převažují všemožná (většinou povedená) lidská dramata bez nadpřirozených prvků. Mohlo to být lepší, těch vysoce nadprůměrných povídek bych ráda četla víc, ale zklamaná rozhodně nejsem… prostě spokojená, nikoliv nadšená. 75%

povídka: Letní bouře - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | ****1/2 | před 28 dny

„Letní bouří“ mi pan King přivodil nelehké usínání, protože tohle je čirá esence zoufalství a beznaděje. Dva lidé a pes čelí zániku světa, přičemž od smutného úvodu do hořkého konce je zřejmé, že ani největší optimista z řad čtenářů nemůže očekávat happyend. Velmi depresívní povídka, při které se i ateista musí modlit, aby mocní tohoto světa měli dost rozumu. 85%

povídka: Opilé rachejtle - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | **** | před 28 dny

Úsměvná anekdota o buranech a přehnané soutěživosti. Použitý styl, kdy věčně opilý balík vypráví na policejní stanici svou verzi události, samozřejmě svým svérázným jazykem, je největším kladem povídky a připomněl mi oblíbený román „Dolores Claibornová“. Nesvíjela jsem se při čtení smíchy, ale zábavné to bylo (i pro odpůrce zábavní pyrotechniky, což já teda jsem). Akorát konec byl zase takový neslaný, nemastný, ne vyloženě špatný, ovšem žádná extáze. 75%

povídka: Nekrology - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | **** | před 28 dny

Říká se, že pero je mocnější než meč. V tomto příběhu je pero zastoupeno klávesnicí a potenciálně mocnější než atomová bomba. Povídka o nepředvídaných následcích, o pokušení, odpovědnosti. Možná bych ocenila temnější závěr. 75%

Začátek byl dost slabý. Zmatečný a rozhodně mne odradil od dalšího čtení. S přibývajícími řádky se tempo zlepšovalo a nečitelná zápletka, kdy jsem netušil, kdo co chce a proč, se začala pomalu rozplétat. Sice mi stále nebylo jasné, kdo kope za koho, kdo je Jedenáctka a kdo Klany, Vegaš mi přišel jako neživotný a z prstu vycucaný a hlavní hrdina typický osudem zmítaný zmatenec, který když už svůj život uchopil do rukou, tak jej řídil nepochopitelně hlavou proti zdi (a procházelo mu to), ale aspoň mne bavilo to číst. Z hlediska způsobu psaní mi pan Žamboch nesedí. Konstrukce některých vět je jako od středoškoláka, občas se nepříjemně opakuje slovo, které mohlo být v další větě nahrazeno synonymem a jméno jedné postavy (lékaře) se vyskytovalo nejméně ve 2 variantách. Text má nápady a energii, ale rozhodně o něm nelze říci, že by byl vybroušený. Chápu nadšení čtenářů v roce 2000, ale v roce 2017 nemohu hodnotit lépe, a to ani když vzhledem ke stáří povídky hvězdu přidám.

kniha: Roboti a lidi - Ríša, Vlado
quinnet | *** | před 29 dny

Suma sumárum sa dá táto antológia, ktorá sa venuje umelým bytostiam, považovať za vydarenú, polovica poviedok je nadpriemerná či už nápadom alebo štýlom. A zvyšok tiež neurazí.

povídka: Dárek pro Pendera - Šrámková, Martina
vyšla v: Roboti a lidi
quinnet | ***1/2 | před 29 dny

Veľmi slušne zvládnutá noir detektívka z Marsu. Súkromné očko sa na žiadosť bývalej spolužiačky púšťa do boja s mafiánskym bossom. A keďže poviedka vyšla v antológii o robotoch, dočkáme sa aj týchto umelých bytostí. Poviedka sa nesie skôr v odľahčenom štýle, pravej temnoty klasických detektívok sa tam nedočkáme. Napriek tomu patrí tento príspevok od MŠ k tým najlepším v celej zbierke.

povídka: Řezno 1872 - Ferenc, Kryštof
Ferenc, Jonáš
vyšla v: Volání divočiny
Malaga | **1/2 | před 29 dny

Jednohubka, čtivá, ale ničím výrazná. Mohla by být trochu propracovanější.

povídka: Šarlatová křídla smrti - Poláčková, Jana
vyšla v: Volání divočiny
Malaga | **** | před 29 dny

Velmi kvalitně napsaná povídka o nezáviděníhodných osudech vědce, jehož výzkum žije dál vlastním životem. Precizní styl autorky a nejednoznačnost s sebou ovšem přináší i velkou nevýhodu, a tou je nesrozumitelnost pro neznalé asterionských reálií. Myšlenkové bytosti, Drik, Zurkhen… jsem velký fanoušek Asterionu, ale pokud bych o těchto pojmech/jménech nic nevěděl, byl bych z děje povídky asi dost zmatený. Nicméně pro mě osobně jeden z vrcholů sborníku.

kniha: Arthur a Minimojové - Besson, Luc
trudoš | *** | před 29 dny

Francouzský režisér Luc Besson se tentokrát pustil do nejtěžšího z uměleckých řemesel – literatury pro děti. Práce je to nevděčná, protože malí čtenáři nejen že neodpouštějí, ale navíc jsou to ty nejkrutější smějící se bestie, co můžete na světě potkat. Anebo si je možná pletu s lidožravými pygmeji, vždycky jsem v tom měl tak trochu NHL.
Dobrodružství Arthura a minimojů, ač jsem se tomu srovnání chtěl od začátku vyhnout, připomíná ze všeho nejvíc filmový scénář. Příběh je vyprávěn v přítomném čase a celou dobu máte pocit, že události sledujete zpoza kamery. Tomu dopomáhají jak dějové střihy, tak akční tempo. Vzdušné souboje, překotné pády a rychlé jízdy, to vše ve stylu filmu Pátý element, ovšem v kulisách snímků jako je Život brouka či Mravenec Z. I proto si myslím, že filmové zpracování nakonec přinese větší zábavu než románová podoba, už jen kvůli vizuálnímu prožitku. Ono to špatné v základu není, ale chybí tomu emoce, které by z toho dělaly něco víc, než pouhý sled nápaditých scén.

povídka: Život lovce - Štádler, Jakub
vyšla v: Volání divočiny
Malaga | ***1/2 | před 30 dny

Krátká „etnografická“ povídka mapující klíčové okamžiky v životě domorodce, která neohromí zvraty, originálním jazykem nebo pointou. A přesto se mi právě ona velmi líbila svou přirozeností a díky nádechu životopisné nostalgie. Ve rámci sborníku bych ji přirovnal ke klidnému proudu vyvažujícímu divoké a temné víry…

povídka: Mé jméno bude znít - Veselá, Hana "Hanina"
vyšla v: Volání divočiny
Malaga | ***1/2 | před 30 dny

Kam až může člověka zavést frustrace z lovu horských syslů… S Magnólií jsem měl již několik čtenářských zkušeností a zcela subjektivně přiznávám, že příběhy drzé hubaté zrzky nejsou můj šálek kávy. Nicméně povídka si udržuje tempo, přehlednost (pro jednou) a finále zaplňuje střípek v Magnině minulosti. Příjemné překvapení, jen motiv šílenství (nebo maniodeprese) mohl být zapojen ještě více.

povídka: Ten autobus je jiný svět - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | *** | před 30 dny

Životní priority, spěch a ochota k sebeklamu, tak stručně by se dala povídka popsat. Pouhý pohled z jednoho dopravního prostředku do jiného… do světa, který se nás přece netýká. Stačí ztratit vizuální kontakt a zapomenout… nebo ne? Jako námět k zamyšlení dobrý. 64%

povídka: Tommy - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | **1/2 | před 30 dny

Opět nerýmující se báseň, tentokrát o předčasné smrti kamaráda. Určena je převážně hipíkům a možná jejich následovníkům – těm, co nedají z ruky jointa a střízlivost je pro ně nechtěným stavem, ne-li přímo sprostým slovem. Nejspíš proto mě „Tommy“ moc neoslovil. 50%

povídka: Pan Mňamka - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | ***1/2 | před 30 dny

Příběh o stáří, o AIDS, o různých podobách smrti. Tato povídka je jakýmsi nostalgickým úsměvem, velmi lidská, docela milá a vůbec není strašidelná. 70%

povídka: Ochránci klidného spánku - Sněgoňová, Kristýna
vyšla v: Lovci monster
Svarec | **** | před 30 dny

No jo, kdo z nás si občas v dětství nepředstavoval, že plyšáci jsou ve skutečnosti nečím víc :) Povedená povídka, jen jsem trochu nepochopil, že když jdou mordoni ve skutečnosti po plyšácích, proč se teda vkrádají i do dětských snů.

povídka: Pomsta je cítit křídou - Švubová, Jitka
vyšla v: Lovci monster
Svarec | **** | před 30 dny

Z nějakého důvodu mi vítězné povídky žoldnéřů vždycky přišly trochu slabší, ale tady to neplatí. Pomsta je vynikající povídka se zajímavým námětem a hlavně s povedeným humorem.

kniha: Nová hlídka - Lukjaněnko, Sergej
MirabelkaP | *** | před 30 dny

Nevim, nevim… začátek super, návrat do světa hlídek, čtivé, vtipné… ale druhá polovina me spíš nebavila, věčné Antonovo filozofování, pomalejší tempo… celkově na mě Anton působil jako velice lehce zmanipulovatelný a krapet jednodušší Jiný :-) jinak příběh povedený ale se vším tím filozofováním nakonec působil zbytečně rozvláčně…

Promakaná urbanka, ale trochu příliš překombinovaná. Každá postava má nejasné postranní úmysly, je jich tu dost bez jasného určení, kdo má být ten hodný a prokládání vzpomínkami na minulost tomu také nepřidává. Čili ideální pro milovníky složitých propletených kusů, ale na vyjasnění pohnůtek si asi budou muset sehnat další díl.

kniha: Kadet - Shelley, Rick
Vlask | **1/2 | před 30 dny

Nuda od začátku až do konce. Nejen že autor neumí vytvořit ani náznak napětí, on navíc trestuhodně vůbec nevyužil technické možnosti válčení v budoucnosti. Sice mají namakané helmy, ale zdá se, že na neprůstřelné vesty v budoucnu nikdo nevěří a bodákové boje nesmí chybět ani zde. Na bojová vozidla, roboty, drony, zásobovací roboty rovnou zapomeňte – co si jednotky neodnesou na zádech to nemají.

povídka: Blokáda Billy - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | ***1/2 | před 31 dny

Jestli neznáte alespoň základy baseballu, tak se do téhle povídky vůbec nepouštějte. Obsahuje hodně herních termínů a laikovi nicneříkajících čísel. Já jsem díky tělocvikáři ze střední školy a několika filmům z prostředí tohoto sportu dostatečně v obraze, abych si „Blokádu Billyho“ docela obstojně užila. Líbil se mi ten svižný, jadrný jazyk, kterým Kingovi (jako) vypráví prďola v domě pro seniory o jedné nevšední sezóně svého týmu, především tedy o jednom zvláštním hráči. Za mě dobrý, ovšem nízká hodnocení tentokrát chápu. 70%

povídka: Pod psa - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | **** | před 31 dny

Jak bylo v předmluvě uvedeno, čtenář je nějaký ten krok před vypravěčem, nejpozději na čtvrté stránce by i člověka s hodně přišlápnutým vedením mělo trknout, k čemu povídka směřuje. Nijak mi ta předvídatelnost nevadila, celá morbidní situace mi přišla dostatečně děsivá i bez nadpřirozených prvků (nebo spíše právě proto), atmosféra je patřičně ponurá a vlastně mě trochu překvapuje zdejší nízké hodnocení. Snad za to může střední pasáž z reklamní agentury, pro někoho asi nuda, pro mě domácí prostředí. Každopádně mi ten smutný příběh pořád dost dřepí v hlavě. 75%

povídka: Herman Wouk stále žije - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | **** | před 31 dny

I v zemi zaslíbené existují lidé, kteří při pohledu na svůj život vidí jen prázdno, šeď a beznaděj, lidé neschopní vystoupit ze svého stínu… ovšem schopní spáchat strašlivé věci, aby nemuseli dále čelit realitě. King tuhle povídku rozehrál s odkrytými kartami, od první stránky čtenář ví, k čemu dojde a stává se bezmocným pozorovatelem. Váhala jsem s hodnocením, až nečekaný černý humor v závěru posunul procenta ke čtyřem hvězdičkám. 75%

kniha: Hlasy a hvězdy - Kadlečková, Vilma
idle | ****1/2 | před 31 dny

Sakra, potřebuju další díl.

Když jsem se na začátku knihy brodila několikastránkovým popisem Lucasova vnitřního (no… víceméně vnitřního) boje, tak trochu jsem se obávala, že tohle bude díl, kde se budeme nimrat v pocitech a dění si necháme na později.

Není tomu tak. Naopak se toho odehraje docela dost, jak mezi postavami, tak v celosvětovém dění, a v závěru to začne vypadat, že už se možná přece jenom blíží něco jako poslední díl.

V tuhle chvíli je mi fakt líto, že nemůžu pokračovat ve čtení dřív, než to všechno zapomenu. :)

povídka: Rakvářova dcera - Slatter, Angela
vyšla v: Kniha hrůzy
quinnet | **** | před 31 dny

Svet, kde správne pochovať zosnulého je veľmi dôležitá vec. Najmä ak ste mu na onen svet trochu pomohli. A hlavná hrdinka je na to expertka. Vydarená poviedka, kde sú jednotlivé literárne ingrediencie pridávané v presne odmeraných dávkach. Autorke niet ani veľmi čo vyčítať, snáď len istá predvídateľnosť záveru. A oceňujem, že dokázala príbeh rozpísať na takej malej ploche,

kniha: Druhý hrob nalevo - Jones, Darynda
trudoš | **** | před 31 dny

Nečekal jsem příliš a spíš počítal, že mé nadšení z předchozího dílu s tímto opadne a série tak skončí na hromádce vyřazených knih. A ono ne. Dvojka je sice na stejné úrovni jako jednička, ale Darynda Jonesová má po kapsách ještě stále plno ostrovtipu a přitom nemá tendence se opakovat. Pouze na zápletce je znát dost bezhlavý přístup k osnově a v podstatě je tu jen proto, aby všechny ty stránky něco drželo pohromadě. Autorka si evidentně víc užívá komických etud, než nějakého vývoje událostí, ale ono jí to kupodivu funguje. Umění okecávat je taky dar.
Vlastně jediné, co mi na struktuře textu vadilo, byla naivně kýčovitá atmosféra, jak vystřižená z amerických sitcomů – postavy mají jasně stanovené role, technické problémy se řeší lusknutím prstu a sociální zázemí se usmívá skrze růžené brýle. Krutější či dramatičtější scény pak vyčnívají jako pověstná pěst na oko.
Naštěstí Nebezpečí a Will Robinson stále oplývají blahodárnými účinky. A tohle duo je holt lékem prakticky na všechny strasti.

kniha: Fáze gravitace - Simmons, Dan
Methat | *** | před 32 dny

Mal som chuť si po dlhšej dobe prečítať niečo od pána Simmonsa, a tak sa mi, okrem jeho „obrov“, dostala do rúk útla sci-fi knižka bez sci-fi motívov.

„Chyba je pořád jen čekat a čekat na vyrovnání dluhu, jako by to byla odměna, kterou dostaneš. Pracuješ a čekáš a pak pracuješ ještě víc, zatímco všem ostatním a sobě říkáš, že dobré časy přijdou, a pak se všechno rozpadne na kousky a tobě jen zbude čekat na to, až umřeš.“

Kniha, ktorá podaním príbehu pripomína skladanie puzzle. Čitateľ si musí postupne čítaním preskakujúcich častí života Baedeckera vytvoriť jeho život, keďže sa jedná o staršieho pána, ktorý bol kedysi astronautom a teraz žíje životom po sláve. Prelína sa tu ako minulosť, kedy bol na Mesiaci, tak akási „prítomnosť“, no tá je odstrčená inou „prítomnou budúcnosťou“. Treba čítať pozorne a aj pre túto rozpolcenosť si kniha nezískala veľa čitateľov.

„Já jsem svět, a já jím tento svět. Kdo ví toto, ten ví.“

Každá kapitola je akýmsi miestom moci, kde príbeh vyvrcholí a s každou novou začína iná kapitola astronauta Baedeckera. Zamiloval som si jeho vzťah s Maggie a hltal každý ich spoločný dialóg a myšlienku v ňom! To bola najlepšia časť knihy – prílet do Indie a keď stúpali na horu. V knihe sa dajú nájsť úžasné momenty a myšlienky, no ku konci začne byť kniha nudná, autor sa zapodieva technickými vecami a záver ma nijako neoslnil. Srdce zaplesá určite všetkým pilotom, ktorí sa vyznajú v popisoch helikoptér a lietadiel.

Preklad knihy ma zamrzel. Veľa chýb a nepresností. Naopak potešila zmienka Black Hills, na ktorú si už brúsim zuby. Celkovo ma Fáza gravitácie nesklamala, čítala sa dobre, aspoň som si mohol oddýchnuť od všetkého nadprirodzeného a pretechnizovaného…

„Mám jednu blízkou osobu, někoho, koho moc miluju a podezřívám jej, že je hodně moudrý – věří na bohatost a tajemství vesmíru, a nevěří v nadpřirozeno.“

povídka: Ur - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | **** | před 32 dny

Začíná mě unavovat, jak je každý druhý hrdina Kingových románů a povídek učitel literatury se spisovatelskými ambicemi nebo rovnou spisovatel. Snad z toho důvodu mě „Ur“ zpočátku trochu nudil, ale netrvalo dlouho, než mě tématika alternativních světů přiměla fascinovaně a napjatě obracet stránky. Bez znalosti série „Temná věž“ nelze povídku úplně doporučit. 79%

kniha: Útok na třetí planetu - Douglas, Ian
GeRony | **** | před 32 dny

Súhlasím s predchádzajúcim komentárom. Autor dokáže vzbudiť pocit bezmocnosti voči väčšej sile nepriateľa. Určite nastoľuje zaujímavý úvod do série. Vesmírne súboje sú popísané veľmi realisticky, veľmi zaujímavá a v žánri neopozeraná je teória, že presun vesmírnych lodí a striel sa bude blížiť rýchlosti svetla a tým pádom ich útoky sú takmer nebránitelné.

Pre mňa ploché a nudné. Počúval som to ako audio knihu, možno keby som to čítal tak sa mi to páči viac, alebo možno aj menej. Chýba mi tam šírka. Dejová linka s rodičmi je na chvíľu naznačená a potom sa vytratí úplne. Jeden z mála dobrých nápadov je s walkmanom ako jediným spojením s vonkajším svetom, a naviazané baseballové zápasy. Dobre ale to je tak zo šírky všetko, a preto pre mňa neuveriteľný príbeh, bez zázemia širších okolností, súvislosti, a z množstvom opisov ktoré ma poväčšine nudili. Prišlo mi to ako pretiahnutá poviedka. Skrátka nič nutné. A fantasy ani náhodou.

kniha: Trůn lebek - Brett, Peter V.
minduton | ***1/2 | před 32 dny

Doposud nejslabší díl z vydaných dosavadních čtyř. Vadí mi hlavně dvě věci – v ději už je rozehráno postav jak na orloji, člověk se v tom už kolikrát ztrácí a přemýšlí, kdo co, je kdo vůbec a zda už tam někdy byl (v ději). Za chvíli na to budete potřebovat itinerář. To tam sakra nemůže být řekněme jen 5–6 postav a basta? Dál mi vadí časté prolínání minulosti s přítomností. Brett představí nějakou novou postavu (nebo nějakou, která měla dosud pouze epizodní zmínku) a protože mu připadá trapné ji uvést zostra, tak tam střihne na pár desítek stran nějakej podělanej její flashback. Že je to flashback do minulosti, vám v kombinaci s uvedenou první vadou (příliš mnoho postav v ději) dojde až se zpožděním. Je to otravné. Krapet už mi vadí i to neustálé pitvání krasijské hierarchie a společenských vazeb mezi krasijci. Už se v těch šarůmech, chaffitech, chinech, dajích, damajích, damách a dalmatincích ztrácím. Klasicky kvalitně jsou popsané potyčky s jadrnci – to bych mohl číst pořád a vůbec by mi nevadilo, kdyby kniha či dokonce celá série byla jen o tom.

Nenadchlo, celé mi to přišlo nějaké nedomyšlené, ať už jde o smyčky, netvory, či samotné děti. Fotky tomu ze začátku dodávaly hororovou atmosféru a jelikož sem si myslel, že horor opravdu čtu, byly o to účinnější, bohužel sem brzy přišel na to, že horor to opravdu není a tím se všechno kouzlo vytratilo. Navíc mi přišlo, že autor nejprve splašil fotografie a teprve poté vymýšlel postavy, díky čemuž se jedná o dost divné postavy, z mého pohledu vhodné leda tak do pohádek.

povídka: Posmrtný život - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | ***1/2 | před 33 dny

Název vysvětluje vše: King nadhodil variantu, jak by to mohlo vypadat po smrti. Takové malé, lehce byrokratické peklo, no proč ne, úřady a papírování jsou očistec. 71%

série: Spisy H.P.Lovecrafta
Speedemon | *** | před 33 dny

Spisy HPL jsou rozsáhlá sbírka povídek a novel tohoto výjimečného autora hororu (a scifi a fantasy). Nevím jestli jde o všechny jeho práce, ale většina určitě ano. Osobně bych jeho příběhy rozdělil na 3 části: 1.Příběhy o mýtu Cthulhu plus všechny další možné prastaré, obrovské, nechutné civilizace. Tyto příběhy patří k tomu nejlepšímu, co ve sbírkách najdete. Pomalá, temná a nepříjemná atmosféra leze z každé stránky. 2.Klasické horory – zde najdete všelijaké zombie, šílené vědce, úchylné obyvatele úchylných měst apod. Povídky mají většinou skvělou pointu a výborně se čtou. 3.Snový svět – tohle je naopak to nejhorší na co můžete narazit. Všechno to snové putování a hledání něčeho (a já ani nevím čeho) bývá úmorné a pomalé. Jako celek je to super a jako klasiku to můžu jedině doporučit. Většina dnešních autorů by si mohla vzít příklad protože HPL má stále co nabídnout.

kniha: Stín z času - Lovecraft, H. P.
Speedemon | *** | před 33 dny

Jako obvykle, sbírka je plná lepších i horších kousků. K tomu lepšímu se rozhodně řadí Chrám a Stín z hlubin času. Ta zabírá také největší prostor. Jde opět o prozkoumávání historie tajemných tvorů proti kterým jsme takhle malincí (představte si pidiprostor mezi mými prsty). Na HPL tedy nic převratného, to jsem četl už několikrát. Opět je to hodně napínavé, beznadějné a temné. Jen je to delší než by tomu slušelo. Ostatní povídky jsou lehce zapomenutelné a 4 fragmenty na konci jsou zajímavé, ale víc za tím nehledejte.

povídka: Morálka - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | ***1/2 | před 34 dny

Co všechno je obyčejný člověk, který má trochu hlouběji do kapsy, ochotný udělat pro peníze? A nakolik ústupek vlastní morálce dokáže ovlivnit život? Povídka dává dobré náměty k zamyšlení, včetně teologického podtextu, ale tentokrát se mi nepodařilo naladit se na duševní vlnu trojice hlavních postav. Ani jednoho z účastníků morbidního experimentu se mi nepodařilo pořádně chápat nebo s ním soucítit… na to u Kinga nejsem zvyklá. 74%

12345678910poslední (576)23012 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu