RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (572)22844 příspěvků celkem

Autor zde dává do souvislosti zajímavé onemocnění, na jedné straně dost nebezpečné, na druhé straně s ním člověk dokáže relativně pohodlně žít. Ale potom se do toho přimíchá žena a vše je náhle jinak. Opět velmi kladně hodnotím způsob vyprávění. Proč psát, že mu krvácela záda, když se mohl halit do červeného kabátu, který nešel rozepnout.

povídka: Dům - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
Phoenix | *** | před 20 dny

Další téma, které je sice ze života, ale tak nějak mě povídka ničím neobohatila. Bohužel.

povídka: Kočičí pyžamo - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
Phoenix | ***** | před 20 dny

Toto je povídka dle mého gusta. Taky bych šlápla na brzdy, ale určitě bych toho chlapa předběhla:-) Jinak happyend se dal tušit.

Ani tento výber najlepších sf-f poviedok za rok 2011 od Strahana nebol žiadne terno. Tematicky mi veľmi nesedel. Antológiu zachraňujú dve riadne pecky. Suverénne najlepšou poviedkou je Papírový zvěřinec od Kena Liu aj napriek tomu, že je viac poetický ako fantastický v tesnom závese nasledovaný pre zmenu riadnou akciou v poviedke Malak od Petra Wattsa.

Za zmienku stoja ešte veľmi dobré poviedky od Eugenie Lily Yu, An Owomoyelovej, Dylana Horrocksa, Iana McDonalda a Nnedi Okoraforovej. Teda prečítanie tejto knihy nie je až taká strata času, ale ani teda nič moc na to, že je to pomerne bichľa, ktorú by som nechcel schytať do hlavy ak by niekomu vypadla z balkóna na 12…

Ak by bol R. A. Heinlein ženou, písal by asi takto :) Autorka tu bola očividne inšpirovaná jeho rannou tvorbou, keď ešte okúzlenie z dobývania vesmíru pretrvávalo a tento krátky text „obohatila“ o čisto ženský aspekt: tehotenstvo…

Na Heinleina to síce nemá ale číta sa to dobre…

Autorka mi veľmi nesedí, ani jej predchádzajúce poviedky, ktoré boli preložené. Aby som to nejako konkretizoval, špeciálne táto o premostení hmly mužom, ktorého postava je tu vykreslená plocho ako výstrižok papierovej figúrky, mi pripomína budovanie svetlých zajtrajškov v dobách minulých, svetlých ako pre koho a s trochu inou polaritou hodnôt…

Príbeh je vsadený do sveta pripomínajúceho neskorý stredovek s fantastickými prvkami ako je hmla pôsobiaca ako kyselina a tvory žijúce v nej. Priebeh stavby toho mosta nie je až tak nezaujímavý a text mi trochu pripomenul Ursulu Le Guinovú. Jej kvalít však nedosahuje. Kij Johnsonová tu dokazuje, že príbeh sa dá napísať aj bez násilných námetov, chýbal mi tu však nejaký presah, pointa alebo odkaz…

Poviedku nemôžem s čistým srdcom hodnotiť lepšie ako priemernú, proste na to nemá…

kniha: Axiomat - Egan, Greg
Skabandari | ****1/2 | před 20 dny

Povídky nejsou dějově nijak zvlášť rozvedené a málo která je doopravdy ukončená, ale to kupodivu vůbec nevadí, neboť v každé je ústřední myšlenka a ta je zde rozebrána dopodrobna. Jedná se především o věci nereálné, přesto jsou zde vyloženy tak, jako by měly vědecký základ a v jeho světě nebo možná světech jsou možné. Je to jiné a to je dobře, netvrdím že to sedne všem, ale po dočtení sem přesvědčený o tom, že je chyba to nezkusit.

povídka: Lotofágové - Weinbaum, Stanley G.
vyšla v: Exalticon 1991/02; Lotofágové; Odyssea na Marsu
quinnet | nehodnoceno | před 20 dny

Zaujímavejšia poviedka ako Parasite Planet. Najmä ohľadom dejovej science zložky. Aj v dnešnej dobe dobrý nápad s rastlinnou formou inteligentného života.

povídka: Mágovo chlupaté srdce - Rowling, Joanne K.
vyšla v: Bajky barda Beedleho
Phoenix | **** | před 21 dny

Konečně trochu „realističtější“ příběh. Ano, je drastický, což si většina lidí s pohádkami nespojuje, ale mně jako první připadal reálný. A těch ponaučení je tu povícero a musí se hledat. Nejsou naservírovaná na stříbrném podnose jako v jiných povídkách.

Placebo efekt – vděčné to téma i v kouzelnickém světě:-)

kniha: Mračna nad Arénou - Bronec, Michael
snop | ***1/2 | před 21 dny

Tak konečně přečteno, a musím říct, že je to velmi dobré, ba skvělé. Oceňuji autorovu imaginaci, s níž vzal klasické ingredience a smíchal je do koktejlu, který je na jedné straně dobře známý, na druhé nový a překvapivý. Je tam všechno. Hardcore sf včetně bojů vylepšených lidí, romantika lovců pokladů, globální politika, ale i kousek lokální, náš, jakoby z Albertova.

Postavy jsou zajímavé, ačkoli v tomto díle se více dozvíme v podstatě jen o jedné z nich – Zemském Koordinátorovi Arnoštu Kodexovi (těžko říct, co to znamená, podle náznaků jde ale nejspíš o benevolentního diktátora, jehož předobrazem je snad Salvor Hardin). Nepleťte se – to je taky jediný ze Tří kapitánů na obálce (ten vlevo vzadu je Albert, archetypální albert, a ten vpravo vzadu je Melchior, trpasličí náhradní Arnoštův otec, tedy on není trpaslík, ale jako by byl).

Ostatní dvě „hlavní postavy“ zatím slouží jen k tomu, aby měl kdo rozvinout děj a povyprávět historii; samostatnou psychologii mají zatím jen náznakově.

Čímž se dostáváme k hlavní slabině knihy, kvůli které jsem se při hodnocení rozhodoval mezi 60 a 70 %. Autor totiž, zdá se, zcela resignoval na tradiční strukturu trilogií, trojlístkový oblouk, tedy oblouk složený ze tří oblouků. Celá kniha je tak sice intenzivně zajímavá a zábavná, ale extenzivně ryzí expozicí a ničím jiným než tou. V normálním případě by se jednalo tak o první čtvrtinu knihy – pravděpodobně knihy hodnocené 80+ procenty. V našem případě máme knihu a vyhlídku ročního čekání.

Kdybych chtěl být nimral, tak bych ještě vytkl z mého pohledu poněkud trapnou a rozhodně neorganickou a zcela zbytečnou narážku na Star Wars a poněkud zbytečně spoilující „úvody kapitol“ (takové to „Kapitola 12… ve které se dozvíme, že vrahem je zahradník“). Ale to jsou drobnosti, zcela vyvážené svižným a sympatickým dějem.

Jinými slovy, v ideálním světě bych doporučil počkat si na souborné vydání všech dílů a pak si to s gustem přečíst (předpokládám setrvalou kvalitu a dějový oblouk naznačený expozicí). V neideálním světě, ale ideálnímu čtenářovi bych doporučil koupit již nyní, ale přečíst až po vydání všech dílů. No a my ostatní holt se musíme smířit s tím, že kniha končí ve čtvrtině.

kniha: SPAD - Kotleta, František
MacLinks | **** | před 21 dny

Velmi jednoduchý děj,odehrávající se v srdci zničené evropy (samozřejmě atomovkami), plný akce jdoucí z bodu A do bodu B. (Ne ze by par malych zvratů nebylo). Hrdinove zde netrpí žádnym vylepšením…aď už podobě kybernetycke ruky s nadlidskou silou a škrabkou na brambory, či Magickým potencialem.Taky radiokativita tady učinkujícím nedá žadny „superpower“ (teda vyjma rakoviny).Je to prostě dobře uvařený guláš se šesti.Už Vás na tom nic nepřekvapí, ale dobře uvařený guláš je dobrej guláš :).

je tu poměrně dost akce, člověk se nenudí.

kniha: Podzimní republika - McClellan, Brian
Alfi | ***1/2 | před 22 dny

Horšie ako prvé dva diely najmä zmenou prostredia na okupované mesto. Oceňujem, že séria je uzavretá bez otvorených vrátok k ďalším dielom.

povídka: Olé, Orozco! Siqueiros, sí! - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
Phoenix | *** | před 22 dny

Netypické, na Bradbury středně zajímavé téma a výsledek poměrně slušný. Je to jedna z jeho pozdějších povídek, i když se smrtí provázaná, tajemno tu chybí. Prostředí bylo neotřelé a vyústění příběhu úsměvné.

povídka: Budeme se chovat normálně - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
Phoenix | ** | před 22 dny

S autorovým vysvětlením proč tato povídka vznikla, to nakonec dává smysl. Ale samostatně bez ničeho bych si myslela, že nudnější téma by se těžko hledalo.

První povídka/pohádka dobrá, ale nemůžu říct, že by nějak výrazně zaujala. Krátká, jednoduchá, pro menší čtenáře určitě vhodná.

povídka: Hloubení - McDonald, Ian
vyšla v: Nejlepší science fiction a fantasy 2011
yerry | **** | před 22 dny

Docela hard Science Fiction z planéty Mars. Text je pretkaný kudrlinkami na ktoré si si už u McDonalda mohol zvyknúť. Chvíľu trvá, než ťa to vtiahne do deja cez to množstvo technických termínov, popisov osôb a krajiny, kde sa vpodstate nič nedeje až na to hĺbenie hlbokej diery do povrchu planéty, jednej krátkej zápletky a tak trochu beznádejnému záveru.

Napriek mojim predchádzajúcim slovám ma poviedka čímsi zaujala a táto stopa stačí na to veľmi dobré hodnotenie…

Od tejto poviedky som veľa neočakával. No len pováž, aká už scifi z Nigérie? A to tu už jedna poviedka, odohrávajúca sa v tejto krajine bola v predošlom ročníku tejto antológie. Ale ako telesná teplota hlavnej hrdinky začala prekračovať hodnotu 300 stupňov Celziovho rebríčka a predmety okolo nej začali blčať v plameňoch, začal som tušiť, že to bude stáť za to.

Ten fénix v nadpise poviedky by mal byť s veľkým písmom. Je to meno hrdinky a zároveň aj jej podstata, lebo veď vieš, ako bájny Fénix vstáva z …

Tak takéto mám docela rád. Superhrdinov síce nemusím, až na tých, čo dokážu blčať v plameňoch aby vypustili von surovú oslobodenú skutočnosť…

kniha: Naslouchač - Stehlíková, Petra
Doubravka | ****1/2 | před 23 dny

Velmi příjemné překvapení. Příběh, ač zasazen do postkatastrofické Evropy vzdálené budoucnosti, se čte jako fantasy, neboť ta část obyvatelného světa, do které nás autorka zavádí jako první, odpovídá technologicky v zásadě středověku. Přesto víme, že „v Nížinách“ vládne nejmodernější technika, medicína, věda. Na ty si ale ještě počkáme :) Moc se mi líbilo umístění děje, Ural coby vyztužená hradba před zamořeným vzduchem a rumunština jako jazyk starých sklenařů (kasty jako jediné schopné pracovat s nebývale potentním nerostem sklenitem). Atmosférou mi Naslouchač trochu připomínal Sandersonovy Mistborny minus romantika. Třebaže je hlavní hrdinka ženského pohlaví a nízkého věku, nemyslím si, že by se jednalo o cílovku, je to poutavá, rafinovaná a čtivě napsaná fantasy, u které se velmi těším na pokračování. Bohužel se ho asi dočkáme nejdříve až na podzim 2017, což mě rmoutí, ale snad to čekání bude stát za to :)

kniha: Dům za zdí - Mitchell, David
jirikk | ****1/2 | před 23 dny

Pokud mi tu něco chybělo, tak právě rozsah, příběh by unesl klidně dvojnásobnou porci písmenek. Mitchell je samozřejmě extraklasa, o tom nenechá čtenáře na pochybách ani na chviličku – právě proto bych ale chtěl o něco víc než jen základní kostru příběhu, byť pečlivě vybroušenou.

Hodnotiť túto poviedku nebudem. Vyšla v 30-ich rokoch, je to typický pulp kúsok. Bezbrehá fantázia bez štipky logiky, takže sa čitateľ musí najprv zmieriť že dostane „len“ poctivý dobrodružný príbeh o putovaní po exoticky živej Venuši. Aspoň vieme, kde sa inšpiroval Asher :)

Je to klasika, je to príjemne starosvetské, je to dobré. Smutný príbeh neandertálskeho chlapca, ktorý bol v rámci pokusu presunutý zo svojej doby do súčasnosti. V dnešnej dobe by to muselo byť napísané inak, pretože si vieme predstaviť, koľko ľudskoprávnych organizácii by sa kvôli Timmiemu pustilo do STASIS.

povídka: Portrét - Skálová, Eva
vyšla v: Prostě náhoda
Dilvermoon | **** | před 23 dny

Temně laděná povídka s dobrou atmosférou a několika vodítky, vedoucími k pointě. Tady bych možná ubral, vynechal polopatické a nechal jen to hlavní. Což je ovšem velmi subjektivní, jinému to zase může vyhovovat. Když to vezmu čistě podle způsobu psaní a vytváření atmosféry, tak nemám žádné námitky.

Téma poviedky je dosť obohratá platňa. To čo sa dnes zdá nemožné, bude zajtra možné, pozajtra prirodzené a popozajtra zastaralé. Dejovo ide o stretnutia dvoch významných ľudí naprieč históriou, a to prvého kozmonauta na obežnej dráhe Saturnu a bohatého hotelového magnáta ktorého bol Saturn životným snom. Zaujmavý je ale aj predhovor v ktorom opravuje fakty o Saturne, ktoré sa zmenili po oblete Saturnu sondou Voyager.

kniha: Já, robot - Asimov, Isaac
trudoš | ****1/2 | před 24 dny

Povídková sbírka Já, robot vyšla v Čechách již v několika vydáních a ještě pár jich v budoucnu určitě bude. Už jen proto, že má stále koho oslovit a na koho zapůsobit. V devíti příbězích – v nichž se často za pomoci selské dedukce a „robotické psychologie“ řeší problematické vztahy mezi člověkem a strojem – autor nenásilnou formou různě ohýbá slavnou trojici robotických zákonů. Poukazuje na rozdíly mezi chybujícími lidmi a výkonnými roboty, stejně jako na absurdnost důsledného dodržování programových příkazů.
Isaac Asimov má dar vypravěče, který mluví napříč generacemi. Nejsilnější je v postavách, které jsou přirozené a veskrze lidské, díky čemuž se do nich čtenář hravě promítne. Ústřední hrdinkou je pak postarší doktorka Susan Calvinová, která lépe vychází s chladně uvažujícími roboty než s nepředvídatelnými lidmi. Tedy žádná milá stařenka ani patetická ikona, přesto si vás pro svůj ironický sarkasmus zcela získá, stejně jako miliony fanoušků před vámi. Vlastně tak jako celá kniha.

povídka: Kukla - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
Phoenix | *** | před 24 dny

Tuhle povídku si měl za svých mladých let přečíst Michael Jackson. Třeba by mu trochu změnila pohled na svět. Pro Bradburyho to bylo poměrně netypické téma, i když na dobu, kdy povídku napsal, určitě mnohem více významné než dnes.

povídka: Chvíli před svítáním - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
Phoenix | **** | před 24 dny

V dnešní době mě trochu mátla časová posloupnost. Jejich přítomnost, je naše minulost. A za dvacet let to bude i s tou budoucností ne úplně pravda. Bylo zajímavé zjistit, kdo to ti podivní nájemníci jsou, ale jinak moc sympatičtí nebyli.

povídka: Sláva náčelníkovi - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
Phoenix | **** | před 24 dny

Tak nápad dobrý. Ještěže má prezident koule a náčelník je pěkný manipulátor. Pár takových do vlády a hned by všechno vypadalo jinak:-)

povídka: Ostrov - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
Phoenix | ***** | před 24 dny

Povídky tohoto typu jsou důvod, proč jsem se do autorových děl téměř zamilovala. Napětí by se dalo nožem krájet, není zcela jasné, co se děje, pouze, že se to děje. A spousta prostoru pro čtenářovu fantazii.

kniha: Vichr smrti - Erikson, Steven
avatar2 | **** | před 24 dny

Moje nadšení touto sérií zvolna klesá. Člověk by řekl, že po pěti tisících stránkách (nebo kolik už jsem toho odčetl, asi víc) už budu mít jasno v tom kdo je kdo a proč vlastně to či ono dělají. A ono ne. Postavy mě pořád překvapují a povětšinou netuším o co komu jde. Na čtení bez větších očekávání to není špatně, pokud bych to chtěl číst jako detektivku, tak mám asi dost smůlu. Uvidíme, jestli se v dalších dílech v tomto směru něco změní.

kniha: Řeky Londýna - Aaronovitch, Ben
C3PO | *** | před 24 dny

Slibný začátek, po kterém se stále častěji objevuje nuda. některé věty a odstavce jsou téměř skvostné, ale jako celek to moc nefunguje, v závěru mě úplně přestalo zajímat, jak to dopadne. Hlavní hrdina je otravný trouba a taky příběhu nijak neprospívá.

kniha: Přátelé Nadace - Greenberg, Martin Harry
quinnet | **** | před 24 dny

Pocta velikánovi americkej SF, ktorej sa, žiaľ, nedožil. Kniha obsahuje poviedky, ktoré doplňujú svet Nadácie a Robouniversa. Nájdu sa aj slabšie kusy, ale väčšina obstojí so cťou. Záverečné spomienkové doslovy autorov len dokazujú, akou stratou bol pre svet odchod Isaaca Asimova. Nepochybne to bol skvelý a výnimočný človek.

Údajne jedna z najobľúbenejších poviedok IA. Žiaľ, stihla dosť zastarať, najmä po technickej stránke. Aj bezproblémový rozvoj ľudstva a jeho geometrický rast sa mi zdal pritiahnutý za vlasy. Všetko bolo podriadené záverečnej pointe. Od tak slávnej poviedky som čakal viac.

Solídna poviedka na záver knihy. Conan je opäť raz u pirátov a na konci sveta čelí horde nadrozmerných divochov i jednému jazierku s nečakanými účinkami (a áno, krásavica opäť nechýba). Veľmi fajn čítanie, i keď ničím neprekvapí. 8-/10

Už sa opakujem, ale aj v tomto príbehu nájdeme všetko čo robí Conana Conanom – nádherné ženy, tajomné nástrahy a hromadu boja. To všetko sa teraz podarilo namiešať (pre mňa) optimálnym spôsobom a poviedku som si náramne užil. 9+/10

Veľmi dlhá poviedka poskladaná z tradičných Conanovských propriet (tie obnažené krásky sú snáď povinné, ale nie že by som sa sťažoval :-)). Mal som ale problém s orientáciou v množstve cudzokrajných mien, ktoré mi splývali dohromady, inak je to ale poctivé, kryštalické sword and sorcery (či skôr Conanov sword vs. sorcery čiernych čarodejov). 8/10

Conan je vylákaný na ostrov opradený temnou minulosťou, kde má padnúť do smrtiacej pasce, čo však jeho nepriatelia netušia je to, že sa na ňom prebudilo starobylé zlo. Skôr štandardná poviedka, ktorá nerobí autorovi hanbu, ale nesadla mi tak ako jeho iné kusy. Konfrontácia s „diablom“ bola každopádne zaujímavá, keďža Conan konečne našiel súpera, na ktorého jeho sila nestačila. 7+/10

Paráda. Je tu všetko, čo očakávam od kvalitnej Conanovky – krásna (nahá) žena, boj so silným protivníkom a nebezpečným mágom – a aj niečo navyše (kanibali, politické hry a mocný artefakt). Veľká spokojnosť. 9/10

Conan je v tejto poviedke len jednou z mnohých postáv, ktorých očami sledujeme príbeh. Ten je aj vďaka tomu pomerne košatý a zaujímavý. Mocný Cimmeran sa na ceste za odplatou opäť postaví do čela armády aby zvrhol krutovládu čarodejky, ktorá uchvátila moc namiesto svojej sestry – dvojčaťa. Trochu ma sklamal záver, kde nedošlo k žiadnemu epickému vyvrcholeniu (aspoň zo strany Conana) a povinná príšera sa odporúčala príliš ľahko. 8/10 PS: Toto je prvá poviedka, z ktorej bolo niečo použité aj vo filme – Conan pripútaný na kríži prehryzávajúci väz supovi, ktorý sa na ňom prišiel hostiť.

Doteraz najlepšia Conanovka. Nechýba kráska v problémoch, ostrov plný tajomstiev, neľútostný piráti ani boj s beštiou. Toto je Conan v polohe, kde mu to sedí najlepšie. 9-/10

12345678910poslední (572)22844 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu