RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (583)23312 příspěvků celkem
kniha: Ostrov dravců - Pelot, Pierre
Benetka | ** | před 31 dny

Dobrodružná sci-fi určená spíše pro mládež.Pokud by teda mládež ještě dneska četla.Dospělému čtenáři toho příliš nenabízí.Letmo načrtnutý svět budoucnosti rozdělený,kupo­divu,na ty zlé co i když mají moc chtějí ještě víc i za cenu zkázy veškerého lidstva,a pochopitelně na ty dobré co se jim v tom snaží zabránit.Do toho se objevuje další dějová rovina knihy,a sice paralelní světy,což je téma dostatečně zajímavé samo o sobě,leč v této knize opět jen letmo zmíněné.Výsledný mix čtenáře do děje příliš nevtahuje,vyprávění je nezáživné.A samotný závěr tak nějak do ztracena tomu nasadil korunu.

povídka: Ještě jednou, legato - Bradbury, Ray
vyšla v: Rychlejší než oko
Lucc | **1/2 | před 31 dny

Po několika nežánrových povídkách se tady Ray dotýká hranice fantaskna. Ptáci a melodie? Ale nakonec se ukáže, že opět vůbec nejde o ptáky a jejich zpěv, ale o lidi. Přátelství, proplouvání životem navzdory poťouchlostem druhých, nadhled. Pohodička.

povídka: Bug - Bradbury, Ray
vyšla v: Rychlejší než oko
Lucc | *** | před 31 dny

Co nás drží na nohou? Co nám čistí klopy a zažíná jiskru v oku? Čím si kdo z nás zahání zubatou daleko od těla? U Buga to byl samozřejmě jitterbug.
Na podobné téma už Ray povídku napsal a nejspíše ne jednu, takže toto není nic nového ani zásadního. Také se opět obsadil do vedlejší role. Snad až příliš malý part v této povídce hraje Los Angeles. Z něj mohl Ray (všimněte si, jak mu familiérně tykám; známe se už důvěrně a dlouho) vytěžit určitě více.

kniha: Infico - Heteša, Petr
Methat | ****1/2 | před 32 dny

Super oddychovka prečítaná za pár dní. Infico ma bavilo ešte viac než Morphin Red. Príbeh je jednoduchý a dej smeruje priamo dopredu. Páčil sa mi vzťah medzi Larrym a Brenou, na konci ten dialóg mohol byť viac ukecanejší. Vtipov (a odkazov) je v knihe plno, od začiatku až po koniec sa budete chechtať a občas vyprsknete smiechom nad nečakanými udalosťami. Hetešu si vždy prečítam rád, nech píše ďalej minimálne takto kvalitne a ja budem chrochtať blahom.

kniha: Erebos - Poznanski, Ursula
Lokina | ***** | před 32 dny

No asi takhle bych to popsala, kdyby mi někdo knihu chtěl vzít, tak bych ho asi plácla přes prsty :-D Kniha byla čtivá, poutavá, hlavní hrdina sympaťák. S romantickou linkou jsem nijak neměla problém. Spoiler. Jen mě mrzelo, že Sarius, tak brzo skončil, ten mě hodně bavil.

kniha: Poklidné a tiché místo - Beagle, Peter S.
trudoš | **** | před 32 dny

Poklidné a tiché místo je nádhernou ukázkou psaného slova, ukázkou, jak se dá při jednoduchém vyprávění pracovat s jazykomalbou. Navíc nostalgické polemizování mezi hřbitovními zdmi nad životem a jinými malichernostmi kupodivu vůbec nepůsobí naivně ani směšně. Člověk by i řekl, že Peter S. Beagle ví, o čem mluví, což vzhledem k tomu, že psal román v cca dvaceti, je co říct. Nota příběhu tak zákonitě nahrává zdlouhavým popisům kvůli navození správně melancholické atmosféry, ale jakmile autor přejde na dialogy, není nic, co bych mu dokázal vytknout.
Existuje-li dílo, ke kterému bych Beaglovu novelu přirovnal, je to Jméno korábu Pavla Renčína. V obou případech musím spisovatele obdivovat za to, že ve svém mládí napsali knihy, jež jiní tvoří ve stáří po mnohaletých literárních zkušenostech. A v obou případech musím s povděkem kvitovat, že oba autoři něco podobného stvořili. Sice je to průhledné a drobně kýčovité, ale co, nemůže být všechno o deziluzi, cynismu a nenávisti k životu. Naštěstí.

povídka: Koncem devátého roku - Bradbury, Ray
vyšla v: Rychlejší než oko
Lucc | ***1/2 | před 32 dny

Extrapolace fyziologické premisy do manželského života. Romantická, přesto však realisticky napsaná konverzační povídka. Navíc časově odpovídá partnerské krizi po 10 letech. Že by na to něco bylo? :-)

Crichton je moc velký formát na to, aby běžně psal druhé díly svých knih. Úspěch Jurského parku ho však zlomil. Je zajímavé sledovat jak autor volně navazuje na definitivní nenavázatelnou zápletku původní knihy. Většinu hlavních postav hodil přes palubu a použil spíše ty vedlejší. Prohloubil původní premisu, takže kniha klade ještě víc a zajímavějších otázek než předchůdce, přináší originální poetiku známou z Jurského Parku a nevyhnul se bohužel ani dramatickým vyvražďovačkám, které se čtou jedním dechem, ale těsně pro dočtení čtenáři bleskne hlavou, jaká to byla vlastně blbost. Kniha byla evidentně psaná pro filmové zpracování, takže je paradoxní, že do finálního filmu se z ní dostala jen notně obraná kostra. Zcela trestuhodně vypadla dokonce i famózní scéna s pronásledováním tyranosaura na kole a scéna s raptorem milující čokoládové tyčinky. Jedna z drobností se naopak stala premisou novodobého Jurského Světa, což dokazuje, že Crichtonovy nápady žijí i téměr dekádu po jeho smrti. Ztracený svět možná není tak převratná kniha jako původní dílo. Ale je rozhodně důstojný následovník.

kniha: Svědectví - King, Stephen
Adhara | **** | před 33 dny

Zmutovaný vírus, ktorý zničí civilizáciu. To tu už bolo. To, že po vymretí väčšiny ľudstva sa začne finálny boj dobrej a zlej sily, však už taký otrepaný námet nie je. Svet je vykreslený do väčšej hĺbky a realistickosti ako väčšina postapokalyptických kníh. I keď – dalo by sa aj viac. Napriek hrúbke slušne a stabilne čitateľná kniha. Aj ona však mala jeden závažný problém: kladné postavy som nenávidela a záporné som si obľúbila. To, že záporňáci nie sú až takí čierni (s výnimkou ich vodcu), asi bol autorský zámer, ale pochybujem, že bola zámerom aj moja nádej v porážku klaďasov. Niektorí odpudzujúci klaďasi, ktorých motivácii som ani najmenej nerozumela, mali aspoň toľko slušnosti, že umreli, bohužiaľ asi tá najhoršia klaďaska prežila.

kniha: Silo - Howey, Hugh
Adhara | ** | před 33 dny

Priemerná dystópia, ktorá nenaštve ani nenadchne. Zanecháva hromadu nezodpovedaných otázok a to tak po stránke technického riešenia (prečo napríklad v sile nie je výťah?) ako aj po stránke motivačnej. Napríklad aj otázka z anotácie, prečo ľudia vykázaní mimo sila a odsúdení na istú smrť vyčistia kamery, zostala nezodpovedaná. Respektíve, jej zodpovedanie je krajne neuveriteľné. Otvorených zostáva aj priveľa ďalších vecí. Čítavé pasáže sa striedajú s menej čítavými. Rovnako vyvážená je aj ohľadom klišé a prekvapivých zvratov. Sila atmosféry aj sympatie k postavám sa pohybujú v škále šedého priemeru.

kniha: Přechod - Cronin, Justin
Adhara | ** | před 33 dny

Začalo to mierne ťažkopádne, no celkom slušne. Autorov štýl bol síce neurčitý, akýsi mix Kinga s tuctom ďalších trilerových autorov, ale čitateľný. Príbeh sa pekne rozvíjal. Lenže potom kniha začala závratným tempom strácať úroveň a už ju nezískala. Postupne sa pokazilo všetko: logika, kompozícia, motivická stránka postáv, výrazné charakteristiky postáv… zato nastúpil patetizmus a pseudomorálka. Pri cielení na emócie sa autorovi spočiatku darilo, ale čím ďalej, tým viac triafal vedľa. Komixové a biologicky krajne neuveriteľné postavy nezraniteľných vampírov mi ani najmenej hrôzu nenaháňali, hrdinkám so slepačím mozočkom a nevýrazným hrdinom som nemala ani najmenšiu chuť držať palce. Neprehľadné akčné scény ma riadne unudili. Knihu som napokon čítala už len kvôli koncu, lebo som si hovorila, že nie je možné načať toľko tém a neuzavrieť ich, to si proste žiadny autor nemôže dovoliť. Hm, dovolil si… Vrátil sa k jednému nedoriešenému problému z úvodu, napriek tomu som toľko nezodpovedaných otázok po dočítaní už dávno nemala.

kniha: V pavoučí síti - Hrdoun, Jakub
snop | * | před 33 dny

Opravdu jsem se snazil knihu docist, ale branila se tak vehementne, ze to cca ve tretine vzdavam. Nutno pritom rict, ze autor ma talent a je uctyhodne, ze ve svych 18 letech knihu dotahnul do konce a neni to uplna sracka. Problem je, ze je to, az na nekolik svetlych momentu, hrozne nazajimave, nezazivne, vsechno stale explicitne vysvetlujici a popisujici a vlastne se nikam neposouvajici. Kdyz ma hrdina obejit vsechny lidi, tak je popsano, jak obejde vsechny lidi, ackoli to v zasade k nicemu neslouzi. Kdyz mame nabyt dojmu, ze pan A nemohl zabit pana B, tak si hrdina stale v duchu opakuje „pan A prece nemohl zabit pana B“. Celkove to na me pusobi tak, ze nelitostny editor by z toho udelal dobrou kratsi povidku. Takhle je to necitelne.

povídka: Odloučení - Dunyach, Jean-Claude
vyšla v: Síň slávy evropské SF
quinnet | **** | před 34 dny

Kapitán Bascombe má na palube excentrického choreografa Dereka Kotrapunkta. Chce spolu s ním preletieť cez Hartzfeldovu singularitu pri plnom vedomí. Sľubuje si od toho inšpiráciu pre nové tance v nulovej gravitácii. Veď čo môže byť originálnejšie ako tancujúce riadiace systémy lode? Bol som prekvapený, aká je to originálna poviedka. Navyše boduje istou umeleckosťou a podmanivosťou, ktorá v kombinácii s nápaditou pointou dáva poviedke šmrnc. Kvalitné dialógy a európskosť niektorých detailov sa mi veľmi páčili.

kniha: Jantarové kukátko - Pullman, Philip
Lokina | ***** | před 34 dny

Hezké zakončení trilogie. Nechybí akce, napětí, dobrodružství. Jen ten konec, ale asi to takhle mělo skončit.

kniha: Jedinečný nůž - Pullman, Philip
Lokina | **** | před 34 dny

U tohoto dílu už jsem měla trošku problém se začíst, ale pořád mě to bavilo. Zase opět příjemná, milá fantasy, která nadchne každého fandu dobré fantasy :-)

kniha: Zlatý kompas - Pullman, Philip
Lokina | ***** | před 34 dny

Hezká, milá kniha s okouzlujícím světem. Film jsem viděla a moc se mi nelíbil. Kniha je prostě lepší :-) Ta myšlenka s daemony se mi hodně líbila, mít někoho s kým můžete sdílet své pocity, myšlenky, spřízněnou duši po celý čas vašeho bytí. Já bych osobně taky chtěla taky takového (třeba vlka nebo orla :-))

série: Letopisy Narnie
Lokina | ***** | před 34 dny

Letopisy Narnie byly jedny z mých prvních knih, které jsem vlastnila a přečetla. A byla jsem okouzlena a stále jsem. Hezky čtivě napsané. Co každý díl, nová dobrodružství, hrdinové a nebezpečí. Jedna z nejlepších fantasy sérií mého dětství :-)

povídka: Terra nullius - Seiner, Hanuš
vyšla v: Terra Nullius
Julianne | nehodnoceno | před 35 dny

Povídka právě vyšla v anglickém překladu v novém čísle časopisu Strange Horizons (20. 3. 2017). Je to už druhá práce z antologie Terra nullius, která vyšla anglicky, a snad ne poslední! Od autora také v květnu vyjde povídka Hexagramaton (původně Mlok 2013) v povídkové sekci Tor.com.

povídka: Vládcové draků - Vance, Jack
vyšla v: Hugo Story II: 1962 - 1967
gan112 | **1/2 | před 35 dny

Poviedka ma neoslovila. Dobrodružná military sf bola v roku 1963 asi v kurze, ale dnes mi to príde zastaralé. Množstvo drakov bez počiatočného opisu tvorilo nesúrodý guláš. Veľmi dlhé a nudné opisy bojov drakov som len tak prefrčal, inak sa nedalo. Pointa_? Podivná. A vlastne celé dielko je šablonovité. Ľudstvo roztratené po hviezdach prehralo vesmírnu vojnu, zrejme s Tyranmi. Prežívajú iba na izolovaných planétach (v tomto prípade Aerlit), a vzájomne o sebe nevedia. Tyrani chcú však ľudstvo vyhubiť. Sú arogantný v tom zmysle, že si nepripúšťajú porážku. Tento rys majú spoločný zo Sacerdotami, naopak mierumilovnými a pasívnymi spoluobyvateľmi Aerlitu. Pre mňa osobne je hra s jednou planétou a troma civilizáciami, na pozadí vojnovej minulosti ala space-opera už nezaujímavá. Teda v rámci čisto dobrodružného žánru, ako tomu je pri tejto poviedke. Teda od Huga som čakal viac.

kniha: Trůn lebek - Brett, Peter V.
Methat | *** | před 35 dny

Štvrtý diel sa mi nepáčil. Aj keď sa stále čítal dobre, nič moc sa v deji nestalo. Stále sa riešili hlúposti a najradšej by som trištvrte knihy vynechal. Arlen sa k slovu vôbec nedostane a ja len dúfam, že v poslednej časti (ak to bude už posledná) dostane oveľa viac priestoru. Áno, na posledných 50 stranách to sú jatka a kniha sa čítala jedným dychom. Gorja rozpúta čistý masaker, ktorý skončí smrťou mnohých postáv. Činy niektorých postáv som nechápal, celkovo akoby autor strácal nad nimi kontrolu, tak urobil radšej „čistku“.

Súboje boli napísané skvelo – živo som si dokázal predstaviť všetky, hlavne tie „čarodejnícke“ – akoby som pozoroval kvalitných hráčov Invokera z Doty. Neraz som si hovoril, že keby na túto sériu vnikol film alebo seriál a dodržali by všetky bojové scénky, ako sú napísané v knihe, chrochtal by som blahom.

Niektoré nové postavy nudili – minulosť Ašie som vynechal – tréningy sme tu už viackrát mali. Mojou najobľúbenejšou postavou v štvrtej časti bol jednoznačne Trnka. To je borec!

kniha: Galilea - Barker, Clive
trudoš | ****1/2 | před 36 dny

Dva rody, každý jinak mocný. Dva nešťastní lidé uprostřed sváru přesahující staletí. Láska a nenávist mohou znovu vyprávět tolik známý příběh…
Asi to nejzákladnější, co byste měli před otevřením románu Galilea vědět je, že nejde o klasický horor. Základní motivy by tu sice byly, ale děs a hrůza? To moc ne. Jak tahle rodinná sága pomalu začne, tak stejně pokračuje i končí. Nápadů je tu spousta, Clive Barker je ovšem nijak zásadně nerozvádí. Naznačuje hořké konce, slibuje krvavé konflikty a ponechává čtenáře v neustálé nejistotě o dalším vývoji, který je však poměrně očekávatelný. Jenže čeho nedosahuje zápletka, bohatě vynahrazuje autorův literární um. Jeho ambiciózní pokus o velké dílo v mém případě rozhodně nevyšel naprázdno, protože tahle barokní snůška pitoresknosti, imaginace a perverzity má tak fantastický přesah, že jsem se od ní jednoduše nedokázal odtrhnout. A není to kvůli napínavosti textu, jako spíše pro dravou lehkost, se kterou nenápadně plyne. Naprosto famózní zážitek.

kniha: Eragon - Paolini, Christopher
Lokina | ***** | před 36 dny

Skvělá kniha, miluji fantasy a tento příběh si podmanil mé srdce :-) Viděla jsem i film, ale kam se hrabe na knihu, jediné, co stálo za to bylo ztvárnění Safiry :-)

kniha: Společenstvo Prstenu - Tolkien, J. R. R.
Lokina | ***** | před 36 dny

Krásné, čtivé, okouzlující :-) Není nic lepšího na utrapenou duši, že se nechat vtáhnout do světa Pána prstenů a užívat si světa fantazie :-)

kniha: Budoucnost - Glukhovsky, Dmitry
Lokina | **** | před 36 dny

Na to, že kniha oplývá více než 600 stránkami, mě to neodradilo a přečetla jsem ji. A vůbec toho nelituji, jistě některé stránky se daly přeskočit, ale celkově kniha má originální příběh a vývoj hlavního hrdiny byl dobrý :-)

série: Hunger Games
Lokina | ***** | před 36 dny

Velice chytlavé čtení :-) Knihy jsem si užila, bezva postavy i děj. Jen ten Hurikán mě ke konci docela štval :-D Katniss jsem fandila, potom všem co si zažila a Peeta jí byl oporou :-)

kniha: Marťan - Weir, Andy
Lokina | **** | před 36 dny

No těm technickým částím jsem moc nerozuměla, ale to nemění na tom, že kniha se mi líbila :-)

kniha: Rudá královna - Aveyard, Victoria
Lokina | **** | před 36 dny

Prosím další díl!!! :-) Úžasná kniha, zajímavé postavy a ten konec jsem teda nečekala :-) Já osobně jsem měla v oblibě více Cala ;) Mare byla super…to jak to nakonci natřela Evangelině, to už byla jenom třešnička na dortu :-)

kniha: Jiskra v popelu - Tahir, Sabaa
Lokina | ***** | před 36 dny

Sem s dalším dílem ;-) Neotřelé prostředí, s husinou nahánějící záporná postava, milostný trojúhelník, který mi nepřipadá otravný a k tomu všemu džinové!

kniha: Dvůr trnů a růží - Maas, Sarah J.
Lokina | ***** | před 36 dny

Čtivé, podmanivé, okouzlující. Ano tahle kniha se mě dostala pod kůži..Jak je vidět autorka má velice v oblibě víly a já jí to rozhodně za zlé nemám :-) Teda ten konec…to jsem nečekala :-D Vedle Tamlina a Feyre, které jsem si od začátku oblíbila (a kdo taky ne), mě imponovaly dvě postavy a to Lucien a Rhysand, tedy hlavně on. Lucien byl od začátku takovou vtipnou složkou toho trojúhelníku a Rhysand..bože, jak ho autorka popsala..vzhled, jeho povaha..no prostě tohohle zakeřného pohledného zmetka, si nejde prostě neoblíbit :-D No nic teď jenom čekat a vdáli vyhlížet druhý díl :-)

kniha: Zkouška - Charbonneau, Joelle
Lokina | **** | před 36 dny

Jisté podobnosti s jinými knihami tohoto žánru tam jsou, ale to neznamená, že to knihu nějak znehodnocuje. Ba naopak bylo to velmi čtivé, napínavé, hlavní postava byla fajn. Jsem velmi zvědavá, co nabídne druhý díl :-)

kniha: Naslouchač - Stehlíková, Petra
Lokina | ***** | před 36 dny

Čtivý, napínavý, příběh a ještě k tomu od české autorky. Klobouk dolů. Už jenom proto, jsem si to oblíbila, protože hlavní postavou nebyla starší dívka, jak se u těchto knížek stává, ale je to z pohledu třináctileté dívky. Od samotného začátku jsem Ilan fandila. Byly momenty, kdy mě některé pasáže opravdu rozesmály a u některých jsem ani nedýchala. Vargas mi hned padl do oka, jako jedna z postav. Nevím, jak to napsat, ale oblíbila jsem si ho, už jenom z toho důvodu, že mezi ním a Ilan se vytvořilo zvláštní pouto. Upřímně tuto knihu vřele doporučuji :-)

kniha: Můří deníky - Klein, Rachel
Lokina | **** | před 36 dny

Já nevím jak ostatní, ale mě kniha zaujala. Ten mrak tajemnosti vznášející se nad příběhem mísený s dívčím světem. Ten pocit, kdy nevíte, jestli je to realita či plod fantazie. To se mi na knize líbilo, že příběh není daný, jestli je to tak nebo tak. Každý si může vytvořit vlastní názor, myšlenku, na to, jak to autorka vlastně zamýšlela. Takže za mě kniha určitě stojí za přečtení ;-)

kniha: Bitva o Hex Hall - Hawkins, Rachel
Lokina | **** | před 36 dny

Skvělé zakončení série, jen ten konec, no pár slz se uronilo :'( Škoda, že není pokračování, tahle série mě bavila, měla šmrnc, dějově to bylo poutavé, vtipné dialogy, pochopitelný a lehký styl psaní. Takže podtrženo sečteno, jsem nad míru spokojená, ikdyž série je určena mladším čtenářkám.

kniha: Démon z Hex Hall - Hawkins, Rachel
Lokina | **** | před 36 dny

Ani na podruhé kniha nezklamala. A i když se to neodehrávalo na Hex Hall, určitě to ději nesebralo kouzlo, které čarodějnické školy mívají. Kniha se četla takřka sama, opět množství zvratů, vtipných dialogů a to díky skvělému a pochopitelnému stylu autorky. Hltala jsem doslova každé slovo a konec jsem přečetla jedním dechem. Za mě opět příjemná, čtivá relaxovka ;-) Tak šup na třetí díl.

kniha: Čarodějnice z Hex Hall - Hawkins, Rachel
Lokina | **** | před 36 dny

Když jsem začala číst tuto knihu, myslela jsem si, že to bude taková ta průměrná fantasy pro dívky mladšího věku než jsem já. Ano pro mladší ročníky to je, ale rozhodně ne průměrné. Hlavní hrdinka chrlí jednu sarkastickou poznámku za druhou, díky vtipným, svižným pasážím děj rychle ubíhal, nikde žádná hluchá místa. A dobrý konec, který navnadí na druhý díl. Vážně povedená oddechovka nejen pro teenagery ;-)

kniha: Svůdné zúčtování - Higgins, Wendy
Lokina | ***** | před 36 dny

Tak tenhle díl se povedl, vážně dobře zakončený příběh. A konec, ve stylu šťastný slaďárny, ale myslím to v dobrém slova smyslu, mě dojal, protože si myslím, že takovýchto konců, by mělo být víc ;-) Prostě a jednoduše řečeno, já si celou sérii užila a tento poslední díl byl příjemnou třešničkou na dortu :-)

kniha: Svůdné zlo - Higgins, Wendy
Lokina | **** | před 36 dny

No ze začátku to vypadalo na klasické klišé, ale postupně, jak jsem proplouvala dalšími stránkami mě to chytlo. Nenucené, příjemné čtení. Sice dějově to bylo chudší, ale přesto příběh byl chytlavý, plynule ubíhal. Kaidana jsem si od začátku oblíbila a opravdu, opravdu jsem chtěla, aby zůstal s Annou. Ale když se objevil Kopano, no nevím, komu fandit víc :-) A velice by mě zajímalo, co se Kaidanovi honí v té jeho hlavě :-D

kniha: Křišťálový meč - Aveyard, Victoria
Lokina | **** | před 36 dny

Ze začátku jsem se do čtení této knihy nutila, ale potom přišel zlom a najednou se to četlo úplně samo. No Mare mě někdy rozčilovala, Cala jsem si ještě víc oblíbila a Kilorna mi bylo líto, jak ho Mare pořád odstrkovala. Škoda Shadea, viděla jsem v něm potenciál a povahově byl fajn. Ale proč ten konec?? Takhle napínat, v tom nejlepším. Už aby tady byl třetí díl ;-)

kniha: Nespoutaní - Jordan, Sophie
Lokina | **** | před 36 dny

Kniha se dobře četla, happyendu jsem se dočkala, ale připadalo mi to takové nedotažené a uspěchané, klidně bych snesla třetí díl ;-)

kniha: Bez šance - Shusterman, Neal
Lokina | ***** | před 36 dny

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Originální, svižné a depresivní. Vážně takovou budoucnost bych teda nechtěla, při čtení pasáže rozpojení, mi naskakovala husí kůže a ještě dlouho potom jsem o tom přemýšlela, jak mi to vrtalo hlavou. Prostě brilantní a děsivé. A jsem ráda, že jsem už dávno jiná věková kategorie :-D

12345678910poslední (583)23312 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu