RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (599)23956 příspěvků celkem
povídka: Piánko apokalypsa - McIntosh, Will
vyšla v: XB-1 2015/03
yerry | ***** | před 27 dny

Po veľmi dobrej chuťovke Ledová nevěsta od tohoto autora tentoraz vynikajúci nárez bez chyby a s perfektne dávkovanými ingrediancami. Príbeh muža ktorého vzťahy a život sú osobnou apokalypsou a konečný súzvuk so ženou postihnutou podobne ale v inej rovine. A to všetko v symbióze so skutočnou apokalypsou v predvečer kolapsu civilizácie.

Súhlasím s komentármi vyššie napísanými. Myslím, že takto nejako by mala byť písaná výborná postkatastrofická viacvrstvová poviedka alebo román. A dúfam, že autor bude v našich končinách viac publikovaný…

Jedná se o Derlethovu nedokončenou povídku.

povídka: Hlína z Innsmouthu - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | **** | před 27 dny

Povídka o sochařovi, který najde u Innsmouthu moc zvláštní hlínu a začné z ní dělat umělecké dílo.

A opět dědictví a opět po záhadném předkovi. V téhle povídce je to, ale s místními domorodci trochu jinak.

povídka: Temné bratrstvo - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | *** | před 27 dny

Já tenhle přístup k Lovecraftovské látce nikdy moc nemusel. Představa dvaceti E.A.Poeoů (to slovo se mi líbí) mně přijde spíše komická než děsivá a i další motivy jsou už tucetkrát viděné.

povídka: Stín v podkroví - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | **** | před 27 dny

Další povídka s tajemným dědictvím po podivném předkovi. Jedná se o dům ve kterém uklízečka stíle uklízí. Celkové vyřešení tohohle problému je všechno jen ne Lovecraftovské :D

povídka: Údolí čarodějnic - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | **** | před 27 dny

Je to jasný a typický HPL model, ale Derlethem ozvláštněný o postavu učitele, který se zajímá o co nemá. Mně se to líbilo právě proto, že je to trochu jiné.

kniha: Mentati Duny - Herbert, Brian
Anderson, Kevin J.
Vlask | ** | před 27 dny

Ukrutně nudný díl, plný vaty, kde se nic moc neděje. Sice dojde k významným událostem, ale kniha není vůbec napínavá a trvalo mi dlouho, než jsem se jí prokousal.

kniha: Kovbojové a vetřelci - Vinge, Joan
trudoš | **1/2 | před 28 dny

Kovbojové a vetřelci mají dvě slabá místa – zápletku a postavy. Zápletce chybí nadsázka, která se bere příliš vážně, což u příběhu, jenž kombinuje klasický western s motivem emzáků unášejících lidi, prostě moc nefunguje. A především je toho strašná škoda. Podobné je to pak i u postav. Tam, kde film výrazně táhnou herecké výkony oblíbených ikon, zde každá z hlavních figur působí jednoduše schematicky, jen aby zapadla do základní vize Divokého západu. Odečtěte si navíc vizuální efekty, které při pohyblivých obrázcích mohou výslednou podobu alespoň posunout do zajímavé podívané. Tohle u románu dost dobře nejde a Joan D. Vingeová se to ani nesnaží nějak zachránit.
Díky tomu všemu se z titulu stal průměrný, předvídatelný příběh, který ničím zásadním nepřekvapí, nezaujme, neokouzlí. Podobným problémem trpí i film, jenže ten shlédnete za necelé dvě hodiny a můžete jít vesele dělat něco jiného. Třeba sex. U knihy jsem toho času strávil o dost víc a bohužel nemůžu říci, že by to za to stálo.

kniha: Černá křídla Cthulhu 3 - Joshi, S. T.
BorgDog | ***** | před 28 dny

Bez dlouhých okolků, třetí pokračování Černých křídel ode mě jako první 100% dostane. Nikoliv za to, že by všechny povídky byly pecky nebo skvělé, ale za to, že tentokrát ani jediná není brak ani braku se blížící. I nejslabší kusy jako Cannonova „Čínská dovolená“ nebo vycpávkové kraťasy typu „Hotel Del Lago“ mají hlavu a patu, nepůsobí odbytě. A té zdaleka největší psychedelii od Pulvera sr. dodatečně zvedám hodnocení, protože má nejen zřetelný děj, ale ten styl prostě nemůžu dostat z hlavy.

Na druhé straně žebříčku by se dalo říct, že zatímco favorité tentokrát spíše zklamali, dosud průměrní běžci se vyšvihli k nečekaným výkonům. Schweitzer vypustil v podstatě pouhý recyklát a Kiernanová je sice se mnou souznící, ale objektivně už příliš fantaskní. Naopak Gavinův „Děravý kámen“ a Gaffordův „Weltschmerz“ dávají naprosto zapomenout jejich dřívějším průměrným kouskům. Ano, TAKHLE se píše moderní Lovecraft, který si s Mistrovým odkazem nečistí boty, ani ho neužívá jako laciný věšák na klobouky.

Pokud je tento díl „Černých křídel Cthulhu“ poslední, je to přesně takový konec, jaký jsem si představoval.

Ach jo, Brian Stableford. Tohle dopadlo lépe, než „Pravda o Pickmanovi“ z první sbírky, ale i tak nejsem ohromený. Stablefordovi jednoduše mnohem víc sedne SF nebo nějaká varianta „demýtizace“ hororu jako v případě upírů a „Říše strachu.“ Sice se snaží, je vidět, že Lovecrafta má načteného a vnáší do jeho světa svůj pohled, jenže je to jak hororový příběh psaný panem Spockem. Aspoň za pečlivost to ale čtyři hvězdy dostane.

povídka: Thistleův objev - Strantzas, Simon
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
BorgDog | **** | před 28 dny

Drňárna patřící spíše do ranku Ketchuma nebo Barkera. Nic pro slabé povahy či žaludky, ale svižně napsané a jistým extrémně morbidním způsobem i zábavné. Některé věci si ovšem radši ani nepředstavuji…

povídka: Weltschmerz - Gafford, Sam
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
BorgDog | ***** | před 28 dny

Plná palba a možná nejlepší povídka sbírky. V podstatě nic světoborného, tak trochu Volný pád s HPL popostrčením, ale způsob, jakým Gafford dokáže obrátit zkraje humorný příběh vyhořelého bankovního úředníčka do závěru, který humorný už rozhodně není, je dokonalý. Přitom není vůbec těžké si představit, že něco podobného by se opravdu mohlo v reálu stát… jsem si dost jistý, že tento příběh by se Lovecraftovi, kdyby žil dnes, hodně líbil.

povídka: V cestě přílivu - Jones, Mark Howard
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
BorgDog | ***1/2 | před 28 dny

Motiv „nenápadné Apokalypsy“ už byl zpracovaný mnohokrát, hůře i lépe. Tato povídka patří někam mezi, a škodí jí hlavně krátká délka znemožňující přitáhnout šrouby víc nebo vymyslet lepší pointu. I tak ovšem celkem podařené.

povídka: Nekrotická zátoka - Gresh, Lois H.
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
BorgDog | **** | před 28 dny

Zvláštně odvyprávěný příběh staré, nemocné ženy, která se v doprovodu své celoživotní a jediné přítelkyně rozhodne spočinout na poněkud nezvyklém místě. Ale… je to opravdu přítelkyně? Co je vlastně přátelství, a kde leží hranice? Styl patrně nesedne každému a HPL reálie působí namontované poněkud násilně i zbytečně, ale přesto velmi dobré.

povídka: Čínská dovolená - Cannon, Peter
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
BorgDog | ** | před 28 dny

Podprůměrné, a to velmi. Tipuji, že se autor pokusil „literárně zužitkovat“ svoji vlastní dovolenou v Číně, s nevalným výsledkem. Zejména závěrečná záchodová scéna… to prosím jako vážně?! Alespoň náznak lepší pointy už to nezachrání. Asi nejslabší kus v knize.

kniha: Jablko, žezlo, trůn - Esslemont, Ian C.
Strýček Biolit | ****1/2 | před 28 dny

Inu…začínat se prý má tím lepším, prý to zanechává lepší dojem, tak tedy: ICE nezprznil Chocholku, což je výborná zpráva. Další dobrou věcí je, že kniha se odehrává na již dobře známém písečku se známými postavami, nehrozí tedy pomalejší začítání se kvůli novým reáliím a pojmům. Kniha si také na nic nehraje, je poměrně jednoduchá (v rámci Malazu asi nejjednoduší čtení), karty jsou rozdané předem, nic moc tajemného. Chápu, že to někomu může připadat triviální ale…vzpomenu-li si na Návrat Rudé gardy, pak jsem za jednoduchost moc rád; navíc se text sám o sobě čte velice dobře – ICE je zřejmě vypsanější. Na druhou stranu…Chocholky v knize bylo celkem málo, což je mínus. ICE si opětně neodpustil zprznění jedné z hlavních postav. Úplně ho vidím, jak si masíruje bradavky a vzdychá u toho: „Jó, to jsem jim to nandal, jsem úžasnej, zase jsem totálně převrátil něco, na co byli čtenáři zvyklí snad 13 knih!“ Jestli to udělal jen z plezíru, nebo v rámci nějaké ideologie…těžko říct. Není to nic velkého, ale naštve to. Další věcí je poněkud podivný konec…na mírný chaos jsem u ICEho zvyklý, jenže tady – v kontrastu s jednoduchým a jasným obsahem předchozího textu – kniha končí dosti zbrkle, divně, bez nějakého dovysvětlování. Na konce je ICE holt King, no…

Buď jak buď, Jablko, žezlo, trůn je přesně to, po čem jsem volal: velice solidním fantasy příběhem ze světa MKP, který nedělá ostudu a čte se s velkou chutí.

kniha: Problém tří těles - Cch‘-Sin, Liou
idle | **** | před 29 dny

Čínská sci-fi se člověku často do rukou nedostane, což knize od začátku přidává vrstvy navíc – i úvodní část příběhu, která se vrací do nedávné čínské historie, je pro mě tak něčím novým. I bez toho je ale v Problému tří těles spousta zajímavých motivů, ať už fyzikálních, technologických či filosofických.

Většina hlavních postav jsou navíc vědci, což je mi milé. Nad věcmi přemýšlejí a řeší to podstatné – tedy aspoň většinou. Je pravda, že v jednu chvíli, kdy se vědec poprvé setkává s nevysvětlitelným úkazem a panicky zkouší pořád totéž dokola, místo aby se zamyslel a začal experimentovat, jsem v duchu trochu úpěla. Jinak ale byla radost vývoj sledovat.

Ke konci se ty šikovné nové technologie už trochu utrhnou ze řetězu; sice to vysvětluje ledacos z toho, co se předtím událo, ale mám takové podezření, že kdyby se v nich člověk začal šťourat, začaly by se trošku viklat. Tak se snad radši ani šťourat nebudu. Čtení mě bavilo a na další díly jsem zvědavá.

kniha: Poslední strážce - Grubb, Jeff
Polinius | **** | před 29 dny

Pokud alespoň trochu znáte svět Warcraftu a jste smíření s tím, že všechny příběhy z Warcraftu jsou trochu jeblé (terminus technikus) budete spokojeni. Je čtivá, plná dobře použitých klišé, které nesměřují k úplně očekávanému konci. Nejsem žádný velký znalec tohoto světa a proto mě kniha překvapila, možná ten, kdo je znalcem světa ví už dopředu o osudu postav a bude ochuzen o překvapení. Tohle je rozhodně dobrý námět na film!

Ta jeblost světa se projevuje v motivaci postav a jejich projevu. Svět Warcraftu je prostě melodramatický a teatrální a je potřeba se s tím smířit.

Samozřejmě 80% pro tuto knihu je jiných než 80% třeba pro Pána prstenů.

kniha: Holomráz - Kopřiva, Štěpán
Polinius | ***** | před 29 dny

Nemohu hodnotit jinak než, plným počtem hvězd. Postavy životné, tři ústřední povídky propojené a vývoj děje překvapivý. Jak už se píše v doslovu ,,Štěpán Kopřiva nedává čtenáři co chce, ale to co chce on, on si hraje s textem a hraje si s ním mistrně, brutálně a s chirurgickou přesností". Oproti knize si připadám jako malá bílá laboratorní myš, která dostala dárkem krásně zabalenou živou krajtu s mašličkou na krku. Sss!

Václav Vágenknecht si pro udatného Cimmeřana tentokrát připravil osm různých dobrodružství, jejichž alfou i omegou jsou: 1) Bujná děva, 2) Sex, 3) Padouch, 4) Magie, 5) Artefakt. Takže nic nového pod sluncem a v důsledku jen další pastiš, co navíc s Howardovým barbarem nemá prakticky nic společného.
Problém je především v jazykové formě. Autorův pokus o moderní stylizaci má za následek sice zábavně květnaté výrazy, ale vyprávění to z valné většiny shazuje do parodické roviny. Nemluvě o tom, že z Conana dělá namakanou, nemyslící a věčně nadrženou gorilu, na kterou stačí jen pomyslet a hned vám „tuhnou vzrušením bradavky a vlhne rozkrok“ (str. 159). Proto kdykoliv hrdina udělal něco smysluplného, měl jsem sto chutí vykřiknout: „Probůh, ono to myslí!“ Bylo by to i k smíchu, kdyby šlo o úplně jinou postavu z úplně jiného příběhu. Pro tvůrce by tak možná bylo inovativnější pracovat na vlastním písečku, než neuměle kopírovat legendu, která má již sedmdesát let pevně vyprofilovaný charakter.

kniha: Metro 2035 - Glukhovsky, Dmitry
frana | *** | před 30 dny

Tak jsem se těšil na skvělý závěr trilogie a místo toho přišlo VELKÉ zklamání. Dlouhé, roztahané, nudné pasáže. Arťomovo putování sem tam, odnikud nikam. Chvílemi to nemělo ani hlavu ani patu. Zmatené, divné a ujeté. To nebylo to rozjeté Metro, které se mi líbilo. A když konečně něco hlavní „hrdina“ (v uvozovkách proto, že pro mě v téhle knize žádný hrdina není) objevil, tak to na konci autor zahrál do autu a nechal to vyšumět. Tady měl být velkolepý závěr a ne že všichni za pouhých 20 let v metru řeknou, že nikam nejdou, Arťom sedne do auta a konec. To neeee. Těm kterým se to líbilo se omlouvám, ale já jsem prostě čekal něco jiného.

Pre mňa úplne luxusná poviedka a jeden z najobľúbenejších Majstrových kúskov vôbec. Aj na druhé prečítanie mi nevadila ani dĺžka ani opisové pasáže. Krásne nahliadnutie do sveta Veľkých, mnoho nových informácii o Prastarých, taktiež excelentné finálne skúmanie ruín, kde vietor zvláštne píska… Jeden si hneď domyslí, čo asi číhalo za „druhými“ horami v Antarktíde, kam sa ani Starci neodvažovali.

povídka: fragment: Kniha - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Stín z času; Stín z času
Durgas | *** | před 30 dny

Priznám sa, že týmto krátkym úvahovým Majstrovým štekom príliš nerozumiem. Každopádne atmosféru to má stále Lovecraftovsky hus­tú…

Krásne spojenie matematiky a čarodejníctva. Škoda tej z dnešnej doby uťahanej pointy.

Fajn poviedka, aj keď v spisoch ju zatieňujú ešte podarenejšie kusy. Trošku tomu uberá fakt, že pointu už dnešný otrlý čitateľ vytuší z kilometra.

Tak táto poviedka od Majstra ma úplne rozsekala. Geniálne vystavané kulisy, desivo vygradovaný príbeh, proste paráda

Spíše podprůměrné číslo Magazínu. První polovina je vyloženě slabá, což kulminuje veskrze průměrnou Shinerovou vztahozpytnou ekoagitkou a úryvkem z románu, který mne nezajímá. Čest Magazínu zachraňuje v první půli jen slušná dickovina Ganglion a svěže vtipná Birnbaumová. A publicistika, která mne utvrdila, že si budu muset navzdory všem přece jen přečíst Mučitelův stín. Druhá půle byla o poznání lepší. Laťku nastavila vysoko Nancy Kress svým Vysvětlením, a.s. a udržel či dokonce pozvedl ji Robert Bloch Težkým případem tvrdohlavosti. Ostatní pak nedělají ostudu. Výrazně mne potěšil Asimov ve svém sloupku Věda, kde mi (konečně!!!) vysvětlil svým precizním a přesto pochopitelným způsobem známý Zenónův paradox o Achillovi a želvě. Jak tak na svůj popis koukám, budu muset půl hvězdy přidat a posunout tak toto číslo do průměru, protože to vlastně vůbec nebylo tak hrozné, jak se mne haló efekt ze zpackaného začátku snažil přesvědčit.

povídka: Dítě - Conner, Mike
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/02
Lucc | *** | před 30 dny

Pěkně načrtnutý svět počátku rozmachu elektřiny v možná alternativním 19. st. tuším v Missouri. (Ejhle, to už je druhá povídka se zmínkou o tomto státě v tomto čísle Magazínu. Náhoda?) Techniku ale sledovat nebudeme, spíše črtu dekonstrukce jedné ženy a jejího manželství skrze veřejné mínění (spolek žen). Jenže je to pohříchu jen črta. Symbolika dítěte a oběti něčemu přesahujícímu člověka a jeho poznání jsou silná témata a šlo z nich vytěžit více. Atmosféra je přesto docela povedená (dusné mlčení a přesné společenské škatulky včetně rasových a třídních, tlak na společenské chování za každou cenu, manželské otroctví, atd.). Škoda, že se Conner nerozepsal troch více do šíře, jako to udělal v povedenějších Nočních schodech.

povídka: Chcete si počkat? - Bester, Alfred
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/02
Lucc | *** | před 30 dny

Humorné, ale stejně lehce mrazivé podobenství o mašinérii, byť v tomto případě ne úřednické, ale spíše dodavatelsko-odběratelské. Když už se nedočkáte pomoci ani od ďábla, kdo se vás zastane?

kniha: Roky rýže a soli - Robinson, Kim Stanley
Gaarq | ***** | před 31 dny

úžasná alt.hist s přesahem jak kráva. asi jsem od autora ještě nic nečetl, ale určitě pohledám další díla. velkolepý epos napříč časem alternativní země, kde evropany na konci 14. století cosi (úplně) vyhubilo. autor využil této premisy nejen k fantazírování „co by kdyby“, ale jeho kontrafaktuály jsou zajímavé, plodné a skvěle vykreslené. jako hlavní nástroj vyprávění autor využil jeden z hlavních konceptů tibetského budhizmus – bardo (popravdě, budhizmus hraje v románu výraznou roli) a to mu umožnilo vykreslit vývoj světa v novém světle. ačkoliv jde o alt.hist, autor mluví o našem vlastním čase i světě ústy hlavních postav z alternativy. ať už vědomě či nikoliv, v knize se odrážejí teze ze tří pro mne docela přelomových děl – steven pinker better angels of our nature, matt ridley rational optimist a harariho sapiens – spolupráce, tolerance a volnost dělají svět lepším místem, ačkoliv nám se to tak jevit nemusí, právě proto, že nám chybí dlouhodobá perspektiva. sem tam mi autorovy fabulace přišly mírně přitažené za vlasy, ale to by u alt.hist ani jinak nešlo. autor dokázal napsat, podobně jako mitchell v atlasu mraků, takovou „románovou matrojšku“, i když v tomhle případ spíše navazuje nové nitě do přediva. čte se to skvěle, kapitola alchymista je skvělou ukázkou jak asi mohla i v naší časové linii vzniknout věda. ani ostatní příběhy nezaostávají, autor se vyhýbá nějaké vatě a neukazuje pouze jak by mohly být věci jinak, ale především je používá k vyprávění pro nás, tady a teď. ani se nedivím, co posbíral cen. jedním slovem – skvělé.

ps. docela by mě zajímalo, podle jakého klíče překladatel přepisoval cizí jména a úryvky v jiných jazycích, páč mi to přijde dost „každý pes, jiná ves“. ale to je snad jediná výhrada k překladu.

kniha: Lovcův odkaz - Drescher, Alex
Vlask | ***1/2 | před 31 dny

Volné pokračování autorovy série Prolnutí. Můžete tedy čekat velmi akční střety mezi vládními agenturami a fantasy podsvětím v perfektně zpracovaném postapu, nad kterým zaplesá srdéčko každého euroskeptika. Postavám, či ději není co vytknout, ale bohužel mi citelně chybělo napětí generující čtivost. Prokousával jsem se tím týden, přitom jiné napínavější obdobné tituly by mi zabraly tak 2 dny.

kniha: Kolektoři - Heitz, Markus
Vlask | **** | před 31 dny

Slušná a hlavně napínavá space opera. Je tam všecičko, co si nenáročný čtenář může přát. Přátelští i nepřátelští emzáci, kyborgyzovaní lidé, podřadní zvířecí pololidé, všehoschopné korporace,vesmírné bitky a podrazy na každém rohu. Jinak je to dílko vesměs akční a neustále se něco děje. Plusem je i autorova odvaha s klidem likvidovat důležité postavy (i když ta poslední byla dost nenápaditá).

kniha: Souboj - Reilly, Matthew
trudoš | **1/2 | před 32 dny

Sice našlapaná akční jízda, ale prostinká jak zákon káže. Ono je znát, že jde o autorovu prvotinu, takže mu člověk i odpustí schematickou a naivní zápletku, ve které mimozemšťani nemají na práci nic zábavnějšího, než jednou za sedm let pořádat gladiátorské hry s různými vesmírnými rasami. Jenže když je něco už moc pulp, nepomůžou ani přivřené oči. Upřímně, v tomhle ohledu i Mortal Kombat projevil víc vnitřní smysluplnosti. Protože tady se na logiku věci či inteligentní chování moc nehraje. Matthew Reilly si v podstatě dělá co chce, včetně porušování vlastních pravidel, a to jen proto, aby nějak utloukl těch tři sta stran, přičemž napětí graduje s mistrovskou profesionalitou Edwarda Wooda. Nechybí ani ty okaté provázky, kterými manipuluje s kulisami. A třebaže přehlédnete všechny možné nedostatky, pořád z toho čpí hloupost a špatné řemeslo.
Je tu však jedno velké ALE. Začnete-li si vyprávění užívat jako parodii, která neví, že je parodií, je to pořád hloupé, ALE přinejmenším zábavné.

kniha: Pán věže - Ryan, Anthony
Pepa 62 | *** | před 33 dny

„Chcípněte,vy odporní kacíři!“ zaječela nějaká mladá žena,načež zvedla nad hlavu obrovský kus zdiva a shodila ho na hlavy Volarů. Dopadl mezi štíty a zanechal v nich díru… Jasný, ve fantastice musí být člověk trochu nad věcí a asi nemá moc cenu přemýšlet nad tím, kolik kilogramů těžké kusy zdiva normálně mladé ženy zvedají nad hlavu, ale tady mi to vyloženě vadilo, podobně jako některé další situace vylíčené v knize.A nesedla mi vlastně, na rozdíl od prvního dílu trilogie, kniha celá.Rozhodně celkovému dojmu asi nepomohlo, že jsem knihu četl s větším časovým odstupem od dílu prvního, takže mi některé souvislosti trochu unikaly, poměrně často jsem se vracel v knize zpátky, abych se podíval,jak vlastně skončila daná dějová linie, pomáhal jsem si seznamem postav, abych si ujasnil, kdo je kdo (není mi moc jasné, jak budu v tomto smyslu „bojovat“ s Eriksonem a jeho MKP, která mě čeká).Vše se odvíjelo tak nějak předvídatelně, je vám jasné, že hrdina dorazí za pět minut dvanáct a zachrání jiné hrdiny. Prostě další trilogie, kterou nedočtu. Mám vůbec zkoušet Císařovy čepele?

kniha: Odplata 1 - Hlávka, Jan
tiradentes | ****1/2 | před 33 dny

Kniha temná ako bludná planéta v medzigalaktickom priestore. Touto knihou ma Jan Hlávka utvrdil v tom, že je jedným z nejlepších mladých autorov fantastiky v stredoeurópskom priestore. A zároveň s Tomášom Němcom sa u mňa delia o prvú priečku vo svete JFK.

kniha: Jeruzalémský masakr - Neff, Ondřej
tiradentes | brak | před 33 dny

Čo na to napísať? No, zlátanina. Skade ruka, skade noha. Jednoznačne nejslabší diel, aj keď som sa na základe autora a anotácie neuveriteľne tešil. Sklamanie neskutečných rozmerov ma však po pár stránkach zrazilo k zemi a namiesto vykúpenia milosrdnou smrťou ma Neff ešte mučil (dočítať som to chtiac-nechtiac musel). A bohužiaľ jeho James Bond, kterého som inak veľký fanúšik (románov i filmov), sa stal nejakou podivnou rozbuškou, ktorá aktivovala niektorých neskorších autorov, aby siahli po postavách z fiktívnych, ale pre nich obľúbených svetov.

kniha: Monument 14 - Laybourne, Emmy
trudoš | **1/2 | před 34 dny

Famózní start, kdy se prakticky po třech stranách úvodu rozjíždí adrenalinový děj, ve kterém je skupina středoškoláků konfrontována s neobvykle brutální změnou počasí. Jenže jakmile se hrdinové usadí v obchodním domě, technická logika kulis začne pokulhávat a na přetřes přijdou problémy, které zajímají převážně jen teenagery – tedy kdo s kým chodí a proč. Navíc se z nudy pokoušejí o jakýsi vládní systém, což v rámci nesourodého věkového složení působí drobně komicky, o to spíš, když na dveře klepe apokalypsa. Osobně mi pak hodně vadilo zevšeobecňování rodičovských reakcí, jež vesměs nechávají děti napospas osudu a sami míří do evakuačního centra.
Znáte-li novelu Stephena Kinga Mlha, případně román Williama Goldinga Pán much, bude pro vás tahle kniha pravděpodobně zklamáním. Má obrovský potenciál, který však Emmy Laybourneová utápí v nutnosti prodat se mladým čtenářům, přičemž nepřekračuje možnosti, jež jí zápletka přímo nabízí. Otevřený konec pak pozitivnímu dojmu taky příliš nepomáhá.

Nebývá ani zdaleka zvykem, že bych si pamatoval povídku po dvaadvaceti letech. Bloch byl machr, který se dokázal vepsat do čtenářova srdce s dlouhou trvanlivostí.

kniha: Čestná stráž - Abnett, Dan
Speedemon | **1/2 | před 34 dny

I když jde kvalitativně o vyrovnanou knihu se svými předchůdci, tak tentokrát ubírám za skutečně hodně useklý závěr. Pokud se nepletu, tak nebyl dořešen ani osud hlavního záporáka. Jelikož jsem začal rovnou číst i další díl, tak ani tam během prvních padesáti stránek není o Páterovi Hříchovi poznámka. Pokud jsem to ve spěchu či únavě přehlédl, tak jsem ochoten těch 10% vzít zpátky. Nicméně tak odfláklý konec si mohl autor odpustit. Pokud se potřeboval vlézt do nějakého počtu stránek na zkrácení měl prostoru mnoho. Celá kniha je prakticky jen putování z bodu A do bodu B, sem tam nějaký boj. Čistý průměr…

12345678910poslední (599)23956 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu