RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1565566567568569570571572573574575poslední (583)23312 příspěvků celkem
kniha: Groteska - Vonnegut, jr., Kurt
avatar2 | ** | před 3812 dny

Tak nevím, tuhle knihu jsem asi nepochopil. Sci-fi to není, ale to jsem ani nečekal. Odpustil bych i zmatenost děje, který nerespetuje zákony čehokoliv, ale nemohu odpustit že mne to nudilo. Nevím, co tím autor myslel. Jestli to měla být společenská kritika (jak tvrdil doslov z totalitních dob), tak jsem ji nenašel. Je těžké začíst se do příběhu, ve kterém je možné cokoliv a který se nesnaží být věrohodný. Ale ostatním se to podle hodnocení asi líbilo. Tak nevím.

kniha: Wetemaa - Andres, Adam
papuja | **** | před 3813 dny

Četl jsem dvakrát – poprvé před 12 lety a je to podle mě něco mezi Fantasy a Pohádkou. Ale chytne a nepustí dokud nedočtete. Zas musím doporučit všem! Ale pro mladší ročníky je to určitě bomba. A ještě větší super je to, že je to od české autorky. DOPORUČUJI

kniha: Dcera Impéria - Feist, Raymond E.
Wurts, Janny
papuja | ***** | před 3813 dny

Přesně jak píše „Olorin“ je to excelentní a doporučuji všem ať si ji přečtou i dalšími 4 díly. Feist umí psát až na ty jeho urychlený konce kdy se to vyřeší hned na posledních pěti stránkách. Feist a Wurts jsou dvojka – doufám, že ještě spolu něco sesmolí.

kniha: Hobit - Tolkien, J. R. R.
papuja | ***** | před 3813 dny

Četl jsem poprvé asi před 13 lety. Dnes už mám přečteno asi 4× a myslím, že do důchodu 10× udělám:o)) Prostě fantasy pohádka pohádek.

Celkem čtivá kniha (nebo rozsáhlejší povídka), na které je znát záměr zaujmout spíš mladší cílovou skupinu. O něco akčnější než jiné z Asimovových roboticko/detek­tivních prací, s humorně působíci dvojicí detektivů. Zatímco v jiných robotických detektivkách od Asimova najdeme dvojici detektivů člověk – robot, tady je to dvojice sekáčsky působící sympaťák – cholerický mrňavý Marťan. To ale knize neubírá na kvalitě, příběh je zkušeně vystavěný. Toho kdo zná jiné věci od Asimova toto nenadchne, ale ani neurazí. Dobrá věc pro někoho, kdo si chce čichnout ke sci-fi, nebo pro sběratele Asimova. Jinak spíš ne.

kniha: Země mlhy - Doyle, Sir Arthur Conan
avatar2 | ** | před 3819 dny

Pro mě jakožto fanouška Doylova Sherlocka Holmese byla tato kniha velkým zklamáním. Doyle se na stará kolena stal propagátorem spiritualismu a tato kniha je popisem obrácení skeptiků směrem k okultním vědám. Jednou větou – zarytý odpůrce všeho mysteriózního profesor Challenger kapituluje tváří v tvář nezvratným důkazům o přítomnosti duchů zemřelých mezi námi. Dvě hvězdičky dávám jen za milou staroanglickou atmosféru, kterou mám vážně rád.

kniha: Nonstop - Aldiss, Brian Wilson
avatar2 | **** | před 3820 dny

Dobrá kniha, zpočátku dost nepřehledná, což je zřejmě autorův záměr. Chvíli trvá, než si čtenář ujasní co jsou lidé o kterých se píše zač, kde žijí a o co jim jde. Závěr je sice předvídatelný zhruba od tří čtvrtin knihy, to jí však neubírá na originalitě. Hvězdiču srážím za počáteční zmatení, které mi nesedlo. Jinak doporučuji.

kniha: Věda na Zeměploše II: Koule - kolektiv autorů
Duirin | * | před 3821 dny

Tak pokud jsem zkritizoval první díl Vědy na Zeměploše, tak tento díl musím ještě více. Ne, není to špatná kniha. Jen mě „vědecké“ úvahy v této knize zaujaly ještě méně než v té předcházející, ale někomu se líbit mohou – je to spíš otázka vkusu a ten já mám v tomto směru minimální. Bohužel ale i zeměplošský příběh byl takový slabší.

kniha: Berserkova planeta - Saberhagen, Frederick Thomas
knedle | *** | před 3821 dny

Velka skoda, ze dej v teto knize zacne byt zajimavy temer od poloviny. Takovy prostor k rozjezdu je na ctenare trochu moc (ja vydrzel). Ale az se obe dejove linie spoji, zacne kniha byt nejen zajimava, ale i napinava. I kdyz ne nejak extremne. Nicmene kniha urcite potesi ty, co neradi ctou „klasickou fantasy“…

kniha: Věčné zatracení - Barker, Clive
avatar2 | ***** | před 3823 dny

Klasika horrorového žánru, jena z mnoha variací na faustovské téma. Notorický hráč a hazardér zístá věčnou přízeň štěstěny, ten kdo mu ji dal, to ale neudělal zdarma. A když přijde čas splácet dluhy, dlužník se obklopí bodyguardy. Tak nějak začíná výborný román mistra horroru. Kniha má trochu pomalejší rozjezd, ale jakmile se čtenář zorientuje ve všech postavách, děj se roztočí ne plné obrátky. Nositelem hrůzy je zde „sympaťák“ Mamoulian, obdařený schopností dělat z mrtvých nemrtvé, sám však nesmrtelný není. Tuhle knihu jsem četl dvakrát a po druhé se mi líbila ještě víc než poprvé.

kniha: Kull - Howard, Robert E.
Vlask | ** | před 3823 dny

Prvních pár povídek je dobrých, ale za polovinou to přestává bavit a konec lze dočíst snad jen ze zvědavosti. Povídky jsou čím dál tím víc kratší a méně propracované. Kdo ještě neměl tu čest číst knihy tohoto autora, nechť se raději obrátí na známějšího Conana, který si svou slávu opravdu zasloužil. Z Kulla by mohl být zklamaný.

kniha: Den Trifidů - Wyndham, John
avatar2 | ***** | před 3826 dny

Tahle kniha u mne v knihovně čekala na přečtení velmi dlouho. Věděl jsem, že je považována za klasiku žánru, ale snad proto jsem její čtení stále odkládal. Jakmile jsem ji pak ale otevřel, chytla mne a nepustila. Výborně napsaný děj se nese ve dvou rovinách – v jedné sledujeme život společnosti, ve které zčistajasna přestaly platit veškeré hodnoty a která musí „začít od začátku“, a ve druhé rovině sledujeme boj lidí s trifidy, zákeřnými uměle vypěstovanými rostlinami. Hlavní hrdinové nejsou žádní supermani, celkem průměrný muž a průměrná žena, kteří řeší dilema, zda obětovat svůj život pomocé ostatním, nebo myslet především na své přežití. Skvěle napsaná kniha nenechá člověka chvíli vydechnout, určitě patří do zlatého fondu sci-fi.

kniha: Paříž ve 20. století - Verne, Jules
avatar2 | *** | před 3827 dny

Je zajímavé číst roku 2006 knihu z roku 1863, která popisuje svět v roce 1960. Verne zde potvrdil vynikající technickou předvídavost, schopnost aplikovat náznaky objevů na každodenní život. Jinak je to ale čtení víceméně dost slabé. Zápletkou je život milovníka kultury ve světě, který kulturu zavrhl jako nepotřebnou a vyznává praktičnost techniky. Hlavní hrdina je nepřesvědčivý a děj slabý. Zatímco popis techniky v budoucnosti se Vernovi podařil, pak děj ne, a jeho vize úpadku kultury se snad také nenaplnila.

Klasika hororového žánru. Příběh člověka, odsouzeného inkvizicí k smrti blíže neurčeným způsobem. Způsobem, který odsouzený sám poznává až v okamžiku vykonávání rozsudku a má přitom mnoho času přemýšlet, nebude-li lepší ukončit svůj život vlastnoručně. Mistrovsky zpracované duševní pochody člověka na pokraji šílenství. Literární styl velmi podobný Lovecraftovi (ostatně nepochybuji, že ten se od Poea učil), tentýž strach z neznámého, tytéž zážitky na pokraji vědomí. Povídka, která je podle mně základním kamenem žánru. Povídka, které bych srazil půlbod za zakončení, na které má ovšem autor svaté právo.

kniha: Princ Kaspian - Lewis, Clive Staples
avatar2 | **** | před 3831 dny

Druhý díl Letopisů Narnie se mi líbil jen o něco málo méně než první. Přitom je těžké říct proč, vyprávění má stejný spád jako první díl. Možná je to tím, že už to pro mne nebylo tak příjrmným překvapením jako poprvé. Děti se do Narnie dostanou jen pár týdnů poté, co ji opustily a zjistí, že v Narnii mezi tím uběhly celé generace a ony se tam staly legendou. Přivolá je legitimní následník trůnu princ Kaspian, aby mu pomohly zbavit Narnii tyranie zlého krále Miráze. Na své si přijdou i milovníci úctyhodného Aslana. Opět se setkáme s celou řadou mluvících zvířat, trpaslíků, s obry a jinou fantasy havětí. Komu se líbil první díl, tomu se bude líbit i druhý. Komu se první nelíbil, ať tento ani nezkouší. A kdo první díl nečetl, ať to uděla.

kniha: Továrna na Absolutno - Čapek, Karel
Speedemon | *** | před 3831 dny

Vcelku pěkně zpracovaný utopický fejetonový román o všudypřítomnosti Boha. Nachází se v každé hmotě, v každém atomu. A když tento atom rozbijeme, vypustíme Boha do světa a začne svatá válka. A právě válka je kámen úrazu tohoto díla. Od této chvíle mě kniha začala nudit a byla poměrně rozkouskovaná a zmatená. Příběh se mi ale líbil a jsem hrdý na to, že je to české dílo. Pokud k tomu bude někdo přistupovat jako k povinné literatuře, určitě bude mile překvapen.

kniha: Vládci strachu - Kulhánek, Jiří
Olorin | brak | před 3832 dny

Tak co k této knize říci? Kniha s okoukaným příběhem, postavy naprosto ploché, autor se snažil dát knize asi nejaký spád, který, je, ale spíše nuda… Jedinou výhodu téhle knihy vidím v tom, že tu není tolik naprosto bezúčelného zabíjení, kterým spisovatel zakrývá nedostatek spisovatelského umu (neumět sestavit souvětí, aby mělo hlavu a patu)…

kniha: Záhadný atentát - Lamont, Robert
Speedemon | ***** | před 3832 dny

Skvělý díl! Věční podniknou útok na zámek Montagne a naši kladní hrdinové jsou téměř bezmocní. Ano, TÉMĚŘ! Skulinka se vždycky najde. Vše je popisováno s humorným nadhledem a Asmodis jakožto největší businessman se mi začíná líbit čím dál tím víc.

kniha: Klon '95 - Neff, Ondřej
avatar2 | **** | před 3834 dny

Soubor lepších i horších esejů a přednášek Ondřeje Neffa. Poprvé jsem ho četl v době jeho vydání a tehdy mne to příliš nezaujalo, snad jsem byl ještě moc mlád. O deset let později tuto knihu vidím o dost jinak. K těm lepším částem určitě patří vzpomínka na Ludvíka Součka a úvahy nad stavem a vývojem české sci-fi v posledních deseti letech komunismu. Ke slabším řadím úvahy o vzniku kyberpunku, snad proto, že kyberpunk mi jako žánr vůbec nesedí.

kniha: Enderova hra - Card, Orson Scott
Rooz | ***** | před 3835 dny

Ani já nepatřím mezi ty, kdož považují zvolení šestiletých hrdinů s IQ géniů, kteří hýbou světem, za zrovna štastnou volbu. Jak psal knedle, je to prostě moc scifi. Nicméně překousneme-li tuto skutečnost, nemám ke knize žádné další výhrady, naopak nadšeně si mnu ruce. Příběh je originální, velmi čtivý a chytlavý. Je to literární skvost…

kniha: Conan a Nesmrtelný - Evans, Richard D.
Rooz | * | před 3835 dny

Moje první kniha o Conanovi nebyla šťastnou volbou, příběh je plytký, postavy ploché, prostředí nudné s přehnanými pokusy zaujmout originálními věcmi, které působí přehnaně a nedomyšleně. Autor se s popisy na několika místech opakuje. Alespoň že příběh plyne rychle ke svému závěru…

kniha: Vlčice - Žemlička, Zdeněk
Rooz | ** | před 3835 dny

Kniha o dlouhověké bytosti se odehrává na našem území za dob Říma, má tedy historické základy. Příběh je to čtivý a děj pádí kupředu a je k nezastavení. Je to dobře odvedené spisovatelské řemeslo, ovšem nefandím moc knížkám s téměř neporazitelnými hrdiny…

kniha: Marťanská kronika - Bradbury, Ray
Rooz | ***** | před 3835 dny

Fantastické dílo složené z krátkých i delších povídek. Příběhy to jsou drsné i hravé, smutné i veselé, poetické, originální, výborné. Je v nich nostalgie a láska, přátelství a nevraživost, odvaha a strach. Je to scifi v nejčistší podobě, jedno z nejlepších děl, které jsem měl tu čest číst…

kniha: Ani sami bohové - Asimov, Isaac
Rooz | ****1/2 | před 3835 dny

Kniha je rozdělená do tří částí. První a poslední jsou kvalitně řemeslně napsané, čtivé a originální. Ovšem to, co Asimov dokázal v části prostřední, nemá vě světě fantastiky obdoby. Zde Asimov stvořil nový svět a nový život a naprosto uchvátil. Takže ač bych dal normálně čtyři hvězdy, prostřední pasáž by si jich na druhou stranu zasloužila šest…

kniha: Mág 2 - Feist, Raymond E.
Rooz | *** | před 3835 dny

Přestože mě Mág – učedník nenadchnul, dal jsem Feistovi ještě jednu šanci a přečetl Mága – mistra. Příběh je o něco málo zajímavější a autor mi přišel o malinko více vypsanější (jako že mu to šlo lépe od ruky). Přesto se žádný zázrak nekoná a pravděpodobnost, že si přečtu od Feista něco dalšího, je poměrně malá.

kniha: Mág 1 - Feist, Raymond E.
Rooz | ** | před 3835 dny

Tak Feist mě svým spisovatelským projevem nikterak nezaujal. Příběh mi přišel takový neslaný nemastný, i když úplně zavrženíhodný není. Taky je zjevné opisování od Tolkiena, kde srdce elfích hvozdů je velice podobné Lórienu a o průchodu pod horami se skupinou trpaslíků se raději nebudu rozepisovat. Dvě hvězdy jsou dle mého odpovídající.

povídka: Synové soumraku - Hokeš, Miroslav
vyšla v: Ikarie 2006/10
lamahe | *** | před 3836 dny

Poviedka s veľmi príjemným a rozvinutým rozprávačským štýlom, ktorý je dobre čitateľný a skvelo navodzuje atmosféru. Stavba deja jemne nadpriemerná. Chýbal mi tam trochu zásadnejší záver a pripadá mi to ako výsek z dlhšieho rozprávania. Určite by bolo zaujímavé rozpracovať poviedku na väčšom priestore.

povídka: Scherzo s tyranosaurem - Swanwick, Michael
vyšla v: Ikarie 2006/10
lamahe | **** | před 3836 dny

Aj keď táto poviedka neprináša v podstate nič nové, podanie príbehu založené na paradoxoch pri cestovaní v čase je veľmi vydarené a na malom priestore autor poriadne zapletie životy všetkých hlavných postáv.

povídka: Volič - Stross, Charles
vyšla v: Ikarie 2006/10
lamahe | *** | před 3836 dny

Hard SF je subžáner, ktorý mám rád, preto som tejto poviedke dal šancu až dokonca. Čítala sa dosť ťažko, nakoľko autorove nápady (niektoré z nich podľa mňa úplne skvelé) sú bez predchádzajúceho vysvetlenia sledovateľné len s veľkou námahou. Poviedka je zo sveta ktorému autor už venoval pomerne veľa priestoru (úspešný román Accelerando) a zrejme na väčšom priestore sa týmto zaujímavým nápadom darí zaujať lepšie.

kniha: Český sen - Knitl, Oldřich
avatar2 | **** | před 3836 dny

Kvalitní historická práce, která na posledních padesáti stranách plynule přechází ve scénář toho, co by se stalo, kdyby po Mnichovu Československo nesložilo zbraně, ale bránilo své území. Odpověď je přibližně takováto – Němci by i přes československý odpor naše území dobyli, sami by utrpěli jisté ztráty, naše země by na tom však byla hůř – rozbombardovaná Praha, výrazně zničené celé území, velké ztráty na životech, msta ze strany Němců po vstupu na naše území. Mělo by to však i pozitiva – větší respekt Československa v zahraničí po válce, nižší nebo žádný vliv Sovětského svazu v poválečných letech, a především vyšší sebevědomí a sebeúctu samotných Čechů a Slováků. Otázku, zda by se to vyplatilo nebo ne, nechává autor na čtenářově úvaze.

kniha: Jezero hrůzy - Dark, Jason
Speedemon | **** | před 3837 dny

Doktor Smrt je zpátky a zosnoval plán k pomstě. Chce vyvolat legendární jezerní příšeru a začít éru pekla na Zemi. K tomu potřebuje sedm lidských obětí. John s Billem se mu v tom seč jim síly stačí snaží zabránit. Vcelku dobrý příběh a klasické postavy plus můj oblíbenec Doktor Smrt. Z toho nešlo udělat míň než čtyři hvězdičky :)

kniha: Zpěv drozda - Tevis, Walter S.
Rooz | ***** | před 3839 dny

Zpěv drozda mi hodně připomněl Bradburyho 451° Fahrenheita. Jsou psány podobným čtivým stylem, v obou lidstvo zapomnělo číst, i u hlavních hrdinů mi přišlo, že mají mnoho společného. Snad lásku ke knihám, snad k životu, snad to, že oba vědí a neustále se o tom přesvědčují, že v jejich světě je cosi špatně…

kniha: Hyperion - Simmons, Dan
Rooz | ***** | před 3839 dny

První díl čtyřdílného kantosu je předestřením příběhů hlavních hrdinů mistrovsky vytvořených a seřazených tak, aby mohl čtenář proniknout do gigantického, propracovaného světa, kde Země je jen starou hrobkou a mýtem. Vesmír je rozlehlý ovládaný společenstvím zvaným Hegemonie, která je ovšem jen mrtvolnou strnulou konzumní společností, jež ve své podstatě přestala žít a začala pouze existovat. Ale jsou tu i jiná společenství – opozici proti Hegemonii zde tvoří Vyvrženci žijící za hranicemi působnosti Hegemonie, třetí stranu tvoří UI (umělá inteligence), kterážto sleduje své vlastní cíle. Děj je zasazen do doby, kdy vše spěje k událostem, které ovlivní celý známý svět. Klíčem k tomu je planeta Hyperion s místem zvaným Hrobky času a s tajemným Štírem…

kniha: Město - Simak, Clifford D.
Rooz | ***** | před 3839 dny

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Četl jsem ji dvakrát a i když to kouzlo, co má na první čtení, při druhém mizí, je přesto stále neopakovatelná. Jde v podstatě o sbírku povídek, kde každá následující je posunuta na časové ose dále do budoucnosti. Povídky jsou pak spojeny do celku intermezzy, kde psi uvažují nad tím, zda příběhy (vlastní povídky), které si vyprávějí, se skutečně kdy staly a zda bytost zvaná člověk vůbec kdy existovala. Někteří psi tomu nevěří a jiní ano… Osobně nemám rád „scifi se zvířaty“, ale tato kniha o zvířatech není…

kniha: Poslední jednorožec - Beagle, Peter S.
Rooz | *1/2 | před 3839 dny

Tak tahle pohádka mne zklamala. Možná jsem neměl očekávat tolik, ale je to přece kultovní dílo, ne? Je to příběh z pohledu jednorožce, který se rozhodne vzdát se svého pohodlí a jistoty a jde hledat své zmizelé druhy. V knize mne opravdu nadchla jediná pasáž. Jde o cirkus mamá Fortuny, která vězní několik obyčejných zvířat a pomocí magie jim propůjčuje zjev magických stvoření. Jediná bytost, kterou nemusí pomocí iluzí maskovat, je skutečná a i v kleci nadmíru nebezpečná harpije. To, jak je v knize vykreslená mě naprosto uchvátilo. Je to jeden z nejlepších výjevů z fantastických knih, co sem měl možnost číst. Zbytek byl pro mne bohužel slabý a nepovedený.

kniha: Skleník - Aldiss, Brian Wilson
Rooz | **** | před 3839 dny

Tak tahle kniha je velice čtivá a kouzelná, alespoň na mě takto působila v době, kdy jsem ji četl. Země v daleké budoucnosti je pokryta fantastickou flórou, kde skupinky lidí bojují den co den o přežití. Kniha má velmi blízko k dobrodružné literatuře a myslím, že rozhodně stojí za pozornost pro svou neotřelost a bohatost nápadů.

kniha: Hobit - Tolkien, J. R. R.
Rooz | ***** | před 3839 dny

Hobit. Kniha, která mi učarovala, v mžiku mě vtáhla do sebe svým okouzlujícím nenapodobitelným stylem; nejhezčí a nejkouzelnější z pohádek. Při četbě hřeje u srdce a po dočtení nechává v člověku vzpomínku a kousek nostalgie; vzpomínka bledne, ale příběh existuje dál, bez ohledu na prchavou lidskou paměť, kniha nadále září v knihovně jako klenot z nejcennějších a určitě se k ní nejednou za svůj život ještě vrátím…

kniha: Trocha magie - Asimov, Isaac
avatar2 | **** | před 3839 dny

Povídková kniha je rozdělena do tří částí. První tvoří Asimovovy fantasy povídky (převážně o Azazelovi), druhou část tvoří autorovy eseje na téma fantasy a třetí část se skládá z jeho úvah na téma Věda. První a druhé části prostě nelze nic vytknout. Povídky mají vtip a nenudí a Asimovovy úvahy nad fantasy žánrem jsou velmi vítaným zdrojem informací pro ty, kteří Asimova znají jen jako „scifistu“. Poslední část už tak záživná není, a právě za ni srážím knize jednu hvězdičku.

kniha: Velký Let - Pratchett, Terry
Duirin | ****1/2 | před 3840 dny

Nejvtipnější kniha z celé série. Nomové v letadle nebo Lodi a Věc jsou výborní.

série: Vyprávění o Nomech
Duirin | ***** | před 3840 dny

Úžasná pohodová série o malých lidičkách, kteří žijí ve světě lidí a myslí si, že je to jejich svět. Hlavně je jejich pojetí světa velmi omezeno jen na místo, kde žijí. Ovšem časem se dozvídají, že svět je mnohem větší, je to svět lidí a nomové mají svůj vlastní svět jinde. Čte se to velice dobře a je to vskutku velice zabávné.

Na rozdíl od jiných Pratchettových knih tuto sérii nepřekládal Jan Kantůrek, ale to vůbec nevadí, protože překlad je kvalitní, dobrý a myslím, že humorné scény neušly žádné újmy.

1565566567568569570571572573574575poslední (583)23312 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu