RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1590591592593594595596597598599600poslední (620)24788 příspěvků celkem
kniha: Případ jantarové komnaty - Souček, Ludvík
avatar2 | **** | před 3927 dny

Souček v této knize dostál své pověsti výborného vypravěče a českého Dänikena. Víc než spekulace nad vývojem v budoucnosti ho zajímají záhady minulosti a přítomnosti. I zde jeho vypravěč pátrá po stopách legendárního artefaktu, což ho zavede mimo jiné do velmi atraktivního prostředí Grónska nebo na Floridu a k objevu utajených technologií, které za války používalo Německo. Ale víc nebudu prozrazovat, kniha určitě stojí za přečtení. I proto, že autor v dobách vzniku knihy nepodlehl tlaku, a v knize nenajdete jedinou narážku nebo tendenční popíchnutí v boji Východ vs. Západ.

kniha: Legenda o Humovi - Knaak, Richard A.
Vlask | *** | před 3928 dny

Dějově dostatečně spletité, ale charakterově hrozně slabé. Chování samotného Humy je slušně popsáno, přestože se místy chová jako mentálně retardovaný. To samé se nedá bohužel říct o vedlejších postavách, chování minotaura je vysloveně místy neuvěřitelné a další postavy vůbec nejsou rozvedeny. Abych to shrnul, v knize jdete z akce rovnou do akce a nikdy bych to do sebe neřekl, ale chybí mi tam ta vata mezi bojem.

kniha: Brutální byznys - Morgan, Richard K.
shpina | **** | před 3929 dny

Opravdu mrazivý román o blízké budoucnosti. Zemi ovládly korporace a konzumní styl života. Manažeři bojují na ulicích a místo i o život… Velice umně skloubený mix Šíleného Maxe, psychologických thrillerů a opravdu děsivě uvěřitelné vize budoucnosti. Konec je opravdu drsný a nemilosrdný… Jedinou slabinou je občasné pžílišné vykecávání autora, který tak brzdí už tak nepříliš svižný děj. V této knize ale nejde je však děj pouze kulisa pro uzrávání a pochopení světa hlavního hrdiny – až krutě lidského antihrdiny Chrise Faulknera.

kniha: Čest - Green, Simon R.
shpina | ***** | před 3933 dny

Morituri stále sype ve svěžím tempu, děj se odvíjí. S postupem času se do série vkrádá trochu více černého humoru, ale zatím se jeho míra stále drží a nedělá z cyklu parodii. Autor se taky více „podunil“ a s přibývajícími stránkami přibývá intrik a zainteresovaných stran – samozřejmě pak není tolik místa pro akci jako v předchozích dílech, ale stále jde ještě o velmi akční a zajímavý příběh.

kniha: Agenti světla a temnoty - Green, Simon R.
Vlask | *** | před 3933 dny

Poměrně až moc krátká akčňárna s prvky noir a sympatickým černým humorem, kterého tam bohužel není dost.

série: Hadí sága
Mat21 | **** | před 3933 dny

Upřímě řečeno, Hadí sága pro mě byla spíše zklamáním. Feist sice neztratil nic ze svého vyjadřovacího umu, ale v mnoha pasážích Vás napadá jediná myšlenka: jedná se čistě o autorův zdroj příjmů a snaží se navázat na veleúspěšnou Riftware ságu + Impérium, leč marně. Navíc některými pasážemi mě opravdu dostal, např. elfové hrající fotbal a Pug, který sice umí cestovat časem, ale neumí se pohybovat vzduchem.

kniha: Bílá kniha - Kohout, Pavel
avatar2 | **** | před 3934 dny

Kniha pro Pavla Kohouta typická – s hrdinou vymykajícím se většinové společnosti, nechápaným a pro svou jinakost (v tomto případě kvůli schopnosti chodit po stropě) pokládaným za nebezpečného pro společnost. Schéma podobné Orwellovu 1984 – hrdina končí zlomený, převychovaný, milující své trýznitele a uznávající že jeho předchozí chování bylo krajně nevhodné. Pro Kohouta je typická i společnost, v níž se děj odehrává – funkcionářská, zbabělá, bojící se individualit. Kniha se dobře čte, máte-li chuť na antiutopii s českými reáliemi, není důvod po ní nesáhnout.

kniha: Nový měsíc - Meyer, Stephenie
Vlask | ***** | před 3935 dny

Stejně nechutně romantické jako první díl, ale naštěstí hrdinka tráví střídavě v debce a opojení z lásky menší část knihy, než minule. Ovšem kniha opět neztratila na návykovosti, já ji zvládl za několik hodin a kupodivu už je tam i něco, čemu se dá říkat s trochou nadhledu lehčí zápletka. Diky tomu to zanechá trochu lepší pocit než první díl, který je příběhově totálně bezduchý.

kniha: Stmívání - Meyer, Stephenie
Vlask | **** | před 3935 dny

Pravděpodobně typický dívčí román (žádný jsem předtím nečetl, tak typuju) o americké 17tce, která se zabouchne do upíra. Dějová zápletka, pokud se se vůbec o něčem takovém dá mluvit, je směšně krátká a jednoduchá – prakticky 3/4 knihy se nic neděje, hrdinka neustále obdivuje krásu svého vyvoleného, oba na sebe hází zamilované řeči a kukuče a snaží se přežít střední školu. No a na konci potká špatného upíra a to je veškerá akce, které se dočkáte. Ta kniha by nestála za řeč, nebýt stylu psaní, který se nedá označit jinak než kulhánkovský – prostě to nejde nedočíst na jeden zátah. Takže náctileté dívky a nenapravitelné romantičky směle do toho, je to přesně vaše krevní skupina a vy ostatní si radši taky vyhraďte volné odpoledne – abyste jako já nemuseli ve 4 ráno zvažovat, jestli si dáte ještě jednu kapitolku.

kniha: Svět v troskách - Fremont, Rolf
avatar2 | *** | před 3939 dny

Inspirace verneovkami (zvlášť Vynálezem zkázy) je znát. Charakterní vynálezce Benson stvoří strašlivý paprskomet, chce ho však dát do rukou vědy, nikoliv vlád. Chtějí se ho ale zmocnit i dvě vzájemně nepřátelské ruské skupiny, které mají v plánu ho zneužít pro převzetí vlády ve své zemi. Román je řemeslně dobře napsaný, šikovně buduje děj a má tam i pár dobrých zvratů. Nevýhodou je značná šablonovitost postav, charakteristická koneckonců i pro verneovky, ze kterých autor zřejmě čerpal.

kniha: Rock mého života - Neff, Ondřej
shpina | *** | před 3940 dny

Román, který právě obdržel cenu české ASFFH, volně navazuje na výbornou knihu Měsíc mého života. Opět se setkáme s Dědkem Čuchákem (tentokrát trochu odsouvaným do pozadí), Kubou, Kurzem a Su. Příběh si se svým předchůdcem v ničem nezadá. Svižný, plno zvratů, jednoduché, vtipné… někdy až moc, zdá se mi, že v knize je přehláškováno. Místy mi kniha připomínala spíš literární exibici autorovy schopnosti psát, než neotřelé vyprávění příběhu, pro které mám rád Neffovy povídky a romány. Neff na jednu stranu dokázal udržet krok s mladšímy autory, na straně druhé se však příliš podřídil současnému trendu a ztratil trošku té neffovosti.

kniha: Krvavý seznam - Elrod, Patricia Nead
Vlask | *** | před 3941 dny

Taková poměrně krátká detektivka s jedním upírem v hlavní roli, který má na můj vkus až příliš moc klasických upířích nevýhod – minimálně v zrcadle by mohl být vidět, když už nemá rád vodu a nesmyslně musí spát s pytlem rodné hroudy. Navíc je začátek knihy dost zamotaný a dlouho nechápete, jaktože hrdinu vůbec neznepokojuje, že byl právě zabit a že je upír.

kniha: Obraz Doriana Graye - Wilde, Oscar
rock.chick | ****1/2 | před 3941 dny

Wow, tak tenhle příběh mě naprosto dostal. Anglická šlechta 19.stol. je moje nejoblíbenější sociální skupina, a tudíž každý příběh, který se jí jen trochu týká mě pokaždé naprosto uhrane. Dokonalé úvahové pasáže mě dobývaly stejně účinně jako milého Doriana posedlost zkoumat vlastní duši. Možná vyznavačům syrového sci-fi a fantasy přijde příběh slabší, ovšem přemýšlivého člověka se zálibou v mystičnu a neuvěřitelnosti kniha dozajista okouzlí – minimálně jako mě.. 95%

kniha: Princ Kaspian - Lewis, Clive Staples
rock.chick | **** | před 3941 dny

Opět kniha vysoké kvality, stejně jako první díl. Opakovaně také musím obdivovat Lewisův vyprávěcí talent, který pohltí do děje snad každého, kdo v sobě nosí alespoň ždibíček dětské duše…

kniha: Za pár prstenů - Kenney, Douglas C.
Beard, Henry N.
Gwin | *** | před 3942 dny

Při skupinovém čtení jsem se bavil podstatně lépe než při čtení samostatném.

Soubor čtyř detektivních mystifikací s fantastickým prvkem. Není to špatné, zasazení děje do Československa šedesátých let dává těmto povídkám příjemný nádech reálnosti a věrohodnosti. Tempo povídek je sice volnější, ale nenudí. Povídky jsou stavěny tak, že do nich fantastický prvek velmi přirozeně zapadá a neruší. Celkově vhodná kniha třeba do autobusu.

kniha: Osud - Haydon, Elizabeth
Vlask | **** | před 3943 dny

Romantiky neubylo, ale na rozdíl od druhého dílu, ji autorka drží statečně na uzdě prokládáním akčních pasáží až do poslední kapitoly, která se prostě bez svatby obejít nemohla. Jinak je to pořád hrozný slaďák, každému je jasné od začátku jak to skončí a jde jen o to kdo z vedlejších postav se toho konce dožije. Tu aspoň autorka boduje, protože minimálně ten jeden zvrat jsem opravdu nečekal.

kniha: Kedrigern a drak Comme il faut - Morressy, John
avatar2 | *** | před 3945 dny

Tohle mně trochu zklamalo. Kedrigern je tentokrát nucen stále se babrat ve vztazích a milostných záležitostech a na pořádnou magii se vlastně nedostane. Jediným oživením jinak celkem slabého děje je frustrovaný sympaťák drak Trevor, jinak se kniha přiliš hemží princeznami, princi a rytíři, kteří docela nudí. Tři hvězdičky jsou skoro moc.

kniha: Růže pro Algernon - Keyes, Daniel
badboy | ***** | před 3950 dny

Musím se přiznat, že obal mě tak vyděsil, že jsem jej pečlivě skrýval, kdykoliv jsem si četl někde na veřejnosti.. Ale naštěstí obsah této povídky je nanejvýše strhujícím a fascinujícím rozborem vývoje lidského intelektu a problematiky osamělosti těch, kteří stojí na opačných pólech rozumové vyspělosti.. V postupném rozvoji intelektu a vnímavosti ke světu Charlieho Gordona jsem v jedné fázi poznal sám sebe..své problémy.. Doporučuji všem citlivým, kteří si kladou otázky o složitosti přístupu ke světu, k životu, k vlastní plachosti..

kniha: Dračí vejce - Forward, Robert Lull
biker11 | ***** | před 3950 dny

super čítanie, výborne vykreslený vývoj civilizácie s rôznimy odbočkami. jedna z naj kníh čo som čítal

kniha: Prorok - Resnick, Mike
shpina | **** | před 3952 dny

Výborný závěrečný díl skvělé trilogie. Opět skvělé postavy prokreslené na přijatelnou úroveň (nejsou ani ploché, ani nás autor neničí nimráním se v pocitech a duševních pochodech hrdinů). Logicky a řemeslně dobře zvládnuté akční čtivo. U nás mix space opery a wsternu nemá takovou konkurenci, takže i trochu vzpruha od military laděnývh space oper. Rozhodně to lepší, co můžeme na našem knižním trhu pořídit.

kniha: U nás v Agónii - Hauserová, Eva
Gaarq | **** | před 3952 dny

s odstupem mnoha let jsem si v této sbírce s chutí početl. sice to trochu připomíná vydloubávání živých ústřic, ale o to asi šlo/jde. EH je jednou z mála originálních tvůrců SF u nás. to jak píše a o čem u nás nemělo/nemá obdoby. i přes vnější slupku „novosti“ (alergeny, mutageny, autogeny) se pokouší psát příběhy o lidech. o setrvačnosti lidské společnosti, která místo racionálního rozvoje jen takřka náhodně látá díry, o štěstí, které nezávisí od vlastněného, ale mnohdy ani od lásky. o samotě, kterou chceme i nechceme. o vnitřní rozpornosti nás, kterou nenapraví žádné genové inženýrství, protože ta rozpornost, to jsme my.

kniha: Čaroděj a sklo - King, Stephen
avatar2 | ***** | před 3952 dny

Vynikající pokračování Temné věže, které se trochu liší od ostatních tím, že převážnou část knihy tvoří mamutí flashback do dnů Rolandova mládí a popis jeho prvních pistolnických (a milostných) zážitků. I přes značný rozsah je to strhující čtení, které přivádí na scénu dalšího z Rolandových mocných soupeřů – čarodějku Rheu, zatímco jiný soupeř z předchozího dílu definitivně odpadne. Víc prozrazovat nebudu, kdo tuto sérii mine, udělá velkou chybu.

kniha: Orákulum - Resnick, Mike
shpina | **** | před 3954 dny

Druhý díl si co do čtivosti s prvním rozhodně nazadá. Řekl bych, že postavy jsou ještě zajímavější (obzvlášť Indián je fakt „cool“ :)), dialogy pádnější a děj lépe logicky vystavěn. V čem má jednička navrch je lepší psychologie hlavní postavy – Penelopa se pomaličku z křehké dívenky stává přírodní silou. Ve dvojce už je její vývoj zastaven a tak jsme svědky „jen“ pokusu o likvidaci nejnebezpečnějšího tvora ve vesmíru.

kniha: Jurský park - Crichton, Michael
magio | **** | před 3954 dny

Kdo by neznal slavný americký trhák od ještě slavnějšího režiséra Stevena Spielberga? Už méně lidí však ví, že tento megahit vznikl na motivy románu uznávaného spisovatele Michaela Crichtona. Jaká tedy je tato kniha, v níž poprvé ožívají geneticky vytvořená prehistorická zvířata? Odpověď na tuto otázku je velmi prostá – okouzlující a se zážitkem z filmu více než srovnatelná. Výborně napsané, dynamické a hlavně do nejmenších detailů promyšlené. Autor je velmi zručný kuchař, který dokáže ze zvoleného tématu vymačkat doslova maximum. Dinosauři zde nevystupují jako nemyslící vraždící monstra, nýbrž jako citliví a mírumilovní tvorové (teď samozřejmě nemluvím o až nechutně inteligentních raptorech, kteří jsou ústředními postavami románu). M. Crichton není klasický tvůrce fikce, proto jeho zvláštní styl od ostatních velmi lehce odlišíte. Dílo balancuje na rozhraní sci-fi a thrilleru, takže si na své jistě přijdou milovníci obou žánrů. S chutí se pustím do dalších Crichtonových děl, počínaje druhým pokračováním této série s názvem Ztracený svět: Jurský park.

kniha: Dracula - Stoker, Bram
magio | **** | před 3954 dny

Klenot mezi klenoty a v současnosti zřejmě nejznámější hororové dílo na světě.

kniha: Solaris - Lem, Stanisław
magio | ***** | před 3954 dny

Okouzlující zážitek v podobě skvělé knihy od nedávno zesnulého polského autora Stanislawa Lema. 9/10

kniha: 451 stupňů Fahrenheita - Bradbury, Ray
magio | ***** | před 3954 dny

Klasika od klasika, jež vás ani na chvíli nenechá vydechnout.

Pátá kniha z cyklu Kroniky Světakraje. Konečně díl, na který jistě všichni příznivci této kouzelné série dlouho čekali. Velmi zručně napsané, neuvěřitelně čtivé a dynamické. Když k těmto aspektům připočítám přenádherné ilustrace z pera Chrise Riddella, vychází mi výborných 80%. Zatím jednoznačně nejlepší kniha!

kniha: Válka s běsy - Červenák, Juraj
magio | **** | před 3954 dny

Je libo pořádná dávka akce? Magie? Nadpřirozena? Pokud ano, mohu tuto povídkovou sbírku Ďura Červenáka vřele doporučit. Nezklame a nudit se rozhodně nebudete.

kniha: Ani sami bohové - Asimov, Isaac
avatar2 | *** | před 3956 dny

Podle mně jedna z dějově dost slabých knih, ale s mimořádnou prostřední částí, kde Asimov řádně popustil uzdu fantazii a dokázal věrohodně popsat zcela neantropomorfní mimozemskou civilizaci. Před tím klobouk dolů. Jinak mne ovšem děj příliš neuchvátil a chvílemi dokonce nudil, snad pro přílišnou fyzikální ekvilibristiku a nedostatek dramatického děje.

kniha: Peklo - Green, Simon R.
shpina | *** | před 3959 dny

Peklo je dokonalý klon předchozího díla S.R.Greena z cyklu Soumrak říše. Zatímco v Chiméře se pět říší "odsouzených vojáků – a šestý se přidal na planetě samotné – vydalo na planetu obývanou agresivní mimozemskou inteligencí, v Pekle jich je šest už na začátku. Tak teď jsem vypsal rozdíly. Jinak je tu ještě jeden rozdíl. Je to lépe napsané. Připadalo mi, jako by si autor řekl: Chiméra neměla špatný námět, ale byla špatně napsaná – takže napíšu to samé, ale lépe. A tak taky udělal. Děj není tak moc uměle nafukován, lépe graduje a finič je méně křečovitý. Prostě Peklo se zařadí do toho kvalitnějšího vlakového čtiva, které můžete v obchodě koupit.

kniha: Věštkyně - Resnick, Mike
shpina | **** | před 3959 dny

Hodně dobré dobrodružné čtení. 300 stran jsem zhltnul na jeden zátah. Příběh je, podobně jakou román Santiago, podán jako westernová space opera. Nijak extra nevybočuje z mantinelů daných těmito dvěma žánry, ale je zručně a téměř bezchybně napsán. Jedinou slabinou je samotná věštkyně-orákulum-prorok. Možnosti vidění budoucnosti jsou prostě tak obsáhlé, že jeden člověk nemůže využít v omezeném knižním rozsahu jejich potenciál. Takže se vám při čtení občas stane, že si řeknete – tady by to šlo řešit líp, tohle by ještě nezvládla, takhle by to bylo elegantnější apod. Nicméně to je problém, kterému se prostě při daném tématu nedalo vyhnout.

kniha: Ostřejší než hadí zub - Green, Simon R.
shpina | **** | před 3961 dny

Po předchozích dvou velice rozpačitých dílech konečně pořádný nářez a slušné zakončení volné trilogie o příchodu Johnovy matky na Noční stranu. Možná je to tím, že těch zbytečně předimenzovaných bombastických potvor a patetických proslovů značně ubylo a Green tentokrát plně využíval potenciál těch, kteří v ději účinkovali. Navíc byl patrnější odstup a nadsázka, takže jsem si ani jednou nemohl říct:„to snad nemyslí vážně“ – protože tentokrát se psaním jednoduše baví a skutečně to nemyslí ani na moment vážně. Velmi dobré bylo také stupňování napětí a gradace děje, kterou jsem v předchozích dvou dílech marně hledal.

kniha: Elantris - Sanderson, Brandon
Vlask | *** | před 3961 dny

Romanticko politická fantasy – opravdu je téměř celá kniha o politice s přídavkem romantiky. Akce je tu jen minimum, když příběh graduje. Vhodné jen pro zavilé romantiky, ti si na tomhle smlsnou, ostatní se budou asi jen nudit.

kniha: Žena s dýkou - Dark, Jason
Speedemon | ** | před 3962 dny

Po časových výletech na nás čeká oddech. Obyčejný příběh z cirkusového prostředí. John se zamotá do případu s africkými bohy a jejich služebnicí. Nepůsobí na ni stříbro a proto musí vrchni inspektor najít alternaticní zbraně k jejímu zničení. Toť asi vše. Nijak to nevybočuje z průměru.

kniha: Tajemství Nadine Bergerové - Dark, Jason
Speedemon | **** | před 3963 dny

Rozuzlení minulého dílu. Bill s profesorem Chandlerem je v dávné minulosti a střetnou se zde s uprchlou Lupinou a Nadine, která ji pronásledovala. Předpokládá, že pokud Lupina přinese jako oběť Fenrisovi, zbaví ji jejího prokletí. Chyba lávky :) Ale to se musíte dočíst už sami. John je tad yspíš pozorovatel a na většinu otázek nedostaneme odpověď, snad někdy jindy…

kniha: Pole a palisáda - Urban, Miloš
avatar2 | **** | před 3965 dny

Pěkné, čtivé zpracování pověsti o Krokovi, jeho dceři Libuši a o tom, jak si našla Přemysla. Kniha plná pohanských bůžků, živé fantazie tehdejších lidí a drsného života. Doporučuji všem – těm kdo znají Jiráskův originál pro srovnání, těm kteří nevědí o co jde pro poučení.

kniha: Zatmění - Hlávka, Jan
shpina | **** | před 3965 dny

Současně s Chladnou hrou hodnotím nejvýše z doposud zveřejněných misí JFK. Škoda jen krátkého rozsahu. Autor do kratšího rozsahu vtěsnal spíš románový příběh se spoustou zajímavých postav. Dobře propracovaný svět a přijatelné propojení s hlavní linií jfk. Co příběhu ubírá na kráse je jistá schématičnost (každý hrdina má své trauma apod.) a občas neobratně sestavené, či nelogické, věty.

kniha: Vurt - Noon, Jeff
willis | ****1/2 | před 3965 dny

Já bych tenhle žánr neoznačil jako cyberpunk ale schizopunk. A pokud mistrem tohohle „žánru“ byl P.K.Dick, tak při čtení Vurtu jsem si na něho často vzpomněl. Chvílemi jsem měl pocit jako by ho psal právě on (a to myslim jako poklonu). Odtržení od reality, psychoza, halucinace.

1590591592593594595596597598599600poslední (620)24788 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu