RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1234567891011poslední (612)24441 příspěvků celkem
kniha: Spasitel Duny - Herbert, Frank
louza | *** | před 44 dny

Krátký epilog za první knihou, který původní pohádku, kterak si zavržený a ukřivděný šlechtic bere zpět co je po právu jeho, přivádí do kruté životní reality co happy endem většinou moc nekončí. Hlavním těžištěm příběhu je Paulovo vládnutí a jeho vyrovnávání se s politickou mocí, vlastní jasnozřivostí i s útokem z vnějšku, protože gilda a sesterstvo se ani po porážce původního imperátora nevzdaly svých mocichtivých plánů. Ačkoli první i druhá kniha Duny vznikly skoro současně, spasitel je mnohem komorněji laděný a nějaký trochu zajímavější akční děj se rozjíždí až ke konci. Který je však okolnostmi velmi rychle utnut. Herbert se se svým světem evidentně měl problém rozloučit a s každou další řádkou se do něj víc a víc propadal. Autor přivádí k životu mrtvé postavy a celkově nezdravě lpí na svém písečné světě, bohužel však tápe a kam s ním zjistí až úplně ke konci. Kniha je rozhodně tím horším co lze v rámci Duny číst. A to i když se čtenář vyhne prvnímu zveřejněnému překladu přepadajícímu přes hranu srozumitelnosti.

Vskutku vypointované. Až na samom konci začnete filozofovať.

povídka: Poslední hrad - Vance, Jack
vyšla v: Hugo Story II: 1962 - 1967; Poslední hrad
gan112 | ***1/2 | před 44 dny

Ak chce ľudstvo prežiť musí „sa ponížiť“, teda dnes by sme povedali – prestať byť pyšné, strojené a tak trochu hlúpe. V poviedke ide o zobrazenie rasového segregovania a otroctva, ktoré bolo dlhodobo spoločensky prijímané. Nepáčil sa mi urýchlený, useknutý koniec ala – aha ako sme sa na koniec pekne dohodli. Inak nie je to moja šálka kávy, ale dobre.

kniha: Conan a krokodýlí bůh - Blanc, Christopher
trudoš | *1/2 | před 45 dny

Polozapomenutý krokodýlí bůh hodlá prostřednictvím oddaného velekněze ovládnout svět a uvrhnout ho do zkázy. Podle prastarého proroctví se zlu dokáže postavit jedině krásná panna-bojovnice a to pouze v případě, že jí bude doprovázet mocný cimmeřanský válečník. Otázkou za 10 milionů je, kdopak asi ten barbar bude.
Nakladatelství Deus připravilo pro milovníky dobrodružné literatury další směsici heroické fantasy a prvoplánového pulpu. Začátek je ještě slibný – prvních dvacet stran prologu ponechává čtenáře v očekávání příjemné krvežíznivé pouti napříč městem Shadizar. Pak ovšem Christopher Blanc alias Břetislav Čenda sklouzne do tenat podprůměrnosti, která ač solidně napsaná, postrádá jakékoliv záchvěvy originality. Nehledě na ohledy k Howardovým fanouškům. Hlavním kamenem úrazu jsou především postavy vypůjčené z nízkorozpočtové komedie a neuvěřitelně prostinká zápletka mající v sobě více děr než plyšový medvídek po zásahu brokovnicí. Na relax dobrý, jako zarážka do knihovny ještě lepší.

Dick má knihy různého stupně podivnosti a pro mě patří tato do toho nejvyššího. A současně patří do toho nejlepšího a „nejDickovatěj­šího“. Děj se odehrává na několika tělesech Sluneční soustavy a i Proxima Centauri hraje roli. Hybatelem děje jsou dvě navzájem si konkurující oblbující látky. Co je ještě celkem neškodná úniková hra a co už něco přesahující chápaní a realitu? PKD si s námi opět kvalitně hraje a opět mu to vychází. V některých komentářích se vyskyuje názor, že autor musel bejt sjetej. Jeho drogová situace se sice trochu nafukuje, ale ano. Byla. Ovšem nemyslím si, že jeho knihy jsou jejím produktem. Prostě to byl výborný autor s fantazií, kterou možná z těchto stavů někdy čerpal. Ale že by tvořil přímo v rauši, to nepředpokládám.

Bezesporu zásadní dílo české literární historie! Ve své době zcela precizně zpracované poznatky o všech autorech, kteří se o žánr SF byť jen otřeli. Doplněno mnoha unikátními fotografiemi a kvalitní bibliografií.

kniha: Na konci apokalypsy - Adamovič, Ivan
toms | *** | před 46 dny

Tentokrát půjdu proti proudu a nehodlám opěvovat něco, s čím si autor nedal mnoho práce. Výběr povídek – ale ano, je reprezentativní, jenže právě proto, že jde o povídky dobré až výborné, jde zároveň o povídky chronicky známé.

Bibliografie je z mého pohledu vysloveně odbytá, autor pouze zrecykloval údaje ze své 20 let staré knihy, doplnil o několik nových zjištění z Houžvičkovy knihy a zcela ignoroval nové poznatky. Tvrdit ještě v dnešní době, že Reschal je pseudonym Franty Štěpánka? Nebo, že John Mackworth je Čech? Podobných zastaralých údajů zde najdeme příliš mnoho, zejména na tak pečlivého badatele žánru SF, jakým Adamovič vždy býval.

lem zabrousil v tomto delším textu do hájemství iluzí a nejistoty bytí. jen tak mimochodem se zase naváží do kde čeho na tom našem krásném světě. jeho mizantropie je hmatná, ačkoliv ji často ukrývá za humanistický postoj, který má ovšem silný nádech společenského (ne politického) konzervativizmu a moralizování (často až komického; nebyl on ten lem polák? ;) nicméně ty závěrečné části pojednávající o světě skrytém a zjevném, z těch jde mráz po zádech.

další extra porce extrémistické fantastiky, tentokrát především o rozumných strojích. je to zajímavější než povídka v této sbírce poslední, sevřenější, snad i trefnější, ale vyžaduje to pořád svojského čtenáře.

tuhle povídku jsem po staletích teď přečetl znovu a připomněl si, jaký úžasný bizár jsou povídky s ijonem tichým. lem si tichého vymyslel jako protagonistu poťouchlých šlehů, tady na téma svarnistiky (disciplína mezi vědou a magií) a samosebou spousty jiných témat, mezi jinými kulturními rozdíly či neobvyklými metodami početí. dnes už mě to tak nebere jako kdysi a i když to chápu a uznávám, jako stylisticky zajímavé, už to nemá tu sílu.

kniha: Evakuace - Kloos, Marko
dva mraky | ***1/2 | před 46 dny

Mimozemšťané neodvratně postupují. Armády Země jsou v hluboké defenzivě, ale to nezabrání Severoamerickému společenství a Sino-rusům, aby spolu neválčili. Mizérie v sociálně slabých městských oblastech graduje a seržant Andrew Grayson pokračuje ve své kariéře vojáka. Konečně co jiného múže dělat, vrátit se zpátky do vybydleného věžáku a žvýkat hnusné příděly? Série si drží charakter dobře napsané military bez nějakých větších inovací. Hlavní hrdina je uvěřitelný a prožívat s ním bitvy i něco z osobního života je fajn. Stejně tak uvěřitelné jsou technologie a prostředí ať už jde o chátrající chudé čtvrtě, nebo vesmírné lodě. Co trochu skřípe je logika kolonizační politiky. Terraformované planety jsou popisované minimálně zalidněná nepříliš pohostinná místa. Ale proč proboha zobyvatelnit CELOU planetu, pomocí monstrozních atmosférických procesorů a pak na ni dát pár set tisíc lidí maximálně a hned se za obrovských nákladů hnát kolonizovat celou další?? Ani při druhém a třetím pohledu tahle politika nedává smysl a autor se neobtěžoval to ošetřit nějakým zdůvodněním. Vyvolává to ve mně podezření, že Kloos prostě potřeboval nějakou planetární stafáž, aby mohl znázornit nemilosrcný postup cizinců, ale nechtělo se mu ty kolonie vymýšlet :-) Neoriginalita sice místy hraničí s předvídatelností, ale kupodivu to na mně nepůsobilo moc klišoidně.

kniha: Město a hvězdy - Clarke, Arthur C.
SONP | ***1/2 | před 46 dny

Jedna z pulpovějších Clarkeových knih – ostatně je to předělávka jeho románu z roku 1948, a zkuste se podívat na jeho původní obal. Pro mě osobně byly nejcennější ty části, které se odehrávaly ve věčném městě Diasparu (jakési kombinaci Matrixu a 1984), kde lidé ztratili nejen pupek, zuby a nehty, ale i svobodu uvažování a lidskou zvídavost. Naopak pasáže odehrávající se v enklávě Lys a na Sedmi hvězdách, kde tedy autor opravdu popustil uzdu fantazii člověka 40.-50. let a kde se objevují záležitosti jako hmyzí mazlíček, inteligentní polyp v jezeře nebo planeta-džungle, jsem vzal jako doplňkové. Celkově se nejedná o knihu, která by patřila do mých soukromých TOP10 A.C.Clarkea ale šlo o příjemné počtení na pár večerů. 70%

kniha: Cesta za tatínkem - Jansson, Tove
trudoš | *** | před 47 dny

Po všech vyslechnutých superlativech a letech obdivování byl pro mě konkrétně tento díl zklamáním. Ale jde o prvotinu, takže bych si na základě tohoto rozhodně neodvažoval soudit celou sérii. Přičemž moje rozčarování nepochází ani tak z atmosféry příběhu, jako z absence zápletky. Samotný název knížky vystihuje i její podstatu a nic komplikovaného si pod tím nemá smysl představovat – hrdinové prostě jdou z místa na místo a střetávají se s podivnostmi všeho druhu. Což není v důsledku špatně, kdyby nebyl rozsah tak minimalistický, že nezbylo místo na nějaké vyprofilování postav a charakteristiku světa. Čtenář se tak nemůže ohánět tím, jak jej ten a ten vzal absolutně za srdce, protože o nich jednoduše nic neví, neseznámil-li se s nimi jinou cestou.
Ne že bych ovšem na muminky nějak zanevřel, naopak jsem skutečně zvědav, co si Tove Janssonová pro děti připravila na příště. Imaginace má na rozdávání, nemluvě o nesporném literárním talentu. Tohle bylo evidentně jen oťukávací kolo na zahřátí.

kniha: Princezna z Marsu - Burroughs, Edgar Rice
louza | ****1/2 | před 47 dny

Více než sto let stará sci-fi klasika v podání mistra vypravěče počátku 20. století. John Carter přichází na Mars, kde v zajetí potkává ženu svého srdce. Vybojuje jí svobodu a posléze sobě status vládce planety. Na rozdíl od Tarzana, který šel ještě připodobnit k legendárnímu Mauglímu, není v Johnu Carterovi nic co by bylo alespoň vzdáleně opajclé odjinud. Už jen proto, že příběh je místy celkem přitažený za vlasy a to i na poměry fantaskní literatury. O to víc má však autor rozvázané ruce, což se ukáže hlavně v dalších dílech série. Negativa knihy vyvažuje našláplý děj a čtivé keců prosté uchopení textu. Silní čestní válečníci, lepé ženy potřebující ochranu, hordy zelených bojechtivých nomádů jezdících na příšerných ořích…neutuchající akce. Co víc si přát? Skvělé sci-fi dobrodrůžo pro chlapce, či muže se zastydlou pubertou. Některými možná neuznaná, přesto však nezpochybnitelná klasika žánru.

kniha: Nezkoušej na mě zapomenout - Heteša, Petr
Watari | *** | před 47 dny

Ako sci-fi mi to vôbec nesadlo. Osobne ale nedokážem pozitívne oceniť ani tu detektívnu časť, ktorá predstavuje ukážkový príklad, prečo sa tomuto žánru vyhýbam. Vyšetrovanie sa naťahuje, hlavná postava sa väčšinou len motá po meste (či predmestí) so svojimi nerozlučnými parťákmi Jackom D. z Tennessee a cigaretami s velbloudem a obete pomaly pribúdajú. Keď sa však dej prehupne do záverečnej časti (zrejme inšpirovanej jedným Heinleinovým románom), celá detektívna zápletka stráca zmysel. Pocity z dejového zvratu opísal vhodne snop. Pre mňa jednoznačné sklamanie.

kniha: Tajemství Dračí stěny - Žarnay, Jozef
Benetka | *** | před 48 dny

Musím se přiznat,že jsem na tom tak nějak podobně jako ostatní autoři komentářů.Poprvé jsem toto dílko četl když mi bylo 12,to je bratru již před 36 lety.Pamatuji se,že tenkrát mi to připadalo jako naprostá pecka!Ono tu tehdy v roce 1981 totiž skutečně něco jako scifi pro kluky nevycházelo…No a teď,když jsem to dočetl znovu po těch letech…Tak opravdu nevím zda jsou mé 3 hvězdičky podhodnocením nebo naopak nadhodnocením dílka…Je to skutečně čtení pro mladé,pokud by ovšem vůbec někdo z nich něco četl… :P Není to sice úpná limonáda – hlavní hrdinové dokonce zabíjejí jiné rozumné tvory,ale jinak je to docela pohodové čtení,byť nad některými věcmi se dnes již musím pousmát.A také se najde pár nelogičností a dějových kiksů.Konečně závěrem musím říct,že mě potěšila začínající první láska mezi Standou a Julkou… :)

kniha: Hardcore - Kulhánek, Jiří
Madam Brbla | *** | před 48 dny

Druhý díl série zahájí Patejl v přívětivém prostředí středověké hladomorny, následně přeleze a do značné míry sám vyrobí celá pohoří mrtvol, zaplave si, absolvuje hodiny anatomie a do třetího dílu na čtenáře počká v rakvi. Tím jsem v podstatě shrnula děj, hledat smysl v neustálém burácení střelby a čvachtání vnitřností by byl… no, nesmysl. Zkrátka další bitva mezi Zlem a Zlem o tu naši malou modrou planetu, ve které hlavní hrdina, ten Hodný, morduje po tuctech zejména policisty (pan Kulhánek je zjevně vůbec nemá v oblibě). Fanatická sekta, Nemrtví, pašeráci, Kyberkentaur, záhadná holčička a ještě víc, to vše v náležitě jateční úpravě. Ovšem tentokrát mě tahle one man show nezničitelného svatého Peytla příliš nebavila, brodila jsem se krví jen s občasným pousmáním a bez většího zájmu. 59%

„Přečtením tohoto textu jste popřeli jeho existenci a vyjádřili tak souhlas s jeho obsahem.“
Přiznám se, že tady jsem trochu přestřelil vlastní čtenářské schopnosti. Měl mě varovat už protivný hrdina, jehož krize středního věku je to poslední, co by mě tankovalo, a to navzdory tomu, že jde o satiru. Světaznalé náctileté dívče situaci pak příliš nevylepšilo, především pro rýsující se premisu příběhu – on po ní slintá a ona jej využije. Velká legrace.
Faktem ale je, že tahle kniha v sobě cosi má. Rozhodně to není zápletka, protože tu by člověk pohledal, myšlenkově i jazykově ale není radno autora podceňovat. Monstrozita sociálních sítí, lidský plebs zahlcený reklamou, všudypřítomný strašák finanční krize a další nešvary moderní společnosti, to všechno jsou faktory, které v té či oné podobě známe z vlastní reality a Gary Shteyngart si z nich umí stejnou měrou střílet, jako jimi nahnat strach. Díky tomu to i přes nudnou dějovou linku nakonec nebylo vůbec marné čtení. Ovšem jednou a dost.

kniha: Neuveriteľné príbehy - Dahl, Roald
lamahe | **** | před 49 dny

Nie všetky poviedky v knihe sú majstrovské kúsky (a zďaleka nie všetky obsahujú fantastický motív), ale „wow efekt“ sa pár krát spoľahlivo dostavil, čo mi bohate stačí na veľmi vysoké hodnotenie. Dahl je majstrom zápletky, ktorá je občas odhalená doslova v poslednej vete. Vie to aj s najkratšími poviedkami, ale aj s tými dlhšími. Charakteristkou črtou je hravosť, s ktorou autor skúma všemožné námety. Za mňa super, majster dostál vojej povesti.

kniha: Vypálit Chrom - Gibson, William
lamahe | **** | před 49 dny

Vynikajúca zbierka, ktorá je tematicky veľmi pestrá. A to napriek zrejmému a očakávanému spojeniu so cyberpunkom. Asi najcennejšou časťou sú síce tri poviedky zo sveta Sprawlu, ale zároveň je zaujímavé čítať aj iné ako cyberpunkové motívy od Gibsona. Napríklad drsné kvalitné „space opery“ z blízkeho kozmu v poviedkach Zapadákov, či Červená hviezda…

kniha: Šest vran - Bardugo, Leigh
Lokina | ***** | před 49 dny

Co napsat? Jedno slovo, pecka! Je vidět, že autorka se trochu vyvinula, co se týče stylu psaní. Griša se mi líbila, ale u Šesti vran vidím neskutečný pokrok vpřed. V první polovině jsme byli svědky, jak se k tomu nesplnitelnému úkolu dostali a jak se naši „hrdinové“ na něj připravovali. V druhé polovině už přišlo na řadu samotné provedení sebevražedné mise na jejímž konci, kdyby uspěli, by čekala pohádková odměna. Líbilo se mi, že jednotlivé kapitoly nebyly viděny z pohledu jedné postavy, takže jsme se mohli seznámit s jednotlivou postavou. Postupem času se i odhalovaly jednotlivé střípky z jejich minulosti, která utvářela charakter každého z nich. Kniha byla neotřelá, čtivá, s dávkou akce, humoru, napětí a nečekaných překvapení a zvratů. Žádná hluchá místa nebo nudné dialogy či ploché charaktery postav tady rozhodně nečekejte. Romantická linka je zde lehce nastíněna, takže nijak nenarušuje svižnost příběhu. Konec je otevřený a já se nemůžu dočkat, kdy přijde další díl a bude nám vyprávět znovu o Šesti vranách a jejich dalším nesplnitelném úkolu. :-)

kniha: Druhý krok nikam - Procházka, Jiří Walker
Methat | **1/2 | před 49 dny

Nápady síce autorovi uprieť nemôžeme, len keby boli lepšie napísané. Jednotlivé poviedky vo Walkerovej knihe kolísajú od totálneho braku, ktoré sa nedajú ani dočítať až k 100%, kedy vás poviedka vyslovene baví a boli by ste radi aj za dlhší román. Preto som knihe dal hodnotenie 50%. Najviac ma bavili poviedky Humotronics, Válka s Goky, Balada o Minervě, Crashtest a vyslovená lahôdka a najlepšia poviedka z knihy bola Pevnosť. Nech sa na mňa autor nehnevá ale Tvorci času alebo Kroniky sa nedali vôbec čítať. V tom sa vyzná len autor sám a malé percento zasvätených. A aj posledná poviedka Krysy stála za starú bačkoru.

Walker mi viac sadol pri brutalitách a akcií než experimentoch so slovíčkami a odkazoch na knihy, ktoré normálny čitateľ nemá šancu všetky poznať. Aspoň som zistil, že pán Walker nie je autor pre mňa a jeho ďalším knihy budem prehliadať.

kniha: Smlouva na život - Kloos, Marko
dva mraky | ***1/2 | před 49 dny

Jak už tady padlo, napsané velmi dobře. Lineární děj je odvyprávěný v první osobě, takže to dobře odsýpá. U hlavního hrdiny se autor nepokoušel o nějaký umělecký dojem či charakterovou jemnokresbu. a to je dobře. Co jsem přečetl knihy pamětí vojáků z té či oné války, tohle je podobné. Přes sugestivní vylíčení všech prostředí je to chvílemi jako by se člověk vracel domů. Obrovská gheta sociálně slabých, střízlivě uvažující hrdina z nižších vrstev nastupující k armádě z existenčních důvodů. Řešení lodí a vojenských operací… to všechno už tu v různých mutacích bylo. Ale u některých věcí platí, že trvá dlouho, než se přejí, takže kdo si chce orazit trochou té kvalitní military SF, vřele doporučuji.

kniha: Rekvalifikační kurz - Neff, Ondřej
trudoš | *** | před 50 dny

Kdyby se jednalo o stostránkovou novelu, nebál bych se hodnotit plnou palbou. Ondřej Neff totiž umí být příjemně troufalý, ironický, sarkastický a hlavně trefný. Ovšem jak text třísetstránkového románu ubíhá, čím dál víc mi neustálé omílání toho samého začalo lézt krkem. Dialogy najednou přestaly být zábavné, postavy sympatické a zápletka vlastně nikam neeskalovala – ano vyvíjí se, ale po chvilce jsem si na systém „nejhorší možná varianta“ zvykl, pročež další vývoj neměl čím překvapit. A to beru v potaz, že jde o satiru toho nejdrsnějšího ražení, která nestojí na dějových kličkách. Naneštěstí autor není zas až tak třeskutě vtipný, abych si místo všeho jmenovaného užíval pouze stylistiku. Možná v jiný čas a za jiné situace.

PS: Občas se v různých knihách vyskytnou scény či postavy, které se vám zapíší do duše, ať už v kladném smyslu, nebo v tom záporném. Z Rekvalifikačního kurzu jsem si odnesl vražedkyni dávající nehlídaným nemluvňatům do pusy klíh. No, a další noční můra je na světě.

povídka: Mongolský čaroděj - Swanwick, Michael
vyšla v: XB-1 2016/01
yerry | *** | před 50 dny

Alternatívna história, kde má hlavné slovo mágia mi veľmi nesedí. Máme tu čarodejníkov a čarodejnice, vojačikov nie síce cínových, zato oživenia schopných, uspôsobených bojovať a loviť napríklad krysy, pár mýtických bytostí ako napr. plamenného fénixa či baziliška, svetové veľmoci a blížiaci sa globálny vojnový konflikt.

Ak budú aj ďalšie časti, prečítam a zhodnotím. Zatiaľ ma to príliš nepresvedčilo. Inak štandardný Swanwickov text celkovo priemernej úrovne.

kniha: Setkání s Rámou - Clarke, Arthur C.
Dilvermoon | ***** | před 51 dny

Poprvé jsem Rámu četl, když mi bylo ještě -náct a pamatuji si, že jsem si velmi obtížně představoval popsané prostředí a různé fyzikální jevy. Po těch letech už dokážu plně docenit tuto velmi atraktivní science fiction, která se i přes exotičnost zkoumaného objektu drží velmi toho science a jen na úplném konci to trochu sklouzne do speculative. Vedle zevrubného (tedy dle možností daných vynuceným spěchem) průzkumu Rámy nechybí ani určitý konflikt mezi planetami Sluneční soustavy a na odlehčení je tu třeba více manželek kapitána Nortona a poněkud prekérní společná komunikace s nimi. Zkrátka takto si představuji skutečnou science fiction, která dává smysl a drží se pravidel. A nenudí.

kniha: Království tvé - Ballard, James Graham
jirikk | *** | před 51 dny

Konzumní způsob života jako živná půda agrese a fašismu, jedno z nosných témat Ballardovy autorské kariéry. Věnuje se mu i v samotném závěru své tvůrčí dráhy, od prvních stran se však nedokáže ubránit až přílišné tezovitosti a postupně dokonce začne nudit. Tento snad až těžkopádně doslovný román mě zkrátka nedokázal příliš přesvědčit a představuje spíše slabší tečku jinak skvělého díla.

kniha: Umělí lidé na Marsu - Burroughs, Edgar Rice
louza | **** | před 51 dny

Na to, že je kniha fakticky posledním románem z cyklu Johna Cartera, protože zbývající dvě knihy tvoří už „jen“ povídky, jde o překvapivě svižný, byť klasicky stavěný příběh. Autor opouští Johna Cartera, který je sice hybnou silou za výpravou pro nalezení lékaře princezny Dejah Toris, ale vyprávěn je z pohledu jeho pobočníka Vor Daje, kterému Burroughs propůjčuje šikovným trikem nadlidské schopnosti. Celý příběh okolo uměle produkovaných lidí je dobře vymyšlen a řemeslně odvyprávěn. Vyprávění má spád a netrpí zbytečnými zkratkami, nebo výplňovou vatou. Po více než dvou desetiletích od vydání první knihy dokázal (narozdíl třeba od Tarzana) autor přijít s románem, který je v souladu se slavnými kořeny série.

kniha: Ohně Azerothu - Cherryh, Carolyn Janice
yerry | **** | před 52 dny

Brána ústiaca do Azerothu vypľuje všetko to, čo do inej brány z minulého zväzku v zanikajúcom Šihuane vošlo. A nie je toho málo. Davy zúfalcov, hordy hrdlorezov prahnúcich po vraždení, ľudí, polovičných aj čistokrvných Ghálov. Azeroth je zem, kde ľudia a zbytky Ghálskej civilizácie nažívajú v 1.500 ročnom mieri a navzájom sa tolerujú. Dalo by sa povedať: je to takmer raj. …až doteraz. Tu sa ocitá aj Morgain spoločne s Vanyom. Tu opäť musia zapečatiť bránu, ktorá má tentoraz tvar ohňov.

Príbeh je to znovu pútavý. Autorkin umiernený feminizmus tentoraz ustupuje do úzadia, keďže väčšina knihy je o Vanyových strastiach po jeho zajatí svojimi nepriateľmi z minulých zväzkov. Dôjde samozrejme aj na Morgain, ale až v poslednej štvrtine knihy. Autorka tu tentoraz opäť niečo prezradí z jej minulosti a podá to tak, že dvakrát múdry z toho nebudeš. Tentoraz sa text nesie v klasickom fantasy duchu, svojou stavbou aj dejom, s prvkami science fantasy, ktoré nie sú okrem začiatku a konca veľmi výrazné. Knižka aj napriek svojmu veku zostáva stále veľmi dobrým čítaním…

kniha: HEX - Heuvelt, Thomas Olde
KainIX | ***** | před 52 dny

Městečko Black Spring je prokleté a navíc v něm straší 350 let stará mrtvá čarodějnice Katherine. Obyvatelé města se řídí striktními pravidly a jen tak dokáží s čarodějnicí, která putuje městem dle přesně daného harmonogramu, žít v jakémsi příměří. Všichni vědí, že porušení těch pravidel by vedlo k jejich zkáze. Stejně se ale najde skupina mladíků, kteří si z čarodějnice nejprvě dělají legraci a tak trochu zkoušejí, co jim projde. Ono se to ale samozřejmě zvrtne a Black Spring už nikdy nebude jako dřív.

Říkáte si, že taková věc by se v dnešní době internetu a sociálních sítí nemohla ututlat? Přečtěte si to. Myslím, že vás to přesvědčí o opaku.

Příběh je dobře vymyšlen a pomalu, ale jistě graduje, načež celá druhá kapitola je jedno velké kataklyzma. Příběh a obzvláště jeho druhá půlka je velmi intenzivní a děsivý. Opravdu jsem při čtení zažíval velmi nepříjemné pocity. Milovníkům hororů rozhodně doporučuji.

Jedinou výtku, kterou bych našel jsou některé podivně kostrbaté věty v prvních kapitolách. Každopádně je to zanedbatelná vada na „kráse“.

kniha: Pán věže - Ryan, Anthony
SONP | **1/2 | před 53 dny

Někdy se stane, že ostatními skvěle hodnocená kniha nesedne (podle komentářů ale nejsem sám). A to byl u mne případ Pána věže: postavy mi absolutně nepřirostly k srdci a jejich osud mi byl takřka lhostejný, nenaučil jsem se pořádně geografii a uspořádání světa, válečné scény pro mne byly utrpením a zhruba od poloviny knihy jsem je začal přeskakovat. Upřímně také přiznávám, že jsem byl někde za druhou polovinou knihy rozhodnut ji odložit, nakonec jsem ale ještě autorovi dal šanci. Nemyslím si, že je to špatná kniha a dvouhvězdičkové hodnocení vyjadřuje spíš můj takřka neexistující emocionální zážitek z ní. Ryan psát umí a jistě bych dokázal vyjmenovat části, které mne celkem zaujaly (Lyrnina dobrodružství na severu, Frentis magicky upoutaný k záhadné vražedkyni nebo Revin příběh ještě předtím, než se pro mě trochu nepochopitelně stala požehnanou vojevůdkyní). Epická fantasy už asi prostě není pro mne tím pravým, snad proto, že už těch fantasy světů je příliš mnoho a moje čtenářská paměť už je obsazena Středozemím, Zeměplochou a Westerosem a už se odmítá učit další – a zvláště nikoliv ty, které se mi zdají neoriginální jako ten Ryanův, který opravdu na můj vkus až moc opisuje od G.R.R. Martina – na severu divocí Lonakové místo divokých, na jihu orientální Alpír místo Dorne a na východě otrokářský Volar. Třetí díl tedy ve čtečce mám koupený, ale nevím, nevím… 50%

kniha: Valion - Borkovec, David
trudoš | ** | před 53 dny

Teoreticky je Valion přímé pokračování Arsianu. Prakticky se však očekávané návaznosti dočkáme až na posledních cca třiceti stranách. Ten zbytek můžete brát jako předehru k událostem příštím, rafinované představení jednoho z mnoha fantasy světů, či jako umělecky koncipovanou literární vatu. Faktem zůstává, že pestrá paleta několika generací lidských a elfích osudů nemá s vlastní zápletkou točící se kolem Sirionů takřka nic společného.
Snaha Davida Borkovce popsat vše, co jen popsat lze, hraničí až z obsesí. Často se navíc opakuje v tom, co už jednou řekl, nebo se zbytečně rozepisuje v momentech, kdy lze použít jednu větu. Chybou je i lpění na detailech, které se však zpětně nijak nezhodnotí. Upozornit na flintu, a pak jí nepoužít, je buď nedbalost, nebo záměrná ignorace – ani jedno však u mě není plus. Na autorovu obranu je nutno říci, že se tu stále něco děje, mění se prostředí a zvrat střídá zvrat, jenže kvůli přehnaně natahovanému textu působí výsledek jako plácání se odnikud nikam.

kniha: Behemót - Westerfeld, Scott
IvoHury | ***** | před 53 dny

Druhý díl výborný. Dokonce se v něm neobjevovaly takové ty nepříliš vhodné formulace a slovesné tvary, jaké jsem kritizoval v díle prvním, kde se zdálo, že kniha vůbec neprošla redakcí. Musím ale říci, že autor nemá pro tento typ literatury zrovna dobře rozvinuté schopnosti popsat to či ono. Nebýt bohaté ilustrované přílohy, tak bych si polovinu věcí vůbec nedokázal představit. Válečné stroje, golemy, ani darwinovské příšerky. Nicméně – ilustrace o vyřešily :)

povídka: Interdikt - Pecinovský, Josef
vyšla v: XB-1 2014/08
Pista | **1/2 | před 53 dny

Co mi to jen… aha… Na věky věků.

kniha: Odveta - Charbonneau, Joelle
Lokina | **** | před 54 dny

Musím uznat, že mě to trošičku zklamalo. První díl se mi velmi líbil i z druhého pokračování jsem měla kladné pocity. Ale tento závěrečný díl pro mě byl místy nudný, opakovaly se některé pasáže, kdy u nich jsem si říkala „ano, Cio, to už jsi říkala asi po třetí, tak už něco ale dělej!“. I ten konec byl takový nedotažený, nedomyšlený. Klidně bych pár stránek ještě strávila. Mě by i nevadilo, kdyby některé scény byly popisovány jinými postavami, než jenom Ciou, určitě by to bylo více zajímavější a záživnější. Za mě to nebyla žádná velká pecka, ale i tak to bylo čtivé s přiměřenou dávkou akce, napětí. Celou sérii hodnotím jako zdařilou, leč nedá se to srovnat s Hunger Games, to je o nějaký level výše. Ale kdo má na tuto sérii zálusk, s klidným s vědomím se do ní můžete pustit :-)

kniha: Právo nálezce - King, Stephen
Madam Brbla | **** | před 54 dny

Kingovy knihy kupuji automaticky, předem o nich nezjišťuji nic, proto jsem měla štěstí zůstat nenakopnuta do ohanbí užvaněnou anotací (ovšem četla jsem i horší, mnohem podrobnější). Mohla jsem si tedy s napětím užívat dvě linie vyprávění: v jedné jsem ve společnosti psychopata se zálibou v literatuře navštívila sedmdesátá léta, ve druhé jsem sledovala aktuálnější problémy puberťáka Petera, jak našel způsob k záchraně své rodiny… nebo k její zhoubě? Detektiv ve výslužbě Hodges a jeho parta se poprvé dostanou ke slovu až ve druhé třetině románu a jakkoliv souhlasím s trudošem, že by se bez nich děj mohl docela obejít, nevadili mi. Vlastně jsem se na setkání se starým ex-poldou a jeho trhlou zaměstnankyní/par­ťačkou/kamarád­kou Holly celkem těšila. „Právo nálezce“ je drsné, obsahuje pár skutečně nepříjemných scén, ale mohlo by být i brutálnější (a působivější), autor je bohužel měkkýš a snaží se své čtenáře nerozrušit příliš. V závěru však zanechal háček do dalšího dílu série a zřejmě mu nedokážu odolávat dlouho. Abych to shrnula: King nabídl standardní porci napětí, okořeněnou několika dobrými úvahami o literatuře, ničím výrazněji nepřekvapil, leč rozhodně tuto věrnou čtenářku nezklamal. 75%

povídka: Strappado - Barron, Laird
vyšla v: Okultace
KeB | *1/2 | před 54 dny

Slabé, nudné, ohrané, homosexuální orientace hlavní postavy samoúčelná, motiv dveří a výběru podivný a konec vysloveně divný.

povídka: Co peklo schvátí - Barron, Laird
vyšla v: Okultace
KeB | *** | před 54 dny

Já se na něj prostě nenaladím. A ano postavy a jejich motivace je prostě divná.

povídka: Mysterium Tremendum - Barron, Laird
vyšla v: Okultace
KeB | **** | před 54 dny

Souhlas s Borgem zatím asi nejlepší kus, který má navíc i skutečně HPL design.

kniha: Případ zmrzlých srdcí - Kennedy, Emma
trudoš | *** | před 55 dny

Fajn čtení, ale vysloveně určené dětem. Přestože Emma Kennedyová nešetří ztřeštěnými nápady a absurdními postavami, drobně selhává po stránce dějové. Tedy z pohledu dospělého, v rámci literatury pro mládež je to pravděpodobně právě tak akorát – nenáročné, potrefené, humorné, svižné. Jen zamrzí nepříliš rozsáhlý počet ilustrací, protože ty, co tu jsou, parádně příběh doplňují. Sylvain Marc jednoduše umí a knihu si člověk zamiluje už jen pro jeho práci.
Ale zpět k příběhu. Zápletka, jak už jsem naznačil, nepřekvapí a jste-li detektiv amatér, možná i trochu urazí, protože počítá s věkem maximálně devět let. Co naopak potěší, je autorčina fantazie, která román posouvá do úplně jiného žánru. Zároveň oceňuji, že se vyprávění nese v černohumorném odlehčení alá Snicketova Řada nešťastných příhod, takže se tu „vraždí“ na potkání. Decentně, žádný Simpsonovský čarodějnický speciál, ale pořád hojně. Členky spolku morálně uvědomělých a realitou neposkvrněných snad odpustí. Už jen pro tu legraci.

1234567891011poslední (612)24441 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu