RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1234567891011poslední (587)23444 příspěvků celkem
kniha: Město mrtvých II. - Žamboch, Miroslav
Malaga | **** | před 44 dny

Zatímco díl 37 byl pouhý vlažný úvod, 38 už je plnokrevné dobrodružství na řece. Očekávejte typický žambochovský styl mlčenlivých (ultra)tvrďáků, naturalistické akce a technologické fascinace střeleckou technikou. Dařilo se i stupňovat intenzitu vyprávění, kdy závěrečné pasáže mi svou bezvýchodnou situací „hrstka proti všem“ trochu připomínali Sedm statečných. Co bych naopak vytkl, je jak málo odpovědí díl poskytl (vágně pouze CO, na KDO, PROČ atd. je třeba dále čekat, nemluvě o letmých náznacích globálnější zápletky s temnými bohy…). Snad další díl odkryje více karty, S Městem mrtvých II jsem ovšem spokojený. 80%

PS. Ani po druhém dílu mi není jasné titulní „Město mrtvých“. Tady se jedno takové vyskytuje, ale hraje pouze epizodní roličku.

kniha: Oneiros - Heitz, Markus
MacLinks | ***** | před 44 dny

Vlastne ani nevim jak sem se k tehle knizce dostal, protoze posledni dobou uz ctu jen sci fi a semtam nejaky fantasy, ale sem rad ze jsem si tuhle knizku precetl.Predne sem si knizku koupil jako horor,nicmene podle meho, ma blize spise k Thrilleru s prvky fantasy.Kdyz nad tim tak premyslim dejove i nametem mi to pripomina serial akta x se vsim co ktomu patri …tedy tajemstvi(anomalie nekterych lidi) vysetrovani ,konspirace ,tajne spolky … :).

Zapletka a samotne mysterium je celkem originalni a v dnesni dobe plne sexy upíru a vlkodlaku bez tricka pusobí velmi simpaticky.Jde videt, spisovatel chtel zkusit neco noveho a myslim ze se mu to i povedlo.CO taky na nekterych knizkach typu mystery/Thriller moc nemusim je spisovatelovo sysleni a postupne davkovani vetsinou JEDNOHO tajemstvi pres celou knizku a potom jeste ono slavne HEUREKA hrdiny kdy on vi o co jde ,ale vam to nerekne :) Tady pred vami spisovatel v podstate vylozi karty na stul v podstate hned na zacatku.Vy uz pak jen sledujete hlavniho hrdinu snaziciho se zlomit svou kledbu, aby mohl spat po boku sve milovane. Samozrejme sledujete i jeho podruzne patrani po vysoce nebezpecne osobe, ohrozujici bezpocet nevinnych lidskych zivotu(to nemuze chybet).

Jde o pomerne komorni dej, zadne zvrhlosti necekejte, mrtvi tady funguji spise jako statistika.Cely pribeh je rozlozen do nekolika dejovych linii, videno z ruznych postav.Dej jde chronologicky za sebou, takze se to dobre cte a nemel sem zmatky v tom kde sem a u koho sem.Jako se mi stava jinde.Hodne zajimave bylo nahlednuti do prace thanatologa.Taky se mi libilo jak zapracoval pohadky bratri Grimmu do sveho deje .
Dej je krasne uzavren ve vsech dejovych linii a ve vsech postavach (i kdyz konec byl na muj vkus trochu klise ale nemuze byt vsechno dokonale ).

Zaverem krom par malickosti tomu neni co vytknout,pokud se vam libila akta x bude se Vam libit(myslim) i tohle.Hlavne je to v dnesni dobe trochu o necem jinem a myslim ze originalita je dnes hodne nedostatkove zbozi.

Za me 100%

kniha: Příslib krve - McClellan, Brian
Sirius | ***** | před 45 dny

porušil jsem svoje předsevzetí nerozečítat fantasy série. A nelituju. Příslib krve jsou naprostá pecka – žádná fantasy mě už tak dlouho nefascinovala. Jsou tu hrdinové, se kterýma se člověk může ztotožnit, je tu svět, kde se autor inspiroval (tuším) francouzskou revolucí, takže žádní elfové, trpaslíci atd, ale spousta mušket, pistolí, střelnýho prachu. Nějaký intriky. Brian McClellan se sice nemazlí s větami jako Abercrombie nebo Martin (dokonce není tak cynický), ale rozhodně mě během v tomhle 500 stránkovým kolosu nenudil ani jednou.

Lidské emoce ovlivňující počasí aneb když umírá člověk – hasne hvězda. Lehce nadprůměrná povídka, kde se zase docela dost žvaní, ale aspoň k věci a duchaplně.

Psycholožka má restartovat kariéru mladého nadějného fyzika, který náhle ztratil zájem o fyziku. Průměrná povídka, ničím mě nezaujala.

Procházka po Plutu, která díky pitomosti obou hlavních hrdinů málem skončí tragicky. Příliš mnoho řečí a málo děje. Spíš podprůměr.

Cesta do minulosti kvůli ztrátě technického zařízení, které ve středověku provádělo vědecké pozorování. Velmi podařená časovka, kterou jsem znal i z komiksové podoby, která vyšla v jednom fanzinu. Jedna z nejlepších povídek antologie Princip nepravděpodob­nosti.

povídka: Noční strach - Sheckley, Robert
vyšla v: Bláznivý vesmír; Dotek zla
Nelson | **1/2 | před 45 dny

Povídka o noční můře, která se stále opakuje. Nijak zvláštní povídka, která mě moc nezaujala.

Povedená duchařina, která umí vyvolat mrazení v zádech, ovšem horší je to s nepříliš propracovanou zápletkou. Ta je sice plná tajemných náznaků a děsivých zvratů, ale logika chvílemi dost pokulhává a rozdělení do dvou linií navíc nesmyslně tříští pečlivě budovanou atmosféru napětí. Nemluvě o tom, že Yrsa Sigurdardóttir tak dlouho kombinuje souvislosti, až jí unikne zvláštnost, že celou pochmurnou historii si dá bez problémů dohromady člověk zvenčí a naopak přímí aktéři pro všechnu tu vystrašenost hrají jen teatrálně nechápající.
Jinak ale autorka pracuje se sympaticky jednoduchým motivem strašidelného domu, což je výrazné plus. A ač příliš nemusím bezduché zlo, mlátící bezhlavě nalevo napravo čistě proto, aby ublížilo každému, kdo se připlete do cesty, je to prohřešek vpravdě irelevantní. Celek tak připomíná béčkový horor, který sice není přímo teenagerskou vyvražďovačkou, ale to jen z toho důvodu, že chybí teenageři. Bafačka slušná, ale ničím dalším si mě román vlastně nezískal.

kniha: Leviatan se probouzí - Corey, James S. A.
Shelagh | ***1/2 | před 46 dny

Po tak vysokém hodnocení byla kniha pro mě trochu zklamáním. Příliš předvídatelných zvratů, ne vždy uvěřitelné motivace jednání a tak nějak všechno už jako bych už někde četla. Nicméně je to stále nadprůměrné čtení, kniha se mi nechtěla moc odkládat a vydržela jsem u ní dlouho do noci.

Nato, že je to kompletně smyšlené, to překvapivě působí velice realisticky. Jako doprovodná knížka k hlavní sérii funguje velice dobře a rozsahem stránek nemá prostor k vymýšlení zbytečných detailů, který by ve výsledku nudily.

povídka: Jak rostou stromy - Hamilton, Peter F.
vyšla v: Budoucnosti
yerry | ** | před 46 dny

Detektívka v štýle Agathy Christie pod hard science fiction kapotou z alternatívnej reality, kde hlavné slovo majú dlhoveké rímske rodiny a kde vývoj predstíha našu realitu. Detektív tu rieši vraždu dvesto rokov, zatiaľ čo vedecký vývoj a expanzia ľudstva stúpa raketovou rýchlosťou…

Poviedka, zvolený štýl a koncept mi veľmi nesadli. Poviedku o dĺžke novely som však napriek nude dočítal až do konca. Bolo to skrátka akési suché…

povídka: Prach reality - Baxter, Stephen Michael
vyšla v: Budoucnosti
yerry | **** | před 47 dny

Poviedka zo sveta Xeelee nenudila. Je to síce vyložene hard science fiction ale tentokrát písaná dosť pútavo. Dej poviedky sa odohráva vo veľmi vzdialenej budúcnosti, kedy už ľudia nepoznajú ani svoju históriu, vďaka vykoreneniu o ktoré sa snažili Quaxovia, ktorí ich donedávna ovládali a voči ktorým sa vzbúrili. Históriu a vedecké poznatky ovládajú len faraóni, čo sú dlhovekí ľudskí kolaboranti. Ľudia opätovne hľadajú svoju ľudskosť a faraóni utekajú do prachu reality, čo je vesmír, kde fyzikálne zákony fungujú trochu inak. Tomuto však chce z určitých príčin zabrániť vesmírna loď Xeelee, ktorá sa objaví vždy vtedy, keď tok vesmírnych udalostí môže byť niečím ohrozený…

Baxtera veľmi nemusím, ale túto poviedku som si vychutnal…

kniha: Bez šance - Shusterman, Neal
Phoenix | *** | před 48 dny

Celková myšlenka knihy mě poměrně zaujala, protože nabízí spoustu prostoru na přemýšlení, ale její samostatné zpracování už tolik ne. Jako zarytý scifista jsem zvyklá u příběhu přemýšlet, zda vše do sebe zapadá a dává smysl, a zde bylo na můj vkus příliš mnoho nelogičností a často se příběh dostával do situací opravdu těžko představitelných, že by mohly být skutečné. Vrchol knihy představuje scéna, kdy konečně autor popíše vlastní průběh rozřezávání, který ve výsledku zas tak šokují stejně není. Prostě jen systematický, jako celý děj knihy, který se posouvá dopředu prvoplánovitě a bez žádných zásadnějších a nečekaných zvratů. Příjemně překvapila náboženská linka, která krásně nastiňuje nesmyslnost (slepé) víry a poměrně přímo kritizuje tuto instituci jako celek. Náboženstvím se dá vlastně vysvětlit a především omluvit úplně všechno. My nic, to bůh…

Ako nechápem tuto knihu! Ku koncu to už ide do mvp. Prvé dve časti knihy fajn, ale ten tretí príbeh je hmmm nekonzistentný. Nechápem celkom pointe. Na mňa je tam príliš veľa zmätku, zbytočných postáv, ktoré sa len tak mihnú a sú asi len na efekt (alebo treba mať zmáknutu históriu aby to dalo čosi viac, ale aj tak mi to príde zbytočné), a nejako chýbala zápletka! V poriadku dej má spád, aj sa hýbu veci, ale kde je nejaký podstatný príbeh, pointa alebo aspoň jednoliatosť príbehu? Ja ho nevidím? Príbeh mi prišiel nepodstatný, banálny, udalosti v ňom zanedbateľné. Je to asi zapríčinené tým, že pointa (o čo ide) je skrytá, tak že som celý čas vlastne nevedel k čomu sa autori chceli dopracovať. Celé je to zamlžené v politike, alebo v skutočne zlej či skôr chybnej forme, alebo žeby v preklade? Chýbal mi tiež motivácia postáv, a veľa veľa dalšieho. Knihu som začal čítať lebo som sa chcel zoznámiť bližšie zo steampunkom, no táto knižka mi prišla omnoho viac ako alterhistory. Z mojej strany sklamanie, možno pre niekoho kto tu knihu pochopí to bude skvelé, pre mňa slabé!

kniha: Epos o panáčkovi - Beznoska, Jaroslav
Vlask | ***1/2 | před 48 dny

Tváří se to jako akční scifi, ale jsou zde silné prvky urban fantasy. Atmosféra je skvělá, má to netradičně řazené kapitoly a pohled na děj od dvou účastníků konfliktu. Nechybí nevybíravé násilí, bez ohledu na okolí, ale občas se mění málem ve snové stavy přípomínající vliv drog. Bohužel také nejsou vysvětlené některé divné nadpřirozené prvky (čtení myšlenek skrze pohled do očí, bejvalka v podobě vraždícího ducha, město co nejde opustit), takže pokud se to celé neodehrává ve virtuální realitě, tak to z knihy dělá spíše fantasy.

povídka: Běžkyně - Sargent, Pamela
vyšla v: Přátelé Nadace
Phoenix | **** | před 48 dny

Navázat na Asimovovy „ocelovky“ je moc hezké, ale už předem je to tak trochu předurčené k neúspěchu. Ono překonat původního autora nemá význam se ani snažit. Přesto povídka je poměrně příjemné připomenutí Asomovovy představy budoucí Země. Tak trochu nostalgie proložená příběhem, který nenadchne ani neurazí.

povídka: Asenionovo řešení - Silverberg, Robert
vyšla v: Přátelé Nadace
Phoenix | *** | před 48 dny

Povídka je většinu času taková nijaká. Tak trochu mi připadá zbytečné míchat mezi sebe pěstování kytek a fyzikální problém. Nicméně, konec vše zachraňuje a poměrně hezky vysvětluje vznik vesmíru, přičemž jemně naznačuje myšlenku, že vesmír byl, je a bude…znovu.

kniha: Město permutací - Egan, Greg
Skabandari | ***** | před 48 dny

Ze začátku mě to moc nenadchlo, přišlo mi, že tahle myšlenka se v nějaké formě objevila i v jiných jeho knihách, ale čím dál sem čet, tím to bylo lepší. Všechny postavy zde mají své místo a všechny dějové linky zajímavý konec. Tenhle autor mi prostě mimořádně sedí a prozatím jsem z oblasti SF nic lepšího nečetl.

povídka: Anjeli medzi nami - Pavelková, Alexandra
vyšla v: Krutohlav 1999; Medzi nami
gan112 | **** | před 49 dny

Zvláštna poviedka. Hlavný hrdina ma 17 rokov a nieje skinhead (asi staršia poviedka:), ale dobrák kulturista. Nájde v dome schovaného poraneného anjela ženského pohlavi, aaa stane sa z neho, síce čudne ale firestarter. Ale páčilo sa mi to. Hlavne ten nápad z firestarterom.

kniha: Silo - Howey, Hugh
Madam Brbla | **** | před 49 dny

Osobně mám ráda příběhy, ve kterých izolovaná banda lidí přežívá podle daných podmínek – ať už jde o generační vesmírné lodě, kolonie na vzdálených planetách, nebo třeba obrovský válec pod zpustošenou zemí. Baví mě sledovat, jak by se mohla vyvinout kultura, změnit chování, jak hrdinové postupně odhalují pravdu o světě kolem sebe, kladou otázky, nalézají odpovědi a při té příležitosti absolvují různá napínavá dobrodružství. V románu „Silo“ jsem přesně takový fascinující příběh dostala, temný, plný tajemství a převážně sympatických postav, s nimiž se autor vůbec nemazlí. Jistě, celá ta vize sila (jeho funkčnost a soběstačnost) je zpochybnitelná, nic to však nemění na faktu, že jsem si četbu užívala, vlastně chvílemi vyloženě prožívala. Za sebe můžu dojmy vyhodnotit jako vysoce nadprůměrné, množství zodpovězených otázek na první díl trilogie považuji za dostatečné a jsem zvědavá, kolik světla na silo vrhnou další díly. Zdejší hodnocení 84% je imho odpovídající.

kniha: Ocelové žezlo - Červenák, Juraj
trudoš | ***1/2 | před 49 dny

Ocelové žezlo svérázně zpracovává bohatýrské byliny s ústřední figurou Iljou Muromcem. Dějově nekomplikovaná fantasy plná bojů a statečných skutků. Jenže jak jsem se na knihu léta těšil, nakonec jsem byl drobně zklamán. Po historické stránce je bezvadná, ale to zrovna nebylo to, co jsem od ní chtěl. Hrdinové jsou si příliš podobní, děj předvídatelný a záporáci klišovití. Navíc díky neustálým intrikám jsem se často ztrácel v tom, o co komu vlastně jde. Zároveň mi chyběla postava, o kterou bych se skutečně bál – u Muromce brzo pochopíte, že zvládne všechno, u Svjatoslava díky historickým znalostem víte, kam až Juraj Červenák pravděpodobně zajde, a v silácké skvadře jsou všichni natolik srovnatelní, že aby mě smrt některého z nich ranila, museli by zemřít všichni.
První část Bohatýrské trilogie se mi tak umístila mezi průměrnou heroic fantasy se vším, co k tomu patří. Nic nijak výrazně objevné, jen skutečně dobře napsané a odehrané v zajímavých kulisách. Uvidíme, co přinesou další díly.

povídka: Tři slepé myšky - Kuttner, Henry
vyšla v: Více než lidé
quinnet | ***1/2 | před 50 dny

Druhý príbeh o telepatických Lysákoch. Je zrejmé, že poniektorí telepati by radi zatočili s bežným obyvateľstvom našej planéty. A preto musia byť ostatní pacifistickí Lysáci v strehu a takýchto jedincov sa zbaviť. Inak im ako rase hrozí zánik. V prípade jednotlivcov to až taký problém nie je, horšie je to v prípade organizovanej skupiny. Poviedka trochu trpí slabším spádom, spôsobený prílišnou opisnosťou. Koniec je akčnejšieho rázu a súboje telepatov sú dostatočne zaujímavé.

povídka: Sepultura - Evangelisti, Valerio
vyšla v: Ikarie 2004/03; Síň slávy evropské SF
quinnet | **** | před 50 dny

Pri čítaní som mal pocit, že mi je dej nejaký povedomý. A naozaj, poviedku som čítal prvýkrát cca pred 10 rokmi. Pravdepodobne sa mi dostatočne vryla do pamäte. Reálie príbehu sú tak trochu podobné k Bacigalupiho poviedkam, preľudnená Brazília plná chudoby, zločinu a skorumpovaných politikov, kde neexistuje žiadna spravedlnosť. Preventívne zabíjanie detí, z ktorých by sa aj tak stali zločinci, je nepríjemne mrazivé. Toto všetko je ale len kulisa k originálnemu nápadu, ako „spríjemniť“ odsúdeným pobyt v žalári zvanom Sepultura. Poviedka nenudí ani na chvíľu.

kniha: Harry Potter a prokleté dítě - kolektiv autorů
cagekh | **1/2 | před 50 dny
  • spoilery, pokud jste nečetli, nečtěte *

Doufám, že to u nás nebudou nikdy hrát. Asi bych se neudržel až bude Harry vzlykat při vraždě svých rodičů. Nelogičnosti se zoufale vrší – taky Vás napadlo, proč si Voldemort obraceč času už dávno nesehnal? Jak se dostal nápis na dečku? (Ano, vím jak by to bylo možné, jen se to tam nějak nehodí.) Kopulující Voldemort? A samozřejmě jeho dcera v Azkabanu mezi svými Mozkomory? Uvítám další postřehy do diskuze.

Keďže som na tento román od RAH čítal samé chvály, bol som naň zvedavý. Trochu som mal obavy z toho, keďže patrí do autorovho neskorého obdobia, či nebude tak ukecaný ako napr. Nebudu se bát ničeho zlého . Moje obavy sa naplnili v plnej miere…

Samotný koncept románu sa mi zdal byť, mierne povedané, nesúrodý a roztrieštený. Akoby autor začal písať o niečom v čom nemal tak úplne jasno a v polovici knihy prešiel zrazu na inú tému. Román začína ako akčná sci-fi, aby v polovici zrazu prešiel do časového galimatiášu v ktorom som sa už dosť strácal a zakončenie bolo rýchle, na autora dosť netradičné, akoby si splnil stránkovú kvótu a musel to narýchlo uťať. Text mohol byť kľudne kratší aj o dve tretiny, nebyť tých chlapských do hrudi sa bijúcich dlhých monológov o sexe, dialógov so ženami, ktoré boli automaticky grogy z hlavného hrdinu, potľapkávania po zadočkoch a opisoch ženských hrudníkov. Skrátka, starého pána už asi viac bavili iné témy.

Aby som to len nehanil. V románe sa nájde aj pár zaujímavých vedeckých konceptov. Najviac ma však zaujali tie rôzne citáty na začiatku kapitol, od Mao Ce Tunga, cez rôznych potentátov až po Hitlera.

Suma sumárum: na skoršie autorove diela to nemá, spústa kecov a sny starého pána o mladých dievčatách. Na porno a červenú knižnicu náladu nemám a sci-fi tohoto typu neholdujem… Podpriemer…

kniha: V řetězech - Nowak, Jenny
MirabelkaP | *** | před 50 dny

Završující nebo spíše ságu otevírající román mě trošku zklamal. Možná to bylo mojí natěšeností na další příběh :-) Dlouho jsem se nemohla začíst a jednotlivé příběhy mi přišly hodně osekané. Největší radost mi udělal samozřejmě závěr věnující se Belovi, který me vrátil mezi mé staré známé. Nicméně chápu autorčin záměr vše ‚uzavřít‘ a spojit ságu s Jinou rasou, ikdyž část o Attilovi by určitě vydala na vlastní ságu :-)

kniha: Rychlejší než oko - Bradbury, Ray
Lucc | **** | před 51 dny

Na jednu stranu je úžasné, že matador Ray v takovém věku stále psal a že mu to stále hodně šlo, na stranu druhou hodně prací bylo jen lehce nadprůměrných a vyložených pecek mezi povídkami bylo pomálu. Ray je také jiný než dřív. Jedním z nových prvků jsou přepjaté hovory. Dalším je recyklace témat. Posledním je jakási vyčpělost. Máloco uzemní, Ray spíše pluje po povrchu nebo nabízí snadno uchopitelná témata. Ale rozhodně není na škodu sbírku přečíst a ty, kteří Místra ještě neznají, by v ní mohl okouzlit. Srovnání s reprezentativním výběrem, jako je Kaleidoskop, však Rychlejší než oko nesnese.

kniha: Nadace na hranicích - Asimov, Isaac
Dilvermoon | ****1/2 | před 51 dny

Druhou Nadaci a Na hranicích Nadace dělí, pokud jde o rok vydání, celých 30 let. A je to znát. O něco věrohodnější science (aby taky ne, vesmír už nebyl terra incognita) a propracovanější fiction. I po literární stránce se Asimov posunul. Sice se jako obvykle nedá příliš hovořit o nějak moc vymakaných postavách (i když je tu jasné zlepšení), ale to snad nikdo od Asimova příliš neočekává.

Dojde k další překvapivé krizi s velmi nečekaným iniciátorem, což všechny mocnosti dovede do finále, které je možná trochu na hraně, ale proč ne. Logiku to má. Určitě nemohu říci, že by se mi tento díl četl hůře než původní trilogie. Kniha navíc trochu ztloustla, což je ku prospěchu věci. Vatu jsem nezaznamenal, vše je důležité. U mě stále dobré. I po tom skoro čtvrtstoletí od prvního čtení. Tentokrát zdolávám nové jednotné vydání a je to radost.

povídka: Stará cesta - Bradbury, Ray
vyšla v: Rychlejší než oko
Lucc | ****1/2 | před 51 dny

Konec ve správném duchu, jaký Ray umí. Dvě hrstě melancholie, špetka technoskepticismu, půl unce lidumilství, ovšem okořeněné dochutí, která hořkne na patře a kroutí ústa – realistický pohled na člověka včetně jeho malosti a pokrytectví. Na takovýto výlet zavede Stará cesta, odbočka z dálnice, vedoucí mezi poli a pahorky k lesům a vysokým stromům, jednu rodinu. A vás vezme s sebou.*****Nej­spíše tématem – rodina na výletě – mi povídka připomněla jinou Rayovu práci Prázdniny.

povídka: Poslední pomazání - Bradbury, Ray
vyšla v: Rychlejší než oko
Lucc | **** | před 51 dny

Ke konci knihy Ray tlačí na pilu kvality, a ta se zakusuje hloub do čtenáře. Kam byste cestovali v čase, kdybyste byli milci literatury a zároveň altruisté? Inu, přece udělit poslední pomazání. Myšlenka dobrá provedení slušné, snad jen ty přeexponované dialogy hlavně na začátku povídky mne už štvaly.

kniha: Zpěv drozda - Tevis, Walter S.
Methat | ***** | před 51 dny

Táto kniha vo mne zanechala oveľa hlbší dojem než Bradburyho 451 stupňov Fahrenheita. Aj keď v oboch knihách figurujú knihy, pán Tevis lepšie a konkrétnejšie opísal ponurý svet, v ktorom žijú ľudia v samote a introvercii, svetu vládnu roboti a ľudstvo pomaly vymiera a pácha verejné a skupinové samovraždy. Aj vo všetkej tejto depresii a drogami nasiaknutej atmosfére zostáva kniha neuveriteľne ľudská s množstvami krásnych momentov, ktoré čitateľovi vnesú do duše a srdca hrejivé pocity.

Z postáv sa mi najviac páčila kočka Biff

Už od začiatku a počas celej knihy som nad príbehom a svetom budúcnosti premýšľal, dumal na tým, či sa aj my nerútime do podobného osudu. Čo sa stane, keď prestanú vychádzať knihy a zostanú nám len elektronické čítačky? Ľudia celkovo málo čítajú, nenájdu si čas v tejto rýchlej dobe na knihu, väčšinou sú konzumentami „telestien“, pri ktorých nemusia zapojiť mozog. Už dnes sa ľudia snažia vyvinúť „múdru“ umelú inteligenciu a vyrábajú sa prví androidi. Tuhne mi krv v žilách, keď si predstavím, že by sa mal uskutočniť za dve sto rokov scenár ako v knihe. No ja tu už našťastie nebudem.

„Z lesa sem zazníva jenom zpěv drozda“…

Do konečné části zažívacího traktu. Zvolání. Tuhle akci automatického tlumočníka už nikdy nic nepřekoná.

povídka: Kočkování - Kazda, Alexandr
vyšla v: Terra Nullius
SONP | *** | před 51 dny

Krátká hříčka na téma propojení mozků člověka a kočky. Nebyv kočkomilem, úplně mě to nezasáhlo… 60%

povídka: Slepá spravedlnost - Francová, Karolina
vyšla v: Terra Nullius
SONP | **** | před 51 dny

Pravda je, že toto téma (lidskost kopií/klonů/an­droidů) jsem četl a viděl už nesčetněkrát. Ale na druhou stranu je vždy zajímavé, jak se s tím ten který autor popere. Autorka vzhledem ke své profesi zvolila právnický přístup, který je mi blízký a tak jsem byl spokojen. I když tam té právničiny mohlo být více, třeba jako v Sawyerově Mindscanu. 80%

kniha: Démon z East Endu - Slováková, Petra
trudoš | **1/2 | před 51 dny

Přes nádhernou grafickou podobu románu mě příliš neoslovila jeho přeexponovaná stylistika. Nesmyslné vykřičníky, statické postavy, divadelní dialogy či absence gradace, to všechno vypovídá spíš o autorském nadšení, než o řemeslné dřině. Což u čtyřsetstránkové pseudodetektivky právě nepotěší. Bohužel tu nefunguje ani vztah mezi ústřední dvojicí sourozenců, kteří se k sobě chovají, jako kdyby se potkali včera. Přijde mi, že si Petra Slováková víc dala záležet na popisech atmosférických scenérií, které vymalovává do nejmenších detailů, než aby se soustředila na logiku jednání postav a dějových zvratů, které tak zákonitě pokulhávají. Steampunk je rozhodně fajn a nehraje roli, jestli je přitom trochu do červena, ale když nefunguje zápletka, postrádá na významu, jakého je kniha žánrového vyznání. A vzletné vyjadřování to nijak nezachrání, o to spíš, když pochází z úst žebráka, stejně jako vojáka, okultisty, továrníka nebo alchymisty. Jakoby všichni navštěvovali stejnou rétorickou přípravku.

Rok 2014 musel být hodně chudý na antologie, jinak si nedovedu vysvětlit jak tenhle megašpalek mohl vyhrát jakoukoliv cenu…Je to navíc plné nežánrových povídek (duchařiny, historické, mysteriozní) a všechny bez vyjímky jsou buď jen nudné, nebo úplně tragické. Ani žánrové kusy na tom nejsou nejlépe. Dobré jsou jen dvě (Bomba a Lži mojí matky), zbytek je jen průměrný. Takže ani po osekání na 1/3 odstraněním nežánrovných kusů by z toho neudělalo dobrou antologii, ale jen podprůměrnou.

kniha: Tváře budoucnosti - Němec, Tomáš
trudoš | ***1/2 | před 54 dny

Jedenáct povídek „mladé generace“ českých autorů, které člověk pozná především ze stránek časopisů Ikarie a Pevnost. A jak už název naznačuje, podíváme se, co pro nás chystají dny příští.
Největším překvapením pro mě bylo jméno Michala Špačka, jehož Viktor Papa skvěle kombinuje military SF se zákonitostmi tržního hospodářství. Příjemně pak potěšil Jakub Macek, Miroslav Žamboch, Stanislav Ertl ml. i Ondřej S. Nečas, ale jinak se zbytek souboru nese v duchu standardu či lepšího průměru. Příchutí je mnoho, od detektivky a akčních thrillerů se přesouváme k nostalgickým cestám časem, řešíme rozpory vědecké etiky, nebo si užijeme jednu bláznivou apokalypsu. Přestože po stylistické stránce často není co vytknout, s obsahem už to trochu pokulhává. Buď mám moc vysoké nároky, nebo „zlaté časy“ tuzemské fantastické povídky nevyžadují podružnosti jako třebas pointu nebo smysl. Originální světy jsou jedna věc, ovšem když nefunguje základní osnova, imaginace už zachrání jen minimum. Ale jinak fajn.

kniha: Magický prazdroj - Pratchett, Terry
avatar2 | **** | před 54 dny

Klasická Mrakoplašovka. Humorný trip s vážnějším podtextem o ničivé síle v nezkušených či zmanipulovaných rukou. Zábavný párek barbarů, Zavazadlo, mágové, vezír, šáh a jeho harém… parádní jízda.

povídka: Hlína zdarma - Bradbury, Ray
vyšla v: Rychlejší než oko
Lucc | ****1/2 | před 55 dny

Když to bylo poprvé, cítil jsem, že jsem přečetl nejlepší hororovou povídku všech dob. Zamávalo to se mnou jako vlčí morda s pinčem. Druhé čtení po letech bylo rozčarováním. Trojka je magické číslo, které vše napravilo a nahodilo opět vagón na kolej. Už tuto povídku neadoruji, ale jasně vidím její kvality. Nejsilnější je beze sporu vyprávění hrobníka. Těžkotonážní příběh v příběhu, který se mnou na jedné a půl stránce dokáže tak mocně pohnout, jako to umí právě jen práce nesmrtelného, ač zesnulého barda. Zbytek je atmosférická hororovka, která neurazí, ale dobře vím, že Bradbury má (měl) ještě na víc. I tak posuďte. Včera v noci jsem povídku přečetl děckám u táboráku. Ze začátku trochu šustila, ale poslední čtvrthodinu seděla jako zařezaná. To už něco znamená, nemyslíte?*****Po čtvrtém čtení slabší dojem, ale atmosféra top a rozhodnutí asi měnit nebudu. Pozitivní na povídce je závěrečné nedopovězení.

1234567891011poslední (587)23444 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu