RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1234567891011poslední (599)23956 příspěvků celkem
kniha: 220 dní vo hviezdnom oceáne - Martynov, Georgij
Pista | **1/2 | před 41 dny

Trochu blboučké, ale ve své době asi akceptovatelné. Docela mě dostal americký žurnalista – člen dvoučlenné posádky – který podplatil dodavatele, aby místo tekutého kyslíku dodal do rakety whisky.

kniha: Konec Věčnosti - Asimov, Isaac
Dilvermoon | ***** | před 41 dny

Nejlepší časovka? To nevím. Ale určitě jedna z těch propracovanějších. Tedy ne že by Asimov nějak řešil samotný princip cestování. Odbyde ho jednoduše tím, že tomu nikdo nerozumí :-) Je to asi lepší, než vymýšlet kdovíjaké konstrukce, když stejně jde o posuny v čase samotné a způsob je nepodstatný. Ale pokud jde o paradoxy a celkově logiku příběhu, tady to asi secvaklo všechno. Kniha má spád, vysvětlování nějaké je, ale obvykle se děje formou dialogů, takže je to vše velmi nenásilné a čtivé. Konec Věčnosti jsem poprvé četl před více než dvaceti lety a světe div se – bavila mě i teď pořád stejně.

povídka: Návštěvník z Tauredu - MacLeod, Ian R.
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | **** | před 41 dny

Kodanská interpretácia nedáva spávať mnoho teoretickým fyzikom a zdá sa, že ani SF spisovateľom. MacLeod sa túto problematiku rozhodol spojiť s prípadom cestujúceho z neexistujúceho Tauredu (vraj skutočná udalosť). Obdivujem, ako autor dokázal opísať budúcnosť na pozadí príbehu dvoch bývalých študentov. Žiadne dlhé rozprávanie a predsa sa dozvieme všetko podstatné, aby sme si mohli v hlave vykresliť spoločnosť za X rokov. Dej sa odohráva v priebehu niekoľkých rokov, sledujeme osudy oboch sympatických a hlavne uveriteľných postáv, na záver sa dočkáme aj zaujímavého konca. A každý si ho môže vysvetliť ako uzná za vhodné :)

Nechtěla jsem pořizovat další fantasy sérii, ale „První přichází tma“ na mě vykoukla v antikvariátu, takže jsem s ohledem na legijní kladné ohlasy a příznivou cenu přece jen tomuto špalku obětovala vzácné místo v přeplněné knihovně. Psychicky jsem se připravila na martýrium prologu… a kupodivu jsem příliš netrpěla. Úvodní desítky stran byly jako chůze mlhou v neznámém, leč povědomém terénu. Orientovala jsem se jen zběžně, neměla jsem však potřebu „túru“ přerušit a jakmile vstoupil na scénu čaroděj, začalo se zvolna vyjasňovat. Četba plynula zlehka, střídání postav a prostředí nevadilo, politické tanečky kolem příprav na svatou válku byly zajímavé, stejně jako magické principy (zatím spíše jen v náznacích). Jak už bylo zmíněno v předchozích komentářích, největší zásluhu na úspěchu knihy mají skvěle vypracované charaktery. Skutečného kladného hrdinu by čtenář hledal marně – zde jsou jen dravci a oběti… a pozorovatel, jehož aktivnější role v příštích událostech je nejistá.
„Princ ničeho“ prvním dílem nasadil laťku vysoko a do druhého slibuje porci pletichaření obohatit o epické bitvy, přesto se na pokračování kdovíjak nechrtím. Důvodů je několik, mohu je nicméně shrnout do jednoho souvětí: celá svatá válka je mi buřt a vůbec nevím, komu a proč bych měla držet palce. Pozadí konfliktu zůstává nejasné, nepřátelská strana může být klidně ta dobrá. A co se týká hlavních postav, těžko hledat sympatie pro tajemného manipulátora, násilnického barbara, intrikujícího paranoidního císaře, arogantního vojevůdce, prince – náboženského fanatika, ufňukané prostitutky nebo pro čaroděje v klimakteriu. „Válečný prorok“ a „Tisícerá myšlenka“ mi proto navzdory kvalitám nejspíš postačí jako e-book. 80%

povídka: TardigRider - Stožická, Zuzana
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | ** | před 42 dny

Niečo na štýl Neffových zakázaných technológií, samozrejme viac zbeletrizované. Neviem či sa autorka neodvážila dané téma viac rozvinúť alebo jednoducho nevedela čo s tým ďalej. Máme tu nejakú vreckovú biosféru s umelými entitami, ktoré slúžia ľuďom na zábavu. No a to je zhruba všetko – väčšina poviedky pozostáva z opisu a na konci dá aj slovo dvom spomínaným entitám, ktoré prehodia medzi sebou pár banalít. ZS má určite aj naviac.

povídka: Inkvizitor - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | ** | před 42 dny

Táto poviedka mi pripomenula už ani neviem ktorého športového komentátora, ktorý rozprával o svojich začiatkoch. Vraj dostal na skúšku krabičku zápaliek a mal o nej rozprávať bez prerušenia aspoň päť minút. A tu je to podobné, autor nahodil dosť svojský námet o národe s pasiou v hraní šachu a vyobracal ho z každej strany. Celé to bolo absurdné a podľa môjho názoru aj zbytočné.

povídka: Duše stroje - Brown, Eric
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | **1/2 | před 42 dny

Priame pokračovanie Zastírací procedury. Ako hlavní hrdinovia rýchlo zistia, v pätách sú im zvyšné korporátne roboty. Najprv sa zdalo, že ukryť sa v obrovskej zničenej lodi je dobrý nápad… Taká rýchlovka – hneď po zaparkovaní je tu naháňačka v lodnom labyrinte, nejaké to strieľanie a záverečný trik, ktorý im zachráni kožu. A ide sa ďalej.

povídka: Marnotratný syn - Sellar, Gord
vyšla v: XB-1 2017/06
quinnet | *** | před 42 dny

Kto videl film Zrodenie planéty opíc, tak môže mať dobrú predstavu o čom táto poviedka je. V hlavnej úlohe je tentoraz pes, ktorému novo nadobudnutá inteligencia riadne skomplikuje život. Nič nové pod slnkom, napísané je to však slušne.

kniha: Město mečů - Bennett, Robert Jackson
snop | ***1/2 | před 42 dny

Mozna je to tim, ze jsem knihu cetl v podstate par dni po prvnim dilu, nicmene prisla mi horsi, minimalne v tom smyslu, ze neprinasi nic noveho. V podstate jsem se dockal opakovani tehoz, s trochou toho vietnamskeho traumatu navic. Za me zklamani. Ale kdo si jede military, urcite si to vychutna.

kniha: Lhářův klíč - Lawrence, Mark
trudoš | **** | před 43 dny

„Jsem lhář, podvodník a zbabělec, ale nikdy v životě bych nenechal přítele na holičkách. Ledaže by to vyžadovalo čest, poctivost, nebo snad dokonce odvahu.“
Pro Jalana Kendetha mám slabost už od Prince bláznů a Lhářův klíč jen potvrdil jeho vůdčí pozici v žebříčku nejsympatičtějších literárních antihrdinů. Geniálně mu přitom sekunduje hrdý vikinský válečník Snorri ver Snagason, pro kterého je Jalanova povaha stejnou měrou nepochopitelná, jako hodná nezměrného obdivu. V tomhle ohledu je třeba Marku Lawrencovi přiznat, že se jeho svérázná figura dokáže fantasticky vylhat z jakéhokoliv náznaku nebezpečenství a zároveň do něj vzápětí neúmyslně vlítnout rovnou po hlavě.
Ovšem že by druhá kniha trilogie přinesla překvapení ohledně zápletky, to se říct nedá. Naopak spíše zklamání, že jde o typickou výplň mezi jedničkou a trojkou. Děj má sice konečně nějakou formu a cíl, jenže se záměrně vleče tak, že těch pět set stran působí lehce vynuceně. Očekávání od závěrečného dílu jsou proto o to větší.

kniha: Hlídači - Spring, Neil
PMarek | ****1/2 | před 43 dny

Velmi zajímavé vysvětlení zvláštních paranormálních jevů a pozorování UFO, východiskem „reálné“ zdokumentované události v Británii 70. let. Náznak dalších možných souvislostí v důsledku rozhodnutí tehdejší politické reprezentace. Paráda ! Co kdyby… Za mě vysoké hodnocení knihy jako celku ve všech aspektech.

kniha: Problém tří těles - Cch‘-Sin, Liou
SONP | ****1/2 | před 43 dny

Nikdy bych nečekal, že mne zrovna čínská kniha takhle pohltí. Když jsem si na začátku přečetl seznam postav, bál jsem se, že s těmi všemi Weji a Yangy pro mne bude kniha nečitelná. A opak byl pravdou, nemohl jsem se od ní skoro vůbec odtrhnout, a to přes to, že na fantastický prvek jsem si musel nějakou dobu počkat (nejdřív je třeba projít úvodem z kulturní revoluce). Když se ale objevil odpočet běžící na fotografiích, běhal mi mráz po zádech. Neznámé čínské prostředí zcela zastínilo menší originalitu námětu (SETI už tu přece jenom bylo) a také mě potěšila prakticky úplná absence akčních scén – v rozporu s anotací je kniha spíše klidná a filozofická (to mám rád!). Problém jsem nejdříve měl s pasážemi, odehrávajícími se ve virtuálním světě hry Tří těles, ale nakonec jsem si zvykl. Zkrátka a dobře, dlouho jsem nečetl nic tak dobrého ve stylu klasické scifi (nálada mi hodně připomínala Asimova) a čtu-li jinde, že první díl je považován za nejslabší, pak se nemůžu dočkat dalších dílů! 90 %

povídka: Bedna - Kopřiva, Štěpán
vyšla v: Holomráz; Pevnost 2009/03; Společenstvo Pevnosti
Polinius | ****1/2 | před 44 dny

Čte se samo. Jako samostatná povídka to moc neobstojí, ale jako doplněk do světa Wolricha je to senzační. Jak říká přísloví: Na posraného i hajzl spadne.

kniha: Metro 2033 - Glukhovsky, Dmitry
trudoš | *** | před 44 dny

Hrdinova odysea moskevským metrem na mě lépe působila z anotace, než přímo z vyprávění. Rozmáchlé putování odnikud nikam je prokládáno náhledy do denního rytmu jednotlivých stanic, jež se staly útočištěm lidstva po blíže neurčité zkáze. Atmosféra super, ale akce nula nula nic.
Co se autorovi musí nechat, je nápad. Jenže už po prvních stovce stran jsem nevěřil v jeho autentičnost. Přes všechnu postkatastrofickou vizi žije v temných tunelech poměrně vysoké množství lidí, jako by počet byl neomezený, nehledě na jejich absolutní etnickou rozdílnost při každé zastávce. S tím pak souvisí i funkčnost věcí, kdy mě až překvapilo, co všechno tam dole mají, přestože povrch je prakticky neobyvatelný. A to nemluvím o prazvláštních science fantasy kulisách, které tvůrci slouží jen pro směs pseudofilozofických úvah u večerního popíjení vodky. Výsledný dojem příliš nevylepšilo ani absurdní používání vykřičníků. Ale třeba jsem záměr zaobalit běžnou konverzaci do rozkazů a zvolání prostě jen nepochopil.

Jako studium rodopisných materiálů z Westerosu možná použitelné, ale není to povídka. Při čtení si připadáte jako historik amatér a pokud to má celé k něčemu být, musíte si k tomu malovat příbuzenské diagramy (zvláště kvůli tendencím Targaryenů se vdávat a ženit mezi sebou).

kniha: Hlava plná přízraků - Tremblay, Paul
trudoš | *** | před 45 dny

Než aby Paul Tremblay experimentoval s možnostmi žánru, vsadil na klasiku. Lépe řečeno několik klasik. V pohnutém osudu rodiny Barretových tak kombinuje motiv strašidelného domu, náboženského fanatismu, neposkvrněnosti dětství, zvrácenosti posednutí a současného trendu televizního voyeurství. Jeden by řekl, že z těchto ingrediencí nemůže vzniknout špatná kniha.
Taky nevznikla. Jen je jednoduše odbytá, přičemž nevyužitý potenciál vysloveně zamrzí. Ani ne kvůli inovativnímu pojetí textu, ve kterém se samoúčelně kombinují blogové zápisky s tradičním vyprávěním. Hlavní problém je, že všechna ta děsuplná klišé odkazující na slavná díla filmového hororu jsou nakonec jen tím, čím byla od začátku – profláknutými klišé bez špetky invence.
Ke spisovatelově cti je třeba podotknout, že stylistiku i imaginaci má v malíku. Kdyby se místo tvůrčího hraní si se slohem víc věnoval nabízeným možnostem, měl by čtenářovo srdce v hrsti a mohl by jej svírat do aleluja. A ještě by mu za to dotyčný děkoval.

kniha: Simulakra - Dick, Philip K.
jirikk | **** | před 45 dny

Naprosto typický Dick, mám pocit, že toto PKD sekal jak Baťa cvičky. Občas se povedlo lépe (Ubik), jindy průměrně (jako zde), ojediněle geniálně (Muž z vysokého zámku). Jeho uchopení reality je ale natolik vyjímečné a ojedinělé, že i ty průměrnější kousky jsou skvěle čitelné.

kniha: Strážci blesku - Nicholls, Stan
trudoš | *** | před 46 dny

Nenáročná akční fantasy, která by ráda spadla do stejného ranku, jako Černá legie nebo alespoň WarCraft, s výsledkem však nepřímo úměrným vstupní kvalitě. V prvním případě se to míjí účinkem zcela, i když kolektivním hrdinou je zde jednotka opovrhovaných „padouchů“. V tom druhém už autor boduje lépe, ovšem na úspěšnost slavné herní série to dle počtu prodaných kusů dotáhnout nedokázal. Orkové, které nám tradiční klišé žánru zafixovalo jako odporná, zlá stvoření, zde dostali prostor jako ostřílení hoši, všemi nenávidění a zavrženíhodní, zrozeni pro nikdy nekončící boj. Přesto – anebo právě proto – mající své vlastní cíle, vize a sny o svobodě.
Stan Nicholls sice nenapsal hlubokomyslný příběh s poselstvím pro generace příští, ale to snad od tohoto oddechového čtiva nikdo ani nečekal. Jinak je tu ale vše, co má správná řežba mít – partu sympatických křiváků, nějakou tu vanu krve a férový poměr dialogů vůči popisům. Taky nečekaně solidní zápletku, končící bohužel uprostřed slova. Verdammt.

kniha: Kouř - Vyleta, Dan
Lokina | **** | před 46 dny

Na obálce je mnoha přívlastky popsáno, jak je kniha skvělá. Já osobně bych knihu tak neotitulovala, ale budiž. Velice se mi líbilo prostředí viktoriánské Anglie. Dále musím vyzdvihnout autorův květnatý, libý styl psaní, byl čtivý a neustále mě něco popohánělo, vydržet s hrdiny až do konce. Příběh má něco do sebe a najde se i zde mnoho myšlenek, nad kterými by se lidé v dnešním světě, měli zamyslet.

Autorka má nesporne talent, ale viac ako k žánru ju to ťahá niekam do mainstreamu alebo na stránky časopisov, zaoberajúcich sa sociálnymi otázkami prípadne snáď ešte k soft scifi. Táto poviedka je od nej už druhá, v ktorej sú hlavnými protagonistami dôchodcovia. Tou prvou bola poviedka První let .

V skratke: stárnúca kozmonautka a jej manžel na smrteľnej posteli, rozhodnutie, čo uprednostniť – posledný let alebo svojho manžela, papieroví vtáci, nasledovníčka a trochu sa to tu obtrie aj o zakrivenie priestoru. Ak prekúsneš trochu nostalgie, je to dobré…

povídka: Voda, která padá odnikud - Chu, John
vyšla v: XB-1 2015/01
yerry | ** | před 46 dny

Fantastický prvok padajúcej vody pri vyrieknutom klamstve chápem ako umelecký doplnok v texte, ktorý by inak s fantastikou nemal nič spoločné, ale dobre, nech je to určitá forma magického realizmu na čínsky spôsob. Ústredným motívom tejto poviedky je totiž predovšetkým homosexuálny vzťah dvoch mužov na čínskom vidieku a z toho vyplývajúcich problémov, nič viac a nič menej.

To, že poviedka dostala žánrové ocenenia a bola zverejnená v XB-1 beriem. Je to v poriadku. Sexuálne motívy na rôzny spôsob do SF jednoznačne patria. Trochu mi už vadí, ak sa stanú nosnou a často sa opakujúcou témou alebo ako v prípade tejto poviedky do určitej miery gay agitkou v inak slušne napísanom texte.

kniha: Pastýřská koruna - Pratchett, Terry
avatar2 | **** | před 48 dny

Je opravdu zvláštní číst knihu, nad kterou autorovi doslova vypadlo pero z ruky a skonal… člověk ji těžko může hodnotit objektivně. Jistě, je zde obvyklý humor, i když snad o něco méně a o něco nucenější, je zde také více emocí… a hodně smířlivosti a víry v možnost nápravy.

kniha: Vetřelec - Covenant - Foster, Alan Dean
trudoš | ***1/2 | před 49 dny

Covenant je dobrý. Ale mohl být ještě lepší, kdyby se tvůrci nepokoušeli tématiku vetřelců vtěsnat do intelektuální roviny. A to pomocí obehraného zpracování ústředního motivu z Ostrova doktora Moreaua, okořeněného výcucem existenčního balastu z Blade Runnera. Samotní xenomorfové tu pak hrají druhé housle, což je znát především v závěru, kdy jsou na scéně jen proto, aby mohl zemřít milenecký pár souložící ve sprše.
Konstrukce románu ale funguje velmi slušně, daleko lépe než na filmovém plátně. Především proto, že koncept vyprávění je poctivě rozvržený, záhadná tajemství jsou střídána brutálním násilím a celek směřuje ke konkrétnímu cíli bez toho, že by se škobrtalo v nelogickém chování, nebo v nesmyslných detailech. Jenže i tak se nedokážu zbavit dojmu, že příběh vznikl jen proto, aby nějak pokračoval předchozí Prometheus. Nehledě na to, že Alan Dean Foster je sice dovedný řemeslník, ale všední řemeslník. Pořád ovšem Covenant patří k tomu solidnějšímu, co univerzum vetřelců nabízí.

kniha: Kniha posledního soudu - Willis, Connie
avatar2 | ***1/2 | před 50 dny

Z knihy jsem byl méně nadšený než bych dle ohlasů ostatních čekal. Asi se mi potvrzuje, že mi fanstastika psaná ženami zkrátka moc nesedí. Co mi zde vadilo: autorka kombinuje dramatický děj (většina) s humornými prvky (některé figurky v „současnosti“, zejména Colin). Nefunguje to, aspoň na mně ne. Dále: Kivrin se v minulosti často chová jako blbka. Několikrát vyzradí že hledá místo shozu, věty co si má jen myslet říká nahlas. První půle je rozvláčná. Ale abych jen nekritizoval: druhá půle už má spád a čte se fajn, celkově bych knihu hodnotil jako lehký nadprůměr, ale bohužel asi jen lehký.

povídka: Okultace - Barron, Laird
vyšla v: Okultace
KeB | **1/2 | před 50 dny

Hmmm, jestli je tohle typický příklad, tak tohle bude náročná sbírka. Dílem jsem to nechápal a dílem mne to zoufale nebavilo. Předpokládám, že to zase rychle zapomenu.

Uff. Jedno je jisté, styl Pulvera sr. si rozhodně nikdo nesplete a z téhle psychedelické nálože by možná i Mistr zbledl. Na krátké délce by to působilo výborně, ovšem v tomto rozsahu je to už úmorné. Přesto hodnotím vysoko – takhle psát, aby to přitom pořád ještě mělo hlavu i patu, není vůbec jednoduché. Plus, tohle nepochybně je HPL, v jistém ohledu až krystalicky čisté formy.

povídka: Megalitická vlna - Webb, Don
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
BorgDog | **1/2 | před 51 dny

Webbův „Konkurz“ ve druhých Černých křídlech mě dobře pobavil, ale tentokrát selhal. Styl je přitom dosti podobný a některé sarkastické hlody podařené, jenže celkově to působí mdle a závěr vyšumí do ztracena. Webb umí psát, o tom není pochyb, ale tohle jako by odbyl.

povídka: Zdivnor - Tyson, Donald
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
BorgDog | ***1/2 | před 51 dny

Dost to připomíná známou Simmonsovu povídku „Metastáze“, jenom s HPL-pozadím. Nutno podotknout, že Simmons to při kratší délce zvládl o dost lépe, naopak Tyson má s rozsahem problémy. Konec je uspěchaný a happy-end, dá-li se to tak nazvat, dost násilný, ale celkem to ještě jde.

kniha: Seznamka smrti - Child, Lincoln
trudoš | ***1/2 | před 51 dny

Lincoln Child je profesionální vypravěč, který ví přesně, jak zkomponovat román od první do poslední stránky. A to tak, aby čtenáře po celou dobu udržel v napětí a zároveň mu pomocí různých faktických poznámek podal drobné informační zajímavosti, jež dělají celý příběh více reálným. Jeho Seznamka smrti je tedy další z mnoha akčních thrillerů nijak nevybočující ze zaběhnutého standardu, jež potěší především čtivostí a taky dobře odvedeným řemeslem. Víc si u oddechového titulu snad ani přát nejde.
Vadou na kráse je bohužel dosti prostinké vyústění zápletky, na které kápnete v okamžiku, kdy se začne mluvit o umělé inteligenci. To, že hlavním postavám to trvá o něco déle (cca dvě stě stran), je pochopitelné, jsou za to přece placené. Ale že se autor snaží čtenáře tímto způsobem utahat na vařenou nudli, navíc xkrát převařenou, už chápu méně. Ovšem pro někoho je obehraný motiv dobrý motiv. Nebo jsem možná až příliš paranoidní já a automaticky hledám vraha na starých osvědčených místech.

kniha: Saeculum - Poznanski, Ursula
Maitter | ***** | před 51 dny

Byla jsem zvědavá, jestli Saeculum mezi fantasy najdu. Budiž. Může být. Budete číst velmi rychle, protože tak čtivá ta kniha je, a budete se bát, protože atmosféra je perfektně vypracovaná, a pokud jste jako já, už nikdy si Saeculum nebudete chtít přečíst znovu. Je to výborná kniha.

kniha: Měsíční oko - Bray, Libba
trudoš | **1/2 | před 52 dny

Myslím, že anotace na přebalu knihy hovořící o „mnohovrstevnatém, ambiciózním románu spojujícím historii, romanci, napětí, humor a magii v dokonalém celku, který ocení široké spektrum čtenářek, nejen těch dospívajících,“ si malinko zapřeháněla. Ovšem máte-li v oblibě kreslené W.I.T.C.H.ky, užijete si Měsíční oko na sto procent. Vyprávění o dívčím kamarádství, rodinném prokletí a fantastické magii prostě nemůže žádnou malou (či velkou) čarodějnici zklamat.
Naneštěstí nejsem čarodějnice.
Přestože se příběh rozehraje poměrně zajímavě (vraždou hrdinčiny maminky), následný příchod na britský školní internát už provází stagnující zápletka o tom, jak jedna malá holka začala kouzlit, navezla do toho své kamarádky, a pak se jim to vymklo kontrole. Dosti předvídatelný vývoj událostí pak zachraňuje pouze fakt, že Libba Brayová píše opravdu čtivě, takže všechna ta vata se dá alespoň rychle udolat. Tedy vata čítající pouhopouhé čtyři stovky stran, navíc prvního dílu trilogie. Saxana ať pukne závistí.

kniha: Čas oblevy - Brunhoferová, Vendula
Vlask | ** | před 52 dny

Začíná to velmi slibně – jak slibuje anotace tu máme nájemného vraha v akci. Pak se ovšem představí další dějové linie a dobrý první dojem je rychle zapomenut. Autorka evidentně našla díru na trhu a vrhla se na space operu pro příznivce alternativních životních stylů. Takže pokud vám chybí éra hippies, nesnášíte vládu, korporace, militaristy a další podobné opovržení hodné existence, tak tohle je přesně kniha pro vás. Ostatní čtenáři vyznávající vojenská řešení, či jen logiku by se jí měli vyhnout velkým obloukem. Je to vlastně protipól military žánru – lidský vesmír se skládá z neupřesněného počtu planet ovládaných dvěma soupeřícími korporacemi a jednou pirátskou, což je ráj pro všechny občany alternativního vyznání. Korporace jsou samozřejmě přelidněné hloupou masou obyvatel bez vzdělání či perspektiv, na pokraji zhroucení a navíc s neschopným vedením. Naopak piráti jsou technologicky vysoce vyspělá komunita s velmi volnými pravidly a dobráci od kosti ochotní vždy nezištně pomoci nějakými těmi nanotechnologiemi. Jsou tak mírumilovní, že chystají invazi do korporačního prostoru s neozbrojenými loděmi, které navíc postrádají byť jen jedinný záchraný člun. Mohou si to dovolit, protože korporace evidentně nemají vůbec armádu a policie je naprosto neschopná a zkorumpovaná. Takovými narážkami na nenáviděné vládní orgány je kniha prošpikovaná stejně často jako adorace na vojenský život u Heinleina. Bohužel tu navíc máme velké množství nelogických událostí a situací, které se hodily autorce do dějové linie, ale čtenář bude jen nevěřícně kroutit hlavou. Nejkřiklavějším příkladem je nutnost evakuovat několik tisíc obyvatel z planety ohrožené nepokoji – stane se tak až za několik týdnů a jen díky cca 15. osobním luxusním jachtám, které poskytnou boháči napříč korporací. To že ji nemůže provést neexistující armáda je jasné, ale proč ji neprovedou obchodní či osobní lodě s násobně vyšší kapacitou mi není jasné. Zdá se, že v autorčině vesmíru se meziplanetární doprava uskutečňuje jen pomocí zbohatlických osobních plavidel…

Pohodička. Sice se k Harrymu dostávám až v dospělém věku, až po shlédnutí filmů, přesto jsem i z druhého dílu brýlatého kouzelníčka z Bradavic nadšený. Výborně napsané postavy v sedícím prostředí se spoustou originálních motivů v různých směrech, kniha je nebývale čtivá a přímočará na ženskou autorku a navíc, kdo by nechtěl být kouzelníkem, že – ať už je vám 8 nebo 50 ? Jdu s nadšením na Vězně z Azkabanu ( který je mimochodem filmově nejkvalitnější ) a jsem zvědavý, jestli i v knižní podobě bude temnější a posune se od dětského podání – 85 %

kniha: Lyonesse - Vance, Jack
trudoš | ***1/2 | před 53 dny

Upřímně se nedivím, že Lyonesse patří mezi klasiku. Přestože jsem měl možnost seznámit se pouze s první knihou trilogie, autorova literární stylizace do starých legend mě nadchla. Samozřejmě že se s tím nese spousta záporů, které jsou pro rytířské tragédie typické – ať už jde o milion odboček, které jsou samy o sobě zábavné, ale hlavní linii pouze tříští, nebo pestrou škálu postav, z nich každá by si zasloužila vlastní román. Jakmile si však člověk na nešvary zvykne, najednou je to počteníčko jako žádné jiné. Skvostný jazyk, vznosný a květnatý, si průběžně utahuje jak z postav samotných, tak i z celého lidského osudu: „Svatá Uldine se pokusila pokřtít trolla ve vodách horského plesa Black Meira. Byla neúnavná. Troll ji v průběhu jejího snažení čtyřikrát znásilnil, až se nakonec vzdala vší naděje. Po nějaké době porodila čtyři skřítky. První z nich, Ignaldus, se stal otcem hrůzu nahánějícího rytíře sira Sacrontina, který nemohl usnout, pokud nezabil nějakého křesťana.“ Prostě balzám.

kniha: Váleční psi - Bear, Greg
biafra | *** | před 53 dny

Ze začátku se román tváří jako military sci-fi, ačkoliv je podivné, že vzhledem k tomu, že vojáci mají na Marsu potíže byť jen přežít, jsou schopni vést ještě boj s MZ. Přibližně od třetiny knihy se z knihy stává spíše space opera klasického střihu s Velkým Tajemstvím. Příběh je zajímavý a dobře vymyšlený, přesto mi vadily dvě věci: a) psychedelický způsob vyprávění umocněný tím,že vyprávění je psané v přítomném čase; b) hlavní hrdina je idiot. Během svého putování se setkává s lidmi, kteří očividně vědí o zkoumané věci mnohem víc než on, ale nikdy se jich nezeptá. Dokonce i když mu povahu věci zkoušejí vysvětlit, reaguje obvykle „Nerozumím ničemu z toho, co říká“, a tím komunikace končí. Normální člověk se zeptá, Bearův hrdina vše zkoumá na vlastní kůži. Samozřejmě je to autorský trik, který má uchovat dramatičnost děje, ale je to trik dost laciný a dávám za něj hodnocení dolů.

kniha: Těžká planeta* - Asimov, Isaac
Gaarq | **** | před 53 dny

úplné vydání asimovova sborníku jsem si koupil s nadšením a triton si tehdy u mě šplhnul. byl jsem mírně zklamaný patrně dobovým skepticizmem způsobenou absencí asimovových doslovů k povídkám i (možná na dnešní dobu dětinských) rozvíjejících dotazů, ale budiž, alespoň je to celé povídkově. ta ztráta 5 povídek zase nebyla tak ochuzující, žádné pecky mezi nimi nejsou, i když minimálně dvě poctivé a dobré povídky (jeskyně noci a povrchové napětí) a jedna průměrná, byť inspirativní (poslední den, určitě byla v době vydání). zbylé dvě bych klidně oželel. takže krom špatného pejprbeku, dobrý počin.

povídka: Jeskyně noci - Gunn, James Edwin
vyšla v: Těžká planeta*
Gaarq | **** | před 53 dny

tak u téhle povídky je naprosto jasné, proč ji editor prvního českého vydání vyřadil. američané, míroví sjednotitelé světa, ¡no pasarán! povídka je docela ukecaná a balastu je v ní více než dost (autor dovycpávával tam, kde absentuje nějaký děj), ale vyznění, námět i závěr jsou výborné.

povídka: Díry na Marsu - Bixby, Jerome
vyšla v: Ikarie 1991/04; Těžká planeta*
Gaarq | * | před 53 dny

úvod dechberoucí, člověk čeká, co z toho autor udělá a… ono nic. krom neustálého pitomého vtipkování a podivných narážek, pointa je slaboulinká a úplně nenápaditá. těžké zklamání.

slušná spejsoperka z kaluže ;) pár pěkných nápadů na svou dobu (princip osídlovacích lodí), pár méně zdařilých, ale docela to odsýpá a má to hlavu a patu. u téhle povídky si nejsem moc jistý, proč to neudělala do finálního výběru v prvním kole.

povídka: Vybrané partie z programování - Zábrodský, Vladimír
vyšla v: XB-1 2017/03
quinnet | **1/2 | před 54 dny

Na túto poviedku som bol zvedavý, počítače ma bavia a VZ vie občas prekvapiť. Takým či onakým spôsobom. A dočkal som sa ďalšej šialenosti – programátorka s mečom a nemalými bojovými schopnosťami? Svet obývaný čudesnými príšerami, ktoré lákajú bytosti rôznymi druhmi trikov? Trpaslíci s piatimi prstami? Programovanie bez počítačov podobné kúzleniu? Toto všetko tu máme, riadne pomiešané a vrhnuté na úbohého čitateľa. Celkom som si to užil, ale viac ako priemer nedám.

1234567891011poslední (599)23956 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu