RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1596597598599600601602603604605poslední 60624206 příspěvků celkem
kniha: Východ černého slunce - Friedman, C.S.
willis | **** | před 4252 dny

Velice pěkná temná fantasy se slušným překladem a originální obálkou od M.Whelana. Vypadá to, že další díly bohužel nevyjdou. Klidně si to ale sežeňte, protože příběh je uzavřený takže nebudete zuřit, že další dva díly nemáte.

kniha: Kamenný bůh - Farmer, Philip José
Judson | ***** | před 4252 dny

Odysseus zkameněl v roce 1854 při pokusu s molekulami hmoty. Všechny jeho atomy ustali v pohybu. Asi za 20 milionu let procitl nevěda kde, ani co se sním stalo. Stále byl ještě na Zemi, ale ta se podstatně změnila. Lidstvo už nevládlo, pravděpodobně byl poslední svého druhu. Zemi obývalo mnoho odlišných tvorů vyvinutých z opic, koček a mývalů. Pokládali ho za Boha, a očekávali jen jedno, že porazí Wutarana, ohromný inteligentní stromovou entitu pokrývající celé kontinenty, a hrozící že pokryje celou Zemi. Odysseus chce ale pouze nají opravdové lidi, o kterých už zbyli pouze neurčité legendy. Opravdu strhující scifi-fantasy, které se dá i číst několikrát dokola.

kniha: Kalibán - Allen, Roger MacBride
Judson | ***** | před 4253 dny

Asi nejlepší kniha o robotech, kterou jsem kdy četl. Hlavní zásady a myšlenky pocházejí od Asimova, ale je poznat, že je to kniha spíše psaná Allenem. Je zde značný akční spád a spousta napětí. Jak se asi zachová robot bez tří zákonů ve společnosti, která roboty opovrhuje ?? Štvanice na něj začíná.

kniha: Proti proudu času - Silverberg, Robert
Judson | ***** | před 4254 dny

Velmi dobrá kniha s tématikou cestování časem. Hlavní postava, Judson, pracuje v časové cestovce, jako průvodce doprovází skupinky turistů do minulosti. Samozřejmě se občas stávají různé časové paradoxy, např. když se vrátí o pár minut zpět, aby zachránil jednu turistku, přičemž jeho starší já stojí jen pár metru opodál. Na další výpravě jeden chytrý turista objeví způsob, jak sám ovládnout cestování časem, a Jud při zpětné snaze zabránit tomu, způsubí opravdu pěkný paradox a výsledkem jsou dva Judsonové..... V knize je napětí i akce a také trocha erotiky. Výstižně zobrazuje problematiku cestování časem. Rozhodně doporučuji, podle mě uplně nejlepší sci-fi s touto tématikou.

kniha: Proroctví - Haydon, Elizabeth
Vlask | *** | před 4255 dny

První půlka knihy se tváří jako standartní fantasy pokračování, ale v druhé odpadne většina slabších akčněji založených čtenářů a jen ti s opravdu silnou vůlí to dočtou. Zato romatické duše zaplesají nad tím, jak to té původně chudé vesničance s tím korunním princem vychází – scénář jak z telenovely a spousta zamilovaných pohledů, velké lásky a trocha sexu do toho. No prostě větší slaďák jsem ještě nečetl.

kniha: Dcera Impéria - Feist, Raymond E.
Wurts, Janny
Judson | *** | před 4255 dny

Celá tato kniha je o intrikách a politice. Mladá Paní domu Mara jde tvrdě za svým cílem pomstít svého otce a bratra a zachovat čest domu (rodu). Celé se to točí kolem Hry rodů, kde se jednotliví vůdcové snaší dosáhnout co nejvyššího postavení porážkou svých nepřátel nebo vhodným spojenectvím. A Mara, ač mladá Paní domu, se ukáže v této Hře vyjimečně dobrá. Ale knize chybí akce, napětí a rychlý spád.

kniha: Hobit - Tolkien, J. R. R.
Duirin | *** | před 4256 dny

Hobita jsem četl až po Pánu Prstenů a přiznám se, že napoprvé jsem se nedokázal prokousat první kapitolou. Vrátil jsem se k němu až po několika letech. Není to špatné, ale pohádky nemám rád, což také ovlivňuje mé hodnocení.

kniha: Oko světa 1 - Jordan, Robert
Judson | ***** | před 4256 dny

Toto pojmu jako hodnocení celé této obrovské série Kolo času. Je asi jedna z úplně největších mezi fantasy knihami. I když to podle prvního dílu Oko světa moc nevypadá, děj brzy získá potřebné obrátky a napětí. Rozehrává se zde velmi dlouhý a složitý příběh mnoha hlavních postav, jejichž dobrodružství je popisováno na přeskáčku v kapitolách, proto jsou knihy tak velké a je jich mnoho. Rozhodně doporučuji, i když dočíst celou sérii až do konce je přimo heroické úsilí. Naštěstí jsou díly 2 či 3 knih dějově rozumně ukončeny. Jsou zde dobré popisy bojů a různých bitek.

Spolu s předchozím dílem Král a žoldnéř, na kterou tato kniha tesně navazuje, jde o velmi dobré zakončení Falkenbergovi legie. Sám Falkenberg zde moc nevystupuje, ale jsou zde jiné vůdčí typy. V těchto dvou knihách již Pournelle značně přitvrdil v popisu krutosti války a bojů. Hlavní záporák (vlastě v tomto případě záporačka) je posána tak, že ji budete opravdu nenávidět a její krutost a fanatismus odsuzovat jako by to byla skutečnost. U určitých pasážích sem měl skoro strach pokračovat v čtení. Ale samozřejmě nakonec všechno dobře dopadne a rozrůstající se Falkenbergova legie si konečně najde místo k životu.

kniha: Příchod noci - Silverberg, Robert
Asimov, Isaac
willis | *** | před 4256 dny

Není to úplně špatný ale ke spokojenosti mi stačí Asimovova povídka, rozšíření do románu se mi zdá zbytečný.

kniha: Zabij a zachraň - Moore, John
Judson | ***** | před 4256 dny

Opravdu málokdy dám za knihu víc než 100 kč, tuhle jsem koupil v výprodeji (za 100 kč) na základě toho, že jsem si tam přečetl prvních pár stránek, a už v tom obchodě sem musel dusit smích. Je to výborná humorná fantasy, hlavní hrdina, v širokém okolí nejznámnější a nejpohlednější princ Neodolatelný bojuje proti mágům, bestiím a jiné všelijaké havěti. Jeho specialitou je ale neustálé zachraňování sličných princezen, nebo alespon mladých pěkných děvčat týraných macechou. A co je mu odměnou ? Často jen letmý polibek nebo přátelské poplácání po rameni. A tohle už samozřejmě našeho mladého dokonalého prince dost štve, takže má co dělal aby v této knize odolal hned třem kráskám, které ho chtějí každá využít k něčemu jinému.

kniha: Hobit - Tolkien, J. R. R.
Judson | ***** | před 4256 dny

I když jsem to nečekal a tuto knihu četl jen pro doplnění informací ze pána prstenů, už v polovině knihy sem usoudil ,že je mnohem lepší než serie Pán prstenu. Bilbo dokazuje čeho všeho sou někteří hobiti schopní, putuje s bandou trpaslíků vyfouknout poklad drakovy Šmakovi. Cestou nachází Prsten.

kniha: Ocelová krysa rukuje - Harrison, Harry
Judson | ***** | před 4256 dny

Další z příběhů o prohnaném a kluzkém Jimovi. Z celé této humorné scifi serie asi ten nejlepší. Tentokrát je děj zaměřen na armádu kam se náš hrdina schová, doslova z donucení narukuje, aby ji prošel křížem krážem a ukázal nám jak směšná je to instituce. Jim je vážně krysa.

kniha: Stráže! Stráže! - Pratchett, Terry
Judson | ***** | před 4256 dny

Pokud někdo, jako já, si říkáte že Pratchett toho napsal spoustu a nedá se to stihnout všechno přečíst, takže si vybíráte, tuhle knihu si rozhodně přečíst musíte. Je první ze dlouhého cyklu o noční hlídce. Humorná je samozřejmě a navíc má i napívavý děj, který dokáže donutit čtenáře přemýšlet ne se jen smát. Poprvé se zde oběvuje postava Karotky, který má rozhodně nekonvenčně přímé myšlení. Pro větší požitek z dalších knih o noční hlídce doporučuji si tuto první přečíst.

kniha: Hardware - Williams, Walter Jon
willis | **** | před 4256 dny

Jo, mě se taky líbilo, tahle knížka ma ten správný drive.

kniha: Mág 1 - Feist, Raymond E.
Judson | ***** | před 4257 dny

Od tohoto autora jsem přečetl už skoro od každé serie několik knih, ale tato první kniha ke všem seriím o je rozhodně nejlepší ze všech. Opravdu umí chytnout a donutit přečíst si ji v kuse :) Je zde sledovám postup mladíka Puga, jeho přerod v mága a muže, oběvuje v sobě nečekané schopnosti stejně jako jeho přítel Tomas. Pro lepší pochopení ostatních knich doporučuji přečíst si tuto první.

kniha: Dračí let - McCaffrey, Anne Inez
Judson | *** | před 4257 dny

Do tohoto jsem se pustil s nadšením protože to mělo 100%, od 7 lidí. O to vědší bylo moje sklamání. Z mého pohledu dost nudná knížka, ale každej hledáme ve fantasy a scifi něco jiného. Zde je originální děj, téma cestování v čase a prostoru, rozbýhá se zde příbeh, popis celého světa. Ale není tu akce, žádné typicky vedoucí postavy, spousta divných názvu což vytváří zmatek zádné souboje a bitvy. Rozhodně ne styl např. Feist.

kniha: Barbar Ronan - Bibby, James
Judson | ***** | před 4257 dny

Opravdu suprová humorná fantasy, jedna z nejlepších co sem kdy četl. Spousta narážek na „moderní dobu“. A oslík je vážně stvoření k pohledání, opravdu originální.

kniha: Barbar Ronan - Bibby, James
cvok | ***** | před 4257 dny

Barbar Ronan, není nikdo drsnější než mladý barbar s hlavou plyšového medvídka na krku mluvící oslík Koťátko, který slintá sotva uvidí flák hovězího a Tárl čaroděj amatér zato profesionální ochlasta, originální fantasy kterou vřele doporučuji všem co se chtějí od srdce zasmát.

Jakož to hráč počítačových her jsem na hře Doom1 vyrostl a sem tam se k ní ještě vrátím tak jak sem na pultech zahlédl velmi známy obrázek na přebalu knihy tak jsem si řek klasika vyšla knižně našel v mé věčně prázdné peněžence nekřesťanských 229 korun a slintajíc jsem si to šinul domů. To zklamání po přečtení několika málo prvních stránek se dá snad přirovnat jen k tomu že jdete na rande naslepo očekáváte krásnou dívku příjemných tvarů a místo ní přijde 160 kilové monstrum co má rádo při sexu když je na hoře, ne že by to byla špatná poloha, ale při této vaze už jde opravdu o zdraví zlomení pánve, kila a podobně. No přelouskal jsem to do konce, ale trpěl jsem jako zvíře nejvíc mně asi dostalo že se dá plavat v kyselině aniž by to mnělo nějaké následky na hrdinův organismu našel bych i další nedostatky, ale na to bych potřeboval tak asi deset stránek neboť jich je opravdu hrozně moc. Pokud hodláte do této knihy investovat koupíte si asi ten nejdražší drsněný toaletní papír na trhu neboť optimální místnost na čtení je WC a stránkami se hned po přečtení utřete. Stone nějak nechápu jak si tomu mohl dát dvě hvězdičky beru je to věc názoru ale myslím že i ta jedna moje je docela hodně.

Od téhle sbírky jsem čekal víc, teď nevím přesně kde je problém, jestli na straně autorky, překladu nebo mojí.

kniha: Hobit - Tolkien, J. R. R.
willis | *** | před 4257 dny

Tady se Tolkien teprve rozjížděl. Na rozdíl od PP je ale Hobit určený převážně dětem.

kniha: Gormenghast - Peake, Mervyn
willis | *** | před 4257 dny

Popisy jsou nádherně plastické ale tak po dvou stránkách čtení se mi vždycky zavírali oči.

kniha: Enderova hra - Card, Orson Scott
knedle | **** | před 4258 dny

Sestilete deti co premysli o budoucnosti lidstva, uci se bojove formace a historii valek… Tohle scifi, je na me az moc scifi. Ale cte se to skvele, ma to napad a pointu. Stranky vam budou utikat pod ocima, kdyz budete Enderovi fandit v boji proti vsem tem „padouchum“. — Tahle kniha je typickym prikladem, proc me scifi az tak moc neberou – hlava totiz tu cast s detmi neskousne a neskousne. proto ty 4*

kniha: Měsíční zahrady - Erikson, Steven
willis | *** | před 4258 dny

Strašně jsem se v tom ztrácel. Spousta postav… pro mě hodně nepřehledná knížka.

kniha: Z prachu zrození - Bradbury, Ray
willis | * | před 4259 dny

hodnotím tak jak hodnotím díky příšernýmu překladu.

kniha: Nekroskop VII - Lumley, Brian
willis | ** | před 4259 dny

Po nadějné šestce, která přinesla něco jako svěží vzduch do téhle pomalu upadající série přišel tenhle díl, ve kterém se 80 procent času popisuje děj předchozích šesti dílů. Což na mě bylo moc.

kniha: Nahý bůh I: Útok - Hamilton, Peter F.
willis | *** | před 4259 dny

Hamiltonovi tak trošku došel dech, takže příběh zakončil rutině, bez nějakého překvapení.

kniha: Země a Impérium - Dobrylovský, Jiří
Duirin | **** | před 4261 dny

Autor v předmluvě mimo jiné slibuje, že se snažil psát stejným stylem jako Isaac Asimov, což se mu dle mého názoru celkem podařilo. Na Asimova to sice nemá, ale je to celkem dobré a zajímavé čtení (pouze odlišná jména od Asimova mě trochu mátla, ale chápu, že to musí být – naštěstí jsou si dost podobná). Já jsem se bavil.

kniha: Mariňáci - Fabian, Robert
milav | ***** | před 4262 dny

Kdysi jsem Mariňáky koupil náhodou, protože jsem neměl co číst – a dodnes jsem hrozně rád, že jsem to udělal. Absolutně nejlepší vojenská scifi, četl jsem jí už několikrát a stále se těším až ji otevřu znovu. Doporučuji!

kniha: Rapsodie - Haydon, Elizabeth
Vlask | **** | před 4262 dny

Zajímavá fantasy s vlastním světem začíná útěkem trojčlenné skupiny hrdinů z rodného ostrova a pokračuje jejich zabydlováním na novém kontimentu. Autorka má u mně plus za použití nových ras a alespoň přejmenování starých známých typu elfové a orci atd. Celé to pak nevyznívá tak všedně. Také originální ztvárnění bardské magie Rapsodie má něco do sebe – ma první fantasy, ve které je bard i k něčemu opravdu užitečný :-). Kniha je poměrně čtivá i přes jemnější styl vyprávění vhodný spíše pro dámy a citlivěji založené osoby (hrdinka neustále s někým/něčím soucítí, obdivuje krajinku a hromady mrtvol, či stříkající krev moc nečekejte). Negativem je jen úvodní část knihy vystřižená jak z červené knihovny.

kniha: Radhostův meč - Červenák, Juraj
makakuk | ***** | před 4267 dny

Bezesporu nejlepší věc, kterou jsem zatím od Červenáka četl. Děj je nabítý, propracovaný a získal si mě hlavně tím, že se odehrává v našem prostředí a v našich dějinách. Není nad to, přečíst si Jiráska (Lucká válka) v trochu jiném podání :-) Už se skutečně těším na třetí díl.

kniha: Neuromancer - Gibson, William
knedle | **** | před 4268 dny

Kniha co patri mezi klasiky cyberpunku – velmi ctiva, zajimava zapletka, dobre postavy, kterym fandite. Ale na maximalni hodnoceni nedosahla – duvod je jediny: mnohokrat sem se ztratil v deji; nevedel kdo je kdo; nektere pasaze byly pro me tak nejasne, ze ac sem je cet nekolikrat po sobe, nepomohlo mi to. Z tohoto duvodu nedoporucuju tuto knihu jako vase prvni cyberpunkove dilo – seznamte se se slovnikem cyberpunku v lehci knize…

kniha: Eldest - Paolini, Christopher
Vlask | ***** | před 4269 dny

Druhý díl je skoro stejně dobrý jako první. Někdo si vychvaluje druhou dějovou linii, sledující eragonova bratrance, mně se ale vůbec nelíbila. Byla příliš vypočítavě napsaná a hrozně nudná oproti eragonově línii. Navíc setkání s eragonem v závěrečné bitvě bylo totálně mizerně napsané a mělo logickou díru velikosti bermudského trojúhelníku (jak se jeho bratranec dostane nepozorovaně k nepřátelským kouzelníkum se stovkou vesničanů, když jsou uprostřed bitvy několika tisíců vojaků????? – tady autor uletěl a moc). Čili až na nelogičnosti v závěru skoro stejně dobré jako první díl.

kniha: Eragon - Paolini, Christopher
Vlask | ***** | před 4269 dny

Nevěřte některým recenzentům strhávájícím tuto knihu kvůli neoriginalitě a plagiátorství (co by chtěli – místo draka obří žížalu? :-0 ). Pravda není v ní nic objevného – prostě jen dobře napsaná fantasy o chlapci, jeho drakovi, boji proti zlu a do toho nezbytní elfové, trpaslíci a nějaká ta kouzla. Má to celé spád, dobře se to čte, jenom je to neuzavřené což se u prvního dílu trilogie dalo čekat. Zatím se všem kdo ji četl z mého okolí libila – pokud máte chuť na klasickou fantasy stylu pána prstenů, tak eragona zkuste.

kniha: Rajské fontány - Clarke, Arthur C.
Duirin | ***1/2 | před 4270 dny

Moje první kniha od Clarka. Během asi prvních třiceti stran jsem ale myslel, že ji zahodím. Ale nakonec jsem rád, že jsem se nenechal odradit. Hlavní dějovou náplní je stavba výtahu do vesmíru a kupodivu to vůbec není nudné (narozdíl od toho začátku). Mimo jiné se zde také setkáváme se spoustou pozoruhodných věcí, které si Clarke vymyslel, ovšem nejvíce mě dostala komunikace mimozemské sondy se Zemí a její polemika ohledně existence Boha.

Výborná kniha s nádhernými ilustracemi a spousty cenných informací o Zeměploše. Víte čím se Pratchett nechal inspirovat při vzniku Ankh-Morporku? Nutnost pro každého fandu Zeměplochy.

kniha: Roboti a impérium - Asimov, Isaac
Duirin | ****1/2 | před 4270 dny

S Nahým Sluncem nejlepší kniha série. Hlavní postavou již sice není Elijáš jako v předchozích dílech, ale do popředí nastupují roboti, což je možná ještě zajímavější. Úvahy robotů nad vlastním jednáním, kdy jsou vázáni třemi zákony robotiky, zda můžou bezprostředně ublížit jednomu člověku, aby zachránili lidstvo, vedou k formulování nultého zákonu robotiky samotným robotem. Kniha má jak spád po dějové stránce, tak obsahuje i spoustu zajímavých témat k zamyšlení (což občas čtivost snižuje, pokud se nad tím čtenář hodlá zamyslet, ale vůbec to nevadí).

kniha: Roboti úsvitu - Asimov, Isaac
Duirin | **** | před 4270 dny

Elijáš Baley je jako první člověk v historii vyslán na hlavní planetu Vesmířanů, aby vyšetřil znehybnění humanoidního robota. Zajímavé počtení, kdy se Elijáš nemá při vyšetřování téměř čeho chytit a navíc musí čelit velkému odporu Vesmířanů. Konec románu je ve stylu sázky na jednu kartu, kdy hlavní hrdina hraje opravdu vabank s hrozbou okamžitého vyhoštění z planety.

kniha: Ocelové jeskyně - Asimov, Isaac
Duirin | ***1/2 | před 4270 dny

V úvodním díle Asimovovy série o robotech je vedle detektivní zápletky rozebírán vztah lidí k robotům a také pozemšťanů k Vesmířanům. Není to nic světoborného, ale ani propadák. Tento díl se mi zdá nejslabší, ale tvoří dobré zázemí pro díly následující.

1596597598599600601602603604605poslední 60624206 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu