RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

123456789101112poslední (572)22844 příspěvků celkem
kniha: Čtvrtý hrob pod nohama - Jones, Darynda
Vlask | ****1/2 | před 36 dny

Tento díl se opravdu povedl. Ubylo sice podstatně humoru (nebojte, občas se zasmějete) a s tím naštěstí i erotických scén (dámy bez obav, NĚCO tam zbylo). Zato autorka šlápla na plyn akce i napínavosti. Čte se to na jeden zátah a i FBI se bude divit, kolik případů se stihlo vyřešit za jeden den.....

kniha: Výprava do Měsíčních hor - Hodder, Mark
Vlask | **1/2 | před 36 dny

Z detektivního žánru se nám kniha posunula do kategorie protiválečný cestopis. Autor sice umí budovat propracovanou atmosféru alternativní světové války, ale cestopisy mu moc nejdou. Ty jsou bohužel převažující a chybí v nich napětí. Abych to shrnul – originální, ale nenapínavé a celkem nudné.

Takéto duchárčiny bez hororového kontextu doslova o ničom ma nudia k smrti. Text som dočítal so sebazaprením. Mnohé blogové zápisky aj napriek nižšej literárnej úrovni sú veľakrát lepšie ako tento spisovateľský výplod bez invencie…

povídka: Malak - Watts, Peter
vyšla v: Nejlepší science fiction a fantasy 2011
yerry | ***** | před 37 dny

Autor tejto poviedky si teda dokáže vybrať témy. Bravó maestro. Takto sa to má robiť! Už v poviedke V očích božích ukázal svoje kvality, keď distopickú budúcnosť opísal očami pedofila. Jeho poviedka Věci bola zasa odpoveďou a pohľadom neznámej entity z rovnomenného hororu. V tejto súčasnej poviedke je to pohľad a príbeh vraždiacej zbrane, mysliacej len v medziach svojho softvérového vybavenia.

Na poviedke si určite zgustnú militanti aj pacifisti, dá sa totiž vnímať v rôznych uhloch a rovinách. Myšlienkové cykly toho stroja sú zdrvujúce a varujúce zároveň. Vieš kto je to biotermál s veľkosťou pozdĺžnej osy 120 cm, vyjadrené terminológiou toho stroja? Vieš čo sú to prípustné straty? Svet videný v troch podstatných farbách? Červená – nepriateľ, modrá – neutrál, zelená – spojenec? A v rámci prípustných strát zanikajú aj všetky modré body?

Text má svoj potenciál, silu a výpoveď. Jednoducho autor to očividne vie a značím si ho medzi potenciálnych top. Prááááásk…

kniha: Prefekt - Reynolds, Alastair
SONP | ***** | před 38 dny

dálo by se, že půjde o klasikou space operu a nebo o vesmírnou detektivku, a taky že trochu je to tak. Ale hlavně je to zamyšlení nad tím, jak by mohla v cyberpunkových podmínkách fungovat demokracie a jaká bude její podoba poté, co se lidstvo promění v něco docela jiného (a přitom tak stejného). Utopický komunismus? Oligarchie? Občané, kteří se dobrovolně nechali dát do vegetativního stavu? Zabíjení pro zábavu?Všechno to lze najít alespoň na jednom z tisíců habitatů Třpytného pásu, který my fandové známe spíš jako pás Rzivý. A k tomu všemu jedna nehmotná revolucionářka, jejíž program běží už desetiletí kdesi v hloubi síti sítí, jejíž cíle jsou nejasné, ale program tak lákavý. Politiky a všemožných intrik je tu opravdu dost, takže asi nejde úplně pro dílko pro fandy akční nebo military scifi, ale za mě plná palba.

kniha: Spratek - Erikson, Steven
aqu1la | ***** | před 38 dny

vo svojej kategórii jednoznačný top..tempo to má jedna radosť, humor mi sadol, kniha aj prinúti sa zamyslieť, príjemné prekvapenie.

kniha: Dallas 63 - King, Stephen
Madam Brbla | **** | před 38 dny

Napsat tuto knihu například Dan Simmons, byla by nabitá detaily a fakty – a já bych neměla touhu ji číst, natož kupovat. O životě a smrti JFK mi úplně stačí ty znalosti, které jsem nasbírala z filmů. Ovšem díla Stephena Kinga mám zmapována dostatečně dobře, aby mi bylo jasné, že „Dallas 63“ nebude žádný dokument a těžiště příběhu bude ležet někde jinde, než v samotném atentátu. Konkrétně v lidské psychice, v emocích a myšlenkách. Naštěstí jsem se nemýlila, v uplynulých týdnech jsem si užívala příjemně nostalgickou návštěvu USA konce padesátých a začátku šedesátých let.
Hlavní Hrdina Jake Epping je učitel, který dostane šanci změnit tragické události staré půl století. Poznává různá místa i různé lidi, je svědkem dobra i zla, zamiluje se… a mění budoucnost. Osobně mi více vyhovovaly smyšlené události v Derry (znalost románu „To“ vítána) nebo v městečku Jodie, zkrátka ta “malá” lidská dramata, než plány a kroky podniknuté k záchraně prezidenta. Závěr (i pointa z něj vyplývající) výrazněji nevybočil z mých představ – knihu jsem zavírala spokojená, i když doslov patřil k těm slabším (na Kingovy poměry). Přesto poněkud váhám s přidáním čtvrté hvězdičky, protože děj chvílemi ztrácel tah a pan spisovatel snad až příliš ventiloval své osobní politické postoje. Naopak mi nevadil zvláštní princip cestování v čase a jeho podivné zákonitosti; z bádání o motýlím efektu, příčinách, následcích a proč tohle a ne tamhleto, si prostý člověk jako já užene leda migrénu. King to vymyslel a napsal takhle, pro mě je to stejně přijatelné jako Terminátor, Brány Anubisovy a další tvorba založená na tématice putování časem. Celkově bych své dojmy shrnula na pěkných 75%. Kdo od tohoto románu očekává temný horor, bude pravděpodobně zklamán.
P.S.: Překlad knihy jen ojediněle škobrtnul, korektury mohly být pečlivější, ale s ohledem na 700-stránkový rozsah je několik málo překlepů dobře odvedenou prací.

kniha: Masky smrti - Butcher, Jim
trudoš | **** | před 39 dny

Příjemné, ale jako další díl v sérii mi to celé přišlo krapet zbytečné. Teď myslím v kontextu probíhající války mezi upíry a čaroději. Kdyby ji Jim Butcher sem tam mimoděk nevytáhnul, málem bych zapomněl, že je vůbec nějaká v kurzu. Jistě, připravuje se souboj, který by měl rozetnout gordický uzel, ale to vše probíhá na vedlejší koleji, jako by šlo o zprávy z Lichtenštejnska, které stejně nikoho nezajímají. A jak se autor bojí šáhnout na život prakticky kterékoliv postavy, celé to připomíná spíš knoflíkovou válku, než zásadní událost v utajené historii nového tisíciletí. Ke konci je až komické, jak se hrozí a hrozí a nic z toho.
Ústřední zápletka ovšem výrazně lepší, než v předchozím Letním rytíři, což ale neznamená, že by se nějak výrazně zapracovalo na vyšetřovací linii. Znovu totiž zůstane u vzorce obcházení podezřelých a zpracovávání jejich reakcí – pak už stačí jen zatnout zuby a doufat v přežití. Nebýt odlehčené atmosféry ze stran vypravěče, asi bych šel s hodnocením níže.

kniha: Mučedník - Evenson, B. K.
trudoš | *** | před 40 dny

Prvních třicet stran naprosto parádních, přesně to, co jsem od počítačové herní legendy Dead Space očekával – temný sci-fi horor plný hutné atmosféry a krvavého násilí. Pak ale vyprávění sklouzlo do stále se opakujícího „vidím mrtvé, zabiju všechny kolem“. A vzhledem k tomu, že příběhu chybí hlavní postava, bylo pro mě vlastně docela těžké ve všem tom nekompromisním masakrování někomu fandit. Hrdinů se sice představí hned několik, jenže stejně tak postupně odpadají. A ti co zbydou, jsou sympatičtí asi jako drobné od pokladní. Navíc jsem nějak nepochopil, za kterou stranu „duchové“ kopou. V jedné chvíli dohánějí lidi k šílenství, v druhé se je snaží varovat před zkázonosným artefaktem a ve třetí je k němu zase navádějí. Buď mi chybí znalost předlohy, anebo jsem opomněl něco hodně zásadního. Například smysl.
Každopádně řemeslo B. K. Evensona patří k těm, jež se nesnaží pouze uspokojit konzumní poptávku, ale dává mytologii univerza osobnější rozměr. Což fanoušci jistě ocení s nadšením.

povídka: Volba - McAuley, Paul James
vyšla v: Nejlepší science fiction a fantasy 2011
yerry | *** | před 40 dny

Pravdou je, že poviedka je trochu rozťahaná a svedčil by jej skôr iný formát: novela alebo román. Je to science fiction ale to fantastično tu funguje len ako kulisa. Jedná sa skôr o realistický a sociálny pohľad na človeka ako takého. Napriek vyspelej technike, ktorú na Zem priniesli mimozemšťania, ľudstvo zostáva uväznené vo svojich stereotypoch, predpojatosti, xenofóbii a poverách. Autor tu popisuje ľudí ako konzervy, ktoré sa z ničoho nepoučia a nikam sa nevyvíjajú. V závere ako keby nad nad nami lámal palicu.

Vcelku pesimistické vyznenie poviedky má svoju silu ale ako som už písal, ako poviedka to moc dobre nefunguje. Inak dobré čítanie.

Takže asi takto: Otvor si slovník s termínmi z výpočtovej techniky a AI, pridaj čo – to zo slovníka z astronómie, vypíš si pár slovíčiek, navliekni na to rubáš s fantastickým motívom a možno dostaneš príbeh podobného razenia, aký ti tu predkladá mladý fín Hannu Rajaniemi.

Už autorova poviedka z predchádzajúceho ročníka tejto antológie Žalozpěv za mladého losa mi pripadala ako maďarský guláš. V tejto autor dokazuje, že s podobným miešaním ingrediencií nemieni prestať. Proti podobnej váre teda nemám nič, keby sa dala aj konzumovať, toto je akurát tak na uchlípnutie. Takto nie pán autor.

kniha: Quartek! - Colin, Fabrice
trudoš | ***1/2 | před 41 dny

Hlavní postavou tohoto příběhu je chlápek, jímž opovrhuje i sama Smrt. Smolař, podvodník, opilec a nešťastník John Vincent Moon. Člověk, proti němuž se zřejmě spikl celý svět, společně alespoň se dvěma dalšími. A on chudák s tím musí žít. Také vám už teď přirostl k srdci?
Quartek! je ryzí humoristická fantasy se vším, co k tomu patří. Francouzský spisovatel Fabrice Colin vytvořil zábavný román, směle konkurující silné angloamerické produkci. Nepostrádá svéráznou komiku, spoustu odkazů na londýnské kulisy, neodolatelně lehkou atmosféru a portfolio skutečně podivuhodných hrdinů. Zběsilá gradace umocněná krátkými kapitolami pak děj neustále popohání kupředu, takže se člověk rozhodně nenudí. Co však hodně ruší, je autorovo neodbytné úsilí vecpat do knihy přehršel nápadů, stejně jako vynucených zvratů, jež zákonitě na malém prostoru působí zbytečně a hlavně ne vždycky jsou dořešeny. Ovšem když překousnete chaos v koncepci zápletky, nemělo by vám při čtení už nic zásadnějšího vadit.

povídka: Dedič ríše - Bella, Matúš
vyšla v: XB-1 2016/08
quinnet | *** | před 41 dny

V princípe to nie je zlé, novo nájdený dedič kráľovského trónu, ktorý by mohol byť vodcom revolúcie a zvrhnúť novú republiku – to znie celkom nádejne. Len keby nebolo dopredu naznačované, ako to dopadne. Príbeh je napísaný dobrým štýlom, dobre vypointované, len tie krátke vsuvky by som vyškrtol.

Sapkowski jde dál. V povídce menší zlo rozostřuje hranici mezi příšerami a lidmi. Staví tak poslání svého hrdiny před dilematickou otázku a zároveň ho nutí z povahy svého charakteru zvolit mezi stranami z nichž každá má svoji nezpochybnitelnou pravdu. Příběh, který nejen že dobře neskončí, ale ve finále v něm vlastně nevyhraje vůbec nikdo a i hlavní hrdina z něj odchází s cejchem řezníka z Blavikenu. Na fantasy své doby odvážný a novátorský přístup.

Po představení hlavního charakteru v povídce Zaklínač autor potvrzuje jinakost jeho pojetí fantasy. Za základ si bere klasický příběh krásky a zvířete, převrací ho na ruby, zasazuje do neúprosné reality historického kontextu, aby ho ve finále stejně rozplynul nádherně idealistickém klišé. Téměř třicet let stará povídka nezestárla ani o den.

kniha: Ozvěny velké písně - Gemmell, David A.
trudoš | **** | před 42 dny

Nesmrtelní Avatáři vládli nižším rasám tvrdou rukou po tisíce let. Jednoho dne se však země pohnula a z vyspělé civilizace zůstaly trosky. Poslední stovky přeživších ovšem nadále odmítají pochopit, že už nejsou na vrcholu potravního řetězce. Budoucnost jim ale dlouho říkat pane nebude…
David Gemmell se nesmazatelně zapsal do duší fanoušků heroic fantasy na celém světě, Českou republiku nevyjímaje. A s tímto románem můžeme hrdě prohlásit, že co se týče fantastiky, vyšla u nás jeho tvorba kompletní.
Přestože Ozvěny velké písně nepatří mezi autorova nejsilnější díla, materiál, z kterých jsou utkány, skvěle charakterizuje vše, v čem byl nejlepší. Jejich slabinou je pouze jediné – příliš mnoho motivů. Zápletka, která by jiným spisovatelům vystačila na desetidílnou ságu, je zde zhuštěná na takřka čtyřsetstránkový prostor. Vývoj i psychologie postav jsou tak dost nárazové a urychlené, jen aby vše mířilo správným směrem. Nic to však neubírá na síle emocí, které vyprávění v člověku rozbouří.

Snové, záhadné, nevypovedateľne mystické…

povídka: Alef - Borges, Jorge Luis
vyšla v: Artefakty; Rozhovory mŕtvych; Spisy I; Zrcadlo a maska
gan112 | ***** | před 42 dny

Fantastické ako aj v pre Borgesa dejovo jasnejšej poviedke, vypláva snovosť, záhadnosť. Plus úžasná hra s jazykom, ohromný štýl aj nápad.

kniha: 2101: Česká odysea - Jiran, Jaroslav
Gaarq | *** | před 42 dny

typický MFácký sborník SF povídek z počátku 21. století (velký podíl vydaných knih v edici ikaros), ríšu alternuje jiran, ale rozdíl není poznat. malý píseček českých autorů SF žel patrně na nic lepšího nedával, takže profláklá jména se tu mísí s dobově novými, většinou podprůměrné a průměrné povídky dělají doprovod několika málo opravdu dobrým. velké plus sborníku – poprvé jsem zaznamenal st. ertla ml.

po posledním přečtení jsem šel ze čtyř aster na tři celkového hodnocení, nějak mi ten optimizmus opadá.

povídka: S Eliškou na hoře - Ertl, ml., Stanislav
vyšla v: 2101: Česká odysea
Gaarq | ***** | před 42 dny

tahle povídka trčí na všemi ostatním jak onen martovský mons olympus, v povídce zmiňovaný. ertl dokázal organicky spojit generační dilema, prožitek existence ve společenském útlaku a ponižování, mýtus naděje. plynulé a živé dialogy, obrazy s hutnou atmosférou, silný přesah. skvělé až jedinečné.

povídka: Kamas - Šenk, David
vyšla v: 2101: Česká odysea; Srdce ledu
Gaarq | ** | před 42 dny

představte si lema v tvůrčí krizi na LSD. docela zajímavý námět, ale zpracovaný docela strašně. mírně natvrdlý hrdina sice může být zdrojem mnohých zápletek, ale přehánět by se to nemělo. zmatené pidlozoficko-pavědecké plácání tomu rozhodně nepřidalo. pokus o zobrazení generačního vztahu byl asi to nejlepší, i když to mělo spíše vyznění hodně průměrného seriálu.

povídka: Nepřipojení a nekonvertovaní - Miklica, Tomáš
vyšla v: XB-1 2016/08
quinnet | **1/2 | před 42 dny

Svet plný dokonalých robotov je zlým miestom pre človeka, ktorý si hľadá zamestnanie. Najmä ak je vašou špecializáciou literatúra. Zaujímavá poviedka, len neviem nakoľko je dôležitý odkaz na Kerouaca. Takže moje hodnotenie berte s rezervou.

povídka: Kaplanův odkaz - Torgersen, Brad R.
vyšla v: XB-1 2016/08
quinnet | *** | před 42 dny

Torgersen asi definitívne nebude patriť medzi mojich obľúbených spisovateľov i keď som ešte nečítal jeho najlepšie hodnotenú poviedku „Průzkumníci“. Oproti prvému dielu je to menej komorné a viac dobrodružné, dosť sa tam filozofuje o viere a koniec je správne epický. Problémom je, že je to príliš písané na efekt. Nejako som autorovi neuveril, že by to dopadlo práve takto. Akurát sa mi páčil hlavný hrdina, ten bol vydarený. Po niekoľkých rokoch prímeria, sa mimozemšťania rozhodujú, či nebude nakoniec múdrejšie ľudstvo predsa len vyhladiť. Preto je ako jedna z posledných možností povolaný kaplánov asistent, ktorý možno dokáže zvrátiť nevyhnutnú vojnu.

Fantaskný príbeh z novodobej Nigérie o jednom chalanovi a jeho dosť šialenej rodine. Našroubované naň boli odstavce s objavom v kvantovej fyzike, o čo sa konkrétne jednalo, tom som akosi nepobral. To podstatné sa tam len mihlo. Siahodlhé pasáže z bežného života africkej rodiny ma dosť nudili. Ak by ma niečo také zaujímalo, otvorím si cestopis.

Teda napriek snahe o prienik rôznymi žánrami, napriek autorovmu očividnému talentu, sa to u mňa minulo účinkom…

Konečne poriadna science fiction v tejto antológii, až taký hukot… Je tu planéta, na ktorej sa stretnú dve rôznorodé entity, pričom každá chce mať navrch. Jednou z entít je samozrejme človek. Kocky sú hodené, hra môže začať…

Veľmi dobrý a pútavý text napriek jednoduchosti deja…

Poviedka mala drajv ale postavy, prostredie americkej školy v kombinácii s americkým národným športom a uleteným úkazom počas jednej sezóny ma nejako neohromili. Podobné veci asi už idú dosť mimo mňa… U mňa teda trochu slabé…

Ach jaj! Keď ja tieto problémy zrelých žien a starých upírov s mladíckym vzhľadom fakt nemusím. Brak nedávam len preto, lebo ten je vyšší level.

kniha: Digitální pevnost - Brown, Dan
avatar2 | ***1/2 | před 43 dny

Kniha už dnešnímu čtenáři (zejména tomu, který se vyzná v IT) může připadat trochu naivní, ale Brown je zdatný spisovatel a příběh servíruje čtivě a napínavě. Čtenář sice lecos odhalí už dlouho před koncem, ale přesto čte až do konce s chutí. Plusem je to, že autor čtenáře nutí trochu se zamyslet nad svobodou soukromí na internetu.

Možno trochu nadhodnocujem ale napokon sa mi text docela pozdával. Ako keby som čítal o niektorom z Le Guinovej sociálnom experimente, tuná však prenesenom do hmyzieho prostredia. Stoja tu proti sebe včely a osy. Do ich vzťahov sa zamontuje duch revolty a koleso hmyzích dejín sa môže začať roztáčať. A ktože má to posledné slovo? Napokon teda veľmi dobré…

Trochu nechápem nadpis poviedky. Slapová sila je totiž druhotným efektom gravitačnej sily a jej dôsledkom sú napr. príliv a odliv, toľko teda wikipédia. V poviedke sa jednalo skôr o čiernu dieru pod hrudníkom jednej z lesbických žien. Stavba a štýl príbehu bola pre mňa trochu nejasná. Nápad docela originálny. Dve hviezdy dávam za tu originalitu.

Sherlock Holmes, včely, čínska poetika a niečo, čo sa bez vyzradenia pointy pomenovať nedá. Príbeh sa nesie v kľudnej tónine až do svojho záveru. Napísané docela dobre, napriek tomu som sa trochu nudil…

kniha: Hvězdný Lummox - Heinlein, Robert A.
yerry | **** | před 43 dny

Jedna z tých najlepších knižiek od Heinleina napriek jej nevyváženosti, čo sa týka kvality obsahu. Dej je jednoduchý, lineárny a jednovláknový. Asi 70 percent textu nemá chybu. Popis a dialógy sú výborné, útočiace na tvoju bránicu. Zvyšných 30 percent sa politikárči a záver, ako je už u tohoto autora zvykom, je totálne nezvládnutý, úplne naivný a pravdepodobne vyhovujúci hlavne požiadavkám pôvodného vydavateľa. Skrátka ten záver má úplne inú kvalitu ako zbytok textu.

Lummox je tvor, nad ktorým Heinlein nemusel príliš rozmýšľať ale ako ho vykreslil, to nemalo chybu. Bacha na Lummoxa, je to všežravec. Najviac mu chutí železo, kľudne zožerie celé auto, guľky mu nevadia. Nezatváraj ho do oceľovej klietky, lebo keď ju zožerie, je ešte väčší…

Dal by som plný počet hviezd, ale za ten záver napokon jednu strhávam dolu…

povídka: V pásmu asteroidů - Žamboch, Miroslav
vyšla v: 2101: Česká odysea
Gaarq | ** | před 43 dny

profesionálně napsaná tuctová romantizující dobrodružka, poháněná nikoliv studenou fúzí, ale spoustou králíků z klobouku, které hlavní hrdina tahá, kdykoliv mu teče do bot. přičtěme zavádějící základní teze příběhu (ilegalita většinových kyborgů versus popisovaná realita) a pár nesmyslných vět (kterým nepomohlo ani několikeré čtení nahlas před svědky), klasika.

povídka: Případ Terrasomharpin - Ríša, Vlado
vyšla v: 2101: Česká odysea
Gaarq | * | před 43 dny

silně podprůměrná detektivka, která akcentuje tezi „detektiv nesmí být chytřejší než čtenář“ až na hranici snesitelnosti. i trocha chemického blábolení mě docela štvala svou samoúčelností.

povídka: Nukleární romance - Švachouček, Stanislav
vyšla v: 2101: Česká odysea
Gaarq | *** | před 43 dny

spotřební povídka do sobotní přílohy novin, sterilní a komunální vtípky, plytký námět. nicméně je to řemeslně zručné.

Kdybych nečetl Knihu posledního soudu a O psu nemluvě, tak bych tuto knihu s neveselou obálkou a ještě ponurejším názvem zřejmě přešel bez povšimnutí. Což by byla velká chyba. Samozřejmě, že smrt (především klinická) hraje zásadní roli a během ní se odehrávají důležité věci. Některé scény jsou i dostatečně děsivé až depresívní, do hry vstupují i některé nepovědomé lékařské termíny. Přes to všechno jde (jak je u Willisové obvyklé) o velmi zábavné čtení se spoustou vedlejších zajímavých postav, které hrají velmi důležité role v příběhu, který má nečekaný průběh. Většina románu se odehrává ve velmi složitém nemocničním komplexu a postavy hodně hledají cestu v tom bludišti a pořád někoho shánějí ať už telefonem nebo pagerem a před někým jiným zase unikají, ale to patří k věci. Vůbec nejde o suché vyprávění o výzkumu prožitků v blízkosti smrti. Za sebe mohu říci, že kniha mi připadala velmi zábavná, napínavá a některé scény až fascinující. A ta závěrečná byla jedna z nejlepších.

kniha: Podivný regiment - Pratchett, Terry
avatar2 | **** | před 43 dny

Druhé čtení této pratchettovky a nutno říct že po letech chutná lépe než na první pokus. Možná kniha vyžaduje dospělejšího čtenáře. Pratchett si jako obvykle zvolil pár témat/nešvarů (civilizace vs. rozvojová země, poměry v armádě, muži vs. ženy…) a rozjel parádní výpravu plnou humoru i situací k zamyšlení. Ani nejlepší ani nejslabší Pratchett, jen takový velmi slušný standard.

kniha: Páté srdce - Simmons, Dan
trudoš | ****1/2 | před 44 dny

Přes osočování Dana Simmonse z literárního manýrismu mu nelze upřít fantastický sloh, který je opravdovým uměním. Sherlock Holmes sice v jeho podání není zádumčivým gentlemanem s loveckou hučkou, ale o to víc mi byl bližší, protože tuhle ikonografickou představu nesnáším. Ne, Simmonsův Velký detektiv je sympaticky arogantní chlapík, který má problém porozumět společenským finesám, ale úspěšně je napodobuje, aby mohl nepovšimnut bojovat se zločinem. A třebaže není bytostí dokonalou, brilantní mysl mu dává punc naprosto neodolatelného hrdiny.
Zápletku však autor pojal až příliš rozšafně. Dějově nelze nic vytknout, konstrukce příběhu krystalizuje pomalu, nicméně strhujícím způsobem. To ještě umocňuje paleta neskutečně živých postav a detailní vykreslení exteriérů. Osobně jsem si pak nejvíc užil Jamesovy rešerše nelogismů v Doyleho povídkách. Jenže při zpětném pohledu lze říci, že množství odboček je nepodstatných a metafyzický podtext zbytečný. Přesto jsem si Páté srdce užil se vším všudy.

kniha: Čarodějův učeň - Preussler, Otfried
MartinJ | ***** | před 44 dny

Velmi živě napsaná kniha, založená na staré lužické legendě. Při čtení má člověk pocit, jako by spolu s Krabatem a ostatními chasníky v mlýně byl. Moc pěkně je popsané i hospodaření mlýna a chasnický jidelníček, někdy se mi úplně sbíhaly sliny. Samotný příběh o souboji mistra a učedníka byl použit předtím i potom ještě spoustukrát, ale to mu nic neubírá na čtivosti a přitažlivosti. Docela sympatický byl konec, který se stal tak rychle („ein zwei“), že jsem si ho pořádně ani nevšiml. Ale i to byla proti natahovaným koncům zejména některých filmů příjemná změna.

Mimochodem, ke knize mě přivedla návštěva baletu Krabat v Národním divadle v Praze. Nikdy před tím jsem na baletu nebyl, ale musím říct, že se mi moc líbil.

povídka: Tři kapky denně - Urban, Pavel
vyšla v: XB-1 2016/11
quinnet | *** | před 46 dny

Lovecraft ako večná inšpirácia. Rakovina zožiera vnútornosti jedného zástupcu anglickej šľachty a ten ako poslednú šancu využije služby jedného čínskeho mastičkára. Pointa je jasná ale keďže sa to dobre čítalo vyjadrujem svoju spokojnosť.

123456789101112poslední (572)22844 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu