RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

123456789101112poslední (621)24803 příspěvků celkem
povídka: O lásce - Sněgoňová, Kristýna
vyšla v: Odvrácená strana světa
Svarec | ***1/2 | před 45 dny

Průměrná povídka. Neurazí, nenadchne, ničím nepřekvapí, ale čte se dobře a baví. Taková standardní výplň, na jakou narazíte v každém sborníku.

povídka: Jestřábice - Merglová, Michaela
vyšla v: Odvrácená strana světa
Svarec | **** | před 45 dny

Vtipná, čtivá povídka, zpočátku taková klasická pohádková fantasy, hrdina musí splnit tři úkoly… ze kterých se nakonec vyklube něco o dost jiného, než by čtenář čekal.

povídka: Fábulus - Kašparová, Jarmila
vyšla v: Odvrácená strana světa
Svarec | ***1/2 | před 45 dny

Vcelku povedená a zajímavá variace na klasické hrdinské příběhy o statných hrdinech a jejich věrných parťácích, v podstatě konverzační záležitost s několika „flashbacky“. Škoda stejně jako u předchozí povídky slabšího konce, to závěrečné poselství o přátelství jsem nepochopil.

povídka: Znamení zlata - Koutová, Linda
vyšla v: Odvrácená strana světa
Svarec | **** | před 45 dny

Zábavná povídka, se sympatickou hrdinkou, škoda nelogického konce. Nemám rád, když se jinak inteligentně působící záporák najednou zachová jako blbec, jenom proto, že si to příběh vyžaduje.

povídka: Otec a smrt - Fritz, Pavel
vyšla v: Odvrácená strana světa
Svarec | **** | před 45 dny

Zkušený spisovatel se nezapře. Povídka s jednoduchým příběhem, ale bez jasně vyhraněného dobra a zla, skvěle napsaná a plná emocí.

povídka: Vévodovy cesty - Doležal, Karel
vyšla v: Odvrácená strana světa
Svarec | **** | před 46 dny

Třetí autorova povídka ze stejného světa, opět s jiným hrdinou. Na Oshberta to zase nemá, ale je to trochu lepší a zábavnější než lehce bezvýrazná povídka z předchozích Žoldnéřů, s lepší hrdinkou i ústředním nápadem. Škoda, že některé dílčí nápady mi přišly trochu nevyužité, například řešení podzápletky s černým stínem mi přišlo příliš předvídatelné a nevynalézavé.

povídka: Cesta za snem - Tomšů, Radmila
vyšla v: Odvrácená strana světa
Svarec | ****1/2 | před 46 dny

Zábavná povídka z prostředí kočovného divadla. Napsaná hodně vtipně, se sympatickými postavami, v Dřevovi jsem se tak trochu zhlédnul :)

povídka: Štětec z velbloudí srsti - Hamouz, Jan
vyšla v: Odvrácená strana světa
Svarec | ***1/2 | před 46 dny

Taková rozumně kvalitní povídka. Dobře napsaná, člověk se nenudí, ale ničím nenadchne ani nepřekvapí. Pointa mi byla jasná skoro od začátku.

Zábavná a vtipná povídka, při čtení jsem si vzpomněl na Nerudu a jeho Povídky Malostranské, byť se odehrávají v trochu jiné době. Jenom škoda, nemohu se ubránit dojmu, že potenciál se autorovi nepodařilo zcela vytěžit, příběh se odvíjí až příliš standardně a bez překvapení.

povídka: Hovězí spravedlnost - Mertlíková, Věra
vyšla v: Odvrácená strana světa
Svarec | ***1/2 | před 46 dny

Slušná povídka. Nijak akční a spíš pomalá, to je zase vynahrazeno rychlým střídaním dějových linií, díky kterému povídka rychle uteče. Kvůli stejné věci jsem se do ní ale nedokázal pořádně ponořit – tři stránky se odehrávají v minulosti a než člověk stihne nasát atmosféru, děj přejde do současnosti, a takhle několikrát dokola.

kniha: Běsné město - Rusková, Dana
trudoš | *** | před 46 dny

Dobrý nápad, nečekaně však minimálně využitý. Přitom samotné povídky Dany Ruskové nejsou špatné, jen se ve většině případů odbudou bez valného smyslu. A ač má kulisy magického Brna autorka moc hezky zpracované, krátký rozsah jednotlivých textů jí brání je výrazněji představit.
Po detektivní stránce nechybí příběhům nápaditost, jak dokládají například povídky Umění zla či Vzdušné zámky. Pouze se víc než na kriminální vyšetřování soustředí zápletky na fantastično a výsledek tak zůstává nějak mezi – ani to, ani tamto. Přesto nelze spisovatelce upřít talent, vzhledem k tomu, že většina vyprávění je tvořena jakoby myšlenkovými pochody ústředních představitelů. Přitom se účel pro uměleckou formu nevytrácí a nechybí ani jistá dávka napětí. Opomenu-li tak nedotažené charaktery postav, které chvílemi působí až úsměvně, nejvíc ze všeho mě mrzely předvídatelné finiše. Celku by proto možná slušela spíš románová forma s koncem a začátkem, než sbírka drobtů, neobsahující v důsledku nic zásadního.

kniha: Hvězdné hry - Novotný, František
Gaarq | *** | před 46 dny

po všech stránkách důstojný omnibus kratších děl františka novotného. je vidět, že se do toho celý tým vložil s maximálním úsilím – je to pěkná kniha. horší je to s obsahem, ale to už je především můj problém – až na výjimky (a ty zase pro mě většinou září), františkův styl i témata mi moc nesednou. nedokázal jsem často vůbec začíst, drhla mi vnitřní logika a příběhy mi často nedokázaly přinést to, co od nich především očekávám – originální myšlenkový přesah.

zajímavé jsou autorské poznámky. zkusil jsem si něco takového i tady na legii jako autor a je docela zábavné pozorovat, jak se často autorské vnímání díla diametrálně liší od toho čtenářova. teď jsem to poznal i ze strany čtenáře. pro mě to bylo důvodem, proč jsem přestal psát. u některých autorů, kteří na čtenáře primárně nemyslí (ve smyslu nepodbízí), se pořád najde dost čtenářů, kteří jeho dílo ocení, mně se to nepovedlo. františek také potřebuje „své“ čtenáře, protože jim to rozhodně nedělá lehké ;)

kultura mužských klonů je zajímavá myšlenka, ale nedokázal jsem se sžít s její autorovou představou. přišla mi příliš autorsky násilná. také závěr je plný scén, kdy autor prostě něco chtěl říci, ale zvolené prostředky mě nedokázaly přesvědčit, že je to organický příběh. na škodu byly opět zbytečné popisy technických aspektů. bad luck for me.

kniha: Saturnský ruchch - Forward, Robert Lull
Madam Brbla | ***1/2 | před 47 dny

Co takhle si zaletět k Saturnu, přímo do jeho atmosféry, levně odtamtud vytěžit prvek nutný pro cestování vesmírem a dozvědět se o planetě něco víc, než zatím prozradily sondy? Příležitosti se chopí šestice astronautů – pilotů, vědců a odborníků na leccos. Jejich cesta probíhá formou diskutování o překonávání gravitačních studní, pojmů jako apogeum, perigeum, trojanský bod a tak dále. Robert Lull Forward byl profesorem fyziky a na jeho knihách je to zkrátka hodně znát. Předpokládám, že „Saturnský ruchch“ je plný cca 20 let starých poznatků, přesto na mě kniha působila jako z období zlatého věku sci-fi, kdy vědomostí nebylo mnoho, ale fantazie jela na plné obrátky – neomezována fakty. Atmosféra Saturnu je velmi živé místo, kde má nejvíce práce týmová bioložka. Fauna je rozmanitá, zajímavá, ale žádný z vymyšlených tvorů mě nijak extra neuchvátil, ani ten klíčový ruchch, protože jsem se s nimi v různých podobách setkala už dříve v dílech jiných spisovatelů.
Narozdíl od „Dračího vejce“ a „Hvězdotřesení“ je tentokrát kontakt s odlišnou civilizací zprostředkováván převážně lidskou optikou, mimozemských vhledů je málo. Bohužel autor nedokázal vytvořit sympatický tým, kterému by čtenáři mohli v krizových situacích držet palce, hryzat si rty napětím, smáčet stránky slzami, prostě události náležitě prožívat. Mužská čtveřice mi byla lhostejná a obě zástupkyně ženského pohlaví mi lezly na nervy. Jak na potvoru těm dvěma bylo věnováno nejvíc prostoru, především atraktivní pilotce Chastity, která přebírala roli kapitána a řešila nejkrizovější situace. Ve volném čase pak v rozporu se svým jménem dohlížela na to, aby nikdo z mužské části posádky nemusel masturbovat.
Když už jsme u negativ, je nutno zmínit překlad a redakční práce: to první místy pokulhává a to druhé se pravděpodobně vůbec nekonalo. V textu zůstaly desítky překlepů, hrubek, komolení jmen i vyložených nesmyslů. Občasné otrocké převádění do češtiny nepotěšilo (jako například udělat z Central parku „Ústřední park“ a z věty „Two minutes to go!“ „Dvě minuty do jedem!“). Za těchto okolností mě opravdu nepřekvapuje, že jsem v tiráži nenašla jméno odpovědného redaktora – pokud někdo takový byl, styděl se zřejmě pod svou mizerně odvedenou práci podepsat.
S ohledem na předchozí Forwardovy knihy jsem měla vysoká očekávání… moje chyba. Tohle je „jen“ docela dobré hard scifko, které si od českého vydavatele zasloužilo kvalitnější péči… a od spisovatele méně obratů o soustředěných očích zkušebního pilota, stejně jako přiznání vyšší inteligence posádce i jejich UI Jeevesovi, jelikož ve finále vypadali všichni jako banda idiotů. Určitě nejsem jediná s tímto názorem – předchozí majitel knihy ji hustě poznamenal tužkou při podtrhávání chyb (několik přehlédnul:-)) a psaní faktických připomínek. 70%

Už trochu obohratá pieseň o démonoch, ale zasadenie do slovanského prostredia poviedke veľmi pomohlo. Červenák to sice nie je, ale jeho vplyv je hmatateľný. Mojich 80% je za Otleba, tá paralela s jeho reálnym podkladom je úžasná.

povídka: Ako bez duše - Tabačková, Jana
vyšla v: Fantázia 2017
tiradentes | *** | před 47 dny

Trochu rozprávková poviedka, čo mi veľmi nereže, zato napísaná veľmi pekným jazykom, ktorý ma dokázal vtiahnuť do deja.

povídka: Zdochlinárka - Hosťovecký, Michal
vyšla v: Fantázia 2017
tiradentes | **1/2 | před 47 dny

Dej mi prišiel trochu uťahaný, ale záver bol veľmi dobrý.

kniha: Chlapec a jeho robot - Wilson, Daniel H.
trudoš | *** | před 47 dny

„Tohle je Mechos. Podivné tu je normální, zatímco normální neexistuje.“
Kombinace Alenčiných dobrodružství a Čaroděje ze země Oz, převlečená do modernanokybe­robotického hávu. Což by nebyl problém, kdyby Daniel H. Wilson dokázal knize propůjčit podobné kouzlo jako Lewis Carroll nebo L. Frank Baum. Hrdina, příběh, prostředí, atmosféra – to vše má hezky vymyšlené, ale nějak jsem postrádal osobitý drajv. Když pohádkové bytosti vyměníte za roboty, ještě to neznamená, že Nobelovka je na cestě.
Pakliže si však na svéráznou imaginaci potrpíte a od zápletky nevyžadujete příliš inovátorství, není jediný důvod, proč byste se knize měli vyhnout. Je milá, krátká, nápaditá i humorná. Jen nevybočuje ze standardu, který literatura pro mládež běžně nabízí – prostě se jde na výpravu za záchranou kybernetické říše a když se přijde na konec, pořeší se co se pořešit má a hurá domů. Ovšem jakékoliv dítě milující roboty vám kvůli ní pravděpodobně utrhne ruce. A možná i nohy. To se jako úspěch taky počítá.

kniha: Armada - Cline, Ernest
SONP | **** | před 48 dny

Když se Armada dostane na stůl čtenáře , kterou napsal autor, kterýžto strávil své dětství hraním stejných her, koukáním na tytéž filmy a posloucháním té samé hudby, projede tímto dílkem čtenář jako nůž máslem – takhle rychle už jsem dlouho žádnou knihu nepřelouskal, asi je to díky všem těm popkulturním odkazům, kterými je kniha doslova prošpikována. A po přečtení některých komentářů se sice trochu stydím, ale musím otevřeně přiznat, že si mi to dost líbilo. A to přesto, že kniha je jednoduchá, zcela předvídatelná, obsahující snad všechna hollywoodská klišé a žalostně neoriginální (v tomto směru ale autorovi budiž ke cti, že takřka všechny vykradené knihy a filmy jsou zde ocitovány). Autor si zkrátka na nic nehraje a stvořil pařanskou jednohubku s jasnými filmovými ambicemi. A taky proč ne, není každý P.K. Dick nebo Asimov. Jednu hvězdičku oproti RPO srážím za to, že mi jsou přeci jenom bližší osmibitové pixelové pařby než moderní 3D bojové. 80%

kniha: Naslouchač - Stehlíková, Petra
dva mraky | *** | před 48 dny

Originální svět a námět, kde je plno tajemství, staré konflikty a křivdy a smrt tam chodí často. Prostě potenciál pro epický děj. Utlačovaná třída sklenařů má svým způsobem obrovskou moc danou schopností zpracovávat nerost sklenit, jsou ale cele pod konrolou vládnoucí třídy z nížin. Lidstvo sklenaře bezpodmínečně potřebuje ke své existenci. Svět je rozdělen na část otrávenou válkou a tu kde žijí lidé, oddělenou ochranným polem. Tahle zalidněná část je rozdělená dál na část za ochranným polem – reteou kde se nedají používat žádné pokročilejší technologie a nížiny, které jsou asi futuristickým světem blahobytu(a které budou v dalším díle). Příběh je o osudech děvčete Ilan, je to brusička sklenitu, což mají normálně dívky zakázáno, ale ona se vydává za chlapce. To není až tak těžké, protože sklenaři jsou působením nerostu často různě deformovaní a takoví pak chodí zahalení. Osud chce, že nakonec pracuje pro elitní skupinu bojovníků z nížin – pětadvacítku. Parádní námět a kulisy příběhu jsou bohužel efektivně torpédovány autorkou, která se na tom učila psát. První polovinu jsem protrpěl. Nevhodně volené tempo vyprávění, zabíjí životnost příběhu. Snahy ukázat jak jsou sklenaři utlačováni se pohybují často za hranicí klišé. Popisy toho, jak co funguje mě zoufale kolikrát nudily. Dějiny objevu sklenitu a prvních lidí co s ním pracovali působí násilně a rušivě(zapomeňte na Rumuny, jak pravil jistý recenzent) Naštěstí se kvalita textu průběžně lepší, takže když Ilan vyráží se vznešenými bojovníky na jejich cesty, už se to čte lépe, je více dobrých dialogů a jak vyprávění ztrácí svůj rekapitulační styl, ožívá příběh i postavy. Jen nikdo nesmí mít ústa sevřená do tenké linky, to pak jdu z jistých důvodů se smíchem pod stůl. Ale přes četné výhrady se mi to líbilo a přestože první díl je úplně otevřený a zas tak moc se tam nestalo, konec je znatelně lépe napsaný a celé se to vyhýbá klasickým pastem YA literatury. Uvidím, co druhý díl.

kniha: Pod ochranou pohanského boha - Severin, Tim
trudoš | ***1/2 | před 48 dny

Pod ochranou pohanského boha je psáno v duchu starých severských kronik. Díky tomu se připravte na minimum dialogů a spoustu popisů, ať už tradic, krajů či historických událostí. Samotný děj pak připomíná odyseu prostého Vikinga, který měl to štěstí/smůlu, že mu bohové dali do vínku drobné magické nadání.
Kronikářský styl vyprávění ovšem nemusí sednout každému, ač je pro podobné romány jako dělaný. Bezdějové putování napříč severským územím postrádá konkrétní cíl, vyvažuje to však informační hodnota. V porovnání se synchronně vydávanými řadami Havran a Přísežné bratrstvo nejsou sice Vikingové Tima Severina taková řezničina, laděním se nicméně blíží autentické dobové atmosféře zdaleka nejvíc. Hrdina navíc působí dojmem skutečné lidské postavy a ne jako neporazitelný hrdina z legend. Něco jako Malý velký muž na drakkaru, čemuž odpovídá i jazyková stylistika. Paradoxně tak knihu oceňuji víc až po jejím dočtení, kdy i přes zdlouhavou popisnost musím uznat, že něco na tom Thorgilsovi je.

kniha: Králova klec - Aveyard, Victoria
Lokina | ***** | před 48 dny

Po vlažnějším druhém díle, který pro mě byl trochu zklamáním, přišlo třetí pokračování Králova klec. A tento díl byl uspokojivý a dobře propracovaný. Autorka udělala dobře, že nechala příběh vyprávět i jinými postavami než Mare. Nebylo to tak jednolité a monotónní, ale nabralo více spádu, bylo to záživnější a plynulejší. Mohli jsme vidět i jiný úhel pohledu z jejich strany a taky jsme se mohli více seznámit se s jejich charaktery a chováním. Evangelinu jsem vůbec neměla ráda, ale po tomhle dílu, jsem ji zařadila k mým oblíbeným postavám. Mare mi byla od druhého dílu trochu nesympatická, v tomhle díle se zmátořila a její postava se dala vystát. Konec byl hodně akční a hlavně nečekaný. Jsem tedy zvědavá, jaké bude čtvrté pokračování :-)

kniha: Drake - McLean, Peter
Lokina | **** | před 49 dny

Drake slibuje vtipnou urban fantasy a při dočtení poslední kapitoly, kniha dostála svého slibu. Příběh byl vážně čtivý, dynamický, zábavný a i s tou větší dávkou vulgarity a násilí Drake dokázal, že tyto knihy mám v oblibě. Nebylo to tak přehnané a dalo se to číst, aniž by se vám z toho zvedal žaludek. I když Drake byl neustále pod parou a dostával se z jednoho problému do druhého, prostě tomu zoufalci nešlo nefandit, aby to s ním skončilo dobře. Spálený muž byl jeden z pilířů celé knihy, záhadná postava sršící oplzlé vtípky a hlášky, prostě si ho nešlo neoblíbit. Drake není nějaká super bomba, ale mou pozornost si získal. Takže Drakeu, očekávám, že na tebe nebudu muset dlouho čekat :-)

kniha: Playground - Kepler, Lars
trudoš | **** | před 49 dny

Manželé Ahndorilovi upustili od dalších příhod nekompromisního vyšetřovatele Joony Linny a zavítali do záludných vod fantastické literatury. Vznikl přímočarý thriller s jednoduchou zápletkou, kdy matka bojuje o život svého syna, jenž je netradičně okořeněn volbou prostředí, kterým je Babylón mrtvých. Autoři vycházejí z čínských legend, které povýšili nad ostatní a hrdinové se tak ocitají v podivuhodné verzi očistce, kde musí bojovat „na hřišti“, velmi specifické verzi gladiátorských her.
Je to poměrně kruté čtení, které si nebere servítky, přičemž pointa je v tom, že vyhrát ještě neznamená obživnout. Připočteme-li k tomu fakt, že víc jak polovina knihy se odehrává v průběhu deseti minut reálného času, je až s podivem, že autorům při psaní nerupla nějaká ta žilka. Navzdory povedené imaginaci se však nedokázali oprostit od různých nešvarů skandinávské literatury. Ovšem i přes řemeslné kličky, majícími za účel větší počet stran, se o románu Playground dá říct s nadšením jedno – drsárna.

kniha: Zaklínačka Lota - Neomillnerová, Petra
Durgas | ***1/2 | před 49 dny

Veľmi oceňujem drsnosť Lotinho sveta a naturalistický štýl, ktorým ho autorka vie písať. Čo mi naopak vadí je jednak zbytočne dlhá časová osa poviedok a ľahkovážne až detinské správanie sa postáv, ktoré majú sto rokov a viac, tým pádom už toho majú zažitého až až a na ich správaní by sa to malo odzrkadľovať. Proti sexu nemám nič (práve naopak), ale už mi prišlo umelé a samoúčelné, že Lota skočila snáď na každého, koho stretla, po tretej poviedke mi to pravdupovediac už trošku liezlo na nervy.

povídka: Otec rodiny - Neomillnerová, Petra
vyšla v: Zaklínačka Lota
Durgas | **** | před 49 dny

Pre mňa rozhodne najlepší kus celej zbierky, humorno-drsné poňatie poviedky sa autorke veľmi podarilo.

Srdecni zalezitost, jedna z nejlepsich povidek v nadherne veci!

kniha: Putování - Bronec, Michael
Svarec | ***1/2 | před 50 dny

Druhý díl začíná přesně tam, kde předchozí díl skončil, a s nějakým uváděním do děje se moc nemaže. Ačkoliv jsem jedničku před četbou zběžně prolistoval, stejně jsem v první polovině občas plaval, než jsem se v příběhu a zákonitostech světa trochu zorientoval. Jinak první díl byl vlastně prolog, který představil svět a postavy, dal do pohybu zápletku, ale skoro nic se v něm nestalo. Čekal jsem, že ve dvojce se příběh konečně rozběhne, jenže ono nic. Hrdinové řeší epizodní problémy, putují, bojují, dále se s nimi sbližujeme a poznáváme svět, ale celé je to takové bezcílné a na konci nejsme o nic blíže cíli než na začátku. Některé pasáže mi přišly zbytěčně dlouhé nebo vysloveně zbytečné. Kniha končí obřím cliffhangerem, jako by ji někdo najednou usekl. Z doslovu se pak dozvíme, že druhý díl příliš nabobtnal, takže byl rozdělen na dvě části a v ruce držíme tu první, čímž se pomalé tempo a náhlý konec vysvětlují. Zase to ale nechci přehnaně zkritizovat. Čte se to pěkně, postavy jsem si oblíbil, svět mi přijde hodně zajímavý (a rozhodně má potenciál do budoucna utáhnout další příběhy v rámci sdíleného „univerza“, jak je v doslovu naznačeno). Jen by to zkrátka chtělo, aby se příběh v dalším díle konečně pořádně rozjel.

kniha: Studie v kouzelné - Kurland, Michael
toms | ***** | před 50 dny

Třetí román s lordem Darcym je zasazen do atraktivního prostředí alternativní Aztécké říše. Mexický kouzelník lord John Montezuma, ve spolupráci s irským kolegou Seanem O´Lochlainnem se snaží pod vedením lorda Darcyho odhalit vraha aztéckého prince. Příběh je oproti předchozím románům znatelně dobrodružnější, zřejmě ve snaze autora navázat na Doylovu knihu Studie v šarlatové, s níž však má společného pramálo. Příběh opět provází vtipné narážky i zajímavá kouzla, ale samotné ladění má tentokrát blíže k špionážnímu thrilleru než klasické detektivce.

Lehkým povzdechnutím na závěr je konstatování, že se jedná o zřejmě poslední setkání se sympatickou dvojicí hlavních postav z alternativního anglo-francouzského svě­ta.

povídka: Preplatok - Olejárová, Anna
vyšla v: Fantázia 2017
tiradentes | ****1/2 | před 50 dny

Majstrštik, ktorý tu po Kladivákovi Janka Išu rok chýbal. Akcia od začiatku do konca, avšak byrokracia je nepriateľ tvrdý jako skala. Škoda tých zdrobnenín, ktoré sa podľa mňa do textu veľmi nehodili, inak by to bolo viac jako dokonalé.

Poviedku, ktorú z priemeru vytrháva objavenie Uriáša. Celkovo sa mi páči, ako sú v Lotinom svete spravení upíri a vampíri.

povídka: Kronerčin kluk - Neomillnerová, Petra
vyšla v: Zaklínačka Lota
Durgas | ***1/2 | před 51 dny

Celkom dobrá a temná poviedka, ktorú podľa mňa trošku kazí zbytočne dlhé časové obdobie, počas ktorého sa odohráva.

Priemer poviedkovej zbierky

kniha: Leviatan - Westerfeld, Scott
trudoš | ****1/2 | před 51 dny

Scott Westerfeld přepsal historii jak ji známe a vytvořil vlastní originální svět, ve kterém je Evropa rozdělena na dvě poloviny – tzv. Darwinovce, kteří po vzoru svého jmenovce ovládli tajemství DNA a začali vytvářet monstrózní „stroje", jež jsou výsledkem různých mutací. Proti nim stojí Industriálové, kteří zůstali věrni mechanickým vynálezům a postavili svůj svět na ozubených kolečkách a páře. Oba tyto směry se bytostně nesnášejí, a tak máte jedinečnou možnost sledovat konflikt, jehož základ sice znáte, ale rozhodně ne v této podobě.
Leviatan je přesně ten druh knihy, kterou koupíte dětem za vysvědčení, či dobré chování, a pak jim ji seberete k vlastnímu potěšení. Dobrodružství funguje od první stránky a kupodivu zůstává poměrně neodhadnutelné, což se v literatuře pro mládež nestává zas tak často. Doprovodné ilustrace Keitha Thompsona pak nejenže úžasně korespondují s dějem, ale zároveň ho perfektně vizuálně dotvářejí.
A co vy? Raději byste své válečné stroje krmili anebo promazávali?

kniha: Deset malých čarodějů - Kurland, Michael
trudoš | ***** | před 51 dny

Podmanivě kouzelné vyprávění, ve kterém je znát jak úcta k původní předloze, tak vlastní invence stran uchopení světa stvořeném Randallem Garrettem. Oceňuji přitom, že detektivní pátrání nestojí na magické berličce, kdy stačí mávnout hůlkou a vrah je na světě. Lord Darcy se Seanem O Lochlainnem tvoří rovnocenné duo, kdy jeden doplňuje nedostatky druhého, takže je nutná souhra obou, aby byl pachatel dopaden. Mimo jiné hodně pobavil nenápadný odkaz na Nero Wolfa v roli lorda markýze.
Slabší je Michael Kurland pouze ve stavbě zápletky. Ne že by jí neuměl rozehrát, právě naopak – od prvních stran vrší jeden nevysvětlitelný zločin na druhý, až z toho má člověk brzy popletou hlavu. Nicméně v momentu, kdy přijde ke slovu finále, všechny tajuplné skutky vezmou za své. Je v tom jasně promyšlená koncepce, ale zpětné vysvětlení jednotlivých zločinů sfoukne autor jednou dvěma větami, takže se najednou zdají málem až všední. Celkově ovšem parádní návrat k něčemu, co je u nás bohužel nepříliš známo.

povídka: Ramax - Novotný, František
vyšla v: Hvězdné hry; Kočas 1991; Ramax
Gaarq | *** | před 51 dny

při těch dvou neandělních stovkách se za svých šedesát skoro stydím. ale opravdu se mi to moc nelíbilo. první problém je základní námět – tam, kde madona z vrakoviště byla čerstvým dílkem využívajícím náboženské aluze, tam je ramax fádní, ukecanou, ne vždy vnitřně logickou a až trošku nabubřelou pseudo-náboženskou etýdou. to druhé, novelka působí jako i jiné povídky FN napsaná tak ve třicátých letech – roboti jsou prostě plechoví (např. opravdu je pancíř jediná možnost ochrany před zářením?) a přes všechno to povídání o sebeuvědomění jsou jen odvarem něčeho, čím by jako takoví skutečně mohli být. post-humánní lidé jsou pořád až příliš jen lidmi (nemohu si nevzpomenout např. na skvělé simmonsovy vyděděnce) a příběh se plácá od ničeho k ničemu, což je dáno východiskem (nová loděnice), které autor podává jako jediné možné, ale jen proto, že se mu to hodí. chápu, že ve své době to bylo nové a úžasné, dnes s tou třicetiletou pauzou je to poněkud zaprášený exponát v muzeu české SF, který boj s časem prohrál.

kniha: Měsíční píseň - Briggs, Patricia
Speedemon | **** | před 51 dny

Hodně dobrá oddychová zábava. Nemůžu moc srovnávat s výše zmíněnými hrdinkami, ale četba to byla svižná, ne moc akční a kupodivu ani ne moc romantická. Vše tak nějak akorát vyrovnané. Kromě neustálého vrčení vlkodlaků, kteří si „přeměřují, kdo ho má většího“ tu nic rušivého nebylo. Mercy i většina hlavních postav je sympatických a těším se na další díl. Svět má určitě co nabídnout. Ještě nutno podotknou, že kniha má uzavřený děj a dle anotací to tak bude pokračovat i v dalších dílech.

povídka: Nebe plné snů - Žák, Vojtěch
vyšla v: XB-1 2017/05
quinnet | ***1/2 | před 51 dny

Postapokalyptický príbeh sa odohráva v sto miliónovom meste, v jednej štvrti zvanej Kotol. Úmrtnosť je tu veľká, zvyčajne na otravu olovom alebo podobným spôsobom . Drsní ľudia a ešte drsnejší predstavitelia spravodlivosti. Autor zveril rozprávanie viacerým postavám, čo bol v tomto prípade dobrý nápad. Nikto nemá čiernobiely charakter, každý bojuje v presvedčení, že koná správnu vec. Akurát je problém, že je toho na daný rozsah až moc a autorom cielená hlavná myšlienková idea trochu zaniká. Napriek tomu ju oceňujem a z poviedky mám dobrý pocit.

kniha: Tři bábiny kobyly - Mertlíková, Věra
Svarec | **** | před 51 dny

Debutující autorka a podivný název ve mně příliš důvěry nevzbuzovaly, ale novou historickou fantasy se slovanskými motivy jsem si prostě nemohl nechat ujít, zase tolik jich u nás nevychází. A nakonec se z knihy vyklubalo velmi příjemné překvapení (byť teď koukám, že povídky autorky jsem v minulosti hodnotil dost kladně, takže zase takové překvapení to není). Prvně je třeba říci, že kniha nemá klasickou strukturu, je to v podstatě úzce provázaný povídkový román – hrdinové putují a cestou plní různé „questy“, jako červená nit se tím v pozadí vine ústřední zápletka, která teprve v poslední třetině dostane více prostoru. Jak to píšu, tak to nezní bůhvíjak poutavě, ale naštěstí je to napsáno velmi čtivě a koneckonců i ta samotná cesta má v příběhu určitý smysl. Na knize je taky poznat, že si autorka pečlivě nastudovala historické reálie, takže se jí skrze různé detaily podařilo vtisknout knize správnou atmosféru – drsný svět raného středověku mi doslova ožíval před očima. Ústřední trio hrdinů je sice poněkud jednorozměrné, ale sympatické. Škoda, že všechny ostatní postavy jsou jen lehce načrtnuty a nemají skoro žádný prostor. U některých je to trochu problém, jelikož v příběhu později hrají značnou roli a společně s hlavními hrdiny bychom k nim zřejmě měli něco cítit, přitom je skoro neznáme (mluvím o těch dcerách). Dochází pak k paradoxu, že epizodní postavičky z první poloviny knihy jsou mnohem zajímavější a vykreslenější než důležitější postavy z druhé půlky. Menší problém mám také se závěrem, který mi přišel dosti uspěchaný. Všechno do sebe sice zapadne, ale některé věci působí křečovitě a nepřirozeně. Potenciálně emotivní scény nemají potřebný dopad a jak to dopadne s hrdinovou milostnou zápletkou mi bylo jasné už od začátku (a celou dobu jsem doufal, že autorka vymyslí něco jiného). Kromě toho ale nemám co vytknout, přečetl jsem to jedním dechem a celou dobu jsem se bavil. Na úrovni Červenáka to samozřejmě ještě není, ale to jsem ani nečekal. Těším se na další počiny autorky, v nichž si snad dá pozor na zmíněné neduhy.

povídka: Starí priatelia - Crabak, Simon
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | * | před 52 dny

Poviedka o „bežných“ starostiach a problémoch „normálnych“ čarodejníkov ma nebavila. Zaujal ma však fakt, že vzhľadom na meno sa to nezdá, ale autorkou je žena. Tak sa to aspoň píše v dovetku k poviedke. Nie je to až tak podstatné, ale z tohoto faktu mi vyplýva, že od nežnejších polovičiek by text mohol dostať ako urban fantasy vyššie hodnotenie.

123456789101112poslední (621)24803 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu