RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

123456789101112poslední (599)23956 příspěvků celkem
povídka: Země samozřejmosti - Sedláček, Miroslav
vyšla v: XB-1 2017/03
quinnet | ***1/2 | před 54 dny

Takže tu máme prvú svetovú vojnu, ktorá sa nie a nie skončiť, najmä pre mladého vojaka Wernera. Disponuje totiž schopnosťou pres[va5 sa v čase, ktorú, žiaľ, nemá pod kontrolou. Nečudo, že mu neustále hrozí trest za dezerciu. Hlavný hrdina je po zažitých hrôzach úplne otupelý. Navyše je nástrojom ako zvrátiť nepriaznivý výsledok vojny pre vysokého dôstojníka Ludendorffa. MS má rozhodne talent písať zaujímavé poviedky, darí sa mu vytvárať hustú atmosféru, nápad s vojnovou časovkou je tiež dobrý. Koniec ma uspokojil a ja môžem túto poviedku doporučiť každému milovníkovi alternatívnej histórie.

kniha: Pod kupolí - King, Stephen
SONP | ***1/2 | před 54 dny

Pár let předtím, než se strejda Donald stal prezidentem USA a než jsme vůbec u nás doma poznali strejdu Andreje, napsal Stephen King tenhle antipopulistický epos o slabosti většiny a síle menšiny obyčejných lidí, a definitivně se vybarvil coby příznivec amerických demokratů. Scifi prvek je tu jen velmi slabě přítomen a posloužil autorovi jen k tomu, aby na jeho oblíbené americké maloměsto mohl položit kupoli a vytvořil z něj akvárium k pozorování toho lidského hemžení a vzájemného požírání (a občasných kladných vlastností). Velmi chvályhodné, ale muselo mít tohle dílko opravdu 1.000 stran? A to podle doslovu zapracovala mistrova editorka a zkrátila toho dinosaura do přijatelných mezí! To bych ovšem nechtěl vidět, jak to vypadalo předtím. Odboček a rozličných dějových linií tu nejsou desítky, ale snad stovky. Každá z nich je sice obsazena kingovskými postavičkami, takže číst se to kupodivu dá, ale jen s velkým vypětím. Přes sílu knihy byl proto celkový zážitek rozmělněn do tří hvězd, ale to závěrečné komorní finále v závěrečné desetině knihy má u mne pět (růžových) hvězdiček. 70%, ale teď mám fakt chuť přečíst si něco hodně svižného.

povídka: Dům přes ulici - Kubátová, Petra
vyšla v: XB-1 2014/12
yerry | **** | před 54 dny

Pamätám si ešte pecku pod názvom 32 , ktorá nemala chybu a jej ďalšie pokračovania. Toto je ďalší čriepok z autorkou vytvoreného postkatastrofického sveta. Čitateľ nepoznajúci súvislosti asi text veľmi nezhodnotí, ale tomu, čo čítal autorkyne staršie práce asi viac vecí docvakne. Tento príbeh o lekárovi, bordeli, zranenom policajtovi a ghete sa na prvý pohľad javí ako jednoduchý, pre autorkinho fandu však má zvláštne fluidum a čaro. Dal by som aj všetky hviezdy ale „32“ zostáva tridsaťdvojkou numero uno…

povídka: Na křídlech hlavolamu - Kolůch, Jaroslav
vyšla v: XB-1 2014/12
yerry | * | před 54 dny

Brno, cestovanie v čase, ježko v klietke, rubikova kocka, gulička, brnenský vedátor a maďar hovoriaci po slovensky :) Tak to sú ingrediencie z ktorých autor namiešal túto humoresku. Ak by to bolo písané brnenským dialektom, mohlo z toho byť čosi viac ;)

povídka: Xusingar - Zábrodský, Vladimír
vyšla v: XB-1 2014/12
yerry | ** | před 54 dny

Autor ani v tejto poviedke nezaprie svoj štýl kvetnatých viet ale na rozdieľ od jeho predchádzajúcich poviedok vykazuje táto veľmi slušnú konzistenciu a lineárnosť. Celý text sa nesie v štýle etno scifi. Okrem jedného mimozemšťana, ktorý predurčuje príslušnosť poviedky k žánru, ťažiskom príbehu sú tu ľudožrúti a popis ich bežného a sexuálneho, hlavne toho sexuálneho života, zvykov a domácej kuchyne…

Nevravím, že ten text bol zlý, ale na cestopisy akosi nie som…

povídka: Srdce ledu - Šenk, David
vyšla v: Srdce ledu; XB-1 2014/12
yerry | *** | před 54 dny

Trochu akčná a trochu military shortstory o tom, ako pozemšťania bezprácne k lepšiemu pohonu lodí prišli, zdánlivo nepriateľskej vesmírnej rase a o tom, že ak do niečoho spadneš, casta von nemusí byť tá najkratšia… Typicky odpočinkové čítanie ktoré neurazí…

kniha: Vodní nůž - Bacigalupi, Paolo
Madam Brbla | ****1/2 | před 54 dny

Vítejte ve světě, kde je voda vzácností, kde lidé pijí i vlastní přefiltrovanou moč, ve světě paradoxů, kde si bohatí užívají zurčení fontánek, zatímco chudí nemají vláhu ani na osobní hygienu, ve světě, kde se pro vodní zdroje likvidují celá města a ruinují lidské životy po statisících. Čtenář zavítá na jih bývalých USA, především do Phoenixu, jehož vodní práva jsou hlavním (přesto podivně nevýrazným) motorem událostí. První třetina románu je věnována seznámení s ústředními charaktery, poznávání a pochopení prostředí, útočí pocitem zmaru. Děj byl na vedlejší koleji, vše se točilo kolem dojmů: rozklad, (ne)lidskost, právo silnějšího. Jakmile se trojice linií začala protínat, příběh nabral tempo dravé řeky a řítil se až do hořkého finále, které sice nebylo tak drtivé jako v „Dívce na klíček“, nicméně mnoho naděje na změnu k lepšímu v něm pro lidstvo nezůstalo. „Dívka na klíček“ ze mě vyždímala 85% a pyšnila se exotičtějšími kulisami, ovšem „Vodní nůž“ zase nabídl postavy, s jakými se mi lépe ztotožňovalo, zůstanu s hodnocením na stejně vysoké úrovni.

povídka: Poslední den - del Rey, Lester
vyšla v: Těžká planeta*
Gaarq | *** | před 54 dny

lester se pokusil zachytit poslední fázi „soužití“ moderního člověka s tzv. neandrtálci. na svou dobu revoluční představa, v roce 1939 se o věci vědělo dost málo. až na tuto elementární myšlenku onoho spolunažívání těchto dvou druhů, už dnes povídka mnoho nepřinese – je silně limitovaná poznáním své doby. docela chápu, že při českém vydání v roce 1979 už povídka působila značně omšele.

kniha: Město schodů - Bennett, Robert Jackson
snop | ****1/2 | před 55 dny

Dlouho jsem se teto knize vyhybal, protoze nemam moc rad vypraveni v pritomnem case („Turyin se otoci a rekne…“). Ale nakonec jsem to zkusil a nutno rict, ze vse vyse uvedene je pravdive. Vyborna zalezitost.

povídka: Vánoční autobus - Rečková, Jana
vyšla v: XB-1 2014/12
yerry | brak | před 55 dny

Tak opäť jeden unikát, čo som nedokázal súvisle a celý skúsnuť. Je to o akomsi predvianočnom nákupe dôchodcov, plný klišéovitých viet a výrazov. Asi od štvrtiny som to začal vzdávať a preskakoval som najsôr jednotlivé odstavce a keď som videl, že sa to nikam nehýbe, pozrel som koniec a ono to fakt bola len strata času.

Minule som autorke pridal niečo aspoň za profesionalitu s vedomím, že je to ostrieľaná autorka, tentoraz si však nezaslúži ani to. Ak sa niečo tvári ako blbosť, vyzerá to ako blbosť, tak to blbosť je. Bez urážky, pani autorka.

povídka: Odleť domů - Palmer, Suzanne
vyšla v: XB-1 2014/12
yerry | ***** | před 55 dny

Silný individualizmus v konfrontácii s korporátnym klérofašizmom v brutálne silnej kakofónii tónov v tejto balade sa podobajúcej textovej skladbe, ktorá dáva na frak všetkým autoritám a autoritárom. Ak by som bol fašistom, túto poviedku by som zaradil na čiernu listinu a autorka by skončila asi pred niektorým múrom, jednoducho neakceptovateľné… Text je o žene, ktorá sa postaví na jednej ťažiarskej planéte proti korporátnemu systému, ktorý považuje ženy za nádoby na plodenie a rukami sa živiacich mužov za otrokov a výrobné nástroje, proti systému, ktorý fyzicky likviduje svojich oponentov. Poviedka je veľmi aktuálna aj preto, lebo osvetľuje, prečo sa niekto podujme vykonať to, čo hlavná hrdinka.

Dávam 20 hviezd bez ohľadu na to, že mi to hodnotiaci systém neumožňuje :) Škoda, že autorke vyšla len jedna preložená poviedka.

povídka: Kodaňská interpretace - Cornell, Paul
vyšla v: XB-1 2014/12
yerry | *** | před 55 dny

Alternatívna realita, svetové mocnosti 19. storočia, vyspelé technológie, zakrivenia priestoru, politicko-mocenská rovnováha a zvláštny agent. Dianie v tomto autorovom svete tu nadväzuje na jeho predošlé dve poviedky:
Catherine Dreweová
Jeden z našich mizerů se pohřešuje
Pričom tá druhá zmienená sa mi zdala byť o čosi pútavejšia a lepšia. Kodaňská interpretace u mňa opäť klesla do priemerných hodnôt. Trpí totiž čiatočnou neprehľadnosťou a prekombinovanosťou v subjektívnej rovine, je dosť možné, že moje mozgové závity sú už dosť opotrebované a zišlo by sa ich trochu prerezať závitnicou. Jednoducho tento alternatívny svet mi akosi nesedí po estetickej ani zážitkovej stránke…

povídka: Noc - Stuart, Don A.
vyšla v: Těžká planeta*
Gaarq | ** | před 55 dny

tak u téhle povídky se ani nedivím, že vypadla z výběru v prvním vydání. na svou dobu přináší pár super zajímavých nápadů – antigrav, časoprostor a velký krach kombinovaný s tepelnou smrtí vesmíru. minimálně to posledně jmenované bylo v době publikování povídky žhavou novinkou (hypotéza velkého krachu anglicky publikována až 1934) a autor se odvážně pokusil si takovou situaci představit, jenže dílko je stylisticky děsivé – ukňourané, bolestínské, samá emoce a nic kloudného. odpouštím autorovi spoustu fyzikálních nesmyslů, které potřeboval pro konstrukci zápletky, ale kdyby toho aspoň byla hodna! to ta povídka, jejíž jméno i autora jsem úspěšně zapomněl, kde chodí s kýblem ven pro zmrzlý vzduch, byla alespoň vtipná.

kniha: V pasti - Malerman, Josh
trudoš | *** | před 56 dny

Vítejte v blíže neurčené současnosti, ve které lidstvo pekelně strádá. Proč? Protože „něco“, co stačí jen zahlédnout, nevybíravě kosí tady i tam, aniž by kdokoliv tušil důvod. Jedinou účinnou obranou jsou zaslepené oči. A teď dělejte hrdinu.
Jak si spisovatel Josh Malerman nastavil pravidla, tak vypadá i celé jeho vyprávění. Vlastně nejde o víc, než že se matka se dvěma dětmi snaží přesunout z bodu A do bodu B, a to pěkně poslepu. Jak elementární, nebýt postapokalyptického světa, do kterého civilizace za dobu čtyř let nezvratitelně upadla. Do pozadí celého problému ovšem není čtenáři umožněno nahlédnout. O to tu však nejde. Tím největším nepřítelem je zde fantazie, která v těch nejvypjatějších momentech vytváří ty nejděsivější obrazy.
Jenže všechno, co je na knize fajn, je zároveň její slabinou. Motiv bez debaty výborný, ale kompaktnost a gradace nic moc. Škoda, že se autor přes jazykovou bravuru nedokázal vyhnout očekávaným zvratům a i při vší té nápaditosti něčím zásadním nepřekvapit.

povídka: Hotel Del Lago - Burleson, Mollie L.
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
BorgDog | **1/2 | před 56 dny

A další miniatura. Řekl bych, že plus mínus stejně průměrná jako ta Burlesonova, byť tato připomíná spíš Akta X. Ne, tyhle kraťasy prostě nejsou moje krevní skupina…

povídka: Muž s rohem - Brock, Jason V.
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
BorgDog | **** | před 56 dny

Zatím asi nejvýraznější HPL-style povídka, navíc se odvolávající na jinou, ještě starší. Ano, psychedelický závěr se celkem podařil, zvládnuté je to slušně, no ze židle mě to nesrazilo.

Kiernan na mě umí. Prostě jo. Jsem si jistý, že v hodnocení se s většinou čtenářů opět neshodnu, ale tahle spíše fantaskní než fantastická záležitost, podivné osudové setkání v depresivním oparu hořkosti, kde vlastně na ničem nesejde a nic se nevysvětlí, mě stáhla ke dnu a stejně jako hlavnímu hrdinovi, nenechala nic. Plná palba, nemůžu si pomoci.

povídka: Pavučiny ve tmě - Schweitzer, Darrell
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
BorgDog | **** | před 56 dny

Ne, tentokrát se to Schweitzerovi nepovedlo. V podstatě jenom smíchal dohromady náměty svých povídek z prvních dvou dílů, plus mírně pozměněný úhel pohledu – ale nestačí to. Pořád je to dobré, ale už to prostě nemá „tah na branku“ a atmosféra se vytratila. Spíše jen snaha „splnit zadání“, než cokoliv jiného.

Jistým způsobem roztomilá morbiditka, originální „pohled druhé strany“ kde je protagonisty párek lovecraftovských „monster.“ Prudérnější povahy závěr asi trochu nadzvedne a dalo se to naopak osolit ještě víc, ale já zavzpomínal na Tima Burtona a dobře se pobavil. Zdařilé…

povídka: Děravý kámen - Gavin, Richard
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
BorgDog | ***** | před 56 dny

Zatím první vrchol. Tvrdý, do jisté míry „archaický“ styl dokonale pasující k bezútěšnému příběhu o pádu blízké osoby do šílenství, možná přirozeného, možná ne. Navíc výborně zvládnutá ich forma. Gavin po nevalném „Odvrženci“ ze druhé sbírky překvapil, byť téma je velmi zhruba podobné.

Miniatura přesně toho typu, co tak nějak prošumí a nic moc po sobě nezanechá. Popravdě, nejděsivější mi přišel popis „fungování“ feťácké matky v úvodu, navíc HPL prvek je tam naroubovaný dost násilně. Průměr po všech stránkách.

povídka: Houdinky - Thomas, Jonathan
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
BorgDog | ***1/2 | před 56 dny

Hodnocení by bylo lepší, kdyby hrdina nebyl vědec. Protože v té chvíli prostě od postavy čekám alespoň základní vědecké chování a racionalitu, ovšem tady předvádí soustavně pravý opak. Napojení na Lovecraftovo „From Beyond“ nicméně povedené a jako rozjezd dobré.

povídka: Rybář z Falcon pointu - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | ****1/2 | před 56 dny

Tam kde šel AD vlastní cestou to funguje nejlíp. Tohle sice není horor plný kosmického děsu, ale má to svoje kouzlo.

povídka: Zabedněný pokoj - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | **** | před 56 dny

Za mne jedna z toho lepšího v téhle sbírce. Klasický střih s dědictvím je tu vystavený trochu jinak a docela to funguje.

V hlubinách Rlyehu mocný Cthulhu dřímá a dlouhý eon věků často smrtí smrti bývá. Nemůže zemřít to co věčně spí. A nezemřel ani mistr ani jeho dílo, kterému vzdává AD touhle povídkou svůj hold.

povídka: Stín z vesmíru - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | **** | před 56 dny

Docela povedené pokračování mistrova Stínu z hlubin času. Doporučuji před touhle povídku přečíst tu mistrovu, aby vám lépe zapadly souvislosti.

kniha: Pomníky zimy - Hlávka, Jan
Vybíralová, Jana
Vlask | ****1/2 | před 56 dny

Rozdělené dějové linie se tentokrát spojují do jednoho místa a tvoří špionážní thriller. Ten se samozřejmě točí kolem únosu a je hlavní nosnou linkou knihy. Vedlejší linie je jen jedna a pro změnu tu máme klasický horror. Jako vždy pekelně napínavé a na konci opět háček na čtenáře. Alespoň můžeme doufat v návštěvu jednoho nechvalně známého místa v příštím dílu.

povídka: Předek - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | **** | před 56 dny

AD variace na chladný vzduch. Čte se to dobře a drží to atmosféru, jak má.

kniha: Těžká planeta - Asimov, Isaac
Gaarq | ***** | před 56 dny

další z knih, která formovala můj vztah ke SF. velmi dobré povídky, asimovův pedagogický zápal mě tehdy nenechával chladným a i když mi dnes přijde až moc školometský, je v takovém díle osvěžující. kniha, která si pozornost oprávněně zaslouží i dnes.

povídka příliš spoléhá na omezenou představivost čtenáře při setkání s novými jevy (neutronová hvězda), opět i se středoškolskou fyzikou je pointa zřejmá. napsané je to ovšem velmi dobře, přifařený příběh pilota kosmických lodí je vtipný i zábavný, takže spíše čtyři než tři astry.

povídka: „Hej, MacDonald farmu mal" - Resnick, Mike
vyšla v: Fantázia 26; XB-1 2014/12
yerry | *** | před 56 dny

O tom, že človek si dokáže podpíliť konár sám pod sebou ťa v tejto poviedke uistí aj tento autor. Pomocou genetického inžinierstva vyrieš potravinovú krízu celého ľudstva. Teda tvor, ktorý sa dá skonzumovať takmer celý, ktorý sa rýchlo a hojne rozmnožuje, pričom náklady na jeho vykŕmenie nie sú príliš veľké by mal byť docela vpohode … až do chvíle, kým ti nepovie „pohladkaj ma“…

Téma o roztomilých a rýchlo sa množiacich tvoroch tu už bola niekoľkokrát v textovej aj filmovej podobe, Resnick ju trochu poupravil a pozrel sa na ňu pod trochu iným uhlom. Napriek tomu lepšie ako dobré to u mňa nebolo…

kniha: Abarat - Barker, Clive
Maitter | **** | před 56 dny

Ne tak energicky optimistické jako Oksa Pollocková, leč ani tak temné jako jiné příběhy. Prostě správně vyvážené. Sympatická hlavní hrdinka se zdravou mentalitou. Poutavý, nápaditý svět i vedlejší postavy. Rozhodně vtipné. Originální. Bizarnost střídá hravost, zvlášť v autorových ilustracích, které si můžete a nemusíte přiřadit k vlastní představě. Příjemná absence děsivého kulturního šoku u protagonistky. ---- Místy mi tu chybělo trochu víc omáčky nebo dialogů nebo myšlenek, nevím, jednoduše NĚCO. Sloh je čtivý, nenáročný. ---- Záporáci jsou také pěkně vystavění. Scény, ze kterých by se dal udělat horor (jenž, koukám, je autorovým běžným polem působnosti), tu docela lehce proplují a mrazí čistě proto, že čtenář dobře ví, jak mrazivě by se popsat DALY. A Carrionův límec je vážně něco. ---- Ani všecky mapy světa by mi nepomohly orientovat se v prostoru. To ovšem nemohu celé dávat za vinu autorovi. ---- Mimochodem, vytisknout knihu na křídový papír je vražda. Váží snad přes kilo!

kniha: Pomníky zimy - Hlávka, Jan
Vybíralová, Jana
dva mraky | ***1/2 | před 56 dny

Jak už tady v různých verzích padlo, koncem „Tenkého ledu“ si autoři zúžili manévrovací prostor. Který si následně zúží ještě více, když situaci s unesenou císařovnou řeší více méně standardně. Což v tomto případě pro mě rozhodně neznamená nečtivě, ale… Epický rozmach předchozích dvou dílů se soustředěním na hlavní linku kolem únosu trochu vytrácí ve prospěch thrilleru, to vede k tomu, že ubylo vedlejších epizod, je to sevřenější, ale taky méně barevné. Šíři záběru vyvažuje výprava kapitána Iversona a spol do hlubokého vesmíru, mimo všeobecně známou navigaci po zapomenutých majácích a instalacích. Začátek skvělý, všechno je tajemné, odhalujeme další střípky toho, jak vznikalo nové uspořádání lidského vesmíru. A Iverson mě bavil více jak kdykoli předtím. Bohužel tahle linie se utopila v mírně faceliftovaném standardním scénáři nahánění se s divokou potvorou v kosmické instalaci. Což by nebyl až problém, kdyby tam krom toho bylo ještě něco nosného, jenže on tam je tak maximálně střih a velký cliffhanger. Ne úplně povedené kosmické dobrodružství je pro mě zklamání, zvlášť když tak nadějně začalo a když se tak skvěle povedlo napsat Iversona. Navíc to dělalo dojem, že tam letí za něčím, co je fakt osudové, což je pravda pořád možné, ale dozvíme se možná v příštím díle.

svižná a vtipná varianta na totálně profláklé téma „středověké“ hard sci-fi. je tam pár logických botek, ale tevis umí psát a tak příliš nevynikají.

povídka: Wentworthův den - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | ***** | před 57 dny

Tak tohle není HPL fanfic ale REH fanfic :D. Jak jsem psal jinde, tam kde se AD nepokouší napodobovat HPL to funguje nejlíp. Tohle je typický horůrek ze středozápadu (až na ten Dunwich) jaké psal REH. Je sice celkem jasné jak to dopadne, ale líbilo moc.

povídka: Pozůstalý - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | **** | před 57 dny

Další dědictví, tahle povídka je sice kratší, ale má ten správný HPL rytmus podobně jako třeba mistrův Chladný vzduch nebo jiné. Solidní práce.

povídka: Ten, kdo číhá na prahu - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
KeB | ***1/2 | před 57 dny

HPL styl napodoben velice zdařile. Nutno podotknout, že na co potřeboval mistr stranu na to AD spotřebuje stránek pět. Kupodivu to nevadí a příběh docela odsýpá, ale ten konec? To Augustovi došly nápady nebo se nemohl vlézt do limitu? Tfuj a hanba, tím odfláknutým koncem dokonale zabil celou povídkua to je zatracená škoda.

povídka: Paštika z husích jater - Asimov, Isaac
vyšla v: Těžká planeta; Těžká planeta*
Gaarq | **** | před 57 dny

asimov pro mě dokázal skloubit slušně napsaný příběh s vědeckým dobrodružstvím. tahle povídka byla jedním z podnětů, proč jsem v budoucnu skončil jako student biochemie. decentní míra mlžení, trocha suchého humoru, citlivě zakomponovaná populární věda. dobrý.

realistický popis zajímavé storky z měsíčního průzkumu. na to, že příběh byl napsán před vůbec první cestou nahoru, dobré. ale autor moc přepíná zápletku, protože i se středoškolskou fyzikou je to jasné jak facka.

jednoduchý, přímočarý a ne příliš nápaditý příběh, napsaný rutinně a čtivě. nulový pokus o něco literárně zajímavějšího ho trošku sráží.

123456789101112poslední (599)23956 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu