RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

123456789101112poslední (627)25055 příspěvků celkem
povídka: Kdyby ho nebyli zničili! - Šach, Georgij
vyšla v: Ó, Marťané; Stroj času
Gaarq | ** | před 61 dny

autor dostal zajímavý „co kdyby nápad“ a pokusil se jej zpracovat jako fantastickou povídku. literárně je to průměr, nápad také nic moc (nevím, věděl-li autor o herónu alexandrijském), nesmyslně jednající hlavní hrdina a naivně technooptimistická pointa tomu opravdu moc nepřidali.

typická archaická fantastika, i když asi napsaná už po zlatém věku. v zásadě jde o koncepční povídku, ze které se nakonec vyklube klasika typu „a pak mi to všechno došlo“. touha vypořádat se s filozofickými problémy identity vedla autora k fabulování na naivních představách postavené zápletky, ale když to čtenář zkousne, téma samo o sobě je zajímavé. nicméně díky nedostatečné ploše, kterou tomu autor věnoval, vyznívá to trošku ploše ;)

povídka: Má milovaná Indie! - Malenťjev, Vladimír
vyšla v: Stroj času
Gaarq | **** | před 61 dny

první polovina povídky je slušné ruské existenciální drama s fantastickým pozadím, ke konci ho naředí nějakým budovatelsko-pavědeckým blábolením, i když jen jako podporu hlavní linii. napsané je to úžasně a nebýt té klimakterně klimatické berličky, bylo by to za 100.

kniha: Plamen v temnotě - Tahir, Sabaa
Lokina | ***** | před 61 dny

Druhé díly hlavně u young adult knih bývají často slabším článkem v celé sérii, ale u většiny kvalitních fantasy knížek to neplatí a rozhodně to neplatí pro druhé pokračování ze série Jiskra v popelu. Autorka se s ničím nemazala a rovnou nás od první kapitoly hodila do akce. První polovina byla trošku pomalejší, kdy Laia a Elias pořád utíkali a schovávali se, ale přesto se tam nestále něco dělo. Mnoho asi překvapí a asi nepotěší, že autorka použila zase to otřepané a klišé téma, milostný trojúhelník. Ale nenechte se zmást a než na to od začátku začnete házet hate poznámky, počkejte si na konec. Když už si myslíte, že příběh vám už nic nabídnout nemůže, dostanete pořádnou facku a vy zjistíte, že ten nenáviděný trojúhelník, měl pro příběh opodstatněný význam. Jsem ráda, že příběh jsme mohli vidět i z pohledů jiných postav a že Helena dostala více prostoru a moc se na ni těším v příštím díle. Díl přinesl i nové postavy a na Harpera jsem hodně zvědavá, protože kolem jeho postavy se vznáší plno zajímavých otázek. Tenhle druhý díl se povedl, je to napínavé, šokující, no prostě super :-)

kniha: Dnešek není naposled - Mastai, Elan
Lokina | **** | před 61 dny

Dnešek není naposled je opravdu ojedinělé dílo, které udělá radost všem milovníkům sci-fi, zvlášť cestování časem či alternativní roviny budoucnosti. Knížka má i zvláštní styl psaní, kdy je to z pohledu hlavního hrdiny, který ho vypráví. Kniha je vážně nápaditá a dynamická. Ale některé kapitoly byly nezáživné a já jsem si říkala, jaký mají smysl. Měla jsem co dělat i obsáhlými pasážemi, kde si hlavní hrdinové vylévali city v sáhodlouhých souvětích. Stejně tak mi dělaly menší problém i pasáže o fungování cesty časem, co je to časová kotva nebo tah, ale bylo docela srozumitelně popsané, takže jsem nebyla za vědeckého negramota :-D Ale musí se nechat, že v knize jsou i zamyšlení hodné citáty, nad kterými jsem se pozastavila a vstřebávala jsem jejich krásnou pointu. Knížka se nečte nejjednodušeji, ale když s ní budete mít trpělivost, dokážete ji ocenit :-)

kniha: Předehra k Nadaci - Asimov, Isaac
Methat | *** | před 61 dny

Šiesty diel Azimovej Nadácie a prvý v chronologickom poradí. Ja som ju čítal až po prvej pätici kníh a aj keď som očakával oveľa nudnejší dej, nebolo to až také zlé. Hari cestuje spoločne s Dors po celom Trantore, navštívia množstvo kultúr, ktoré autor dokonale opíše – ich zvyky, život, „náboženstvo“ a schovávajú sa pred císárom. A na konci nám to Asimov zasa raz natrie, ako je to u neho zvykom. Nižšie hodnotenie dávam za zdĺhavosť niektorých pasáží a aj keď nám autor ozrejmil život Seldona a začiatok psychohistórie a Nadácie samotnej a doplnil chýbajúcu časť skladačky, pre mňa to bol trochu zbytočný diel a bojím sa, že ma posledná kniha z tejto série sklame.

rusky rozvláčná, jazykově opulentní, ale děsivě ukecaná povídka. hlavním motivem snad kromě lyrických líčení jsou z dnešního pohledu blábolivé úvahy o zalednění a dobách ledových. vypadá to jako nějaká snaha o populárně naučné sdělení, ale popravdě to spíš vyznívá jako klasická „vysvětlovací“ sci-fi, kdy autor dostane nějaký „zásadní“ nápad a hledá formu, jak ho sdělit a tak ho šoupne do naprosto nesouvisejícího příběhu. povídka dle doslovu byla napsána ve třicátých letech a je to velmi poznat.

podivná psychedelická povídka, u které úplně netuším, o co autorovi šlo. závěr je úplně triviální a i po druhém přečtení jsem marně hledal spojnici se zbytkem příběhu.

kniha: Nová naděje - Münter, Felix A.
trudoš | ***1/2 | před 63 dny

Nekomplikovaná postkatastrofická dobrodružka, která netlačí na pilu v rámci blockbusterové akce. A to je svým způsobem docela fajn, protože nejde o další neúmyslný klon tří velkých káček (Kulhánek, Kopřiva, Kotleta). V mnoha ohledech mi to spíš připomínalo našeho Vladimíra Šlechtu (v dobrém), jen bez toho balastu mravokárně politických postřehů. Též nelze opomenout inspiraci v klasických indiánkách Karla Maye, jež jsou pro německou kulturu něčím víc, než jen ikonickým kánonem. Ne že by Felix A. Münter přímo kopíroval Poklad na Stříbrném jezeře, ale pěkných pár motivů evokujících známé scény tu prostě je. Postava Moodyho, boj o Stanici, naháněčka špeha a tak podobně. Ale právě tahle jednoduchá tónina je tu hrozně prima, nenáročná a přímočará. Padouši jsou tihle, hrdinové tamti a teď se vzájemně poperte, přičemž kdo umře první, prohrál. Otevřený konec tak vlastně ani moc nevadí, protože cesta zkrátka pokračuje dál, a kdyby do dalšího dílu člověk všechno zapomněl, nestane se lautr nic.

kniha: Konec hlídky - King, Stephen
Madam Brbla | **** | před 64 dny

Bill Hodges sice stojí jednou nohou v hrobě a druhou na banánové slupce, to mu však nebrání společně s parťačkou Holly řešit na vlastní pěst případy zvláštních sebevražd, jakkoliv stopy vedou neuvěřitelným směrem a do velmi temných zákoutí. Závěr trilogie definitivně opustil kolej „normálních“ zločinů a zběsile vyrazil po paranormální trati do stanice Horor. Ne, bát se pravděpodobně nebudete, i když z některých scén zamrazí. King se tentokrát příliš soustředí na děj a na vzájemné vztahy postav, hutná atmosféra bohužel poněkud absentuje… ale docela si umím představit, že kvalitní filmová verze s patřičně ponurou hudbou by mohla strach navodit.
Uspokojivé zakončení série, byť má své zápory: například mám dojem, že se autor chvílemi snaží demonstrovat, jak drží krok s dobou, s novými technologiemi, aniž by o tom dokázal čtenáře přesvědčit (mě tedy ne a to mám do ajťáka daleko). Taky by nezaškodilo méně často zdůrazňovat, kam se člověk dívá při lhaní.
Nejsem zklamaná, nejuchám nadšením, prostě jsem za své peníze dostala Kingův slušný standard. Jako fajn, Stephene, ale přece jen už by to zase chtělo napsat nějakou pořádnou pecku, co mě vystřelí z papučí a ještě po letech budu při vzpomínce na ni blaženě slintat… 75%

Nadprůměrné číslo, které kromě povídek vynesl na piedestal absolutního hodnocení skvělý esej Františka Novotného k padesátému výročí shození atomových bomb na H + N. No, skvělý…, ve světle dneška (2018) působí poplatně době vzniku, ale o to více je zajímavý. Spoustu myšlenek je aktuálních a spoustu nových se dá extrapolovat. Navíc se neomezuje jen na vědeckou historii, ale úvahu rozšířil o obšírný dopad na fantastickou literaturu. Velmi podnětné čtení.
O povídkách se tentokrát nebudu rozepisovat, vše podstatné naleznete v komentech u nich.

Bál jsem se, že to zase bude něco o loveckých výpravách na dinosaury. Ale je to lehce satirická anglosasko vysokoškolkohumorná (čili pro mnohé vtip postrádající) ptákovina, trochu jako Stephensonovo Velké U.

kniha: Lisey a její příběh - King, Stephen
Laxik | **** | před 65 dny

Lisey je výborná. Ale až tak od poloviny. Do té doby je to dost náročné čtení o krizi jedné stárnoucí vdovy po šíleném spisovateli. Jenže bez té první půlky by ta druhá nedávala smysl a neměla takovou emocionální sílu.

Rozporuplná povídka. Na jednu stranu s přehledem napsaná včetně vhledu do toho, jak asi fungují věci v mezinárodním výzkumu a jeho aplikaci. Obsahuje Poselství, které je podané decentně s pouze lehkým patosem, který se naštěstí vyplaví hned zkraje a dál je klid. Také obsahuje pěknou vsuvku o sociálně-ekonomické bublině. Ale celou ji imho shazuje nevěrohodný mechanismus apokalypsy. Více ve spoileru v diskuzi. Gaarq tomu rozumí a dal plné hodnocení, tak je možné, že se pletu já a budu muset koment a hodnocení opravit.

kniha: Nejsem sériový vrah - Wells, Dan
Jimm.ik | **1/2 | před 65 dny

Čekal jsem asi něco víc. Nadpřirozený prvek pro mě byl navíc, psychologie hlavní postavy je dost nedotažená. Vývoj postavy by fungoval asi jen v představě autora a i tam to dost pokulhává. Každopádně je to čtivá knížka, dobrá na relaxační četbu. Číst to jako teenager tak hodnotím daleko výše.

povídka: Ifurin a Tlouštík - Kilworth, Garry
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/04
Lucc | **1/2 | před 65 dny

Asi mělo jít o povídku s překvapivým koncem, ale zazdil to buď autor nebo překladatel. Nebo já, protože jsem to nepochopil. Nálada je docela povedená, lehce hororová, bezvýchodná, podivná. Také myšlenka rozdílných druhů pekla je použita dobře. Ale závěrečný aha efekt se nekonal, a to jsem si konec četl několikrát. Prostě tuším co a jak, ale nesedí mi několik slov a hlavně jsem se vůbec nedozvěděl proč. Od spoluautora Trnatce jsem čekal víc.

povídka: Tiché je volání hvězd - Barsch, Alfred
vyšla v: XB-1 2017/08
quinnet | **** | před 66 dny

Milé prekvapenie. Space opera ako sa patrí, navyše tam nevystupuje ani žiaden pozemšťan! Otázkou je či čitateľ pristúpi na autorovu hru. Ak áno, dostane zábavnú poviedku s temným podtónom. Niežeby sa s tou vážnejšou líniou nedalo viac pohrať, ale nebolo to najhoršie. Zápletka je originálna: hlavný hrdina je jedným z posledných exemplárov kedysi mocnej rasy ovládajúcej celú galaxiu. Uviazol však na jednej primitívnej planéte. Ale je trpezlivý – nič nemôže zlomiť jeho odhodlanie k naplneniu je hlavnej úlohy. Čo je jej obsahom sa dozvieme postupne s rýchlo ubiehajúcimi stranami poviedky. Jediným mínusom je koniec, kde som absolútne nepochopil tú vec s DNA. Nedávalo to vôbec zmysel.

kniha: Armada - Cline, Ernest
snop | *** | před 66 dny

Cte se to jednim dechem, i proto takove hodnoceni a ne nizsi. Protoze klise ze strany mimozemstanu a celkoveho nastaveni konfliktu jeste jdou vysvetlit (a Cline je vysvetluje), ale klise ze strany lidi a jednotlivcu jsou proste autorova lenost. A nepomuze tomu ani spousta hlasek a citaci a geekovskeho pomrkavani.

kniha: Vylévání krve - Schink, Petr
trudoš | ****1/2 | před 66 dny

Kdo si pamatuje autorovu debutovou sbírku povídek Špinavá práce, jistě zná i gangstera Charlieho Parkera. Ten se tentokrát vrací na scénu v plnohodnotném třistadvacetis­tránkovém provedení, za které by se nemusel stydět jakýkoliv mistr popravčí.
Román je nádhernou ukázkou akční tvorby, jež sice neoplývá originální zápletkou, ovšem díky své jednoduchosti lehce vtáhne do děje a nepustí do poslední stránky. A i když Petr Schink pracuje s obehranými motivy, pořád dokáže překvapit nečekaným vývojem událostí, které se zběsilým tempem žene stále kupředu. Je to masakroidní řežba, často až nechutná v detailech, ovšem co byste také od knihy s názvem Vylévání krve chtěli? Rozprávku o klučíkovi s kouzelnou hůlkou?
Velká výhoda závěrem – jde o zcela samostatný román, vše, co potřebujete znát, je zde řečeno, žádné záludné odkazy na předchozí povídky se nekonají. Navíc se příběh odehrává v jižanském prostředí, které já tolik rád, takže mé nadšení možná berte za krapítek podjaté. I trudoš má své dny.

kniha: Dračí věštba - Sutherland, Tui T.
snop | ***1/2 | před 66 dny

Naivnější, ale celkem pěkné, zejména proto, že všichni hlavní hrdinové jsou draci. Lidé jsou zde také, ale spíše jako směšná a nenechavá nesrozumitelně pištící havěť, která snad sice může občas draka zabít, ale většinou jim drak ukousne hlavu.

Hlavní hrdinové mají prorokováno, že zastaví vleklou válku mezi dračími rasami. Takže všech pět dračích děcek, každé z jiné rasy, musí spojit síly a ukázat, že kombinací předností každé z ras překonají i ty největší obtíže… a dostanou se dokonce pár kilometrů od místa, kde prožili své dětství.

Ono totiž je to první kniha patrně dlouhé ságy, takže se v ní moc nestihne, natož zastavit válka.

Nu, je to celkem čtivé, jenom občas ruší ty nepříliš domyšlené věci, jak totiž draci, kteří mají drápy a neumějí se proměňovat, dokážou psát svitky a vůbec jemně manipulovat s věcmi… Jestli vyjde další díl, asi tomu dám ještě šanci, aby se to trochu rozjelo.

kniha: Vlci - Kotleta, František
Key | *** | před 66 dny

Dobry namet, ale rozsah pokulhava. Ze zacatku se to tahne tak akorat, ale na konci je to fik fik a hotovo. Jako kdyby dosel papir (nebo misto na disku)

Nechapu proc jsou to povidky na pocest DG. Cekal bych neco co s nim ma alespon neco spolecneho, ale tady jsem se musel hodne premahat, abych nektere povidky pretrpel. Dve hvezdy jsou za ty dve povidky, ktere jsem si vychutnal.

kniha: Hardware - Williams, Walter Jon
WugWugs | **** | před 67 dny

Prázdnymi americkými prériami si to šinie novodobý kovboj-pašerák zapojený do obrneného vznášadla. Krížom cez kukuričné polia, ich ploty, popri automatizovaných kombajnoch a dávno opustených obydliach rysuje tesne nad zemou čiaru bez jediného zaváhania – zrýchlené reflexy pevne držia ovládanie v neurochemickom zovretí mozog-kábel-tank. Len máloktorý radar zachytí upravený povrch vozidla a z občasných nebezpečných situácií zdrhne únikovou rýchlosťou. Noví hrdinovia sú pašeráci, ktorí svojím remeslom idú chtiac-nechtiac proti korporáciám, spoločnostiam, ktoré chcú mať pod palcom svojich plukov každú súčasť života cez kontrolu tovaru, nech už ide o čokoľvek, čo ľudia potrebujú alebo po čom túžia. Ako jediní si udržiavajú slobodu, nepolapiteľní a bez príslušnosti.

Cyberpunk nemusí byť jednoduchá oddychová literatúra. Dôležitá je forma, hlavne žiadne precedené posolstvo. Aj preto sa vzpiera sfilmovaniu – v zúfalstve z nedostatku originálnych námetov ho začínajú objavovať až dnes (Altered Carbon). Medzi oddychovými príbehmi zo sveta Shadowrun, Dickovými elektronickými ovečkami, Stephensonom, Neuromancerovi a japonskými bizarnosťami občas ťažko nájsť spoločné styčné body. Hardware je kovovejší cyberpunk, dobre premyslený a nabitý nápadmi; moderná kovbojka. Znamená to, že viac času ako v bojoch korporácií alebo virtuálnej realite strávime v akcii na ceste. Hardwired operuje s tým, čo už dnes poznáme z nejedného zdroja – telesné a mentálne modifikácie, všadeprítomná sieť, prípojky do mozgu, diaľkové ovládanie. Cítime sa ako doma, až banálne, nie je tu nič prevratné ako tomu bolo pred tridsiatimi rokmi. Williams je zručný spisovateľ a Hardwired ako zoznámenie so žánrom odporúčam skôr ako Neuromancera.

Kouzlo Duny vládne vesmíru už přes neuvěřitelných padesát let, přesto k dokončení cyklu za života Franka Herberta nedošlo. Až duo sehraných pokračovatelů dovedlo sérii k velkolepému finále, které ukončuje všechny rozvětvené linie. Tím pádem španělská vesnice pro neznalce, naopak pro skalní fanoušky v podstatě nezbytnost.
Jenže navázat tam, kde skončil kánon, není nikdy jednoduché. Přestože se autoři v kulisách dlouhodobě a úspěšně pohybují, závěrečný díl nepatří mezi jejich vrcholné kousky. Začátek se snaží po vzoru prvního dílu rozehrát děj řádně ze široka, jenže množství postav a frakcí zmate i ostřílenějšího hráče. Nemluvě o všech těch klonových reinkarnacích, nebo obehraných intrikách. A místo toho, aby zápletka šla ve vlastních šlépějích, snaží se za každou cenu zapasovat do sebe všechny ty události, které se dosud odehrály a vygradovat je do tragédie gigantických rozměrů. Dlužno však podotknout, že finální bitva je hodně povedená, jen tu hipísáckou tečku si mohli tvůrci odpustit.

kniha: Zadrž hvězdy - Khan, Katie
Clarice | ** | před 67 dny

Moje hodnocení berte s rezervou. Nejsem cílová skupina, takže mám k tomu pochopitelně asi více výhrad, než by si příběh zasloužil. Jde o klasickou romanci, jíž nepřejí společenské poměry. Totiž Max a Carys žijí ve světě, který se našemu podobá jen málo. Část planety je zničena válkami, Zemi navíc ohrožuje asteroidový pás, přes který se dostanou jen ti nejlepší. A až se to stane, lidé se vydají ke hvězdám. Společnost převážně na evropském kontinentu žije zvláštně. Do nějakých pětatřiceti se dvojice nesmí párovat a zakládat rodiny. Jejich životy řídí cyklus rotací, v důsledku nichž každých pár let žijí, pracují a učí se v jiné zemi. Poznávají nové lidi, zejména také díky čilému životu na sociálních sítích a mají možnost rozšiřovat si obzory, dá se říct zajímavým, ale společností vynuceným způsobem.

Dvojice hrdinů příběhu, jak už to v romancích bývá, má s tímhle zřízením pochopitelně problém. Zvolí proto možnost, která by mohla jejich osud zvrátit. A to se stane, ale asi trochu jinak, než by čekali.

Autorka pracuje ve filmových studiích, což jsem věděla předtím, než jsem knihu začala číst. Bohužel jsem při čtení mívala často dojem, že čučím na film a nejednou mě tahle skutečnost spíš popudila, protože část příběhu tím zásadně trpí.

Jak už je z anotace jasné, příběh se odehrává částečně ve vesmíru, když se dvojice ocitne mimo loď a má hodinu a půl na to svou situaci napravit. A částečně v jejich minulosti, kdy se autorka propracovávala událostmi od jejich setkání, až po různé trable ve vztahu způsobené právě zmíněným společenským tlakem. Obě části místy trpí naivitou, plusem pak je zajímavý svět a jedno dilema zmíněné ke konci.

Kniha je vhodná spíš pro mladší čtenáře. Milovníky výplodů současné mládežnické kinematografie, jako je např. Divergence, Hostitel, apod., se tento příběh určitě líbit. bude. Už třeba také proto, že se podle všeho mohou těšit i na filmové zpracování.

kraťas o nových zážitcích a emocích v místech, která jsou nepodobná čemukoliv, co člověk zná. napsané je to slušně, ale chybí tomu lepší gradace, protože pointa je dnešnímu čtenáři nepřekvapivá.

ač to vlastně fantastika de facto není, autor jen využívá situování do čtvrtého tisíciletí jako nástroj extrapolace základní myšlenky, je to docela zajímavá úvaha na téma kulturní dědictví, jeho zpřítomnění, plagiování (nebo sdílení?) a vůbec dnes obzvláště aktuální téma informačního overkilu (a to, podotýkám, napsal v roce 1972!). četlo se to dobře, ačkoliv je to napsané staromódně rozvláčně v mono- a dialozích.

kniha: Spoutaný svět - Harrison, Harry
Polinius | ***1/2 | před 68 dny

Krátká svižná kniha, kde všechno pěkné odsýpá. Pod pojmem krátká, myslím rozsah 200 stran malého formátu. Nejlépe kniha funguje bez znalostí textů na obou stranách obálky. Nejlépe kniha funguje, když dopředu nevíte vůbec NIC.

*

Kniha začíná a na scéně se objevuje charismatický inženýr Jan Kulozik, který pomáhá zprovoznit lihovar plný ušmudlaných prosťáčků. Podává se čaj a i sušenka se najde, protože jsme v poklidné Anglii, kterou máme tak rádi. Ústřední a hlavní postava působí jako slušný a poctivý bratr „ocelové krysy“. Pak se něco stane a pak ještě něco a celý svět má najednou trhliny. Co když je něco jinak? Co když je všechno jinak? Při čtení jsem se nemohl rozhodnout, zda je autor tak dobrý a proto svět jen načrtl a je virtuózním hráčem na kytaru o dvou strunách a nebo zda si byl vědom svých možností a možností celé zápletky a právě proto, se děj pohybuje docela přímočaře a nezabředá do přílišných podrobností. Nemohu odhadnout, zda si do knihy neprojektuji něco, co v ní ve skutečnosti není a zda autor není jen příslovečnou slepou slepicí, která občas taky najde zrno. Důvěru v autora mám, ale uvidíme jak obstojí jeho svět v druhém snad navazujícím díle – Svět na kolech.

kniha: Škvár - Bukowski, Henry Charles
trudoš | **** | před 68 dny

Přestože mi život a doba spisovatele Charlese Bukowského moc neimponuje, musím přiznat, že při téhle jeho poslední knize jsem se bavil skutečně náramně. Absurdita si tu podává ruku s despektem ke společnosti a pro těch pár vulgarit se nikdy nejde daleko. Ovšem všechno to k příběhu tak nějak patří a cokoliv seškrtat, byla by toho jen škoda. Chlapácké chování i myšlenkové pochody hlavního hrdiny jsou jednoduše dokonalé, krásně parafrázující žánrové ikony jako jsou Phil Marlowe, Sam Spade či Mike Hammer. Autor přitom nikoho nezesměšňuje, ale naopak využívá možnosti volného ringu, takže se tu žánrově mele úplně všechno, včetně mimozemšťanů z vesmíru. Tohle je ostře nabitý škvár v pravém slova smyslu a nebojí se do čtenáře vyprázdnit celý zásobník. Šílená groteska s rezonancí drsné školy, která sice jako detektivka nefunguje vůbec, ale parodie je to skvělá. Kdyby zápletka byla trochu víc při smyslech a v druhé půlce dějově vyrovnanější bez filozofického podtextu, hodnotil bych ještě lépe.

kniha: XB-1 2016/06 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 68 dny

Číslo s veľmi dobrou publicistikou, nabité priemernými poviedkami. Jedna z nich tu predsa len vyčnieva: Šťastná trefa od K. S. Robinsona…

povídka: Podruhé to bývá lepší - Němec, Vladimír
vyšla v: XB-1 2016/06
yerry | * | před 68 dny

Trestanci sa zmocnia vesmírnej lode, hlavný borec je nejaký čudný, taký ako aj dej poviedky. Niečo mi asi muselo uniknúť, keďže pointu a tie počty v úplnom závere som asi úplne nepochopil…

povídka: Země brouků - Rečková, Jana
vyšla v: Protože se stmívá; XB-1 2016/06
yerry | *** | před 68 dny

Trochu nejasné a zamotané ale … malo to atmosféru a určitý drajv tomu tiež nechýbal. Som na pochybách, či tí preživší ľudia, ktorí nadobudli trochu nepochopiteľné schpnosti, niečo získali… lebo toto už nie je ich planéta… tú získali ohniví „brouci“…

povídka: Příběh vozataje - Mertlíková, Věra
vyšla v: XB-1 2016/06
yerry | *** | před 68 dny

Dobre napísaná fantasy v štýle antických bájí. Nechýbajú tu okrídlené kone ani náznaky určitých nadprirodzených javov. Pôvodne som chcel poviedku preskočiť, ale po pár vetách som sa napodiv začítal a ani som sa nenazdal, zbodol som ju celú…

povídka: Šťastná trefa - Robinson, Kim Stanley
vyšla v: XB-1 2016/06
yerry | ***** | před 68 dny

Výborne napísaná poviedka na dosť obohratú tému: zhodenie bômb na Hirošimu a Nagasaki. Robinson tu odstránením jednej figúrky a držaním spínača na odistenie bomby jej náhradníkom o pár sekúnd dlhšie vytvoril alternatívnu históriu s následným trochu pozmeneným behom udalostí. Autor sa neserie a neberie si servítku…

povídka: Enyo-Enyo - Hurley, Kameron
vyšla v: XB-1 2016/06
yerry | *** | před 68 dny

Poviedka s nábehom na spaceoperu a s dosť veľkým priestorom na tvoju fantáziu a interpretáciu. Je tu satelit čiastočne mimozemského pôvodu a jeho pilotka. Ak som to správne pochopil, pilotka prechádza tranformačným procesom. Keďže podľa všetkého ten satelit je živý, potrebuje ľudí ako palivo alebo nejakú zložku pohonu. Text sa mi zdal trochu neprehľadný, ale to bol asi aj autorkin zámer. S popisom technológie a sveta ťa príliš neobťažuje.

povídka: Šedý automobil - Grin, Alexander
vyšla v: Modré kaskády; Stroj času
Gaarq | ** | před 69 dny

ve své době a místě vzniku to mohla být nová, zajímavá a aktuální povídka. mluvíme o leninově sovětském rusku. je silně pod vlivem soudobé novátorské a moderní prózy (francouzské) a pod vlivem tehdejší dohasínající vlny technofóbie. z dnešního pohledu by text mohl být zajímavý, kdyby nebyl tak zbytečně natahovaný. tehdejší stylistická manýristická póza je už docela vyčpělá, a ani hlavní námět už dnes nikoho nedojme. na autorovi je vidět řemeslná erudice a snaha být otevřený a nonšalantní, nicméně účinek je minimální, snad krom toho, že to může nudit.

kniha: Královna ohně - Ryan, Anthony
Madam Brbla | ***1/2 | před 69 dny

„Královna ohně“ pokračuje v trendu nastaveném druhým dílem série: ke čtyřem hlavním dějovým liniím se na nějakou dobu přidá pátá v podání básníka Alucia a nechybí ani Vernierovy zápisky, které jsou pro knihu naprosto nepodstatné, mají pouze doplnit osud tohoto učence. Jak už bylo zmíněno v komentáři výše, u většiny postav nedojde k žádnému zásadnímu vývoji; autor občas naznačí, že tato osobnost by mohla potemnět, z téhle by mohl být tyran, mezi královnou a pár vojevůdci je zaděláno na konflikt… bohužel zůstalo jen u náznaků. Několik charakterů je odsouzeno k více či méně hrdinské smrti, to by snad ani jinak nešlo s ohledem na množství bitev a počty mrtvých ve statisících, ale na utírání slz zapomeňte (pokud nejste typy, co pláčou nad zašlápnutými mravenci). Ta osmdesátka jmen k zapamatování beztak potřebovala zredukovat mnohem drastičtějším způsobem. Když se konečně přes množství šílených psychopatů probojujeme po moři, po souši i přes ledové pláně do finále, ke střetu s ultrašílenou psychopatkou a jejím údajně supermocným nadřízeným, zůstane nám na patře pachuť rozpaků. Pochválím Ryana, že se vyhnul patosu, zakroutím hlavou nad tím, jak se všichni sešli (po měsících odděleného putování, bojů a jiných útrap) v tu nejpotřebnější chvíli na správném místě, zamračím se nad nevýrazností zápletky (Spojenec a vata okolo) a podivím se nad vlažným, stručným závěrem. Veškerá předchozí epičnost se vytratila, poslední stránky působí dojmem „hlavně už to mít co nejrychleji za sebou“. Jako když strávíte dopoledne na hajzlíku, poulíte oči, hekáte, vyrobíte za tu dobu 3 uspokojivé produkty vysoké gramáže a pak veškeré usilí spláchnete v několika vteřinách. A já už taky musím končit. 74%

kniha: Ostří mrtvého muže - Scull, Luke
trudoš | ***1/2 | před 69 dny

Jak mě první dvě knihy bavily, třetí přinesla maličko zklamání. První půlka ještě dobrý, vyvrcholení boje mezi seveřany je právě tak drsné, jak jsem doufal. Dokonce i konflikt s Mizejícími graduje hodně zajímavým směrem, ačkoliv už tady jsem začal škobrtat. Ovšem čistě pro svou neochotu přistoupit na nová pravidla hry a překvapivá odhalení, jež přinášejí do série notnou dávku science fiction. A přestože Luke Scull nekombinuje žánry přespříliš, tohle mě trošku otrávilo. Jedna věc je Thorgal, kde věda a magie koexistují bezproblémově a druhá věc je Temné bratrstvo, kde to působí kapánek nadbytečně. Těch motivů je prostě moc, stejně jako hluchých míst, kde hapruje logika. Navíc na ty původní nápady se úplně zapomnělo.
Oceňuji však, že autor kolem ničeho nedělá štráchy a jednotlivé linie uzavírá s řízností katovského mistra. Problém je, že ne všechny dějové zvraty mi zpětně dávaly smysl, a jiné působily značně účelově. Četlo se to samo, ale jako finále epické trilogie bohužel neuspokojivé.

kniha: Paladin - Cherryh, Carolyn Janice
yerry | *** | před 70 dny

Fantasy v kulisách dialneho východu. Fantastické na knižke je to, že krajina v ktorej sa príbeh odohráva je fiktívna, žiadny iný fantastický prvok tam nie je. Ak by autorka vsadila dej do starovekej Číny alebo Japonska, na charaktere románu by to nič nemenilo. Napriek tomu mám pocit, že príbeh pôvodne mal byť postavený na reálnych udalostiach ale Cherryhová mu dala radšej fantasy fazónu.

Text rozpráva o dievčati a jej učiteľovi bojových umení. Ich úlohou nie je nič menšie, ako povaliť krutovládu v krajine. Legenda môže začať. Legenda o majstrovi a démonovi (alebo démonke?). Autorka tu ako zvyčajne popisuje hlavne vnútorný svet hlavných hrdinov, ich pocity, úvahy, motiváciu. Samozrejme dôjde aj na akciu a zbrane, tie bodné, sečné ale aj strelné…

Na fantasy je to dosť rozvláčne písané, tá zápletka je popri tom úplne priezračne jednoduchá…

kniha: Drsný spasitel - Žamboch, Miroslav
trudoš | *** | před 70 dny

Přes autorovu snahu proměnit kulisy, koncept fungující u románů Na ostřích čepelí nebo Bez slitování není u Drsného spasitele nijak pozměněn. Zpět jsme u rozervaného hrdiny, který si navzdory světu i sobě samému snaží zachovat lidskou tvář. A opět je to on, kdo díky vnitřní síle dokáže jako jediný čelit zlu, které si už dávno připsalo absolutní vítězství. Což je fajn, protože tohle umí Miroslav Žamboch nejlépe, ale na druhou stranu už to trochu zavání stereotypem.
Nemilým překvapením pro mě ovšem bylo obsahové rozdělení knihy, která se tváří jako samostatný román. Přitom je složená z šesti kapitol, jež (kromě poslední) fungují jako samostatné povídky. Dějově bohužel nijak výrazné. Nejvíc komické na tom je, že se opakovaně rekapitulují předchozí události, takže bohatě stačí přečíst si závěrečnou část Ostrava – Zmrzlé peklo a hned je z natahované čtyřstovkové road movie slušná stoosmdesátis­tránková řezačka. Tedy nebýt naivního finále okopírovaného z nějakého revolucionářského manifestu.

123456789101112poslední (627)25055 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu