RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

123456789101112poslední (580)23192 příspěvků celkem
kniha: Domovina - Salvatore, Robert Anthony
trudoš | *** | před 36 dny

Kromě toho, že byl děj k uzoufání předvídatelný, mě dost iritovala řemeslná šablonovitost, což ještě podtrhují všechna dostupná klišé, ke kterým se R. A. Salvatore aktuálně dostal. Samotného Drizzta Do'Urdena formuje dle vlastní potřeby, přičemž svým záměrům přizpůsobuje i společnost, ve které hrdina vyrůstá, aniž by to mělo jiný smysl, než obdobu laciných světelných efektů. Ale protože se jedná o úvod, je nasnadě, že se autor teprve zahřívá. Tedy doufám.
Rozhodně bych jinak nerad vyprávění upřel kouzlo dobrodružství, které jde přímo za svým cílem. Taky je tu pár moc pěkných nápadů, které však vyniknou spíše díky ilustracím Todda Lockwooda dohledatelných na netu, než pro literární um spisovatele. Ale autorství je jeho, o tom žádná. Ovšem Drizzt jako takový je pro mě prozatím zklamáním. Prototyp dokonalého rozervance, který je zajímavější v představách, než na stránkách románu, páč – jak je u těchto zádumčivých patronů zvykem – mu chybí smysl pro jakýkoliv humor a všechno bere moc vážně.

povídka: Otcova rola - Pocha, Mark E.
vyšla v: Fantastická 55
Durgas | *** | před 36 dny

Že by inšpirácia Hellboyom? Ale inak celkom dobré.

kniha: Válečníci - Rydzewska, Jaga
trudoš | *** | před 37 dny

Vzletnou stylistikou v mnohém připomenou Válečníci atmosféru Stárnoucího Slunce C. J. Cherryhové, ale také nejednoho jedince utrápí množstvím nepodstatných informací. Než se konečně rozjede zápletka, máme polovinu knihy za sebou a výhledy do budoucna nejisté. To ovšem neznamená, že by se nic nedělo, spíš unikají souvislosti, jež by alespoň naznačily, jakým směrem se události budou ubírat. Tomu ještě vráží kudlu do zad notná dávka teologických, politických a filozofických disputací, bez nichž se polští tvůrci pravděpodobně neobejdou.
Kladem zůstává čtivost, která je pro dobrý dojem vždycky nejdůležitější. Jaga Rydzewska vytvořila nápaditý vesmír, obohacený o kouzlo japonské kultury se všemi oblíbenými finesami kolem cti a odpovědnosti. A jakmile se autorka překlene přes seznamovací kolo „co, kdo a proč“, nabere její vyprávění obrátky, které kromě nezbytné akce zaujme i propracovanou psychologickou hrou. Nepříjemností je v tomhle ohledu ale závěr, utínající příběh v rozhodujícím okamžiku.

povídka: Krajina - Bím, Denis
vyšla v: Fantastická 55
Durgas | ** | před 37 dny

Zo začiatku zaujímavý námet, trošku psychadelický dej, ktorý ale smeruje k nejasnému rozuzleniu, ktorý vo mne zanechal pocit premárnenej príležitosti. Fantasy prvok taktiež nejasný.

kniha: Stráž - Lukjaněnko, Sergej
Vlask | ***1/2 | před 38 dny

Jako úvod do světa dobré. Bohužel zamrzí nevyužití plného potenciálu setkávání se s obyvately jiných světů. Prakticky celou dobu se motáme jen kolem ruského ansáblu a čtenář se musí připravit na klasické náhledy do duše lidu bývalé SSSR. Vše se motá kolem práce pohraničníků a scifi je zde spíše zajímavou kulisou, než hlavním motivem.

kniha: Tester - Štiblaríková, Lenona
Vlask | **** | před 38 dny

Akční jednohubka (celkem krátká) psaná stylem Kulhánka či Kotlety. Takže plná přestřelek, svižná, rychlá, přímočará a moc krátká. Nechybí silný národní prvek a sympatická holčička, která jakoby z filmu Kick-ass vypadla. Mladší ročníky by ovšem mohlo zaskočit vydání ve slovenšťině.

kniha: Flashback - Simmons, Dan
trudoš | **** | před 39 dny

Ačkoliv Dan Simmons koncipoval Flashback jako detektivku, nemyslím si, že by to s ní v jádru myslel nějak vážně. Spíš mu slouží jako startér příběhu než cokoli jiného. O tom svědčí hlavně pomalý tok románu, popisující cestu napříč kontinentem a rozborem různých společenstev uvnitř rozpadlých Spojených států amerických. On vůbec může vývoj událostí milovníky thrillerů dost otrávit – na to, jak je zápletka prostá, se sune kupředu šnečím tempem, který chytí drive až sto stran před koncem. A přestože v závěru vše zaklapne na své místo, ti, kteří nenávidí nejednoznačné konce alá Počátek, pravděpodobně puknou vzteky.
Simmons je však skvělý vypravěč a prazdroj originálních nápadů, což dokázal už v předchozích knihách. Takže i když mu vázne koncepce, jednotlivými scenériemi doslova nadchnul, stejně jako drobnými detaily, dotvářejícími atmosféru nepříliš vábivé a možná právě proto tak autentické budoucnosti. Není to Joe Kurtz, ale pořád to má šmrnc plnohodnotné literatury pro autora tak typický.

Povídka o člověku, pro kterého není omezením čas, ale prostor. Určitě zajímavý nápad, provedení už tak skvělé není, ale celkově to ujde.

povídka: Obsidiánový nůž - Mirer, Alexandr
vyšla v: Princip nepravděpodobnosti
Nelson | *1/2 | před 40 dny

Jedna z nejdelších povídek antologie „Princip nepravděpodobnosti“ a také nejúnavnějších. Povídka o poněkud netradičním cestování časem. Určitě by jí prospělo podstatné zkrácení, kvalitu povídky by to asi nezachránilo, ale aspoň by se zkrátilo čtenářovo utrpení. Hlavní postavy jsou totální magoři a k tomu ještě dost užvanění. Znám podstatně lepší sovětské nebo ruské povídky.

kniha: Hrozba - Feist, Raymond E.
Speedemon | ***1/2 | před 40 dny

Z knížky mám dobrý pocit. Nevím jestli je to vydařeným (byť klasickým) příběhem, nebo tím, že uplynulo 6 let od doby, kdy jsem četl předchozí trilogii. V knize není moc hluchých míst a řeší se poměrně zajímavé zápletky – vpád cizí rasy na Midkemii, hrozící vpád démonů a putování dvou nových postav (vyvolávače démonů a rytířky ochranitelky). Skáče se z postavy na postavu a jelikož mě všechny bavily, tak jsem se nenudil. V závěru se vše propojí do finální bitvy a někdo to i definitivně odnese. Prostě vše co od tradiční fantasy ze staré školy očekávám. Dobrá odpočinková četba, která však na druhou stranu ničím nepřekvapí.

povídka: Hell - Neomillnerová, Petra
vyšla v: Fantastická 55
Durgas | *1/2 | před 40 dny

Pre mňa veľké sklamanie. Takéto snové, nič nehovoriace poviedky nie sú moja šálka kávy.

Veľmi dobre napísaná mikropoviedka, košatý jazyk a zaujímavá atmosféra.

povídka: A tak se to stalo... - Rečková, Jana
vyšla v: Fantázia 17; XB-1 2017/01
quinnet | ** | před 41 dny

Zrejme poviedka zo šuplíka, vyšla kedysi dávno v časopise Fantázia /2001/. Brigáda v katakombách sa mení na horor, kde sa niektoré postavy dostávajú o niekoľko storočí späť, aby sa sa stali hosťami v upírskom obydlí. A keď k tomu pridáme bandu sedliakov túžiacich zniesť zo sveta nečisté stvorenia a náhodne sa objavujúce WC s krvilačnou toaletárkou… No asi je fakt dobre, že si hlavný hrdina na konci dal záväzok, že horory písať nebude. Najmä nie po tom ako zje halucinogénne huby.

povídka: Bez čiernej masky - Hlavačková, Lívia
vyšla v: Fantastická 55
Durgas | ** | před 41 dny

Od tejto autorky slabšia poviedka, ktorú kazí hlavne druhá polovica s nepodarenými, umelo pôsobiacimi dialógmi.

povídka: Krehkosť kvetu - Pevčíková, Jozefa
vyšla v: Fantastická 55
Durgas | *1/2 | před 41 dny

Nesúvislé scénky zo života assassínky, ktoré pojí iba veľmi tenká spojovacia niť.

Podivná, nie príliš dobre napísaná mikropoviedka, ktorej pointa ani nedáva zmysel. Slabé.

povídka: Kukla - Brin, David
vyšla v: XB-1 2017/01
quinnet | **** | před 41 dny

Takéto poviedky mám rád, v prípade keď sa vydaria sa nerozpakujem dať aj plný počet bodov. V tomto prípade tak ale neurobím. Hlavný motív, výskum „zbytkovej DNA“ je nepochybne príťažlivý. najmä ak padajú také názory, že vhodným popostrčením by sme mohli získať dávno stratené schopnosti ako je napríklad regenerácia. Dve hlavné postavy, bývalí životní partneri, toho času špičkoví výskumníci, sa navzájom inšpirujú ku vymýšľaniu rôznych teórií, ktoré sa často ukážu ako životaschopné. Tieto časti vo mne vyvolávali nadšenie, mám rád v príbehoch podobné brainstormingy, dodávajú poviedke šťavu. Problematická sa mi zdala skôr tá omáčka okolo, čo robí poviedku s dobrým nápadom skvelou. Postavy boli akosi bez života, slúžili len na prezentáciu autorových myšlienok. Celé to bolo sterilné ako tie labáky, kde sa po väčšine dej odohrával. Asi sa dalo z toho vyťažiť aj viac.

Na rozdíl od většiny nesdílím tak úplně nadšení, ale zároveň jsem nebyl ani zklamaný. Snad mě opravdu na scestí přivedl český název knihy a očekával jsem něco jiného. Pokud by někdo měl při čtení povídek podobný problém jako já, dovolil bych si dát malou radu. Zkuste číst knihu od konce (když nepočítám podle mého názoru slabší povídku na úplném závěru), konkrétně od povídky Dobrovolná internace. Tu považuji za vrchol této povídkové knihy. Pokračujte předcházející povídkou Otcova maska, které má zvláštní znepokojivou atmosféru, a když ani při této metodě vás kniha nezaujme, tak ji prostě odložte. Není určená pro vás.

povídka: Galapágy - Kiernan, Caitlín R.
vyšla v: XB-1 2017/01
quinnet | ***1/2 | před 41 dny

Retrospektívne vyrozprávaný príbeh antropologičky, ktorú držia v opatere psychiatrického oddelenia jednej vojenskej nemocnice. Vládne organizácie majú eminentný záujem z nej dostať celú pravdu o návšteve kozmickej lode napadnutej živým biorojom. Z osobných dôvodov o tom nemá veľkú chuť rozprávať a keď k tomu pridáme nepekné sny a veľké dávky všelijakých medikamentov, dostávame pomerne roztrieštený text, ktorý skoro všetko objasňuje až na poslednej strane. Príbehovo je táto poviedka v poriadku, trochu mi vadila prílišná vyumelkovanosť niektorých pasáží – nemal som pocit, že by boli prínosom.

kniha: Přízraky na Devíně - Červenák, Juraj
Durgas | **** | před 41 dny

Návrat do známych končín budúcej Veľkej Moravy Roganovi a Goryvladovi svedčí a kniha opäť má to zvláštne čaro, ktoré som oceňoval na prvej trilógii a ktoré mi chýbalo v Zlate Arkony. Príbeh je roganovsky priamočiary a pomerne jednoduchý (aj keď nejaká tá zrada a konšpirácia sa objaví), zachytávajúci časy tesne pred vznikom VM, kedy už aj v našich luhoch a hájoch pomaly mocnelo kresťanstvo na úkor pôvodných božstiev. Skratka, nová roganovka nikoho isto nesklame.

povídka: Válečná nevěsta - Wilber, Rick
vyšla v: Alien Sex; Přestřelka na úsvitě
yerry | **** | před 41 dny

Vyspelejšia rasa z vesmíru si ochočí američanov. „Najlepšie“ z ochočených sa majú prostitúti. Či je to nejaká výhra je otázne. Autor tu amíkom v scifi kabáte predkladá to, čo zasiali v reále. Krátke a veľmi dobré…

povídka: Její chlupatá tvář - Kennedy, Leigh
vyšla v: Alien Sex
yerry | *** | před 41 dny

Na prvý pohľad poviedka so zoofilným námetom: človek a orangutania inteligentná samica. Ak sa začítaš, jej zmysel a pointa je o niečom inom. Odcudzenie je definitívne, neexistuje žiadna náhrada. Je dosť zlé, ak človek nevie správne vyjadriť svoje city…

kniha: Cesta slávy - Heinlein, Robert A.
yerry | *** | před 41 dny

Jediná autorova fantasy kniha, ktorá až tak úplne fantasy nie je a ty len pozeráš, o čo vlastne Heinleinovi ide. Hrdina je vojakom US Army bojújúcim vo vojne – nevojne, proti malým žltým šikmookým mužíčkom. Teda presnejšie, kvôli zraneniu sa už vydáva do európskeho zázemia…

Je najatý jednou vládkyňou aby získal artefakt umiestnený na inej planéte v akejsi hyperkocke. Fantasy kulisy a postavy sú dosť nevierohodné a autor ich asi ani vážne nemyslel. Fantasy aspekt príbehu je v ňom akýsi nadbytočný. Jedná sa o jeho scifi úlet k hranici, kde by sa to fantastično mohlo nachádzať? Ak si k tomu primyslíš autorove štandardné politické úvahy a poučovania o sexe, individualizme a slabinách demokracie, vychádza ti z toho riadny guláš. Naviac ak autor v plnej paráde pokračuje zvesela tam, kde už iní vešajú zvonec.

Na rozdieľ od iných negatívnych hodnotení román nevnímam tak kriticky. Ak sa dej neberie príliš vážne, je to starý dobrý RAH, ktorý opäť nesklamal a prišiel na svoju dobu s čímsi novým a neotrelým. Nekopíroval Tolkiena ako viacerí jeho súčasníci a zachoval si svoj štýl.

Aj napriek niekoľkým dosť úmorným pasážam vnímam knižku ako dobrú a možno aj o trochu viac ako dobrú…

kniha: Neviditelná knihovna - Cogman, Genevieve
snop | **** | před 41 dny

Flynn Carsen v suknich. :-)

Ne, vazne. Inspirace zde je, ale taky klidne muzeme najit jinou, v ruznych casovych policiich. Kdyby JFK bylo svetove zname, mohli bychom hledat i zde.

Proste mame Neviditelnou Knihovnu, ktera je mezi alternativnimi svety, a jeji agenti (v nasem pripade agentka se svym studentem) se vydavaji do jednotlivych alternativ v honbe za vzacnymi a vyznamnymi knihami, protoze, jak rika Irene, „prinosem nejsou objevy, ale kreativita“. At v alternativach vladne spise veda ci magie, agenti maji k dispozici cosi vic, cosi jineho – jakysi rajsky Jazyk, ktery ovlada realitu.

V takovemto vesmiru jsou agentka Irene a jeji student Kai vyslani zrekvirovat pohadky bri Grimmu z Londyna, ve kterem vladne magie a steampunk. A protoze je kniha ukradena, museji pouzit sve detektivni schopnosti. A protoze maji stesti, setkaji se s hrabetem z Leedsu, coz neni nikdo jiny nez Velky Detektiv.

Neviditelna knihovna je totiz predevsim detektivni thriller. Fantasy je to az druhotne. Coz se mi velmi libi. Pokud anotace srovnava s Aaronovichem, tak rekneme, ze tato kniha je to, v co jsem u Aaronoviche marne doufal. Holmes ve fantasy kulisach.

Jedine, co bych knize vytknul, je preklad. Ani ne tak po strance jazykove, tam je jen par chyb. Spise po stance rozhledu prekladatele. To, ze prekladatelka napriklad nevi, co jsou Lissajoussovy obrazce, a ma tendenci po kanturkovsku pridavat pseudovtipne poznamky pod carou, je pro me uz trochu na hrane, ale budiz. To, ze si nevsimne dalsich nekolika zamrkani autorky, je uz smutnejsi. Prikladem budiz, ze zjevne nerozlustila ve jmene „Kostchei“ stareho dobreho Kosteje Nesmrtelneho, takze se mu chudakovi dostalo epiteta „Neumirajici“ (str. 40).

kniha: Elementum - Dittrich, Jiří
snop | *** | před 41 dny

Je to krute neoriginalni, psychologie postav zcela odrazi psychologii autora (tj. vsechny postavy jsou autor, pricemz na zaklade jeho misty az prilis odhalene psyche se domnivam, ze by asi nepatril mezi me pratele) a chtelo by to nejakeho korektora, ktery rozeznava rozdil mezi „hold“ a „holt“ a umi pouzivat carky.

Tolik k negativum.

Pozitiva: je to napsane tak ctive, ze tech 500 stran utece jako voda. A pribeh je celkem uzavreny, jakkoli padouch samozrejme unikl (coz souvisi s tou neoriginalitou, zejo) a chysta se pokracovani. A pokud vam nevadi cist totez znovu a znovu, tak holt dostanete ctivou jednohubku nekde mezi Avatarem (Aang), Kodexem Alera a dalsimi asi tremi sty knihami, ve kterych chlapec zjisti, ze jen on muze zachranit magickou risi, protoze je ve skutecnosti ztracenym princem.

série: Ender
Phoenix | ***** | před 42 dny

Série od prvního Endera ke svému konci urazila slušnou cestu. Cestu, která se velmi dobře četla a rozhodně se nedá považovat za ztracený čas. Podstatné jsou první čtyři knihy příběhu, zbytek je omáčka vhodná pro fanoušky. První kniha ve čtenáři zanechá nesmazatelné kouzlo bitevní školy, druhá nás přenese do vesmíru na úplně jiné místo s jiným příběhem, i když původní myšlenky zůstávají. Zbylé knihy už jen rozvíjí a následně uzavírají dějové linie. Jako celek Ender rozhodně stojí za přečtení, i když celý jeho vesmír není vždy úplně věrohodný.

kniha: Děti ducha - Card, Orson Scott
Phoenix | **** | před 42 dny

Po přečtení předchozích dílů je tak nějak jasné, že tady to půjde do finále. Ano, vyřeší se vše, co bylo dříve nakousnuto, ale čtvrtý díl už tak trochu působí, že autorovi dochází dech. Události už nejsou tak zajímavé a čtenář spíš jen čeká, jak se vyřeší rozjeté linie. Přidávání nových už bylo zbytečné. Jako zakončení vydařené série kniha funguje dobře, ale mohla být o 200 stran kratší, kdyby se soustředila už jen na to podstatné.

kniha: Ender ve vyhnanství - Card, Orson Scott
Phoenix | **** | před 42 dny

Poslední díl, který je vlastně dějově na začátku, je opět vydařený a do celé série zapadá. Už je to ale takové to natahování a záplatování, které ocení především fanoušci, kteří se vždy věrně vrátí do oblíbeného světa.

kniha: Mechanický pomeranč - Burgess, Anthony
Phoenix | ***** | před 42 dny

Film jsem viděla kdysi a líbil se mi. Na knihu jsem se odhodlávala od té doby. Mám ji pouze v angličtině, takže i to mě asi trochu brzdilo, ale nakonec nebylo zas takový problém se tím prokousat ani v originále. Český čtenář má výhodu, že se spousta vymyšlených slov dá odhadnout, i když mají základ v ruštině. Co se týče příběhu a událostí v něm líčených, pokládám tuto knihu přesně za ten typ, kdy vás buď pohltí, i když v ní nic moc hezkého není, nebo se vám svou surovostí zhnusí. Kam kdo patří je patrné z hodnocení a komentářů.

kniha: Star Trek - Doktorovy rozkazy - Duane, Diane
Phoenix | **** | před 42 dny

Začátek knihy byl poměrně těžko zkousnutelný, ale podařilo se a výsledek nakonec nebyl tak strašný, jak to zpočátku vypadalo. Neuvěřitelným způsobem mě iritoval překlad (originál jsem nezkoumala), kdy jsem měla pocit, že dialogy Kirk-McCoy-Spock vedou děti na úrovni mateřské školky (fakt to byla samá zdrobnělinka – a to v AJ zas tak dobře nejde). A druhý důvod mé neschopnosti ponořit se hlouběji do děje byly až příliš mimozemští mimozemšťané (poskakující kuličky čehosi, co vlastně nic nebylo). Teprve až přílet Klingonů z toho udělal ST, jak má být, a Kostra se svým stylem humoru v roli kapitána rozhodně nezklamal. Takže výsledek je navzdory slabšímu začátku pořád velmi slušný a kniha patří k těm lepším, co svět ST nabízí.

Hm, jak hodnotit, když je to 2v1? Clarkova část je skvělá, o té druhé se to říct nedá, takže nějaký ten střed – 60%, bohužel. Proti pádu noci rozhodně zaslouží mnohem lepší hodnocení, Alvinův příběh je napínavý od první do poslední kapitoly a především vybízí ke srovnávání s Městem a hvězdy. Upřímně bych nikdy nevěřila, že prvotina může být až takhle dobrá! A co se týče pokračování rozjetého příběhu? To je naprosto zbytečné, protože akorát ruší předchozí zážitek. Když pominu jiný styl vyprávění, bohužel ani samotný příběh mi k tomu předchozímu neseděl a bylo to prostě cosi, co se vecpalo někam, kam nemělo. Benforda neznám, ale touhle jeho slátaninou mě rozhodně neoslovil.

kniha: Ostrov delfínů - Clarke, Arthur C.
Phoenix | *** | před 42 dny

Příjemná knížka od oblíbeného autora, který tak trochu tématicky odskočil jinam. Na knize je poznat, že sám Clarke se velmi rád potápí, a s jeho vypravěčským stylem tu vznikla pěkná kniha pro mládež, kterou nepohrdne ani dospělý. A sám autor nenechává nic náhodě a tu a tam připomíná, že ví, že jeho žánr je sci-fi.

kniha: Diaspora - Egan, Greg
Skabandari | ****1/2 | před 42 dny

Určitě to nejtěžší co jsem kdy čet. Bez dodatečného studia bokem(což se mi nechtělo) knihu nikdy úplně nepochopíte (myslím fyzikální, matematickou a biologickou stránku věci), i přes to je to psáno tak, ať vám samotný příběh dává smysl. Proto je zde spousta vysvětlování, aby jste se mohli chytat, řek bych že alespoň polovina knihy jsou fakta o zdejším vesmíru, vývoji atd., avšak když se jimi prokoušete, odměna stojí za to. Kniha se neustále posouvá dál a dál, vždy když si myslíte tady se postup zastaví a přijde nějaká větší zápletka, příběh skočí o stovky let kupředu. Samotný časový horizont je tudíž obrovský, největší část děje se odehrává asi v rozpětí 3000 let a to začínáme těsně před rokem 3000, avšak završení už zahrnuje miliardy let. Rozhodně chci pochválit technologie, které autor v knize používá, u knih z budoucnosti se mi častokrát stává, že si říkám, lidstvo by tou dobou bylo dál a vyspělejší, zde to nehrozí. Dal bych 100%, ale pro horší stravitelnost si to nedovolím, každopádně si to někdy zopakuji.

kniha: Pohádka - Feist, Raymond E.
trudoš | *** | před 42 dny

Problém Pohádky je rozvážná gradace – jsou nám představeni ústřední aktéři a přicházejí první střety se „zlem“ z venkovského lesa. Bohužel tyto konflikty pokračují skoro celou dobu a teprve v poslední třetině začnou postavy dělat něco jiného, než kroutit hlavou nad záhadami. Vypjatá atmosféra se stupňuje a stupňuje a skutek utek. Když už se nakonec člověk dočká konkrétních zvratů, zjistí, že předem dokáže odhadnout, jak skončí. Nehledě na to, že množství scén je tu čistě jen pro navození hrůzy a do zápletky samotné moc smyslu nepřinesou.
Neznamená to ovšem, že by se kniha špatně četla. Zkušenosti Raymonda E. Feista na poli fantastické literatury jsou nezaměnitelné, a i když se točí pouze kolem Midkemie, pořád je v tom řemeslo, jež od svého debutu v roce 1982 ušlo solidní kus cesty. Pohádka tak v autorově díle tvoří ojedinělý experiment, připomínající Holdstockův Les mytág, ovšem daleko méně nápaditý, přičemž největší slabinou pro mě byli hrdinové, jejichž osud mi byl víceméně ukradený.

povídka: Černá propast - Howard, Robert E.
Carter, Lin
vyšla v: Král Kull; Kráľ Kull; Kull
vankobra | nehodnoceno | před 43 dny

Poviedka Černé město je fragment, ktorý bol uverejnený v knihe Kull (Laser-books, 2000) resp. v knihe Kráľ Kull (Kunder, 1997). Poviedka Černá propast je dokončená Linom Carterom a bola uverejnená v knihe Král Kull (Arla, 1991).

povídka: Jízda za východ slunce - Howard, Robert E.
Carter, Lin
vyšla v: Král Kull
vankobra | nehodnoceno | před 43 dny

Pôvodný fragment poviedky sa nachádza v knihe Kull (Laser-books, 2000) resp. v knihe Kráľ Kull (Kunder, 1997).

povídka: Čaroděj a válečník - Howard, Robert E.
Carter, Lin
vyšla v: Král Kull
vankobra | nehodnoceno | před 43 dny

Pôvodný fragment poviedky sa nachádza v knihe Kull (Laser-books, 2000) resp. v knihe Kráľ Kull (Kunder, 1997).

kniha: Půlnoční palác - Zafón, Carlos Ruiz
trudoš | ***** | před 43 dny

Děsivá tajemství, pouto přátelství, horoucí láska a ochota obětovat se, to jsou čtyři ingredience, ze kterých Carlos Ruiz Zafón vytvořil fantastický román o potřebě věřit v sílu odhodlání. A přestože je příběh primárně určen mládeži, osloví prakticky kohokoliv, kdo v sobě ještě nosí špetku zasněného puberťáka, toužícího po skutečném dobrodružství.
Na rozdíl od Knížete z mlhy drží zápletka víc pohromadě a nevyužité nápady se už nekonají. V mezích nevelkého rozsahu rozehrává autor osudové vyprávění šmrncnuté jak vzletnou nostalgií, tak melancholickým steskem. Hodně mu přitom hraje do karet exotické prostředí Indie a volba období třicátých let minulého století. Což podbarveno jazykovou bravurou a úžasnou partou kamarádů dělá z knihy skvělý čtenářský zážitek, čistě pro samotnou krásu psaného slova. Jistě, chybí tu rozervaní upíři a poschovávaní pokémoni, ale kdo hledá atmosférickou dobrodružku s patinou děl Julese Vernea a Rudyarda Kiplinga, našel právě pokladnici plnou zlatých dukátů.

kniha: Metro 2035 - Glukhovsky, Dmitry
SONP | ***1/2 | před 44 dny

Gluchovskij se rozhodl, že zase napíše trochu něco jiného a že si ve svém post-apo světě vyřídí účty s komunisty, fašisty, oligarchy a všemocnými politiky vůbec. A nebere si servítky – rudí střílejí do vlastních, fašisti mají pracovní lágry a oligarchové se živí kaviárem, zatímco ostatním hnijí jejich drahocenné houby pěstované v tunelech. A národ ? Ten raději kus žvance a vodku z hub než revoluci. Zkrátka všechno je tak pěkně rusky v hajzlu a hrdina se může utápět ve vlastní depresi. A politici? Nechte se překvapit. Není to vůbec špatné, ale jde o další odklon od famózní atmosféry prvního dílu. Když se s tím smíříte, jde o fajn politickou fikci. Kdo ale chce mutanty a objevování dungeonu v podobě kdysi blyštivých stanic moskevského metra, bude asi zklamán. 70%

kniha: Lehké fantastično - Pratchett, Terry
SONP | **** | před 44 dny

Další návrat ke klasice. V Barvě kouzel se Pratchett ještě trochu hledal, tady už je jeho styl jasný, i když ne tak parodický jako pozdější dílka. Lehké fantastično je ještě stále obecnou humoristickou fantasy trochu ve stylu Asprina nebo Morressyho a není zatím ještě třeskutou parodií na současno – jen trošku se tu objevuje výsměch turistickému žargonu knižních průvodců. Mrakoplaš je nicméně, řečeno s Dvoukvítkem, opravdu bizarní a pitoreskní postavou a vzorem pro všechny losery, ostatní mágové jsou ale celkem seriozní, ti správní blázni se z nich taky vyvinou až v dalších dílech poté, co tahle partička zkamení. Ale celkově se to čte skvěle, rychle a je zábavné sledovat, jak se pomaloučku vyklubává ta pozdější Zeměplocha, kterou máme tak rádi. 80%

123456789101112poslední (580)23192 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu