RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

123456789101112poslední (612)24441 příspěvků celkem

Mohla bych zmáčknout Ctrl + C u Dilvermoonova komentáře (vlastně u většiny komentujících) a následným Ctrl + V jednoduše shrnout své dojmy, ale pokusím se použít vlastní slova. Nahlédněme s O.S. Cardem do budoucnosti, která se po sérii všemožných katastrof konečně tváří idylicky. Nepravděpodobně idylicky s ohledem na fakt, že ze Země nezmizeli fanatici zuřivě vyznávající ty jediné správné imaginární bytosti.
V Institutu pro výzkum minulosti jsou vědci pomocí strojů schopni sledovat libovolná místa, události a osoby v historii. Od pouhého pozorování, zaznamenávání a učení se je samozřejmě blízko k přímému zasahování, k radikálním změnám pro dobro lidstva… S technickými aspekty si autor hlavu vůbec neláme. V několika dějových liniích, které se postupně protnou, poznáváme různé soucitné dobrosery, odhodlané zahodit svou spokojenou současnost, aby napravili křivdy minulosti a zajistili pravý ráj. Jak? Sledem divokých spekulací vyjde najevo, že stačí zamezit Evropanům v násilném ovládnutí Ameriky.
První třetina románu slouží jako seznamovací, představí se jednotliví účastníci projektu Kolumbus, způsob jejich práce a uvažování. Nejčtivější jsou pasáže ze středověku, kde je hlavním účinkujícím právě Kryštof Kolumbus alias Colón a politické pletichaření kolem jeho záměrů. Střední třetina se nese ve znamení domněnek, teoretizování, filozofování a utopických ideálů. Musela bych být o hodně mladší, nedotčená realitou a cynismem, abych na tyto „pravdy“ přistoupila bez výhrad. Opadl můj zájem i tempo četby, alespoň Kolumbova linie si však udržela vysokou úroveň. Poslední třetina je poměrně akční, rychle jsem jí proplula do neuspokojivého finále.
Co dodat závěrem? Nejsem zrovna fanda časovek, logika občas stěží pokulhávala, na můj vkus je v knize příliš mnoho Boha (pochopitelné ve středověkých pasážích, méně ovšem v osvícené budoucnosti), naservírované ideály jsou moc hezké a imho vhodné tak do pohádek s létajícími plyšovými jednorožci v Duhové zemi. Prostě jsem se s „Vykoupením Kryštofa Kolumba“ nedokázala vnitřně ztotožnit, přesto většina knihy nabízela dobrý zážitek. 70%

V sešitku který jsem právě dočetl je jiný rok originálního vydání,a sice 1959.Ale rok sem rok tam,čert je vem.Doba vzniku dílka je poplatná obsahu a místu vzniku.Bylo to sotva 15 let po skončení 2.sv. války a v CCCP.Tajemství Pito-Kaa je zvláštní mix všeho možného,a řekl bych,že asi spíš pro děti a mládež než pro dospělé.Kdo se na to vrhne,musí počítat s tím,že dostane příběh s odvarem scifi,kriminál­ky,prohnilého kapitalismu,a dokonce se dozví příběh bojových letců Rudé armády.Ovšem celá kniha je příběh dost slaboduchý,plný nelogičností a podivného konání postav.Že nás navštívili mimozemšťané kteří se vyvíjeli miliony let a jsou na takové úrovni,že cestují mezi hvězdami – OK.Ale titíž emzáci trpí chorobou která je zabíjí a za ty miliony let vývoje si s ní neporadili?WTF?A tuh­le chorobu zavlekli k nám na Zemi,třebaže je to odlehlý ostrov ztracený v Tichém oceánu – a kolem toho se točí celý děj.No samo,že to dobře dopadne – i když pár mrtvých tam je… :)

kniha: Bohové a stvůry - Hartman, Jan
trudoš | *1/2 | před 56 dny

Neřeším pofidérní dějovou linku, která je stejně otázkou čtenářova vkusu. Přesto si neodpustím poznámku, že kopat do konspiračních teorií „kolegů“ a sám pak přijít s „úžasně neotřelým“ pohledem na věc, to mi přijde jako cílené podřezávání si větve. Ale proč ne, každý je odborník na něco jiného. Dejme tomu, že přivřu oči i nad nesmyslným chováním hrdinů, kteří často jednají v rozporu se svojí základní charakterizací. Nakonec i ty absurdní zvraty bych přehlédl, přestože scenáristé latinsko-amerických telenovel dokážou uhrát víc přesvědčivosti než Jan Hartman. Co mi ovšem vadilo enormně, byla jazyková stylistika na středoškolské úrovni. Tohle je i na brakovku moc a je jen škoda, že si nakladatel nedal víc práce, protože v rámci prezentace spisovatele je to pro něj spíš mínus než plus. Konkurence jasně dokazuje, že to jde dělat jinak a lépe. Upřímně, ani jsem nečekal, že se podobné úlety ještě dneska tisknou. A to ne kvůli autorově nezměrné fantazii, ale pro okatě špatné literární řemeslo.

kniha: Ďáblova pevnost - Červenák, Juraj
trudoš | **** | před 57 dny

Po lehkém roztrpčení z nudně lineární Brány Irkally si třetí kniha dobrodružných příhod kapitána Báthoryho opět získala mé sympatie. Sice nadále nebyly překonány kvality Strážců Varadínu, ale co, nemůže být posvícení každý den. První dobrou získala Ďáblova pevnost za návrat do končin mně známých a krajina Dálného východu byla úspěšně opuštěna. Druhá dobrá je za postavy, které pro jednou přestaly být křečovitě ploché a hlavně vzájemně si dost podobné. No a třetí dobrá je za zápletku, jež tentokrát nesklouzává do série eskapád, ale má celistvější formu, přestože víceméně otevřenou.
Má to ale svá hluchá místa, především v absenci Báthoryho motivace. Ten přestal pátrat po svém synovi v domnění, že je mrtev a díky tomu ztratil vnitřní energii, která by ho poháněla dál, navzdory všem nebezpečenstvím. Nečekaně tak převzal roli okresního hrdiny, který páchá hrdinství na potkání, ale spíš než aby naplnil nějaké životní poslání, vypadá to, jako by se jen snažil vyhovět čtenářovým očekáváním.

Osobně stavím o něco výš pestřejší a zajímavější Okultaci, nicméně i Ta nádherná věc stojí za přečtení. Většina povídek se vztahuje k podobnému geografickému prostoru, časté je i usazení děje zhruba do dvacátých let našeho století, tedy do minulosti již trochu vzdálené a de facto pozapomenuté. Tohoto závoje Barron mistrovsky využívá k vyvolávání lovecraftovských děsů, motivy přitom posouvá na daleko vyšší úroveň, než které dosáhl jeho dávný předchůdce.

kniha: 1984 - Orwell, George
sidonius | ***** | před 58 dny

Tahle kniha je synonymum deprese. Briliant totality. Beznaděj a bezvýchodnost. Jen by se neměla používat jako učebnice.

kniha: Cardinal Sin - Kafka de la Marianne, Andrey
trudoš | **1/2 | před 59 dny

Dějovou zápletku byste v příběhu hledali marně. Sice tu je, ale není nijak podstatná. Zde jde především o naprosto nečekané zvraty či šokující odhalení a absurdní situace plné pitoreskních postav. Hlavně ale o vnitřní monology a filozofické disputace, které vám vyjasní mnoho věcí, na které jste se báli zeptat, či na ně byť jen pomyslet. Například co dámy skutečně skrývají pod svými sukněmi, co je podstatou víry a hříchu, či jaký by byl vhodný doplněk k vínu a hostii při přijímání.
Podobně jako Miloš Urban v Sedmikostelí využil i zde autor možností, jaké nabízí dnes už polozapomenutý gotický román. Ovšem na rozdíl od Urbana, jehož kniha byla především poctou tomuto žánru, novela Andrey Kafky je spíše hříčkou pro pobavení, než plnohodnotným zářezem na poli literatury. Nic to však nemění na faktu, že jeho kratičký Cardinal Sin je svižnou a vtipnou satirou na křesťanské instituce, plnou humorných dialogů a postřehů, jež však kvůli rozsahu nemá větší ambice než na hodinku a půl pobavit.

kniha: Armada - Cline, Ernest
bloy | *** | před 59 dny

Množstvo nostalgie plný odkazov pre nerdov a vŕšenia klišé na klišé. Každý geek si to nepochybne užije, horšie už je to s príbehom, ktorý je tak na úrovni priemernej epizódy Doctor Who, ak vôbec.

kniha: Studna Šihuanu - Cherryh, Carolyn Janice
yerry | **** | před 59 dny

Studna Šihuanu priamo nadväzuje na Bránu Ivrelu. Samotnému deju a putovaniu hlavných hrdinov predchádza veľmi pútavý až realistický opis potápajúcej sa krajiny, z ktorej si stále viac odkusuje okolitý oceán a je jasné, že nebude trvať dlho, zhltne ju celú. Atmosféra celého románu sa nesie v ponurých až temných tónoch. Jeho koncept zasa v duchu predošlého zväzku, teda putuje sa od jednej brány k druhej, aby ju Morgain mohla uzavrieť. V tomto teda nevidím žiadne nóvum. Iná vec však je, že príbeh je literárne lepšie prepracovaný a niekoľko momentov spomínajúcich sa aj v doslove pôsobí naozaj veľmi úderne a myslím, že aj dlhodobejšie utkvejú v pamäti.

Cherryhová je majsterkou detailu, kedy podobne ako to robí Erikson, ničnehovoriaci fragment textu nadobúda iný zmysel neskôr, v inej situácií aby pôsobil ako katalizátor pre záverečné zúčtovanie. Viac ako k Eriksonovi má však bližšie k Le Guinovej. Na rozdieľ od nej je však konzervatívnejšia a menej provokatívna.

Myslím, že som prišiel na to, prečo nie je Cherryhová v našich končinách veľmi čítaná. Pre mužskú časť čitateľov nemusí byť skúsnuteľný slabší hrdina ako zvyčajne, hrdina, ktorý môže mať dokonca strach a ktorého partnerka je po všetkých stránkach silnejšia. Čisto ženská literatúra naružovkastého typu to tiež nieje, takže Cherryhová príliš nezaboduje asi ani u nich. Všeobecne sa tento román zaraďuje medzi heroickú fantasy, čo môže niekedy dosť zavádzať. Prikláňam sa skôr ku škatuľke science fantasy až dark.

Takže záverom: román je literárne vyzretejší a pútavejší ako predošlý diel. Autorka opäť o čosi viac odkryje reálie z tohoto impozantného universa. Neprichádza však s ničím novým, čo by tu už nebolo pred ňou. To staré a overené však balí do svojho špeciálneho kabáta a tým prináša novú kvalitu i keď nie až tak zásadnú ako Le Guinová…

kniha: Křehké věci - Gaiman, Neil
Benetka | *** | před 59 dny

Pan Neil Gaiman je Pan vypravěč.O tom není pochyb.Akorát teda ne všechny jeho příběhy jsem schopen pobrat.A povídková sbírka Křehké věci je toho důkazem.On je zkrátka svůj,a já jsem možná tak někde napůl cesty abych dokázal vnímat všechny ty jeho obrazy co hází z hlavy na papír.Možná,že někteří čtenáři jsou dál,a ti teprve dokáží jeho dílo náležitě ocenit.Takže pro mne je to taková zvláštní sbírka – sedlo mi jen pár kousků.A i u nich jsem si říkal,že asi ta pravá parketa pro Neila jsou romány a ne povídky… :)

kniha: Koralina - Gaiman, Neil
Benetka | ***** | před 59 dny

O Koralině je zde již pěkná řádka opravdu hezkých komentářů.A v pod­statě se v nich říká to,co bych býval napsal i já.Takže za sebe jenom dodávám,že se mi knížka moc hezky četla,příběh mne úžasně vcucnul do sebe,a já se skvěle bavil.Jediné co zde nebylo zmíněno,a z čeho jsem měl také velkou radost jsou krásné ilustrace od Dave McKeana. :)

kniha: Mráz a oheň - Bradbury, Ray
Benetka | ** | před 61 dny

Kdysi dávno,možná také v jiné galaxii,jsem četl a vnímal Raye bez problému.Dnes už je to jiné.Netvrdím,že je to špatné čtení – stále je to asi v rámci žánru nadprůměr.Problém je zřejmě ve mně.Posunul jsem se někam jinam,někam dál,a některé věci už mi nic neříkají.Také tady ten výběr povídek mne spíše minul.A tak to prostě je… :)

kniha: Friday - Heinlein, Robert A.
Benetka | ** | před 61 dny

Neneštěstí musím souhlasit s naprostou většinou zdejších komentářů k této knize slavného autora.Jedním slovem je to slabota.I když musím říct,že má i mnohem horší díla.Pátek se ještě horkotěžko přelouskat dá.A je to,žel,stejně smutná historie jako se všemi jeho dalšími knihami co čtu opětovně s odstupem mnoha let – tenkrát to šlo,dnes už ne.Těžce stravitelný,ne­záživný a rozvleklý děj s nemnoha čtivými pasážemi…A to je na dobrý příběh zatraceně málo. :)

kniha: Cesta slávy - Heinlein, Robert A.
Benetka | * | před 61 dny

Když jsem si knihu v roce 1992 koupil a poprvé přečetl byl jsem uchvácen!Ale když jsem ji letos četl podruhé…Děs a utrpení!Jasně – tenkrát když konečně začala vycházet angloamerická scifi a fantasy,tak to jeden hltal a byl nadšen téměř ze všeho.Originál vyšel v roce 1963,a byl poplatný době.O tři desetiletí později,když vyšel u nás,a byl tu hlad po všem co tu dlouhá léta nemohlo vycházet,tak to ještě byl asi text akceptovatelný­.Jenže mezitím uplynulo bezmála dalších třicet let,a najednou jsme někde jinde.Já jsem někde jinde.Rozebírat to by bylo na hodně dlouho.Zkrátka – Cestu slávy jsem dočetl ze sebezapřením,a mohu ji doporučit snad jen skalním fanouškům R.A.H. :)

kniha: Bílá noc - Butcher, Jim
trudoš | ****1/2 | před 62 dny

Lepší díl než ty předchozí, především pro ucelenější detektivní zápletku a bez zbytečných zmatků kolem v podobě vedlejších linií. Včetně té s válkou s upíry, což je ovšem trochu škoda, protože boj údajně stále zuří, ale z dosavadních románů to moc znát není. Jiné motivy se naopak sympaticky vyhrocují, nebo rovnou uzavírají, ať už jde o tu se stříbrnou mincí a padlým andělem, nebo ta s bývalou láskou, se kterou se Harry učil na čaroděje. Ale jinak klasický Dresden – chvílemi komický ve své rytířskosti vůči ženám, jindy správně chlapácký při střetu s nepravostmi všeho druhu. Hlavně děj drží tentokrát víc pohromadě než dříve a i finále se skutečně velkolepě podařilo. Přitom jsem myslel, že jízdu na skeletu tyranosaura rexe už nemůže nic překonat. A ačkoli Jim Butcher opět vyprávění natahuje kde může, čte se to i po deváté pořád skvěle. Co mě však docela iritovalo, bylo absurdní vyhýbání se odpovědím ohledně Thomase a jeho práce, protože jediný účel, který to má, je jeden vtípek v závěru.

Návrat do Harryho hamburgárne bol síce príjemný, ale aj tak nechápem prečo to tak autor na konci uťal.

V princípe na tejto poviedke nie je nič geniálne, ale poteší skoro každého priaznivca klasickej sci-fi. Zľahka vyrozprávaný príbeh o prvej práci jedného tínedžera, ktorému obsluhovanie ľudí z paralelných svetov pomohlo nájsť odvahu… k čomu, to sa dozviete na konci. Môžem len skonštatovať, že sa to lepšie napísať ani nedalo.

kniha: Čas oblevy - Brunhoferová, Vendula
walome | **** | před 62 dny

Kniha mě bavila, ačkoli uznávám, že tam objektivně bylo příliš mnoho postav, ale nevadilo mi to. Hlavním hrdinou je totiž děj sám. Více tady: https://www.youtube.com/watch?v=xVVDyw3ESpk

kniha: Hvězdný prach - Gaiman, Neil
Benetka | ***** | před 62 dny

Prostě taková milá pohádka.Spíš pro dospělé.Oddechovka po úmorném dni v práci.Nebo tak.Moc hezky napsaný pohodový příběh jednoho přivádí nazpět ke svým snům. A často zmiňovaný film?Vůbec bych to nesrovnával – kniha je kniha a film je film.Tečka.Líbil se mi,viděl jsem jej dříve než četl knihu. Každý si samozřejmě všimne rozdílů ve vyprávění.(Úchvatná kreace Roberta De Nira!) :)

kniha: Ohnivý muž - Hill, Joe
gan112 | ***1/2 | před 62 dny

Knižka ma bavila, bola plná napätia. Avšak našli sa hlavne k záveru hluché miesta, čo je škoda.Na druhú stranu mi toho moc nedala. Nedá sa povedať že by bola úplne tuctová, ale rozhodne som od Joa čakal po Vianočnej ríši omnoho viac.

Legendární často citovaný kraťas, který je však podle mého názoru notně přeceněn. Conan pronásleduje bohy. Text zachraňuje jeho čarovná krajinomalebnost.

Detektivní povídka ve světě meče a magie. Spíš konverzačka pentlená správně fantaskní pointou. Kromě toho, že je dobře řemeslě napsaná, není v Conanovském kánonu až na téma nijak výjimečná.

Praštená poviedka, možno satira na rumunské pomery pred revolúciou? Skupina pozemšťanov sa snaží zvrhnúť groteskný diktátorsky režim na planéte Outrerra.

V podstate máme tu česť s anti-military poviedkou. Mladík sa prechádza mestom a vo vzduchu visí začiatok vojny. Možno ešte nie je neskoro… Spôsob odvrátenia vojny je naozaj neortodoxný, vyvoláva otázky o čo vlastne išlo, ale keď to funguje :) Zaujímavá poviedka.

kniha: Ve službách Meče - Leckie, Ann
quinnet | **** | před 63 dny

Druhý diel tejto série ma potešil viac ako prvý. Hlavná hrdinka sa stala kapitánkou flotily a je poslaná do sústavy Athoek, aby zistila, aká je tam situácia. A zdá sa, že toto teritórium bolo dlho bez dozoru. Autorka pridáva ďalšie podrobnosti zo zvyklostí rádčskeho impéria pomerne dosť rafinovaným spôsobom. Breq ako UI je schopná sa napojiť pomocou lode na všetky možné kamery a rada to využíva. Takže sleduje reakcie a názory svojej posádky i obyvateľov stanice na prebiehajúce udalosti. Akcie je pomerne málo a väčšinu napätia vytvárajú dobre zvládnuté dialógy. Nič sa netají, všetky intrigy sú dopredu odhalené, čitateľ len očakáva ako to všetko skončí.

kniha: Temná inteligence - Asher, Neal
quinnet | *** | před 63 dny

Tak táto kniha mi veľmi nesadla. Je to síce klasický Asher s jeho klasickou výstavbou deja, kde sa mnoho vlákien postupne splieta do jedného celku ale zdá sa mi, že autor hlava nehlava pridáva do románu priveľa lunaparkových rekvizít. Bojové roboty, UI hľadajúce spásu, ultra mega záporná postava, morálny Prador, technológie, ktoré už napriek vedeckej hatmatilke pripomínajú skôr kúzla a plus nie vždy logicky uvažujúce postavy. Prvú polovicu knihy som sa pomerne nudil, druhá už bola zábavnejšia. A myslím, že preklad by zniesol ešte jednu korektúru. Ashera mám rád, ale nemusel by tak veľmi tlačiť na pílu. Navyše nebolo ťažké uhádnuť pointu už v polovici knihy. Uvidíme čo prinesie druhý diel.

kniha: Legendy: Prokleté knihovny - Bronec, Michael
Benetka | *** | před 63 dny

Sborník je vskutku mamutí – devětset stran na knihu je opravdová nálož.Ústřední téma povídek – knihovny – je sice poněkud nezvyklé,ale na druhou stranu dozajista originální,takže proč ne?Nicméně je z knihy cítit takové to aroma „psaní na zakázku“,takže více než polovina ze 20 povídek je spíš podprůměrná,pár je čistý průměr,a jen několik dosahuje výšin nadprůměru.Ale to je jen můj subjektivní pohled.Ten kdo rád čte dílka českých autorů,stejně jako já,minimálně proto,aby srovnal úroveň psaní u nás a ve světě,si musí udělat obrázek sám.Takže chutě do čtení!Celkově knihu hodnotím průměrem,jednotlivé hodnocení povídek viz. profil. :)

Conan se na loupežné výpravě setká s lidskými strážci i obludnými nepřáteli. I s jednou velmi speciální postavou. Autor dokáže živoucně popsat plebs zlodějského města, zvládá dynamický souboj s pavoukem i v jediném odstavci vybudovat minihistorii jedné hvězdné rasy. Právem klasika.

Povídka není ani tak povídka, jako přípravný text pro autora. Howard měl svůj fantasy svět, z části opřený o reálné báje a legendy, velmi promyšlený. V tomto zhuštěném elaborátu dokazuje jak moc mytologie se dá dostat do několika málo stran. Čte se to obtížně, pokud čtenář není zrovna historik. Důležité ale je, že tomu rozumí sám autor, který na naznačené kostře dokáže vystavět poutavé příběhy. Pro to je potřeba, aby conanův svět byl svět živoucí. A to je právě i díky tomuto textu.

kniha: Říše bouří - Maas, Sarah J.
Lokina | ***** | před 63 dny

Ach, bohové! To zase jednou jsem měla co dělat, abych nedostala infarkt! Vážně Sarah, tohle mi nedělej, ale když tvé knihy budou i nadále takto skvostné, nabyté akcí, nečekaných zvratů a spojenectví, vše bude odpuštěno. I když kniha zrovna není tenká, přečtenou jsem ji měla za chvíli. Bylo to dravé, energické, dynamické a nepopiratelně magicky nebezpečné, omamující čtení. Aelin, Elide, Lysandra a Manon (která je zatraceně od každého dílu lepší a lepší postava) ukázaly, že to jsou silné osobnosti, ženy, které vládnou svému životu a nenechají si do něj mluvit. Jdou si za tím co chtějí, co považují za správné a nikdo je nezastaví. Musím se ale přiklonit k některým zdejším názorům, že Dorian tady neměl moc prostoru, jakoby autorka nevěděla, co s jeho postavou. Uvidíme jestli v následujícím dílu mu dá více svobody, ukázat, co v něm je. Jinak co mě tak kazilo příjemný zážitek ze čtení, byly nepřehlédnutelné chyby v textu, to je prostě neodpustitelné! Nad koncem se mi svíralo srdce, ale věřím v dobrý konec. To čekání na další díl bude zatraceně úmorné! Už teď se ale těším na díl, jež bude o Chaolovi a Nesryn.

kniha: Cesta proti času - Watson, Ian
Dilvermoon | ****1/2 | před 63 dny

Velmi útlý román (vlastně spíš samostatně vyšlá novela). Nečekal jsem nic moc a dostal docela dost. Jedná se o celkem netradiční časovku, odehrávající se ve třech velmi odlišných prostředích. Originální název je „Čechovova cesta“, ale zdaleka nejde jen o tuto jeho skutečně historicky doloženou cestu na Sibiř. Fikce a fakta-to je to oč tu běží. A co mám rád.

kniha: Jste špatný člověk, pane Gumo! - Stanton, Andy
trudoš | ***1/2 | před 64 dny

„Pan Guma se staral o svoji zahradu tak pečlivě, že to byla ta nejrozkošnější, nejzelenější, nejrozkvětlejší a nejzahradnější zahrada v celém Srkavém Zpititýnci. Takhle úžasná byla: Myslete si číslo od jedné do desíti. Vynásobte ho pěti. Připočtěte tři sta padesát. Odečtěte jedenáct. Teď všechna ta čísla zapomeňte… A Představte si úžasnou zahradu.“
Humor Andyho Stantona je mile absurdní, což ještě podtrhují pološílené ilustrace Davida Tazzymana. Chvilku tak trvá, než si člověk na chaotickou tóninu zvykne, ovšem v rámci všech samo se podbízejících příběhů je tohle vskutku příjemná změna. Dějová linie se navíc vyhýbá zaběhnutým klišé, takže se skutečně těžko odhaduje kam (a proč) bude vyprávění směřovat. Naneštěstí si však nejsem jist, jak si se střeleným vtipem poradí začínající čtenáři, pro které je kniha dle velikosti písma určena. Těch sto osmdesát stran je totiž čtení na deset minut a pochopit vyznění jako jednu velkou anekdotu může být pro školáky problém. Méně není vždycky více.

kniha: Kvantový zloděj - Rajaniemi, Hannu
idle | ***1/2 | před 64 dny

Když se to vezme kolem a kolem, je Kvantový zloděj vlastně dobrodružka zasazená do svérázného, pestrého prostředí daleké budoucnosti. A právě ten svět pohyblivého města, jeho obyvatel a zvláštních pravidel střídavého života tu hraje hlavní roli. Autor se určitě vyřádil na vymýšlení detailů i pojmů, které si příběh vynutil (čímž pádem taky děkuji překladatelce, že se toho zhostila se ctí). Jednotlivé postavy pak fungovaly spíš jako nosič děje.

Neštěstí pokročilých technologií spočívá v tom, že je čtenář vnímá jako magii a tím pádem nestíhá ocenit různá zákoutí situací, v nichž se hrdinové ocitají – problémy se vždycky vyřeší něčím, co ještě tak úplně neznáme. Zápletka se pak promění v jakousi exkurzi: nalevo vidíte, napravo vidíte.

Takže děkuji za prohlídku a zajímavý zážitek, ale do top 10 tohle dílo nepošlu. A to ani když připočtu malý bodík za pár finských slov (většinou jmen), která tam na mě párkrát vykoukla ze zmínek o Mieli a jejím původu.

kniha: Dveře do léta - Heinlein, Robert A.
Benetka | ** | před 64 dny

Mám s panem Heinleinem problém.Evidentně všechna jeho díla která jsem dříve doslova hltal mne teď po letech naprosto nebaví.A musím říct,že nejsem sám.Prostě jak přibývají křížky na krku,mění se chuť číst místo jedněch příběhů nějaké naprosto jiné.A že jsem toho od Roberta četl opravdu hodně!Ale všechny jeho knihy už jsem dal pryč,a zbyla poslední – Dveře do léta.Asi z nějakého sentimentu…Ona totiž ta myšlenka je neskutečně krásná!Jít v třeskutém mrazu a otevírat dveře s nadějí,že na druhé straně bude léto…Za tohle dávám jednu hvězdičku.Jinak už mě příběh,postavy a děj vůbec nebral.No a tu druhou?No samozřejmě za kocoura! :)

kniha: Právo nálezce - King, Stephen
trudoš | *** | před 64 dny

Kamenem úrazu je především smutný přehmat nakladatele, protože prvních pár vět z anotace na přebalu knihy suše shrne obsah víc jak poloviny románu. Díky tomu poměrně dlouho sledujete děj, o kterém víte, kam přesně směřuje, protože už vám to bylo vyspoilerováno. A Stephen King kromě jednoho překvapení z klobouku nic dalšího nevytáhne, takže jedinou radostí je čekání na finále. To však přináší pouze kýčovitou podívanou plnou obehraných klišé a černobílých charakterů. Co mi ale vadilo nejvíc, bylo nucené naroubování postav z předchozí knihy. Příběh by se klidně obešel bez nich a možná mohl být o to zajímavější. Ústřední motiv zabijáka a nálezce je totiž parádní sám o sobě a jediná škoda je, že si s ním autor víc nepohrál. Nehledě na to, že příspěvek bodře přemoudřelého Billa Hodgese přichází až v poslední třetině a nemá jiného významu než „přišel jsem, viděl jsem“. Ovšem nic to nemění na faktu, že je tu pár skutečně skvělých nápadů a několik nádherných statí o literatuře a lásce k ní.

kniha: XB-1 2015/12 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 65 dny

Priemerné číslo obsahujúce jednu vynikajúcu noveletku od Charlesa Colemana Finlaya Politický vězeň . Nejaký čas utkvie v pamäti aj totálny agorafobický úlet Úkryt od Pavla Housera.

povídka: Úkryt - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2015/12
yerry | *** | před 65 dny

Tak toto bolo psycho. Odporúčam ako úľavu pre pacientov trpiacich agorafóbiou alebo ako horor pre klaustrofobikov. Schyzofrenici by si tiež mohli prísť na svoje :)

povídka: Drobný detail - Doležal, Karel
vyšla v: XB-1 2015/12
yerry | brak | před 65 dny

Takéto texty, ktoré ani samotný autor neberie príliš vážne a príbeh jednoducho odflákne sú stratou času. Budúcnosť a závislák na internete sa ocitne v zapadákove zvanom El Ej, japonský meč, ktorý by mal zohrať nejakú rolu ale nezohraje a akýsi démon. Toť vsjo…

povídka: Symfonie prachu a ledu - Nováková, Julie
vyšla v: XB-1 2015/12
yerry | *** | před 65 dny

Vesmírna loď z ďalekej budúcnosti, ktorej pasažieri majú už úplne iné starosti, túžby a potreby ako my, nájde na jednej planéte vrak pozemskej lode starý niekoľko tisícročí s dvomi už dávno mŕtvymi ľuďmi. Objav však nie je osamotený. V ľade sa nachádza ešte čosi, vrak mimozemskej lode ešte o niekoľko miliónov rokov starší…

Autorka tu rozohráva miestami hard scifi príbeh, ktorý je nabitý rôznymi hypotézami, čo je teda dobre. Príbeh samotný sa mi však zdal poslabší…

povídka: Stěna z temnoty - Pecinovský, Josef
vyšla v: XB-1 2015/12
yerry | ** | před 65 dny

Ďalší príbeh z cyklu o meandroch času. Tak isto, ako tie predošlé ma takmer ničím mimoriadne nezaujal. Autor len zmenil historické kulisy a čo – to pridal. Pre školopovinného čitateľa to však môže byť docela zaujímavé čítanie.

123456789101112poslední (612)24441 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu