RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

123456789101112poslední (587)23444 příspěvků celkem
povídka: Setkání - Bradbury, Ray
vyšla v: Rychlejší než oko
Lucc | *** | před 55 dny

Ray opět, po kolikáté už?, oprašuje téma knihovny, knih, hrdinů z nich a imaginace. Fascinace knihami a knihovnou je už taková jeho obsese. A nejen jeho, viz třeba Kingovo To. Zůstává samozřejmě pořád hluboce lidský a hřejivý, ale už to pro mne nemá tu naléhavost. Ne proto, že by to bylo horší, jen já už jsem moc starý a mé opotřebované srdce se tak snadno pod návalem emocí nerozbuší.

kniha: Ohnivý muž - Hill, Joe
trudoš | **** | před 55 dny

Největší slabinou Ohnivého muže je, že od něj člověk podvědomě čeká něco úplně jiného, než nakonec dostane. Žánrově sice zůstáváme u hororu, ale apokalypsa tvoří jen kulisy příběhu o hledání nové naděje uprostřed nejtemnějších časů. Naštěstí romantická dystopie se nekoná, na to zůstává Joe Hill až příliš věren svým fanouškům. Ne, jeho vize budoucnosti má blíž k 451 stupňům Fahrenheita, jen místo knih končí v plamenech lidé. A vyprávění se soustředí především na život ve skryté komunitě, jejíž nárok na existenci je stejně diskutabilní jako občanská práva nakažených morem. Zdánlivě, protože jak už dějiny tolikrát dokázaly, pověrčivost a strach jsou nejlepšími kamarády bezmyšlenkového teroru.
Román tak v první řadě uhrane nápaditou elegancí, s jakou autor do detailů zpracoval smrtonosnou epidemii, která je ve svém důsledku stejně fantaskní jako děsivá. Horší je to se zápletkou, která na šestisetstránkovém prostoru bohužel nepředvede nic moc světoborného, přestože odvyprávěná je skvěle.

Ak mali tvorcovia tejto antológie pochybnosti, či je táto poviedka typicky európska či typicky ruská, ja mám v tom jasno. ‚B‘ je správne. Duševné pochody kozmonauta – prieskumníka na planéte, kde ľudský hlas znamená smrť, sú špecifické pre autorov zo ZSSR. Spomína, smúti, spytuje svedomie a je ochotný riskovať pre blaho ostatných. Ruská duša ako vyšitá. Otázkou je, či je to napriek tomu čitateľné. Podľa môjho názoru je, má to svoju poetiku a určitú dynamiku. Len škoda, že sa autorka vykašľala na slovíčko science, nejaké to vysvetlenie, čo je na danej planéte inak, by som ocenil.

kniha: Poslední den stvoření - Jeschke, Wolfgang
Benetka | *** | před 57 dny

Pokud připustíme cestování časem,musíme zároveň přijmout všechna MOŽNÁ co s tím souvisí.To znamená třeba časové paradoxy,ať už si pod tím představíme cokoliv.Například změní-li někdo něco v minulosti,bude pak jeho budoucnost jiná než ta,ze které původně přicestoval? Takto a podobně přemýšlet nás nutí i tahle kniha,jejíž základní motiv je poměrně originální.Bohužel příběh sám mohl být propracovanější a akčnější.I tak určitě stojí za přečtení.

kniha: Smrt krále Artuše - Stewart, Mary
Gaarq | **** | před 57 dny

už bych byl býval napsal, že čtvrtý díl artušovsko-merlinovské tetralogie je stejně dobrý, ba možná lepší než první, protože autorka vyzrála – méně romantiky, více slušné psychologie, promyšlenější příběh. ale pak se objevily cca poslední tři kapitoly a já tak neučinil. hlavním námětem je novátorský pohled na vztah artuše a mordreda, ale autorka mu obětovala tolik, že když mělo dojít na rozuzlení, musela vše postavit na hlavu a splácala tak otřesnou zápletku, že jsem nevěřil. ty tam byly slušné dialogy a střízlivé vyprávění. najednou jsme zpátky v polomystické, nepřehledné mlze, kde postavy jednají v naprostém rozporu s předchozí zkušeností jen kvůli tomu, abychom se dočkali předpovězeného konce. ble.

přidejme k tomu nešťastnou změnu nakladatele, která přinesla výrazně nedbalou redakci. pořád se ale jedná o velmi solidní historickou fantastiku, i když jednoho zamrzí, že mohla být ještě lepší.

série: Malazská Kniha padlých
Pahejl | ***** | před 57 dny

Nedat plný počet této sérii, tak už nevím čemu. Nebyl jsem vždy spokojen, třeba Daň pro ohařě pro mě byla utrpení. Rozsáhlé myšlenkové a filozofické pasáže táhnoucí se celou sérií jsem také dvakrát nemiloval, ale ten zbytek. Ten zbytek! Úžasné postavy táhnoucí se celou sérií nebo jen jednou knihou, kdy jsem si říkal, že jestli určité postavy autor zabije, tak ho budu nenávidět do konce dní.(na druhou stranu, ke spoustě Lovců kostí jsem si vztah vybudovat nedokázal, bylo jich prostě moc. A třeba u útoku na Y'Ghatan mi přišlo, že v Dómu řetězů a první části Lovců kostí dal autor plno vojákům jména, aby pak neumíraly jen no name postavy.) Příběh celké série má hlavu a patu a autor ví odkud kam směřuje. Příbehy jednotlivých knih jsou originální a v každé knize se dělě něco nového. Nápady panu Eriksonovi určitě nescházejí. Malá skvrnka na kráse je odhalení hlavních nepřátel až hodně pozdě v sérii a občasná deus ex machina. Na druhou stranu, představa čtení dalších špalků ze světa Malazu mě moc neláká. Ať už tím pekelným rozsahem knih, stylem psaní nebo zvoleným tématem nově psaných knih. No, uvidíme časem. Ale jednou si Malazskou Knihu padlých určitě znovu přěčtu.

Podobně jako v případě románu Rozum a cit a mořské příšery Bena H. Winterse, ani tady jsem bohužel nedostal, co jsem nadšeně očekával. Legrace knihy totiž spočívá v tom, že do původního textu Jane Austenové jsou zakomponováni živí mrtví, což samozřejmě vyplívá už ze samotného názvu. A opomenu-li nějaké ty kung-fu prvky, je to vlastně všechna invence, kterou Seth Grahame-Smith předvede. Žádné vybočení ze základní osnovy se nekoná. Původní text je akorát parodován a to ani nepříliš nápaditým způsobem. Paradoxně mi tak nejvíc vadila nepromyšlenost celého nového světa, což je pochopitelně z mé strany hloupost. Je to jako si stěžovat na Mr. Beana, že se chová jako idiot. Ovšem zdejší zombie působí dojmem nalepených postaviček, které nemají jiného opodstatnění, než odlehčit a zesměšnit prvoplánový děj. Naneštěstí s vrtkavým výsledkem. Netýká se to však ilustrací, jenže těch v knize zdaleka není tolik, kolik by si jeden přál. Takže mi nezbývá než konstatovat, že originál je prostě originál.

kniha: Chromý bůh - Erikson, Steven
Pahejl | ***** | před 57 dny

Tak konečně dočteno. Nic jiného než 100% tomu samozřejmě dát nelze. A to nejsem fanatyckým zastáncem série, pár věcí mě na ní taky pěkně s… :) O linii v charkanas jsem si myslel, jak mě bude nudit a nakonec milé překvapení, protože se to tam vlastně jen rubalo. Příběh skončil, i když sem tam jsem nevěděl, proč se co děje, buď z nepochopení nebo ze zapomenutí informací ze staších knih. Ale na to už jsem si u této série zvykl :D Uvítal bych ale rozsáhlejší část doslovů s pohledem do budoucnosti. Vždycky mě prostě zajímá, kdo jak skončil a kam šel. Tady se to u spousty postav nedozvíme. Jinak jsem se až divil, kolik postav knížku přežilo, to mě autor opravdu překvapil, protože co jsem pochytil, s kým neměl v minulosti další plány, toho prostě zabil a jen tak ho nenechal někde spokojeně užívat důchodu.

povídka: Zastírací procedura - Brown, Eric
vyšla v: XB-1 2017/03
quinnet | **1/2 | před 59 dny

Nenáročná space opera vo forme série poviedok? Mykol som plecom a začítal sa do úvodného príbehu. O žiadny dej podnecujúci šedé mozgové bunky k nejakej aktivite tu rozhodne nezakopnete. Kapitán vesmírnej lode zakotví na obežnej dráhe s cieľom stráviť pár príjemných dní v dovolenkovej destinácii. Hneď na začiatku stretne okúzľujúcu mladú dámu v problémoch. Samozrejme sa jej rozhodne pomôcť i keď tuší, že s ňou niečo nie je v poriadku. Dosť záleží na tom, či čitateľ uhádne pointu, mne sa to nepodarilo, takže za mňa fajn. Ale viac ako priemer tomu dať nemôžem, nebolo to dosť zábavné.

kniha: Třetí hrob přímo před nosem - Jones, Darynda
trudoš | ****1/2 | před 59 dny

Darynda Jonesová patří k těm spisovatelkám, o kterých se dá s čistým svědomím říct, že jejich série má vzestupnou tendenci. Každým dalším dílem přidává na humoru i na vyhrocování vztahů mezi hrdiny a ani třetí díl toho není výjimkou. Snad jen s tím rozdílem, že zábava se autorce tentokrát utrhla ze řetězu a chvil, kdy jsem nedostával záchvaty smíchu, tu bylo vážně pomálu. Navíc dojde k dost zásadnímu zvratu, který vyřadí ze hry hned jednu z hlavních postav, což je u téhle jinak sluníčkové série docela překvapení.
Na zápletce by se ovšem stále dalo pracovat, protože je opět zabita v přehršli vtipných scének, které však fungují samy o sobě a události často nikam výrazně neposouvají. Ono by to ani tak nevadilo, kdyby se kvůli tomu ústřední motiv nerozpíjel a člověk ke konci pomalu nezapomínal, o co že to na začátku vlastně šlo. Jinak je to ale báječné čtení, humorné a nenáročné, ideálně vyplňující to prázdné místo, které tu zůstalo po Stephanii Plumové.
A hlavně: Nebezpečí a Will Robinson.

kniha: Klubko nářků - Wooding, Chris
Madam Brbla | ****1/2 | před 59 dny

Docela jsem se těšila na návrat do Saramyru a navzdory rozvláčnější první polovině opět šlo o návštěvu nevšední, plnou dobrodružství, intrikování, soubojů, bitev i nenásilných úvah na téma lidskost, civilizace, životní hodnoty atd.
Děj se odehrává pět let po událostech z prvního dílu, hrdinové dospívají, jejich charaktery se zaostřují, přibývá také několik nových zajímavých hráčů. Nikdo nemá zaručenu nesmrtelnost. Příběh sice podléhá fantasy klišé o boji Dobra proti Zlu, ale ve skutečnosti se jedná o střet různých odstínů šedi, čistě bílá je zastoupena minimálně. Chris Wooding píše velmi chytlavě, dokáže vytvořit atmosféru, zprostředkovat silné dojmy a vyhnout se patosu. Dějových linií je více, což obvykle znamená, že na sebe jedna strhává pozornost a zbylé bývají do počtu. Svým způsobem je tomu tak i v “Klubku nářků”, ovšem ani jedna z rozvětvených nitek vyprávění mi nepřipadala vyloženě nudná. Pokud bych měla něco vytknout, pak snad až příliš detailní popisnost v určitých pasážích. Také mě trochu mrzí, že s postavami úplně “nedýchám”. Jsou tedy po psychologické stránce celkem dobře vypracované, ale nikdo mě vyloženě nevzal za srdce ani hrubě neznechutil.
U českého vydání je na místě zkritizovat nedbalé korektury – s ohledem na množství slov není pár desítek chyb a překlepů až taková hrůza, nicméně dojem z dobrého autorova řemesla i překladatelské práce to poněkud kazí. Co dodat závěrem? Výborná, netradiční fantasy a dost mě štve má chatrná angličtina, díky které budu poslední díl číst asi nepěkně dlouho. 85%

kniha: Stříbrný šíp - Medek, Leonard
trudoš | *** | před 59 dny

Sympatický fantasy román v duchu mnohadílných epických ság, ovšem skromně rozehraný (a hlavně uzavřený) na tří set stránkovém prostoru. Což je nakonec plus i mínus Stříbrného šípu, protože mimo na dřeň osekané osnovy nenabízí vlastně nic moc nového. Ale i když vyprávění postrádá prvek originality, rozhodně funguje do nejmenších detailů. V tomhle ohledu je znát, že se autor poučil z neduhů subžánru a umně se vyhýbá zaběhnutým klišé, zároveň však zůstává věren nepsaným pravidlům dobrodružné zápletky. Zvukomalebná stylistika, zábavní hrdinové i záporáci, svižný spád a absence nudných popisů, to vše přispívá k atraktivnímu prožitku z četby. Co naopak neprospívá, je velká konkurence obsahově silnějších děl, která klasický kánon nechala dávno za sebou. Přesto si nemyslím, že by tahle jednohubka mohla jakéhokoliv fanouška fantastiky nějak urazit, spíše naopak. Už jen proto, že je to zase jedna z mnoha tváří Leonarda Medka a důkaz jeho spisovatelské všestrannosti.

kniha: Ostrov dravců - Pelot, Pierre
Benetka | ** | před 60 dny

Dobrodružná sci-fi určená spíše pro mládež.Pokud by teda mládež ještě dneska četla.Dospělému čtenáři toho příliš nenabízí.Letmo načrtnutý svět budoucnosti rozdělený,kupo­divu,na ty zlé co i když mají moc chtějí ještě víc i za cenu zkázy veškerého lidstva,a pochopitelně na ty dobré co se jim v tom snaží zabránit.Do toho se objevuje další dějová rovina knihy,a sice paralelní světy,což je téma dostatečně zajímavé samo o sobě,leč v této knize opět jen letmo zmíněné.Výsledný mix čtenáře do děje příliš nevtahuje,vyprávění je nezáživné.A samotný závěr tak nějak do ztracena tomu nasadil korunu.

povídka: Ještě jednou, legato - Bradbury, Ray
vyšla v: Rychlejší než oko
Lucc | **1/2 | před 61 dny

Po několika nežánrových povídkách se tady Ray dotýká hranice fantaskna. Ptáci a melodie? Ale nakonec se ukáže, že opět vůbec nejde o ptáky a jejich zpěv, ale o lidi. Přátelství, proplouvání životem navzdory poťouchlostem druhých, nadhled. Pohodička.

povídka: Bug - Bradbury, Ray
vyšla v: Rychlejší než oko
Lucc | *** | před 61 dny

Co nás drží na nohou? Co nám čistí klopy a zažíná jiskru v oku? Čím si kdo z nás zahání zubatou daleko od těla? U Buga to byl samozřejmě jitterbug.
Na podobné téma už Ray povídku napsal a nejspíše ne jednu, takže toto není nic nového ani zásadního. Také se opět obsadil do vedlejší role. Snad až příliš malý part v této povídce hraje Los Angeles. Z něj mohl Ray (všimněte si, jak mu familiérně tykám; známe se už důvěrně a dlouho) vytěžit určitě více.

kniha: Infico - Heteša, Petr
Methat | ****1/2 | před 61 dny

Super oddychovka prečítaná za pár dní. Infico ma bavilo ešte viac než Morphin Red. Príbeh je jednoduchý a dej smeruje priamo dopredu. Páčil sa mi vzťah medzi Larrym a Brenou, na konci ten dialóg mohol byť viac ukecanejší. Vtipov (a odkazov) je v knihe plno, od začiatku až po koniec sa budete chechtať a občas vyprsknete smiechom nad nečakanými udalosťami. Hetešu si vždy prečítam rád, nech píše ďalej minimálne takto kvalitne a ja budem chrochtať blahom.

kniha: Erebos - Poznanski, Ursula
Lokina | ***** | před 61 dny

No asi takhle bych to popsala, kdyby mi někdo knihu chtěl vzít, tak bych ho asi plácla přes prsty :-D Kniha byla čtivá, poutavá, hlavní hrdina sympaťák. S romantickou linkou jsem nijak neměla problém. Spoiler. Jen mě mrzelo, že Sarius, tak brzo skončil, ten mě hodně bavil.

kniha: Poklidné a tiché místo - Beagle, Peter S.
trudoš | **** | před 62 dny

Poklidné a tiché místo je nádhernou ukázkou psaného slova, ukázkou, jak se dá při jednoduchém vyprávění pracovat s jazykomalbou. Navíc nostalgické polemizování mezi hřbitovními zdmi nad životem a jinými malichernostmi kupodivu vůbec nepůsobí naivně ani směšně. Člověk by i řekl, že Peter S. Beagle ví, o čem mluví, což vzhledem k tomu, že psal román v cca dvaceti, je co říct. Nota příběhu tak zákonitě nahrává zdlouhavým popisům kvůli navození správně melancholické atmosféry, ale jakmile autor přejde na dialogy, není nic, co bych mu dokázal vytknout.
Existuje-li dílo, ke kterému bych Beaglovu novelu přirovnal, je to Jméno korábu Pavla Renčína. V obou případech musím spisovatele obdivovat za to, že ve svém mládí napsali knihy, jež jiní tvoří ve stáří po mnohaletých literárních zkušenostech. A v obou případech musím s povděkem kvitovat, že oba autoři něco podobného stvořili. Sice je to průhledné a drobně kýčovité, ale co, nemůže být všechno o deziluzi, cynismu a nenávisti k životu. Naštěstí.

povídka: Koncem devátého roku - Bradbury, Ray
vyšla v: Rychlejší než oko
Lucc | ***1/2 | před 62 dny

Extrapolace fyziologické premisy do manželského života. Romantická, přesto však realisticky napsaná konverzační povídka. Navíc časově odpovídá partnerské krizi po 10 letech. Že by na to něco bylo? :-)

Crichton je moc velký formát na to, aby běžně psal druhé díly svých knih. Úspěch Jurského parku ho však zlomil. Je zajímavé sledovat jak autor volně navazuje na definitivní nenavázatelnou zápletku původní knihy. Většinu hlavních postav hodil přes palubu a použil spíše ty vedlejší. Prohloubil původní premisu, takže kniha klade ještě víc a zajímavějších otázek než předchůdce, přináší originální poetiku známou z Jurského Parku a nevyhnul se bohužel ani dramatickým vyvražďovačkám, které se čtou jedním dechem, ale těsně pro dočtení čtenáři bleskne hlavou, jaká to byla vlastně blbost. Kniha byla evidentně psaná pro filmové zpracování, takže je paradoxní, že do finálního filmu se z ní dostala jen notně obraná kostra. Zcela trestuhodně vypadla dokonce i famózní scéna s pronásledováním tyranosaura na kole a scéna s raptorem milující čokoládové tyčinky. Jedna z drobností se naopak stala premisou novodobého Jurského Světa, což dokazuje, že Crichtonovy nápady žijí i téměr dekádu po jeho smrti. Ztracený svět možná není tak převratná kniha jako původní dílo. Ale je rozhodně důstojný následovník.

kniha: Svědectví - King, Stephen
Adhara | **** | před 62 dny

Zmutovaný vírus, ktorý zničí civilizáciu. To tu už bolo. To, že po vymretí väčšiny ľudstva sa začne finálny boj dobrej a zlej sily, však už taký otrepaný námet nie je. Svet je vykreslený do väčšej hĺbky a realistickosti ako väčšina postapokalyptických kníh. I keď – dalo by sa aj viac. Napriek hrúbke slušne a stabilne čitateľná kniha. Aj ona však mala jeden závažný problém: kladné postavy som nenávidela a záporné som si obľúbila. To, že záporňáci nie sú až takí čierni (s výnimkou ich vodcu), asi bol autorský zámer, ale pochybujem, že bola zámerom aj moja nádej v porážku klaďasov. Niektorí odpudzujúci klaďasi, ktorých motivácii som ani najmenej nerozumela, mali aspoň toľko slušnosti, že umreli, bohužiaľ asi tá najhoršia klaďaska prežila.

kniha: Silo - Howey, Hugh
Adhara | ** | před 62 dny

Priemerná dystópia, ktorá nenaštve ani nenadchne. Zanecháva hromadu nezodpovedaných otázok a to tak po stránke technického riešenia (prečo napríklad v sile nie je výťah?) ako aj po stránke motivačnej. Napríklad aj otázka z anotácie, prečo ľudia vykázaní mimo sila a odsúdení na istú smrť vyčistia kamery, zostala nezodpovedaná. Respektíve, jej zodpovedanie je krajne neuveriteľné. Otvorených zostáva aj priveľa ďalších vecí. Čítavé pasáže sa striedajú s menej čítavými. Rovnako vyvážená je aj ohľadom klišé a prekvapivých zvratov. Sila atmosféry aj sympatie k postavám sa pohybujú v škále šedého priemeru.

kniha: Přechod - Cronin, Justin
Adhara | ** | před 62 dny

Začalo to mierne ťažkopádne, no celkom slušne. Autorov štýl bol síce neurčitý, akýsi mix Kinga s tuctom ďalších trilerových autorov, ale čitateľný. Príbeh sa pekne rozvíjal. Lenže potom kniha začala závratným tempom strácať úroveň a už ju nezískala. Postupne sa pokazilo všetko: logika, kompozícia, motivická stránka postáv, výrazné charakteristiky postáv… zato nastúpil patetizmus a pseudomorálka. Pri cielení na emócie sa autorovi spočiatku darilo, ale čím ďalej, tým viac triafal vedľa. Komixové a biologicky krajne neuveriteľné postavy nezraniteľných vampírov mi ani najmenej hrôzu nenaháňali, hrdinkám so slepačím mozočkom a nevýrazným hrdinom som nemala ani najmenšiu chuť držať palce. Neprehľadné akčné scény ma riadne unudili. Knihu som napokon čítala už len kvôli koncu, lebo som si hovorila, že nie je možné načať toľko tém a neuzavrieť ich, to si proste žiadny autor nemôže dovoliť. Hm, dovolil si… Vrátil sa k jednému nedoriešenému problému z úvodu, napriek tomu som toľko nezodpovedaných otázok po dočítaní už dávno nemala.

kniha: V pavoučí síti - Hrdoun, Jakub
snop | * | před 62 dny

Opravdu jsem se snazil knihu docist, ale branila se tak vehementne, ze to cca ve tretine vzdavam. Nutno pritom rict, ze autor ma talent a je uctyhodne, ze ve svych 18 letech knihu dotahnul do konce a neni to uplna sracka. Problem je, ze je to, az na nekolik svetlych momentu, hrozne nazajimave, nezazivne, vsechno stale explicitne vysvetlujici a popisujici a vlastne se nikam neposouvajici. Kdyz ma hrdina obejit vsechny lidi, tak je popsano, jak obejde vsechny lidi, ackoli to v zasade k nicemu neslouzi. Kdyz mame nabyt dojmu, ze pan A nemohl zabit pana B, tak si hrdina stale v duchu opakuje „pan A prece nemohl zabit pana B“. Celkove to na me pusobi tak, ze nelitostny editor by z toho udelal dobrou kratsi povidku. Takhle je to necitelne.

povídka: Odloučení - Dunyach, Jean-Claude
vyšla v: Síň slávy evropské SF
quinnet | **** | před 64 dny

Kapitán Bascombe má na palube excentrického choreografa Dereka Kotrapunkta. Chce spolu s ním preletieť cez Hartzfeldovu singularitu pri plnom vedomí. Sľubuje si od toho inšpiráciu pre nové tance v nulovej gravitácii. Veď čo môže byť originálnejšie ako tancujúce riadiace systémy lode? Bol som prekvapený, aká je to originálna poviedka. Navyše boduje istou umeleckosťou a podmanivosťou, ktorá v kombinácii s nápaditou pointou dáva poviedke šmrnc. Kvalitné dialógy a európskosť niektorých detailov sa mi veľmi páčili.

kniha: Jantarové kukátko - Pullman, Philip
Lokina | ***** | před 64 dny

Hezké zakončení trilogie. Nechybí akce, napětí, dobrodružství. Jen ten konec, ale asi to takhle mělo skončit.

kniha: Jedinečný nůž - Pullman, Philip
Lokina | **** | před 64 dny

U tohoto dílu už jsem měla trošku problém se začíst, ale pořád mě to bavilo. Zase opět příjemná, milá fantasy, která nadchne každého fandu dobré fantasy :-)

kniha: Zlatý kompas - Pullman, Philip
Lokina | ***** | před 64 dny

Hezká, milá kniha s okouzlujícím světem. Film jsem viděla a moc se mi nelíbil. Kniha je prostě lepší :-) Ta myšlenka s daemony se mi hodně líbila, mít někoho s kým můžete sdílet své pocity, myšlenky, spřízněnou duši po celý čas vašeho bytí. Já bych osobně taky chtěla taky takového (třeba vlka nebo orla :-))

série: Letopisy Narnie
Lokina | ***** | před 64 dny

Letopisy Narnie byly jedny z mých prvních knih, které jsem vlastnila a přečetla. A byla jsem okouzlena a stále jsem. Hezky čtivě napsané. Co každý díl, nová dobrodružství, hrdinové a nebezpečí. Jedna z nejlepších fantasy sérií mého dětství :-)

povídka: Terra nullius - Seiner, Hanuš
vyšla v: Terra Nullius
Julianne | nehodnoceno | před 64 dny

Povídka právě vyšla v anglickém překladu v novém čísle časopisu Strange Horizons (20. 3. 2017). Je to už druhá práce z antologie Terra nullius, která vyšla anglicky, a snad ne poslední! Od autora také v květnu vyjde povídka Hexagramaton (původně Mlok 2013) v povídkové sekci Tor.com.

povídka: Vládcové draků - Vance, Jack
vyšla v: Hugo Story II: 1962 - 1967
gan112 | **1/2 | před 65 dny

Poviedka ma neoslovila. Dobrodružná military sf bola v roku 1963 asi v kurze, ale dnes mi to príde zastaralé. Množstvo drakov bez počiatočného opisu tvorilo nesúrodý guláš. Veľmi dlhé a nudné opisy bojov drakov som len tak prefrčal, inak sa nedalo. Pointa_? Podivná. A vlastne celé dielko je šablonovité. Ľudstvo roztratené po hviezdach prehralo vesmírnu vojnu, zrejme s Tyranmi. Prežívajú iba na izolovaných planétach (v tomto prípade Aerlit), a vzájomne o sebe nevedia. Tyrani chcú však ľudstvo vyhubiť. Sú arogantný v tom zmysle, že si nepripúšťajú porážku. Tento rys majú spoločný zo Sacerdotami, naopak mierumilovnými a pasívnymi spoluobyvateľmi Aerlitu. Pre mňa osobne je hra s jednou planétou a troma civilizáciami, na pozadí vojnovej minulosti ala space-opera už nezaujímavá. Teda v rámci čisto dobrodružného žánru, ako tomu je pri tejto poviedke. Teda od Huga som čakal viac.

kniha: Trůn lebek - Brett, Peter V.
Methat | *** | před 65 dny

Štvrtý diel sa mi nepáčil. Aj keď sa stále čítal dobre, nič moc sa v deji nestalo. Stále sa riešili hlúposti a najradšej by som trištvrte knihy vynechal. Arlen sa k slovu vôbec nedostane a ja len dúfam, že v poslednej časti (ak to bude už posledná) dostane oveľa viac priestoru. Áno, na posledných 50 stranách to sú jatka a kniha sa čítala jedným dychom. Gorja rozpúta čistý masaker, ktorý skončí smrťou mnohých postáv. Činy niektorých postáv som nechápal, celkovo akoby autor strácal nad nimi kontrolu, tak urobil radšej „čistku“.

Súboje boli napísané skvelo – živo som si dokázal predstaviť všetky, hlavne tie „čarodejnícke“ – akoby som pozoroval kvalitných hráčov Invokera z Doty. Neraz som si hovoril, že keby na túto sériu vnikol film alebo seriál a dodržali by všetky bojové scénky, ako sú napísané v knihe, chrochtal by som blahom.

Niektoré nové postavy nudili – minulosť Ašie som vynechal – tréningy sme tu už viackrát mali. Mojou najobľúbenejšou postavou v štvrtej časti bol jednoznačne Trnka. To je borec!

kniha: Galilea - Barker, Clive
trudoš | ****1/2 | před 65 dny

Dva rody, každý jinak mocný. Dva nešťastní lidé uprostřed sváru přesahující staletí. Láska a nenávist mohou znovu vyprávět tolik známý příběh…
Asi to nejzákladnější, co byste měli před otevřením románu Galilea vědět je, že nejde o klasický horor. Základní motivy by tu sice byly, ale děs a hrůza? To moc ne. Jak tahle rodinná sága pomalu začne, tak stejně pokračuje i končí. Nápadů je tu spousta, Clive Barker je ovšem nijak zásadně nerozvádí. Naznačuje hořké konce, slibuje krvavé konflikty a ponechává čtenáře v neustálé nejistotě o dalším vývoji, který je však poměrně očekávatelný. Jenže čeho nedosahuje zápletka, bohatě vynahrazuje autorův literární um. Jeho ambiciózní pokus o velké dílo v mém případě rozhodně nevyšel naprázdno, protože tahle barokní snůška pitoresknosti, imaginace a perverzity má tak fantastický přesah, že jsem se od ní jednoduše nedokázal odtrhnout. A není to kvůli napínavosti textu, jako spíše pro dravou lehkost, se kterou nenápadně plyne. Naprosto famózní zážitek.

kniha: Eragon - Paolini, Christopher
Lokina | ***** | před 66 dny

Skvělá kniha, miluji fantasy a tento příběh si podmanil mé srdce :-) Viděla jsem i film, ale kam se hrabe na knihu, jediné, co stálo za to bylo ztvárnění Safiry :-)

kniha: Společenstvo Prstenu - Tolkien, J. R. R.
Lokina | ***** | před 66 dny

Krásné, čtivé, okouzlující :-) Není nic lepšího na utrapenou duši, že se nechat vtáhnout do světa Pána prstenů a užívat si světa fantazie :-)

kniha: Budoucnost - Glukhovsky, Dmitry
Lokina | **** | před 66 dny

Na to, že kniha oplývá více než 600 stránkami, mě to neodradilo a přečetla jsem ji. A vůbec toho nelituji, jistě některé stránky se daly přeskočit, ale celkově kniha má originální příběh a vývoj hlavního hrdiny byl dobrý :-)

série: Hunger Games
Lokina | ***** | před 66 dny

Velice chytlavé čtení :-) Knihy jsem si užila, bezva postavy i děj. Jen ten Hurikán mě ke konci docela štval :-D Katniss jsem fandila, potom všem co si zažila a Peeta jí byl oporou :-)

kniha: Marťan - Weir, Andy
Lokina | **** | před 66 dny

No těm technickým částím jsem moc nerozuměla, ale to nemění na tom, že kniha se mi líbila :-)

kniha: Rudá královna - Aveyard, Victoria
Lokina | **** | před 66 dny

Prosím další díl!!! :-) Úžasná kniha, zajímavé postavy a ten konec jsem teda nečekala :-) Já osobně jsem měla v oblibě více Cala ;) Mare byla super…to jak to nakonci natřela Evangelině, to už byla jenom třešnička na dortu :-)

kniha: Jiskra v popelu - Tahir, Sabaa
Lokina | ***** | před 66 dny

Sem s dalším dílem ;-) Neotřelé prostředí, s husinou nahánějící záporná postava, milostný trojúhelník, který mi nepřipadá otravný a k tomu všemu džinové!

123456789101112poslední (587)23444 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu