RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1345678910111213poslední (576)23012 příspěvků celkem
povídka: Duchové - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
Phoenix | **** | před 56 dny

V dnešní době už by asi takovýto problém nenastal. Děvčata by věděla, co že se jim to tam na stráni děje, protože by si to nastudovala na internetu včetně detailů… Jinak opět imaginativní způsob vyprávění.

povídka: Příběh tří bratří - Rowling, Joanne K.
vyšla v: Bajky barda Beedleho
Phoenix | **** | před 56 dny

Od „stěžejního“ díla této knihy jsem čekala trochu víc. Příběh už známe z HP, takže určitě by si zasloužil rozšíření. V podstatě do této knihy nic nového nepřinesl a tudíž považuji za deja vu.

V této povídce se opět skrývá těch morálních hodnot trochu víc. Určitě by pro současné školáky mohlo být zajímavé podívat se na text z environmentálního hlediska:-)

kniha: Bajky barda Beedleho - Rowling, Joanne K.
Phoenix | **** | před 56 dny

Je to takové malé milé připomenutí známého světa a to ještě pouze díky Brumbálovým poznámkám, které mi ve výsledku připadaly celkem zbytečné. Samotné bajky jsou velmi stručné s poměrně jasným morálním ponaučením. Nejvíc mi v hlavě uvízla ta s názvem Mágovo chlupaté srdce, která nebyla tolik přímočará. Nejvíce vychvalovaná pohádka Tři bratři byla ze všech asi nejkratší a nejstručnější. Tak nějak jsem čekala, že tu bude i něco navíc oproti poslednímu dílu HP.

povídka: Hlas rozumu - Sapkowski, Andrzej
vyšla v: Zaklínač I - Poslední přání
louza | ***** | před 56 dny

Povídka podtrhuje co bystrý čtenář odhalil už dávno. Že Sapkowski nepíše jen povídky o zaklínači, ale vytváří funkční svět v krátkých příbězích, někdy až téměř mezi řádky. Svět založený na bajkách a legendách, přesto někdy až bolestně reflektující realitu. Svět protikladů, který je plný pohádkového klišé a přesto na hony vzdálen běžnému konzumnímu fantasy. Tato povídka je rámec, který vše spojuje dohromady a zastřešuje téměř do podoby románu. Vytržená z kontextu působí jako plácnutí do vody, ale vhodně použitá vytahuje autorovo dílo ještě o stupínek výše.

Povídka v níž hrdina potkává osudovou ženu za velmi pohnutých okolností opět zakotvených citaci v notoricky známých příběhů velmi citlivě převedených do reality a okořeněných velkou špetkou humoru. Autor je klasik a zároveň realista. Dramatik i humorista. Ačkoli je příběh možná maličko slabší než ty nejlepší zaklínačské kusy, je nedělitelným základem jeho vesmíru.

Skvělý zářez v němž Geralt získává velmi netypického side kicka s loutnou, který problémy spíš vytváří, než pomáhá řešit. Humorný střet s čertem však rychle převrací látku do vážného tónu, kde autor dává jasně na srozuměnou, že tradiční fantasy jebati bude. Elfové v jeho podání jsou rasou vyhnanců v úpadku, čímž elegantně komplikuje svůj svět a vytváří komplikovaná rasová pnutí díky nimž je svět zaklínače přirozeným způsobem dilematičtější, reálnější a špinavější.

Výrazně dialogová povídka v níž autor buduje osudové vazby nejen mezi zaklínači, odhaluje trvanlivost letitých přísah a možná i nevědomky pokládá základ pro ságu v níž následně na povídky navázal. Z hlediska hlavního charakteru a lokální akčnosti nicotná věc, která ale dobře ilustruje mocenské charaktery zaklínačova světa. Další povedený střípek do mozaiky z níž Sapkowski složil svůj unikátní fantasy vesmír.

kniha: Čas psanců - Jireš, Ondřej
trudoš | ***1/2 | před 56 dny

Čas psanců představuje práce deseti českých a slovenských spisovatelů. Jde převážně o fantasy povídky, v nichž (jak již název napovídá) hrají prim společenští vyvrženci. V tomhle ohledu knize bezkonkurenčně vévodí Desítka Alexandry Pavelkové, která má báječnou atmosféru i vtipnou pointu. Dalšími favority pak pro mě byli Juraj Červenák s krvavou řežbou v duchu příběhů Roberta E. Howarda a bojem nabitá, jen o trochu vážnější, povídka Ivany Kuglerové z postkatastro­fického světa budoucnosti. Opomenout však nemohu ani okultní hříčku Leonarda Medka, krutý výlet do středověku Františky Vrbenské nebo hackerskou romanci Richarda Šusty.
V důsledku nezklamal nikdo. Ondřej Jireš sestavil kvalitní antologii, představující známé autory a seznamující s jejich tvorbou. Jsou tu sice texty, které už publikovány byly, ale vzhledem k tomu, že ve většině případů došlo k přepracování, druhé čtení nijak neurazilo. Jako průřez různorodou českou fantastikou tak kniha splňuje svůj účel naprosto bezchybně.

Autor zde dává do souvislosti zajímavé onemocnění, na jedné straně dost nebezpečné, na druhé straně s ním člověk dokáže relativně pohodlně žít. Ale potom se do toho přimíchá žena a vše je náhle jinak. Opět velmi kladně hodnotím způsob vyprávění. Proč psát, že mu krvácela záda, když se mohl halit do červeného kabátu, který nešel rozepnout.

povídka: Dům - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
Phoenix | *** | před 57 dny

Další téma, které je sice ze života, ale tak nějak mě povídka ničím neobohatila. Bohužel.

povídka: Kočičí pyžamo - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
Phoenix | ***** | před 57 dny

Toto je povídka dle mého gusta. Taky bych šlápla na brzdy, ale určitě bych toho chlapa předběhla:-) Jinak happyend se dal tušit.

Ani tento výber najlepších sf-f poviedok za rok 2011 od Strahana nebol žiadne terno. Tematicky mi veľmi nesedel. Antológiu zachraňujú dve riadne pecky. Suverénne najlepšou poviedkou je Papírový zvěřinec od Kena Liu aj napriek tomu, že je viac poetický ako fantastický v tesnom závese nasledovaný pre zmenu riadnou akciou v poviedke Malak od Petra Wattsa.

Za zmienku stoja ešte veľmi dobré poviedky od Eugenie Lily Yu, An Owomoyelovej, Dylana Horrocksa, Iana McDonalda a Nnedi Okoraforovej. Teda prečítanie tejto knihy nie je až taká strata času, ale ani teda nič moc na to, že je to pomerne bichľa, ktorú by som nechcel schytať do hlavy ak by niekomu vypadla z balkóna na 12…

Ak by bol R. A. Heinlein ženou, písal by asi takto :) Autorka tu bola očividne inšpirovaná jeho rannou tvorbou, keď ešte okúzlenie z dobývania vesmíru pretrvávalo a tento krátky text „obohatila“ o čisto ženský aspekt: tehotenstvo…

Na Heinleina to síce nemá ale číta sa to dobre…

Autorka mi veľmi nesedí, ani jej predchádzajúce poviedky, ktoré boli preložené. Aby som to nejako konkretizoval, špeciálne táto o premostení hmly mužom, ktorého postava je tu vykreslená plocho ako výstrižok papierovej figúrky, mi pripomína budovanie svetlých zajtrajškov v dobách minulých, svetlých ako pre koho a s trochu inou polaritou hodnôt…

Príbeh je vsadený do sveta pripomínajúceho neskorý stredovek s fantastickými prvkami ako je hmla pôsobiaca ako kyselina a tvory žijúce v nej. Priebeh stavby toho mosta nie je až tak nezaujímavý a text mi trochu pripomenul Ursulu Le Guinovú. Jej kvalít však nedosahuje. Kij Johnsonová tu dokazuje, že príbeh sa dá napísať aj bez násilných námetov, chýbal mi tu však nejaký presah, pointa alebo odkaz…

Poviedku nemôžem s čistým srdcom hodnotiť lepšie ako priemernú, proste na to nemá…

kniha: Axiomat - Egan, Greg
Skabandari | ****1/2 | před 57 dny

Povídky nejsou dějově nijak zvlášť rozvedené a málo která je doopravdy ukončená, ale to kupodivu vůbec nevadí, neboť v každé je ústřední myšlenka a ta je zde rozebrána dopodrobna. Jedná se především o věci nereálné, přesto jsou zde vyloženy tak, jako by měly vědecký základ a v jeho světě nebo možná světech jsou možné. Je to jiné a to je dobře, netvrdím že to sedne všem, ale po dočtení sem přesvědčený o tom, že je chyba to nezkusit.

povídka: Lotofágové - Weinbaum, Stanley G.
vyšla v: Exalticon 1991/02; Lotofágové; Odyssea na Marsu
quinnet | nehodnoceno | před 57 dny

Zaujímavejšia poviedka ako Parasite Planet. Najmä ohľadom dejovej science zložky. Aj v dnešnej dobe dobrý nápad s rastlinnou formou inteligentného života.

povídka: Mágovo chlupaté srdce - Rowling, Joanne K.
vyšla v: Bajky barda Beedleho
Phoenix | **** | před 58 dny

Konečně trochu „realističtější“ příběh. Ano, je drastický, což si většina lidí s pohádkami nespojuje, ale mně jako první připadal reálný. A těch ponaučení je tu povícero a musí se hledat. Nejsou naservírovaná na stříbrném podnose jako v jiných povídkách.

Placebo efekt – vděčné to téma i v kouzelnickém světě:-)

kniha: Mračna nad Arénou - Bronec, Michael
snop | ***1/2 | před 58 dny

Tak konečně přečteno, a musím říct, že je to velmi dobré, ba skvělé. Oceňuji autorovu imaginaci, s níž vzal klasické ingredience a smíchal je do koktejlu, který je na jedné straně dobře známý, na druhé nový a překvapivý. Je tam všechno. Hardcore sf včetně bojů vylepšených lidí, romantika lovců pokladů, globální politika, ale i kousek lokální, náš, jakoby z Albertova.

Postavy jsou zajímavé, ačkoli v tomto díle se více dozvíme v podstatě jen o jedné z nich – Zemském Koordinátorovi Arnoštu Kodexovi (těžko říct, co to znamená, podle náznaků jde ale nejspíš o benevolentního diktátora, jehož předobrazem je snad Salvor Hardin). Nepleťte se – to je taky jediný ze Tří kapitánů na obálce (ten vlevo vzadu je Albert, archetypální albert, a ten vpravo vzadu je Melchior, trpasličí náhradní Arnoštův otec, tedy on není trpaslík, ale jako by byl).

Ostatní dvě „hlavní postavy“ zatím slouží jen k tomu, aby měl kdo rozvinout děj a povyprávět historii; samostatnou psychologii mají zatím jen náznakově.

Čímž se dostáváme k hlavní slabině knihy, kvůli které jsem se při hodnocení rozhodoval mezi 60 a 70 %. Autor totiž, zdá se, zcela resignoval na tradiční strukturu trilogií, trojlístkový oblouk, tedy oblouk složený ze tří oblouků. Celá kniha je tak sice intenzivně zajímavá a zábavná, ale extenzivně ryzí expozicí a ničím jiným než tou. V normálním případě by se jednalo tak o první čtvrtinu knihy – pravděpodobně knihy hodnocené 80+ procenty. V našem případě máme knihu a vyhlídku ročního čekání.

Kdybych chtěl být nimral, tak bych ještě vytkl z mého pohledu poněkud trapnou a rozhodně neorganickou a zcela zbytečnou narážku na Star Wars a poněkud zbytečně spoilující „úvody kapitol“ (takové to „Kapitola 12… ve které se dozvíme, že vrahem je zahradník“). Ale to jsou drobnosti, zcela vyvážené svižným a sympatickým dějem.

Jinými slovy, v ideálním světě bych doporučil počkat si na souborné vydání všech dílů a pak si to s gustem přečíst (předpokládám setrvalou kvalitu a dějový oblouk naznačený expozicí). V neideálním světě, ale ideálnímu čtenářovi bych doporučil koupit již nyní, ale přečíst až po vydání všech dílů. No a my ostatní holt se musíme smířit s tím, že kniha končí ve čtvrtině.

kniha: SPAD - Kotleta, František
MacLinks | **** | před 58 dny

Velmi jednoduchý děj,odehrávající se v srdci zničené evropy (samozřejmě atomovkami), plný akce jdoucí z bodu A do bodu B. (Ne ze by par malych zvratů nebylo). Hrdinove zde netrpí žádnym vylepšením…aď už podobě kybernetycke ruky s nadlidskou silou a škrabkou na brambory, či Magickým potencialem.Taky radiokativita tady učinkujícím nedá žadny „superpower“ (teda vyjma rakoviny).Je to prostě dobře uvařený guláš se šesti.Už Vás na tom nic nepřekvapí, ale dobře uvařený guláš je dobrej guláš :).

je tu poměrně dost akce, člověk se nenudí.

kniha: Podzimní republika - McClellan, Brian
Alfi | ***1/2 | před 59 dny

Horšie ako prvé dva diely najmä zmenou prostredia na okupované mesto. Oceňujem, že séria je uzavretá bez otvorených vrátok k ďalším dielom.

povídka: Olé, Orozco! Siqueiros, sí! - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
Phoenix | *** | před 59 dny

Netypické, na Bradbury středně zajímavé téma a výsledek poměrně slušný. Je to jedna z jeho pozdějších povídek, i když se smrtí provázaná, tajemno tu chybí. Prostředí bylo neotřelé a vyústění příběhu úsměvné.

povídka: Budeme se chovat normálně - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
Phoenix | ** | před 59 dny

S autorovým vysvětlením proč tato povídka vznikla, to nakonec dává smysl. Ale samostatně bez ničeho bych si myslela, že nudnější téma by se těžko hledalo.

První povídka/pohádka dobrá, ale nemůžu říct, že by nějak výrazně zaujala. Krátká, jednoduchá, pro menší čtenáře určitě vhodná.

povídka: Hloubení - McDonald, Ian
vyšla v: Nejlepší science fiction a fantasy 2011
yerry | **** | před 59 dny

Docela hard Science Fiction z planéty Mars. Text je pretkaný kudrlinkami na ktoré si si už u McDonalda mohol zvyknúť. Chvíľu trvá, než ťa to vtiahne do deja cez to množstvo technických termínov, popisov osôb a krajiny, kde sa vpodstate nič nedeje až na to hĺbenie hlbokej diery do povrchu planéty, jednej krátkej zápletky a tak trochu beznádejnému záveru.

Napriek mojim predchádzajúcim slovám ma poviedka čímsi zaujala a táto stopa stačí na to veľmi dobré hodnotenie…

Od tejto poviedky som veľa neočakával. No len pováž, aká už scifi z Nigérie? A to tu už jedna poviedka, odohrávajúca sa v tejto krajine bola v predošlom ročníku tejto antológie. Ale ako telesná teplota hlavnej hrdinky začala prekračovať hodnotu 300 stupňov Celziovho rebríčka a predmety okolo nej začali blčať v plameňoch, začal som tušiť, že to bude stáť za to.

Ten fénix v nadpise poviedky by mal byť s veľkým písmom. Je to meno hrdinky a zároveň aj jej podstata, lebo veď vieš, ako bájny Fénix vstáva z …

Tak takéto mám docela rád. Superhrdinov síce nemusím, až na tých, čo dokážu blčať v plameňoch aby vypustili von surovú oslobodenú skutočnosť…

kniha: Naslouchač - Stehlíková, Petra
Doubravka | ****1/2 | před 59 dny

Velmi příjemné překvapení. Příběh, ač zasazen do postkatastrofické Evropy vzdálené budoucnosti, se čte jako fantasy, neboť ta část obyvatelného světa, do které nás autorka zavádí jako první, odpovídá technologicky v zásadě středověku. Přesto víme, že „v Nížinách“ vládne nejmodernější technika, medicína, věda. Na ty si ale ještě počkáme :) Moc se mi líbilo umístění děje, Ural coby vyztužená hradba před zamořeným vzduchem a rumunština jako jazyk starých sklenařů (kasty jako jediné schopné pracovat s nebývale potentním nerostem sklenitem). Atmosférou mi Naslouchač trochu připomínal Sandersonovy Mistborny minus romantika. Třebaže je hlavní hrdinka ženského pohlaví a nízkého věku, nemyslím si, že by se jednalo o cílovku, je to poutavá, rafinovaná a čtivě napsaná fantasy, u které se velmi těším na pokračování. Bohužel se ho asi dočkáme nejdříve až na podzim 2017, což mě rmoutí, ale snad to čekání bude stát za to :)

kniha: Dům za zdí - Mitchell, David
jirikk | ****1/2 | před 60 dny

Pokud mi tu něco chybělo, tak právě rozsah, příběh by unesl klidně dvojnásobnou porci písmenek. Mitchell je samozřejmě extraklasa, o tom nenechá čtenáře na pochybách ani na chviličku – právě proto bych ale chtěl o něco víc než jen základní kostru příběhu, byť pečlivě vybroušenou.

Hodnotiť túto poviedku nebudem. Vyšla v 30-ich rokoch, je to typický pulp kúsok. Bezbrehá fantázia bez štipky logiky, takže sa čitateľ musí najprv zmieriť že dostane „len“ poctivý dobrodružný príbeh o putovaní po exoticky živej Venuši. Aspoň vieme, kde sa inšpiroval Asher :)

Je to klasika, je to príjemne starosvetské, je to dobré. Smutný príbeh neandertálskeho chlapca, ktorý bol v rámci pokusu presunutý zo svojej doby do súčasnosti. V dnešnej dobe by to muselo byť napísané inak, pretože si vieme predstaviť, koľko ľudskoprávnych organizácii by sa kvôli Timmiemu pustilo do STASIS.

povídka: Portrét - Skálová, Eva
vyšla v: Prostě náhoda
Dilvermoon | **** | před 60 dny

Temně laděná povídka s dobrou atmosférou a několika vodítky, vedoucími k pointě. Tady bych možná ubral, vynechal polopatické a nechal jen to hlavní. Což je ovšem velmi subjektivní, jinému to zase může vyhovovat. Když to vezmu čistě podle způsobu psaní a vytváření atmosféry, tak nemám žádné námitky.

Téma poviedky je dosť obohratá platňa. To čo sa dnes zdá nemožné, bude zajtra možné, pozajtra prirodzené a popozajtra zastaralé. Dejovo ide o stretnutia dvoch významných ľudí naprieč históriou, a to prvého kozmonauta na obežnej dráhe Saturnu a bohatého hotelového magnáta ktorého bol Saturn životným snom. Zaujmavý je ale aj predhovor v ktorom opravuje fakty o Saturne, ktoré sa zmenili po oblete Saturnu sondou Voyager.

kniha: Já, robot - Asimov, Isaac
trudoš | ****1/2 | před 60 dny

Povídková sbírka Já, robot vyšla v Čechách již v několika vydáních a ještě pár jich v budoucnu určitě bude. Už jen proto, že má stále koho oslovit a na koho zapůsobit. V devíti příbězích – v nichž se často za pomoci selské dedukce a „robotické psychologie“ řeší problematické vztahy mezi člověkem a strojem – autor nenásilnou formou různě ohýbá slavnou trojici robotických zákonů. Poukazuje na rozdíly mezi chybujícími lidmi a výkonnými roboty, stejně jako na absurdnost důsledného dodržování programových příkazů.
Isaac Asimov má dar vypravěče, který mluví napříč generacemi. Nejsilnější je v postavách, které jsou přirozené a veskrze lidské, díky čemuž se do nich čtenář hravě promítne. Ústřední hrdinkou je pak postarší doktorka Susan Calvinová, která lépe vychází s chladně uvažujícími roboty než s nepředvídatelnými lidmi. Tedy žádná milá stařenka ani patetická ikona, přesto si vás pro svůj ironický sarkasmus zcela získá, stejně jako miliony fanoušků před vámi. Vlastně tak jako celá kniha.

povídka: Kukla - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
Phoenix | *** | před 61 dny

Tuhle povídku si měl za svých mladých let přečíst Michael Jackson. Třeba by mu trochu změnila pohled na svět. Pro Bradburyho to bylo poměrně netypické téma, i když na dobu, kdy povídku napsal, určitě mnohem více významné než dnes.

povídka: Chvíli před svítáním - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
Phoenix | **** | před 61 dny

V dnešní době mě trochu mátla časová posloupnost. Jejich přítomnost, je naše minulost. A za dvacet let to bude i s tou budoucností ne úplně pravda. Bylo zajímavé zjistit, kdo to ti podivní nájemníci jsou, ale jinak moc sympatičtí nebyli.

povídka: Sláva náčelníkovi - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
Phoenix | **** | před 61 dny

Tak nápad dobrý. Ještěže má prezident koule a náčelník je pěkný manipulátor. Pár takových do vlády a hned by všechno vypadalo jinak:-)

povídka: Ostrov - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
Phoenix | ***** | před 61 dny

Povídky tohoto typu jsou důvod, proč jsem se do autorových děl téměř zamilovala. Napětí by se dalo nožem krájet, není zcela jasné, co se děje, pouze, že se to děje. A spousta prostoru pro čtenářovu fantazii.

kniha: Vichr smrti - Erikson, Steven
avatar2 | **** | před 61 dny

Moje nadšení touto sérií zvolna klesá. Člověk by řekl, že po pěti tisících stránkách (nebo kolik už jsem toho odčetl, asi víc) už budu mít jasno v tom kdo je kdo a proč vlastně to či ono dělají. A ono ne. Postavy mě pořád překvapují a povětšinou netuším o co komu jde. Na čtení bez větších očekávání to není špatně, pokud bych to chtěl číst jako detektivku, tak mám asi dost smůlu. Uvidíme, jestli se v dalších dílech v tomto směru něco změní.

kniha: Řeky Londýna - Aaronovitch, Ben
C3PO | *** | před 61 dny

Slibný začátek, po kterém se stále častěji objevuje nuda. některé věty a odstavce jsou téměř skvostné, ale jako celek to moc nefunguje, v závěru mě úplně přestalo zajímat, jak to dopadne. Hlavní hrdina je otravný trouba a taky příběhu nijak neprospívá.

1345678910111213poslední (576)23012 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu