RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1345678910111213poslední (612)24441 příspěvků celkem
povídka: Politický vězeň - Finlay, Charles Coleman
vyšla v: XB-1 2015/12
yerry | ***** | před 65 dny

Ľudstvo expandovalo do vesmíru a jednu z nehostinných planét osídlia príslušníci radikálnej kresťanskej komunity. Noveleta voľne nadväzuje na predchádzajúcu s názvom Politický důstojník . Hlavný hrdina sa tentoraz ocitá v rukách nepriateľskej frakcie počas jednej z mnohých čistiek a ďalšieho z dlhého radu prevratov.

Výborne napísaná sociologická sonda. Hlavný hrdina tu nieje klasickým klaďasom, aj on má krv na rukách. Celkovo autor text podáva realisticky a ani tí zlí nevyznievajú až tak negatívne v prostredí nehostinnej a krutej planéty, ktorú sa rozhodol človek osídliť. Ukážkovo sú tu opísané charaktery jednotlivých protagonistov a ich zmena pri zhoršujúcich sa podmienkach počas transportu a v trestaneckých táboroch. Okorenené je to rasizmom na jednej strane, vynútenou a následne prijatou toleranciou u hlavného hrdinu na strane druhej. Až na ten koniec, ktorý sa mi zdal až príliš naivný, text nemal chybu…

kniha: Děti noci - Simmons, Dan
trudoš | **** | před 65 dny

V rámci dobrodružné literatury jsou Děti noci skvělé, ovšem jako horor nepříliš děsivé. Alespoň v mém případě. Možná to má co dělat s hlavními hrdiny, které jsem si pro jednou nedokázal výrazněji oblíbit, což u Dana Simmonse nebývá právě zvykem. Nejde o to, že by nebyly dobře vykreslené, v tom je pořád machr, jde spíš o charakterní výběr – kdyby umřely po straně třicet, slzu bych neuronil. Co ovšem ústřední epidemioložce Kate Neumanové upřít nelze, je naprosto precizní závěrečná akce, ve které má prakticky pět minut na vyřešení absolutně nezvladatelné situace. Napětím mi až málem vylétlo srdce z hrudi.
Jak je jinak pro autora příznačné, smysl pro detail dělá mistra. Díky tomu se z porevolučního Rumunska snadno stává kolébka čistokrevné deprese a z mytologického vampyrismu nezvyklá genetická nemoc, jež může zachránit lidstvo. Dohromady to možná zní trochu divně, ale funguje to. Nakonec právě nezvyklé uchopení otřepaného tématu a celková čtivost dělají z knihy nadprůměrnou záležitost.

kniha: Blázni z Hepteridy - Souček, Ludvík
Benetka | * | před 65 dny

Blázni z Hepteridy jsou lidově řečeno neslaní nemastní.Rozsahem spíše menší dílko by přitom mohlo mít potenciál být daleko zábavnější i napínavější než je.Což lze ovšem příčíst na vrub době vzniku,a také to možná byla pro pana Součka jen taková oddechovka psaná někde na chatě u vody.Děj je nezáživný,postavy jsou jen tak lehce načrtnuté a propletenec zápletek takový…prostě divný.Anotaci tady nikde nevidím,takže pokud máte chuť přečíst si něco o „televizácích“ ve 25.století,tak snad jen někde na chatě u vody… :)

kniha: Lovci - Kotleta, František
Majkl | *** | před 65 dny

Akčná jazda s krátkym rozsahom a jednoduchým dejom, skrátka jednohubka. Podobne, ako keď človek zachránený z púšte nesmie piť vodu hltavo a radšej malý objem, aj ja som si vybral Kotletových Lovcov ako rýchlu a ľahkú zábavu, ktorá mi pomôže sa znova rozbehnúť v čítaní. Svoj účel splnila, ide o pomerne zábavný a akčný príbeh, ktorý vychádza z tradície Kulhánkových kníh, bohužiaľ, nevyhol sa ani chybám. Po sľubnej prvej polovici je už dlho dopredu jasné, kto je záporák, akú má motiváciu, prím hraje hlavne akcia, ktorá po čase začína byť až otravná svojimi ratata, bum a buch, až nastúpi rázny záver. Bolo to presne to, čo som potreboval, ale stále je to jednorazovo zábavný priemer, ktorý sa ani zdaleka nehrabe napríklad na Asfalt a Noční klub.

A vidno, ako dlho som mimo fantastiky, Kotleta odhalený?! :)

kniha: Q: Otázky a odpovědi - DeCandido, Keith R. A.
BorgDog | **** | před 65 dny

Knihu nejlépe vystihuje komentář shrnující ji lakonicky dvěma anglickými slovy: „Continuity porn.“ Autor je zkušený startrekovský veterán, evidentně se při práci bavil, otázka ovšem zní, není-li toho nakonec kapku moc. Prakticky celá první POLOVINA knihy není nic jiného, než úchvatná kolekce odkazů na desítky TNG epizod i filmy. Ano, DeCandido je řádově lepší autor, než Dillardová. Dokáže všechno to „porno“ namontovat do rozhovorů, aniž by působilo nuceně, a postavy přestože prokreslené, nejsou ani zdaleka tak protivně „emo“ jako v „Odporu.“ Čte se to samo, alespoň pro ST fana – zda tohle dokáže přelouskat někdo, kdo nemá TNG nakoukanou třikrát tam i zpátky, o tom mám pochybnosti.

Druhá věc je hlavní zápletka. Není to v ST nic objevného a stále si myslím, že s postavou Q dokázal nejlépe psát Peter David, ale DeCandido za ním tolik nezaostává. To, zda lze označit samotnou zápletku a její vyústění za logické nebo dobré… nejsem si jistý. Samotná pointa se smíchem mi přišla na hranici únosnosti z celé řady důvodu, ale JEŠTĚ to není natolik zlé, abych řekl, že pokazila knihu. Víc originality by však rozhodně neškodilo.

V každém případě, „Q: Otázky a odpovědi“ jsou o dost lepší knihou, než „Odpor.“ Literárním zpracováním, myšlenkou, i pojetím postav. Ovšem také jsou mnohem méně přístupné publiku méně znalému Star Treku.

kniha: Hodiny z kostí - Mitchell, David
louza | ****1/2 | před 65 dny

Předně jeden fakt. Hodiny z kostí jsou knihou, za níž by i většina renomovaných autorů dala jedno varle. Kromě těch ze žánru fantastiky, kteří by dali obě, kdyby ještě nějaké měli. Ale Mitchell není fantasta. Je beletrista a proto je první část jeho knihy věnované pohnutému životu Holly Skyesové takřka čistokrevná beletrie s pro čtenáře zpočátku těžko pochopitelnými fantaskními vložkami. Mitchell tu používá své osvědčené mírně upravené povídkové schema, kde se každou kapitolu posouvá výrazně v čase a zcela mění úhel pohledu vyprávění díky změně osobě vypravěče. Je vcelku dechberoucí, jak uvěřitelně se dokáže autor vžít do různých charakterů a čtivě poutavým jazykem i přes velký rozsah textu a místy řidčí děj doslova přikovat čtenáře ke stránkám. Jazykem, kteří čtenáři znají například ze Třinácti měsíců.

Zlom přichází po dvou třetinách knihy, kdy autor vysvětlí para psychologickou hybnou premisu knihy, pravda ne nepodobou jeho následujícímu románu (v čechách předcházející) Dům za zdí. Na rozdíl od Domu za zdí, kde šlo myšlenkově defakto o povídku s řemeslnou dokonalostí nafouknutou do novely, jde tady o rozměrný duchovní a mystický koncept s vlastní historií, pravidly a terminologií, kterou však čtenář musí pobrat za běhu, protože autor veškerou fantastiku naprosto nemilosrdně vybalí doslova v hrdinském sprintu. Na pohých sto třiceti stránkách smete čtenáře úplně jinou knihou s ohromným potenciálem, který však využívá jen v náznacích. Čtenář neví jestli vyseknout poklonu, že má autor koule servírovat takhle esenciální nad fantastiku mainstreamu, nebo v kůži fantasty zuřit nad promarněnou šancí na novou originální příběhovou platformu potenciálně skýtající celý komplexní mega román a návaznou sérii větvící se do nutných spin-offů pro G.R.R Mitchellovy Jány Eslemonty a Briany J. Andersony. Mitchell doslova dusí nebohého fantastu na vařené nudli na níž ho vytáhl ze zaprděného fantasy chlívku a vláčí bahnem nenáviděného středního proudu. Má z toho potěšení. Protože může. Protože je nejlepší. A dobře to ví.

Hodiny z kostí jsou i přes svou nevyváženost, kniží dvojakost a velmi chmurné budoucí východisko v závěrečné kapitole skvělá a perfektně napsaná kniha, která zanechá ve čtenáři stopu. Ale autor je hajzl, který dá lačnému čtenáři nakousnout z pamlsku, aby mu následně s arogantně pobaveným úsměvem na rtech ukázal holou řiť. Kterou nebohému čtenáři nezbývá než políbit, nebo přestat číst.

kniha: Nezdejší - Rečková, Jana
snop | ***1/2 | před 66 dny

Rozmáchlá pomalá fantasy. Ve skutečnosti tři díly, vydané v jedné knize (což oceňuji). Výrazný autorčin rukopis nemusí sedět každému, mi až na výjimky nevadil. Rychlé změny POV, samomluvy, jakoby odcizené popisy, občas naopak zkratky a neorganické vhledy či úvahy.

Název trochu klame. Co jsou Nezdejší se vlastně pořádně nedozvíme, můžeme se pouze domnívat, že někde za tou fantasy je science-fantasy a mimozemské (mimosvětské) civilizace. Svět je zajímavý, autorka příliš nevysvětluje, mnohé věci bych chtěl prozkoumat více, ale je pochopitelný a celkem logický. Hrdinové (Galhi, Řabínek, Tim a spol.) jsou sympatičtí, byť ne vždy je jasné, jaké mají motivace – občas se to dozvíme až posléze, s omluvou, že i hrdinové vlastně do té chvíle nevěděli, co činí.

Je to vůbec celé takové osudové – celý příběh rámuje božskost, tou to začíná i končí. Hrdinové si to uvědomuji (neustále, až občas zbytečně opakovaná mantra, že lidi dělají, co musejí) a jednají – hrdinsky. Občas bohužel trochu nelogicky, protože jsou rozervaní a zmítaní vztahovými problémy. Ženská ruka autorky se nezapře.

Kniha je navíc dosti nevyrovnaná, protože prostě tři díly. První díl je skvělý, máme zde válku o osud světa, intriky, komorní příběhy, epické bitvy i hrdinství všedního dne. 90 %.

Druhý díl je typicky přechodový, jeden nepřítel je nahrazen jiným, poněkud abstraktnějším, hlavně všichni putují, supermani přicházejí o schopnosti. 70 %.

Třetí díl je bohužel hnán ryzími McGuffiny. Potřebujeme sebrat 7 Relikvií smrti, sorry, Závaží země. Patrně plutonium či tak něco. A tak cestujeme, sbíráme, umíráme, rekuperujeme se. Pár zrad, pár převratů, v zásadě nic zajímavého. Na konci, poněkud anorganicky, uzavření směrem k začátku. 40 %.

Bavilo mě to, ale třetí díl byl opravdu natahovaný a v zásadě až na konec (cca 100 stran) zbytečný. Škoda, že to tak autorka necítila, nebo Barbar nenaznačil a neprosadil.

Tři dějové linie, které se v románu proplétají, se točí především kolem dvou témat: záhady podzemních jeskyní Sardinie a tajemství orgonové energie, která nehledě na spásné účinky skrývá nestvůrnou hrozbu. Připravte se však na nesnadné čtení – navzdory literární obratnosti autor ve svém vyprávění nikam nespěchá, pomalu předkládá různá místa a děje, které dlouhou dobu nedávají moc logických spojitostí. A ani po dočtení si možná nebudete úplně jisti, o co že mu vlastně šlo. O studii totalitních systémů, které potírají lidskou individualitu? Či snad o psychologický rozbor dvou hlavních postav Nicolase Eymerika a Wilhelma Reicha? Nebo prostě jen o to, že všechno dobré nemusí být vždycky úplně dobré a naopak?
Přes dobrodružnou patinu není Tajemství inkvizitora Eymerika rozhodně jednoduchým ani prvoplánovým příběhem. K jeho plnému docenění podle mého názoru patří znalost předchozích knih, které Valerio Evangelisti s touto postavou napsal. Bez nich je to bohužel jen výsek z většího celku.

kniha: Projekt posmrtného života - Boudinot, Ryan
trudoš | *** | před 67 dny

Zvláštní román, který na mě fungoval v rovině samostatných epizod, ale snažit se jej pochopit jako celek, to bylo nad můj šedobuněčný hardware. Já prostě tyhle surrealistický šílenosti pobrat nedokážu, o to spíš, když chybí konkrétní dějová linie. Ryan Boudinot mistrně vyhrocuje jednotlivé linie příběhu do kouzelného absurdna, ze kterého by Philip K. Dick plakal blahem, jenže jakmile přijde na to, dát tomu všemu nějakou fazónu, končí u pseudofilozo­fických statí s metafyzickým přesahem. Nemluvě o absenci závěru, lépe řečeno závěru, který by dokázal rozklíčovat i obejda jako jsem já. A přestože jednotlivé osudy protagonistů v základně nenudí, problém je, že vlastně nikam konkrétně nesměřují.
Geniální je ale autor v nápadech. V tomhle bodě rovnou smekám, protože morbidnější budoucnost jsem už dlouho nerozečítal, navíc jazykově skvěle servírovanou. Přičtu-li k tomu satirický podtón, vychází mi z toho sympatické, leč zmatené vyprávění o životě, vesmíru a vůbec. Proč ne, ale jen o pondělcích.

povídka: Vypálit Chrom - Gibson, William
vyšla v: Vypálit Chrom
lamahe | ****1/2 | před 68 dny

Zlatý klinec zbierky Jak vypálit Chrome. Napínavý príbeh v cyberpunkovom háve non-plus-ultra, navyše so skvelými charaktermi a zaujímavým partnerským trojuholníkom. Dvaja malí cyber zlodejíčkovia čakajú na záťah ich života a pritom sa snažia prežiť v celosti a pri zdravom rozume.

povídka: Stíhači - Gibson, William
Swanwick, Michael
vyšla v: Mistrovské kusy; Vypálit Chrom
lamahe | ***1/2 | před 68 dny

Citlivá poviedka o tom, ako môže ťažký život zdeformovať priority a aká môže byť realita iná po dosiahnutí vysnívanej méty. Profesionálni gameri boli vytvorení v dobe, keď bolli ešte počítačové hry úplne inde ako teraz. Súboje holografických Spadov a Fokkerov mali šťavu.

kniha: Schránka duší - Flewelling, Lynn
trudoš | **1/2 | před 68 dny

O fous lepší než předchozí díl, hlavně díky detektivní zápletce. Jenže to je paradoxně i slabina, protože co se děje, ví čtenář od začátku, zatímco hrdinům to trvá tři sta stran, než konečně udeří hřebík na hlavičku. Do té doby řeší něco jiného, čistě proto, aby se v závěru ukázalo, že nemají kapacitu ani na tohle. Ony intriky na královském dvoře jsou fajn, jenže jakmile se vyprávění v druhé půlce rozdělí na tři dějové linie, jde osnova kvůli zmatenosti do háje a člověk v podstatě jen čeká, jak to Lynn Flewelling nakonec všechno zpytlíkuje.
Co mi však vadilo enormně, byla ufňukanost hrdinů. Neberu jim jejich sexuální orientaci, ale vzhledem k jejich image drsňáků nechápu, proč se neustále potřebují ujišťovat, jak jeden miluje toho druhého a jestli náhodou partner posledních deset minut nemyslel na támhletoho sličného svalovce, nebo tohohle nafintěného poetu. To je chování puberťáků, ne ostřílených zlodějů a špehů. Ale třeba vyzrajou, když je teď Alek dospělej a můžou to dělat oficiálně.

povídka: Větry na stanici Marble Arch - Willis, Connie
vyšla v: Vnitřní záležitosti
Dilvermoon | ****1/2 | před 68 dny

Nestíhání, zběsilé shánění lístků do divadla, komplikované mezilidské vztahy, no blázinec. Pak se však do hlavní role dostane londýnské metro a zvláštní poryvy větru v něm a máme tu vážnější atmosféru při pátrání po jejich příčině. Dobré, místy pro mě až depresívní.

kniha: Po zemi bloudím dál - Carson, Rae
Lokina | **** | před 68 dny

Tak a mám to za sebou a mohu říci, že se mi kniha líbila :) Kniha v podstatě líčí cestu do Kalifornie mladé Leah, která musí opustit svůj domov za velmi těžkých podmínek. Leah jako hlavní hrdinku jsem si oblíbila, měla svůj cíl, byla odhodlaná a nenechala si nikým, zvlášť muži, diktovat život. Kniha velmi realisticky popisovala nelehkou, vyčerpávající a smrti se nevyhýbající cestu do Kalifornie, která má být příslibem svobody, zlata a nového života. Romantická linka zde byla vykreslena nenásilně, opravdově. Lee a Jeffovi jsem to hrozně přála. Nečekejte žádný fantasy nabušený příběh. Pro mě to bylo příjemné, dobrodružné, napínavé čtení s prvky fantasy :-)

kniha: Leviatan - Westerfeld, Scott
IvoHury | **** | před 68 dny

Funguje. Určitě to není čtení jen pro mládež. Spíš vůbec. Kniha je přímá, má rychlý nástup. Ale až zbytečně rychlý. Nestačíte si s hlavním hrdinou, Alekem, udělat ani žádný vztah. Snad ke konci získá jisté sympatie. Nevím jestli vinou autora, překladatele či redakce, jsou v knize některé věci, které dřou. Nebýt častých ilustrací, tak si ani nedokážete představit, jak co vypadá. Popisy jsou trochu více polovičaté. Někdy až tupé – viz. písty koukají z motoru ven, ale fungovat bude… Některé věci jsou taky dost divné – nakrmíme netopýry kovovými bodci, vyděsíte je, oni uvolní obsah střev a máte bombardér… Slovní spojení a koncept slovotvárnosti mi trochu vadil. Načež, pročež – nepatří do tohoto stylu literatury, obzvláště když jiné podobné staroknižní tvary již přítomny nejsou. Někde byla dokonce přímá řeč dvou osob v jednom odstavci. Což opravdu nefunguje. Možná to byla jen chyba sazby, ale celkově odstavce jsou divně tvořeny. Kniha se ale jako celek četla dobře, rychle. Vlastně se v ní ani moc nestačilo odehrát. Taková desetina z celkové předpokládané délky příběhu, utnutá a zakončená v půli. Není zde dokončen tedy ani hlavní příběh jednoho děje. Uvidím jak další díly :)

kniha: Rogue One - Freed, Alexander
Fouré | ****1/2 | před 68 dny

Tady opravdu musím smeknout. Jedna z nejzdařilejších literárních adaptací filmu, co jsem kdy měl tu čest číst.

V tomto prvním českém vydání dvě knihy v jednom. Odjakživa mi proto splývaly, ale rozdíly se přesto najdou. Stopař mi připadá absurdnější a obsahuje více motivů, které jsou nadhozeny jen jako vtip a opuštěny, ovšem po nějaké době opět zmíněny a pak jsem trochu plaval, o co vlastně šlo. Restaurant obsahuje jasnější dějovou linku, i když stále jde o dost praštěný příběh. Pokud jde o smích nahlas (což je takový indikátor opravdového veselí :-), tak začátek Stopaře často, pak sem tam i v Restaurantu, ale jinak jak říkám. Spíše absurdní komedie (nemyslím to však jako negativum). Pokud jde o postavy, tak asi depresivní robot Marvin. Moc toho sice nenamluví, ale každá věta je perla. Vůbec se nedivím, že Stopaři se svými ručníky se materializovali i v našem skutečném světě. Knihy mají rozhodně kultovní potenciál a je tam spousta materiálu, který lze používat jako hlášky. Dvojice Stopař/Restaurant podle mého názoru patří organicky k sobě, je pěkně ucelená a dobře ukončená a další díly budou jen nadstavba.

kniha: Krycí jméno Pozítří - Folsom, Allan R.
trudoš | ***1/2 | před 69 dny

Zbytečně natažený děj a nepříliš autentické postavy, ale ta zápletka dámy a pánové, ta zápletka… Já prostě tyhle post nacistické konspirace miluji, o to víc, když jdou za ab absurdum v duchu Iron Sky. Allan R. Folsom sice výrazně nepřekračuje čáru klasického thrilleru, ale jakmile dojde na ústřední motiv, je to tam a je to paráda.
Nicméně i přes výborný rozjezd, který vtáhne do děje, má autor neřest ve formě příliš mnoha slov pro nepodstatnou omáčku. Přitom umí vymyslet nečekané zvraty, stejně jako rozehrát správně schizofrenní atmosféru, kdy nelze věřit ani svému odrazu v zrcadle. Naneštěstí vyprávění znepřehledňuje množství vedlejších postav, které průběžně umírají, takže člověk nikdy netuší, kdo je skutečně podstatný a kdo ne. Ovšem především rozsah se mi při zpětném pohledu zdál přepálený, protože ne veškerý vývoj událostí má vlastně smysl. Celek tak vytváří dojem na sebe volně navazujících nápadů, jež mají konkrétní cíl, ale cesta k němu je po logické stránce dosti vachrlatá.

kniha: Koniáš: Muž na stezce - Žamboch, Miroslav
Methat | ***** | před 69 dny

Koniáš nerád zabíja ľudí ale je pre to stvorený. Vyzerá drsne ako zabiják najhrubšieho zrna, no v srdci má miesto pre spravodlivosť alebo romantiku. Keď vstúpi do knižnice, predajca si myslí, že ide vybrať výpalné miestnemu kmotrovi. Dočerte, aj tie prostitútky žiadajú od neho trojnásobnú taxu. Chudák Koniáš si nemôže v žiadnej krčme oddýchnuť, normálne sa najesť a vychutnať si dobré víno. Všade na neho čakajú problémy alebo ich sám vyhľadáva. Jeho zvedavosť ho raz dostane do hrobu.

Pre mňa osobne bola táto kniha strašná oddychovka. Až na pár slabších poviedok sa čítali jedným dychom. Užil som si hlavne Chechez la Femme, Pouštní škorpión, Špatná investice alebo Drsná hra. Parádny bol crossover Fanoušek, kde Koniáš stretne aj ďalšiu postavu z universa – Barklyho. Aj keď je to fantasy, moc mágie alebo iné rasy nečakajte – až na jednu poviedku. Teším sa na ďalšie dve knihy Koniáša, pretože tento (anti)hrdina si zaslúži samostatný príbeh.

„Na světě je málo krásnych věcí a člověk má rozvíjet svúj smysl pro estetično.“ – Koniáš (Špatná investice)

Tvářil se klidně a nezúčastněne, jako by hrál pokr. A v banku měl hodně, svúj život. Nelíbil se mi. Já sám nejsem moc dobrý člověk, provedl jsem v živote hodně špinavostí a zasloužím si shnít v pekle, ale tenhle parchant byl i pro peklo příliš špatný. (Pouštní škorpión)

kniha: Neuropat - Bakker, Richard Scott
Gaarq | ** | před 70 dny

ačkoliv jsem od jisté doby skeptický k doporučením svým přátel a kamarádů stran dobré četby ;) tady to vypadalo ok. kniha již ale v době mého zájmu nebyla dostupná jinak než v antíku, takže jsem nějak přehlédl tu trhoveckou obálku (hlavně její zadní stranu). nu což, říkal jsem si, prostě chtějí prodat.

s bakkerem již své zkušenosti mám a ač mě tehdy zklamal, jedno mu nelze upřít, ani v této knize, je to skvělý řemeslný spisovatel – živé popisy, takřka dokonalé dialogy, postavy, které si můžete z textu přímo prohlédnout. horší to už bývá s koncepcí příběhu a to mě dostalo i tady. prvních 37 stran bylo takřka úžasných, ano, byly tam i odporně morbidní scény, ale zdálo se to vše funkční. jenže pak došlo k podivnému zlomu a vše šlo do háje. od oné strany 37 je jasné, jak jsou rozdané karty, a co vše se stane. a taky stalo. za celý zbytek knihy se příběh nikam nepohnul a krom opravdu slušné porce makabrózních scén, prostě nic, nada, ničego, nothing, nix…

stává se mi to často, když člověk narazí v beletrii na pokus o psychologické výklady podbarvené tvrdými vědeckými aspekty, že nejsem schopen poznat, kdy blbě žvaní autor a kdy postava. základní koncept, který onu smršť nechutností má ospravedlňovat, je tak nesmyslný, že se mi ani nechce věřit, že by mohl být pouze výplodem choré mysli jedné z hlavních postav, která je za ně zodpovědná. je to absurdní, nesmyslné a podezírám autora, že prostě hledal nějaké (slovy jakékoliv) pseudoracionální „opodstatnění“, které by mu umožnilo napsat, co napsal. no pasarás por aquí, hombre.

iracionální strašení, overkill popisů utrpení, absence logiky… báj báj, richarde scotte bakkere.

kniha: Prach - Howey, Hugh
Madam Brbla | **** | před 70 dny

Završení trilogie proběhlo v souladu s očekáváním, už nebylo mnoho co objevovat a hlavní hrdinové jen hledali cestu, kudy ven z mizérie. Přibylo pár nových postav a zdaleka ne každý se dožil závěru, který přišel rychleji, než bych předpokládala (za současných okolností mi obvykle trvá o nějaké 2–4 dny déle knihu podobného rozsahu přelouskat). Autor rozhodně umí své čtenáře udržovat v napětí, přimět je odkládat důležitější činnosti kvůli dychtivému obracení stránek a přesouvat usínání do pozdních nočních hodin, protože „musím dočíst odstavec, kapitolu, ještě jednu kapitolu…“
Pár much by se našlo – například to Howey svým hrdinům dost ulehčuje nedostatkem kamer a vůbec zoufale nedostatečným přístupem k ostraze objektů, především jejich strategicky důležitých částí. Některé náhody trošku zavánějí bohy ze stroje… ale vzal připomínky ďas, prostě jsem se dobře bavila. Těch zdejších 83% mi přijde jen o maličko výš nad vlastními (převážně pozitivními) dojmy z tohoto postapokalyptického světa, svázaného tvrdými pravidly.

Když se vám na výletě dítě každou chvíli zasekne u kytičky, kamínku, šišky a tak dále, opravdu oceníte možnost vytáhnout z kapsy pidiknížku a vyplnit čekání nenáročnou četbou. Už je to velmi, velmi dlouho, co jsem se naposledy setkala s Baklym a vlastně si příliš nepamatuji, o čem to tenkrát bylo, akorát že jsem z té řezničiny byla nadšená. Tohle pokračování ve formě povídky mě sice ničím nepřekvapilo, přesto zabavilo, přineslo závan nostalgie a snadno se přenášelo po lese i na dětském hřišti, tak mírně nadhodnotím: 75%.

kniha: Bazar zlých snů - King, Stephen
Speedemon | ***1/2 | před 70 dny

Souhlas, že jde o dost nevyrovnanou sbírku. Zároveň, jak je u Kinga poslední dobou hodně zvykem, s minimem nadpřirozena. Slabších kousků je zde docela dost, ale většinou jsou krátké a je tedy brzy po nich. Výjimkou je Blokáda Billy, které je nudný a dlouhý. Za to může ale především moje velká neznalost baseballu se kterou si text prostě nelze užít. K povedeným kouskům patří rozhodně Míle 81, Zlý chlapeček, Nekrology a Ur. Pomrknutí z Temné věže bylo taky fajn. A „básníčky“ si mohl mistr odpustit. Jako vždy se nejlépe četly samotné autorovy komentáře ohledně inspirace a vzniku povídky. Za mě spokojenost, ale četl jsem i lepší Kingovy sbírky.

kniha: Spící město - Vopěnka, Martin
trudoš | ** | před 71 dny

Spící město je zvláštní knihou. Překvapivě velmi slušně v příběhu funguje dětská psychologie, jenže základní motiv na jednu stranu trpí nedotažeností (nemluvě o záměrném ignorování důsledků s tím souvisejících), kdy usnou všichni rodiče na světě. Na stranu druhou, myšlenka je to kouzelně magická.
Dobrodružství čtyř dětí, které se snaží nový svět pochopit, a hlavně v něm přežít, se brzy mění v putování za záchranou jednoho z nich. Martin Vopěnka si tak vytvořil nejjednodušší cestičku k provedení čtenáře snovými kulisami a dal mu při tom co nejvíce morálních ponaučení. Nehrát na automatech, protože gamblerství; nedůvěřovat každému, protože pedofil; nenastupovat k neznámým, protože proto; a tak podobně. Po téhle masírce pak přijde závěr, který nejen že nemá opodstatnění, ale je přitažený za vlasy. Ovšem k celkovému vyznění docela sedí. Co však očekávat příště, to opravdu netuším.
Závěrem bych ještě rád vyzdvihnul krásně melancholické vnitřní ilustrace, jež má na svědomí Daniela Olejníková.

kniha: Říše bouří - Maas, Sarah J.
Maitter | **** | před 71 dny

V tomhle díle jsem se trochu ztrácela. Párování mi trošku lezlo na nervy idealističností. SJM posunula věkovou hranici o pár let výš několika otravnými intimnostmi. Mraky pocitů a odhalených duší. Uznávám však, že v takto vykreslené době by emoce mlátily se všemi a vším. ---- Vůbec si nestěžuji na střety, setkání a vývoj postav starých i nových. Všechno je to zajímavé a charaktery protagonistů čtenáře poutají a baví. Leč měla jsem číst a zpracovávat o něco pomaleji, důkladněji, abych nezapomínala a neztrácela přehled o drobnostech a nápovědách. ---- Bylo to zábavné. Fakt. ---- Másová mě tloušťkou knih začíná štvát. Špatně se drží v rukou při chůzi. A HLAVNĚ PŘÍBĚH STÁLE NEUKONČILA.

Zatímco u „Okultace“ jsem byl zklamán a snad dokonce trochu znechucen, tady mohu jen parafrázovat Stephena Kinga: „Viděl jsem budoucnost hororu: Jmenuje se Laird Barron!“ Z devíti povídek není jediná podprůměrná nebo jen průměrná. Usekávané konce a nemastné neslané zápletky zmizely. Ano, přetrvává jistá monotematičnost, Barron stále točí hrstku motivů dokola, ale tentokrát to dělá ve vynikající podobě. Nenápadné spojování povídek do jednoho společného vesmíru je nanejvýš příjemným bonusem. Navíc nakladatelství Gnóm! dělá knihy pečlivě, a hlavně trochu jinak. Papírová obálka bez lamina s přebalem, rozsáhlý poznámkový aparát, dokonce mapka na konci – a vtípky jako sekera na zadní straně.

Snad jediný nedostatek je až moc užvaněná Partridgeova předmluva, přesto, když všechno sečtu, absolutní hodnocení mi přijde zcela adekvátní. Jen víc takových nádherných věcí, co nás všechny čekají. :-)

Problém téhle povídky je – jako u většiny podobných – že bez znalosti kontextu přijde zahraniční čtenář o značnou porci zábavy. Barron si tu bere na paškál „hororovou scénu“, fanoušků, i konkrétních autorů (některé není problém dešifrovat podle iniciál), a nijak je nešetří. Pokud hororové cony nebo autorská čtení v USA vypadají takto, pak se ty české mohou leda zahrabat. Přesto to, co na počátku vypadá jako spíše černý humor, se překlopí do podoby, která přestane být k smíchu – a konec za veselý neoznačí snad nikdo. Jako černá čára podtrhující konečný součet sbírky vynikající.

V podstatě esence obou hlavních témat knihy, tedy uctívání temných sil a nelidské, nezastavitelné zlo, před nímž jediná záchrana spočívá v tom, že si vás buď nevšimne, anebo „odloží na později.“ Hutná atmosféra hlubokého, zlověstného lesa, tajná vesnice prokletých, krvavé, kruté násilí bez servítků, přitom ne samoúčelné. Dokonale vykreslené postavy. Konec možná opět trochu rychlý, a proto „jen“ 90%, ale jinak není co vytknout.

povídka: Vastace - Barron, Laird
vyšla v: Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká
BorgDog | ****1/2 | před 72 dny

Dobře, tohle je těžce subjektivní hodnocení, ale nemůžu si pomoci. Takhle svižně napsané běsnění z pohledu téměř božské bytosti, v podstatě nesmrtelné a k tomu dost psychopatické a sadistické, vážně každý neumí. Povídka svým dějem pokrývá celé eony, míchá prvky sci-fi, hororu i fantasy. Pokud by budoucnost měla vypadat tak, jak ji Barron maluje, asi bychom si všichni šli radši hodit mašle, ale je radost o tom číst a vychutnávat si i hlody, které to celé odlehčují. Ano, i když vám mozek žere mimozemská houba – hlavně nezapomenout krmit kocoura!

Je zajímavé, jak hlavně v této povídce Barron nenápadně splétá svůj vesmír dohromady. Máme tu hotel Broadsword (moudří vědí…), postavu čaroděje z „Magické ruky“ i pár dalších drobností – a bodyguarda, který si hraje na drsňáka před někým, od koho by měl radši tryskem utíkat. Konec je tentokrát kapku psychedeličtější, ale rozhodně působivý.

A otevíráme duší kosmickým hrůzám ve stylu, jaký by Mistra Lovecrafta přiměl uznale pozvednout číši. Barron tu předvádí prakticky všechny typické HPL prvky, přesto způsobem, který nenudí a nepůsobí jako imitace. Nespolehlivý vypravěč. Scény potemnělých budov, nelidské zlo a jeho uctívači, padající temnota. Není úniku, není bezpečí, není naděje. A jen v tom je jediná jistota…

Opět odbočení od satanského tématu, tentokrát k lykantropii, ovšem ne zcela obvykle pojaté. Možná je to nejslabší kousek sbírky, ale i tak velmi dobrý. Snad to chtělo pár stránek navíc, trochu lépe si pohrát se zakončením, no proti „usekaným“ povídkám v Okultaci stále nebe a dudy.

kniha: Stříbrokřídlý - Oppel, Kenneth
trudoš | ****1/2 | před 72 dny

Kanadský spisovatel Kenneth Oppel postavil své vyprávění na zcela netradičních hrdinech – netopýrech. Pokusil se tak čtenářům přiblížit stvoření, která mnozí považují za odporná či dokonce děsivá. Na základě různých světových legend jim vytvořil vlastní historii a kulturu, díky nimž si tyto prazvláštní tvory určitě oblíbíte. Jeho literární zpracování se pohybuje na tenké hranici mezi realitou a čirou fantastikou, kdy zvířata sice nejsou o nic méně zvířaty, než jak je známe, ale přesto mají svůj podivuhodný svět, o kterém nemáme ani tušení.
Zvířecích příběhů bylo vždycky pomálu a když už se nějaký objevil, většinou byl určen výhradně dětem. Stříbrokřídlý je v tomto ohledu zářnou výjimkou, protože splňuje všechny nároky, které jsou standardně kladeny na dobrodružné čtení pro děti, mládež i dospělé. Je napínavý, rychlý a originální, po okraj nabitý svižnými dialogy, a hlavně autorskou imaginací. Sympatické a netradiční obsazení pak skvěle dotváří svébytnou atmosféru záhad a tajemství.

Nekompromisních pět hvězd a úvaha o zařazení do top 10. V první osobě sledujeme perfektního „antihrdinu“, mafiánského ranaře, který se ve „zlaté éře prohibice“ namočí do tajné války mocného čaroděje se satanistickým kultem. Stačí jedna nevinná věta, a už to jede. Thompson ve futrálu na housle, moře chlastu, děvky, vidláci, černá magie, hluboké lesy. K tomu skvostně vypilovaný styl (a překlad), skvostné drsňácké hlášky (Blackwoodův recept na lívance nezapomenutelný), i silné zakončení. TAKHLE se mají podobné věci psát. Hltal jsem jako už dlouho nic.

Po úvodní smršti mnohem umírněnější, přesto velmi pěkný kousek. „Legendární“ prokleté jezero, kde se dějí podivné věci, srub a dámská jízda party stárnoucích přítelkyň. Není to tak nostalgické jako některé podobné věci Kinga – na to je Barron příliš temný a zemitý – ale daleko to k nim nemá. Šťávu navíc dodává skutečnost, že dotyčné jezero opravdu existuje a podle toho, co se píše v poznámkách pod čarou, a co jsem si vygooglil, většina incidentů, které se tam odehrály a v povídce jsou zmíněny, je skutečná. No, tohle místo do seznamu teoretických turistických destinací opravdu nezařadím…

Na úvod „klasické“ Barronovské téma, prostředí lesa a satanismus. Lov party zbohatlíků na „legendárního“ jelena s přezdívkou Blackwoodův synek, který má ve skutečnosti zcela jiný, mnohem temnější účel, a věci se zvrhnou rychle i děsivě. Velice slušné.

kniha: Odpor - Dillard, J. M.
BorgDog | **1/2 | před 72 dny

Je to slabé. A důvod, proč je to slabé, je v zásadě dvojí: Za prvé, motiv „vzpoury“ proti velení, který je ve Star Treku sám o sobě ohraný až běda, ale zde působí hůře než jindy, protože jeho zdůvodnění je žalostné na obou stranách. Admirál Janewayová z toho vychází jako tupá, amorální kariéristka, a Picard s celou posádkou jako spolek fanatiků. Vulkánská poradkyně by mohla být zajímavá, kdyby se z ní nestala typická „postava k polepšení“, a tím to bohužel co se týče nějaké psychologie nebo vztahů končí. Ze všech protagonistů jsem soucítil snad jen s Worfem, jehož velitelské dilema bylo jediné pochopitelné. Na druhou stranu scény, kde lituje (Klingon!!), že někoho zabil, u těch jsem přemýšlel, zda to autorka myslí vážně.

Druhý důvod spočívá v nafouknutém rozsahu, kdy si Dillardová pomáhá „citečky.“ Ne, v knize zkušeného autora nemají místo půlstránkové popisy toho, jak se kdo na koho zle podíval, na co přitom myslel, co dotyčný cítil, jak se podíval nazpátek… et cetera. Kdybych ořezal zbytečnosti, už tak celkem krátká kniha se smrskne na délku novely. K tomu se ještě přidávají některé nelogičnosti – ne tak řvoucí, jako to bohužel předvádí poslední (rádoby)ST seriál Discovery, ale i tak značné.

Ale abych jen nehanil, třeba pečlivost v prokreslování vedlejších postav, které konečně nejsou jen „červená trika na odstřel“ je chvályhodná a velmi osvěžující. Celkově „Odpor“ beru jako rozjezd, celkem logicky slabší – uvidíme, co přijde dál.

kniha: Příběhy vašeho života - Chiang, Ted
Skabandari | ***1/2 | před 72 dny

Hned první povídka mi přišla jen jako pohádka pro děti, ale říkal sem si, že jestli to odložím, bude to až mě zklame i ta druhá. Ovšem ta byla jednou z nejlepších co sem kdy čet a pro mě je to i nejlepší povídka celé sbírky(pochopit). Určitě to stojí za přečteni, ne vše vás nadchne ale většinou jde o nadprůměr.

kniha: Ve světle nebo ve stínu - Block, Lawrence
trudoš | *** | před 73 dny

Spíš než plnohodnotnou antologii povídek připomíná kniha sbírku textů, jež autoři odevzdali po zhlédnutí výstavy obrazů Edwarda Hoppera, a ty pak byly následně přiloženy k průvodní brožuře. Protože jako doprovod k obrazům fungují povídky skvěle. Ale to je asi tak všechno.
Většina spisovatelů sice dovedně zachycuje atmosféru požadované malby i doby, bohužel málokdy se jim podařilo vložit do příběhu zápletku. Fungovalo to na mě jako pohádka bez morálního ponaučení. Protože odeberete-li textu obraz, přestane najednou fungovat, lépe řečeno začnete tápat nad tím, co chtěl básník vlastně říci. Najednou je to jen suché konstatování životní situace, která vás napadne, když se zahledíte na nějaké Hopperovo dílo, ale nic víc.
Jsou tu ovšem i světlé výjimky, které zvládly jedno s druhým, tedy zadání i kvalitní výsledek – Joe R. Lansdale, Craig Ferguson, Michael Connelly či Joyce Carol Oatesová. Celkově ale můj výsledný dojem z antologie valný není a obávám se, že zůstane knihovně navždy zapomenuta.

série: Spisy H.P.Lovecrafta Albatros
IvoHury | ***** | před 73 dny

Domnívám se, že tohoto autora prostě milujete nebo nesnášíte. Pro mne – mytologicky, mysticky – naprosto úchvatné. Sedí mi jeho tvarování děje, jeho stavba napětí, nevadí mi stejně se opakující projevy a fráze atd.. Veškerá jeho tvorba je pro mne úchvatná, rozumím jí a rád se ke knihám vracím.

1345678910111213poslední (612)24441 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu