RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1345678910111213poslední (599)23956 příspěvků celkem
povídka: Venkovský doktor - Morrison, William
vyšla v: Těžká planeta; Těžká planeta*
Gaarq | ** | před 57 dny

další slabší kousek. trpí jednoduchostí a předvídatelností, u mě ještě ztratil body za tu emeryckou familiérnost.

nápaditý příběh se špetkou suchého humoru. když jsem knihu před tím milionem let četl poprvé, živě jsem si představoval, jak taková souprava projíždí někde na rubu reality a dost mě to bavilo.

povídka: Důkaz - Clement, Hal
vyšla v: Těžká planeta; Těžká planeta*
Gaarq | ** | před 57 dny

základní námět je poutavý, ale zpracování a příběhová omáčka hodně slabá. místy to sklouzává až k nesmyslnému tlachání. chápu, jak nesmírně těžké je snažit se něco vyprávět z takhle nové a nezvyklé perspektivy, ale imho, šlo by to líp.

moje oblíbená povídka. samotný příběh je docela dryáčnický (a místy až moc jednoduchý a předvídatelný), ale zakomponování relativně prostého nápadu je velmi dobré.

povídka: Těžká planeta - Rothman, Milton A.
vyšla v: Těžká planeta; Těžká planeta*
Gaarq | *** | před 57 dny

slabší titulní povídka s ne příliš zajímavým námětem. zpracování je dobré, ale nápad mi přišel nevytěžený (třeba na rozdíl od těžké expedice hala clementa).

povídka: Hořká usazenina - Gaiman, Neil
vyšla v: Křehké věci
Ascella | ***1/2 | před 57 dny

Má to atmosféru, švih, tajemno. Něco z Amerických bohů. Takové to neuchopitelné cosi, co na vás dýchne, vtáhne do ducha mísra a času, zamrazí. Škoda jen, že vyskedek je zmatený a kolísá tam logika, kdyby to bylo dotažené, vygradované a nitky, které se ztrácí v zapomnění byly správně pochytané a zapletené zpět do struktury příběhu, byla by to jedna z nejlepších gaimanovek. Takhle to působí jako črta, jako nedodělek mistrovského díla. Zanechal však hluboký dojem.

povídka: Zavíráme - Gaiman, Neil
vyšla v: Křehké věci
Ascella | *** | před 57 dny

Několik scén mě až zhnusilo (chlapci u potoka), ale styl vyprávění, pounta, atmosféra… ma to hloubku.

kongeniální povídka, která v mnoha ohledech vytýčila směr povídek tohoto typu i v obecných přístupech při práci s fikčními světy v SF. 1934! kdyby weinbaum nešťastně brzy nezemřel, mohli bychom se dočkat zajímavých děl. navíc, krom vědeckého přístupu v konstrukci světa, autor ukázal také jisté literární ambice. mnoho raných tvrdých sci-fi trpí na literární plochost. weinbaum sice není žádný šekspír, ale snaha se cení.

kniha: Příští - Crichton, Michael
avatar2 | *** | před 57 dny

Spousta zajímavých myšlenek, jen s dějem to bylo trochu na štíru. Pár dobrých momentů, ale jinak mraky právničiny a tak trochu chaos v postavách. Kniha spíše průměrná.

kniha: Tommyknockeři - King, Stephen
trudoš | ***1/2 | před 58 dny

Přestože Tommyknockeři slibují ideální kombinaci ingrediencí z dokonalé kuchyně Stephena Kinga, nakonec doplácejí na to nejprostší – postrádají řáckého hrdinu. Čtenář takřka sedm set stran pozoruje osudy různých lidí, kteří buď propadají vlivu mimozemšťanů, nebo se mu naopak snaží postavit. Jenže místo toho, abychom sledovali nějaký plán, jak nepěknou situaci řešit, vidíme pouze průběh vyvíjejících se událostí, směřující do horoucích pekel. Příliš neboduje ani nafouklost plytké zápletky, která by se v důsledku dala shrnout do pár vět. Alespoň že to finále je správně střelené. Ne každý den máte možnost seznámit se se zabijáckým automatem na coca colu.
Naštěstí všechny mínusy vyvažuje autor vypravěčským talentem. Opět (jako už mnohokrát předtím) dokazuje, jak bezchybně umí pracovat s lidskou psychikou a plánovitě rozvrhnout gradaci tak, že se víc bojíte při čekání na blížící se konflikt, než že by vás děsil konflikt samotný. Prostě boží počtení, i když tu už byly rozhodně lepší kousky.

Za prvé je potřeba pochválit volvox za perfektní technickou práci. Kniha je pěkně udělaná, vazba drží a neprasí se, záložka vždy potěší. Zvlášť je potřeba vyzdvihnout redakci, přelkepy jsem napočítal do pěti spíš jen dva nebo tři, na tak velkou knihu úspěch. Ediční poznámky atd super. Tohle je skutečně perfektně udělaná práce well done mr GLOBATOR!

Nyní k obsahu, páč tady to bude těžší. Nebýt to de facto časosběrná sbírka povídek starých víc jak 50 let, tak bych řekl, že si Derleth udělal ze spolupráce s HPL slušnou trafiku a nahoru mizernou. Jenže ono to tak jen působí pod dnešním pohledem. Jestli jsem to správně pochopil byli AD s HPL přátelé a po smrti mistra se AD zkoušel udržet jeho odkaz živý. Bohužel mistr byl jen jeden a je to znát. Paradoxně nejlíp působí povídky, kde se AD nepokouší napodobovat mistrův styl. Tam, kde se o to pokouší jsou výsledky velice sporné. Jak píše Fouré nademnou, ten motiv dědictví v Dunwichi je ke konci sbírky vysloveně ubíjející. Příznávám se, že do posledních povídek jsem se vyloženě nutil. Pro všechny příznivce HPL je to solidní kus do sbírky, kde AD dále rozvíjí mýtus Cthulhu a kde některé povídky jsou hodně dobré, ale ten zbytek je jen průměrný fanfiction. 70%

povídka: Druhý domov - Kartes, Radim
vyšla v: XB-1 2014/11
yerry | ** | před 58 dny

Myslím, že text v tejto poviedke utrpel čiastočnou nekonzistenciou a tým, že autor sa doňho pokúsil vpratať veľmi veľa udalostí. Predstav si niekoľkozväzkovú ságu a sprav z nej zopárstránkový výťah. Ak by autor poviedku rozvinul minimálne do románu, mohlo to byť veľmi dobré. Zaujímavo načrtol socio-ekonomický proces (degres), bezvýchodiskovosť, depresiu, mutáciu ľudí a ich život v mori, následné východiská a perspektívu až do vesmírnej expanzie. Bohužiaľ text v takomto stave som vnímal ako poriadne okýptený…

povídka: Vyprávění dobrodruha - Malíšek, Ondřej
vyšla v: XB-1 2014/11
yerry | ** | před 58 dny

Tak trochu drsňácka shortstory o jednom vesmírnom kovbojovi. Bolo to dosť krátke na to, aby sa to dalo skúsnuť. Žiadne väčšie lapsusy som v texte nezaznamenal a pre čitateľa tak do 12. rokov ako ušité…

povídka: Přivezte si zvířátko! - Mls, Ivan
vyšla v: XB-1 2014/11
yerry | *** | před 58 dny

Poviedka mi pripomenula humorné scifi z 80. rokov minulého storočia. Na rozdiel od tých s vtedy prevládajúcou angažovanou propagandou, táto mala tak trochu undergroundové črty. O čo ide? Žiadny živý kontraband si zo svojich výletov z hviezdnych destinácií nenos, a ak si náhodou colníkom, dávaj si pozor. Dobré…

povídka: Purgator - Součková, Berenika
vyšla v: XB-1 2014/11
yerry | ** | před 58 dny

K tejto poviedke je dosť ťažké niečo napísať. Na to, že je to autorkina prvotina nebolo to zle písané, bohužiaľ očividne to cielila na úplne inú vekovú skupinu, absencia deja tomu tiež moc nepridala. Poviedka obsahuje fantasy a scifi prvky a hlavne myšlienky a memorovanie. Text ma príliš neupútal, takže len zbežný nástrel: planéta Purgator, povrazochodkyňa a pilot vesmírnych lodí postihnutý chorobou, ktorá je dôvodom, prečo nemôže lietať…

Vzhľadom na to, že je to prvotina, trochu nadhodnocujem…

kniha: Páté srdce - Simmons, Dan
Dilvermoon | ****1/2 | před 58 dny

Zajímavé je, co spojuje Páté Srdce a Black Hills. Je to Chicagská světová výstava a také třeba očividná autorova fascinace Brooklynským mostem. Ani indiánská linka nezůstane nepoužita. Simmons má opět nastudovánu historii a místopis. A to detailně. Jako obvykle u svých knih podobného ražení mě poučil o lecčems a jako obvykle mi to plně vyhovuje. Sherlock Holmes se třeba zmíní i o tom, že potkal jistého mladíka Hercula Poirota. Časově to hezky odpovídá. Simmons se jako ve svých dalších knihách podobného typu nevěnuje prudce plynoucímu ději, ale i tak napínavý příběh šikovně balí do více či méně souvisejících a obvykle fascinujících faktů, které s chutí šířeji rozvede. Páté srdce je ale přece jen přímočařejší než zmíněné Black Hills. Přece jen figura Sherlocka Holmese je velmi nosná a vděčná a ani jeho „asistent“ Henry James nehraje nijak výrazně druhé housle. Naopak. Má i své vlastní důležité aktivity. Další velmi dobrá věc je pohled na život americké společenské elity na konci 19. stoleti (a i společenských vrstev na opačném pólu). Potkáme také dalšího známého spisovatele s nezanedbatelnou rolí. Celkově opět další výborná věc od mého oblíbeného autora několika tváří. K redakční práci Mystery Press také nemám výhrady. Snad jen úplné finále jsem očekával dramatičtější a hlavně delší.

kniha: Autorita - VanderMeer, Jeff
dva mraky | ****1/2 | před 59 dny

Už to pro mě nebyla tak absolutní pecka jako první díl, ale skoro. Ocitáme se v ústředí tajné organizace, která zkoumá Zónu X. Hlavní hrdina je agent tajné služby, co byl vyslán aby nahradil ředitelku ztracenou v Zóně. Ukazuje se že organizace je dlouho stranou zájmu a chátrá, ale také žije vlastním životem a vytvořila si tajemství, do kterých člověk zvenčí jen tak nepronikne. Velmi obtížně a se střídavými úspěchy s mužem, který je sice schopný ale ne dost, odkrýváme některá tajemství Zóny i agentury, co ji zkoumá. Do toho se hrdinovi pletou osobní i rodinné záležitosti a to jak ve vzpomínkách, tak i ve skutečnosti. Charakter díla zůstává stejný, sází se na atmosféru, nebude přístupné každému. Děj se rozvíjí pomalu. Akce skoro žádná, tajemství se kupí a zodpovězeno zůstává máloco. Těžiště je znovu ve vyvolání těch správných emocí – tíživé tajemství, existencionální ohrožení, depersonalizace, vlezlý pocit, že něco strašně důležitého uniká, že je něco jinak, že pod tenkou slupkou reality číhají cizí zlé věci… Místo úsporné formy prvního dílu je tohle trochu ukecanější a zvláště některé pasáže o rodině mě až tak nebavily, ale zase to knihu přibližuje mainstreamu. Pocit špatného tripu zůstává, knížka se táhne jako sladký, jedovatý med. A na konci je tentokrát již poctivý cliffhanger jako z učebnice :-)

kniha: V posledním tažení - Butcher, Jim
trudoš | **** | před 59 dny

Dobře, jsem slaboch. Ale já prostě nemůžu jinak. Už je to skoro jako závislost, protože i když jsem se u předchozího dílu zapřísahal, že Butcherovi již nebudu tolerovat upovídanost, stejně jsem podlehl. Na svou obranu musím uvést, že Harry Dresden je čaroděj a tím pádem za své skutky nemohu být zcela odpovědný.
Takže ano, dějová linka Posledního tažení je opět uměle natahována. A je chvílemi až markantní, jak se schválně přešlapuje na místě, aby byl prostor pro další slova. Fór je v tom, že ta slova jsou jednoduše zábavná, přičemž pozadu nezůstává tentokrát ani zápletka. Chicagský Čáryfuk si solidně omaká dno vlastních schopností, že je až člověku líto, jak moc dostává zabrat. Děj však díky tomu hezky graduje a nebýt toho, že se autor rád poslouchá na úkor vývoje událostí, bylo by to jedno z nejdivočejších pokračování. Devastace mágů Bílé rady navíc konečně hne kupředu s celou tou kouzelnickou válkou a závěrečná jízda na skeletu Tyrannosaura rexe je opravdovým dezertem po dobrém jídle.

kniha: Anihilace - VanderMeer, Jeff
dva mraky | ***** | před 59 dny

U téhle knihy je víc jak u jiných důležité, nakolik čtenáři sedne. Ano VanderMeer předvádí bohatou imaginaci a solidní řemeslo. Leč román v podstatě stojí a padá s vyvoláním emocí, atmosféričností, nakolik ten či onen čtenář dokáže přijímat zamýšlenou vlnu.
Na mě to třeba zabralo absolutně. Ale díval jsem se na googdreads a zdaleka to není pravidlo. Zóna je fascinující krajina, žijící vlastním životem, ve které se rozpouští lidé. Nabízí řadu až psychedelických jevů, podivná tajemství, náznaky příběhů pod povrchem, ale už ne vysvětlení proč to tak funguje, očekává se, že budete fascinováni samotnou jejich existencí. A nakonec místo velkolepé pointy, co by nějak dala smysl tomu všemu se raději věnuje hlavní hrdince, silné, ale odtažité a nijak úspěšné, na kafe by s ní většina lidí asi nešla(a ona s většinou lidí taky ne). Zvláštní, fakt zvláštní. Ale ten pocit špatného tripu, zakončený určitou katarzí ve mě zůstává pořád. Kniha je příjemná svou kompaktností, na tom malém rozsahu je toho opravdu hodně a současně přesně v duchu své podivnosti není zrovna nabita dějem a akcí se též neplýtvá.

kniha: Levá ruka Boží - Hoffman, Paul
trudoš | ***1/2 | před 60 dny

Co se Levé ruce Boží rozhodně nedá vytknout, je začátek – do útěku chlapců z kláštera má román dokonalou atmosféru i skutečně charismatické postavy. Pak se však mé počáteční nadšení vypařilo a zájem odumřel. Poměrně důležité ovšem je, jak budete vyprávění vnímat. Zdali smrtelně vážně, nebo s určitou nadsázkou. Tenhle detail pak rozhoduje prakticky o všem následujícím.
Velkou škodou každopádně je, že Paul Hoffman nevěnoval více prostoru k rozehrání kulis. Postkatastrofický mišmaš více otázek totiž vyvolává, než zodpovídá. Rušivé je i to, že autor už dopředu počítá s dalšími díly, takže se občas neobtěžuje vysvětlovat střípky, které mi však v danou chvíli přišly jako relativně podstatné (s kým to vykupitelé válčí, co to Thomas sebral z vnitřností mrtvé dívky, proč on sám je vlastně tak významný). Přes všechny tyhle výhrady ale musím uznat, že příběh šlape vyhlídkově a v rámci dobrodružné literatury pořád víc než slušně. Jen se odklonil směrem, který pro mě byl nejméně zajímavý. Škoda.

Ženský rukopis a poetickosť je na texte trochu poznať ale tentoraz mi to veľmi nevadilo. Príbeh je oprostený od naivity, presládlosti a fantasy ružovkastej rozprávkovosti príznačnej pre niektoré slovenské autorky fantastiky a poniektorých autorov. Táto autorka pritvrdila a rozbalila tu symbiotickú zmes hard a soft scifi s jemným fantasy korením v koreňovom systéme jednej gigantickej rastliny, za prítomnosti rôznych symbiotických organizmov, ľudí s nimi žijúcimi v symbióze a takými vymoženosťami, ako je nahrávanie a uchovávanie vlastných spomienok. Ak by chcela autorka z tohoto príbehu urobiť čistú scifi akciu, nič by som nenamietal, ten záver si to priam pýta.

Čo dodať? Nič, už len tie hviezdy…

povídka: Dějiny v nás - Kressel, Matthew
vyšla v: XB-1 2014/11
yerry | **** | před 60 dny

Narozdiel od poviedky Zvuky staré Země , v ktorej autor opísal koniec Zeme, v tejto opisuje koniec ľudstva ako takého. Posledná príslušníčka našej rasy sa snaží pochovať posledné spomienky na našu civilizáciu pred pokusom o únik do iného vesmíru vstupom do vytvorenej čiernej diery. Ak sa to aj podarí, nebude to mať ľahké, ľudí totiž nemá nikto v láske, naopak…

Poviedka bola pútavejšia ako tá vyššie spomenutá s niekoľkými posolstvami a myšlienkami.

kniha: Tři kruté příběhy -
Clarice | nehodnoceno | před 61 dny

Hmmm, hmmm, tak jsem byla schopna dočíst jen „Vyrovnání,“ které se četlo samo.

povídka: Recidivista - Dozois, Gardner Raymond
vyšla v: XB-1 2014/11
yerry | ***** | před 61 dny

Postkatastrofický, pomerne akčný a tak trochu ironický vypaľovák. Tu si človek vytvorí svojich bohov sám na svoj obraz emočne niekoľkonásobne umocnených. A stáva sa len obyčajnou hračkou v rukách umelej inteligencie a to všetko za treskotu počas nárazu dvoch kontinentov na seba. Euroázia to napáli do Ameriky. Všetko sa to naviac deje v ohromne zrýchlenom slede. Čo s tým? Beznádejná situácia pre človeka … a tu je ten aspekt, keď človek prejaví prevahu v jednej jedinej pre UI nepodstanej veci, vo všetkom ostatnom má UI nespočetne-násobnú prevahu. Je to jedna z tých vlastností, ktorá nie je príliš logická…

Toto bola docela pecka a ten záver bol priam ukážkový…

kniha: Hraniční válka - Asher, Neal
furunkl | ***** | před 61 dny

Dokonalý závěr série o agentu Cormacovi. Snad to autor nezkazí nějakým pokračováním. Po rozpačitých prvních dvou dílech, přišel výtečný Mosazňák a série nabrala obrátky. Hraniční válka se hravě vyrovná i Stahovači. Co začalo V pavučině jako lokální vyšetřování, vyvrcholilo zde událostmi ovlivňujícími celý známý vesmír. Sešla se zde většina aktérů předchozích dílů a vývoj Cormaca dospěl do nových dimenzí. Zatímco Stahovač se dá číst samostatně, Hraniční válka bez předchozích dílů nevyzní tak monstrózně. Jako první knihu od Ashera jsem četl Stahovače a byl jsem nadšen. Po Cormacovské sérii si ho přečtu znovu, protože Hraniční válka posunuje Polity Universe do zcela jiné perspektivy.

kniha: Těžiště - Douglas, Ian
biafra | ***1/2 | před 61 dny

Douglas pokračuje ve stylu prvního dílu – a asi právě to mi trochu vadilo. Zatímco první díl okouzlil pestrostí nových nápadů, ve druhém se s nimi pracuje dál, aniž by cokoli zásadního přibylo. Snad Douglas něčím překvapí v dalších dílech. Bitva byla dobrá. Některé dějové linky zůstaly naprosto nedotažené. Je třeba také přistoupit na klišé žánru: skvělá armáda vs. špatní politikové. Celkově: příjemné oddychové čtení na dovolenou.

Film jsem viděla jako první a od prvního záběru na Mloka Scamandera (v podání Eddieho Redmayne, kterého zbožňuji), jsem věděla, že se mi to musí líbit. Taky že jsem filmu a jeho nádhernému příběhu propadla :-D Musím dát plný počet, to prostě jinak ani nejde. Kniha, která je psaná formou hry, se četla takřka sama. Příběh vás opět vtáhnul do magického a krásného světa čar a kouzel, vytvořeného Rowlingovou. Bylo to milé, strašidelné a při čtení jsem měla chuť sama vejít do příběhu :-) Další plusík za překrásné grafické zpracování knihy, které z ní dělá klenot a který bude pyšnou ozdobou každé knihovny.

povídka: Sedmý dopad - Irvine, Alexander
vyšla v: XB-1 2014/11
yerry | *** | před 62 dny

Postkatastrofická poviedka o jednom chlapcovi, ktorý tu vystupuje aj už ako starý muž. Mesiac sa rozpadne a jeho úlomky dopadajú na zem, pričom spôsobujú katastrofu. Príbeh o potulných hercoch a razprávačoch je vsadený do USA, ktoré sa tu rozpadli na niekoľko viac či menej náboženským fanatizmom zasiahnutých teritórií. Knihy sú tu úplné tabu, ak nejakú vlastníš riskuješ guľku od misionára a to v tom lepšom prípade. Napriek tomu niektoré knihy pretrvávajú…

Žiadnych 451 stupňů Fahrenheita od Bradburyho to síce nieje, skôr taká klasická postapokaliptická trochu nostalgická pohodička, ale nečítalo sa to vôbec zle. Nič mimoriadne to taktiež ale nebolo…

kniha: Konec civilizace - Huxley, Aldous Leonard
akustik | ***** | před 62 dny

Srdce mi plesalo s úsměvem na tváři a občas mně z toho bylo taky docela blivno. Brave new world je velice ošklivou ale sugestivní představou o tom, jak by mohla fungovat lidská společnost a na jakých zvrácených hodnotách by mohla stát. Každopádně mě napadlo, že bych se chtěl docela potkat s člověkem typu pan vrchní řídící Mustapha Mond. Těch otázek na něj bych měl víc než pan divoch John, který, leč to myslel dobře, tak byl vlastně taky magor, naprostý protipól Huxleyho ideálistické společnosti. Obě varianty ale mají od ideálu daleko.

kniha: Rudý úsvit - Brown, Pierce
ippokorny | nehodnoceno | před 62 dny

V knize létají obyvatelé Marsu pomocí gravibot, tedy jasný motiv sci-fi. A jak se píše v druhém komentáři, třeba „sadistický“ popis „dábelského tance“ (známého i z filmu Tenkrát na Západě) asi není vhodný pro náctileté, tedy pro „citlivou“ „generaci sněhových vloček“, viz https://en.wikipedia.org/wiki/Generation_Snowflake či přímo české texty, např. viz https://xman.idnes.cz/mikroagrese-univerzity-varovani-trigger-warnings-f8b-/xman-styl.aspx?c=A170527_130919_xman-styl_fro

kniha: Řád racrianů - Fuxa, Patrik
Lucc | brak | před 62 dny

Přemýšlel jsem, jak to ohodnotit, ale když je kniha tak špatná, že ji nedočtu, asi mi nic moc jiného nezbývá. Skončil jsem asi u 50 strany a nemám sílu dál. Není to TAK špatné, jen to prostě není DOST dobré. Na knize je moc poznat mládí a nevypsanost autora. Vkopíruji sem poznámky, které jsem si při čtení udělal:

Protiřečí si – v jednu chvíli mluví o několika historických případech využívání látky světla, v příští mistr Soiren neumí říct, jak se projevuje, protože nebyla dostatečně otestována, aby hned nato uvedl 2 příklady dokonalého využití.
Dobré popisy. V nich se nejvíc projeví autorův zápal – popis generátoru vč. kresby.
Opakuje se. Laurien vysvětlí, co bude dělat a autor to znovu shrne.

povídka: Polský chlapec - Card, Orson Scott
vyšla v: První setkání
ladynka | **1/2 | před 62 dny

Dílem zajímavé vyprávění a dialogy, zbytek strašná demagogie.

kniha: Čas mrtvých - Kulhánek, Jiří
Madam Brbla | **** | před 62 dny

V době prvního vydání jsem byla akcechtivé mládě a Kulhánkovy knihy dokázaly spolehlivě ukojit mé touhy po nezničitelných hrdinech, co se brodí v krvi nepřátel a přitom sarkasticky hláškují. Uběhlo osmnáct let a já zjišťuji, že něco z toho krvežíznivého cucáka ve mně zůstalo – ještě pořád mě dokáže zaujmout smršť přepálené, bezhlavé akce, pokud v ní nechybí humorný nadhled. Tedy neplácala jsem se do stehen v záchvatech smíchu, ovšem v průběhu četby mě skoro neopouštěl vnitřní úsměv, který mi občas dokonce pohnul mimickými svaly. Zkrátka jsem se poklesle bavila a pravděpodobně brzy sáhnu po dalším dílu, kdyby jen ze zvědavosti, jestli se do zvuků střelby, výbuchů, hučících plamenů, praskajících kostí a šplouchajících vnitřností vrátí (SPOILER ALERT!) Elvira, Hnusák a pées. A jestli někdo konečně oddělá Veroniku. 75%

Smíchání tématu Měsíčků a samotného Říjnova příběhu mi moc nesedí, tak odlišné, tak nesourodé, nevyladěné. Měsíčci jsou legrácka, oddychovka, příběh je atmosférický, bravurní, melancholický, mrazivý. Ne, nefunguje to dohromady, ale je to výborné.

povídka: Labutí píseň - Candar, Lady
vyšla v: Drakobijci 8
Ascella | **** | před 63 dny

Téma z pohádek a legend, básnicky uchopené, procítěné. Poezie v próze, city a pocity prodchnutá. Pochmurné az hororové, konec mne mile překvapil. Celek se velmi dobře čte. Až mne překvapilo, jak kvalitní dílo lze najít v soutěžních pracích… Příjemné. Kdyby byla Píseň vyladěnější do detailů, neváhala bych dát 5*.

kniha: Ukolébavka - Palahniuk, Charles M.
trudoš | **** | před 63 dny

Ukolébavka má sice ke Klubu rváčů daleko, ale základní myšlenky Chucka Palahniuka zůstávají stále stejné. Společnost zaměřující se na konzum a osobní pohodlí není úplně košer, nemluvě o faktu, že v některých částech světa má lidský život menší hodnotu než bedna s pohyblivými obrázky. A to že moderními kazateli se často stávají osoby zcela postrádající morálku, taky jednomu nepřidá. Ale co, život je takovej a jinej už asi nebude a dělat si iluze o tom, že dříve to bylo lepší, není nejlepší cesta k osvícení. Právě v tomhle mi autor vyhovuje, jeho cit pro dělání z malých témat velké a naopak. I když je pravdou, že jeho nekompromisní sarkasmus je občas přes čáru a morbidní nadsázka za hranicemi únosnosti. Není to zrovna optimistické čtení, protože vyprávění nenabízí snadná řešení a už vůbec ne konkrétní odpovědi. Ale rozhodně přinutí čtenáře se zamyslet, což není nikdy na škodu. Základní otázka totiž zní: „Kdybyste měli tu moc spasit svět, udělali byste to anebo byste jej raději ovládali?“

kniha: Denní hlídka - Lukjaněnko, Sergej
Vasiljev, Vladimir
Methat | ****1/2 | před 63 dny

Dostal som to, čo som od knihy očakával. Síce prvá poviedka bola kvalitatívne horšia a bola akoby vytrhnutá z upírych denníkov (alebo Tvajlajtu) pre -násťročných, druhá bola po všetkých stránkach dokonalá. Akčná jazda ako sa patrí, kedy neviete, čo od hlavnej postavy očakávať. Čitateľ už z predchádzajúcej knihy vie, ako funguje svet a šero, pozná postavy a jednotlivé strany, a tak si túto jazdu môže užiť bez zbytočných filozofovaní a vysvetľovaní. Kráľovsky som sa bavil.

Tretia časť bola skôr uzatvárajúca a neutrálna. Som zvedavý na poslednú tretiu knihu z trilógie.

kniha: Hry Nemesis - Corey, James S. A.
pruss | **1/2 | před 63 dny

Velice málo scén, které mi zůstanou v paměti. Chyběla nosná myšlenka, které by držela příběh. Rozpad děje na čtyři části podle členů posádky mi nepřipadá šťastný. Celkově to vypadá jen jako příprava k velkému finále.

kniha: Pomníky zimy - Hlávka, Jan
Vybíralová, Jana
trudoš | ****1/2 | před 66 dny

Na to, jak Tenký led skončil dramaticky, pokračování kupodivu zpočátku akce příliš nenabídne, ovšem o to akčnější je finále. Jenže všechno to přehazování horké brambory je tu v podstatě jen proto, aby mohl být proveden drobný podfuk, což v rámci počtu stran jednoduše zabolí. Alespoň v případě, že čekáte rapidní posun vpřed. Já si však už při předchozích dílů zvykl na rozvláčné popotahování zápletky, takže v důsledku můžu shrnout dojmy do dvou slov – naprostá spokojenost.
Osobně si nejvíc cením linie v neprozkoumaném prostoru, protože chladný vesmír a záhady minulosti, to je prostě moje. Škoda jen, že téhle kosmické dobrodružce se věnuje nejméně pozornosti. Naopak politické a špionážní pletichy mezi Algorem, Viridianem a Menabaranem hrají prim, jenomže nepředvedou nic, z čeho by si člověk sedl na zadek (kromě závěrečné interakce). Navíc potěší odkazy na pozadí celého konfliktu táhnoucího se už od evakuace Země, což sérii konečně dává pevnější tvar.
Takže hurá, jde se čekat na další díl.

kniha: Tajemství katakomb - Egeland, Tom
trudoš | ** | před 66 dny

Chybou bylo, že jsem k Tajemství katakomb přistupoval stejně, jako k ostatním románům Toma Egelanda. Jenže ono ejhle, tvůrce tentokrát zacílil na úplně novou skupinu čtenářů. Na puberťáky. Což není primárně špatně, naneštěstí výsledek jeho práce je na můj vkus dost podprůměrný, nesoucí se v duchu knižní řady Mladý Indiana Jones. A co se týče řemeslné kvality, v ničem si s ní nezadá.
Uznávám, že mé hodnocení není z věkového hlediska úplně adekvátní a jako dobrodružný úvod do světa archeologie, symbologie či historie funguje román v rámci adolescentů poměrně slušně. I když autorovo nutkání dělat z dospělých za každou cenu idioty a z mládežníků malé génie, mi moc nepřidalo. Ovšem ta zápletka… Že je hodně primitivní, by ani nevadilo, nebýt finále à la deus ex machina, což bytostně nesnáším. Světu hrozí zkáza a Bůh ho zachrání, no paráda.
Výhodou je, že celé to čtení je skutečně hodně krátké, navíc rozkouskováno množstvím ještě kratších kapitol. Jinak ale na úrovni tvorby Thomase Breziny.

1345678910111213poslední (599)23956 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu