RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1345678910111213poslední (580)23192 příspěvků celkem
povídka: Píseň mrtvých - Pocha, Mark E.
vyšla v: Pevnost 2017/02
SONP | ***1/2 | před 44 dny

Zombie vyvraždovačka (byť ve fantasy kulisách) není nic převratného, ovšem zombie sex už tak obvyklý není. Celkem zábavné…

povídka: Mez pevnosti - Clarke, Arthur C.
vyšla v: Hlídka; Výprava na Zemi
SONP | ***** | před 44 dny

20 let před Apollem 13 a neuvěřitelných 65 let (!) před Marťanem stvořil Clarke tuto dokonalou hard kosmonautickou sci-fi, kde jsou vesmírné lodě přikovány ke svým oběžným drahám a nemohou tudíž létat sluneční soustavou, jak si je napadne, a kde v mrazivém vesmíru kosmonautům pěkně hrabe, místo aby po sobě pálili z laserových koltů a objímali zelené prsaté krasavice, jak bývalo do té doby běžné. Nemám slov.

kniha: Konstantynův efekt - Francová, Karolina
furunkl | ***** | před 45 dny

Space soap opera. Do této „pokleslé“ formy se autorce povedl vložit obsah, vskutku nevšedních kvalit. Bravurně odvyprávěnýv příběh, pro přemýšlivé čtenáře.

kniha: Město mečů - Bennett, Robert Jackson
trudoš | ****1/2 | před 45 dny

I když zápletka v mnoha ohledech připomíná koncepci předchozího Města schodů, v základu mě Město mečů stejně bavilo o chlup víc. Možná proto, že už se čtenář nemusí probírat zákonitostmi kolem mrtvých bohů a autor se tak směle může soustředit na dobrodružnost samotného příběhu. Navíc Turyin je daleko zábavnější a cyničtější hrdinka než Shara, přičemž největší kápo ze všech je samozřejmě Sigrud, který naštěstí i zde dostane svůj řádně krvavý prostor.
Co však na Bennettovi oceňuji nejvíc, je, že udržel detektivní atmosféru, přestože k tomu neměl důvod. Pátrání po zmizelé agentce, rozšířené o vyšetřování brutálních vražd, dává událostem stylový šmrc, který umocňuje atraktivitu celého vyprávění. Stále mám sice problém zařadit si svět božských měst do konkrétního období, protože vedle chladných zbraní a zakázané magie, tu ke slovu přicházejí automobily či rovnou elektřina, ale autorova imaginace mě pořád umí fascinovat dostatečně silně, že praktickou logiku věci jednoduše házím za hlavu.

povídka: Tamtéž - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Volání Cthulhu 2
Laxik | **** | před 46 dny

Kouzelná hříčka, ale ke konci se trochu vleče.

kniha: Sága o Halldorovi z Mortaluny - Andres, Adam
trudoš | *** | před 46 dny

Sága o Halldorovi, podobně jako předchozí Hrútvang, se dějově vrací do historie země Éllad. Příběh se soustředí na vyprávění o neuvěřitelných dobrodružstvích rytíře Halldara – postavy, kteréžto by i mocný Herkules mohl závidět životní nesnáze. Stavbou tak román připomíná slovanské báje oděné do hávu těch islandských, přičemž zápletka se s každou další kapitolou ztrácí pod množstvím odboček, až jsem měl chvílemi problém vzpomenout si, o co že to na začátku vlastně šlo. V tomhle ohledu není o akci nouze, každá z vedlejších linií se pořeší v průběhu několika stran a už se zas věnujeme něčemu dalšímu.
Autorčinou silnou stránkou je jazyková bravura, která strastiplnou historii okořeňuje archaickou patinou. Přestože výsledek zpočátku působí jako stylizovaná pohádka, po nějaké době zjistíte, že květnaté vyjadřování máte zažrané pod kůží a jen neradi jej opouštíte. Naneštěstí tahle bodrá atmosféra není nic pro mě, a i když základní Wetemau miluji, zde jsem měl problém dobrat se konce.

kniha: Volání divočiny - Galeta, Jan Č.
Malaga | ***1/2 | před 46 dny

S lecčím z předchozího komentáře bych souhlasil, ale hodnotím rozhodně výše. Jednotlivé světy určitě nelze podrobně představit povídkovou formou a u některých povídek proto působí nedostatečné vysvětlení reálií nebo pravidel světa v medailonku zmatek. Ovšem autorům se daří na čtenáře přenést atmosféru svého univerza: tarijské komorní středověce laděné příběhy, rozmanitý dobrodružný Asterion, mystické až hororové U.A., temně pohádkové Imaginárium apod. Koho některé prostředí zaujme, může pátrat po dalších příbězích. Mezi autory převažují zatím nevypsaní povídkáři, což se odráží v rozdílech kvality jednotlivých povídek (blíže hodnotím u každé zvlášť), ale všechny jsem přečetl s chutí a bez útrpného přeskakování odstavců. Podobným projektům fandím a rád je podpořím i v případném dalším díle.

povídka: Kelpie - Netík, Ondřej
vyšla v: Volání divočiny
Malaga | ****1/2 | před 46 dny

Poslední povídka je zároveň můj favorit celého sborníku. Variace na Erbenova Vodníka hýří nápady, atmosférou a typicky Netíkovskou poetikou. K tomu se připojují bizarní prostředí a obyvatelé Pevnosti na hraně. Jednoznačně bych si přál další povídky či román z tohoto světa!

kniha: Poslední bere vše - Žamboch, Miroslav
Lucc | *** | před 47 dny

Při dumání nad osovou knihovnou jsem projevil odvážné přání přečíst si něco českého fakt dobrého a dostal do ruky tohle. Pokud jsou ostatní knihy CZSK provenience stejně kvalitní, tak jsem rád, že se jim vyhýbám, na druhou stanu u některých dělám asi chybu. Poslední bere vše je totiž nevyrovnaná sbírka tří novel. Po dočtení mi přišla příznačná mylná anotace, která tvrdí, že práce jsou propojené společným hrdinou, kterého jsem jaksi nebyl sto nalézt. Společný svět, v němž se (asi) odehrávají, je cítit jen velmi lehce, téměř vůbec. Jednotlivé příběhy v něm musí oddělovat mnoho let a stovky mil. Zdaleka nejlepší je závěrečná povídka Pouštní škorpion, z které je cítit vypsanost a obsahuje ingredience, které mi chutnají. Nejslabší je prostřední titulní novela, která mi připomínala lepší povídky účastníků provinční soutěže o fantasy povídku O trolí chrchel nebo nějaké podobné. Dlouhý sprint byl kvalitou někde mezi. Jsem rád, že mne sbírka upozornila na Koniáše, který mne bude určitě bavit, ale jinak jsem z ní spíše rozpačitý.

Konečně pořádná flákota! Na tohle jsem musel čekat až na konec sbírky?! Silně připomíná Sapkowského, včetně „hudebního“ popisu soubojů na meče. Drsný hrdina – samotář – který je pod povrchem snad až moc měkkosrdcatý, je nucen v rámci dodržování svého etického kodexu plnit jednu sebevražednou misi za druhou. Svět je jen lehce načrtnut, ale láká k dalšímu objevování, a opět – jako u Sapka – se v něm mísí syrová realističnost s dvěma hrstmi romantického patosu a třemi špetkami politického pletichaření mocných, kterými jsou ti méně mocní zmítáni sem a tam. Velmi dobré! Na Koniáše se do budoucna zaměřím.

povídka: Poslední bere vše - Žamboch, Miroslav
vyšla v: Poslední bere vše
Lucc | ** | před 47 dny

Opět nepochopitelně přechválené dílo. Námětově to nemohlo být nijak zvlášť originální snad ani v roce, kdy vyšla – mlata čarodějů, mutantů a magicky vyfutrovaných bytostí o dílky mapy, aby mohli konečně uniknout z obrovského komplexu lehce připomíná film Cube (1997). Pohanět musím laciné propriety příběhu (kdo je čí otec či matka, sexy záporačka, nadlidská výdrž u „normálních“ lidí), chaos v popisech soubojů či postupu labyrintem. Pochválit naproti tomu místy slušnou atmosféru a dobře vystiženou šílenost lidí, co si zadají v magií včetně celé pevnosti a jejich obyvatel. Celkově mi to přijde jako lehce nadprůměrný příspěvek do fantastické soutěže.

kniha: Tetovaný - Brett, Peter V.
Methat | ***** | před 47 dny

V zásade klasická fantasy, ktorá zo štandardov vybočuje práve chranami (runy) a ich používaním. Svet, v ktorom sa príbehy troch hlavných postáv odohrávajú, „bojuje“ už tristo rokov proti démonom. Alebo sa skôr len horko-ťažko bráni. Démoni sa vrátili, lovia ľudí a ľudia sú proti nim bezmocní, pretože zabudli na to, ako sa brániť. Toto chce zmeniť Arlen, ktorý opustí všetko a všetkých, len aby našiel chranu, ktorá dokáže démonov zničiť.

Kniha sa neskutočne ľahko a rýchlo číta, nenašiel som jediné hluché miesto, pri ktorom by som zazíval alebo gúľal očami, či preskakoval nudné pasáže. Obsahuje romantiku, napätie, humor ale aj smútok či slzy. Všetko to, čo má správna kniha mať. Súboje sú prehľadné a výborné. Posledných 100–200 strán ma úplne pohltilo, len sa stránky otáčali.

Všetky tri postavy sú sympatické, sledujeme ich detstvo, postupný vývoj a stretnutie. Čo sa z Arlena stane, tomu sa budete čudovať a keď sa obzriete ako chlapec začínal, len zakrútite hlavou.

Hneď sa idem vrhnúť na druhú knihu, len sa trochu bojím, že bude hlavných postáv až osem, no dúfam, že trojica Arlen-Rojer-Leesha dostane tiež priestor.

kniha: Město mečů - Bennett, Robert Jackson
memnon666 | ***** | před 47 dny

i druhá kniha je nadmíru podmanivá, perfektní jízda až do konce – obdobné ingredience, obdobný výsledek :)

kniha: Dialog s doktorem Dongem - Nesvadba, Josef
Gaarq | ** | před 48 dny

dialog s doktorem dongem je takový nežánrový předchůdce první zprávy z prahy. jde o společenský román, točící se kolem několika témat. hlavním tématem je soužití vědy, ideologie a praktické politiky. základní dilema rovnosti ras stále živé i po WW2. v té době zrovna docházelo k revizím straších představ o vývoji člověka díky pokročilému datování a morfologické analýze vzorků a ustavování těch, které jsou revidovány dnes, po genetické revoluci. tématem jdoucím hned v závěsu je téma vztahu člověka a ideologie, která možná zní dobře, ale je realizována podivně. a v neposledku oblíbené nesvadbovo téma „doktor a ženské“ ;)

zrovna v této knize je nesvadbův osobní sloh dost otravný a dokázal pokazit i to, co by si ještě postarší čtenář ze začátku 21. století mohl užít. suchý a od emocí oproštěný text se mi četl opravdu špatně, začastá povrchnost tomu také nepomohla. dílo docela zestárlo.

nicméně v paměti mám docela zafixovanou rozhlasovou adaptaci s eduardem cupákem jako zajímavým zpracováním.

kniha: Hadí listiny - Cornwell, Jessica
trudoš | **1/2 | před 48 dny

Přestože umí Jessica Cornwellová používat úsečné a strohé věty, její jinak rozvláčná stylistika mi jednoduše nesedla. Přitom o zajímavé motivy není nouze a hrdinka zpočátku připomíná mou tolik oblíbenou postavu Lucase Corsa z Dumasova klubu. Naneštěstí skutečně jen zpočátku, už po straně padesát ztratil příběh tempo a záhada rituálních vražd, stejně jako původ prapodivného svazku, mě ze židle nějak zvednout nedokázaly. Naopak, přibývající postavy, množení se pseudopříloh a různé dějové odbočky pouze roztříštily už tak vratkou dějovou osu.
Neříkám, že jde vyloženě o špatnou knihu, autorčin značně furiantský přístup k dobrodružnému románu má své svébytné kouzlo. Bohužel se mu ale nedostává základního řemeslného zpracování. Spisovatelka má tendence se opakovaně vracet k domněle uzavřeným událostem, takže ve mně neustále rostl pocit, že se zápletka nikam nehýbe. Jindy zase paradoxně poskočila kupředu tak moc, že jsem měl problém pobrat souvislosti. Výsledek? Netuším, samou nudou jsem usnul.

kniha: Hlasy a hvězdy - Kadlečková, Vilma
Vlask | ****1/2 | před 48 dny

Akce nebo kosmických událostí se téměř nedočkáte, ale přesto je tento díl velmi čtivý. City a ostatní zpomalovadla se nekonají. Místo toho tu máme spousty zákulisních příprav a bojů. I ty ovšem dokážou být hodně poutavé, když se to umí.....

kniha: Černé sny - Korněv, Pavel
Vlask | ***1/2 | před 48 dny

Návrat do pohraničí znamená rychlé zapadnutí do starých kolejí. Sice tu je jeden úkol, který bude radno splnit, ale tu k tomu nedojde. Místo toho žabředáváme do politiky v hlavním městě z pozice lehko obětovatelného pěšáka. Jedná se o klasický mezidíl a odpůrci otevřených konců by si měli počkat na další díl, protože v tomto se nic nevyřeší a naopak nám tu nedokončené záležitosti přibývají.

Na povídky z světa UA se vždy velmi těším díky zajímavě pojatému systému magie. Tentokrát hororový kousek z opuštěného lunaparku a jeden milostný trojúhelník. Námět, nápady i zvraty na jedničku!

povídka: Krkavec a vlk - Hamrlík, Jan
vyšla v: Volání divočiny
Malaga | *** | před 48 dny

Setkání drsných žoldnéřů a neústupných druidů nemůže skončit dobře… Orientace v množství jmen je ze začátku poněkud obtížná, než dojde k první probírce. Akční povídka, co má spád, s poněkud rozvolněným neuzavřeným koncem.

povídka: Ozvěna starého příběhu - Portychová, Michaela
vyšla v: Volání divočiny
Malaga | ***1/2 | před 48 dny

Druhá povídka ze světa potomků bohů, tentokrát o snaze hlavní hrdinky vyhnout se neodvratnému znásilnění. Originální námět je kombinován s akcí i atmosférickou složkou, jen v emočních pasážích se někdy trochu víc tlačí na pilu (to je ale jen můj dojem). Velmi dobrá povídka.

kniha: Tenký led - Hlávka, Jan
Vybíralová, Jana
trudoš | ***1/2 | před 49 dny

„Za všechno může kočka.“
Nemůžu si pomoct, ale přijde mi, jako by se space opera autorům nechtěně proměnila na soap operu. Což není nutně špatně, odpustíte-li sedmi set stránkovému pokračování vynesení dramatických trumfů až v závěrečné třicetiminutovce. Přitom vše ostatní je pouhým přeléváním slov, kdy děj neúmyslně parafrázuje předchozí knihu – dvojčata jsou na útěku, princezna hledá cestu k císaři a premiér intrikuje ostošest. Otázek tak román vlastně moc nezodpoví a roztroušené vedlejší linie, mající smysl pro další vývoj, zapadají pod balastem událostí hlavních. Nehledě na pár vynucených zvratů, jež mají na svědomí postavy, okatě nepřemýšlející nad důsledky svých činů.
Přesto je to stále zábavné a napínavé čtení, přičemž posledních sto stran je vysloveně spanilou jízdou, v níž oba tvůrci předvádějí svoje nejlepší triky – umě propletené emoce s akcí, kdy každé vteřinové zaváhání přináší smrt některé z oblíbených postav. Až jsem měl málech chuť přikreslit na obálku pár černých stužek.

kniha: Konec hlídky - King, Stephen
Speedemon | **** | před 51 dny

Na rovinu, je to dost zvláštní kniha. Střídaly se u mě pocity zklamání a klasického kingovského „začtení“. Bylo to způsobeno hlavně jiným pojetím knihy (proto je taky tady na legii). Tam kde předchozí dva díly byly detektivní příběhy s prakticky nulovou nadpřirozenou složkou, tak tady se páně King docela utrhl ze řetězu a kniha sem 100% patří. Jakmile jsem se srovnal s tématem, které mi ze začátku přišlo hodně přitažené za vlasy, tak odměnou mi byl klasický čtivý King a důstojné zakončení trilogie.

povídka: Volání jaguára - Legátová, Barbora
vyšla v: Volání divočiny
Malaga | **1/2 | před 52 dny

Námět zhruba odpovídá X-menům/Percy Jacksonovi s pražskými kořeny, ve zkratce je to spíše průměrná variace na lovce monster. Autorka je mimo jiné organizátorkou LARPů a povídka mi připomíná přepis jednoho z nich. Dialogy a jednotlivé situace by asi lépe vyzněly v reálném divadelním hraní, tady působí trochu toporně a tuctově.

kniha: Turnus - Howey, Hugh
Dilvermoon | **** | před 52 dny

Už během četby Sila jsem byl zvědav, jak k této podivné situaci došlo. Tak teď už to vím. A když se nad tím zamyslím a vžiju se do role úplně prvních obyvatel sila, až mi z toho jde mráz po zádech. Druhá část Turnusu se mi nejeví jako celá nutná, cítím tam částečně i vatu, ať už úmyslnou nebo důsledek nadšení samotného autora nad svým fascinujícím světem. No a třetí část je opět výborná. Postupně vplouváme do známých vod. Pokud bych měl poradit za sebe, číst podle vydání (tedy Silo a až poté Turnus), nikoliv podle děje. Autor se totiž příliš nezabývá vysvětlováním toho, co bychom měli znát už ze Sila. Ihned jsem se vrhl na Prach. A zatím v pořádku. Doufám, že to vydrží.

kniha: Bazar zlých snů - King, Stephen
Madam Brbla | **** | před 53 dny

Relativně nevyrovnaná povídková sbírka, kde to nejslabší prezentují Kingovy básně, ale nechybí i několik silných povídek (za sebe bych zmínila tajemnou „Dunu“, deprimující „Letní bouři“ nebo nejhororovější kousek „Míle 81“). Tématicky je „Bazar zlých snů“ různorodý, mírně převažují všemožná (většinou povedená) lidská dramata bez nadpřirozených prvků. Mohlo to být lepší, těch vysoce nadprůměrných povídek bych ráda četla víc, ale zklamaná rozhodně nejsem… prostě spokojená, nikoliv nadšená. 75%

povídka: Letní bouře - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | ****1/2 | před 53 dny

„Letní bouří“ mi pan King přivodil nelehké usínání, protože tohle je čirá esence zoufalství a beznaděje. Dva lidé a pes čelí zániku světa, přičemž od smutného úvodu do hořkého konce je zřejmé, že ani největší optimista z řad čtenářů nemůže očekávat happyend. Velmi depresívní povídka, při které se i ateista musí modlit, aby mocní tohoto světa měli dost rozumu. 85%

povídka: Opilé rachejtle - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | **** | před 53 dny

Úsměvná anekdota o buranech a přehnané soutěživosti. Použitý styl, kdy věčně opilý balík vypráví na policejní stanici svou verzi události, samozřejmě svým svérázným jazykem, je největším kladem povídky a připomněl mi oblíbený román „Dolores Claibornová“. Nesvíjela jsem se při čtení smíchy, ale zábavné to bylo (i pro odpůrce zábavní pyrotechniky, což já teda jsem). Akorát konec byl zase takový neslaný, nemastný, ne vyloženě špatný, ovšem žádná extáze. 75%

povídka: Nekrology - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | **** | před 53 dny

Říká se, že pero je mocnější než meč. V tomto příběhu je pero zastoupeno klávesnicí a potenciálně mocnější než atomová bomba. Povídka o nepředvídaných následcích, o pokušení, odpovědnosti. Možná bych ocenila temnější závěr. 75%

Začátek byl dost slabý. Zmatečný a rozhodně mne odradil od dalšího čtení. S přibývajícími řádky se tempo zlepšovalo a nečitelná zápletka, kdy jsem netušil, kdo co chce a proč, se začala pomalu rozplétat. Sice mi stále nebylo jasné, kdo kope za koho, kdo je Jedenáctka a kdo Klany, Vegaš mi přišel jako neživotný a z prstu vycucaný a hlavní hrdina typický osudem zmítaný zmatenec, který když už svůj život uchopil do rukou, tak jej řídil nepochopitelně hlavou proti zdi (a procházelo mu to), ale aspoň mne bavilo to číst. Z hlediska způsobu psaní mi pan Žamboch nesedí. Konstrukce některých vět je jako od středoškoláka, občas se nepříjemně opakuje slovo, které mohlo být v další větě nahrazeno synonymem a jméno jedné postavy (lékaře) se vyskytovalo nejméně ve 2 variantách. Text má nápady a energii, ale rozhodně o něm nelze říci, že by byl vybroušený. Chápu nadšení čtenářů v roce 2000, ale v roce 2017 nemohu hodnotit lépe, a to ani když vzhledem ke stáří povídky hvězdu přidám.

kniha: Roboti a lidi - Ríša, Vlado
quinnet | *** | před 54 dny

Suma sumárum sa dá táto antológia, ktorá sa venuje umelým bytostiam, považovať za vydarenú, polovica poviedok je nadpriemerná či už nápadom alebo štýlom. A zvyšok tiež neurazí.

povídka: Dárek pro Pendera - Šrámková, Martina
vyšla v: Roboti a lidi
quinnet | ***1/2 | před 54 dny

Veľmi slušne zvládnutá noir detektívka z Marsu. Súkromné očko sa na žiadosť bývalej spolužiačky púšťa do boja s mafiánskym bossom. A keďže poviedka vyšla v antológii o robotoch, dočkáme sa aj týchto umelých bytostí. Poviedka sa nesie skôr v odľahčenom štýle, pravej temnoty klasických detektívok sa tam nedočkáme. Napriek tomu patrí tento príspevok od MŠ k tým najlepším v celej zbierke.

povídka: Řezno 1872 - Ferenc, Kryštof
Ferenc, Jonáš
vyšla v: Volání divočiny
Malaga | **1/2 | před 54 dny

Jednohubka, čtivá, ale ničím výrazná. Mohla by být trochu propracovanější.

povídka: Šarlatová křídla smrti - Poláčková, Jana
vyšla v: Volání divočiny
Malaga | **** | před 54 dny

Velmi kvalitně napsaná povídka o nezáviděníhodných osudech vědce, jehož výzkum žije dál vlastním životem. Precizní styl autorky a nejednoznačnost s sebou ovšem přináší i velkou nevýhodu, a tou je nesrozumitelnost pro neznalé asterionských reálií. Myšlenkové bytosti, Drik, Zurkhen… jsem velký fanoušek Asterionu, ale pokud bych o těchto pojmech/jménech nic nevěděl, byl bych z děje povídky asi dost zmatený. Nicméně pro mě osobně jeden z vrcholů sborníku.

kniha: Arthur a Minimojové - Besson, Luc
trudoš | *** | před 54 dny

Francouzský režisér Luc Besson se tentokrát pustil do nejtěžšího z uměleckých řemesel – literatury pro děti. Práce je to nevděčná, protože malí čtenáři nejen že neodpouštějí, ale navíc jsou to ty nejkrutější smějící se bestie, co můžete na světě potkat. Anebo si je možná pletu s lidožravými pygmeji, vždycky jsem v tom měl tak trochu NHL.
Dobrodružství Arthura a minimojů, ač jsem se tomu srovnání chtěl od začátku vyhnout, připomíná ze všeho nejvíc filmový scénář. Příběh je vyprávěn v přítomném čase a celou dobu máte pocit, že události sledujete zpoza kamery. Tomu dopomáhají jak dějové střihy, tak akční tempo. Vzdušné souboje, překotné pády a rychlé jízdy, to vše ve stylu filmu Pátý element, ovšem v kulisách snímků jako je Život brouka či Mravenec Z. I proto si myslím, že filmové zpracování nakonec přinese větší zábavu než románová podoba, už jen kvůli vizuálnímu prožitku. Ono to špatné v základu není, ale chybí tomu emoce, které by z toho dělaly něco víc, než pouhý sled nápaditých scén.

povídka: Život lovce - Štádler, Jakub
vyšla v: Volání divočiny
Malaga | ***1/2 | před 54 dny

Krátká „etnografická“ povídka mapující klíčové okamžiky v životě domorodce, která neohromí zvraty, originálním jazykem nebo pointou. A přesto se mi právě ona velmi líbila svou přirozeností a díky nádechu životopisné nostalgie. Ve rámci sborníku bych ji přirovnal ke klidnému proudu vyvažujícímu divoké a temné víry…

povídka: Mé jméno bude znít - Veselá, Hana "Hanina"
vyšla v: Volání divočiny
Malaga | ***1/2 | před 54 dny

Kam až může člověka zavést frustrace z lovu horských syslů… S Magnólií jsem měl již několik čtenářských zkušeností a zcela subjektivně přiznávám, že příběhy drzé hubaté zrzky nejsou můj šálek kávy. Nicméně povídka si udržuje tempo, přehlednost (pro jednou) a finále zaplňuje střípek v Magnině minulosti. Příjemné překvapení, jen motiv šílenství (nebo maniodeprese) mohl být zapojen ještě více.

povídka: Ten autobus je jiný svět - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | *** | před 55 dny

Životní priority, spěch a ochota k sebeklamu, tak stručně by se dala povídka popsat. Pouhý pohled z jednoho dopravního prostředku do jiného… do světa, který se nás přece netýká. Stačí ztratit vizuální kontakt a zapomenout… nebo ne? Jako námět k zamyšlení dobrý. 64%

povídka: Tommy - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | **1/2 | před 55 dny

Opět nerýmující se báseň, tentokrát o předčasné smrti kamaráda. Určena je převážně hipíkům a možná jejich následovníkům – těm, co nedají z ruky jointa a střízlivost je pro ně nechtěným stavem, ne-li přímo sprostým slovem. Nejspíš proto mě „Tommy“ moc neoslovil. 50%

povídka: Pan Mňamka - King, Stephen
vyšla v: Bazar zlých snů
Madam Brbla | ***1/2 | před 55 dny

Příběh o stáří, o AIDS, o různých podobách smrti. Tato povídka je jakýmsi nostalgickým úsměvem, velmi lidská, docela milá a vůbec není strašidelná. 70%

povídka: Ochránci klidného spánku - Sněgoňová, Kristýna
vyšla v: Lovci monster
Svarec | **** | před 55 dny

No jo, kdo z nás si občas v dětství nepředstavoval, že plyšáci jsou ve skutečnosti nečím víc :) Povedená povídka, jen jsem trochu nepochopil, že když jdou mordoni ve skutečnosti po plyšácích, proč se teda vkrádají i do dětských snů.

1345678910111213poslední (580)23192 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu