RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1345678910111213poslední (621)24803 příspěvků celkem
povídka: Forrest - Brat, Michal
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | * | před 52 dny

Príbeh o jednej vesmírnej misii prešpikovaný popkultúrnymi odkazmi nebol zlý, ale akosi mi to tam všetko viazlo. Ono je to písané remeselne dobre ale len akosi na efekt. Postavy v príbehu sú ploché a nie veľmi uveriteľné, podobne ako samotný príbeh…

povídka: Karya - Zeumerová, Silvia
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | * | před 52 dny

Na texte je veľmi vidieť autorkinu nevypísanosť. Jej pokus o ekologicko – baladickú fantasy so stromami, driádou a opakujúcim sa údelom patrí kamsi do gréckych bájí, čo už je asi o niečom inom. To už mohla rovno písať príbeh o Minotaurovi z pod Tatier. Pôsobí to trochu zmätočne a nevieryhodne. Príbeh ma veľmi nezaujal…

povídka: Most Európy - Zamec, Richard „Regis“
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | **** | před 52 dny

Alternatívna história s detektívnou zápletkou mala čosi do seba. Československo tu ustálo útok nemeckých vojsk a ako jedno z mála v Európe sa ocitlo v patovej situácii ale zároveň sa stalo aj aktívnym aktérom v hre svetových mocností. Do tohoto je vsadený príbeh vraždy anglického diplomata v Prahe počas rozhovorov kedy sa plánuje útok na mocnosti osy…

Autor má svet docela dobre prepracovaný. Dialógy a príbeh samotný trochu pokrivkávajú ale celkový dojem z poviedky je viac než dobrý…

uáááááá, už zase. už zase tu máme konflikt robot-člověk v tak nevěrohodném podání, že ten uklidňující výkřik už prostě musel ven. naivní, přeromantizované, jednoduché a kromě výrazné snahy o lidskost tu jsou jen skyfi klišky jak ze třicátých let.

opomeneme-li klasické klišé literatury sci-fi (emzáci se nám nakazili, emzáci někoho nakazili, my jsme nakazili emzáky etc.), které je ve světle biologie posledního půlstoletí docela mimo hru (uvažovat můžeme tak o anafylaktickém šoku, ale ne o nákaze), jde opět o romantický, emocemi nabitý příběh objevování ráje. sci-fi kulisy jen umožňují modernější pohled, ale jinak jde o starodávný námět, zpracovaný mnohokrát. františek se pokusil o nový rozměr, ale nedokázal jej dostatečně zdůraznit a tak úplně zaniká. pokud bychom měli větší nároky na důvěryhodnost děje, pak tady autor nemůže moc sloužit, příběh se plně podvoluje autorovým přáním.

kniha: Skvrna - Flynn, Gillian
trudoš | ***1/2 | před 52 dny

Novelka, která měla raději zůstat součástí antologie Darebáci, pro kterou byla původně napsána, protože její samostatné vydání okouzlí maximálně technickým provedením než bůhvíjak skvostným obsahem. Mezi jinými povídkami by kvalitativně zapadla, samostatné vydání však ve čtenáři automaticky evokuje něco výjimečného. A ono jde spíš o takovou cynickou hříčku, nic víc. Tedy ne, že by se mi Skvrna nelíbila, pouze jsem čekal něco… něco lepšího.
Ale abych jen nebrečel, jsou tu dobré nápady. Hrdinka je prostě skvělá, přesně v duchu sympaticky svérázných žen, které Gillian Flynnová umí tak perfektně vykreslit. Své kouzlo má rozhodně i strašidelná zápletka, minimálně do chvíle, než přijde na přetřes rozřešení. Jakmile však autorka začne vykládat karty na stůl, propadl jsem skepsi. Přestože se snaží čtenáře přesvědčit, že má královskou postupku, všichni vidíme, že jde pouze o dva páry. A i když se mi pointa líbila, zpětně hapruje logika jednání postav, stejně jako základní uvěřitelnost. Ško­da.

povídka: Růže v očích - Novotný, František
vyšla v: Hvězdné hry; Ramax
Gaarq | * | před 52 dny

pořád nemám jasno, jak se stavět k tomuto typu povídek. jsou postaveny na falešné premise, ale když ji pomineme, je tam nějaká (zajímavá) myšlenka. často opakovanou falešnou premisou františkových povídek je robotí mysl, bez jakéhokoliv osvětlování a důvodů má extrémně buď atributy silikonového tupce nebo dosud neprobuzené kvazi-lidské mysli (jako v této povídce). zbytek této povídky je romantická selanka o „skutečné“ mužnosti.

kniha: Lovci monster - Bronec, Michael
Svarec | ****1/2 | před 53 dny

Už pár let se v Žoldnéřích z nějakého důvodu střídají slabší ročníky se silnějšími a tohle je zase ten silnější. Vlastně až překvapivě silný. Všechny povídky působí sebejistě a profesionálně, autoři píší poutavě a vesměs se jim daří dávat svým povídkám zamýšlenou atmosféru. K tomu vynikající hostující text od Bandžucha, který navzdory své kvalitě ostatní povídky nijak nezastiňuje, což opět jen svědčí o nevídané síle tohoto ročníku. Škoda jediné slabší povídky, jinak by to bylo za pět. Na soutěžní sborník opravdu hodně kvalitní.

povídka: Pramen naší svobody - Bandžuch, Tomáš
vyšla v: Lovci monster
Svarec | ***** | před 53 dny

Povedená povídka. Žádní hrdinové, žádné dobro a zlo, v podstatě taková úvaha o tom, kam až může vést demokracie a humanismus a co všechno jsme schopni v jejich jménu a pro jejich zachování udělat. Několikrát příběh zahne ne úplně očekávaným směrem. Přečteno jedním dechem, ale pokud autor závěr příběhu myslel jako nějaké poselství, tak se s ním úplně neztotožňuji.

povídka: Podej ďáblovi prst - Dvořáková, Miroslava
vyšla v: Lovci monster
Svarec | ***1/2 | před 53 dny

Povedená povídka z kláštera v době třicetileté války. Zrovna svižné čtivo to není, ale vše dokonale vynahrazuje tajemná atmosféra. Trochu to táhne dolů konec, když už tomu autorka dala takovou originální pointu, chtělo by to ten svět trochu víc popsat, takhle to působí dojmem, že si autorka prostě něco vymyslela, aniž by to promyslela. I tak bych ale uvítal nějaké komornější, méně ujeté rozuzlení.

povídka: Čarodějova žena - Koutová, Linda
vyšla v: Lovci monster
Svarec | * | před 53 dny

Jednoznačně zatím nejslabší povídka. Zápletka směšně překombinovaná, „quest“ v první polovině povídky úplně irelevantní. Navíc je to těžkopádně napsané, měl jsem chuť přeskakovat celé odstavce. V podstatě klasická pohádka, ale mizerně vymyšlená a napsaná.

povídka: A z prachu povstal… - Matějka, Vít Martin
vyšla v: Lovci monster
Svarec | ***** | před 53 dny

Druhá povídka v řadě, která se odehrává v alternativní realitě a vystupuje v ní Adolf :) V podstatě bez výtek, nápad skvělý, napsáno výborně, narozdíl od Fourého v tom žádné logické nesmysly nevidím, pochopil jsem, že hlavní esesák tahal hlavního hrdinu za nos a pod pojmem „záchrana českého národa“ si představoval něco jiného než hlavní hrdina. Jen mohl autor blíže specifikovat, kdy přesně se příběh odehrává, z textu to není úplně patrné.

povídka: Malíř prázdných světů - Žilková, Eva
vyšla v: Lovci monster
Svarec | **** | před 53 dny

Možná trochu zbytečně dlouhá povídka, některé části by šly výrazně pokrátit, ale jinak velmi slušné. Především skvěle napsané, steampunková atmosféra z toho úplně dýchá. Jen se přiznám, že jsem úplně nepochopil, jak si mohla hlavní hrdinka pamatovat svou poslední konfrontaci s baronem, vzhledem k tomu, v čem spočívá tajemství baronovi nesmrtelnosti.

povídka: Dům u moře - Doležal, Karel
vyšla v: Lovci monster
Svarec | ***1/2 | před 53 dny

Přiznám se, že jsem úplně nepobral hlavního hrdinu. Nevěří na duchy a nadpřirozeno, přestože je pravidelně konfrontován s evidentně nadpřirozenými jevy a vysvětluje je… umělou inteligencí nebo čím? Jinak svižná povídka, až do konce mi nedošlo, že je ze stejného světa jako Oshbert z předchozích Žoldnéřů. Těším se na další.

Nejprve jsem chtěl hodnotit 50% jako naprostý průměr, ale přece jen se později našlo pár zajímavých nápadů, které padly na úrodnou půdu. Pár erotických scén a pár vtípků sedlo. Předchozí díl jsem četl už před delší dobou a proto jsem neměl úplně přehled, kdo je kdo a čemu se přesně mám smát.

povídka: Píseň bílé tmy - Müllerová, Ludmila
vyšla v: Lovci monster
Svarec | **** | před 54 dny

Nečte se to úplně lehce a příběh o pomstě a lásce není nijak zvlášť originální. Povídku táhne nahoru zajímavé prostředí arktického pustiny, autorce se podařilo povídce dodat patřičnou mrazivou atmosféru. Docela jsem zvědavý na první román, ale trochu se bojím, jak bude autorčin pomalý styl fungovat na větším počtu stran.

povídka: Román o růži - Mertlíková, Věra
vyšla v: Lovci monster
Svarec | ***** | před 54 dny

Výtečná povídka z prostředí viktoriánské anglie s originálním námětem. Svižně napsané, sympatické postavy, trocha humoru, nemám co vytknout.

povídka: Poutník a Maurobijce - Lukačovičová, Lucie
vyšla v: Lovci monster
Svarec | **** | před 54 dny

Fajn povídka z netradičního prostředí, byť příběh je až příliš přímočarý a jednoduchý. Hrdinové sympatičtí, ale spíš jen lehce načrtnutí a rád bych si s nimi ještě něco přečetl. Napsané profesionálně, jak lze od zkušené autorky čekat, nejsem si jistý, jestli tohle ještě do soutěže jako Žoldnéři patří…

kniha: Nezdejší - Rečková, Jana
Svarec | **1/2 | před 54 dny

Mohl bych podepsat snopův komentář, jen jsou moje dojmy o něco rozpačitější. Ještě jsem snad nečetl knihu, která by mě vlastně bavila a přitom se četla tak těžce. Autorčin styl mi vůbec nesednul. Dlouhé, neživé popisy, místy až „stěny textu“, u nichž je těžké udržet pozornost, jindy jsou zase důležité informace a události odbyty ledabyle uprostřed věty a je snadné je přehlédnout. Mnohokrát se mi stalo, že jsem se v textu ztratil a musel se vracet o pár odstavců dál, abych zjistil, co mi uniklo. Naštěstí to vyvažuje epický, poutavý příběh s osudovým nádechem a sympatické postavy, byť se nezapře, že to napsala žena. Bez těch popisů ztepilých, ladných těl a neustálých projevů náklonosti jeden k druhému bych se klidně obešel… Nicméně první díl jsem navzdory těžkopádnému stylu přečetl s chutí. Bohužel s druhým dílem to jde citelně dolů, příběh se rozplizne, odněkud se vynoří další postavy a na stránkách románu začne být poněkud „přeplněno“. V milostných trojúhelnících až mnohoúhelnících jsem se začal ztrácet a přišlo mi, že se postavy náhodně zamilovávají jedna do druhé a některé snad nemají jiný účel, než se stát součástí milostného trojúhelníku. V třetím díle se pak příběh totálně rozpadne, musel jsem se do čtení nutit. Postavy chodí nekoncepčně z místa na místo, o hlavním motivu knihy, nezdejších, se prakticky nic nedozvíme. Ústřední příběh vyšumí do ztracena a za finále knihy je maskováno řešení jedné vedlejší zápletky. Kdybych musel hodnotit každý díl jednotlivě, první je za čtyři hvězdy, druhý za dvě a třetí za jednu. Škoda, v prvním díle to mělo slušně nakročeno, ale místo aby autorka s tím poteciálem něco udělala, tak se jí to vysloveně rozpadlo pod rukama.

kniha: Dvorana zvrhlosti - Neff, Ondřej
Polinius | ***** | před 54 dny

Výběr těch opravdu nejlepších starších povídek autora. Pro čtenáře předchozích knih nepřináší kniha nic nového. Není potřeba číst a natož vlastnit. :)

kniha: Kniha rozkoše a hrůzy - Tesáček, Michal
trudoš | ***1/2 | před 54 dny

Parodie nikdy nebyla mým šálkem, takže jsem tuhle sbírku humoristických povídek otevíral s jistotou, že ji minimálně po prvním příběhu zavřu a zapomenu. Hovno Majere, hovno máš.
Tedy ne, že by šlo o nějak moc stráveného času. Těch necelých dvě stě stran uteklo jako voda, přičemž literární eskamotérství Michala Tesáčka okouzlí svou hravostí natolik, že člověk svět kolem ani nevnímá. To je dáno tím, že se autor málokdy opakuje a každý text představuje něco jiného, než co předložil o chvilku dříve. Takže jestli vám nevadí vpravdě šílený humor, pak je Kniha rozkoše a hrůzy skvělou volbou. A jste-li na kočičky a taky trochu zoofil, pak už nemáte vůbec co řešit. Přes všechnu tu chválu však soubor poskytuje jen krátké hříčky. Něco je poctou obrozenecké pornografii, něco zas utahování si z historické fantasy, jinde je znát fascinace tvorbou Káji Saudka a kdo rád Frantu Kotletu, může se dozvědět, jak to ve skutečnosti bylo s jeho osudem.
PS: Slipy z předkožky ledního medvěda jsou hodně cool.

povídka: Temná záležitost - Neomillnerová, Petra
vyšla v: Zaklínačka Lota
Durgas | ***1/2 | před 55 dny

Je to fajn napísané, aj dej je zaujímavý a pútavý. Vadí mi na tom akurát to, čo mi u Neomilnerovej vadí všeobecne – keď píše o postavách, ktoré majú stovky rokov, ale chovajú sa, ako by mali pätnásť…

Potoky hnusu, špiny, sadistických excesov, bahna a hnisu. To sú slová, ktoré ma napadajú po prečítaní už niekoľkých prvých strán textu. Hlavný hrdina Vincent je typický záporák ale prostredie v ktorom sa pohybuje odsúva jeho charakter do plusových hodnôt. Ani jedna kladná osoba sa v texte totiž nevyskytuje. A Vincent ako nekromant ani kladnou osobou nemôže byť. Tu doslova platí, že peklo je horšie a brutálnejšie ako sám Diabol…

Autorky nám v tomto ročníku Fantázie riadne zdrsneli a preberajú v žánry typicky mužské pozície. Je to čudné, ale je to tak…

P.S. Ak sa tvrdí, že fantastika do určitej miery zrkadlí autorovu dobu, v trochu preexponovanej podobe to sedí na túto poviedku ako uliate.

povídka: Tapetár - Senček, Richard R.
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | ** | před 55 dny

Náznak hrôzy a pohrávanie sa s dimenziami má byť niečo ako mix hororu, detektívky a science fiction. Všeobecne takýto mix vychádza, čo ale nie je prípad tejto poviedky…

kniha: Jak lvové - Schink, Petr
Svarec | ** | před 55 dny

V podstatě můžu podepsat snopův komentář. Pro steampunk mám slabost, Schickovi se podařilo vytvořit zajímavý svět a rozhodně mu nejde upřít bohatá fantazie (proto aspoň ty dvě hvězdy), ale co je to všechno platné, když je to tak příšerně nečtivé a nudné. Ke čtení jsem se musel nutit… Občas jsem měl pocit, že se do toho skoro dostávám, jenže v takovém případě se vždy objevil nějaký otravný flashback (některé jsou dlouhé desítky stran) a můj index zábavy se opět propadl hluboko do záporných hodnot. Narozdíl od snopa nevidím smysl v dočítání knih, u kterých trpím nudou, takže zhruba v polovině jsem to odložil. Škoda, přitom Století páry kdysi bylo fajn.

povídka: Koniec sveta príde skôr - Hric, Róbert
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | *** | před 55 dny

Fantasy o Vikingoch a voodoo zombie ma zo začiatku veľmi nezaujala. Písané je to však dobre, žiadne hluché a slepé miesta text neobsahuje. Ak si fanúšikom heroickej fantasy, pravdepodobne sa ti bude poviedka páčiť, nakoľko však tomuto typu fantasy neholdujem, hodnotím len ako dobré…

povídka: Vymáhač - Molnárová Dubcová, Ivana
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | *** | před 55 dny

Výpaľník s telepatickými schopnosťami v skutočnosti pravdepodobne nie je sympatickou a kladnou postavou. To sa však netýka tejto poviedky, lebo všetci ostatní sú ešte horší. Akčná poviedka z prostredia Bratislavkej Vrakune, kde „Pentagon“ nemusí byť ešte to najhoršie, čo miestni ešte môžu strpieť…

kniha: Prefekt - Reynolds, Alastair
Speedemon | **** | před 57 dny

Návrat k sérii po dlouhých šesti letech. Díky tomu moc netuším kolik tam bylo různých odkazů na sérii, ale jelikož se děj odehrává před událostmi předchozích dílů, tak to není nic podstatného. Jinak mi nedělalo žádný problém se opět „vžít“ do promyšleného a vrstevnatého Reynoldsova vesmíru. V praxi jde vlastně o vesmírnou detektivku, která se postupně rozvine v něco víc. Postavy mi byly hodně sympatické (až trochu na Thálii, díky které byly některé pasáže z Aubussonu zdlouhavé). Děj krásně plynul a i když je kniha docela dlouhá, díky různým autorovým překvápkům pěkně odsýpá. Já jsem spokojen. Mírně mě však zklamal neslaný a nemastný závěr.

povídka: Dvojkolejný čas - Pohl, Milan
vyšla v: XB-1 2017/05
quinnet | *** | před 57 dny

Svet po jednom experimente, ktorý si dal za úlohu vyriešiť populačnú explóziu. A fungoval nečakane dobre. Hlavný hrdina je jedným z mála, ktorý starne prirodzeným spôsobom. Napriek tomu v honbe za pomstou pátra po vedcovi, ktorý vyvinul tuto mutáciu ľudského genómu. Pomôcť mu môže spolužiak toho času umierajuci v domove dôchodcov. Zaujímavá zápletka vyrozprávaná civilným spôsobom. Koniec bol dosť nečakaný, neviem sa rozhodnúť či sa mi páčil alebo nie.

povídka: Lovci vraků - Fritz, Pavel
vyšla v: XB-1 2017/05
quinnet | ***1/2 | před 57 dny

Veľmi dobre napísaná poviedka s dvoma dejovými líniami. Len som dúfal v onakvejšie pretnutie oboch častí. Máme tu jedného šikovného podnikateľa s neuveriteľným inštinktom na správne rozhodnutia a jedného nováčika v posádke drancovačov vrakov, ktorá má dobrý tip na loď plnú cenných papierov. A, samozrejme, niečoho nečakaného. Akčná časť je veľmi pútavá i tá biznisová spĺňa svoj účel. Pointa však skúsenejšieho scifistu na zadok neposadí.

kniha: Taltos - Brust, Steven Karl Zoltán
trudoš | **1/2 | před 57 dny

Je důležité upozornit, že Taltos se chronologicky odehrává ne po jedničce (Jhereg) ani po dvojce (Yendy), ale před nimi. Vlad si právě vydobyl vlastní území a hezky zčerstva se snaží zapadnout do záludných i výnosných vod zločinu, přičemž jeho dráha profesionálního zabijáka teprve začíná. Jenže jestli jste četli předešlé díly, přibližně od strany třicet vám bude naprosto jasné, o čemže to Steven Brust hodlá psát. Naneštěstí i to, jak příběh ukončí, takže co se zápletky týče, příliš překvapení fanouškům série neposkytne. Co autor v předchozím románu nastínil několika málo větami, zde roztáhl na dvě stě stran. Díky tomu má kniha paradoxně šanci zaujmout spíše nové čtenáře, než ty, co do vlaku naskočili už s prvním dílem, protože ohledně stylistiky je to pořád stejná písnička. Líbivá pro svou zábavnou jednoduchost, ale ničím výjimečná a tak velmi snadno zapomenutelná. Pozitivní ovšem je, že příběhu se tentokrát vyhnuly expresionistické větné kreace, nad kterými dříve zůstával rozum stát.

kniha: Pomníky zimy - Hlávka, Jan
Vybíralová, Jana
Svarec | **** | před 58 dny

Mírné zklamání. Čte se to stejně dobře jako Tenký led a rád jsem se zase vrátil ke svým oblíbeným postavám, ale po příběhové stránce je to trochu slabota. Všechny dějové linie se odvíjí až příliš předvídatelně a unyle. Nejsem člověk, který by vyžadoval šokující zvraty v každé kapitole, ale v Pomnících zimy to autoři hrají až příliš na jistotu. Navíc je celý příběh až příliš roztříštěný, hlavně na Menabaranu se všechno rozpadlo na zbytečně velký počet dějových linií. Nejvíce jsem si tak nakonec užil takřka horrorovou linii se sestrami Vanbergovými a Darrenem Iverssonem, naopak viridianští špióni mi byli úplně ukradení a měl jsem chuť jejich pasáže přeskakovat (a pokud mi něco neuniklo, tak byla jejich linie ke zbytku dění na Menabaranu úplně irelevantní). Konec opět trochu cliffhanger, snad se autoři nebudou s dalším dílem moc flákat :)

kniha: Pojď blíž - Gran, Sara
trudoš | ***1/2 | před 58 dny

Čtivá novela o démonickém posednutí, jejíž jedinou a nejvýraznější slabinou je neochota Sary Granové rozehrát zápletku. Přitom potenciál tu je a dokonce i pár atraktivních zvratů, jenže nakonec celá historka skončí u dramatu, naznačeného už v úvodu. Což mě mrzelo setsakra nejvíc, protože vše ostatní tu v rámci žánru funguje skutečně dobře. Děj se řítí vpřed rychlostí blesku a s neodvratností pandemie, postavy jsou přitom dostatečně lidské, aby jim člověk držel palce. Zároveň jde o jednu z mála knih, kde bych uvítal rozsáhlejší počet stran – strohost příběhu je sice plus, jenže výsledný produkt připomíná spíše delší povídku, které chybí nosná pointa, než regulérní román s plnohodnotným obsahem. A že možností by tu bylo nepočítaně, nicméně těch několik hororových etud autorka nijak dějově nerozvine a pouze je využívá k psychologickému formování hlavní hrdinky.
Jinak ale příjemné překvapení, už jen pro ten pocit mrazení v zádech, který mě po celou dobu vyprávění ani jednou neopustil.

kniha: Magie spojuje - Andrews, Ilona
Vlask | ***1/2 | před 59 dny

Jeden z nejslabších dílů. Nepřítel je předem znám a chybí pocit jakéhokoliv neznáma, či noví mýtičtí nepřátelé. Kniha je tak spíše o posilování vlastních schopností, hledání spojenců a okrajově o chystání svatby (nejzábavnější čás­t).

kniha: Zrození Adepta - Drescher, Alex
Vlask | ***1/2 | před 59 dny

První díl byl klasická urbanka. Druhý se nám proměnil v military žánr, protože je prakticky celý o jedné velké bitvě. Což je jeho hlavní problém. Jen co se vystřílí jedno nepřátelské vojsko, tak ihned kreativně nastupuje na jatka další strana konfliktu. Autor si jich po vzoru Warhammeru nachystal dost na celou knihu, ale chybí nějaký vývoj v ději a po nějaké době už je vám úplně jedno jestli po sobě střílí elfové a vlkodlaci, nebo někdo další.

kniha: Hlubina - Cutter, Nick
trudoš | ***1/2 | před 59 dny

Kanadský spisovatel Craig Davidson se u nás představil svérázným krvákem Oddíl, kterým dokázal, že moderní horor ještě stále dokáže přijít s novými nápady i novými hrůzami. Druhou knihou však má očekávání tak úplně nesplnil. Což o to, děsivý dokáže být stále dost, jenže s osnovou zápletky je to horší. Především mě namíchlo využití dvou žánrových motivů, přičemž jeden z nich skončí zcela bezdůvodně na střídačce a kromě úvodu si už ani neškrtne. Druhou slabinou příběhu je pak délka. Potenciál neúprosného tlaku mořských hlubin na lidskou psychiku se v mém případě vyčerpal v polovině a vše další už působilo dojmem plážového pinčesu pro pobavení znuděných turistů.
Co se ovšem Hlubině upřít nedá, je vynikající atmosféra, která pohltí od prvních stránek. V mnohém pak vyprávění připomene film Jamese Camerona Propast, nebo román Michaela Crichtona Koule, okořeněno o notnou dávku noční můr jak vystřižených z pera H. P. Lovecrafta. A tohle bylo skutečně fajn, přestože ústící krapet do ztracena.

Texty o nekromantoch ma veľmi nebavia. Táto poviedka je jednou z výnimiek. Jazyk, forma a celkové podanie príbehu stoja za prečítanie bez ohľadu na to, či si fanúšikom hororu a nekromancie alebo nie…

povídka: Keď spomienky mrú… - Švercel, Miro
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | **** | před 60 dny

Docela hustý text o telepatických schopnostiach jednotlivcov, ktorých využívajú niektoré orgány režimu, písaný netradične takpovediac až v metafyzickej rovine.

povídka: Sarah - Brišš, Filip
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | *** | před 60 dny

Vzťahovka človeka – mariňáka a robota v ženskom prevedení skoro ako podľa Asimova. Táto téma i keď je už pomerne vyčerpaná má stále svoje kúzlo. Poviedke sa síce dá vytknúť viac vecí, ale nič to nemení na fakte, že sa to čítalo dobre.

povídka: Ako bez duše - Tabačková, Jana
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | * | před 60 dny

Ťažko hodnotiť túto poviedku. Fantastický prvok v podobe vodníka zbierajúceho duše do svojho hrnčeka tam je, ale literárna forma, ktorú autorka zvolila má pravdepodobne iné ambície. Spája sa tu tradičný český námet s reáliami slovenskej dediny v duchu klasikov.

1345678910111213poslední (621)24803 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu