RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

14567891011121314poslední (599)23956 příspěvků celkem

Mimozemšťania ovládnu Zem, život ľudí sa zlepší a je relatívne kvalitnejší. Autor tu konfrontuje tradičné hodnoty na príklade írskeho vzdoru voči nanútenej autorite a národnej hrdosti s modernými materálne orientovanými hodnotami, keď človek zažíva vykorenenie a osamelosť. Hlavný aktér do čohosi spadne vďaka prenikavým zeleným očiam jednej ľudovej írskej speváčky, bude musieť vyriešiť vnútornú dilemu…

Poviedke nemožno uprieť presah mimo žáner, napriek kvalitnému textu však neprináša nič nové, čo by tu už nebolo…

kniha: Hry Nemesis - Corey, James S. A.
Vlask | **** | před 66 dny

Poměrně málo akční díl, kde se minimálně střílí, ale i přesto si drží vysokou úroveň napětí. Dost podstatně mění rovnováhu sil a ukazuje, jak vypadá opravdu nepovedená dovolená (i když minimálně jeden účastník by možná nesouhlasil). Bohužel je to díl neuzavřený, vrací do hry několik starých postav a rozvíjí příběh pro následující knihy.

kniha: Newyorské blues - Brown, Eric
Madam Brbla | **1/2 | před 66 dny

Návrat do New Yorku nedaleké budoucnosti byl přesně tak plný klišé a zoufale neoriginální, jak jsem se po prvním dílu série „Virex“ obávala. Noir detektivka sice má mít určité klasické ingredience, ale pokud autor nedokáže vytvořit zajímavé postavy a příběhem nudí, pak je to pro čtenáře ztráta času. Hal Halliday má nový případ: najme si jej slavná herečka, aby vypátral její pubertální sestru. Detektivní linie je poměrně slabá, náznaky akce ničím nestrhnou, postavy se občas chovají nelogicky a co je nejhorší, všechny mi byly naprosto ukradené. Charaktery bych rozdělila do tří kategorií: zbytečné (policisté + padouchovi poddaní), otravné (všechny vystupující osoby ženského pohlaví), lhostejné (hlavní hrdina + všichni ostatní). Co dodat? Nezáživné až toporné dialogy, citové problémy Hallidaye a jeho mladistvé schovanky na přesdržku, nápady v souvislosti s budoucími technologiemi nulové, nebo přímo působící jako ze zlatých sedmdesátých (neomluvitelné pro SF knihy vzniklé ve 21. století). I kdyby byl překlad (včetně redakční práce) bezchybný, což není, dojem z „Newyorského blues“ by se tím nevylepšil. Velmi vlažný zážitek, ani solidní Doležálkova obálka tentokrát nezvedne hodnocení nad šedivý průměr. 50%

Opäť jedna obsahovo trochu nevyvážená poviedka. Autorka nakúsla príliš veľa tém, všetky ich však nechala vyznieť akosi do prázdna. Tak máme tu znečistené Francúzsko smerujúce k ekologickej katastrofe, kuchára, ktorý sa v svojom remesle vyzná, nedoriešené vzťahy, človeka prebudiaceho sa zo syndrómu SOS, aj cestu na Pluto za obsolvovania kryogenického spánku, v priebehu ktorého došlo k akejsi kontaminácii…

Autorkin štýl pritom vôbec nie je zlý. To, čo píše, podáva zaujímavým spôsobom. V konečnom dôsledku na mňa poviedka pôsobila dobrým dojmom.

povídka: Vzpoura ve věku hojnosti - Seiner, Hanuš
vyšla v: XB-1 2014/10
yerry | ***** | před 67 dny

Ak sa citiš niekedy akýsi zoslabnutý po tom, čo si ľahneš do postele pootvor oči a v samotnom kútiku svojho periférneho videnia možno zbadáš tieň. Nemusí to byť vôbec prelud. Možno práve na tebe parazitoval človek z veľmi vzdialenej budúcnosti, resp. to v čo sa človek pretvoril. Máš len chabú nádej, že na tebe bude parazitovať zástanca symbiontizmu, v prípade že na tebe parazituje zástanca parazitzmu, máš smolu.

Teda poviedka je o nie príliš optimistickej budúcnosti ľudstva, kedy je už človek nútený priživovať sa na sebe samom v rôznych časoch a storočiach, to naše nevynímajúc.

Autor očividne píše stále lepšie a lepšie a myslím, že tento text bol klenot najvyšší, ktorý ozdobil toto číslo XB-jednotky. Výborné, doslova dych berúce ;)

povídka: Nekonečně křehká, neskutečně cenná - Žlebek, Jan
vyšla v: XB-1 2014/10
yerry | **** | před 67 dny

Docela zaujímavo podaný boj s alzheimerom pomocou stimulácie mozgových buniek a fantastických predstáv. Takto som to aspoň pochopil. Spočiatku sa to tvárilo ako riadna akcia s kvalitným a farbistým opisom. Zaujímavé je to skĺbenie tej akčnej fikcie a reálneho chorobného stavu. Boj zostáva hrdinským bez ohľadu, aký typ nepriateľa máš pred sebou, dôležité je postaviť sa tomu… U mňa veľmi dobré…

kniha: Koruna v ohrožení - Feist, Raymond E.
Speedemon | *1/2 | před 67 dny

Moje trpělivost s autorem je už opět u konce. Začátek byl ještě fajn, ale děj se dal napsat do jedné kapitoly a ne to roztáhnout do celé knihy. A když už autor rozjede apokalyptickou blížící se válku tak ať proboha neřeší, kdo se do koho zamiloval a kdo má větší nárok na trůn. Tady se blíží zánik celého vesmíru a my většinu knihy sledujeme venkovana, který se zamiloval do princezny. To by se jeden zbláznil! Chtělo by si to vybrat čemu se teda věnovat, protože oboje za mě utáhnout nejde. Doufám, že v dalším díle všichni natáhnou brka a bude pokoj :)

kniha: Pomníky zimy - Hlávka, Jan
Vybíralová, Jana
knedle | **** | před 67 dny

Kvalita shodná s druhým dílem – na první díl to nemá. Ale přečteno za 3 dny, což je v rámci mých možností (a výběru knih) něco, co se pár let nestalo.

Ve zkratce:
Algor – vlastně nuda, příprava na finální (od druhého dílu očekávanou) akci není ničím vyjimečná
Menabaran – špiónská část byla jediná, kde jsem při čtení přeskakoval slova či části vět
Viridian – jen pro doplnění skládačky
Newell/spacetrip – nejlepší, jo – pár jiných děl se vám při čtení vybaví, ale i tak – nejzábavnější, nejnapínavější, občas i překvapivé

navzdory všemu negativnímu se to čte výborně a už se těším na čtvrtý díl, který má lehce narýsované obrysy, jež nebyly ve dvojce zcela vůbec vidět…

kniha: Kniha posledního soudu - Willis, Connie
trudoš | ***** | před 67 dny

Je těžké nezaujatě mluvit o knize, která získala tolik cena jako tato. Člověk má až strach, aby nebyl buď za blbce nebo za inťoše. Ale když vás příběh strhne natolik, že nepřestáváte s četbou ani ve tři ráno, kašlete na nějaké literární předsudky. Protože Kniha posledního soudu je kromě všeho především neskutečně napínavou záležitostí. Přitom zápletka neoplývá převratným nápadem či zádumčivou myšlenkou. Je prostě jen dobrá. A to bohatě stačí.
Connie Willisová v sobě nezapře skvělou vypravěčku, díky čemuž má šanci zaujmout jak skalní fanoušky sci-fi, tak klasický mainstream. Nezabývá se sáhodlouhými úvody, stejně jako funkčností kdejakých vynálezů. Pouze s přesností metronomu graduje dvě dějové linie, v nichž nejde ani tak o záchranu světa, jako spíš o život jedné ztracené cestovatelky časem. Do toho autorka občas přijde s vtípky na pokračování, které jsou tak nečekané, že vás často nachytají nepřipraveného. A to, že má román na krku už dvacet let, si při všem tom shonu ani neuvědomíte.

kniha: Příslib krve - McClellan, Brian
ladynka | *** | před 68 dny

Vícero dějových linií u různých postav zajišťuje celkem bohatý děj, napínavé situace a přináší také několik zvratů. Nejzajímavější je zde původní prvek magie – střelný prach a jeho možnosti a schopnosti lidí, kteří jej mohou ovládat. Zbylé magií nadané postavy mi tak nějak přijdou jako dané dohromady z jiných fantasy (pro srovnání – z poslední doby nejoriginálnější magii měl Světlonoš a Kronika Královraha). Poměrně zajímavá se jeví také výchozí situace (převrat), byť mi až tak moc nesedly postavy. Hlavní hrdina střídá polohy idealisty a pragmatika a bohužel naivni idealismus převažuje. Taniel má komplex méněcennosti, je to feťák a slaboch a jeho postava se nikam nevyvíjí. Adamat jednáním zklamal. Postavy mají nějakou minulost, ale vynoří se zde již hotové a nijak se nevyvíjí (kromě jedné dívky, která si rozmyslí svůj naplánovaný čin). Podstatnou část knihy tvoří obstojné ale nikoli ohromující pátrání, intriky, zrady a překvapivá odhalování. Bohužel tohle všechno mi připomíná spíš nesmělé hrátky. Oproti Weeksovu Světlonoši je to jako rozdíl mezi dámou a šachami.

kniha: Královna ohně - Ryan, Anthony
ladynka | *** | před 68 dny

Zklámání. Veškerý děj je hrozně roztahaný. Postavy si projdou nějakými útrapami, aby se ty nejdůležitější sešly na konci, ale vesměs ve stejném stavu, žádné změny, žádný vývoj. Změna je v postavách mezi druhým a třetím dílem – respektovaný velitel Vélin je hrozně nevýrazný, Réva je svým dogmatismem stejně otravná, jen u Lyrny se objevují jakési náznaky budoucího kvalitního psychopata, ale nikam to nedospěje. Polovina postav by mi ani nechyběla. Největší slabina je v připomenutí několika věcí, které se ovšem nijak nevysvětlí nebo nějak nevyústí (Píseň krve, Šerin). Závěr podivný a nepochopitelný – jak to bylo mezi Spojencem, Erlinem a jak nakonec skončil jejich příběh.

povídka: Jube : část pátá - Martin, George R. R.
vyšla v: Trumfová esa
louza | **** | před 68 dny

Propletenec povídek Jube, Do dalšího pokolení a Ďábelské mince. Hrdina upadá do osidel tajemné sekty.

povídka: Zimní chlad - Martin, George R. R.
vyšla v: Trumfová esa
louza | ***** | před 68 dny

Výtečná povídka z pera mistra Martina, který poskytuje čtenáři reálný pohled na jednoho z hlavních es – želváka. Tklivý příběh s nahořklým koncem je tím pravým pro super hrdinu bez bázně a hany. Skvělý text.

povídka: Do šestého pokolení - Epilog - Williams, Walter Jon
vyšla v: Trumfová esa
louza | ***1/2 | před 68 dny

A tajemný mimozemský artefakt znovu mizí…

povídka: Jube : část čvrtá - Martin, George R. R.
vyšla v: Trumfová esa
louza | **** | před 68 dny

Jube je skrze svůj boj za záchranu světa nucen dát všanc svoji identitu.

povídka: Kdyby pohled zabíjel - Simons , Walton
vyšla v: Trumfová esa
louza | ***1/2 | před 68 dny

Povídka navazující na střípek z předchozí sbírky, jejímž hrdinou je eso roznášející smrt. Text se odehrává na pozadí povídek Jube, Do dalšího pokolení a Ďábelské mince. Figuruje v ní tajemná sekta pasoucí po mimozemském artefaktu.

povídka: Jube : část třetí - Martin, George R. R.
vyšla v: Trumfová esa
louza | **** | před 68 dny

Mimozemské invaze je konec. Ale jen dočasně. Což si ovšem uvědomuje jen Jube…

A situace se dál zamotává, v bitevní vřavě se ztrácí důležitá součástka z Jubeho lodi. Najde někdo tajemnou bezdomovkyni s klíčovým předmětem v tašce?

Autor přivádí mezi žolíky a esa zbrusu nového hrdinu – androida z pera českého vynálezce Trávníčka, pomáhajícího čelit invazi z vesmíru.

povídka: Kdybychom je neměli - Pacas, Jan
vyšla v: XB-1 2014/10
yerry | brak | před 68 dny

Neskutočne dlhá a neskutočne nudná poviedka o dvoch chlapcoch, premenovanej ulici a nacistoch. Hodiaca sa skôr do mládežníckeho časopisu zo 70. rokov minulého storočia. Politická servilnosť a spústa siahodlhých dialógov doslova o ničom. Jednoducho tapeta ako hrom. Za čítanie takýchto vecí by mali normálne platiť ;)

P.S. Sakra, dodatočne si uvedomujem, že poviedka sa nachádza v hororovo ladenom čísle XB-éčka. Teda, bol to fakt „horor“ ;)

kniha: Písně temných věků - Jireš, Ondřej
trudoš | ***1/2 | před 69 dny

Ondřej Jireš tentokrát představuje antologii povídek historické fantasy. Naneštěstí se zdá, že subžánrové mantinely překvapivě sebraly mnohým autorům vítr z plachet. Místo gejzíru imaginace dojde na pár fantaskních motivů a vypointované závěry ustupují řemeslným koncům. Ovšem literární stránka, to je jiná věc. Díky výběru ze spisovatelské elity se prakticky nedočkáte jediného případu, kdy by vás čtení nebavilo pro samotnou stylistiku. Jaroslav Mostecký, Leonard Medek, Františka Vrbenská i všichni další směle dokazují, že oblibu si nezískali náhodou. Osobně mě pak zaujaly především tři texty – kouzelná Řeka Alexandry Pavelkové, zábavní Přátelé se neopouštějí Jany Šouflové a do třetice akční Strážce hvozdu Juraje Červenáka.
Na závěr musím ocenit ještě dvě třešničky. Vsuvky od Veroniky Válkové jsou takovým historickým souhrnem skutečných událostí, jež netradičním způsobem doplňují samotné povídky. A pak samozřejmě výtvarné zpracování Jany Šouflové, která zase jednou odvedla precizní práci.

kniha: Simulakra - Dick, Philip K.
Polinius | *** | před 69 dny

Bohužel anotace na zadní straně obálky prozrazuje úplně všechno a nic více se v celé knize nestane. PKD je stále geniální, ale přesto se nejde ubránit dojmu, že jde jen o další příběh ze světa, který používá všechny prvky které už od PKD známe.

Povídka má potenciál, ale není plně využit. Četl jsem ji ve sbírce Rigor mortis v jiné sbírce nemusí tak čnět a proto má průměrné hodnocení.

V oblasti matematiky je průměr 50% v oblasti hodnocení a recenzí je bohužel průměr u 70 – 50% :-) > :/

povídka: Stránky z deníku mladé dámy - Aickman, Robert
vyšla v: XB-1 2014/10
yerry | *** | před 69 dny

Klasický „horor“ (tie úvodzovky dávam zámerne) písaný klasickou formou denníkových zápiskov. Textu nemožno formálne nič vytknúť. Až na to, že dnes už nespĺňa svoj účel, teda nemrazí. Tá postupná premena mladej dámy mohla šokovať tak v prvej polovici 19. storočia, dnes by som túto poviedku radil skôr niekam medzi fantasy o upíroch a paranormal romance s tým, že dnes už svojou formou nechytí ani priaznivcov týchto žánrov. Teda text je určený hlavne pre znalcov tohoto autora a skutočnej klasiky.

Text bol na môj vkus trochu zdĺhavý a nudný. Napriek môjmu priemernému hodnoteniu, zaujala ma v poviedke jedna veta v závere…

povídka: Podpostelí - Masterton, Graham
vyšla v: XB-1 2014/10
yerry | *** | před 69 dny

Asimetricky nadávkovaný mix fantasy a hororu. Väčšina poviedky sa nesie v duchu temnejšie ladenej fantasy pre mládež. Chlapec majúci bujnú fantáziu, privádza svoje predstavy pod pokrývkami svojej postele na svet resp. prekrýva sa tu jeho fiktívny svet s tým reálnym až tak, že najskôr sa so svojou fikciou stotožní, aby sa následne stala realitou. Väčšina textu sa nesie v tradičnom duchu klasickej fantasy. Máme tu chlapca, dievča, hrozného tvora, ktorý tu je až moc viditeľný, takže o hrôze z neznáma nemôže byť ani reči. Zostáva už len zavesiť zvonec, keď hrdina zachráni svoju milovanú a rozprávky by mohol byť koniec…

Nie! A tu nastupuje ten skutočný horor a všetko je zle…

Ten záverečný obrat bol docela efektný, bohužiaľ nezachránil už to, čo mu predchádzalo a preto vyčpel trochu do prázdna. Preto poviedka u mňa vyššie ako na dobré hodnoty nedosiahla…

povídka: Willy Anorak - Campbell, Ramsey
vyšla v: XB-1 2014/10
yerry | **** | před 69 dny

Klasický horor bez potokov krvi a kopy na efekt vytvorených kreatúr. Len partička mladíkov, starý dobrý Liverpool, žobrák Willy a atmosféra. Tá atmosféra je tu hlavným hýbateľom deja, keď hrôza a des nie sú viditeľné, len akosi mimovolne tušené, prichádzajúce pomaly a neodvratne. Viac tušíš ako vidíš tú temnotu, a nechutnú mazľavosť z nej vystupujúcu.

Žiadny slasher to síce nieje, skôr jeho archetypálny predchodca, ale mne sa to páčilo. K plnému počtu hviezd čosi chýba, ale to čosi je naozaj veľmi malé, temné a nedefinovateľné ;)

kniha: Skandál v Divadle snů - Kantor, Vojtěch
Gaarq | **** | před 69 dny

spolu s lovci zlatých mloků tohle byl další stupeň, který mě, člověka tehdy stejně jako dnes mimo fandom (popravdě v té době jsem znal jen tři lidi, co četli fantastiku), přivedl k hlubšímu zájmu o fantastickou literaturu. česká SF v podání kmínka, hauseorvé, pecinovského či novotného pro mě byla měrným kamenem a dodnes se můj vkus mnoho nezměnil. objevili se sice nové podžánry a nové námětové linie, ale česká fantastická povídka osmdesátých let je můj zlatý standard.

povídka: Krátké štěstí F. W. - Veis, Jaroslav
vyšla v: Skandál v Divadle snů
Gaarq | *** | před 69 dny

tohle ani není žádná fantastika, je to docela příjemný, ale ničím zvlášť výjimečný lidský příběh.

povídka: Profesor Pronson se vrací - Kosatík, Pavel
vyšla v: Skandál v Divadle snů
Gaarq | ** | před 69 dny

slabá povídka. zajímavý námět, ale zpracování a pointa se moc nepovedli.

tohle byla extra divná povídka. žel ne zajímavě divná, ale divně divná. trochu jako sled volných asociací postavených na jednoduchém a ujetém námětu. autor se moc neobtěžuje vnitřní logikou, hlavním tahem je komičnost, ale ani ta není nějak zajímavě pojatá.

kniha: Pomníky zimy - Hlávka, Jan
Vybíralová, Jana
toms | **** | před 70 dny

Autorské duo Hlávka – Vybíralová mě kdysi zaujalo svou knihou Dračice, na české poměry plné ironického nadhledu a laskavého humoru. V sérii Algor nasadili autoři laťku ještě výše již svou první knihou, která byla určitým zjevením. Ve druhé knize se podařilo laťku udržet, ale ty prostřední knihy v sériích bývají prubířským kamenem i pro velmistry žánru s desítkami let zkušeností.

Již v předchozí knize se nám hlavní dějové linie Algor-Menabaran-Viridian slévají v jeden silný motiv okolo únosu císařovny. Třetí díl zde navazuje a celá kniha je tak probírána z hledisek: ukradli nám císařovnu, co s tím? (Algor), Ukradli jsme císařovnu, co z toho vytlučeme? (Menabaran), Co s námi bude? (Viridian) – ačkoliv tuto linii autoři sepsali se zručností sobě vlastní, nemohu se zbavit dojmu, že nevymysleli snad jedinou překvapivou zápletku. Naopak hned několikrát zažívá jen trochu sečtělejší čtenář pocit dežaví, nebo se cítí poněkud podveden vytažením králíků z klobouku.

Samostatnou linií je stále putování sester N+N. Pokud jsem měl v předchozích dílech při čtení jejich patálií pouze určitou nepříjemnou pachuť v ústech, musím přiznat, že zde jde již o zklamání: děj připomíná bláznivá dobrodružství Perryho Rhodana či Marka Stona a při eskapádě odletu lodě v závěru si nemohu nevzpomenout na téměř totožnou scénu z Marťana.

Nicméně nechci jen lkát. Kniha se přes všechny mé výhrady čte stále velmi dobře. Potěšila mě zápletka s novými postavami Martinem Beckem (ano, jako ten švédský detektiv) a sestrou Michaila Petrova, které byly výrazným oživením jinak spíš trudomyslného děje na Menabaranu.

Do dalších dílů by nebylo od věci hrát otevřenější partii se všemi figurami, které byly představeny a více prokreslit jejich charaktery. Stále mám pocit, že některé zajímavé postavy nedostávají tolik prostoru, kolik by jim slušelo při jejich potenciálu. V opačném případě zde bude „nabušený“ závěr, ale mezi tím vatová výplň.

Tentokrát u mě 75%.

kniha: Pomníky zimy - Hlávka, Jan
Vybíralová, Jana
KeB | nehodnoceno | před 70 dny

Tak a já budu první!!!

Takže, za sebe můžu říct, že algorská větev neměla moc čím překvapit a tudíž ani nepřekvapila. Bylo celkem jasné, že Dann nasral špatného Mexikánce eh císaře a že Korwarian se sebou, narozdíl od Talminise, vyjebávat nenechá. Jak to dopadne si přečtěte sami :)

Petrovova anabáze na planetě klaunů, Menabaranu, je výrazně zajímavější, ale ve finále na mě fungovala nejmíň (to neznamená, že není dobrá).

A vítězem se stává… Iverson! Podle mne si tenhle díl po právu ukradl pro sebe. Jeho Indiana Jonesovské hledání pokladu starých a vyhynulých civilizací mě bavilo ze všeho nejvíc. Skvěle napsané, skvěle vymyšlené, těžko předvídatelné, prostě bomba. Jako přidaná hodnota je to konečně space operové :) A konečně jsem se dozvěděl, proč nemá Iverson rád mluvící věci. Já se setkávat denodenně se zasrabem, tak ho začnu nenávidět taky.

Za sebe můžu doporučit stejně jako díly předešlé a čekání se imho vyplatilo :)

kniha: Tyranův stín - Cook, Glen
MartinJ | **** | před 70 dny

Jasné zlepšení oproti prvnímu dílu, příběh je sevřenější, motivace postav jsou jasnější. Krutimír Bouda je jednou z nejzajímavějších postav celého příběhu, zejména vývoj jeho postavy v druhé polovině příběhu. Celkem zajímavý je také popis poměrů v Jalovci a zejména v nejchudší čtvrti Holínce. Chvílemi to bylo jak z Macchiavelliho.

„Malí lidé musí nenávidět, potřebují mít někoho, koho mohou obvinit z vlastní neschopnosti.“

kniha: Černá legie - Cook, Glen
MartinJ | **** | před 70 dny

Souhlas s ostatními. Začátek trochu zmatený, podávaný útržkovitě, ale pak se to zlepší. Celkově hodně dobrý dojem. Vypravěč příběhu Felčar je opravdu sympatická postava, s kterou se čtenář snadno sžije. Je taky jedou z mála opravdu kladných postav v celém příběhu. Ostatní postavy dělají čest žánru dark fantasy.

Opäť Sanford a opäť nanotechnológie. A chvalabohu opäť na iný spôsob. Celý príbeh vyznieva trochu ako science fantasy, i keď sa jedná o čisté SF s trochou prímesi postapo. Máme tu dokonale naprogramované inteligentné častice, ktoré aj za pomoci strážcov chránia ekológiu daného územia. Že väčšina ľudí sa nesmie nikde usadiť, je druhou stranou mince. Hlavná hrdinka je ako strážkyňa výnimkou a navyše z osobných dôvodov nenávidí celú eko-nanotechnológiu. Námet je naozaj zaujímavý a originálny, len mi to celé pripadalo ťažkopádne a nevedel som sa dosť vcítiť do hlavnej postavy.

kniha: Bílá věž - Rohlík, Jindřich
snop | *** | před 70 dny

Mnohem vyrovnanejsi dil, vypraveny v podstate cely z hlavy divadelnika Filipa. Je to vtipné a odsýpá to. Proč tedy nižší hodnocení než prvnímu dílu? Protože to trochu sklouzlo do RPG. Úplně vidím ty scény, úplně slyším zvuk kostek (nebo tu scénu na obrazovce? to už je jedno).

Akce je víceméně kolová, navíc nám ubývá mana a vypotřebovávají se artefakty. A co se týče příběhu, začínáme se táhnout všemi těmi strašlivými místy se strašlivými názvy (oceňuji, že si to kniha uvědomuje a vtipně glosuje), abychom našli všech X relikvií smrti, nebo jak se to, a pak nejspíš na konci zjistili, že v Šedých horách zlato není.

Celkově je to zábavná jednohubka a těším se na další díl, ale vlastně oproti prvnímu dílu zklamání.

povídka: Zítřek v Agónii - Hauserová, Eva
vyšla v: Skandál v Divadle snů
Gaarq | ***** | před 70 dny

vítejte u českém biopanku! touhle povídkou si eva hauserová získala už tehdy před věky mou neutuchající pozornost. je to syrové, nápadité, apokalypticky neurotické ;) a hlavně to má přesah do aktuální doby. oceňuju také, že jako zaujatá feministka rýpe do vlastních řad.

povídka: Geoid - Chaloupka, Otakar
vyšla v: Skandál v Divadle snů
Gaarq | ***** | před 70 dny

úžasná povídka, takovou bych chtěl taky někdy napsat. slušná práce s tajemnem a atmosférou, docela originální využití mysteriózna, dobré zakomponování do osobní roviny vypravěče a skvělý závěr, kterým dokázal autor udržet lajnu až do konce.

povídka: Jak se vstupuje do dějin - Moravcová, Jana
vyšla v: Skandál v Divadle snů
Gaarq | *** | před 71 dny

vynikající nápad, který měl potenciál na bomba povídku, nicméně byl autorkou úspěšně utopen v překombajnované tajemné atmosféře. tajemno se ale rozplynulo jako k poledni mlha nad blaty a zůstavilo takový nijaký, tuctový pohled.

dobrý, nápaditý kousek s trochou překvapení, i když ho autor pokazil bohem ze stroje, aby nám vyčaroval přiromantičtělý závěr (který mi trošku hnul žlučníkem). nicméně v něm dokázal vyčarovat i temné tóny a budiž mu to odpuštěno.

14567891011121314poslední (599)23956 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu