RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

14567891011121314poslední (605)24197 příspěvků celkem
kniha: Tajemství Temného dvorce - Horowitz, Anthony
trudoš | ***1/2 | před 70 dny

Jméno britského spisovatele Anthonyho Horowitze není ve světě literatury pro mládež neznámé. V podstatě není žánru, do kterého by nezasáhl a úspěšně přitom navázal i na klasický kánon Sherlocka Holmese. Tajemství Temného dvorce publikoval poprvé v roce 1988 (jakákoliv podobnost s Harrym Pottrem tedy není vinou autora) a vystavěl je na dvou pro něj příznačných prvcích – výtečné čtivosti a svérázném humoru. Právě ta komika může zaskočit, protože se sarkastickým cynismem se u podobného druhu knih nestřetnete zrovna často.
Naneštěstí jak se zápletka pěkně rozehraje, uprostřed nepříjemně stagnuje, až je znát, že jde o pouhou (a zbytečnou) výplň mezi začátkem a koncem. Hrdina nastupuje na školu černé magie a seznamuje se tam se vším špatným, co jen podobná výuka může nabídnout. Příliš překvapení to však nenabídne, což u sto padesáti stránkového příběhu zamrzí. Na druhou stranu, román je přeci jen určen čtenářům od devíti let, takže čekat od něj zázraky by bylo chybou. Pobaví ovšem zaručeně.

kniha: XB-1 2015/05 - kolektiv autorů
yerry | **** | před 71 dny

Napriek pomerne nevýraznej obálke, jedno z tých lepších čísiel. Dominujúce poviedky, ktoré naozaj stoja za to:

Na sovietske pomery táto poviedka nehýri prílišným optimizmom, preto jej reálie boli asi vsadené do USA. Takže máme tu emzákov, pardon vedátorov z vesmíru, ktorí sa podujmú skúmať našu planétu bez ohľadu na to, čo si o tom ľudia myslia. Jednoducho priletia, vytvoria okolo seba akýsi typ silového poľa a poď ho na to. Majú však smolu. Súčasťou plochy, ktorú zaberú svojim silovým poľom je aj miestny alkoholik :) Ten im ukáže, ako sa taká whisky používa … a odvtedy to s našimi prišelcami ide z kopca…

Poviedka určitý drajv síce mala a možno bola aj nejakou veľmi vzdialenou predzvesťou perestrojky, ale jej formát bol vhodný viac ako stĺpček do nejakého pionierskeho časopisu ako do výberovej antológie…

povídka: Návrat - Gasparini, Gustavo
vyšla v: Hledání budoucího času
yerry | brak | před 71 dny

Poviedka hodná toho najhoršieho škváru z čias pulpu. Už v dobe publikovania originálu to bolo neoriginálne, nelogické a doslova blbé… Je tu Terra v eóny a eóny vekov vzdialenej budúcnosti, silové pole so záhadnou škárou :) zlí emzáci, ktorí sa tu ani k slovu nedostanú, lebo hlavný borec zakopne a padne na hubu na navrátivšej sa vesmírnej lodi, vyslanej do vermíru pred eónmi vekov, ktorej obyvatelia aj napriek vyspelej technike už nevedia, že žijú na vesmírnej lodi :)))

Autor tu očividne pozliepal viac motívov, aby z nich spravil napokon Veľký tresk…

kniha: 220 dní vo hviezdnom oceáne - Martynov, Georgij
ippokorny | nehodnoceno | před 71 dny

Anotace u knihy není úplně správná, jde o soutěž 1 amerického konstruktéra, vědce a letce s celým Sovětským svazem. Osádka sovětské lodi byla pouze osádka, loď a vybavení jim vytvořili „sovětští“ dělníci (třeba z Uralu, posádka jim v knize děkuje za spolehlivý motor). Autor knihy tak nepřímo sděluje, že 1 americký konstruktér dokáže konkurovat vědcům a konstruktérům celého Sovětského svazu.

Američan Charles Hebgood v knize přeletěl Atlantik za 1 hodinu 15 minut, francouzsko-anglické letadlo Concorde přeletělo Atlantik za 3,5 hodiny. Křestní jméno Američana patrně nepřímo ukazuje na amerického letce Charlese Lindbergha, který první přeletěl Atlantik za 33,5 hodiny.

V současné době je obdobná „soutěž“, Rusové nabízejí odvoz materiálu na orbitální stanici ISS a konkuruje jim opět jeden Američan, Elon Musk, majitel společnosti Space X.

Autor uvádí i obvyklé tendenční lži, např. věty:

  • Amerikou, která, pokud šlo o atomovou techniku, dělala vše, aby nezůstávala v ničem pozadu.
  • Typický mladý Američan ze středních vrstev, který se zajímá o sport a nemá žádné zvláštní rozumové schopnosti.

Kosmonauté si vykají a oslovují se jménem a „otčestvem“.

Hlavní hrdina Kamov má mít diplom z lékařské fakulty, ale podle současného práva musí do atestace pracovat pod dozorem, což by na Marsu nešlo. (:-)

Autor doplňuje hovor kosmonautů výpočty různých rychlostí a dalších poznatků, jde o obvyklé „poučování“ čtenářů.

povídka: Langrangeův bod - Dilov, Ljuben
vyšla v: Hledání budoucího času
yerry | * | před 71 dny

Poviedka presne v duchu sovietskej literárnej školy o tom, prečo systém priamej demokracie nemôže fungovať. V texte zaodenom do „vedeckej fantastiky“ je viditeľná autorova nadsádzka, ale napriek tomu musím konštatovať, že obsahuje podpovrchový ideologický výplach, ktorý mi nesedel v minulosti a nesedí mi ani dnes…

povídka: Xueshan - Obrdlíková, Kristýna
vyšla v: XB-1 2015/05
yerry | ***** | před 71 dny

Nechápem pomerne nízke hodnotenie tejto novelety legionármi. Toto nebola nejaká literárna smršť ale doslova eyewall – stena oka hurikánu, kde je to prúdenie vzduchu najrýchlejšie, v tomto prípade prúdenie myšlienok v hurikáne kyberpunkovom.

Autorkina poviedka Ocharivo sa hodnotovo niesla v priemerných hodnotách, niečo podobné som čakal aj od tejto poviedky. Chyba lávky… Čistokrvný kyberpunk, obohatený o démonov, ktorí nevedno, či sú skutoční, alebo len haluzou na drogách idúcej dievčiny, s rozstrieľanými zahnívajúcimi končatinami, ktorá predstavuje Smrť. Smrť fyzickú a veľmi skutočnú, ktorá si vyberá svoje dane priamočiaro a dalo by sa povedať demokraticky. Klasické atribúty ako drôty v hlave a v zápästiach hlavného hrdinu, IT, siete, kvalitný borec naporúdzi a 300 rokov vzdialená distopická budúcnosť, to sú korenia, ktoré robia z tohoto podžánru tým, čím je. V tomto prípade je to kyberpunk mierne líznutý fantasy a alternatívnou realitou. Ten koniec má silu ako dopad meteoritu na Strednú Európu…

Jedna z najlepších českých poviedok vôbec, ktoré boli kedy vydané v XB-1…

povídka: Stíny nad Prahou - Šenk, David
Novák, Josef
vyšla v: XB-1 2015/05
yerry | ** | před 71 dny

České reálie, šialený holič a tušenie súvislostí s náznakmi psychedelickosti. Forma aj obsah dobrý, ale veľmi ma to nechytilo.

kniha: Pampeliškové víno - Bradbury, Ray
Phoenix | ***** | před 71 dny

Kdo někdy jako dítě zažil prázdniny u babičky na venkově, bude vědět o čem je v knize řeč. Pokud je Bradbury váš oblíbený spisovatel, není co řešit a knihu si musíte přečíst. Takto krásné snové zavzpomínání na léta dávno minulá jsem dlouho nezažila.

Na výběru povídek mě asi nejvíce překvapilo, jak byly kvalitativně vyrovnané. Nebyla tu žádná citelně slabší a naopak žádná mimořádně nevyčnívala. A všechny byly minimálně nadprůměrné. Stylem psaní mi tak trochu připomínaly povídky od Bradburyho, který má také ve zvyku příběh ukončit tak, že přímo neřekne, jak to dopadlo, ale čtenáři je to přesto naprosto jasné. Rozhodně nikde není potřeba dlouze přemýšlet, co tím autor vlastně myslel.

kniha: Star Trek Kusy - Balatka, Albert
Phoenix | **** | před 71 dny

Na to, čím kniha prošla, než se konečně dostala do knihkupectví, je výsledek celkem solidní. Povídky jsou nejen z různého prostředí ST, ale také velmi rozdílné kvality. Moje hodnocení se pohybovalo mezi dvěma a pěti hvězdičkami. Za povšimnutí rozhodně stojí dvě slovenské povídky Moje oči vám osvietia cestu a Posledný modrý hrdina, z českých Odkud není návratu. Tyto tři mě nevíce oslovily stylem psaní, kdy autoři dokázali na omezeném prostoru najít kompromis mezi spádem děje, popisem postav a událostí a celkovým vyjádřením myšlenky.

kniha: Konflikt - Zenkl, Jan
trudoš | **1/2 | před 72 dny

Román s potenciálem, ale nezvládnutým zpracováním. Atmosféra hrozby 3. světové války se povedla zachytit věrně, jen brzy začne sklouzávat k učitelské didaxi o politické nepoučitelnosti. Jan Zenkl ovšem paradoxně všechno pokazí fantaskním prvkem, kdy je po tunguzské katastrofě (havárii mimozemského plavidla) objeven vzorec pro obnovitelnou energii. Zápletka se tak najednou začne točit kolem jeho dobrodružného hledání, nesoucího se v duchu Brownova Da Vinciho kódu. Do toho je zcela nevyužit motiv železniční mašinérie, která prochází celosvětovou renesancí. Prostředí je to vymyšlené krásně, ale nějak postrádá v příběhu smysl. Potom je tu těžko uvěřitelné akční drama v Damašku, kdy hrdinové v rychlosti pátrají po něčem, co za desítky let míru nemohli najít. A za finální neřest považuji autorovu tendenci za významné okamžiky dějin cpát Čechy, což je zpočátku okouzlující, ale s přibývajícími „odhaleními“ se to nechtěně mění v grotesku. Celkově škoda, protože napsaný špatně Konflikt není.

kniha: Problém tří těles - Cch‘-Sin, Liou
Gaarq | ** | před 72 dny

exotická SF se silným humanistickým podtextem, obdržela mnoho cen a má vysoká čtenářská hodnocení (4.1 na amazonu, 4 na goodreads a 80 % v databázi knih). a tak to vypadá, že poplavu proti proudu.

první část, cca polovina románu (který je mmch součástí trilogie) je skvělá. historická exkurze do doby kulturní revoluce je zajímavá a docela věrně vykresluje situaci. autor je autorem oficiálním, takže kritika tehdejších poměrů je sice dostatečně silná, ale textem také vane i jistá rezignace na vyrovnání se onou dobou – prostě co bylo, bylo, je to za námi, soudruh mao udělal 33.57 % chybných rozhodnutí (vážně jsem podobnou pitomost někde v historiografické oficiální čínské literatuře četl), zbytek dovedl zemi k jasným zítřkům dneška. je to velmi cenná zkušenost a autentická reflexe doby. jako východisko k SF velmi zajímavé.

jenže, tak jako u mnoha SF seriálů, po vnadném začátku se začínáme dostávat na dřeň zápletce a voilà, celé to začíná skřípat. ze začátku jen lehce, ke konci z textu vyskakují bohové ze stroje jak výsadkáři, jeden za druhým. nevěrohodné motivace postav, koncepční boty. to, co vypadalo jako tvrdá scifi se postupně mění na scifoidní pidlozofickou slátaninu à la sedmdesátá léta, kde autoři usilovně blábolili za použití módních „vědeckých“ termitů své plytké úvahy.

jsem profesionální vědec, nota bene přírodovědec, takže těch zrnek písku až klacků v soukolí jsem si chtě nechtě prostě všiml. dali by se rozdělit do dvou kategorií – na nevýznamné mlžení, které si prostě autor tvrdé sci-fi nemůže úplně odpustit a seznalý čtenář mu to rád odpustí, protože za to dostane něco uspokojivého čtení. to druhé je autorské násilí, kdy autor svévolně kroutí světem, aby z něj vymáčkl nějaké to drámo: světově proslulý inženýr, neznající problém tří těles? vědci, kteří místo aby vědecky mysleli, jen pitomě plácají?

to nemluvím o úplně zbytečných pasážích tzv. počítačové hry tři tělesa, která nebyla žádnou hrou, jen násilným pošťuchování děje, a dramatizaci zpráv mimozemšťanů, která byla asi nejtragičtější částí textu – tady jsem měl nejsilnější déjà vu takových těch SF psaných nežánrovými autory v 60. a 70. letech, kteří se pokoušeli využít SF jako originální výrazový prostředek a většinou to mělo tragické následky v podobě naivistické splácaniny (kontrolní otázka: jak může emzák plakat, že oni nemají žádnou literaturu a umění a proto nesmí lidstvo, které je má, vyhubit? když ji nemají, jak může vědět, co to je a vědět, jakou to má cenu?).

ne, vážně nechápu celý ten bzukot kolem této knihy. ano, i v číně umí napsat průměrnou SF. to my ale umíme taky a dokonce se za to rozdávají ceny. ale asi mi něco uniká…

kniha: Město Zlatého stínu 2 - Williams, Tad
trudoš | ***1/2 | před 73 dny

V první řadě je třeba smeknout klobouk před autorovou imaginací. To co předvádí v úvodním svazku tetralogie Jinozemě, je hodné mistra vypravěče a osobně si myslím, že jde o jeho nepřiznané opus magnum. Naneštěstí k pochopení děje člověk potřebuje mysl otevřenou alespoň tak na sto metrů. A to já prostě nemám.
Začátek ještě dobrý, až na pár drobností, od kterých očekávám vyrozumění v následujících dílech. Tad Williams je zdatný fabulátor, takže změny prostředí a neznalost souvislostí mezi nimi sice dráždí, ale zároveň nutí k otočení další stránky. Jen těch postav je skutečně moc, obzvláště když víte, že se teprve formují. Jakmile se však děj přenese do virtuální reality (tedy převážná část druhé knihy), už to pro mě začalo být pekelně halucinogenní. Žádná pravidla, všechno je možné, pročež nápady jakoby pršely z nebe. Až to chvílemi působí dojmem Alenčiných dobrodružství, kdy v podstatě netušíte, co za šílenosti přinese příští kapitola. Proto mám z Řeky Modrého ohně už teď trochu strach.

kniha: Město Zlatého stínu 1 - Williams, Tad
trudoš | **** | před 73 dny

V první řadě je třeba smeknout klobouk před autorovou imaginací. To co předvádí v úvodním svazku tetralogie Jinozemě, je hodné mistra vypravěče a osobně si myslím, že jde o jeho nepřiznané opus magnum. Naneštěstí k pochopení děje člověk potřebuje mysl otevřenou alespoň tak na sto metrů. A to já prostě nemám.
Začátek ještě dobrý, až na pár drobností, od kterých očekávám vyrozumění v následujících dílech. Tad Williams je zdatný fabulátor, takže změny prostředí a neznalost souvislostí mezi nimi sice dráždí, ale zároveň nutí k otočení další stránky. Jen těch postav je skutečně moc, obzvláště když víte, že se teprve formují. Jakmile se však děj přenese do virtuální reality (tedy převážná část druhé knihy), už to pro mě začalo být pekelně halucinogenní. Žádná pravidla, všechno je možné, pročež nápady jakoby pršely z nebe. Až to chvílemi působí dojmem Alenčiných dobrodružství, kdy v podstatě netušíte, co za šílenosti přinese příští kapitola. Proto mám z Řeky Modrého ohně už teď trochu strach.

povídka: Ze všech možných světů - O’Connell, Jay
vyšla v: XB-1 2015/05
yerry | *** | před 73 dny

Science fantasy ktorá neurazí. Na jednej strane je tu kúzelník a jeho nasledovník, na druhej strane je tu hra s alternatívnymi realitami. Dvaja borci sa tu snažia zachrániť Zem a vyberajú z alternatívnych možností jej vývoja, pričom každá z nich znamená skazu…

Docela fajn čítanie i keď tentoraz nie až tak podľa môjho gusta…

povídka: Do hlubin smrti - Kosmatka, Ted
vyšla v: XB-1 2015/05
yerry | ***** | před 73 dny

Niektoré Kosmatkove poviedky mi svojim vyznením a štýlom pripomínajú Aldridgeho Dilvermoon . Tento emocionálne maximálne nabitý text nie je výnimkou ale vzorovým prikladom. Tentokrát sa plne pripájam ku komentáru od Clarice. Je to predovšetkým o prostredí, postupnej degradácii, bezvýchodnosti a možno aj bez happy endu, ale ktovie… Ale v prvom, druhom a treťom rade je to hlavne o človeku a jeho boji s okolnosťami. Je to síce scifi ale s veľmi relisticky vykreslenou psychológiu postavy hlavnej hrdinky.

Toto bolo úplne podľa môjho gusta.

Mimozemská invázia, smrteľné spóry a snaha po vzájomnej koexistencii. Tí emzáci sa akože pomýlili a pomerne radikálne (samozrejme nechtiac) zredukovali počet obyvateľov na našej planéte. Kvalita textu nevyčnieva nad ani veľmi nezapadá pod priemer…

kniha: Krev a kosti - Esslemont, Ian C.
Strýček Biolit | **** | před 73 dny

Tak jsem si nechal pár dní rozležet knihu v hlavě. Vzato kolem a kolem, není to vůbec špatné čtení. Vlastně je dobré. ICE čtenáře bere na exkurzi po zcela novém kontinentu, což může ze začátku působit mírné potíže, ale po pár desítkách stran si čtenář nové pojmy utřídí a další četba je již nerušená. Samotný kontinent je taková malazská verze Indie/Jihovýchodní Asie, řekl bych, takže se můžete těšit na deštné lesy, kastovní společnost, primitivní kmeny, zlé duchy přebývající v pralese a podobné skopičinky. V knize je několik dějových linií – dle mého názoru tak akorát, aby to ICE zvládl. Popisy pralesa místy evokují klasická fantasy/dobrodužná díla třicátých let, místy tryská skutečný naturalismus. Až sem dobré, jenže…kamenem úrazu je – tradičně – závěr. V tomto případě bych neřekl, že se jedná o klasický ICE nešvar (tedy nacpat tam tolik bohů a ascendetů, jako kdyby byli ve slevě v Kauflandu), ale o naprosté zmatení a chaos, kdy není moc jasné, jak a co se stalo. ICE si tím zasadil ještě jednu ránu – čtenář začne nad závěrem přemýšlet, třídit si linie…a zjistí, že kniha je ve své podstatě zbytečná. Moc nových informací nepřináší, pro celkový děj ságy je víceméně nepodstatná (což ještě může změnit navazující Assail, ale nevím). Takže by šla, teoreticky, i poměrně sepsout. Záleží tedy jen a pouze na vás, zdali na to ICEmu skočíte (nebudete šťourat moc hluboko, užijete si čtení prostě proto, že to je kvalitní příběh ze světa Malazu), nebo jestli odejdete zklamaní. Mimochodem, proč není na obálce klasicky loď? Jasně, v knize si lodí člověk užije až až, ale obrázek je obrázek…

kniha: Společné chromozomy - Wittek, Jiří
Gulath | brak | před 73 dny

Klise strieda klise preto aby nasledovalo klise.

kniha: Knihovna duší - Riggs, Ransom
Polfin | * | před 73 dny

od prvního dílu čím dál horší, tenhle jsem nechal v půlce a ani nemám chuť to dočítat

kniha: Utrpení neviňátek - Saul, John
trudoš | **1/2 | před 74 dny

Ač horor založený na zajímavé zápletce, zabitý je zcela počtem stran. Nápad, že zlo může mít tvář natolik nevinnou, že by mu nikdo ani vlásek nezkřivil, zatímco jiní doplácejí na zásahy „spravedlivého hněvu“, to vše by vystačilo na povídku, ne na třísetstránkový román. Všechna vata, která se k vyprávění nabalila, je totiž v důsledku spíš nudná než strašidelná a nijak to nepromění ani solidní atmosféra děsu. Neštěstím ve zmiňované vatě jsou pak nepovedené zvraty, dialogy a charaktery. Hlavně proto, že jsou předem nalajnované, a tak je autorský záměr brutálního zločinu a rodinné kletby z děje cítit na sto honů. Nevyčítám nutnost vyhroceného konfliktu, ale jeho amatérské zpracování.
Ovšem jako náhrada za Stopy hrůzy z roku raz dva to funguje víc než slušně. Pro mě však nadále tím nejlepším, co John Saul napsal, zůstane série The Blackstone Chronicles. A nebudu vám nic nalhávat, to taky není žádný literární skvost. Ale bylo to krátké, morbidní a tajemné, což mi v osmnácti bohatě stačilo.

kniha: Poušť v plamenech - Hamilton, Alwyn
Lokina | ***** | před 74 dny

Krásná kniha, která mě zaujala jak obálkou, tak i svým obsahem. Knize nechybělo nic, bylo tam vše po čem mé srdce prahlo. Dobrodružství, napětí, humor, magické bytosti, éterické a neotřelé prostředí pouště, to vše mě okouzlilo. Byla jsem ze začátku trochu nesvá z toho nápadu, křížit Orient s westernem. Po přečtení prvních kapitol mě ale už nezbývalo, než jenom kroutit hlavou nad tím, jak se to autorce podařilo velmi pěkně skloubit. S každou kapitolou jsem spolu s hlavními hrdiny cítila to sálající slunce, písek ve vlasech a vůni střelného prachu. Autorka to s milostnou linkou nijak nepřehnala (udělala mi radost, že vynechala milostný trojúhelník), ale už od samého začátku jsem doufala a přála si, aby se ti dva dali dohromady. Moc děkuji CooBoo, že vydává knihy jako je tahle. S nimi se při jejich čtení cítím na chvíli jako hrdinové, kteří se vydávají vstříc novým dobrodružstvím :-)

Dve veľmi nadpriemerné poviedky od českých autorov. Čítali sa výborne, bolo to príjemné oddychové čítanie. Aj keď som sa viac tešil na Hetešu, Veverková poviedka mi sadla viac. Prvá poviedka je v znamení rozšírenej virtuálnej reality – podobnú tématiku majú mnohé japonské anime, druhá poviedka bola v hackerskom štýle – Veverka robí z hackerov badassov (teda brusterov). Je to napísané síce neuveritelne ale čítalo sa to samo. Prekvapil ma vek knihy, no vôbec som nemal pocit, že je outdated. Príjemná jednohubka.

kniha: Odpor - Dillard, J. M.
dva mraky | ** | před 75 dny

Zklamání. Kniha formou, postavami, dialogy etc. nevybočuje ze solidního standardu dobrodružného čtení. Jenže to jak je uchopený koncept Borgů to táhne hluboko dolů. Udělat je totálně závislé na existenci královny slouží jen k tomu, abychom mohli opět slavně zvítězit, když mazaně zasáhneme achilovu patu nepřítele. Totálně provařený potenciál.

kniha: Dracula - Stoker, Bram
Strider | **** | před 75 dny

Už chápem, prečo pred rokmi u nás vyšla táto kniha v skrátenom vydaní. Opakovane si čítať o tom ako sú všetci (a obzvlášť Mína) neuveriteľne milí, šľachetní a statoční mi v ku koncu knihy začínalo liezť hore krkom. Ale sloh celkovo je svojou ťažkopádnosťou cítiť nánosom 19. storočia. Zároveň je tiež však dej vďaka denníkovej forme rozprávania hlavne v prvej polovici veľmi pútavý. S blížiacim sa záverom čaro klesá a finálne zúčtovanie s Drakulom vôbec nepôsobí ako uspokojujúci klimax. Štvrtú hviezdu tak dávam hlavne kvôli tomu, akým veľkým spôsobom dokázala táto kniha ovplyvniť generácie autorov kníh, filmov a iných foriem umenia. 7/10

povídka: Prach a stín - Barsch, Alfred
vyšla v: XB-1 2015/04
yerry | * | před 76 dny

Zmes fantasy a postapo. Zvolený štýl a forma mi nesedeli. Preskakoval som niektoré odstavce a dokonca celé pasáže. Text je podľa všetkého určený mladému čiateľovi mužského pohlavia, ktorý túži po dobrodružstve. Teda až na tie gule, tým už ja asi nie som :(

povídka: První kategorie - Hrdlička, Lukáš
vyšla v: XB-1 2015/04
yerry | *** | před 76 dny

Poviedka o tom ako vec stvorená človekom, človeka tromfne po všetkých stránkach a odsunie ho na vedľajšiu koľaj. Nie, žiadna vzbura strojov sa nekoná, naopak. Tým vzbúrencom je tu človek. Autor je očividne zástancom kompromisu a zlatej strednej cesty.

Na môj vkus trochu naivné ale čítalo sa to docela dobre.

kniha: Dlouhé ticho - Briggs, Patricia
Vlask | ***1/2 | před 76 dny

Odpočinkově výletní díl. Každý cestuje někam jinam a hlavně dějová linie s Adamem je dost nudná. Celou dobu se poměřuje, kdo ho má většího a pidiakce se dočkáme až na závěr. Mercy to má jako vždy zábavnější a přes otravné PR na Prahu pro američany táhne knihu k mírnému nadprůměru.

kniha: Zbraně Tanith - Abnett, Dan
Speedemon | ***1/2 | před 76 dny

Tenhle kousek mě bavil asi nejvíc z celé série. A jak zmiňuje komentář nade mnou, tak je to především díky části, kde se nebojuje. Sledovat vnitřní problémy regimentu bylo osvěžující a po předchozích čtyřech dílech mi asi nejvíc přirostly postavy k srdci. Navíc část se soudním sporem byla napínavější než celých ostatních cca 200 stran akce :) Konečně mi přestává být jedno jestli někdo přežije nebo ne…

kniha: Společné chromozomy - Wittek, Jiří
gokudo | ** | před 76 dny

Autor se pokousi napodobit Petra Hetesu ale nema to ten spravny tah na branu.

kniha: Co přichází se stíny - Nasadil, Robin
gokudo | ***1/2 | před 77 dny

Pocta mistrovi kosmickeho hororu. Mozna trochu monotoni ale prijemne poctenicko.

kniha: Falešný polibek - Pearson, Mary E.
Lokina | ***** | před 77 dny

Za sebe mohu říci, že se mi do rukou dostala jedna z těch lepších fantasy adultovek za tento rok. Kniha měla spád, byla čtivá, poutavá, napínavá a místy i krásně snová. Hlavní hrdinku Liu jsem si ihned oblíbila. Měla v sobě jiskru a bojovného ducha a nenechala si nikým diktovat, jak má žít svůj život, byla mi sympatická a co víc (a to oceňuji), nebyla ukňouraná ani nijak protivná. Co se mi líbilo v knize, byly popsané zvyky a tradice. S tím si autorka hezky pohrála. Navíc mě i docela bavil ten netradiční milostný trojúhelník, kdy jeho představitelům jsem neměla chuť dát pohlavek. A co se týče kdo byl princ/vrah, tak to autorka zahrála velmi mazaně. Bylo to milé zpestření, hádat kdo je kdo. Ale já se nedala nenachytat a uhádla jsem to dobře :-) Za mě knihu mohu jen doporučit :) A už se těším na další pokračování.

kniha: Hvězdy, můj osud - Bester, Alfred
vincenThor | ****1/2 | před 77 dny

Nechápem prečo ľudia píšu, že sa knihu snažili čítať z pohľadu doby vzniku. Besterovmu vrcholnému dielu nechýba nič čo by nemalo aj moderné sci-fi. Vidím ho ako jedno z najpokrokovejších diel a to najmä v detailoch. (Dokonca tam bol opísaný prístroj, ktorý sa skladá z krištáľového plátu so železným okrajom na ktorý sa dá prstom kresliť – A keď sa objavili tablety v osemdesiatych rokoch v Star Treku bola to veľká vec…)Výborne premyslený príbeh, vývoj hlavnej postavy aj strhujúci koniec sú iba tými hlavnými z množstva kladou tohto príbehu. Alfred Bester sa týmto románom zapísal medzi špičkových sci-fi spisovateľov a vytvoril jedinečné dielo, z ktorého čerpajú autori nápady dodnes a ktoré si ešte viac zaslúži cenu Huga ako jeho „Zničený muž“.

kniha: Zničený muž - Bester, Alfred
vincenThor | **** | před 77 dny

Veľmi dobrá detektívna sci-fi. Vo vedecko-fantastickej literatúre je problém, že po čase je z nej cítiť obdobie, v ktorom ju autor písal. To však vôbec neplatí pri tejto knihe. Vydaná bola už pred takmer 70 rokmi, ale kto to nevie, by ju pri čítaní od modernej literatúry snáď ani nerozoznal. Spoločnosť v budúcnosti autor vytvoril vynikajúco, dokonca by som sa nečudoval keby sme sa takou raz stali – Teda až na telepatiu, ktorú autor tiež vykreslil skvelo nielen po technickej stránke ale aj grafickej pri telepatických rozhovoroch v knihe. Detektívne vyšetrovanie je síce v strede knihy o niečo menej zaujímavé než jej zvyšok a hlavne fantastický koniec, (Skrátiť tieto časti tak o kapitolu/dve by neuškodilo…) ale aj tak si táto kniha prvú cenu Hugo rozhodne zaslúži. (Hlavne potom ako vidím, čo tie ceny vyhráva teraz.) Určite si pozrite aj autorovu druhú knihu „Hvězdy, múj osud“.

kniha: Kaleidoskop - Bradbury, Ray
vincenThor | ****1/2 | před 77 dny

Zlatým pravidlom tvorby poviedok je: Čím kratšia poviedka tým údernejšia pointa. Bradbury toto pravidlo vo svojej tvorbe uplatňuje dokonale. A nie len to. Takisto majstrovsky vykresľuje prostredie a atmosféru, originálnymi nápadmi srší snáď v každej poviedke, vynikajúco ovláda umelecké rozprávanie a vo svojich dielach ukrýva veľa krásnych myšlienok.

Táto kniha sa tak stáva klenotom v knižnici každého poriadneho fanúšika (nielen) sci-fi literatúry. Poviedky sú rozčlenené do niekoľkých kategórií, takže si potencionálny fanúšik môže vybrať, ktorý žáner sa mu v Bradburyho prevedení najviac páči a pokrčovať v ďaľších poviedkových zbierkach, ktorých je mimoriadne veľa. (Za svoj život napísal asi 500 poviedok.) Kvantita síce nezaručuje kvalitu, (nájdu sa tu aj dve alebo tri slabšie poviedky) ale väčšinu knihy tvoria autorove nadpriemerné diela a mnoho špičkových kúskov. Tak hybaj rabovať antikvariáty!

P.S. Typy ľudí, ktorí by mohli neoceniť poviedkovú tvorbu Raya Bradburyho a jemu podobných:

  1. Deti odkojené post Harry Potterovských románoch, ktoré učia že hlavné postavy sú dôležitejšie než samotná zápletka
  2. Bezcitné individuá čo nevidia poetickosť a lásku z ktorou Bradbury píše
  3. Nadržaní tínedžeri, ktorý sa k čítaniu dostali náhodou a bez telesných tekutín, brutalít a sexu na každej strane ich kniha nebaví. (Ospravedlňujem sa Františkovi Kotletovi)

Gaiman naplno využíva svoju kreativitu a vytvára poviedku, ktorá by sa dejom mohla rovnať najlepším dielom seriálu. Výrazným mínusom je charakter Amy Pondovej, z ktorej spravil detinskú, otravnú spoločníčku. (neviem čím to je, možno v tej dobe mal takisto rozpísanú jednu z jeho knižiek pre deti…) Celkovo je to príjemná poviedka z Doktorovho sveta.

povídka: Dívka, která spadla do oblohy - Wilhelm, Kate
vyšla v: XB-1 2015/04
yerry | ***** | před 78 dny

Priznám sa, že pri komentári tejto poviedky zlyháva moja slovná zásoba. Poviedka určite patrí k tomu najlepšiemu, čo na stránkach XB-1 vyšlo. Pritom nieje vyslovene žánrová. Určité nadprirodzené prvky sa v nej dajú vysvetliť veľmi realisticky, ak si materialisticky založený. Ak cítiš viac duchovne, objavíš v texte, že niečo medzi nebom a zemou môže existovať. Autorka sa nevyjadrí jednoznačne. Nechá to na tebe, aby si si to nejako prebral. Poskytne ti príbeh, jemné občasné dotyky hrôzy, ktoré sú len naznačené aby ich ľahučko a nebadane zasiala do tvojej mysle.

A ty priam cítiš tú smrteľne ostrú horúčavu, ktorá sála z krajiny a pred očami sa ti vlní tráva, ktorá k tebe prehovára, pričom táto krajina ťa môže zahubiť. Fyzicky cítiš, že tu sa udialo niečo zlé … všetko môže byť len čriepkom niečoho oveľa väčšieho. Niečoho, o čom už autorka nepíše, ale čo ti navodila svojim príbehom…

Ak by som mal poviedku nejako zadefinovať, nenapadá ma žiadny priliehavejší termín ako soft horor s presahom do tzv. krásnej literatúry. Názov poviedky a moje hodnotenie majú jednu spoločnú vec, tou je nočná obloha, bez svetiel veľkomesta, len s hviezdami, všetkými, a už len šepot tej trávy…

povídka: Třísté výročí - Haldeman, Joe
vyšla v: XB-1 2015/04
yerry | **** | před 78 dny

Spaceopera stojaca na rozmedzí niekde medzi pôvodnou klasikou a jej najnovším podaním. Technické detaily a dobové reálie sú už dnes dosť zastaralé, zato príbehová zložka a vyústenie poviedky je ako to býva u Haldemana zvykom, tradične dobrá. Teda je tu xenofóbne, nacionalistickými náladami a idiológiami ovládané ľudstvo, zopár nukleárnych bômb, viacgeneračná loď a dilatácia času (hlavne o tú ide)…
Veľmi dobré čítanie…

povídka: Slávská kamna - Davidson, Avram J. A.
vyšla v: XB-1 2015/04
yerry | *** | před 78 dny

Poviedka o európskych emigrantoch v USA a ich integrácii do spoločnosti sa obtrela len jemne o fantastický námet predmetom uvedeným v jej názve. Text sa mi zdal byť zbytočne natiahnutý. Nič mimoriadne ale docela dobré…

14567891011121314poslední (605)24197 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu