RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

14567891011121314poslední (621)24803 příspěvků celkem
kniha: Ať vejde ten pravý - Lindqvist, John Ajvide
Madam Brbla | ****1/2 | před 60 dny

1981, Stockholm… ale klidně by mohlo jít třeba o nějaké moskevské sídliště, stačilo by jména jako Jocke a Tove vyměnit za Vasila a Jelenu Ivanovnu. Švédský sociální ráj je totiž v Lindqvistově podání chladnou, potemnělou líhní zkrachovalých existencí, neschopných čelit bezútěšné realitě ve střízlivém stavu. Proto snad všichni dospělí chlastají, teenageři fetují a děti utíkají k násilným fantaziím, případně rovnou k jejich uvádění do praxe. Deprese jako kráva, přímo jako stádo krav, ale lze v ní najít zářivé střípky… ne zrovna naděje, spíše „jen“ různé podoby lidských citů.
Na tomto románu jsem si zase jednou ověřila, jak se s věkem měním. Dvacet let zpátky by mě nudila první polovina knihy, plná psychologického a sociologického pitvání všemožných nepovedených vzorků společnosti. A bez dechu bych hltala hororovou druhou půlku – čvachtající krví a páchnoucí po spálenině. V současné době to bylo naopak, zpočátku jsem četla s obrovským zájmem i nasazením, v závěru jsem tempo zvolnila. Příšery a plýtvání všemožnými tělesnými tekutinami už mě (bohužel?) tolik neberou, ne v této téměř splatterpunkové podobě.
Jsem spokojená i s kritizovaným „hluchým“ koncem, osobně si k tomuto příběhu neumím představit lepší, jakkoliv zanechal pár otázek. Zdejších 85% dokonale ladí s mými dojmy.

kniha: XB-1 2017/11 - kolektiv autorů
idle | **** | před 60 dny

Koupila jsem si zase jednou XBčko, abych se podívala, jak na tom je, a nemůžu si stěžovat – převažují povídky, které stojí za přečtení. :)

povídka: Vůně terpentýnu - Nechvátal, Otakar
vyšla v: XB-1 2017/11
idle | **1/2 | před 60 dny

Motiv s fotografií byl OK, ale přišlo mi, že spousta věcí tam byla přilepená jen kvůli zápletce (čtení myšlenek?) a spousta naopak úplně zbytečných (úvodní scéna a motiv malby – proč se tam vůbec řešilo to malování, když hlavní zápletka byla pak nakonec stejně s fotkami?).

povídka: Rakev - Pitzmos, Aleš
vyšla v: XB-1 2017/11
idle | *** | před 60 dny

Dobrodružný příběh z prostředí lovců diamantů v atmosféře Uranu.

povídka: Deštník - Pohl, Milan
vyšla v: XB-1 2017/11
idle | ***1/2 | před 60 dny

Myšlenka s deštníkem a jeho důsledky se mi líbila, pátrací zápletka už míň. Ještě by bylo zajímavé se dotknout dalších vlivů na jiné oblasti života, například oděvní/módní průmysl, ale ono by toho bylo spousta.

povídka: Podobenství nekonečna - Reed, Robert
vyšla v: XB-1 2017/11
idle | *** | před 60 dny

Daleká budoucnost a vyprávění o daleké minulosti – opravdu se tady dotýkáme nekonečna, jak slibuje název. Nelidskost účastníků je přiznaná a přiměřeně uvěřitelná, ale bohužel to taky znamená neurčitost (co vlastně cítí? z gest to nepoznáme) a klouzání po povrchu.

Klasický rozpor víry a vědy, kdy je jedna neustále ohrožována druhou. Tři dialogy, tři epizody ze světa, kde poslední pár tisíc let proběhl trochu jinak, a je to ošklivě uvěřitelné.

povídka: Projekt Empatie - Phetteplace, Dominica
vyšla v: XB-1 2017/11
idle | **** | před 60 dny

Nástin možné budoucnosti stravovacích služeb, kdy se z návštěvy restaurace či kavárny stává komplexní, na míru šitý zážitek, a podle toho se vybírá a připravuje i obsluha. Postupně se seznamujeme s prostředím a nezbytnými souvislostmi, až mě pak trochu překvapil poměrně rapidní závěr.

povídka: Fotografie koček, prosím - Kritzer, Naomi
vyšla v: XB-1 2017/11
idle | ****1/2 | před 60 dny

Internet je plný fotografií koček a tady v povídce se dozvíme možnou příčinu. Jinak to vlastně vůbec není o kočkách. Ale je to psané se sympatickým nadhledem a humorem a je to tak akorát dlouhé.

kniha: Johnny a mrtví - Pratchett, Terry
trudoš | **** | před 60 dny

Pro mě výrazně lepší zápletka než v předchozí knize, už jen proto, že autor nemá tolik šancí zabřednout do nelogičností, akceptujete-li tedy možnost posmrtného života. Škoda ovšem je, že drobet ignoruje první díl, a i když charaktery jednotlivých hrdinů už jednou nastínil, zde je přizpůsobuje novému ději. Nejde o radikální změny, ale třeba Kláťa najednou není takový herní pařan, jak byl původně představen, apod.
Jak už jsem zmínil, vyprávění se tentokrát soustředí spíše na spiritualitu, než výpočetní techniku, takže nehrozí, že by se za deset let stalo anachronismem. A jako četba pro mládež funguje kniha dokonale. Terry Pratchett perfektně zvládá vykreslení potřeštěné party dětí táhnoucí za dobrodružstvím, což sebou zákonitě přináší množství komediálních situací. Decentně přitom vyzdvihuje základní morální hodnoty, včetně krásy přátelství a důležitosti nezapomínat na minulost. Jen je znát, že spousty fórků použil později v zeměplošských kulisách, ale to mu člověk nemůže mít za zlé.

nudný a nenápaditý žertík o plnoštíhlé kosmonautce.

… pomóóóc … další pokus o žertovnou povídku vážným přesahem, tentokrát na duchovní téma.

povídka: Modlitba ateisty - Novotný, František
vyšla v: Bradburyho stín; Hvězdné hry
Gaarq | nehodnoceno | před 61 dny

nemohu hodnotit, tohle mě míjí o celé světelné roky.

zakládat povídku na špatných předpokladech jen proto, abych mohl něco jako autor natlačit do čtenáře, na to jsem poslední dobou docela alergický. námět jak ze čtyřicátých let, ale i bez pocitu nostalgie.

povídka: Sigismund Freud by měl radost - Novotný, František
vyšla v: Hvězdné hry
Gaarq | brak | před 61 dny

opravdu, františek n. by se měl pokusům o krátké povídky s „vtipnou“ pointou vyhýbat jak čert kříži a kdykoliv si myslí, že se mu nějaká povedla, rychle ji smazat ;)

při představě odbourání autocenzury se mi vybavuje vyjadřování nějakých odvážných myšlenek, které si člověk netroufá běžně ventilovat a ne plácání každé pitominy, kterou mi mysl (v tomto případě tzv. prvotní mužský mozek) přinese na jazyk. a je zajisté příjemné mít vlhké sny, ale s tím si pak má člověk něco udělat v soukromí sám a ne lézt do rádia. jedna astra za stylistickou koherenci.

kniha: Loď mezi hvězdami - Revis, Beth
trudoš | **1/2 | před 61 dny

Přestože jsem očekával romantickou sci-fi pro kluky a holky, kupodivu to zas taková tragédie nebyla. Na druhou stranu ale ani žádná hitparáda, pouze jednoduchá dobrodružka pro mládež, které nejvíc ubližuje příběhová naivita a obehrané téma. A možná bych i hodnotil lépe, nebýt autorčiny tendence dělat z náctiletých chytráky, kteří o životě, morálce a lidskosti vědí víc, než kdokoliv nad dvacet. Jinak ale dystopie v duchu Raye Bradburyho nebo George Orwella, s přihlédnutím k cílové skupině, na kterou Beth Revisová míří. Kulisy však drží pohromadě silou vůle a je otázkou, jestli kvůli tvůrčí lenosti nebo pro záměrné zjednodušování. Bohužel, nosná témata spisovatelka průběžně nakusuje a pak odkládá, jako by trpěla roztržitostí. Naopak děj šlape bezproblémově a umocněn krátkými kapitolami zaručuje, že člověk u knihy příliš času nestráví. Navíc epizodní závěr nenutí k pokračování. A to, co mě zajímalo nejvíc – pravda o vesmírné lodi -, se z 80% zodpovědělo, takže vlastně docela spokojenost.

kniha: Rázová vlna - Kotleta, František
furunkl | ***** | před 62 dny

Jen pro ten dnešní den stojí za to žít, jen klid svůj tichý mít a víc po ničem netoužit. Jen pro ten dnešní den, snad pro úsměv Váš se život změní v sen, ten den kdy štěstí potkáváš.

Nesmíš se ptát, co bylo včera, bude zítra zas, jen dnešek uchopit a pochopit, že nejkrásnější jen je dnešní den.

Jen pro ten dnešní den stojí za to žít, jen klid svůj tichý mít a víc po ničem netoužit.

Nesmíš se ptát, co bylo včera, bude zítra zas, jen dnešek uchopit a pochopit, že nejkrásnější jen je dnešní den.

VÍCE SLOV NETŘEBA

kniha: Útesy křiku - Mostecký, Jaroslav
Hrutwang | **1/2 | před 62 dny

Kniha určitě není tak dobrá jako se tváří průměrné hodnocení tady na legii. Četlo se mi to fakt těžce – takové útesy křiku.

kniha: Setkání s Rámou - Clarke, Arthur C.
ippokorny | nehodnoceno | před 63 dny

V médiích proběhlo, že do naší soustavy přiletělo těleso cca 400 metrů dlouhé a 40 metrů široké ve tvaru doutníku. Příroda je troškař proti Rámovi, 50 km dlouhému a 20 km širokému. Nakreslil jsem si poměr obou těles, aby rozdíl lépe vynikl, to těleso je proti Rámovi „smítko“, viz http://vodum.myriada.cz/wp-content/uploads/2017/12/rama.png

kniha: Stavitelé Arestonu - Pecinovský, Josef
gokudo | ****1/2 | před 63 dny

touche!

povídka: Zdochlinárka - Hosťovecký, Michal
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | *** | před 64 dny

Hororový príbeh o vykopanej starej studni, ktorá mohla v minulosti slúžiť ktorémusi keltskému božstvu ako obetný oltár, mal poslabší nábeh. S pribúdajúcim textom som sa doň čoraz viac ponáral. Napätie kulminovalo až do pomerne strhujúceho záveru. Poviedke nemožno uprieť určitú atmosféru hlavne v druhej polovici…

povídka: Adeptka - Stiffel, Anton
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | **** | před 64 dny

Síce krátka poviedka ale autor v nej skutočne ukázal, že menej niekedy znamená viac. Téma o časových agentoch síce nieje najoriginálnejšia, ale autor do nej vnáša svoj štýl, poľudšťuje ju. Dokazuje, že každý zlomok sekundy v tvojom živote je dôležitý…

Slovanská fantasy s hororovými prvkami časovo zasadená na sklon Samovej ríše (tuším) o dedinčanoch a jednom slovanskom démonovi. Podobných textov je viacero, autor s ničím prelomovým neprichádza a na dôvažok je to písané formou, ktorá ma trochu nudila. O nejakých zimomriavkach nemôže byť ani reči…

povídka: Preplatok - Olejárová, Anna
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | ***** | před 64 dny

Poviedka s vyváženou dávkou anarchie, cynizmu, čierneho humoru, akcie a ako dezert to má punkový drajv. Potoky krvi, kusy odrthnutého mäsa a kopec mŕtvol nie sú tak úplne samoúčelné atribúty. Hlavní aktéri tiež nie sú veľmi obšľahnutí z iných textov. Ocitáš sa v blízkej budúcnosti. Banda dôchodcov určených na likvidáciu predbehne vykonávateľov režimu a podnikne útok na štátnu inštitúciu, ktorou je Sociálna Poisťovňa…

Autorka vo svojom texte umne spojila prvky distopie, humoru a akcie, čo sa u ženskej spisovateľky len tak ľahko nevidí. Už jej kyberpunkovo distopická poviedka Topenie ľadov v minulom ročníku Fantázie sa mi páčila, táto je zasa o niečo lepšia a u mňa dosiahla hodnotový strop…

Krvave dantovske peklo, nocni mury z filmu Lucia Fulciho a Cthulhu Mythos na 400 strankach bileho papiru.

Hodnotil bych nejvissi znamkou, nebyt toho tak trochu odflaknuteho konce.

kniha: Temné záblesky - Moudrý, Martin
trudoš | *1/2 | před 65 dny

Nastínit děj Temných záblesků a zachovat si přitom vážnou tvář, je vpravdě nelehký úkol. Zůstaneme tedy u toho, že lidstvo bylo během několika okamžiků vybombardováno šmejdem z vesmíru, což docela nakrklo hlavního hrdinu, takže se rozhodl, že na oplátku všechny emzáky pozabíjí. A tak začíná křížová cesta ostravského inženýra nesoucí se celá v duchu pořekadla „Škoda každé rány, která padne vedle“.
Je mnoho věcí, které mi na románu vadily, počínaje zápletkou připomínající dort pejska a kočičky, přes nelogické zvraty a nepochopitelné jednání veškerých postav, až po dialogy (a hlavně monology), jež evidentně nepochopily, jak že to mají fungovat. Tohle všechno bych vytknout mohl. Otázkou je, zda to má smysl. Protože – co si budeme nalhávat – tohle není žádná vyšší dívčí. Tohle je brakovka toho nejhrubšího kalibru a nestydí se za to. Což by mi bylo sympatické, kdyby Martin Moudrý uměl psát, nebral se tak vážně a hlavně mě nepoučoval o životě. V mém případě má i škvár jistou hranici únosnosti.

kniha: Odvážná Chanur - Cherryh, Carolyn Janice
yerry | *** | před 65 dny

V tomto diely si prídu na svoje hlavne priaznivci politických intríg a jazykových hlamolamov. Zdalo sa mi, že autorka tu tie intrigy a politické vzťahy naprieč celým spektrom tentokrát trochu prehnala. Akciu príbeh takmer úplne postráda, až na pár stretov a letov kozmickou ľoďou. Tully sa tu opäť stretne s Pyanfaré Chanurovou a jej posádkou a ako inak, znovu je to za dosť podivných okolností.

Človeka naserie najviac, že kniha končí takmer uprostred vety, keď sa už má začať niečo diať. Celý príbeh tak vyznieva úplne do stratena. Rozuzlenie sa totiž nachádza v ďalších troch zväzkoch, ktoré môžeš lúskať akurát tak iba v originále, čo vzhľadom na lingvistické autorkino eskamotérstvo asi nebude také jednoduché, lebo vydavateľ sa na tieto pokračovania pekne vybodol…

povídka: Zmrzačené mesto - Máčaj, Adam
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | ** | před 65 dny

Zo začiatku dosť angažovaná poviedka na pomerne aktuálnu tému: Sýria, bomby a utečenci s riadnou dávkou pátosu a utrpenia. Jej stred je kyberpunkovo ladený, teda implantáty, softvér a vírusy aby v závere prešla do riadnej akcie, ktorá už bola dosť mimo. Dekel tomu autor však nasadil v úplnom závere, čím ju úplne zabil :(

Poviedka je pomerne dosť nevyvážená po obsahovej stránke, žánrovo nevyhranená, čo by nemusela byť až taká chyba, keby ju autor pojal trochu inak, potenciál na to mala…

kniha: Zimní válka - Klimeš, Ladislav
Kuttman, Antonín
biafra | nehodnoceno | před 66 dny

Nedočetl jsem, proto nehodnotím. Nějak jsem se v těch flashbacích flashbacků, které jsou jen dalšími flashbacky v dalších flashbacích, ztratil. Autoři asi kromě akčních filmů hodně koukali na Cimrmanovu hru, která se tuším jmenovala Hájovna. Nápad dobrý, autoři celkem psát umí; jen je do flashbacků rozkouskovaný děj nepřehledný a je to také docela dost ukecané. Hrdina není neprůstřelný americký geroj, takže neustále zvrací a močí do gatí. Po čase to začne nudit. Tak snad příště.

kniha: Severská mytologie - Gaiman, Neil
Gaarq | **** | před 66 dny

severskou mytologii mám rád, svět ásů, vánů, jötunů je mi blízký. a ať už se jedná o autentickou germánskou mytologii nebo její synkretickou, post-křesťanskou formu, zachycené mýty ke mně promlouvají a já je dokážu prožívat. gaiman neudělal nic menšího, ale ani žel nic většího, než je vybral, uspořádal a převedl do modernějšího jazyka (spíš syntakticky a stylisticky než obsahově). kromě posledního mýtu o konci světa, držel se jak obsahově, tak i vypravěčsky standardu. teprve v soumraku bohů se „dopouští“ vypravěčského komentáře a mýtu tak dává zvláštní smysl, byť ten původní plně zachovává. víc jak čtyři astry nelze, ale i tak je to velmi příjemné čtení k zimnímu posezení u sálajících a zářících kamen (QED).

kdybych se měl přidat k diskuzi u tohoto titulu, pokud bychom nevěděli, že je to germánská mytologie, od fantasy ji neodlišíme. otázkou tedy zůstává, je-li možné jen na základě toho učinit žánrové zařazení. a pokud bych si měl zahrát na ďáblova advokáta, pak ano, není to fantasy, ale kořenový text, text vzniklý před ustavením žánru, a tudíž sem čistě žánrově nepatří. ale to platí i o spoustě děl osmnáctého století, tedy době textů žánrově hraničních.

naprosto souhlasím s ondrejem hercem, tato povídka je skvost – stylisticky i obsahově. i přes svou zdánlivou ukotvenost v době pozdního bolševika, její přesah se dotýká i dneška – psychologicky přesný řez myslí malého člověka s jeho velkými cíli.

u této povídky se už špatně uchopená klišé fantastické literatury, jmenovitě robotiky, tolerovat nedají, protože na rozdíl od dítěte dr. jedelského tady nic jiného, než ta klišé, není.

kniha: Začátek konce - Loureiro, Manel
trudoš | *** | před 66 dny

Když se jednoho dne probudíte a všechno kolem ukazuje, že normalita dostala krumpáčem mezi oči, pochopíte, že rozdíl mezi životem a smrtí je pouze v tom, kdo ten krumpáč chytne jako první. Vítejte v zemi živých mrtvých!
Ačkoliv měl Začátek konce všechny předpoklady k tomu mě nadchnout, výsledný dojem nakonec není moc valný. Už po pár stranách mi začala vadit autorská stylizace blogu, která po technické stránce nefunguje a výsledkem je mišmaš. Ani úvaha, deník či vyprávění, prostě náhodný popis denních činností, přičemž Manel Loureiro průběžně mění přítomný a minulý čas. Ale to vem čert, měla-li by forma blogu nějaký smysl. Jenže nemá. Kdyby byl příběh v rovině akčního dobrodružství, určitě bych byl spokojenější. Protože potenciál tahle road movie má, ubírá se však vyježděnými kolejemi a jen občas přijde s něčím originálním, jako jsou třeba zombie batolata nebo rvačka v oleji. A bohužel evropská lokace není zas až tak podmanivá, aby si člověk užil čtení čistě pro důvěrně známá místa.

kniha: Zemětřas - Priest, Cherie
IvoHury | *** | před 66 dny

Kniha se hrozně táhne. Má v sobě jisté kouzlo, ale děj je tak natahovaný o nezajímavé a mnohdy se opakující kosntrukty, jako příprava hrstkové polívky, že jsem to nedal a knihu odložil. Pokud máte moře času, pak si ji přečtěte. Já bohužel žiji dosti uspěchaný život a tak hlemíždí tempo knihy pro mne byla smrt.

kniha: Nádraží Perdido - Miéville, China
IvoHury | brak | před 66 dny

Pro mne byla kniha HROZNHÁ. Nedočetl jsem ji. Na zadku se drbající individuum, metafory podané totálním plkem bez smyslu a šíleně slohově složený koncept byl na mne už moc. Mám rád knihy, kde text hezky teče čtenářovic myslí a nepřemýšlet nad tím co je to: „dráty ukotvené v mléčných chuchvalcích šlemů“ nebo „a než zmizel v okně, z něhož byl vyhozen, stačil ještě popsat zeď dalším nečitelným klikyhákem.“ Co to DOPR**le je za slohové útvary?! Na tohle jsem fakt už moc starej…

řemeslně napsáno, mírný humanistický přesah, ale vzhledem k tématu předvídatelné a tím pádem bez tahu.

docela milá houmáž různým hračičkům. samotný koncept ale není nijak extra originální a příběh je dost předvidatelný.

povídka: Denní profylaxe - Novotný, František
vyšla v: Hvězdné hry
Gaarq | brak | před 67 dny

ke smůle této superkrátké povídky v ní není vůbec nic překvapivého, pointa je průhledná jak čerstvě vycíděné okno.

kniha: Druhá Nadace - Asimov, Isaac
Methat | ****1/2 | před 67 dny

Druhá nadácia bola pre mňa podstatne lepším dielom než predchádzajúce. Je rozdelená na dva príbehy, v prvom hľadá Mezek druhú Nadáciu a druhá je oveľa zamotanejšia a nikto nikomu neverí. Aj keď v Izákovej knihe stále ide väčšinou o Nadácie, viac priestoru tu dostávajú postavy a dej nie je rozťahaný cez niekoľko storočí.

14567891011121314poslední (621)24803 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu