Philip K. Dick Award
Philip K. Dick Award
WWW stránky ocenění: Philip K. Dick Award
Po smrti spisovatele Philipa K. Dicka byla založena tato cena pro nejlepší originální román v paperbackovém vydání (román vydaný rovnou vázaně má tedy smůlu), který ponese dál štafetu Dickova nezvyklého tvůrčího talentu. O výherci rozhoduje porota spisovatelů, která vždy obsahuje i loňského držitele ceny. P. K. Dick Award má podobu diplomu a šeku na tisíc dolarů.
Nejlepší román
-
originální název: Novel
Nejlepší originální román v paperbackovém vydání.
- 1983
-
vítěz
- Rucker, Rudy - Software 63% / 23
nominace
- John Thomas Sladek
- Raphael Aloysius Lafferty
- Steve Rasnic Tem
- Roderick - by John Sladek (Timescape)
- Aurelia - by R. A. Lafferty (Starblaze)
- The Umbral Anthology of Science Fiction Poetry - edited by Steve Rasnic Tem (Umbral)
- Waiting for the Barbarians - by J. M. Coetzee (Penguin)
- 1984
-
vítěz
- Powers, Tim - Brány Anubisovy 88% / 122
nominace
- John Herbert Varley
- M. John Harrison
- Barrington J. Bayley
- Millennium - by John Varley (Berkley)
- The Floating Gods - by M. John Harrison (Timescape)
- The Zen Gun by Barrington - by J. Bayley (DAW Books)
- Benefits - by Zoe Fairbairns (Avon)
- 1985
-
vítěz
- Gibson, William - Neuromancer 83% / 181
nominace
- Carolyn Janice Cherryh
- Lucius Shepard
- Geary Gravel
- Lewis Shiner
- Howard Waldrop
- Voyager in the Night by C. J. Cherryh (DAW Books)
- Green Eyes by Lucius Shepard (Ace Books)
- The Alchemists by Geary Gravel (Del Rey)
- Frontera by Lewis Shiner (Baen Books)
- Them Bones by Howard Waldrop (Ace Books)
- Emergence by David R. Palmer (Bantam Spectra)
- 1986
-
vítěz
- Tim Powers
- Dinner at Deviant's Palace by Tim Powers(Ace Books)
nominace
- Russell Griffin
- Michael P. Kube-McDowell
- Barry N. Malzberg
- Scott R. Sanders
- Walter Jon Williams
- The Time Servers - by Russell Griffin (Avon)
- Emprise - by Michael P. Kube-McDowell (Berkley Books)
- The Remaking of Sigmund Freud - by Barry N. Malzberg (Del Rey)
- Terrarium - by Scott R. Sanders (Tor Books)
- Knight Moves - by Walter Jon Williams (Tor Books)
- 1987
-
vítěz
- James P. Blaylock
- Homunculus by James P. Blaylock (Ace Books)
nominace
- Robert Charles Wilson
- Karen Joy Fowler
- A Hidden Place by Robert Charles Wilson (Bantam)
- Artificial Things by Karen Joy Fowler (Bantam)
- 1988
-
vítěz
- Strange Toys by Patricia Geary (Bantam Spectra)
nominace
- Shepard, Lucius - Ten válečný život 72% / 10
- Pat Cadigan
- Kewin Wayne Jeter
- Mindplayers by Pat Cadigan (Bantam Spectra)
- Dark Seeker by K. W. Jeter (Tor Books)
- Dover Beach by Richard Bowker (Bantam Spectra)
- 1989
-
vítěz
nominace
- Roger MacBride Allen
- Marc Laidlaw
- Orphans of Creation Roger MacBride Allen (Baen Books)
- Neon Lotus by Marc Laidlaw (Bantam Spectra)
- Becoming Alien Rebecca Ore (Tor Books)
- Rendezvous by David Alexander Smith (Ace Books)
- 1990
-
vítěz
- Subterranean Gallery by Richard Paul Russo (Tor Books)
nominace
- Barry Brookes Longyear
- James Luceno
- Susan Shwartz
- Infinity Hold by Barry B. Longyear (Warner Questar)
- A Fearful Symmetry by James Luceno (Del Rey)
- Heritage of Flight by Susan M. Shwartz (Tor Books)
- Being Alien by Rebecca Ore (Tor Books)
- 1991
-
vítěz
- Pat Murphy
- Points of Departure by Pat Murphy (Bantam Spectra)
nominace
- Elizabeth Hand
- Allen M. Steele
- Gregory Feeley
- Winterlong by Elizabeth Hand (Bantam Spectra)
- Clarke County, Space by Allen Steele (Ace)
- The Oxygen Barons by Gregory Feeley (Ace)
- 1992
-
vítěz
- Ian McDonald
- King of Morning, Queen of Day, Ian McDonald (Bantam Spectra)
nominace
- Robert Charles Wilson
- Emma Bull
- Kathe Koja
- Bridge of Years, Robert Charles Wilson (Doubleday Foundation)
- Bone Dance, Emma Bull (Ace)
- The Cipher, Kathe Koja (Dell Abyss)
- Mojo and the Pickle Jar, Douglas Bell (Tor)
- 1993
-
vítěz
- Richard Grant
- Through the Heart, Richard Grant (Bantam Spectra)
nominace
- Élisabeth Vonarburg
- Elizabeth Hand
- Raphael Aloysius Lafferty
- Colin Greenland
- In the Mothers' Land, Élisabeth Vonarburg (Bantam Spectra)
- Ćstival Tide, Elizabeth Hand (Bantam Spectra)
- Iron Tears, R. A. Lafferty (Edgewood Press)
- Take Back Plenty, Colin Greenland (Avon)
- 1994
-
vítěz
- Jack Womack
- John M. Ford
- Elvissey, Jack Womack (Tor)
- Growing Up Weightless, John M. Ford (Bantam Spectra)
nominace
- Elizabeth Hand
- David R. Bunch
- Icarus Descending, Elizabeth Hand (Bantam Spectra)
- Bunch!, David R. Bunch (Broken Mirrors Press)
- CrashCourse, Wilhelmina Baird (Ace)
- 1995
-
vítěz
- Robert Charles Wilson
- Mysterium, Robert Charles Wilson (Bantam Spectra)
nominace
- Jack Andrew Cady
- Ian McDonald
- Lisa Mason
- Inagehi, Jack Cady (Broken Moon Press)
- Scissors Cut Paper Wrap Stone, Ian McDonald (Bantam Spectra)
- Summer of Love, Lisa Mason (Bantam Spectra)
- RIM: A Novel of Virtual Reality, Alexander Besher (HarperCollins West)
- Tonguing the Zeitgeist, Lance Olsen (Permeable Press)
- 1996
-
vítěz
- Bruce Bethke
- Headcrash, Bruce Bethke (Warner Aspect)
nominace
- Egan, Greg - Město permutací 84% / 26
- Élisabeth Vonarburg
- Amy Thomson
- Aaron, Shale - Virtuální smrt 48% / 4
- Reluctant Voyagers, Élisabeth Vonarburg (Bantam Spectra)
- The Color of Distance, Amy Thomson (Ace)
- Carlucci's Edge, Richard Paul Russo (Ace)
- 1997
-
vítěz
- Stephen Michael Baxter
- The Time Ships, Stephen Baxter (HarperPrism)
nominace
- William Barton
- Michael Bishop
- Sarah Zettel
- The Transmigration of Souls, William Barton (Warner Aspect)
- At the City Limits of Fate, Michael Bishop (Edgewood Press)
- Reclamation, Sarah Zettel (Warner Aspect)
- The Shift, George Foy (Bantam Spectra)
- 1998
-
vítěz
- The Troika, Stepan Chapman (The Ministry of Whimsy Press)
nominace
- William Barton
- Catherine Wells
- Acts of Conscience, William Barton (Warner Aspect)
- Mother Grimm, Catherine Wells (Ace)
- Carlucci's Heart, Richard Paul Russo (Ace)
- An Exchange of Hostages, Susan R. Matthews (AvoNova)
- Opalite Moon, Denise Vitola (Ace)
- 1999
-
vítěz
- Geoff Ryman
- 253: The Print Remix, Geoff Ryman (St. Martin's Griffin)
nominace
- Paul Di Filippo
- Paul James McAuley
- Nalo Hopkinson
- Lost Pages, Paul Di Filippo (Four Walls Eight Windows)
- The Invisible Country, Paul J. McAuley (Avon Eos)
- Brown Girl in the Ring, Nalo Hopkinson (Warner Aspect)
- Slaughtermatic, Steve Aylett (Four Walls Eight Windows)
- 2000
-
vítěz
- Stephen Michael Baxter
- Vacuum Diagrams, Stephen Baxter (HarperPrism)
nominace
- William Barton
- When We Were Real, William Barton (Warner Aspect)
- Tower of Dreams, Jamil Nasir (Bantam Spectra)
- Code of Conduct, Kristine Smith (Avon Eos)
- Not of Woman Born, Constance Ash, ed. (Roc)
- Typhon's Children, Tony Anzetti (Ballantine Del Rey)
- 2001
-
vítěz
nominace
- Scott Westerfeld
- Nalo Hopkinson
- Evolution's Darling, Scott Westerfeld (Four Walls Eight Windows)
- Midnight Robber, Nalo Hopkinson (Warner Aspect)
- The Bridge, Janine Ellen Young (Warner Aspect)
- Broken Time, Maggie Thomas (Roc)
- Call From a Distant Shore, Stephen L. Burns (Roc)
- 2002
-
vítěz
- Ship of Fools, Richard Paul Russo (Ace)
nominace
- Liz Williams
- Ken Wharton
- Mark W. Tiedemann
- Ray Vukcevich
- The Ghost Sister, Liz Williams (Bantam Spectra)
- Divine Intervention, Ken Wharton (Ace)
- Compass Reach, Mark W. Tiedemann (Meisha Merlin)
- Meet Me in the Moon Room, Ray Vukcevich (Small Beer Press)
- In the Company of Others, Julie E. Czerneda (DAW)
- 2003
-
vítěz
- Carol Emshwiller
- The Mount, Carol Emshwiller (Small Beer Press)
nominace
- Miéville, China - Jizva 90% / 132
- Carol Emshwiller
- Liz Williams
- Jeff VanderMeer
- Report to the Men's Club and Other Stories, Carol Emshwiller (Small Beer Press)
- Empire of Bones, Liz Williams (Bantam Spectra)
- Leviathan, Volume Three, Jeff VanderMeer & Forrest Aguirre, eds. (The Ministry of Whimsy Press)
- Maximum Ice, Kay Kenyon (Bantam Spectra)
- Warchild, Karin Lowachee (Warner Aspect)
- 2004
-
vítěz
- Morgan, Richard K. - Půjčovna masa 81% / 71
nominace
- Dante's Equation, Jane Jensen (Del Rey)
- Clade, Mark Budz (Bantam Spectra)
- Hyperthought, M. M. Buckner (Ace)
- Spin State, Chris Moriarty (Bantam Spectra)
- Steel Helix, Ann Tonsor Zeddies (Del Rey)
- 2005
-
vítěz
- Gwyneth Ann Jones
- Life, Gwyneth Jones (Aqueduct Press)
nominace
- Ryman, Geoff - Airnet 73% / 14
- Liz Williams
- Karen Traviss
- Eileen Gunn
- Banner of Souls, Liz Williams (Bantam Spectra)
- City of Pearl, Karen Traviss (Eos)
- Stable Strategies and Others, Eileen Gunn (Tachyon Publications)
- Apocalypse Array, Lyda Morehouse (Roc)
- The Coyote Kings of the Space-Age Bachelor Pad, Minister Faust (Del Rey)
- 2006
-
vítěz
- War Surf, M. M. Buckner (Ace)
nominace
- Justina Robson
- Neal Asher
- Justina Robson
- Natural History, Justina Robson (Bantam Spectra)
- Cowl, Neal Asher (Tor)
- Silver Screen, Justina Robson (Pyr)
- To Crush the Moon, Wil McCarthy (Bantam Spectra)
- Cagebird, Karin Lowachee (Warner Aspect)
- 2007
-
vítěz
- Spin Control, Chris Moriarty (Bantam Spectra)
nominace
- Elizabeth Bear
- Nina Kiriki Hoffman
- Justina Robson
- Tony Ballantyne
- Carnival, Elizabeth Bear (Bantam Spectra)
- Catalyst, Nina Kiriki Hoffman (Tachyon Publications)
- Living Next Door to the God of Love, Justina Robson (Bantam Spectra)
- Recursion, Tony Ballantyne (Bantam Spectra)
- Idolon, Mark Budz (Bantam Spectra)
- Mindscape, Andrea Hairston (Aqueduct Press)
- 2008
-
vítěz
- M. John Harrison
- Nova Swing, M. John Harrison (Bantam Spectra)
nominace
- Karen Traviss
- Elizabeth Bear
- Adam Roberts
- Sean Williams
- Ally, Karen Traviss (Eos)
- Undertow, Elizabeth Bear (Bantam Spectra)
- Gradisil, Adam Roberts (Pyr)
- Saturn Returns, Sean Williams (Ace)
- From the Notebooks of Dr. Brain, Minister Faust (Del Rey)
- Grey, Jon Armstrong (Night Shade)
- 2009
-
vítěz
- Castro, Adam-Troy - Vyslanci mrtvých 81% / 55
- Terminal Mind, David Walton (Meadowhawk Press)
nominace
- Karen Traviss
- Lou Anders
- Carlson, Jeff - Válka s pandemií 48% / 4
- Judge, Karen Traviss (Eos)
- Fast Forward 2, Lou Anders, ed. (Pyr)
- Time Machines Repaired While-U-Wait, K. A. Bedford (Edge)
- 2010
-
vítěz
- BITTER ANGELS by C.L. Anderson (Ballantine Books/Spectra)
nominace
- Daryl Gregory
- Ian McDonald
- Garcia, Eric - Zaplať nebo zemři 93% / 4
- THE DEVIL'S ALPHABET by Daryl Gregory (Del Rey)
- Cyberabad Days, Ian McDonald (Pyr)
- THE PRISONER by Carlos J. Cortes (Ballantine Books/Spectra)
- CENTURIES AGO AND VERY FAST by Rebecca Ore (Aqueduct Press)
- PROPHETS by S. Andrew Swann (DAW Books)
- 2011
-
vítěz
nominace
- Elizabeth Bear
- Chill, Elizabeth Bear (Ballantine Spectra)
- The Reapers Are the Angels, Alden Bell (Henry Holt)
- Song of Scarabaeus, Sara Creasy (Eos)
- State of Decay, James Knapp (Roc)
- Yarn, Jon Armstrong (Night Shade Books)
- Harmony, Project Itoh, translated by Alexander O. Smith (Haikasoru)
- 2012
-
vítěz
- The Samuel Petrovich Trilogy, Simon Morden (Orbit)
nominace
- Matthew Hughes
- Robert Jackson Bennett
- Mira Grant
- McHugh, Maureen F. - Po apokalypse
- Other, Matthew Hughes (Underland)
- The Company Man, Robert Jackson Bennett (Orbit)
- The Deadline, Mira Grant (Orbit)
- The Postmortal, Drew Magary (Penguin)
- A Soldier's Duty, Jean Johnson (Ace)
- 2013
-
vítěz
- Lost Everything, Brian Francis Slattery (Tor)
nominace
- Keith Brooke
- Nancy Anne Kress
- Eric Brown
- Boudinot, Ryan - Projekt posmrtného života 78% / 6
- Harmony, Keith Brooke (Solaris)
- Fountain of Age, Nancy Kress (Small Beer Press)
- Helix Wars, Eric Brown (Solaris)
- The Not Yet, Moira Crone (UNO)
- Lovestar, Andri Snær Magnason (Seven Stories)
- 2014
-
vítěz
- Winters, Ben H. - Čas se krátí 71% / 8
nominace
- Jack Skillingstead
- Leckie, Ann - Ve službách Spravedlnosti 76% / 22
- Ian Whates
- Life on the Preservation, Jack Skillingstead (Solaris)
- Solaris Rising 2, Ian Whates, ed. (Solaris)
- Self-Reference Engine, Toh EnJoe (Haikasoru)
- A Calculated Life, Anne Charnock (47North)
- The Mad Scientist's Daughter, Cassandra Rose (Angry Robot)
- 2015
-
Zvláštní citace : Elysium, Jennifer Marie Brissett (Aqueduct Press)
vítěz
- The Book of the Unnamed Midwife, Meg Elison (Sybaritic Press)
nominace
- Itäranta, Emmi - Strážkyně pramene 68% / 4
- Cherie Priest
- Jonathan Strahan
- Maplecroft: The Borden Dispatches, Cherie Priest (Roc)
- Reach for Infinity, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
- Elysium, Jennifer Marie Brissett (Aqueduct Press)
- The Bullet-Catcher's Daughter, Rod Duncan (Angry Robot)
- 2016
-
Zvláštní citace : Archangel, Marguerite Reed (Arche)
vítěz
- Apex, Ramez Naam (Angry Robot)
nominace
- Archangel, Marguerite Reed (Arche)
- After the Saucers Landed, Douglas Lain (Night Shade)
- Edge of Dark, Brenda Cooper (Pyr)
- (R)evolution, PJ Manney (47North)
- Windswept, Adam Rakunas (Angry Robot)
- 2017
-
Zvláštní citace : Unpronounceable, Susan diRende (Aqueduct)
vítěz
- The Mercy Journals, Claudia Casper (Arsenal Pulp)
nominace
- Eleanor Arnason
- Hwarhath Stories: Transgressive Tales by Aliens, Eleanor Arnason (Aqueduct)
- Unpronounceable, Susan diRende (Aqueduct)
- Consider, Kristy Acevedo (Jolly Fish)
- Graft, Matt Hill (Angry Robot)
- Super Extra Grande, Yoss (Restless)
- 2018
-
Zvláštní citace : After the Flare, Deji Bryce Olukotun (The Unnamed Press)
vítěz
- Carrie Vaughn
- Bannerless, Carrie Vaughn (Mariner/Houghton Mifflin Harcourt)
nominace
- Alastair Reynolds
- Tim Pratt
- Wells, Martha - Výpadek systémů 68% / 19
- Mur Lafferty
- Revenger, Alastair Reynolds (Orbit)
- The Wrong Stars, Tim Pratt (Angry Robot)
- Six Wakes, Mur Lafferty (Orbit)
- After the Flare, Deji Bryce Olukotun (The Unnamed Press)
- The Book of Etta, Meg Elison (47North)
- 2019
-
Zvláštní citace : 84K, Claire North (Orbit)
vítěz
- Theory of Bastards, Audrey Schulman (Europa)
nominace
- Claire North
- Vandana Singh
- Jeff Noon
- Ian McDonald
- 84K, Claire North (Orbit)
- Ambiguity Machines and Other Stories, Vandana Singh (Small Beer)
- The Body Library, Jeff Noon (Angry Robot)
- Time Was, Ian McDonald (Tor.com)
- Alien Virus Love Disaster, Abbey Mei Otis (Small Beer)
- 2020
-
Zvláštní citace: The Little Animals, Sarah Tolmie (Aqueduct)
vítěz
- Sarah Pinsker
- Sooner or Later Everything Falls into the Sea, Sarah Pinsker (Small Beer)
nominace
- O'Keefe, Megan E. - Rychlostní zbraň 70% / 2
- The Little Animals, Sarah Tolmie (Aqueduct)
- All Worlds Are Real, Susan Palwick (Fairwood)
- The Outside, Ada Hoffmann (Angry Robot)
- The Rosewater Redemption, Tade Thompson (Orbit)
- 2021
-
Zvláštní citace: The Book of Koli, M. R. Carey (Orbit)
vítěz
- Road Out of Winter, Alison Stine (Mira)
nominace
- M. R. Carey
- Alastair Reynolds
- Adrian Tchaikovsky
- The Book of Koli, M. R. Carey (Orbit)
- Bone Silence, Alastair Reynolds (Orbit)
- The Doors of Eden, Adrian Tchaikovsky (Orbit)
- Failed State, Christopher Brown (Harper Voyager)
- Dance on Saturday, Elwin Cotman (Small Beer)
- 2022
-
Zvláštní citace: The Escapement, Lavie Tidhar (Tachyon)
vítěz
- Dead Space, Kali Wallace (Berkley)
nominace
- Lavie Tidhar
- Jason Sanford
- The Escapement, Lavie Tidhar (Tachyon)
- Plague Birds, Jason Sanford (Apex)
- Bug, Giacomo Sartori, translated by Frederika Randall (Restless)
- Defekt, Nino Cipri (Tordotcom)
- Far from the Light of Heaven, Tade Thompson (Orbit)
- 2023
-
Zvláštní citace: The Book of Koli, M. R. Carey (Orbit)
vítěz
- Road Out of Winter, Alison Stine (Mira)
nominace
- M. R. Carey
- Alastair Reynolds
- Adrian Tchaikovsky
- The Book of Koli, M. R. Carey (Orbit)
- Bone Silence, Alastair Reynolds (Orbit)
- The Doors of Eden, Adrian Tchaikovsky (Orbit)
- Failed State, Christopher Brown (Harper Voyager)
- Dance on Saturday, Elwin Cotman (Small Beer)