Nebula (Mlhovina)
Nebula Awards
WWW stránky ocenění: Nebula Awards
Cena je udělovaná profesionálními spisovateli, což jsou v praxi členové SFWA (Science Fiction Writers of America), svým kolegům z branže. Historie ceny spadá až do roku 1965, kdy byla udělena první Nebula v kategorii román Herbertově Duně.
Nebula pravidelněji dodržuje rozdělení kategorií na román, novelu, noveletu a povídku. V roce 1965 byly uděleny dvě ceny v kategorii novela, v r. 1966 jsou dvě ceny za román, r. 1970 nebyla udělena cena za povídku, roku 1981 obdržela Nebulu Lisa Tuttle za povídku The Bone Flute, ale cenu nepřijala na protest proti machinacím v systému oceňování.
Během ceremoniálu udílení cen Nebula se slavnostně předávají také další ceny SFWA: Ray Bradbury Award, Damon Knight Memory Grand Master Award, Solstica Award, Author Emeritus Award a Andre Norton Award.
2000
-
ročník: 35
Předávání 20. května 2000 v New Yorku
- Román
-
Porota: J. W. Donnelly, Debra Doyle, Steven Sawicki, Bradley H. Sinor
vítěz
- Octavia Estelle Butler
- Octavia Estelle Butler - "Parable of the Talents: Book 2 of Earthseed"
nominace
- Vinge, Vernor - Hlubina na nebi 86% / 41
- Kenneth MacLeod
- Maureen F. McHugh
- Sean Stewart
- Martin, George R. R. - Střet králů 93% / 313
- * The Cassini Division by Ken MacLeod
- * Mission Child by Maureen F. McHugh
- * Mockingbird by Sean Stewart
- Novela
-
Porota: J. W. Donnelly, Debra Doyle, Steven Sawicki, Bradley H. Sinor
vítěz
- Chiang, Ted - Příběh tvého života 88% / 53
nominace
- Duncan, Andy - Cech katů 70% / 14
- Marusek, David - Svatební album 82% / 21
- Adam-Troy Castro
- Jerry Oltion
- Michael A. Burstein
- Adam-Troy Castro & Jerry Oltion - "The Astronaut from Wyoming"
- Michael A. Burstein - "Reality Check"
- L. Timmel Duchamp - "Living Trust"
- Noveleta
-
Porota: J. W. Donnelly, Debra Doyle, Steven Sawicki, Bradley H. Sinor
vítěz
nominace
- Sterling, Bruce - Taklamakan 88% / 16
- Brian A. Hopkins
- Esther Mona Friesner-Stutzman
- Phyllis Eisenstein
- Jack McDevitt
- Brian A. Hopkins - "Five Days in April"
- Esther M. Friesner - "How to Make Unicorn Pie"
- Phyllis Eisenstein - "The Island in the Lake"
- Stanley Schmidt & Jack McDevitt - "Good Intentions"
- Povídka
-
Porota: Catherine Asaro, Charles de Lint, Hugh Leddy, Ken St. Andre, B. J. Thrower, Rick Wilber
vítěz
- Leslie What
- Leslie What - "The Cost of Doing Business"
nominace
- Michael Swanwick
- Michael Swanwick
- Holland Bruce Rogers
- Michael Swanwick - "Radiant Doors"
- Michael Swanwick - "Ancient Engines"
- Bruce Holland Rogers - "The Dead Boy at Your Window"
- Constance Ash - "Flower Kiss"
- Frances Sherwood - "Basil the Dog"
- Nejlepší scénář
-
Porota: Dorothy C. Fontana, Richard Gilliam, Katherine Lawrence, Susan Shwartz, Pat York
vítěz
- M. Night Shyamalan - "The Sixth Sense"
nominace
- Robert J. Avrech - "The Devil's Arithmetic"
- Brad Bird & Tim McCanlies - "The Iron Giant"
- Larry & Andy Wachowski - "The Matrix"
- John Millerman - "The Uranus Experiment: Part 2"