GPI
Grand Prix de l´Imaginaire
WWW stránky ocenění: Grand Prix de l´Imaginaire
Nejstarší stále funkční cena ve Francii se původně jmenovala Grand Prix de la Science-Fiction française. Založena byla roku 1973 profesionálními autory a členy francouzského fandomu. Zpočátku se hlasovalo jen ve dvou kategoriích: nejlepší román a nejlepší novela. Po zániku ceny Apollo došlo k výraznému rozšíření a přiblížení podoby k americké Nebule a Hugu.
Komiks
-
originální název: BD/comics
- 2011
-
vítěz
- Fabrice Colin
- La Brigade chimérique (tomes 1 à 6) de Fabrice Colin, Serge Lehman et Stéphane Gess (L'Atalante)
nominace
- Les Derniers jours d'un immortel de Fabien Vehlmann et Gwen de Bonneval (Futuropolis)
- Le Diable amoureux et autres films jamais tournés par Méliès de Fabien Vehlmann et Frantz Duchazeau (Dargaud)
- Tortuga (tome 1) de Sébastien Viozat et Antoine Brivet (Ankama)
- Zombillénium (tome 1) de Arthur De Pins (Dupuis)
- Hercule (tome 1) de Steve Moore et Admira Wijaya (Milady Graphics)
- Nico (tomes 1 à 2) de Fred Duval et Philippe Berthet (Dargaud)
- Omni-Visibilis de Lewis Trondheim et Matthieu Bonhomme (Dupuis)
- Orbital (tomes 1 à 4) de Sylvain Runberg et Serge Pellé (Dupuis)
- Rex Mundi (tomes 1 à 2) de Arvid Nelson et Ericj (Milady Graphics)
- Sorcellerie et Dépendances de Sandrine Revel (Dupuis)
- Uchronie[s] (tomes 1 à 3 des 3 séries) de Eric Corbeyran, Eric Chabbert, Djillali Defali et Tibéry (Glénat)
- 2012
-
vítěz
- Fraternity (tomes 1 & 2) de Juan Diaz Canales et José-Luis Munuera (Dargaud)
nominace
- Ghost Money (tomes 1 à 3) de Dominique Bertail et Thierry Smolderen (Dargaud)
- Les Épées de verre (tomes 1 & 2) de Sylviane Corgiat et Laura Zuccheri (Les Humanoïdes Associés)
- U-Boot (tomes 1 & 2) de Jean-Yves Delitte (12 bis)
- Fluorescent black de Nathan Fox et MF Wilson (Milady Graphics)
- Univerne (tome 1) de Jean-David Morvan et Nesmo (Soleil)
- Noé (tome 1) de Darren Aronofski, Ari Handel et Niko Henrichon (Le Lombard)
- Dorian Gray de Enrique Corominas (Daniel Maghen)
- Midgard (tome 1) de Steven Dupré (Casterman)
- Cité 14 (saison 2, tomes 1 & 2) de Pierre Gabus et Romuald Reutimann (Les Humanoïdes Associés)
- It is not a piece of cake de Nancy Pena (La Boite à Bulles)
- Un amour de Marmelade de Olivier Supiot (Glénat)
- 2013
-
vítěz
- Les Contes de l'ère du Cobra (tomes 1 & 2) de Enrique Fernandez (Glénat)
nominace
- Azimut (tome 1) de Wilfrid Lupano et Jean-Baptiste Andreae (Vents d'Ouest)
- Daytripper de Gabriel Bà et Fàbio Moon (Urban Comics)
- Freaks'Squeele (tomes 1 à 5) de Florent Maudoux (Ankama)
- Zaya (tomes 1 & 2) de Jean-David Morvan et Huangjiawei (Dargaud)
- Captain Swing et les pirates électriques de Cindery Island de Warren Ellis et Raulo Caceres (Milady Graphics)
- Crusades (tomes 1 à 3) de Izu, Alex Nikolavitch et Xiaoyu Zhang (Les Humanoïdes associés)
- Ghostopolis de Doug Tennapel (Milady Graphics)
- Masqué (tomes 1 & 2) de Serge Lehman et Stéphane Créty (Delcourt)
- La Protectrice de Keko (Actes Sud. L'an 2)
- Turf (tomes 1 & 2) de Jonathan Ross et Tommy Lee Edwards (Emmanuel Proust)
- 2014
-
vítěz
- Souvenirs de l'empire de l'atome d'Alexandre Clerisse et Thierry Smolderen (Dargaud)
nominace
- Aâma (tomes 1 à 3) de Frederik Peeters (Gallimard)
- Le Jeune Lovecraft de José Oliver et Bartolo Torres (Diábolo)
- Punk Rock Jesus de Sean Murphy (Urban)
- Urban (tome 1 & 2) de Luc Brunschwig et Roberto Ricci (Futuropolis)
- Alisik (tome 1) de Humertus Rufledt et Helge Vogt (Le Lombard)
- Chaos Team (tomes 1.1 et 1.2) de Vincent Brugeas et Ronan Toulhoat (Akileos)
- Les Dormants de Jonathan Munoz (Cleopas)
- L'Entrevue de Manuele Fior (Futuropolis)
- Funérailles (Freaks' Squeele) (tome 1) de Florent Maudoux (Ankama)
- Isabellae (tomes 1 & 2) de Gabor et Raule (Le Lombard)
- La Voie du sabre (tome 1) de Federico Ferniani et Mathieu Mariolle (Glénat)