Hugo
Hugo Awards
WWW stránky ocenění: Hugo Awards
Cena Hugo je každoročně udělována nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy vydaným v uplynulém roce. Dále je udělována v oblasti amerického fandomu a dalších oblastech s tuto literaturou spojených. Cena je udělována samotnými fanoušky žánrů na jejich tradičním conu World Science Fiction Convention, známým pod názvem Worldcon. Původní název ceny byl Science Fiction Achievement Award, dlouho používaný název Hugo se stal oficiálním označením ceny až v roce 1993 na počest Huga Gernsbacka, zakladatele magazínu Amazing Stories.
2008
-
ročník: 55
- Editor - delší fikce
-
vítěz
nominace
- Lou Anders
- Patrick Nielsen Hayden
- Beth Meacham
- Ginjer Buchanan
- Editor - kratší fikce
-
vítěz
- Gordon Van Gelder
nominace
- Jonathan Strahan
- Ellen Sue Datlow
- Sheila Williams
- Stanley Schmidt
- Nejlepší autor z řad fanoušků
-
vítěz
nominace
- David Rowland Langford
- Cheryl Morgan
- Steven H Silver
- Chris Garcia
- Nejlepší Fanzin
-
vítěz
- File 770 edited by Mike Glyer
nominace
- PLOKTA edited by Alison Scott, Steve Davies, and Mike Scott
- Challenger edited by Guy Lillian III
- Argentus edited by Steven H Silver
- Drink Tank edited by Chris Garcia
- Nejlepší film/seriál
-
vítěz
- Stardust Written by Jane Goldman & Matthew Vaughn; Directed by Matthew Vaughn; based on the novel by Neil Gaiman, illustrated by Charles Vess (Paramount Pictures)
nominace
- Heroes, Season 1 Created by Tim Kring (NBC Universal Television and Tailwind Productions Written by Tim Kring, Jeff Loeb, Bryan Fuller, Michael Green, Natalie Chaidez, Jesse Alexander, Adam Armus, Aron Eli Coleite, Joe Pokaski, Christopher Zatta, Chuck Kim. Directed by David Semel, Allan Arkush, Greg Beeman, Ernest R. Dickerson, Paul Shapiro, Donna Deitch, Paul A. Edwards, John Badham, Terrence O’Hara, Jeannot Szwarc, Roxann Dawson, Kevin Bray, Adam Kane
- Harry Potter and the Order of the Phoenix Written by Michael Goldenberg Based on the novel by J.K. Rowling Directed by David Yates (Warner Bros. Pictures)
- Enchanted Written by Bill Kelly Directed by Kevin Lima (Walt Disney Pictures)
- The Golden Compass Written by Chris Weitz Based on the novel by Philip Pullman Directed by Chris Weitz (New Line Cinema)
- Nejlepší kniha/dílo mimo beletrii
-
vítěz
- Brave New Words: The Oxford Dictionary of Science Fiction by Jeff Prucher (Oxford University Press)
nominace
- Barry N. Malzberg
- Shaun Tan
- Breakfast in the Ruins: Science Fiction in the Last Millennium by Barry Malzberg (Baen)
- The Arrival by Shaun Tan (Arthur A. Levine/Scholastic)
- The Company They Keep: C.S. Lewis and J.R.R. Tolkien as Writers in Community by Diana Glyer; appendix by David Bratman (Kent State University Press)
- Emshwiller: Infinity x Two by Luis Ortiz, intro. by Carol Emshwiller, fwd. by Alex Eisenstien (Nonstop)
- Nejlepší kratší dramatická prezentace
-
vítěz
- Doctor Who “Blink” Written by Steven Moffat Directed by Hettie Macdonald (BBC)
nominace
- Doctor Who “Human Nature’ / “Family of Blood” Written by Paul Cornell Directed by Charles Palmer (BBC)
- Battlestar Galactica “Razor” Written by Michael Taylor Directed by Félix Enríquez Alcalá and Wayne Rose (Sci Fi Channel) (televised version, not DVD)
- Torchwood “Captain Jack Harkness” Written by Catherine Tregenna Directed by Ashley Way (BBC Wales)
- Star Trek New Voyages “World Enough and Time” Written by Michael Reaves & Marc Scott Zicree Directed by Marc Scott Zicree (Cawley Entertainment Co. and The Magic Time Co.)
- Novela
-
vítěz
nominace
- Wolfe, Gene - Memorare 60% / 8
- Shepard, Lucius - Vidím hvězdy skrze kámen 68% / 8
- Kress, Nancy Anne - Fontána stáří 87% / 9
- Rusch, Kristine Kathryn - Záchrana Apolla 8 85% / 27
- Noveleta
-
vítěz
nominace
- Egan, Greg - Glórie 79% / 16
- Moles, David - Finisterra 73% / 8
- Abraham, Daniel - Směnárník a Lord Iron 87% / 26
- Greg Egan
- “Dark Integers” by Greg Egan (Asimov’s Oct./Nov. 2007)
- Povídka
-
vítěz
- Bear, Elizabeth - Hranice odlivu 81% / 20
nominace
- MacLeod, Kenneth - Kdo se bojí Wolfu 359? 48% / 13
- Michael Swanwick
- Stephen Michael Baxter
- Mike Resnick
- “A Small Room in Koboldtown” by Michael Swanwick (Asimov’s April/May 2007, The Dog Said Bow-Wow, Tachyon Publications)
- “Last Contact” by Stephen Baxter (The Solaris Book of New Science Fiction, ed. George Mann, Solaris Books)
- “Distant Replay” by Mike Resnick (Asimov’s April/May 2007)
- Profesionální výtvarník
-
vítěz
- Stephan Martiniere
nominace
- Shaun Tan
- John Picacio
- Bob Eggleton
- Phil Foglio
- John Harris
- Román
-
vítěz
nominace
- McDonald, Ian - Brasyl 77% / 32
- Scalzi, John - Poslední kolonie 78% / 45
- Charles Stross
- Robert J. Sawyer
- Halting State by Charles Stross (Ace)
- Rollback by Robert J. Sawyer (Tor; Analog Oct. 2006-Jan/Feb. 2007)
- Semiprozine
-
vítěz
- Charles N. Brown
- Locus edited by Charles N. Brown, Kirsten Gong-Wong, Liza Groen Trombi
nominace
- David Rowland Langford
- David G. Hartwell
- Ansible edited by David Langford
- New York Review of Science Fiction edited by Kathryn Cramer, Kristine Dikeman, David G. Hartwell, Kevin J. Maroney
- Helix edited by William Sanders and Lawrence Watt-Evans
- Interzone edited by Andy Cox
- Výtvarník z řad fanů
-
vítěz
- Brad Foster
nominace
- Sue Mason
- Steve Stiles
- Teddy Harvia
- Taral Wayne