Hugo
Hugo Awards
WWW stránky ocenění: Hugo Awards
Cena Hugo je každoročně udělována nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy vydaným v uplynulém roce. Dále je udělována v oblasti amerického fandomu a dalších oblastech s tuto literaturou spojených. Cena je udělována samotnými fanoušky žánrů na jejich tradičním conu World Science Fiction Convention, známým pod názvem Worldcon. Původní název ceny byl Science Fiction Achievement Award, dlouho používaný název Hugo se stal oficiálním označením ceny až v roce 1993 na počest Huga Gernsbacka, zakladatele magazínu Amazing Stories.
2017
-
ročník: 64
Ceny byly uděleny 11. srpna 2017 na Worldconu 75 v Helsinkách. Ceny byly uděleny za rok 2016.
- Editor - delší fikce
-
vítěz
- Liz Gorinsky
nominace
- Vox Day
- Sheila Gilbert
- Devi Pillai
- Mariam Weinberg
- Navah Wolfe
- Editor - kratší fikce
-
vítěz
nominace
- Jonathan Strahan
- John Joseph Adams
- Neil Clarke
- Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas
- Sheila Williams
- Nejlepší autor z řad fanoušků
-
vítěz
- Abigail Nussbaum
nominace
- Mike Glyer
- Jeffro Johnson
- Natalie Luhrs
- Foz Meadows
- Chuck Tingle
- Nejlepší Fancast
-
vítěz
- Peter Newman
- Tea & Jeopardy, Emma Newman & Peter Newman
nominace
- Jonathan Strahan
- Mur Lafferty
- The Coode Street Podcast, Gary K. Wolfe & Jonathan Strahan
- Ditch Diggers, Mur Lafferty & Matt Wallace
- Fangirl Happy Hour, Ana Grilo & Renay Williams
- Galactic Suburbia, presented by Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce and Tansy Rayner Roberts; produced by Andrew Finch
- The Rageaholic, RazörFist
- Nejlepší Fanzin
-
vítěz
- Lady Business (edited by Clare, Ira, Jodie, KJ, Renay, and Susan)
nominace
- Castalia House Blog, Jeffro Johnson, ed.
- Journey Planet, James Bacon & Chris Garcia, eds. (additional editors Esther MacCallum-Stewart, Helena Nash, Errick Nunnally, Pádraig Ó Méalóid, Chuck Serface, and Erin Underwood)
- nerds of a feather, flock together, The G, Vance Kotrla & Joe Sherry, eds.
- Rocket Stack Rank, Greg Hullender & Eric Wong, eds.
- SF Bluestocking, Bridget McKinney, ed.
- Nejlepší film/seriál
-
vítěz
- Arrival (screenplay by Eric Heisserer based on a short story by Ted Chiang, directed by Denis Villeneuve; 21 Laps Entertainment/FilmNation Entertainment/Lava Bear Films)
nominace
- Deadpool (screenplay by Rhett Reese & Paul Wernick, directed by Tim Miller; Twentieth Century Fox Film Corporation/Marvel Entertainment/Kinberg Genre/The Donners’ Company/TSG Entertainment)
- Ghostbusters (screenplay by Katie Dippold & Paul Feig, directed by Paul Feig; Columbia Pictures/LStar Capital/Village Roadshow Pictures/Pascal Pictures/Feigco Entertainment/Ghostcorps/The Montecito Picture Company)
- Hidden Figures (screenplay by Allison Schroeder and Theodore Melfi, directed by Theodore Melfi; Fox 2000 Pictures/Chernin Entertainment/Levantine Films/TSG Entertainment)
- Rogue One (screenplay by Chris Weitz and Tony Gilroy, directed by Gareth Edwards; Lucasfilm/Allison Shearmur Productions/Black Hangar Studios/Stereo D/Walt Disney Pictures)
- Stranger Things (Season One) (created by the Duffer Brothers; 21 Laps Entertainment/Monkey Massacre)
- Nejlepší kniha/dílo mimo beletrii
-
vítěz
- Ursula K. Le Guin
- Words Are My Matter: Writings About Life and Books, 2000-2016, Ursula K. Le Guin (Small Beer)
nominace
- Kameron Hurley
- Robert Silverberg
- Gaiman, Neil - Postřehy z poslední řady 70% / 1
- Sarah Gailey
- The Geek Feminist Revolution, Kameron Hurley (Tor)
- Traveler of Worlds: Conversations with Robert Silverberg, Robert Silverberg & Alvaro Zinos-Amaro (Fairwood)
- Women of Harry Potter series of posts, Sarah Gailey (Tor.com)
- The Princess Diarist, Carrie Fisher (Blue Rider)
- Nejlepší komiks
-
vítěz
- Monstress, Volume 1: Awakening, written by Marjorie Liu, art by Sana Takeda (Image)
nominace
- G. Willow Wilson
- Ta-Nehisi Coates
- Ms. Marvel, Volume 5: Super Famous, written by G. Willow Wilson, art by Takeshi Miyazawa, Adrian Alphona & Nico Leon (Marvel)
- Black Panther, Volume 1: A Nation Under Our Feet, written by Ta-Nehisi Coates, art by Brian Stelfreeze (Marvel)
- Paper Girls, Volume 1, written by Brian K. Vaughan, art by Cliff Chiang (Image)
- Saga, Volume 6, written by Brian K. Vaughan, art by Fiona Staples (Image)
- The Vision, Volume 1: Little Worse Than a Man, written by Tom King, art by Gabriel Hernández Walta (Marvel)
- Nejlepší kratší dramatická prezentace
-
vítěz
- The Expanse: “Leviathan Wakes” (written by Mark Fergus and Hawk Ostby, directed by Terry McDonough; SyFy)
nominace
- Black Mirror: “San Junipero” (written by Charlie Brooker, directed by Owen Harris; House of Tomorrow)
- Doctor Who: “The Return of Doctor Mysterio” (written by Steven Moffat, directed by Ed Bazalgette; BBC Cymru Wales)
- Game of Thrones: “Battle of the Bastards” (written by David Benioff and D. B. Weiss, directed by Miguel Sapochnik; HBO)
- Game of Thrones: “The Door” (written by David Benioff and D. B. Weiss, directed by Jack Bender; HBO)
- Splendor & Misery (album) (by Clipping (Daveed Diggs, William Hutson, Jonathan Snipes))
- Nejlepší série
-
vítěz
- Lois McMaster Bujold
- Dobrodružství Milese Vorkosigana 87% / 35
- The Vorkosigan Saga, Lois McMaster Bujold (Baen)
nominace
- James S. A. Corey
- Expanze 84% / 29
- Ben Aaronovitch
- Řeky Londýna 89% / 12
- Naomi Novik
- Temeraire 86% / 19
- Seanan McGuire
- The Expanse, James S. A. Corey (Orbit)
- The Peter Grant/Rivers of London series, Ben Aaronovitch (Gollancz; Del Rey; DAW; Subterranean)
- The Temeraire series, Naomi Novik (Del Rey; Harper Voyager UK)
- The October Daye Books, Seanan McGuire (DAW; Corsair)
- The Craft Sequence, Max Gladstone (Tor)
- Novela
-
vítěz
nominace
- Kij Johnson
- Lois McMaster Bujold
- China Miéville
- Victor LaValle
- The Dream-Quest of Vellitt Boe, Kij Johnson (Tor.com)
- Penric and the Shaman, Lois McMaster Bujold (Spectrum Literary Agency)
- This Census-Taker, China Miéville (Del Rey; Picador)
- The Ballad of Black Tom, Victor LaValle (Tor.com)
- A Taste of Honey, Kai Ashante Wilson (Tor.com)
- Noveleta
-
vítěz
- Ursula Vernon
- “The Tomato Thief”, Ursula Vernon (Apex 5 Jan 2016)
nominace
- Nina Allan
- Gilman, Carolyn Ives - Na cestách s mimozemšťanem 71% / 16
- Alyssa Wong
- “The Art of Space Travel”, Nina Allan (Tor.com 27 Jul 2016)
- “You'll Surely Drown Here If You Stay”, Alyssa Wong (Uncanny May/Jun 2016)
- Alien Stripper Boned from Behind by the T-Rex, Stix Hiscock (self-published)
- The Jewel and Her Lapidary, Fran Wilde (Tor.com)
- Povídka
-
vítěz
- “Seasons of Glass and Iron”, Amal El-Mohtar (The Starlit Wood)
nominace
- N. K. Jemisin
- Alyssa Wong
- John Charles Wright
- Vaughn, Carrie - Ta hra, co jsme ji hrávali za války 67% / 10
- “The City Born Great”, N. K. Jemisin (Tor.com 28 Sep 2016)
- “A Fist of Permutations in Lightning and Wildflowers”, Alyssa Wong (Tor.com 2 Mar 2016)
- “An Unimaginable Light”, John C. Wright (God, Robot)
- “Our Talons Can Crush Galaxies”, Brooke Bolander (Uncanny Nov/Dec 2016)
- Profesionální výtvarník
-
vítěz
- Julie Dillon
nominace
- Galen Dara
- Chris McGrath
- Victo Ngai
- John Picacio
- Sana Takeda
- Román
-
vítěz
- Jemisin, N. K. - Brána z obelisků 87% / 11
nominace
- Anders, Charlie Jane - Všichni ptáci na nebi 82% / 12
- Chambers, Becky - Dvě místa na slunci 81% / 13
- Liou Cch‘-Sin - Vzpomínka na Zemi 84% / 36
- Lee, Yoon Ha - Liščí gambit 79% / 14
- Too Like the Lightning, Ada Palmer (Tor)
- Semiprozine
-
vítěz
- Uncanny Magazine, Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas, eds. (additional editors Michi Trota, Julia Rios, with podcast produced by Erika Ensign & Steven Schapansky)
nominace
- Vajra Chandrasekera
- Strange Horizons, Niall Harrison, ed. (additional editors Catherine Krahe, Vajra Chandrasekera, Vanessa Rose Phin, Li Chua, Aishwarya Subramanian, Tim Moore, Anaea Lay, and the Strange Horizons staff)
- Beneath Ceaseless Skies, Scott H. Andrews, ed.
- The Book Smugglers, Ana Grilo & Thea James, eds.
- Cirsova Heroic Fantasy and Science Fiction Magazine, P. Alexander, ed.
- GigaNotoSaurus, Rashia J. Smith, ed.
- Výtvarník z řad fanů
-
vítěz
- Elizabeth Leggett
nominace
- Ninni Aalto
- Vesa Lehtimäki
- Likhain (M. Sereno)
- Spring Schoenhuth
- Steve Stiles