Ditmar
Ditmar Awards
Cena Ditmar je australský ekvivalent ceny Hugo. Je udělována členy Australského národního sci – fi konventu (Australian National Science Fiction Convention) australským a mezinárodním profesionálním a fanovským dílům.
Nejlepší australský román
-
originální název: AUSTRALIAN NOVEL
- 1978
-
vítěz
- Cherry Wilder
- The Luck of Brin's Five, Cherry Wilder
nominace
- The Right Hand of Dextra, David J. Lake
- The Weeping Sky, Lee Harding
- The Wildings of Westron, David J. Lake
- 1981
-
vítěz
- Damien Broderick
- The Dreaming Dragons, Damien Broderick (Norstrilia; Pocket)
nominace
- Breathing Space Only, Wynne Whiteford (Void)
- The Fourth Hemisphere, David J. Lake (Void)
- Looking for Blucher, Jack Wodhams (Void)
- 1982
-
vítěz
- The Man Who Loved Morlocks, David J. Lake (Hyland House)
nominace
- Arthur Bertram Chandler
- The Anarch Lords, A. Bertram Chandler
- Bard, Keith Taylor
- Behind the Wind, Patricia Wrightson
- City of Women, David Ireland
- 1985
-
vítěz
- Beast of Heaven, Victor Kelleher
nominace
- Arthur Bertram Chandler
- Arthur Bertram Chandler
- The Last Amazon, A. Bertram Chandler
- The Wild Ones, A. Bertram Chandler
- Suburbs of Hell, Randolph Stow
- 1986
-
vítěz
- Illywhacker, Peter Carey (Penguin Australia)
nominace
- Changelings of Cha'an, David J. Lake (Hyland House)
- Landscape with Landscapes, Gerald Murnane (Norstrilia)
- Transing Syndrome, Kurt von Trojan (Rigby)
- 1987
-
vítěz
- Bard III: The Wild Sea, Keith Taylor (Ace)
nominace
- Damien Broderick
- The Black Grail, Damien Broderick (Avon)
- Adventures of Christian Rosy Cross, David Foster (Penguin)
- Oasis, Patrick Urth (Aphelion #1,#2,#3,#4)
- Taronga, Victor Kelleher (Viking Kestrel)
- 1988
-
vítěz
- Terry Dowling
- "For as Long as You Burn", Terry Dowling (Aphelion #5)
nominace
- George Turner
- The Sea and Summer, George Turner (Faber & Faber)
- Bard IV: Raven's Gathering, Keith Taylor (Ace)
- The Hyades Contact, Wynne Whiteford (Ace)
- The Makers, Victor Kelleher (Viking Kestrel)
- 1989
-
vítěz
- Damien Broderick
- Striped Holes, Damien Broderick (Avon)
nominace
- Beyond the Labyrinth, Gillian Rubinstein (Hyland)
- Huaco of the Golden God, Carolyn Logan (A&R)
- West of the Moon, David J. Lake (Hyland)
- 1990
-
vítěz
- Lake of the Sun, Wynne Whiteford (Ace)
nominace
- The Red King, Victor Kelleher (Viking Kestrel)
- The Sorcerer's Sacred Isle, Keith Taylor (Ace)
- 1993
-
vítěz
- Egan, Greg - Karanténa 73% / 18
nominace
- Terry Dowling
- George Turner
- Sean McMullen
- Blue Tyson, Terry Dowling
- Brain Child, George Turner
- Call to the Edge, Sean McMullen
- And Disregards the Rest, Paul Voermans
- Back Door Man, Ian M. Hails
- 1995
-
vítěz
- Egan, Greg - Město permutací 84% / 26
nominace
- Lucy Sussex
- George Turner
- Sean McMullen
- Deersnake, Lucy Sussex (Hodder)
- Genetic Soldier, George Turner (Morrow AvoNova)
- Voices in the Light, Sean McMullen (Aphelion)
- 1996
-
vítěz
- Sean McMullen
- Mirrorsun Rising, Sean McMullen (Aphelion)
nominace
- Terry Dowling
- Nix, Garth - Sabriel 84% / 103
- Sean Williams
- Shane Dix
- Lucy Sussex
- An Intimate Knowledge of the Night, Terry Dowling (Aphelion)
- The Unknown Soldier, Sean Williams & Shane Dix (Aphelion)
- She's Fantastical, Lucy Sussex & Judith Raphael Buckrich, eds. (Sybylla Feminist Press)
- 1997
-
vítěz
- Lucy Sussex
- The Scarlet Rider, Lucy Sussex (Tor/Forge)
nominace
- Sean Williams
- Dann, Jack - Katedrála vzpomínek
- Metal Fatigue, Sean Williams (HarperCollins Australia)
- Dream Weavers, Paul Collins, ed. (Penguin)
- 1998
-
vítěz
- Damien Broderick
- The White Abacus, Damien Broderick (Avon)
nominace
- Isobelle Carmody
- Sara Douglass
- Darkfall: Book One of the Legendsong, Isobelle Carmody (Penguin)
- Sinner, Sara Douglass (HarperCollins)
- Winter, Simon Brown (HarperCollins)
- Old Bones, Paul Collins
- 1999
-
vítěz
- Sean Williams
- The Resurrected Man, Sean Williams (HarperCollins Australia/Voyager)
nominace
- Sean McMullen
- Sara Douglass
- The Centurion's Empire, Sean McMullen (Tor)
- Pilgrim, Sara Douglass (HarperCollins Australia)
- Feral, Kerry Greenwood (Hodder Headline Australia)
- The Tilecutter's Penny, Caiseal Mór (Random House Australia)
- 2000
-
vítěz
- Egan, Greg - Teranesie 72% / 10
nominace
- Stephen Dedman
- Sean McMullen
- Damien Broderick
- Foreign Bodies, Stephen Dedman (Tor)
- Souls in the Great Machine, Sean McMullen (Tor)
- The Book of Revelation, Damien Broderick & Rory Barnes (HarperCollins Australia)
- Aramaya, Jane Routley (Avon Eos)
- A Dark Victory, Dave Luckett (Omnibus)
- Hidden from View, Richard Harland (Pan Macmillan)
- 2001
-
vítěz
- Sean Williams
- Shane Dix
- Evergence 2: The Dying Light, Sean Williams & Shane Dix (HarperCollins Australia)
nominace
- Sean McMullen
- The Miocene Arrow, Sean McMullen (Tor)
- Sea as Mirror, Tess Williams (HarperCollins Voyager)
- Cyberskin, Paul Collins (Hybrid Books)
- 2002
-
vítěz
- Nix, Garth - Lirael 90% / 75
nominace
- Sean McMullen
- Eyes of the Calculor, Sean McMullen (Tor)
- The Year of the Intelligent Tigers, Kate Orman (BBC)
- 2003
-
vítěz
- Sean Williams
- Shane Dix
- Echoes of Earth, Sean Williams & Shane Dix
nominace
- McArthur, Maxine - Čas minulý 72% / 5
- Sean Williams
- Sean Williams
- Damien Broderick
- The Sky Warden and the Sun, Sean Williams
- The Storm Weaver and the Sand, Sean Williams
- Transcension, Damien Broderick
- Sovereign, Simon Brown
- Blue Silence, Michelle Marquardt
- 2004
-
vítěz
- Bishop, Kirsten Jane - Vryté město 74% / 37
nominace
- Nix, Garth - Abhorsenka 90% / 62
- Canavan, Trudi - Nejvyšší lord 87% / 30
- Sean Williams
- Shane Dix
- Orphans of Earth, Sean Williams & Shane Dix (HarperCollins)
- Fallen Gods, Jonathan Blum & Kate Orman (Telos Publishing)
- 2005
-
vítěz
- Sean Williams
- The Crooked Letter, Sean Williams (HarperCollins Voyager Australia)
nominace
- Maxine McArthur
- Less than Human, Maxine McArthur (Warner Aspect)
- The Black Crusade, Richard Harland (Chimaera Publications)
- 2006
-
vítěz
- Sean Williams
- Shane Dix
- Geodesica: Ascent, Sean Williams & Shane Dix (Ace)
nominace
- Nix, Garth - Sychravá Středa 79% / 13
- Westerfeld, Scott - Oškliví 74% / 13
- Scott Westerfeld
- Scott Westerfeld
- Midnighters, Book Two: Touching Darkness, Scott Westerfeld (Eos)
- Peeps, Scott Westerfeld (Razorbill)
- Magic or Madness, Justine Larbalestier (Razorbill)
- 2007
-
vítěz
- The Pilo Family Circus, Will Elliott (ABC Books)
nominace
- Carnies, Martin Livings (Lothian)
- The Mother, Brett McBean (Lothian)
- Prismatic, Edwina Grey (Lothian)
- The Silver Road, Grace Dugan (Penguin)
- 2008
-
vítěz
- Sean Williams
- Saturn Returns, Sean Williams (Orbit)
nominace
- Marianne de Pierres
- Westerfeld, Scott - Kompars 45% / 2
- Dark Space, Marianne de Pierres (Orbit)
- The Company of the Dead, David Kowalski (Pan Macmillan)
- The Darkness Within, Jason Nahrung (Hachette Livre)
- Magic's Child, Justine Larbalestier (Penguin)
- 2009
-
vítěz
- Margo Lanagan
- Tender Morsels, Margo Lanagan (Allen & Unwin)
nominace
- Sean Williams
- Earth Ascendant, Sean Williams (Orbit)
- The Daughters of Moab, Kim Westwood (HarperVoyager)
- Fivefold, Nathan Burrage (Random House)
- Hal Spacejock: No Free Lunch, Simon Haynes (Fremantle Press)
- How to Ditch Your Fairy, Justine Larbalestier (Allen & Unwin)
- 2010
-
vítěz
- Slights, Kaaron Warren (Angry Robot)
nominace
- Westerfeld, Scott - Leviatan 82% / 28
- Liar, Justine Larbalestier (Bloomsbury)
- Life Through Cellophane, Gillian Polack (Eneit)
- World Shaker, Richard Harland (Allen & Unwin)
- 2011
-
vítěz
- Power and Majesty, Tansy Rayner Roberts (Voyager)
nominace
- Death Most Definite, Trent Jamieson (Hachette)
- Madigan Mine, Kirstyn McDermott (Pan Macmillan)
- Stormlord Rising, Glenda Larke (Voyager)
- Walking the Tree, Kaaron Warren (Angry Robot)
- 2012
-
vítěz
- The Courier’s New Bicycle, Kim Westwood (HarperCollins)
nominace
- Marianne de Pierres
- Burn Bright, Marianne de Pierres (Random House Australia)
- Debris (The Veiled Worlds 1), Jo Anderton (Angry Robot)
- The Shattered City (Creature Court 2), Tansy Rayner Roberts (HarperCollins)
- Mistification, Kaaron Warren (Angry Robot)
- 2013
-
vítěz
- Margo Lanagan
- Sea Hearts, Margo Lanagan (Allen & Unwin)
nominace
- Suited, Jo Anderton (Angry Robot)
- The Corpse-Rat King, Lee Battersby (Angry Robot)
- Bitter Greens, Kate Forsyth (Random House Australia)
- Perfections, Kirstyn McDermott (Xoum)
- Salvage, Jason Nahrung (Twelfth Planet)
- 2014
-
vítěz
- Robert Hood
- Fragments of a Broken Land: Valarl Undead, Robert Hood (Wildside)
nominace
- The Beckoning, Paul Collins (Damnation Books)
- Ink Black Magic, Tansy Rayner Roberts (FableCroft)
- The Only Game in the Galaxy: The Maximus Black Files 3, Paul Collins (Ford Street)
- Trucksong, Andrew Macrae (Twelfth Planet)
- 2015
-
vítěz
- Trudi Canavan
- Thief's Magic, Trudi Canavan (Hachette Australia)
- The Lascar's Dagger, Glenda Larke (Hachette)
nominace
- Nix, Garth - Clariel 82% / 12
- Bound, Alan Baxter (Voyager)
- The Godless, Ben Peek (Tor UK)
- 2016
-
vítěz
- Lament for the Afterlife, Lisa L. Hannett (ChiZine)
nominace
- Scott Westerfeld
- Margo Lanagan
- Zeroes, Scott Westerfeld, Margo Lanagan & Deborah Biancotti (Simon & Schuster)
- Day Boy, Trent Jamieson (Text)
- The Dagger’s Path, Glenda Larke (Orbit)
- Graced, Amanda Pillar (Momentum)
- 2017
-
vítěz
- The Grief Hole, Kaaron Warren (IFWG Australia)
nominace
- Angela Slatter
- Vigil, Angela Slatter (Jo Fletcher)
- The Lyre Thief, Jennifer Fallon (HarperCollins)
- Squid's Grief, D. K. Mok (self-published)
- The Wizardry of Jewish Women, Gillian Polack (Satalyte)
- 2018
-
vítěz
- Dyer, Thoraiya - Kanopie 55% / 2
nominace
- Angela Slatter
- Corpselight, Angela Slatter (Hachette Australia)
- In the Dark Spaces, Cally Black (Hardie Grant Egmont)
- How to Bee, Bren McDibble (Allen & Unwin)
- Lotus Blue, Cat Sparks (Skyhorse)
- 2019
-
vítěz
- Hawke, Sam - Město lží 53% / 4
nominace
- Devouring Dark, Alan Baxter (Grey Matter)
- The Subjugate, Amanda Bridgeman (Angry Robot)
- Faerie Apocalypse, Jason Franks (IFWG Australia)
- The Beast’s Heart, Leife Shallcross (Hodder & Stoughton)
- Tide of Stone, Kaaron Warren (Omnium Gatherum)
- 2020
-
vítěz
- The Year of the Fruit Cake, Gillian Polack (IFWG)
nominace
- Claiming T-Mo, Eugen Bacon (Meerkat)
- 2021
-
vítěz
- Garth Nix
- The Left-Handed Booksellers of London, Garth Nix (Allen & Unwin)
nominace
- Hawke, Sam - Říše zrady 60% / 1
- Hollow Empire, Sam Hawke (Penguin)
- The Animals in That Country, Laura Jean McKay (Scribe)
- The Crying Forest, Venero Armanno (IFWG Publishing Australia)
- Monstrous Heart, Claire McKenna (HarperCollins)
- Poison & Light, Gillian Polack (Shooting Star)
- Repo Virtual, Corey J. White (Tor)
- 2022
-
vítěz
- The Bridge, J. S. Breukelaar (Meerkat)
nominace
- Slatter, A.G. - Pláč zavržených předků
- The Councillor, E. J. Beaton (DAW)
- A Marvellous Light, Freya Marske (Tor)
- Papa Lucy & The Boneman, Jason Fischer (Outland)
- The Rose Daughter, Maria Lewis (Hachette Australia/Little Brown)
- She Who Became the Sun, Shelley Parker-Chan (Tor)
- 2023
-
vítěz
- 36 Streets, T. R. Napper (Titan)
nominace
- Robert Hood
- Scavengers, Robert Hood (Clan Destine)
- Sallow Bend, Alan Baxter (Cemetery Dance)
- The Stone Road, Trent Jamieson (Erewhom)
- X-Dimensional Assassin Zai Through the Unfolded Earth, Jason Franks (IFWG)