ocenění »
World Fantasy Award »
Sbírka
World Fantasy Award
World Fantasy Award
WWW stránky ocenění: World Fantasy Award
Každoročně od 1975 je na World Fantasy Convention udělována cena World Fantasy Award pro nejlepší příspěvky v žánru fantasy za uplynulý rok. Cena tvoří protějšek k převážně scifistické ceně Hugo Award.
Sbírka
-
originální název: Collection
- 1975
-
vítěz
- Manly Wade Wellman
- Worse Things Waiting, Manly Wade Wellman (Carcosa)
nominace
- Basil Copper
- From Evil's Pillow, Basil Copper (Arkham House)
- 1976
-
vítěz
- Avram J. A. Davidson
- The Enquiries of Doctor Eszterhazy, Avram Davidson (Warner)
nominace
- Harlan Ellison
- Frank Belknap Long
- Deathbird Stories, Harlan Ellison (Harper & Row)
- The Early Long, Frank Belknap Long (Doubleday)
- Far Lands, Other Days, E. Hoffmann Price (Carcosa)
- 1988
-
vítěz
- Lucius Shepard
- The Jaguar Hunter, Lucius Shepard (Arkham House)
nominace
- Tanith Lee
- Michael Shea
- Ramsey Campbell
- Karl Edward Wagner
- Night's Sorceries, Tanith Lee (DAW)
- Polyphemus, Michael Shea (Arkham House)
- Scared Stiff, Tales of Sex and Death, Ramsey Campbell (Scream/Press)
- Why Not You and I?, Karl Edward Wagner (Tor; Dark Harvest)
- 1989
-
vítěz
- Harlan Ellison
- Gene Wolfe
- Angry Candy, Harlan Ellison (Houghton Mifflin)
- Storeys from the Old Hotel, Gene Wolfe (Kerosina)
nominace
- Dennis Etchison
- Clive Barker
- Fritz Reuter Leiber
- Charles Beaumont
- The Blood Kiss, Dennis Etchison (Scream/Press)
- Cabal, Clive Barker (Poseidon)
- The Knight and Knave of Swords, Fritz Leiber (Morrow)
- Charles Beaumont: Selected Stories, Charles Beaumont, edited by Roger Anker (Dark Harvest)
- 1990
-
vítěz
- Richard Matheson
- Richard Matheson: Collected Stories, Richard Matheson (Scream/Press)
nominace
- Robert R. McCammon
- Lansdale, Joe R. - Bizarníma rukama 81% / 22
- Harlan Ellison
- John Crowley
- Blue World and Other Stories, Robert R. McCammon (Grafton)
- Harlan Ellison's Watching, Harlan Ellison (Underwood-Miller)
- Novelty, John Crowley (Doubleday Foundation)
- 1991
-
vítěz
- Carol Emshwiller
- The Start of the End of It All and Other Stories, Carol Emshwiller (The Women's Press; Mercury House 1991)
nominace
- Simmons, Dan - Modlitby ke zlomeným kamenům 78% / 24
- Peter Straub
- Fritz Reuter Leiber
- Houses Without Doors, Peter Straub (Grafton; Dutton)
- The Leiber Chronicles, Fritz Leiber (Dark Harvest)
- The Brains of Rats, Michael Blumlein (Scream/Press)
- 1992
-
vítěz
- Lucius Shepard
- The Ends of the Earth, Lucius Shepard (Arkham House)
nominace
- Holdstock, Robert - Les kostí 86% / 72
- Thomas Ligotti
- Raphael Aloysius Lafferty
- Fred Chappell
- Howard Waldrop
- Grimscribe: His Lives and Works, Thomas Ligotti (Carroll & Graf)
- Lafferty In Orbit, R. A. Lafferty (Broken Mirrors Press)
- More Shapes Than One, Fred Chappell (St. Martin's)
- Night of the Cooters: More Neat Stories, Howard Waldrop (Ursus/Mark V. Ziesing)
- 1993
-
vítěz
- Jack Andrew Cady
- The Sons of Noah & Other Stories, Jack Cady (Broken Moon Press)
nominace
- Greg Bear
- Charles de Lint
- James P. Blaylock
- John Kessel
- Norman Partridge
- Bear's Fantasies, Greg Bear (PSFS/Wildside Press)
- Spiritwalk, Charles de Lint (Tor)
- Lord Kelvin's Machine, James P. Blaylock (Arkham House)
- Meeting in Infinity, John Kessel (Arkham House)
- Mr. Fox and Other Feral Tales, Norman Partridge (Roadkill Press)
- 1994
-
vítěz
- Ramsey Campbell
- Alone with the Horrors, Ramsey Campbell (Arkham House)
nominace
- Neil Gaiman
- John Crowley
- Charles de Lint
- Terry Lamsley
- Garry Kilworth
- Darrell Schweitzer
- Angels & Visitations: A Miscellany, Neil Gaiman (DreamHaven)
- Antiquities, John Crowley (Incunabula)
- Dreams Underfoot, Charles de Lint (Tor)
- Under the Crust, Terry Lamsley (Wendigo)
- Hogfoot Right and Bird-hands, Garry Kilworth (Edgewood Press)
- Transients and Other Disquieting Stories, Darrell Schweitzer (W. Paul Ganley)
- 1995
-
vítěz
- Bradley Denton
- The Calvin Coolidge Home for Dead Comedians and A Conflagration Artist, Bradley Denton (Wildside Press)
nominace
- Robert Albert Bloch
- Joyce Carol Oates
- Lisa Goldstein
- The Early Fears, Robert Bloch (Fedogan & Bremer)
- Haunted: Tales of the Grotesque, Joyce Carol Oates (Dutton)
- Travellers In Magic, Lisa Goldstein (Tor)
- The Earth Wire & Other Stories, Joel Lane (Egerton Press)
- 1996
-
vítěz
- Gwyneth Ann Jones
- Seven Tales and a Fable, Gwyneth Jones (Edgewood Press)
nominace
- Hugh B. Cave
- Charles de Lint
- Jonathan Samuel Carroll
- Brian W. Aldiss
- Death Stalks the Night, Hugh B. Cave (Fedogan & Bremer)
- The Ivory and the Horn, Charles de Lint (Tor)
- The Panic Hand, Jonathan Carroll (HarperCollins UK)
- The Secret of This Book (US title Common Clay), Brian W. Aldiss (HarperCollins UK; St. Martin's)
- 1997
-
vítěz
- Jonathan Lethem
- The Wall of the Sky, the Wall of the Eye, Jonathan Lethem (Harcourt Brace)
nominace
- S. P. Somtow
- Norman Partridge
- James Morrow
- Terry Lamsley
- Thomas Ligotti
- Richard Chizmar
- The Pavilion of Frozen Women, S. P. Somtow (Gollancz)
- Bad Intentions, Norman Partridge (Subterranean Press)
- Bible Stories for Adults, James Morrow (Harcourt Brace)
- Conference with the Dead, Terry Lamsley (Ash-Tree Press)
- The Nightmare Factory, Thomas Ligotti (Raven Books; Carroll & Graf)
- Midnight Promises, Richard T. Chizmar (Gauntlet Publications)
- 1998
-
vítěz
- The Throne of Bones, Brian McNaughton (Terminal Fright Press)
nominace
- Bradbury, Ray - Jízda naslepo 80% / 14
- Paul Di Filippo
- Michael Swanwick
- Peter S. Beagle
- Fractal Paisleys, Paul Di Filippo (Four Walls Eight Windows)
- A Geography of Unknown Lands, Michael Swanwick (Tigereyes Press)
- Giant Bones, Peter S. Beagle (Roc)
- 1999
-
vítěz
- Fowler, Karen Joy - Černé sklo 60% / 1
nominace
- Gahan Wilson
- Elizabeth Hand
- Graham Masterton
- Jack Andrew Cady
- The Cleft and Other Odd Tales, Gahan Wilson (Tor)
- Last Summer at Mars Hill, Elizabeth Hand (HarperPrism)
- Manitou Man: The Worlds of Graham Masterton, Graham Masterton, with Ray Clark & Matt Williams (British Fantasy Society)
- The Night We Buried Road Dog, Jack Cady (DreamHaven)
- 2000
-
vítěz
- Charles de Lint
- Stephen R. Donaldson
- Moonlight and Vines, Charles de Lint (Tor)
- Reave the Just and Other Tales, Stephen R. Donaldson (HarperCollins Voyager; Bantam Spectra)
nominace
- King, Stephen - Srdce v Atlantidě 79% / 65
- Tom Piccirilli
- Darrell Schweitzer
- Jason Van Hollander
- Deep Into That Darkness Peering, Tom Piccirilli (Terminal Fright Press)
- Necromancies and Netherworlds: Uncanny Stories, Darrell Schweitzer & Jason Van Hollander (Wildside Press)
- 2001
-
vítěz
- Andy Duncan
- Beluthahatchie and Other Stories, Andy Duncan (Golden Gryphon Press)
nominace
- Terry Dowling
- Peter Straub
- Neal Barrett, jr.
- Robert Charles Wilson
- M. John Harrison
- Blackwater Days, Terry Dowling (Eidolon Publications)
- Magic Terror: Seven Tales, Peter Straub (Random House)
- Perpetuity Blues and Other Stories, Neal Barrett, Jr. (Golden Gryphon Press)
- The Perseids and Other Stories, Robert Charles Wilson (Tor)
- Travel Arrangements, M. John Harrison (Gollancz)
- 2002
-
vítěz
- Nalo Hopkinson
- Skin Folk, Nalo Hopkinson (Warner Aspect)
nominace
- Link, Kelly - Dějí se větší podivnosti 84% / 10
- William Francis Nolan
- Harlan Ellison
- Terry Dowling
- Dennis Etchison
- Dark Universe: Stories 1951-2001, William F. Nolan (Stealth Press)
- The Essential Ellison: A 50-Year Retrospective: Revised and Expanded, Harlan Ellison; Terry Dowling with Richard Delap & Gil Lamont, eds. (Morpheus International)
- Talking in the Dark, Dennis Etchison (Stealth Press)
- 2003
-
vítěz
- Jeffrey Ford
- The Fantasy Writer's Assistant and Other Stories, Jeffrey Ford (Golden Gryphon Press)
nominace
- Jeff VanderMeer
- Chet Williamson
- Richard Parks
- Charles de Lint
- Robin McKinley
- City of Saints and Madmen: The Book of Ambergris [revised], Jeff VanderMeer (Prime Books)
- Figures in Rain, Chet Williamson (Ash-Tree Press)
- The Ogre's Wife: Fairy Tales for Grownups, Richard Parks (Obscura Press)
- Waifs and Strays, Charles de Lint (Viking)
- Water: Tales of Elemental Spirits, Robin McKinley & Peter Dickinson (Putnam)
- 2004
-
vítěz
- Elizabeth Hand
- Bibliomancy, Elizabeth Hand (PS Publishing)
nominace
- Jack Andrew Cady
- George R. R. Martin
- Michael Marshall Smith
- Glen Hirshberg
- Ghosts of Yesterday, Jack Cady (Night Shade Books)
- GRRM: A RRetrospective, George R. R. Martin (Subterranean Press)
- More Tomorrow & Other Stories, Michael Marshall Smith (Earthling Publications)
- The Two Sams: Ghost Stories, Glen Hirshberg (Carroll & Graf)
- 2005
-
vítěz
- Lanagan, Margo - Černá šťáva 49% / 12
nominace
- Ian R. MacLeod
- John M. Ford
- Joe R. Lansdale
- Peter Crowther
- Eileen Gunn
- Lucius Shepard
- Breathmoss and Other Exhalations, Ian R. MacLeod (Golden Gryphon)
- Heat of Fusion and Other Stories, John M. Ford (Tor)
- Mad Dog Summer and Other Stories, Joe R. Lansdale (Subterranean Press)
- Songs of Leaving, Peter Crowther (Subterranean Press)
- Stable Strategies and Others, Eileen Gunn (Tachyon Publications)
- Trujillo and Other Stories, Lucius Shepard (PS Publishing)
- 2006
-
vítěz
- Holland Bruce Rogers
- The Keyhole Opera, Bruce Holland Rogers (Wheatland Press)
nominace
- Link, Kelly - Magie pro začátečníky 82% / 20
- Caitlín R. Kiernan
- Hill, Joe - Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy 81% / 30
- To Charles Fort, with Love, Caitlín R. Kiernan (Subterranean Press)
- In the Palace of Repose, Holly Phillips (Prime Books)
- 2007
-
vítěz
- Mary Rickert
- Map of Dreams, M. Rickert (Golden Gryphon Press)
nominace
- Clarke, Susanna Mary - Dámy z Grace Adieu a jiné povídky 84% / 39
- Margo Lanagan
- Jeffrey Ford
- Glen Hirshberg
- Red Spikes, Margo Lanagan (Allen & Unwin Australia; Knopf)
- The Empire of Ice Cream, Jeffrey Ford (Golden Gryphon)
- American Morons, Glen Hirshberg (Earthling Publications)
- 2008
-
vítěz
- Robert Shearman
- Tiny Deaths, Robert Shearman (Comma Press)
nominace
- Lucius Shepard
- Stephen Gallagher
- Tim Pratt
- Ellen Klages
- Kim Newman
- Dagger Key and Other Stories, Lucius Shepard (PS Publishing)
- Plots and Misadventures, Stephen Gallagher (Subterranean Press)
- Hart & Boot & Other Stories, Tim Pratt (Night Shade Books)
- Portable Childhoods, Ellen Klages (Tachyon Publications)
- The Secret Files of the Diogenes Club, Kim Newman (MonkeyBrain Books)
- 2009
-
vítěz
- Jeffrey Ford
- The Drowned Life, Jeffrey Ford (HarperPerennial)
nominace
- Tan, Shaun - Příběhy z konce předměstí 97% / 6
- Peter S. Beagle
- Kelly Link
- Strange Roads, Peter S. Beagle (DreamHaven Books)
- Pretty Monsters, Kelly Link (Viking)
- Filter House, Nisi Shawl (Aqueduct Press)
- 2010
-
vítěz
- Gene Wolfe
- Petruševská, Ljudmila Stefanovna - Byla jednou jedna žena, která chtěla zabít sousedovo dítě
- The Very Best of Gene Wolfe/The Best of Gene Wolfe, Gene Wolfe (PS; Tor)
nominace
- Peter S. Beagle
- Brian Evenson
- We Never Talk About My Brother, Peter S. Beagle (Tachyon)
- Fugue State, Brian Evenson (Coffee House)
- Northwest Passages, Barbara Roden (Prime)
- Everland and Other Stories, Paul Witcover (PS)
- 2011
-
vítěz
- Karen Joy Fowler
- What I Didn't See and Other Stories, Karen Joy Fowler (Small Beer)
nominace
- Caitlín R. Kiernan
- Mary Rickert
- Jeff VanderMeer
- Angela Slatter
- The Ammonite Violin & Others, Caitlín R. Kiernan (Subterranean)
- Holiday, M. Rickert (Golden Gryphon)
- The Third Bear, Jeff VanderMeer (Tachyon)
- Sourdough and Other Stories, Angela Slatter (Tartarus)
- 2012
-
vítěz
- Tim Powers
- The Bible Repairman and Other Stories, Tim Powers (Tachyon and Subterranean Press)
nominace
- Caitlín R. Kiernan
- Reggie Oliver
- McHugh, Maureen F. - Po apokalypse
- Two Worlds and In Between, Caitlín R. Kiernan (Subterranean Press)
- Mrs Midnight and Other Stories, Reggie Oliver (Tartarus)
- Bluegrass Symphony, Lisa L. Hannett (Ticonderoga)
- 2013
-
vítěz
- Where Furnaces Burn, Joel Lane (PS Publishing)
nominace
- Kij Johnson
- Robert Shearman
- Ursula K. Le Guin
- Tidbeck, Karin - Sobí hora 88% / 8
- At the Mouth of the River of Bees, Kij Johnson (Small Beer)
- Remember Why You Fear Me, Robert Shearman (ChiZine)
- The Unreal and the Real: Selected Stories Volume One: Where on Earth and Volume Two: Outer Space, Inner Lands, Ursula K. Le Guin (Small Beer)
- 2014
-
vítěz
- Caitlín R. Kiernan
- The Ape's Wife and Other Stories, Caitlín R. Kiernan (Subterranean)
nominace
- Reggie Oliver
- Rachel Swirsky
- Barron, Laird - Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká 82% / 22
- Ballingrud, Nathan - Severoamerické jezerní příšery 95% / 2
- Flowers of the Sea, Reggie Oliver (Tartarus Press)
- How the World Became Quiet, Rachel Swirsky (Subterranean)
- 2015
-
vítěz
- Angela Slatter
- The Bitterwood Bible and Other Recountings, Angela Slatter (Tartarus)
- Gifts for the One Who Comes After, Helen Marshall (ChiZine)
nominace
- Robert Shearman
- They Do the Same Things Different There, Robert Shearman (ChiZine)
- Death at the Blue Elephant, Janeen Webb (Ticonderoga)
- Mercy and Other Stories, Rebecca Lloyd (Tartarus)
- 2016
-
vítěz
- Bone Swans, C. S. E. Cooney (Mythic Delirium)
nominace
- Kelly Link
- Leena Krohn
- James Morrow
- Mary Rickert
- Get in Trouble, Kelly Link (Random House)
- Leena Krohn: The Collected Fiction, Leena Krohn (Cheeky Frawg)
- Reality by Other Means: The Best Short Fiction of James Morrow, James Morrow (Wesleyan)
- You Have Never Been Here, Mary Rickert (Small Beer)
- Skein and Bone, V. H. Leslie (Undertow)
- 2017
-
vítěz
- Jeffrey Ford
- A Natural History of Hell, Jeffrey Ford (Small Beer)
nominace
- Ken Liu
- Abercrombie, Joe - Ostré konce 82% / 21
- The Paper Menagerie and Other Stories, Ken Liu (Saga; Head of Zeus)
- Vacui Magia, L. S. Johnson (Traversing Z Press)
- On the Eyeball Floor and Other Stories, Tina Connolly (Fairwood)
- 2018
-
vítěz
- Jane Yolen
- The Emerald Circus, Jane Yolen (Tachyon)
nominace
- Tim Powers
- Sofia Samatar
- Ellen Klages
- Down and Out in Purgatory: The Collected Stories of Tim Powers, Tim Powers (Baen)
- Tender, Sofia Samatar (Small Beer)
- Wicked Wonders, Ellen Klages (Tachyon)
- Her Body and Other Parties, Carmen Maria Machado (Graywolf)
- 2019
-
vítěz
- Paolo Bacigalupi
- Tobias S. Buckell
- The Tangled Lands, Paolo Bacigalupi & Tobias S. Buckell (Saga)
nominace
- Andy Duncan
- N. K. Jemisin
- Margo Lanagan
- An Agent of Utopia, Andy Duncan (Small Beer)
- How Long 'til Black Future Month?, N. K. Jemisin (Orbit)
- Phantom Limbs, Margo Lanagan (PS Publishing)
- Still So Strange, Amanda Downum (ChiZine)
- 2020
-
vítěz
nominace
- Sarah Pinsker
- Molly Gloss
- Sooner or Later Everything Falls into the Sea, Sarah Pinsker (Small Beer)
- Unforeseen, Molly Gloss (Saga)
- Homesick, Nino Cipri (Dzanc)
- A Lush and Seething Hell, John Hornor Jacobs (Harper Voyager)
- 2021
-
vítěz
- Where the Wild Ladies Are, Aoko Matsuda (Soft Skull)
nominace
- Jeffrey Ford
- Kathe Koja
- Robert Shearman
- The Best of Jeffrey Ford, Jeffrey Ford (PS)
- Velocities: Stories, Kathe Koja (Meerkat)
- We All Hear Stories in the Dark, Robert Shearman (PS)
- Nine Bar Blues, Sheree Renée Thomas (Third Man)
- 2022
-
vítěz
- Usman T. Malik
- Midnight Doorways: Fables from Pakistan, Usman T. Malik (Kitab)
nominace
- Angela Slatter
- Jeffrey Ford
- The Tallow-Wife and Other Tales, Angela Slatter (Tartarus)
- Big Dark Hole, Jeffrey Ford (Small Beer)
- The Ghost Sequences, A. C. Wise (Undertow)
- Never Have I Ever, Isabel Yap (Small Beer)
- Tales the Devil Told Me, Jen Fawkes (Press 53)
- 2023
-
vítěz
- Tim Lebbon
- All Nightmare Long, Tim Lebbon (PS)
nominace
- Sam J. Miller
- Boys, Beasts & Men, Sam J. Miller (Tachyon)
- Breakable Things, Cassandra Khaw (Undertow)
- Dark Breakers, C. S. E. Cooney (Mythic Delirium)
- A Different Darkness and Other Abominations, Luigi Musolino (Valancourt)