Locus
Locus Award
WWW stránky ocenění: Locus Award
Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.
1985
-
ročník: 15
Ceny byly uděleny za rok 1984.
- Antologie
-
vítěz
- Michael Bishop
- Light Years and Dark, Michael Bishop, ed. (Berkley)
nominace
- 2. Universe 14, Terry Carr, ed. (Doubleday)
- 3. The Best Science Fiction of the Year #13, Terry Carr, ed. (Baen)
- 4. The Year's Best Science Fiction: First Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (Bluejay)
- 5. Wings of Omen, Robert Lynn Asprin & Lynn Abbey, eds. (Ace)
- 6. The 1984 Annual World's Best SF, Donald A. Wollheim, ed. with Arthur W. Saha (DAW)
- 7. Alien Stars, Elizabeth Mitchell, ed. (Baen)
- 8. Elsewhere, Vol. III, Terri Windling & Mark Alan Arnold, eds. (Ace)
- 9. Faery!, Terri Windling, ed. (Ace)
- 10. Habitats, Susan Shwartz, ed. (DAW)
- 11. (tie): The John W. Campbell Awards, Volume 5, George R. R. Martin, ed. (Bluejay)
- 11. (tie): Shadows 7, Charles L. Grant, ed. (Doubleday)
- 13. More Magic, Larry Niven, ed. (Berkley)
- 14. Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 11 (1949), Isaac Asimov & Martin H. Greenberg, eds. (DAW)
- 15. Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 12 (1950), Isaac Asimov & Martin H. Greenberg, eds. (DAW)
- 16. Far Frontiers, Jerry Pournelle & Jim Baen, eds. (Baen)
- 17. The Year's Best Horror Stories: Series XII, Karl Edward Wagner, ed. (DAW)
- 18. Night Visions 1, Alan Ryan, ed. (Dark Harvest)
- 19. (tie): The Clarion Awards, Damon Knight, ed. (Doubleday)
- 19. (tie): Masques, J. N. Williamson, ed. (Maclay & Associates)
- 21. The Year's Best Fantasy Stories: 10, Arthur W. Saha, ed. (DAW)
- 22. The Nebula Awards #19, Marta Randall, ed. (Arbor House)
- Časopis nebo fanzin
-
vítěz
- Locus
nominace
- 2. F&SF
- 3. Asimov's
- 4. Analog
- 5. Amazing Stories
- 6. Science Fiction Review
- 7. Omni
- 8. Twilight Zone
- 9. Science Fiction Chronicle
- 10. Interzone
- 11. Starlog
- 12. Fantasy Review
- 13. File 770
- 14. Fantasy Book
- 15. Whispers
- Fantasy román
-
vítěz
- Heinlein, Robert A. - Job 77% / 59
- Job: A Comedy of Justice, Robert A. Heinlein (Ballantine Del Rey)
nominace
- Jane Yolen
- McKinley, Robin - Koruna hrdinů
- Richard George Adams
- Carter, Angela - Noci v cirkuse 93% / 3
- Diana L. Paxson
- Charles de Lint
- Saberhagen, Frederick Thomas - Třetí kniha mečů 74% / 19
- Diane Wynne Jones
- Raphael Aloysius Lafferty
- T. E. D. Klein
- S. P. Somtow
- Michael Bishop
- King; Straub - Talisman 77% / 57
- Greg Bear
- Robert Silverberg
- Barbara Hambly
- Eddings, David Carroll - Divotvůrcova koncovka 86% / 105
- Thomas Michael Disch
- Anthony, Piers - Ve skleněných hodinách 73% / 56
- Piers Anthony
- Eddings, David Carroll - Věž černé magie 85% / 104
- Holdstock, Robert - Les mytág 88% / 217
- Lloyd Alexander
- 2. Damiano's Lute, R. A. MacAvoy (Bantam)
- 3. Raphael, R. A. MacAvoy (Bantam)
- 4. The Talisman, Stephen King & Peter Straub (Viking)
- 5. The Infinity Concerto, Greg Bear (Berkley)
- 6. Gilgamesh the King, Robert Silverberg (Arbor House)
- 7. The Ladies of Mandrigyn, Barbara Hambly (Ballantine Del Rey)
- 8. Enchanter's End Game, David Eddings (Ballantine Del Rey)
- 9. The Businessman, Thomas M. Disch (Harper & Row)
- 10. Bearing an Hourglass, Piers Anthony (Ballantine Del Rey)
- 11. Crewel Lye: A Caustic Yarn, Piers Anthony (Ballantine Del Rey)
- 12. Castle of Wizardry, David Eddings (Ballantine Del Rey)
- 13. Mythago Wood, Robert Holdstock (Gollancz)
- 14. Who Made Stevie Crye?, Michael Bishop (Arkham House)
- 15. Vampire Junction, S. P. Somtow (Donning)
- 16. Cards of Grief, Jane Yolen (Ace)
- 17. The Hero and the Crown, Robin McKinley (Morrow Greenwillow)
- 18. Maia, Richard Adams (Viking UK; Knopf)
- 19. Nights at the Circus, Angela Carter (Chatto & Windus; Viking)
- 20. Brisingamen, Diana L. Paxson (Berkley)
- 21. Moonheart, Charles de Lint (Ace)
- 22. The Third Book of Swords, Fred Saberhagen (Tor)
- 23. Fire and Hemlock, Diana Wynne Jones (Greenwillow)
- 24. Half a Sky, R. A. Lafferty (Corroboree)
- 25. The Ceremonies, T. E. D. Klein (Viking)
- 26. The Bishop's Heir, Katherine Kurtz (Ballantine Del Rey)
- 27. The Beggar Queen, Lloyd Alexander (Dutton)
- Kniha mimo beletrii
-
vítěz
- Harlan Ellison
- Sleepless Nights in the Procrustean Bed, Harlan Ellison (Borgo Press)
nominace
- Karen Wynn Fonstad
- Jack Williamson
- David G. Hartwell
- David Day
- Samuel Ray Delany
- David Wingrove
- Anthony Richard Lewis
- 2.The Dune Encyclopedia, Dr. Willis E. McNelly, ed. (Berkley/Putnam)
- 3.The Faces of Science Fiction, Patti Perret (Bluejay)
- 4.An Atlas of Pern, Karen Wynn Fonstad (Ballantine Del Rey)
- 5.Wonder's Child: My Life in Science Fiction, Jack Williamson (Bluejay)
- 6.Age of Wonders: Exploring the World of Science Fiction, David G. Hartwell (Walker)
- 7.Castles, David Day, text; Alan Lee, art (Bantam)
- 8.A Separate Star, Frank Kelly Freas (Greenswamp)
- 9.Philip K. Dick: In His Own Words, Gregg Rickman (Fragments West)
- 10.Starboard Wine, Samuel R. Delany (Dragon Press)
- 11.Index to Science Fiction Anthologies and Collections 1977-1983, William G. Contento (G.K. Hall)
- 12.The Science Fiction Source Book, David Wingrove, ed. (Van Nostrand Reinhold)
- 13.Survey of Modern Fantasy Literature (5 vol's), Frank N. Magill, ed. (Salem)
- 14.Concordance to Cordwainer Smith, Anthony R. Lewis (NESFA Press)
- 15.Two-Bit Culture: The Paperbacking of America, Kenneth C. Davis (Houghton Mifflin)
- 16.Hallelujah Anyway, Patrick Woodroffe (Paper Tiger/Salem House)
- Novela
-
vítěz
- Varley, John Herbert - Stiskni ENTER 87% / 27
- “PRESS ENTER[]”, John Varley (Asimov's May 1984)
nominace
- David Brin
- Judith Ann Lawrence
- Geoff Ryman
- Frederik Pohl
- Frederik Pohl
- Avram J. A. Davidson
- Michael Swanwick
- Nancy Anne Kress
- Lucius Shepard
- Frederik Pohl
- King, Stephen - Balada o pružné kulce 72% / 25
- Cherryh, Carolyn Janice - Obetný baránok 93% / 3
- Ben Bova
- 2. “The Scapegoat”, C. J. Cherryh (Alien Stars)
- 3. “The Ballad of the Flexible Bullet”, Stephen King (F&SF Jun 1984)
- 4. “The Blister”, Frederik Pohl (F&SF Sep 1984)
- 5. “A Traveler's Tale”, Lucius Shepard (Asimov's Jul 1984)
- 6. “Trinity”, Nancy Kress (Asimov's Oct 1984)
- 7. “Marrow Death”, Michael Swanwick (Asimov's mid-Dec 1984)
- 8. “Young Doctor Eszterhazy”, Avram Davidson (Amazing Stories Nov 1984)
- 9. “The Sweet Sad Queen of the Grazing Isles”, Frederik Pohl (Pohlstars)
- 10. “In the Sumerian Marshes”, Gerald Pearce (Amazing Stories Sep 1984)
- 11. “The Greening of Bed-Stuy”, Frederik Pohl (F&SF Jul 1984)
- 12. “The Unconquered Country”, Geoff Ryman (Interzone #7 Spring 1984)
- 13. “Some Are Born Great”, J. A. Lawrence (Amazing Stories Jul 1984)
- 14. “Cyclops”, David Brin (Asimov's Mar 1984)
- 15. “Floodtide”, Ben Bova (Analog Mar 1984)
- Noveleta
-
vítěz
- Butler, Octavia Estelle - Dítě mé krve 81% / 35
- “Bloodchild”, Octavia E. Butler (Asimov's Jun 1984)
nominace
- 2.“The Man Who Painted the Dragon Griaule”, Lucius Shepard (F&SF Dec 1984)
- 3.“Blued Moon”, Connie Willis (Asimov's Jan 1984)
- 4.“The Lucky Strike”, Kim Stanley Robinson (Universe 14)
- 5.“With a Little Help From Her Friends”, Michael Bishop (F&SF Feb 1984)
- 6.“The Kindly Isle”, Frederik Pohl (Asimov's Nov 1984)
- 7.“Silicon Muse”, Hilbert Schenck (Analog Sep 1984)
- 8.“Summer Solstice”, Charles L. Harness (Analog Jun 1984)
- 9.“Bad Medicine”, Jack Dann (Asimov's Oct 1984)
- 10.“Black Coral”, Lucius Shepard (Universe 14)
- 11.“Foreign Skins”, Tanith Lee (Tamastara)
- 12.“Freedom Beach”, John Kessel & James Patrick Kelly (F&SF Aug 1984)
- 13.“Trojan Horse”, Michael Swanwick (Omni Dec 1984)
- 14.“Draco, Draco”, Tanith Lee (Beyond Lands of Never)
- 15.“Demon Lover”, M. Sargent MacKay (F&SF Jun 1984)
- 16.“Promises to Keep”, Jack McDevitt (Asimov's Dec 1984)
- 17.“Slowly, Slowly in the Wind”, Rob Chilson (Analog Apr 1984)
- 18.“A Message to the King to Brobdingnag”, Richard Cowper (F&SF May 1984)
- 19.“Twilight Time”, Lewis Shiner (Asimov's Apr 1984)
- 20.“Three Days”, Tanith Lee (Shadows 7)
- 21.“Another One Hits the Road”, Pat Cadigan (F&SF Jan 1984)
- 22.“Five Mercies”, Michael Conner (F&SF Mar 1984)
- 23.“We Remember Babylon”, Ian Watson (Habitats)
- Povídka
-
vítěz
- Shepard, Lucius - Salvador 57% / 10
- “Salvador”, Lucius Shepard (F&SF Apr 1984)
nominace
- Ben Bova
- Pamela Sargent
- Gibson, William - Hotel Nová růže 78% / 16
- John M. Ford
- Michael Swanwick
- Dozois, Gardner Raymond - Ranní dítě 69% / 10
- Robert Silverberg
- Aldiss, Brian W. - Bohové na útěku 73% / 4
- Kate Wilhelm
- George Zebrowski
- Howard Waldrop
- Richard Cowper
- Joanna Russ
- Sterling, Bruce - Zapuštěné zahrady 74% / 31
- Brin, David - Křišťálové sféry 77% / 28
- Effinger, George Alec - Mimozemšťané, kteří věděli úplně všechno 80% / 10
- Gene Wolfe
- Tanith Lee
- Kim Stanley Robinson
- Frederik Pohl
- Edward Winslow Bryant
- Wolfe, Gene - Mapa 54% / 5
- Patricia A. McKillip
- Robert Silverberg
- Keith John Kingston Roberts
- Dozois, Gardner Raymond - Pozvání na večeři 73% / 9
- James Patrick Kelly
- 2. “The Crystal Spheres”, David Brin (Analog Jan 1984)
- 3. “The Aliens Who Knew, I Mean, Everything”, George Alec Effinger (F&SF Oct 1984)
- 4. “A Cabin on the Coast”, Gene Wolfe (F&SF Feb 1984)
- 5. “Bright Burning Tiger”, Tanith Lee (Asimov's Jan 1984)
- 6. “Ridge Running”, Kim Stanley Robinson (F&SF Jan 1984)
- 7. “Criticality”, Frederik Pohl (Analog Dec 1984)
- 8. “Armageddon Between Sets”, Edward Bryant (F&SF Sep 1984)
- 9. “The Map”, Gene Wolfe (Light Years and Dark)
- 10. “A Troll and Two Roses”, Patricia A. McKillip (Faery!)
- 11. “Tourist Trade”, Robert Silverberg (Playboy Dec 1984)
- 12. “Kitemaster”, Keith Roberts (Interzone #1 Spring 1982; Amazing Stories Jan 1984)
- 13. “Dinner Party”, Gardner Dozois (Light Years and Dark)
- 14. “Sunken Gardens”, Bruce Sterling (Omni Jun 1984)
- 15. “Bodies”, Joanna Russ (Extra(ordinary) People)
- 16. “Out of Time”, Ben Bova (Omni Nov 1984)
- 17. “At the Embassy Club”, Elizabeth A. Lynn (Omni Jun 1984)
- 18. “Fears”, Pamela Sargent (Light Years and Dark)
- 19. “New Rose Hotel”, William Gibson (Omni Jul 1984)
- 20. “Heat of Fusion”, John M. Ford (Asimov's Sep 1984)
- 21. “When the Music's Over...”, Michael Swanwick (Light Years and Dark)
- 22. “Morning Child”, Gardner Dozois (Omni Jan 1984)
- 23. “The Affair”, Robert Silverberg (Playboy Jun 1984)
- 24. “The Gods in Flight”, Brian W. Aldiss (Interzone #9 Autumn 1984; Asimov's mid-Dec 1984)
- 25. “Strangeness, Charm and Spin”, Kate Wilhelm (Light Years and Dark)
- 26. “The Eichmann Variations”, George Zebrowski (Light Years and Dark)
- 27. “On Cannon Beach”, Marta Randall (Asimov's Apr 1984)
- 28. “Helpless, Helpless”, Howard Waldrop (Light Years and Dark)
- 29. “The Scent of Silverdill”, Richard Cowper (F&SF Jan 1984)
- 30. “Crow”, James Patrick Kelly (Asimov's Sep 1984)
- 31. “Barking Dogs”, Terence M. Green (F&SF May 1984)
- Románová prvotina
-
vítěz
- Kim Stanley Robinson
- The Wild Shore, Kim Stanley Robinson (Ace)
nominace
- Geary Gravel
- Carter Robert Scholz
- Lewis Shiner
- T. E. D. Klein
- Charles de Lint
- Marc Stiegler
- Joseph H. Delaney
- Howard Waldrop
- Lucius Shepard
- Gibson, William - Neuromancer 83% / 181
- Gwyneth Ann Jones
- 2. Neuromancer, William Gibson (Ace)
- 3. Emergence, David R. Palmer (Bantam)
- 4. Green Eyes, Lucius Shepard (Ace)
- 5. Them Bones, Howard Waldrop (Ace)
- 6. Valentina: Soul in Sapphire, Joseph H. Delaney & Marc Stiegler (Baen)
- 7. The Riddle of the Wren, Charles de Lint (Ace)
- 8. The Ceremonies, T. E. D. Klein (Viking)
- 9. Frontera, Lewis Shiner (Baen)
- 10. Procurator, Kirk Mitchell (Ace)
- 11. Palimpsests, Carter Scholz & Glenn Harcourt (Ace)
- 12. The Alchemists, Geary Gravel (Ballantine Del Rey)
- 13. The Game Beyond, Melissa Scott (Baen)
- 14. Divine Endurance, Gwyneth Jones (Allen & Unwin)
- 15. Elleander Morning, Jerry Yulsman (St. Martin's)
- 16. Winter's Daughter, Charles Whitmore (Timescape)
- 17. Demon-4, David Mace (Granada)
- Sbírka
-
vítěz
- Fritz Reuter Leiber
- The Ghost Light, Fritz Leiber (Berkley)
nominace
- Robert Silverberg
- Chelsea Quinn Yarbro
- John Thomas Sladek
- Philip K. Dick
- M. John Harrison
- Brian W. Aldiss
- Barker, Clive - Knihy krve I-III 80% / 38
- Dennis Etchison
- Robert Sheckley
- Somtow Sucharitkul
- Jack Vance
- Stephen R. Donaldson
- Frederik Pohl
- Michael Bishop
- Joanna Russ
- Tanith Lee
- Frederik Pohl
- Michael John Moorcock
- 2. Pohlstars, Frederik Pohl (Ballantine Del Rey)
- 3. Tamastara, Tanith Lee (DAW)
- 4. Extra(ordinary) People, Joanna Russ (St. Martin's)
- 5. One Winter in Eden, Michael Bishop (Arkham House)
- 6. The Years of the City, Frederik Pohl (Timescape)
- 7. Daughter of Regals and Other Tales, Stephen R. Donaldson (Ballantine Del Rey)
- 8. Rhialto the Marvelous, Jack Vance (Underwood-Miller/Brandywyne; Baen)
- 9. Utopia Hunters, Somtow Sucharitkul (Bantam)
- 10. Is That What People Do?, Robert Sheckley (Holt, Rinehart & Winston)
- 11. Red Dreams, Dennis Etchison (Scream/Press)
- 12. The Fire When It Comes, Parke Godwin (Doubleday)
- 13. Clive Barker's Books of Blood, Vols. I-III, Clive Barker (Sphere)
- 14. Seasons in Flight, Brian W. Aldiss (Jonathan Cape)
- 15. Viriconium Nights, M. John Harrison (Ace)
- 16. Robots, Androids, and Mechanical Oddities: The Science Fiction of Philip K. Dick, Philip K. Dick (Southern Illinois University Press)
- 17. The Lunatics of Terra, John Sladek (Gollancz)
- 18. Signs and Portents, Chelsea Quinn Yarbro (Dream/Press)
- 19. The Conglomeroid Cocktail Party, Robert Silverberg (Arbor House)
- 20. Watchers at the Strait Gate, Russell Kirk (Arkham House)
- 21. The Opium General, Michael Moorcock (Harrap)
- Sci - fi román
-
vítěz
- Larry Niven
- The Integral Trees, Larry Niven (Ballantine Del Rey)
nominace
- Kim Stanley Robinson
- Herbert, Frank - Kacíři Duny 87% / 130
- Gerrold, David - Den na prokletí 89% / 94
- Suzette Haden Elgin
- Lucius Shepard
- Gene Wolfe
- Francis Marion Busby
- Kewin Wayne Jeter
- Jack Dann
- Christopher M. Priest
- Brin, David - Praktický efekt 84% / 75
- Howard Waldrop
- Julian May
- Octavia Estelle Butler
- John Herbert Varley
- Pohl, Frederik - Setkání s Heechee 83% / 100
- Samuel Ray Delany
- Cherryh, Carolyn Janice - Odvážná Chanur 75% / 23
- Benford, Gregory Albert - Přes moře sluncí 72% / 11
- Harrison, Harry - Na západ od ráje 88% / 67
- Gibson, William - Neuromancer 83% / 181
- Gordon Rupert Dickson
- Bradley, Marion Zimmer - Město kouzel 81% / 19
- Robinson, Kim Stanley - Icehenge 70% / 19
- Vernor Vinge
- Joan Vinge
- Richard A. Lupoff
- 2. Demon, John Varley (Berkley/Putnam)
- 3. Heechee Rendezvous, Frederik Pohl (Ballantine Del Rey)
- 4. Stars In My Pocket Like Grains of Sand, Samuel R. Delany (Bantam)
- 5. Chanur's Venture, C. J. Cherryh (Phantasia; DAW)
- 6. Across the Sea of Suns, Gregory Benford (Timescape)
- 7. West of Eden, Harry Harrison (Bantam)
- 8. Neuromancer, William Gibson (Ace)
- 9. The Final Encyclopedia, Gordon R. Dickson (Tor)
- 10. City of Sorcery, Marion Zimmer Bradley (DAW)
- 11. Icehenge, Kim Stanley Robinson (Ace)
- 12. The Peace War, Vernor Vinge (Bluejay)
- 13. World's End, Joan D. Vinge (Bluejay)
- 14. Clay's Ark, Octavia E. Butler (St. Martin's)
- 15. The Adversary, Julian May (Houghton Mifflin)
- 16. The Wild Shore, Kim Stanley Robinson (Ace)
- 17. Heretics of Dune, Frank Herbert (Gollancz; Putnam)
- 18. Emergence, David R. Palmer (Bantam)
- 19. A Day for Damnation, David Gerrold (Timescape)
- 20. Native Tongue, Suzette Haden Elgin (DAW)
- 21. Green Eyes, Lucius Shepard (Ace)
- 22. Free Live Free, Gene Wolfe (Mark V. Ziesing)
- 23. Star Rebel, F. M. Busby (Bantam)
- 24. Dr. Adder, K. W. Jeter (Bluejay)
- 25. The Man Who Melted, Jack Dann (Bluejay)
- 26. The Glamour, Christopher Priest (Jonathan Cape)
- 27. The Practice Effect, David Brin (Bantam)
- 28. “Steam Bird”, Hilbert Schenck (F&SF Apr,May 1984)
- 29. Them Bones, Howard Waldrop (Ace)
- 30. Circumpolar!, Richard A. Lupoff (Timescape)
- Vydavatel
-
vítěz
- Ballantine/Del Rey
nominace
- 2. Ace
- 3. DAW
- 4. Bantam
- 5. Bluejay
- 6. Tor
- 7. Berkley/Putnam
- 8. Baen
- 9. Pocket/Timescape
- 10. Berkley/Ace
- 11. Underwood-Miller
- 12. Donald M. Grant
- 13. Scream/Press
- 14. Arkham House
- 15. Gollancz
- 16. Mark V. Ziesing
- 17. Phantasia
- 18. Doubleday
- Výtvarník
-
vítěz
- Michael Whelan
nominace
- James Gurney
- 2. Frank Kelly Freas
- 3. Rowena Morrill
- 4. Don Maitz
- 5. Barclay Shaw
- 6. Boris Vallejo
- 7. Jim Burns
- 8. Darrell Sweet
- 9. Victoria Poyser
- 10. Carl Lundgren
- 11. James Gurney
- 12. Val Lakey Lindahn
- 13. David Mattingly
- 14. Alicia Austin
- 15. Stephen Fabian
- 16. J. K. Potter
- 17. Vincent Di Fate
- 18. Tom Kidd
- 19. Alan Lee
- 20. Phil Foglio