povídka » Vyvrženec
v Top10 1
hodnotilo: 40
75%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku přebal jedné z knih obsahující tuto povídku přebal jedné z knih obsahující tuto povídku přebal jedné z knih obsahující tuto povídku přebal jedné z knih obsahující tuto povídku přebal jedné z knih obsahující tuto povídku přebal jedné z knih obsahující tuto povídku Povídka je uvedena ve více knihách = více obálek - po kliku na aktuální obrázek se obálka vymění.

H. P. Lovecraft

Vyvrženec

Povídka vyšla i pod názvy:
Vyděděnec
Outsider

(viz informace o umístění v knihách - záložka 'základní informace')

originální název: The Outsider
originál vyšel: 04/1926

Komentáře:
Majkl  | **

Poviedka ma zaujala jedine prvkom hradu, opisy a všetko ostatné ma nudili, pointa je známa takmer od začiatku. Dosť slabé.

pull  | **

Atmosféra se tomu upřít nedá, ale pointa je skutečně předvídatelná až hrůza.

Madam Brbla  | ***1/2

Nebudu na „Vyděděnce“ tak přísná jako Majkl s pullem. Samozřejmě je pointa průhlednější než pečlivě leštěné brýle slabozrakého šmíráka v dámské šatně, ale ve své době ta poslední věta dost možná brala čtenářům dech. Osobně jsem si rochnila v ponuré atmosféře a vůbec by mi nevadilo, kdyby Lovecraft přidal ještě detailnější popis okolí a více přiblížil minulost a osud hlavního hrdiny. Nečekala jsem žádnou pecku, z mé strany se tedy zklamání nekonalo. 69%

Durgas  | ***1/2

Dnešnému čitateľovi je už od vylezenia „z veže“ jasné, aká bude pointa príbehu. Ale ako to mohli vnímať ľudia v 20tych rokoch? Opisy a atmosféra sú skvelé ešte aj dnes.

avatar2  | ****

Dobrá povídka s poeovskou atmosférou a pointou. Možná ne úplně dokonalou a trochu předvídatelnou, ale s pointou, což není vždy pravidlem.WebArchiv - archiv českého webu